back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce credeti despre biserica ortodoxa romanasi preotii ei?

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
ecat

6 mesaje
Membru din: 26/11/2008
Oras: Iasi

Postat pe: 26 Noiembrie 2008, ora 11:11

Ce poate sau ar trebui sa faca pentru societate si comunitate si ce face , in realitate? Va este un sprijin moral?


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 26 Noiembrie 2008, ora 17:17

FATA DRAGA, DU-TE SI INTREABA UN PREOT DACA E UTIL SOCIETATII...VAD CA ESTI CAM NOUA PE AICI, SI HABAR NU AI CU CE SE MANANCA PE AICI.
VREU UN RASPUNS...CAUTA-L DIRECT LA SURSA...VEZI DACA OFERA UN AJUTOR CUIVA!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 27 Noiembrie 2008, ora 17:19

Eu cunosc preoti care m-au ajutat cu adevarat .... preoti in adevaratul sens al cuvantului, pentru care este mai important sa fie aproape de omul simplu si fara pretentii. Intr-o perioda foarte grea din viata mea am gasit cu adevarat sprijin in Biserica Ortodoxa.
Asta este experienta mea ... nu pot judeca experienta altora.


parcasviu

111 mesaje
Membru din: 26/10/2008
Oras: Targoviste

Postat pe: 28 Noiembrie 2008, ora 21:34

daca mergi la popa si esti mai tinerica ,ai grija ca masa din altar nu are saltea si popa prefera pozitia CAPRA


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 28 Noiembrie 2008, ora 23:03

Mergi nene si te culca .... tare mai esti .... obosit !


minutemaid

88 mesaje
Membru din: 18/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Noiembrie 2008, ora 23:51

De la: mariaoprea75, la data 2008-11-26 17:17:59FATA DRAGA, DU-TE SI INTREABA UN PREOT DACA E UTIL SOCIETATII...VAD CA ESTI CAM NOUA PE AICI, SI HABAR NU AI CU CE SE MANANCA PE AICI.

VREU UN RASPUNS...CAUTA-L DIRECT LA SURSA...VEZI DACA OFERA UN AJUTOR CUIVA!




Mariaoprea... dar ce-ti veni asa dintr-odata sa te iei de fata asta... care a pus si ea o intrebare simpla...





Despre biserica noastra ce sa zic... 50000 (lei vechi ) o pungutza cu pashte.

Cand ne impartasam... ne dadeau vin cu aceeasi linguritza tuturor (bebelushi, copii,tineri; batrani...).

Iar icoanele le pupam toti , unii dupa altii...

Preotii sunt si ei oameni.. mananca, beau, si se gandesc cum sa aiba cat mai multe evenimente aducatoare de ... bani!

In orice caz , biserica a permis multora sa traiasca bine fara prea multa bataie de cap!

Eu am privit intotdeauna pe preot ca pe un simplu om. Cu nevoi , dorinte...necazuri, bucurii, etc

In rest, pt a trai, trebuie sa isi aleaga si el o meserie... asta e viatza!



gica_sculeru

11 mesaje
Membru din: 11/08/2008
Oras: Satu Mare

Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 04:41

si el.... lasa-l taica ca e si el e amarit, tre.. sa-si cistige pinea si el cumva
cel mult am putea o numi munca in folosul comunitatii... si altii presteaza asa ceva
dar nu stiu sa fie asa de rumeni, grasi si fara urma de griji pe fete ca ei.....
iar ALTII care o duc aproximativ la fel de bine financiar si social ca ei trag de le sar ochii ca sa obtina tot atita... in rest cred ca sunt si citiva preoti adevarati.. nu mai sa stii sa-i gasesti...


POANTE

91 mesaje
Membru din: 28/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 10:09

LOCASUL DIAVOLULUI IN CARE SALASLUIESC HOTII SI IPOCRITII NATIUNII


a promite-i lucru mare....pina la realizare.......!!!!!! http://www.google.ro/#hl=ro&output=search&sclient=psy-ab&q=CE+PROMITE+GUVERNUL+PONTA+&oq=&aq=&aqi=&aql=&gs_l=&psj=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=a27143d08314958f&biw=1024&bih=462
lerodana

14 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 30 Noiembrie 2008, ora 23:24

Biserica Crestina-oricare ar fi denumirea ei-ar trebui sa urmeze invataturile lui Isus Hristos ca sa se poata numi biserica a lui Dumnezeu.Insa din pacate,oamenii sunt obisnuiti sa urmeze ce face restul lumii in loc sa se informeze si sa vada daca ceea ce fac e intr-adevar corect.Toata credinta noastra in Dumnezeu se bazeazza pe invataturile din Biblie...sau cel putin asa ar trebui daca intr-adevar credem in Dumnezeu.Insa ce scrie in Biblie ci ce face Biserica(nu numai cea ortodoxa) e complet diferit.In primul rand ziua pe care Dumnezeu a ales-o ca zi sfanta(a saptea zi) este sambata si se numeste Sabat.Gen.2:1;Ex.31:15;zi pe care Isus Hristos a tinut-o(Luca 4:16).Apoi sarbatorile pe care Dumnezeu le-a ales si care trebuiesc tinute sunt cele scrise in Leviticul cap 23.
Iar cel mai important lucru din Biblie este faptul ca Dumnezeu nu este numai Tatal nostru ci si Mama noastra(Gal.4:26 "Dar Iersusalimul cel de sus...este Mama noastra").Inca din prima care a Bibliei putem intelege ca Dumnezeu e plural:Gen.1:26-27 "Atunci Dumnezeu a zis:"Sa facem om dupa chipul Nostru,dupa infatisarea Noastra...Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau,l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu:partea barbateasca si parte femeiasca i-a facut".
Fara a sti cine e Dumnezeu adevarat nu putem avea viata vesnica(Ioan 17:3) De asemenea nu putem intra in imparatia cerurilor fara a face ce a spus Dumnezeu(Matei 7:21).
Considerand aceste cateva lucruri(pentru ca sunt mult mai multe de spus dar din lipsa de spatiu ma voi limita la atat) judecati voi singuri ce reprezinta Biserica ortodoxa!

p.s.Pentru a intelege schimbarile care au avut loc in Biserica trebuie inteles ce s-a intamplat la Consiliul de la Niceea,condus de Imparatul Constantin,si religia anterioara a imparatului.(care venera zeul soare)


CHIOMPALIUL

360 mesaje
Membru din: 21/11/2008
Oras: Caransebes

Postat pe: 2 Decembrie 2008, ora 09:47

UN CUIB PENTRU DIVERSIONISTI,FOLOSIT IN MANIPULAREA SI ASUPRIREA MASELOR,IN TOATE TIMPURILE,ASERVITII CELOR CARE SINT LA PUTERE ,LA MOMENTUL RESPECTIV


http://www.youtube.com/watch?v=kYP5FMAhjeo&feature=related
rado_gabriel

64 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 15 Decembrie 2008, ora 12:06

Facand legatura cu una din chestiunile precedente, referitoare la liberalizarea unor droguri usoare, consider ca Lenin a sintetizat corect rolul religiei ca fiind "opiu pentru popor*, iar Biserica in general, deci nu numai cea ortodoxa care e drept, este mai agresiva si conservatoare, este o institutie parazitara care o duce bine din inocularea, de multe ori impusa prin mijloace relativ subtile, religiei in randul maselor incepand cu indoctrinarea copiilor de la nastere, pana la fanatizarea multimilor impotriva altor credinte si a reprezentantilor acestora. Sunt incalcate astfel cuceriri facute cu pretul sangelui si al vietilor amenesti, respectiv, secularizarea statului si a invatamantului si este ingradita libertatea de constiinta a individului, credinta trebuind sa fie, in opinia mea, o problema intima a omului si nu un aparat de mobilizare in scopuri mai mult sau mai putin oneste (vezi Targu Mures 1990).


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 Decembrie 2008, ora 21:05

este o hotie ,in fiecare religie cu alta palarie !


Fosta membra 9am.ro

46 mesaje
Membru din: 4/11/2008
Oras: Oradea

Postat pe: 19 Decembrie 2008, ora 09:24

Biserica de multe ori pt unii e o afacere,dar in schimb sunt fete bisericesti dedicandu-si viata religiei,dar aceste cazuri sunt foarte rare si mai nou politica s-a integrat in religie,acesta nu este un lucru bun,nu a fost niciodata,daca stai si frunzaresti istoria,schismele(abominabile).In concluzie,mai bine ma rog acasa daca simt nevoia.Pace.


gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 4 Ianuarie 2009, ora 22:02

Regret ca unii dintre d-stra datorita unor lipsuri in educatie sau cine stie din care influienta pot lua in deradere acest subiect din topic. Biserica Ortodoxa Romana ca institutie este una si slujitorii ei alta. Ca institutie este indisolubul legata de poporul roman. Din cercetarile efectuate de pana acum se spune cu deplin temei ca noi am fost crestini chiar inainte de Hristos si de venirea sfantului Andrei. Acest lucru se presupune dupa inscriptiile si marturiile despre cultura dacica. A nu respecta B.O.R. inseamna a nu respecta poporul roman. Nu numai pentru ca in Romania peste 85 % sunt ortodocsi dar si celelalte culte, inplantate ulterior in Romania, sunt majoritar crestine. Nici ateii nu se pot situa in afara BOR. De pilda eu nu am fost nici pe sfert credincios fata de parintii si inaintasii mei, dar mi-ar tremura toata fiinta daca as pune un singur moment la indoiala importanta, autoritatea si prestigiul BOR indiferent ce fel de popi as fi intalnit. Nu sunt dogmatic si de formatie sunt intelectual dar nu suport agresiunea unor reprezentanti mass media asupra Bisericii Ortodoxe Romane manifestata prin denigrarea unor slujitori bisericesti. Desi nu am intalnit personal astfel de popi nu neg ca pot exista si persoane nedemne pe care Biserica ii alunga dupa canoanele sale. Pentru ca si acel ratacit care greseste are dreptul la clementa, iertare, pocainta ca orice crestin. Atat si la alte necuviinte nu mai raspund. Logos.


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 5 Ianuarie 2009, ora 07:06

Biserica in sine si in primul rand credinta , este un sprijin moral . Este nevoie de credinta , drept dovata sunt atitudinile jenante ale unora dintre participantii la aceasta discutie ! Adevarat este insa ca tagma preoteasca , in imensa ei majoritate , nu mai sunt slujitori ai DOMNULUI . Deasemeni , consider ca imperios necesara reunificarea bisericilor crestine . ISUS , nu a despartit crestinii in ortodoxi si catolici . Crestinismul , este unul si indivizibil , indiferent de rit !


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Ianuarie 2009, ora 15:09

De la: marian_bd_rotaru, la data 2009-01-05 07:06:26Biserica in sine si in primul rand credinta , este un sprijin moral . Este nevoie de credinta , drept dovata sunt atitudinile jenante ale unora dintre participantii la aceasta discutie ! Adevarat este insa ca tagma preoteasca , in imensa ei majoritate , nu mai sunt slujitori ai DOMNULUI . Deasemeni , consider ca imperios necesara reunificarea bisericilor crestine . ISUS , nu a despartit crestinii in ortodoxi si catolici . Crestinismul , este unul si indivizibil , indiferent de rit !





Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Ianuarie 2009, ora 15:10

De la: gigilipianu, la data 2009-01-04 22:02:34Regret ca unii dintre d-stra datorita unor lipsuri in educatie sau cine stie din care influienta pot lua in deradere acest subiect din topic. Biserica Ortodoxa Romana ca institutie este una si slujitorii ei alta. Ca institutie este indisolubul legata de poporul roman. Din cercetarile efectuate de pana acum se spune cu deplin temei ca noi am fost crestini chiar inainte de Hristos si de venirea sfantului Andrei. Acest lucru se presupune dupa inscriptiile si marturiile despre cultura dacica. A nu respecta B.O.R. inseamna a nu respecta poporul roman. Nu numai pentru ca in Romania peste 85 % sunt ortodocsi dar si celelalte culte, inplantate ulterior in Romania, sunt majoritar crestine. Nici ateii nu se pot situa in afara BOR. De pilda eu nu am fost nici pe sfert credincios fata de parintii si inaintasii mei, dar mi-ar tremura toata fiinta daca as pune un singur moment la indoiala importanta, autoritatea si prestigiul BOR indiferent ce fel de popi as fi intalnit. Nu sunt dogmatic si de formatie sunt intelectual dar nu suport agresiunea unor reprezentanti mass media asupra Bisericii Ortodoxe Romane manifestata prin denigrarea unor slujitori bisericesti. Desi nu am intalnit personal astfel de popi nu neg ca pot exista si persoane nedemne pe care Biserica ii alunga dupa canoanele sale. Pentru ca si acel ratacit care greseste are dreptul la clementa, iertare, pocainta ca orice crestin. Atat si la alte necuviinte nu mai raspund. Logos.





Fosta membra 9am.ro

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 19:02

ORTODOXOA DIN ROMANIA DIN PUNCT DE VEDERE SPIRITUAL ESTE O MAFIE BINE ORGANIZATA CARE TRAESTE PE SEAMA CELOR NESTIUTORI SI PROSTI.
CITITI BIBLIA SI VETI VEDEA CA AM DREPTATE.
CEL MAI MARE PARTID IN ROMANIA ESTE ORTODOXIA.
DIFERENTA ESTE CA UNII MINT LA TRIBUNA SI ALTII DIN ALTAR.
ASEMANAREA ESTE CA SI UNII SI ALTII O FAC PENTRU PUTERE,SI BANI.
Daca vrem sa ajungem in Rai ajunge sa citim Sfanta Scriptura si sa traim aconform invataturii si modelului de viata al Domnului Iisus Hristos.
ASTA INSEAMNA DE FAPT CRESTINISM.
Cine crede in popa si se supune bisericii ortodoxe va avea vesnicia la dispozitie sa fie alaturi de popa IN IAD.
FUGITI de popi Ei sunt cei care nici ei nu intra si nici pe cei ce vor sa intre in Cer nu-i lasa. FUGITI pana nu este prea tarziu .
Ganditi-va numai la biata fata de la Tanacu care a fost tintuita pe o cruce din scandura, legata cu lanturi, batuta si tinuta acolo pana a murit.
Si asta de ce ? PENTRU CA S-A INCREZUT IN POPA.
CINSTE tuturor celor care aveti intelepciune si v-ati debarasat de aceasta mafie ordinara.


ione2380

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 19:06

biserica ortodoxa ar trebui interzisa si preotii trimisi la munca, simplu!


Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 19:09

De la: ione2380, la data 2009-01-15 19:06:07biserica ortodoxa ar trebui interzisa si preotii trimisi la munca, simplu!




ce aveti ,ba?...ati innebunit cu totii?

ce v-au facut preotii?


homemarcel0

1937 mesaje
Membru din: 19/12/2008
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 19:19

De la: gigilipianu, la data 2009-01-04 22:02:34Regret ca unii dintre d-stra datorita unor lipsuri in educatie sau cine stie din care influienta pot lua in deradere acest subiect din topic. Biserica Ortodoxa Romana ca institutie este una si slujitorii ei alta. Ca institutie este indisolubul legata de poporul roman. Din cercetarile efectuate de pana acum se spune cu deplin temei ca noi am fost crestini chiar inainte de Hristos si de venirea sfantului Andrei. Acest lucru se presupune dupa inscriptiile si marturiile despre cultura dacica. A nu respecta B.O.R. inseamna a nu respecta poporul roman. Nu numai pentru ca in Romania peste 85 % sunt ortodocsi dar si celelalte culte, inplantate ulterior in Romania, sunt majoritar crestine. Nici ateii nu se pot situa in afara BOR. De pilda eu nu am fost nici pe sfert credincios fata de parintii si inaintasii mei, dar mi-ar tremura toata fiinta daca as pune un singur moment la indoiala importanta, autoritatea si prestigiul BOR indiferent ce fel de popi as fi intalnit. Nu sunt dogmatic si de formatie sunt intelectual dar nu suport agresiunea unor reprezentanti mass media asupra Bisericii Ortodoxe Romane manifestata prin denigrarea unor slujitori bisericesti. Desi nu am intalnit personal astfel de popi nu neg ca pot exista si persoane nedemne pe care Biserica ii alunga dupa canoanele sale. Pentru ca si acel ratacit care greseste are dreptul la clementa, iertare, pocainta ca orice crestin. Atat si la alte necuviinte nu mai raspund. Logos.





homemarcel0

1937 mesaje
Membru din: 19/12/2008
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 19:20

De la: marian_bd_rotaru, la data 2009-01-05 07:06:26Biserica in sine si in primul rand credinta , este un sprijin moral . Este nevoie de credinta , drept dovata sunt atitudinile jenante ale unora dintre participantii la aceasta discutie ! Adevarat este insa ca tagma preoteasca , in imensa ei majoritate , nu mai sunt slujitori ai DOMNULUI . Deasemeni , consider ca imperios necesara reunificarea bisericilor crestine . ISUS , nu a despartit crestinii in ortodoxi si catolici . Crestinismul , este unul si indivizibil , indiferent de rit !





homemarcel0

1937 mesaje
Membru din: 19/12/2008
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 19:46

... cred ca BISERICA ORTODOXA are acum foarte multi PREOTI DE CALITATE ... dar nu au ENORIASI de aceiasi calitate ... ei ii inraiesc cind vad atita ignoranta ...

... sint curios din fire si atent ... cunosc 4 PREOTI ... EXCELENTI ... nu i-am selectat ... m-am dus am vorbit cu ei ...

... din toti 4 doar 1 a reusit sa faca ceea ce isi propusese ... in totalitate ... pentru ca era intr-un oras ... reconstructia unei biserici maramureseane de lemn ... O SPLENDOARE ... linga ea un camin pentru copii(20 de locuri permanente si 15 flotante) cu handicap pe care ii creste cu niste babe din cartier si niste doctori tineri care vin de placere ... A REUSIT PENTRU CA OAMENII(dar si niste organizatii din strainatate) AU FACUT DONATII ... si fac in continuare pentru tratamentele copiilor ... are un jeg de masina cu numere de spania donata de cineva care il admira ...

... restul sint in sate ... OAMENI DE CALITATE dar cu populatie saraca ... imi povestea unul dintre ei cit sa chinuit si ce injurii a suportat ca sa adune bani pentru a vopsi biserica la exterior ... ce cuvinte i s-au adus ... cum le explica ca biseirca este a lor el nu ia nimic acasa ... oamenii vor sa le dea cineva ceva ei sa nu dea niciodata ... costurile in BISERICA ORTODOXA nu sint si nu au fost niciodata mari ... comparativ cu celelalte culte sau secte ... sint chiar derizorii pentru cine cunoaste mai multe ... dar tot prin donatii au reusit sa faca lucruri de care se mindresc toti oamenii din acele sate ... lucruri bune ...

... per total ... am o parere foarte buna si sper sa inteleaga si altii ... singuri ...

... despre parerile contrare, nu neg ca mai sint si uscaturi, cred ca au ramas ca o coada a comunismului in care se discredita cit mai subtil biserica incit oamenii sa renunte singuri la acest suport moral ... multi inca repeta aceleasi critici sau exagereaza orice aspect ...

... pina nu te duci, nu vezi , nu vorbesti, degeaba spui ca e asa si pe dincolo ... ramin doar prostii ...


Fosta membra 9am.ro

149 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 22:19

Biserica ortodoxa e mai mult decat lacasurile de cult si preotii care implinesc slujbele in acestea. Biserica ortodoxa suntem toti cei botezati in credinta ortodoxa. Nu doar preotii. Noi toti. Uitati-va in trecut, intrebati-va parintii, cei botezati ortodox sunt din biserica ortodoxa, pentru ca este un tot: preoti, enoriasi, calugari, maici, adica oameni. Noi oamenii suntem biserica. Sa nu uitam ca avem un cap cu totii: pe Iisus Hristos. Deci ca trup al lui Hristos, tot ce vedem la preotii nostrii avem si noi in mai mica sau mai mare masura.
Toti stim ca daca ochiul cu care privim este curat vedem curatia celorlalti, dar daca este necurat, vedem necuratia celorlalti.
Eu fac parte din biserica ortodoxa romana si ceea ce cred despre biserica si despre preotii ei este in felul urmator: eu in trupul lui Hristos ma aflu undeva la calcaiul Lui. Preotii nostri sunt excelenti, sunt apropiati de oameni si de nevoile lor mult mai mult decat se vede la prima vedere. Preotii sunt bine pregatiti si avem ce discuta cu ei dar mai ales avem ce invata de la ei. Indemn pe oricine sa se apropie cu sinceritate de orice preot ortodox si sa cerceteze cu atentie, nu va fi dezamagit.
Dar cine suntem noi sa ne expunem parerile despre biserica din care facem parte si despre preotii ei? E ca si cum ar intreba cineva uitandu-se in oglinda: ce parere am despre mine?
Oare cine a lansat aceasta intrebare nu este crestin ortodox?


Fosta membra 9am.ro

311 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 22:50

De la: nicoletibi, la data 2009-01-15 22:19:06Biserica ortodoxa e mai mult decat lacasurile de cult si preotii care implinesc slujbele in acestea. Biserica ortodoxa suntem toti cei botezati in credinta ortodoxa. Nu doar preotii. Noi toti. Uitati-va in trecut, intrebati-va parintii, cei botezati ortodox sunt din biserica ortodoxa, pentru ca este un tot: preoti, enoriasi, calugari, maici, adica oameni. Noi oamenii suntem biserica. Sa nu uitam ca avem un cap cu totii: pe Iisus Hristos. Deci ca trup al lui Hristos, tot ce vedem la preotii nostrii avem si noi in mai mica sau mai mare masura.
Toti stim ca daca ochiul cu care privim este curat vedem curatia celorlalti, dar daca este necurat, vedem necuratia celorlalti.
Eu fac parte din biserica ortodoxa romana si ceea ce cred despre biserica si despre preotii ei este in felul urmator: eu in trupul lui Hristos ma aflu undeva la calcaiul Lui. Preotii nostri sunt excelenti, sunt apropiati de oameni si de nevoile lor mult mai mult decat se vede la prima vedere. Preotii sunt bine pregatiti si avem ce discuta cu ei dar mai ales avem ce invata de la ei. Indemn pe oricine sa se apropie cu sinceritate de orice preot ortodox si sa cerceteze cu atentie, nu va fi dezamagit.
Dar cine suntem noi sa ne expunem parerile despre biserica din care facem parte si despre preotii ei? E ca si cum ar intreba cineva uitandu-se in oglinda: ce parere am despre mine?
Oare cine a lansat aceasta intrebare nu este crestin ortodox?


Cel care a deschis topicul nu este crestin ortodox.
Exista un atac desantat in media impotriva Bisericii Ortodoxe. Mai zilele trecute citeam urmatorul titlu aparut in presa: " elev taiat cu sabia la ora de religie"; asta se numeste "tendentios", iar presa romaneasca e plina de astfel de articole. Titlul corect ar fi fost "un elev taiat cu sabia la scoala" ca sa afle si romanii cum mai e cu "scoala" la noi.


homemarcel0

1937 mesaje
Membru din: 19/12/2008
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 23:20

... am inteles ... o alta forma de parsivenie ... atita pot atita fac ... atit ii duce capul ...


homemarcel0

1937 mesaje
Membru din: 19/12/2008
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 23:31

De la: minutemaid, la data 2008-11-28 23:51:46
De la: mariaoprea75, la data 2008-11-26 17:17:59FATA DRAGA, DU-TE SI INTREABA UN PREOT DACA E UTIL SOCIETATII...VAD CA ESTI CAM NOUA PE AICI, SI HABAR NU AI CU CE SE MANANCA PE AICI.

VREU UN RASPUNS...CAUTA-L DIRECT LA SURSA...VEZI DACA OFERA UN AJUTOR CUIVA!




Mariaoprea... dar ce-ti veni asa dintr-odata sa te iei de fata asta... care a pus si ea o intrebare simpla...





Despre biserica noastra ce sa zic... 50000 (lei vechi ) o pungutza cu pashte.

Cand ne impartasam... ne dadeau vin cu aceeasi linguritza tuturor (bebelushi, copii,tineri; batrani...).

Iar icoanele le pupam toti , unii dupa altii...

Preotii sunt si ei oameni.. mananca, beau, si se gandesc cum sa aiba cat mai multe evenimente aducatoare de ... bani!

In orice caz , biserica a permis multora sa traiasca bine fara prea multa bataie de cap!

Eu am privit intotdeauna pe preot ca pe un simplu om. Cu nevoi , dorinte...necazuri, bucurii, etc

In rest, pt a trai, trebuie sa isi aleaga si el o meserie... asta e viatza!









... gresita abordare ...



... 50000 un pachet de tigari, o bere, 2 cola la 1 litru ... poate ai fi vrut sa iti dea ? ...



... te-ai intrebat vreodata de ce NICIODATA nu sa imbolnavit nimeni de la lingurita, de la botezul in apa, pupatul icoanelor, de la ... ?



... astazi preotii chiar traiesc de pe o zi pe alta ... de ce nu va faceti voi preoti sa vedeti cit veti cistiga ? ... si daca ati mai avea bani sa stati pe internet ca acum ...



... in biserici TOTI vor sa intre ... dar ceva bani pentru vopsirea ei, pentru repararea unui acoperis, pentru repararea unei sobe DE CE nu dati ? ... sau pentru asa ceva trebuiau sa dea numai cei care le-au construit acum citeva sute de ani din banii lor personali, noi, urmasii lor trebuie sa asteptam sa se darime si sa dam vina pe ''stat'' ... si sa ne intrebam cu prostie ... unde sint traditiile noastre ...



... cam paguboasa mentalitate ... destul de ''normala'' totusi dupa 50 ani de comunism si 19 de neo-comunism ...


vpisi

246 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ploiesti

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 23:34

De la: ione2380, la data 2009-01-15 19:06:07biserica ortodoxa ar trebui interzisa si preotii trimisi la munca, simplu!



ooooooooou yes


Toate religiile sunt la fel de sublime pentru ignorant, folositoare pentru politician ºi ridicole pentru filosof
homemarcel0

1937 mesaje
Membru din: 19/12/2008
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 23:47

De la: vpisi, la data 2009-01-15 23:34:01
De la: ione2380, la data 2009-01-15 19:06:07biserica ortodoxa ar trebui interzisa si preotii trimisi la munca, simplu!






ooooooooou yes






... fetita ... in ploiesti sint citeva biserici foarte frumoase ... si niste minastiri super ... de ce nu te duci sa vezi despre ce este vorba ... la care au contribuit poate si strabunicii tai ... ar trebui sa te intereseze ''investitia'' lor ... cred ca s-au gindit si la tine ... sau mai ales la tine ...


vpisi

246 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ploiesti

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 23:49

dap,sunt super,as pune cate o bomba sub ele:))


Toate religiile sunt la fel de sublime pentru ignorant, folositoare pentru politician ºi ridicole pentru filosof
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului ce credeti despre Biserica Ortodoxa Romanasi preotii ei?
Mergi la: