back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Tu cand crezi ca va fi sfarsitul lumii?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
vincenzo_696

41 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Deva

Postat pe: 7 August 2008, ora 10:10

sf lumii a inceput de mult nu e o zi sau o data e un proces LOOK AROUND and you might be able to see the process si e gresit spus sfarsitul lumii de fapt e "SFARSITUL LUMII ASA CUM O STIM NOI"


GALACTICUS

7 mesaje
Membru din: 4/08/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 7 August 2008, ora 11:29

DA INCET INCET ,INCEPETI SA INTELEGETI CITE CEVA!
Omul este singura fiinta care are capacitatea de a transmite informatia de la o generatie la alta.Biblia este o povestire o relatare a unor evenimente trecute dar pe parcursul timpului ,functie de interesele religioase si politice ale timpului ,a fost inflorita cu evenimente mai mult sau mai putin imaginare,depinzind de interese,cunostinte,inteligenta,constiinta celor care au adaugat si interpretat evenimentele de pe tera.Daca si animalele ar avea capacitatea de a transmite informatia de la o generatie la alta ,atunci si ele ar ajunge pe o scara a evolutiei.Denumirile de dumnezeu ,cristos,precum si alti sfinti au fost date tot din interes in timp de catre diferiti indivizi care se credeau si se autoproclamau ca fiinte divine,cu scopul de a obtine suprematia asupra maselor mai putin evoluate.Vorba lui Creatice,oamenii nu au coborit toti deodata din copac ci in decursul miliardelor de ani.Calatorind in timp si spatiu,poti vedea evenimentele ciclice ce se deruleaza in UNIVERS. RESTUL ESTE DOAR IMAGINATIE,NECUNOASTEREA NASTE MONSTRI!
pe google ,daca veti citi "anul 2012"un moment de cumpana pentru omenire,un confrate mai mic,calator in timp ,povesteste ceva prin INTELUS si IOCRIMIO,dar trebuie sa ai deja activat si al treilea ochi al mintii sa interpretezi povestirea.Religia a tinut milenii in loc desteptarea celui de al 3 lea ochi al mintii,treptat fenomenul evolutiv a adus indoieli asupra religiei si a deschis poarta catre adevar.Nu pentru mult timp deoarece a aparut politica un fenomen si mai periculos,dar care totusi a permis cunoasterea. Tehnica este o prelungire a inteligentei in spatiu,treptat creerul care in prezent la om este folosit in proportie de 0,33% se dezvolta dar numai in medii care da posibilitatea cunoasterii de noi evenimente ,noi stari si noi conditii de adaptare fortuite pentru supravetuire.Un copil crescut la oras nu stie ce este vaca,cocosul,calul daca nu a trait alaturi de ele si le vede doar la tv sau in carti,dar are un vocabular mai elevat traind la oras ,bine'nteles depinzind si de mediul familial si anturaj.Ciinele daca traieste abandonat de om este fortat sa supravetuiasca din instinct,ciinele iubit si ingrijit de om este un prieten devotat,inteligent si dornic de cunoastere.Deosebirea este ca la ciine nu vei intilni invidia,ura,minciuna,inselatoria,perfidia,egoismul si alte infectii ce populeaza creerul uman.
Nu se sfirseste lumea,cutremurele reaseaza pamintul sfredetit de om ,inundatiile se produc tot cauzate de om defrisarile de arbori cauzeaza alunecarile de teren,focul este cauza neglijentei omului,CEVA MAI SFINT,MAI RAU,MAI PERFID,MAI CRIMINAL,MAI DISTRUGATOR IN UNIVERS DECIT OMUL NU EXISTA,doar TIMPUL care se comprima si se dilata ciclic rezolva totul.Indiferent de ce cataclism va urma pe TERA undeva pe o stinca ,pe un munte ,intr-un copac,pe o scindura ratacita pe val,omul va dainui si o va lua de la capat ,chiar si daca tragedia INTELUS si IOCRIMIO se va repeta.


sllalu

32 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 August 2008, ora 17:39

frate...incearca sa ti concluzionezi ideiile. romanul e prea comod sa stea sa cineteasca cat ai scris u acolo:))


Fosta membra 9am.ro

33 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 August 2008, ora 18:11

De la: adryan_romanu, la data 2008-08-06 09:12:48Contati si pe mine ca merg la bere! Sau mai degraba la un suc, dar e buna si berea!


esti bine venit !!! sa vezi ce gasca mare o sa fim in 2013 !!!! gasca de supravietuitori .


Fosta membra 9am.ro

33 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 August 2008, ora 18:12

esti bine venit !!! sa vezi ce gasca mare o sa fim in 2013 !!!! gasca de supravietuitori


Fosta membra 9am.ro

1714 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 7 August 2008, ora 20:51

Ma bucur ca ai aruncat o privire si ai surprins esenta (adica mesaj crestin sau nu), ca sa nu ma mai obosesc si eu sa urmez acel link.


Fosta membra 9am.ro

1714 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 7 August 2008, ora 20:52

(Asta era pt Iron Cross)


drakossis

43 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 7 August 2008, ora 22:24

Imi vine sa rad si sa plang in acelasi timp cand citesc toate mesajele.
mi-e mila de acei credinciosi si ultra-credinciosi care au citit biblia din scoarta in scoarta, vin cu citate din ea , dar ei saracii nu au inteles nimic. Si chiar daca vine sfarsitul lumii pe 22-12-2012 pt multi nu inseamna nimic, ei deja sunt morti. Morti de beti, de foame, de sete (de bani sau putere) deci pe ei oricum nu ii deranjeaza ce a fost sau ce va veni. Omul nu mai traieste astazi, doar munceste, produce sa aiba mai mult si mai mult. Nimeni nu mai citeste alt ceva decat bloguri, forumuri (sic), Oricum daca m-as apuca sa va spun despre cele 7 rase, locuitoare a pamantului (noi fiind a 5 a) , o sa spuneti ca iar a venit unul sa abereze, nu imi bat gura sa va explic despre alchimie, kabala sau alte stiinte ermetice. Doar un sfat dau cautati sa studiati GNOZA, inceputul, este tot ce trebuie sa stii, atunci biblia o sa para carte de colorat, Iisus prienetul cu care poti merge la scaldat, si o sa intelegeti cat de mult rau a facut pseudo-religia, asta crestina. PS: si te invata cum sa treci de hopul 2012, sfarsitul lui Iisus cel ce apartine fostei ere a pestilor (vezi simbologia biblicacand a inmultit pestii+ zeitgeist mai da unele explicatii), incepe era varsatorului asa ca, vom mai vedea.....
Alt PS: Sper sa nu fiu invitat la bere ca nu imi place sa stau pe terasa si sa astept ca prostul.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 8 August 2008, ora 09:31

Iisus se scrie cu doi de i ! ! !


andrerox

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 August 2008, ora 14:56

Isus nu se scrie cu doi de i! Si in al doilea rand sfarsit nu va fi decat pt cei care nu l-au acceptat pe Hristos si lucrarea Sa in viata lor pt. ceilalti insa va fi un Nou Inceput!
"Evanghelia aceasta a Imparatiei va fi propovaduita in toata lumea atunci va veni sfarsitul!


mimisivi

29 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 August 2008, ora 15:51

fratilor brothers!!!! wtf va agitati aici atata?!?!? unii aveti mintile atat de spalate incat zau nu vad ce importanta mai are ca vine au ba acel sfarsit al lumii, oricum sunteti morti (nu aveti discernamant si liber arbitru, reluati doar orbeste ceea ce vi s-a impus de altii - religii, credinte, secte, doctrine, etc)

asa ca, impreuna cu cei mai descuiati la minte, ne vedem in 2013 la o bere :)





I am who I choose to be :) :) :)
Fosta membra 9am.ro

33 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 August 2008, ora 17:44

ok bine , nu la bere . esti invitat la discutii !!!!asta potzi sa accepti ?


Fosta membra 9am.ro

33 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 August 2008, ora 17:46

dar la discutii te asteptam ???




De la: drakossis, la data 2008-08-07 22:24:10Imi vine sa rad si sa plang in acelasi timp cand citesc toate mesajele.
mi-e mila de acei credinciosi si ultra-credinciosi care au citit biblia din scoarta in scoarta, vin cu citate din ea , dar ei saracii nu au inteles nimic. Si chiar daca vine sfarsitul lumii pe 22-12-2012 pt multi nu inseamna nimic, ei deja sunt morti. Morti de beti, de foame, de sete (de bani sau putere) deci pe ei oricum nu ii deranjeaza ce a fost sau ce va veni. Omul nu mai traieste astazi, doar munceste, produce sa aiba mai mult si mai mult. Nimeni nu mai citeste alt ceva decat bloguri, forumuri (sic), Oricum daca m-as apuca sa va spun despre cele 7 rase, locuitoare a pamantului (noi fiind a 5 a) , o sa spuneti ca iar a venit unul sa abereze, nu imi bat gura sa va explic despre alchimie, kabala sau alte stiinte ermetice. Doar un sfat dau cautati sa studiati GNOZA, inceputul, este tot ce trebuie sa stii, atunci biblia o sa para carte de colorat, Iisus prienetul cu care poti merge la scaldat, si o sa intelegeti cat de mult rau a facut pseudo-religia, asta crestina. PS: si te invata cum sa treci de hopul 2012, sfarsitul lui Iisus cel ce apartine fostei ere a pestilor (vezi simbologia biblicacand a inmultit pestii+ zeitgeist mai da unele explicatii), incepe era varsatorului asa ca, vom mai vedea.....
Alt PS: Sper sa nu fiu invitat la bere ca nu imi place sa stau pe terasa si sa astept ca prostul.


Fosta membra 9am.ro

33 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 August 2008, ora 17:47

De la: cisa1961, la data 2008-08-08 17:44:58 ok bine , nu la bere . esti invitat la discutii !!!!asta potzi sa accepti ?



super ..... ne vedem in 2013 !!!


drakossis

43 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 8 August 2008, ora 18:06

crezi ca vei fi acolo???? si nu mea refer pe terasa....


drakossis

43 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 8 August 2008, ora 18:10

citeste aici www.zonex.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=213&Itemid=249 si dupa spune ca nu se intampla nimic.... daca esti interesata de mai mult incearca si aici www.vopus.org/ro/ iar dupa daca nu iti pui mainile la ochi si degetele in urechi ne intalnim la discutii...


badescu_maricica

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 August 2008, ora 22:36

draga drakossis, cred ca ai tras totusi o concluzie cam pripita...si cand spun asta ma refer la , citez: "mi-e mila de acei credinciosi si ultra-credinciosi care au citit biblia din scoarta in scoarta"...ai fost totusi rautacios cu cei care chiar au citit Biblia. Este Cartea Sfanta de a caror invataminte ar trebui sa tinem toti cont. Asta insa nu inseamna ca acolo scrie cand va fi sfarsitul lumii..nici vorba...chiar ma bucur cand citesc parerile multora care posteaza pe forum si au inteles ca sfarsitul il generam noi oamenii si nu Dumnezeu. El ne iubeste pentru ca suntem creatia Lui, deci nu ar vrea ca acest neam sa piara, insa daca noi ne indreptam spre dezastru pe zi ce trece, cu ce este de vina Dumnezeu??

Ne-am obisnuit cu totii sa spunem ca Dumnezeu hotaraste sfarsitul. Este adevarat ca fiecare dintre noi ne nastem traim iar mai apoi murim.. Nici unul nu va mosteni acest pamant indiferent cat va dainui acesta. Dar pana la sfasitul intregii omeniri e cale lunga.Cand spun asta ma refer la modul cum gandesc unii la ora actuala.

Nu vreau sa te jignesc drakossis, insa pana la a crede despre Biblie ca este o carte de colorat si restul afirmatiilor spuse de tine, mai bine sa luam lucrurile Asa cum sunt ele prin natura lor fireasca si cum vor ramane de altfel. Sunt lucruri pe lumea asta pe care nu le putem schimba nici unul dintre noi, tocmai ptr ca nu avem menirea necesara, suntem muritori, oameni de rand, cu raspundere limitata si sunt altii mai presus decat noi care ne indruma non-verbal zi de zi. Si cand spun asta ma refer mai ales la Dumnezeu si mai ales la Ingerul nostru Pazitor pe care fiecare dinre noi il are.

Deci un lucru este cert: cu siguranta va vei acel sfarsit candva insa haideti sa nu incercam sa ne d-am cu presupusul....asa se vehicula si despre anul 2000, si iacata-ne ajunsi in 2008. Deci nimeni dintre muritorii de rand nu stie exact cand a fost acest pamant conceput si nimeni cu va sti cu exactitate sau mai putin exact cand se va sfarsi. Ar trebui asa cum am mai mentionat intr-o asla postare de-a mea pe forum, sa tragem un semnal de alarma si sa ne gandim pentru o clipa macar, fiecare dintre noi la ceea ce ar trebui sa facem, ptr a indeparta acest sfarsit, pentru ca, cu siguranta de noi depinde.

Nustiu daca am fost pe placul vostru cu aceste idei ale mele, insa avem dreptul de a ne impartasi gandurile, si trebuie sa ne suportam in final cu bune si rele. Insa intotdeauna un sfat bun si curat este binevenit ptr fiecare.

Seara buna la toata lumea buna si nu numai!





nuskin

67 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 August 2008, ora 11:38

Imi pare rau ca nu ai inteles mesajul, nu esti pregatit inca sa-l primesti iar eu am postat ceva ce probabil este peste puterea de intelegere a multora.....sorry, nu am vrut sa bulversez sau i sa ntrig pe nimeni. ai dreptate , este asa cum zici tu.....pana vei descoperi altceva crede in tine! asta nu e rau.
iti doresc numai bine si inima buna :)


Dupa multe incercari cred si sper ca am ramas tot EU
nuskin

67 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 August 2008, ora 11:44

oanaprecup, bine venit printre noi! e bine ca ai ajuns la concluzia asta, e foarte bine....bravo!


Dupa multe incercari cred si sper ca am ramas tot EU
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 9 August 2008, ora 12:15

GALACTICUS imi place comentariul tau , e foarte diferit de aberatiile religioase regasite in celelalte comentarii( m-au facut sa rad cu lacrimi).Dar cred ca exagerezi importanta omului in univers .


Daca specia umana ar disparea dintr-o data (distrusa de un asteroid de exemplu) nu ar fi eveniment diferit de toate extinctiile in masa petrecute pana acum pe Pamant.(cel mai cunoscut exemplu este cel al dinozaurilor). Viata ar supravetui iar noi am fi inlocuiti cu siguranta de alta specie dominanta. "Nu suntem decat praf in vant" ( ca sa citez o melodie celebra ) .


Pentru crestinii fanatici care posteaza pe acest forum : deschideti ochii fratilor , trageti aer in piept si relaxati-va . Daca exista un Dumnezeu , EL sigur se amuza copios de seriozitatea cu care credeti in anumite tampenii .

Offtopic : Mi se pare mie sau forumul asta e construit aiurea? ( aviz programatorilor de la 9am )


gabymarinescu_pulsar

375 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 August 2008, ora 13:42

Frica de moarte si mai ales de sfarsitul lumii a fost MOTORUL ce a "propulsat" toate religiile de pe Pamant!Nu exista religie care sa nu aiba"propria politica" vav de moarte,tot ca sa abureasca si sa ademeneasca cat mai multa prostime tot in goana si in foamea dupa putere!Numai excroci unul mai nenorocit ca altul!Nimeni nu vorbeste despre sfarsitul Lumii mai mult decat religiile.


gwndam_7up

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 August 2008, ora 15:03

conteaza....Te-ai pacait?? daca nu fao inainte sa fie prea tarziu te rog


mihai_carabus

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 August 2008, ora 15:36

pacat viata e frumoasa


nuskin

67 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 August 2008, ora 16:32

Raspuns pt drakossis: am citit ce mi-ai recomandat si , intimplator lucrurile astea le-am descoperit deja. si eu inca imi pun intrebari diverse, si eu experimentez in fiecare zi lucruri noi si sublime.....vrei s adiscutam ceva anume sau doar vrei sa-mi sugerezi subtil ca nu sunt de "nasul" tau?
adevarul e in noi si-l descoperim pas cu pas, sunt de acord si cu adevarul tau, sa stii....sunt dispusa la discutii.... :)


Dupa multe incercari cred si sper ca am ramas tot EU
SOGUNUL

389 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 August 2008, ora 17:22

cred ca incercarea de noi pozitii reduce stresul si frica de sfirsit


http://promotia70eltc.nvn.ro/istoric/71-istoric.html
iron_cross_2007

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 August 2008, ora 17:26

noi , oamenii suntem mai rai decat RAUL insusi...chiar si Satan S-a ingrozit de rautatea noastra si Si-a intors fata de la noi....nici chiar El nu si-a permis sa-si bata joc de numele Domnului...oamenii o fac in fiecare zi si in fiecare minut...Satan doar s-a impotrivit lui יהוה , noi ne batem joc de numele Lui


Fosta membra 9am.ro

677 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 9 August 2008, ora 17:35

Singurul care are dreptate GALACTICUS ,restul numai aberatii,toti sint dusi cu pluta.
sI galacticus GRESESTE UNDEVA,
Eu cred ca atunci cind barbatii vor ramine impotenti sau nui vor mai interesa femeile ,se sfirseste lumea


Cit este Basescu in floare,nici in tocuri nu ma doare !
Fosta membra 9am.ro

677 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 9 August 2008, ora 17:49

cei de teapa Elenei Basescu ,nu prea pot citii mult ca-i apuca somnul


Cit este Basescu in floare,nici in tocuri nu ma doare !
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 9 August 2008, ora 20:28

Nu. Nu exista pentru Mantuitorul nostru decat o singura forma de scriere a numelui si anume Iisus Hristos. Restul sunt blastfemii, nestinta. DOAMNE AJUTA !+


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 9 August 2008, ora 21:28

Se vede ca nu ai citit destul, asta imi dau seama dupa greselile de ortografie pe care le faci.In acest caz se scrie "va"' nicidecum"v-a".Oricum, eu cred ca nu este bine sa vorbim in necunostinta de cauza despre acest subiect, deoarece asa putem rastalmaci ceea ce spune Biblia.


Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Tu cand crezi ca va fi sfarsitul lumii?
Mergi la: