back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


esti apt cognitiv sa faci distinctie intre o tehnologie super-avansata si magie !?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Aprilie 2013, ora 09:28

Omul nou = un om iesit in spatiul cosmic, iradiat precum pisica pe soba. La revenirea pe pamint, arata precum, ca si, la fel si mai ales asemanator cu un babuin alergat de elefanti.
Dar....e nou.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 26 Aprilie 2013, ora 14:07

ce idee !
omul nou, e omul robot : n-are sentimente , n-are trairi d'astea zgubilistice si nici reverii , nu-l intereseaza cine l-a creeat ....nici daca e dupa "chipul si asemanarea" mintii celui care i-a dat viata ! e programat pe o chestie, pe aia o executa....orice altceva e schizofrenie mistico- abrambureala curata, inutila unei societati tehnicizate, functionala pe baza de cartela si cod numeric personal !

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Aprilie 2013, ora 14:31

De la: gabigabi2, la data 2013-04-26 14:07:46 ce idee !
omul nou, e omul robot : n-are sentimente , n-are trairi d'astea zgubilistice si nici reverii , nu-l intereseaza cine l-a creeat ....nici daca e dupa "chipul si asemanarea" mintii celui care i-a dat viata ! e programat pe o chestie, pe aia o executa....orice altceva e schizofrenie mistico- abrambureala curata, inutila unei societati tehnicizate, functionala pe baza de cartela si cod numeric personal !

Nu te-au primit la concursul de bucatareala?

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

4841 mesaje
Membru din: 14/12/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Aprilie 2013, ora 20:16

De la: 9am_1705, la data 2013-04-23 12:14:40Atat timp cat vor exista cele doua tabere antagonice, Creationisti vs. Evolutionisti, vom intalni indivizi umani din prima grupare care nu doresc decat sa creada intr-o divinitate oarecare, in miracole, in proorocirile diferitilor profeti, etc.

Ei sunt acei neanderthalieni din pesteri, culegatori-vanatori, sau neanderthalienii sec.XXi, care au observat acel tv in stare de functionare n-au reusit sa-l distruga dar nici n-au avut capacitatea mintala necesara intelegerii sisttemului si principiile de funtionare ale minunatiei technologice.

Unor neanderthalieni care isi refuza evolutia mintala nu prea ai cum sa le faci educatie sau sa-i instruiesti in asa fel incat sa poata trece mintal dincolo de frica si cezurile lor in divinitati si/sau miracole , profetii, etc Pentru acesti neanderthalieni istoria aparitiei vietii si evolutia sunt notiuni pe care intelectul lor nu le poate "digera", deoarece sunt incapabil sa dezvolte rationamente deductive care la randul lor sa le genereze convingeri, nu credinte, care sa reziste unui minim test al adevarului din lumea reala.

"Logica" creationista este transpusa intr-o lume utopica, mirific-fabuloasa, unde totul este la indemana creatorului sau, delegandu-i pana si propria responsabilitate. Numai un creationist credul se poate intreba , sau poate intreba retoric aflandu-se intr-o mare dilema, daca nu cumva el, sau viata pe Terrra a aparut din intamplare sau a existat o entitate divina al carui proiect inteligent a generat apaitia vietii din materia amorfa.

Totusi, atat"logica" creationista vehiculata, dezinformativ, de o cohorta clericala, cat si creationistul insusi nu doreste si nici nu poate sa inteleaga un fenomen natural, asa cum este viata, mult prea complex pentru capacitatea lor/lui mentala de intelegere si mult prea impresionant pentru intelectul lor/sau, ar fi fost imposibil sa apara fara interventia unei divinitati care si-a construit un proiect pe care l-a implement pe o planeta.
Creationisti, impreuna cu cei care ii conduc , nu se obosesc si nici nu doresc sa se instruiasa pentru a fi apti sa inteleaga eleganta acelui tetravalent atom de carbon cu ale sale miliarde legaturi chimice reactiv-combinatorii care au condus la aparitia vietii pe Terra, la transformarea amorfului in bios, iar despre forta evolutionismului datorita selectiei naturale, ale adaptarilor continue a vietii, a existentei biosului la mediul inconjuratar, pentru un intelect cu o mentalitate creationista nu are nici o importanta, nici o relevanta.
El , creationistul, continua sa lancezeasca in propria gandire instinctuala a confratelui sau , inspaimantatul neanderthalian, intr-o gandire imbibata metodologic de acel corp clerical perfid cu tot felul de informatii dezinformative de factura :mitica, fantastica, miraculoasa, utopica, pe care le crede si pentru care ar fi in stare sa ucida un semen care ar indrazni sa aibe o opinie contrara lui, sau chiar sa-si dea viata in apararea credintei sale creationiste.

e.g.-uri Creationiste si Creationisti ! ? Aveti exemplificate in textele postate putin mai sus:
-Care de Foc,
-Chivotul Legii
-Vimana (reale)
-Zei si divinitati de tot felul
-Minotauri
-Bazorelieful Incas , (aparut pe coperta unei cartulii scrise de Erich von Däniken)
-etc.,
Dar nu prea stie, este confuza, rationament incetosat, daca erau sau nu considerate o expresie a divinitatii sau magie.


Un topic stupid, cu o intrebare care nu este intrebare ci afirmatie, marca Cocosila. E ca si cum intrebi pe cineva: "Ba, esti prost?"
Adica, daca tu crezi in ceva, in Dumnezeu, Allah, Budha, etc, este clar ca nu esti "apt cognitiv". Raspunsul nu poate fi altul decat ca esti prost.

Cocosila tata, de ce te freaca pe tine atata grija daca eu sau altul, credem in Dumnezeu? In loc sa dam banii la popi, vrei sa-ti dam tie? Presteaza ceva, ca gratis nu e nimic pe lumea asta. Incearca sa ne distrezi, altfel decat ai reusit pina acum. Spune o poezie, canta un cantecel, danseaza, fa tumbe si da-ti singur suturi in popou....nu stiu, dar moca, nu primesti nimic!

Iar daca tu vrei sa ne convingi ca tu te tragi dintr-un maimutoi, nu te mai chinui degeaba, pentru ca este evident.

Raporteaza abuz de limbaj
"No man is an island entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main... And therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee." - John Donne
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Aprilie 2013, ora 21:00

Asta cu maimutoiul are verigi lipsa...

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Fosta membra 9am.ro

4841 mesaje
Membru din: 14/12/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Aprilie 2013, ora 21:06

De la: nastasemihail, la data 2013-04-26 09:28:48Omul nou = un om iesit in spatiul cosmic, iradiat precum pisica pe soba. La revenirea pe pamint, arata precum, ca si, la fel si mai ales asemanator cu un babuin alergat de elefanti.
Dar....e nou.


Sugestive imaginile!

Raporteaza abuz de limbaj
"No man is an island entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main... And therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee." - John Donne
Fosta membra 9am.ro

4841 mesaje
Membru din: 14/12/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Aprilie 2013, ora 21:22

De la: _Ingrid, la data 2013-04-26 21:00:35Asta cu maimutoiul are verigi lipsa...


Poate prin Cuaternar maimuta o fi avut si urechi lungi si ragea prin copaci..Oricum, vad ca a lasat urme prin lantul ADN.

Raporteaza abuz de limbaj
"No man is an island entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main... And therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee." - John Donne
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Aprilie 2013, ora 00:02

Nu vreau sa-i atac topicul lui Mitcoritza.
Dar cind a fost vazut un ozn, adus intr-un hambar de avion, prin state, oamenii se uitau la ce vedeau precum mitza in calendar. Nu intelegeau nimic.
Totul era bagat in peretii navei, normal, si f complicat.
Acel Lazarus a spus de asta. Daca el a mintit,asta e.
Deci un ozn, ca tehnica inca este la nivel de magie ptr noi olamenii.
Fiindca nici nu cunoastem principiile ce stau la baza constructiei lor, nici nu stim cujm se aplica acele principii.

Iar principiul de baza al propulsiei il stiu, dar nu-l spun ca mi se fura. Oricum nu am ce face cu el, ca nu stiu ce e aia, si cum se aplica.
Sic.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 27 Aprilie 2013, ora 03:36

Sunt convins ca habar n-ai despre ceea ce incerci sa-ti exprimi "opinia", de asemenea, sunt convins ca n-ai inteles realul sesn al temei pe care am redactat-o in asa fel incat sa-ti stimuleze cognitia, si mai mult decat atat,Dle.Black, am certa convingere ca nu intelgeti nici termenul pe care l-am folosit in redactarea intrebarii, de aceea, Dle Black, va ofer cea mai simpla explicatie posibila pentru a lua la cunostinta.
Incerca, sa intelegi termenul respectiv dintr-o redactare explicita, pe care ar intelege-o si ultimul prost daca s-ar stradui sa-si depaseasca statutul si conditia in care se afla.

e.g.

"COGNITÍV, -Ã (‹ fr.) adj. Referitor la cunoaștere, la capacitãțile și mecanismele învãțãrii și accederii la cunoștințe. ◊ (PSIH.) Psihologie c. = disciplinã situatã la intersecția biologiei, psihologiei, lingvisticii și informaticii, avînd ca obiect mecanismele gîndirii prin intermediul cãrora are loc cunoașterea, de la percepție la raționament logic. ◊ Teste cognitive = probe psihometrice administrate subiecților în vederea evaluãrii nivelului de cunoștințe (ex.: teste de cunoștințe tehnice aplicate în vederea selecției profesionale). ◊ (LOG.) Propoziții cognitive = propoziții care redau cunoștințe sau informații despre proprietãțile unor obiecte (propoziții de predicație) sau despre relațiile dintre anumite obiecte (propoziții de relație). "


Dle.Black, chiar si prostului ii sunt adresate si garantate drepturile omului, si el,prostul, are dreptul sa existe, si el se poate bucura deplin de spiritul si litera tuturor articolelor si paragrafelor cuprinse in acel act normativ al carui concept umanist este cu mult superior tuturor conceptelor religioase.

Singurul efort, suficient-necesar, pe care prostul ar trebui sa-l depuna pentru a beneficia de drepturile legal instituite, este sa citeasca si sa-i inteleaga sensul real, apoi sa uzeze de drepturile care i-au fost oferite.

In cazul unui individ uman inapt cognitiv care nu intelege ceea ce citeste, analfabetul functional, sau este incapabil sa efectueze o analiza comparativa si este lipsit de acel minim discernamant necesar a descoperi sensul real dintr-un text al carui concept ii este favorabil, crezi ca va fi compatimit de cineva, Dle.Black, sau ajutat sa inteleaga conceptul pentru a constientiza si uza de un drept in folos propriu pentru a-si depasi conditia obscur-promiscua? sau...

Tocmai este semnalul pe verde, ai slabit frana, si te pregatesti sa agiti fanionul din pozitia stand cocotat pe tamponul ultimului vagon si n-ai timp disponibil de-o bascalie ?
Ti-am mai spus-o, dar ti-o repet: nu te implica in educatia cuiva deoarece ai sa-i distrugi viitorul.
Dle.Black, micutule, pstreaza-ti banutii, nu-i mai risipi pe la popi, moaste, si tot felul de prostioare religioase, micutule, eventual investeste-i intr-o afacere profitabila, cine poate sti, in cativa zeci de ani o sa reusesti sa capitalizezi o suma care sa-ti permita achizitionarea unei locuinte confortabile si-o sa scapi de chinul pe care il suporti de-o viata locuind la cucurigu intr-un apartament dintr-un bloc ceausist.


Haios quartet-ul...

www.youtube.com/watch?v=pCVtmpdHSg8

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 27 Aprilie 2013, ora 10:27

De la: nastasemihail, la data 2013-04-26 14:31:30
De la: gabigabi2, la data 2013-04-26 14:07:46 ce idee !
omul nou, e omul robot : n-are sentimente , n-are trairi d'astea zgubilistice si nici reverii , nu-l intereseaza cine l-a creeat ....nici daca e dupa "chipul si asemanarea" mintii celui care i-a dat viata ! e programat pe o chestie, pe aia o executa....orice altceva e schizofrenie mistico- abrambureala curata, inutila unei societati tehnicizate, functionala pe baza de cartela si cod numeric personal !

Nu te-au primit la concursul de bucatareala?



maaaai, nu te face ca nu stii, ca doar am spus in cafenea ca ieri am fost la interviu ! daca or sa ma cheme si la proba practica, e ok ....dar si daca nu m'or mai chema, nu-i bai !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Aprilie 2013, ora 10:39

De la: gabigabi2, la data 2013-04-27 10:27:26
De la: nastasemihail, la data 2013-04-26 14:31:30
De la: gabigabi2, la data 2013-04-26 14:07:46 ce idee !
omul nou, e omul robot : n-are sentimente , n-are trairi d'astea zgubilistice si nici reverii , nu-l intereseaza cine l-a creeat ....nici daca e dupa "chipul si asemanarea" mintii celui care i-a dat viata ! e programat pe o chestie, pe aia o executa....orice altceva e schizofrenie mistico- abrambureala curata, inutila unei societati tehnicizate, functionala pe baza de cartela si cod numeric personal !

Nu te-au primit la concursul de bucatareala?



maaaai, nu te face ca nu stii, ca doar am spus in cafenea ca ieri am fost la interviu ! daca or sa ma cheme si la proba practica, e ok ....dar si daca nu m'or mai chema, nu-i bai !


Or sa te cheme sigur, esti telegenica! macar pentru asta, si tot...

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 27 Aprilie 2013, ora 10:48

De la: nastasemihail, la data 2013-04-27 00:02:24Nu vreau sa-i atac topicul lui Mitcoritza.
Dar cind a fost vazut un ozn, adus intr-un hambar de avion, prin state, oamenii se uitau la ce vedeau precum mitza in calendar. Nu intelegeau nimic.
Totul era bagat in peretii navei, normal, si f complicat.
Acel Lazarus a spus de asta. Daca el a mintit,asta e.
Deci un ozn, ca tehnica inca este la nivel de magie ptr noi olamenii.
Fiindca nici nu cunoastem principiile ce stau la baza constructiei lor, nici nu stim cujm se aplica acele principii.

Iar principiul de baza al propulsiei il stiu, dar nu-l spun ca mi se fura. Oricum nu am ce face cu el, ca nu stiu ce e aia, si cum se aplica.
Sic.



i l-ai " atacat " ? cum, ca mie mi se pare ca-l intaresti cu spusa respectiva !
dar, care-i problema, ca nu inteleg , de fapt , ce vrea sa dovedeasca ?
dar e Normal sa nu intelegi si sa te sperii de niste lumini si obiecte necunoscute, de pe cer !
dar e Normal sa te sperie un " Nautilus " din anii 1800 care era, dupa relatarile pescarilor care l-au intilnit , un Monstru marin , infiorator ! ei si citi ani au trecut din acel moment al tuturor inventiilor lui Jules Verne , uimitoare si miraculoase ,ca sa nu zic magice si oamenii circula deja cu avionul, cu submarinul s' au ajuns demult si-n Luna !

cu alte cuvinte, ce era atunci Nascocire a unor minti - SCHIZOFRENICE bineinteles , dupa criteriile de apreciere ale lui @1705 , care FABULAU , rupte de realitatea zilelor lor pe care ei le DEPASEAU cu mult in imaginatie si Creeativitate , azi sunt palpabile ,folosite si intelese !


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

4841 mesaje
Membru din: 14/12/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Aprilie 2013, ora 11:16

"Walter Martin:

"In virtutea divinitatii Sale adevarate si umanitatii Lui perfecte, Isus transcende toate personalitatile umane ce au existat in aceasta lume. Mahomed, se pretinde ca a fost un profet; Buddha, un invatator; Confucius, un politician moral; Zoroastru, un intelept; Ghandi, un mistic hindus si un reformator social. Desi invataturile acestor oameni morti (ce au disparut), au continuat sa existe, oasele lor putrezesc in mormintele lumii acesteia. Dar, Hristosul Scripturilor, nu doar ca traieste, prin invataturile Sale si in inimile urmasilor Sai, ci si traieste "asezat la dreapta Tatalui", mijlocind pentru ai Sai! (Evrei 7:25)

De aceea, Crestinismul nu se fundamenteaza doar pe principiile si invataturile lui Isus, ci pe faptul Intruparii Sale, al Invierii si al Dumnezeirii Sale…Nu putem sa credem mai putin de atat, fiindca Scriptura nu ne permite!"



Despre Newton, descoperitorul gravitãþii, se spune cã întotdeauna, când rostea Numele lui Dumnezeu, îºi ridica pãlãria de pe cap în semn de reverenþã. Dau aici mai jos afirmaþiile unora din ei, ca cei înþelepþi sã vadã cã nu numai proºtii cred.

Mãrturii cu privire la BIBLIE

GALILEO GALILEI, cunoscutul astronom, fizician ºi matematician, declarã într-o scrisoare cã: "Sfânta Scripturã nu poate niciodatã sã mintã sau sã rãtãceascã. Adevãrurile ei sunt absolute ºi neîndoielnice”.

R. BOYLE, întemeietorul chimiei ºtiinþifice, a lãsat aceste cuvinte prin testament: "Faþã de BIBLIE, toate cãrþile omeneºti, chiar cele mai bune, sunt numai ca plantele care primesc toatã lumina ºi strãlucirea lor numai de la soare.

BLAISE PASCAL, vestitul matematician, fizician ºi filozof francez, scrie: "Scriptura are pasaje pentru a consola toate condiþiile ºi pentru a intimida toate condiþiile”.

Sir WALTER SCOTT, celebrul romancier englez, când era pe patul de moarte, a rugat pe ginerele sãu, Lockhart, sã-i citeascã ceva din carte. "Din care carte?" a întrebat Lockhart, privind la cele 20.000 de volume, care acopereau pereþii. "Nu existã decât o singurã carte: BIBLIA!" rãspunse Scott.

LORDUL BYRON, ilustru poet englez a lãsat pe BIBLIA sa urmãtoarea inscripþie: „În aceastã prea sfântã Carte se cuprinde taina tuturor tainelor. Fericiþi sunt acei muritori, cãrora Dumnezeu le-a dat darul de a auzi, de a citi, de a rosti o rugãciune ºi de a primi cu umilinþã cuvintele acestei cãrþi. Fericiþi cei care sunt în stare sã deschidã poarta ºi sã meargã cu hotãrâre, pe calea arãtatã de ea. Iar cei ce o citesc numai ca sã se îndoiascã de spusele ei, sau sã le dispreþuiascã, aceia mai bine nu s-ar fi nãscut”.

EMANUEL KANT, cel mai mare filozof german, scria lui STILLING, prietenul sãu, despre care a auzit cã a început sã citeascã Biblia: "Faci bine cã îþi cauþi liniºtea în Evanghelie, pentru cã ea este un izvor nesecat al tuturor adevãrurilor, cum nu se mai gãseºte nicãieri". "Dacã Evanghelia n-ar fi lãsat sã þâºneascã depe paginile ei învãþãturile morale, care sã alcãtuiascã temelia neclintitã a vieþii omenirii întregi, apoi filozofia nu le-ar fi elaborat nici pânã azi, în curãþia lor divinã”.

Iar la 72 de ani, Kant scria: "BIBLIA este cartea al cãrei conþinut mãrturiseºte el singur originea-i divinã. Ea ne descoperã cât de mare este vina noastrã, cât de adâncã ne este cãderea, dar ºi cât de mare este dragostea lui Dumnezeu. BIBLIA este comoara mea cea mai de preþ, fãrã de care aº fi nenorocit”.

JOHN F. W. HERSCHEL, astronom ºi fizician englez spune: "Toate descoperirile omeneºti par a fi fãcute numai cu scopul de a confirma cu o ºi mai mare putere adevãrurile care vin de sus, ºi care sunt cuprinse în Sfintele Scripturi”.

RALF W. EMERSON, mare filozof spune: "BIBLIA nu e o carte, ea e o literaturã”.

GIUSEPPE GARIBALDI, marele patriot italian, în timp ce lupta pentru eliberarea Italiei, de sub puterea papalã ºi a Austriei, scria lui Earl de Shaftesbury: "Cel mai bun din aliaþi, pe care ni-l puteþi procura, e BIBLIA, care ne va aduce realitatea eliberãrii”.

GUIZOT F. istoric francez ºi bãrbat de Stat, în ale sale "Meditaþii" prima ediþie pag. 252 face urmãtoarea remarcã cu privire la Evanghelii: "Marea putere a acestor cãrþi ºi a relatãrilor lor, a fost încercatã ºi probatã. Ele au biruit pãgânismul; ele au biruit Grecia, Roma ºi Europa barbarã, ele sunt pe cale de a birui lumea. ªi sinceritatea autorilor nu e cu nimic mai prejos decât puterea cãrþilor. Noi putem pune în discuþie pregãtirea scolasticã ºi perspicacitatea criticã a primilor istorici ai lui Isus Cristos; dar e imposibil sã contestãm buna lor credinþã; ea sclipeºte din cuvintele lor; ei au crezut ceea ce au spus; ei au pecetluit afirmaþiile lor cu sângele lor”.

ROBERT D. WILSON, profesor cunoscãtor a 26 de limbi. A studiat în America, apoi !a Oxford în Anglia ºi la Berlin.

El mãrturiseºte cum a ajuns la convingerea cã "toate desbaterile privitoare la textul Bibliei ºi la relatãrile istorâte din Biblie, ar trebui sã fie aºezate nu pe terenul miºcãtor al pãrerilor personale ºi al impresiilor subiective, ci pe terenul solid al faptelor dovedite în mod obiectiv”.

El îºi dãdu seama cã aceste fapte "n-ar putea sã fie cunoscute în mod real, decât cu ajutorul unor adânci cercetãri a documentelor redactate în limbile vechi, ce sunt în legãturã cu BIBLIA”. Vrând sã aibã luminã în privinþa aceastã, el se dedicã studiului.

"Eram pe atunci, spune el, în vârstã de 25 de ani ºi mi-am stabilit planul pentru 45 ani de muncã. Mai întâi aveam sã închin 15 ani studiului limbilor necesare, pentru a putea citi vechile documente, singure în stare sã-mi procure informaþii de mâna întâia asupra istoriei Vechiului Testament ºi anume:

1) Limba ebraicã ºi limbile înrudite cu ea;

2) Toate limbile în care a fost tradus Vechiul Testament, înainte de secolul al VII-lea al erei creºtine.

3) În sfârºit limbile care, ca persana ºi coptã, puteau sã-mi arunce ceva luminã asupra Vechiului Testament.

Dupã aceea aveam sã închin, alþi 15 ani unui studiu foarte amãnunþit al Vechiului Testament, cercetându-l în ebraicã, cuvânt cu cuvânt, comparând textul original, cu vechile traduceri ºi fãcând adnotãri. În fine aveam sã studiez timp de 15 ani lucrãrile înaltei Critice”.

El istoriseºte cum, dupã ce a fãcut studiul limbilor, s-a dus la Muzeul Britanic din Londra, cu Biblia sa ebraicã în mânã ºi cum din toþi regii pomeniþi în Biblie, a gãsit pãstrat pe monumente numele a 41 din ei.

Aceste 41 de nume conþin 191 consoane, scrisul ebraic nu are vocale, din care el a gãsit 188, care erau întocmai aceleaºi ºi pe monumente.

Dupã 30-40 de ani de studii temeinice, el a declarat: "ªtiinþificeºte, putem sã afirmãm desãvârºita identitate a Bibliei ebraice actuale, cu aceea de care s-a slujit Cristos ºi apostolii ºi cãreia ei i-au dat încuviinþarea lor”.

Deci pe bazã de studii de o viaþã de om, nu pe prostie, s-a fondat convingerea ºi credinþa lui cã BIBLIA E ADEVÃRATÃ.

Sir WILLIAM RAMSAY, savant englez cu renume mondial. Are la activul lui o seamã de descoperiri ºi lucrãri ºtiinþifice.

La început a fost necredincios ºi susþinea cã Biblia ºi mai ales Faptele Apostolilor, scrise de Doctorul Luca, nu sunt demne de crezare.

Ca tânãr profesor, el întreprinse o cãlãtorie de studii în Asia Micã. El cãuta sã descopere divergenþele între istorisirea Biblicã ºi proaspetele descoperiri arheologice.

Dupã mai mulþi ani de studiu, a trebuit sã renunþe la ideile sale. Descoperirile sale au confirmat în totul relatãrile biblice. El s-a convins cã Biblia e cu adevãrat Cuvântul lui Dumnezeu.

În cartea sa: "Luke the Phisiycian" (Luca medicul) pp. 177-179, el îºi proclamã opiniile sale în faþa lumii, zicând: "Eu am primit convingerea cã relatarea lui Luca e fãrã egal în ce priveºte exactitatea. Adâncind puþin examinarea de fond a textului, mergând mai departe decât se obiºnuieºte cu lucrãrile altor istorici, el suportã verificarea cea mai minuþioasã ºi tratamentul cel mai dur”.

Iar în prefaþa valoroasei sale lucrãri ce poartã titlul: "The Bearing of Recent Discovery on the trustworthings of the New Testament," editatã în 1920, el spune: "Scopul meu e de a stabili anumite principii care decurg din descoperirile moderne ºi de a arãta contribuþia lor faþã de Noul Testament.

Metoda constã din examinarea riguroasã, frazã cu frazã ºi cuvânt cu cuvânt a câtorva pasaje care au fost expuse unei critici defavorabile; din aceastã examinare rezultã cã Noul Testament este o carte unicã, prin coerenþa, limpezimea, bogãþia ºi sinceritatea cea vie a expresiei. Aceasta nu e o caracteristicã numai a uneia sau a douã din scrierile care alcãtuiesc Noul Testament; în diferite chipuri, aceastã caracteristicã aparþine tuturor”.

ªi când auzi pe unii neisprãviþi, cu liceul abia terminat, sau uneori doar cu patru clase, care nu-ºi cunosc bine, nici istoria þãrii lor, dar de unde sã priceapã sã facã examinarea unui document istoric, cã vorbesc despre Biblie cã nu e adevãratã, o ironizeazã, spun cã numai proºtii mai cred. Nu e bine sã râzi de ei, ci mai degrabã sã-i compãtimeºti. ªi nu e bine sã te apuci la discuþii, la ceartã de vorbe cu ei, ci mai degrabã sã te rogi pentru ei. "


Raporteaza abuz de limbaj
"No man is an island entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main... And therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee." - John Donne
Fosta membra 9am.ro

4841 mesaje
Membru din: 14/12/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Aprilie 2013, ora 11:24

Ti-am mai scris si altele, dar forumul asta face figuri si nu accepta postarea, desi nu avea nimic rau in ea...

Raporteaza abuz de limbaj
"No man is an island entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main... And therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee." - John Donne
Fosta membra 9am.ro

4841 mesaje
Membru din: 14/12/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Aprilie 2013, ora 11:28

@ 1705

Maestre, numelor insirate mai sus li se adauga si numele unor romani celebri, ca Mircea Eliade, Ioan Alexandru, Gala Galaction, Dan Puric...si multi altii care au fost sau sunt crestini, care au crezut sau cred in Dumnezeu. Ghinionul multora dintre ei este ca au murit fara sa aiba sansa sa ii lamuresti tu cat de neaderthalieni sunt in convingerile lor primitive...cat de "inapti cognitiv" sunt....

Fii tu un om destupat la minte, un om modern, apt cognitiv si traieste fericit in lumea ta intunecata, rece si plina de frustrari si lasa-i pe primitivi sa-si traiasca viata lor mizera asa cum pot, pentru ca sa fii convins, ei nu traiesc in locul tau, nu iti respira aerul care ti s-ar cuveni tie si mai ales nu sunt responsabili pentru esecurile si neimplinirile tale.
Eu, ma zbat cum pot sa supravietuiesc si fac ceea ce am invatat, daca vrei tu, uite, agit steguletele pe caile ferate si slabesc franele. Poti sa spui ca ciocanesc si rotile la vagoane, ca oricum nu ma afecteaza....Trebuie sa o faca cineva si pe asta, ca doar nu ne-am nascut toti minti luminate ca sa lucram la Nasa sau la CERN. Unii dintre noi mai trebuie sa dam si cu ciocanul in roti, sa sapam santuri sau sa dam cu matura pe strada.
Daca nu am fi noi, astia primitivi si subdezvoltati sa facem muncile primitive, voi, savantii si ganditorii apti-cognitiv ai acestei lumi, v-ati ineca in mizerii.

Iar cu apartamentul in bloc ceausist, ai dreptate, chiar locuiesc in asa ceva. Imi crapa obrazul de rusine ca nu am fost in stare sa ajung si eu la nivelul tau de manelist care sa mandreste cu vila, super-femeia si limuzina lui...dar nu am cum sa schimb situatia. Atat am putut sa fac!

Dar la ce iti folosesc toate bunurile tale maestre, de vreme ce locuiesti in strainatate, ai de toate, esti un geniu, dar intri pe forumul din Romanica ca sa iti versi frustrarile?
Iti spun eu de ce: in strainatatea aia poleita cu aur si giuvaere, tu esti un anonim! Esti bagat in seama la firma unde lucrezi, strict in timpul programului. Dupa ce pleci de la firma esti nobody, fara prieteni, fara o ruda langa tine, un imigrant care imediat cum deschide gura, interlocutorii isi amintesc ca au ceva urgent de facut. Si atunci te urci in masina de 'jde mii de euroi, ajungi acasa la viloiul in care locuiesti si te protapesti in fata calculatorului ca sa iti mai descarci frustrarile pe un forum de socializare unde mineni nu face diferenta in functie de tara de unde provii. Si ca sa te simti bine incepi sa scoti numai arogante din tine ca sa incerci sa pari si tu cineva....
Asta este viata? Trist...O babuta primitiva din varful muntelui, a carei avere se rezuma la doua capre si trei gaini o sa moara mai impacata decat tine.

Raporteaza abuz de limbaj
"No man is an island entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main... And therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee." - John Donne
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 27 Aprilie 2013, ora 14:05

De la: _Ingrid, la data 2013-04-27 10:39:08
De la: gabigabi2, la data 2013-04-27 10:27:26
De la: nastasemihail, la data 2013-04-26 14:31:30
De la: gabigabi2, la data 2013-04-26 14:07:46 ce idee !
omul nou, e omul robot : n-are sentimente , n-are trairi d'astea zgubilistice si nici reverii , nu-l intereseaza cine l-a creeat ....nici daca e dupa "chipul si asemanarea" mintii celui care i-a dat viata ! e programat pe o chestie, pe aia o executa....orice altceva e schizofrenie mistico- abrambureala curata, inutila unei societati tehnicizate, functionala pe baza de cartela si cod numeric personal !

Nu te-au primit la concursul de bucatareala?



maaaai, nu te face ca nu stii, ca doar am spus in cafenea ca ieri am fost la interviu ! daca or sa ma cheme si la proba practica, e ok ....dar si daca nu m'or mai chema, nu-i bai !


Or sa te cheme sigur, esti telegenica! macar pentru asta, si tot...


da' nu-i concurs de telegenie, Ingridutzule si, de'ar fi asa , atunci chiar ca n-am nici-o sansa : sunt atitea fete si femei tinere si frumoase ce merita a fi aratate !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 27 Aprilie 2013, ora 14:07

De la: Black_Friday, la data 2013-04-27 11:28:07@ 1705

Maestre, numelor insirate mai sus li se adauga si numele unor romani celebri, ca Mircea Eliade, Ioan Alexandru, Gala Galaction, Dan Puric...si multi altii care au fost sau sunt crestini, care au crezut sau cred in Dumnezeu. Ghinionul multora dintre ei este ca au murit fara sa aiba sansa sa ii lamuresti tu cat de neaderthalieni sunt in convingerile lor primitive...cat de "inapti cognitiv" sunt....

Fii tu un om destupat la minte, un om modern, apt cognitiv si traieste fericit in lumea ta intunecata, rece si plina de frustrari si lasa-i pe primitivi sa-si traiasca viata lor mizera asa cum pot, pentru ca sa fii convins, ei nu traiesc in locul tau, nu iti respira aerul care ti s-ar cuveni tie si mai ales nu sunt responsabili pentru esecurile si neimplinirile tale.
Eu, ma zbat cum pot sa supravietuiesc si fac ceea ce am invatat, daca vrei tu, uite, agit steguletele pe caile ferate si slabesc franele. Poti sa spui ca ciocanesc si rotile la vagoane, ca oricum nu ma afecteaza....Trebuie sa o faca cineva si pe asta, ca doar nu ne-am nascut toti minti luminate ca sa lucram la Nasa sau la CERN. Unii dintre noi mai trebuie sa dam si cu ciocanul in roti, sa sapam santuri sau sa dam cu matura pe strada.
Daca nu am fi noi, astia primitivi si subdezvoltati sa facem muncile primitive, voi, savantii si ganditorii apti-cognitiv ai acestei lumi, v-ati ineca in mizerii.

Iar cu apartamentul in bloc ceausist, ai dreptate, chiar locuiesc in asa ceva. Imi crapa obrazul de rusine ca nu am fost in stare sa ajung si eu la nivelul tau de manelist care sa mandreste cu vila, super-femeia si limuzina lui...dar nu am cum sa schimb situatia. Atat am putut sa fac!

Dar la ce iti folosesc toate bunurile tale maestre, de vreme ce locuiesti in strainatate, ai de toate, esti un geniu, dar intri pe forumul din Romanica ca sa iti versi frustrarile?
Iti spun eu de ce: in strainatatea aia poleita cu aur si giuvaere, tu esti un anonim! Esti bagat in seama la firma unde lucrezi, strict in timpul programului. Dupa ce pleci de la firma esti nobody, fara prieteni, fara o ruda langa tine, un imigrant care imediat cum deschide gura, interlocutorii isi amintesc ca au ceva urgent de facut. Si atunci te urci in masina de 'jde mii de euroi, ajungi acasa la viloiul in care locuiesti si te protapesti in fata calculatorului ca sa iti mai descarci frustrarile pe un forum de socializare unde mineni nu face diferenta in functie de tara de unde provii. Si ca sa te simti bine incepi sa scoti numai arogante din tine ca sa incerci sa pari si tu cineva....
Asta este viata? Trist...O babuta primitiva din varful muntelui, a carei avere se rezuma la doua capre si trei gaini o sa moara mai impacata decat tine.


e trista ,dar adevarata concluzia de final si-mi pare rau ptr. el !

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Aprilie 2013, ora 23:05

De la: gabigabi2, la data 2013-04-27 10:27:26
De la: nastasemihail, la data 2013-04-26 14:31:30
De la: gabigabi2, la data 2013-04-26 14:07:46 ce idee !
omul nou, e omul robot : n-are sentimente , n-are trairi d'astea zgubilistice si nici reverii , nu-l intereseaza cine l-a creeat ....nici daca e dupa "chipul si asemanarea" mintii celui care i-a dat viata ! e programat pe o chestie, pe aia o executa....orice altceva e schizofrenie mistico- abrambureala curata, inutila unei societati tehnicizate, functionala pe baza de cartela si cod numeric personal !

Nu te-au primit la concursul de bucatareala?



maaaai, nu te face ca nu stii, ca doar am spus in cafenea ca ieri am fost la interviu ! daca or sa ma cheme si la proba practica, e ok ....dar si daca nu m'or mai chema, nu-i bai !

Iti doresc succes.
Am glumit.
Asa glumesc eu mai ....sa fac femeile se plinga.
Tui-ar prinde bine o....concentrare cu ce ai avea de facut si daca te iau aia, si daca nu te iau.
La televiziuni, se intra pe o usa, se iese pe alta, se intra din nou, pina nu mai gasesti iesirea.

L-ai vazut pe germanul acela de origine tzi...la reclame de bucatareala, mai ales ustensile?
E cred ca are spre 70 de ani, sau chiar mai mult. Si eu ma uit la acele reclame ptr jocul lui. E valabil individul.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Aprilie 2013, ora 23:09

De la: gabigabi2, la data 2013-04-27 10:48:05
De la: nastasemihail, la data 2013-04-27 00:02:24Nu vreau sa-i atac topicul lui Mitcoritza.
Dar cind a fost vazut un ozn, adus intr-un hambar de avion, prin state, oamenii se uitau la ce vedeau precum mitza in calendar. Nu intelegeau nimic.
Totul era bagat in peretii navei, normal, si f complicat.
Acel Lazarus a spus de asta. Daca el a mintit,asta e.
Deci un ozn, ca tehnica inca este la nivel de magie ptr noi olamenii.
Fiindca nici nu cunoastem principiile ce stau la baza constructiei lor, nici nu stim cujm se aplica acele principii.

Iar principiul de baza al propulsiei il stiu, dar nu-l spun ca mi se fura. Oricum nu am ce face cu el, ca nu stiu ce e aia, si cum se aplica.
Sic.



i l-ai " atacat " ? cum, ca mie mi se pare ca-l intaresti cu spusa respectiva !
dar, care-i problema, ca nu inteleg , de fapt , ce vrea sa dovedeasca ?
dar e Normal sa nu intelegi si sa te sperii de niste lumini si obiecte necunoscute, de pe cer !
dar e Normal sa te sperie un " Nautilus " din anii 1800 care era, dupa relatarile pescarilor care l-au intilnit , un Monstru marin , infiorator ! ei si citi ani au trecut din acel moment al tuturor inventiilor lui Jules Verne , uimitoare si miraculoase ,ca sa nu zic magice si oamenii circula deja cu avionul, cu submarinul s' au ajuns demult si-n Luna !

cu alte cuvinte, ce era atunci Nascocire a unor minti - SCHIZOFRENICE bineinteles , dupa criteriile de apreciere ale lui @1705 , care FABULAU , rupte de realitatea zilelor lor pe care ei le DEPASEAU cu mult in imaginatie si Creeativitate , azi sunt palpabile ,folosite si intelese !


Nuuu inteleg ce ai spus aici. Tradu-mi.

Eu cu sistemul de propulsie al ozeneurilor, nu am glumit.
Il stiu de f multi ani ca denumire.
Nu stiu daca inainte de a-l spune si Lazarus acela. dar e posibil sa fie peste 20 de ani, la mine. El l-a spus acum 14 ani.
dar sursa ...posibil, acele ozn-uri avute de americani, sau direct de la acele fiinte ce au mai supravietuit dupa accidente.

Apropo de....mistica. Nu e nimic abscons in aceste cunostinte. Au toate o logica si o sursa.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 28 Aprilie 2013, ora 07:03

daca n-ai inteles ce-am spus , inseamna ca n-ai urmarit firul discutiei pe aceasta tema !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 28 Aprilie 2013, ora 12:41

Dl. Black, dumneata confunzi rolul si scopul celor doua notiuni: educatie-invatamant, prin intermediul carora orice individ uman este pregatit intelectual pentru a deveni o persoana responsabila-comportamental din punct de vedere social si in acelasi timp un profesionist al timpului sau, up gradat si up datat informationat, indiferent de domeniul in care s-a pregatit.

Calitatea, preponderenta, si gradul de acceptare si insusire a unei educatii axate pe principii umanist-stiintifice in detrimentul unei educatii preponderent axata pe principii ideologice socio-religioase, (socio-traditie/obicei religios al comunitatii) va evidentia tipul de gandire si mentalitatea unui individ uman, ca efect, si in acelasi timp ca rezultanta definitorie a viitoarei personalitati umane.

Dl.Black, iti sugerez sa incerci, daca se poate, sa faci distinctie intre: educatia practicata pe o anumita treapta temporala a istoriei,educatie de care au beneficiat acele personalitati, cat si intre nivelul atins de cunoasterea stiintifica a acelor timpuri, si imensa cantitate innalt calitativa a cunostintelor stiintifice actuale.

De asemenea, iti sugerez, sa faci distinctie intre a avea o anumita credinta, si a avea o anumita convingere, daca in prima situatie individul uman crede cu toate ca ii lipseseste orice fel de dovada pentru a crede, in cea de-a doua situatie, pentru a-ti forma convingeri, Dle. Black, ai nevoie de dovezi,argumente,si certitudini.

Concluzia: credinta nu are nevoie de vreo dovada, in timp ce convingeriule individului uman rezulta in urma dovezilor pe care individul uman isi fundamenteaza atitudinea.

Exemplificarile pe care le-ai adus in discutie ca argument favorabil necesar in a-ti sustine opiniile, sunt hazardate, superflue, irelevante. Sunt exemplificari ale unor crezuri sau "convingeri" revolute, din negura unor timpuri istorice apuse, inaplicabile si in multe dintre acele exprimari se regasesc sentimentalisme de moment ale personalitatilor respective.

Dle.Black, o educatie preponderent religioasa( vezi:introducerea orelor de religie in scoli) care iti indreapta atentia spre insusirea unor "cunostinte" mistico-religioase, nu formeaza un individ uman cu o gandire sceptica, comparativ-analitica, care sa aiba nevoie de: convingeri, argumente, dovezi, si/sau certitudini, pentru a reusi sa concluzioneze, solutioneze, si/sau sa decida, constient si responsabil conform profesiei si timpului sau existential.

Daca un profesor iti educa intelectul atunci cand preda o teorie matematica, demonstrandu-ti adevarul continut in acea teorie, pe care trebuie sa o inveti pentru a fi apt cognitiv sa rezolvi o problema, un oarecare profesor de religie te educa sa crezi in divinitate deoarece asa scrie in bilie, dar nu va reusi niciodata sa-ti demonstreze adevarul biblic, educatia pe care ti-o induce acel "profesor" de religie va fi axata pe ilogicul apel la autoritate, divina, si nu la argumentarea adevarului pe care ti-l predica la ora de religie, bulversandu-ti educatia,cunostintele/notiunile, invatate in orele de:matematica, fizica, chimie, biologie etc.

Mentalitatea individului uman, comportamentul, rationamentul realist or abstract, este efectul pe care cele doua tipuri de practici educationale il induc intelectului uman si este direct proportional,sau exponential, cu preponderenta celor doua tipuri de educatie administrat creierului uman din frageda copilarie, inca din faza de : tabula rasa.

Dle.Black...


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 28 Aprilie 2013, ora 12:44

De la: nastasemihail, la data 2013-04-27 00:02:24
Dar cind a fost vazut un ozn, adus intr-un hambar de avion, prin state, oamenii se uitau la ce vedeau precum mitza in calendar. Nu intelegeau nimic.




Esti ferm convins ca era un OZN?

Nu cumva era vreo X-Drona?

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Aprilie 2013, ora 13:28

De la: 9am_1705, la data 2013-04-28 12:44:08
De la: nastasemihail, la data 2013-04-27 00:02:24
Dar cind a fost vazut un ozn, adus intr-un hambar de avion, prin state, oamenii se uitau la ce vedeau precum mitza in calendar. Nu intelegeau nimic.




Esti ferm convins ca era un OZN?

Nu cumva era vreo X-Drona?

Au mai multe. asa se spune in cultura .....mistica.
Eu nu cred ca au mai multe decit ....au.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Aprilie 2013, ora 13:30

De la: nastasemihail, la data 2013-04-27 23:09:41
De la: gabigabi2, la data 2013-04-27 10:48:05
De la: nastasemihail, la data 2013-04-27 00:02:24Nu vreau sa-i atac topicul lui Mitcoritza.
Dar cind a fost vazut un ozn, adus intr-un hambar de avion, prin state, oamenii se uitau la ce vedeau precum mitza in calendar. Nu intelegeau nimic.
Totul era bagat in peretii navei, normal, si f complicat.
Acel Lazarus a spus de asta. Daca el a mintit,asta e.
Deci un ozn, ca tehnica inca este la nivel de magie ptr noi olamenii.
Fiindca nici nu cunoastem principiile ce stau la baza constructiei lor, nici nu stim cujm se aplica acele principii.

Iar principiul de baza al propulsiei il stiu, dar nu-l spun ca mi se fura. Oricum nu am ce face cu el, ca nu stiu ce e aia, si cum se aplica.
Sic.



i l-ai " atacat " ? cum, ca mie mi se pare ca-l intaresti cu spusa respectiva !
dar, care-i problema, ca nu inteleg , de fapt , ce vrea sa dovedeasca ?
dar e Normal sa nu intelegi si sa te sperii de niste lumini si obiecte necunoscute, de pe cer !
dar e Normal sa te sperie un " Nautilus " din anii 1800 care era, dupa relatarile pescarilor care l-au intilnit , un Monstru marin , infiorator ! ei si citi ani au trecut din acel moment al tuturor inventiilor lui Jules Verne , uimitoare si miraculoase ,ca sa nu zic magice si oamenii circula deja cu avionul, cu submarinul s' au ajuns demult si-n Luna !

cu alte cuvinte, ce era atunci Nascocire a unor minti - SCHIZOFRENICE bineinteles , dupa criteriile de apreciere ale lui @1705 , care FABULAU , rupte de realitatea zilelor lor pe care ei le DEPASEAU cu mult in imaginatie si Creeativitate , azi sunt palpabile ,folosite si intelese !


Nuuu inteleg ce ai spus aici. Tradu-mi.

Eu cu sistemul de propulsie al ozeneurilor, nu am glumit.
Il stiu de f multi ani ca denumire.
Nu stiu daca inainte de a-l spune si Lazarus acela. dar e posibil sa fie peste 20 de ani, la mine. El l-a spus acum 14 ani.
dar sursa ...posibil, acele ozn-uri avute de americani, sau direct de la acele fiinte ce au mai supravietuit dupa accidente.

Apropo de....mistica. Nu e nimic abscons in aceste cunostinte. Au toate o logica si o sursa.

Acum am inteles, sint dormit.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Aprilie 2013, ora 13:30

De la: gabigabi2, la data 2013-04-28 07:03:56daca n-ai inteles ce-am spus , inseamna ca n-ai urmarit firul discutiei pe aceasta tema !

Care teaama.....

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

4841 mesaje
Membru din: 14/12/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Aprilie 2013, ora 14:36

1705:
"Dl. Black, dumneata confunzi rolul si scopul celor doua notiuni: educatie-invatamant, prin intermediul carora orice individ uman este pregatit intelectual pentru a deveni o persoana responsabila-comportamental din punct de vedere social si in acelasi timp un profesionist al timpului sau, up gradat si up datat informationat, indiferent de domeniul in care s-a pregatit."

Black:
Parerea mea este ca tu confunzi educatia cu credinta si mai cred ca tu nu realizezi nici macar in ce epoca traiesti. Imi dai impresia ca ai fost criogenat in Evul Mediu si te-ai dezghetat acum, altfel nu imi explic cerbicia asta a ta de a demonstra cat de nociva este credinta. Te-a perpelit cineva pe rug pentru ca nu ai acceptat ideea ca Pamantul este plat? Ti-a interzis cineva sa studiezi si sa inventezi ceva, in orice domeniu? Sta Inchizitia cu ochii pe tine ca sa te bage la beci? Nu, esti un om liber, poti sa faci sa spui orice, sa crezi in ce vrei, in atom, in fizica nucleara...chiar in orice, numai ca tu nu admiti ca si ceilalti oameni din jurul tau au aceleasi drepturi ca si tine. In cazul asta am impresia ca tu ai o problema si ca educatia pe care ai primit-o tu a luat-o pe aratura la un moment dat, indiferent daca cei responsabili pentru deviatia ta sunt parintii, profesorii tai sau Partidul Comunist care te-a indoctrinat...

1705:
"Calitatea, preponderenta, si gradul de acceptare si insusire a unei educatii axate pe principii umanist-stiintifice in detrimentul unei educatii preponderent axata pe principii ideologice socio-religioase, (socio-traditie/obicei religios al comunitatii) va evidentia tipul de gandire si mentalitatea unui individ uman, ca efect, si in acelasi timp ca rezultanta definitorie a viitoarei personalitati umane."

Black:
Aici sunt de acord cu tine, conteaza ce educatie primesti, nu doar mostenirea genetica. Dar ce iti impune rau religia crestina (vorbesc despre ea pentru ca pe celelalte nu le prea cunosc)? Iti bareaza cumva posibilitatea sa devii un savant de renume, un inginer, medic, jurist, artist? Poti sa imi dai exemple despre constrangeri impuse de crestinism? Vorbim aici despre crestinii ortodocsi, catolici, evanghelisti...nu despre fanaticii religiosi, diferitii sectanti batuti in cap care nu accepta de exemplu transfuziia de sange.
Religia crestina in primul rand cred ca este benefica deoarece iti da un cod de comportament corect in societate, te invata sa faci bine, sa iti respecti si ajuti semenii...Ce vezi tu rau in religie?
Am spre exemplu un prieten care este originar din Fagaras. In satul parintilor lui, oamenii inca tin sunca pe care o prepara atunci cand taie porcii, in clopotnita bisericii, deoarece este bine ventilata si racoroasa chiar si vara. Cand are nevoie, fiecare se duce si isi ia de acolo cat ii trebuie din ce ii apartine. Eu l-am intrebat pe prietenul respectiv daca oamenii nu iau si de la vecini, daca sunca lor se termina sau este mai proasta calitativ, iar raspunsul a fost: "No, d'apai ii bai mare, te vede Dumnezeu!" Frica de Dumnezeu, crezi ca este benefica sau nociva?

1705:
"Dl.Black, iti sugerez sa incerci, daca se poate, sa faci distinctie intre: educatia practicata pe o anumita treapta temporala a istoriei,educatie de care au beneficiat acele personalitati, cat si intre nivelul atins de cunoasterea stiintifica a acelor timpuri, si imensa cantitate innalt calitativa a cunostintelor stiintifice actuale."

Black:
Asa cum ti-am mai spus, cred ca TU nu realizezi pe ce lume traiesti! Daca imi spui ca Mircea Eliade era un incult sau ca in perioada in care a trait el Lumea era in bezna Evului Mediu, sau ca Dan Puric este un om al grotelor...nu vad ce as putea sa-ti mai raspund!

1705:
"De asemenea, iti sugerez, sa faci distinctie intre a avea o anumita credinta, si a avea o anumita convingere, daca in prima situatie individul uman crede cu toate ca ii lipseseste orice fel de dovada pentru a crede, in cea de-a doua situatie, pentru a-ti forma convingeri, Dle. Black, ai nevoie de dovezi,argumente,si certitudini."

Black:
Asa, si? Care este problema? Religia nu exclude stiinta...Cred in Dumnezeu, dar cred si in Stiinta, in capacitatea omului de a explica fenomenele lumii in care traieste, de a descoperi lucruri noi. In opinia mea, Religia si Stiinta nu sunt antagoniste. Am o educatie tehnica superioara, chiar daca tu crezi ca sunt manevrant de vagoane, dar educatia asta nu ma impiedica sa cred in Dumnezeu.

1705:
"Concluzia: credinta nu are nevoie de vreo dovada, in timp ce convingeriule individului uman rezulta in urma dovezilor pe care individul uman isi fundamenteaza atitudinea."

Black:
De acord cu tine, dar inca o data...Care este problema ta?

1705:
"Exemplificarile pe care le-ai adus in discutie ca argument favorabil necesar in a-ti sustine opiniile, sunt hazardate, superflue, irelevante. Sunt exemplificari ale unor crezuri sau "convingeri" revolute, din negura unor timpuri istorice apuse, inaplicabile si in multe dintre acele exprimari se regasesc sentimentalisme de moment ale personalitatilor respective."

Black:
...hazardate, superflue, irelevante. Afirmatii simple, fara o demonstratie logica care sa le probeze. Cum tu ma inveti sa nu cred nimic fara sa cercetez, nu le iau in considerare.

1705:
"Dle.Black, o educatie preponderent religioasa( vezi:introducerea orelor de religie in scoli) care iti indreapta atentia spre insusirea unor "cunostinte" mistico-religioase, nu formeaza un individ uman cu o gandire sceptica, comparativ-analitica, care sa aiba nevoie de: convingeri, argumente, dovezi, si/sau certitudini, pentru a reusi sa concluzioneze, solutioneze, si/sau sa decida, constient si responsabil conform profesiei si timpului sau existential."

Black:
Ma lasi?!! Cu chestii din astea te dau afara si de la gradinita! Vrei sa imi spui ca un om, in ziua de astazi pleaca la un drum mai lung, fara sa consulte buletinul meteo, bazandu-se pe credinta ca divinitatea o sa il fereasca de ploi, viscole, furtuni? Sau ca nu stie sa faca o alegere buna...de exemplu intre a calca intr-un canal fara capac sau a-l ocoli? Aveam pretentii de la tine, dar tu vii cu teorii din astea din vremea Evului Mediu, sau a oracolului din Dephi...Tu ai impresia ca un crestin in ziua de astazi refuza ajutorul tehnicii moderne, trimitand ravase cu porumbei calatori sau traind la lumina opaitului?!! Scuza-ma, dar explicatiile tale sunt puerile rau de tot!

1705:
"Daca un profesor iti educa intelectul atunci cand preda o teorie matematica, demonstrandu-ti adevarul continut in acea teorie, pe care trebuie sa o inveti pentru a fi apt cognitiv sa rezolvi o problema, un oarecare profesor de religie te educa sa crezi in divinitate deoarece asa scrie in bilie, dar nu va reusi niciodata sa-ti demonstreze adevarul biblic, educatia pe care ti-o induce acel "profesor" de religie va fi axata pe ilogicul apel la autoritate, divina, si nu la argumentarea adevarului pe care ti-l predica la ora de religie, bulversandu-ti educatia,cunostintele/notiunile, invatate in orele de:matematica, fizica, chimie, biologie etc.

Mentalitatea individului uman, comportamentul, rationamentul realist or abstract, este efectul pe care cele doua tipuri de practici educationale il induc intelectului uman si este direct proportional,sau exponential, cu preponderenta celor doua tipuri de educatie administrat creierului uman din frageda copilarie, inca din faza de : tabula rasa."

Black:
Imi pare sincer rau pentru tine...Esti pierdut in timp, traiesti intr-o alta epoca. Un profesor de religie nu ii invata pe copii sa ignore stiinta. Sa fii un bun crestin inseamna sa te temi sa faci fapte rele, sa iti ajuti semenii si sa crezi in puterea rugaciunilor si in grija lui Dumnezeu fata de tine, in rasplata pe care o vei primi pentru faptele tale bune. Ce este rau in asta? Rugaciunea este o forma de meditatie. Prim meditatie poti accesa capacitati ale propriului spirit de care nu esti constient, imbunatatirea starii psihice de care este legata si starea fizica a organismului tau.

1705:
Dle.Black...

1705...Din pacate eu nu pot sa te numesc domn. Stiu ca suna urat, dar nu pot fi fals numindu-te domn, din moment ce tu m-ai jignit de atatea ori.
Nici d-le Mytcor nu pot sa te numesc, pentru ca inca am banuiala ca tu nu ai absolut nicio legatura cu cel care a folosit la un moment dat ID-ul asta.

O zi buna!

Raporteaza abuz de limbaj
"No man is an island entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main... And therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee." - John Donne
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 28 Aprilie 2013, ora 15:08

De la: 9am_1705, la data 2013-04-28 12:41:15Dl. Black, dumneata confunzi rolul si scopul celor doua notiuni: educatie-invatamant, prin intermediul carora orice individ uman este pregatit intelectual pentru a deveni o persoana responsabila-comportamental din punct de vedere social si in acelasi timp un profesionist al timpului sau, up gradat si up datat informationat, indiferent de domeniul in care s-a pregatit.

Calitatea, preponderenta, si gradul de acceptare si insusire a unei educatii axate pe principii umanist-stiintifice in detrimentul unei educatii preponderent axata pe principii ideologice socio-religioase, (socio-traditie/obicei religios al comunitatii) va evidentia tipul de gandire si mentalitatea unui individ uman, ca efect, si in acelasi timp ca rezultanta definitorie a viitoarei personalitati umane.

Dl.Black, iti sugerez sa incerci, daca se poate, sa faci distinctie intre: educatia practicata pe o anumita treapta temporala a istoriei,educatie de care au beneficiat acele personalitati, cat si intre nivelul atins de cunoasterea stiintifica a acelor timpuri, si imensa cantitate innalt calitativa a cunostintelor stiintifice actuale.

De asemenea, iti sugerez, sa faci distinctie intre a avea o anumita credinta, si a avea o anumita convingere, daca in prima situatie individul uman crede cu toate ca ii lipseseste orice fel de dovada pentru a crede, in cea de-a doua situatie, pentru a-ti forma convingeri, Dle. Black, ai nevoie de dovezi,argumente,si certitudini.

Concluzia: credinta nu are nevoie de vreo dovada, in timp ce convingeriule individului uman rezulta in urma dovezilor pe care individul uman isi fundamenteaza atitudinea.

Exemplificarile pe care le-ai adus in discutie ca argument favorabil necesar in a-ti sustine opiniile, sunt hazardate, superflue, irelevante. Sunt exemplificari ale unor crezuri sau "convingeri" revolute, din negura unor timpuri istorice apuse, inaplicabile si in multe dintre acele exprimari se regasesc sentimentalisme de moment ale personalitatilor respective.

Dle.Black, o educatie preponderent religioasa( vezi:introducerea orelor de religie in scoli) care iti indreapta atentia spre insusirea unor "cunostinte" mistico-religioase, nu formeaza un individ uman cu o gandire sceptica, comparativ-analitica, care sa aiba nevoie de: convingeri, argumente, dovezi, si/sau certitudini, pentru a reusi sa concluzioneze, solutioneze, si/sau sa decida, constient si responsabil conform profesiei si timpului sau existential.

Daca un profesor iti educa intelectul atunci cand preda o teorie matematica, demonstrandu-ti adevarul continut in acea teorie, pe care trebuie sa o inveti pentru a fi apt cognitiv sa rezolvi o problema, un oarecare profesor de religie te educa sa crezi in divinitate deoarece asa scrie in bilie, dar nu va reusi niciodata sa-ti demonstreze adevarul biblic, educatia pe care ti-o induce acel "profesor" de religie va fi axata pe ilogicul apel la autoritate, divina, si nu la argumentarea adevarului pe care ti-l predica la ora de religie, bulversandu-ti educatia,cunostintele/notiunile, invatate in orele de:matematica, fizica, chimie, biologie etc.

Mentalitatea individului uman, comportamentul, rationamentul realist or abstract, este efectul pe care cele doua tipuri de practici educationale il induc intelectului uman si este direct proportional,sau exponential, cu preponderenta celor doua tipuri de educatie administrat creierului uman din frageda copilarie, inca din faza de : tabula rasa.

Dle.Black...



domnule, teoria dumitale ...dar e a dumitale sau e preluata de pe vreundeva, ca ai inceput sa scrii cam ca nea ala de pe drumul cu spini ai presedintelui ?!
dumneata o tot dai inainte cu " educatia preponderent religioasa "....care educatie religioasa facuta-n lagarul socialist , incepind din 46 incoace, domnule ? ce tot spui, frate draga, cind doar daca iti venea chef sa-ti botezi copilul prin anii 60 erai luat la ochi sau , cine mai indraznea sa se cunune religios in anii aia ?
m-am nascut si crescut intr-o familie Atee ; la scoala nici ca se pomenea de religie sau Dumnezeu si toti scriitorii cu " apucaturi " mistice erau Epurati din manuale si educatia noastra a fost materialist- dialectica , asa cum unii ca tine ar dori sa se-ntimple iar ! ....asa ca ce tot spui dumneata?! inseamna ca habar n-ai despre ce timpuri vorbesti si in final , la ce le-a folosit , ptr. ca tot am ajuns la alte convingeri , intrucit omul nu e un robot pe care-l programezi asa cum vrea unul care se crede in masura sa hotarasca soarta altora ? conform teoriei dumitale , milioanele si milioanele de oameni traitori in comunism ar fi trebuit sa fie toti ATEI si, Nu sunt ! realitatea spune ca e altfel si ca scolile facute si instruirea capatata-n ele, Nu are nici-o legatura cu credinta intima a cuiva intr-o Divinitate creeatoare....e cu totul altceva si tine de alte mecanisme pe care stiinta se tot chinuie sa le inteleaga si nu poate, caci ii lipseste instrumentul necesar !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 28 Aprilie 2013, ora 15:46

ce ma intriga la acest @1705 cu gindire de Inchizitor public, dar in sens invers - al Stiintei- este ca dupa mintea lui , toate cartile de filosofie, de gindire umanista , ar trebui arse ! frescele, tablourile cu tema mitologica sau religioasa, de prin temple, minastiri sau biserici mai noi sau mai vechi , adica tot ce-i considerat a fi Averea Umanitatii noastre , sa fie date jos de pe pereti ;iar inventivul si talentatul Da Vinci , de ex., reconsiderat si pus la index, ca era un retrograd ,a carui realitate era deformata !
e uimitor ce spune acest om care nu-si da seama ca Normalitatea pe care si-o doreste in mod egal distribuita tuturor, inseamna banalitatea cea fara nici-o scinteie si ca orice creeatie, din oricare domeniu ar fi ea, presupune o minte care vede , intelege si "modifica" realitatea Altfel decit a fost ea perceputa pina atunci, propunind o noua viziune sau intelegere a ei !
si, ca si in cazul Credintei , o minte creeativa nu se diferentiaza ca aspect exterior de una "normala " si degeaba i s-a taiat si analizat lui Einstein , creierul, ca sa se gaseasca sediul geniului sau care a constat, tocmai in credinta in ceva ce ceilalti semeni ai lui, nu vedeau ....

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 28 Aprilie 2013, ora 16:02


Dle. Black, am sa-ti ofer o singura exemplificare, contemporana, daca o sa fii sau nu, apt cognitiv pentru a fi capabil sa percepi, intelegi, a sintetiza si analiza-comparativ si extrage o concluzie realist-edificativa din exemplificarea pe care ti-o supun spre a fi analizata, nu depinde decat de educatia si informatiile pe care le-ai dobandit, de valorile si modelele moral-intelectuale la care iti raportezi propria gandire ,mentalitatea, comportamentul, si in final, principiile in baza carora ti-aiformat caracterul.

e.g.

Mimii “ortodoxiei”. Dan Puric, membru al IPID, afiliat Clubului de la Roma: “Vedeti-va de ortodoxia voastra!”. VIDEO / DOC. Dupa “crestinarea” PSD si un PS de la un cititor

roncea.ro/2010/03/27/mimii-ortodoxiei-dan-puric-membru-al-ipid-a...
Dle. Black. apelul la autoritate este o eroare de logica, Dan Puric si aparenta cultura si moralitate pe care le induce acest exemplu uman pe care l-ati selectat pentru a va sustine afirmatiile proprii, nu este un specimen care sa va serveasca, dimpotriva.


In fine, no comment, acele incercari timide de a-mi raspunde intr-un registru ilogic, mjoritatea paragrafelor fiind intesate cu speculatii subiective si auto-contradictii conceptuale pe care nu le sesizezi cel putin. Ar fi o reala pierdere de timp si-o absurditate evidenta daca as incerca sa-ti demonstrez falsitatea informatiei care iti genereaza erorile de logica pe care le exprimi in acel text.


Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 28 Aprilie 2013, ora 16:08

aha, deci cind faceai apelul la autoritatea lui @yorick, erai in eroare de logica, dar nu-ti dadeai seama....tot asa cum faci apel acum la autoritatea acestui Roncea caree , la drept vorbind , un cretin cu pretentii .....dar e ok, nu ma deranjeaza cind iti dai cu stingul in dreptul !

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Esti apt cognitiv sa faci distinctie intre o tehnologie super-avansata si magie !?
Mergi la: