back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Femeile sunt platite mai prost decat barbatii pentru ca...sunt femei

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
laurakidgirlie

36 mesaje
Membru din: 30/06/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 August 2008, ora 16:25

credeti ca daca suntem la fel de bune ca barbatii in foarte multe domenii, chiar mai este necesara discriminarea asta veche de secole???
ce-ar fi sa punem lucrurile la punct si sa recunoastem ca da! suntem diferiti, dara da! ce puteti face voi, putem face si noi.la fel de bine
nu zic poate si mai bine, pentru ca o sa-mi sara multi in cap)
ps: stiati ca in Mongolia femeile pleaca la studii si la munca, iar barbatii stau acasa si le asteapta gasindu-si de lucru pe langa gospodarie. Ele au functii de conducere, sunt cele cu studii iar barbatii le sustin si nici nu le trece prin cap sa schimbe ceva in sistemul asta.


Fosta membra 9am.ro

534 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 August 2008, ora 16:41

Draga Laura,

Femeia este mai prost platita decat barbatul si-n tari care trambiteaza libertatea si democratia, pune la zid (de ochii planetei) rasismul si discriminarea... bla bla! Traim in patriarhat, draga mea. Ma refer la America, asa zisa "tara a tuturor posibilitatilor" - pentru aceeasi munca si acelasi studii, o femeie este platita mai putin decat un barbat.

Chiar te astepti sa fie altfel in Romania?

Iti admir optimismul, dar de schimbat nu se va schimba nimic.

Din pacate, cainii latra si caravana trece...



necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 12 August 2008, ora 23:13

...credeti ca daca suntem la fel de bune ca barbatii in foarte multe domenii, chiar mai este necesara discriminarea asta veche de secole??? ... ce poanta buna, chiar tare ... discriminare veche de cind lumea ... super tare ... in ce domenii sinteti mai bune ... :-) ...
... mai fata ... nu stiu daca in mongolia se intimpla ceea ce zici tu (nici aia de la jettix nu ar fi avut o idee mai buna) dar in scotia barbatii chiar purtau fuste ca sa le dea o sansa femeilor si ele tot nu au putut singure sa scape de asediul englezilor ... asa ca s-a revenit la pantaloni ... :-) ... offf exploata mica ce esti ...
... femeia si barbatul sint un intreg dar fiecare trebuie sa-si vada lungul nasului ... barbatul nu poate face ceea ce face femeia si femeia nu poate face ceea ce face barbatul ... cine se omoara sa faca ceea ce trebuie sa faca celalat doar din ambitie isi pierde ani buni de viata incercind sa faca gaura in apa din pahar ... e pacat sa pierzi timpul aiurea ...


iulidan2

156 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 13 August 2008, ora 12:29

daca vom privi cu atentie, vom constata usor, ca traim in matriarhat.
revenind la salarii, explicatia e simpla - din cauza ca, un anumit numar de zile din luna, sunt indisponibile.


Fosta membra 9am.ro

534 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 13 August 2008, ora 17:06

De la: homemarcel, la data 2008-08-12 23:13:39...credeti ca daca suntem la fel de bune ca barbatii in foarte multe domenii, chiar mai este necesara discriminarea asta veche de secole??? ... ce poanta buna, chiar tare ... discriminare veche de cind lumea ... super tare ... in ce domenii sinteti mai bune ... :-) ...

Nu vreau sa intru in polemici inutile, dar daca ma gandesc la Nadia Comaneci, la domnisoara Potec sau la Ana Aslan, de exemplu, mi-e greu sa gasesc barbati romani de aceeasi valoare pe domeniile respective. Desigur, poti da contraexemple oricand cu tot felul de barbati celebrii din fotbal sau ...de pe la SIE, DIE sau mai stiu eu din ce alt domeniu de activitate :)))

Ideea ta ca ar trebui sa ne vdem fiecare lungul nasului, este valabila pentru ambele sexe, de acord!

... femeia si barbatul sint un intreg dar fiecare trebuie sa-si vada lungul nasului ... barbatul nu poate face ceea ce face femeia si femeia nu poate face ceea ce face barbatul ... cine se omoara sa faca ceea ce trebuie sa faca celalat doar din ambitie isi pierde ani buni de viata incercind sa faca gaura in apa din pahar ... e pacat sa pierzi timpul aiurea ...




Fosta membra 9am.ro

534 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 13 August 2008, ora 17:25

De la: iulidan2, la data 2008-08-13 12:29:38daca vom privi cu atentie, vom constata usor, ca traim in matriarhat.
revenind la salarii, explicatia e simpla - din cauza ca, un anumit numar de zile din luna, sunt indisponibile.


As vrea si eu niste detalii privind matriarhatul asta. Stau mai prost cu atentia si nu-l vad nicicum :)))

La ultimul meu loc de munca din Romania mergeam la ora 9 dimineata dupa ce, in prealabil, ma trezeam la 6 dimineata, pregateam copilul si-l duceam la camin, mergeam la serviciu la 27 km distana, imi faceam treaba pana la ora 18 sau 19 daca era nevoie, indiferent de ziua din luna si dispozitia personala. Pe la ora 20 ajungeam acasa, scoteam copilul la plimbare, faceam ce era necesar in casa si pe ora 12 noaptea, dupa ce erau toate gata, dormeam si eu.

Aveam colegi barbati destui, care se trezeau la ora 8 ca sa ajunga la birou la ora 9. Erau frumos imbracati si odihniti, le calcau nevestele camasile si le puneau pachet la munca. Se intampla sa-i doara o masea sau sa faca gripa. Ce tragedie!!! :))) Asa ca, scurt se decreta: azi nu ma simt bine, ma duc acasa sa-mi faca nevasta ceai si sa-mi dea niste pastile. La fel cand juca echipa lor preferata:"ceva teren este? sa prind si eu meciul Steaua - Dinamo?"

Evident, colegii mei barbati erau bine dispusi aproape tot timpul pentru ca aveau timp si de micile lor hobby-uri, mai citeau un ziar, mai mergeau la un meci cu baietii, la o bere. De ce sa se grabeasca acasa? Ei n-aveau de dat cu aspiratorul si de gatit pentru a doua zi! Evident, erau apreciati pentru "atitudinea pozitiva" si stilul relaxat in care plasau glume prin birou. Uite ce baiat bun! Sa-i mai dam o prima :))))

Majoritatea brbatilor lucrau doar 8 ore, n-aveau nevoie de ore suplimentare pentru ca din start primisera salariu mai mare si nici n-aveau nevoie pana la urma, cheltuielile lor lunare nu includeau un baby sitter, hainute de copii, coafor sau ciorapi Lycra.

Da, sa nu uit! Inainte de sarbatori faceau cu totii ore suplimentare, ca doar nu era sa se duca acasa, unde pe nevasta o apucase intorsul casei cu fundul in sus si ...de cat sa bata covoare, mai bine stau la munca!

Nu vreau sa generalizez, dar ar fi bine sa va reamintiti uneori domnilor, ca femeia lucreaza cot la cot cu voi si-n plus mai are si un job de housekeeper si unul de baby sitter dupa orele de program, pentru care nu e platita. Copiii cer de mancare, atentie si tandrete indiferent de disponibilitatea parintilor.

Parca se intampla mai des sa fie trimis copilul la mama pentru ca tata e foarte obosit de la serviciu... foarte rar se intampla invers.

Unde dracu e matriarhatul ala? :)))


Fosta membra 9am.ro

534 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 13 August 2008, ora 17:33

Inca un aspect - cand m-am saturat sa fiu mai prost platita decat barbatii din jurul meu, mi-am facut propria companie.

Cand m-am saturat de birocratia, coruptia si discriminarea (pe tot felul de criterii) din Romania, am plecat in SUA.

Surpriza cea mare a fost ca si aici, ca si acolo, am fost angajata din start pe salariu mai mic decat colegii mei barbati si asta nu este din cauza ca ei sunt americani, am si colegi barbati de alte natii, toti sunt mai bine platiti pe acelasi criteriu, pentru ca ei sunt barbati, adica "intretinatori de familie" !!! Asta este "politica de HR a companiei" acesta este raspunsul oficial pe care l-am primit si nu este un caz singular in America.





Raziela

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Mures

Postat pe: 13 August 2008, ora 18:48

REALITATEA ESTE ALTFEL;DECI DEPINDE IN CE DOMENIU LUCREAZA FIECARE,SINCER EU CISTIG MAI BINE DECIT UN BARBAT -SUNT DE PROFESIE MANAGER SI POT SA FIU FERICITA PENTRU CEA CE REALIZEZ LUNAR;INSA NU TREBUIE SA MA INVIDIAZA NIMENI ;IN PRIMUL RIND AM INVATAT DAR SI LUCREZ ENORM..VA SALUT-CU DRAG


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 August 2008, ora 09:58

Discriminarea de sex exista dintotdeauna. Nu inteleg de ce, pentru ca o femeie are nevoie de un salariu mai mare pentru a-si putea creste copii, mai ales daca e singura, nu sa fie la mila barbatului. De aceea femeile nu se mai casatoresc ca sa-i slugareasca pe barbati si nu mai fac copii. SI PE BUNA DREPTATE. Asa ca NU VA CASATORITI si nu FACETI COPII. NU MERITA, MAI ALES IN ROMANIA.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 August 2008, ora 11:13

Bravo fetelor, frumos raspuns. Jos palaria!


Fosta membra 9am.ro

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 August 2008, ora 14:12

Ce spui, stimabile? In 20 de ani de vechime in campul muncii, nu-mi amintesc sa-mi fi dat cineva, vreodata, liber in zilele ... acelea!!!!!


ionutist

21 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Botosani

Postat pe: 14 August 2008, ora 14:36

Ai nu mai fiti nervoase ca nu realizati nimic. Problemele astea vor ramane cat e lumea. Ca discriminarile vin si din partea femeilor si a barbatilor asa ca nu va mai faceti pe victimile ca si voi deveniti "agresive" cu unii barbati care vor sa va ajute cu intentii bune si voi interpretati ca ar vrea inapoi serviciul de natura sexuala.Asa ca, razboiul va continua daca nu va place asta e ca el exista si va ramane.
P.S.: barbatii nu judeca in fiecare zi pe celalalt cum se imbraca ,cum merge, ce ochi "dulci" ai face sefului , sau cat e de adanc decolteul ai sa fiti serioase nu superficiale(majoritatea sunteti.).Si mai este un exemplu dar nu vreau sa fac reclama ca o firma unde predomina barbatii nu o sa dea faliment asa usor fata de una unde sunt femei din simplu motiv ca nu-si scot ghearele pentru orice motiv sau aparenta


http://xat.com/SanctuaryForFriends
Fosta membra 9am.ro

29 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Alba-Iulia

Postat pe: 14 August 2008, ora 14:36

Ion si Marie:
Ion: Marie, calca-mi si tu 2 camasi.
Marie: Sa ti le calci singur! Eu sunt femeie emancipata si orice faci tu pot face si eu, iar orice fac eu, poti face si tu.
Ion: Bine Marie, ia tu sacu asta de cartofi si urca-l pana in camara la etaju 2 ca io ma duc sa calc camasile alea.

Si acum parerea mea:
Suntem 2 genuri si ar trebui sa ne completam reciproc, sa ne respectam reciproc si sa ne ajutam reciproc, nu sa ne scoatem ochii!


ionutist

21 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Botosani

Postat pe: 14 August 2008, ora 14:38

test


http://xat.com/SanctuaryForFriends
Raziela

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Mures

Postat pe: 14 August 2008, ora 15:19

Viata mereu a fost este si va fi o lupta continua,deci dragul meu Adryan,oricit de greu ar fii sa traiesti in Romania,fiecare dorim sa avem, o familie si copii!Altfel ce rost ar avea sa te trezesti dis de dimineata sa lucrezi pina seara tarziu,si cind te intorci acasa in loc sa fii inconjurat de cateva ochi zambareti ai copiilor tai sau al inimii tale,gasesti doar o casa goala ,plin de lux dar fara viata!
Deci nu va necajiti,sunt momente bune si rele,valuri de energii negative sau pozitive in viata fiecaruia dintre noi,dar daca traim atunci sa nu facem acesta degeaba,luptati pentru voi,pentru ceilalti astfel viata voastra capata un sens,un motiv in plus ca sa mergi mai departe....si nu trebuie uitat,dupa ploaie si cer innorat mereu apare soarele.....deci iubiti-va,casatoriti-va si faceti copii,la asta avem dreptul fiecare dintre noi..va salut cu drag!


Fosta membra 9am.ro

1714 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 August 2008, ora 16:29

Asa este, femeile sunt platite mai prost. Si eu sunt de parere ca femeile isi iau munca in serios... dar degeaba.
Ca fapt divers. O ruda cauta personal feminin pentru niste pozitii care necesitau cunoastere limbi straine, operare calculator etc. Am facut master psihologie organizationala, studii HR si imi ofer ajutorul in recrutare. La firma el si cu asociatul se uitau la FOTOGRAFIILE aplicantilor!! Nimic altceva!!! Era principalul criteriu de selectie!!!!!
Si nu este un incident izolat. De multe ori mi s-a intamplat sa astept momentul interviului alaturi de candidate frumoase... ma intrebam: este asta un criteriu? Eu nu-mi puneam poza in aplicatii deoarece consideram ca era irelevanta.

Cred ca atitudinea feminista se intoarce impotriva femeilor deoarece se promoveaza imaginea unei femei independente si dezinhibata sexual.
Parerea mea: ce are dezinhibitia sexuala cu imaginea femeiii?? Pe mine nu ma reprezinta si cred ca nici pe majoritatea femeilor. Este doar un cliseu care a devenit acceptat. (Pe mine nu ma reprezinta nici independenta deoarece nu sunt independenta: am obligatii fata de familia mea!!!)

Femeile sunt foarte diferite de barbati, iar daca feminismul nu ia in calcul diferentele, atunci imi face mai mult rau. Daca este promovata imaginea unei femei agresive sexual, si nu in ipostaza de mama si sustinator al familiei sa nu ne mire ca sunt voci care sustin ca nu suntem productive in unele zile ale lunii!!!!


Fosta membra 9am.ro

1714 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 August 2008, ora 16:48

Aaa.. si ca femeile barfesc! Alt cliseu!
NU am cunostinte feminine care comenteaza: vai, cum s-a imbracat aia!! Dar aproape TOTI barbatii pe care-i cunosc examineaza critic aspectul femeilor!!
Si barfa.. oau! Stiu barbati care pot barfi ore in sir un coleg. Iar cand schimba interlocutorul o iau de la capat!
Si telefonul.. Daca compar factura mea cu a sotului... cred ca eu nu am nevoie de telefon (el zice ca "nu socializez"). N-am timp de asta.
La un moment dat am condus productia intr-o fabrica (am facut multe lucruri). Mare diferenta intre barbati si femei la categoria pierdut vremea! Nu este intentia mea aici sa critic barbatii. Vreau doar sa arat ca multe afirmatii despre femei sunt nedrepte.


hjkl_19

56 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 August 2008, ora 23:04

mi se pare normal...............si stai dragelor linishtite k nu sunteti egale....nici o femeie nu face fata in nici o competitie cu barbatul.....si daca ma limitez numai la sport si tot e putin,la ce sport suntem egali? nici macar la shah a fost o exceptie doua dar au ajuns pt putin timp si nu foarte sus daca suntem egali de ce nu se fac competitiile sportive mixte?dar sa lasam sportul de ce nu cereti sa lucrati si in mina? pe platformele petroliere? construind shosele blocuri ,poduri,la cariere de piatra, costrind avioane vapoare si pot sa continui asa o luna.......salarii egale dar munca nu.......numai gura e de voi...mai ales in ultimul timp


Fosta membra 9am.ro

534 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 August 2008, ora 23:56

De la: hjkl_19, la data 2008-08-14 23:04:22mi se pare normal...............si stai dragelor linishtite k nu sunteti egale....nici o femeie nu face fata in nici o competitie cu barbatul.....si daca ma limitez numai la sport si tot e putin,la ce sport suntem egali? nici macar la shah a fost o exceptie doua dar au ajuns pt putin timp si nu foarte sus daca suntem egali de ce nu se fac competitiile sportive mixte?dar sa lasam sportul de ce nu cereti sa lucrati si in mina? pe platformele petroliere? construind shosele blocuri ,poduri,la cariere de piatra, costrind avioane vapoare si pot sa continui asa o luna.......salarii egale dar munca nu.......numai gura e de voi...mai ales in ultimul timp


Sunt curioasa tu personal si nu "barbatii" la ce sport sau in ce domeniu de activitate esti cel mai bun?

N-as vrea sa sune a lauda, dar am pretentia sa-ti ceri scuze, domnule! A pune etichete unor oameni pe care nu-i cunosti si a te crede "destept" fara argumente (sau in spatele argumentului "noi barbatii") mi se pare culmea misoginismului.

Vreau sa ne comparam putin noi amandoi, de exemplu. Eu sunt inginer, project manager intr-o companie din Washington DC. Nu sustin ca sunt cea mai buna, dar ma intreb daca te ridici cat decat la valoarea mea.

Acasa am avut restaurant si hotel, firma de consultanta in afaceri, am fost (o vreme) managerul celei mai mari agentii imobiliare din Cluj. Vreo 10 ani de zile, inainte sa plec in SUA, am fost broker - de toate felurile - de bursa, de asigurari, de creidte. Am avut 3 ani o firma de brokeraj, a mea unde am invatat alfabetul meseriei vreo 400 de oameni (brokeri si agenti) si tineam cursuri de asigurari in sali cu cate 400 - 500 de persoane.

Nu stiu de ce, am asa... o impresie ca esti un oarecare pe unde "functionezi" numai gura e de tine....

:))))))))


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 August 2008, ora 08:49

Pt. domnul cel misogin> Ce realizari aveti voi barbatii in sport ? La gimnastica sunteti varza. Fetele au luat medalia de bronz, la judo tot o fata a luat medalia de aur. La inot o avem pe Camelia Potec, pe cand voi ???? Va irita faptul ca ne putem descurca foarte bine si fara voi. Dupa parerea mea sunteti varza, nu va place sa munciti, va casatoriti cu femei care sunt bune "gospodine" oare pentru ce ??? Ca sa le tineti pe post de menajere si baby sitter iar voi sa leneviti in fata televizorului si sa iesiti cu baietii la bere Nu sunteti decat o povara in plus pentru noi femeile.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 August 2008, ora 09:28

Este dezgustator si injositor pentru femei sa vezi care sunt criteriile pe care le cer unii angajatori. Atata timp cat exista misogini va exista si discriminare. Traim intr-o societatea patriarhala unde legile sunt facute de barbati pentru barbati.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 August 2008, ora 10:15

da domne'...
Cu femei ca dvs. putem schimba sistemul; sa trecem de la patriarhat la matriarhat. Si eu chiar vreu sa va ajut doamna. Luati-ma in "custodie", sa fiti dvs. "barbatul" in casa, sa aduceti cascavalul iar eu sa fac curat, sa spal, sa calc, sa fac mancare si sa va fac masaj cand veniti obosita de la munca.
De persoane ca noi are societatea nevoie...
Vreau sa fiu intretinut!!!!!!!!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 August 2008, ora 10:25

De la: mona_simona2002, la data 2008-08-14 23:56:01
De la: hjkl_19, la data 2008-08-14 23:04:22mi se pare normal...............si stai dragelor linishtite k nu sunteti egale....nici o femeie nu face fata in nici o competitie cu barbatul.....si daca ma limitez numai la sport si tot e putin,la ce sport suntem egali? nici macar la shah a fost o exceptie doua dar au ajuns pt putin timp si nu foarte sus daca suntem egali de ce nu se fac competitiile sportive mixte?dar sa lasam sportul de ce nu cereti sa lucrati si in mina? pe platformele petroliere? construind shosele blocuri ,poduri,la cariere de piatra, costrind avioane vapoare si pot sa continui asa o luna.......salarii egale dar munca nu.......numai gura e de voi...mai ales in ultimul timp


Sunt curioasa tu personal si nu "barbatii" la ce sport sau in ce domeniu de activitate esti cel mai bun?

N-as vrea sa sune a lauda, dar am pretentia sa-ti ceri scuze, domnule! A pune etichete unor oameni pe care nu-i cunosti si a te crede "destept" fara argumente (sau in spatele argumentului "noi barbatii") mi se pare culmea misoginismului.

Vreau sa ne comparam putin noi amandoi, de exemplu. Eu sunt inginer, project manager intr-o companie din Washington DC. Nu sustin ca sunt cea mai buna, dar ma intreb daca te ridici cat decat la valoarea mea.

Acasa am avut restaurant si hotel, firma de consultanta in afaceri, am fost (o vreme) managerul celei mai mari agentii imobiliare din Cluj. Vreo 10 ani de zile, inainte sa plec in SUA, am fost broker - de toate felurile - de bursa, de asigurari, de creidte. Am avut 3 ani o firma de brokeraj, a mea unde am invatat alfabetul meseriei vreo 400 de oameni (brokeri si agenti) si tineam cursuri de asigurari in sali cu cate 400 - 500 de persoane.

Nu stiu de ce, am asa... o impresie ca esti un oarecare pe unde "functionezi" numai gura e de tine....

:))))))))


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 August 2008, ora 10:53

De la: mihai09_05, la data 2008-08-15 10:25:00
De la: mona_simona2002, la data 2008-08-14 23:56:01
De la: hjkl_19, la data 2008-08-14 23:04:22mi se pare normal...............si stai dragelor linishtite k nu sunteti egale....nici o femeie nu face fata in nici o competitie cu barbatul.....si daca ma limitez numai la sport si tot e putin,la ce sport suntem egali? nici macar la shah a fost o exceptie doua dar au ajuns pt putin timp si nu foarte sus daca suntem egali de ce nu se fac competitiile sportive mixte?dar sa lasam sportul de ce nu cereti sa lucrati si in mina? pe platformele petroliere? construind shosele blocuri ,poduri,la cariere de piatra, costrind avioane vapoare si pot sa continui asa o luna.......salarii egale dar munca nu.......numai gura e de voi...mai ales in ultimul timp


Sunt curioasa tu personal si nu "barbatii" la ce sport sau in ce domeniu de activitate esti cel mai bun?

N-as vrea sa sune a lauda, dar am pretentia sa-ti ceri scuze, domnule! A pune etichete unor oameni pe care nu-i cunosti si a te crede "destept" fara argumente (sau in spatele argumentului "noi barbatii") mi se pare culmea misoginismului.

Vreau sa ne comparam putin noi amandoi, de exemplu. Eu sunt inginer, project manager intr-o companie din Washington DC. Nu sustin ca sunt cea mai buna, dar ma intreb daca te ridici cat decat la valoarea mea.

Acasa am avut restaurant si hotel, firma de consultanta in afaceri, am fost (o vreme) managerul celei mai mari agentii imobiliare din Cluj. Vreo 10 ani de zile, inainte sa plec in SUA, am fost broker - de toate felurile - de bursa, de asigurari, de creidte. Am avut 3 ani o firma de brokeraj, a mea unde am invatat alfabetul meseriei vreo 400 de oameni (brokeri si agenti) si tineam cursuri de asigurari in sali cu cate 400 - 500 de persoane.

Nu stiu de ce, am asa... o impresie ca esti un oarecare pe unde "functionezi" numai gura e de tine....

:))))))))




Desi stiai ca nici macar nu trebiua sa te deranjezi in a-i raspunde acestui misogin, care sincer un merita nicio atentie, nu.... tu ai sarit imediat la jugulara si pe deasupra ai mai si inceput sa te lauzi.Pai, pot eu sa bag mana in foc ca tu ai realizat toate acele lucruri pe care le-ai enumerat mai sus?
Si daca ceea ce ai spus este adevarat, pai doamna, sunteti o femeie de succes si sigur sunteti mai bine platita decat multi barbati din jurul si domeniul dvs. Asa ca doamna, comentariile dvs. nu prea isi au rostul pe acest topic pentru ca nu cred ca stiti ce inseamna inferioritatea.
Sau poate ca vreti sa fiti cea mai bine platita persoana din firma dvs., dar mai intai tre' sa acceptam si ideea ca unul/una poate fi mai bun decat noi intr-un anumit domeniu. Asa ca in cazul dvs. scuze de parere dar cred ca nu aveti sentimentul de inferioritate ci de invidie... Ceea ce e mult mai grav


escu_raluca

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 August 2008, ora 12:16

Va sugerez dragele mele sa faceti si voi ce fac barbatii, adica nimic, sa nu mai le spalati sa nu le mai calcati sa isi faca, ca de aia au maini si picioare ca si noi, va spun din experienta ca si eu la randul meu am facut si nu am fost apreciata, acum am avut noroc de un barbat care isi face totul inclusiv de mancare si daca ati stii ce mult ma iubeste.Nu le mai tolerati ca nu suntem slugile lor.


Fosta membra 9am.ro

29 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Alba-Iulia

Postat pe: 15 August 2008, ora 15:08

nu doresc decat ca toate misandrele sa aibe parte doar de misogini si toti misoginii sa aibe parte doar de misandre
Ciao!


hjkl_19

56 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 August 2008, ora 18:03

ce nu este adevarat din ceea ce am scris? daca femeia nu si vede lungul nasului si se vede egala cu barbatul va genera numai discutii,daca Dumnezeu nu ne.a lasat egali noi de ce trambitam egalitatea?suntem complementari dragelor egali niciodata,oamenii pot face legi cum vor, adevarul este unul. daca barbatul nu ducea societatea umana(ajutat de femeie)unde a dus.o mai cereati egalitate? e comod acum sa ceri egalitate dintr.un birou caldut ..si apropo OARECARE nu e vorba aici de individualizari vorbeam in general "realizarile" tale stim toti cum le ai obtinut nu exista femeie care sa ajunga sus fara sa faca compromisuri ca sa nu le spun pe nume in lumea asta totul e controlat OARECARE chiar si tu numai faptul ca insiri "realizarile" tale aici intr.o discutie generala te tradeaza un barbat care vrea sa ma contrazica nu o sa o faca nicidata de modul cum o faci tu OARECARE asa cum ti sa mai spus (citeste mesajele celor dinaintea mea) tu esti plina de ura. eu am iubit si iubesc femeia, am spus femeia nu monstrul care a aparut de vreo 30 de ani si care se inmulteste in fiecare zi cine si de ce are interes sa puna femeia in contra barbatului nu stiu dar probabil ca o face constient fiind la fel de constient ca femeia poate fi manipulata usor cand ii canti la ureche ce vrea sa auda IN FINAL NU VREAU DECAT MAI MULT RESPECT PT BARBAT SI CEEA CE A REALIZAT EL repet vorbind in general nu de nush ce barbat betiv sau violent cu nevasta . sunt convins ca toata campània asta de " emancipare" a femeii ascunde altceva, femeia a fost si va fi iubita asa cum a lasat.o Dumnezeu iar tensiunea dintre barbat si femeie nu duce la nimic bun . daca aceste adevaruri supara spuneti cum vreti misogin sau cum o fi , supara mai mult faptul ca se promoveaza "libertatea " femeii si nu interesele familiei, mi ar place sa citesc si opinia femeilor trecute de 40 - 45 de ani nu doar a celor"puternice" apropo suna oribil femeie puternica imi aminteste de omul nou a lui ceausescu cei care au interesul au descoperit altceva, femeia puternica cand o sa fiti cu adevarat egale cu barbatii nu o sa fim oameni ci intradevar monstrii ...... si suntem pe drumul "cel bun" cu specimene OARECARE dar care toate se inmoaie dupa 40-45 de ani atunci au nevoie de un barbat o zi buna tuturor si fiti intradevar oameni ganditi cu capul vostru nu va lasati manipulati


Fosta membra 9am.ro

534 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 August 2008, ora 20:13

Pentru domnul cu ID mihai09_05:

1. Pot dovedi tot ceea ce am scris mai sus, nici o problema! Evident, n-am de gand sa fac asta in public, daca dumneata vrei sa vezi acte, pot sa o fac oricand, n-am nimic de ascuns. Astept modalitatea in care vrei dumneata sa vezi "dovezile". Si Toma a fost discipolul lui Isus, dar n-a crezut nimic fara sa vada :))) Se spune ca ceea ce suntem astazi este rezultatul deciziilor pe care le-am luat in trecut, iar ceea ce vom fi depinde de deciziile pe care le luam acum.

2. Da, sunt o femeie independenta si de succes! Spun asta cu capul sus, nu ma ascund in spatele unei false modestii. Nu-i nici un fel de lauda. Afirm oricand asta cu mandrie pentru ca am obtinut ceea ce am in viata asta prin munca cinstita, pe propriile mele puteri, cu mult efort... transpiratie si inspiratie. Am tot ceea ce am pentru ca am lupat si mi-am folosit mintea si nu posteriorul... cum isi imagineaza uneori barbatii ca obtinem noi, femile, puterea. E o scuza pentru subconstientul sifonat al unor barbati acest element, cum ca toate femeile de succes au avut pile, cunostinte si relatii.... sau un barbat in spate...

3. Pe calea succesului am invatat cateva lucruri. Poate cel mai important dintre ele este ca "succesul vine atunci cand inveti sa nu mai fi egoist!" Asa ca... 100% gresita afirmatia ca as fi invidioasa. Ceea ce numiti dvs. "invidie" eu sunt convinsa ca poarta, de fapt, un alt nume: obiective SMART ! Ca sa obtii mult in viata trebuie sa-ti propui mult. Oricum, doar o parte din ceea ce-ti propui se realizeaza, asa ca oameni mari = ambitii mari, obiective inalte.

4. Da, am castigat si in Romania mai mult decat unii barbati din jurul meu, de multe ori, dar mai putin decat barbatii care ocupau aceeasi pozitie ca si mine. Si acum este la fel. America nu face exceptie la acest tip de discriminare salariala dupa sexe.

Discutia se referea la egalitate... o egalitate pe care eu o inteleg asa: sunt project manager femeie, vreau acelasi salariu cu colegii mei project manageri barbati, care fac exact aceeasi munca si au aceeasi pregatite ca si mine. Si este valabil pentru orice meserie din lumea asta.



Fosta membra 9am.ro

534 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 August 2008, ora 20:38

De la: mihai09_05, la data 2008-08-15 10:15:55da domne'...
Cu femei ca dvs. putem schimba sistemul; sa trecem de la patriarhat la matriarhat. Si eu chiar vreu sa va ajut doamna. Luati-ma in "custodie", sa fiti dvs. "barbatul" in casa, sa aduceti cascavalul iar eu sa fac curat, sa spal, sa calc, sa fac mancare si sa va fac masaj cand veniti obosita de la munca.
De persoane ca noi are societatea nevoie...
Vreau sa fiu intretinut!!!!!!!!


Ghinion cu carul, stimate domn ! :))))
Femeile puternice doresc langa ele barbati cel putin la fel de buni. Nu cunosc nici o femeie independenta, matura si stapana pe sine si pe viata sa, atat de disperata incat sa accepte sa intretina un barbat. Este un non-sens.

Sa nu uitam ca si cea mai dura business women tot chilotei cu dantelute poarta si are exact aceeasi nevoie de siguranta si protectie ca si florareasa, coafeza, profesoara etc. Un intretinut acasa, inseamna (cum bine remarca o domnisoara mai sus) o problema in plus.

Mi se par la fel de dezgustatoare si situatiile inverse - femei intretinute, gen Moni Columbeanu, care n-au minte nici cat un pui de strut si se complac intr-o pseudopostura de mari doamni. Imaginati-va ce caracter trebuie sa aiba o femeie care se complace in a cere sotului bani de tampoane, rujuri si ciorapi pentru ca ea nu-i capabila sa castige singura de lenesa, tampita, needucata si/sau prost crescuta ce este.

Mi se pare ca subiectul pe care postam se refera la oamenii obisnuiti si nu la cei care dau dintr-o extrema in alta.


Fosta membra 9am.ro

534 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 August 2008, ora 21:14

De la: hjkl_19, la data 2008-08-15 18:03:15ce nu este adevarat din ceea ce am scris?

1. nu e vorba aici de individualizari vorbeam in general "realizarile" tale stim toti cum le ai obtinut nu exista femeie care sa ajunga sus fara sa faca compromisuri ca sa nu le spun pe nume in lumea asta totul e controlat OARECARE chiar si tu numai faptul ca insiri "realizarile" tale aici intr.o discutie generala te tradeaza un barbat care vrea sa ma contrazica nu o sa o faca nicidata de modul cum o faci tu OARECARE asa cum ti sa mai spus (citeste mesajele celor dinaintea mea) tu esti plina de ura.

2. IN FINAL NU VREAU DECAT MAI MULT RESPECT PT BARBAT SI CEEA CE A REALIZAT EL repet vorbind in general nu de nush ce barbat betiv sau violent cu nevasta .

3. o zi buna tuturor si fiti intradevar oameni ganditi cu capul vostru nu va lasati manipulati


Am trunchiat putin textul citat si am pastrat doar acele paragrafe pe care vreau sa le comentez.

1. Ceea ce m-a deranjat in postarea de care m-am legat mai sus, se mentine si acum. Dumneata pui o eticheta tuturor, asta e gresit. Tocmai de aceea ti-am si adresat primul raspuns la modul personal si am subliniat acest lucru.

Vad ca repeti aceeasi greseala, asa ca n-am sa mai raspund, indiferent ce vei scrie dumneata despre mine. Scriai: ""realizarile" tale stim toti cum le ai obtinut nu exista femeie care sa ajunga sus fara sa faca compromisuri ca sa nu le spun pe nume in lumea asta totul e controlat" E o idee preconceputa, crede-ma! Este si o carte pe tema asta, se numeste "Scuzemia, boala secolului" Unii oameni cauta scuze pentru esecurile lor sau pentru ca n-au avut curajul sa-si puna visele in practica. Practic, exista doar doua cai: sa-ti transformi visele inobiective si sa muncesti zi de zi pentru a le pune in practica sau sa tai din vise si sa te multumesti cu putin. Este optiunea fiecaruia dintre noi daca vrea sa ramana in multime si sa puna etichete altora, la modul general si ferm convinsi ca au dreptate sau... alege sa iasa in fata plutonului, sa devina un lider.

A afirma ca toate femeile au realizat ceva doar prin metode obscure, abjecte si reprobabile, este un mod prin care subconstientul tau gaseste scuze pentru unele dorinte pe care nu ti le-ai indeplinit, iar femeia devine "tapul ispasitor". E mai usor si mai comod pentru creierul nostru sa caute vinovati, decat sa iasa din starea de confort si sa lupte pentru mai bine. Asta spun specialistii. Iti recomand calduros (ia-l ca argument daca vrei) sa citesti cate ceva despre programarea neurolingvistica, NLP-ul lui Andy Szekely de exemplu; este in limba romana.

Asta cu ura e tare de tot :)))) si aia cu femeia puternica, un monstru aparut in ultimii 30 de ani...
Nu pot sa-ti raspund aici, mi-ar lua prea mult timp! Stiu ca sunt multi barbati speriati si debusolati pentru ca nu mai inteleg femeia noua, omul nou... ma rog :))) Iti recomand o carte: "Femeile sunt de pe Venus, barbatii de pe Marte" da multe dintre raspunsuri.

2. Aici am o singura remarca de facut- respectul se castiga, nu se impune!
:)

Daca nu-ti palce cum esti sau cine esti, nici o problema! Te poti schimba. Atitudinea face diferenta.

3. In sfarsit, am gasit o fraza in ceea ce ai postat, cu care sunt de acord 100%


Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Femeile sunt platite mai prost decat barbatii pentru ca...sunt femei
Mergi la: