back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Legalizarea prostitutiei si legalizarea drogurilor usoare sub forma de reteta de la doctorul de familie, vreodata posibile?

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
nerciel

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Noiembrie 2008, ora 17:50

poate cu un aer de frustrat fata de incultura si prostie in general am sa va rog pe cei care nu sunteti in stare sa scrieti corect in limba romana sa va abtineti in a raspunde, nu cred ca e de cuvinta ca insi ce nu`si cunosc nici macar gramatica sa discute un subiect pe care eu unul il gasesc benefic cel putin din punct de vedere economic ( scuzele si respectele pentru acele putine persoane care sunt in stare sa`si sustina un punct de vedere cu decenta si argumente intr`un limbaj corect )

calatorind mult in ultima vreme, am cunoscut pot spune f multi oameni, culturi, religii si politici de altfel, concluzia la care am ajuns fiind ca liberalizarea controlata si sustinuta cu bun simt aduce nenumarate beneficii.

am sa incep cu partea mai sensibila, drogurile (cu referire DOAR la cele slabe).
de la bun inceput trebuie sa intelegem ca nicio legea nu va reusi vreodata sa fie destul de dura sau de bine pusa la punct incat sa impiedice traficul. e precum in afaceri, profiturile sunt direct proportionale cu riscurile deci traficanti se vor gasi mereu . ajungem astfel la o serie de intrebari:

- de ce trebuie sa se imbogateasca niste tineri facand comert ilegal de plante cand un procentaj bun din acest comert ar putea intra in bugetul statului ?!?

- intr`o uniune europeana unde e atat de simplu acuma sa calatoresti de ce nu am profita noi ca tara in a atrage turisti? unii ar numi`o poate cea mai imorala metoda, dar nu stiu cati dintre noi se gandesc la "imorala olanda" sau de fapt la "libertate olandeza". Aici putem pomeni si de legalitatea de a avea in posesie droguri usoare in tari precum Germania, Marea Britanie, Elvetia, Austria, Portugalia, Spania, Belgia, pe linkul afisat mai jos veti vedea ca de fapt ilegale sunt doar la noi in estul Europei si in Franta, desi ma aflu de 3luni in Franta si e relaxata treaba si aici.. sper sa ca din aceasta harta sa nu trageti concluzii de genul capitalismul formeaza prost pt ca in tari precum Elvetia, Austria sau Olanda omul este liber, bogat, fericit si are in medie speranta de viata de pana la 80de ani. en.wikipedia.org/wiki/Image:European-cannabis-laws.png .

sunt convins ca e un subiect tabu si probabil pentru o majoritate imoral, dar gasesc de prost gust indoctrinarea tipic romaneasca- pai daca tot se intampla si stim cu totii ca se intampla hai sa nu ne mai chinuim sa realizam prisosuri cand am putea oferi putin (consumul de plante usoare) ca sa salvam ceea ce e cu adevarat grav: consumul de droguri puternice !

probabil ca daca as mai adauga si faptul ca plantele verzi interzise in patria noastra sunt benefice pentru maladii gen Alzheimer, sindromul Tourette, probleme de anemie, insomnie, ca ajuta in cazul spasmelor musculare etc m`ati judeca deja cu pietre..

Am sa trec astfel la un alt subiect delicat: legalizarea prostitutiei.. imi cer scuze aici pentru diferenta de opinii fata de persoanele cu conceptii religioase profunde. va rog sa nu judecati, la randu`mi nu o fac.

Astfel daca am reusi sa legalizam prostitutia nu doar ca am reusi sa invingem un procentaj serios din enorma economia subterana romaneasca ce ne priveaza de sume inimaginabile, dar am crea nenumarate locuri de munca. si aici nu ma refer doar la persoanele ce practica la propriu activitatea, dar de asemenea am putea construi clinici si spitale speciale bazate pe probleme sexuale (sa nu fim orbi, bolile cu transmitere sexuala iau amploare peste tot in lume..). de asemenea, avand in vedere faptul ca nu ducem lipsa de frumosul sexului feminin am atrage din nou turisti care ar avea nevoie de cazare, masa, deci consum -->> bani straini-->> bunastare.

nu vreau sa fac aici un plan despre cum sa ajungem o tara depravata, vreau doar ca o singura secunda sa ne gandim ca daca am putea sa fim mai deschisi am putea sa adaugam valoare adaugata (si aici vreau sa mentionez ca nu am cunoscut nici un conational care sa aiba impresia despre Germania ca fiind depravata, asta luand in vedere libertatea nemteasca in stransa legatura cu tot ce am prezentat mai sus .. )

visez ca intr`o frumoasa zi sa putem deveni si noi toleranti, fara "sa moara capra vecinului" - invidia e pacat mai mare decat oricare altul pentru ca duce la ranchiuna, dependenta de ipocrizie si pacatul gandului , fara "magaritza satului" - pentru ca stim cu totii de cea mai veche munca , fara "suntem condusi de hoti" -prieteni se fura de mii de ori mai grosolan in tarile dezvoltate, acolo doar se reuseste subtilitatea si o mai buna musamalizare.. si de altfel, oricine ar fi acolo ar pune mana pe o particica a placintei ca deh asta`i omu, ravnicios..


va multumesc pentru rabdare si va doresc numai de bine





Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Noiembrie 2008, ora 22:02

Interesant topic! sunt pro legalizarii atat prostituitie cat si a drogurilor usoare sub forma de retete, adica controlate de medicul de familie!


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 22:09



ntr-un cartier din Lenberg
Cu grdini scldate n soare
Pripitu-sa ntr-o vreme
O femeie ncnttoare

Nimeni nu tia de unde-i
Din ce ri ndeprtate
ns opteau c n casa-i
Se-ntmplau lucruri ciudate

Struia un zvon: c ???
Plin de ??? i de corini
A nnebunit brbaii
i i-a scos pe toi din mini.

C adeneaori n noapte
Ui ascunse se deschid
i cte-un brbat de seam
Lunec discret prin zid.

nct grupul de neveste
Caste dar nveninate
Adunatu-s-au n grab
i s-au dus la rabin, toate:

- neleptule prea vrednic
Tu al cerului venic sol
Peste cartierul nostru
A czut foc i prjol.

C-a venit o vrjitoare
Chip de drac, ispit-n gene
i ne ademenete soii
Cu privirile-i viclene

Scap-ne de ea, gonete-o
C-i primejdie tuturora
i ne amenin pedeapsa
Din Sodoma i Gomora

Rabinul i-a pus caftanul
S-a ncins peste veminte
i i-a luat nvcelul
- Mergi Hamani?
- Merg, prea sfinte.

Cum ajunser la stratul
Care mpodobea grdina
I-a ntmpinat din u
Chiar femeia cu pricina.

Au intrat la ea n cas
Cu...??? n toate cele
- Bucuroas sunt de cinstea
Care-o facei casei mele.

-Afl, doamn, a spus rabi
i ndoial nu ncape
C-n ora circul zvonuri
Care te privesc de aproape

i supus a lui din ceruri
Mie-i prea slvit cuvntul
Am venit s stm de vorb
i pr ??? s te mngi

- Cu smerenie acult-voi
A rspuns ea drgla
i v rog poftii alturi
S luai loc n salona

- Tu Hamani zice rabi
Ctre-nvcelul su
Ai s stai la u straj
S nu intre duhul ru!

i a stat, a stat Hamani
Dus pe gnduri nenelese
De ateptare i ies ochii
ns Rabi nu mai iese.

i a mai stat un ceas Hamani
Ba mai mult a stat cu sirg
n sfrit se crap ua
i apare Rabi n prag.

???? e sfntul
i zburlit, apins la fa
- Dumnezeu s te pzeasc
Pururi de npast-n via!

- Zi, ce-ai hotrt cu dnsa?
A ntrebat nvcelul
O gonim de-aici cu pietre
Sau s-o judece orelul?

- Vai de mine, exclam Rabi
Dup a legii legmnt
E o femeie minunat
Cu credin n domn sfnt

Are o inim de aur
Care pe-nvai ncnt
Darnci i miloas
Ca o sfnt, ca o sfnt!

- Rabi, dac zici c-i sfnt
Tu cunoti mai bine slova
i lumina ta e harul
Din scriptura lui Iehova

- Doamne iart, spune Rabi
Fiind cinstit i virtuoas
S-o lsm cu Domnu-n pace
Si s mergem ctre cas.

- Mergem, a rspuns hamani
Da, nainte dac vrei
Ia aminte la veminte
C-ai uitat s i le nchei!



Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 18:12

din colectia " poezii impertinente" de Ion Pribeagu Te-am gasit in sfarsit!


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 19:21

De la: mariaoprea75, la data 2008-11-14 18:12:49din colectia " poezii impertinente" de Ion Pribeagu Te-am gasit in sfarsit!


Isac Lazarovici ( Ion Pribeagu ).. nascut in loc. Sulita jud. Botosani. (...)..


parcasviu

111 mesaje
Membru din: 26/10/2008
Oras: Targoviste

Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 22:16

bai firtatilor de unde luati droage dealea ca-mi trebuiesc si mie sa rezist pina dupa alegeri


Fosta membra 9am.ro

1714 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 Noiembrie 2008, ora 01:22

Cred ca astazi totul este posibil si fara indoiala ca aceste lucruri vor deveni legale.
Insa, sa fim seriosi: credeti ca vreodata vom avea de castigat din asa ceva?? Get real!!!
(Si nu ma refer la un beneficiu moral, caci evident ca moralitatea a fost aruncata la gunoi sub pretextul tolerantei!!)


Fosta membra 9am.ro

46 mesaje
Membru din: 4/11/2008
Oras: Oradea

Postat pe: 15 Noiembrie 2008, ora 03:45

Apropo de limba romana si apropo de cuviinta,se scrie asa,cred!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 1 Decembrie 2008, ora 22:55

foarte interesant subiectul.nu sunt de acord din doua motive:1.aceste 2 mari probleme nu mi se par benefice pentru societatea romaneasca deoarece lipsesc cultura si civlizatia la noi.2.niciodata prostitutia si drogurile nu vor intra pe un fagas normal indiferent cate masuri ar lua statul .(un singur exemplu:facturile fiscale...............tiganii au gasit de fiecare data o cale ).daca totul s-ar legaliza,atunci majoritatea s-ar prostitua sau ar folosi droguri pentru legalizate,deci unde am ajunge???????????????
intrebarea mea:de ce acesti oameniu ajung sa faca aceste lucruri?sau ce-i impinge pe oameni sa faca aceste lucruri?banii sau saracia?fericirea sau supararea?


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 2 Decembrie 2008, ora 10:46

Legalizarea prostitutiei este necesara . In primul rand este o arma eficienta impotriva hosexualitatii , a raspandirii bolilor si a sigurantei celor care o practica . Legalizarea drogurilor este insa o aberatie . Se repudiaza fumartul care pana la urma nu ia mintile nimanui si se lagalizeaza drogurile . Hidos !


Razer

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Decembrie 2008, ora 15:06

Se vede ca la noi in tara inca nu e vremea pentru legalizari de genul asta, in sensul ca majoritatea romanilor au o gandire de perosana de 80 de ani care atunci cand era tanara nu se foloseau droguri, nu se bea alcool si chestii de genul. Totul incepe de la faptul ca opinia publica e si foarte prost informata, de exemplu la televizor iti spune ca heroina ucide, nu fumati marijuana... si lucruri de genul asta. In multe tari dezvoltate din lume, precum SUA,Germania,Canada etc. in universitatile de medicina, la toxicologie, li se spune clar studentilor ca marijuana este mult mai putin nociva decat TUTUNUL, ca sa nu mai vorbim de alte droguri. In primul rand, bine ca romanul este de acord cu vanzarea de alcool, care are efecte mult mai agresive asupra organismului decat drogurile slabe si duce la certuri, scandaluri etc dar nu sunt de acord cu fumatul drogurilor slabe, care in afara de faptul ca te relaxeaza si te fac sa te simti bine nu fac nimic(pe termen lung, marijuana te poate face sa uiti mai usor, sa nu mai ai memorie chiar asa de buna, atat). Dar cred ca o sa mai treaca o perioada foarte lunga de timp pana cand romanii o sa isi mai deschida ochii si o sa incerce sa mai si gandeasca inainte sa spuna ceva, nu numai sa deschida gura si sa citeze pe cineva de la televizor sau ce aud acolo... Pana atunci, numai bine!


rolly_the_only_one

14 mesaje
Membru din: 12/12/2008
Postat pe: 12 Decembrie 2008, ora 21:54

Am citit mai multe comentarii pe aici... dupa parerea mea si legalizarea drogurilor si legalizarea prostitutiei sunt doua lucruri total normale intr-o tara civilizata.Legalizarea prostitutiei ar fi buna pentru ca atunci nu ar mai exista tot felul de smecheri care iau fete nevinovate si le obliga sa faca chestia asta si cred ca s-ar diminua si cazurile de infestare cu HIV si alte boli cat despre drogurile usoare sincer ar fi foarte bine pentru noi romanii deoarece traim cum traim si un pic de relaxare nu ne-ar strica.Desigur nu mi s-ar parea corect sa iti prescrie medicul de familie deoarece nu cred ca te poti baza pe confidentialitatea sa daca nu vrei sa afle rudele tale ca folosesti.Desigur ar fi prea frumos sa se intample asa ceva la noi.Din pacate nu se poate deoarece majoritatea populatiei are o mentalitate inapoiata si asta nu se va schimba in curand.


VAM_CIURUIT

426 mesaje
Membru din: 11/11/2008
Oras: Satu Mare

Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 09:59

pentru legalizarea prostitutiei sint de acord,ar inlatura sechestrarile de persoane(vad ca functioneaza deja la "anuntul "ea cauta partener, cu 100 lei ora)nu ar mai face infarct atitia labagii care privesc la videochat,si pentru femeile care se masturbeaza pasional ar fi posibil infiintarea unor centre de monta sub asistenta medicala totul.Oricum prostitutia o avem in singe. DROGURILE NU ,sint produse care distrug centrii nervosi neuronii si in final duc la moarte


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 10:24

Multi dintre voi care ati comentat.....santeti maturi la trup....dar nu si la minte.....MASCULILOR IN CALDURI,daca nevasta ta sar droga,si ar ''lucra'' toata noaptea....ati fi fericiti???....MAMICILOR FERBINTI.....daca fetitele voastre sar droga....ar face trotuarul....ati fi mandre???....TOTI va bateti cu pumnul in piept....pana la proba contrarie.....uitativa in jur......familii distruse....copii abandonati....ASTA E VIATA?????????....DUMNEZEU sa aiba mila de sufletele voastre....!!!


Fosta membra 9am.ro

21 mesaje
Membru din: 11/10/2008
Oras: Ramnicu Valcea

Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 12:37

cu prostitutia sunt de acord ,dar cu drogurile nu sunt de acord pentru ca se face campanie sa te lasi de fumat (care nu te zapaceste de cap asa cum fac drogurile) si vrei sa ai legalotate pentru droguri?asta e o aberatie mai bine ar face sa fie corecte altele in tara nu asta,si chiar credeti ca medicii de familie or sa fie corecti cu asa ceva? eu cred ca nu deoarece am avut parte de medici de familie care daca le dadeai bani sau alte atentii (consistente) isi faceau treba ,daca veneai cu mana goala abia se uitau la tine si iti mazgaleau un algocalmin sau un antibiotic slab ca mai rau iti faceau decat bine................


---
constbor

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pitesti

Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 13:11

Trebuia sa se infaptuiasca mai demult.Ar fii si in beneficiul sanatatii si formarii tinerilor , care din ce in ce amana a se casatori, sau ramanchiar celibatari. Debutul in viata sexuala la timp , si continuarea echilibrata ar fii fara impedimente pentru multi daca ar exista prostitutie legalizata si controlata, care nu i-ar crea retineri in cazul esecului, in fata unei partenere necunoscute............................
Prelatii ortodocsi se opun,desi este mai pacatoasa clandestinatatea prostitutiei. Pe de alta parte , ei ar trebui sa taca findca in mediul lor au fost si mai sunt multi homosexulai si pedofili. Si atunci....Sunt numai argimente pro legalizarii prostitutieic , printre care si posibilitatea, indiferent de varsta, pentru mentinerea potentei. Fidelitatea barbatului conduce la impotenta. Mai trebuie facuta o analiza si despre ,cauzele scaderii natalitatii, ca efect si al neinitierii si neasigurarii unui nivel potent al masculilor ,din lipsa unor partenere de pat, atunci cand vor si pot, pana nu este prea tarziu.De aceea, se poate acuza ca "vasnicii " parlamentari fie ca sunt adormiti fie ca nu stiu sa analizeze acest caz simplum de inteles. Ca si "taricenii" din guvernarea 2004-2008, care nu au elaborat un proiec de lege , sau chiar sa fii reglementat printr-o Ordonanta de urgenta. Sa le cerem noilor inscaunati !


dorina_murarescu

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 13:16

Nu imbratisez punctele dvs de vedere in ceea ce priveste intrarea in legalitate a drogurilor tranzitorii. Nu apreciez nici statele care au luat deja astfel de masuri. Consider aceste politici ca fiind metode de salvare a unor societati cu mari probleme sociale. Nu intotdeauna gasim exemple pozitive in curtea vecininului. Cat despre atragerea turistilor, decat sa-mi doresc ca drogatii Europei sa-si petreaca vacantele la noi, prefer sa am un salariu mai mic intr-o tara mai linistita si asta nu este indoctrinare, ci pur si simplu un punct de vedere si libertatea de a spune nu. Astfel, dezaprob cu tarie consumul oricarui drog si intrarea acestora in legalitate.
In ceea ce priveste legalizarea prostitutiei sau mai degraba a caselor de toleranta, consider ca ar putea aduce unele beneficii societatii. Sunt multe de discutat si multe de luat in calcul dar as putea fi de acord.


banceanuvasile

105 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 13:58

De la: mariaoprea75, la data 2008-11-12 22:02:32Interesant topic! sunt pro legalizarii atat prostituitie cat si a drogurilor usoare sub forma de retete, adica controlate de medicul de familie!

Despre droguri ma abtin , dar atita timp cit alcoolul este la putere nici nu se poate vorbi de interes. Insa in categoria necesitatilor vitale care trebuie ridicate la nivel de demnitate umana o reprezinta activitatea sexuala . In acelas timp ar trebui sa fie urcate pedeapsa pentru viol de la infractiune la crima , adica la 15 ani cel putin. In 1936 in ROMANIA a functionat cu bune rezultate LEGEA CASELOR DE TOLERANTA , care se poate documenta de la arhivele statului , din monitorul oficial. Nimeni nu este obligat sa mearga acolo , nici femeile nici barbatii , insa cadrul legal era foarte bine conturat. Este absolut necesar aceasta legalizare .


bocsamica

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Deva

Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 14:09

Sper sa arzi in IAD cu drogurile si prostituatele tale.Ce crezi tu ca cu droguri si prostitutie va iesii Romania din criza?


rolly_the_only_one

14 mesaje
Membru din: 12/12/2008
Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 14:22

Doamne fereste ce oameni exista in secolul 21... eu zic sa va duceti in tarile din estul mijlociu si sa traiti acolo printre inapoiatii ca voi... drogurile nu sunt bune ca fac aia... e mai bunt alcoolul... spuneti-mi si mie cate crime se intampla din cauza alcoolului si cate din cauza drogurilor...cati oameni mor intr-un an din cauza tigarilor si cati din cauza drogurilor usoare?ganditi si dupa aia scrieti ca sunt un lucru rau... marijuana se foloseste in medicina la tratarea bolilor de plamani... si credeti-ma ca si in stare pura netratata are aceleasi efecte... alcoolul sau tutunul de ce te vindeca?nu mai zic nimic pentru ca in romania te lupti cu morile de vant.... imi pare rau ca m-am nascut aici intr-o tara cu oameni cu gandire de acum 100 de ani...


ultras_mariuss

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 14:26

pt toti cei care militati pt legalizarea prostitutiei.Toti ave-ti mame unii poate si surori, sotii,fice daca tot sunte-ti pt legalizarea prostitutiei si vede-ti numai beneficii de pe urma ei eu va zic sa incep-ti cu rudele apropiate sa le bagati in bordeluiri daca tot e asa de bine si dupa aia sa mai vb.Habar nu aveti prin ce iad trec ele.Credti ca ajung acolo de buna voie si nesilete de nimeni?cat despre droguri ce sa mai vb.De ce nu legalizam si furtul si crima de ce sa mai facem parnaie pt asa ceva?Nu ar fi mai bine ca sa faca fiecare ce vrea?!Nu vedeti decat bani si asta o sa va omoare si la propriu si la figurat


darksethstorm

60 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 14:30

eu zic sa facem o petitie, macar asa de chestie. sunt curios, acum folosind eternul telefon fara fir ym, cati o vor semna.
apropo de legalizare, nu cred ca se va intampla asa ceva la romanica noastra. mai ales pentru ca nu se imbogatesc "niste tineri" care se ocupa cu vanzarea, ci altii pe care nu-i vedem si nu ajung niciodata in belele din cauza asta.
ca si in america anilor 20 (perioada prohibitiei) cineva are foarte mult de castigat de pe urma acestui gen de comert subteran. cineva care nu este deranjat de nimeni, iar genul asta de interese sunt prea mari ca sa lase o eventuala lege sa le scada ceva din profit.
gandiiti-va doar cat de ieftina ar putea fi plantuta de productie autohtona.

si ca sa raspund la intrebarea initiatorului topicului, da - as vrea sa traiesc intr-o tara in care individul este liber sa experimenteze pe pielea lui substantele usoare si da - as vrea o prostitutie legala, foarte bine monitorizata.
in acelasi timp, romanica noastra plina de bovine care scuipa pe strada, molfaie seminte in mijloacele de transport, asculta manele si uita limba romana, nu este nici pe departe suficient de educata si civilizata pentru asa ceva.
pacat. asa ca fumam un muguras in munchen sau in bilbao. e ok asa. nu te judeca niciun fandosit.


http://supravietuitoriinromania.wordpress.com
valy19_rb

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 16:59

bravooo!

Dk ar gandi macar trei sferturi din populatzie asemanator cum ai gandit tu,Nerciel,tara noastra ar arata altfel,ar arata in okii celorlaltzi mai "libertina",cu o libertate oarecum usor "controlata",ceea c este f bn.;)

Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste prostitutzia shi ar fi o idee GENIALA dk s-ar gandi shi ai nostri conducatori s- o legalizeze(asta deja ar insemna niste pasi in plus pt Romania-in tarile membre UE prostitutiza legala exista deja d mult-cred k stii),insa treaba cu drogurile...ma abtzin,dar e o idee buna de luat in calcul in situatzia in kre ai spus DOAR DROGURILE USOARE ELIBERATE PRIN RETZETA de catre un medic(specialist).


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 17:12

VALY.....exista deja un Dr.SPECIALIST........DIAVOLUL.......cheamal,si va veni 100%....prima reteta....ce vrei tu.....a doua reteta.....ce vrea el.....by hepyy???


razvim1977

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 17:39

De ce scri odata "vede-ti" si alta data "vedeti". Care crezi tu ca e corect? Si de ce scri "incepe-ti" in contextul asta. Sa nu mai vorbim de "ave-ti"


urmasul

36 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Hunedoara

Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 18:24

asa e normal intr-o tara democrata cum e olanda sau suedia,numai asa vom avea respect fata de guvernanti care ne conduc ,in tara asta comunista securista.sa se legifereze drepturile omului,asa vom scapa de infractiuni de viol si de consum de droguri ilegal.


Fosta membra 9am.ro

2 mesaje
Membru din: 7/12/2008
Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 18:34

Sunt de acord cu legalizarea prostitutiei care oricum se practica-mai bine sa se faca cu medic, cu analize ptr, cei ce doresc-dar nu sunt de acord cu folosirea drogurilor cu reteta, oricum medicamente cu reteta sunt si acum


asion

19 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 20:02

Nu cred inspirata ideea de a pune la un loc doua problematici diferite: legalizarea prostitutiei, si drogurile, fie ele de orice categorie.

1. Cred ca legalizarea prostitutiei in tara noastra, ar trebui luata in seama de politicieni. iar cea mai veche meserie din lume sa fie, sub permanentul control si supraveghere al statului, LEGALIZATA! Eventualele boli venerice(nu numai) ar fi mult mai usor, tratate, vindecate si chiar eradicate.

- Miile de practicante ale acestei, atat de controversata slujba, isi incep activitatea de foarte devreme, si se "pensioneaza"la fel de, devreme, la maximum 40 de ani. Nefiind legalizata , meseria lor frumoasa si ingrata in acelasi timp, nu le poate asigura o pensie legala. Ajungand astfel tot la mila statului care, sub o forma sau alta, va trebui sa le acorde minime ajutoare : ba pentru hrana, ba pentru incalzire, ba pentru medicamente/spitalizare, ba pentru...
- Nu putine dintre aceste femei, in timpul practicarii muncii, dau nastere unor copii, care nu o data, sunt fara tata cunoscut, ajung poate in strada, sunt abandonati, chiar traficati...In final o mare bataie de cap, pentru statul roman, care va trebui sa cheltuiasca de la buget(care intotdeauna este insuficient pentru orice minister) pentru a le acorda tot felul de asistente si implicit ajutoare.
- Nu in ultimul rand, "prostituatele"(personal, acest apelativ este prea grav) "muncesc" pentru nimic, castigurile ajungand la "pestii" care ilegal, le abuzeaza, le maltrateaza sau le traficheaza altor pesti...

Iata doar cateva motive pentru care "prostitutia" ar trebui sa fie legalizata, sub o forma sau alta. Iar acest subiect, il consider bine venit, pe forum. Societatea civila, care pana acum, imi pare se manifesta numai pentru"EI...", ar trebui sa acorde atentia cuvenita, necesitatii legalizarii prostitutiei.

Cu respect,
Adrian.
Scuze, pentru eventualele greseli de redactare/exprimare.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 21:23

symy
sunt de acord cu tIne
SODOMA SI GOMORA , NU?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 21:28

symy, esti in minoritate, nu?
lupta, merita sa incerci, poti schimba multe!


Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului legalizarea prostitutiei si legalizarea drogurilor usoare sub forma de reteta de la doctorul de familie, vreodata posibile?
Mergi la: