back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Legea impotriva fumatului

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
gabymarinescu_pulsar

375 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Ianuarie 2009, ora 18:17

Ce ar fi daca concomitent cu legea impotriva fumatului(ce dictatorial suna lege impotriva ceva...)am emite(Guvernul desigur)o lege de impozitare a "VAPOPARELOR"adica a masinilor extragabaritice(limuzine si jeepuri de mari dimensiuni,capacitati cilindrice si puteri imense si inutile)care zic eu ca ar fi justificat intr-o perioada de criza ce se tot invoca pt a li se da in cap tot astora mici,angajatii marunti!?Adica TOT ce depaseste capacitatea cilindrica de 2000cmc,2000kg,si 200CP ar trebui impozitat usturator si progresiv!Da ,sunt la fel de daunatori in trafic sau in parcari cum sunt si fumatorii printre nefumatori!!Asa ca nu ar fi rau sa se gandeasca Guvernul la niste "surse"reale si numa'bune de muls pt un buget consolidat,dat fiind ca se stie ca din toti banii doar 10%sunt detinuti de o populatie de 90%,restul de 90%din bani sunt detinuti de o populatie de sub 10%!!!Acolo sunt banii dvs dlor guvernanti!!Ori se etaleaza si-si platesc fitele,ori se educa prin coercitiune(adica taxa pe nesimtire!)-ANUALA nu doar de prima inmatriculare,care ar trebui sa dispara de tot pt ca iar am luat teapa de la Renault,iar trebuie protectionism ca sa facem un lucru nedorit pe nici o piata!!Sa faca bine Renault si sa competitioneze corect,nu cu smenuri cum s-a obisnuit!Sa retehnologizeze Loganul(desi ma indoiesc ca sunt in stare-Meganul este un dezastru!)sau sa-l ieftineasca pana la ADEVARATA LUI VALOARE:5-6500Euro,da asta-i valoarea lui reala in prezent!


richard_gher2000

28 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Ianuarie 2009, ora 10:06

De la: marian_bd_rotaru, la data 2008-10-24 10:40:35Tampenie europeana . Se fumeaza de secole . Otravurile , vin din alimentele sintetice , apa clorinata , sedentarism , aerul poluat , stres , radiatiile cauzate de televizoare , calculatoare si celulare .


Corect!
Sunt de acord sa nu fumez in spatii inchise cu nefumatori la un loc, dar asa cum un om are voie sa consume o chestie sau sa nu o faca, asa am dreptul si eu. Dar sa fim seriosi... ce o fi mai rau? Fumul de la 10 tigari sau gazele de esapament de la o singura masina?
In plus cu cat interzici ceva cu atat tentatia e mai mare. Sunt constient ca-mi face rau, dar nu-mi face mai rau decat mancarea si bauturile de care nu ma pot feri nici cum.
Si daca tigari fumeaza lumea doar daca vrea... si nu de la 0 ani, mancare cu E-uri mananca lumea din fasa.
Si ca sa nu fie discriminare ca tot da UE cu legile antidiscriminare, ar trebui sa fie si baruri in care nefumatorii sa nu aiba ce cauta! (glumesc desigur):)

In concluzie sunt de acord cu cei care nu fumeaza si au tot dreptul sa solicite interzicerea fumatului in locuri publice (altele decat barurile) dar sa existe spatii speciale pentru fumat si nu sunt deacord in restaurante cu interzicerea fumatului, atat timp cat spatiul e al patronului, el ar trebui sa decida daca se fumeaza sau nu in localul lui, ca de aia e proprietatea lui.

In final o istorioara adevarata:
Am fost intr-o excursie intr-o tara destul de mizera si la un moment dat am fost intr-un loc in care mirosea ingrozitor. In grup eram doar 2 fumatori si restul nefumatori. Ei bine toti nefumatorii care faceau gura ca vezi Doamne ii afum (evident nu fumam in spatiu inchis ci in aer liber, pt repet incerc sa-i inteleg pe cei care nu fumeaza) au zis: ma bucur ca fumati ca fumul de tigara e suportabil pe langa ce e aici. Ma intreb: daca erau nefumatori convinsi, de ce si-au calcat peste principii si stateau in preajma mea si a celuilalt fumator? De ce? Aveam in grup o femeie care mi-a facut observatie tot drumul ca o afum desi nu stateam cu tigara langa ea ci la oarecare departare. De ce si ea si-a calcat peste principii daca tinea asa de mult la ele? .... No comment. Altii mi-au cerut tigari ca de... sa nu simta mirosul de acolo... cam ciudat pt cineva care face gura si e antifumator convins sa-si schimbe brusc ideile...



eastside

179 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 14 Ianuarie 2009, ora 00:23

"Libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt"......... Asta e un principiu democratic esential , ce nu reusesc sa pun cap la cap ar fi ca din toate comentariile de pina acum, cele de bun simt sint in mare majoritate ale nefumatorilor, sau ale celor care isi doresc sa se lase, pe cind fumatorii "de principiu" tind sa devina o specie. Mai, cit de prost tre' sa fii sa umpli 7 pagini si sa nu spui nimic ?!... Ai un viciu; OK, pina la urma si eu am alte "pagube"; dar sa vii sa-mi spui c-asa e bine, ca "dreptul meu", ca "eu pastrez distanta, ma duc in celalalt colt al camerei", ca "e localul patronului" (local in care ma costa tot atit....) si etc. Lasa-ne mai, n-o mai lua pe ocolite, daca trebuie punem mina de la mina si-ti luam sfoara si sapun, numai LASA-NE...............


boamfa_ion

86 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Ianuarie 2009, ora 18:44

iar ma uit si iar ma minunez. nu numai la ce aberatii mi-a fost dat sa vad aici(apropo de opinii si pareri). sunt unii care sub un pretext onorabil(protejarea nefumatorilor) ar fi de acord sa sucem societatea asta inapoi cu cateva sute sau mii de ani? dar daca s-ar intampla asta si ati fi de partea opusa a barierei? cum v-ati simti? mai ganditi-va un pic la asta.
mai spun o data ca sunt fumator si ca incerc sa respect si grupul nefumatorilor in niste limite impuse de reguli dar mai ales de bunul simt, nu asta e problema. problema esentiala e faptul ca la sugestiile unora ca voi toti fumatorii am ajuns sa reprezentam un grup discriminat care este facut sa se simta mai rau decat criminalii. cu alte cuvinte,in mintea voastra un fumator este mai rau decat un al capone,stalin,hitler etc. Poate n-ar fi rau sa mai luati niste statistici(oficiale) ale statului roman si sa va uitati pe cauzele mortalitatii. daca nu mai insel si mai stiu sa citesc acolo spune ca in tara asta mor anual mai multi oameni in urma accidentelor de masina decat ca urmare a fumatului(si nu numai la noi). Cum v-ati simti stimati nefumatori care sofati daca ati fi obligati sa aveti pe masina pictate aceleasi chestii de prost gust pe care le vedem noi pe pachetele de tigari? ce parere at avea daca pe orice automobil din tara asta ar trebui sa fie pictate postere cu efectele accidentelor auto?
ce ar fi daca am incerca sa incetam cu aberatiile si sa gandim in termeni reali? maine poimaine ve-ti fi8 de acord cu legiferarea altor chestii(consum de droguri) ca vai doamne pe voi nu va afecteaza dar acum va deranjeaza profund fumatul
cine e prostul si cine nu in toata treaba asta?


richard_gher2000

28 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Ianuarie 2009, ora 12:57

De la: bb_ess, la data 2009-01-14 00:23:51"Libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt".........


Libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt, fraza asta poate fi luata in ambele sensuri: fumatorul ii incalca libertatea nefumatorului dar si nefumatorul incalca liberatatea fumatorului, vezi ca-ti dai singur cu stangu' inn dreptu'.
Acum cine stabileste unde se termina libertatea unuia si unde incepe libertatea celuilalt? :))


Evident

66 mesaje
Membru din: 27/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Ianuarie 2009, ora 16:02

De la: gabymarinescu_pulsar, la data 2009-01-12 18:17:10Ce ar fi daca concomitent cu legea impotriva fumatului(ce dictatorial suna lege impotriva ceva...)am emite(Guvernul desigur)o lege de impozitare a "VAPOPARELOR"adica a masinilor extragabaritice(limuzine si jeepuri de mari dimensiuni,capacitati cilindrice si puteri imense si inutile)care zic eu ca ar fi justificat intr-o perioada de criza ce se tot invoca pt a li se da in cap tot astora mici,angajatii marunti!?Adica TOT ce depaseste capacitatea cilindrica de 2000cmc,2000kg,si 200CP ar trebui impozitat usturator si progresiv!Da ,sunt la fel de daunatori in trafic sau in parcari cum sunt si fumatorii printre nefumatori!!Asa ca nu ar fi rau sa se gandeasca Guvernul la niste "surse"reale si numa'bune de muls pt un buget consolidat,dat fiind ca se stie ca din toti banii doar 10%sunt detinuti de o populatie de 90%,restul de 90%din bani sunt detinuti de o populatie de sub 10%!!!Acolo sunt banii dvs dlor guvernanti!!Ori se etaleaza si-si platesc fitele,ori se educa prin coercitiune(adica taxa pe nesimtire!)-ANUALA nu doar de prima inmatriculare,care ar trebui sa dispara de tot pt ca iar am luat teapa de la Renault,iar trebuie protectionism ca sa facem un lucru nedorit pe nici o piata!!Sa faca bine Renault si sa competitioneze corect,nu cu smenuri cum s-a obisnuit!Sa retehnologizeze Loganul(desi ma indoiesc ca sunt in stare-Meganul este un dezastru!)sau sa-l ieftineasca pana la ADEVARATA LUI VALOARE:5-6500Euro,da asta-i valoarea lui reala in prezent!

Altu care nu are bani de masina si vrea sa oblige pe toata lumea sa conduca ligheane. Ti-a trecut cumva prin cap ca sunt masini cu motoare de 3000cmc ce au emisia de CO2 mai mica decat a unei dacii?? Auzi sa se impoziteze limuzinele.. Eu cred ca ar fi mai bine sa se impoziteze prostia, frustratea si invidia si ar veni mult mai multi bani la buget.
ON TOPIC. Acum exista localuri de nefumatori si de fumatori. Mi se pare corect: fiecare alege unde vrea sa mearga si punct.


moniquer_sweet

24 mesaje
Membru din: 13/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Ianuarie 2009, ora 16:44

intr-o zi o sa mor d ras....unii d p aici sunt chiar penibili...nu int dc va certati intre voi???
oricum nefumatorii vb degeba si asa o sa continue sa respiere aerul poluat, al nostru, al fumatorilor:))
si legat de sila si toate cele...e bn k ti-e sila mai...nush cum, dar, mie una mi-e mila d tn k tre sa ne suporti in continuare...:D si oricum nu conteaza c simti u pe noi pt k esti =0 . nu te cun si nici nu vreau...am prieteni nefumatori care suporta fumul de tzigata, dak nu-l suportati, izolati-va:))


Evident

66 mesaje
Membru din: 27/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Ianuarie 2009, ora 17:16

De la: moniquer_sweet, la data 2009-01-17 16:44:24intr-o zi o sa mor d ras....unii d p aici sunt chiar penibili...nu int dc va certati intre voi???
oricum nefumatorii vb degeba si asa o sa continue sa respiere aerul poluat, al nostru, al fumatorilor:))
si legat de sila si toate cele...e bn k ti-e sila mai...nush cum, dar, mie una mi-e mila d tn k tre sa ne suporti in continuare...:D si oricum nu conteaza c simti u pe noi pt k esti =0 . nu te cun si nici nu vreau...am prieteni nefumatori care suporta fumul de tzigata, dak nu-l suportati, izolati-va:))

Un raspuns de bin simt.


eastside

179 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 17 Ianuarie 2009, ora 23:01

De la: moniquer_sweet, la data 2009-01-17 16:44:24intr-o zi o sa mor d ras....unii d p aici sunt chiar penibili...nu int dc va certati intre voi???
oricum nefumatorii vb degeba si asa o sa continue sa respiere aerul poluat, al nostru, al fumatorilor:))
si legat de sila si toate cele...e bn k ti-e sila mai...nush cum, dar, mie una mi-e mila d tn k tre sa ne suporti in continuare...:D si oricum nu conteaza c simti u pe noi pt k esti =0 . nu te cun si nici nu vreau...am prieteni nefumatori care suporta fumul de tzigata, dak nu-l suportati, izolati-va:))


Uitati-va si la proasta asta..... Fa toanto, ce cauti pe aici?! Te-ai ratacit de pitipoancele si de cocalarii tai?..... Tu nu meriti sa fii contrazisa nicicum, ar fi un afront la adresa tuturor celor cara si-au mai dat cu parerea pe-aici.... Si crede-ma, multi chiar au exagerat. Uite de la cine asteptam noi sa ne plateasca pensia (dac-o mai prindem vreunul, sau daca o sa ne mai dorim asta).


eastside

179 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 17 Ianuarie 2009, ora 23:10

De la: mirceapopescu2002ro, la data 2009-01-12 15:45:58
De la: terente, la data 2009-01-12 14:48:18fiecare ar trebui sa fie liber sa faca ce vrea atata timp cat NU-L DERANJEAZA pe cel din jur!

Dar mare parte din fumatori nu inteleg asta. cand ii trece pofta de o tzigara, tre sa si-o aprinda, indiferent unde se afla. Mai ales pe strada. Nu conteaza cine-i in jurul lor. Sunt un fost fumator, regret fiecare tzigara pe care-am fumat-o am fost un cretin, bou, etc. si stiu cum e cu pofta de tzigara. Era greu rau, mai ales sa fumez numai afara intr-un coltz, sau numai pe hol sa nu-i deranjez pe ceilalti.
Bine ca le-am lasat.

Nu sunt de acord cu interzicerea totala a viciului care este ci cu o educare [a se citi dresare] a fumatorilor. E cam ca si cu mersu' la buda. Te trece cãcarea, te duci la budã! Asa sa fie si cu tzigarea: Nu mai poti? Iti cere rau organismul nicotina? In locul special amenajat cu tine!

Sanatate tuturor.

Respect!!! Despre asta e vorba, dar cu cine?.....


eastside

179 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 18 Ianuarie 2009, ora 23:20

De la: moniquer_sweet, la data 2009-01-18 22:58:15dar de unde esti? de prin ce sat? nu te-a invatat mama ta sa vb frumos? ti-a sp k la fata se spune "fa"??? si "toanto" :)) ...invata sa vb, sa scrii dupa care poti sa mi te adresezi! pan at...spor la treaba! ;)
p.s: si raspunsul meu d inainte a fost special postat pt o pers draganoi sau nush cum care a facut 13-14 p forumul asta ;)...am scr si pe la pag 3 cva, ceea ce cu adev cred ..oricum nu am dc sa ti dau tie explicatii..pt k nu le-ai intelege..
...si in general pe la tzara ( d und provii u) se asc manele si tot p akolo colcaie d cocalari..nush dak ai auzit d minimal...:d dak ai avea gusturi probabil asta ai asculta! ;)



1. nu conteaza pentru cine erau cuvintele alea pline de "miez", personal m-am umplut de respect inca de la primul paragraf......
2. nu primesc lectii de moralitate sau de conduita civica de la un exemplar ca tine
3. cind noi "taranii" mergeam la universitate pe copou, ai tai stra- stra bunici puneau la punct regulamentul oficial la alba neagra
4. e de o mirlanie de care doar tu poti fi in stare, sa-i jignesti pe tarani asa doar pentru ca "asa vrea muschii tai". Pina la urma , marele tau merit e ca nu te-ai nascut acolo, nu ?
5. cit despre genul muzical despre care spui, ma simt nevoit sa ma abtin din respect pentru un fost coleg de facultate care produce si are succes cu astfel de muzici. Personal nu ma atrage, asta poate si din cauza ca am crescut ascultindu-i pe cei de la Depeche, Metallica, Guns si altii pe care nu-i cunosti.
In concluzie, papusa mica si sexoasa (vorba unui clasic in viata), orice forma de politete la adresa ta este un act teribil de discriminare a celor care chiar au ceva de spus........


moniquer_sweet

24 mesaje
Membru din: 13/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Ianuarie 2009, ora 23:37

hai k nu am intr p forumul asta k sa mi fac nervi din cauza unor ratati k tn! e bn k la 30 d ani ai tai stai noptile p forumuri in loc sa faci cva inteligent!
ti-am sp si-ti repet masoara-ti cuvintele, eu initial nu te-am jignit..dak nu int d vb buna...at stai in trocul tau..pana o sa t manance porcii! ;)
si..btw..ma mir k ai terminat o facultate..
si...sa nu sp k sunt nesimtita..toate cele bune...desi fac urari nu miracole...stii vb aia cel mai destept, cedeaza..pa-pa


eastside

179 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 18 Ianuarie 2009, ora 23:43

Cred ca am inceput sa ma prind (cam tirziu recunosc...) pe tine nu prea te duce mintea......
P.S. daca emisiunea lui Badea e asa tirziu , ce sa-i faci? tu ce scuza ai?.........


Evident

66 mesaje
Membru din: 27/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Ianuarie 2009, ora 15:55

De la: bb_ess, la data 2009-01-14 00:23:51"Libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt"......... Asta e un principiu democratic esential , ce nu reusesc sa pun cap la cap ar fi ca din toate comentariile de pina acum, cele de bun simt sint in mare majoritate ale nefumatorilor, sau ale celor care isi doresc sa se lase, pe cind fumatorii "de principiu" tind sa devina o specie. Mai, cit de prost tre' sa fii sa umpli 7 pagini si sa nu spui nimic ?!... Ai un viciu; OK, pina la urma si eu am alte "pagube"; dar sa vii sa-mi spui c-asa e bine, ca "dreptul meu", ca "eu pastrez distanta, ma duc in celalalt colt al camerei", ca "e localul patronului" (local in care ma costa tot atit....) si etc. Lasa-ne mai, n-o mai lua pe ocolite, daca trebuie punem mina de la mina si-ti luam sfoara si sapun, numai LASA-NE...............

Nu te mai agita atat. In Bucuresti au aprut localuri exclusiv dedicate fumatorilor si localuri de nefumatori. Asa e o chestie legata strict de optiune si nu mai deranjeaza nimeni pe nimeni.


eastside

179 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 19 Ianuarie 2009, ora 20:35

"Nu te mai agita atat. In Bucuresti au aprut localuri exclusiv dedicate fumatorilor si localuri de nefumatori. Asa e o chestie legata strict de optiune si nu mai deranjeaza nimeni pe nimeni. "

Nu ma refeream la genul asta de segregatie, e bine totusi ca exista posibilitatea de a opta. Pe mine personal nu ma deranjeaza atit fumul de tigara cit mentalitatea de pestera a unora si lipsa de respect. Din pacate putem face analogii cu genul asta de situatie, la orice colt de strada, pentru ca asta e tara in care traim....... Daca stau sa-i numar, cred ca am mai multi prieteni fumatori, dar nu s-au pus niciodata probleme de genul celor de mai sus.
Ce m-a facut sa iau foc si sa fiu mai agresiv in exprimare a fost impartirea asta in prosti si destepti, indiferent in care parte e una sau alta si nivelul de cretinitate al unora. Protectia anonimatului si posibilitatea de a te pretinde ce nu esti, da curaj unor oligofreni sa-si desarte craniul de dejectii. Am intrat pe forum fiindca mi-a facut placere sa stau de vorba cu oameni care gindesc si te lasa sa gindesti, dar contactul cu tot felul de pitipoance care se vor perverse sau cu indivizi adoratori de copilul minune ma fac sa vreau sa renunt, pentru ca rahaturi dintr-astea mi se-ntimpla zilnic pe strada, in trafic, in magazin etc. Imi pare rau sa constat ca-mi ramin din ce in ce mai putine motive sa nu plec din tara asta. Mult noroc tie...... ;)


obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Ianuarie 2009, ora 21:09

Eu sincer nu stiu de ce va certati, dar sa stiti ca eu unul nu sunt deacord cu fumatul in restaurant sau in alte locuri publice ( mentionez faptul ca am fost fumator cu carte de munca 22 de ani fara concediu de odihna sau medical ), anul trecut am reusit sa ma las de fumat si ma simnt foarte bine, afara sa stiti ca nu aveti voie sa fumati in locuri publice ( stiti la ce ma refer ) tigarile nu le gasesti pe la toate colturile ca la noi sau buticuri ( sa nu mai vorbim de tigari la bucata cum se practica la noi), mai nou am vazut o emisiune unde in Italia nu se mai serveste bauturi dupa ora 18.00 ( abia acum sa introdus aceasta lege ), si nu se mai revolta nimeni, si mai sunt si alte tari din europa unde sunt aceste legi nu moare nimeni, va inteleg foarte bine pe voi care fumati dar ganditiva si la noi ca nu avem nici o obligatie sa va suportam fumul dumneavoastra in timp ce stau la masa.


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
Evident

66 mesaje
Membru din: 27/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Ianuarie 2009, ora 10:56

De la: obliografic, la data 2009-01-19 21:09:48Eu sincer nu stiu de ce va certati, dar sa stiti ca eu unul nu sunt deacord cu fumatul in restaurant sau in alte locuri publice ( mentionez faptul ca am fost fumator cu carte de munca 22 de ani fara concediu de odihna sau medical ), anul trecut am reusit sa ma las de fumat si ma simnt foarte bine, afara sa stiti ca nu aveti voie sa fumati in locuri publice ( stiti la ce ma refer ) tigarile nu le gasesti pe la toate colturile ca la noi sau buticuri ( sa nu mai vorbim de tigari la bucata cum se practica la noi), mai nou am vazut o emisiune unde in Italia nu se mai serveste bauturi dupa ora 18.00 ( abia acum sa introdus aceasta lege ), si nu se mai revolta nimeni, si mai sunt si alte tari din europa unde sunt aceste legi nu moare nimeni, va inteleg foarte bine pe voi care fumati dar ganditiva si la noi ca nu avem nici o obligatie sa va suportam fumul dumneavoastra in timp ce stau la masa.

Omule in caz ca nu ai fost atent: EXISTA LOCALURI DE FUMATORI SI LOCALURI DE NEFUMATORI. Asa ca nu trebuie sa suporti fumul nimaniui. Vezi la intrare ca e restaurant de fumatori si nu intri, cauti unul de nefumatori. In felul asta fiecare isi isi savureaza mancarea/ viciul fara sa deranjeze pe altcineva.


obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Ianuarie 2009, ora 13:21

De la: Evident, la data 2009-01-20 10:56:34
De la: obliografic, la data 2009-01-19 21:09:48Eu sincer nu stiu de ce va certati, dar sa stiti ca eu unul nu sunt deacord cu fumatul in restaurant sau in alte locuri publice ( mentionez faptul ca am fost fumator cu carte de munca 22 de ani fara concediu de odihna sau medical ), anul trecut am reusit sa ma las de fumat si ma simnt foarte bine, afara sa stiti ca nu aveti voie sa fumati in locuri publice ( stiti la ce ma refer ) tigarile nu le gasesti pe la toate colturile ca la noi sau buticuri ( sa nu mai vorbim de tigari la bucata cum se practica la noi), mai nou am vazut o emisiune unde in Italia nu se mai serveste bauturi dupa ora 18.00 ( abia acum sa introdus aceasta lege ), si nu se mai revolta nimeni, si mai sunt si alte tari din europa unde sunt aceste legi nu moare nimeni, va inteleg foarte bine pe voi care fumati dar ganditiva si la noi ca nu avem nici o obligatie sa va suportam fumul dumneavoastra in timp ce stau la masa.

Omule in caz ca nu ai fost atent: EXISTA LOCALURI DE FUMATORI SI LOCALURI DE NEFUMATORI. Asa ca nu trebuie sa suporti fumul nimaniui. Vezi la intrare ca e restaurant de fumatori si nu intri, cauti unul de nefumatori. In felul asta fiecare isi isi savureaza mancarea/ viciul fara sa deranjeze pe altcineva.




Multumesc pentru faptul ca m-ai facut atent ( stiu si eu sa citesc nu trebuia sa-mi spui tu lucrul asta ) imi pare rau ca nu ai inteles ce am vrut sa zic defapt , nu asta era ideia.


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
Evident

66 mesaje
Membru din: 27/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Ianuarie 2009, ora 14:41

De la: obliografic, la data 2009-01-20 13:21:00
De la: Evident, la data 2009-01-20 10:56:34
De la: obliografic, la data 2009-01-19 21:09:48Eu sincer nu stiu de ce va certati, dar sa stiti ca eu unul nu sunt deacord cu fumatul in restaurant sau in alte locuri publice ( mentionez faptul ca am fost fumator cu carte de munca 22 de ani fara concediu de odihna sau medical ), anul trecut am reusit sa ma las de fumat si ma simnt foarte bine, afara sa stiti ca nu aveti voie sa fumati in locuri publice ( stiti la ce ma refer ) tigarile nu le gasesti pe la toate colturile ca la noi sau buticuri ( sa nu mai vorbim de tigari la bucata cum se practica la noi), mai nou am vazut o emisiune unde in Italia nu se mai serveste bauturi dupa ora 18.00 ( abia acum sa introdus aceasta lege ), si nu se mai revolta nimeni, si mai sunt si alte tari din europa unde sunt aceste legi nu moare nimeni, va inteleg foarte bine pe voi care fumati dar ganditiva si la noi ca nu avem nici o obligatie sa va suportam fumul dumneavoastra in timp ce stau la masa.

Omule in caz ca nu ai fost atent: EXISTA LOCALURI DE FUMATORI SI LOCALURI DE NEFUMATORI. Asa ca nu trebuie sa suporti fumul nimaniui. Vezi la intrare ca e restaurant de fumatori si nu intri, cauti unul de nefumatori. In felul asta fiecare isi isi savureaza mancarea/ viciul fara sa deranjeze pe altcineva.




Multumesc pentru faptul ca m-ai facut atent ( stiu si eu sa citesc nu trebuia sa-mi spui tu lucrul asta ) imi pare rau ca nu ai inteles ce am vrut sa zic defapt , nu asta era ideia.

Ba am inteles exact ce ai vrut sa zici, si faza cu nu moare nimeni mi se pare expirata. E o aberatie si o incalcare a drepturilor sa interzici fumatul Fumez pe banii mei, pe sanatatea mea. Inteleg sa nu lezez drepturile unui nefumator, asa ca nu fumez in locuri unde fumatul nu este permis. In acceasi masura, nefumatorii nu sunt in pozitia de a-si da cu parerea despre dreptul nostru de a fuma. Concluzie: cata vreme nu sunteti obligati sa stati in fum nu cred ca ar trebui sa mai tipe cineva sus si tare ca fumatul interzis nu a omorat pe nimeni.


obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Ianuarie 2009, ora 19:10

Evident de ce te grabesti sa tragi concluzii,
Ideia era ca poti fuma cat vrei ( sa-ti ajute dumnezeu sa fumezi si cate 5 pachete pe zi si nu ma intereseaza), daca citeai cu atentie si eu am fost un fumator inrait am calculat si in 22 de ani am cotizat cu peste 15.000de euro pe tigari in aceasta perioada si nu m-am ales cu nimic, acum privesc lucrurile din tabara adversa si le dau dreptate, numai daca te lasi de fumat ai sa intelegi cu adevarat credema ca si eu cand fumam eram ca tine inrait de ce sa mi se interzica acest lucru dar acum le dau dreptate si dupa ce am umblat prin lume am inteles mai multe, sunt tari care nu ai voie sa fumezi in restaurant nu cum e la noi separat, acolo este interzis categoric fumatul si in foarte multe locuri publice, cel putin in aeroporturi sub nici o forma nu ca la noi pe la WC sau cum era anul trecut camera de fumat in aeroport.
Asta am vrut sa zic
Credema ca e naspa sa mirosi ca o scrumuiera nespalata de o saptamana, am vazut asta pe pielea mea
Spor la fumat


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
eastside

179 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 20 Ianuarie 2009, ora 21:45

"Cea mai pitipoanca preferata" nu mai are nimic de zis?!...... Eu nu cred ca dispui totusi de intelepciunea de a nu te baga decit in disputele pe care le poti cistiga. Hai !........... nu mai stii nici o injuratura?....... (daca vrei te meditez si ne-ntelegem noi....... )


ing76s

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Ianuarie 2009, ora 21:57

Fumatoare fiind sunt constienta ca niciun nefumator nu e obligat sa-mi suporte mie fumul de tigara dar trebuie amenajate locuri pt. fumatori ...


Evident

66 mesaje
Membru din: 27/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Ianuarie 2009, ora 12:11

De la: obliografic, la data 2009-01-20 19:10:43Evident de ce te grabesti sa tragi concluzii,
Ideia era ca poti fuma cat vrei ( sa-ti ajute dumnezeu sa fumezi si cate 5 pachete pe zi si nu ma intereseaza), daca citeai cu atentie si eu am fost un fumator inrait am calculat si in 22 de ani am cotizat cu peste 15.000de euro pe tigari in aceasta perioada si nu m-am ales cu nimic, acum privesc lucrurile din tabara adversa si le dau dreptate, numai daca te lasi de fumat ai sa intelegi cu adevarat credema ca si eu cand fumam eram ca tine inrait de ce sa mi se interzica acest lucru dar acum le dau dreptate si dupa ce am umblat prin lume am inteles mai multe, sunt tari care nu ai voie sa fumezi in restaurant nu cum e la noi separat, acolo este interzis categoric fumatul si in foarte multe locuri publice, cel putin in aeroporturi sub nici o forma nu ca la noi pe la WC sau cum era anul trecut camera de fumat in aeroport.
Asta am vrut sa zic
Credema ca e naspa sa mirosi ca o scrumuiera nespalata de o saptamana, am vazut asta pe pielea mea
Spor la fumat

Nu m-am grabit deloc. Exact asta spuneam, si anume ca acele tari, din care unele se pretind si mari democratii ingradesc niste drepturi. Cum adica sa interzici complet fumatul in restaurante. Inteleg sa nu ne bagam peste nefumatori, dar asta deja este exagerat. Stiu care sunt riscurile la care ma expun, stiu cat cheltuiesc, dar atata timp cat nu fac ceva ilegal mi se pare o ingradire a drepturilor. Si las' ca banii se duc pe apa sambetei si pe altele, ca doar de asta sunt facuti. Cand dai 20000 de euro pe o masina si peste trei ani face 10000 cum e?


obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Ianuarie 2009, ora 21:21

Evident, nu uita ca fumatul este un viciu , de aceia nu inteleg de ce unii confunda acest viciu cu o necesitate, si nu am vazut in constitutie ceva mentionat cu privire la fumat sau ceva legat de vicii.

Asta nu inteleg unii ca voi

Iti doresc spor la fumat in continuare .
Cand te lasi de fumat ai sa intelegi mai bine aceste lucruri, de aceia te rog nu te supara pe mine.


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
eastside

179 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 21 Ianuarie 2009, ora 21:29

Azi am fost sa maninc intr-un restaurant unde mincarea e dumnezeiasca. Cu alte cuvinte, desi stiam unde ma duc am zis ca hai, treaca de la mine ca n-o fi foc. Dar cum stateam eu asa si ma uitam la doua capete de bivol, un el si o ea, cum trageau ei tacticos din tigara, copilul lor era la ceeasi masa cu ei, copii altora erau in aceeasi sala cu ei, parca mi s-a pus negru.... Imi mai aduceam aminte si diverse comentarii de pe-aici..... Putin a lipsit ! ... De ce nu mor prostii astia mai odata? Toti odata ............


Cain3_TurbaT

3 mesaje
Membru din: 21/01/2009
Oras: Ramnicu Valcea

Postat pe: 22 Ianuarie 2009, ora 01:11

De la: bb_ess, la data 2009-01-21 21:29:24Azi am fost sa maninc intr-un restaurant unde mincarea e dumnezeiasca. Cu alte cuvinte, desi stiam unde ma duc am zis ca hai, treaca de la mine ca n-o fi foc. Dar cum stateam eu asa si ma uitam la doua capete de bivol, un el si o ea, cum trageau ei tacticos din tigara, copilul lor era la ceeasi masa cu ei, copii altora erau in aceeasi sala cu ei, parca mi s-a pus negru.... Imi mai aduceam aminte si diverse comentarii de pe-aici..... Putin a lipsit ! ... De ce nu mor prostii astia mai odata? Toti odata ............


Nu ma intereseaza nici pe mine nici pe ceilalti la ce restaurant ai fost tu si ce super mancare ai mancat acolo... Nu'ti mai da atatea aere de om intelectual k nu esti..
Vrei sa iti zic eu ce esti? Esti un pripas leshinat care sufera de LTP..
"LTP=Lipsa totala de p...."
Stii ce ma deranjeaza cel mai mult la tine? Faptul k nu ai respect fata de sexul feminin... Ce treaba ai avut tu sa te legi de moniquer?
Cu ce drept o faci proasta, toanta, "pitipoanca"?
Unde te-a durut pe tine dak fata si-a zis cuvantul?
Pacat k nu pot sa-ti zic cateva de dulce...
O mare trupa romaneasca canta "Shoot yourself!!".. Ti-as sugera sa faci la fel..
Ne faci prosti, vrei sa scapi de noi... Putin imi pasa
Tot ce stiu e k doar o viata am.. Dc sa nu o traiesc din plin? Dc sa nu incerc tot ce se poate incerca? Mai bine asa decat sa traiesc in frica toata viata...
Astept reply "Pripaldo"

Power to the "Smoking" people


Evident

66 mesaje
Membru din: 27/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Ianuarie 2009, ora 11:31

De la: bb_ess, la data 2009-01-21 21:29:24Azi am fost sa maninc intr-un restaurant unde mincarea e dumnezeiasca. Cu alte cuvinte, desi stiam unde ma duc am zis ca hai, treaca de la mine ca n-o fi foc. Dar cum stateam eu asa si ma uitam la doua capete de bivol, un el si o ea, cum trageau ei tacticos din tigara, copilul lor era la ceeasi masa cu ei, copii altora erau in aceeasi sala cu ei, parca mi s-a pus negru.... Imi mai aduceam aminte si diverse comentarii de pe-aici..... Putin a lipsit ! ... De ce nu mor prostii astia mai odata? Toti odata ............

Grseala TA. Stiai ca e restaurant de fumatori si ai intrat. Eu daca stiu ca e restaurant de nefumatori pur si simplu nu intru, indiferent cat de "dumnezeiasca" ar fi mancarea.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 22 Ianuarie 2009, ora 15:08

am si eu o mica rugaminte pentru cei care au blog sau cunosc blogeri sa completeze un mic chestionar despre profilul identitar al blogerilor 89.44.156.94/ . puteti sa il dati si mai departe. merci mult si sa fiti iubiti!


eastside

179 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 22 Ianuarie 2009, ora 20:17

Salutare Evident,
nu te supara, dar n-ai inteles. Motivul pentru care merg acolo sa maninc e ca nu prea gasesti asa ceva la orice colt, asa ca "ma sacrific" , iar indignarea mea nu era legata de faptul ca eram "afumat" ci de faptul ca pe dobitoci nu-i interesa de propriul copil, daramite de al altuia. Cit despre tine, ciine rau sau cum iti mai spui tu, am o curiozitate - ai avea tupeu oare sa-mi spui toate alea cu mine de fata?...... Make my day !!! Nu-i nimeni atit de prost sa nu-si dea seama ca esti un om in misiune. Daca tot te-a pus aia sa-i faci treaba, nu fi prost, cauta sa-ti iasa si tie ceva. Cit despre respectul fata de urmasele Afroditei, te-nseli. Imi plac femeile, iubesc femeile si pe unele chiar le si respect. Cind dau de prosti insa, fac bube........ Indiferent de sex.

A, si inca ceva - nu ti-ai cistigat dreptul sa citezi din Parazitii, soarec oparit ce esti, daca iti faci timp sa asculti, nu-ti trebuie facultate sa-ti dai seama ca fac misto la greu de astia ca tine.

Despre ce-ai mai vomat tu acolo despre mine, nu comentez, dar as putea s-o pun pe pitipoanca in legatura cu nevasta-mea, sa te faca de rusine............

P.S. 1 - ca sa nu avem vorbe, legat de ce-am zis mai devreme, respectul se cistiga.
P.S. 2 - pe tine te rog, insist chiar, sa nu te lasi de fumat.
P.S. 3 - desi nu meriti, elegant ar fi din partea mea sa te informez ca am 1.90 m, 92 de kg, iar sportul meu preferat n-a fost niciodata fotbalul...........




eastside

179 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 22 Ianuarie 2009, ora 23:01

De la: Evident, la data 2009-01-22 11:31:44
De la: bb_ess, la data 2009-01-21 21:29:24Azi am fost sa maninc intr-un restaurant unde mincarea e dumnezeiasca. Cu alte cuvinte, desi stiam unde ma duc am zis ca hai, treaca de la mine ca n-o fi foc. Dar cum stateam eu asa si ma uitam la doua capete de bivol, un el si o ea, cum trageau ei tacticos din tigara, copilul lor era la ceeasi masa cu ei, copii altora erau in aceeasi sala cu ei, parca mi s-a pus negru.... Imi mai aduceam aminte si diverse comentarii de pe-aici..... Putin a lipsit ! ... De ce nu mor prostii astia mai odata? Toti odata ............

Grseala TA. Stiai ca e restaurant de fumatori si ai intrat. Eu daca stiu ca e restaurant de nefumatori pur si simplu nu intru, indiferent cat de "dumnezeiasca" ar fi mancarea.


M-am splat putin pe miini , si revin cu alta dispozitie... Vreau sa te-ntreb, de ce nu intri in restaurant de nefumatori? Nu te poti abtine o ora? Si in afara de tigara chiar n-ai nicio alta bucurie? O mincare buna de exemplu. Eu zic ca exista doua feluri de oameni : cei care fac si cei care nu recunosc. Si apropo, daca te duci in orice cofetarie, imposibil sa nu gasesti vreun vitel cu "paiu-n bot". Unde c..at sa te duci cu copilul daca nu la cofetarie ? . Nu ti-am cerut sa nu fumezi, cum spuneai intr-un post anterior - fumezi pe sanatatea ta, dar hai sa ramina asa.
Bafta !


Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului legea impotriva fumatului
Mergi la: