back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Tu cand crezi ca va fi sfarsitul lumii?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 9 August 2008, ora 21:50

sfarsitul lumi...doua cuvinte care ne-au tras spaima 2000 de ani...dar Dumnezeu pe langa faptul ca e atotputernic, este su un anger al rabdarii...noi trebuie sa ne rugam sa nu o piarda.
tu i-L iubesti mult pe Dumnezeu...invata-ma si pe mine


drakossis

43 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 10 August 2008, ora 01:26

Nu stiu de ce m-au catalogat rautacios, ca am ceva cu cei credinciosi,... nu este adevarat. Dar nici nu pot crede ineptiile ca vor arde in iad toti necredinciosii, asta insemnand 1 miliard si ... de indieni + 1 miliard si ... de chinezi + alte 2 miliarde de musulmani , hm cam aglomerat iad daca mai punem si celelalte culte necrestine + crestinii pacatosi , iar in rai o sa fie cam pustiu , ce ne facem cu toti ceilalti care au trait inainte de hristos , au ajuns in iad???? Sa ne aducem aminte ca stramosii romaniilor au fost dacii care nu erau un popor crestin , ne renegam stramosii si istoria pt ca nu credeau , de fapt nici nu stiau de in Isus??? dar totusi credeau in trinitatea pura (plagiata mai tarziu de crestinism, dar prost plagiata) Gebeleizis - tatal suprem , aka D-zeu , Bendis - mama divina, care in crestinism s-a androginizat si s-a transformat in Sf. Duh, pe care preotii nu prea stiu sa il ilustreze cand ii intrebi, si Zamolxe - fiul , pe care il putem asemui lejer cu Isus, care a fost mort 3 ani si apoi s-a aratat multimii , nu ca isus 3 zile si s-a aratat numai celor apropiati care oricand pot depune o marturie falsa. Nu v-ati intrebat niciodata , banuiesc , cum de Dacia cucerita in proporti de 20%, a invatat in intregime latina si au adoptat peste noapte crestinismul fara a vocifera sau a lupta . Pentru ca era acelasi crez doar putin schimbat. Sa nu uitam ca si Zamolxe si Isus au studiat la aceleasi scoli de mistere din Egipt (acolo a fost Isus intre 12-30 de ani). Daca ati studia Kabala unde se vb despre Legea cauzei si efectului (Karma si Dharma) despre cum se platesc pacatele vietilor anterioare (la judecata lui Anubis), va recomand sa mergeti macar o data la vreo conferinta publica a AGEAC-ului (Asociaþia Gnosticã de Studii Antropologice Culturale ºi ªtiinþifice) www.vopus.org/ro/cursuri-conferinte/cursuri-si-conferinte/gnoza-... sau www.vopus.org/ro/cursuri-conferinte/cursuri-si-conferinte/cursur... , o sa vedeti cu alti ochi crestinismul. Nu spun ca nu e bun crestinismul, spun ca era bun la vremea respectiva. Acum nu mai poti pune ochelari de cal si sa nu vezi ce se intampla. As putea sa vb despre simbologie in biblie, atata cat s-a mai pastrat, despre simbolul serpentin ce urca pe toiagul lui Moise, care il gasim ca sarpe de foc in india simbol al lui Kundalini, sarpele cu pene al mayasilor, cobra egipteana , sau alchimic sarpele incolacit pe caduceul lui Mercur, preluat apoi ca simbol medical, (cupa cu sarpele), ori marea asemanare dintre apostoli si semnele zodiacale fiecare avand cate un caracter specific unei zodii, ori poate cultul solar care mostenit de la egipteni, Ra , se regaseste fff mult in biblie.... etc,... etc,.....

pt badescu_maricica : incerca sa citesti si altceva decat biblia, sa fii mai deschisa la minte, nimic nu e batut in cuie, dar sa stii ca era lui Isus e pe sfarsite cu parere de rau, iar sfarsitul in 1999 era inventia crestina ca reprez 666 intors

pt oana gatlan: totul e de nasul meu, ma bucur cand pot afla informatii noi, dar aici nu prea au fost pe forum, incearca calatorii in astral si acolo vei afla multe raspunsuri

In rest numai bine,sa ne intalnim in 2013, sper, vb cuiva...


drakossis

43 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 10 August 2008, ora 01:33

Inca ceva pt a afla mai multe despre daci cititi
"Noi nu suntem urmasii Romei" de dr Napoleon Savescu,
iar despre gnoza cititi operele lui:
# Samael Aun Weor
# Oscar Uzcategui
# Helena P. Blavatsky
# Eliphas Levi
# Paracelsus
# Hermes Trismegistos
# Albertus Magnus
# Fulcanelli
# George Ivanovici GURDJIEFF
# Peter D. Ouspensky

filme:
* Un Adevãr Incomod - 2006
* What The Bleep Do We Know - 2004
* Zeitgeist
etc...


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 10 August 2008, ora 10:09

trece timpul
,trec si eu si ma veselesc mereu,beau maninc si-mi fac timp de iubit,
dar nevasta nu ma lasa ,este o fire cam geloasa,si i-mi zice ca am imbatrinit !
ce de prostii spun oamenii!


ovihanc

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 August 2008, ora 13:15

Cred ca totusi ar fi bine sa cititi putin de pe aici inainte sa spuneti ceva.......... www.zonex.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=213&Itemid=249 Si nu uitati, informatia este putere...un om informat e un om puternic. Va cer doar 15 minute sa cititi, eu spun ca merita...... Sa vedeti cu adevarat ce se va intampla din anul 2012


thor

50 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 August 2008, ora 13:29

De l a : THOR

Este o placere sa vezi ca mai exista oameni care au ales SA GANDEASCA....INAINTE DE A CREDE....Sunt de acord cu cele spuse de tine...MOTORUL RELIGIEI a fost si va fii TEAMA DE MOARTE SI FRICA DE "BAU-BAU" , "DOAMNE-DOAMNE", etc......E cel putin curios ca , odata cu trecerea timpului, Biserica a trecut de la Secretomania moderata din Evul Mediu la cea ABSOLUTA, din zilele noastre...DE CE ?.....CE AU DE ASCUNS?...UNDE SE DUC BANII PRIMITI DE LA AMARATII PE CARE II "TAXASEAZA" ZI DE ZI? Ce avem noi in comun cu un om care a dorit, mai intai de toate, sa ii elibereze pe ai lui de romani...Unde suntem NOI, DACII, POMENITI IN BIBLIE......Cand crestinismul a patruns la noi, Dacii aveau o cultura mai avansata decat grecii iar Marii Preoti ai dacilor "bateau" la scor de mahala orice sfant "nou".....Noua credinta, pentru ca nu este cea traditionala, sa metisat pe cultul Geei, "Mama noastra , a Tuturor"...asa cum in alte partii, interese politice si militare au dus la mixajul acesteia cu cultul lui Mitra.....
Ar fi interesant sa aud pe cineva care sa imi explice despre manuscrisele de la Marea Moarta si de ce Biserica s-a grabit sa le declare eretice...?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 10 August 2008, ora 16:33

Daca ti se pare o blasfemie " Isus" in loc de " Iisus," de ce nu folosesti mai bine forma numelui in ebraica. asa ai fi sigur ca folosesti exact numele care era folosit de Isus.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 10 August 2008, ora 17:44

hai si pe la spate ca m-am plictisit !


nuskin

67 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 10 August 2008, ora 18:29

Pt drakossis, eu de abia am inceput sa citesc Kundalini asa ca sunt la inceput....experimentez incet incet si chiar vreau sa fac o regresie....
s-ar putea sa ne intilnim si in 2013 aici pe pamant sau in astral, cine stie? poate ca ne vom intilni candva.......
in ce priveste sfarsitul lumii, e clar ca lumea doreste o schimbare, si foarte multi sunt pregatiti pentru o schimbare, fara sa vorbim de miracole, de lucruri mari sau mici de bine sau rau. lucrurile doar exista. omul trebuie intai sa se descopere pe el si apoi pe altii, fara sa judece ci doar sa observe, important e sa ne acceptam pe noi, apoi pe altii si apoi lumea ,fara sa incercam sa schimbam, putem doar sa privim si si ne intersectam cu persoane care ne fac bine si care ne incarca de Lumina. In rest.....e o vorba " Dumnezeu cu mila". Important e ca lumea doreste o schimbare, multi nu au acea sensibilitate sau deschidere dar, undeva, in constiinta lor isi dau seama ca vor sa evolueze si aici nu ma refer numai la evolutia stiintifica ci la ce a spirituala. Oamenii coreleaza spiritualul cu Dumnezeu, asta nu e rau, dar numai cei care au citit mai mult decat Biblia pot intelege cuvantul spiritual. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, nu incerc sa contrazic pe nimeni si nici nu ma arunc in discutii pe care nu le stapanesc bine. Fiecare ajunge la adevar prin metodele lui. Cum descoperim? asta numai noi trebuie sa stim. Dar o sa pun o intrebare pentru toata lumea? Cand ati stat ultima oara de vorba cu Sinele vostru? Si astept raspunsuri "valabile".
Va doresc inima buna si multa intelepciune.


Dupa multe incercari cred si sper ca am ramas tot EU
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 10 August 2008, ora 19:48

Aici suntem trecatori. Scurtul nostru popas de aici, este pregatirea pentru adevarata si vesnica viata ce va urma. De suntem vrednici de mantuire, asta vom vedea. Cea mai buna filozofie a vietii este gandul la moarte. Vizitati cel mai tare forum de pe www.crestinortodox.ro


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 10 August 2008, ora 20:21

Asa iti place tie sa scrii "v-a" -ul din verbele la VIITOR?


mihai_carabus

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 August 2008, ora 01:08

lasciva 1 barbati sunt inca 2 la la o feme*e


MAYASUL

1 mesaj
Membru din: 2/08/2008
Oras: Fagaras

Postat pe: 11 August 2008, ora 10:15

important este inceputul ,cu mingieri ,sarutari,apoi 5 minute de fericire ca dupa ce se inmoaie s-a sfirsit


drakossis

43 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 11 August 2008, ora 15:36

iti recomand gnoza este exact ce spui tu


vincenzo_696

41 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Deva

Postat pe: 11 August 2008, ora 15:38

2 fraze celebre ne indeamna spre o gandire temeinica " THE TRUTH IS OUT THERE" si " I WANT TO BELIEVE" da e x-files dar poate in afara de lost e cel mai bun serial din toate timpurile pt fanii sf... si ok o sa beau si eu berea aia la sf lumii , la naiba dac Jesus va fi acolo cu noi va bea si el o bere si ne va spune "necunoscute sunt caile lui Tata" , pe bune atata lume sta sa gandeasca cum se va sfarsii lumea in loc sa puna umarul la salvarea ei pai cam asta ar fi inceputul sfarsitului.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 11 August 2008, ora 20:03

A FOST DEJA!


Fosta membra 9am.ro

677 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 11 August 2008, ora 21:38

femeia este polivalenta,se combina cu mai multi si se opreste la cel mai bun.despre sfirsitul lumii citeste "un moment de cumpana pentru omenire pe google ,sint acolo citeva comentarii interesante.
Cit priveste Isus,cel real a trait cu mult inaintea celui biblic,era un farsor care purta un costum din metamaterial ce capta radiatiile electromagnetice pe care le devia ,controlind astfel traiectoria luminii si facea sa fie invizibil cind dorea.
Povestea biblica ,au scriso cei interesati sa stapineasca norodul,mentinind omenirea in intunericul religios mii de ani.Este trist sa citim si in ziua de astazi aberatii biblice,ce faceti fratilor cu creerul vostru???


Cit este Basescu in floare,nici in tocuri nu ma doare !
sllalu

32 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 August 2008, ora 22:02

De la: lasciva1, la data 2008-08-11 21:38:38femeia este polivalenta,se combina cu mai multi si se opreste la cel mai bun.despre sfirsitul lumii citeste "un moment de cumpana pentru omenire pe google ,sint acolo citeva comentarii interesante.
Cit priveste Isus,cel real a trait cu mult inaintea celui biblic,era un farsor care purta un costum din metamaterial ce capta radiatiile electromagnetice pe care le devia ,controlind astfel traiectoria luminii si facea sa fie invizibil cind dorea.
Povestea biblica ,au scriso cei interesati sa stapineasca norodul,mentinind omenirea in intunericul religios mii de ani.Este trist sa citim si in ziua de astazi aberatii biblice,ce faceti fratilor cu creerul vostru???



k...nici eu nu cred in d nezeu, dar ce zici u acolo cu devierea razelor luminii e umpic aberant:)) adik mult...aberant.sa fim seriosi, aia abia invatasera sa foloseasca roata, sau mai bn zis sa faureasca fierul si u vb de cunostinte de fizica:))
stiu ca media, sau scrierile dinainte ofereau populatiei doar ce vroiau unii sa auda si ca pana la urma probabil toata istoria este o minciuna,da' sa nu interpretam ce am citit aseara in cartea de jules verne


mihai_carabus

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 August 2008, ora 22:46

fiecare scrie ce gandeste sfatsitu? nici macar nostrsdamus nu a prezis .....


Fosta membra 9am.ro

677 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 12 August 2008, ora 01:44

slallu,ma bucur ca sclipesti putin,sa stii ca toate cunostintele din tehnica prezenta sint de fapt vechile descoperiri cu milioane de ani in urma.de o scurta durata de timp omul a inceput sa se elibereze de intunericul religios si a promovat tehnica care a evoluat mai mult in ultima suta de ani cind omul a inceput sa-si foloseasca circa 0,24 -0,35% din circomvolutiuni,poate mai mult dar este comod si se automultumeste lungi perioade de timp cind realizeaza ceva.Metamaterialele folosite in vechime cu circa 9 - 25 mii de ani in urma le vor descoperii si oamenii acestei ere,se vor folosi in scopuri militare de camuflaj,va mai dura deocamdata intrigantii(americanii)se multumesc cu crearea diversiunilor intre diferite tari si religii,apoi intervin chipurile ca impaciuitori dar in realitate livreaza echipamente militare,provoaca conflicte si cistiga din exportul de arme dar mai mult experimenteaza noi tipuri si metode de nimicire in masa.CU 2 ANI GALACTICI IN URMA ADICA ACUM 52000 DE ANI TERESTRII exista o tehnologie mult mai avansata care a disparut odata cu distrugerea civilizatiei cauzata de un cataclism provocat asemanator bombelor nucleare dar mult mai periculos.Distrugerile au fost produse din ordinul lui ISUS el dorea suprematia ,era cind dorea invizibil datorita inventiei materialelor care captau radiatiile electromagnetice pe care le deviau si controlau traiectoria luminii care este de fapt o unda electromagnetica.Prin absorbtia undelor electromagnetice(luminii) COSTUMELE RESPECTIVE FACEAU SA SE VADA LUMINA DIN SPATELE SUBIECTULUI CARE DE FAPT PAREA INVIZIBIL.in etapa actuala daca omul descifreaza acest fenomen duce la dezastru din punct de vedere militar deoarece un individ poate ataca o armata fara sa fie vazut,Lumea este condusa de puterile financiare care doresc suprematia absoluta = dezastrul.Un alt pericol va fi cind materia se va recunoaste prin ea insasi ,materia va peri,nu este departe momentul.


Cit este Basescu in floare,nici in tocuri nu ma doare !
Fosta membra 9am.ro

677 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 12 August 2008, ora 01:59

referitor la materie,verificativa,incercati o concentrare puternica asupra unui coleg,colega,membru de familie intr-un anumit moment fara sa fiti observat ,incercati sa distingeti ce gindeste in acel moment fara sa conversati cu acea persoana.DACA DESLUSITI CEVA DIN GINDIREA LUI inseamna ca sinteti o persoana evoluata si insistati in experiment,este ca un exercitiu fizic care dezvolta muschii.Omul foloseste doar 0,35 % creerul,asta in cazul indivizilor care au cel mai inalt coeficient de inteligenta,media maselor este sub 14%,asa se explica naivitatea religioasa.


Cit este Basescu in floare,nici in tocuri nu ma doare !
andreea_dogarescu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 12 August 2008, ora 11:20

Eu zic ca sfarsitul lumii a inceput! dar nu stiu cand va fii sfartsitul! nimeni nu stie! eu un lucru stiu ca Dumnezeu nu isi masoara timpul ca noi! pentru El un minut poate fi 1000 de ani!!! El este timpul! el hotaraste timpul!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 12 August 2008, ora 14:17

De la: gaftonm, la data 2008-07-31 15:47:17sfarsitul lumii vine Sigur atunci cand mori.Este sfarsitul lumii pentru tine.Deja nu o sa mai conteze cand va fi cel 'general'.Si pana la urma ce conteaza cand vine?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 12 August 2008, ora 14:19

TRAITI CA SI CIND FIECARE ZI E ULTIMA.


oanaprecup

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 12 August 2008, ora 14:34

bravo helen, dupa 5 pagini de discutii ai ajuns la cea mai buna concluzie.
chiar nu conteaza cand si de ce va veni sfarsitul, sau poate credeati ca daca o sa stiti data exacta si motivul o sa scapati?


drakossis

43 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 12 August 2008, ora 15:15

Ce imi plac oamenii superficiali. haideti sa mancam si sa bem apoi sa crapam. Tareeee. Dar poate sunt unii care mai si gandesc, poate nu toate femeile sunt blonde, cum nu toti barbatii sunt Al Bundy. Credeti ca daca descifra cineva profetiile lui nostradamus , inainte de a lua Hitler puterea siil lichida, nu s-ar fi schimbat major soarta omenirii???
E frumos sa fii inconstient, sa iti ascunzi capul in nisip ca strutul si sa zici ca nu se intampla nimic.
Imi place ideea ca mayasii erau niste idioti si ca li s-a terminat pixul exact la data de 22-12-2012. Au folosit acest calendar secole intregi si nimeni nu a gasit un pix bun, cu multa pasta ca sa continue nuimaratoarea.


sllalu

32 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 August 2008, ora 15:19

De la: lasciva1, la data 2008-08-12 01:44:27slallu,ma bucur ca sclipesti putin,sa stii ca toate cunostintele din tehnica prezenta sint de fapt vechile descoperiri cu milioane de ani in urma.de o scurta durata de timp omul a inceput sa se elibereze de intunericul religios si a promovat tehnica care a evoluat mai mult in ultima suta de ani cind omul a inceput sa-si foloseasca circa 0,24 -0,35% din circomvolutiuni,poate mai mult dar este comod si se automultumeste lungi perioade de timp cind realizeaza ceva.Metamaterialele folosite in vechime cu circa 9 - 25 mii de ani in urma le vor descoperii si oamenii acestei ere,se vor folosi in scopuri militare de camuflaj,va mai dura deocamdata intrigantii(americanii)se multumesc cu crearea diversiunilor intre diferite tari si religii,apoi intervin chipurile ca impaciuitori dar in realitate livreaza echipamente militare,provoaca conflicte si cistiga din exportul de arme dar mai mult experimenteaza noi tipuri si metode de nimicire in masa.CU 2 ANI GALACTICI IN URMA ADICA ACUM 52000 DE ANI TERESTRII exista o tehnologie mult mai avansata care a disparut odata cu distrugerea civilizatiei cauzata de un cataclism provocat asemanator bombelor nucleare dar mult mai periculos.Distrugerile au fost produse din ordinul lui ISUS el dorea suprematia ,era cind dorea invizibil datorita inventiei materialelor care captau radiatiile electromagnetice pe care le deviau si controlau traiectoria luminii care este de fapt o unda electromagnetica.Prin absorbtia undelor electromagnetice(luminii) COSTUMELE RESPECTIVE FACEAU SA SE VADA LUMINA DIN SPATELE SUBIECTULUI CARE DE FAPT PAREA INVIZIBIL.in etapa actuala daca omul descifreaza acest fenomen duce la dezastru din punct de vedere militar deoarece un individ poate ataca o armata fara sa fie vazut,Lumea este condusa de puterile financiare care doresc suprematia absoluta = dezastrul.Un alt pericol va fi cind materia se va recunoaste prin ea insasi ,materia va peri,nu este departe momentul.


pari simpatica...vorbesti ca o tipa care a terminat poli sau ma rog ceva p profil real. Desi am un avatar gresit, nu mi aduc aminte sa mi fi conf ptiunile p contul asta, sunt eu el, an terminal la upb,b. omul nu foloseste decat, 0,9% din creier. in legatura cu tehnologiile vechi, nush ceva concret dar sunt ceva dubii legate de atlantida, piramidele egiptne, care sa fim seriosi este putin probabil sa fi fost construite de maimute, calendarul mayas, care, este mult prea exact tinand cont ca ei nu stiau ce e aia lupa, dar ala telescop.
cat despre marea trazatie din 2012 cand adn ul cica se va modifica din 2 in 12 spirale, adik vom evolua mult din toate punctele de vedere...abia astept:))


sllalu

32 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 August 2008, ora 15:25

scriu mai analfabetic pt ca s de la munca si nu ma pot concentra asupra si asupra ideii si asupra corectitudinii celor spuse:))


nuskin

67 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 August 2008, ora 16:39

www.cropcirc leconnector. com/2008/ 080808/080808. html asta s-a gasit pe un camp din anglia.....daca aveti timp si curiozitate.

chiar pe data de 08.08.2008 s-a gasit dar cred ca toata lumea poate sa citeasca in engleza asa ca nu vreau sa ofensez pe nimeni....:)

cu drag,

Oana


Dupa multe incercari cred si sper ca am ramas tot EU
Fosta membra 9am.ro

33 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 August 2008, ora 17:02

pagina nu se deschide . si as vrea sa o vad .unde ai gasit informatia ?


Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Tu cand crezi ca va fi sfarsitul lumii?
Mergi la: