back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


esti apt cognitiv sa faci distinctie intre o tehnologie super-avansata si magie !?

 


 
Pagini: << 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 >> Sari la pagina:
 
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 16:17

De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 15:33:13Aoleu, ce-i cu paruiala asta?

Eu pe langa defecte mai am si lipsuri, dar parca stiam ca saptamana asta macar, trebuie sa fim iertatori, intelegatori si blanzi.
Confund cu spiritul Craciunului, asa-i?


" Masti sulemenite de pe fata hidoasa " ?
si ia uita-te cum incepe pagina asta si cam toate postarile lui, fie ca sunt de aici sau de la politice !
si nici asta n-ar fi mare lucru, pin' la urma, da a batut cimpii intr-o veselie despre tot ce a insemnat si inseamna Zestrea umanistica a Lumii , in conceptia lui fiind doar rezultatul unor minti lovite de schizofrenie care fabuleaza ,talmacesc si rastalmacesc realitatea !
nu se poate asa ceva ! e parerea lui, foarte bine , dar sa nu- mi Impuna cu forta adoptarea ei si daca refuz inseamna ca-s retardata !


gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 16:20

Ingrid, vorbeam de inceputul de pagina 6 !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 16:33

De la: 9am_1705, la data 2013-05-03 16:13:47
Era de datoria ta sa te informezi temenic inainte de a emite opinii.
Poti incepe de aici:

www.cohn-bendit.eu/de
www.cohn-bendit.eu/de/ct/393-Unseri%C3%B6se-Zeitungsartikel-zum-...

“Criticize me for what I have written, but don’t hunt me for what I have not done!”
Daniel Cohn-Bendits


Ok, exact cum spune el:

Iatã ce spunea Cohn despre aceastã experienþã: "Flirturile mele cu toþi copiii ajunseserã sã aibã o conotaþie sexualã. Puteam simþi cum fetele de 5 ani deja învãþaserã cum sã mã cucereascã. S-a întâmplat de câteva ori ca micuþii sã mã desfacã la sacou ºi sã înceapã sã îmi mângâie trupul. Dar reacþiile mele au fost diferite în funcþie de fiecare caz în parte.

Atunci când se supãrau cã îi respinsesem, m-am întors ºi am început la rândul meu sã îi ating pe copii. Am fost acuzat cã sunt un pervers, dar am încheiat contractul meu cu instituþia care m-a angajat ºi i-am lãmurit pe pãrinþii copiilor despre ce s-a întâmplat".


La asta am reactionat, la propriile sale spuse. Ma revolta ideea de a fi considerat ca are flirturi cu copiii, ajungand pana la conotatie sexuala. Ma revolta ca le-a explicat parintilor dupa ce faptul s-a consumat.
Nu ma ajuta linkurile tale, nu stiu germana, spune- mi tu daca articolul este o rastalmacire, pana acum, din ce am, raman cu scarba.
Pe de alta parte, poate ca avem intelegeri diferite despre abordarea sexuala a copiilor. Ar fi fost ok pentru tine ca una dintre fetite sa fie nepotica ta?
Auzisem cu multi ani in urma, ca tatii germani, din dragoste pentru fiicele lor, le dezvirgineaza ei, cu dragoste si competenta, ca sa nu le traumatizeze vreun adolescent berzmetic in furie hormonala. Nu pot sa cred asa ceva, dar europarlamentarul ma face sa ma mai gandesc.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
sunt_al_naibii

3127 mesaje
Membru din: 7/08/2010
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 16:34

De la: 9am_1705, la data 2013-04-30 15:58:56Simple aberatii ale unui individ de sex feminin ignorant si rupt de realitate, daca ai fi intreprins nu minim stutdiu informal, observai rezultatele unor studii stiintifice psiho-sociologice ale caror concluzii statistice, cifrice, te contrazic indubitabil, Gabi.

In randurile clasesor sociale defavorizate, sau aflate sub pragul standard de saracie, rata sinuciderilor din diferite motive specifice este de unsprezece ori mai mare, iar in ceea ce priveste rata consumului excesiv de alcool, aceaste este de 20 de ori mai mare decat in randurile unei clase sociale cu venituri financiare medii, cat despre ecartul ratei procentuale crescande, in progresie geometrica in ambele cazuri, sinucidere-acloolism, raportata comparativ chiar la o clasa sociala ale carei venituri sunt cu mult peste veniturile clasei medii, nici nu mai poate intra in discutie.

Indiferent de intriga abjecta pe care incerci s-o reactivezi, sau jignirile, ad hominem-urile, pe care mi le adresezi continuu, sa stii si sa ai ferma convingere ca nu ma pot deranja sub nici o forma, iar in ceea ce prifeste impresia, sau speranta, pe care ai avea-o de a-mi afecata in vreun fel confortul virtual, sau real, nu ai/aveti nici o sansa, Gabi/Black.


cam asta-i vestita de la inceputul pag.6....nu vad nici o jignire sau acuza de retard in ea.....

Raporteaza abuz de limbaj
Numai persoanele care se smulg din atracția sferelor mistico-religioase sãlbatice pot ajunge la inspiratia, ocrotirea și ajutorul Adevãratului Dumnezeu--------"Dragostea infinitã este singurul ADEVÃR ... orice altceva este o iluzie." - David Icke-----http://youtu.be/s8P7Eitg9cs-------chiar daca un om este ingenuncheat ...dar inca mai are spiritul si constiinta treze...acel om este liber....
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 16:37

Stiu Gabi ce vorbeai, ma refeream la modul in care se poarta discutia. Si nimeni nu iti poate impune nimic cu forta.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
sunt_al_naibii

3127 mesaje
Membru din: 7/08/2010
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 16:41

De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 16:33:08
De la: 9am_1705, la data 2013-05-03 16:13:47
Era de datoria ta sa te informezi temenic inainte de a emite opinii.
Poti incepe de aici:

www.cohn-bendit.eu/de
www.cohn-bendit.eu/de/ct/393-Unseri%C3%B6se-Zeitungsartikel-zum-...

“Criticize me for what I have written, but don’t hunt me for what I have not done!”
Daniel Cohn-Bendits


Ok, exact cum spune el:

Iatã ce spunea Cohn despre aceastã experienþã: "Flirturile mele cu toþi copiii ajunseserã sã aibã o conotaþie sexualã. Puteam simþi cum fetele de 5 ani deja învãþaserã cum sã mã cucereascã. S-a întâmplat de câteva ori ca micuþii sã mã desfacã la sacou ºi sã înceapã sã îmi mângâie trupul. Dar reacþiile mele au fost diferite în funcþie de fiecare caz în parte.

Atunci când se supãrau cã îi respinsesem, m-am întors ºi am început la rândul meu sã îi ating pe copii. Am fost acuzat cã sunt un pervers, dar am încheiat contractul meu cu instituþia care m-a angajat ºi i-am lãmurit pe pãrinþii copiilor despre ce s-a întâmplat".


La asta am reactionat, la propriile sale spuse. Ma revolta ideea de a fi considerat ca are flirturi cu copiii, ajungand pana la conotatie sexuala. Ma revolta ca le-a explicat parintilor dupa ce faptul s-a consumat.
Nu ma ajuta linkurile tale, nu stiu germana, spune- mi tu daca articolul este o rastalmacire, pana acum, din ce am, raman cu scarba.
Pe de alta parte, poate ca avem intelegeri diferite despre abordarea sexuala a copiilor. Ar fi fost ok pentru tine ca una dintre fetite sa fie nepotica ta?
Auzisem cu multi ani in urma, ca tatii germani, din dragoste pentru fiicele lor, le dezvirgineaza ei, cu dragoste si competenta, ca sa nu le traumatizeze vreun adolescent berzmetic in furie hormonala. Nu pot sa cred asa ceva, dar europarlamentarul ma face sa ma mai gandesc.



iese din sfera mea de interes ....perversii, poponarii sau altii cu deviatii sexuale....da' inteleg ca omu' nu a comis nimic ci doar a scris despre asa ceva....transpunandu-se imaginativ in pielea unor astfel de specimene....

Raporteaza abuz de limbaj
Numai persoanele care se smulg din atracția sferelor mistico-religioase sãlbatice pot ajunge la inspiratia, ocrotirea și ajutorul Adevãratului Dumnezeu--------"Dragostea infinitã este singurul ADEVÃR ... orice altceva este o iluzie." - David Icke-----http://youtu.be/s8P7Eitg9cs-------chiar daca un om este ingenuncheat ...dar inca mai are spiritul si constiinta treze...acel om este liber....
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 16:44

De la: sunt_al_naibii, la data 2013-05-03 16:41:40
De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 16:33:08
De la: 9am_1705, la data 2013-05-03 16:13:47
Era de datoria ta sa te informezi temenic inainte de a emite opinii.
Poti incepe de aici:

www.cohn-bendit.eu/de
www.cohn-bendit.eu/de/ct/393-Unseri%C3%B6se-Zeitungsartikel-zum-...

“Criticize me for what I have written, but don’t hunt me for what I have not done!”
Daniel Cohn-Bendits


Ok, exact cum spune el:

Iatã ce spunea Cohn despre aceastã experienþã: "Flirturile mele cu toþi copiii ajunseserã sã aibã o conotaþie sexualã. Puteam simþi cum fetele de 5 ani deja învãþaserã cum sã mã cucereascã. S-a întâmplat de câteva ori ca micuþii sã mã desfacã la sacou ºi sã înceapã sã îmi mângâie trupul. Dar reacþiile mele au fost diferite în funcþie de fiecare caz în parte.

Atunci când se supãrau cã îi respinsesem, m-am întors ºi am început la rândul meu sã îi ating pe copii. Am fost acuzat cã sunt un pervers, dar am încheiat contractul meu cu instituþia care m-a angajat ºi i-am lãmurit pe pãrinþii copiilor despre ce s-a întâmplat".


La asta am reactionat, la propriile sale spuse. Ma revolta ideea de a fi considerat ca are flirturi cu copiii, ajungand pana la conotatie sexuala. Ma revolta ca le-a explicat parintilor dupa ce faptul s-a consumat.
Nu ma ajuta linkurile tale, nu stiu germana, spune- mi tu daca articolul este o rastalmacire, pana acum, din ce am, raman cu scarba.
Pe de alta parte, poate ca avem intelegeri diferite despre abordarea sexuala a copiilor. Ar fi fost ok pentru tine ca una dintre fetite sa fie nepotica ta?
Auzisem cu multi ani in urma, ca tatii germani, din dragoste pentru fiicele lor, le dezvirgineaza ei, cu dragoste si competenta, ca sa nu le traumatizeze vreun adolescent berzmetic in furie hormonala. Nu pot sa cred asa ceva, dar europarlamentarul ma face sa ma mai gandesc.



iese din sfera mea de interes ....perversii, poponarii sau altii cu deviatii sexuale....da' inteleg ca omu' nu a comis nimic ci doar a scris despre asa ceva....transpunandu-se imaginativ in pielea unor astfel de specimene....


Imaginativ? de unde a reiesit asta?

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 16:54

De la: sunt_al_naibii, la data 2013-05-03 16:34:12
De la: 9am_1705, la data 2013-04-30 15:58:56Simple aberatii ale unui individ de sex feminin ignorant si rupt de realitate, daca ai fi intreprins nu minim stutdiu informal, observai rezultatele unor studii stiintifice psiho-sociologice ale caror concluzii statistice, cifrice, te contrazic indubitabil, Gabi.

In randurile clasesor sociale defavorizate, sau aflate sub pragul standard de saracie, rata sinuciderilor din diferite motive specifice este de unsprezece ori mai mare, iar in ceea ce priveste rata consumului excesiv de alcool, aceaste este de 20 de ori mai mare decat in randurile unei clase sociale cu venituri financiare medii, cat despre ecartul ratei procentuale crescande, in progresie geometrica in ambele cazuri, sinucidere-acloolism, raportata comparativ chiar la o clasa sociala ale carei venituri sunt cu mult peste veniturile clasei medii, nici nu mai poate intra in discutie.

Indiferent de intriga abjecta pe care incerci s-o reactivezi, sau jignirile, ad hominem-urile, pe care mi le adresezi continuu, sa stii si sa ai ferma convingere ca nu ma pot deranja sub nici o forma, iar in ceea ce prifeste impresia, sau speranta, pe care ai avea-o de a-mi afecata in vreun fel confortul virtual, sau real, nu ai/aveti nici o sansa, Gabi/Black.


cam asta-i vestita de la inceputul pag.6....nu vad nici o jignire sau acuza de retard in ea.....

nu apare cuvintul in sine , desi zice de ignoranta si rupere de realitate; dar ce zici de intriga abjecta , masca hidoasa si alte delicatesuri verbale presarate prin toate postarile in care mi se adreseaza, dar nu numai mie ? nu vezi nici-o jignire , nu-i asa ? e bine, domnu' Avocat !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 16:58

De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 16:37:14Stiu Gabi ce vorbeai, ma refeream la modul in care se poarta discutia. Si nimeni nu iti poate impune nimic cu forta.


bineinteles ca nimeni nu poate impune nimanui - macar aici- o idee cu forta, dar e mai mult decit neplacuta si nefireasca reactia lui !

Raporteaza abuz de limbaj
sunt_al_naibii

3127 mesaje
Membru din: 7/08/2010
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 16:59

De la: gabigabi2, la data 2013-05-03 16:54:56
De la: sunt_al_naibii, la data 2013-05-03 16:34:12
De la: 9am_1705, la data 2013-04-30 15:58:56Simple aberatii ale unui individ de sex feminin ignorant si rupt de realitate, daca ai fi intreprins nu minim stutdiu informal, observai rezultatele unor studii stiintifice psiho-sociologice ale caror concluzii statistice, cifrice, te contrazic indubitabil, Gabi.

In randurile clasesor sociale defavorizate, sau aflate sub pragul standard de saracie, rata sinuciderilor din diferite motive specifice este de unsprezece ori mai mare, iar in ceea ce priveste rata consumului excesiv de alcool, aceaste este de 20 de ori mai mare decat in randurile unei clase sociale cu venituri financiare medii, cat despre ecartul ratei procentuale crescande, in progresie geometrica in ambele cazuri, sinucidere-acloolism, raportata comparativ chiar la o clasa sociala ale carei venituri sunt cu mult peste veniturile clasei medii, nici nu mai poate intra in discutie.

Indiferent de intriga abjecta pe care incerci s-o reactivezi, sau jignirile, ad hominem-urile, pe care mi le adresezi continuu, sa stii si sa ai ferma convingere ca nu ma pot deranja sub nici o forma, iar in ceea ce prifeste impresia, sau speranta, pe care ai avea-o de a-mi afecata in vreun fel confortul virtual, sau real, nu ai/aveti nici o sansa, Gabi/Black.


cam asta-i vestita de la inceputul pag.6....nu vad nici o jignire sau acuza de retard in ea.....

nu apare cuvintul in sine , desi zice de ignoranta si rupere de realitate; dar ce zici de intriga abjecta , masca hidoasa si alte delicatesuri verbale presarate prin toate postarile in care mi se adreseaza, dar nu numai mie ? nu vezi nici-o jignire , nu-i asa ? e bine, domnu' Avocat !



io m-am referit strict la postarea incriminata...pt.restu' poti face plangere la c.n.c.d.

Raporteaza abuz de limbaj
Numai persoanele care se smulg din atracția sferelor mistico-religioase sãlbatice pot ajunge la inspiratia, ocrotirea și ajutorul Adevãratului Dumnezeu--------"Dragostea infinitã este singurul ADEVÃR ... orice altceva este o iluzie." - David Icke-----http://youtu.be/s8P7Eitg9cs-------chiar daca un om este ingenuncheat ...dar inca mai are spiritul si constiinta treze...acel om este liber....
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 17:02

De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 16:33:08
De la: 9am_1705, la data 2013-05-03 16:13:47
Era de datoria ta sa te informezi temenic inainte de a emite opinii.
Poti incepe de aici:

www.cohn-bendit.eu/de
www.cohn-bendit.eu/de/ct/393-Unseri%C3%B6se-Zeitungsartikel-zum-...

“Criticize me for what I have written, but don’t hunt me for what I have not done!”
Daniel Cohn-Bendits


Ok, exact cum spune el:

Iatã ce spunea Cohn despre aceastã experienþã: "Flirturile mele cu toþi copiii ajunseserã sã aibã o conotaþie sexualã. Puteam simþi cum fetele de 5 ani deja învãþaserã cum sã mã cucereascã. S-a întâmplat de câteva ori ca micuþii sã mã desfacã la sacou ºi sã înceapã sã îmi mângâie trupul. Dar reacþiile mele au fost diferite în funcþie de fiecare caz în parte.

Atunci când se supãrau cã îi respinsesem, m-am întors ºi am început la rândul meu sã îi ating pe copii. Am fost acuzat cã sunt un pervers, dar am încheiat contractul meu cu instituþia care m-a angajat ºi i-am lãmurit pe pãrinþii copiilor despre ce s-a întâmplat".


La asta am reactionat, la propriile sale spuse. Ma revolta ideea de a fi considerat ca are flirturi cu copiii, ajungand pana la conotatie sexuala. Ma revolta ca le-a explicat parintilor dupa ce faptul s-a consumat.
Nu ma ajuta linkurile tale, nu stiu germana, spune- mi tu daca articolul este o rastalmacire, pana acum, din ce am, raman cu scarba.
Pe de alta parte, poate ca avem intelegeri diferite despre abordarea sexuala a copiilor. Ar fi fost ok pentru tine ca una dintre fetite sa fie nepotica ta?
Auzisem cu multi ani in urma, ca tatii germani, din dragoste pentru fiicele lor, le dezvirgineaza ei, cu dragoste si competenta, ca sa nu le traumatizeze vreun adolescent berzmetic in furie hormonala. Nu pot sa cred asa ceva, dar europarlamentarul ma face sa ma mai gandesc.





Daca ai fi citit cu mai multa atentie si un oarecare scepticism informatiile din articolul respectiv ai fi observat ca este unul tradus (interpretat) prost, si reluat dintr-o sursa religioasa care distorsioneaza realitatea si ataca miscarile securarist-umaniste, Ingrid, Dl. Daniel Cohn-Bendits iti precizeaza foarte clar in citatul pe care l-am postat intre ghilimelele: criticati-ma pentru ceea ce am scris, dar nu ma vana(ti) pentru ceea ce nu am facut.

In rest, ceea ce indrugi tu acolo despre nemti sunt pure legende urbane ale unor propagandisti anti-occidentali de pe vremea lui Leonid Ilici Brejnev.


Totusi, in contextul actual, ti-as sugera un link pe care sa lecturezi din cand-in-cand, poate...
i.e.
www.telospress.com/

Raporteaza abuz de limbaj
sunt_al_naibii

3127 mesaje
Membru din: 7/08/2010
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 17:02

De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 16:44:47
De la: sunt_al_naibii, la data 2013-05-03 16:41:40
De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 16:33:08
De la: 9am_1705, la data 2013-05-03 16:13:47
Era de datoria ta sa te informezi temenic inainte de a emite opinii.
Poti incepe de aici:

www.cohn-bendit.eu/de
www.cohn-bendit.eu/de/ct/393-Unseri%C3%B6se-Zeitungsartikel-zum-...

“Criticize me for what I have written, but don’t hunt me for what I have not done!”
Daniel Cohn-Bendits


Ok, exact cum spune el:

Iatã ce spunea Cohn despre aceastã experienþã: "Flirturile mele cu toþi copiii ajunseserã sã aibã o conotaþie sexualã. Puteam simþi cum fetele de 5 ani deja învãþaserã cum sã mã cucereascã. S-a întâmplat de câteva ori ca micuþii sã mã desfacã la sacou ºi sã înceapã sã îmi mângâie trupul. Dar reacþiile mele au fost diferite în funcþie de fiecare caz în parte.

Atunci când se supãrau cã îi respinsesem, m-am întors ºi am început la rândul meu sã îi ating pe copii. Am fost acuzat cã sunt un pervers, dar am încheiat contractul meu cu instituþia care m-a angajat ºi i-am lãmurit pe pãrinþii copiilor despre ce s-a întâmplat".


La asta am reactionat, la propriile sale spuse. Ma revolta ideea de a fi considerat ca are flirturi cu copiii, ajungand pana la conotatie sexuala. Ma revolta ca le-a explicat parintilor dupa ce faptul s-a consumat.
Nu ma ajuta linkurile tale, nu stiu germana, spune- mi tu daca articolul este o rastalmacire, pana acum, din ce am, raman cu scarba.
Pe de alta parte, poate ca avem intelegeri diferite despre abordarea sexuala a copiilor. Ar fi fost ok pentru tine ca una dintre fetite sa fie nepotica ta?
Auzisem cu multi ani in urma, ca tatii germani, din dragoste pentru fiicele lor, le dezvirgineaza ei, cu dragoste si competenta, ca sa nu le traumatizeze vreun adolescent berzmetic in furie hormonala. Nu pot sa cred asa ceva, dar europarlamentarul ma face sa ma mai gandesc.



iese din sfera mea de interes ....perversii, poponarii sau altii cu deviatii sexuale....da' inteleg ca omu' nu a comis nimic ci doar a scris despre asa ceva....transpunandu-se imaginativ in pielea unor astfel de specimene....


Imaginativ? de unde a reiesit asta?



Criticize me for what I have written, but don’t hunt me for what I have not done!”
Daniel Cohn-Bendits


iote-te de unde rezulta....in rest ti-am spus ca nu-s interesat de toti perversii lumii....asadar nu-mi propun sa investighez mai in amanunt acest caz....

Raporteaza abuz de limbaj
Numai persoanele care se smulg din atracția sferelor mistico-religioase sãlbatice pot ajunge la inspiratia, ocrotirea și ajutorul Adevãratului Dumnezeu--------"Dragostea infinitã este singurul ADEVÃR ... orice altceva este o iluzie." - David Icke-----http://youtu.be/s8P7Eitg9cs-------chiar daca un om este ingenuncheat ...dar inca mai are spiritul si constiinta treze...acel om este liber....
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 17:24

De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 16:37:14Stiu Gabi ce vorbeai, ma refeream la modul in care se poarta discutia. Si nimeni nu iti poate impune nimic cu forta.


m-ai pus pe ginduri cu remarca asta, socindu-te ce i-am spus eu lui @1705 , dar ne reactionind la ce-a spus el pina atunci.... si exista doar o singura situatie cind nu vedem cuvintele dure sau insultatoare aduse altuia : cind si noi insine suntem de acord cu ele !
asa este ? si tu crezi ca creeativitatea umana tre' sa fie legata , numai si numai de domeniul palpabilului si concretului stiintific ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 17:26

De la: 9am_1705, la data 2013-05-03 17:02:33
Daca ai fi citit cu mai multa atentie si un oarecare scepticism informatiile din articolul respectiv ai fi observat ca este unul tradus (interpretat) prost, si reluat dintr-o sursa religioasa care distorsioneaza realitatea si ataca miscarile securarist-umaniste, Ingrid, Dl. Daniel Cohn-Bendits iti precizeaza foarte clar in citatul pe care l-am postat intre ghilimelele: criticati-ma pentru ceea ce am scris, dar nu ma vana(ti) pentru ceea ce nu am facut.

In rest, ceea ce indrugi tu acolo despre nemti sunt pure legende urbane ale unor propagandisti anti-occidentali de pe vremea lui Leonid Ilici Brejnev.


Totusi, in contextul actual, ti-as sugera un link pe care sa lecturezi din cand-in-cand, poate...
i.e.
www.telospress.com/


Da, el zice ,,criticati-ma pentru ceea ce am scris", da?
Iar eu am citat ceea ce EL a zis, conform articolului. Am precizat ca ma revolta AFIRMATIILE LUI, asa cum le-a tradus cine a tradus.
Presupun ca face aceste afirmatii ca sa explice niste gesturi.
Ce puteam sa citesc mai mult in articolul respectiv, ca doar nu e nu stiu ce roman fluviu,, sunt vreo 20 de randuri.
Tu spui ca e tradus distorsionat, transmitand implicit mesajul ca stii care este realitatea.
Daca te rog frumos, imi poti spune tu, in cuvinte putine si clare, cum stau lucrurile?

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 17:37

De la: gabigabi2, la data 2013-05-03 17:24:35
De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 16:37:14Stiu Gabi ce vorbeai, ma refeream la modul in care se poarta discutia. Si nimeni nu iti poate impune nimic cu forta.


m-ai pus pe ginduri cu remarca asta, socindu-te ce i-am spus eu lui @1705 , dar ne reactionind la ce-a spus el pina atunci.... si exista doar o singura situatie cind nu vedem cuvintele dure sau insultatoare aduse altuia : cind si noi insine suntem de acord cu ele !
asa este ? si tu crezi ca creeativitatea umana tre' sa fie legata , numai si numai de domeniul palpabilului si concretului stiintific ?


Gresesti, nu este o singura situatie in catre nu reactionezi la cuvintele dure ale cuiva, sunt o sumedenie de situatii, si diferite de a fi de acord cu acele cuvinte.
La Myt, sau Silviu nu ma surprind duritatile pentru ca ei totdeauna au fost asa, nu le-as recunoaste stilul altfel, de aceea nu reactionez.
De la tine am invatat sa citesc o postare ignorand ofensele pe care le contine si urmarind fondul, de aceea ma surprinde tocmai la tine aceasta atitudine.
La tine era definitorie o bonomie vesela cu care treceai peste orice atac de dragul discutiei, si mi-e dor de acea Gabi.

Despre creativitatea umana, cred ca atunci cand e legata de ceva nu mai e creativitate ci dezvoltare

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 17:45

De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 17:37:19
De la: gabigabi2, la data 2013-05-03 17:24:35
De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 16:37:14Stiu Gabi ce vorbeai, ma refeream la modul in care se poarta discutia. Si nimeni nu iti poate impune nimic cu forta.


m-ai pus pe ginduri cu remarca asta, socindu-te ce i-am spus eu lui @1705 , dar ne reactionind la ce-a spus el pina atunci.... si exista doar o singura situatie cind nu vedem cuvintele dure sau insultatoare aduse altuia : cind si noi insine suntem de acord cu ele !
asa este ? si tu crezi ca creeativitatea umana tre' sa fie legata , numai si numai de domeniul palpabilului si concretului stiintific ?


Gresesti, nu este o singura situatie in catre nu reactionezi la cuvintele dure ale cuiva, sunt o sumedenie de situatii, si diferite de a fi de acord cu acele cuvinte.
De la tine am invatat sa citesc o postare ignorand ofensele pe care le contine si urmarind fondul, de aceea ma surprinde tocmai la tine aceasta atitudine.
La Myt, sau Silviu nu ma surprind duritatile pentru ca ei totdeauna au fost asa, nu le-as recunoaste stilul altfel, de aceea nu reactionez.
La tine era definitorie o bonomie vesela cu care treceai peste orice atac de dragul discutiei, si mi-e dor de acea Gabi.

Despre creativitatea umana, cred ca atunci cand e legata de ceva nu mai e creativitate ci dezvoltare

ups si este exact ce l-am intrebat pe @1705 : dar literatura , de orice fel ar fi ea , e creatie umana , o avintare a gindului imaginativ, e o trecere dincolo de concretenta ....dar nu-i Dezvoltare , ce faci cu ea , dupa criteriile de acest fel ? dar pictura, sculptura ,filmul sau teatrul , unde-si gasesc locul intr-o societate Stiintifica ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 17:53

Nu stiu unde ati avut discutia asta despre creativitate, mi-e greu sa cred ca cineva considera creativitate numai studiul stiintific, asa ca nu pot sa comentez.
Eu am formatie umanista, deci cred ca in arte se manifesta creativitatea de placere, de relaxare, dar ca fara creativitate practica, inca stateam in pesteri si asteptam extraterestrii sa ne aduca prima caramida.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 17:56

dar, recunoaste ca o dai si tu putin cotita, caci intrebarea ce-i cu luptele alea, venea dupa acel AJUNGE al meu , pina atunci reusind sa treci peste cuvintele lui mai mult decit dure ....de ce n-ai trecut si peste postarea mea la fel de usor ?

"pietrele " vorbelor lovesc si dor si fac buba de multe ori , dar mai mereu am trecut peste ele, mergind la Subiectul in discutie , dar cind cineva Ataca tot ce-a fost mai uman si mai frumos in istoria omenirii ,afirmind ca toate-s fabulatii mistico-schizofrenico- adacabrante si trebuie sa dispara atunci , in orice om de factura umanista, incepe sa sune clopotul de alarma- alarma !
e plina istoria lumii de reformatori ce-au ars carti, tablouri, oameni, doar ptr. ca ei au hotarit ca nu se-ncadreaza in vederile lor si pericolul de a reveni asemenea vremuri intolerante si criminale ,e foarte mare !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 18:01

De la: gabigabi2, la data 2013-04-24 16:07:47
De la: 9am_1705, la data 2013-04-24 15:48:45
De la: gabigabi2, la data 2013-04-24 15:36:35
P.S

auzi, stii ca rastalmacirile sau fabulatiile pe care le manifest , tin de latura imaginativ- creeativa a omului ?



Probabil, a omului paranoico-schizofrenic. care accentueaza coordonatele imaginativ-fabulant-utopice in detrimentul celor rational-realiste.


autorii de povesti ptr. copii sau de literatura SF ...sau de romane politiste ...sau de dragoste ....poate chiar poetii , fac parte si ei din aceeasi categorie de "paranoico- schizofrenic , care Accentueaza coordonatele imaginativ- fabulant-utopice ..."?

oauuuu, am zis bine ca faci parte din acea categorie care ar vrea sa dea foc Bibliotecilor Lumii !
si nu -ti dai seama ca esti Nebun de legat, este ? ca daca ti-ai da seama ,ai lua masuri...ori asa , esti convins ca eu / altii sunt nebuni si vrei sa iei masuri impotriva lor !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 18:04

De la: Black_Friday, la data 2013-04-27 11:28:07@ 1705

Maestre, numelor insirate mai sus li se adauga si numele unor romani celebri, ca Mircea Eliade, Ioan Alexandru, Gala Galaction, Dan Puric...si multi altii care au fost sau sunt crestini, care au crezut sau cred in Dumnezeu. Ghinionul multora dintre ei este ca au murit fara sa aiba sansa sa ii lamuresti tu cat de neaderthalieni sunt in convingerile lor primitive...cat de "inapti cognitiv" sunt....

Fii tu un om destupat la minte, un om modern, apt cognitiv si traieste fericit in lumea ta intunecata, rece si plina de frustrari si lasa-i pe primitivi sa-si traiasca viata lor mizera asa cum pot, pentru ca sa fii convins, ei nu traiesc in locul tau, nu iti respira aerul care ti s-ar cuveni tie si mai ales nu sunt responsabili pentru esecurile si neimplinirile tale.
Eu, ma zbat cum pot sa supravietuiesc si fac ceea ce am invatat, daca vrei tu, uite, agit steguletele pe caile ferate si slabesc franele. Poti sa spui ca ciocanesc si rotile la vagoane, ca oricum nu ma afecteaza....Trebuie sa o faca cineva si pe asta, ca doar nu ne-am nascut toti minti luminate ca sa lucram la Nasa sau la CERN. Unii dintre noi mai trebuie sa dam si cu ciocanul in roti, sa sapam santuri sau sa dam cu matura pe strada.
Daca nu am fi noi, astia primitivi si subdezvoltati sa facem muncile primitive, voi, savantii si ganditorii apti-cognitiv ai acestei lumi, v-ati ineca in mizerii.

Iar cu apartamentul in bloc ceausist, ai dreptate, chiar locuiesc in asa ceva. Imi crapa obrazul de rusine ca nu am fost in stare sa ajung si eu la nivelul tau de manelist care sa mandreste cu vila, super-femeia si limuzina lui...dar nu am cum sa schimb situatia. Atat am putut sa fac!

Dar la ce iti folosesc toate bunurile tale maestre, de vreme ce locuiesti in strainatate, ai de toate, esti un geniu, dar intri pe forumul din Romanica ca sa iti versi frustrarile?
Iti spun eu de ce: in strainatatea aia poleita cu aur si giuvaere, tu esti un anonim! Esti bagat in seama la firma unde lucrezi, strict in timpul programului. Dupa ce pleci de la firma esti nobody, fara prieteni, fara o ruda langa tine, un imigrant care imediat cum deschide gura, interlocutorii isi amintesc ca au ceva urgent de facut. Si atunci te urci in masina de 'jde mii de euroi, ajungi acasa la viloiul in care locuiesti si te protapesti in fata calculatorului ca sa iti mai descarci frustrarile pe un forum de socializare unde mineni nu face diferenta in functie de tara de unde provii. Si ca sa te simti bine incepi sa scoti numai arogante din tine ca sa incerci sa pari si tu cineva....
Asta este viata? Trist...O babuta primitiva din varful muntelui, a carei avere se rezuma la doua capre si trei gaini o sa moara mai impacata decat tine.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 18:06

De la: gabigabi2, la data 2013-05-03 17:56:07dar, recunoaste ca o dai si tu putin cotita, caci intrebarea ce-i cu luptele alea, venea dupa acel AJUNGE al meu , pina atunci reusind sa treci peste cuvintele lui mai mult decit dure ....de ce n-ai trecut si peste postarea mea la fel de usor ?

"pietrele " vorbelor lovesc si dor si fac buba de multe ori , dar mai mereu am trecut peste ele, mergind la Subiectul in discutie , dar cind cineva Ataca tot ce-a fost mai uman si mai frumos in istoria omenirii ,afirmind ca toate-s fabulatii mistico-schizofrenico- adacabrante si trebuie sa dispara atunci , in orice om de factura umanista, incepe sa sune clopotul de alarma- alarma !
e plina istoria lumii de reformatori ce-au ars carti, tablouri, oameni, doar ptr. ca ei au hotarit ca nu se-ncadreaza in vederile lor si pericolul de a reveni asemenea vremuri intolerante si criminale ,e foarte mare !


Asa-i Gabi, observatia mea a venit dupa postarea ta, pentru ca mi s-a parut ca ti-ai pierdut cumpatul si am vrut sa te trag de maneca, sa redevii TU.

Discutiile sunt discutii, cu pareri, opinii si argumente sau convingeri, clopotul poate sa stea linistit, nu pune nimeni lumea in pericol.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 18:06

De la: gabigabi2, la data 2013-04-28 15:46:02 ce ma intriga la acest @1705 cu gindire de Inchizitor public, dar in sens invers - al Stiintei- este ca dupa mintea lui , toate cartile de filosofie, de gindire umanista , ar trebui arse ! frescele, tablourile cu tema mitologica sau religioasa, de prin temple, minastiri sau biserici mai noi sau mai vechi , adica tot ce-i considerat a fi Averea Umanitatii noastre , sa fie date jos de pe pereti ;iar inventivul si talentatul Da Vinci , de ex., reconsiderat si pus la index, ca era un retrograd ,a carui realitate era deformata !
e uimitor ce spune acest om care nu-si da seama ca Normalitatea pe care si-o doreste in mod egal distribuita tuturor, inseamna banalitatea cea fara nici-o scinteie si ca orice creeatie, din oricare domeniu ar fi ea, presupune o minte care vede , intelege si "modifica" realitatea Altfel decit a fost ea perceputa pina atunci, propunind o noua viziune sau intelegere a ei !
si, ca si in cazul Credintei , o minte creeativa nu se diferentiaza ca aspect exterior de una "normala " si degeaba i s-a taiat si analizat lui Einstein , creierul, ca sa se gaseasca sediul geniului sau care a constat, tocmai in credinta in ceva ce ceilalti semeni ai lui, nu vedeau ....

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 18:20

De la: gabigabi2, la data 2013-05-03 18:06:48
De la: gabigabi2, la data 2013-04-28 15:46:02 ce ma intriga la acest @1705 cu gindire de Inchizitor public, dar in sens invers - al Stiintei- este ca dupa mintea lui , toate cartile de filosofie, de gindire umanista , ar trebui arse ! frescele, tablourile cu tema mitologica sau religioasa, de prin temple, minastiri sau biserici mai noi sau mai vechi , adica tot ce-i considerat a fi Averea Umanitatii noastre , sa fie date jos de pe pereti ;iar inventivul si talentatul Da Vinci , de ex., reconsiderat si pus la index, ca era un retrograd ,a carui realitate era deformata !
e uimitor ce spune acest om care nu-si da seama ca Normalitatea pe care si-o doreste in mod egal distribuita tuturor, inseamna banalitatea cea fara nici-o scinteie si ca orice creeatie, din oricare domeniu ar fi ea, presupune o minte care vede , intelege si "modifica" realitatea Altfel decit a fost ea perceputa pina atunci, propunind o noua viziune sau intelegere a ei !
si, ca si in cazul Credintei , o minte creeativa nu se diferentiaza ca aspect exterior de una "normala " si degeaba i s-a taiat si analizat lui Einstein , creierul, ca sa se gaseasca sediul geniului sau care a constat, tocmai in credinta in ceva ce ceilalti semeni ai lui, nu vedeau ....


Ce sa zic, asta pare scrisa intr-o stare de surescitare, probabil te enervase cu ceva si ai uitat ca este un iubitor de poezie si muzica buna.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
sunt_al_naibii

3127 mesaje
Membru din: 7/08/2010
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 18:31

am vrut sa va mai supun atentiei cateva filmulete interesante...dar vazand c-ati cazut in extremisme...m-am abtinut....astept sa va reveniti.....

Raporteaza abuz de limbaj
Numai persoanele care se smulg din atracția sferelor mistico-religioase sãlbatice pot ajunge la inspiratia, ocrotirea și ajutorul Adevãratului Dumnezeu--------"Dragostea infinitã este singurul ADEVÃR ... orice altceva este o iluzie." - David Icke-----http://youtu.be/s8P7Eitg9cs-------chiar daca un om este ingenuncheat ...dar inca mai are spiritul si constiinta treze...acel om este liber....
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 18:36

De la: sunt_al_naibii, la data 2013-05-03 18:31:26am vrut sa va mai supun atentiei cateva filmulete interesante...dar vazand c-ati cazut in extremisme...m-am abtinut....astept sa va reveniti.....


Ce-ai fata, nu vezi ca ma uit???

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
sunt_al_naibii

3127 mesaje
Membru din: 7/08/2010
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 18:46

De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 18:36:36
De la: sunt_al_naibii, la data 2013-05-03 18:31:26am vrut sa va mai supun atentiei cateva filmulete interesante...dar vazand c-ati cazut in extremisme...m-am abtinut....astept sa va reveniti.....


Ce-ai fata, nu vezi ca ma uit???


ok...barbate....

Raporteaza abuz de limbaj
Numai persoanele care se smulg din atracția sferelor mistico-religioase sãlbatice pot ajunge la inspiratia, ocrotirea și ajutorul Adevãratului Dumnezeu--------"Dragostea infinitã este singurul ADEVÃR ... orice altceva este o iluzie." - David Icke-----http://youtu.be/s8P7Eitg9cs-------chiar daca un om este ingenuncheat ...dar inca mai are spiritul si constiinta treze...acel om este liber....
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 19:00

De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 18:20:52
De la: gabigabi2, la data 2013-05-03 18:06:48
De la: gabigabi2, la data 2013-04-28 15:46:02 ce ma intriga la acest @1705 cu gindire de Inchizitor public, dar in sens invers - al Stiintei- este ca dupa mintea lui , toate cartile de filosofie, de gindire umanista , ar trebui arse ! frescele, tablourile cu tema mitologica sau religioasa, de prin temple, minastiri sau biserici mai noi sau mai vechi , adica tot ce-i considerat a fi Averea Umanitatii noastre , sa fie date jos de pe pereti ;iar inventivul si talentatul Da Vinci , de ex., reconsiderat si pus la index, ca era un retrograd ,a carui realitate era deformata !
e uimitor ce spune acest om care nu-si da seama ca Normalitatea pe care si-o doreste in mod egal distribuita tuturor, inseamna banalitatea cea fara nici-o scinteie si ca orice creeatie, din oricare domeniu ar fi ea, presupune o minte care vede , intelege si "modifica" realitatea Altfel decit a fost ea perceputa pina atunci, propunind o noua viziune sau intelegere a ei !
si, ca si in cazul Credintei , o minte creeativa nu se diferentiaza ca aspect exterior de una "normala " si degeaba i s-a taiat si analizat lui Einstein , creierul, ca sa se gaseasca sediul geniului sau care a constat, tocmai in credinta in ceva ce ceilalti semeni ai lui, nu vedeau ....


Ce sa zic, asta pare scrisa intr-o stare de surescitare, probabil te enervase cu ceva si ai uitat ca este un iubitor de poezie si muzica buna.


Ingrid, ce faci ? da' de ce crezi ca ti-am repostat ce i-a spus Black despre M. Eliade, Gala- Galaction, nu tocmai ptr. ca o luase razna de tot, bagind in aceeasi oala si oameni de stiinta, dar credinciosi si...si...si ? vezi ca-i putin mai sus sau pe pg. 2-3 !
in sfirsit, ptr. mine nu mai are importanta , ca mi s-a facut o imensa lehamite de panseurile astea ,izvorite din minte putina si inima mai deloc sau otravita de ura si intoleranta ! parc'am fi in evul mediu al stiintei !

P.S

surescitare ? tu in durere vezi surescitare ? cum Dumnezeu se poate una ca asta ? probabil ca la fel ca insultele pe care nu le percepi ca insulte si revolta pe care o percepi ca e o pierdere de cumpat bine a spus cine a spus ca ni s-au dat cuvintele Nu ca sa ne-ntelegem ,ci ca sa ne dezbine !

Raporteaza abuz de limbaj
sunt_al_naibii

3127 mesaje
Membru din: 7/08/2010
Postat pe: 3 Mai 2013, ora 19:03

acesti oameni daca ar fii trait acum 2000 de ani ar fii putut fii considerati mesia pe drept cuvant....fac ceva cu totul iesit din comun...nu ca acel gizas care schimba apa-n vin ca orice crasmar escroc sau era rastignit pe cruce atunci cand simbolul crucii nu era cunoscut ca atare decat unei mici comunitati de initiati...romanii folosind pt.escrocii de teapa lui ceva in forma literei T....daca ar fii avut ceva in comun cu divinitatea i-ar fii invatat pe oameni sa-si construiasca asezari de locuinte....teoreme matematice....legi ale fizicii...principii sanatoase de viata...ceva despre biologie, chimie, genetica, medicina... ASTRONOMIE nu astrologie....psihologie.ETC


youtu.be/9YVFUaU7zcI
youtu.be/pY745NxZwsY
youtu.be/yq6p1fb9fQc

Raporteaza abuz de limbaj
Numai persoanele care se smulg din atracția sferelor mistico-religioase sãlbatice pot ajunge la inspiratia, ocrotirea și ajutorul Adevãratului Dumnezeu--------"Dragostea infinitã este singurul ADEVÃR ... orice altceva este o iluzie." - David Icke-----http://youtu.be/s8P7Eitg9cs-------chiar daca un om este ingenuncheat ...dar inca mai are spiritul si constiinta treze...acel om este liber....
Fosta membra 9am.ro

4841 mesaje
Membru din: 14/12/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 19:38

De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 15:33:13Aoleu, ce-i cu paruiala asta?

Eu pe langa defecte mai am si lipsuri, dar parca stiam ca saptamana asta macar, trebuie sa fim iertatori, intelegatori si blanzi.
Confund cu spiritul Craciunului, asa-i?


Ingrid, ai perfecta dreptate, este Saptamana Mare si ar trebui sa fim mai buni, mai iertatori si sa nu ne lasam prada instintctelor primare...dar eu nu sunt perfect, am slabiciunile mele iar cand cineva intra cu cizmele pline de noroi acolo unde nu trebuie, nu stau la discutii si nu intorc celalalt obraz. Nimeni nu are dreptul sa se lege de parintii mei si nici de familia mea. Doar mama mai traieste, pe tata l-am pierdut cu mai mult timp in urma iar mama este destul de bolnava. Stiu ce sacrificii au facut sa-si creasca copii si ce educatie ne-au dat, ei fiind niste oameni simpli, acel gen de oameni pe care ii dispretuieste animalul asta cu aere de high-class. Au muncit cinstit o viata intrega, ne-au indrumat catre scoala, fiind convinsi ca doar scoala poate sa acorde unui om sansa unei vieti mai bune, nu hotia, smecheria si invarteala. Din cauza ata am reactionat asa, pentru ca nu accept la nesfarsit bataia de joc din partea unui gunoi uman care murdareste totul in jurul lui, dispretuind totul, renegandu-si originile si scuipand pe tot ce este romanesc.
Nu ii sunt dator cu nimic mascariciului, nu sunt obligat sa accept si sa trec cu vederea peste pretentiile unor descreierati care vor sa ma invete cum sa imi traiesc viata si nici nu le cer voie sa cred in Dumnezeu. Nu fac prozelitism, nu oblig pe nimeni sa creada in ce cred eu, acord fieracui individ dreptul sa decida ce este bine si ce nu este bine, sa faca ceea ce crede cu viata lui, dar nu accept lectii de la toti bolnavii mintali care au probleme de comportament si vor sa iasa in evidenta sau care isi varsa otrava acumulata din cauza neimplinirilor personale!

Raporteaza abuz de limbaj
"No man is an island entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main... And therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee." - John Donne
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2013, ora 20:07

De la: gabigabi2, la data 2013-05-03 19:00:46
De la: _Ingrid, la data 2013-05-03 18:20:52
De la: gabigabi2, la data 2013-05-03 18:06:48
De la: gabigabi2, la data 2013-04-28 15:46:02 ce ma intriga la acest @1705 cu gindire de Inchizitor public, dar in sens invers - al Stiintei- este ca dupa mintea lui , toate cartile de filosofie, de gindire umanista , ar trebui arse ! frescele, tablourile cu tema mitologica sau religioasa, de prin temple, minastiri sau biserici mai noi sau mai vechi , adica tot ce-i considerat a fi Averea Umanitatii noastre , sa fie date jos de pe pereti ;iar inventivul si talentatul Da Vinci , de ex., reconsiderat si pus la index, ca era un retrograd ,a carui realitate era deformata !
e uimitor ce spune acest om care nu-si da seama ca Normalitatea pe care si-o doreste in mod egal distribuita tuturor, inseamna banalitatea cea fara nici-o scinteie si ca orice creeatie, din oricare domeniu ar fi ea, presupune o minte care vede , intelege si "modifica" realitatea Altfel decit a fost ea perceputa pina atunci, propunind o noua viziune sau intelegere a ei !
si, ca si in cazul Credintei , o minte creeativa nu se diferentiaza ca aspect exterior de una "normala " si degeaba i s-a taiat si analizat lui Einstein , creierul, ca sa se gaseasca sediul geniului sau care a constat, tocmai in credinta in ceva ce ceilalti semeni ai lui, nu vedeau ....


Ce sa zic, asta pare scrisa intr-o stare de surescitare, probabil te enervase cu ceva si ai uitat ca este un iubitor de poezie si muzica buna.


Ingrid, ce faci ? da' de ce crezi ca ti-am repostat ce i-a spus Black despre M. Eliade, Gala- Galaction, nu tocmai ptr. ca o luase razna de tot, bagind in aceeasi oala si oameni de stiinta, dar credinciosi si...si...si ? vezi ca-i putin mai sus sau pe pg. 2-3 !
in sfirsit, ptr. mine nu mai are importanta , ca mi s-a facut o imensa lehamite de panseurile astea ,izvorite din minte putina si inima mai deloc sau otravita de ura si intoleranta ! parc'am fi in evul mediu al stiintei !

P.S

surescitare ? tu in durere vezi surescitare ? cum Dumnezeu se poate una ca asta ? probabil ca la fel ca insultele pe care nu le percepi ca insulte si revolta pe care o percepi ca e o pierdere de cumpat bine a spus cine a spus ca ni s-au dat cuvintele Nu ca sa ne-ntelegem ,ci ca sa ne dezbine !


Of...ce sa mai zic. Imi pare foarte rau ca am incercat.
Bine zice Mircea Badea, ,,nu incerca sa atenuezi un conflict, ca ti-o iei!"
Drept sa spun, faptul ca imi repostezi lucrurile despre care tocmai vorbim ma fac sa cred ca ma crezi cam prostanaca, dar trec peste asta din prietenie.
Nu inteleg de ce afirmi ca nu vad jignirile care ti se aduc, ce te astepti, sa fac galerie, sa sar la jugulara? M-ai vazut pe mine in toti anii astia, vreodata, sa raspund cu aceeasi moneda la jigniri?
Chiar tu spui ca omul se exprima pe sine in ceea ce spune si in ceea ce vede in altul.

In acesti ani, de cand sunt pe forum, v-am cunoscut si v-am indragit pe fiecare dintre voi pentru ceea ce aveti bun. Consider ca partea aceea buna din fiecare, este infinit mai pretioasa decat parerea exprimata despre stiinta religie, politica si diverse prosteli, acelui fond bun ma adresez de fiecare data.
Tu, banui ca la modul in care gandesti acum o sa rasucesti altfel spusele mele, iar Myt va spune ca sunt prosteli utopico-naive. Asta e, asta sunt.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Pagini: << 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Esti apt cognitiv sa faci distinctie intre o tehnologie super-avansata si magie !?
Mergi la: