back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce parere aveti in legatura cu existenta diavolului ?exista el,oare?"

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

810 mesaje
Membru din: 11/03/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Mai 2009, ora 21:11

"Calugarii s-au temut in chiliile lor totdeuna de dracul.Se pare ca el umbla de doua mii de ani din manastire in manastire si gaseste totdeuna locul ocupat."

NICOLAE IORGA,Cugetari


Raporteaza abuz de limbaj
Dorinel

3855 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Mai 2009, ora 18:38

De la: AMETYST, la data 2009-05-03 21:11:39"Calugarii s-au temut in chiliile lor totdeuna de dracul.Se pare ca el umbla de doua mii de ani din manastire in manastire si gaseste totdeuna locul ocupat."

NICOLAE IORGA,Cugetari


Da si nu.


Ori suntem capitalisti, ori nu mai suntem.
Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Mai 2009, ora 19:12

De la: AMETYST, la data 2009-05-03 21:11:39"Calugarii s-au temut in chiliile lor totdeuna de dracul.Se pare ca el umbla de doua mii de ani din manastire in manastire si gaseste totdeuna locul ocupat."



NICOLAE IORGA,Cugetari












www.chrissaas.com/michelle/images/eye_ying_yang.jpg">


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Mai 2009, ora 19:31

De la: AMETYST, la data 2009-05-03 21:11:39"Calugarii s-au temut in chiliile lor totdeuna de dracul.Se pare ca el umbla de doua mii de ani din manastire in manastire si gaseste totdeuna locul ocupat."

NICOLAE IORGA,Cugetari



gaseste intotdeauna locul ocupat..cumva tot de draci?


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Mai 2009, ora 19:34

De la: mari_uka, la data 2009-05-05 19:31:21
De la: AMETYST, la data 2009-05-03 21:11:39"Calugarii s-au temut in chiliile lor totdeuna de dracul.Se pare ca el umbla de doua mii de ani din manastire in manastire si gaseste totdeuna locul ocupat."



NICOLAE IORGA,Cugetari







gaseste intotdeauna locul ocupat..cumva tot de draci?




Eu mã gândesc...cã de unii mai rãi ca



Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Mai 2009, ora 19:42

Dorulet..eu cred ca si dracul are bunatatea lui....stii tu toate faptele bune nu raman nepedepsite!


AdrianaAriadna

46 mesaje
Membru din: 6/05/2009
Oras: Iasi

Postat pe: 9 Mai 2009, ora 22:36

" - Parinte, putem spune despre diferitele ispite care se intampla in viata noastra, ca aceasta a fost voia lui Dumnezeu?
- Nu. sa nu amestecam voia lui Dumnezeu cu ispita si cu cele pe care le aduce ea. Dumnezeu il lasa pe diavol liber sa-l ispiteasca pe om pana la un punct, iar pe om il lasa liber sa faca binele sau raul. Dar nu Dumnezeu este vinovat pentru raul pe care il va face omul. Iuda, de pilda, era ucenicul lui Hristos. Dar oare putem spune ca a fost voia lui Dumnezeu ca el sa devina vanzator? Nu, ci insusi Iuda a ingaduit diavolului sa intre in el.
.......................................................................................................................................
Exista si cazuri- acestea sunt foarte rare- in care Dumnezeu ingaduie din dragoste ca unii nevoitori alesi sa treaca prin mari incercari, pentru a fi incununati. Acestia sunt urmatorii lui hristos. Vedeti, La Sfanta Singlitichia, deoarece ajuta duhovniceste multe suflete cu povetele ei, a mers diavolul ca sa o impiedice de la aceasta lucrare. Trei ani si jumatate a ramas fara glas din pricina bolii pe care a suferit-o.."
(vezi Vietile Sfintilor, luna ianuarie, ziua a cincea).
(Din cartea "Viata de familie" de Paisie Aghioritul)
Persoana care a dat aceasta intreabre poate afla mai multe daca se v-a spovedi unui preot crestin ortodox, si daca v-a vizita manastirile. (nu am vrut sa te supar, sper sa ma intelegi corect).
Dumnezeu sa ne miluiasca!
Doamne ajuta!



Adriana
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 Mai 2009, ora 23:36

De la: AdrianaAriadna, la data 2009-05-09 22:36:15" - Parinte, putem spune despre diferitele ispite care se intampla in viata noastra, ca aceasta a fost voia lui Dumnezeu?
- Nu. sa nu amestecam voia lui Dumnezeu cu ispita si cu cele pe care le aduce ea. Dumnezeu il lasa pe diavol liber sa-l ispiteasca pe om pana la un punct, iar pe om il lasa liber sa faca binele sau raul. Dar nu Dumnezeu este vinovat pentru raul pe care il va face omul. Iuda, de pilda, era ucenicul lui Hristos. Dar oare putem spune ca a fost voia lui Dumnezeu ca el sa devina vanzator? Nu, ci insusi Iuda a ingaduit diavolului sa intre in el.
.......................................................................................................................................
Exista si cazuri- acestea sunt foarte rare- in care Dumnezeu ingaduie din dragoste ca unii nevoitori alesi sa treaca prin mari incercari, pentru a fi incununati. Acestia sunt urmatorii lui hristos. Vedeti, La Sfanta Singlitichia, deoarece ajuta duhovniceste multe suflete cu povetele ei, a mers diavolul ca sa o impiedice de la aceasta lucrare. Trei ani si jumatate a ramas fara glas din pricina bolii pe care a suferit-o.."
(vezi Vietile Sfintilor, luna ianuarie, ziua a cincea).
(Din cartea "Viata de familie" de Paisie Aghioritul)
Persoana care a dat aceasta intreabre poate afla mai multe daca se v-a spovedi unui preot crestin ortodox, si daca v-a vizita manastirile. (nu am vrut sa te supar, sper sa ma intelegi corect).
Dumnezeu sa ne miluiasca!
Doamne ajuta!



Oh..my god!!!
Altã habotnicã!!! De parcã duceam lipsã pe forum...


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
lorduljohn

499 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Mai 2009, ora 00:41

Sigur ca exista !
Chiar mai multi !
Unul dintre ei este Basescu Traian !


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 10 Mai 2009, ora 03:11

De la: lorduljohn, la data 2009-05-10 00:41:21Sigur ca exista !
Chiar mai multi !
Unul dintre ei este Basescu Traian !
ESTE TALPA IADULUI ,CARE VREA SA DISTRUGA ROMANIA


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Mai 2009, ora 08:58

Dar ce nu exista. Exista si Dumnezeu si diavol si mai ales diavolite. Asta e sigur.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
marinarul

3 mesaje
Membru din: 13/05/2009
Oras: Tulcea

Postat pe: 13 Mai 2009, ora 18:44

eu cred ca exista


Fosta membra 9am.ro

618 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Mai 2009, ora 13:01

A numi inseamna a chema...iar chemarea presupune si un raspuns...So...here I am..care va sunt doleantele??


Legio tertia decima Gemina (13th Twin Legion),
Shlomo_Mire_Ivan

1640 mesaje
Membru din: 19/04/2009
Oras: Craiova

Postat pe: 17 Mai 2009, ora 17:32

Dracu-i mizilic...In fiecare enorias salasluieste cate unul...nu-i chiar asa de negru!


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Mai 2009, ora 17:39

De la: dark1secret, la data 2009-05-16 13:01:54A numi inseamna a chema...iar chemarea presupune si un raspuns...So...here I am..care va sunt doleantele??









www.granitegrok.com/pix/see%20no%20evil.jpg">




Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 17 Mai 2009, ora 20:32

La cat de rai sunt unii oameni,uneori chiar cred ca au pe D....L in ei,probabil ca exista intr-o anumita masura ,poate fi oriunde,,raul te pandeste dupa fiecare colt,din pacate nu traim in rai printre ingeri


Fosta membra 9am.ro

810 mesaje
Membru din: 11/03/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 21 Mai 2009, ora 23:40

De la: Shlomo_Imre_Istvan, la data 2009-05-17 17:32:36Dracu-i mizilic...In fiecare enorias salasluieste cate unul...nu-i chiar asa de negru!


nu totii,numai unii dintre noi!...
desi,
parca exista vorba aceea din popor cum ca..."parca l-ar avea pe dracul in el",at cand ne referim la un anumit tip de persoana.



Fosta membra 9am.ro

810 mesaje
Membru din: 11/03/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 21 Mai 2009, ora 23:49

De la: nicobekesi, la data 2009-05-17 20:32:38La cat de rai sunt unii oameni,uneori chiar cred ca au pe D....L in ei,probabil ca exista intr-o anumita masura ,poate fi oriunde,,raul te pandeste dupa fiecare colt,din pacate nu traim in rai printre ingeri




Fosta membra 9am.ro

810 mesaje
Membru din: 11/03/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 21 Mai 2009, ora 23:54

De la: mytcor, la data 2009-05-17 17:39:23
De la: dark1secret, la data 2009-05-16 13:01:54A numi inseamna a chema...iar chemarea presupune si un raspuns...So...here I am..care va sunt doleantele??








DECI ,NU TI-L DORESTI!.....

MUTI
,ORBI,
SURZI-la chemarea acestuia noi suntem.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Mai 2009, ora 07:12

Daca ati citi putintel si din cultura a jumatate din omenire, daca nu chiar mai mult, ati gasi raspuns la aceasta dilema Dumnezeu, Diavol, draci, ingeri. Mintea deschisa e deajuns.
Este vorba de principiu yin-yang, sau mai pe romineste spus, "ce e prea mult strica".
Oare ce inseamna "noi", din biblie?
Dumnezeu e trinitate.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Mai 2009, ora 07:16

Dar atentie ca adevarul aflat de unul singur provoaca arsuri, in functie de adincimea intunericului din noi. Deci trebuie mai multi, cu paturi ceva sa-l mai potoleasca cu o minciuna ptr somn placut.
Nu sint ironic. Eu asa m-am ars, dar m-am "vindecat". Dorm iar bine....


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Mai 2009, ora 07:19

Sa stiti ca nu e nevoie sa-l chemi pe diavol. Este in noi, la fel ca si dumnezeu. Cu diferenta ca diavolul, daca ii dai un picior in fund, mai inainteaza putin, dupa care se leneveste iar. Pe cind Dumnezeu ne trage el. Dar a cam obosit si el...cu atitia puturosi.

Concluzia, cit de curind trebuie sa ne luam destinul in propriile miini, sau creier, ca astia doi s-au vorbit sa ne lase de capul nostru.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 29 Mai 2009, ora 12:41

Daca exista Dumnezeu...tu ce crezi......exista si ?


Bi_anca

1554 mesaje
Membru din: 8/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Iunie 2009, ora 01:31

Hei, trezirea!!!!!!

E simplu de tot: ca sa iti dai seama daca un preot "are har", adica daca e preot cu adevarat...Il intrebi daca exista diavolul. Daca iti raspunde ca nu sau o da de gard...du-te sa cauti alt preot, ca ala n-are nici o treaba.

Daca voi va indoiti de existenta lui... va recomand sa vizionati documentrul care a inspirat filmul Exorcistul. Spun aia ceva acolo despre botez si copii nebotezati.
Nu sunt suficient de preparata ca sa-mi raspund la intrebarea : dar la musulmani sau celelalte religii cum explicam?

Citisem pe undeva ca faptul ca ne indoim de existenta celui cu coarne e cea mai mare victorie a lui.

Ati vazut episodul despre dibbuk (nu stiu daca e corecta ortografia) din Psi Factor? Ce baliverneaza aia acolo (SURPRISE!!! )...e cam adevarat.
Aici au spus si la telejurnal despre rituri satanice cu sacrificii umane si tot tacamul. Ba chiar au difuzat o inregistrare audio cu vocea lu'....bau bau. Si nu era placuta deloc!!!

Ca sa nu mai vorbesc de 2 adolescente dobitoace pana in maduva oaselor, care dupa ce au fost chemate la politie fiind suspecte (si apoi condamnate) intr-un omicidiu (isi asasinasera colega de clasa, premeditat cu tot tacamul), nu numai ca nu se simteau vinovate (o spanzurasera), dar mai si vorbeau intre ele, in anticamera salii de interogatoriu de...Lucifer si cat e el de frumos.....
CAZ REAL!! Am auzit inregistrarea in cadrul telejurnalului......

LAMURITI???




Vise placute!!


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Iunie 2009, ora 02:05

De la: nicobekesi, la data 2009-05-29 12:41:56Daca exista Dumnezeu...tu ce crezi......exista si ?
dracul este o inventie popeasca pt.a justifica rautatile comise de ei in numele religiilor


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Iunie 2009, ora 02:08

De la: 9am007548, la data 2009-06-02 01:31:45Hei, trezirea!!!!!!

E simplu de tot: ca sa iti dai seama daca un preot "are har", adica daca e preot cu adevarat...Il intrebi daca exista diavolul. Daca iti raspunde ca nu sau o da de gard...du-te sa cauti alt preot, ca ala n-are nici o treaba.

Daca voi va indoiti de existenta lui... va recomand sa vizionati documentrul care a inspirat filmul Exorcistul. Spun aia ceva acolo despre botez si copii nebotezati.
Nu sunt suficient de preparata ca sa-mi raspund la intrebarea : dar la musulmani sau celelalte religii cum explicam?

Citisem pe undeva ca faptul ca ne indoim de existenta celui cu coarne e cea mai mare victorie a lui.

Ati vazut episodul despre dibbuk (nu stiu daca e corecta ortografia) din Psi Factor? Ce baliverneaza aia acolo (SURPRISE!!! )...e cam adevarat.
Aici au spus si la telejurnal despre rituri satanice cu sacrificii umane si tot tacamul. Ba chiar au difuzat o inregistrare audio cu vocea lu'....bau bau. Si nu era placuta deloc!!!

Ca sa nu mai vorbesc de 2 adolescente dobitoace pana in maduva oaselor, care dupa ce au fost chemate la politie fiind suspecte (si apoi condamnate) intr-un omicidiu (isi asasinasera colega de clasa, premeditat cu tot tacamul), nu numai ca nu se simteau vinovate (o spanzurasera), dar mai si vorbeau intre ele, in anticamera salii de interogatoriu de...Lucifer si cat e el de frumos.....
CAZ REAL!! Am auzit inregistrarea in cadrul telejurnalului......

LAMURITI???




Vise placute!!
bai,de unde dracu' apareti ca ciupercile dupa ploaie toti fomistii astia,cine va scoate la lumina,puneti mana si cititi biblia nespalatilor,puscariasilor!


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 2 Iunie 2009, ora 11:03

Diavolul exista , are forma umana si traieste multiplicat in sute de milioane de exemplare printre oameni . Stalin sau Hitler de exemplu , au fost diavoli . Diavoli astazi participa chiar si pe forumuri !


Bi_anca

1554 mesaje
Membru din: 8/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Iunie 2009, ora 13:41

De la: ADERP_NIROLF_ERTEP999, la data 2009-06-02 02:08:49
De la: 9am007548, la data 2009-06-02 01:31:45Hei, trezirea!!!!!!

E simplu de tot: ca sa iti dai seama daca un preot "are har", adica daca e preot cu adevarat...Il intrebi daca exista diavolul. Daca iti raspunde ca nu sau o da de gard...du-te sa cauti alt preot, ca ala n-are nici o treaba.

Daca voi va indoiti de existenta lui... va recomand sa vizionati documentrul care a inspirat filmul Exorcistul. Spun aia ceva acolo despre botez si copii nebotezati.
Nu sunt suficient de preparata ca sa-mi raspund la intrebarea : dar la musulmani sau celelalte religii cum explicam?

Citisem pe undeva ca faptul ca ne indoim de existenta celui cu coarne e cea mai mare victorie a lui.

Ati vazut episodul despre dibbuk (nu stiu daca e corecta ortografia) din Psi Factor? Ce baliverneaza aia acolo (SURPRISE!!! )...e cam adevarat.
Aici au spus si la telejurnal despre rituri satanice cu sacrificii umane si tot tacamul. Ba chiar au difuzat o inregistrare audio cu vocea lu'....bau bau. Si nu era placuta deloc!!!

Ca sa nu mai vorbesc de 2 adolescente dobitoace pana in maduva oaselor, care dupa ce au fost chemate la politie fiind suspecte (si apoi condamnate) intr-un omicidiu (isi asasinasera colega de clasa, premeditat cu tot tacamul), nu numai ca nu se simteau vinovate (o spanzurasera), dar mai si vorbeau intre ele, in anticamera salii de interogatoriu de...Lucifer si cat e el de frumos.....
CAZ REAL!! Am auzit inregistrarea in cadrul telejurnalului......

LAMURITI???




Vise placute!!
bai,de unde dracu' apareti ca ciupercile dupa ploaie toti fomistii astia,cine va scoate la lumina,puneti mana si cititi biblia nespalatilor,puscariasilor!


Corect!! N-am citit biblia. Si nu stiu cele 10 comandamente...nici nu ma duc la biserca. Nici macar la puscarie....cu toate ca unde stau acum...cam seamana

Dar de unde stiu ce stiu.....aici e problema.... ca e si nu pot sa povestesc.

Oricum, gentil raspuns......banuiesc ca afara din puscarie cam asta-i educatia


Bi_anca

1554 mesaje
Membru din: 8/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Iunie 2009, ora 13:48

De la: ADERP_NIROLF_ERTEP999, la data 2009-06-02 02:05:54
De la: nicobekesi, la data 2009-05-29 12:41:56Daca exista Dumnezeu...tu ce crezi......exista si ?
dracul este o inventie popeasca pt.a justifica rautatile comise de ei in numele religiilor



NTZZZZ!!!! Nu e o inventie "popeasca"! Pe cuvant de pionier.
Stiu sigur. ....din pacate

(eu am doar un sfert de creier, nu trebuie sa ma credeti neaparat)


Bi_anca

1554 mesaje
Membru din: 8/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Iunie 2009, ora 20:35

De la: nastasemihail, la data 2009-05-22 07:16:11Dar atentie ca adevarul aflat de unul singur provoaca arsuri, in functie de adincimea intunericului din noi. Deci trebuie mai multi, cu paturi ceva sa-l mai potoleasca cu o minciuna ptr somn placut.
Nu sint ironic. Eu asa m-am ars, dar m-am "vindecat". Dorm iar bine....


Ne povestesti si noua cum zici ca te-ai "ars"?
Nu sunt ironica....doar curioasa.


Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Ce parere aveti in legatura cu existenta Diavolului ?Exista el,oare?"
Mergi la: