back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Tu cand crezi ca va fi sfarsitul lumii?

 


 
Pagini: << 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 >> Sari la pagina:
 
suteudaniel8

299 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 5 Septembrie 2008, ora 01:46

Pana nu se vor implini toate cele scrise in Biblie... nime nu stie cand va fi sfarsitul lumii. Ce ii cert ii ca va fi sfarsitul lumii si ca nu o mai ramas asa de mult timp pana atunci...


Shaggy
misi_blondu

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 6 Septembrie 2008, ora 00:49

De la: emilia_bc, la data 2008-09-04 16:10:50Dumnezeu a creat omul cu posibilitatea de-a trai fericit, fara sa experienteze boala, suferinta, ura, razboiul, frica, foamea, .... batranetea, moartea. Faptul ca omul a ales sa s razvrateasca impotriva suprematiei Lui Dumnezeu, l-a adus in aceasta stare jalnica, pe care o vedem si noi azi...


Tu ai ales sa te razvratesti ?
Eu am alesc sa ma rezvratesc?
ADAM..a ales sa se rezvrateasca?
NU CRED ASTA!
Am si eu o intrebare pt credinciosi...daca tot vorbim de sfarsit!
De ce trebuie sa traim dupa un oarecare tipar daca vrem sa nu murim .. si cat de drept vi se pare asta?


GAPAIP

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 6 Septembrie 2008, ora 11:54

Sfârsitul lumii este aproape. Biblia vorbeste de la a doua venire a lui Iisus Hristos pe pàmânt si construirea noului Ierusalim. Dar lumea crede cà Noul Ierusalim o sà fie construit în Israel. În Biblie spune cà Dumnezeu din cauza pàcatelor poporului evreu o sà-si aleagà alt popor. Si acest popor care a fost ales pentru ce dea doua venire a lui Iisus Hristos este poporul Român. Si Iisus Hristos este deja în mislocul Românie deoarece el a venit prin cuvânt si sà pogoarà la Noul Ierusalim la Târgoviste ca sà pregàteascà cea dea doua venire à Lui. Cititi Filocalia Greacà dacà vreti sà întelegeti Biblia, aceastà filocalie a fost scrisà de sfântii Pàrinti ai bisericii Ortodoxe.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 6 Septembrie 2008, ora 17:00

CORECT
IATA UN OM PREGATIT, PRIMESTE TOATA SIMPATIA MEA.
Hei...TREZITI-VA? Inca nu ati inteles nimic din ceeace inseamna viata?


carmen_patrascu

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pitesti

Postat pe: 6 Septembrie 2008, ora 19:04

poate fi oricand si niciodata ,dar ambele variante ne depasesc limitele gandirii nostre...


thinkdanapink

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Septembrie 2008, ora 21:43

ieri...lumea s-a sfarsit ieri.


l_samoila

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 6 Septembrie 2008, ora 23:03

adevar ai grait


raluk_lol

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Septembrie 2008, ora 01:00

sfarsitul lumii il aducem tot noi oameni prin ceea ce facem naturii si de la poluarile din ziua de azi....si chiar dak pare ciudat da.....e chiar asa de simplu....pt k datorrita poluarii si incalzirii globale stratul de ozon se duce si atunci nu mai avem nici o protectie in fata soarelui...si asa k ne prajeste....si asa o sa murim arsi de soare....


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 7 Septembrie 2008, ora 10:17

Nu stiu, cand va fi sfarsitul lumii, daca va fi vreodata,,,, si nu ma intereseaza! In copilaria mea se vorbea mult, ca;; in anul ;;2000, va fi ;;;Sfarsitul lumii;;!!;! :sml- mad0007: ; Ma gandeam atunci , cu regret, ca ;nu voi avea , numai 50ani, ma gandeam ,la copiii mei care ,atunci aveau doar; 26-28ani, inca nu prea au avut timp, sa traiasca, pt, ca au fost la studii;!! Simteam un regret, in suflet si asteptam cu greu, anul ;;2000, cand nu s-a-ntamplat;; nimic;! Biblia a fost ;scrisa de ;oameni;! Fiecare, religie, o interpreteaza, cum doreste;!!Asa ca ;; un pamantean nu stie cand ;o sa fie, sfarsitul lumii;!! N-are rost sa va jigniti si pe acest, forum , daca ave-ti ;opinii diferite;!! Enormal sa ;gandeasca fiecare, precum ;doreste;! Respectati-le opiniile la fiecare;!! Daca va fi sau, nu, ;;sfarsitul lumii; vor vedea acei care o sa-l apuce;! Pana atunci ;Sanatate si toate cele bune, tuturor;;!!! Maria


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 7 Septembrie 2008, ora 10:24

De la: misi_blondu, la data 2008-09-06 00:49:33
De la: emilia_bc, la data 2008-09-04 16:10:50Dumnezeu a creat omul cu posibilitatea de-a trai fericit, fara sa experienteze boala, suferinta, ura, razboiul, frica, foamea, .... batranetea, moartea. Faptul ca omul a ales sa s razvrateasca impotriva suprematiei Lui Dumnezeu, l-a adus in aceasta stare jalnica, pe care o vedem si noi azi...


Tu ai ales sa te razvratesti ?
Eu am alesc sa ma rezvratesc?
ADAM..a ales sa se rezvrateasca?
NU CRED ASTA!
Am si eu o intrebare pt credinciosi...daca tot vorbim de sfarsit!
De ce trebuie sa traim dupa un oarecare tipar daca vrem sa nu murim .. si cat de drept vi se pare asta?
Nu sunt de acord, sa traim dupa ;un tipar;! Sa n-i se impuna o ;religie;,,,, Poporul roman este un popor, binecuvantat de D-zeu, se spune ca ;va fi un popor ales;! Nu stiu daca; vafi asa, pt, ca azi, noi ,romanii, am devenit un popor, rau, insensibil, alergator dupa averi ;pamantesti, insensibil;la saracie si neputinta altora;! Nu mai recunosc ;oamenii; la cat sunt de ;avari si rai;; UNII;!!


mariuslup85

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Septembrie 2008, ora 11:31

eu nu cred in asa ceva dar undeva in subconstientul meu mi-e frica sa ma gandesc.dar totusi nu avem date sigure ca se va intampla ceva si apropo nimic nu mai este sigur in ziua de astazi


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 7 Septembrie 2008, ora 11:44

Sfarsitul va fi in momentul in care voi trece in nefiinta, si poate nici atunci.....


baby_cleo_21

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Septembrie 2008, ora 11:46

E perfect adevarat ceea ce ai scris tu ....Si mai cred ca sfarsitul este aproape...dar cat de aproape nimeni nu stie.


[img]http://www.kolobok.us/smiles/artists/vishenka/d_sunny.gif[/img]
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 7 Septembrie 2008, ora 14:36

Ba va fi moarte colectiva dupa cum spune in peste 50 de locuri Biblia.


suteudaniel8

299 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 7 Septembrie 2008, ora 15:39

Va exista or viata ori moarte dupa trecerea in "nefiinta". O sa va lamuriti voi cand "dati coltzu'..."


Shaggy
iezechiel

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Septembrie 2008, ora 16:55

Întotdeauna cãutãm ºi de cele mai multe ori nu ºtim exact ce anume, dar ceea ce simþim cu siguranþã este cã momentul urmãtor este plin de toate posibilile noastre deveniri... acolo, sîntem un fel de mãnunchi format din fire de gînduri care urmeazã sã se împleteascã prin inelul clipei prezente. (uau! sorry, trebuie sã-mi ºterg nasul...) Nu putem sã ne depãrtãm de felul nostru de a fi ºi de aceea în mare mãsurã ºtim sau intuim ce va urma. (gata... e bine acum) De cele mai multe ori tot ceea ce urmeazã sã ni se întîmple se pune pe socoteala soartei, înseamnã cã de aceea avem vieþi pline de evenimente asemenea, nu?!.... (ºi, mã rog, de ce nu merge liftul?!) Avem multe posibilitãþi, dar alegem doar anume pe cele care ne aduc trupul în poziþii cît mai comode... (merg pe bloc, la mine, sã fac plajã ). Alergãm puþin, apoi ne odihnim, ºi mereu aºa... nici mãcar sex nu putem face non-stop! Atunci ce vrem de fapt?! (parcã ce?! tipa de la trei poartã costum?! ce vã legaþi de mine...). Ne plac mult mai mult lucrurile care încep, începuturile... în orice, chiar ºi în gînduri, ºi fugim de cele care se sfîrºesc, ne ferim... (a! blocul meu e mai jos... ok! gata, îmi iau cerceii). De unde atîta interes pentru Sfîrºitul Lumii? Am fãcut noi lumea mai bunã?... Zic eu cã-i mult mai fain sã gîndim ºi s-o facem mai bunã, fiecare în parte, abia atunci Lumea s-ar putea sã fie terminatã ºi sã-i vinã Sfîrºitul, ca la oricare din muncile noastre (mi-am uitat crema... are sã mã usture pielea... ). Chiar dacã se terminã tot, sînt chestiuni care simþim cã nu vor dispare vreodatã... trebuie sã fie aºa! nu crezi?! iar moartea, la urma urmei, e doar un altfel de drum! (au reparat liftul! mmm, ce bine...)


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 7 Septembrie 2008, ora 19:14

cand nu va mai exista "carare" de la frate la frate atunci se va narui totul


gradinarulidia

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Campina

Postat pe: 8 Septembrie 2008, ora 09:53

conform profetiilor facute in biblie , toate s au implnit , de la 1844 incoace traim timpul sfarsitului , Isus poate veni in orice clipa , tot Isus spune in evanghelii ca asa cum a fost pe vremea lui Noe , mancau , beau , se insurau si se maritau si a venit potopul tot asa va fi si venirea Lui . El ne indeamna sa fim atenti , sa ne rugam ca venirea Lui sa nu ne gaseasca nepregatiti . Ar fi pacat , pe noi nu ne costa nimic , Isus a platit pretul rascumpararii noastre cu sangele lui , avem oferita in dar viata vesnica alaturi de Dumnezeu si cei dragi. Isus mai spune " daca ma iubeste cineva pazeste poruncile mele " si " poruncile male nu sunt grele". Si in viata de zi cu zi trebuie sa respecti niste reguli , nu traim in haos , cand conduci masina trebuie sa respecti regulile de circulatie , cand esti bolnav trebuie sa respecti ce ti a spus doctorul .

cu mult drag Lidia,


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 8 Septembrie 2008, ora 11:54

Incepe pe 10 septembrie curent odata cu experimentul din accelretaorul de la granita franco-elvetiana.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 8 Septembrie 2008, ora 15:50

Stati ,linistiti!! ;Fi-ti buni;;! ;;Nu jigniti;!! Apreciati fiecare ;opinie, buna sau rea,,, !! Fi-ti toleranti, unii cu altii;;!! Atunci ;;nu va fi degraba;; '''Sfarsitul;;;!!


drakossis

43 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 8 Septembrie 2008, ora 16:12

Mãi, voi v-ați dilit??? Issus e mor. Cam de mult.... Nu mai are cum sa vina...
Și chiar dacã nu era omorât, tot nu avea cum sã vinã... Sunt 2000 de ani de atunci... Nimeni nu trãiește 1967 de ani... Nici chiar Matusalem .
Poate vine același conținut într-un alt ambalaj... Pace vouã nefericiților care așteptați ceva efemer...


suteudaniel8

299 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 8 Septembrie 2008, ora 17:49

Mai "drakossis"... eu din punct de vedere normal si logic nu iti pot explica cum este posibil sa traesti atata... dar stiind ca El ii Fiul lui Dumnezeu si ca are putere ca El... ii nemuritor. La fel si Enoh si Ilie nu au murit... De dovedit nu se pote dar scrie in Biblie despre si nu numai... dar daca ar fi fost o porcarie Biblia si ce ii scris acolo de acei 40 de autori care au scriso, in decurs de 1500 de ani, si nimic din ce au scris nu contrazice ce au scris altii... nimic nu se contrazice, ba mai mult chiar se implineste tot ce scrie acolo. Mai gandeste-te :)


Shaggy
danagheorghe05

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Septembrie 2008, ora 11:49

TOCMAI S-AU APUCAT ASTIA DE "UN SFARSIT" CAT MAI RAPID. CRED CA ATI AUZIT DE "EXPERIMENTUL LU' PESTE", DIN 10.09.2008, IN ELVETIA.


emilia_bc

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Septembrie 2008, ora 13:27

De la: misi_blondu, la data 2008-09-06 00:49:33
De la: emilia_bc, la data 2008-09-04 16:10:50Dumnezeu a creat omul cu posibilitatea de-a trai fericit, fara sa experienteze boala, suferinta, ura, razboiul, frica, foamea, .... batranetea, moartea. Faptul ca omul a ales sa s razvrateasca impotriva suprematiei Lui Dumnezeu, l-a adus in aceasta stare jalnica, pe care o vedem si noi azi...


Tu ai ales sa te razvratesti ?
Eu am alesc sa ma rezvratesc?
ADAM..a ales sa se rezvrateasca?
NU CRED ASTA!
Am si eu o intrebare pt credinciosi...daca tot vorbim de sfarsit!
De ce trebuie sa traim dupa un oarecare tipar daca vrem sa nu murim .. si cat de drept vi se pare asta?


emilia_bc

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Septembrie 2008, ora 13:42

Draga misi_blondu, Adam a ales sa se razvrateasca, asa arata darea sa seama biblica, de la Genesa



Genesa 3:17 Omului i-a zis: "Fiindcã ai ascultat de glasul nevestei tale, ºi ai mâncat din pomul despre care îþi poruncisem: "Sã nu mãnânci deloc din el", blestemat este acum pãmântul din pricina ta. Cu multã trudã sã-þi scoþi hrana din el în toate zilele vieþii tale;

Genesa 3:18 spini ºi pãlãmidã sã-þi dea, ºi sã mãnânci iarba de pe câmp.

Genesa 3:19 În sudoarea feþei tale sã-þi mãnânci pâinea, pânã te vei întoarce în pãmânt, cãci din el ai fost luat; cãci þãrânã eºti, ºi în þãrânã te vei întoarce."



Noi, avand legea Lui Dumnezeu la indemana, sa o cunoasem si sa o implinim, putem alege sa ne razvratim sau nu...



De ce trebuie sa traim dupa un tipar?



Acuma te intreb eu: exista in univers ceva care sa existe fara legi?



Incepand de la minusculul atom, pana la marele si infinitul univers, totul merge coform unor reguli. legi, clare si exacte...



Fiintele inteligente nu pot convietui fara legi.Chir intr-o casa, exista tot felul de legi si rguli pentru a putea convietui.



Legile Lui Dumnezeu sunt date pt bunul mers al vietii pe pamant.



Vezi unde a ajuns omenirea daca nu are... respect fata de legile Lui Dumnezeu? Ai auzit ultima stire despre experienta din Elvetia? Iti place?



Psalmi 7:14 Iatã cã cel rãu pregãteºte rãul, zãmisleºte fãrãdelegea, ºi naºte înºelãciunea:

Psalmi 9:5 Tu pedepseºti neamurile, nimiceºti pe cel rãu, le ºtergi numele pentru totdeauna ºi pe vecie.

Psalmi 9:16 Domnul Se aratã, face dreptate, ºi prinde pe cel rãu în lucrul mâinilor lui. (Joc de instrumente. Oprire.)

Psalmi 10:2 Cel rãu, în mândria lui, urmãreºte pe cei nenorociþi, ºi ei cad jertfã curselor urzite de el.

Psalmi 10:3 Cãci cel rãu se fãleºte cu pofta lui, iar rãpitorul batjocoreºte ºi nesocoteºte pe Domnul.

Psalmi 10:4 Cel rãu zice cu trufie: "Nu pedepseºte Domnul! Nu este Dumnezeu!" Iatã toate gândurile lui.

Psalmi 10:13 Pentru ce sã huleascã cel rãu pe Dumnezeu? Pentru ce sã zicã în inima lui cã Tu nu pedepseºti?


Elisuku

1 mesaj
Membru din: 9/09/2008
Oras: Botosani

Postat pe: 9 Septembrie 2008, ora 20:38

sunt deacord cu Lidia!!!!!!!!!!!!


drakossis

43 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 9 Septembrie 2008, ora 22:05

bv mãi suteudaniel8 ”Mai "drakossis"... eu din punct de vedere normal si logic nu iti pot explica cum este posibil sa traiesti atata...” pai dacã nu poți de ce spui???? el e fiiul lui D-zeu cum te tragi tu din Decebal și Traian, fiul a doi tați. Bre mai citeștr și alt ceva decât biblia , încearcã Pistis Sophia și mai vorbim dupã...


lascharik

1 mesaj
Membru din: 9/09/2008
Oras: Galati

Postat pe: 9 Septembrie 2008, ora 23:23

eu as spune sa credeti in biblie...e singura carte care a ramas in picioare dupa mii de ani ...voi nu intelegeti k daca murim ...am incurcato...e chinul vesnic...sarsaila o sa fie bucuros k multi sunteti atei sau mai rau care tin cu imparatu negru...mai bine rugatziva la isus...


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 9 Septembrie 2008, ora 23:38

Maine va fi sfarsitul lumii


misi_blondu

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Septembrie 2008, ora 00:10

DRAGA LIDIA_BC

Daca tot ai incercat sami raspunzi...miar fi placut sa lasi pt un minut deoparte SCRIPTURA...si sami raspunzi ..TU ISATI.. nu dupa SCIPTURA...
Si sper sa nu te superi dar nu pot fi de acord cu tine:..Adam nu sa razvratit...ADAM a fost inselat de catre SATAN....Si daca EL nu a putut sa stea in picioare in fata lui Satan...Care vorbea cu DUMNEZEU TATAL IN FIECARE DIMINEATA...cum!!! ..voi sta eu sau tu?
Sunt cu totul de acord cu regulile care aduc bunul mers al vietii si al pacii...DAR....nu mi se pare drept sa fiu conditionat de alte reguli ca sa capat acea mantuire.......Pentru ca acele reguli :...aparute din disputa suprematiei cerurilor (Satan si DUMNEZEU) ...sunt diferite de la biserica la biserica si de adunare la adunare.
Acum te rog sa-mi permiti sa fac un mic comentariu jumate lumesc jumate SCRIPTURAL:
Eu sunt calea ,adevarul si veata
Si oricine va crede in mine ,nu va muri
.....ADEVARAT.....dar atunci de ce a mai venit si:
Iubesteti aproapele ca pe tine insuti si pe Domnul Dumnezeul tau cu toata puterea si fiinta ta.
.....deci probabil...noi oamenii ( nu putem face aceste lucruri)..pt ca ..apoi a mai venit si ..:
Mergeti si propavaduiti aceasta evanghelie pana la marginile pamantului....etc....
Doar cine va face toate astea ...probabil va fi mantuit.....
Deci doresc sa zic ca prima si a doua ....noi nu le putem respecta...dar o putem indeplini pe a treia.
Cred asta pentru ca cea de a treia este singua care o putem face noi oamenii pentru dumnezeu..........ca de restu !!!.....nici vb .....iubire?.....departe de noi acest sentiment
Singurul sentiment real pe acest pamant este ..SPERANTA....

..........SPERANTA MOARE ULTIMA>>>>>>>imi cer scuze pt acest comentariu cam lung>>>>>O zi fumoasa LIDIA..la fel tuturor de aici...


Pagini: << 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Tu cand crezi ca va fi sfarsitul lumii?
Mergi la: