back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


esti apt cognitiv sa faci distinctie intre o tehnologie super-avansata si magie !?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 23 Aprilie 2013, ora 08:49

De la: _Ingrid, la data 2013-04-22 20:52:36
De la: 9am_1705, la data 2013-04-22 10:26:17
De la: _Ingrid, la data 2013-04-21 22:50:26
De la: 9am_1705, la data 2013-04-21 22:19:29
De la: _Ingrid, la data 2013-04-21 22:11:03N-ai fost atent, nu ti-am cerut citate, nu ma intereseaza Wiki sau DEX, asa ca reiau:


1 Eu sunt chiar curioasa ce raspunzi tu la prima postare.

2 explica-mi ce intelegi prin magie si ce fenomene ii pot fi atribuite acesteia.






Eu intreb, eu raspund, hai ca esti tare! tu ai vreun raspuns ?

2 miracol.


1. Fireste, asa ar fi fost normal, pui problema si apoi esti primul care emiti o ipoteza.
Si eu as vrea sa stiu cum crezi tu ca ar reactiona omul de neanderthal vazand un televizor, presupunem ca in stare de functionare, altfel n-ar fi nici un chichirez.

Eu cred ca ar reactiona foarte pragmatic, s-ar asigura ca nu are efecte nedorite asupra lui, ca nu e comestibil si ca pitipoancele din interior nu pot deveni reale. Dupa care l-ar considera un fenomen de care ia act pur si simplu, ca si de foc sau anotimp.
Nu cred ca l-ar considera divinitate sau magie pentru ca nu ii influenteaza viata.
Mai degraba ar putea sa considere de origine divina un lunetist care ar impusca din cand in cand cate-un membru al familiei.
De asemeni cred ca romanii n-ar fi avut nici o retinere sa dea circulare pe net in tot imperiul daca te-ai fi dus sa le instalezi o retea.Tot de pragmatism e vorba.
In masa oamenii sunt constienti ca nu au nivelul cognitiv de a intelege pe ce principii de functionare pot vorbi la mobil sau comunica prin net, dar faptul ca stiu cum sa le utilizeze inlatura tot misterul. Nici vecinii mei de la bloc, nici omul de neanderthal n-ar atribui haruri divine acestor lucruri, asa cred eu.
Din contra, astazi daca Dumnezeu ar cobora pe stadion, iin timpul unui meci, ar fi calduros aplaudata punerea in scena, ca un spectacol de-al lui Michael.


2.





Fireste, asa ar fi fost normal ?
1. Nicidecum Ingrid, n-ar fi fost normal ,in conceptia mea, deoarece niciodata intr-o problema oarecare n-ai sa gasesti decat enuntul, solutiile, rezolvarile problemei, esti nevoita sa le gaseti singura. Apoi, ce libertate de gandire si exprimare ai avea la dispozitie daca eu as incerca sa-mi raspund propriei intrebari, sa-mi solutionez datele propriei probleme folosindu-ma de-o metodica oarecare manipulandu-te, sau indreptand intr-un anumit sens raspunsul, rezolvarea, viitorului repondent care doreste sa rezolve tema printr-o metodica personalizata, originala?

Nu Ingrid.

Consider din start ca, adresez o intrebare sau propun o tema unor indivizi care au acumulat un anumit bagaj de cunostinte generale si nu numai, au o anumita experienta de viata, si un anumit procent din aceasta multime, daca nu chiar toti, au dobandit cel putin un dram de intelepciune, fiind capabili sa subinteleaga, sintetizeze, analizeze, si concluzioneze fara ca cineva sa-i influenteze, manipulandu-i sau oferindu-le indicatii,(pretioase) in rest , ofer libertate totala de-a gandi si exprima fara a-i constrange, fara a primi indicatii sau repere orientative, dar poate este greu pentru unii sa gandeasca liber si sa-si exprime opiniile in consecinta.

2.Sunt convis c-o sa-ti epuizezi cheful de-a fluiera si-o sa realizezi intr-un tarziu ce rol joaca acel termen in practica celor care se ocupa cu magiile de tot felul.

Daca o sa ma refer strict la neanderthalianul care observa tv-ul in stare de functionare din pestera, atunci pot sa-ti sugerez, dar n-as fi dorit, faptul ca: neanderthalianul nostru va reactiona instrinctual, iar de aici se pot deduce o intreaga secventialitate neuro-reactiva a respectivului in functie de unica situatie existenta si postura in care se afla.

Numai si insctinctual actionand, meanderthaianul nostru poate observa functionarea acelui tv aflandu-se intr-un grup de neanderthalieni intorsi de la vanatoare, sau ca unic observator, si atunci, datele problemei fiind neschimbate, se schimba metodica instinctuala si pozitia de pe care va/vor actiona neanderthalianul/ii inclusiv nuanta reactiei instinctuale. Totusi, in ambele situatii avem nevoie de-o singura certitudine in desfasurarea experimentului, sa fim siguri ca structura de rezistenta a tv-ului este inexpugnabila.

Excluzand atacuurile ad hominem ale lui black, caruia i-am raspns conform meritelor deosebite pe care le-a dobandit si binemeritat in urma abordarii acestei teme, tu Gabi, ai chef sa exprimi o opinie, cat de cat, coerenta si logica referitoare la cele sus mentionate, sau preferi consacratul stil Black & Holle ?


1 Nu e o problema de matematica, ci o discutie mai degraba scenaristica. Deja s-au vazut diferentele de scenarii din primele faze ale discutiei, Gabi a vazut o similitudine cu proiectia lui Jules Verne, eu mi-am imaginat ca vanatorii gasesc televizorul undeva in natura, in expeditiile lor, tu l-ai plasat in pestera.
Nu e o problema, nu poti sa dai o solutie, deci fii liber in a te exprima.
Pana acum, esti singurul care estimeaza ca omul de neanderthal ar atribui existenta televizorului magiei, sau poate divinitatii, asta inteleg eu din titlu. Asta probabil pentru ca o tehnologie super-avansata nu exista la nivelul lui cognitiv.
2. Magia nu ma stimuleaza la discutie, imi da senzatia unei intrebari cu raspunsul sugerat.
Mi se pare evident ca magia, vrajitoria, religia, scamatoriile, sunt tehnici de dezinformare si manipulare individuale sau in masa, in functie de interesul urmarit.


si totusi, daca e sa ne mai intoarcem si la biblie , vom observa ca nu numai Carul de foc a fost atribuit Divinitatii, dar si Chivotul legii care este, dupa unele pareri , un aparat emitator-receptor ....dar, ca si in cazul acelor Vimana - aparate de zbor , cu care se luptau zeii , ptr. oamenii acelor vremi ele erau Reale, chiar daca nu le intelegeau functionalitatea , doar ca apartineau unor ZEI si ei erau fiinte divine !
de altfel , e plina mitologia de relatari si descrieri ciudate si ma gindesc la Minotaur ; si ma gindesc la acel basorelief incas, in care apare un om intr-un aparat de zbor si la niste pesteri pe peretii carora sunt desenati oameni in costume de cosmonaut ....dar, nu stiu daca erau considerate toate astea ca Magie, cit ca o expresie a divinitatii lor !


gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 23 Aprilie 2013, ora 08:55

dar nu ma pot abtine sa nu arunc si bomba :
si totusi, in anumite conditii , pot aparea manifestari ce se incadreaza usor in categoria minuni ptr. ca materia se supune puterii gindului , chiar daca vrem sau nu sa acceptam asta !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Aprilie 2013, ora 09:07

De la: gabigabi2, la data 2013-04-23 08:55:08dar nu ma pot abtine sa nu arunc si bomba :
si totusi, in anumite conditii , pot aparea manifestari ce se incadreaza usor in categoria minuni ptr. ca materia se supune puterii gindului , chiar daca vrem sau nu sa acceptam asta !


Pentru ca gandul e probabil tot energie. Inca nu stim sa o controlam si sa o folosim, insa tind sa cred ca poate fi similar cu telecomanda.

Eu cred ca nu exista minuni, ci necunoasterea explicatiei.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 23 Aprilie 2013, ora 12:14

Atat timp cat vor exista cele doua tabere antagonice, Creationisti vs. Evolutionisti, vom intalni indivizi umani din prima grupare care nu doresc decat sa creada intr-o divinitate oarecare, in miracole, in proorocirile diferitilor profeti, etc.

Ei sunt acei neanderthalieni din pesteri, culegatori-vanatori, sau neanderthalienii sec.XXi, care au observat acel tv in stare de functionare n-au reusit sa-l distruga dar nici n-au avut capacitatea mintala necesara intelegerii sisttemului si principiile de funtionare ale minunatiei technologice.

Unor neanderthalieni care isi refuza evolutia mintala nu prea ai cum sa le faci educatie sau sa-i instruiesti in asa fel incat sa poata trece mintal dincolo de frica si cezurile lor in divinitati si/sau miracole , profetii, etc Pentru acesti neanderthalieni istoria aparitiei vietii si evolutia sunt notiuni pe care intelectul lor nu le poate "digera", deoarece sunt incapabil sa dezvolte rationamente deductive care la randul lor sa le genereze convingeri, nu credinte, care sa reziste unui minim test al adevarului din lumea reala.

"Logica" creationista este transpusa intr-o lume utopica, mirific-fabuloasa, unde totul este la indemana creatorului sau, delegandu-i pana si propria responsabilitate. Numai un creationist credul se poate intreba , sau poate intreba retoric aflandu-se intr-o mare dilema, daca nu cumva el, sau viata pe Terrra a aparut din intamplare sau a existat o entitate divina al carui proiect inteligent a generat apaitia vietii din materia amorfa.

Totusi, atat"logica" creationista vehiculata, dezinformativ, de o cohorta clericala, cat si creationistul insusi nu doreste si nici nu poate sa inteleaga un fenomen natural, asa cum este viata, mult prea complex pentru capacitatea lor/lui mentala de intelegere si mult prea impresionant pentru intelectul lor/sau, ar fi fost imposibil sa apara fara interventia unei divinitati care si-a construit un proiect pe care l-a implement pe o planeta.
Creationisti, impreuna cu cei care ii conduc , nu se obosesc si nici nu doresc sa se instruiasa pentru a fi apti sa inteleaga eleganta acelui tetravalent atom de carbon cu ale sale miliarde legaturi chimice reactiv-combinatorii care au condus la aparitia vietii pe Terra, la transformarea amorfului in bios, iar despre forta evolutionismului datorita selectiei naturale, ale adaptarilor continue a vietii, a existentei biosului la mediul inconjuratar, pentru un intelect cu o mentalitate creationista nu are nici o importanta, nici o relevanta.
El , creationistul, continua sa lancezeasca in propria gandire instinctuala a confratelui sau , inspaimantatul neanderthalian, intr-o gandire imbibata metodologic de acel corp clerical perfid cu tot felul de informatii dezinformative de factura :mitica, fantastica, miraculoasa, utopica, pe care le crede si pentru care ar fi in stare sa ucida un semen care ar indrazni sa aibe o opinie contrara lui, sau chiar sa-si dea viata in apararea credintei sale creationiste.

e.g.-uri Creationiste si Creationisti ! ? Aveti exemplificate in textele postate putin mai sus:
-Care de Foc,
-Chivotul Legii
-Vimana (reale)
-Zei si divinitati de tot felul
-Minotauri
-Bazorelieful Incas , (aparut pe coperta unei cartulii scrise de Erich von Däniken)
-etc.,
Dar nu prea stie, este confuza, rationament incetosat, daca erau sau nu considerate o expresie a divinitatii sau magie.

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Aprilie 2013, ora 13:33

Am banuit eu ca tv-ul este inventat de inaintasii neanderthalienilor.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Aprilie 2013, ora 13:35

De la: _Ingrid, la data 2013-04-23 08:03:54
De la: nastasemihail, la data 2013-04-23 00:37:00lasa-ma cu magia asta.
In evul mediu tot ce acum se numeste industrie si mai ales efectele electricitatii, intrau in domeniul magiei.
Si alchimia a dat elementele de baza din chimie, industria chimica si metalurgie.
Iar ceea ce a facut societatea moderna este de milioane de ori amplificate cele 2 asa zis discipline din evul mediu, magia si alchimia.
A, si medicina isi extrage unele medicamente initiale si tratamente, din alchimie partial.
Nu vreau sa-ti stric topicul, asa ca nu mai intru in polemica, fiindca am niste convingeri ferme, in acest domeniu al vechiului si noului.....cit le mai am.


Si...nu am citit nimic despre magie, alchimie. Decit referiri, din alte contexte. Nu ma intereseaza.
Toate astea moderne sint mult mai interesante decit vechiturile alea.....bleah.


Iti dai seama ce vrajitoare-as fi daca m-ar vedea careva din evul mediu ce pot face cu telecomanda?

Ce faci cu ea?

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 23 Aprilie 2013, ora 14:56

De la: _Ingrid, la data 2013-04-23 09:07:47
De la: gabigabi2, la data 2013-04-23 08:55:08dar nu ma pot abtine sa nu arunc si bomba :
si totusi, in anumite conditii , pot aparea manifestari ce se incadreaza usor in categoria minuni ptr. ca materia se supune puterii gindului , chiar daca vrem sau nu sa acceptam asta !


Pentru ca gandul e probabil tot energie. Inca nu stim sa o controlam si sa o folosim, insa tind sa cred ca poate fi similar cu telecomanda.

Eu cred ca nu exista minuni, ci necunoasterea explicatiei.


da, asa este si unii pot sa faca cu ea ceea ce spunem noi, cei care nu putem, ca e para-normal !
ba e chiar normal, doar ca acel control al mintii e ceva mai greu de efectuat !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 23 Aprilie 2013, ora 15:02

domnu' @1705 , lasati vorbaria, domnu' ....v-ati lansat ca Titanicul la apa, cu mare pompa si, apropo de fudulia ateului convins ca Nimic nu-l poate opri :
se spune ca era atit de incintat si mindru- orgolios de creatia lui (constructorul) , incit a spus ca Nici Dumnezeu nu-l poate scufunda !
eh, da' se-ntimpla totusi !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 23 Aprilie 2013, ora 21:43

De la: gabigabi2, la data 2013-04-23 15:02:51domnu' @1705 , lasati vorbaria, domnu' ....v-ati lansat ca Titanicul la apa, cu mare pompa si, apropo de fudulia ateului convins ca Nimic nu-l poate opri :
se spune ca era atit de incintat si mindru- orgolios de creatia lui (constructorul) , incit a spus ca Nici Dumnezeu nu-l poate scufunda !
eh, da' se-ntimpla totusi !





www.youtube.com/watch?v=pDArgyWruDM


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Aprilie 2013, ora 22:31

De la: nastasemihail, la data 2013-04-23 13:35:24
De la: _Ingrid, la data 2013-04-23 08:03:54
De la: nastasemihail, la data 2013-04-23 00:37:00lasa-ma cu magia asta.
In evul mediu tot ce acum se numeste industrie si mai ales efectele electricitatii, intrau in domeniul magiei.
Si alchimia a dat elementele de baza din chimie, industria chimica si metalurgie.
Iar ceea ce a facut societatea moderna este de milioane de ori amplificate cele 2 asa zis discipline din evul mediu, magia si alchimia.
A, si medicina isi extrage unele medicamente initiale si tratamente, din alchimie partial.
Nu vreau sa-ti stric topicul, asa ca nu mai intru in polemica, fiindca am niste convingeri ferme, in acest domeniu al vechiului si noului.....cit le mai am.


Si...nu am citit nimic despre magie, alchimie. Decit referiri, din alte contexte. Nu ma intereseaza.
Toate astea moderne sint mult mai interesante decit vechiturile alea.....bleah.


Iti dai seama ce vrajitoare-as fi daca m-ar vedea careva din evul mediu ce pot face cu telecomanda?

Ce faci cu ea?


Tele comand . Minune!!...adica magie.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Aprilie 2013, ora 02:40

Eu nu sint apt.
Ptr mine crearea de bunuri intra in domeniul magiei, daca nu o cunosc tehnologia aceea.
De exemplul cresterea tesuturilor vii......

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Aprilie 2013, ora 02:42

Mytcoriculita....astia e rai, nu ti-au dat puncte pina acum.
Eu sint primul ce ti-am dat puncte.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 24 Aprilie 2013, ora 13:44

eu i-am dat cu puncte puncte !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 24 Aprilie 2013, ora 14:04

Nu exista minini, sau miracole, dar pot exista fenomene naturale pe care stiinta le poate explica datorita bazelor dedate si cunostintelor stiintifice acumulate de-a lungul timpului, cat si fenomene naturale inexplicabile inca, pe care stiinta incearca sa le observe, (folosindu-se de un divers si sofisticat instrumentar, to la simpla lamela pe care se observa un esantion sub microscop clasic si pana la complexa tehnologie stiintifica LCH, Telescopul Orbital Hubble, Roverul Curiosity, or sondele spatiale Voyager1&2 etc) determine, cuantifice, teoreticizeze, si explice pe intelesul tuturor celor ce doresc intr-adevar sa dobandeasca explicatii real-rationale despre un fenomen natural.

Stiinta isi asuma atat succesele cat si erorile, insuccesele, in bazele de date stiintifice se regasesc atat marile descoperiri stiintifice, cat si erorile stiintifice care au fost comise de-a lungul timpului, dar exista si-o baza de date in care se regasesc acele sectiuni in care pseudostiinta a incercat sa denatureze adevarul stiintific transformandu-l intr-unul paranormal , si/sau vreo minune pe care a profetit-o, proorocit-o vreun profet, sau actuali guru si clerici pe care neanderthalienii sec.XXi naivi,ignoranti, si infricosati asculta umili si-i cred capabili pe acesti guru sau clerici sa infaptuiasca minuni, sa rezolve situatii paranormale, sa le intermedieze obtinerea diveselor beneficii de la vreo divinitate eventual sa le ofere vreun panaceu care sa le vindece vreo maladie , si daca nimic din tot ceea ce afirma si sustin acesti guru si clerici nu se realizeaza, atunci, neanderthalianul sec.XXI traiesc crezand promisiunile utopice ale gurului si clericilor, si cu speranta in dobandirea unei vieti de apoi intr-un divin paradis.

Atunci cand ii observ tarandu-se in jurul lacaselor de cult, achizitionand diferite obiecte de cult sau comandand on line diferite amulete, mai mult sau mai putin pretioase, sau diferite dispozitive care le asigura protectie la radiatii, energizante, sau echilibrare bioenergetica, chiar am un motiv intemeiat sa-mi pun cateva intrebari fireasti, in ceea ce ii priveste pe toti acesti neanderthalieni ai sec.XXI, :

Sa nu constientizeze ei ca, planeta pe care vietuiesc a asigurat conditii optime aparitiei vietii fara sa fi fost necesara interventia unui creator , sa nu stie acesti neanderthalieni ai sec.XXI ca, natura este apta sa creeze nenumarate forme de viata, unele dintre acestea disparute astazi, altele noi forme de viata lundu-le locul intr-un cu totul alt lant trofic, fara a fi fost nevoie de interventia unui creator, sa nu fi luat la cunostinta acesti neanderthalieni ai sec. xXI nimic despre teoria evolutionista si selectia naturala a speciilor a lui C. Darwin???

S-o fi inselat, o fi gresit Darwin in ceea ce ii priveste, ei nu au evoluat, la ei nu a functionat teoria Darwinista !?

Ei, neanderthalienii sec.XXI, inca traiesc in pesteri, se afla inca la stadiul de vanatori-culegatori, folosesc bata, ghoaga, si prastia, se imbraca in piei de animale netabacite, nu stiu a scrie si a citi, comunica prin intermediul urletelor, al tipetelor, sau prin limba gimnastica ?????

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 24 Aprilie 2013, ora 14:35

pe ce te bazezi, mai puncte-puncte, cind ma faci pe mine sau pe un altul neaderthalian, cind si tu , din pctul meu de vedere esti aidoma , intrucit traiesti la nivel de satisfacere a nevoilor de hrana si procreere si atit , fara nici-o nevoie spirituala ? chiar nu observi cuvintul in sine : PROCREERE ? ce-ti spune el ?
dar cuvintul : CREATURA, ce-ti spune ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 24 Aprilie 2013, ora 14:42

De la: gabigabi2, la data 2013-04-24 14:35:43pe ce te bazezi, mai puncte-puncte, cind ma faci pe mine sau pe un altul neaderthalian, cind si tu , din pctul meu de vedere esti aidoma , intrucit traiesti la nivel de satisfacere a nevoilor de hrana si procreere si atit , fara nici-o nevoie spirituala ? chiar nu observi cuvintul in sine : PROCREERE ? ce-ti spune el ?
dar cuvintul : CREATURA, ce-ti spune ?




A#ancestor creature. acum, acum teoretizeaza-l...


upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/11/Tree_of_life_SVG.svg

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 24 Aprilie 2013, ora 14:57

ce sa teoretizez, mai domnule ? insusi faptul ca tu esti un evolutionist si eu un creationist, putem sta de vorba ....ca nu-mi curg mucii -n gura sau saliva pe la colturile gurii, ca nu ma-ncalt cu chilotii , nu-ti spune nimic ? eu inteleg CAUZA si tu vezi doar Efectul cauzei si-l analizezi ! eu NU neg evolutionismul, tocmai ptr. ca ii inteleg rostul, tu ai vrea ....nici nu stiu ce-ai vrea ? sa arzi toate bibliotecile Lumii ? n-ai fi singurul si mai era un Karpov pe aici ,care era dispus sa ne omoare pe toti cei ce nu se-nchina Stiintei !
asta ti se pare ca este RATIUNEA Suprema la care trebuie sa ajunga un om ? pai ala nu se mai cheama OM ....ala e un animal care se simte in pericol si ataca !
n-ai loc in lumea asta de mine ? care-i problema voastra de uriti atit de mult si asta se cheama EVOLUTIE ? coborirea-n Animal se cheama ca e cea mai inalta treapta de dezvoltare a omului ?
ma cutremur de oroare aducindu-mi aminte de ce poate face Bestialitatea umana ,atunci cind nu mai exista nici-o frina !

P.S
un om de stiinta- savant fiind, dar care crede sau chiar Stie Cine si De ce a "pocnit din degete " si a Creeat Lumea ce ne-a pus-o la dispozitie ptr. A Cunoaste, tot neandetharlian este ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 24 Aprilie 2013, ora 15:28

De la: gabigabi2, la data 2013-04-24 14:57:34


... eu inteleg CAUZA



Intelegi pe Dracu´!...tu esti incapabila sa intelegi ceva, tu ai doar credinte,marote, fixisme, rastalmaciri, fabulatii, si tot arsenalul metodico-explicativ de factura mistico-religiosa pe care le-ai integrat in propriul intelect reusind a-ti ostraciza exercitiul unei gandiri libere, coerente, REAL- rationala/LOGIC-imaginativa, in final, ti-ai ingradit propria gandire creativa....
Ai inteles !?

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 24 Aprilie 2013, ora 15:36

da, eu am inteles ce-ai spus, chiar daca e o ABERATIE ce nu se sustine din lipsa de argumente....cu umori nu se poate argumenta nimic, ies doar stropi care-mproasca la nimereala !
dar TU , ai inteles ceva din ce-am spus eu ? ai stat pret de 5 sec. macar , sa te gindesti la vorbele mele, lasindu-le sa ajunga ori la minte ,ori la inima ? drept sa-ti spun ,nu te cred in stare de o autoapreciere sincera ! cit despre critica nici nu poate fi vorba in cazul tau !

P.S

auzi, stii ca rastalmacirile sau fabulatiile pe care le manifest , tin de latura imaginativ- creeativa a omului ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 24 Aprilie 2013, ora 15:48

De la: gabigabi2, la data 2013-04-24 15:36:35
P.S

auzi, stii ca rastalmacirile sau fabulatiile pe care le manifest , tin de latura imaginativ- creeativa a omului ?



Probabil, a omului paranoico-schizofrenic. care accentueaza coordonatele imaginativ-fabulant-utopice in detrimentul celor rational-realiste.

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 24 Aprilie 2013, ora 15:58

esti Iremediabil pierdut ptr. UMANITATE ! omul nou nu se dezminte !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 24 Aprilie 2013, ora 16:04

De la: gabigabi2, la data 2013-04-24 15:58:02 esti Iremediabil pierdut ptr. UMANITATE ! omul nou nu se dezminte !






Intelegi senul real, definit de termenul pe care l-ai folosit, "omul nou"?


Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 24 Aprilie 2013, ora 16:07

De la: 9am_1705, la data 2013-04-24 15:48:45
De la: gabigabi2, la data 2013-04-24 15:36:35
P.S

auzi, stii ca rastalmacirile sau fabulatiile pe care le manifest , tin de latura imaginativ- creeativa a omului ?



Probabil, a omului paranoico-schizofrenic. care accentueaza coordonatele imaginativ-fabulant-utopice in detrimentul celor rational-realiste.


autorii de povesti ptr. copii sau de literatura SF ...sau de romane politiste ...sau de dragoste ....poate chiar poetii , fac parte si ei din aceeasi categorie de "paranoico- schizofrenic , care Accentueaza coordonatele imaginativ- fabulant-utopice ..."?

oauuuu, am zis bine ca faci parte din acea categorie care ar vrea sa dea foc Bibliotecilor Lumii !
si nu -ti dai seama ca esti Nebun de legat, este ? ca daca ti-ai da seama ,ai lua masuri...ori asa , esti convins ca eu / altii sunt nebuni si vrei sa iei masuri impotriva lor !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 24 Aprilie 2013, ora 16:10

De la: 9am_1705, la data 2013-04-24 16:04:12
De la: gabigabi2, la data 2013-04-24 15:58:02 esti Iremediabil pierdut ptr. UMANITATE ! omul nou nu se dezminte !






Intelegi senul real, definit de termenul pe care l-ai folosit, "omul nou"?



ti l-am expus la politice , dar nu ma deranjeaza sa-l reiau : inuman, egoist, tupeist, fara mama- fara tata si Intoleranta lui frizeaza Nebunia !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 24 Aprilie 2013, ora 16:32

dar mai exista un sens dat acestui "om nou" , bineinteles ca-i un sens nascut din capacitatea mea paranoico-schizofrenica...cum altfel ? si el se refera la Sufletele Noi, tinere , nescolite-n devenirea lor Umana , dure, intolerante si violente, suflete cu care si prin care se va manifesta acel sfirsit de lume, de dinainte anuntat : Apocalipsa, caci se va da o lupta !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 24 Aprilie 2013, ora 22:13

Gabi,
Definitie: ”Omul nou” , concept utopic pe care l-au utilizat propagandistii sistemelor politice totalitare. 
Iudeo-crestina: Nasterea din Nou, invierea mortilor, religii orientale-reincarnare, sunt concepte utopice similare conceptului definit mai sus, Gabi.

Oricum, esti in trendul unei gandiri utopice si intr.o situatie penibila atat timp cat iti va lipsi discernamantul.
Nu poti trata identic o informatie citita intr-o literatura : SF, poetica, romantica, poliista, mitologica, religioasa etc. cu o informatie pe care o lecturezi intr-un text stiintific, sau in care se intentioneaza popularizarea informatiilor de natura stiintifica.

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 25 Aprilie 2013, ora 07:43

De la: 9am_1705, la data 2013-04-24 22:13:46Gabi,
Definitie: ”Omul nou” , concept utopic pe care l-au utilizat propagandistii sistemelor politice totalitare. 
Iudeo-crestina: Nasterea din Nou, invierea mortilor, religii orientale-reincarnare, sunt concepte utopice similare conceptului definit mai sus, Gabi.

Oricum, esti in trendul unei gandiri utopice si intr.o situatie penibila atat timp cat iti va lipsi discernamantul.
Nu poti trata identic o informatie citita intr-o literatura : SF, poetica, romantica, poliista, mitologica, religioasa etc. cu o informatie pe care o lecturezi intr-un text stiintific, sau in care se intentioneaza popularizarea informatiilor de natura stiintifica.


zau ? orice creeatie, de oricare fel ar fi ea, presupune o gindire / o simtire care " fabuleaza" , deformeaza, talmaceste si rastalmaceste realitatea , interpretind-o in mod artistic si toti acesti oameni, IES din Tiparul pe care tu-l vrei impus dupa gindirea ta statica ! ori, Creeativitatea presupune iesirea din tipar , ca atare, ABEREZI domnule....chiar te ia valul cuvintelor, te contrazici, iti dai peste logica.... lasa-ma, tata , ca esti de toata jena !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 25 Aprilie 2013, ora 07:47

ce-i aia DISCERNAMINT, dupa intelegerea ta ? si cum se manifesta un om fara el si cu ce consecinte ?

dar, te mai intreb inca o data : mai scrie cineva de pe avatarul tau, caci asa dai impresia ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 25 Aprilie 2013, ora 11:46

Iluzorie si aberanta este linia orizontului informational pe care o percepi , vizualizezi, si incerci sa-i analizezi informatiile tu, Gabi, din craterul in care ti-ai trimis intelectul, softwer-ului tau mintal-operational , i-ar fi necesar un soft-boot start si-apoi o resetare dupa cateva operatii mind cleaner.

Dar, este prea tarziu pentru tine, balastul informational pe care l-ai inmagazinat in UC-ul fudulos este intr-o stare de degradare avansata, a inceput sa fermenteze , emana gaze toxic-inflamabile sub dura mater si intr-o zi sa nu te surprinda daca o sa-ti explodeze incinta "ganditoare"...

i.e.
"
DISCERNÃMẤNT s. n. Facultatea de a discerne, de a pãtrunde, de a judeca și a aprecia lucrurile la justa lor valoare.
DISTÍNGE vb. I. tr. A deosebi un lucru de altul, a vedea lãmurit, a desluși, a observa.

DISCÉRNE vb. tr. a judeca limpede, deosebind lucrurile, situațiile etc.; a raționa cu pãtrundere și precizie."

Iti amintesti !?
Nu va trece prea mult timp pana cand vei ajunge sa-ti raspunzi propriilor texte pe care le postezi pe forum, deja ,foarte multi utilizatori l-au parasit, eu, m-am incapatanat sa raman si sa-ti suport ad hominem-urile pe care mi le-ai adresat continuu pe vreo 3 topice...

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 25 Aprilie 2013, ora 14:13

Q. E.D

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Esti apt cognitiv sa faci distinctie intre o tehnologie super-avansata si magie !?
Mergi la: