back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


esti apt cognitiv sa faci distinctie intre o tehnologie super-avansata si magie !?

 


 
Pagini: << 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 20:14

De la: Black_Friday, la data 2013-05-03 19:38:11
De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 15:33:13Aoleu, ce-i cu paruiala asta?

Eu pe langa defecte mai am si lipsuri, dar parca stiam ca saptamana asta macar, trebuie sa fim iertatori, intelegatori si blanzi.
Confund cu spiritul Craciunului, asa-i?


Ingrid, ai perfecta dreptate, este Saptamana Mare si ar trebui sa fim mai buni, mai iertatori si sa nu ne lasam prada instintctelor primare...dar eu nu sunt perfect, am slabiciunile mele iar cand cineva intra cu cizmele pline de noroi acolo unde nu trebuie, nu stau la discutii si nu intorc celalalt obraz. Nimeni nu are dreptul sa se lege de parintii mei si nici de familia mea. Doar mama mai traieste, pe tata l-am pierdut cu mai mult timp in urma iar mama este destul de bolnava. Stiu ce sacrificii au facut sa-si creasca copii si ce educatie ne-au dat, ei fiind niste oameni simpli, acel gen de oameni pe care ii dispretuieste animalul asta cu aere de high-class. Au muncit cinstit o viata intrega, ne-au indrumat catre scoala, fiind convinsi ca doar scoala poate sa acorde unui om sansa unei vieti mai bune, nu hotia, smecheria si invarteala. Din cauza ata am reactionat asa, pentru ca nu accept la nesfarsit bataia de joc din partea unui gunoi uman care murdareste totul in jurul lui, dispretuind totul, renegandu-si originile si scuipand pe tot ce este romanesc.
Nu ii sunt dator cu nimic mascariciului, nu sunt obligat sa accept si sa trec cu vederea peste pretentiile unor descreierati care vor sa ma invete cum sa imi traiesc viata si nici nu le cer voie sa cred in Dumnezeu. Nu fac prozelitism, nu oblig pe nimeni sa creada in ce cred eu, acord fieracui individ dreptul sa decida ce este bine si ce nu este bine, sa faca ceea ce crede cu viata lui, dar nu accept lectii de la toti bolnavii mintali care au probleme de comportament si vor sa iasa in evidenta sau care isi varsa otrava acumulata din cauza neimplinirilor personale!


Eu zic ca sunteti chit, v-ati umplut frigiderele reciproc cu varf si indesat.


,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 21:21

Daca tot vrei sa fii un pacificator veritabil, sau un negociator respectabil intre parti, Ingrid, atunci ar trebui sa fii echidistanta fata de subiecte si impartiala fata de adversari. In ceea ce ma proveste ti-as sugera sa ramai in "tabara" care imi este adversa, cel putin, sentimental, ii esti datoare Ingrid.
De altfel, este foarte simplu sa faci distinctie intre creatia stiintifica si creatia artistica, cine este pregatit, apt cognitiv, niciodata nu va confunda cele doua tipuri de creatie.

Cat despre Dl. Black, observ , insinuarea nonsalata, dar lipsita de orice fel de justificare, ca i-as fi agresat, sub o forma sau alta, parintii.
Dl. Black, mintiti cu nerusinare !... si comiteti cateva erori de logica, printre care: falsa atribuire, iar o alta eroare de logica inclusa in textul adresat lui Ingrid, este: ad misericordiam, si este de-o ipocrizie incalificabila, dar o folositi pentru a-ti justifica precedentele, actualele, si viitoarele puhoaie de calomnii , epitete, si comparatii josnice adresate si pe care continuati sa mi le adresati, Dle. Black.

Insa, asa cum am constatat, atitudinea si comportamentul de care dati dovada , Dle. Black, sunt calibrate numai pe cat te poate duce capul, ( maxima pur romaneasca) imi demonstrezi pentru a n-a oara ca atat poti, sa-ti fie de bine, Dle.Black, in fine, nu uita aceasta maxima a lui Jules Renard ~ " vai si amar de cel care lasa sa cada o vorba de aur din gura cuiva si n-o aduna"....

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

17703 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 21:41

De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 20:07:14
Drept sa spun, faptul ca imi repostezi lucrurile despre care tocmai vorbim ma fac sa cred ca ma crezi cam prostanaca, dar trec peste asta din prietenie.
eu de cand spun....



Raporteaza abuz de limbaj
Daniela
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 22:09

De la: 9am_1705, la data 2013-05-03 21:21:32Daca tot vrei sa fii un pacificator veritabil, sau un negociator respectabil intre parti, Ingrid, atunci ar trebui sa fii echidistanta fata de subiecte si impartiala fata de adversari. In ceea ce ma proveste ti-as sugera sa ramai in "tabara" care imi este adversa, cel putin, sentimental, ii esti datoare Ingrid.
De altfel, este foarte simplu sa faci distinctie intre creatia stiintifica si creatia artistica, cine este pregatit, apt cognitiv, niciodata nu va confunda cele doua tipuri de creatie.

Cat despre Dl. Black, observ , insinuarea nonsalata, dar lipsita de orice fel de justificare, ca i-as fi agresat, sub o forma sau alta, parintii.
Dl. Black, mintiti cu nerusinare !... si comiteti cateva erori de logica, printre care: falsa atribuire, iar o alta eroare de logica inclusa in textul adresat lui Ingrid, este: ad misericordiam, si este de-o ipocrizie incalificabila, dar o folositi pentru a-ti justifica precedentele, actualele, si viitoarele puhoaie de calomnii , epitete, si comparatii josnice adresate si pe care continuati sa mi le adresati, Dle. Black.

Insa, asa cum am constatat, atitudinea si comportamentul de care dati dovada , Dle. Black, sunt calibrate numai pe cat te poate duce capul, ( maxima pur romaneasca) imi demonstrezi pentru a n-a oara ca atat poti, sa-ti fie de bine, Dle.Black, in fine, nu uita aceasta maxima a lui Jules Renard ~ " vai si amar de cel care lasa sa cada o vorba de aur din gura cuiva si n-o aduna"....



Nu vreau sa fiu negociator, nici sa ma inregimentez intr-o tabara, vreau sa va folositi inteligenta, cultura si educatia in purtarea unor discutii fara jigniri si calificative insultatoare.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 22:19

De la: daniela_, la data 2013-05-03 21:41:38
De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 20:07:14
Drept sa spun, faptul ca imi repostezi lucrurile despre care tocmai vorbim ma fac sa cred ca ma crezi cam prostanaca, dar trec peste asta din prietenie.
eu de cand spun....


...asta ca n-am vioara!

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Fosta membra 9am.ro

4841 mesaje
Membru din: 14/12/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 22:30

De la: 9am_1705, la data 2013-05-03 21:21:32Daca tot vrei sa fii un pacificator veritabil, sau un negociator respectabil intre parti, Ingrid, atunci ar trebui sa fii echidistanta fata de subiecte si impartiala fata de adversari. In ceea ce ma proveste ti-as sugera sa ramai in "tabara" care imi este adversa, cel putin, sentimental, ii esti datoare Ingrid.
De altfel, este foarte simplu sa faci distinctie intre creatia stiintifica si creatia artistica, cine este pregatit, apt cognitiv, niciodata nu va confunda cele doua tipuri de creatie.

Cat despre Dl. Black, observ , insinuarea nonsalata, dar lipsita de orice fel de justificare, ca i-as fi agresat, sub o forma sau alta, parintii.
Dl. Black, mintiti cu nerusinare !... si comiteti cateva erori de logica, printre care: falsa atribuire, iar o alta eroare de logica inclusa in textul adresat lui Ingrid, este: ad misericordiam, si este de-o ipocrizie incalificabila, dar o folositi pentru a-ti justifica precedentele, actualele, si viitoarele puhoaie de calomnii , epitete, si comparatii josnice adresate si pe care continuati sa mi le adresati, Dle. Black.

Insa, asa cum am constatat, atitudinea si comportamentul de care dati dovada , Dle. Black, sunt calibrate numai pe cat te poate duce capul, ( maxima pur romaneasca) imi demonstrezi pentru a n-a oara ca atat poti, sa-ti fie de bine, Dle.Black, in fine, nu uita aceasta maxima a lui Jules Renard ~ " vai si amar de cel care lasa sa cada o vorba de aur din gura cuiva si n-o aduna"....


"Daca as dori sa reprosez cuiva atitudinea, comportamentul de care dai dovada si lipsa ta de caracter, Black, le-as reprosa sarmanilor tai parinti, ca au fost incapabili sa-ti ofere o educatie de buna calitate..."

Cocalarule, asta a fost un compliment? Du-te bai Auslander si lasa-ma, nu ma mai provoca. Vezi-ti de valoarea ta de manelist. Pina acum ce ai produs? Din ce ai postat pina cum, nimic nu este produsul mintii tale, fiind idei imprumutate de pe net.


Raporteaza abuz de limbaj
"No man is an island entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main... And therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee." - John Donne
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 22:34

De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 22:09:07
De la: 9am_1705, la data 2013-05-03 21:21:32Daca tot vrei sa fii un pacificator veritabil, sau un negociator respectabil intre parti, Ingrid, atunci ar trebui sa fii echidistanta fata de subiecte si impartiala fata de adversari. In ceea ce ma proveste ti-as sugera sa ramai in "tabara" care imi este adversa, cel putin, sentimental, ii esti datoare Ingrid.
De altfel, este foarte simplu sa faci distinctie intre creatia stiintifica si creatia artistica, cine este pregatit, apt cognitiv, niciodata nu va confunda cele doua tipuri de creatie.

Cat despre Dl. Black, observ , insinuarea nonsalata, dar lipsita de orice fel de justificare, ca i-as fi agresat, sub o forma sau alta, parintii.
Dl. Black, mintiti cu nerusinare !... si comiteti cateva erori de logica, printre care: falsa atribuire, iar o alta eroare de logica inclusa in textul adresat lui Ingrid, este: ad misericordiam, si este de-o ipocrizie incalificabila, dar o folositi pentru a-ti justifica precedentele, actualele, si viitoarele puhoaie de calomnii , epitete, si comparatii josnice adresate si pe care continuati sa mi le adresati, Dle. Black.

Insa, asa cum am constatat, atitudinea si comportamentul de care dati dovada , Dle. Black, sunt calibrate numai pe cat te poate duce capul, ( maxima pur romaneasca) imi demonstrezi pentru a n-a oara ca atat poti, sa-ti fie de bine, Dle.Black, in fine, nu uita aceasta maxima a lui Jules Renard ~ " vai si amar de cel care lasa sa cada o vorba de aur din gura cuiva si n-o aduna"....




vreau sa va folositi inteligenta,




SOS: Inteligenþa românilor are probleme!

Mã obiºnuisem cu imaginea în care România era mereu în coada clasamentelor în ceea ce priveºte performanþa educaþionalã ºi de cercetare. Explicaþia cã resursele financiare sunt limitate ºi cã o universitatea româneascã care are un sfert din bugetul celor din Top-500 nu are cum sã ajungã la performanþa acestora este una de acceptat. În plus, contraexemplele legate de performanþa olimpicilor români, dublate de ideea larg acceptatã în þarã privind “inteligenþa nativã” a românilor, îmi dãdeau un strop de curaj: cu o reformã adecvatã ºi finanþare pe mãsurã putem, în principiu, ieºi din coada clasamentelor.

Am început sã am o îndoialã când studiul STISOC a arãtat cã doar aproximativ 15% din populaþia României este „alfabetizatã ºtiinþific”, majoritatea fiind un amestec eterogen de neºtiutori, superstiþioºi ºi/sau fanatici ai pseudo ºi/sau non-ºtiinþelor. Ilustrativã ºi tragico-comicã a fost o discuþie la un post de televiziune (cu anvergurã naþionalã) în care invitaþii experþi, chemaþi sã comenteze asupra lipsei de alfabetizare ºtiinþificã, erau, prin argumentele aduse, adepþi ai astrologiei pe care o prezentau ca o ºtiinþã. Lipsa unei educaþii ºtiinþifice serioase ºi atractive în ºcoli – dacã elevii se tem încã de matematicã ºi fizicã în ºcoli, cum sã nu alerge spre astrologie? – poate fi cauza acestui analfabetism ºtiinþific. Rãmânea speranþa cã dacã s-ar face educaþie în mod adecvat, inteligenþa acestui neam ne-ar scoate din calitatea de „analfabeþi ºtiinþifici”.

ªi acest licãr de speranþã s-a prãbuºit recent când colega mea, conf. univ. dr. Anca Dobrean, a prezentat rezultatele comparative asupra inteligenþei în mai multe þãri de pe suprafaþa planetei (în acest sfârºit de sãptãmânã aceste rezultate s-au discutat la un simpozion în Viena). ªi atunci s-a stins un mit…ºi aici românii sunt pe ultimele locuri!!! (ultimul loc în Europa, având cei mai mulþi oameni cu performanþe foarte scãzute la testele de inteligenþã). Da, am scris corect. Repet, suntem pe ultimele locuri ºi în ceea ce priveºte Inteligenþa! Inteligenþa evaluatã cu Testul RAVEN – unul din cele mai riguroase ºi mai utilizate teste de inteligenþã la nivel internaþional – se referã la inteligenþa generalã nonverbalã (factorul G), adicã la aptitudinea (1) de a opera simultan cu mai multe variabile complexe ºi cu concepte mai abstracte care faciliteazã o mai bunã rezolvare a situaþiilor cu care ne confruntãm ºi (2) de a stoca ºi reproduce informaþii.

Capacitãþile intelectuale, inclusiv inteligenþa, reprezintã un rezultat al interacþiunii unor factori genetici cu cei de mediu. Deoarece se presupune cã factorii genetici sunt relativ egal distribuiþi în populaþia globului, diferenþele în inteligenþã se pot datora mai ales factorilor de mediu, care, în interacþiune cu cei genetici, pot potenþa sau inhiba expresia ºi dezvoltarea acestora.

Ce soluþii avem? Iatã câteva uºor de aplicat:

(1) Alfabetizarea ºtiinþificã a populaþiei. Manualele de ºtiinþe trebuie regândite astfel încât ele sã fie atractive ºi utile. Este anormal ca în liceele din þarã sã se înveþe lucruri care se învaþã în universitãþile de top din SUA. Asta duce, la asimilarea materiei doar de câþiva olimpici, ºi refuzul ei de marea majoritate a elevilor, majoritate care este astfel împinsã spre pseudo ºi non-ºtiinþe. Manualele de ºtiinþe trebuie regândite prin colaborarea specialiºtilor în diverse ºtiinþe cu psihologia, astfel încât sã nu ofere doar cunoºtinþe ºtiinþifice riguroase, ci ºi un stil ºtiinþific ºi critic de gândire, în care logica ºi teoria argumentãrii sã fie bine reprezentate.

(2) Reorganizarea învãþãmântului superior ºi a cercetãrii pentru a promova standarde minimale internaþionale la nivel de masã ºi standarde de excelenþã internaþionale la nivel de „elitã” (sã nu ne mai raportãm doar noi la noi!). În plus, este inacceptabil sã avem în corpul academic oameni - profesori, dar ºi studenþi - care nu au cunoºtinþe minime de logicã ºi epistemologie, cunoºtinþe care fac parte din fondul comun de cunoaºtere necesar oricãrui intelectual, mai ales dacã activeazã ºi în domeniul academic. De asemenea, trebuie în mod necesar concentrate resursele prin reducerea numãrului de universitãþi (am ajuns sã avem mai mulþi profesori universitari ca meseriaºi bine calificaþi, în orice orãºel gãsind profesori universitari, unii abia vorbind corect româneºte).

Dacã reforma educaþiei ºi cercetarii nu implementeazã aceste mecanisme, nu avem cum cu o populaþie
(1) nealfabetizatã ºtiinþific,
(2) superstiþioasã ºi
(3) cu o inteligenþã generalã mai scãzutã ca a vecinilor europeni sã ieºim din acest impas naþional.
În plus, aºa cum am spus adesea în intervenþile mele publice, ºtiinþa ºi religia trebuie sã-ºi dea mâna pentru a salva aceastã naþiune. (...???....aici nu pot fi de acord cu autorul textului, religia ortodoxa este mai mult decat nociva, social)

ªtiinþa trebuie sã creeze oameni performanþi în punerea ºi rezolvarea de probleme, cu impact asupra civilizaþiei ºi a nivelui de trai, iar religia trebuie sã creeze oameni cu moralã ºi atitudini proactive, cu impact asupra valorilor ºi normelor sociale.

Altfel vom deveni niºte curiozitãþi europene superstiþioase, cu o cultura horoscopicã de tip asiro-babilonian, care însã au o imagine distrosionatã asupra lor, percepându-se ca
(1) inteligenþi ºi capabili (deºi datele prezentate aici ne plaseazã pe ultimele locuri),
(2) nedreptãþiþi în recunoaºterea performanþei lor ºtiinþifice (mereu alþii ne-au furat ideile) ºi
(3) urmând “dreapta credinþã” (dar mergând în acelaºi timp la astrologi ºi vrãjitori)!

Lãsãm spaþiul public la îndemâna pseudo-ºtiinþei ºi non-ºtiinþei prostind aceastã naþiune? Sau facem ceva? Cine este dispus sã înceapã aceastã “cruciadã” de repunere a raþionalitãþii la locul ei, ºi, fãrã a fi o sintagmã mare, practic de salvare a acestei naþiuni?


Pentru o Romanie Rationala
danieldavidubb.wordpress.com/2010/09/19/sos-inteligenta-romanilo...

Acesta este un text imprumutat de pe net, Dle. Black, citeste-l cu atentie si incearca sa-i intelegi ideile principale, succes !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 22:40

De la: Black_Friday, la data 2013-05-03 22:30:18
De la: 9am_1705, la data 2013-05-03 21:21:32Daca tot vrei sa fii un pacificator veritabil, sau un negociator respectabil intre parti, Ingrid, atunci ar trebui sa fii echidistanta fata de subiecte si impartiala fata de adversari. In ceea ce ma proveste ti-as sugera sa ramai in "tabara" care imi este adversa, cel putin, sentimental, ii esti datoare Ingrid.
De altfel, este foarte simplu sa faci distinctie intre creatia stiintifica si creatia artistica, cine este pregatit, apt cognitiv, niciodata nu va confunda cele doua tipuri de creatie.

Cat despre Dl. Black, observ , insinuarea nonsalata, dar lipsita de orice fel de justificare, ca i-as fi agresat, sub o forma sau alta, parintii.
Dl. Black, mintiti cu nerusinare !... si comiteti cateva erori de logica, printre care: falsa atribuire, iar o alta eroare de logica inclusa in textul adresat lui Ingrid, este: ad misericordiam, si este de-o ipocrizie incalificabila, dar o folositi pentru a-ti justifica precedentele, actualele, si viitoarele puhoaie de calomnii , epitete, si comparatii josnice adresate si pe care continuati sa mi le adresati, Dle. Black.

Insa, asa cum am constatat, atitudinea si comportamentul de care dati dovada , Dle. Black, sunt calibrate numai pe cat te poate duce capul, ( maxima pur romaneasca) imi demonstrezi pentru a n-a oara ca atat poti, sa-ti fie de bine, Dle.Black, in fine, nu uita aceasta maxima a lui Jules Renard ~ " vai si amar de cel care lasa sa cada o vorba de aur din gura cuiva si n-o aduna"....


"Daca as dori sa reprosez cuiva atitudinea, comportamentul de care dai dovada si lipsa ta de caracter, Black, le-as reprosa sarmanilor tai parinti, ca au fost incapabili sa-ti ofere o educatie de buna calitate..."

Cocalarule, asta a fost un compliment? Du-te bai Auslander si lasa-ma, nu ma mai provoca. Vezi-ti de valoarea ta de manelist. Pina acum ce ai produs? Din ce ai postat pina cum, nimic nu este produsul mintii tale, fiind idei imprumutate de pe net.




re citez, pentru a doua oara:"daca as dori sa reprosez cuiva" ...
ai acolo un daca, Dle.Black.
Dl.Black, scoti citatul din context, insinuezi, si minti cu nerusinare.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

17703 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 22:45

De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 22:19:53
De la: daniela_, la data 2013-05-03 21:41:38
De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 20:07:14
Drept sa spun, faptul ca imi repostezi lucrurile despre care tocmai vorbim ma fac sa cred ca ma crezi cam prostanaca, dar trec peste asta din prietenie.
eu de cand spun....


...asta ca n-am vioara!
da cu pianul!

Raporteaza abuz de limbaj
Daniela
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 23:00

De la: 9am_1705, la data 2013-05-03 22:34:08


SOS: Inteligenþa românilor are probleme!

Mã obiºnuisem cu imaginea în care România era mereu în coada clasamentelor în ceea ce priveºte performanþa educaþionalã ºi de cercetare. Explicaþia cã resursele financiare sunt limitate ºi cã o universitatea româneascã care are un sfert din bugetul celor din Top-500 nu are cum sã ajungã la performanþa acestora este una de acceptat. În plus, contraexemplele legate de performanþa olimpicilor români, dublate de ideea larg acceptatã în þarã privind “inteligenþa nativã” a românilor, îmi dãdeau un strop de curaj: cu o reformã adecvatã ºi finanþare pe mãsurã putem, în principiu, ieºi din coada clasamentelor.

Am început sã am o îndoialã când studiul STISOC a arãtat cã doar aproximativ 15% din populaþia României este „alfabetizatã ºtiinþific”, majoritatea fiind un amestec eterogen de neºtiutori, superstiþioºi ºi/sau fanatici ai pseudo ºi/sau non-ºtiinþelor. Ilustrativã ºi tragico-comicã a fost o discuþie la un post de televiziune (cu anvergurã naþionalã) în care invitaþii experþi, chemaþi sã comenteze asupra lipsei de alfabetizare ºtiinþificã, erau, prin argumentele aduse, adepþi ai astrologiei pe care o prezentau ca o ºtiinþã. Lipsa unei educaþii ºtiinþifice serioase ºi atractive în ºcoli – dacã elevii se tem încã de matematicã ºi fizicã în ºcoli, cum sã nu alerge spre astrologie? – poate fi cauza acestui analfabetism ºtiinþific. Rãmânea speranþa cã dacã s-ar face educaþie în mod adecvat, inteligenþa acestui neam ne-ar scoate din calitatea de „analfabeþi ºtiinþifici”.

ªi acest licãr de speranþã s-a prãbuºit recent când colega mea, conf. univ. dr. Anca Dobrean, a prezentat rezultatele comparative asupra inteligenþei în mai multe þãri de pe suprafaþa planetei (în acest sfârºit de sãptãmânã aceste rezultate s-au discutat la un simpozion în Viena). ªi atunci s-a stins un mit…ºi aici românii sunt pe ultimele locuri!!! (ultimul loc în Europa, având cei mai mulþi oameni cu performanþe foarte scãzute la testele de inteligenþã). Da, am scris corect. Repet, suntem pe ultimele locuri ºi în ceea ce priveºte Inteligenþa! Inteligenþa evaluatã cu Testul RAVEN – unul din cele mai riguroase ºi mai utilizate teste de inteligenþã la nivel internaþional – se referã la inteligenþa generalã nonverbalã (factorul G), adicã la aptitudinea (1) de a opera simultan cu mai multe variabile complexe ºi cu concepte mai abstracte care faciliteazã o mai bunã rezolvare a situaþiilor cu care ne confruntãm ºi (2) de a stoca ºi reproduce informaþii.

Capacitãþile intelectuale, inclusiv inteligenþa, reprezintã un rezultat al interacþiunii unor factori genetici cu cei de mediu. Deoarece se presupune cã factorii genetici sunt relativ egal distribuiþi în populaþia globului, diferenþele în inteligenþã se pot datora mai ales factorilor de mediu, care, în interacþiune cu cei genetici, pot potenþa sau inhiba expresia ºi dezvoltarea acestora.

Ce soluþii avem? Iatã câteva uºor de aplicat:

(1) Alfabetizarea ºtiinþificã a populaþiei. Manualele de ºtiinþe trebuie regândite astfel încât ele sã fie atractive ºi utile. Este anormal ca în liceele din þarã sã se înveþe lucruri care se învaþã în universitãþile de top din SUA. Asta duce, la asimilarea materiei doar de câþiva olimpici, ºi refuzul ei de marea majoritate a elevilor, majoritate care este astfel împinsã spre pseudo ºi non-ºtiinþe. Manualele de ºtiinþe trebuie regândite prin colaborarea specialiºtilor în diverse ºtiinþe cu psihologia, astfel încât sã nu ofere doar cunoºtinþe ºtiinþifice riguroase, ci ºi un stil ºtiinþific ºi critic de gândire, în care logica ºi teoria argumentãrii sã fie bine reprezentate.

(2) Reorganizarea învãþãmântului superior ºi a cercetãrii pentru a promova standarde minimale internaþionale la nivel de masã ºi standarde de excelenþã internaþionale la nivel de „elitã” (sã nu ne mai raportãm doar noi la noi!). În plus, este inacceptabil sã avem în corpul academic oameni - profesori, dar ºi studenþi - care nu au cunoºtinþe minime de logicã ºi epistemologie, cunoºtinþe care fac parte din fondul comun de cunoaºtere necesar oricãrui intelectual, mai ales dacã activeazã ºi în domeniul academic. De asemenea, trebuie în mod necesar concentrate resursele prin reducerea numãrului de universitãþi (am ajuns sã avem mai mulþi profesori universitari ca meseriaºi bine calificaþi, în orice orãºel gãsind profesori universitari, unii abia vorbind corect româneºte).

Dacã reforma educaþiei ºi cercetarii nu implementeazã aceste mecanisme, nu avem cum cu o populaþie
(1) nealfabetizatã ºtiinþific,
(2) superstiþioasã ºi
(3) cu o inteligenþã generalã mai scãzutã ca a vecinilor europeni sã ieºim din acest impas naþional.
În plus, aºa cum am spus adesea în intervenþile mele publice, ºtiinþa ºi religia trebuie sã-ºi dea mâna pentru a salva aceastã naþiune.

ªtiinþa trebuie sã creeze oameni performanþi în punerea ºi rezolvarea de probleme, cu impact asupra civilizaþiei ºi a nivelui de trai, iar religia trebuie sã creeze oameni cu moralã ºi atitudini proactive, cu impact asupra valorilor ºi normelor sociale.

Altfel vom deveni niºte curiozitãþi europene superstiþioase, cu o cultura horoscopicã de tip asiro-babilonian, care însã au o imagine distrosionatã asupra lor, percepându-se ca
(1) inteligenþi ºi capabili (deºi datele prezentate aici ne plaseazã pe ultimele locuri),
(2) nedreptãþiþi în recunoaºterea performanþei lor ºtiinþifice (mereu alþii ne-au furat ideile) ºi
(3) urmând “dreapta credinþã” (dar mergând în acelaºi timp la astrologi ºi vrãjitori)!

Lãsãm spaþiul public la îndemâna pseudo-ºtiinþei ºi non-ºtiinþei prostind aceastã naþiune? Sau facem ceva? Cine este dispus sã înceapã aceastã “cruciadã” de repunere a raþionalitãþii la locul ei, ºi, fãrã a fi o sintagmã mare, practic de salvare a acestei naþiuni?


Pentru o Romanie Rationala
danieldavidubb.wordpress.com/2010/09/19/sos-inteligenta-romanilo...

:


Articolul incepe bine si se termina prost.
Dupa o punere in tema cu clasamentele inteligentei si alfabetizarii stiintifice, dupa un fir logic care pare sa duca spre o propunere constructiva, te trosneste cu intrebarea ,,Facem ceva? Cine este dispus sa inceapa?"
Zbang cu mamaliga-n geam! Uite sunt eu dispusa, ajuta la ceva?
Trebuia sa spuna in continuare de ce factori depinde iesirea asta din bezna mintii.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Fosta membra 9am.ro

4841 mesaje
Membru din: 14/12/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 23:09

GRANDOMANIE

Atitudine izvorita dintr-o hipertrofiere a constiintei de sine, datorita careia individul se apreciaza pe sine si se comporta ca fiind foarte inteligent, foarte valoros, „indiscutabil superior altora”.

Grandomania este data de incapacitatea individului de a se autoaprecia corect si deriva din individualism. Deseori grandomania frizeaza ridicolul si provoaca ironie. In psihopatologie este mai frecvent intalnit termenul de „idei de grandoare” asociate cel mai adesea ideilor delirante de persecutie si intalnite in paranoia si in schizofrenia paranoida si, mai rar, in starile maniacale.

www.psychologies.ro/cuvant/grandomanie

Raporteaza abuz de limbaj
"No man is an island entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main... And therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee." - John Donne
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 23:26

.cocalar, cocalari s. m. 1. þigan biºniþar. 2. ºmecheraº de cartier. 3. (peior. – între rromi) þigan de cea mai joasã speþã.
dex.

Interesant, Dle.Black, termenul pe care il folositi este unul rasist cu nuante xenofobe, si observ ca-l folositi adesea...
Acel fond lexical principal pe care l-ati dobandit din frageda copilarie si-a pus o amprenta decisiva in exprimarea dvs., va autopozitionati, sau sunteti, intr-o situatie foarte nefericita continuand sa folositi asemenea termeni.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 23:34

De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 23:00:32
De la: 9am_1705, la data 2013-05-03 22:34:08


SOS: Inteligenþa românilor are probleme!

Mã obiºnuisem cu imaginea în care România era mereu în coada clasamentelor în ceea ce priveºte performanþa educaþionalã ºi de cercetare. Explicaþia cã resursele financiare sunt limitate ºi cã o universitatea româneascã care are un sfert din bugetul celor din Top-500 nu are cum sã ajungã la performanþa acestora este una de acceptat. În plus, contraexemplele legate de performanþa olimpicilor români, dublate de ideea larg acceptatã în þarã privind “inteligenþa nativã” a românilor, îmi dãdeau un strop de curaj: cu o reformã adecvatã ºi finanþare pe mãsurã putem, în principiu, ieºi din coada clasamentelor.

Am început sã am o îndoialã când studiul STISOC a arãtat cã doar aproximativ 15% din populaþia României este „alfabetizatã ºtiinþific”, majoritatea fiind un amestec eterogen de neºtiutori, superstiþioºi ºi/sau fanatici ai pseudo ºi/sau non-ºtiinþelor. Ilustrativã ºi tragico-comicã a fost o discuþie la un post de televiziune (cu anvergurã naþionalã) în care invitaþii experþi, chemaþi sã comenteze asupra lipsei de alfabetizare ºtiinþificã, erau, prin argumentele aduse, adepþi ai astrologiei pe care o prezentau ca o ºtiinþã. Lipsa unei educaþii ºtiinþifice serioase ºi atractive în ºcoli – dacã elevii se tem încã de matematicã ºi fizicã în ºcoli, cum sã nu alerge spre astrologie? – poate fi cauza acestui analfabetism ºtiinþific. Rãmânea speranþa cã dacã s-ar face educaþie în mod adecvat, inteligenþa acestui neam ne-ar scoate din calitatea de „analfabeþi ºtiinþifici”.

ªi acest licãr de speranþã s-a prãbuºit recent când colega mea, conf. univ. dr. Anca Dobrean, a prezentat rezultatele comparative asupra inteligenþei în mai multe þãri de pe suprafaþa planetei (în acest sfârºit de sãptãmânã aceste rezultate s-au discutat la un simpozion în Viena). ªi atunci s-a stins un mit…ºi aici românii sunt pe ultimele locuri!!! (ultimul loc în Europa, având cei mai mulþi oameni cu performanþe foarte scãzute la testele de inteligenþã). Da, am scris corect. Repet, suntem pe ultimele locuri ºi în ceea ce priveºte Inteligenþa! Inteligenþa evaluatã cu Testul RAVEN – unul din cele mai riguroase ºi mai utilizate teste de inteligenþã la nivel internaþional – se referã la inteligenþa generalã nonverbalã (factorul G), adicã la aptitudinea (1) de a opera simultan cu mai multe variabile complexe ºi cu concepte mai abstracte care faciliteazã o mai bunã rezolvare a situaþiilor cu care ne confruntãm ºi (2) de a stoca ºi reproduce informaþii.

Capacitãþile intelectuale, inclusiv inteligenþa, reprezintã un rezultat al interacþiunii unor factori genetici cu cei de mediu. Deoarece se presupune cã factorii genetici sunt relativ egal distribuiþi în populaþia globului, diferenþele în inteligenþã se pot datora mai ales factorilor de mediu, care, în interacþiune cu cei genetici, pot potenþa sau inhiba expresia ºi dezvoltarea acestora.

Ce soluþii avem? Iatã câteva uºor de aplicat:

(1) Alfabetizarea ºtiinþificã a populaþiei. Manualele de ºtiinþe trebuie regândite astfel încât ele sã fie atractive ºi utile. Este anormal ca în liceele din þarã sã se înveþe lucruri care se învaþã în universitãþile de top din SUA. Asta duce, la asimilarea materiei doar de câþiva olimpici, ºi refuzul ei de marea majoritate a elevilor, majoritate care este astfel împinsã spre pseudo ºi non-ºtiinþe. Manualele de ºtiinþe trebuie regândite prin colaborarea specialiºtilor în diverse ºtiinþe cu psihologia, astfel încât sã nu ofere doar cunoºtinþe ºtiinþifice riguroase, ci ºi un stil ºtiinþific ºi critic de gândire, în care logica ºi teoria argumentãrii sã fie bine reprezentate.

(2) Reorganizarea învãþãmântului superior ºi a cercetãrii pentru a promova standarde minimale internaþionale la nivel de masã ºi standarde de excelenþã internaþionale la nivel de „elitã” (sã nu ne mai raportãm doar noi la noi!). În plus, este inacceptabil sã avem în corpul academic oameni - profesori, dar ºi studenþi - care nu au cunoºtinþe minime de logicã ºi epistemologie, cunoºtinþe care fac parte din fondul comun de cunoaºtere necesar oricãrui intelectual, mai ales dacã activeazã ºi în domeniul academic. De asemenea, trebuie în mod necesar concentrate resursele prin reducerea numãrului de universitãþi (am ajuns sã avem mai mulþi profesori universitari ca meseriaºi bine calificaþi, în orice orãºel gãsind profesori universitari, unii abia vorbind corect româneºte).

Dacã reforma educaþiei ºi cercetarii nu implementeazã aceste mecanisme, nu avem cum cu o populaþie
(1) nealfabetizatã ºtiinþific,
(2) superstiþioasã ºi
(3) cu o inteligenþã generalã mai scãzutã ca a vecinilor europeni sã ieºim din acest impas naþional.
În plus, aºa cum am spus adesea în intervenþile mele publice, ºtiinþa ºi religia trebuie sã-ºi dea mâna pentru a salva aceastã naþiune.

ªtiinþa trebuie sã creeze oameni performanþi în punerea ºi rezolvarea de probleme, cu impact asupra civilizaþiei ºi a nivelui de trai, iar religia trebuie sã creeze oameni cu moralã ºi atitudini proactive, cu impact asupra valorilor ºi normelor sociale.

Altfel vom deveni niºte curiozitãþi europene superstiþioase, cu o cultura horoscopicã de tip asiro-babilonian, care însã au o imagine distrosionatã asupra lor, percepându-se ca
(1) inteligenþi ºi capabili (deºi datele prezentate aici ne plaseazã pe ultimele locuri),
(2) nedreptãþiþi în recunoaºterea performanþei lor ºtiinþifice (mereu alþii ne-au furat ideile) ºi
(3) urmând “dreapta credinþã” (dar mergând în acelaºi timp la astrologi ºi vrãjitori)!

Lãsãm spaþiul public la îndemâna pseudo-ºtiinþei ºi non-ºtiinþei prostind aceastã naþiune? Sau facem ceva? Cine este dispus sã înceapã aceastã “cruciadã” de repunere a raþionalitãþii la locul ei, ºi, fãrã a fi o sintagmã mare, practic de salvare a acestei naþiuni?


Pentru o Romanie Rationala
danieldavidubb.wordpress.com/2010/09/19/sos-inteligenta-romanilo...

:


Articolul incepe bine si se termina prost.
Dupa o punere in tema cu clasamentele inteligentei si alfabetizarii stiintifice, dupa un fir logic care pare sa duca spre o propunere constructiva, te trosneste cu intrebarea ,,Facem ceva? Cine este dispus sa inceapa?"
Zbang cu mamaliga-n geam! Uite sunt eu dispusa, ajuta la ceva?
Trebuia sa spuna in continuare de ce factori depinde iesirea asta din bezna mintii.



Esentialul a fost atins, in rest, intr-adevar, lasa de dorit, in acest sens sunt de acord cu ceea ce afirmi.
Calitatea prof. a cadrului didactic, competenta si dedicatia, dar aceste aptitudini- calitati se remunereaza corespunzator, altfel...
Am introdus in interiorul textului o paranteza, in care imi exprimam dezacordul intr-un anumit punct al textului, ai anulat-o la citare-postare.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 23:53

De la: 9am_1705, la data 2013-05-03 23:34:46
De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 23:00:32
De la: 9am_1705, la data 2013-05-03 22:34:08


SOS: Inteligenþa românilor are probleme!

Mã obiºnuisem cu imaginea în care România era mereu în coada clasamentelor în ceea ce priveºte performanþa educaþionalã ºi de cercetare. Explicaþia cã resursele financiare sunt limitate ºi cã o universitatea româneascã care are un sfert din bugetul celor din Top-500 nu are cum sã ajungã la performanþa acestora este una de acceptat. În plus, contraexemplele legate de performanþa olimpicilor români, dublate de ideea larg acceptatã în þarã privind “inteligenþa nativã” a românilor, îmi dãdeau un strop de curaj: cu o reformã adecvatã ºi finanþare pe mãsurã putem, în principiu, ieºi din coada clasamentelor.

Am început sã am o îndoialã când studiul STISOC a arãtat cã doar aproximativ 15% din populaþia României este „alfabetizatã ºtiinþific”, majoritatea fiind un amestec eterogen de neºtiutori, superstiþioºi ºi/sau fanatici ai pseudo ºi/sau non-ºtiinþelor. Ilustrativã ºi tragico-comicã a fost o discuþie la un post de televiziune (cu anvergurã naþionalã) în care invitaþii experþi, chemaþi sã comenteze asupra lipsei de alfabetizare ºtiinþificã, erau, prin argumentele aduse, adepþi ai astrologiei pe care o prezentau ca o ºtiinþã. Lipsa unei educaþii ºtiinþifice serioase ºi atractive în ºcoli – dacã elevii se tem încã de matematicã ºi fizicã în ºcoli, cum sã nu alerge spre astrologie? – poate fi cauza acestui analfabetism ºtiinþific. Rãmânea speranþa cã dacã s-ar face educaþie în mod adecvat, inteligenþa acestui neam ne-ar scoate din calitatea de „analfabeþi ºtiinþifici”.

ªi acest licãr de speranþã s-a prãbuºit recent când colega mea, conf. univ. dr. Anca Dobrean, a prezentat rezultatele comparative asupra inteligenþei în mai multe þãri de pe suprafaþa planetei (în acest sfârºit de sãptãmânã aceste rezultate s-au discutat la un simpozion în Viena). ªi atunci s-a stins un mit…ºi aici românii sunt pe ultimele locuri!!! (ultimul loc în Europa, având cei mai mulþi oameni cu performanþe foarte scãzute la testele de inteligenþã). Da, am scris corect. Repet, suntem pe ultimele locuri ºi în ceea ce priveºte Inteligenþa! Inteligenþa evaluatã cu Testul RAVEN – unul din cele mai riguroase ºi mai utilizate teste de inteligenþã la nivel internaþional – se referã la inteligenþa generalã nonverbalã (factorul G), adicã la aptitudinea (1) de a opera simultan cu mai multe variabile complexe ºi cu concepte mai abstracte care faciliteazã o mai bunã rezolvare a situaþiilor cu care ne confruntãm ºi (2) de a stoca ºi reproduce informaþii.

Capacitãþile intelectuale, inclusiv inteligenþa, reprezintã un rezultat al interacþiunii unor factori genetici cu cei de mediu. Deoarece se presupune cã factorii genetici sunt relativ egal distribuiþi în populaþia globului, diferenþele în inteligenþã se pot datora mai ales factorilor de mediu, care, în interacþiune cu cei genetici, pot potenþa sau inhiba expresia ºi dezvoltarea acestora.

Ce soluþii avem? Iatã câteva uºor de aplicat:

(1) Alfabetizarea ºtiinþificã a populaþiei. Manualele de ºtiinþe trebuie regândite astfel încât ele sã fie atractive ºi utile. Este anormal ca în liceele din þarã sã se înveþe lucruri care se învaþã în universitãþile de top din SUA. Asta duce, la asimilarea materiei doar de câþiva olimpici, ºi refuzul ei de marea majoritate a elevilor, majoritate care este astfel împinsã spre pseudo ºi non-ºtiinþe. Manualele de ºtiinþe trebuie regândite prin colaborarea specialiºtilor în diverse ºtiinþe cu psihologia, astfel încât sã nu ofere doar cunoºtinþe ºtiinþifice riguroase, ci ºi un stil ºtiinþific ºi critic de gândire, în care logica ºi teoria argumentãrii sã fie bine reprezentate.

(2) Reorganizarea învãþãmântului superior ºi a cercetãrii pentru a promova standarde minimale internaþionale la nivel de masã ºi standarde de excelenþã internaþionale la nivel de „elitã” (sã nu ne mai raportãm doar noi la noi!). În plus, este inacceptabil sã avem în corpul academic oameni - profesori, dar ºi studenþi - care nu au cunoºtinþe minime de logicã ºi epistemologie, cunoºtinþe care fac parte din fondul comun de cunoaºtere necesar oricãrui intelectual, mai ales dacã activeazã ºi în domeniul academic. De asemenea, trebuie în mod necesar concentrate resursele prin reducerea numãrului de universitãþi (am ajuns sã avem mai mulþi profesori universitari ca meseriaºi bine calificaþi, în orice orãºel gãsind profesori universitari, unii abia vorbind corect româneºte).

Dacã reforma educaþiei ºi cercetarii nu implementeazã aceste mecanisme, nu avem cum cu o populaþie
(1) nealfabetizatã ºtiinþific,
(2) superstiþioasã ºi
(3) cu o inteligenþã generalã mai scãzutã ca a vecinilor europeni sã ieºim din acest impas naþional.
În plus, aºa cum am spus adesea în intervenþile mele publice, ºtiinþa ºi religia trebuie sã-ºi dea mâna pentru a salva aceastã naþiune.

ªtiinþa trebuie sã creeze oameni performanþi în punerea ºi rezolvarea de probleme, cu impact asupra civilizaþiei ºi a nivelui de trai, iar religia trebuie sã creeze oameni cu moralã ºi atitudini proactive, cu impact asupra valorilor ºi normelor sociale.

Altfel vom deveni niºte curiozitãþi europene superstiþioase, cu o cultura horoscopicã de tip asiro-babilonian, care însã au o imagine distrosionatã asupra lor, percepându-se ca
(1) inteligenþi ºi capabili (deºi datele prezentate aici ne plaseazã pe ultimele locuri),
(2) nedreptãþiþi în recunoaºterea performanþei lor ºtiinþifice (mereu alþii ne-au furat ideile) ºi
(3) urmând “dreapta credinþã” (dar mergând în acelaºi timp la astrologi ºi vrãjitori)!

Lãsãm spaþiul public la îndemâna pseudo-ºtiinþei ºi non-ºtiinþei prostind aceastã naþiune? Sau facem ceva? Cine este dispus sã înceapã aceastã “cruciadã” de repunere a raþionalitãþii la locul ei, ºi, fãrã a fi o sintagmã mare, practic de salvare a acestei naþiuni?


Pentru o Romanie Rationala
danieldavidubb.wordpress.com/2010/09/19/sos-inteligenta-romanilo...

:


Articolul incepe bine si se termina prost.
Dupa o punere in tema cu clasamentele inteligentei si alfabetizarii stiintifice, dupa un fir logic care pare sa duca spre o propunere constructiva, te trosneste cu intrebarea ,,Facem ceva? Cine este dispus sa inceapa?"
Zbang cu mamaliga-n geam! Uite sunt eu dispusa, ajuta la ceva?
Trebuia sa spuna in continuare de ce factori depinde iesirea asta din bezna mintii.



Esentialul a fost atins, in rest, intr-adevar, lasa de dorit, in acest sens sunt de acord cu ceea ce afirmi.
Calitatea prof. a cadrului didactic, competenta si dedicatia, dar aceste aptitudini- calitati se remunereaza corespunzator, altfel...
Am introdus in interiorul textului o paranteza, in care imi exprimam dezacordul intr-un anumit punct al textului, ai anulat-o la citare-postare.


A, in legatura cu religia. Probabil ai adaugat in timp ce editam, eu nu am scos-o. Da, si eu cred ca religia ar trebui sa ramana problema de familie, nu sa fie impusa.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Fosta membra 9am.ro

4841 mesaje
Membru din: 14/12/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Mai 2013, ora 07:22



Megalomanie

Convingere excesiva privind propria superioritate.
Megalomania are ca origine suficienta, manifestata de un subiect dotat, dar orgolios, din expansiunea deliranta a eului cu ideile de omnipotenta, de atotstiinta innascuta etc. Megalomania se intalneste cu caracter episodic in manie, isterie, psihopatie. Ea se observa in stare permanenta in delirele cronice (paranoia, parafrenie) si in demente.
Sinonim: delir de grandoare.

Raporteaza abuz de limbaj
"No man is an island entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main... And therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee." - John Donne
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 4 Mai 2013, ora 07:45

De la: daniela_, la data 2013-05-03 21:41:38
De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 20:07:14
Drept sa spun, faptul ca imi repostezi lucrurile despre care tocmai vorbim ma fac sa cred ca ma crezi cam prostanaca, dar trec peste asta din prietenie.
eu de cand spun....




sa-ti fie rusine, Daniela ! pur si simplu, fitilizezi ! daca atita te duce capul si intelegi, inseamna ca asa este !
folositi cuvintele cu prea mare usurinta si ptr. cine gindeste asa , o jignire nu-i jignire ....ca de ex. Bagareata, Ipocrita sau, acel " cap de aluna" ....din pct. tau de vedere aia NU a fost jignire, dar faptul ca eu ti-am spus ca ma convingi sa "nu mai vorbeste cu tine", ai etichetat-o imediat ca fiind jignire !
eu vorbesc despre durere si revolta ; creativitate si ingrijorare ca in sec. asta cineva poate fi atit de intolerant cu credinta in ceva, a altuia , Ingrid imi zice de surescitare, de pierdere de cumpat ; de productivitate si ma linisteste ca nu suna nici-un clopot a alarma !
mda , cita vreme raminem la ceea ce s-ar putea numi limbaj social ,constind in mici fraze si exclamari impartiale si superficiale, totul este bine ! cum trecem insa de suprafata si intram mai adinc, paaaac, incepe razboiul !
ehhhh, nu mai zic nimic ,caci .traim "impreuna " pe acest Pamint , 7 mld. de individualitati insingurate !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

17703 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Mai 2013, ora 11:35

De la: gabigabi2, la data 2013-05-04 07:45:15
De la: daniela_, la data 2013-05-03 21:41:38
De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 20:07:14
Drept sa spun, faptul ca imi repostezi lucrurile despre care tocmai vorbim ma fac sa cred ca ma crezi cam prostanaca, dar trec peste asta din prietenie.
eu de cand spun....




sa-ti fie rusine, Daniela ! pur si simplu, fitilizezi ! daca atita te duce capul si intelegi, inseamna ca asa este !
folositi cuvintele cu prea mare usurinta si ptr. cine gindeste asa , o jignire nu-i jignire ....ca de ex. Bagareata, Ipocrita sau, acel " cap de aluna" ....din pct. tau de vedere aia NU a fost jignire, dar faptul ca eu ti-am spus ca ma convingi sa "nu mai vorbeste cu tine", ai etichetat-o imediat ca fiind jignire !

nu asta asta a fost jignirea....ca "nu mai vorbeste cu mine"... ci astea:
De la: gabigabi2, la data 2013-05-01 08:57:53
de ce esti, mai Daniela, asa de grosolana ? auzi la ea " creier de aluna" ....desi nu-i rea reclama aia si nici bomboana ....cum te bag in seama facindu-ti conversatie , cum dai cu bita-n balta si ma convingi sa nu mai vorbeste cu tine ! ....


Intr-o postare mi-ai aplicat instantaneu “grosolana”…”dai cu bata-n balta”… ca asa stii tu sa “vorbeste” cu mine. Mai sutez si eu la poarta, ca doar nu-s mamaliga.

Nu EU ti-am spus ca esti "bagareata"....TU mi-ai spus mie ca sunt bagareata....aici n-am voie sa ma supar, numai tu ai voie?
De la: gabigabi2, la data 2013-04-18 13:45:00
tu-mi zici ca-s ofticoasa ...
io te cred o bagacioasa ....
si nush' cum facem si cum dregem
dar e clar :
nu ne-ntelegem !


De la: daniela_, la data 2013-05-02 08:11:55la unii se cheama "conversatie" la altii se cheama "bagareala"... depinde cum iese rima.....

La poezie m-am referit cand am scris cele de mai sus.

Bagareata te-a facut Mihai, nu eu.
De la: nastasemihail, la data 2013-04-29 23:57:49
Bagareato

De la: daniela_, la data 2013-05-02 08:26:05
De la: gabigabi2, la data 2013-05-02 08:16:55
De la: daniela_, la data 2013-05-02 08:11:55
De la: gabigabi2, la data 2013-04-30 08:29:36dupa ce ca-ti fac conversatie ,tot nemultumit esti ?
la unii se cheama "conversatie" la altii se cheama "bagareala"... depinde cum iese rima.....


si pe topicurile tale ma "bagaresc" asta da cuvint ad-hoc inventat ca sa te multumesc si tot ca sa va mentin topicurile " calde" ma bag ....sau nu te-ai prins ?
....


Uite o dovada de ipocrizie… mie imi spui ca-s “bagacioasa”, dar tu, cand te bagi in toate discutiile si apari pe toate topicurile nu accepti sa ti se spuna ca esti bagareata. Scuza e ca vrei sa faci un bine comunitatii. Altii n-au voie sa faca bine???

Ti-am spus ca esti "fatarnica" pentru ca folosesti adesea cuvantul "naiba", ceea ce un credincios nu face.
Dar e valabil si pentru momentele in care nu recunosti ca ai spus ceva, desi cu doua postari mai sus cuvintele sunt scrise si le vede toata lumea.
In ce priveste ca "ne crezi prosti" n-am de ce sa-mi fie rusine. Tie ar trebui sa-ti fie rusine.



Raporteaza abuz de limbaj
Daniela
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 4 Mai 2013, ora 12:34

De la: daniela_, la data 2013-05-04 11:35:19




Of-of mai Daniela, te-ai suparat numai de/din atat !?... nu rezisti la tavaleala, este?
Totusi, e o nimica toata pe linga ceea ce am primit, sau pe langa cadorisirea pe care mi-au facut-o pe acest topic.

Am considerat, consider, si voi considera ratiunea un bun comun al tuturor fiintelor umane, nu este monopolizata de vreo persoana sau grup de indivizi umani, toti putem avea acces la ratiune si este disponibila tuturor, iar in ceea ce priveste stiinta, accesul este liber, neingradit de cineva, dar este de indeplinit o minima conditie, sa existe doritori reali, sinceri, onesti, si chiar daca acesti doritori sinceri uneori gresesc, sau comit erori, se poate invata si din erorile pe care le-ar comite cineva, sau tu insuti, dar iarasi exista o minima conditie, sa fie apt cognitiv pentru a-si corecta propriile erori, si acel cineva sau oricine, sa nu insiste in aceeasi eroare tot timpul deoarece, isi expune si demonstreaza totdeodata propria ignoranta in vazul tuturor.


Daniele, n-ai motiv sa te superi!... nici eu nu m-am suparat pe individ e.g.



hallmark&delivery Mr.Black


"cel care pune intrebari cat mai alambicat posibile
Norocul nostru cu tine geniule neinteles
zero barat
un baiat de zahar!Dar pentru ca eu sunt la regim, ma irita...
Un topic stupid, cu o intrebare care nu este intrebare ci afirmatie, marca Cocosila.

In loc sa dam banii la popi, vrei sa-ti dam tie?
Presteaza ceva,Incearca sa ne distrezi,fa tumbe si da-ti singur suturi in popou...
Iar daca tu vrei sa ne convingi ca tu te tragi dintr-un maimutoi, nu te mai chinui degeaba, pentru ca este evident.
Poate prin Cuaternar maimuta o fi avut si urechi lungi si ragea prin copaci...
traieste fericit in lumea ta intunecata, rece si plina de frustrari si lasa-i pe primitivi sa-si traiasca viata lor mizera asa cum pot.
Daca nu am fi noi, astia primitivi si subdezvoltati sa facem muncile primitive, voi, savantii si ganditorii apti-cognitiv ai acestei lumi, v-ati ineca in mizerii.

esti nobody, fara prieteni, fara o ruda langa tine, un imigrant
nu realizezi nici macar in ce epoca traiesti
Imi dai impresia ca ai fost criogenat in Evul Mediu si te-ai dezghetat acum,altfel nu imi explic cerbicia asta a ta de a demonstra cat de nociva este credinta.
Partidul Comunist care te-a indoctrinat...

cred ca TU nu realizezi pe ce lume traiesti!
Cum tu ma inveti sa nu cred nimic fara sa cercetez, nu le iau in considerare.
Cu chestii din astea te dau afara si de la gradinita!
tu vii cu teorii din astea din vremea Evului Mediu, sau a oracolului din Dephi
Esti pierdut in timp, traiesti intr-o alta epoca.


Sa fii un bun crestin inseamna sa te temi sa faci fapte rele, sa iti ajuti semenii si sa crezi in puterea rugaciunilor si in grija lui Dumnezeu fata de tine, in rasplata pe care o vei primi pentru faptele tale bune. Ce este rau in asta? Rugaciunea este o forma de meditatie. Prim meditatie poti accesa capacitati ale propriului spirit de care nu esti constient, imbunatatirea starii psihice de care este legata si starea fizica a organismului tau.

Din pacate eu nu pot sa te numesc domn.
L-ai ghicit Gabi! Este ori "Femela Politica" ori un Gica-contra din aceeasi categorie de sociopati,...gen familia Adams, ca si ei erau la fel de fixati pe chestia asta cu religia.
Probabil ca a facut Academia Fane Gheorghiu si a ramas cu sechele...Nu e de ras, ci de compatimit.
Sunt blocati in gandire ca o placa de patefon zgariata. Dupa ce ca sunt asa cum sunt, nu au nici un pic de logica in ceea ce afirma, doar iti rejecteaza argumentele tale...

N-ai cu cine ba niste tarani part1 :X reclama cavadoro

1705, nu o mai zgudui aiurea!

Dar ce exemplu mi-ai dat! Mi-ai inchis gura cu asta!
Omule, tu esti hazliu rau de tot cu textele astea puerile! Chiar ma intreb cati ani poti sa ai...Nu cumva tu esti Karpovel?

Esti completamente pierdut musiu!
Ai o capacitate cognitiva foarte defazata maestre!
As putea spune fara sa fie intentia mea sa te jignesc, ca esti un rebut al societatii.
O minte ratacita, un om fara repere morale, un inadaptat.

Musiu, esti din ce in ce mai ridicol cu alba-neagra asta cognitiva
Ai reusit sa te umpli de respect cu dumele pe care le-ai dat
ambitia ta puerila de a demonstra cat de valoros esti tu si ce prosti este ceilalti
Tu esti Gica contra din oficiu, le stii pe toate, esti polivalent, un fel de Nea Nicu II, Geniul Carpatilor!
Ai tupeul sa ma intrebi daca eu am dreptul sa-l judec pe Mengele sau pe Einstein...dar cine esti tu ca sa ma judeci pe mine pentru ca eu cred in Dumnezeu?

lasa-ne ca ne-ai plictisit cu bazaconiile tale de frustrat.

Cocosila, nu avem noi medici, juristi, ingineri, finantisti...dar avem totusi noroc. Soarta nu a fost atat de vitrega, pentru ca ni te-a dat pe tine, Geniul Carpatilor, Savantul de renume mondial, Cocalarul de valoare.

Du-te frate si lasa-ne ca ne-ai plictisit cu figurile astea de prost gust! Tu chiar nu iti dai seama cat de penibil esti cu figurile astea de Buftea?

Idiotule
dementule...
esti un handicapat
Du-te (dracu) de manelist cretin!
gunoi uman care murdareste totul in jurul lui
Nu ii sunt dator cu nimic mascariciului
pretentiile unor descreierati
toti bolnavii mintali
Cocalarule
Du-te bai Auslander
Vezi-ti de valoarea ta de manelist."


In concluzie, Daniela,nu putem fi mai mult decat ceea ce putem exprima oral, sau in scris.

https://www.youtube.com/watch?v=eIWaL8qqiqs
Johann Sebastian Bach Violin Concertos,Anne-Sophie Mutter

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 4 Mai 2013, ora 13:59

De la: daniela_, la data 2013-05-04 11:35:19
De la: gabigabi2, la data 2013-05-04 07:45:15
De la: daniela_, la data 2013-05-03 21:41:38
De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 20:07:14
Drept sa spun, faptul ca imi repostezi lucrurile despre care tocmai vorbim ma fac sa cred ca ma crezi cam prostanaca, dar trec peste asta din prietenie.
eu de cand spun....




sa-ti fie rusine, Daniela ! pur si simplu, fitilizezi ! daca atita te duce capul si intelegi, inseamna ca asa este !
folositi cuvintele cu prea mare usurinta si ptr. cine gindeste asa , o jignire nu-i jignire ....ca de ex. Bagareata, Ipocrita sau, acel " cap de aluna" ....din pct. tau de vedere aia NU a fost jignire, dar faptul ca eu ti-am spus ca ma convingi sa "nu mai vorbeste cu tine", ai etichetat-o imediat ca fiind jignire !

nu asta asta a fost jignirea....ca "nu mai vorbeste cu mine"... ci astea:
De la: gabigabi2, la data 2013-05-01 08:57:53
de ce esti, mai Daniela, asa de grosolana ? auzi la ea " creier de aluna" ....desi nu-i rea reclama aia si nici bomboana ....cum te bag in seama facindu-ti conversatie , cum dai cu bita-n balta si ma convingi sa nu mai vorbeste cu tine ! ....


Intr-o postare mi-ai aplicat instantaneu “grosolana”…”dai cu bata-n balta”… ca asa stii tu sa “vorbeste” cu mine. Mai sutez si eu la poarta, ca doar nu-s mamaliga.

Nu EU ti-am spus ca esti "bagareata"....TU mi-ai spus mie ca sunt bagareata....aici n-am voie sa ma supar, numai tu ai voie?
De la: gabigabi2, la data 2013-04-18 13:45:00
tu-mi zici ca-s ofticoasa ...
io te cred o bagacioasa ....
si nush' cum facem si cum dregem
dar e clar :
nu ne-ntelegem !


De la: daniela_, la data 2013-05-02 08:11:55la unii se cheama "conversatie" la altii se cheama "bagareala"... depinde cum iese rima.....

La poezie m-am referit cand am scris cele de mai sus.

Bagareata te-a facut Mihai, nu eu.
De la: nastasemihail, la data 2013-04-29 23:57:49
Bagareato

De la: daniela_, la data 2013-05-02 08:26:05
De la: gabigabi2, la data 2013-05-02 08:16:55
De la: daniela_, la data 2013-05-02 08:11:55
De la: gabigabi2, la data 2013-04-30 08:29:36dupa ce ca-ti fac conversatie ,tot nemultumit esti ?
la unii se cheama "conversatie" la altii se cheama "bagareala"... depinde cum iese rima.....


si pe topicurile tale ma "bagaresc" asta da cuvint ad-hoc inventat ca sa te multumesc si tot ca sa va mentin topicurile " calde" ma bag ....sau nu te-ai prins ?
....


Uite o dovada de ipocrizie… mie imi spui ca-s “bagacioasa”, dar tu, cand te bagi in toate discutiile si apari pe toate topicurile nu accepti sa ti se spuna ca esti bagareata. Scuza e ca vrei sa faci un bine comunitatii. Altii n-au voie sa faca bine???

Ti-am spus ca esti "fatarnica" pentru ca folosesti adesea cuvantul "naiba", ceea ce un credincios nu face.
Dar e valabil si pentru momentele in care nu recunosti ca ai spus ceva, desi cu doua postari mai sus cuvintele sunt scrise si le vede toata lumea.
In ce priveste ca "ne crezi prosti" n-am de ce sa-mi fie rusine. Tie ar trebui sa-ti fie rusine.




imi pare rau, mai Daniela : la cuvintul Ofticoasa n-am gasit alta rima decit Bagacioasa ! ce sa fac si eu, daca nu -s poetesa ca tine , ai priceput " cap de aluna" ?
cit despre Fatarnicie , Dumnezeu sa va mai inteleaga : daca spun ce Dumnezeu se-ntimpla- imediat apar cuvintele de alint gen neandhertalieni , cre (s) tini etcetc..... daca folosesc in fraza : ce naiba, ca sa se inteleaga ca sunt suparata , atunci sar ceilalti cu alte cuvintele de alint !
si, e bine mei Daniela , e frumos si moral sa fitilizezi pe unul impotriva celuilalt !

aaaa: "instantaneul " grosolana era multumirea ptr. capul de aluna!

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 4 Mai 2013, ora 14:11

si, e la fel de bine si moral si ce face Cognitivul- sef, pe aici : ii calca-n picioare pe toti cale de 7 pagini; nu iarta nimic nici din istoria lumii , iar prezentul il scirbeste si cind culege ce a semanat , adica numai spini si scaieti, se da lovit in demnitatea sa !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 4 Mai 2013, ora 15:38

La cat de imperceptibila si necunoscatoare esti, altceva nici n-ar fi fost convenabil sa concluzionezi,Gabi.

Raporteaza abuz de limbaj
Razzyy

1194 mesaje
Membru din: 19/03/2013
Postat pe: 4 Mai 2013, ora 19:43

De la: 9am_1705, la data 2013-04-21 16:24:39Cum credeti ca ar fi interpretat omul de neanderthal o imagine de pe ecranul unui televizor?
Sau : cum credeti ca ar fi interpretat, ce ar fi crezut, un individ uman din Jerusalem, cu 2000 de ani in urma, daca i-ai fi oferit un computer si o conexiune internet pentru a comunica cu tribul de dincolo de Marea Moarta?



mai crede cineva in magie?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

17703 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Mai 2013, ora 21:30

De la: 9am_1705, la data 2013-05-04 12:34:16
De la: daniela_, la data 2013-05-04 11:35:19




Of-of mai Daniela, te-ai suparat numai de/din atat !?... nu rezisti la tavaleala, este? <
In concluzie, Daniela,nu putem fi mai mult decat ceea ce putem exprima oral, sau in scris.

https://www.youtube.com/watch?v=eIWaL8qqiqs
Johann Sebastian Bach Violin Concertos,Anne-Sophie Mutter

Nu m-am suparat...doar incercam sa explic cuiva ca nu sunt chiar atat de proasta cum ma considera. Si nici uituca, incat sa uit ce-am scris si ce-au scris altii despre mine.... Si daca am folosit gresit termenul "fatarnic", vis-a-vis de faptul ca scrie ceva si-apoi nu mai recunoaste, imi cer scuze. Inseamna ca m-am inselat ... am suspectat personajul de indaratnicie si viclenie. Mi-am dat seama ca viclenia e rodul priceperii... Cand cineva uita repede, scleroza e cauza....si trebuie stagnat neaparat...ca de vindecat nu se mai poate.
Merci pt Bach

Raporteaza abuz de limbaj
Daniela
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Mai 2013, ora 01:52

De la: gabigabi2, la data 2013-05-02 07:29:25
De la: nastasemihail, la data 2013-05-02 02:30:47
De la: gabigabi2, la data 2013-05-01 10:08:10@1705 - vazut-ai tu cumva, acel schelet cu aspect umanoid descoperit in desertul Atacama, nu mai mare de 15 cm ? ce parere-ti faci , din pct. de vedere cognitiv ? e stiinta, e miracol ,e contrafacere, desi ADN.ul trimis spre analize zice ca-i pi buni ?!


Omuletul ala se trage de el a fi om.
Dar nu s-a gasit nici un alt specimen ca ala (parca inca unul de aceeasi marime)
Are clar craniul ffff mare.
Are codul genetic diferit de oameni, dar se spune ca e o mutatie.
A trait pina la 8 ani, dar nu se stie sigur.
Da-o de treaba.
Au ajuns sa ne minta in fata.

A mai fost filmat un astfel de omulet alergind prin spatele unul cal si calaret.
Era biped, dar de-abia se vedea.
Sint oameni ce au vazut astfel de extraterestrii, cu zeci de ani, inainte de a fi gasit asta.
Deci sint fiinte de 20 cm.
Stiam de astfel de umanoizi, din primii ani cind am citit de fenomene din astea.


stiai ? eu nu si uite asa imi revin in memorie calatoriile lui Guliver prin tara liliputanilor !
l
Da stiam din anii 80 de citeva tipologii de umanoizi.
-Cel de cam 1 m, cu capul f mare ca o para, grii am aflat ca denumire pe net.
-Fiinte perfect asemanatare noua dar cu citeva trasaturi stranii. Si bineinteles coborind din nave. Altfel nu s-ar stii ca nu sint oameni.terestrii.
-Blonzii, f frumosi
-Cei precum grii, dar figura batrinicioasa.
-Cei de 20 cm.
-Fiinte de 3-4 m, ce au aparate stravezii

Atit. Alte tipologii nu stiam, le-am aflat de pe net....si le-am si uitat fiindca sint prea multe.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 5 Mai 2013, ora 09:08

Hristos a Inviat ! sa fiti sanatosi

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 5 Mai 2013, ora 12:39

Posibil, astazi o fi inviat: cativa prin romania, cateva zeci prin ue si cateva mii pe planeta, dar numai resuscitati de medici, sau paramedici, dintr-un stop cardiac-respiratoriu.
Din nefericire, toti acesti reinviati dintr-un stop cariac nu se vor inchina niciodata in fata unui medic, nu ii vor saruta pozele, si nici nu-i vor sarbatorii ziua in care s-a nascut sau ziua in care medicul a murit.

Prin anii "80 si eu stiam de vreo trei rase de homo sapiens sapiens : australo-negroida,caucaziana (europeana), mongoloida, iar daca mergem pe firul istoriei cele mai vechi fosile ale liniei evolutive hominin o sa ne descoperim stramosii:
-tchadensis Sahelanthropus , datat 7 Mil. de ani in urma,
-tugenesis Orrorin, datat 5,7 Mil.de ani in urma,
-kadaba Ardipithecus, datat 5,6 Mil.de ani in urma,
-Australopithecus, datat 4 mil.de ani in urma,
-Homo habilis, datat 2,3 Mil. de ani in urma,
-Homo erectus, datat 1,3- 1,8 Mil. de ani in urma,
-Homo ergaster si Homo rhodesiens ajunsi in Europa dupa 500.000 de ani de evolutie,

Apoi cele mai vechi fosile de oameni"moderni" datate 200.000 de ani n urma:

-Homo ancestor
-Homo heidelbergensis
-Homo neanderthalensis
-Homo sapiens indaltu, datat 150.000 de ani in urma
-Homo sapiens sapiens, datat < 100.000 de ani in urma.

Despre cele 80 de rase extreaterestre care ar fi vizitat, sau s-ar afla printre noi, homo sapiens sapiens pe Terra, nu am gasit nici o dovada, document certificat stiintific, credibila ricat m-am straduit de a gasi vreo informatie despre acele rase rational-inteligente extrateresre.
Daca aveti dovezi certe, indubitabile, despre vizita, sau existenta pe Terra a celor 80 de rase extraterestre atunci va rog sa-mi/ne prezentati expozeul dvs. argumentat, justificat, si insotit de toate dovezile pe care le aveti la dispozitie, Dle.Nastase.

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Mai 2013, ora 12:47

Imediat, toti se grabesc sa dea acte de autentificare ptr ce au vazut.
Eu daca as vedea nu as spune nici macar celor mai apropiati mie.
Iar daca ei ar vedea mi-as bate joc de ei, si apoi le-as spune ca am vazut si eu.
Si stiti de ce?
Fiindca de cite ori am spus de ceva similar la mine ca si la alta persoana ce tocmai povestea ceva, se enerva persoana, cum indrazneam sa fiu la fel ca ea.
Cum se numeste? DEMENTA...din loc in loc la semenii nostrii.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 5 Mai 2013, ora 13:33

Daca aveti dovezi certe, indubitabile, despre vizita, sau existenta pe Terra a celor 80 de rase extraterestre atunci va rog sa-mi/ne prezentati expozeul dvs. argumentat, justificat, si insotit de toate dovezile pe care le aveti la dispozitie, Dle.Nastase.

Despre dementa, puteti sa va informati aici:

"In cazul in care partenerul de viata sau cineva apropiat prezinta pierdere de memorie care se inrautateste, se recomanda consultarea unui doctor. Poate sa nu fie nimic ingrijorator. Daca este insa dementa, tratamentul poate fi de ajutor."

link source:

www.sfatulmedicului.ro/Boala-Alzheimer-si-alte-boli-degenerative...

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Mai 2013, ora 13:48

Babuinii se trateaza de dementa muscind lei......

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Mai 2013, ora 13:51

Eu am spus ca stiam de prin deceniul 8 doar de coteva rase, vreo 5, si acum sint 80.
Nu am sustinut de 80. Altii spun.
Si e normal si logic, daca exista viata in univers si mai ales inteligenta, sa evolueze in diferite feluri.
Chiar daca genetica o fi ceva universal. daca o fi.


Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Pagini: << 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Esti apt cognitiv sa faci distinctie intre o tehnologie super-avansata si magie !?
Mergi la: