back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Legea impotriva fumatului

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
sony13angel

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 15:18



dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 20:58

Draga alincaba,

chiar nu stiu de ce ti-e tie sila ca mie mi-e sila, pentru ca in acelasi mesaj am scris lucruri mult mai grave. Dar probabil ca in forma de lista textul are mai multa claritate si e mai usor de receptat.

Am vorbit acolo despre: - "putoarea voastra ordinara"
- o "turma de idioti total responsabili si parsivi"
- faptul ca "nu ganditi deloc"
- "prostie, slabiciune si egoism"
- "fumul (vostru)de pe creier"

Ce spui? Ma condamni sau accepti sila mea?


alincaba

138 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 12:18

Nu te condamn ca nu am nici un drept sa condamn pe nimeni.. asa cum fac altii:)


Dar oricum vorbele care le zici tu is mult prea grele si prea rautacioase....

Eu cred ca ele sunt valabile doar la fumatori care nu respecta regulile..... dar nu la toti..... de exemplu.. unu fumator care nu il intereseaza si fumeaza langa un copil sau o persoana ce nu doreste sa inspire fumul lui.. da.. pt el .. sunt deacord cu vorbele alea... dar nu la toti!..

Fumatul nu e bun... dar trebuie sa respectam orice om.... si sa nu ne fie sila de nimeni.. :)

O zi frumoasa..

P.S " Fumatul dauneaza grav sanatatii" :)


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 15:23

Draga alincaba,

DA. E valabil doar pentru cei care nu-i respecta pe nefumatori.



Eu sper sa te lasi de fumat, sa ai forta mai ales pentru ca contientizezi pericolul si pari un om responsabil. Succes!


alincaba

138 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 15:33

Multumesc,

Si eu sper sa ma las de fumat, eu nu fumez f mult,cam un pachet la 2 zile.. dar eu conduc foarte mult.... si la volan e putin plictisitor sa nu faci chiar nimic,si prin oras cand ies .. iar e cam greu... dar am sa incerc sa ma las pentru ca stiu ca nu e sanatos.....:)

Eu niciodata nu ma supar cand se scumpesc tigarile...:) ar trebui sa fie 1 milion pachetul ca sa nu ne permitem sa ne cumparam cate unul in fiecare zi..:).. dar asta e deocamndata....:)

Eu am decis din 2009 sa ma las..... tzine`mi pumnii:)

O zi frumoasa la toti:)


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 16:10

Draga alincaba,

chestia cu tinutul pumnilor pt. noroc e o superstitie. Totul depinde de tine. Eu ti-am dorit numai bine. Tu trebuie sa gandesti pozitiv, chiar foarte pozitiv, cu incredere in fortele tale proprii fara ajutor dinafara. Ai forta, trebuie doar sa crezi.

In masina, ca sa nu te plictisesti ( si e chiar periculos sa fumezi in masina ) iti sugerez sa asculti muzica preferata si nu mai ai cum sa te gandesti la tigari, ci te vei gandi la viata ta sau la atmosfera creata de muzica respectiva. Daca vrei, vino pe topicul meu ( "Stie cineva care e MUZICA ADEVARATA..." ) si-ti dau o lista cu piesele cele mai reusite de ascultat la volan.

Ai grija de tine si de cei pe care-i iubesti!



alincaba

138 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 16:59

Multumesc de optiunile pe care mi le dai :)

In masina pentru mine muzica mea preferata e ceea mai importanta.. am muuulte cd-uri cu muzica ce ascult eu...:) dar totusi.. dupa 10 ore de condus../ muzica nu e suficienta:)

Eu am o firma si is partener la o firma din germania.. si trebuie in fiecare saptamana sa fac drumul Oradea- Essen .. si e mult.. dar ma descurc... in germania fumez mai putin oricum:)......

Am sa intru pe topicul tau...:)

O zi frumoasa:)


Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 22:43

Voi incepe prin a face precizarea ca sunt fumator.
Deasemeni trebuie sa spun ca sunt de acord cu aceasta lege in anumite priviinte. In altele nu. Ma refer la ceea ce am auzit despre legea respectiva - ca nu am citit textul exact. A facut-o oare cineva? Legea este doar in stadiul de proiect sau e promulgata? Stie cineva exact lucrul asta sau vorbim asa de amorul artei?

In orice caz, eu unul sunt de acord cu interzicerea fumatului in spatiile publice. Nu sunt insa de acord cu definitia termenului de spatiu public.
Spatiul public e un loc in care esti obligat sa ajungi , din motive diverse (precum primaria, scoala, facultatea, spitalul). In asemenea locuri ajungi pentru ca vrei sa depui o cerere, sa ai o educatie, sa rezolvi o problema de sanatate etc.
Nu sunt de acord insa cu includerea in categoria spatiului public a carciumilor. Asta e singurul punct in care ma simt discriminat. Eu cred ca a intra intr-o carciuma e o optiune . Mai mult decat atat , daca as fi patron de club, m-as gandi ca am tot dreptul sa stabilesc in clubul meu regula pe care o poftesc in legatura cu asta. Cui nu ii convine sa nu imi calce pragul.
Pot fi adoptate solutii de compromis doar in anumite cazuri. Intr-un spatiu nou construit poti face separatie intre zone, dar ce te faci cu o gramada de locuri din centrul istoric unde lucrul asta nu e posibil?


Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 22:53

E un lucru care ma uimeste cand vad cum se revarsa nervii de ambele parti ale baricadei. Ba unora le e sila , ba celorlalti li se ridica parul pe spinare ca li se incalca libertatile.
Mai oameni buni, voi aveti cu totii numai prieteni de aceeasi teapa ca si voi?
Eu unu marturisesc ca am prieteni si cunostinte si din randul nefumatorilor, chiar daca sunt fumator. Asta nu inseamna ca stau sa ii injur ca nu sunt de acord cu mine. Incerc pe cat posibil sa nu ii deranjez cu tigarile. Daca sunt la vreo carciuma e mai greu. Daca sunt la o ceainarie cu vreo prietena careia ii place acolo - ma abtin eu.

PS - bizar comentariul ala cu petrolul si tigarile - n-am priceput nimic.

erai beat domnu?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 23:02

De la: The_Mole, la data 2008-11-18 22:53:43E un lucru care ma uimeste cand vad cum se revarsa nervii de ambele parti ale baricadei. Ba unora le e sila , ba celorlalti li se ridica parul pe spinare ca li se incalca libertatile.
Mai oameni buni, voi aveti cu totii numai prieteni de aceeasi teapa ca si voi?
Eu unu marturisesc ca am prieteni si cunostinte si din randul nefumatorilor, chiar daca sunt fumator. Asta nu inseamna ca stau sa ii injur ca nu sunt de acord cu mine. Incerc pe cat posibil sa nu ii deranjez cu tigarile. Daca sunt la vreo carciuma e mai greu. Daca sunt la o ceainarie cu vreo prietena careia ii place acolo - ma abtin eu.

PS - bizar comentariul ala cu petrolul si tigarile - n-am priceput nimic.

erai beat domnu?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 23:20

care parte e mai grea pt.creierasul tau sensibil?spune-mi si pe cuvantul meu de pionier daca nu fac tot posibilul si-ti traduc si tie,pt.ca nu-i asa si tu faci parte din populatia iubitei noastre tari[chiar daca esti putin mai incet la mers si port]te astept diseara la portita,mai ghita dar numai nu veni cum vii tu de obicei cu mintea goala P.S. Dar parca tot mai buna-i inghetata[sau batul?] P.S.2 Oare de ce-i spune ciocolata cand ea e mai mult lunga decat lata? P.S.3 De ce oare sticla de vin nu se desface singura daca vinul a fermentat de capul lui? P.S.4 De ce oare mai sunt legi in lume daca tot exista prosti care nu stiu sa citeasca?P.S.5 De ce oare mai trebuie pedepsit violul daca toti ne nastem din pacat? si tot asa lista intrebarilor absurde ar putea continua apropo de intrebarea ta precum ca ce am vrut sa spun,oare am fost beat?Si eu iti raspund in vino veritas,adica cat mai fura astia ,mancati-as?


xtina_zamfir

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 13:49

De la: florin_bad_boy2006, la data 2008-11-05 06:35:49fratilor daca nu stiti,daca nu va pricepeti,de ce va bagati in discutii care va depasesc?puneti mana si cititi,mai intrebati si voi pe unul,pe altul,care se mai pricep, (... )de ce nu vreti sa recunoasteti ca fumatorii sunt oameni ca si voi,poate de cele mai multe ori mai buni,mai,inteligenti,mai culti sau mai sufletisti.Raspundeti-mi sincer,nu fac apologia fumatului dar daca tot exista si sunt fiinte ca si noi de ce sa nu le creem conditii normale si civilizate sa-si consume in tacere viciul?daca ati fi fost in locul lor unul dintre dumneavoastra cei care nu fumati vi s-ar fi parut normal ca dreptul de a fuma sa va fie ingradit? voi reveni (...)quote]

scumpule, valabil si pt tine ce ai scris la inceput. documenteaza-te si apoi tasteaza... si dc fumatorii pe care ii stii sunt mai buni, mai inteligenti , mai culti sau mai sufletisti ca tine, nu generaliza, nu inseamna ca sunt si mai buni, mai inteligenti , mai culti sau mai sufletisti ca mine sau ca ceilalti ce-ti citesc aberatiile. crezi ca toti sunt mai prosti ca unul pe care-l conduce un muc cu nicotina? ca unul care amana sau intrerupe lucruri cu adevarat importante pt ca tre sa mai fumeze niste bani din salariu? fiecare cu valorile lui, dar vezi, din cauza unora care gandesc ca tine ne treziram intr-o criza mondiala (nu doar economica)
care drept de a fuma? exista si un drept de a afuma (pe altii) ? parul meu, hainele mele imbacsite si sala in care vreau (a se citi trebuie) sa lucrez relaxata tre sa miroase a tutun chiar daca mie nu imi place?
vei reveni? lasa-neeeee, lasa-neee!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 16:32

De la: xtina_zamfir, la data 2008-11-19 13:49:30
De la: florin_bad_boy2006, la data 2008-11-05 06:35:49fratilor daca nu stiti,daca nu va pricepeti,de ce va bagati in discutii care va depasesc?puneti mana si cititi,mai intrebati si voi pe unul,pe altul,care se mai pricep, (... )de ce nu vreti sa recunoasteti ca fumatorii sunt oameni ca si voi,poate de cele mai multe ori mai buni,mai,inteligenti,mai culti sau mai sufletisti.Raspundeti-mi sincer,nu fac apologia fumatului dar daca tot exista si sunt fiinte ca si noi de ce sa nu le creem conditii normale si civilizate sa-si consume in tacere viciul?daca ati fi fost in locul lor unul dintre dumneavoastra cei care nu fumati vi s-ar fi parut normal ca dreptul de a fuma sa va fie ingradit? voi reveni (...)quote]

scumpule, valabil si pt tine ce ai scris la inceput. documenteaza-te si apoi tasteaza... si dc fumatorii pe care ii stii sunt mai buni, mai inteligenti , mai culti sau mai sufletisti ca tine, nu generaliza, nu inseamna ca sunt si mai buni, mai inteligenti , mai culti sau mai sufletisti ca mine sau ca ceilalti ce-ti citesc aberatiile. crezi ca toti sunt mai prosti ca unul pe care-l conduce un muc cu nicotina? ca unul care amana sau intrerupe lucruri cu adevarat importante pt ca tre sa mai fumeze niste bani din salariu? fiecare cu valorile lui, dar vezi, din cauza unora care gandesc ca tine ne treziram intr-o criza mondiala (nu doar economica)
care drept de a fuma? exista si un drept de a afuma (pe altii) ? parul meu, hainele mele imbacsite si sala in care vreau (a se citi trebuie) sa lucrez relaxata tre sa miroase a tutun chiar daca mie nu imi place?
vei reveni? lasa-neeeee, lasa-neee!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 16:48

fato,din care gaura neagra ai mai scos si tu capul?ce ti se pare de neconceput ca unul din aia care le trage pe nas sau pe gura,sa fie mai inteligent/inteligenta decat mataluta?


Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 16:53

De la: florin_bad_boy2006, la data 2008-11-08 11:28:21v-am promis dezvaluiri despre industria petrolului si tutun,iata-le:care credeti voi ca sunt adevaratele substraturi ale acestei campanii bezmetice impotriva fumatului?aveti impresia oare ca pe toti asa zisii oameni de bine i-a apucat dintr-o data dragostea de aproapele lor sau li s-a facut mila de bietii oameni care nu fumeaza si sunt obligati sa suporte fumurile altora?gresit dragii mosului ,adevarata grija a lor sunt banii lor investiti in petrol si titei si in industria prelucratoare de petrol.DE CE ?Tocmai pt.ca cei mai mari investitori si detinatori de actiuni in aceste industrii sunt marii producatori din industria tutunului,asadar cei care au lansat aceste campanii sunt cei care dirijeaza din umbra finantele lumii,cei care au fost deranjati de ascensiunea si scaparea de sub controlul ocultei mondiale a acestor producatori de tigari si alte produse din tutun,au mirosit o oarecare independenta financiara a acestora si riscul de a-i scapa de sub control datorita acestor actiuni din industria petroliera detinute si fructificate eficient,in concluzie trebuiau pusi cu botul pe labe si adusi din nou la ascultare,acesta este purul adevar restul e tacere si praf in ochii celor care mai cred ca ii pasa cuiva de pe aceasta planeta [din randul bogatilor] de sanatatea celor multi si rupti in fund


Draga florin_bad_boy imi soliciti sa iti explic de ce mi se pare bizar mesajul tau. Iaca:
Nu prea reusesc sa urmaresc subiectul frazelor tale. Exemplu:
"..cei mai mari investitori si detinatori de actiuni in aceste industrii (adica petrolistii) sunt marii producatori din industria tutunului (aceiasi oameni), asadar cei care au lansat aceste campanii sunt cei care dirijeaza din umbra finantele lumii (iar aceiasi oameni), cei care au fost deranjati de ascensiunea si scaparea de sub controlul ocultei mondiale (aceeiasi oameni) a acestor producatori de tigari..."
Nu mai continui citatul.
Adica o categorie de oameni (investitorii din industria petrolului) sunt in acelasi timp mari producatori din industria tutunului, sunt in acelasi timp cei care lanseaza campanii anti-fumat, ca sa ii puna cu botu pe labe pe acesti producatori de tutun (adica sa se puna cu botu pe labe pe ei insisi) ca sa nu scape de sub controlul lor insile.
Lipsa asta de logica am atribuit-o unei posibile stari de betie la momentul scrierii. La urma urmei de imbatat ma mai imbat si eu , si sunt convins ca nu sunt extrem de logic in acele momente. Daca explicatia lipsei de logica nu este ebrietatea , concluzia pe care o pot trage este mai putin magulitoare si nu am vrut sa te jignesc.

Oricum chiar daca incerc sa trec peste asta tot nu pricep ce legatura are cu faptul ca ii deranjeaza pe nefumatori. Implici ca e o conspiratie a unor forte oculte campania asta anti-fumat , deci nefumatorilor li se pare ca ii deranjeaza. Daca n-ar fi conspiratia in cauza ei nici nu si-ar da seama ca sunt deranjati , nu-i asa? Li s-a spalat creierul nefumatorilor si li s-a impus sa creada ca fumul ii deranjeaza.
Cat priveste taxa pe viciu despre care se tot vorbeste , asta e prost inteleasa. Ea face parte din costul tigarilor dar asta nu inseamna ca iti da dreptul sa fumezi pe unde ai chef. Taxa respectiva este menita sa atenueze costul pe care societatea il suporta pentru cei care se imbolnavesc in urma fumatului.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 17:28

omule ,inseamna ca esti un pic mai greu de cap si pricepi din doi-zece in doi-trei si pe aia-i iei cum vrei ,eu am explicat este adevarat un pic prea romantat si filozofic cum sta treaba cu petrolul si tutunul,dar tu ca un om care se considera dastept nevoie mare trebuia sa tragi concluzia care se impunea si acum ma repet special pt.tine:marii producatori de tutun ai lumii asteia bolnave in care traim cu totii,dar de gandit gandim doar unii,sunt si cei mai mari detinatori de actiuni pe piata petrolului,dar acesti producatori de tutun nu sunt oameni care fac parte din marea oculta financiara a lumii,ei sunt doar niste slugi si platitori de taxe de protectie catre adevaratii stapani ai lumii si anume marea oculta economico-financiara,asadar este clar ca ei[producatorii de tutun]reusind sa detina si controlul pietei petrolului si-ar cam fi luat-o in cap si ar fi refuzat sa le mai recunoasca autoritatea acestor sacali evrei[ca despre ei e vorba]si de aceea s-a lansat aceasta campanie anti-fumat pt.a le mai diminua castigurile[vezi si bursa mondiala a titeiului,unde scade pretul]si a-i aduce din nou in ghearele lor lacome,cerandu-le indurare si platind in continuare sume uriase pt.protectie[urmareste campania anti-fumat si-mi vei da dreptate,cand peste doi-trei ani nimeni nu o sa mai vorbeasca despre asa ceva] in rest,s-auzim numai de bine si incearca sa intelegi ceea ce vezi sau citesti pe viitor pt.ca vei gasi niste baieti mai putin intelegatori[sa-ti explice pe intelesul tau,adica mura-n gura sau pica para malaiata in gura lui natafleata]si-ti vor trage o teapa cu cartea de cuvinte frumoase in mana de-o sa ramai in curul gol si fluierand marunt dupa ce-ai avut si ce-ai pierdut,capisci?


Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 20:58

De la: florin_bad_boy2006, la data 2008-11-19 17:28:31omule ,inseamna ca esti un pic mai greu de cap si pricepi din doi-zece in doi-trei si pe aia-i iei cum vrei ,eu am explicat este adevarat un pic prea romantat si filozofic cum sta treaba cu petrolul si tutunul,dar tu ca un om care se considera dastept nevoie mare trebuia sa tragi concluzia care se impunea si acum ma repet special pt.tine:marii producatori de tutun ai lumii asteia bolnave in care traim cu totii,dar de gandit gandim doar unii,sunt si cei mai mari detinatori de actiuni pe piata petrolului,dar acesti producatori de tutun nu sunt oameni care fac parte din marea oculta financiara a lumii,ei sunt doar niste slugi si platitori de taxe de protectie catre adevaratii stapani ai lumii si anume marea oculta economico-financiara,asadar este clar ca ei[producatorii de tutun]reusind sa detina si controlul pietei petrolului si-ar cam fi luat-o in cap si ar fi refuzat sa le mai recunoasca autoritatea acestor sacali evrei[ca despre ei e vorba]si de aceea s-a lansat aceasta campanie anti-fumat pt.a le mai diminua castigurile[vezi si bursa mondiala a titeiului,unde scade pretul]si a-i aduce din nou in ghearele lor lacome,cerandu-le indurare si platind in continuare sume uriase pt.protectie[urmareste campania anti-fumat si-mi vei da dreptate,cand peste doi-trei ani nimeni nu o sa mai vorbeasca despre asa ceva] in rest,s-auzim numai de bine si incearca sa intelegi ceea ce vezi sau citesti pe viitor pt.ca vei gasi niste baieti mai putin intelegatori[sa-ti explice pe intelesul tau,adica mura-n gura sau pica para malaiata in gura lui natafleata]si-ti vor trage o teapa cu cartea de cuvinte frumoase in mana de-o sa ramai in curul gol si fluierand marunt dupa ce-ai avut si ce-ai pierdut,capisci?




Am avut o banuiala ca marea oculta financiara sta in spatele acestei campanii anti-fumat dar vigilenta mi-a fost adormita de participarea Mihaelei Radulescu la campanie. La urma urmei daca nu poti avea incredere in Mihaela , atunci in cine? Dar se pare ca au corupt-o si pe ea , fir-ar al naibii de treaba.

Noroc cu oamenii ca tine care ne mai deschid ochii din cand in cand sa vedem si noi astia mai prosti adevarul.

Adevarul asta trebuie insa impartasit intregii lumi. Ar fi inuman din partea noastra sa tinem doar pentru noi informatiile astea pe care ni le furnizezi cu atata marinimie. Propun ca toti participantii la acest forum sa punem mana de la mana sa strangem niste fonduri si sa traducem dezvaluirile lui florin_bad_boy in engleza, rusa , chineza, esperanto si klingona. Si popoarele respective trebuie sa stie ca sunt manipulate. Trebuie sa stie ca sunt mintiti de catre doctorii personali la indemnul Organizatiei Mondiale a Sanatatii



www.who.int/topics/tobacco/facts/en/index.html



Fumatorii din intreaga lume trebuie sa stie ca motivul pentru care respira greu cand alearga dupa autobuz este conspiratia mondiala a ocultei financiare , si nicidecum nobilul obicei al fumatului.

Bietele companii producatoare de tigari , care dupa cum stim au ca scop propasirea binelui universal, trebuie salvate de opresiunea acestei oculte.



Traiasca ADEVARUL! (si cine ni-l dezvaluie)



Apropo: ce zici de "excesul de zahar, sare si grasimi dauneaza grav sanatatii"?

Care din urmatoarele este adevarul:



1. oculta financiara mondiala nu vede cu ochi buni ascensiunea companiilor producatoare de zahar, sare si grasimi

2. este o conspiratie a CIA de a-l detrona pe Fidel Castro (iar chestia cu sarea si grasimile e doar asa ca sa ne deruteze)

3. este o conspiratie pornita de la Monica Anghel care vrea sa ne determine sa ii lasam ei toate prajiturile


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 00:18



pentru The _Mole


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 00:49

O tigara scurteaza viata cu 4 minute
O zi de munca cu 8 ore !

Galagie mare....
O lege impotriva fumatului nu va face nici o smecherie in Romania.
Orice lege are succes daca este si acceptata de cetateni.
Cine o sa-i amendeze pe fumatori ?
Cum o sa se aplice legea asta in practica.
Nu poti apara sanatatea cuiva care nu doreste el primul acest lucru ...
Cati dintre nefumatori protesteaza impotriva celor care fumeaza in vecinatatea lor imediata si le afecteaza sanatatea ?

Am fumat 35 de ani ... pana acum un an si doua luni. Ajunsesem la 3 pachete pe zi ... parca eram nebun.
Mi-am propus atunci, ca un exercitiu de vointa, sa nu mai pun nici o tigara in gura. Si m-am tinut de cuvant. Sunt tare mandru de mine.

Ma amuza faptul ca multi dintre cei ce postati sunteti fumatori si povestiti cu aplomb despre tema mai, mai sa cred ca sunteti nefumatori.

Mie nu mi se pare ca sunt multe de povestit despre fumat. Ori fumezi, ori nu ! Nu prea e cale de mijloc aici...
Dupa mintea mea, nu prea merge sa fi fumator si sa ai texte declarative de nefumator. Suna ca dracu' ... a ipocrizie, a demagogie ... nu se pupa.
Aici, indiferent daca sunt fumatori sau nefumatori cam toti spun acelasi lucru. Ceea ce ma face sa cred ca unii cam mint.
Este ?


Acum nu e momentul !
Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 01:16

Aplicarea legii in punctul care ma intereseaza pe mine este urmatoarea: la carciuma va veni chelnerul sa imi spuna ca nu am voie sa fumez in spatiul respectiv. Amenda nu va fi data fumatorului ci patronului barului care nu se ingrijeste de respectarea legii in spatiul lui. Fumatorul plateste amenda in costul tigarilor.
Discursul de nefumator facut de un fumator are urmatoarea explicatie: desi imi place sa fumez o tigara si sa beau o bere cand stau de vorba cu un amic (chiar si acasa in momentul asta - dar aici nu imi interzice nimeni) , pot in acelasi timp sa il inteleg pe amicul respectiv cand imi zice ca este deranjat de fumul tigarii mele si sa incerc pe cat posibil sa reduc deranjul cu pricina.
Tot ceea ce solicit este sa pot avea un colt in carciuma in care sa am voie sa fumez. Iar nefumatorii - pot avea si ei spatiul lor in aceeasi carciuma.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 09:02

De la: The_Mole, la data 2008-11-19 20:58:00
De la: florin_bad_boy2006, la data 2008-11-19 17:28:31omule ,inseamna ca esti un pic mai greu de cap si pricepi din doi-zece in doi-trei si pe aia-i iei cum vrei ,eu am explicat este adevarat un pic prea romantat si filozofic cum sta treaba cu petrolul si tutunul,dar tu ca un om care se considera dastept nevoie mare trebuia sa tragi concluzia care se impunea si acum ma repet special pt.tine:marii producatori de tutun ai lumii asteia bolnave in care traim cu totii,dar de gandit gandim doar unii,sunt si cei mai mari detinatori de actiuni pe piata petrolului,dar acesti producatori de tutun nu sunt oameni care fac parte din marea oculta financiara a lumii,ei sunt doar niste slugi si platitori de taxe de protectie catre adevaratii stapani ai lumii si anume marea oculta economico-financiara,asadar este clar ca ei[producatorii de tutun]reusind sa detina si controlul pietei petrolului si-ar cam fi luat-o in cap si ar fi refuzat sa le mai recunoasca autoritatea acestor sacali evrei[ca despre ei e vorba]si de aceea s-a lansat aceasta campanie anti-fumat pt.a le mai diminua castigurile[vezi si bursa mondiala a titeiului,unde scade pretul]si a-i aduce din nou in ghearele lor lacome,cerandu-le indurare si platind in continuare sume uriase pt.protectie[urmareste campania anti-fumat si-mi vei da dreptate,cand peste doi-trei ani nimeni nu o sa mai vorbeasca despre asa ceva] in rest,s-auzim numai de bine si incearca sa intelegi ceea ce vezi sau citesti pe viitor pt.ca vei gasi niste baieti mai putin intelegatori[sa-ti explice pe intelesul tau,adica mura-n gura sau pica para malaiata in gura lui natafleata]si-ti vor trage o teapa cu cartea de cuvinte frumoase in mana de-o sa ramai in curul gol si fluierand marunt dupa ce-ai avut si ce-ai pierdut,capisci?


Am avut o banuiala ca marea oculta financiara sta in spatele acestei campanii anti-fumat dar vigilenta mi-a fost adormita de participarea Mihaelei Radulescu la campanie. La urma urmei daca nu poti avea incredere in Mihaela , atunci in cine? Dar se pare ca au corupt-o si pe ea , fir-ar al naibii de treaba.
Noroc cu oamenii ca tine care ne mai deschid ochii din cand in cand sa vedem si noi astia mai prosti adevarul.
Adevarul asta trebuie insa impartasit intregii lumi. Ar fi inuman din partea noastra sa tinem doar pentru noi informatiile astea pe care ni le furnizezi cu atata marinimie. Propun ca toti participantii la acest forum sa punem mana de la mana sa strangem niste fonduri si sa traducem dezvaluirile lui florin_bad_boy in engleza, rusa , chineza, esperanto si klingona. Si popoarele respective trebuie sa stie ca sunt manipulate. Trebuie sa stie ca sunt mintiti de catre doctorii personali la indemnul Organizatiei Mondiale a Sanatatii

www.who.int/topics/tobacco/facts/en/index.html

Fumatorii din intreaga lume trebuie sa stie ca motivul pentru care respira greu cand alearga dupa autobuz este conspiratia mondiala a ocultei financiare , si nicidecum nobilul obicei al fumatului.
Bietele companii producatoare de tigari , care dupa cum stim au ca scop propasirea binelui universal, trebuie salvate de opresiunea acestei oculte.

Traiasca ADEVARUL! (si cine ni-l dezvaluie)

Apropo: ce zici de "excesul de zahar, sare si grasimi dauneaza grav sanatatii"?
Care din urmatoarele este adevarul:

1. oculta financiara mondiala nu vede cu ochi buni ascensiunea companiilor producatoare de zahar, sare si grasimi
2. este o conspiratie a CIA de a-l detrona pe Fidel Castro (iar chestia cu sarea si grasimile e doar asa ca sa ne deruteze)
3. este o conspiratie pornita de la Monica Anghel care vrea sa ne determine sa ii lasam ei toate prajiturile


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 09:02

De la: The_Mole, la data 2008-11-20 01:16:50Aplicarea legii in punctul care ma intereseaza pe mine este urmatoarea: la carciuma va veni chelnerul sa imi spuna ca nu am voie sa fumez in spatiul respectiv. Amenda nu va fi data fumatorului ci patronului barului care nu se ingrijeste de respectarea legii in spatiul lui. Fumatorul plateste amenda in costul tigarilor.
Discursul de nefumator facut de un fumator are urmatoarea explicatie: desi imi place sa fumez o tigara si sa beau o bere cand stau de vorba cu un amic (chiar si acasa in momentul asta - dar aici nu imi interzice nimeni) , pot in acelasi timp sa il inteleg pe amicul respectiv cand imi zice ca este deranjat de fumul tigarii mele si sa incerc pe cat posibil sa reduc deranjul cu pricina.
Tot ceea ce solicit este sa pot avea un colt in carciuma in care sa am voie sa fumez. Iar nefumatorii - pot avea si ei spatiul lor in aceeasi carciuma.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 09:21

omule,daca faci prea mult timp pe prostul,exista riscul sa ramai definitiv asa in primul rand sa-ti spun ca al doilea comentariu al tau este plin de bun simt,motiv pt.care te felicit sincer[deci se poate],in al doilea rand,despre primul tau comentariu adresat in special mie,este plin de ironii dar si de o doza de rautate,izvorata din autosuficienta personala,sa explic:eu nu am sustinut ca fumatul este un obicei bun,doar am vrut sa subliniez ca respectiva campanie la nivel mondial nu este ceea ce pare,ci dimpotriva are la adapostul unei realitati o mare stratagema de ingenunchiere a unor comercianti rebeli[asta inseamna manipularea creierelor mai putin calite si instruite sa vada dincolo de adevar],cat despre ce ai spus despre campania cu consumul de zahar ,sare si grasimi,iarasi este un mare adevar dincolo de care se ascund[indiferent de ironiile tale,pretins inteligente]alte si alte interese dubioase ale unor asa zisi salvatori ai lumii,in concluzie daca vrei sa fumezi,fumeaza,daca vrei sa bei,bea,daca vrei sa faci orice altceva fara a deranja pe ceilalti din jurul tau,esti liber sa te executi,dar incearca sa privesti lucrurile si din alta perspectiva decat cea vizibila[la indemana oricui]altfel risti sa ramai un simplu consumator intr-o tara in tranzitie si intr-o lume care demult nu mai este ceea ce pare ,in rest s-auzim numai de bine


dan_todireanu

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 17:22

.....fumez mult si ma urasc pentru asta!....dar voi "nefumatoii" dicolo de a ne reaminti ca suntem lipsitzi de vointza, putetzi face mai mult pentru noi cei "prosti si fumatori"?...raspunsul e nu, din pacate....suntem sutpizi si "sinucigasi"... Evident un prim pas (deja facut in Europa) e interzicerea prin lege si nu prin regulamente locale inutile a fumatului....ORIUNDE IN PUBLIC....si functzioneaza!....de fapt despre ce tara e vorba? :-)


ANELY

11 mesaje
Membru din: 19/11/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 27 Noiembrie 2008, ora 21:04

IN CALITATE DE FUMATOARE DORESC SA INTRERUP ACEST VICIU.AM REUSIT SA-L ABANDONEZ DE CATEVA ORI. ESTE BI NEVENITA ORICE PARERE A CONCETATENILOR NOSTRII ,MAI ALES A FUMATORILOR.EU CHIAR AM DECIS SA MA LAS DE FUMAT.PA.


ANELY
Fosta membra 9am.ro

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Noiembrie 2008, ora 15:13

Am fost in America o luna si jumatate... si nu am vazut pe nimeni fumand pe strada, la restaurant, in parc, sau la intrarea in vreo cladire. Ba nu! Am vazut 2 persoane fumand in parc. Erau romani!

Am auzit de multe ori ca fumatul in aer liber nu e o problema... Nu este pentru fumatori dar... pentru cineva care nu a fumat vreodata este o problema si inca una mare sa inghita fum de tutun pe strada... Nu mai spun ca era sa scrumeze unul o data in caruciorul fetitei mele exact pe hainutele ei... In momentul ala iti doresti sa ai permis de port-arma...

E treaba fiecaruia ce face cu viata lui dar... atata vreme cat nu ii afecteaza pe ceilalti.

Oricum, nu pot sa va spun ce senzatie a fost dupa o luna si jumatate in America fara fum de tutun sa ajung pe aeroport in Europa... unde se fuma in disperare.

Nu spun ca nu sunt lucruri mai rele decat fumatul, spun doar, ca fumatorii ar putea da dovada de mare bun simt fumand la ei acasa si nu in locuri publice si aici includ iesirea de la metrou, iesiri din cladiri, parcari subterane, trotuare, parcuri, restaurante etc. Eu, daca ies in parc, ies sa respir aer curat, nu caut disperata niste fum de tutun...


o dieta echilibrata inseamna cate o prajitura in fiecare mana :)
Fosta membra 9am.ro

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Noiembrie 2008, ora 15:14

De la: dan_todireanu, la data 2008-11-20 17:22:21.....fumez mult si ma urasc pentru asta!....dar voi "nefumatoii" dicolo de a ne reaminti ca suntem lipsitzi de vointza, putetzi face mai mult pentru noi cei "prosti si fumatori"?...raspunsul e nu, din pacate....suntem sutpizi si "sinucigasi"... Evident un prim pas (deja facut in Europa) e interzicerea prin lege si nu prin regulamente locale inutile a fumatului....ORIUNDE IN PUBLIC....si functzioneaza!....de fapt despre ce tara e vorba? :-)


Mda.. poate ar trebui niste amenzi serioase... cred ca ar fi un intaritor de vointa dar... sa se gaseasca si cine sa le dea.


o dieta echilibrata inseamna cate o prajitura in fiecare mana :)
onischor

20 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 18 Decembrie 2008, ora 14:40

Mai, eu, in momentul in care am ajuns in Germania am simtit ca fac o criza de nervi. Chiar nu gasesti aproape nicaieri nici un loc de fumat. In gara nu mai vb. Trebuie sa mergi pana la capatul peronului ca sa poti sa fumezi. Si dupa aia intoarce-te din nou cu toate bagajele de unde ai plecat. E totusi nasol. Eu sunt fumatoare si ii inteleg pe cei care nu fumeaza. Sunt de acord ca noi fumatorii sa fumam in spatii special amenajate, dar deja spatiile astea sunt cam prea reduse la numar si tampesti pana ajungi sa fumezi o tigara.


sad_devil69

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Decembrie 2008, ora 01:34

eu chiar nu inteleg d c sariti toti nefumatorii in sus...frate in fiecare restaurant si bar s au facut locuri pt fumatori si locuri pt nefumatori...in loc sa stati in locurile pt nefumatori, va asezati la fumatori pt k atunci nu este nicio problema, dar dupaia sariti in sus k d fapt este o problema...chiar nu inteleg...c aveti voi in plus (nefumatorii) fata d noi fumatorii? voi d c aveti atat d multe drepturi si noi nu? nu n platim viciul sau c? ar trebui sa va platim direct p voi k sa fiti multumiti? am observat k romanii sunt fff egoisti...si poate din cauza asta Romania merge atat d "bine"...pt k fiecare e pt el, si numai lui sa i fie bine...ceilalti...Dumnezeu cu mila...


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 23 Decembrie 2008, ora 02:56

Draga sad_devil69,

cine pe cine deranjeaza?

Cine e egoistul?


Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului legea impotriva fumatului
Mergi la: