back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Presedintele basescu:drumul cu spini al unui mare reformator

 


 
Pagini: << 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 >> Sari la pagina:
 
Steaua_Dreptatii

370 mesaje
Membru din: 11/02/2011
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Martie 2011, ora 16:22

Lichele sau dizidenti
Acum vreo doua zile, la Institutul Nicolae Titulescu - sa-i spunem think-tank-ul pesedist al lui Adrian Nastase - a fost lansat, cu Ion Iliescu pe post de „moderator‘‘, un „Dictionar General al Revolutiei Romane‘‘. Ideea ca e nevoie de un lexicon care sa fixeze definitiv sensul celor intamplate in decembrie 1989 si ca acesta trebuie sanctionat de Ion Iliescu sub patronajul lui Adrian Nastase este de natura - vorba lui Andrei Plesu - sa ne faca melancolici. Nu stim daca exista vreo rubrica dedicata „Apelului catre Lichele‘‘ citit de Gabriel Liiceanu intr una dintre zilele tulburi care au urmat rasturnarii lui Ceausescu, dar, daca exista, ne asteptam sa fie intesata de termeni precum „intolerant‘‘, „revansard‘‘, „extremist‘‘ si alte adjective lemnoase care decoreaza vocabularul principalului beneficiar al revolutiei furate. In momentul citirii sale, textul lui Liiceanu a parut mai curand un apel generos adresat de victime celor responsabili de suferinta lor. In fond, Liiceanu le cerea sa stea „o vreme‘‘ departe de spatiul public, de televiziune, ziare si viata politica. In schimb, le promitea nu doar iertare, ci chiar iubirea noastra.

Din acest punct de vedere, acuzatia adusa de Adam Michnik lui Liiceanu ca s-ar fi comportat ca un procuror bolsevic care s-ar face vinovat de culpabilizarea colectiva a comunistilor este nedreapta si prost plasata. Mai intai, este prost plasata pentru ca lichelismul este o calitate esentialmente individuala: nu te nasti lichea asa cum te nasti barbat sau alb si nici nu devii prin adeziune la Uniunea Nationala a Lichelelor. Lichea ajungi in urma alegerilor morale pe care le faci si, prin urmare, culpa este individuala. In al doilea rand, este nedreapta, pentru ca Apelul nu „prevede‘‘ vreo pedeapsa - individuala sau colectiva - la adresa celor care nu vor fi fost dispusi sa ii dea curs, ci doar promisiunea gratitudinii. Desi cel putin imprudenta, iesirea lui Michnik a fost exploatata cu satisfactie nedisimulata de adversarii lui Liiceanu. Acestia, nu putini, nu s-au putut abtine sa nu exploateze in interes propriu prestigiul si statura morala ale lui Michnik, care are cel putin dreptul sa stie cam ce fel de oameni au ajuns sa foloseasca eroarea sa ca alibi, scut si arma de asalt. Printre ei, la loc de rusine se numara Dinu Patriciu, care a produs
in paginile ziarului pe care il detine un text pur si simplu scabros, plin de invective grosolane si aluzii obscene, care l-ar dezonora daca acest lucru ar mai fi posibil. Ca Dinu Patriciu scrie prost e, la urma urmei, o chestiune de talent si exercitiu, dar ca scrie prost in propriul ziar, pe care il compromite moral si profesional, este o meschinarie vecina cu lichelismul. Si tot de lichelism intelectual este vorba si in cazul grupului „proletarilor mintii‘‘, care au gasit in acest episod prilejul nesperat de a opune claritatii si intransigentei morale ale lui Liiceanu relativismul lui Michnik, cu atat mai atractiv cu cat se sprijina pe o biografie impecabila. Procedeul este lipsit de onestitate intelectuala, in cel mai bun caz.

Michnik isi permite sa relativizeze vina liderilor comunisti pentru ca in Polonia Jaruzelski s-a asezat la masa rotunda si a acceptat organizarea alegerilor libere. In Romania s-a lasat cu varsare de sange. Polonia, unde puterea a fost preluata de Solidaritatea, isi permite astazi luxul sa ezite intre doua ramuri ale Solidaritatii - liberala si conservatoare. In Romania, ex-comunistii lui Iliescu au confiscat Revolutia, i-au adus rapid in prim-planul vietii publice pe Vadim Tudor si Paunescu si au adus minerii la Bucuresti pe post de falanga muncitoreasca pentru a vana intelectualii si muncitorii anticomunisti. Lichelele vechiului regim au cultivat licheaua de tranzitie si astazi avem alianta Ponta-Voiculescu-Crin. In aceasta fetida mlastina morala, stigmatizarea lui Liiceanu pentru ca a avut indrazneala sa le ceara calailor sa faca penitenta reprezinta razbunarea suprema: triumful lichelelor.
O tara in care Gabriel Liiceanu este supus oprobriului pentru „Apel catre Lichele", iar multimea comentatorilor ricaneaza la umilirea publica a unui „boier al mintii" este o tara in care lichelele au castigat.





gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Martie 2011, ora 16:27

din pacate, anii au trecut , el s-a senilizat si azi SUSTINE O LICHEA ! una din acele lichele la care a facut apel sa mai stea de'oparte ca ne-au nenorocit viata ! ....eu l-as sfatui sa -si mai citeasca o data Apelul si sa se uite un pic mai atent in jurul sau ca sa vada ce a ales !

Raporteaza abuz de limbaj
PDL

981 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Oras: Cluj

Postat pe: 2 Martie 2011, ora 19:10

De la: gabigabi, la data 2011-03-02 16:27:15 din pacate, anii au trecut , el s-a senilizat si azi SUSTINE O LICHEA ! una din acele lichele la care a facut apel sa mai stea de'oparte ca ne-au nenorocit viata ! ....eu l-as sfatui sa -si mai citeasca o data Apelul si sa se uite un pic mai atent in jurul sau ca sa vada ce a ales !



Poate va mai faceti bine.

TERAPIE PRIN BANCURI:

Care este deosebirea dintre o femeie buna si una rea?
Raspuns: Femeia buna se duce in Rai; femeia rea se duce unde vrea…
Un batran de 90 de ani ii spune doctorului sau:
- “Nu m-am simtit niciodata atat de bine. Am o mireasa de 18 ani cu care voi avea un copil. Ce ziceti de asta?”
Doctorul se gandeste un minut la intrebarea lui si apoi spune:
- “Am un prieten mai in varsta care este vanator si nu lipseste de la nici un sezon. Intr-o zi cand se cam grabea a luat umbrela in loc sa ia pusca. Cand a ajuns la locul de vanatoare, a vazut un iepure care statea langa un rau. Si-a ridicat umbrela, a facut ‘bang, bang‘ si iepurele a cazut mort la pamant. Ce zici de asta?”
Batranul raspunde:
- “Eu as zice ca altcineva i-a omorat iepurele.”
Doctorul:
- “Exact.”
O fetita o intreaba pe mama sa:
- Mama, mama… de ce tata e asa de chel?
- Deoarece are multa minte.
- Dar de ce tu ai asa de mult par pe cap?
- Mananca si taci!
Tatal intra in camera fiicei sale si gaseste o scriosoare pe pat. Avand deja ganduri negre, desface totusi scrisoare si citeste:
Dragi parinti,
Cu parere de rau va anunt ca eu am fugit cu noul meu prieten. Am aflat ce inseamna adevarata dragoste si el este un dragut cand gonim goi cu motorul cu toate piercing-urile, cicatricele, tatuajele care ii acopera tot corpul! Dar nu e numai asta. Sunt insarcinata si Ahmed zice ca vom trai fericiti in rulota lui din padure. Vrea sa avem multi copii, ceea ce stiti ca imi doresc si eu.
Am invatat ca marijuana nu face rau nimanui asa ca o crestem pe langa casa pentru el si prietenii lui care ne aduc toata cocaina pe care ne-o dorim. Intre timp ne rugam sa se gaseasca leacul pentru SIDA, in asa fel incat sa se faca si Ahmed bine. Sa stiti ca merita! Nu va faceti griji in ceea ce priveste banii. Ahmed a aranjat ca eu sa joc intr-un film pe care il fac prietenii lui Leroy si Jamal in pivnita. Deocamdata castig 50 $ pe scena, dar pot sa iau inca 50$ bonus daca sunt cu 3 barbati si un bonus de 100 $ daca se foloseste un cal. Ahmed a zis ceva si despre niste caini, asa ca am mai multe posibilitati. Mama, sa nu-ti faci griji pentru mine, de acum am 15 ani si stiu sa am grija de mine. Dupa cum vezi eu si Ahmed ne-am gandit la toate! Intr-o zi o sa trecem in vizita pe la voi sa va cunoasteti nepoteii. Ahmed chiar se gandea sa-si puna un atas la motor ca sa putem veni cu toti o data!
Va pup pe amandoi
Fiica voastra, Maria
Basescu la psihiatru :
- Nu stiu ce au cu mine toti mogulii ma acuza ca ma cred Dumnezeu.
Bine zice psihiatrul, sa incepem cu inceputul.
- Pai la inceput am facut Cerul apoi Pamantul…

Basescu vs Isus


O baba se roaga la crucea cu Isus .
Basescu o vede si o intreaba de ce nu se roaga la presedintele tarii.
M-as ruga daca l-as vedea rastignit.
Basescu la Sambra oilor

Basescu la intalnirea cu cetatenii de la Sambra oilor:
- Oameni buni,v-am spus eu c-o sa ne fie mai bine! Pentru atenuarea situatiei de criza am hotarat, sa nu mai lucram decat o singura zi pe saptamana; miercurea!
Lumea:
- Urrrraaaaaaaa!
Din multime, un tip se urca intr-un copac si striga:
- Chiar toate miercurile, Domnule Presedinte?!? Nu avem si noi macar o miercuri libera?!?…
Basescu la medic

Basescu se duce la medic cu a sa hernie
Basescu: Domnu’ doctor ma cam deranjeaza hernia!
Doctorul Ati ridicat ceva?!?
Base Da! Preturile!
Doctoru: Si mai ce ?
Base: Si taxele !
Doctoru: Aoleu, Nu trebuie sa mai faceti niciun fel de efort fizic si in mod cert nu mai aveti voie sa ridicati nimic!
Baseâ: Pacat, chiar cand vroiam sa ridic si salariile (sac)!
Adrian Nastase, Theodor Stolojan si Traian Basescu naufragiati

Adrian Nastase, Theodor Stolojan si Traian Basescu naufragiaza pe o insula pustie.
Aflati pe plaja, Nastase se erijeaza in conducator al grupului si le propune sa o ia toti trei pe alta parte ca sa poata sa isi creasca sansele de a gasi resurse pt supravietuire. Zis si facut, se despart.
Nastase merge ce merge prin padure, cauta, ciuleste urechile, dar degeaba! Nici urma de ceva comestibil, cat de cat…
Intr-un final, ajunge intr-un luminis in care Basescu tocmai isi facea un gratar! Fericit, se duce la el si il imbratiseaza!
- Bravo, Basescule! Mai Traiane, eu intotdeauna te-am admirat. Stii sa te descurci in orice situatie, se vede ca ai fost marinar… ce mai, esti tare! Auzi, intre noi fie vorba, mie Stolojan asta nu mi-a placut niciodata!
La care Basescu, sec:
- Nu-ti place, nu mananci!


Pe scarile Parlamentului, o doamna se Ăźmpiedica si cade. Basescu aflat Ăźn apropiere, o ajuta sa se ridice si o conduse la biroul unde avea treaba.
- Cum as putea sa va multumesc? zise doamna la despartire.
- VotĂźndu-ma pe mine si PDL-ul la viitoarele alegeri!
- Ma scuzati va rog, dar cünd am cazut, m-am lovit la genunchi, nu la cap

Basescu ajunge in Rai

Cica-l ia Dumnezeu pe Basescu ün Rai. Si acolo pe un coridor lung erau numai ceasuri pe ambele parti. Si-i zice Dumnezeu lu’ Base’:
- Vezi, fiecare ceas arata cĂąt de mult minte fiecare presedinte din lumea asta!
Si-i arata Dumnezeu ceasu’ lu’ BUSH (se ĂźnvĂąrteau limbile destul de repede), a lu’ Eltin si mai repede, 
si-i arata si-i arata
. pana cand Base’ se plictiseste si Ăźntreaba:
- Dar ceasul meu unde e?
- Pai de ce crezi ca este asa racoare aici, este pus la capatul coridorului Ăźn loc de ventilator!
Sa traiti bine

Basescu, dupa alegeri, in fata natiunii:
- Sa traiti bine!
Basescu, la un an de la alegeri:
- Sa traiti!
Basescu, la doi ani de la alegeri:
- Mai traiti?



gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Martie 2011, ora 19:18

vezi c-ajungem la Canal : tu p'oparte, eu pe cealalta !
P.S. a inceput "schimbarea la fata " ?

Raporteaza abuz de limbaj
PDL

981 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Oras: Cluj

Postat pe: 2 Martie 2011, ora 20:44

Conventia Organizatiilor de Media condamna public, intr-un comunicat, comportamentul lui Sorin Rosca Stanescu si Bogdan Chirieac, in discutia avuta de acestia cu directorul ANI, Catalin Macovei. Potrivit COM, organism ce reuneste mai multe organizatii de media din Romania, „SRS si BC pot fi considerati autorii unei tentative de santaj asupra unui demnitar public“. COM recomanda institutiilor media care au contracte de prestari servicii media cu cei doi sa-si prezinte public pozitia fata de fapta acestora si sesizeaza Comisia de Etica a Clubului Roman de Presa - Asociatia Jurnalistilor din Romania sa discute cazul. COM cere totodata institutiilor statului sa se autosesizeze in legatura cu acest caz.

Comunicatul Conventiei Organizatiilor de Media:

Conventia Organizatiilor de Media condamna public comportamentul lui Sorin Rosca Stanescu si Bogdan Chirieac.
Referitor la faptele care reies din stenograma si inregistrarea audio a unei discutii care a avut loc la restaurantul El Capitano din Snagov, intre Sorin Rosca Stanescu (SRS), Bogdan Chirieac (BC) si directorul Agentiei Nationale de Integritate (ANI), Catalin Macovei, COM considera urmatoarele:
Autenticitatea inregistrarii a fost deja confirmata de SRS, BC si presedintele ANI. Concret, SRS si BC pot fi considerati autorii unei tentative de santaj asupra unui demnitar public. Ei incearca sa-l constranga pe presedintele ANI sa puna in miscare prioritar mecanismele de verificare ale unei agentii de stat impotriva unor anumiti politicieni si sa „scurga“ eventualele rezultate catre SRS si BC.
Totodata, SRS si BC se dovedesc a fi in posesia unor informatii compromitatoare despre Catalin Macovei, dar aleg sa priveze publicul de aceste informatii, pentru a obtine alte avantaje. Intentia celor doi ziaristi nu este aflarea adevarului ci obtinerea cu orice pret a unor informatii compromitatoare despre anumiti politicieni aflati in functii de conducere.
Modul de abordare a celor doi incalca statutul jurnalistului si principiile de baza ale oricarui cod deontologic si-i descalifica din postura de jurnalisti. Avand in vedere lunga lor cariera in presa si consistenta mediatizare a celor doi sub titulatura de „jurnalisti“ si „formatori de opinie“, consideram ca fapta lor aduce grave prejudicii oricarui jurnalist care vrea sa-si indeplineasca munca profesionist si onest. Presa critica si de investigatie este confundata cu manipularea si santajul.
Avand in vedere cele de mai sus, consideram ca cei doi incalca grav statutul de jurnalisti. De asemenea, recomandam celor care gazduiesc articole tiparite sau in format electronic, aparitii radio sau televizate ale lui SRS si BC sa mentioneze calitatea in care sunt invitati cei doi.
Recomandam institutiilor media care au contracte de prestari servicii media cu SRS si BC sa prezinte o pozitie publica fata de fapta celor doi si sa-si informeze publicul cu privire la acest caz.
Recomandam TVR sa ia in discutie in Comisia de Etica daca, din postura de moderator emisiune pe postul public de televiziune, BC incalca sau nu Statutul jurnalistului din TVR.
Sesizam public Comisia de Etica a Clubului Roman de Presa - Asociatia Jurnalistilor din Romania pentru a lua in discutie acest caz si sa prezinte o concluzie publica.
Solicitam institutiilor statului sa se autosesizeze si sa investigheze daca actiunea celor doi constituie incalcari ale legii si sa se pronunte in regim de celeritate.
Cerem ANI sa prezinte o pozitie oficiala in acest caz si sa dea publicitatii elementele cu care s-a incercat santajarea presedintelui ANI.
Conventia Organizatiilor de Media (COM) se afla in plin efort de autoreglementare a media din Romania. Recent, a adoptat un set de reguli care are sanse sa fie asumat de intreaga piata mass-media si a elaborat un cod care unifica principiile deontologice pe care aceste organizatii le promovau individual pana acum
++++++++++++++++
Scandalul afacerii de santaj Chirieac-Rosca la seful ANI e departe de a se incheia. Suntem, de fapt, doar la inceput. Ne ajuta foarte mult si deontologii, si deontoloagele de servicii de la trusturile mogulilor Voiculescu-Vintu, navetiste de pe centura presei, cu sau fara silicoane, si, in primul rånd, chiar „jurnalistul-Motorola“, indepartat ca o masea stricata, rånd pe rånd, de la „Adevarul“, „Gåndul“, Pro TV si, acum, si de la TVR. Desigur, pentru „profesionalismul“ si „inalta sa moralitate“, demonstrate prin zecile de milioane de euro scurse in firmele sale administrate de doua bunicute, dintre care una chiar mamica sa. Dar Chirieac are de unde sa-si mai primeasca tainul: de la televiziunile „dracilor - Vintu si Rosca“ plus Voiculescu, dupa cum singur recunoaste in noul dialog halucinant pe care il prezentam, in exclusivitate, in ziarul „Curentul“ de azi. Pentru ca editia de ieri a fost sabotata temporar printr-un atac cibernetic, avem rugamintea catre ziaristii liberi online, ai blogurilor independente, sa raspåndeasca si inregistrarile de azi, pentru a distruge complet esafodul dictaturii media a mogulilor. De altfel, ziarul „Curentul“, postul B1TV, blogarii si sutele de mii de cititori si telespectatori revoltati au silit azi posturile mogulilor anti-Basescu, Realitatea TV si Antena 3, sa sparga Omerta, desi in stilul lor caracteristic, plin de dezinformare si manipulare perversa. Minciunile personajelor desprinse dintr-un film mafiot, care se recomanda „ziaristi“, ne-au silit sa amånam pentru måine dezvaluirea legata de acuzatia ca Geoana fura banii de campanie ai PSD.
In episodul de azi al serialului „Clanul santajistilor“, vom demonstra cum intermediarul Afacerii Snagov, care a declarat ieri ca „s-a nimerit intamplator“ pe la masa de la restaurantul El Capitano de pe Snagov, este, de fapt, chiar artizan al pre-santajului. „Nici macar n-am stiut ce s-a discutat la masa“, afirma ca o fata mare Bogdanel Chirieac, la emisiunea „Nasul“ de la postul B1 TV. Ei bine, noile dovezi pe care le prezentam azi, in scris si audio, ne arata ca, inca de la rularea masinii spre Snagov, Chirieac a aruncat zarurile: „nascatoarea aceea i-a dat lui Rosca doua chestii olografe“. Este vorba de o fosta secretara la ANI plasata - dupa cum s-a spus deja -, ca intr-un scenariu de film mafiot, pe sub biroul sefului Agentiei, Catalin Macovei, pentru a... aduna hartiile gasite pe jos. Si, deontologia intruchipata, „jurnalistul STS“, partener cu CTP si director de ONG, continua: „Si ca de data asta nu le-ar da, dar vrea si el ceva la schimb, si anume sa avansezi cu dosarele lui Berceanu si Videanu“. Am trecut de problemele amantului Chirieac cu femeile, ca sa nu mai fie deranjat de ele, si am prezentat, in sase extrase audio, cum deontologul de servicii, in maniera super-profesionista, inainte si dupa santaj, il preseaza si terorizeaza psihologic pe Macovei, pentru a ceda la „schimbul de informatii“, in „interesul public“, al „poporului“. Desi, cel care se recomanda drept prietenul folositor al amandurora, se scapa: „Ca o sa le publice sau o sa-i santajeze pe Videanu, Berceanu...“, ar fi treaba lui Rosca. Bun manipulator, in emisiunea de la B1Tv, Chirieac incearca sa-l influenteze pe Macovei, miorlaindu-se in direct: „Hai, spune, te-ai simtit santajat, Cataline?“. Raspunsul sefului ANI a fost fara echivoc, silind deontomogulul sa bata imediat in retragere: „Da, am fost santajat“. Organele in drept sa-si faca datoria








PDL

981 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Oras: Cluj

Postat pe: 3 Martie 2011, ora 07:20

INTERVIU. Holdevici Irina: ''Dacă avea cineva de suferit din cauza notelor mele informative m-aș fi sinucis''. Povestea unui informator al Securității care a ajuns general SRI.
Autor: CRISTIAN ANDREI • Categoria: Blitz Interviu • Publicat la: 2011-03-02 17:50:21
Vizite: 176

• Trimite articolul prin e-mail
• Trimite prin messenger
• Adaugă la Twitter
• Adaugă la FacebookGeneral SRI în rezervă, psihologul Irina Holdevici povestește pentru “Puterea” modul în care a fost racolată de Securitate, primele întâlniri pe care le-a avut cu Gregorian Bivolaru, cum a avut de suferit de pe urma Meditației Transcendentale, dar și ce a găsit în SRI după Revoluție. Dosarul Holdevici a fost trimis în instanță de CNSAS pentru a se stabili calitatea de colaborator al Securității ca poliție politică.
După ce dosarul dumneavoastră a devenit public, au existat reproșuri ale prietenilor despre notele informative pe care le-ați dat Securității?

De la prieteni nu au existat reproșuri, pentru că toți prietenii mei știau de colaborarea cu Securitatea.

Ați fost pe rând profesor, muncitor necalificat, informator pentru Securitate, psiholog, decan al Academiei Naționale de Informații din cadrul SRI. Cum ați povesti unui tânăr născut după 1990 viața dumneavoastră?

Viața mea a fost o telenovelă. Am avut un destin neobișnuit.

Cum a început această telenovelă?

Am fost șefă de promoție, după care am fost repartizată la IEFS, unde am predat psihologia sportului și psihologie psihopedagogică.

Și aici intrați în experimentul Meditației Transcendentale care vă schimbă viața.
Între IEFS și Institutul de Cercetătări Pedagogice și Psihologice a avut loc o convenție de colaborare pe o temă care se numea sugestie și sugestabilitate. Tema era condusă de profesorul Vladimir Gheorghiu. Eu eram din partea IEFS. Noi făceam studii pe relaxare, pe hipnoză, pe antrenament mental, pe sugestie. Proiectul era plătit de Academia Română, nu era nimic care să nu fie în regulă. Experimentul cu Meditația Transcendentală a venit de la Ministerul Învățământului și de la Consiliul Național pentru Știință și Tehnologie, condus de doamna Elena Ceaușescu. Trebuia căutat răspunsul la întrebarea „ce-i cu Meditația Transcendentală?”. Profesorul Vladimir Gheorghiu a fost împotrivă, deoarece a spus că aceasta este o prostie, este o sectă și nu avem de ce să ne pierdem vremea cu asta. Au venit hârtii de la minister că trebuie să o facem. S-a făcut grupul acela experimental de Meditație Transcendentală, dar la presiuni venite din partea ministerului. Au fost aleși cei mai conștiincioși cercetători, deoarece experimentul se făcea în afara orelor de program. Au rămas cercetătorii cei mai buni. În 1982, statul, care ne-a băgat în asta, ne-a dat afară de la locul de muncă și din partid.

Până în 1982 ați avut vreun contact cu Securitatea?
Nici unul.

„Eram o femeie singură, fără bărbat sau sprijin”

Ce s-a întâmplat după ce ați fost dată afară?

Am ajuns muncitor necalificat la Plafar. A fost un șoc pentru mine, deoarece eram doctor în științe și eram și singură, cu o mamă bătrână. Eram o femeie singură, fără bărbat sau sprijin și deodată mă trezesc muncitor necalificat cu un salariu mult mai mic decât era rata la casă.

Următorul serviciu este la Textile Grivița ca psihosociolog? Era o formă de reabilitare?

Nu numai eu, după un an ne-a luat pe toți. Ne-au dat pedepse mai mici, unii colegi ai mei au fost trimiși pe la biblioteci, posturile erau deja cu studii medii sau mai înalte. La Textile Grivița m-au încadrat ca stagiar și am pierdut cei zece ani de muncă de la IEFS. Acolo, lucram într-un birou cu femei cu studii medii. Erau destul de rele. S-a ajuns în situația tragicomică să fac eu toată hârțogăraia: gazetele de perete, birocrația stupidă pentru partid.

De la Textile Grivița ajungeți logoped la Spitalul Caraiman. Cum s-a produs această trecere?

Am dat concurs pentru acel post.

Erați deja contactată de ofițerii de Securitate?

Da. Prima dată m-au chemat după ce m-au dat afară din serviciu și partid. M-au certat, dar nu mi-au făcut nimic rău. M-au pus să scriu ce s-a întâmplat. În prima fază nu mi-au cerut să colaborez. Apoi, în alte două întâlniri mi-au cerut să colaborez. Le-am spus că nu. După aceea, am cedat și am spus da.

Cum ați fost racolată, practic, de Securitate?
Prin presiuni, dar nu era unul cu bățul sau am fost ținută nemâncată și nebăută. Și acum te cheamă patronul, se uită așa într-un fel la tine și dacă înțelegi bine, dacă nu, nu. Era o presiune psihologică.

Unde aveau loc aceste întâlniri?

Primele întâlniri au avut loc la Cercetări Penale Rahova. Apoi am fost pe undeva prin zona pe unde este acum Poliția Capitalei. Eram citată să mă prezint ca la tribunal.

Cum vedeați relația cu ofițerii de Securitate?

Îi priveam cu teamă ca pe orice autoritate. Și acum cred că dacă la 62 de ani m-ar chema Poliția nu cred că mi-ar pica foarte bine. Era o cameră cu un nene chiar și doi, care erau o autoritate și tot cereau informații.

„Eram educată să ascult de autoritate”

Credeți că un tânăr crescut după 1989, ar putea spune „Nu” unui astfel de sistem?

Nu știu cum ar proceda un băiat, dar o fată rezistă mai greu. Eu eram educată să ascult de autoritate.

Colaborarea cu Securitatea poate fi explicată și prin problemele financiare pe care le aveați?

Cred că eram exasperată de a mai avea necazuri cu autoritățile. În clipa respectivă am spus da, domnule, ce să mai fac?

Următorul pas în carieră este Spitalul numărul 9. Ați fost ajutată de Securitate să obțineți acest post?

A fost un pas mare înainte din punct de vedere profesional, dar nu material. Când m-am dus să-mi depun dosarul, m-au întrebat de apartenența politică. Eu am scris „exclusă din partid”. Din impresiile mele, Securitatea evita să lucreze cu membrii de partid pentru că trebuiau tot felul de aprobări pentru ei. Lucrau cu oameni strânși cu ușa

După 1989 ați mai avut vreun contact cu ofițerii de Securitate la care raportați?

Cu unul dintre ei m-am întâlnit de câteva ori după 1990. Cu ceilalți, nu. La Securitate nu m-a mai chemat nimeni. Orice fel de legătură este întreruptă.

Și totuși în 1995 ajungeți la SRI, decan la Facultatea de Psihologie din cadrul Academiei Naționale de Informații?

Eram lector la Facultatea de Psihologie din cadrul Universității București. Eram colegă cu domnul Septimiu Chelcea, este un mare psihosociolog, un cunoscut om de știință. Eram colegi la institutul de pe lângă Academia Română. La un moment dat, mă întreabă dacă n-aș vrea să dau concurs la Academia Națională de Informații, unde era înființată o nouă Facultate de Psihosociologie, pentru că pot să trec de la postul de lector la cel de profesor. Am fost tentată. Acolo am predat psihiatrie, psihopedagogie și teoriile personalității. Am luat plasă pentru că programul era strict de la 8.00 la 16.00.

Și ați primit grad?

Da, am devenit locotonent-colonel și decan. Domnul Chelcea, care a ajuns rectorul acestei instituții, a spus că trebuie să-mi dea grad militar pentru a-mi da un salariu puțin mai mare.

Semăna ofițerul de Securitate cu cel din SRI?

Era cu totul altceva. Aveau o atitudine deschisă, democratică, nici nu se compară.

Și ați fost decan până în 2002? Ce s-a întâmplat după aceea?

S-a schimbat profilul facultății, nu a mai fost facultate de psihosociologie, ca să își aibă rostul un psiholog acolo. S-a transformat în Facultate de Informații. Au pus decan un om de informații.

După ce ați fost avansată în grad de președintele Traian Băsescu v-ați retras?

Da.

„Marie-Jeanne Ion a fost trimisă la mine la Cabinet”

Care a fost rolul dvs. în cazul celor trei ostatici din Irak? Cum ați luat legătura cu ei?

Mi-a fost trimisă fata (n.r. – Marie-Jeanne Ion). Cineva a trimis fata la mine pentru că era stresată, la mine la cabinet. A fost și mult folclor în jurul repatrierii celor trei.

Ați fost o practicantă de yoga?

Da, am început să practic yoga din ultimul an de facultate și mi-a fost profesor doamna Nineta Crainici.

„Gregorian Bivolaru nu s-a remarcat prin nimic”
În tinerețe l-ați cunoscut pe Gregorian Bivolaru?

Da, l-am cunoscut în jurul anilor ’72-’73. El se învârtea prin cercurile de yoga legale. Era un tânăr care abia terminase școala, nu știu dacă avea sau nu bacalaureatul și se tot învârtea și spunea că are nu știu ce forțe. Nu s-a remarcat prin nimic, nu avea nimic care să mă intereseze.

În schimb, îl cunoașteți pe Ion Vulcănescu (n.r. – profesorul lui Bivolaru), despre care ați dat note informative Securității?
El este altceva. Avea o faimă de Monte Cristo. Omul făcuse închisoare, nu știu exact pentru ce, ceva politic. După ce a ieșit din închisoare nu s-a încadrat nicăieri. Deși era în vârstă, era un bărbat carismatic. În jurul lui circula o aureolă că ar fi nu știu ce maestru. Nu vreau să intru în detalii intime, dar știu că practica tantra yoga, față de care eu am unele rezerve. Nu cred că aceste tehnici sunt potrivite pentru societatea noastră, pentru tradiția noastră românească. Mie ceva nu mi-a plăcut. I-am spus domnului Vulcănescu, la un moment dat, că nu-mi place chestia aceasta.

A existat o rivalitate între cele două mișcări de yoga?
Nu cred. Domnul Vulcănescu nu avea o mișcare, fiind cu tinichele multe de coadă. Nu avea cum să adune atâta lume în jurul domniei sale.

„I-am supărat tare pe cei din MISA”

Și ajungeți să faceți un raport despre MISA?

Da, mi se cere un raport ca psiholog. Mi-a fost cerut de la Academia Națională de Informații, dar nu era o sarcină operativă, ci științifică. Mi s-a cerut o evaluare științifică a fenomenului. Am făcut-o cum m-am priceput. Dacă ei fac sau nu fac niște fapte antisociale nu știu. I-am supărat foarte tare pe cei din MISA, dar nu știu de ce, pentru că eu am scris doar că eu nu cred că aceea este yoga. Este părerea mea, poate să fie și greșită.

Ați fost amenințată de cei din MISA?
Indirect, că îmi fac magie neagră, că mă vor lichida și alte lucruri de genul acesta. Este foarte posibil să trimită doi gealați ca să mă bată.

În clipa de față sunteți profesor la „Titu Maiorescu”. Cei de acolo v-au spus ceva despre trecutul dvs.?

Eu am raportat de acum un an, din momentul în care au venit primele hârtii de la CNSAS.

Și studenților ce le-ați spune dacă v-ar întreba?
Ce v-am spus și dvs.

Mai există Securitate?

Nu trebuie confundat SRI cu fosta Securitate. Din câte știu eu nu mai există nici un lucrător dinainte. Ei sunt tineri, formați în ziua de azi, cu atitudini democratice, nu au sarcini de anchetă, au doar sarcini strict de informare. Avem nevoie de un serviciu de informații.

Le-ați reproșat ceva ofițerilor de Securitate?
Le-am bătut obrazul. Mi-au spus că ăsta le era serviciul. Un răspun creștinesc ar fi „Cine este fără de păcat să arunce prima piatră”, iar un alt răspuns este „întoarce și obrazul celălalt”. La ce mi-ar folosi să le port acuma ranchiună. Ar trebui să port ranchiună destinului.

„Nu am făcut rău prin notele date”
Credeți că ați făcut rău cuiva prin declarațiile date Securității?

Rău nu am făcut. Nu știu ce aș fi făcut dacă eram pusă într-o astfel de situație. Întâmplarea a fost să nu fiu pusă. Probabil că m-aș fi sinucis. Dacă din cauza mea intra cineva la închisoare, probabil m-aș fi sinucis. Nimeni nu și-a pierdut serviciul, nimeni nu a intrat la închisoare, nu a fost blocat să plece în străinătate, nu i s-a întâmplat concret nimănui nimic. Chiar nu a pățit nimeni nimic. Nu sunt un erou, nici cea mai lașă persoană, dar nu sunt în nici un caz o persoană împotriva regimului.



Steaua_Dreptatii

370 mesaje
Membru din: 11/02/2011
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Martie 2011, ora 14:54


Liberali de frunte ne fac portretul lui Crin Antonescu

Adrian Cioroianu:

Crin Antonescu e PNL-ist, dar nu e liberal
Adrian Cioroianu afirma, intr-un interviu acordat revistei Playboy, ca actualul presedinte al PNL, Crin Antonescu, si-a amanat nunta ca sa ii faca loc pe listele de la alegerile europarlamentare viitoarei sale sotii, Adina Valean. "Pur si simplu, sunt oameni care nu au dovedit onoare in relatia cu mine si, cata vreme ei conduc partidul, eu pot sa stau linistit in afara". "Nu inseamna ca, daca nu sunt in partidul lui Crin Antonescu, nu sunt liberal. Eu sunt liberal, dar nu sunt PNL-ist", a adaugat el, pentru revista Playboy, care va fi lansata pe piata vineri, 4 martie.

El afirma ca premierul Tariceanu nu i-a cerut demisia din functia de ministru de Externe, in urma cazului Claudiu Crulic, romanul care a murit in Polonia dupa ce a intrat in greva foamei.

"Nici o clipa Calin Popescu Tariceanu nu mi-a cerut demisia. Eu m-am dus la el, pentru ca simteam ca e un joc pe care nu-l mai controlam. E bine sa ramai la carma cat controlezi carma. Deja atacurile nu mai veneau numai dinspre presedinte. Aparusera semnale destul de nelinistitoare si din propriul meu partid, din partea unor oameni care aveau impresia ca premierul Tariceanu ma pregatea pentru Prezidentiale", sustine fostul ministru de externe.

El afirma ca relatiile dintre el si Crin Antonescu s-au racit din momentul in care actualul presedinte al liberalilor i-a reprosat ca a fost de partea lui Tariceanu la congresul in care fostul premier a pierdut conducerea partidului.

"Inteleg dispute in interiorul partidului, inteleg confruntari, dar nu-nteleg sa pozezi in mare liberal, cand amani nunta numai ca sa dai un loc pe lista viitoarei sotii. Si altuia nu-i dai, reprosandu-i c-a fost in cealalta tabara. Asta nu e liberalism in opinia mea. Ii doresc succes in continuare, dar el e PNL-ist, nu e liberal", explica Adrian Cioroianu.

Liberalul Marius Oprea

: "Eu nu demisionez din PNL. Sa demisioneze conducerea. Sa isi dea ei seama ca au fost tampiti cand s-au asociat cu securistii"
Istoricul Marius Oprea considera ca PNL a gresit de fiecare data atunci cand a facut aliante doar pentru a putea intra la putere. Mai mult, acesta considera ca PNL-ul va avea mult de pierdut de pe urma aliantei cu PSD si PC, iar electoratul il va taxa grav pentru aceasta. Oprea, aflat la Iasi pentru o conferinta despre condamnarea comunismului, cere demisia conducerii PNL daca Inalta Curte va decide ca Dan Voiculescu a facut politie politica.

Reporter: Care este pozitia dumneavoastra, in cazul in care Inalta Curte de Casatie si Justitie mentine verdictul de colaborator al Securitatii pentru Dan Voiculescu, iar PNL-ul hotaraste sa ramana in Alianta de Centru Dreapta?
Marius Oprea: Eu nu demisionez din partid. Sa demisioneze conducerea. Nu plec din PNL. Sa isi dea ei seama ca au fost tampiti cand s-au asociat cu securistii. Pentru ca asta au facut. Fiindca e vorba aia: “te faci frate cu dracul pana treci puntea”. Insa, mi-e teama ca aceasta fratie cu dracul nu va duce spre o cale buna. PNL-ul isi pierde identitatea prin aceste tipuri de aliante batand palma cu tot felul de activisti si securisti.

Reporter: Cum vedeti dumneavoastra aliantele PNL? Si ce a castigat PNL-ul din aceasta alianta?
Marius Oprea: Alianta asta mi se pare un fel de operatie grea asupra unui corp sanatos. E ca si cum faci un anus contra naturii atunci cand nu ai nevoie. PNL-ul nu avea nevoie de asa ceva. Eu sunt un simplu membru in partid si ma astept ca oricand sa fiu dat afara pentru aceste critici. E o mare ciudatenie. Acum eu ma trezesc ca sunt aliat cu Vadim. E mai rau decat cu Voiculescu. In urma protocolului dintre PSD si PRM eu trebuie sa dau acum palma cu Vadim Tudor. E cam ciudat.

Sa construiesti o asemenea caracatita, o struto-camila politica numai pentru a-l da jos pe Basescu, cu care nu sunt bun prieten. Mi se pare straniu si trist. Pe termen scurt, fara indoiala PNL-ul are de castigat pentru ca va reveni la guvernare. Dar cu ce pret? Pe termen lung s-a terminat cu o dreapta reala in Romania. Dreapta care va fi confiscata de PDL, care fara indoiala va sti sa isi afiseze din ce in ce mai radical profilul asa-zis popular, desi nu stiu cati oameni de dreapta sunt in PDL. Practic, nu mai exista dreapta autentica in Romania, in urma acestei aliante.

Reporter: Tensiunea din jurul dosarului de securitate al lui Dan Voiculescu afecteaza capitalul de imagine a partidului?
Marius Oprea: Fara indoiala. Treptat, din cauza unor interese meschine, politicianiste pentru o intoarce la guvernare, la cascaval, duc la distrugerea identitatii PNL-ului. Pe termen mediu si lung partidul are foarte mult de pierdut. Riscam sa se intample la fel in 1992, cand PNL-ul s-a asociat la guvernare cu PDSR-ul. Perioada dupa care partidul a disparut. A durat mult pana la reconstructia lui. Cred ca s-a intrat intr-un cerc vicios si cred ca actuala conducere a PNL-ului nu constientizeaza lucrul asta.

Desi, culmea, colegul meu de facultate, Crin Antonescu este istoric. Si ar trebui sa invete sa nu repete greselile din trecut. O mare greseala a fost participarea PNL-ului la guvernare in 1992, care a atras disolutia lui pentru o perioada de vreme. Acum mi-e teama ca se va intampla la fel. Vor guverna, dupa care se va alege praful de ei pentru electoratul liberal, care a fost fidel unei cauze isi va pierde increderea in partid.

Reporter: Credeti ca electoratul liberal va sanctiona aceasta alianta?
Marius Oprea: Electoratul de dreapta, atata cat exista el in Romania, va taxa aceasta alianta. Ce e social-liberalismul? E o struto-camila. Nu exista asa ceva. Tocmai din acest motive cred ca intr-un timp relativ scurt va aparea o alternativa, reala de dreapta. Nu stiu, poate va renaste PNT-ul, daca nu se mai cearta patru prosti pe o stampila.

Ceva se va intampla, pentru ca, din punctul meu de vedere, al unui istoric, e nevoie de asa ceva. Si atata vreme cat un partid de dreapta renunta la propriile crezuri doar pentru a ajunge la putere si sa-l darame pe un presedinte, care in mod real a facut si face foarte mult rau Romaniei si ne-a dezbinat pe toti. Dar pretul mi se pare prea mare. Cred ca daca stateau la cafele si nu faceau nimic castigau mult mai mult.



vasile_vali

2835 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Galati

Postat pe: 3 Martie 2011, ora 17:10

De la: 9am129906, la data 2011-03-03 07:20:02INTERVIU. Holdevici Irina: ''Dacă avea cineva de suferit din cauza notelor mele informative m-aș fi sinucis''. Povestea unui informator al Securității care a ajuns general SRI.
Autor: CRISTIAN ANDREI • Categoria: Blitz Interviu • Publicat la: 2011-03-02 17:50:21
Vizite: 176

• Trimite articolul prin e-mail
• Trimite prin messenger
• Adaugă la Twitter
• Adaugă la FacebookGeneral SRI în rezervă, psihologul Irina Holdevici povestește pentru “Puterea” modul în care a fost racolată de Securitate, primele întâlniri pe care le-a avut cu Gregorian Bivolaru, cum a avut de suferit de pe urma Meditației Transcendentale, dar și ce a găsit în SRI după Revoluție. Dosarul Holdevici a fost trimis în instanță de CNSAS pentru a se stabili calitatea de colaborator al Securității ca poliție politică.
După ce dosarul dumneavoastră a devenit public, au existat reproșuri ale prietenilor despre notele informative pe care le-ați dat Securității?

De la prieteni nu au existat reproșuri, pentru că toți prietenii mei știau de colaborarea cu Securitatea.

Ați fost pe rând profesor, muncitor necalificat, informator pentru Securitate, psiholog, decan al Academiei Naționale de Informații din cadrul SRI. Cum ați povesti unui tânăr născut după 1990 viața dumneavoastră?

Viața mea a fost o telenovelă. Am avut un destin neobișnuit.

Cum a început această telenovelă?

Am fost șefă de promoție, după care am fost repartizată la IEFS, unde am predat psihologia sportului și psihologie psihopedagogică.

Și aici intrați în experimentul Meditației Transcendentale care vă schimbă viața.
Între IEFS și Institutul de Cercetătări Pedagogice și Psihologice a avut loc o convenție de colaborare pe o temă care se numea sugestie și sugestabilitate. Tema era condusă de profesorul Vladimir Gheorghiu. Eu eram din partea IEFS. Noi făceam studii pe relaxare, pe hipnoză, pe antrenament mental, pe sugestie. Proiectul era plătit de Academia Română, nu era nimic care să nu fie în regulă. Experimentul cu Meditația Transcendentală a venit de la Ministerul Învățământului și de la Consiliul Național pentru Știință și Tehnologie, condus de doamna Elena Ceaușescu. Trebuia căutat răspunsul la întrebarea „ce-i cu Meditația Transcendentală?”. Profesorul Vladimir Gheorghiu a fost împotrivă, deoarece a spus că aceasta este o prostie, este o sectă și nu avem de ce să ne pierdem vremea cu asta. Au venit hârtii de la minister că trebuie să o facem. S-a făcut grupul acela experimental de Meditație Transcendentală, dar la presiuni venite din partea ministerului. Au fost aleși cei mai conștiincioși cercetători, deoarece experimentul se făcea în afara orelor de program. Au rămas cercetătorii cei mai buni. În 1982, statul, care ne-a băgat în asta, ne-a dat afară de la locul de muncă și din partid.

Până în 1982 ați avut vreun contact cu Securitatea?
Nici unul.

„Eram o femeie singură, fără bărbat sau sprijin”

Ce s-a întâmplat după ce ați fost dată afară?

Am ajuns muncitor necalificat la Plafar. A fost un șoc pentru mine, deoarece eram doctor în științe și eram și singură, cu o mamă bătrână. Eram o femeie singură, fără bărbat sau sprijin și deodată mă trezesc muncitor necalificat cu un salariu mult mai mic decât era rata la casă.

Următorul serviciu este la Textile Grivița ca psihosociolog? Era o formă de reabilitare?

Nu numai eu, după un an ne-a luat pe toți. Ne-au dat pedepse mai mici, unii colegi ai mei au fost trimiși pe la biblioteci, posturile erau deja cu studii medii sau mai înalte. La Textile Grivița m-au încadrat ca stagiar și am pierdut cei zece ani de muncă de la IEFS. Acolo, lucram într-un birou cu femei cu studii medii. Erau destul de rele. S-a ajuns în situația tragicomică să fac eu toată hârțogăraia: gazetele de perete, birocrația stupidă pentru partid.

De la Textile Grivița ajungeți logoped la Spitalul Caraiman. Cum s-a produs această trecere?

Am dat concurs pentru acel post.

Erați deja contactată de ofițerii de Securitate?

Da. Prima dată m-au chemat după ce m-au dat afară din serviciu și partid. M-au certat, dar nu mi-au făcut nimic rău. M-au pus să scriu ce s-a întâmplat. În prima fază nu mi-au cerut să colaborez. Apoi, în alte două întâlniri mi-au cerut să colaborez. Le-am spus că nu. După aceea, am cedat și am spus da.

Cum ați fost racolată, practic, de Securitate?
Prin presiuni, dar nu era unul cu bățul sau am fost ținută nemâncată și nebăută. Și acum te cheamă patronul, se uită așa într-un fel la tine și dacă înțelegi bine, dacă nu, nu. Era o presiune psihologică.

Unde aveau loc aceste întâlniri?

Primele întâlniri au avut loc la Cercetări Penale Rahova. Apoi am fost pe undeva prin zona pe unde este acum Poliția Capitalei. Eram citată să mă prezint ca la tribunal.

Cum vedeați relația cu ofițerii de Securitate?

Îi priveam cu teamă ca pe orice autoritate. Și acum cred că dacă la 62 de ani m-ar chema Poliția nu cred că mi-ar pica foarte bine. Era o cameră cu un nene chiar și doi, care erau o autoritate și tot cereau informații.

„Eram educată să ascult de autoritate”

Credeți că un tânăr crescut după 1989, ar putea spune „Nu” unui astfel de sistem?

Nu știu cum ar proceda un băiat, dar o fată rezistă mai greu. Eu eram educată să ascult de autoritate.

Colaborarea cu Securitatea poate fi explicată și prin problemele financiare pe care le aveați?

Cred că eram exasperată de a mai avea necazuri cu autoritățile. În clipa respectivă am spus da, domnule, ce să mai fac?

Următorul pas în carieră este Spitalul numărul 9. Ați fost ajutată de Securitate să obțineți acest post?

A fost un pas mare înainte din punct de vedere profesional, dar nu material. Când m-am dus să-mi depun dosarul, m-au întrebat de apartenența politică. Eu am scris „exclusă din partid”. Din impresiile mele, Securitatea evita să lucreze cu membrii de partid pentru că trebuiau tot felul de aprobări pentru ei. Lucrau cu oameni strânși cu ușa

După 1989 ați mai avut vreun contact cu ofițerii de Securitate la care raportați?

Cu unul dintre ei m-am întâlnit de câteva ori după 1990. Cu ceilalți, nu. La Securitate nu m-a mai chemat nimeni. Orice fel de legătură este întreruptă.

Și totuși în 1995 ajungeți la SRI, decan la Facultatea de Psihologie din cadrul Academiei Naționale de Informații?

Eram lector la Facultatea de Psihologie din cadrul Universității București. Eram colegă cu domnul Septimiu Chelcea, este un mare psihosociolog, un cunoscut om de știință. Eram colegi la institutul de pe lângă Academia Română. La un moment dat, mă întreabă dacă n-aș vrea să dau concurs la Academia Națională de Informații, unde era înființată o nouă Facultate de Psihosociologie, pentru că pot să trec de la postul de lector la cel de profesor. Am fost tentată. Acolo am predat psihiatrie, psihopedagogie și teoriile personalității. Am luat plasă pentru că programul era strict de la 8.00 la 16.00.

Și ați primit grad?

Da, am devenit locotonent-colonel și decan. Domnul Chelcea, care a ajuns rectorul acestei instituții, a spus că trebuie să-mi dea grad militar pentru a-mi da un salariu puțin mai mare.

Semăna ofițerul de Securitate cu cel din SRI?

Era cu totul altceva. Aveau o atitudine deschisă, democratică, nici nu se compară.

Și ați fost decan până în 2002? Ce s-a întâmplat după aceea?

S-a schimbat profilul facultății, nu a mai fost facultate de psihosociologie, ca să își aibă rostul un psiholog acolo. S-a transformat în Facultate de Informații. Au pus decan un om de informații.

După ce ați fost avansată în grad de președintele Traian Băsescu v-ați retras?

Da.

„Marie-Jeanne Ion a fost trimisă la mine la Cabinet”

Care a fost rolul dvs. în cazul celor trei ostatici din Irak? Cum ați luat legătura cu ei?

Mi-a fost trimisă fata (n.r. – Marie-Jeanne Ion). Cineva a trimis fata la mine pentru că era stresată, la mine la cabinet. A fost și mult folclor în jurul repatrierii celor trei.

Ați fost o practicantă de yoga?

Da, am început să practic yoga din ultimul an de facultate și mi-a fost profesor doamna Nineta Crainici.

„Gregorian Bivolaru nu s-a remarcat prin nimic”
În tinerețe l-ați cunoscut pe Gregorian Bivolaru?

Da, l-am cunoscut în jurul anilor ’72-’73. El se învârtea prin cercurile de yoga legale. Era un tânăr care abia terminase școala, nu știu dacă avea sau nu bacalaureatul și se tot învârtea și spunea că are nu știu ce forțe. Nu s-a remarcat prin nimic, nu avea nimic care să mă intereseze.

În schimb, îl cunoașteți pe Ion Vulcănescu (n.r. – profesorul lui Bivolaru), despre care ați dat note informative Securității?
El este altceva. Avea o faimă de Monte Cristo. Omul făcuse închisoare, nu știu exact pentru ce, ceva politic. După ce a ieșit din închisoare nu s-a încadrat nicăieri. Deși era în vârstă, era un bărbat carismatic. În jurul lui circula o aureolă că ar fi nu știu ce maestru. Nu vreau să intru în detalii intime, dar știu că practica tantra yoga, față de care eu am unele rezerve. Nu cred că aceste tehnici sunt potrivite pentru societatea noastră, pentru tradiția noastră românească. Mie ceva nu mi-a plăcut. I-am spus domnului Vulcănescu, la un moment dat, că nu-mi place chestia aceasta.

A existat o rivalitate între cele două mișcări de yoga?
Nu cred. Domnul Vulcănescu nu avea o mișcare, fiind cu tinichele multe de coadă. Nu avea cum să adune atâta lume în jurul domniei sale.

„I-am supărat tare pe cei din MISA”

Și ajungeți să faceți un raport despre MISA?

Da, mi se cere un raport ca psiholog. Mi-a fost cerut de la Academia Națională de Informații, dar nu era o sarcină operativă, ci științifică. Mi s-a cerut o evaluare științifică a fenomenului. Am făcut-o cum m-am priceput. Dacă ei fac sau nu fac niște fapte antisociale nu știu. I-am supărat foarte tare pe cei din MISA, dar nu știu de ce, pentru că eu am scris doar că eu nu cred că aceea este yoga. Este părerea mea, poate să fie și greșită.

Ați fost amenințată de cei din MISA?
Indirect, că îmi fac magie neagră, că mă vor lichida și alte lucruri de genul acesta. Este foarte posibil să trimită doi gealați ca să mă bată.

În clipa de față sunteți profesor la „Titu Maiorescu”. Cei de acolo v-au spus ceva despre trecutul dvs.?

Eu am raportat de acum un an, din momentul în care au venit primele hârtii de la CNSAS.

Și studenților ce le-ați spune dacă v-ar întreba?
Ce v-am spus și dvs.

Mai există Securitate?

Nu trebuie confundat SRI cu fosta Securitate. Din câte știu eu nu mai există nici un lucrător dinainte. Ei sunt tineri, formați în ziua de azi, cu atitudini democratice, nu au sarcini de anchetă, au doar sarcini strict de informare. Avem nevoie de un serviciu de informații.

Le-ați reproșat ceva ofițerilor de Securitate?
Le-am bătut obrazul. Mi-au spus că ăsta le era serviciul. Un răspun creștinesc ar fi „Cine este fără de păcat să arunce prima piatră”, iar un alt răspuns este „întoarce și obrazul celălalt”. La ce mi-ar folosi să le port acuma ranchiună. Ar trebui să port ranchiună destinului.

„Nu am făcut rău prin notele date”
Credeți că ați făcut rău cuiva prin declarațiile date Securității?

Rău nu am făcut. Nu știu ce aș fi făcut dacă eram pusă într-o astfel de situație. Întâmplarea a fost să nu fiu pusă. Probabil că m-aș fi sinucis. Dacă din cauza mea intra cineva la închisoare, probabil m-aș fi sinucis. Nimeni nu și-a pierdut serviciul, nimeni nu a intrat la închisoare, nu a fost blocat să plece în străinătate, nu i s-a întâmplat concret nimănui nimic. Chiar nu a pățit nimeni nimic. Nu sunt un erou, nici cea mai lașă persoană, dar nu sunt în nici un caz o persoană împotriva regimului.



Tov cuc, tot tu semnezi si sub numarul de cod 9am245531? Pai spune asa, postacule, ca sa stim cu cine stam de vb., nu te mai ascunde dupa secera si ciocan, caci comunismul tau transparea si sub astui avatar, asta de il arati in oglinda portocaloaie!

"NIHIL SINE DEO!"


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Martie 2011, ora 17:44

nu-i dr. Cucu ioan ! asta de i-a furat identatea acelui om, este un IMPOSTOR . ca si ala cu secera si ciocanul si amindoi - sau acelasi, caci e foarte posibil - nu -si dau seama ca asociind PDL cu Pumnul si Secera si Ciocanul , nu fac altceva decit sa Confirme ce spunem noi : ca sunt neocomunisti, extremisti, ca incalca Constitutia tarii si ca o conduc prin Frauda electorala , fals si uz de fals !

Raporteaza abuz de limbaj
PDL

981 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Oras: Cluj

Postat pe: 3 Martie 2011, ora 18:19

De la: gabigabi, la data 2011-03-03 17:44:27nu-i dr. Cucu ioan ! asta de i-a furat identatea acelui om, este un IMPOSTOR . ca si ala cu secera si ciocanul si amindoi - sau acelasi, caci e foarte posibil - nu -si dau seama ca asociind PDL cu Pumnul si Secera si Ciocanul , nu fac altceva decit sa Confirme ce spunem noi : ca sunt neocomunisti, extremisti, ca incalca Constitutia tarii si ca o conduc prin Frauda electorala , fals si uz de fals !



Antistress pentru gabigabi:

La al XIV-lea congres al PDL, Basescu, garbovit de anisi plictisit de povara puterii, se adreseaza participantilor: - Dragii mei, eu… eu m-am hotarit sa renunt. Propun sa fie aleasa in locul meuprietena mea, Elena! - Huooo! Huooo! - Atunci propun sa ma inlocuiasca la presedintie prietenul meu, Boc. - Huooo! Huooo! ...- Smecherilor! Stiam eu ca tot pe mine ma vreti!!! ;)
DACA REUSESTI SA CITESTI PRIMELE CUVINTE, CREIERUL VA DESCIFRA CELELALTE. 0D474 1N7R-0 21 D3 V4R4, 574734M P3 PL4J4 0853RV4ND D0U4 F373 70P41ND 1N N151P, 151 D4D34U 53R105 1N73R35UL C0N57RU1ND UN C4573L D3 N151P CU 7URNUR1, P454J3 53CR373 51 P0DUR1. C4ND 3R4U P3 PUNC7UL D3-4 73RM1N4, 4 V3N17 UN V4L, D157RU64ND 707UL, R3DUC4ND C4573LUL L4 0 6R4M4D4 D3 N151P 51 5PUM4…. M-4M 64ND17 C4 DUP4 4747 3F0R7, F373L3 V0R 1NC3P3 54 PL4N64, D4R 1N L0C D3 4574, 4L3R64U P3 PL4J4 R424ND 51 JUC4NDU-53, 51 4U 1NC3PU7 54 C0N57RU145C4 UN 4L7 C4573L; M1-4M D47 534M4 C4 4M 1NV4747 0 M4R3 L3C713: D3D1C4M MUL7 71MP D1N V1474 N0457R4 C0N57RU1ND C3V4, D4R C4ND M41 74R21U UN V4L V1N3 51 D157RU63 707, C3 R4M4N3 3 D04R PR1373N14, 6R1J4 51 M41N1L3 4C3L0R4 C3 5UN7 C4P481L1 54 N3 F4C4 54 5UR4D3M.Daca îl Citesti Si-l Intelegi, Esti Inteligent(ã) Si Ai Emisfera Stânga Dezvoltata. DACA NU IL DESCIFREZI, NU-L TRIMITE MAI DEPARTE !!!









Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Martie 2011, ora 19:01

De la: 9am129906, la data 2011-03-03 18:19:13
De la: gabigabi, la data 2011-03-03 17:44:27nu-i dr. Cucu ioan ! asta de i-a furat identatea acelui om, este un IMPOSTOR . ca si ala cu secera si ciocanul si amindoi - sau acelasi, caci e foarte posibil - nu -si dau seama ca asociind PDL cu Pumnul si Secera si Ciocanul , nu fac altceva decit sa Confirme ce spunem noi : ca sunt neocomunisti, extremisti, ca incalca Constitutia tarii si ca o conduc prin Frauda electorala , fals si uz de fals !



Antistress pentru gabigabi:

La al XIV-lea congres al PDL, Basescu, garbovit de anisi plictisit de povara puterii, se adreseaza participantilor: - Dragii mei, eu… eu m-am hotarit sa renunt. Propun sa fie aleasa in locul meuprietena mea, Elena! - Huooo! Huooo! - Atunci propun sa ma inlocuiasca la presedintie prietenul meu, Boc. - Huooo! Huooo! ...- Smecherilor! Stiam eu ca tot pe mine ma vreti!!! ;)
DACA REUSESTI SA CITESTI PRIMELE CUVINTE, CREIERUL VA DESCIFRA CELELALTE. 0D474 1N7R-0 21 D3 V4R4, 574734M P3 PL4J4 0853RV4ND D0U4 F373 70P41ND 1N N151P, 151 D4D34U 53R105 1N73R35UL C0N57RU1ND UN C4573L D3 N151P CU 7URNUR1, P454J3 53CR373 51 P0DUR1. C4ND 3R4U P3 PUNC7UL D3-4 73RM1N4, 4 V3N17 UN V4L, D157RU64ND 707UL, R3DUC4ND C4573LUL L4 0 6R4M4D4 D3 N151P 51 5PUM4…. M-4M 64ND17 C4 DUP4 4747 3F0R7, F373L3 V0R 1NC3P3 54 PL4N64, D4R 1N L0C D3 4574, 4L3R64U P3 PL4J4 R424ND 51 JUC4NDU-53, 51 4U 1NC3PU7 54 C0N57RU145C4 UN 4L7 C4573L; M1-4M D47 534M4 C4 4M 1NV4747 0 M4R3 L3C713: D3D1C4M MUL7 71MP D1N V1474 N0457R4 C0N57RU1ND C3V4, D4R C4ND M41 74R21U UN V4L V1N3 51 D157RU63 707, C3 R4M4N3 3 D04R PR1373N14, 6R1J4 51 M41N1L3 4C3L0R4 C3 5UN7 C4P481L1 54 N3 F4C4 54 5UR4D3M.Daca îl Citesti Si-l Intelegi, Esti Inteligent(ã) Si Ai Emisfera Stânga Dezvoltata. DACA NU IL DESCIFREZI, NU-L TRIMITE MAI DEPARTE !!!










odata intr-o zi de vara...lalala ....eu ti-am zis : ne maninca tineretile CANALUL ! tu ca spui bancuri politice, eu ca le "ascult" ....la cum merg lucrurile-n tara asta ....si voi le-mpingeti cu frenezie intr-acolo, asa se va ajunge : cine spune bancuri cu base' va face canalul Buc- Marea Neagra !

Raporteaza abuz de limbaj
Steaua_Dreptatii

370 mesaje
Membru din: 11/02/2011
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 09:19


de FANUS NEAGU Observ, plin de furie, ca, de la o vreme, ori de cite ori dispare in noaptea vesniciei un scriitor roman de prestigiu, imediat, din desertul gindirii se ridica doi, trei sau patru vulturi hoitari care se reped sa-i smulga celui disparut orice urma de virtute sau talent.Am in minte doua cazuri care m-au cutremurat: valul de insulte azvirlit din prapastia urii asupra criticului Mihai Ungheanu, avindu-l ca autor pe Vladimir Tismaneanu, precum si virtejul de isterie barbara dezlantuit la TVR 1 de Andrei Cornea impotriva lui Adrian Paunescu. Tin sa precizez ca n-am schimbat in viata mea o vorba cu domnii mai sus-pomeniti. Nu-i dusmanesc, nu-i pretuiesc, iar pina acum mi-erau total indiferenti.I-am privit uluit cum improscau cu bale de turbare pe acesti colegi ai mei, pe care i-am iubit o viata intreaga, si ma opresc astazi o clipa sa-i intreb pe cei doi ticalosi: Cum de indrazniti sa ne injurati mortii, chiar in ziua cind ii ducem la groapa? De unde aceasta pornire imbecila de a ne spurca izvoarele? Poftei voastre scelerate de a ne insingera zilele cind ne e sufletul cernit, ma simt dator sa ii raspund cu aceeasi vehementa. Sinteti doi provocatori de duzina, doua jerpelituri. Sa ne intelegem, aveti tot dreptul sa nu va placa ce au scris Mihai Ungheanu sau Adrian Paunescu - gusturile nu se discuta, nu se amendeaza - dar sinteti de-a dreptul ticalosi cind voi, fiii unor tortionari comunisti, veniti si ii acuzati pe prietenii nostri disparuti ca fac parte din sirul marilor vinovati care au intronat si slujit dictatura stalinista in Romania. Sa tragem rabojul din grinda si sa socotim: tatal dumitale, domnule Vladimir Tismaneanu, cunoscut sub numele de Leon Tisminetchi, zis Ciungul, a fost agent KGB de cind a dat in pamint si pina a murit. Stabilit in Romania dupa 23 august 1944, el raporta periodic Ambasadei sovietice tot ceea ce se intimpla in cadrul CC al PCR. La cererea expresa a lui Gheorghiu-Dej, Hrusciov a aprobat sa fie eliminat din cadrele activului de conducere. A fost trecut lucrator la Editura Politica, sub conducerea lui Walter Roman, unde a tradus, sint dator s-o spun, in chip excelent, operele lui Vladimir Ilici Lenin. Ani lungi m-am delectat cu scaparatoarele lui intorsaturi de fraze. Reproduc din memorie o misiva a lui Lenin catre un secretar PCUS de gubernie: "Stimate tovarase N, pentru victoria revolutiei, impusca-i imediat pe toti culacii din gubernie, pe toti taranii mijlocasi si pe sovaielnici". Acest si adverbial ii da si astazi emotii calofilului care sint. Pe cind tatal tau se straduia sa ne puna sub ochi asemenea "opere", tatal lui Mihai Ungheanu ara pamintul in arida cimpie a Baraganului. N-a fost membru al PCR, dar, se intelege de la sine, el a impus comunismul in Romania. Si acum intre noi, domnule Andrei Cornea. Vreau sa te invat o rugaciune musulmana. Iat-o: Da-mi, Doamne, sa stiu multe, dar sa nu trec prin toate. Dar nu! Tu, balaure filozof (cu s sau cu z, nu stiu cum iti convine?), vrei sa treci de-a curmezisul prin toate santurile. Adrian Paunescu este, dupa parerea mea, un poet exceptional. Uneori, cu aspre scaderi. Dar nu asta mi s-a parut ca te intereseaza pe dumneata, ci faptul ca, in timpul comunismului (adica in timpul vietii noastre!), a scris cind n-a avut incotro si versuri inchinate regimului pe care atit de mult il urasti, incit imi vine sa cred ca eu, si nu dumneata, sint fiul lui Paul Cornea, fost secretar al CC al UTC intre 1948 si 1954. Domnul Paul Cornea, pentru cultura caruia nutresc un deosebit respect, era in acei ani legatura directa a tuturor organizatiilor de tineret cu urmatorii tovarasi din conducerea superioara: Ioska Chisinevski, Leonte Rautu si Ofelia Manole. Chisinevski a fost poate cel mai mare ticalos dintre toti comunistii care au pus pingeaua pe grumazul tarii asteia. Rautu nu lasa sa miste nici frunza, nici ramul si nici un vers din Eminescu. Iar Ofelia Manole... ei, tovarasa Ofelia Manole, secretara de partid a Comitetului regional Bucuresti, a fost cea mai sumbra ticaloasa care a trecut pe Bulevardul Magheru. Batrinii scriitori pe care i-am cunoscut si care mi-au ramas in inima ca mari maestri preferau sa ajunga in Piata Unirii ocolind pe la Giurgiu decit sa dea ochii cu tovarasa Manole. Cred ca nici Elena Ceausescu n-a reusit decit arareori s-o egaleze pe tovarasa Manole. Cu totii au rasuflat usurati in ziua cind un soldat, indragostit de nepoata tovarasei, a introdus doua rafale de gloante in inima ei iubitoare de literatura, pe motiv ca i-a refuzat mina nepoatei sale. Daca ai sti ce jale a fost in Bucuresti, si acum sint oameni care lacrimeaza!In anul 1948, cind tatal dumitale tinea o strinsa legatura cu corifeii comunismului romanesc, invatatorul Constantin Paunescu, din comuna Barca, judetul Dolj, intra in inchisoare pentru ani lungi si grei fiindca fusese membru al Partidului Liberal. Nu stiu daca venisesi pe lume, dar tocmai in anul acela (ca sa vezi brodeala!) marele George Calinescu era dat afara de la catedra pe care o detinea la Universitate si in locul lui era numit un dentist, un tinichigiu (bine-a zis psalmistul mai anul trecut ca si azi avem nevoie de tinichigii si chelneri), raspunzind la numele de Ion Vitner, si care-l avea asistent - tin'te bine, neica! - pe tovarasul Paul Cornea. Buldozere, progres si lupta pentru ridicarea Romaniei pe noi culmi. Calinescu nu s-a mai intors niciodata la catedra. Nea Costica Paunescu s-a intors acasa ca sa moara. Iar Adrian, fiul sau, trebuie sa plateasca in eternitate pentru faptul ca nea Costica a ales gresit: in loc sa se tina de pulpana rosie a lui Papasa, credea in Bratieni si in I.G. Duca. Cind mor scriitori ca Ungheanu si Paunescu, neamul romanesc simte ca i se rupe un brat, un riu sau un codru. Norocul acestui pamint este ca in aceeasi noapte, undeva intr-un sat sau intr-un oras, la apus de luna sau la rasarit de soare, se naste un alt soldat care sa acopere transeea ramasa goala.






Raporteaza abuz de limbaj
FARFALE

17 mesaje
Membru din: 4/03/2011
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 11:38

De la: 9am129906, la data 2010-11-02 13:43:22O alta lectie a dlui Presedinte:relatia justitie/politica

Dl.Presedinte devine cu zi ce trece un profesor de politica de care clasa politica trebuie sa tina seama sau chiar sa mai invete cate ceva.

Raportul de activitate al procurorilor a oferit un asemenea prilej iar procurorul sef,ministrul justitiei si alti vorbitori au subliniat enormele greutati a unui sistem judiciar scapat de partizanatul comunist dar care a incaput pe mana unor cripto-comunisti si a unor politicieni hotarati de a folosi justitia in scopul imbogatirii si a eludarii oricarei pedepse.

Sa desincriminezi bancruta bancara,alte delicte legate de bancile devalizate de PSD.Sa iti folosesti functia de ministru pentru a opri anchetele ministrilor sau parlamentarilor sunt actiuni,as spune criminale,in care infractorii se pare au pus stapanire pe tara si fac ceea ce doresc.

La 3 zile de la inscaunare dl.Chiuariu(PNL) doreste desfiintarea DNA,inlocuirea unui procuror care se ocupa de delicte ale ministrilor cu persoane docile.
Este prea mult si arata cat de mult au suferit acesti politicieni cand la ministerul Justitiei oficia dna Macovei.

Bietii procurori si mai ales cei din DNA au avut si mai au de luptat nu cu nedreptatile sau infractorii ci cu clasa politica care a ajuns la un grad de indolenta incat,pe fata,vor desfiintarea organelor de justitie care le incurca afacerile ilegale.

Pe de alta parte trusturile de presa,bine cunoscute,sustin oligarhii carora le si apartin,fac o propaganda desantata.Avem acum zdrahoni de presa specializati in lupta contra justitiei si a celor care o apara si care zi de zi,ora de ora ataca DNA si mai ale pe garantul justitiei in Romania Dl.Presedinte Basescu.

Este suficient sa asculti elucubratiile irationale ale lui Valerian Stan cel cu laptropul,Ciuvica,Ciutacu,Radu Tudor etc si sa realizezi ce inseamna persoane care au abandonat demult obiectivitatea jurnalistica,unii dintre ei facand adevarate psihoze anti-Basescu prin lipsa lor de logica.
Multi sustin ca unii fanatici,pretinsi ziaristi,au ajuns deja la limita alienarii,a delirului facut fata de Basescu.

Presedintele,cu o clarviziune excelenta,cere dlor.Procurori sa nu tina seama de imixtiunile politice,de interesele electorale ,bruiajul mediatic si sa aplice legea in Romania indiferent de politicienii corupti care ii ataca.

Sunteti,spune Excelenta sa,o categorie situata intre popor si Dumnezeu,deoarece de voi depinde dreptatea in aceasta tara.

Faptul ca o clasa politica depasita,corupta,rupta de popor va este potrivnica trebuie sa va onoreze si ambitioneze.

Presedintele cere Ministrului Justitiei,un tanar care promite,sa inapoieze in sistemul judiciar pe magiustratii luati in Guvern,pentru ca nu aceasta este misiunea magistratilor de a fi langa politicieni ci sa fie acolo unde se face dreptate.

Situatia in justitia romana este dezastruoasa si acest lucru i se reproseaza clasei politice depasite.
Aceasta clasa politica nu are vocatie sociala sau politica ci a devenit doar o modalitatea de imbogatire fara pedeapsa,adica o clasaparazitara.

Obraznicia acestei clase politce este fara precedent,de la legi care favorizeaza infractorii,la demiterea Dnei Macovei pana la formare de clanuri de tip mafiot prin care,fara a mai tine cont de doctrinele lor politice se unesc pentru a scapa de cel mai mare dusman al lor,dl.Presedinte Basescu.

Parlamentul tarii pare a fi ajuns o ascunzatoare de hoti,prin cautarea imunitatii parlamentare,a scutului parlamentar pentru a nu fi cercetati penal.

Dl.Nastase cere unirea intregii clase politice afara de PD-L(PC,PSD, UDMR,PRM,PNL) pentru a se uni intr-un partid unic antiprezidential,numai pentru a putea perpetua inca un ciclu electoral regimul coruptilor si a scapa de pedepse si a subjuga justitia.

Dl.presedinte le da insa lectii de politica si patriotism.

Acum va urma judecata cea mare,a poporului,a electoratului.

Rar s-a mai vazut ca aproape toti politicienii sa se uneasca intr-o asemenea internationala mafiota antipopulara numai pentru a capata dreptul de a fura si a nu mai fi pedepsiti pentru ce au furat.



Nici eu nu am mai vazut o tara distrusa de nebunia unui marinar betiv si o gasca de interlopi,tirfe si spagari !


PDL

981 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Oras: Cluj

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 14:24

[/quote]
Nici eu nu am mai vazut o tara distrusa de nebunia unui marinar betiv si o gasca de interlopi,tirfe si spagari ![/quote]

Mai Farfara,

Deviza matale este sa insulti.Singurul mijloc prin care te afirmi in viata este insulta.
Insulti pe presedintele tarii si probabil ca iti insulti parintii,prietenii.
Probabil ca faci parte dei pegra sociala a celor care nu au mama,nu au tata.

Acesti lumpen-proletari nu au mama,nu au tata nu au patrie adorata.

daca burta este plina guvernarea sau parintii sunt buni,daca nu din bagajul tau cultural apar insulte nemotivate.

Practic as strica orzul pe gaste sa disutam cu dumneta cand optiunea dumnetale este clara:nu ai nici o optiune sociala sau politica si daca nu-ti da mancare si bautura mata pac insultele.

Cred ca nu meriti mai multa atentie.

daca imi raspunzi cu insulte vei vorbi singur.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

157 mesaje
Membru din: 29/09/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 14:44

Hai ca mai ai putin si ramai de "ce esti" pe topicul asta nemaipomenit.
Baga tare,sa nu te lasi!Daca te plictisesti...hai lasa,vine primavara,gasesti tu vreun vecin caruia sa`i arati pumnul.
Auzi,ia si explica`i astuia cum e Base!
Na:
Sa va iubiti mult!

Raporteaza abuz de limbaj
PDL

981 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Oras: Cluj

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 17:56

Dinu Patriciu si Adevarul sustin la unison Codul Muncii

Dinu Patriciu si ziarul pe care acesta il detine, Adevarul, sustin la unison Codul Muncii in varianta propusa de guvern, careia i se opune Uniunea Social Liberala. Omul de afaceri publica, vineri, un editorial in Adevarul in care prezinta o istorie a incercarilor de a "demola ruinele vechii asezari a relatiei angajat-angajator" si in care reda un mesaj al sau catre ministrul Muncii, in care arata, intre altele, ca noul cod "este extrem de binevenit". Separat, ziarul Adevarul publica un material in care arata ca "sprijina initiativa Executivului", prezinta pe larg avantajele acesteia si, la final, prezinta in cateva randuri trei "puncte slabe" ale proiectului.

Materialul din Adevarul, "Codul Muncii, un pas urias spre capitalism", incepe cu ideea ca "dupa 21 de ani de legislatie a muncii de inspiratie socialista, Romania este pe punctul de a avea un act normativ care sa sustina piata libera."

•Inainte de a prezenta, pe puncte, avantajele noului cod, articolul noteaza ca "noul Cod a fost cerut cu insistenta de multinationale, in special de Camera de Comert Romano-Americana si de Consiliul Investitorilor Straini".
•Ziarul noteaza si opozitia manifestata de sindicalisti, dar mentioneaza ca "agresivitatea liderilor de sindicat poate avea insa si alte explicatii. Codul elaborat de Cabinetul Emil Boc elimina imunitatea liderilor sindicali".
•Opozitia Uniunii Social Liberale este notata in cateva randuri de informatii tehnice despre motiunea de cenzura, cu precizarea: "chiar liderii celor doua partide (PSD si PNL) au admis ca sansele ca ea sa treaca sunt mici, intrucat nu au sustinerea necesara".

•"Punctele slabe" ale initiativei sunt mentionate, pe scurt, la final: "weekend in mijlocul saptamanii", "sanctiuni pentru muncitorii fara acte legale", "munca suplimentara se va putea compensa cu zile libere".

Multe idei din articol se regasesc si in editorialul semnat vineri de proprietarul ziarului, Dinu Patriciu, sub titlul "Povestea neromantata a Codului Muncii".

•Acesta aminteste un proiect de Cod care a fost propus la inceputul deceniului trecut sub egida Camerei de Comert Romano-Americane, apoi a fost preluat de Consiliul Investitorilor Straini si Asociatia Confederatiilor Patronale din Romania, dar acestea "s-au dovedit mai slabe decat sindicatele, in fata demagogiei si populismului".
•Omul de afaceri scrie ca "in disperarea caderii economice, Guvernul de azi a acceptat o "noua" propunere din partea Consiliului Investitorilor Straini. Asa a ajuns textul avocatului american proiect de lege".
•Si mai arata, in editorial, ca a facut, la cererea ministrului Muncii, "cateva observatii si un scurt comentariu", in care arata: "Codul Muncii in varianta propusa de Guvern are calitatea de a flexibiliza relatiile angajat-angajator si in acest sens este extrem de binevenit."
•Despre "povestea hilara" a initiativei guvernamentale: "Guvernul isi asuma raspunderea fara sa creada, Opozitia depune o motiune de cenzura in care social-democratii cred, iar liberalii cad intre scaune".

USL a anuntat prin vocea liderilor sai ca va depune o motiune de cenzura impotriva Guvernului, dupa ce acesta isi va asuma raspunderea in Parlament pentru Codul Muncii.



Raporteaza abuz de limbaj
Pace_Voua

311 mesaje
Membru din: 4/03/2011
Oras: Fagaras

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 18:11

Clubul de la Cluj someaza clasa politica: Treceti la reforma Scolii romanesti!
Un grup de universitari, oameni de afaceri, magistrati, jurnalisti au formulat in urma dezbaterii pe tema educatiei organizata de Clubul de la Cluj un apel sustinut de semnatari. Toti cer demararea de urgenta a procesului de modernizare a Educatiei, pentru ca orice intarziere inseamna un atac la viitorul tarii.

Acesta este primul gest ferm de presiune a societatii civile asupra clasei politice, pentru ca vorbele sa devina fapte.

Apel la responsabilitate - catre clasa politica si Guvernul Romaniei

Cu mai bine de 2 ani in urma, in martie 2008, toate partidele politice parlamentare si-au asumat un Pact national pentru educatie, alaturi de organizatii ale societatii civile, fiind pe deplin constiente de necesitatea modernizarii si restructurarii sistemului si institutiilor de educatie din Romania, se arata in apel.

Pina acum, clasa politica doar a tacut. Este insa urgent sa se treaca la fapte.

De aceea, facem apel la responsabilitatea tuturor partidelor politice, in particular a majoritatii parlamentare actuale si a Guvernului care o reprezinta: Situati-va la inaltimea responsabilitatii asumate prin Pactul national pentru educatie si strategia, adoptate pina acum.
Asumati-va raspunderea privind aplicarea Pactului national pentru educatie si a strategiei, alocati resursa financiara necesara si supuneti dezbaterii publice propunerile legislative

Raporteaza abuz de limbaj
Pace_Voua

311 mesaje
Membru din: 4/03/2011
Oras: Fagaras

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 18:20

Gabriel Liiceanu: “Din nou despre lichele”


Pe 30 decembrie 1989, Gabriel Liiceanu a scris „Apel catre lichele“, un text aparut la rascrucea dintre doua epoci. Au trecut de atunci 18 ani de „tranzitie“ si suntem in preajma celui de al cincilea ciclu electoral. Dar unde ne aflam de fapt? Lichelele, invitate atunci sa faca „un simplu pas inapoi“, mai au vreo actualitate?
13 Mai 2008
Gabriel Liiceanu

Gabriel Liiceanu Sursa: Mircea ResteaCred ca am dat o noua demnitate cuvantului „lichea“ in limba romana. Am luat cuvantul acesta de pe strada si, scotandu-l din banalitatea injuriei, l-am imbracat in hainele Istoriei, i-am dat un sens hermeneutic si, astfel, un prestigiu pe care nu-l avea.

Licheaua eterna

Indeobste, este considerat lichea orice individ activ in producerea raului altuia de dragul binelui propriu. O lichea nu sta prea mult pe ganduri cand e vorba de a-si construi capatuiala pe nenorocirea semenului sau. Licheaua este infractorul lumii morale. Dand ici si colo lovitura in vietile noastre, ea coloreaza de fapt peisajul lumii cu pitorescul ticalosiilor sale.

Dar oricat de mare ar fi fervoarea cu care isi fabrica abjectia, licheaua ramane izolata in propria ei performanta individuala. Simpla punctuatie intr-un registru al raului, fapta sa „nu cuprinde lumea“ si nu ia chipul unei epoci istorice. Prezenta in orice societate, licheaua opereaza in spatiul universalitatii raului lipsit de o determinare istorica anume. Aceeasi in Roma antica sau la o curte feudala, aceeasi in Europa sau in Extremul Orient, ea este licheaua eterna.

Comunismul.
Licheaua capata demnitate

In schimb, „licheaua mea“, spre deosebire de licheaua eterna, reprezinta o epoca si, confiscand puterea, iese din cotidian si se organizeaza ca urgie planetara. Pentru ca raul facut semenilor de dragul binelui propriu se instituie ca politica de stat, lichelismul devine regula a lumii si sistem. Incepand din acest moment, licheaua creeaza istorie.

Lucrul acesta s-a petrecut in comunism. Spre deosebire de celelalte epoci ale istoriei, comunismul absoarbe toate lichelele existente difuz si cotidian, le starneste pe cele care nu existasera decat latent si, alegandu-le pe toate dupa vocatia lor de lichele, le organizeaza si le asaza pe scena istoriei ca „putere conducatoare in stat“. „Splendoarea“ comunismului, capacitatea lui infinita de a seduce si longevitatea lui vin toate din faptul ca, in el, lichelismul prolifereaza la adapostul unui ideal. Dupa ce, in confruntarea cu realitatea, idealul se goleste de sens si ajunge simpla carcasa, in locul ramas gol incape de minune toata scursura umanitatii. Cand izvoarele fanatismului au secat, asadar cand prostia si resentimentul atatate clipa de clipa nu au mai putut hrani si tine in picioare idealul, s-a recurs in mod firesc la lichele. Crimei facute initial din convingere i-a luat locul cea executata din interes si cu sange rece. Pentru prima oara in istoria omenirii, nemernicia a devenit apriori rentabila. In loc sa fie prigonita, ea a fost rasplatita, educata si ocrotita. In felul acesta, licheaua s-a latit peste lume si a capatat demnitate istorica. Ocupand intregul spatiu public, ea a ajuns model al reusitei, a capatat morga si a inceput sa se miste printre noi cu un aer firesc.

Un apel atat de simplu

Acestea au fost „lichelele mele“, cele pentru care, in 30 decembrie 1989, am scris un Apel. De vreme ce acest apel a fost facut in numele tuturor celor care, aruncati pe celalalt mal al istoriei, isi contemplau acum viata facuta praf dupa cateva decenii de comunism, „lichelele mele“ erau de fapt lichelele noastre. Erau „ale noastre“ si le aveam in comun cu celelalte state ale Europei de Est iesite din comunism.

Ceea ce se cerea in acel Apel era atat de simplu! Se cereau, de fapt, evacuarea de pe scena publica a lichelei organizate istoric in comunism si intoarcerea la „licheaua eterna“. Se cereau iesirea lichelei noastre din istorie, incetarea rolului ei istoric-activ, trimiterea ei „la vatra“. Se cereau eliminarea concentratului letal de lichelism din viscerele societatii, recuperarea sarbatoreasca a lichelei traditionale si, astfel, revenirea la doza fireasca de lichelism a oricarei societati normale. Atat se cerea, de fapt. Restul, adica apelul la prezumtivele resurse de cainta si sfiala ale lichelei noastre istorice, tinea de o conjuncturala retorica si ipocrizie.

Licheaua in tranzitie
Ce s-a intamplat apoi?

Proaspat iesita din comunismul pe care-l facuse cu putinta, licheaua noastra s-a uitat in jur. Citind in politetea privirii noastre perspectiva impunitatii ei, ea s-a grabit sa descinda pe celalalt mal al istoriei o data cu noi. Doar calatoriseram atata amar de vreme impreuna! Ajunsa in „imperiul tranzitiei“, prima ei grija a fost sa isi grefeze un nou corp pe structura osoasa a lichelismului vechi. Nu era pacat sa ramana in paragina o intreaga logistica a Raului? Vechea ordine sociala fusese abolita, dar nu si apucaturile ei. Dupa ce primul frison de spaima a trecut, aroganta, lacomia si vulgaritatea - precum si acel mod, specific celui care inhata puterea, de a considera nemurirea din perspectiva lumescului - au reaparut la lumina. Fusesera atat de multi! Si, dincolo de toate, ii unea, pe langa amintirea urateniilor facute impreuna, nevoia de a le ascunde cat mai bine. Rezultatul a fost licheaua paradoxala, o stranie prelungire a lichelei totalitare in dublul ei postcomunist cu masca democrata.

Nu ne-am vandut tara

Performanta acestui nou tip de lichea istorica este ca, dupa ce si-a nenorocit deja semenii o data prin prestatia ei in „vechiul regim“, in loc sa se retraga de pe scena sociala, persista, metamorfozata in „om politic democrat“, pentru a-si nenoroci semenii a doua oara. Tocmai pentru ca a trecut cu bine, amplificandu-si anvergura, pe celalalt mal al istoriei, ea este licheaua autopotentata istoric. Ceea ce o tine strans legata de vechea lichea nu este doar identitatea fizica de persoane, de cadre, de categorii sau de grupuri, ci trasatura pe care o are in comun cu licheaua comunista: obtinerea sistematica a binelui propriu de pe urma nenorocirii sistematice a unui popor intreg.

Nou, in schimb, este ca minciuna, jaful si distrugerea - triada sacra a pragmaticii comuniste -, incepute in urma cu cateva decenii, dar potentate acum de perspectiva imbogatirii nelimitate, sunt puse in slujba unei rapacitati fara precedent. Acum se merge la lichidare totala. Licheaua tranzitiei - paradoxala si autopotentata istoric - nazuieste sa aiba tot: taie padurile cu o frenezie noua, privatizeaza fraudulos sursele de energie si parcurile publice, darama casele care fac istorie pentru a pune in locul lor hoteluri cu multe etaje, da pomeni preelectorale ca sa poata, odata realeasa, sa suga mai bine ce a mai ramas de supt. Tot ce a invatat in comunism in materie de eschiva a binelui public si de ne-iubire de tara poate fi aplicat acum. „Nu ne vindem tara!“, aforismul ipocrit al unui patriotism in extaz din anii ’90, nu era decat expresia retorica a depozitarii prazii in vederea ulterioarei ei impartiri. Pentru licheaua tranzitiei, „tara“ era numele de cod al acestei prazi istorice, provizia de furt national planificat pe urmatorii ani. Nu am vandut atunci, scump si in afara, ceea ce in 18 ani ar fi putut produce bogatie interna. In curs de reorganizare, „lichelele noastre“ proiectasera sa poata cumpara intre timp totul pe nimic, lasand celorlalti doar mizeria si dezolarea locului golit.

Pe noi cine ne iubeste?

Niciodata in istoria ei, Romania, de grija careia licheaua tranzitiei se da de ceasul mortii in preajma fiecarui ciclu electoral, nu a fost mai putin iubita. Inainte, licheaua comunista nu avea unde sa fuga cu banii si, de aceea, la limita, nici nu avea ce face cu ei. Spatiul de miscare ii era fatal limitat la cateva privilegii amarate, pentru care insa marea masa o invidia. Acum insa, o data cu „globalizarea“, furtul a capatat sens, caci banii, putand circula planetar, au de-acum unde sa fie pusi la adapost. De ce licheaua, reinstalata in istorie cu surplusul bogatiei sale, si-ar tine banii tocmai in tara din care i-a furat si pe care, oricum, in visurile ei de marire, a harazit-o de mult falimentului istoric?

Am incercat sa fac in aceste randuri genealogia lichelei actuale. In urma cu 18 ani, lichelele fusesera rugate sa faca „un simplu si tacut pas inapoi“. Astazi, apelul la un „pas inapoi“ nu mai are sens. Un pradator care inhata nu mai da drumul prazii niciodata.


Apel catre lichele

Sunteti putini in mijlocul acestui popor, de vreme ce el s-a putut regasi peste noapte cu o asemenea forta si gratie; si totusi multi, daca ati putut face cu putinta, hrani si cautiona oroarea vreme de 40 de ani. Voua, acestor multi-putini, va adresez urmatoarea chemare:
Lasati o respiratie mai lunga intre ultimul omagiu pe care l-ati scris, intre ultima sedinta in care v-ati exprimat entuziasmul pentru realegerea lui Ceausescu la cel de al XIV-lea Congres si adeziunea grabita pe care ati venit sa v-o dati in zilele in care timisorenii nu terminasera sa-si ingroape mortii si in care sangele de pe Bulevardul Magheru si din Piata Palatului nu se zvantase inca.
Nu mai strangeti o vreme, barbateste, mana colegilor vostri si nu-i mai priviti senini in ochi. Lasati sa se intrevada o urma de sfiala in privirea voastra. Fiti o vreme stingheri.
Nu mai apareti la televiziune.
Nu mai scrieti in ziare.
Nu va mai ridicati glasul decat pentru o scurta cainta, caci altfel il ridicati din nou in minciuna.
Lasati cuvintele sa spuna ceea ce spun; nu mai folositi o vreme vorbele „demnitate“, „libertate“, „constiinta“, „dreptate“, „popor“. Nu asasinati aceste cuvinte.
Renuntati la alibiuri morale spunandu-va ca ati facut neincetat raul ca sa puteti face din cand in cand binele.
Sa nu va fie frica, ci doar, din cand in cand, o lunga si insuportabila rusine. Cautati atunci un parinte care si-a pierdut in zilele acestea copilul si cereti-i iertare.
Intrati in noul an meditativi. Si aprindeti o lumanare pentru cei morti si pentru voi.
Iar daca veti da curs acestei chemari, veti inceta sa fiti lichele si veti primi recunostinta noastra. Va vom iubi.
30 decembrie 1989

Raporteaza abuz de limbaj
PDL

981 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Oras: Cluj

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 18:48

De la: cristianvm, la data 2011-03-04 14:44:05Hai ca mai ai putin si ramai de "ce esti" pe topicul asta nemaipomenit.
Baga tare,sa nu te lasi!Daca te plictisesti...hai lasa,vine primavara,gasesti tu vreun vecin caruia sa`i arati pumnul.
Auzi,ia si explica`i astuia cum e Base!
Na:
Sa va iubiti mult!



Nu o sa va facem placerea de a nu mai scrie numai pentru ca dumnevoastra puteti crede ca aveti dreptul sa dominati orice forum.

Foamea de popularitate,durerea ca persoanele sustinute de dv.nu mai sunt la putere de multi ani nu ne va descuraja.

Nici sondajele lui Felix pe care multi din cei ca dumneta il slujesc ,desi a facut parte din RAUL Romaniei nu ne va descuraja.

Totdeauna vor fi oameni care sa sustina dreptatea si progresul.

PDL-ISTI,SUNTETI MULTI SI DREPTATEA ESTE DE PARTEA VOASTRA!




PDL

981 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Oras: Cluj

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 18:53

Fumigena dictaturii prezidentiale

Problema dictaturii lui Basescu apare mai degraba ca o fumigena,in spatele careia se ascund frustratii politicii,acei impotenti care isi vad ,insfarsit,interesele grav amenintate,motiv pentru care fenomenul trebuie desvaluit opiniei publice. Acuzatia de dictatura asupra lui Basescu ne arata de fapt neputinta grupurilor oligarhice si de interese,cu acoperirea mediatica privata a mogulilor din presa.

Saracia de argumente ii duce pe adversarii sau inamicii presedintelui la invective,printre care cea de dictator pare a fi preferata,pentru ca fiind o generalitate, argumentele sunt ambigui si nedemonstrabile.

De fapt patronii acestor afirmatii sunt fie persoane din sfera politica sau economica care ei insasi au manifestat sau manifesta comportament dictatorial,imbogatiti pe cai ilegale si care deodata se vad confruntati cu un opozant redutabil,fie asa numiti lideri de opinie care care lucreza in solda oligarhilor politici sau economici si care,la vremea lor, nu se jucau de-a-dictarura ci chiar o promovau. Ridicolul situatiei este ca, asa numitul dictator Basescu apare in aceasta postura aproape in toate domeniile:desfiinteaza parlamentul,inabusa presa,pune la punct personalitati politice impotente dar pe functii inalte.

Si toate acestea sunt facute de detractori cu cat mai mult sgomot,uneori teatral,chiar histeroid. Detractorii de stanga par cei mai jalnici din acest punct de vedere caci in peste 10 ani de conducere a tarii au practicat dictatura economica,aservirea presei,au creat sistemul baronilor si a imbogatitilor penal.

Din partea dreapta a scenei politice,mai ales din PNL-ul incremenit in proiecte politice dubioase si adesea reactionare ,acuzatiile de dictatura apar ca o adevarata invidie fata de un conducator viril,gata sa se sacrifice si sa lucreze pana la epuizare pentru a pune capat politicii maligne care s-a practicat in tara noastra. Basescu apare pentru acestia ca un obstacol serios in fata tendintei de a folosi functiile publice pentru imbogatire si mai ales teama permanenta de sistemul anticoruptie pus in practica de catre el.

Alaturi de aceste grupuri interesate,apar asa numitii PAPUSNIKI,grupuri sau persoane intelectuale frustrate,unii care chiar l-au sprijinit in alegeri pe Basescu dar care dupa parerea lor nu au primit ceea ce meritau. Asa cum sublinia recent un mare ziarist.acuza ca presedintele actual al Romaniei ca ar fi un dictator este construita printr-o deplasare flagranta de sens.

Basescu face altfel politica. El nu se ascunde in spatele cuvintelor; vorbeste raspicat, numeste, nu evita, puncteaza si nu prea rateaza. E ferm si e un tip de lider puternic, cu multa autoritate. Trebuie sa fii orb pentru a nu vedea ca Basescu nu incalca separarea puterilor in stat,nu se ploconeste si nici nu ofera avantaje mass mediei si adesea se afla in disputa cu ziaristii.

Nici un raport international nu s-a referit la inabusirea democratiei pluripartinice ,sau ca s-ar amesteca in problemele justitiei sau ar manipula sau obstructiona presa.Din contra,el insasi este adesea victima atacurilor din presa. Si subliniaza acelasi autor,la care m-am referit mai sus,in toata aceasta afacere, a „dictatorului“ Basescu, exista un amanunt frapant. Nu straniu, ci frapant. Cei care pretind ca deschid mintile oamenilor, aratindu-le adevarata fata a lui Traian Basescu, sint exact aceiasi care s-au straduit, din rasputeri, sa le inchida. •.

Argumentele unui Basescu care ar fi deasupra legii si care se viseaza dictator, este contrazis de faptul ca tocmai asupra lui se abat criticile politicienilor, ale presei, judecatorilor si chiar ale fostilor aliati. Ar trebui sa ne intrebam daca seful statului, unanim etichetat drept un politician abil, chiar poate fi atat de inconstient incat sa-si asume imensul risc de a fi acuzat de torpilarea statului democratic?

Si Horia Alexandrescu enumera o serie de insinuari nedemne: -El o fi dirijat dosarul Guru, care ne-a facut de ras in Europa, prin acordarea acelui azil politic care a ridicat un mare semn de intrebare asupra democratiei romanesti?

-Tot el sa fi cerut si inculparea ziaristilor pentru detinerea unor secrete militare, atragand proteste internationale, inclusiv de la OSCE. -Basescu ar fi aruncat pe piata bomba cu atacurile americane lansate de pe teritoriul Romaniei, fara sa ni se ceara parerea? -El a aranjat scandalul cu Fundatia Gojdu -El pregateste Declaratia de autonomie a secuilor, anuntata pentru saptamana viitoare?!

Este limpede ca in toate aceste provocari nu se poate vorbi de responsabilitatea lui Basescu In schimb, nu realizeaza nimeni ca diversiunile indreptate din diferite alte directii spre institutiile statului de drept - incepand chiar cu asaltul asupra Parlamentului, CSM-ului, serviciilor secrete si chiar Curtii Constitutionale tintesc, implicit, in seful statului si chiar dincolo de capul sau Președintele Traian Băsescu a promis că va învinge "vechile structuri, acolo unde mai există" în societatea românească. In acest sens el a spus:"

Sunt convins că așa cum spunea un președinte al României la sfârșit de mandat, 'M-au învins vechile structuri', sunt convins că a avut dreptate.

Ceea ce vă pot spune cu certitudine este că eu o să le înving", a declarat Traian Băsescu.

Promisiunea făcută de Traian Băsescu la Timișoara a fost însoțită de o adăugire - voința politică nu este suficientă, trebuie actiune si fermitate,adaugand 'Voi învinge vechile structuri'

Sunt oare aceste evenimente si luari de pozitie ale Dlui Basescu simptomele unui dictator?

Cred ca ar fi cazul sa ne indoim si sa vedem cine de fapt dusmaneste Romania si instaurarea democratiei in aceasta tara ________________


PDL-ISTI,SUNTETI MULTI SI AVETI SI DREPTATE!


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 19:26

De la: 9am129906, la data 2011-03-04 18:48:09
De la: cristianvm, la data 2011-03-04 14:44:05Hai ca mai ai putin si ramai de "ce esti" pe topicul asta nemaipomenit.
Baga tare,sa nu te lasi!Daca te plictisesti...hai lasa,vine primavara,gasesti tu vreun vecin caruia sa`i arati pumnul.
Auzi,ia si explica`i astuia cum e Base!
Na:
Sa va iubiti mult!



Nu o sa va facem placerea de a nu mai scrie numai pentru ca dumnevoastra puteti crede ca aveti dreptul sa dominati orice forum.

Foamea de popularitate,durerea ca persoanele sustinute de dv.nu mai sunt la putere de multi ani nu ne va descuraja.

Nici sondajele lui Felix pe care multi din cei ca dumneta il slujesc ,desi a facut parte din RAUL Romaniei nu ne va descuraja.

Totdeauna vor fi oameni care sa sustina dreptatea si progresul.

PDL-ISTI,SUNTETI MULTI SI DREPTATEA ESTE DE PARTEA VOASTRA!




un OM din Romania, aceasta tara Europeana , dar condusa de un presedinte care spune ca Statul Nu e Raspunzator ptr. cetatenii ei , CERE SA FIE EUTANASIAT !
sunteti multumiti ?


Steaua_Dreptatii

370 mesaje
Membru din: 11/02/2011
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 20:55


Varujan Vosganian: PNL nu va putea evita discutia legata de colaborarea lui Dan Voiculescu cu Securitatea
Vicepresedintele PNL Varujan Vosganian a declarat vineri ca respinge ideea demisiei in bloc a conducerii PNL, daca se dovedeste ca Dan Voiculescu a colaborat cu Securitatea, idee avansata de Marius Oprea in urma cu o zi. Vosganian a adaugat ca probabil o discutie pe acest subiect nu va putea fi evitata in PNL, relateaza Mediafax.

"Atunci cand am discutat Legea lustratiei, s-a pus in discutie daca putem face o raspundere colectiva a unei categorii, adica toti care au avut o anumita functie sunt pasibili de astfel de consecinte. Acesta a fost si punctul vulnerabil al acestei propuneri legislative, a fost respinsa de Curtea Constitutionala pe acest motiv. Daca nu a functionat raspunderea colectiva in ce priveste categorii sociale, nu poate functiona nici in ce priveste colaborarea. Daca un partid intreg trebuie sa se desfiinteze daca un membru de partid este gasit colaborator cu Securitatea sau daca o conducere intreaga trebuie sa demisioneze ca a incheiat un act cu un alt partid, in care este un astfel de om - eu cred ca maine va trebui sa luam lucrurile de la inceput in Romania", a spus Vosganian.

Vicepresedintele PNL a spus ca el, personal, este intr-o situatie delicata in ceea ce priveste subiectul Dan Voiculescu, intrucat nu este in relatii amicale cu acesta.

"Eu sunt intr-o situatie putin delicata, raporturile mele cu Dan Voiculescu par a nu fi dintre cele mai amicale, eu de doua luni, de cand am votat impotriva aliantei cu PC, am interdictie de a aparea la Antene, nu oficiala, dar a functionat", a spus el, precizand ca a fost vorba de contramandari ale invitatiei sale la diverse emisiuni, pe motiv ca s-a schimbat tema.

"Eu, personal, sunt in proces cu editura domnului Voiculescu, mi-a inscenat simulacrul de colaborare cu spionajul romanesc in 2006 si nici pana azi nu am primit scuze, ca dovezi nu avea de unde", a spus Vosganian.

Potrivit lui Vosganian, chestiunea legata de subiectul colaborarii lui Dan Voiculescu cu Securitatea, care tine doar de propria constiinta, nu va putea fi evitat totusi in PNL.

"Fiecare om este pus in fata propriei constiiinte sa decida, insa probabil ca nici in PNL nu vom putea evita o discutie pe aceasta tema. Asta cu demisia in bloc a conducerii PNL este o exprimare naravasa, dar ideea de a ne face pe noi partasi, din PNL, la ce se intampla in alte partide nu este cea mai corecta", a spus el.

Vosganian a precizat ca nu va accepta sa fie "sacrificat" pentru presupusa colaborare a lui Dan Voiculescu cu Securitatea, cum a sugerat Marius Oprea.

"Exista o insula in care animalele, un fel de nutrii, cand se inmultesc, unele dintre ele se duc si se sinucid, ca celelalte sa supravietuiasca. Este un gest de sacrificiu colectiv. Eu nu cred ca noi, liberalii, suntem indeajuns de multi ca unii dintre noi sa se ia de mana si sa se inece singuri ca altii sa mearga inainte. Eu am intrat pe poarta cea mare in 1990. Am iesit din puscarie ca sa facem lumea asta noua. Cel care dormea in pat cu mine avea canadiana plina de sange si nu mai avea dintii din fata, zdrobiti cu patul pustii. Eu am fost in camerele de tortura ale Securitatii. Astfel incat nu permit nimanui, nici domnului Oprea, nici altcuiva, sa faca cu mine fotografie de grup in acest fel. Eu fac fotografie, ma asez in fotografii de grup, dar in asta, nu", a conchis el.

In 5 februarie 2010, instanta Curtii de Apel Bucuresti a constatat ca Dan Voiculescu a avut calitatea de colaborator al fostei Securitati, iar acesta a contestat decizia la instanta suprema.

Intr-un interviu pentru HotNews.ro, Marius Oprea afirma ca nu va demisiona din PNL, dar ii cere lui Crin Antonescu sa faca acest gest.

"Sa demisioneze conducerea. Nu plec din PNL. Sa isi dea ei seama ca au fost tampiti cand s-au asociat cu securistii. Pentru ca asta au facut. Fiindca e vorba aia: "te faci frate cu dracul pana treci puntea". Insa, mi-e teama ca aceasta fratie cu dracul nu va duce spre o cale buna. PNL-ul isi pierde identitatea prin aceste tipuri de aliante batand palma cu tot felul de activisti si securisti", spunea Marius Oprea, care a fost de parere ca alianta liberalilor cu PSD si PC va reprezenta evaporarea dreptei autentice.


Fosta membra 9am.ro

7898 mesaje
Membru din: 20/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 21:12

De la: gabigabi, la data 2011-03-04 19:26:11
De la: 9am129906, la data 2011-03-04 18:48:09
De la: cristianvm, la data 2011-03-04 14:44:05Hai ca mai ai putin si ramai de "ce esti" pe topicul asta nemaipomenit.
Baga tare,sa nu te lasi!Daca te plictisesti...hai lasa,vine primavara,gasesti tu vreun vecin caruia sa`i arati pumnul.
Auzi,ia si explica`i astuia cum e Base!
Na:
Sa va iubiti mult!



Nu o sa va facem placerea de a nu mai scrie numai pentru ca dumnevoastra puteti crede ca aveti dreptul sa dominati orice forum.

Foamea de popularitate,durerea ca persoanele sustinute de dv.nu mai sunt la putere de multi ani nu ne va descuraja.

Nici sondajele lui Felix pe care multi din cei ca dumneta il slujesc ,desi a facut parte din RAUL Romaniei nu ne va descuraja.

Totdeauna vor fi oameni care sa sustina dreptatea si progresul.

PDL-ISTI,SUNTETI MULTI SI DREPTATEA ESTE DE PARTEA VOASTRA!




un OM din Romania, aceasta tara Europeana , dar condusa de un presedinte care spune ca Statul Nu e Raspunzator ptr. cetatenii ei , CERE SA FIE EUTANASIAT !
sunteti multumiti ?

STIMATA TOV. GABI ,IAR ARUNCI FUMIGENE EXPIRATE ? VREI SA'TI DAU EX. DE CATI OAMENI DORESC EUTANASIEREA IN TARI UNDE E INTERZIS ACEST MOD ? CREDE'MA SUNT F. MULTE TARI......FEREASCA D-ZEU DE BOALA SI DE NECAZURI......IN REST......PROPADANDA MAI DE BUNA CALITATE,CA ASA CEVA E.......


… că poți numai să reușești, nu ai cum să pierzi. Eșecul este imposibil; este o iluzie. Nimic nu este eșec. Nimic. Totul înaintează in istoria umanității precum se întâmplă și cu procesul ei evolutiv. Totul avansează de-a lungul călătoriei tale.
9am125241

235 mesaje
Membru din: 29/08/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Martie 2011, ora 08:30

De la: 9am129906, la data 2011-03-02 20:44:15Conventia Organizatiilor de Media condamna public, intr-un comunicat, comportamentul lui Sorin Rosca Stanescu si Bogdan Chirieac, in discutia avuta de acestia cu directorul ANI, Catalin Macovei. Potrivit COM, organism ce reuneste mai multe organizatii de media din Romania, „SRS si BC pot fi considerati autorii unei tentative de santaj asupra unui demnitar public“. COM recomanda institutiilor media care au contracte de prestari servicii media cu cei doi sa-si prezinte public pozitia fata de fapta acestora si sesizeaza Comisia de Etica a Clubului Roman de Presa - Asociatia Jurnalistilor din Romania sa discute cazul. COM cere totodata institutiilor statului sa se autosesizeze in legatura cu acest caz.

Comunicatul Conventiei Organizatiilor de Media:

Conventia Organizatiilor de Media condamna public comportamentul lui Sorin Rosca Stanescu si Bogdan Chirieac.
Referitor la faptele care reies din stenograma si inregistrarea audio a unei discutii care a avut loc la restaurantul El Capitano din Snagov, intre Sorin Rosca Stanescu (SRS), Bogdan Chirieac (BC) si directorul Agentiei Nationale de Integritate (ANI), Catalin Macovei, COM considera urmatoarele:
Autenticitatea inregistrarii a fost deja confirmata de SRS, BC si presedintele ANI. Concret, SRS si BC pot fi considerati autorii unei tentative de santaj asupra unui demnitar public. Ei incearca sa-l constranga pe presedintele ANI sa puna in miscare prioritar mecanismele de verificare ale unei agentii de stat impotriva unor anumiti politicieni si sa „scurga“ eventualele rezultate catre SRS si BC.
Totodata, SRS si BC se dovedesc a fi in posesia unor informatii compromitatoare despre Catalin Macovei, dar aleg sa priveze publicul de aceste informatii, pentru a obtine alte avantaje. Intentia celor doi ziaristi nu este aflarea adevarului ci obtinerea cu orice pret a unor informatii compromitatoare despre anumiti politicieni aflati in functii de conducere.
Modul de abordare a celor doi incalca statutul jurnalistului si principiile de baza ale oricarui cod deontologic si-i descalifica din postura de jurnalisti. Avand in vedere lunga lor cariera in presa si consistenta mediatizare a celor doi sub titulatura de „jurnalisti“ si „formatori de opinie“, consideram ca fapta lor aduce grave prejudicii oricarui jurnalist care vrea sa-si indeplineasca munca profesionist si onest. Presa critica si de investigatie este confundata cu manipularea si santajul.
Avand in vedere cele de mai sus, consideram ca cei doi incalca grav statutul de jurnalisti. De asemenea, recomandam celor care gazduiesc articole tiparite sau in format electronic, aparitii radio sau televizate ale lui SRS si BC sa mentioneze calitatea in care sunt invitati cei doi.
Recomandam institutiilor media care au contracte de prestari servicii media cu SRS si BC sa prezinte o pozitie publica fata de fapta celor doi si sa-si informeze publicul cu privire la acest caz.
Recomandam TVR sa ia in discutie in Comisia de Etica daca, din postura de moderator emisiune pe postul public de televiziune, BC incalca sau nu Statutul jurnalistului din TVR.
Sesizam public Comisia de Etica a Clubului Roman de Presa - Asociatia Jurnalistilor din Romania pentru a lua in discutie acest caz si sa prezinte o concluzie publica.
Solicitam institutiilor statului sa se autosesizeze si sa investigheze daca actiunea celor doi constituie incalcari ale legii si sa se pronunte in regim de celeritate.
Cerem ANI sa prezinte o pozitie oficiala in acest caz si sa dea publicitatii elementele cu care s-a incercat santajarea presedintelui ANI.
Conventia Organizatiilor de Media (COM) se afla in plin efort de autoreglementare a media din Romania. Recent, a adoptat un set de reguli care are sanse sa fie asumat de intreaga piata mass-media si a elaborat un cod care unifica principiile deontologice pe care aceste organizatii le promovau individual pana acum
++++++++++++++++
Scandalul afacerii de santaj Chirieac-Rosca la seful ANI e departe de a se incheia. Suntem, de fapt, doar la inceput. Ne ajuta foarte mult si deontologii, si deontoloagele de servicii de la trusturile mogulilor Voiculescu-Vintu, navetiste de pe centura presei, cu sau fara silicoane, si, in primul rånd, chiar „jurnalistul-Motorola“, indepartat ca o masea stricata, rånd pe rånd, de la „Adevarul“, „Gåndul“, Pro TV si, acum, si de la TVR. Desigur, pentru „profesionalismul“ si „inalta sa moralitate“, demonstrate prin zecile de milioane de euro scurse in firmele sale administrate de doua bunicute, dintre care una chiar mamica sa. Dar Chirieac are de unde sa-si mai primeasca tainul: de la televiziunile „dracilor - Vintu si Rosca“ plus Voiculescu, dupa cum singur recunoaste in noul dialog halucinant pe care il prezentam, in exclusivitate, in ziarul „Curentul“ de azi. Pentru ca editia de ieri a fost sabotata temporar printr-un atac cibernetic, avem rugamintea catre ziaristii liberi online, ai blogurilor independente, sa raspåndeasca si inregistrarile de azi, pentru a distruge complet esafodul dictaturii media a mogulilor. De altfel, ziarul „Curentul“, postul B1TV, blogarii si sutele de mii de cititori si telespectatori revoltati au silit azi posturile mogulilor anti-Basescu, Realitatea TV si Antena 3, sa sparga Omerta, desi in stilul lor caracteristic, plin de dezinformare si manipulare perversa. Minciunile personajelor desprinse dintr-un film mafiot, care se recomanda „ziaristi“, ne-au silit sa amånam pentru måine dezvaluirea legata de acuzatia ca Geoana fura banii de campanie ai PSD.
In episodul de azi al serialului „Clanul santajistilor“, vom demonstra cum intermediarul Afacerii Snagov, care a declarat ieri ca „s-a nimerit intamplator“ pe la masa de la restaurantul El Capitano de pe Snagov, este, de fapt, chiar artizan al pre-santajului. „Nici macar n-am stiut ce s-a discutat la masa“, afirma ca o fata mare Bogdanel Chirieac, la emisiunea „Nasul“ de la postul B1 TV. Ei bine, noile dovezi pe care le prezentam azi, in scris si audio, ne arata ca, inca de la rularea masinii spre Snagov, Chirieac a aruncat zarurile: „nascatoarea aceea i-a dat lui Rosca doua chestii olografe“. Este vorba de o fosta secretara la ANI plasata - dupa cum s-a spus deja -, ca intr-un scenariu de film mafiot, pe sub biroul sefului Agentiei, Catalin Macovei, pentru a... aduna hartiile gasite pe jos. Si, deontologia intruchipata, „jurnalistul STS“, partener cu CTP si director de ONG, continua: „Si ca de data asta nu le-ar da, dar vrea si el ceva la schimb, si anume sa avansezi cu dosarele lui Berceanu si Videanu“. Am trecut de problemele amantului Chirieac cu femeile, ca sa nu mai fie deranjat de ele, si am prezentat, in sase extrase audio, cum deontologul de servicii, in maniera super-profesionista, inainte si dupa santaj, il preseaza si terorizeaza psihologic pe Macovei, pentru a ceda la „schimbul de informatii“, in „interesul public“, al „poporului“. Desi, cel care se recomanda drept prietenul folositor al amandurora, se scapa: „Ca o sa le publice sau o sa-i santajeze pe Videanu, Berceanu...“, ar fi treaba lui Rosca. Bun manipulator, in emisiunea de la B1Tv, Chirieac incearca sa-l influenteze pe Macovei, miorlaindu-se in direct: „Hai, spune, te-ai simtit santajat, Cataline?“. Raspunsul sefului ANI a fost fara echivoc, silind deontomogulul sa bata imediat in retragere: „Da, am fost santajat“. Organele in drept sa-si faca datoria







Da, ce au zis domnule, ce au zis !?


Vested tanar !
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Martie 2011, ora 09:33

De la: Silver9AM, la data 2011-03-04 21:12:01
De la: gabigabi, la data 2011-03-04 19:26:11
De la: 9am129906, la data 2011-03-04 18:48:09
De la: cristianvm, la data 2011-03-04 14:44:05Hai ca mai ai putin si ramai de "ce esti" pe topicul asta nemaipomenit.
Baga tare,sa nu te lasi!Daca te plictisesti...hai lasa,vine primavara,gasesti tu vreun vecin caruia sa`i arati pumnul.
Auzi,ia si explica`i astuia cum e Base!
Na:
Sa va iubiti mult!



Nu o sa va facem placerea de a nu mai scrie numai pentru ca dumnevoastra puteti crede ca aveti dreptul sa dominati orice forum.

Foamea de popularitate,durerea ca persoanele sustinute de dv.nu mai sunt la putere de multi ani nu ne va descuraja.

Nici sondajele lui Felix pe care multi din cei ca dumneta il slujesc ,desi a facut parte din RAUL Romaniei nu ne va descuraja.

Totdeauna vor fi oameni care sa sustina dreptatea si progresul.

PDL-ISTI,SUNTETI MULTI SI DREPTATEA ESTE DE PARTEA VOASTRA!




un OM din Romania, aceasta tara Europeana , dar condusa de un presedinte care spune ca Statul Nu e Raspunzator ptr. cetatenii ei , CERE SA FIE EUTANASIAT !
sunteti multumiti ?

STIMATA TOV. GABI ,IAR ARUNCI FUMIGENE EXPIRATE ? VREI SA'TI DAU EX. DE CATI OAMENI DORESC EUTANASIEREA IN TARI UNDE E INTERZIS ACEST MOD ? CREDE'MA SUNT F. MULTE TARI......FEREASCA D-ZEU DE BOALA SI DE NECAZURI......IN REST......PROPADANDA MAI DE BUNA CALITATE,CA ASA CEVA E.......


daca ma iei asa, pot sa-ti spun si eu Tov. gradu' , : OMUL asta e SANATOS , poate munci inca, dar NU ARE UNDE din cauza politicii facute de Bas si Boc! mai intereseaza-te ca sa nu ramii asaaaa neinformat !


PDL

981 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Oras: Cluj

Postat pe: 5 Martie 2011, ora 10:02

Banii dati PSD de catre aripa socialista a PNL incep sa dea roade

Se stie ca dl.Patriciu a sponsorizat in campania electorala PSD,mizand pe victoria in alegeri a socialistilor si a Dlui.Nastase,sub a caror putere si obladuire,de fapt, si-a pus bazele imperiului sau petrolifer.

In plina campanie electorala din 2004,Dl.Patriciu spunea ca mai da doua saptamani dlui Basescu(cat mai erau,de fapt pana la turul doi al alegerilor prezidentiale) si apoi va schimba foaia.

Realitatea nu a confirmat cele prevazute de dl.Patriciu si PNL sub impulsul victoriei lui dlui Basescu a preluat puterea ,dl.Tariceanu devenind primul ministru.

Si totusi investitia facuta de magnatul petrolului incepe dupa 2 ani sa dea roade.

Intalnirile secrete intre Geoana si liderii PSD printre care cu dl.Olteanu si mai ales cu dl.Patriciu au pus in practica un plan de contrabalansare a dizidentei liberale,care se baza in mare parte pe pierderea majoritatii parlamentare a PNL si, ca rezultat caderea dlui Tariceanu din functia de premier.

Deci,iata ca cheltuiala facuta prin sponsorizarea PSD incepe totusi sa rodeasca.Sprijinul tacit sau explicit al PSD face ca orice schimbare majora provocata de gruparea Stolojan sa fie limitata,daca nu imposibila.

Asa cum a declarat dl.Diaconescu ieri la TV intentia de a depune din partea PSD a unei motiouni de cenzura nu mai este la ordinea zilei si fara sprijinul PSD nici nu ar avea sorti de izbanda.
Gratie intelegerii cu acest partid socialist,care in mod evident si,mai ales ca urmare a sponsorizarilor primite,acesta nu mai are interes sa contribue la demolarea PNL Tariceanu.

Argumentul, decisiv este,deci, solidaritatea dintre Dinu Patriciu si corifeii pesedisti. Este limpede ca acum banii dati de catre magnatul petrolului, partidului dlui Mircea Geoana dau roade si arata ca investitia a meritat.

Gruparea Stolojan nu are forta financiara a gruparii Patriciu, pentru ca nu s-au cartelat transpartinic. Nu au facut-o deoarece nu au bani si nici nu vor sa cada sub presiunea altor grupari oligarhice sau de interese.

La bani multi, solidaritati mari. O victorie a gruparii Stoica-Stolojan ar putea slabi aceasta solidaritate transpartinica in care PNL merge alaturi de PSD si PC printr-o fratietate ascunsa.

Sa nu uitam de grupurile de interese transpartinice de profitori si afaceristi care isi folosesc pozitia si influenta politica pentru a dobindi avantaje economice.

Prin slabirea PNL Crin sau Tariceanu,marii rechini care au aparut in timpul guvernarii Nastase ar pierde in mod sigur avantajele si interesele, acum protejate de gruparea petroliberala.

Deci in ciuda mimarii opozitiei fata de PSD,partide ca PC,PSD si PNL Crin se pot uni in momente de criza ,pot declansa caderea guvernului sau declansarea de alegeri anticipate.

Ce au facut recent,luarea cu acte este o problema formala.Demult PNL a accesat doctrina lui Iliescu.

Se pare ca sub scutul PSD si PC ,gruparea disidenta a PNL nu va putea sa foloseasca avantajul gruparii consistente de deputati liberali care au aderat la platforma,aceasta explicand si cele cateva cedari ale unor deputati care aderasera la platforma.

De asemenea o opozitie in interiorul PNL,inclusiv prin Congresul extraordinar,de asemenea nu va aduce avantaje platformistilor, grupul oligarh promovand in judete fideli,impartind posturi si recompense la persoane care daca ar schimba macazul le-ar pierde cu siguranta.

Accelerarea proceselor lui Patriciu si a altor dosare de la DNA ar fi o premiza favorabila dar viteza cu care merge justitia este desarmanta.

Rezulta ca singura cale logica,daca realmente nu avem de a face cu idealisti,este ca gruparea liberala dizidenta sa se afilieze fie direct fie prin crearea unui adevarat PNL la gruparea de dreapta condus de PD-L pentru ca sa dea o lovitura electorala grupului oligarh socialist.

Aceasta este insa calea grea si anevoioasa dar singura care ar putea duce la victorie.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 5 Martie 2011, ora 10:05

De la: 9am129906, la data 2011-03-04 17:56:22Dinu Patriciu si Adevarul sustin la unison Codul Muncii


Ok,pai atunci sa nu-i mai fie rusine lu' Dinu Patriciu...

Raporteaza abuz de limbaj
9am178165

4580 mesaje
Membru din: 14/12/2009
Postat pe: 5 Martie 2011, ora 10:09

Alooooo domnu` 906, da` mai poti dom`le cu "hexcelenta sa" basascu cumatrul interlopilor???? N-ai obosit, chiar plateste asa de bine???
Vezi ma` ca daca nu intervine pentru cumatrul bercea, ii cere Mondialu` salba Mariei basascu inapoi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Raporteaza abuz de limbaj
9am178165

4580 mesaje
Membru din: 14/12/2009
Postat pe: 5 Martie 2011, ora 10:11

De la: 9am178165, la data 2011-03-05 10:09:43Alooooo domnu` 906, da` mai poti dom`le cu "hexcelenta sa" basascu cumatrul interlopilor???? N-ai obosit, chiar plateste asa de bine???
Vezi ma` ca daca nu intervine pentru cumatrul bercea, ii cere Mondialu` salba Mariei basascu inapoi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Hai ma` zii sa-l scoata de la parnaie ca-l scuipa Mondialu` pa prezidential drept in ochii lui cei sasiI!! Si poate mai prinde si vreun cameraman faza!!!!!!!!!!!!!!

Raporteaza abuz de limbaj
Pace_Voua

311 mesaje
Membru din: 4/03/2011
Oras: Fagaras

Postat pe: 5 Martie 2011, ora 11:04

[quote name='9am178165'

Domnu cu gura mare,
Acesta este un post de pe forum a PDL.

Daca nu/ti plac postarile dute cu Dumneyeu pe posuri anti/Basescu.

Nu stau sa te lamuresc dar fa bine si cara/te sau intra civiliyat in discutie.

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului PRESEDINTELE BASESCU:DRUMUL CU SPINI AL UNUI MARE REFORMATOR
Mergi la: