back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Haideþi sã ne descoperim istoria pierdutã

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
oana_cristina_m

140 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 29 Aprilie 2009, ora 11:51

Care ne sunt rãdãcinile?De unde venim ºi încotro ne îndreptãm?

Existã trei teorii cuprivire la originile poporului român:
1. Cea pe care ne-au spus-o profesorii de istorie la ºcoalã- suntem popor roman ºi vorbim o limbã latinã
2. Suntem urmaºi ai dacilor iar limba pe care o vorbim este limba dacã
3. Primul stat de sorginte româneascã a fost intemeiat de cumani

Care credeþi cã este adevãrul ºi de ce? Eu am ceva nelãmuriri privind "romanizarea" , iar rãspunsuile prof. de istorie nu mã satisfac, sfidând adesea chiar logica elementarã.


Raporteaza abuz de limbaj
Vegheazã sã nu dispari în personalitatea altcuiva - Scott Fitzgerald
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Aprilie 2009, ora 13:05

io stiu unde sunt radacinile,unele este in pamant si altele e cu [cenzurat] in sus,depinde cum vrei sa abordezi istoria


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
oana_cristina_m

140 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 29 Aprilie 2009, ora 14:22

Ma refer la civilizatie, particularitati, adevar istoric, etnogeneza, folclor, limba


Vegheazã sã nu dispari în personalitatea altcuiva - Scott Fitzgerald
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Aprilie 2009, ora 20:51

oana,eu am inteles perfect ce vrei sa spui si ceea ce propui,dar iti pierzi timpul de pomana,astia e indoctrinati,multi si mancurti,istorie stie mai multa decat ei baba floarea de la noi din capu' strazii care vinde seminte pt.microbisti


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Aprilie 2009, ora 22:05

De la: oana_cristina_m, la data 2009-04-29 14:22:29Ma refer la civilizatie, particularitati, adevar istoric, etnogeneza, folclor, limba




oana...e bine k vrei sa afli mai multe si k te intereseaza isotria....e un subiect important pe kr insa in ziua de astazi multi oameni il neglijeaza....

insa...dak vrei sa aflii mai multe despre originile poporului roman nu cauta informatii pe net (pentru k vei da peste fel de fel de bloguri scrise de tot felul de neavizati mai mult sau mai putin istorici)...citeste krti!!!...

kuta unele scrise de istorici kr sunt o autoritate in domeniu (de exemplu gheorghe bratianu,d.onciu,v.parvan,c.petolescu,...etc...)..

uita-te putin peste tratatul academiei (nu te speria...e foarte bine scris ...iti garantez k o sa-ti placa stilul folosit de autori si ii vei intelege)...apoi...vezi k dupa fiekr capitol exista o bibliografie...cauta acolo sursele pe kr s-au bazat si mergi pe ele...

mult succes!!!







Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Aprilie 2009, ora 22:23

ioana,toti mancurtii pomeniti de tine e niste istorici prefabricati,exact ce spuneam despre mancurti,toate cunostintele lor e din surse comuniste si kgbiste,adica falsuri 100%


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Aprilie 2009, ora 23:28

De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-04-29 22:23:57ioana,toti mancurtii pomeniti de tine e niste istorici prefabricati,exact ce spuneam despre mancurti,toate cunostintele lor e din surse comuniste si kgbiste,adica falsuri 100%


sunt oameni kr si-au dedikt intreaga lor viata studierii istoriei....
nu inteleg cum iti permiti tu sa faci astfel de aprecieri despre ei....
esti cumva vreo autoritate in domeniu?


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Aprilie 2009, ora 08:12

care istorie au studiat-o?aia la care au avut acces,adica cea prefabricata de kgb-isti si loazele sau amantele lor,au fost istorici buni care nu au putut publica nimic si nici acum nu pot,cenzura e in floare,ioana daca tu consideri ca istoria scrisa de invingatori pt.invinsi si ocupati este istorie 100%,inseamna ca faci degeaba facultatea,vei fi o mancurta cu creier spalat si constiinta nationala anesteziata


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
oana_cristina_m

140 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 30 Aprilie 2009, ora 20:18

De la: joanna_dark_2007, la data 2009-04-29 23:28:41
De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-04-29 22:23:57ioana,toti mancurtii pomeniti de tine e niste istorici prefabricati,exact ce spuneam despre mancurti,toate cunostintele lor e din surse comuniste si kgbiste,adica falsuri 100%


sunt oameni kr si-au dedikt intreaga lor viata studierii istoriei....
nu inteleg cum iti permiti tu sa faci astfel de aprecieri despre ei....
esti cumva vreo autoritate in domeniu?


Draga mea, cei pe care i-ai mentionat tu, doar au sustinut o teorie inventata de Scoala Ardeleana, pentru scopuri nobile ce-i drept. Ce spui de Densusianu- Dacia preistorica, de istoricii internationali, care sustin ca nu am fost latinizati, de tablitele de la Tartaria, care atesta scrierea in Dacia inaintea sumerienilor si care au fost tinute ascunse si ce mai spui de faptul ca Iorga si Titulescu au recunoscut falsul privind latinitatea poporului nostru?


Vegheazã sã nu dispari în personalitatea altcuiva - Scott Fitzgerald
oana_cristina_m

140 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 30 Aprilie 2009, ora 20:26

Apropo, daca singurele mele surse ar fi fost internetul nu as fi deschis un subiect atat de complex.
Mie mi se pare mult mai plauzibila teoria ca atat latina cat si daca sunt limbi tracice si deci au un vocabular comun, de aici asemanarea, decat ca am fost latinizati in 165 de ani si limba daca a disparut complet etc. Teorii cum ca dacii liberi au fost latinizati datorita comertului sunt de-a dreptul aberante- aveau instructiunile de folosire ale produselor in latina sau cum? Dacia a fost ocupata doar in proportie de 14% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!- mai multe semne ale exclamarii, ca tu ai pus doar 3


Vegheazã sã nu dispari în personalitatea altcuiva - Scott Fitzgerald
Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Aprilie 2009, ora 20:43

De la: oana_cristina_m, la data 2009-04-30 20:18:44
De la: joanna_dark_2007, la data 2009-04-29 23:28:41
De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-04-29 22:23:57ioana,toti mancurtii pomeniti de tine e niste istorici prefabricati,exact ce spuneam despre mancurti,toate cunostintele lor e din surse comuniste si kgbiste,adica falsuri 100%


sunt oameni kr si-au dedikt intreaga lor viata studierii istoriei....
nu inteleg cum iti permiti tu sa faci astfel de aprecieri despre ei....
esti cumva vreo autoritate in domeniu?


Draga mea, cei pe care i-ai mentionat tu, doar au sustinut o teorie inventata de Scoala Ardeleana, pentru scopuri nobile ce-i drept. Ce spui de Densusianu- Dacia preistorica, de istoricii internationali, care sustin ca nu am fost latinizati, de tablitele de la Tartaria, care atesta scrierea in Dacia inaintea sumerienilor si care au fost tinute ascunse si ce mai spui de faptul ca Iorga si Titulescu au recunoscut falsul privind latinitatea poporului nostru?


**doar au sustinut o teorie inventata de Scoala Ardeleana,**

scoala ardeleana a sustinut latinitatea poporului roman..insa membrii ei nu sunt nici primii si nici ultimii kr au facut asa ceva....
ce ai spune tu dak ti-as zice k prima atestare a latinitatii romanilor e in sec 13?....cand ionita caloian (conducatorului imperiului romano-burgar) vrea k papa inocentiu al treilea sa-i acode titlul de tar(adik imparat)...ionita era roman si in momentul in kr ii scrie papei de la roma ii spune despre poporul sau k se trage de la romani..k are origine latina...papa ii raspunde k stie acest lucru si il lauda pe ionita pentru originea nobila a romanilor...
cele doua scrisori se gasesc...exista documentele in prezent!!!...nu stiu exact unde se afla,dar...dak vei cauta o singura carte pe tema asta le vei gasi...veti afla si locul unde sunt expuse...si te poti convinge singura!!!(poate ajuge chiar sa-ti placa lucrul cu documente)
deci...prima afirmare...in sec 13!!!...iar scoala ardeleana apare la sf sec 18...deci....
iar intre scrisoarea lui ionita caloian catre papa si scoala ardeleana mai sunt multe alte dovezi....dak ma gadesc numai la letopisetul cantacuzinesc, screrile lui miron costin,d.cantemir,ioan inochentie micu klein...etc...
memebrii scoli ardelene preiau doar aceasta teorie pe kr o dezvolta...sunt de acord cu tine ,insa k exagereaza...uita de rolul dacilor in etnogeneza romanilor sau al slavilor veniti mai tarziu....


**Ce spui de Densusianu- Dacia preistorica,**

nu am citit-o...am inteles k are peste o mie de pagini...dar...dak as vrea vreodata sa-mi umplu timpul cu o lectura placuta....as apela cu incredere la ea!!!....despre krtea asta vasile parvan (cel mai mare arheolog roman!!!) a spus k e un frumos roman fantastic!!!


** de istoricii internationali, care sustin ca nu am fost latinizati,**

dar ce sustin?...si pe ce surse se bazeaza?...istoria se face cu documente nu cu speculatii!!!...
istoricii internationali nu au un (...) in plus fata de astia din tara....asta sa stii sigur...nu cnteaza tara din kr provine un istoric ci sursele pe kr le foloseste!!!!


**de tablitele de la Tartaria, care atesta scrierea in Dacia inaintea sumerienilor si care au fost tinute ascunse **

k sunt niste falsuri grosolane!!!.......nici makr nu au stiu sa falsifice corect.....


**Iorga si Titulescu au recunoscut falsul privind latinitatea poporului nostru?**

unde a recunoscut iorga asta?...si...kr titulescu?..cine e ala?


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 30 Aprilie 2009, ora 20:45

De la: oana_cristina_m, la data 2009-04-30 20:26:42Apropo, daca singurele mele surse ar fi fost internetul nu as fi deschis un subiect atat de complex.
Mie mi se pare mult mai plauzibila teoria ca atat latina cat si daca sunt limbi tracice si deci au un vocabular comun, de aici asemanarea, decat ca am fost latinizati in 165 de ani si limba daca a disparut complet etc. Teorii cum ca dacii liberi au fost latinizati datorita comertului sunt de-a dreptul aberante- aveau instructiunile de folosire ale produselor in latina sau cum? Dacia a fost ocupata doar in proportie de 14% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!- mai multe semne ale exclamarii, ca tu ai pus doar 3





Cat pe ce sa spun istoria interzisa....mai vedem !


Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Aprilie 2009, ora 20:46

De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-04-30 08:12:13care istorie au studiat-o?aia la care au avut acces,adica cea prefabricata de kgb-isti si loazele sau amantele lor,au fost istorici buni care nu au putut publica nimic si nici acum nu pot,cenzura e in floare,ioana daca tu consideri ca istoria scrisa de invingatori pt.invinsi si ocupati este istorie 100%,inseamna ca faci degeaba facultatea,vei fi o mancurta cu creier spalat si constiinta nationala anesteziata


florin..a spune despre gheorghe bratianu k a facut istorie numai la cererea reginului comunist si a scris doar ceea ce a vrut regimul e mai mult decat penibil...si denota lipsa totala de un minim de cunostiinte in domeniul istoriografiei romanesti....
nu te mai baga sa-ti dai cu parerea in domenii cu kr nu ai nicio legatura....inceark makr sa te informezi putin inainte...altfel te faci de ras....


ps:gheorghe bratianu s-a sinucis intr-o inchisoare comunista.....



Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Aprilie 2009, ora 20:51

De la: oana_cristina_m, la data 2009-04-30 20:26:42Apropo, daca singurele mele surse ar fi fost internetul nu as fi deschis un subiect atat de complex.
Mie mi se pare mult mai plauzibila teoria ca atat latina cat si daca sunt limbi tracice si deci au un vocabular comun, de aici asemanarea, decat ca am fost latinizati in 165 de ani si limba daca a disparut complet etc. Teorii cum ca dacii liberi au fost latinizati datorita comertului sunt de-a dreptul aberante- aveau instructiunile de folosire ale produselor in latina sau cum? Dacia a fost ocupata doar in proportie de 14% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!- mai multe semne ale exclamarii, ca tu ai pus doar 3


ti-am spus si ma repet..istoria se face cu surse istorice!!!!
atat...restul sunt speculatii....si nu ne intereseaza pe noi k istorici....
nu exista in limba romana deca maxim 200 de cuvinte de origine dak .... si nu poti contesta asta...


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 30 Aprilie 2009, ora 20:51

Joanna, m-ai omorat cu Densusianu Tau !...


Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Aprilie 2009, ora 20:53

De la: mytcor, la data 2009-04-30 20:45:46
De la: oana_cristina_m, la data 2009-04-30 20:26:42Apropo, daca singurele mele surse ar fi fost internetul nu as fi deschis un subiect atat de complex.
Mie mi se pare mult mai plauzibila teoria ca atat latina cat si daca sunt limbi tracice si deci au un vocabular comun, de aici asemanarea, decat ca am fost latinizati in 165 de ani si limba daca a disparut complet etc. Teorii cum ca dacii liberi au fost latinizati datorita comertului sunt de-a dreptul aberante- aveau instructiunile de folosire ale produselor in latina sau cum? Dacia a fost ocupata doar in proportie de 14% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!- mai multe semne ale exclamarii, ca tu ai pus doar 3





Cat pe ce sa spun istoria interzisa....mai vedem !


mytcor...plsssssssssss nu mai incepe si tu iar cu dacisme.....


(mi-au mancat sufletul din mine dacistii )...
ce aveti fratilor?


Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Aprilie 2009, ora 20:55

De la: mytcor, la data 2009-04-30 20:51:47Joanna, m-ai omorat cu Densusianu Tau !...



poi...am inteles k e un roman fantastic frumos...l-as citi....asa k pe beletristik!!!
imaginatia lui e uluitoare....am inteles k vorbeste despre doi mari regi...uranus si saturn...si astia ar fii cucerit lumea....hm!!...interesant!!!


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 30 Aprilie 2009, ora 20:59

Joannaaaaaaa!!!!!...

Te intreb:
Ce stii despre tezaurul de la SINAIA ?


Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Aprilie 2009, ora 21:09

De la: mytcor, la data 2009-04-30 20:59:01Joannaaaaaaa!!!!!...

Te intreb:
Ce stii despre tezaurul de la SINAIA ?


mai zicea si baba aia(o prietena de-a ta) despre asta...nu stiu ink nimik...si dak nu stiu....inseamna k nu are nicio importanta....
dak profii de la universitatea bucuresti....(retine UNIVERSITATEA BUCURESTI!!!!!) nu ne-au spus nimik despre el...inseamna k nu e nicio branza...
dar.....de dragul tau o sa-l intreb marti pe proful de epigrafie ce crede despre asta....


ps: mi-am amintit de ceva ...ne-a povestit profesorul asta k odata unii de la ziarul *romania mare*(ala al lui vadim) au luat inscriptiile latine publikte de dansul si le-au publikt si ei in ziar,spunand k sunt dacice...
evident proful s-a suparat si le-a atras atentia k nu e posibil sa-i minta pe oameni in halul asta...stii kr a fost raspunsul lor?...*si ce dak....important e sa cumpere ziarul...si il cumpara...sunt curioasi...dak am spune k sunt romane nu ne-ar mai cumpara nimeni pentru k inscriptii romane exista cu sutele de mii in CIL ...asa k...dak vor sa vada inscriptii dacice...de ce nu?*


lorduljohn

499 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 1 Mai 2009, ora 01:18

De la: joanna_dark_2007, la data 2009-04-30 21:09:02
De la: mytcor, la data 2009-04-30 20:59:01Joannaaaaaaa!!!!!...

Te intreb:
Ce stii despre tezaurul de la SINAIA ?


mai zicea si baba aia(o prietena de-a ta) despre asta...nu stiu ink nimik...si dak nu stiu....inseamna k nu are nicio importanta....
dak profii de la universitatea bucuresti....(retine UNIVERSITATEA BUCURESTI!!!!!) nu ne-au spus nimik despre el...inseamna k nu e nicio branza...
dar.....de dragul tau o sa-l intreb marti pe proful de epigrafie ce crede despre asta....


ps: mi-am amintit de ceva ...ne-a povestit profesorul asta k odata unii de la ziarul *romania mare*(ala al lui vadim) au luat inscriptiile latine publikte de dansul si le-au publikt si ei in ziar,spunand k sunt dacice...
evident proful s-a suparat si le-a atras atentia k nu e posibil sa-i minta pe oameni in halul asta...stii kr a fost raspunsul lor?...*si ce dak....important e sa cumpere ziarul...si il cumpara...sunt curioasi...dak am spune k sunt romane nu ne-ar mai cumpara nimeni pentru k inscriptii romane exista cu sutele de mii in CIL ...asa k...dak vor sa vada inscriptii dacice...de ce nu?*


Joanna ! Linisteste-te ! Tu nu detii adevarul absolut ! Nimeni nu il detine !
Tu acum ai cunostintele de istorie doar pe cele invatate pentru examene ! pana adeveni istoric mai ai mult !
Asa cum teoria latinitatii este doar o teorie care a avut un rol foarte impotant la timpul ei, to asa este o teori si ce lansata de adptii dacologiei. Cu o deosebire mjora. dacologia e mult mai credibila !
Afirmatia facuta de tine despre Titulescu mi se pare cel putin o lipsa de decenta !
Astept cu mare placere sa citesc un tratat in care sa demonstrzi prin cercetari proprii latinitatea pe care o sustii , acum , cu mare intoleranta.
Inca ceva , Tu ce crezi despre teoriile care sustineau ca suntem slavi ?
Chiar nu intelegi ca istoria a fost scrisa si impusa , in mare masura de cei de la putere ?
Mult succes la invatatura !


Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Mai 2009, ora 02:18

De la: lorduljohn, la data 2009-05-01 01:18:34
De la: joanna_dark_2007, la data 2009-04-30 21:09:02
De la: mytcor, la data 2009-04-30 20:59:01Joannaaaaaaa!!!!!...

Te intreb:
Ce stii despre tezaurul de la SINAIA ?


mai zicea si baba aia(o prietena de-a ta) despre asta...nu stiu ink nimik...si dak nu stiu....inseamna k nu are nicio importanta....
dak profii de la universitatea bucuresti....(retine UNIVERSITATEA BUCURESTI!!!!!) nu ne-au spus nimik despre el...inseamna k nu e nicio branza...
dar.....de dragul tau o sa-l intreb marti pe proful de epigrafie ce crede despre asta....


ps: mi-am amintit de ceva ...ne-a povestit profesorul asta k odata unii de la ziarul *romania mare*(ala al lui vadim) au luat inscriptiile latine publikte de dansul si le-au publikt si ei in ziar,spunand k sunt dacice...
evident proful s-a suparat si le-a atras atentia k nu e posibil sa-i minta pe oameni in halul asta...stii kr a fost raspunsul lor?...*si ce dak....important e sa cumpere ziarul...si il cumpara...sunt curioasi...dak am spune k sunt romane nu ne-ar mai cumpara nimeni pentru k inscriptii romane exista cu sutele de mii in CIL ...asa k...dak vor sa vada inscriptii dacice...de ce nu?*


Joanna ! Linisteste-te ! Tu nu detii adevarul absolut ! Nimeni nu il detine !
Tu acum ai cunostintele de istorie doar pe cele invatate pentru examene ! pana adeveni istoric mai ai mult !
Asa cum teoria latinitatii este doar o teorie care a avut un rol foarte impotant la timpul ei, to asa este o teori si ce lansata de adptii dacologiei. Cu o deosebire mjora. dacologia e mult mai credibila !
Afirmatia facuta de tine despre Titulescu mi se pare cel putin o lipsa de decenta !
Astept cu mare placere sa citesc un tratat in care sa demonstrzi prin cercetari proprii latinitatea pe care o sustii , acum , cu mare intoleranta.
Inca ceva , Tu ce crezi despre teoriile care sustineau ca suntem slavi ?
Chiar nu intelegi ca istoria a fost scrisa si impusa , in mare masura de cei de la putere ?
Mult succes la invatatura !


**Joanna ! Linisteste-te ! Tu nu detii adevarul absolut ! Nimeni nu il detine !**

istoria poate sa faca afirmatii adevarate ....iar aceste afirmatii nu au fost facute la intamplare ci sunt rezultatul unei intense activitati de cercetare....spuneam si mai sus...sunt oameni kr si-au dedikt intreaga viata studierii istoriei...si krora nu le e rusine cu nimik din ceea ce au scris...
dak cineva vrea sa combata ceva din ce au spus ei ...are nevoie de surse !!!
istoria nu se face fara surse....cum inceark sa fak dacistii!!!
intelege (si e valabil pentru toti) de la inceput un lucru...eu nu subscriu nici teoriei cum k am fii daci ,nici cum k am fii latini...si nici slavi...
eu prefer sa nu ma indepartez de la ratiune si echilibru si accept teoria profesorilor de la universitatea bucuresti cum k etnogenza romanilor cunoaste trei straturi...
1) substratul dacic: departe de mine gandul k dacii nu au avut niciun rol in etnogeneza si k noi am fii romani (si km atat)...doamne fereste sa afirm asa ceva!!!.....am studiat un semestru intreg pre si proto -istoria dacilor...cum as putea spune k au fost exterminati de romani ?(mai ales k romanii nu au exterminat niciun popor dintre cele pe kr le-au cucerit)......nici gand de asa ceva....
dacii au trait in continuare si dupa ce pe fostul teritoriu locuit de ei a fost organizata provincia dacia...si pot sa demonstrez cu dovezi istorice asta!!!!
2) stratul roman: uita-te numai la limba pe kr o vorbim...si...am spus mai sus k prima afirmare a latinitatii poporului roman este in sec 13(de atunci exiat primul document....)...deci...romanii au fost mereu constienti de acest fapt !!!!
3)adstratul slav: si nu cred k ai cum sa ma contrazici.....gandeste-te la faptul k 16 la suta din cuvintele limbii romane sunt de origine slava....si k pana la 1860 s-a scris numai cu caractere slavone...in plus...slavona este limab folosita de biserik ....cultura slavilor s-a preluat si pe aceasta cale....
in rest...celelalte influente au fost minore...celelalte popoare migratoare au stat putin in spatiul CDP...

asta e teoria istoricilor de la universitate bucuresti...si acum...de sa prefer eu o extrema sau alta cand teoria asta sta foarte bine in picioare (si pot sa-ti agumentez cu dovezi istorice k fiekr strat a contribuit la formarea poporului roman).....de ce sa cad in fel de fel de extremisme si ajung sa cred k dacii au avut prima scriere din lume,sau k romanii ar fii invatat latina de la daci...sau k...insusi iisus hristos a fost dac?
sincer...sunt exagerari inutile ale unor oameni kr nu au nicio tangenta cu istoria,dar sunt ahtiati dupa senzational si cauta in permanenta enigme si secrete neelucidate ink....e k si cum as lua de bun ceea ce scrie in cartea *codul lui da vinci* si as crede k am descoperit adevarata istorie....


**Chiar nu intelegi ca istoria a fost scrisa si impusa , in mare masura de cei de la putere ?**

nu e asa intodeauna ...insa..chiar in cazul celor kr scriu istorie la comenda...dak acei oameni kr au facut istorie (chiar si impinsi de la spate de regimul in kr traiau) s-a bazat pe surse istorice foarte puternice atunci cand au scris...de ce nu as crede ce au scris ei?
pe mine ma intereseaza numai argumentele pe kr le aduc...si nu circumstantele in kr scriu ei diverse lucruri...
istoria se face cu documente!!!...dak ele exista atunci se poate vorbi despre istorie...dak nu....deabea atunci e vorba doar de teorii politice....
uite...iti dau un exemplu...teoria ungurilor cum k ei ar fii fost primii in ardeal nu sta in picioare pentru k principalul lor argument e k nu exista descoperiri istorice in spatiul cdp kr sa ateste continuitatea daco-romanilor in acest spatiu dupa retragerea aureliana...insa...descoperiri arheologice sunt cu zeci si sutele!!!...asa k....teoria lor pik....
intelegi cum se face istoria?
cu documente!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

numai bine!!!


oana_cristina_m

140 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 1 Mai 2009, ora 11:15

De la: joanna_dark_2007, la data 2009-04-30 20:51:41
De la: oana_cristina_m, la data 2009-04-30 20:26:42Apropo, daca singurele mele surse ar fi fost internetul nu as fi deschis un subiect atat de complex.
Mie mi se pare mult mai plauzibila teoria ca atat latina cat si daca sunt limbi tracice si deci au un vocabular comun, de aici asemanarea, decat ca am fost latinizati in 165 de ani si limba daca a disparut complet etc. Teorii cum ca dacii liberi au fost latinizati datorita comertului sunt de-a dreptul aberante- aveau instructiunile de folosire ale produselor in latina sau cum? Dacia a fost ocupata doar in proportie de 14% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!- mai multe semne ale exclamarii, ca tu ai pus doar 3


ti-am spus si ma repet..istoria se face cu surse istorice!!!!
atat...restul sunt speculatii....si nu ne intereseaza pe noi k istorici....
nu exista in limba romana deca maxim 200 de cuvinte de origine dak .... si nu poti contesta asta...


Si de unde stii Ioana tu limba daca?!?!? Sunt pure supozitii ca acele aprox 200 de cuvinte provin din daca...repet este mult mai plauzibila teoria limbilor tracice cu acelasi substrat. Surse sunt la fel de multe sau mai multe si sustinute de istorici, nu de cei români ce-i drept.
E o regula ciudata in psihologia omului: daca aflam intai si suntem convinsi de veridicitatea unui fals, ulterior respingem cu incapatanare adevarul, pe care il vedem ca fiind fals pentru ca nu se potriveste cu ceea ce stim deja!


Vegheazã sã nu dispari în personalitatea altcuiva - Scott Fitzgerald
oana_cristina_m

140 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 2 Mai 2009, ora 17:37

De la: joanna_dark_2007, la data 2009-04-30 20:43:06
De la: oana_cristina_m, la data 2009-04-30 20:18:44
De la: joanna_dark_2007, la data 2009-04-29 23:28:41
De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-04-29 22:23:57ioana,toti mancurtii pomeniti de tine e niste istorici prefabricati,exact ce spuneam despre mancurti,toate cunostintele lor e din surse comuniste si kgbiste,adica falsuri 100%


sunt oameni kr si-au dedikt intreaga lor viata studierii istoriei....
nu inteleg cum iti permiti tu sa faci astfel de aprecieri despre ei....
esti cumva vreo autoritate in domeniu?


Draga mea, cei pe care i-ai mentionat tu, doar au sustinut o teorie inventata de Scoala Ardeleana, pentru scopuri nobile ce-i drept. Ce spui de Densusianu- Dacia preistorica, de istoricii internationali, care sustin ca nu am fost latinizati, de tablitele de la Tartaria, care atesta scrierea in Dacia inaintea sumerienilor si care au fost tinute ascunse si ce mai spui de faptul ca Iorga si Titulescu au recunoscut falsul privind latinitatea poporului nostru?


**doar au sustinut o teorie inventata de Scoala Ardeleana,**

scoala ardeleana a sustinut latinitatea poporului roman..insa membrii ei nu sunt nici primii si nici ultimii kr au facut asa ceva....
ce ai spune tu dak ti-as zice k prima atestare a latinitatii romanilor e in sec 13?....cand ionita caloian (conducatorului imperiului romano-burgar) vrea k papa inocentiu al treilea sa-i acode titlul de tar(adik imparat)...ionita era roman si in momentul in kr ii scrie papei de la roma ii spune despre poporul sau k se trage de la romani..k are origine latina...papa ii raspunde k stie acest lucru si il lauda pe ionita pentru originea nobila a romanilor...
cele doua scrisori se gasesc...exista documentele in prezent!!!...nu stiu exact unde se afla,dar...dak vei cauta o singura carte pe tema asta le vei gasi...veti afla si locul unde sunt expuse...si te poti convinge singura!!!(poate ajuge chiar sa-ti placa lucrul cu documente)
deci...prima afirmare...in sec 13!!!...iar scoala ardeleana apare la sf sec 18...deci....
iar intre scrisoarea lui ionita caloian catre papa si scoala ardeleana mai sunt multe alte dovezi....dak ma gadesc numai la letopisetul cantacuzinesc, screrile lui miron costin,d.cantemir,ioan inochentie micu klein...etc...
memebrii scoli ardelene preiau doar aceasta teorie pe kr o dezvolta...sunt de acord cu tine ,insa k exagereaza...uita de rolul dacilor in etnogeneza romanilor sau al slavilor veniti mai tarziu....


**Ce spui de Densusianu- Dacia preistorica,**

nu am citit-o...am inteles k are peste o mie de pagini...dar...dak as vrea vreodata sa-mi umplu timpul cu o lectura placuta....as apela cu incredere la ea!!!....despre krtea asta vasile parvan (cel mai mare arheolog roman!!!) a spus k e un frumos roman fantastic!!!


** de istoricii internationali, care sustin ca nu am fost latinizati,**

dar ce sustin?...si pe ce surse se bazeaza?...istoria se face cu documente nu cu speculatii!!!...
istoricii internationali nu au un (...) in plus fata de astia din tara....asta sa stii sigur...nu cnteaza tara din kr provine un istoric ci sursele pe kr le foloseste!!!!


**de tablitele de la Tartaria, care atesta scrierea in Dacia inaintea sumerienilor si care au fost tinute ascunse **

k sunt niste falsuri grosolane!!!.......nici makr nu au stiu sa falsifice corect.....


**Iorga si Titulescu au recunoscut falsul privind latinitatea poporului nostru?**

unde a recunoscut iorga asta?...si...kr titulescu?..cine e ala?


"într-un timp când orice frunte româneasca era aplecata spre pamânt de stapâniri straine,… era neaparat nevoie de EXAGERAREA ca puritate a acelui singur element de legatura a tuturor românilor, de reabilitare morala a lor care era limba"- N. Iorga
Nicolae Iorga, referindu-se la asa-zisa formare a limbilor neolatine din limba latina romana, concluziona: "Nu mai credem in romanizarile minunate prin legionari de 60 de ani, casatoriti cu femei barbare, care cu tenacitatea conservativa a femeilor, mai curind ele i-ar fi putut deznationaliza".

De ce doar românii considera falsuri tãbliþele de la Tãrtãria?



Vegheazã sã nu dispari în personalitatea altcuiva - Scott Fitzgerald
Dorinel

3855 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Mai 2009, ora 17:49

De la: ADERP_NIROLF_ERTEP999, la data 2009-04-30 08:12:13care istorie au studiat-o?aia la care au avut acces,adica cea prefabricata de kgb-isti si loazele sau amantele lor,au fost istorici buni care nu au putut publica nimic si nici acum nu pot,cenzura e in floare,ioana daca tu consideri ca istoria scrisa de invingatori pt.invinsi si ocupati este istorie 100%,inseamna ca faci degeaba facultatea,vei fi o mancurta cu creier spalat si constiinta nationala anesteziata


Istoria este scrisa de invingatori pentru invinsi.


Ori suntem capitalisti, ori nu mai suntem.
Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Mai 2009, ora 18:43

**Si de unde stii Ioana tu limba daca?!?!? Si de unde stii Ioana tu limba daca?!?!? Sunt pure supozitii ca acele aprox 200 de cuvinte provin din daca...repet este mult mai plauzibila teoria limbilor tracice cu acelasi substrat. Surse sunt la fel de multe sau mai multe si sustinute de istorici, nu de cei români ce-i drept.
E o regula ciudata in psihologia omului: daca aflam intai si suntem convinsi de veridicitatea unui fals, ulterior respingem cu incapatanare adevarul, pe care il vedem ca fiind fals pentru ca nu se potriveste cu ceea ce stim deja!**
**Sunt pure supozitii ca acele aprox 200 de cuvinte provin din daca.**

nu pure supozitii ci concluzii la kr au ajuns lingvistii dupa zeci de ani de cercetari...tu esti cumva lingvist?...ai terminat facultatea de litere?....
uite.....eu sunt studenta si la litere ...si pot sa-ti spun k fondul lexical al limbii romane e format din cuvinte ce provin din limba latina...de asemena...gramatik provine tot din latina...(cu cateva mici exceptii...dak te intereseaza ti le pot posta!!!)
nu te mai arunca sa faci afirmatii aiurea...nu ai nico pregatire in domeniul istoriei sau filologiei ( crede-ma...mi-a fost foarte usor sa-mi dau seama de asta...)....


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Mai 2009, ora 18:50

Exista mai mult de 200 cuvinte dacice. Alea sint sigur dacice.
Cine e sceptic, sa se duca in regiunea Deva-Hunedoara. Acolo a fost o influenta mai mica a altor limbi, si vedeti cuvintele mai exotice. Alea sint. Si mai sint si alte regiuni cu cuvinte unice. Dar de remarcat nu e atit vocabularul ci modul de gindire care s-a pastrat in proportie inversa decit limba, 80-90%.
Adica mai exact BUNA VECINATATE, ca fiind una din caracteristicile care reies din modul de gindire de paci.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Mai 2009, ora 19:01

**într-un timp când orice frunte româneasca era aplecata spre pamânt de stapâniri straine,… era neaparat nevoie de EXAGERAREA ca puritate a acelui singur element de legatura a tuturor românilor, de reabilitare morala a lor care era limba"- N. Iorga
Nicolae Iorga, referindu-se la asa-zisa formare a limbilor neolatine din limba latina romana, concluziona: "Nu mai credem in romanizarile minunate prin legionari de 60 de ani, casatoriti cu femei barbare, care cu tenacitatea conservativa a femeilor, mai curind ele i-ar fi putut deznationaliza".

De ce doar românii considera falsuri tãbliþele de la Tãrtãria? **


da..e adevarat...s-a exagerat cu latinitatea poporului roman...s-a mers pana la a se spune k noi suntem romani puri...k dacii ar fii fost exterminati complet in urma razboiaielor purtate cu traian si slavii ar fii trecut prin spatiul cdp fara sa lase vreo urma importanta....


in rest...vraiste.....kr legionari de 60 de ani?(mi-a fost imposibil sa-mi dau seama).....
* femei barbare....tenacitate conservativa....deznationalizare*...
sincer...tu intelegi ceva din fragmentele astea?

si..in plus...ce legatura au tablitele de la tartaria cu provincia dacia?... chiar admitand k ele nu sunt falsuri (ceea ce trebuie demonstrat mai intai...dar...sa zicem) ce legatura au cu romanizarea?
pe tablitele alea sunt pictate niste simboluri pe kr unii le-au considerat un tip de scriere,(kr... spun ei...este scriere daca!!!) insa acest tip de scriere nu se mai intalneste pe nicaieri altundeva!!!..culmea...este singura descoperire in acest sens chiar dak descoperiri cu privire la civilizatia dacilor din orice secol vrei exista cu sutele...zeci de santiere in toata tara ,insa numai o singura dovada a existentei unui alfabet dacic....

in plus...urme de scriere dak la noi apar mult mai tarziu...(deabea in sec 4 I.H.)...si sunt extrem de rare...dar...stii ce arata aceaste dovezi arheologice?...k dacii cunoasteau scrisul ,dar il redau cu ajutorul caracterelor grecesti (incriptia de la buridava..*basileos thiamarkos*...) sau latine (incriptia de la gradistea muncelului...*decebalus per scorilo*)....
acum..te intreb...dak dacii aveau propriul alfabet....de ce se mai foloseau de cel grecesc sau latin?....


si acum..da-mi exemplu de istorici *renumiti* kr considera k tablitele de la tartaria nu sunt falsuri si explik-mi cum au reusit ei sa demonstreze k sunt originale....



Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Mai 2009, ora 19:05

De la: New_Age, la data 2009-05-02 17:49:04
De la: ADERP_NIROLF_ERTEP999, la data 2009-04-30 08:12:13care istorie au studiat-o?aia la care au avut acces,adica cea prefabricata de kgb-isti si loazele sau amantele lor,au fost istorici buni care nu au putut publica nimic si nici acum nu pot,cenzura e in floare,ioana daca tu consideri ca istoria scrisa de invingatori pt.invinsi si ocupati este istorie 100%,inseamna ca faci degeaba facultatea,vei fi o mancurta cu creier spalat si constiinta nationala anesteziata


Istoria este scrisa de invingatori pentru invinsi.


de acord...si?


Dorinel

3855 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Mai 2009, ora 19:16

De la: joanna_dark_2007, la data 2009-05-02 19:05:38
De la: New_Age, la data 2009-05-02 17:49:04
De la: ADERP_NIROLF_ERTEP999, la data 2009-04-30 08:12:13care istorie au studiat-o?aia la care au avut acces,adica cea prefabricata de kgb-isti si loazele sau amantele lor,au fost istorici buni care nu au putut publica nimic si nici acum nu pot,cenzura e in floare,ioana daca tu consideri ca istoria scrisa de invingatori pt.invinsi si ocupati este istorie 100%,inseamna ca faci degeaba facultatea,vei fi o mancurta cu creier spalat si constiinta nationala anesteziata


Istoria este scrisa de invingatori pentru invinsi.


de acord...si?


Si, foarte simplu, tu studiezi acea istorie scrisa de invingatori.


Ori suntem capitalisti, ori nu mai suntem.
Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Mai 2009, ora 19:20

De la: New_Age, la data 2009-05-02 19:16:10
De la: joanna_dark_2007, la data 2009-05-02 19:05:38
De la: New_Age, la data 2009-05-02 17:49:04
De la: ADERP_NIROLF_ERTEP999, la data 2009-04-30 08:12:13care istorie au studiat-o?aia la care au avut acces,adica cea prefabricata de kgb-isti si loazele sau amantele lor,au fost istorici buni care nu au putut publica nimic si nici acum nu pot,cenzura e in floare,ioana daca tu consideri ca istoria scrisa de invingatori pt.invinsi si ocupati este istorie 100%,inseamna ca faci degeaba facultatea,vei fi o mancurta cu creier spalat si constiinta nationala anesteziata


Istoria este scrisa de invingatori pentru invinsi.


de acord...si?


Si, foarte simplu, tu studiezi acea istorie scrisa de invingatori.


poi....da....dar asta ce inseamna?
atat timp cat e facuta cu documente (!!!) si nu cu simple speculatii (de genul *primul tip de scriere a aparut in dacia* sau * crestinismul apare in spatiul cdp deabea in sec 12*).....istoria aia facuta de invingatori sta in picioare!!!
si...despre ce invingatori e vorba in cazul de fata?


Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Haideþi sã ne descoperim istoria pierdutã
Mergi la: