back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Legea impotriva fumatului

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 23 Decembrie 2008, ora 14:13

DAGAIO
Vino la noi....nu fumam...nu bem bauturi ametitoare.....nu avem voie sa divortam(doar in caz de curvie)......familia este la loc de cinste.....ne ajutam intre noi....DUMNEZEU iti da putere sa scapi de toate ispitele acestei lumi.....


boamfa_ion

86 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Decembrie 2008, ora 15:33

eu unul sunt fumator dar un fumator care incearca sa respecte si pretentiile celorlalti. ceea ce nu inteleg este faptul ca pe fondul acestor idei ca fumatul e daunator fumatorii sunt discriminati in modul cel mai josnic. nu care cumva avem aceleasi drepturi ca si ceilalti? de ce in tren,in alte mijloace de transport in comun sa nu existe si locuri pentru fumatori?(pe vremuri trenurile aveau asa ceva)
in alta ordine de idei ok sa interzicem fumatul. dar n-ar fi mai simplu sa se renunte complect la cultivarea tutunului si la renuntarea la fabricarea tigarilor? ce ar vrea imbecilii astia care propun aceste legi? sa vanda in continuare produse din tutun dar sa ne interzica sa le folosim?
in aceste conditii retineti ca fumator sustin renuntarea complecta la producerea si comercializarea produselor din tutun. va garantez ca marea majoritate a statelor ar avea mari probleme financiare(mai putin companiile producatoare care din cate stiu si-au diversificat activitatea si nu mai traiesc numai din asta. si atunci de ce sa mancam KKT cu interzicerea dumatului in timp ce producem din greu tigari?


Fosta membra 9am.ro

618 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Decembrie 2008, ora 18:37

De la: symy, la data 2008-12-23 14:13:24DAGAIO
Vino la noi....nu fumam...nu bem bauturi ametitoare.....nu avem voie sa divortam(doar in caz de curvie)......familia este la loc de cinste.....ne ajutam intre noi....DUMNEZEU iti da putere sa scapi de toate ispitele acestei lumi.....


Unde adica ''la voi'?


Legio tertia decima Gemina (13th Twin Legion),
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 23 Decembrie 2008, ora 18:50

De la: boamfa_ion, la data 2008-12-23 15:33:55eu unul sunt fumator dar un fumator care incearca sa respecte si pretentiile celorlalti. ceea ce nu inteleg este faptul ca pe fondul acestor idei ca fumatul e daunator fumatorii sunt discriminati in modul cel mai josnic. nu care cumva avem aceleasi drepturi ca si ceilalti? de ce in tren,in alte mijloace de transport in comun sa nu existe si locuri pentru fumatori?(pe vremuri trenurile aveau asa ceva)
in alta ordine de idei ok sa interzicem fumatul. dar n-ar fi mai simplu sa se renunte complect la cultivarea tutunului si la renuntarea la fabricarea tigarilor? ce ar vrea imbecilii astia care propun aceste legi? sa vanda in continuare produse din tutun dar sa ne interzica sa le folosim?
in aceste conditii retineti ca fumator sustin renuntarea complecta la producerea si comercializarea produselor din tutun. va garantez ca marea majoritate a statelor ar avea mari probleme financiare(mai putin companiile producatoare care din cate stiu si-au diversificat activitatea si nu mai traiesc numai din asta. si atunci de ce sa mancam KKT cu interzicerea dumatului in timp ce producem din greu tigari?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 23 Decembrie 2008, ora 18:53

un comentariu bun nene,vezi ca se poate?iti doresc numai bine si pt,toti cei de pe acest topic sarbatori fericite si la multi ani!JOS CENZURA SI FANATISMUL DE ORICE FEL!TREZITI-VA ROMANI!


black4ever001

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Decembrie 2008, ora 01:02

fuma-v-as in nas.

in mod normal nu as spune asa ceva .. dar cand vad posturile frustratilor de mai devreme .... mai repede mor de nervi din cauza voastra decat din cauza tigarilor .. si uite asa imi permit si eu sa va intreb cum va permiteti sa ma omorati asa .. principiul e acelasi .. singura diferenta e ca eu va inteleg pe voi .. voi nu ma intelegeti pe mine. si mai spunea un nebun ca noi fumatorii suntem egoisti ...

a si pt frutsratu ala cu dumnezeu .. trezeste-te frate .. daca exista aducea apocalipsa de mult


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 24 Decembrie 2008, ora 06:24

De la: black4ever001, la data 2008-12-24 01:02:11fuma-v-as in nas.

in mod normal nu as spune asa ceva .. dar cand vad posturile frustratilor de mai devreme .... mai repede mor de nervi din cauza voastra decat din cauza tigarilor .. si uite asa imi permit si eu sa va intreb cum va permiteti sa ma omorati asa .. principiul e acelasi .. singura diferenta e ca eu va inteleg pe voi .. voi nu ma intelegeti pe mine. si mai spunea un nebun ca noi fumatorii suntem egoisti ...

a si pt frutsratu ala cu dumnezeu .. trezeste-te frate .. daca exista aducea apocalipsa de mult


Draga black4ever001,

tocmai pentru ca ne fumati in nas si ne afumati zilnic, tocmai de-asta esti egoist(a).Te pui putin in locul nefumatorului de langa tine? Stii ce tare puti? ( Vorbesc serios! Asta-i adevarul. Adevarul nu trebuie sa te jigneasca! ) Stii cat rau provoci si tie nu doar altora?
Cine e frustratul? Cine te pune sa-ti faci rau singur(a)?
Pe cine crezi ca fraieresti cand crezi ca fumatul te calmeaza de nervi? Stupid!

Legea impotriva fumatului nu exista ca tu sa te lasi neaparat de fumat, ci exista ca sa respecti nefumatorii pt. ca ei nu au nici o vina pentru viciul si neputinta ta. Intelegi?

Cine e discriminat? Pentru cine e legea asta, pentru voi care va distrugeti si nu va intereseaza ca-i distrugeti si pe altii ( copiii vostri, pe toti nefumatorii si mediul in care fumati )? Nu pt. voi, ci pt. cei discriminati pana acum. Pt. cei care au fost nevoiti sa va suporte prostia asta peste tot, pt. cei care vor sa fie sanatosi si curati pe dinauntru si pe dinafara.
Cine face rau, fumatorul sau nefumatorul?


Iti doresc Sarbatori fericite alaturi de cei dragi! Succes si forta sa lupti cu slabiciunile tale! Sanatate multa multa la tine si-n familie!


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 24 Decembrie 2008, ora 06:34

De la: florin_bad_boy2006, la data 2008-12-23 18:53:13un comentariu bun nene,vezi ca se poate?iti doresc numai bine si pt,toti cei de pe acest topic sarbatori fericite si la multi ani!JOS CENZURA SI FANATISMUL DE ORICE FEL!TREZITI-VA ROMANI!


Draga florin_bad_boy,

ce fanatism? A cui? Cine nu mai poate sa faca nimic pana nu-si aprinde o tigara? Cine e fanaticul care se lupta cu altii ca sa-si pastreze viciul si sa se autodistruga destul de scump chiar?
Cenzura? Glumesti? iti pune cineva lipici pe gura ca sa nu mai fumezi????
Hai ca esti simpatic. Incerc sa te inteleg si nu vad decat ca ti-e mai comod sa te certi cu nefumatorii decat sa te straduiesti sa scapi de un viciu atat de nociv pt. toti.
Eu sper din tot sufletul sa te opresti in a-ti face rau tie mai ales, sa scapi de o problema. Succes!



P.S. Sa te superi pe mine, nu are rost. Eu sunt prietena cu tine si chiar daca te cert putin e pentru ca imi pasa de tine si mi-ar placea sa-mi intelegi punctul meu de vedere.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 24 Decembrie 2008, ora 08:19

draga dagaio comentariul meu despre cenzura si fanatism nu se referea in mod special la acest topic,ci in general,vezi pe celelalte topicuri cati atoatecunoscatori,frustrati,obsedati,misogini sau pur si simplu intoleranti exista,cat despre cearta ma faci sa rad deoarece eu nu am creat niciodata cearta si scandal,nu am facut nimic altceva decat sa raspund la provacarile unora sau altora,oricum nu ma pot certa cu tine,imi esti prea simpatica chiar daca uneori avem pareri total opuse,in rest s-auzim numai de bine!LA MULTI ANI!


boamfa_ion

86 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Decembrie 2008, ora 10:34

dar chir n-am inteles de ce trebuie sa ne certam si sa ne acuzam unii pe altii. spunea cineva ca suma viciilor unui om este o constanta,fiecare avand viciul sau. ok suntem destui care avem viciul fumatului. dar de la acest viciu pana la ce se intampla in viata este o mare diferenta. cu ce pot deranja daca am ales sa fumez? poate si pe mine ma deranjeaza viciile altora si inc nu m-am gandit sa cer sa apara legi impotriva lor. indiferent ce imi veti spune faptul ca militati pentru o lege care sa interzica un lucru vandut in toate magazinele mi se pare o forma de discriminare mascata,o forma de a impartii oamenii in doua categorii. de ce trebuie sa fiu discriminat pentru acest lucru. oare din punct de vedere social consumul in exces de alcool(si cred ca in acest domeniu excelam) nu reprezinta un pericol mai mare? de ce nu se interzice si consumul de alcool(parca au mai incercat unii)? de ce nu vreti sa analizati un pic asazisele stiri ale posturilor de televiziune(mai ales cele de dupa masa) si sa vedeti ca marea majoritate a infractiunilor sunt cauzate de excesul de alcool?
vi s-a pus pata pe fumatori? am afirmat ca nu am nimic impotriv interzicerii fumatului(si asta ca fumator) cu conditia ca in acel moment sa inceteze total comercializarea produselor din tutun. cu ce ar deranja asta
de fapt aici nu e vorba de protejarea unui anume grup ci de o separare voita a societatii in doua grupuri dintre care unul e declarat apriori vatamator(fumatorii). chiar nu va mai amintiti de astfel de separari in grupuri? poate ca ar trebui sa intelegeti odata ca democratia inseamna nu sa-ti impui punctul de vedere ci sa incerci sa-l intelegi si pe cel de langa tine.
imi displace extremismul de orice fel dar din pacate stimati nefumatori ati ajuns la o chetie de genul asta
mai ganditi-va la modul de manifestare


black4ever001

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Decembrie 2008, ora 18:48

De la: dagaio, la data 2008-12-24 06:24:10
De la: black4ever001, la data 2008-12-24 01:02:11fuma-v-as in nas.

in mod normal nu as spune asa ceva .. dar cand vad posturile frustratilor de mai devreme .... mai repede mor de nervi din cauza voastra decat din cauza tigarilor .. si uite asa imi permit si eu sa va intreb cum va permiteti sa ma omorati asa .. principiul e acelasi .. singura diferenta e ca eu va inteleg pe voi .. voi nu ma intelegeti pe mine. si mai spunea un nebun ca noi fumatorii suntem egoisti ...

a si pt frutsratu ala cu dumnezeu .. trezeste-te frate .. daca exista aducea apocalipsa de mult


Draga black4ever001,

tocmai pentru ca ne fumati in nas si ne afumati zilnic, tocmai de-asta esti egoist(a).Te pui putin in locul nefumatorului de langa tine? Stii ce tare puti? ( Vorbesc serios! Asta-i adevarul. Adevarul nu trebuie sa te jigneasca! ) Stii cat rau provoci si tie nu doar altora?
Cine e frustratul? Cine te pune sa-ti faci rau singur(a)?
Pe cine crezi ca fraieresti cand crezi ca fumatul te calmeaza de nervi? Stupid!

Legea impotriva fumatului nu exista ca tu sa te lasi neaparat de fumat, ci exista ca sa respecti nefumatorii pt. ca ei nu au nici o vina pentru viciul si neputinta ta. Intelegi?

Cine e discriminat? Pentru cine e legea asta, pentru voi care va distrugeti si nu va intereseaza ca-i distrugeti si pe altii ( copiii vostri, pe toti nefumatorii si mediul in care fumati )? Nu pt. voi, ci pt. cei discriminati pana acum. Pt. cei care au fost nevoiti sa va suporte prostia asta peste tot, pt. cei care vor sa fie sanatosi si curati pe dinauntru si pe dinafara.
Cine face rau, fumatorul sau nefumatorul?


Iti doresc Sarbatori fericite alaturi de cei dragi! Succes si forta sa lupti cu slabiciunile tale! Sanatate multa multa la tine si-n familie!


scumpa si draga frustrata,

nu ai inteles ce vroiam sa spun ceea ce ma face sa ma duc cu gandul la arabii aia fanatici de-si imbraca puradeii in dinamita si ii trimit sa arunce in aer cate o intersectie. judecata ta pare sa fie intunecata de faptul ca ai suferit candva o experienta neplacuta cu fumul de tigara. din asta rezulta faptul ca esti proasta (si adevarul nu trebuie sa te jigneasca) pentru ca urasti o categorie de oameni care ar putea sa-ti salveze viata candva, fara sa stie ce ajuta de fapt sa traiasca. tu ne dispretuiesti dinainte sa ne cunosti, simplu pentru ca facem ceva ce nu ti se pare tie potrivit. inainte sa spui ca nu ne dispretuiesti ar trebui sa citesti posturile tale precedente .. din pctul meu de vedere e destul de clar. si asa cum tu ne dispretuiesti .. tot la fel ne doare si pe noi in partea dorsala de tine si parerile tale.

si sunt "stupid" pentru ca am impresia ca fumatul calmeaza nervii. eu nu ma refeream la asta in postul meu. cu toate astea sa presupunem ca asa e si ca am sustinut ca fumatul imi calmeaza nervii. spune-mi tu geniule pustiu .. de unde stii tu daca fumatul calmeaza sau nu in conditiile in care tu nu ai fumat si nici macar nu stii pe ce lume traiesti.

sa te contrazic cu inca ceva. zici ca sunt slab ca fumez. te-ai gandit ca poate mie imi face placere chestia asta ? ocazional am destula vointa sa ma las de fumat 2-3 saptamani sa ma curat putin. dupa care incep din nou simplu pentru ca imi face placere sa fumez. tu cum iti permiti sa comentezi despre noi fumatorii cand evident nu stii absolut nimic ? tot ce stii tu e ca fumu pute. la fel ca un copil de gradinita. mentalitatea e similara.

asa ca spune-mi tu mie ca sunt egoist cand tu esti de-a dreptul fanatica si nu vrei sa te gandesti ca unii poate chiar vor sa fumeze. tu vrei sa ne omori viciul pentru ca mintea ta creata nu concepe alt adevar decat al tau. sincer putin imi pasa ce vrei tu. n-ai decat sa zici ca sunt egoist pentru ca fac ceva ce tu nu vrei. si tu faci .. postezi ca toanta si-mi omori neuronii. bineinteles poti sa-mi spui ca nu ma obliga nimeni sa citesc. asa pot sa-ti spun si eu tie ca nu te obliga nimeni sa respiri fumul. din pctul meu de vedere n-ai decat sa-ti tii respiratia cat fumez eu.

Concluzie: ai mentalitate de gradinita draga mea, lasa-te de sustinut puncte de vedere mult prea grele pentru intelectul tau limitat.

Sarbatori fericite


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 25 Decembrie 2008, ora 22:46

Draga black4ever001,

ai mari probleme de comportament ( si limbaj pe masura ) si nu stii ce inseamna fanatic. Cu atat de mult fum in cap te cred ca e greu sa gandesti.

Iubesc oamenii si ii respect, dar nu accept sa fiu tratata gresit de nimeni.
L-am iubit ( si inca il mai iubesc ) foarte mult pe tatal meu, care a fumat 30 de ani si a murit din cauza nicotinei depusa pe aorta. O iubesc si pe mama care are astm bronsic acut si plamani afectati de fum din cauza fumatului PASIV langa tata. Il iubesc enorm pe sotul meu care are alergie grava la fum cand il simte de la o distanta de cel mult 5 m. Si mai sunt multe multe cazuri mai aproape sau mai departe de mine.
Eu iubesc toti fumatorii pana acestia mor si lasa in urma lor rude bolnave din aceeasi cauza si foarte indurerate.

De ce crezi ca imi pasa de voi?
De ce crezi ca imi pasa cu aerul din jurul meu si al familiei mele?
De ce tie nu iti pasa decat de tine?
De unde crezi ca ai dreptul sa imbolnavesti si sa deranjezi pe cei din jurul tau?
Ce ar trebui sa fac daca in toate locurile publice e plin de fum, sa ies din societate?

Ti-ai pus vreodata intrebari neegoiste?


Sarbatori fericite!




black4ever001

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 26 Decembrie 2008, ora 09:49

De la: dagaio, la data 2008-12-25 22:46:43Draga black4ever001,

ai mari probleme de comportament ( si limbaj pe masura ) si nu stii ce inseamna fanatic. Cu atat de mult fum in cap te cred ca e greu sa gandesti.

Iubesc oamenii si ii respect, dar nu accept sa fiu tratata gresit de nimeni.
L-am iubit ( si inca il mai iubesc ) foarte mult pe tatal meu, care a fumat 30 de ani si a murit din cauza nicotinei depusa pe aorta. O iubesc si pe mama care are astm bronsic acut si plamani afectati de fum din cauza fumatului PASIV langa tata. Il iubesc enorm pe sotul meu care are alergie grava la fum cand il simte de la o distanta de cel mult 5 m. Si mai sunt multe multe cazuri mai aproape sau mai departe de mine.
Eu iubesc toti fumatorii pana acestia mor si lasa in urma lor rude bolnave din aceeasi cauza si foarte indurerate.

De ce crezi ca imi pasa de voi?
De ce crezi ca imi pasa cu aerul din jurul meu si al familiei mele?
De ce tie nu iti pasa decat de tine?
De unde crezi ca ai dreptul sa imbolnavesti si sa deranjezi pe cei din jurul tau?
Ce ar trebui sa fac daca in toate locurile publice e plin de fum, sa ies din societate?

Ti-ai pus vreodata intrebari neegoiste?


Sarbatori fericite!




esti cu capu.

da am pb de atitudine si comportament cand e vorba de oameni ca tine cu mintea ingusta. nu mi-ai prezentat nici un argument solid sa ma las de fumat in afara faptului ca nu-ti place tie mirosu si sotul tau are alergie la fum pe o raza de 5 m. pe scurt vrei sa-ti impui punctul de vedere pentru ca asa vrei tu.

bunicul meu fumeaza 1-2 pachete pe zi de 63 de ani. e perfect sanatos la 80 de ani si nimeni din familie nu a murit din cauza fumului. pe de alta parte am un vecin care a murit acum 1 an de cancer la plaman cu toate ca nu a fumat toata viata lui. avea in jur de 50 de ani si era unul dintre cei mai cumsecade oameni pe care i-am cunoscut. nu poti sa dai vina pe fumat. nu stiu cine ti-a bagat in cap chestia cu nicotina dar daca o sa te interesezi putin o sa vezi ca studiile recente duc la concluzia ca fumatul nu e chiar asa de responsabil de moarte a xxx oameni.

si sa-ti raspund la intrebari:

1 - nu cred ca iti pasa de noi. cred ca iti pasa sa demonstrezi lumii ca ai dreptate. pe scurt - orgoliu.
2 - aerul din jurul familiei tale e la fel si cu si fara fumatori. poate nu stii cat de poluata e lumea in ziua de azi. lasa gargara.
3 - nu am zis niciodata ca imi pasa doar de mine. colegul cu care sunt in tura e nefumator si evit sa fumez langa el si in spatii neaerisite. la fel nici el nu-mi pretinde sa nu fumez. asa se intelege lumea. nu cum vrei tu sa faci .. sa-ti impui punctul tau de vedere pentru ca, repet, tu nu intelegi alt adevar decat al tau => minte ingusta.
4 - pana una alta nu am deranjat pe nimeni pana acum. doar tu te plangi cat de urat miros eu ... desi sincer nu cred ca ai fost vreodata prin preajma mea.
5 - sunt locuri publice unde fumatul a fost interzis complet. sunt locuri publice unde fumatorii au fost ingraditi. iti sugerez sa te interesezi mai bine. fumatorilor nu le-a convenit dar s-au conformat. ei n-au nimic cu tine. numai tu duci lupta asta puerila cu restul lumii.
6 - da tu ti-ai pus intrebari neegoiste ? cum ma intrebi tu cand tot ce ai facut pana acum a fost sa fii egoista. nu te-ai gandit la noi astia care chiar vrem sa fumam. te-ai gandit doar la parerea ta despre subiect si ai decis ca e timpul sa ne schimbi noua gusturile pentru ca nu-ti convin tie.

bine ca nu accepti tu sa fii tratata gresit de nimeni. in schimb tu iti permiti sa faci asta altora. poate daca ai fi pus altfel problema si ai fi incercat sa discuti in loc sa-ti impui punctul de vedere, situatia ar fi fost alta si am fi vorbit pe alt ton acum.

concluzia ramane aceeasi. esti puerila si limitata si pana una alta mai degraba vad un partener conversational pe ciudatul ala cu biserica lui decat pe tine.

imi pare rau ca nu-ti place atitudinea mea .. dar pana acum nu mi-ai dovedit cu nimic ca ai fi macar catusi de putin deschisa. ergo nici eu nu vad vreun motiv pentru care sa-ti accept mofturile.

iti doresc multa sanatate si cat mai putin fum inhalat (sa nu zici ca sunt chiar asa rautacios) si tie si familiei tale.


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 26 Decembrie 2008, ora 20:46

De la: black4ever001, la data 2008-12-26 09:49:16
De la: dagaio, la data 2008-12-25 22:46:43Draga black4ever001,

ai mari probleme de comportament ( si limbaj pe masura ) si nu stii ce inseamna fanatic. Cu atat de mult fum in cap te cred ca e greu sa gandesti.

Iubesc oamenii si ii respect, dar nu accept sa fiu tratata gresit de nimeni.
L-am iubit ( si inca il mai iubesc ) foarte mult pe tatal meu, care a fumat 30 de ani si a murit din cauza nicotinei depusa pe aorta. O iubesc si pe mama care are astm bronsic acut si plamani afectati de fum din cauza fumatului PASIV langa tata. Il iubesc enorm pe sotul meu care are alergie grava la fum cand il simte de la o distanta de cel mult 5 m. Si mai sunt multe multe cazuri mai aproape sau mai departe de mine.
Eu iubesc toti fumatorii pana acestia mor si lasa in urma lor rude bolnave din aceeasi cauza si foarte indurerate.

De ce crezi ca imi pasa de voi?
De ce crezi ca imi pasa cu aerul din jurul meu si al familiei mele?
De ce tie nu iti pasa decat de tine?
De unde crezi ca ai dreptul sa imbolnavesti si sa deranjezi pe cei din jurul tau?
Ce ar trebui sa fac daca in toate locurile publice e plin de fum, sa ies din societate?

Ti-ai pus vreodata intrebari neegoiste?


Sarbatori fericite!




esti cu capu.

da am pb de atitudine si comportament cand e vorba de oameni ca tine cu mintea ingusta. nu mi-ai prezentat nici un argument solid sa ma las de fumat in afara faptului ca nu-ti place tie mirosu si sotul tau are alergie la fum pe o raza de 5 m. pe scurt vrei sa-ti impui punctul de vedere pentru ca asa vrei tu.

bunicul meu fumeaza 1-2 pachete pe zi de 63 de ani. e perfect sanatos la 80 de ani si nimeni din familie nu a murit din cauza fumului. pe de alta parte am un vecin care a murit acum 1 an de cancer la plaman cu toate ca nu a fumat toata viata lui. avea in jur de 50 de ani si era unul dintre cei mai cumsecade oameni pe care i-am cunoscut. nu poti sa dai vina pe fumat. nu stiu cine ti-a bagat in cap chestia cu nicotina dar daca o sa te interesezi putin o sa vezi ca studiile recente duc la concluzia ca fumatul nu e chiar asa de responsabil de moarte a xxx oameni.

si sa-ti raspund la intrebari:

1 - nu cred ca iti pasa de noi. cred ca iti pasa sa demonstrezi lumii ca ai dreptate. pe scurt - orgoliu.
2 - aerul din jurul familiei tale e la fel si cu si fara fumatori. poate nu stii cat de poluata e lumea in ziua de azi. lasa gargara.
3 - nu am zis niciodata ca imi pasa doar de mine. colegul cu care sunt in tura e nefumator si evit sa fumez langa el si in spatii neaerisite. la fel nici el nu-mi pretinde sa nu fumez. asa se intelege lumea. nu cum vrei tu sa faci .. sa-ti impui punctul tau de vedere pentru ca, repet, tu nu intelegi alt adevar decat al tau => minte ingusta.
4 - pana una alta nu am deranjat pe nimeni pana acum. doar tu te plangi cat de urat miros eu ... desi sincer nu cred ca ai fost vreodata prin preajma mea.
5 - sunt locuri publice unde fumatul a fost interzis complet. sunt locuri publice unde fumatorii au fost ingraditi. iti sugerez sa te interesezi mai bine. fumatorilor nu le-a convenit dar s-au conformat. ei n-au nimic cu tine. numai tu duci lupta asta puerila cu restul lumii.
6 - da tu ti-ai pus intrebari neegoiste ? cum ma intrebi tu cand tot ce ai facut pana acum a fost sa fii egoista. nu te-ai gandit la noi astia care chiar vrem sa fumam. te-ai gandit doar la parerea ta despre subiect si ai decis ca e timpul sa ne schimbi noua gusturile pentru ca nu-ti convin tie.

bine ca nu accepti tu sa fii tratata gresit de nimeni. in schimb tu iti permiti sa faci asta altora. poate daca ai fi pus altfel problema si ai fi incercat sa discuti in loc sa-ti impui punctul de vedere, situatia ar fi fost alta si am fi vorbit pe alt ton acum.

concluzia ramane aceeasi. esti puerila si limitata si pana una alta mai degraba vad un partener conversational pe ciudatul ala cu biserica lui decat pe tine.

imi pare rau ca nu-ti place atitudinea mea .. dar pana acum nu mi-ai dovedit cu nimic ca ai fi macar catusi de putin deschisa. ergo nici eu nu vad vreun motiv pentru care sa-ti accept mofturile.

iti doresc multa sanatate si cat mai putin fum inhalat (sa nu zici ca sunt chiar asa rautacios) si tie si familiei tale.



Draga black4ever001, ce nume predestinat ( forever dark in your mind! ).

Asadar, in opinia ta ingusta, o nefumatoare deranjata de fum si care vrea sa respire mai mult aer curat este o "puerila" si o "limitata"????

Si tata a avut plamanii incredibil de curati atunci cand a murit. Insa la autopsie s-a gasit cauza infarctului -- sugrumarea aortei ( principala artera a inimii ) de nicotina groasa depusa pe aceasta. Ti se pare putin?
Ai intrat vreodata intr-un spital de TBC-isti?
O gramada de boli pe care mi-e lene acum sa ti le insir...
Habar nu ai. Numai tu nu esti informat.

Dar tu nu ai inteles in ce consta aceasta lege?
Legea aceasta exista sa protejeze nefumatorii de poluarea pe care voi o faceti. Spre suprinderea ta, legea asta nu exista sa-ti interzica tie sa fumezi, sa te lasi de fumat, ci sa respecti nefumatorii si sa fumezi doar in locurile amenajate pt. asta. Ai inteles? E prea greu sa intelegi?

Si daca tot trebuie sa te suport, ce-ar fi daca tu ar trebui sa ma suporti atunci cand ma besesc in nasul tau. E aproape acelasi lucru, doar ca besina mea nu e atat de daunatoare ca nu mori din asta.

Ce sa-ti zic. Fum usor si vise placut puturoase!



Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 27 Decembrie 2008, ora 08:21



Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
csabafelmeri74

30 mesaje
Membru din: 17/11/2008
Postat pe: 27 Decembrie 2008, ora 15:57

foarte bine ai procedat si eu sant inpotriva fumatului.bravo


black4ever001

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Decembrie 2008, ora 19:32

De la: dagaio, la data 2008-12-26 20:46:33
De la: black4ever001, la data 2008-12-26 09:49:16
De la: dagaio, la data 2008-12-25 22:46:43Draga black4ever001,

ai mari probleme de comportament ( si limbaj pe masura ) si nu stii ce inseamna fanatic. Cu atat de mult fum in cap te cred ca e greu sa gandesti.

Iubesc oamenii si ii respect, dar nu accept sa fiu tratata gresit de nimeni.
L-am iubit ( si inca il mai iubesc ) foarte mult pe tatal meu, care a fumat 30 de ani si a murit din cauza nicotinei depusa pe aorta. O iubesc si pe mama care are astm bronsic acut si plamani afectati de fum din cauza fumatului PASIV langa tata. Il iubesc enorm pe sotul meu care are alergie grava la fum cand il simte de la o distanta de cel mult 5 m. Si mai sunt multe multe cazuri mai aproape sau mai departe de mine.
Eu iubesc toti fumatorii pana acestia mor si lasa in urma lor rude bolnave din aceeasi cauza si foarte indurerate.

De ce crezi ca imi pasa de voi?
De ce crezi ca imi pasa cu aerul din jurul meu si al familiei mele?
De ce tie nu iti pasa decat de tine?
De unde crezi ca ai dreptul sa imbolnavesti si sa deranjezi pe cei din jurul tau?
Ce ar trebui sa fac daca in toate locurile publice e plin de fum, sa ies din societate?

Ti-ai pus vreodata intrebari neegoiste?


Sarbatori fericite!




esti cu capu.

da am pb de atitudine si comportament cand e vorba de oameni ca tine cu mintea ingusta. nu mi-ai prezentat nici un argument solid sa ma las de fumat in afara faptului ca nu-ti place tie mirosu si sotul tau are alergie la fum pe o raza de 5 m. pe scurt vrei sa-ti impui punctul de vedere pentru ca asa vrei tu.

bunicul meu fumeaza 1-2 pachete pe zi de 63 de ani. e perfect sanatos la 80 de ani si nimeni din familie nu a murit din cauza fumului. pe de alta parte am un vecin care a murit acum 1 an de cancer la plaman cu toate ca nu a fumat toata viata lui. avea in jur de 50 de ani si era unul dintre cei mai cumsecade oameni pe care i-am cunoscut. nu poti sa dai vina pe fumat. nu stiu cine ti-a bagat in cap chestia cu nicotina dar daca o sa te interesezi putin o sa vezi ca studiile recente duc la concluzia ca fumatul nu e chiar asa de responsabil de moarte a xxx oameni.

si sa-ti raspund la intrebari:

1 - nu cred ca iti pasa de noi. cred ca iti pasa sa demonstrezi lumii ca ai dreptate. pe scurt - orgoliu.
2 - aerul din jurul familiei tale e la fel si cu si fara fumatori. poate nu stii cat de poluata e lumea in ziua de azi. lasa gargara.
3 - nu am zis niciodata ca imi pasa doar de mine. colegul cu care sunt in tura e nefumator si evit sa fumez langa el si in spatii neaerisite. la fel nici el nu-mi pretinde sa nu fumez. asa se intelege lumea. nu cum vrei tu sa faci .. sa-ti impui punctul tau de vedere pentru ca, repet, tu nu intelegi alt adevar decat al tau => minte ingusta.
4 - pana una alta nu am deranjat pe nimeni pana acum. doar tu te plangi cat de urat miros eu ... desi sincer nu cred ca ai fost vreodata prin preajma mea.
5 - sunt locuri publice unde fumatul a fost interzis complet. sunt locuri publice unde fumatorii au fost ingraditi. iti sugerez sa te interesezi mai bine. fumatorilor nu le-a convenit dar s-au conformat. ei n-au nimic cu tine. numai tu duci lupta asta puerila cu restul lumii.
6 - da tu ti-ai pus intrebari neegoiste ? cum ma intrebi tu cand tot ce ai facut pana acum a fost sa fii egoista. nu te-ai gandit la noi astia care chiar vrem sa fumam. te-ai gandit doar la parerea ta despre subiect si ai decis ca e timpul sa ne schimbi noua gusturile pentru ca nu-ti convin tie.

bine ca nu accepti tu sa fii tratata gresit de nimeni. in schimb tu iti permiti sa faci asta altora. poate daca ai fi pus altfel problema si ai fi incercat sa discuti in loc sa-ti impui punctul de vedere, situatia ar fi fost alta si am fi vorbit pe alt ton acum.

concluzia ramane aceeasi. esti puerila si limitata si pana una alta mai degraba vad un partener conversational pe ciudatul ala cu biserica lui decat pe tine.

imi pare rau ca nu-ti place atitudinea mea .. dar pana acum nu mi-ai dovedit cu nimic ca ai fi macar catusi de putin deschisa. ergo nici eu nu vad vreun motiv pentru care sa-ti accept mofturile.

iti doresc multa sanatate si cat mai putin fum inhalat (sa nu zici ca sunt chiar asa rautacios) si tie si familiei tale.



Draga black4ever001, ce nume predestinat ( forever dark in your mind! ).

Asadar, in opinia ta ingusta, o nefumatoare deranjata de fum si care vrea sa respire mai mult aer curat este o "puerila" si o "limitata"????

Si tata a avut plamanii incredibil de curati atunci cand a murit. Insa la autopsie s-a gasit cauza infarctului -- sugrumarea aortei ( principala artera a inimii ) de nicotina groasa depusa pe aceasta. Ti se pare putin?
Ai intrat vreodata intr-un spital de TBC-isti?
O gramada de boli pe care mi-e lene acum sa ti le insir...
Habar nu ai. Numai tu nu esti informat.

Dar tu nu ai inteles in ce consta aceasta lege?
Legea aceasta exista sa protejeze nefumatorii de poluarea pe care voi o faceti. Spre suprinderea ta, legea asta nu exista sa-ti interzica tie sa fumezi, sa te lasi de fumat, ci sa respecti nefumatorii si sa fumezi doar in locurile amenajate pt. asta. Ai inteles? E prea greu sa intelegi?

Si daca tot trebuie sa te suport, ce-ar fi daca tu ar trebui sa ma suporti atunci cand ma besesc in nasul tau. E aproape acelasi lucru, doar ca besina mea nu e atat de daunatoare ca nu mori din asta.

Ce sa-ti zic. Fum usor si vise placut puturoase!



1 - black e diferit de dark.
2 - te-am facut puerila si limitata pentru ca nu te duce capu destul cat sa intelegi cuvintele mele. nu pt ca nu ai fi de acord cu mine pe tema fumatului. si inca o data ai demonstrat ca esti.
3 - inca o data. eu am reactionat asa din cauza cuvintelor pe care le folosesti tu .. nu pt ca asa as fi eu in general. ce-ar fi sa ti se impuna tie sa fumezi prin lege. tot nu intelegi ce vreau sa spun ??? unde mai e democratia si libertatea de alegere daca esti fortat sa faci ce nu vrei. deci scumpa .. nu mai am cuvinte .. nu mai spune ca nu esti limitata ca te faci de ras.
4 - am fost internat in spital TBC in Bucuresti din cauza unei pneumonii mai puternice. nu inteleg la ce faci tu referire cu bolile tale. iar vorbesti fara sa gandesti ? tu cu bolile tale .. am vazut cum postezi si prin alte parti .. cum ar fi cel cu muzica .. numa muzica clasica .. frantuzeasca italiana si etc ce asculti tu .. las-o drq de treaba . .cat de snoaba poti sa fii ? cum vine unu si zice ca asculta muzica araba dai repede pe google si bagi si tu cativa sa vada lumea ca stii ..

in fond doar asta esti .. o bagatoare de seama .. n-ai nici un principiu aparent dupa care te ghidezi .. mai mult te intereseaza parerea altora decat a ta ..

poti sa fii fericita .. eu nu o sa mai postez in threadul asta .. n-are rost .. nu vad nici o provocare in a-mi sustine punctul de vedere. e greu sa incerci o discutie logica si argumentata cu o persoana care asculta numai muzica selecta luata direct de pe google.

ah da si nu ai prea nimerit-o cu bashinile. pe mine nu m-ar deranja sincer pentru ca mi se par amuzante .. deci gaseste-ti alt exemplu :)

pace si prosperitate si tie si desertului din bibilica ta.


eastside

179 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 28 Decembrie 2008, ora 02:16

Problema (daca exista o problema) e simpla........... Sintem o rasa de rahat..... Mii de ani de evolutie si e nevoie de legi care sa te oblige sa-l respecti pe cel de linga tine. N-ai decit sa-ti tragi si-un glont in cap, intreaba-ma inainte daca ma deranjeaza cu ceva... Si nu ne servi placa cu discriminarea........ e viciul tau... boule!


tzacu1977

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Decembrie 2008, ora 10:36


nicotina nu se depune nicaieri este substanta care da dependenta.aerul din jurul familiei dumneavoastra poate fi poluat si de masinuta dumneavoastra care nmu fumeaza cred.


dan_hammer

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Decembrie 2008, ora 12:37

ai pus foarte bine problema! mi se pare ca se face din tantar armasar si nu e bine. se bate intr-una moneda pe o chestie aiurea. exista multe alte probleme mai importante cu care sa ne stresam.in privinta fumatului raman la ideea ca "fructul oprit e mai dulce" si ca dorinta de mai bine duce la rau!


sad_devil69

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Decembrie 2008, ora 16:25

dagaio, d c crezi k eu as fi egoistul in aceasta poveste? ti s pare k sunt egoista pt k imi spun parerea, pt am pretentia sa fim si noi, fumatorii, respectati asa cum aveti pretentia sa fiti voi? eu nu inteleg ceva: cum vrei sa fi respectat d un fumator knd u critici asa mult unul si nu l respecti macar kt negrul sub unghie? te a atacat vre un fumator d esti impotriva lor?


dan_hammer

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Decembrie 2008, ora 15:36

De la: mircea_ardelean, la data 2008-11-10 15:42:45in Germania nu se fumeaza in nici o institutie publica ...si nu exista locuri special amenajate pt asa ceva decat in aeroporturi (zona libera ...adica dupa ce treci de vama ) ..

...aa da... nu se fumeaza nici in baruri ...discoteci ..restaurante etc . ...dar exista deja asa numitele Raucher Club - cluburi de fumatori ,unde esti pus sa semnezi o declaratie ca intri pe proprie raspundere. dar aceste cluburi sunt foarte rare .


noah si nu moare nimeni din cauza asta ....



dar stii cate mici cafenele s-au inchis din cauza acestei idiotenii??


Social_life

20 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Decembrie 2008, ora 15:45

legea asta are si parti bune si rele...
Nu fumez..sunt o fosta fumatoare inraita.. ...insa nu stiu ce sa zic..
Este bine ca fumatorii sa fumeze in spatii amenajate..dar intr`adevar acestea sunt foarte rare..sau si daca exista sunt de tot rasul..

Priviti cum e la restaurante..la majoritatea... aici sunt fumatorii..la 1 m nefumatorii..pai..ce conditii li se ofera ambelor parti? Niciuna..
E o prostie sa obligi pe cineva sa fumeze in locuri special amenajate cand gasesti unu la 1 km..
Ca nefumatoare nu imi convine acxum sa suport mirosul si fumul tigarilor celor din jur..dar asta e Romania..trebuie sa ne obisnuim.. Cateodata ma gandesc k mai bine nu m`as fi lasat..k fumand pasiv tot acolo sunt
Oh well...revenind la subiect..daca legea are logica si vor fi amenajate locuri speciale..zic eu..k e buna ideea..dar daca acele locuri se vor face precum renumita autostrada..adunci mai bine a o lase balta...


googoodoll

1642 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 29 Decembrie 2008, ora 16:47

intoleranta a facut si va face mereu cele mai multe victime!
asa cum eu, fumatoare, aleg sa iti respect spatiul tau vital si aerul pe care il respiri, asa as dori sa mi se respecte optiunea de a alege felul in care sa traiesc.


moniquer_sweet

24 mesaje
Membru din: 13/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 31 Decembrie 2008, ora 01:29

am citit cateva pareri de mai sus...incerc sa ma abtin de la comentarii rautacioase:


1 mesaj
Membru din: 19/10/2008
Oras: Cluj
Postat pe: 19 Octombrie 2008, ora 10:16 Citeaza Raspunde


Mie, una legea asta mi se pare foarte buna, realmente.....Eu sunt bolnava si doctorul mi-a recomandat sa nu mai fumez sau sa stau in fum de tigara dar colegii mei nu inteleg sa renunte la fumat. Cand le-am facut observatie mi-au ras in nas!Am facut o reclamatie la politie si s-au luat masuri: dupa doua luni?!?!In timpul asta colegii fumau linistiti in sala profesorala...Dupa ce a fost chemata directoarea la protectia consumatorului a venit la scoala si mi-a facut mie un scandal de pomina ...Ca de ce am reclamat. Mai bine n-o faceam , zau asa...

daca te-ai gandi inainte sa faci ceva ar fii ok. tu trebuia sa vorbesti exact cum ai facut cu colegii tai apoi dak nu va intelegeati, cu directoarea si sa i explici situatia; poate s-ar fi rezolvat .. nu sa faci reclamatie direct, asa colectivul nu va putea avea incredere in tine, eu sincer dupa o faza d-asta, te-as fi concediat direct! in plus tu erai singura care avea ceva de obiectat..

iar in legatura cu fumatul...un om poate sa faca ce vrea cu viata lui... ce credeti: e mai sanatos un om care sta in fum de tigara sau un om care respira aerul poluat de masinile extra cu motoare si consumuri mari? hai sa facem un test. nu va faceti atatea griji din cauza fumului de tzigara, nu din cauza lor o sa muriti, conteaza, oameni buni alimentatia voastra, mediul de viata...si modul in care ganditi anumite lucruri..lasati rautatea deoparte, nu o sa va aduca bucurii!
si asa la noi in tara in pizzarii si restaurante sunt delimitate spatiile de fumatori si nefumatori; atata timp kat stati la nefumatori nu vad dc va mai deranjeaza k unii fumeaza... vorbiti aiurea... si nu cred k va fi in ro vreodata vreo lege care sa interzica fumatul..si in locurile publice legal nu se fumeaza..dar sa fim seriosi, chiar asa e?


boamfa_ion

86 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 31 Decembrie 2008, ora 10:46

ma uit la ce se apune aici si ma minunez.
are dreptate florinbadboy cand va acuza de intoleranta si fanatism pentru ca ceea ce vad ma convinge ca numai asta e in mintea voastra(cata e)
nici macar nu incercati sa va puneti in locul adversarului(fumator sau nu). si atunci cum putem discuta? cu opinii asa zis ferme? care sunt alea? pana cand o sa mergem pe ideea(respinsa de faot de societate si istorie) ca numai o categorie are dreptate? pana cand vom da glas fanatismului din noi?
de ce nu incearca nimeni sa-i inteleaga si pe adversari(fumatori sau nu)? aducetiva aminte de faimoasa lege a prohibitiei din SUA si vedeti unde a dus incapatanarea si fanatismul.
v-am spus ca sunt fumator. si? incerc sa respect si cealalta parte,cea a nefumatorilor,dar nu pot intelege de ce atat timp cat statul roman(si nu numai el) incurajeaza productia si distributia de produse din tutun eu trebuie sa fiu discriminat,sa fiu catalogat ca un pericol social pentru un viciu legal.
v-ati pus vreodata intrebarea de ce nu se renumta la productia si comercializarea tutunului(sa si a acloolului de altfel)? va spun eu-pentru ca toate statele ar intra intr-o mare incurcatura financiara,iar anumite servicii(de care printre altele nefumatorii sunt extrem de mandrii) n-ar mai putea exista.
in aceste conditii,in care pe banii fumatorilor sunt sustinute o serie de activitati sociale nu credeti ca macar au si ei dreptul la un pic de intelegere ca sa nu zic respect? chiar trebuie sa punem capul in pamant si sa dam buzna in gard(stiti ca cine) fara sa gandim si fara sa ne respectam ca oameni? imi aduc aminte un percept hipocratic -nu exista boli,exista bolnavi.
la multi ani si la multe ganduri bune(dar incercati sa ganditi nu sa luati de bune niste sloganuri)


mia_rusu1970

79 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Ianuarie 2009, ora 19:10

Problema sta in felul urmator , fiecare ar trebui sa stie cand sa se opreasca, ce lege? iti faci tu legea daca vrei sa fii sanatos daca nu ....... raspunzi de consecinte........


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 8 Ianuarie 2009, ora 22:03

La naiba cu legea. Sufar de nu mai pot. Nu mai pot fuma la servici. Imi sta in gat cafeaua fara tigara. Nu sunt o fumatoare inraita, insa am si eu tabieturile mele. Mi-au luat si placerea asta.

Aia nu, aia nu...ce placeri imi mai raman atunci. Imi trebuie un viciu , dar asa unul asa mai mic


Fosta membra 9am.ro

29 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Alba-Iulia

Postat pe: 12 Ianuarie 2009, ora 14:48

fiecare ar trebui sa fie liber sa faca ce vrea atata timp cat NU-L DERANJEAZA pe cel din jur!

Dar mare parte din fumatori nu inteleg asta. cand ii trece pofta de o tzigara, tre sa si-o aprinda, indiferent unde se afla. Mai ales pe strada. Nu conteaza cine-i in jurul lor. Sunt un fost fumator, regret fiecare tzigara pe care-am fumat-o am fost un cretin, bou, etc. si stiu cum e cu pofta de tzigara. Era greu rau, mai ales sa fumez numai afara intr-un coltz, sau numai pe hol sa nu-i deranjez pe ceilalti.
Bine ca le-am lasat.

Nu sunt de acord cu interzicerea totala a viciului care este ci cu o educare [a se citi dresare] a fumatorilor. E cam ca si cu mersu' la buda. Te trece cãcarea, te duci la budã! Asa sa fie si cu tzigarea: Nu mai poti? Iti cere rau organismul nicotina? In locul special amenajat cu tine!

Sanatate tuturor.


mirceapopescu2002ro

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Hunedoara

Postat pe: 12 Ianuarie 2009, ora 15:45

De la: terente, la data 2009-01-12 14:48:18fiecare ar trebui sa fie liber sa faca ce vrea atata timp cat NU-L DERANJEAZA pe cel din jur!

Dar mare parte din fumatori nu inteleg asta. cand ii trece pofta de o tzigara, tre sa si-o aprinda, indiferent unde se afla. Mai ales pe strada. Nu conteaza cine-i in jurul lor. Sunt un fost fumator, regret fiecare tzigara pe care-am fumat-o am fost un cretin, bou, etc. si stiu cum e cu pofta de tzigara. Era greu rau, mai ales sa fumez numai afara intr-un coltz, sau numai pe hol sa nu-i deranjez pe ceilalti.
Bine ca le-am lasat.

Nu sunt de acord cu interzicerea totala a viciului care este ci cu o educare [a se citi dresare] a fumatorilor. E cam ca si cu mersu' la buda. Te trece cãcarea, te duci la budã! Asa sa fie si cu tzigarea: Nu mai poti? Iti cere rau organismul nicotina? In locul special amenajat cu tine!

Sanatate tuturor.


Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului legea impotriva fumatului
Mergi la: