back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


esti apt cognitiv sa faci distinctie intre o tehnologie super-avansata si magie !?

 


 
Pagini: << 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 10 Mai 2013, ora 14:05


Yes we can do it, we ll have free for micii from mitici ! Da, insa fara bicarbonat, ingredientul respectiv nici nu este inclus in reteta originala de preparare a mititeilor.

"Mititei sau mici (defectiv de singular) este un fel de mncare romnesc, un fel de chiftele la grtar, de obicei de form cilindric, a cror compoziție const din carne de vac (uneori amestecat cu carne de oaie sau de porc), la care se adaug de asemenea usturoi, piper negru, și uneori ardei iute. De obicei sunt mncați cu muștar.
Legenda spune c mititeii au fost inventați ntr-o sear la hanul La Iordachi din București, binecunoscut pentru crnații si, cnd buctria a rmas fr nvelișuri."
S: wiki.

Concluzia:
Politicienti va servesc false probleme, sau va pun la dispozitie teme false deoarece sunt incapabili sa rezolve adevaratele probleme si teme de interes general, dezastrul financiar, economic , si social spre care se indreapta Romania este inevitabil, iar comerciantii care v-au oferiti mititei cu bicarbonat nu reusesc decat sa va imbolnaveasca, iar ei sa-si incaseze un profit excesiv (nesimtit)

Media din Romania si politicienii romani nu va pun la dispozitie, nu va ofera, teme de genul:


basicincome2013.eu/ubi/de/


Avand in vedere declaratiile presedintelui Bancii Mondiale
"Romania ramane tara cu cele mai inalte cote ale saraciei din Uniunea Europeana,
Peste 30% din populatie traieste cu mai putin de 5 dolari pe zi.( eu am convingerea ca acest procent este mai mare de 50%, n. r.) As dori sa atrag atentia asupra persoanelor care traiesc cu un venit atat de mic, inclusiv populatia roma de aici din Romania si din alte parti ale Europei. Consider ca este un imperativ moral pentru toate guvernele sa instituie sisteme de asigurari sociale pentru cei mai saraci si sa investeasca in invatamant si sanatate pentru cei care sunt cel mai nevoiasi"...
a precizat presedintele Bancii Mondiale.

Sau, de ce politicienii romani si media romaneasca nu va propune cu insistenta sa luati act si sa dezbateti propuneri de amendamente sau sa va exprimati opiniile referitoare la exigentele pe care le-ati avea, sau dori, de la noua constitutie ?

e.g. forumconstitutional2013.ro/


edit:

Auch, Im sorry !

Link in Limba Romana:
basicincome2013.eu/ubi/ro/



Fosta membra 9am.ro

17703 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 10 Mai 2013, ora 14:18

mai....da' repede ati ajuns la pag.treispisi.....

Raporteaza abuz de limbaj
Daniela
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 10 Mai 2013, ora 14:34


Consider ca este un imperativ moral pentru toate guvernele sa instituie sisteme de asigurari sociale pentru cei mai saraci si sa investeasca in invatamant si sanatate pentru cei care sunt cel mai nevoiasi"...
a precizat presedintele Bancii Mondiale.






nu-mi aduc aminte sa fi luat cineva atitudine pe acest forum , in afara de mine , atunci cind pres. Basescu a facut monstruoasa declaratie ca
- Romania Nu este Stat social !
-ca Romania NU este Responsabila ptr. cetatenii ei !
sau ca
- Scoala scoate numai timpiti !
si ca, in general :
- Romania n-are nevoie de filosofi ci de tinichigii si ospatari !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 10 Mai 2013, ora 15:36

Serios vorbesti, sau esti intr-o temporala pierdere de memorie?
Articolul constitutional ,

Statul romn ARTICOLUL 1

(3) Romnia este stat de drept, democratic i social, n care demnitatea omului, drepturile i libertile cetenilor, libera dezvoltare a personalitii umane, dreptatea i pluralismul politic reprezint valori supreme, n spiritul tradiiilor democratice ale poporului romn i idealurilor Revoluiei din decembrie 1989, i sunt garantate.

cine dintre utilizatorii 9am l-o fi postat, contraargumentand declaratiile de presa ale actualului presedinte?

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 10 Mai 2013, ora 16:22

adica, dumneata crezi ca daca ai dat un copy-paste dupa un articol de lege , gata ? ai comentat ? ai luat car' va sa zica, atitudine ?
drept sa-ti spui, mie nu mi se pare !


da, ma rog : hai sa nu fiu circotasa ! e si asta o forma, dar si ' mnealui are carticica la buzunar ....ca ne-a filfiit-o in destule rinduri, spunindu-ne ca el NUMA' dupe ia se conduce era suficient s-o deschida la art. cu pricina si sa vada ce cioara i-a iesit din gura....sau, macar sa-l fi tras don Boc constitutionalistul de mineca....sau poate CCR ciinele de paza al Constitutiei sa-l fi miriit putin....dar nu s-a-ntimplat nimic din toate astea !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 11 Mai 2013, ora 10:18

Cum sa nu...
Se putea altfel?
Nicidecum, eu sunt cel care nu intelege termenii peste un anunit nivel din limba romana, eu sunt cel care isi procura informatiile din ssurse media necredibile apoi ma astern serios pe treaba emitand opinii eronate sau exprimand diferite speculatii subiective.

Ceea ce stiu eu, si nu intelegi tu, este faptul ca:

Un stat al carui regim de guvernamant este democratic si social,(vezi germania)politicile sociale se pot sustine financiar numai din redistribuirea contributiilor pe care actori economici onesti , competenti, performanti, competitivi, isi achita la timp si corect obligatiile fiscale fata de bugetul statului, cat si din taxele si impozitele individualizate pe care le achita toti cetatenii acelui stat.

Intr-un aparat administrativ al statului, exceptand functiile politice, n-ai sa intalnesti tot felul de trepadusi habarnisti numiti politic, politcienii nu-si pot exercita vreun mandat politic introducandu-si nasul acolo unde nu dispun de competente proprii si chiar daca ar dispune, fara acordul unui institut de cercetare, fara un studiu de impact , simulare, si post impact nu-si pot permite, nu indraznesc sa schimbe, adauge, sau sa reformeze ceva intr-un domeniu sau altul.

Am citit declaratia presedintelui in timpul intrevederii cu delegatia Bancii Mondiale:

"
"Ceea ce am neles din aceast criz este c cea mai mare greeal este creterea fiscalitii ntr-o astfel de perioad. A doua lecie este c dac vrei s acionezi ntr-un mod precis, trebuie s acionezi n acele zone care pot aduce economii certe la buget, deoarece nu e ntotdeauna o soluie s creti taxele, dar n acelai timp s stimulezi fiscalizarea. i aceste msuri trebuie luate rapid pentru c dac extinzi austeritatea pe o perioad lung de timp, populaia nu le va susine"

Mediafax

Daca presedintele pricepe greu constantele economice, le uita repede, si intelege efectele economice dezastruase pe care le-a produs economiei romanesti foarte tarziu, prin politicile de austeritate pe care le-a promovat si implementat, volens nolens, prin instabilitate fiscala si propagarea unui curent reformist impredictibil in economie, prin tot felul de taxe si impozite majorate, majorari de tva, accize etc.
Numai impozitarea forfetara precedeta a eliminat peste 150.000 de actori economici mici si mjlocii, iar impozitul forfetar promvat de un "om de afaceri" ajuns ministru in gov.ponta 2, Grapini, o sa elimine exact pe cei care au reusit sa supravietuiasca economic dupa trecera tsunamiului economico-decizional Basescu-Boc.
In concuzie:
Ponta executa, atat actorii economici , carora le vor aplica un nou impozit forfetar, cat si pe cetateni, carora le-a majorat impozitele pe proprietati imediat dupa ce acestia le-au oferit votul promovandu-le, cu 70% , USL-ul in Parlamentul Romaniei. Si daca adaugam la toate matrapazlacurile economice pe care le-au comis incompetentii si iresponsanilii politici in ultimii douazeci de ani, coruptia, atunci:

Sa nu va mire de ce , sau cum a ajuns agricultura si industriile in ruina, de ce nu exista servicii de calitate si sistem bancar romanesc, de ce nu exista un sistem de invatamant performant, sau unul de sanatate de cel mai inalt standard, de ce nu exista o justitie impartiala si o politie exifenta si autoritara, de ce nu exista ordine, disciplina, si un nivel de trai decent pentru toti cetatenii si unul confortabil pentru cei merituosi, sa nu va mire nici faptul ca, va pleaca valorile umane din Romania, ceea ce v-ati dorit in "90 scandand "Moarte intelectualilor" s-a implinit, au plecat.

Acum, lipsiti de acesti intelectuali si profesionisti veritabili, ati dori sa munciti, dar ati uitat ceea ce ati gandit si scandat in "90,din nefericire, acum, of-off si vai de noi, cei care gandeau pentru ca voi sa munciti mai usor, mai bine, si mai repede, pentru un salariu decent si un nivel de trai civilizat, v-au parasit, acum, descurcat-va cu, merge si-asa, continuati sa va gudurati si votati smecherasi politici si sa aruncati cu pietre si epitete jignitoare in valorile umane din preajma voastra, continuati sa promovati non valorile si tiganismele in locul celor onesti si merituosi, continuati, sa traiti bine !

Ca morcovii, desteptilor!

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 11 Mai 2013, ora 14:27

continui sa arunci vina si sa acuzi, in corpore , ceea ce denota o neputinta de a intelege ce s-a intimplat in tara asta, caci populatia a fost impinsa si prinsa intre Scyla si Caribda ! iar cei ce aveau OBLIGATIA sa vegheze sa nu se-ntimple acest lucru, sunt cei care au dat lovitura de Stat in '90 si aceasta lovitura impotriva Statului Roman continua zi de zi !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 13 Mai 2013, ora 14:58

Prin: rastalmaciri aiuristice, insinuari, jigniri , cat si minciunile, preluate din media romaneasca, pe care le-ai transformat in adevaruri intrigante si barfe jalnice de mahala, ai reusit sa infectezi tot forumul si in acelasi timp sa torpilezi orice dialog, sau dezbatere onesta si serioasa ale unor subiecte,sau teme de interes genelal.

Ai fost nominalizata, cumva?
Te simti vizata de concluziile acelui text?
Te simti cu musca pe basma?
Vibrezi la unison, in cuget si simtiri, cu acea majoritate care a scandat "moarte intelctualilor si noi muncim, nu gandim" , cumva !?
Ma tem ca, da !...altfel, ai fi obsevat specificatia : majoritate.
Nu este o acuza, sunt conclutii simple care pot fi constatare de facto, nu pentru intregul corp social, este o constatare pe care orice individ onest, realist, rational, (cat de cat , educat si instruit) este apt cognitiv s-o deduca din informatiile obietive pe care le poate percepe facil, intelege foarte usor, analizeaza foarte repede, si concluzioneaza, in deplina cunostinta de cauza.


A fost, o evidenta lovitura de stat, s-a indurat Dumnezeu si, "a facut cuib la barza chioara",cadou pentru codasii europei, tot comunismul din statele Est-Europa a fost alungat pasnic de la puntere, numai indolenta mamaliga romaneasca nu dorea sa explodeze, iar dupa ce a explodat, datorita meritelor altora, minunea romaneasca n-a tinut decat trei zile si, s-a fasait!

Activistii comunisti s-au divizat si metamorfozat in Scyllaioti si Charybdisti, iar de atunci si pana-n prezent, desteptii indolenti voteaza cand pe unii, cand pe ceilalti si, tot codasii europei sunteti, desteptilor!


Numai un idiot n-ar fi obsevat lovitura de stat si tot ceea ce a urmat inca din primele ore ale asa zisei "revolutii".
Din faimoasa Epoca de Aur v-ati mutat cu arme si bagaje in Epoca Fatarniciei si-a Democratiei Originale, dar majoritatea nu a inteles niciodata ce inseamna democratie, stat de drept, si capitalism.
Ce sa va fac, daca nu ati citit, sau: ati citit dar nu ati ineles niciodata maxima lui Tucidide, e.g.

"Pentru ca la noi statul este administrat in interesul maselor si nu al unei minoritati, regimul nostru a luat numele de democratie."


Da, exista aceeasi majoritate, perpetua, de peste doua decenii, aceeasi majoritate voteaza invariant exact in favoarea celor care i-au fost calai de peste patru decenii.
Este aceeasi majoritate care isi rupe hainele de pe ea atunci cand merge sa-si procure aghiazma, sa pupe cruci, sau sa pupe moastele vreunui sfant.
Este aceeasi majoritate care a fost si este saracita premeditat si sistematic de cei pe care ii cred orbeste atunci cand le predica de prin sfintele altare, sau de la inaltimea vreunui piedestal electoral.

Este a ceeasi majotitate indobitocita,saracita premeditat si sistematic, pentru a fi nevoita sa cerseasca pomeni electorale , in care fasolea cu carnat si ciolan sunt adevarate delicatese pentru ea, din patru-in-patru ani.
Este aceeasi majoritate care se grabeste sa prinda un loc fruntas in lunga coada, traditional-romaneasca, care se formeaza imediat ce zvonul a fost lansat de rivalii politici intr-o locatie invecinata, loc fruntas pentru care , membrii acelei majoritati, ajung sa se paruiesca zdravan inghesuindu-se la tonetele, corturile, sau in fata unor standuri improvizate la care mititeii si berea sunt oferite moka de partidul aflat pana mai ieri in opozitie.

Este aceeasi majoritate care in proverbiala ei prostie a crezut si sperat ca trebuie sa i se ofere asistenta financiara sociala din partea smecherilor politici pe care i-a votat preferand sa stea cu mana intinsa insa, aceeasi majoritate nu doreste sa gandeasca, pentru ca nu poate, nu doreste sa fie sceptica, analitica si critica cu cei pe care i-a propulsat electoral s-o reprezinte deoarece, aceasta majoritate perpetua este inapta cognitiv.

Acea majoritate perpetua este incapabila sa-si cunoasca si inteleaga obligatiile si drepturile de cetateni ai unui stat democratic, este inapta sa ofere ceva in schimbul pretinsei asistente sociale, nici acea minima solidaritate necesara unei singure clase sociale nu este apta s-o genereze.
De facto, nici n-ar avea ce sa ofere, de unde sa-i ceri unei majoritati degradate si redusa mintal si adusa intr-o asemenea stare incredibila: demnitate, onoare, vigilenta, intransigenta, atitudini civilizate, calitati comportamentale, sau virtuti civice...

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 13 Mai 2013, ora 17:40

[quote name='9am_1705' date='2013-05-13 14:58:54'

Activistii comunisti s-au divizat si metamorfozat in Scyllaioti si Charybdisti, iar de atunci si pana-n prezent, desteptii indolenti voteaza cand pe unii, cand pe ceilalti si, tot codasii europei sunteti, desteptilor!







ti-a placut, vaz, figura mea de stil si ai preluat-o ! ma bucur ! norocul meu ca n-ai obiceiul de a generaliza si, norocul meu ca n-am fost niciodata o majoritate , dar ptr. ca SUNT o cetateanca a Ro cea codasa , deci si eu , desteapta, iti multumesc de analiza subtila facuta, chiar daca te-ai situat si tu intre Scyla si Caribda....altfel, de ce-ai fi plecat din tara , cautind o iesire din clenci ? din pacate unii au putut s-o faca, iar altii ,nu !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Mai 2013, ora 07:59

De la: 9am_1705, la data 2013-05-13 14:58:54
................
Nu este o acuza, sunt conclutii simple care pot fi constatare de facto, nu pentru intregul corp social, este o constatare pe care orice individ onest, realist, rational, (cat de cat , educat si instruit) este apt cognitiv s-o deduca din informatiile obietive pe care le poate percepe facil, intelege foarte usor, analizeaza foarte repede, si concluzioneaza, in deplina cunostinta de cauza.


A fost, o evidenta lovitura de stat, s-a indurat Dumnezeu si, "a facut cuib la barza chioara",cadou pentru codasii europei, tot comunismul din statele Est-Europa a fost alungat pasnic de la puntere, numai indolenta mamaliga romaneasca nu dorea sa explodeze, iar dupa ce a explodat, datorita meritelor altora, minunea romaneasca n-a tinut decat trei zile si, s-a fasait!

Activistii comunisti s-au divizat si metamorfozat in Scyllaioti si Charybdisti, iar de atunci si pana-n prezent, desteptii indolenti voteaza cand pe unii, cand pe ceilalti si, tot codasii europei sunteti, desteptilor!


Numai un idiot n-ar fi obsevat lovitura de stat si tot ceea ce a urmat inca din primele ore ale asa zisei "revolutii".
Din faimoasa Epoca de Aur v-ati mutat cu arme si bagaje in Epoca Fatarniciei si-a Democratiei Originale, dar majoritatea nu a inteles niciodata ce inseamna democratie, stat de drept, si capitalism.
Ce sa va fac, daca nu ati citit, sau: ati citit dar nu ati ineles niciodata maxima lui Tucidide, e.g.

"Pentru ca la noi statul este administrat in interesul maselor si nu al unei minoritati, regimul nostru a luat numele de democratie."


Da, exista aceeasi majoritate, perpetua, de peste doua decenii, aceeasi majoritate voteaza invariant exact in favoarea celor care i-au fost calai de peste patru decenii.
Este aceeasi majoritate care isi rupe hainele de pe ea atunci cand merge sa-si procure aghiazma, sa pupe cruci, sau sa pupe moastele vreunui sfant.
Este aceeasi majoritate care a fost si este saracita premeditat si sistematic de cei pe care ii cred orbeste atunci cand le predica de prin sfintele altare, sau de la inaltimea vreunui piedestal electoral.

Este a ceeasi majotitate indobitocita,saracita premeditat si sistematic, pentru a fi nevoita sa cerseasca pomeni electorale , in care fasolea cu carnat si ciolan sunt adevarate delicatese pentru ea, din patru-in-patru ani.
Este aceeasi majoritate care se grabeste sa prinda un loc fruntas in lunga coada, traditional-romaneasca, care se formeaza imediat ce zvonul a fost lansat de rivalii politici intr-o locatie invecinata, loc fruntas pentru care , membrii acelei majoritati, ajung sa se paruiesca zdravan inghesuindu-se la tonetele, corturile, sau in fata unor standuri improvizate la care mititeii si berea sunt oferite moka de partidul aflat pana mai ieri in opozitie.

Este aceeasi majoritate care in proverbiala ei prostie a crezut si sperat ca trebuie sa i se ofere asistenta financiara sociala din partea smecherilor politici pe care i-a votat preferand sa stea cu mana intinsa insa, aceeasi majoritate nu doreste sa gandeasca, pentru ca nu poate, nu doreste sa fie sceptica, analitica si critica cu cei pe care i-a propulsat electoral s-o reprezinte deoarece, aceasta majoritate perpetua este inapta cognitiv.

Acea majoritate perpetua este incapabila sa-si cunoasca si inteleaga obligatiile si drepturile de cetateni ai unui stat democratic, este inapta sa ofere ceva in schimbul pretinsei asistente sociale, nici acea minima solidaritate necesara unei singure clase sociale nu este apta s-o genereze.
De facto, nici n-ar avea ce sa ofere, de unde sa-i ceri unei majoritati degradate si redusa mintal si adusa intr-o asemenea stare incredibila: demnitate, onoare, vigilenta, intransigenta, atitudini civilizate, calitati comportamentale, sau virtuti civice...


Foarte constatativ. Stim, suntem aici.

Si?

www.youtube.com/watch?v=jfKBbEiEODg&list=PLC5D047D7D3C256BF

sau


www.youtube.com/watch?v=RdlboGRKIZs


Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 14 Mai 2013, ora 13:05

Clenci, sau clinci ?
"Secretul fericirii este libertatea, iar secretul libertatii este curajul", Gabi.
Tucidide.

Stiti, dar nu intelegeti!
Sunteti acolo, dar absentati.

"Un om care nu se amesteca in politica merita sa treaca, nu drept un cetatean pasnic, ci un cetatean inutil." Tucidide, Ingrid !


De la 1848, sau a iluminismului european, o minoritate intelectual romaneasca a tot sperat ca se poate inhama la o munca sisifica de scoatere a multimii din efectul letargic al unei gloate idioate incercand s-o educe si instruiasca, au crezut , in idealismul lor ca, vor fi necesare 4-5 generatii de indivizi educati si instruiti (scoliti) pentru a reduce considerabil sau chiar anihila decalajul civilitionist dintre occidentul evoluat socio-cultural, stiintifico-tehnologic etc. si arhaica multime a confratilor sai romani.
Din nefericire, acel scop nobil nu a putut fi realizat niciodata, iar cauzele nerealizarii scopului este foarte simplu,( nu as dori sa postez un citat foarte dur din scrierile lui E.Cioran, totusi, puteti lectura scrisoarea lui Traian Vuia adresata Dlui Dobrin la data de 11Aprilie1922, i.e. www.provincia.ro/pdf_roman/r000215.pdf , si o sa intelegeti, probabil, cauzele majore ale rasunatorului esec repurtat de acei intelectuali idealistiantebelici cat si de cei din periada interbelica) Probabil veti intelege si imensa ura cu care comunistii bolsevici pur si simplu au exterminat bruma de intelectualitate veritabila din Romania dupa 1947, continuata cu aceeasi intensitate, e.g.: fenomenul Pitesti, Sighet etc. pana la inceputul anilor 1960, iar dupa aceasta perioada crunta, pcr-ul a perfectionat metodica represiva distrugand orice prezumtat intelectuali opozanti al regimului socialist, declansand impotriva acestora o veritabila teroare psihologica )

Receptivitatea acelei multimi la un dram d cultura, educatie, si instruire, pe care si-ar fi dorit sa i-o ofere cineva, a fost nula, dar si mai mult decat atat, practica un negationism feroce, orice incercare a cuiva de a-i vorbi sau explica multimii, sau individului aflat in acea multime, incotro ar trebui sa priveasca pentru a fi bine multimii ,sau lui, aceasta incercare sfarsea intodeauna cu un neaos: "ba pe-a ma-tii"!

Nepasarea, neimplicarea, si mica descurcareala, periindu-si seful de grup impus de regimul politic socialist, izvorate dintr-o mentalitate umila si servila ca efect al lipsei de educatie si instruire, in fond, o mentalitate tarata sub toate aspectele cognitive, a asigurat un minim necesar de supravietuire a unei intregi multimi pana in Dec."89, iar dupa acel decembrie, multimea a fost incapabila sa discearna intre cei care luptau impotriva proaspetilor metamorfozat in Scyllaioti si Charybdisti care au inceput sa vorbeasca multimii si sa-i explice, peste noapte, despre democratia (originala) si capitalismul de (cumetrie) pe care le vor instaura in Romania si veritabilii luptatori impotriva Scyllaiotilor Charybdisti care reusisera sa va confiste "revolutia" dupa numai cateva ore.

Si uite asa, simplist, v-ati procopsit cu balaurienii comunisti deghizati in democrati , cu o democratie originala, un capitalism barbar si capitalisti de carton care v-au falimentat si distrus o intreaga economie , cu o libertate iluzorie in care poti afirma orice, dar nu poti sa faci decat ceea ce iti este permis de balaurienii de-acum "democrtati", cu incapacitatea multimii de a crea valoare, dar stie sa copieze creatiile altora, evident, nu pentru ca multimea nu ar dori sa creeze valoare, multimea nu stie s-o creeze deoarece nu dorieste sa se informeze pentru a sti si a intelege cum se pot creea valori, dar o majoritate din aceasta multime a fost atat de idiotizata incat, nu au nici cea mai mica intentie, sau dorinta de a crea vreodata ceva, isi asteapta resemnata salariul , pensia, sau mizerul ajutorul social, de ce sa creeze ei ceva, ce, ii obliga cineva, ar indrazni cineva sa le puna sula in coaste pentru a obliga aceasta majoritate informa sa creeze?
Hm!
"Ba pe-a ma-tii", n-ai mancat salam cu soia, ne dai tu lectii, ba ?
Le stim noi mai bine!

www.youtube.com/watch?v=I73uswJriqg

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Mai 2013, ora 14:31

Aici sintem...indrig....

www.youtube.com/watch?v=ovznZuYoDs8

Cine a fost dintotdeauna.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Mai 2013, ora 14:33

Africancele nu sint asa. Acolo e o hibridizare albe si negrese....afroamericane.

deci hibridizati-va si mucles.....

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Mai 2013, ora 14:36

1705 .....
Mai ia si tu o gura de aer proaspat...soare....mers pe jos...sport....miscare....optimism.
Da rezultate.
Si ca sa nu ma servesti cu pesimismele tale, te anunt ca nu voi citi ce postezi dupa mine. Fiindca ai obiceiul sa vii cu negativismele tale.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 14 Mai 2013, ora 14:46

deci zici ca-i corect " clinci " ? pai, daca asa zici, clinci sa fie !

CINE reprezenta in ian. ' 90 acea parte care lupta impotriva obscurelor forte care au acaparat si furat revolutia ? da-mi MACAR un nume !

da, asa am crezut si eu ca ne-am cistigat libertatea si democratia si am avut curajul sa ies in strada si-n decembrie si-n ianuarie pe 12 ...si-n pta. Universitatii in iunie si, CE DACA ?
n-a spus Iliescu ca NU Strada face legea si ca pot iesi oriciti, ca nu-i asculta nimeni si asa a si fost ?

dar, tu , CE AI FACUT ? ai spus , vorba cintecului postat de Ingrid : " Adio, plec din poporul meu " ....de ce , daca esti atit de convins ca se PUTEA FACE CEVA AICI ? ce usor e sa dai 30 de bice la fundul altuia sau, sa fluieri de pe margine , zicind ca altii-s lasi si prosti si indolenti...si...si

omuleeee, tu asta care stai atit de bine cu cognitivu'....mai bine decit toti ceilalti : CE program a rulat Ro in dec. 89 ? Cine trebuia sa implementeze aici o perestroika ? si daca asta era scenariul , cum de nu intelegi ca NU "trecea" nimic altceva si cu nimeni altcineva decit cu cei ce erau Desemnati a juca rolurile principale si noi nu eram decit o figuratie de fundal ?

si, mai lasa-ma-n pace cu Democratia mult laudata a vestului ! HA !
daca tu nu realizezi ce cacealma este aceasta "democratie " si cit e ea de fapt, inseamna ca stai mai prost decit mine la nivel de intelegere ! si te-ntreb : spre CE fel de Democratie se-ndreapta Europa care-ncepe sa semene cu fostul lagar socialist in care Toata Lumina ne venea din rasarit ? na, acum vine de la vest si-i si mai a naibii decit ailalta : asta-ti cere cedare de suveranitate si constitutia ta sa-ti fie impusa de a lor si daca vrei sa te dezvolti cumva, iti trebuie acceptul lor , ceea ce-n lagarul socialist nu se-ntimpla !


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Mai 2013, ora 14:55

De la: nastasemihail, la data 2013-05-14 14:31:30Aici sintem...indrig....

www.youtube.com/watch?v=ovznZuYoDs8

Cine a fost dintotdeauna.



Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Mai 2013, ora 15:04

De la: 9am_1705, la data 2013-05-14 13:05:09
Sunteti acolo, dar absentati.

"Un om care nu se amesteca in politica merita sa treaca, nu drept un cetatean pasnic, ci un cetatean inutil." Tucidide, Ingrid !





Tucidide asta a fost barbat, nu? ca femeile spun alt tip de tampenii, categoric nu putea o femeie sa spuna asa ceva.

Dupa el politica este ratiunea de a fi. Sau de a fi cetatean.

Asta e, te dezamagesc din nou si nu fug sa ma inscriu in vreun partid - btw, tu ce activitate politica desfasori? sa nu-mi spui ca esti inutil, n-as suporta!
Cat ma priveste pe mine, nu stiu ce fel de cetatean oi fi, dar ca om sunt destul de multumita.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 15 Mai 2013, ora 09:04

De la: _Ingrid, la data 2013-05-14 15:04:53
De la: 9am_1705, la data 2013-05-14 13:05:09
Sunteti acolo, dar absentati.

"Un om care nu se amesteca in politica merita sa treaca, nu drept un cetatean pasnic, ci un cetatean inutil." Tucidide, Ingrid !





Tucidide asta a fost barbat, nu? ca femeile spun alt tip de tampenii, categoric nu putea o femeie sa spuna asa ceva.

Dupa el politica este ratiunea de a fi. Sau de a fi cetatean.

Asta e, te dezamagesc din nou si nu fug sa ma inscriu in vreun partid - btw, tu ce activitate politica desfasori? sa nu-mi spui ca esti inutil, n-as suporta!
Cat ma priveste pe mine, nu stiu ce fel de cetatean oi fi, dar ca om sunt destul de multumita.


la momentul in care Tucide facea astfel de aprecieri, politica se facea la nivel de Cetate, unde se iesea in Agora si se hotara ce e necesar ! adica pe arii restrinse ....cam cum ar fi azi, o comuna mai maricica ...la vreo 2-3 mii de persoane , ceea ce e altceva pe un teritoriu restrins cu citeva obiective si alta la nivel de Tara, in care fiecare Cetate are alte nevoi si, evident ,pareri diferite si asa s-a ajuns la un Sfat ,apoi la un Parlament sau Senat ,unde noi trimitem niste reprezentanti care, odata ajunsi acolo, fac cam ce cred ei !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Mai 2013, ora 09:14

M-ar interesa ce intelegea Tucidide prin ,,om" - probabil cetatenii cu dare de mana din cetate.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 15 Mai 2013, ora 09:45

De la: _Ingrid, la data 2013-05-15 09:14:05M-ar interesa ce intelegea Tucidide prin ,,om" - probabil cetatenii cu dare de mana din cetate.


mda, prin Om se intelegea BARBAT ....deci, remarca ta ca o femeie nu putea spune asa ceva, e adevarata, caci femeile nu aveau niciun cuvint de spus si chestia asta s-a perpetuat haaaaaat, mult si bine !

si da, numai oamenii liberi erau cetateni !

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Mai 2013, ora 23:56

De la: _Ingrid, la data 2013-05-14 14:55:37
De la: nastasemihail, la data 2013-05-14 14:31:30Aici sintem...indrig....

www.youtube.com/watch?v=ovznZuYoDs8

Cine a fost dintotdeauna.



Nu ti-a placut Modern Talking?
Mie da.
dar sint trecuti si astia.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Mai 2013, ora 00:00

Democratie inseamna de jos in sus, luarea deciziilor, sau macar luarea la cunostinta a ce se doreste.
Cind se impune de sus, decizia, fara macar sa se consulte ....josul, se numeste autocratie, chiar dictatura.
Pe mine nu m-a intrebat nimeni daca vreau in NATO, in UE, daca vreausa se vinda munca noastra la rusi, daca vreau privatizarea regiilor....etc.
Daca vreau ca tara sa se imprumute.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 16 Mai 2013, ora 08:38


mai lasa-ma-n pace cu Democratia mult laudata a vestului ! HA !
daca tu nu realizezi ce Cacealma este aceasta "democratie " si cit e ea de fapt, inseamna ca stai mai prost decit mine la nivel de intelegere ! si te-ntreb : spre CE fel de Democratie se-ndreapta Europa care-ncepe sa semene cu fostul lagar socialist in care Toata Lumina ne venea din rasarit ? na, acum vine de la vest si-i si mai a naibii decit ailalta : asta-ti cere cedare de suveranitate si constitutia ta sa-ti fie impusa de a lor si daca vrei sa te dezvolti cumva, iti trebuie acceptul lor , ceea ce-n lagarul socialist nu se-ntimpla !

[/quote]

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 23 Mai 2013, ora 08:11

pe unde o umbla cognitivul si bine adaptatul la orice situatie, amicu' @1705 ?
si'o fi dat seama ca nefacind fata discutiei- deci neadaptat la situatia din teren , caci despre asta era vorba : sa gasesti solutii la toate problemele , s-a dat batut si s-a dus ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 23 Mai 2013, ora 12:34

Argumentum ad ignorantiam Gabi, fabulezi nonsalant si-o faci intr-o absoluta necunoastere a democratiei occidentale!

N-ai avut, nu ai, (si nici nu vei avea vreodata) posibilitatea sa observi, eventual sa ai vreo experienta proprie, sa percepi, intelegi,si sa-ti conformezi propia mentalitate unui regim politic de guvernamant autentic democrat si unei societati emancipate.

Nu ai avut posibilitatea (obiectiv) sa parasesti Romania pentru un interval de timp apreciabil in care sa ai de-a face cu vreun regim politic democrat autentic, sau vreo tangenta cu democratia europeana occidentala.

Insa, preconceptiile desuete si mentalitatea paguboasa te imping si determina sa concluzionezi aberant o sinteza analitica incropita din informatii imaginate la repezeala,( dupa cat te poate duce mintea) lipsite de realism referitoare la democratiile occidentale (veritabile).

Lipsindu-ti asemenea informatii reale, obiective, despre asemenea democratii, acel intinct al ignorantului, care se doreste a se afla in treaba desi, n-are nici o treaba si habar n-are despre ce treaba se dialogheaza, te determina sa tastezi hazardate concluzii eronate strigate din toti rarunchii unei gadiri inapte cognitiv numai pentru a fi bagat in seama.

Unul dintre argumentele indubitabile pe care imi fundamentez afirmatiile, verificabil chir aici pe acest foum,dar pe un alt thread, este marcat de: ipocrita eschiva de care te-ai folosit pentru a refuza sa raspunzi direct,onest, aplicat,si inechivoc, unei intrebari referitoare la ceea ce stii despre modul/stilul de viata, nivelul de trai,si atitudinea+comportamentul civic al (majoritatii) cetatenilor dint-un stat democratic occidental,
i.e.

@sirboby 27 Aprilie 2013,

"Cati ani ai trait intr-o alta tara civilizata" ?

Cu regret ti-o spun, exceptand acele magalagisme de cartier,insinuari, rastalmaciri, fabulatii, mistificari, si credinte desuete pe ca le practici si promovezi cu obstinatie in interventiile pe care le ai pe un forum public Gabi, sunt convins ca, nu vei fi apta sa-ti depasesti conditia si nici sa poti analiza si intelege vreodata esenta unor informatii a caror grad de dificultate si complexitate ti-ar solicita intelectul cu mult peste puterile tale.

Ti-am mai spus-o si ti-o repet: ramai acolo unde iti este locul, "poatra-ti portul si vorbeste-ti vorba", ar fi un comportament onest si de minim bun simt, in rest, nu incerca sa parvii intelectual sau sa incerci a-mi spune cat de multilateral informata esti deoarece, tot bagajul tau de cunostinte, de la cele culinare pana la cele religioase, nici doi bani nu valoreaza.

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 23 Mai 2013, ora 15:10

hehehe ! ai un super- ego matale si cum te-am strigat, cum ai si aparut ca sa-ti aperi onoarea maculata de una ca mine, ceea ce-nseamna ca stai la pinda ca vulpea pe linga cosarnita !

da' de ce crezi ca fierbind in ciorba ai o vedere mai larga si mai completa a oalei in care te "prepari", decit un altul care da cu lingura prin oala si vede starea tuturor ingredientelor ?
habar n-ai, taticu ' , in ce Bors fierbi si-ti lipseste analiza fina ca sa-ti dai seama ce spun !

fi-ti-ar naravul sa-ti fie : iar mi-ai adus pe cineva ca sa-ti certifice zisele ? si pe cine te-ai gasit sa mi-l aduci ? pe sir boby, comunistul care nu stie ca-i comunist si vrea un capitalism dulcic cu iz de comunism.....ceva asaaaa, ca-n RAI ....dar nuuu ca-n GB ca nu-i place ce-i pe acolo ? pe el mi l-ai adus sa-ti sustina cauza ? pffff ! falsa logica !


da' mai incercati , io's pe aici oricind ....desigur, fara prea multe pretentii de intelectualism ca dvs., ca eu mi's un om simplu si atit !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 23 Mai 2013, ora 15:25

himmm m-am mai gindit ! poate ca are dreptate @Mihail , pe undeva....ca cica manipulez oamenii ! o hii, ca mai ieri-alaltaieri, bagai batu' prin gard la Cotroceni si imediat a "latrat " la mine , @Silviu ! azi dimineata l-am mai testat o data si a raspuns prompt si acum, @1705 !
moiiii, ce tareeee sunt: ia uitati-va la mine, numai muschi si vitamine si cica nu sunt adaptata cognitiv si nu stiu ce sa spun ca sa va scot din vizuina ! HA !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 23 Mai 2013, ora 15:38

Esti pe dar te autostimulezi c-ai fi , in fond, esti doar o simpla tatzica de cartier care din lipsa de altceva mai bun de facut , se doreste bagata in seama ptr. tot felul de flecustete generate dintr-un intelect stafidit in care ignoranta si senilitatea fac ravagii cumplite, aflat intr-un in box opac, care-l priveaza de orice perceptie reala a realitatii ceea ce ii ingradeste orice incercare de a gandi logic si rationa coerent intr-un oarecare domeniu.



Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 23 Mai 2013, ora 15:44

aha , m-am prins : te oftici de mori si cuvintele pe care le insiri Nu au nici-un suport real, innafara de dorinta de a ma insulta ! frumos si foate cognitiv , devreme ce Nu reusesti sa gasesti limbajul comun cu mine si asta-i dovada ca esti doar domnu' teorie !

P.S
pe bune , un om care este ceea ce se pretinde ca este- asa ca tine- ar trebui sa poata vorbi si cu un badea venit cu papornita-n piata si ,la fel de bine sa comunice si cu un savant sau om de arta !
stii c'asa este, da ? bine !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 23 Mai 2013, ora 16:12

Daca mi-as dori sa te insult, sau daca te-as invidia pentru rationamentele "complexe", "dificile", "inteligente si coerente", sau pentru atitudinea "elevata" si comportamentul "elegant" expuse pe acest forum in "moarte clinica", te-as ignora !

De fapt, pe cine nu te ignora, lasandu-te sa te balacesti in proria promiscuitate intelectuala, pe acela nu-l lasi sa-si expuna ideile, conceptul, sau opiniile, intervenind inoportun si total aiuristic pe orice tema si-n orice dialog, de fapt, nu faci altceva decat sa-ti demonstrezi analfabetismul functional, reaua vointa de a intelege opinii fundamentate, ingustimea mintii si incapacitatea de a purta un dialog onest chiar daca nu-ti confirma impresiile sau concluziile dobandite instinctual, si/sau izvorate dintr-un intelect pe care l-ai mentinut intr-o stare mistico-ignoranta, impanat cu flecustete si informatii provenite din cleveteli puerile vehiculate prin media, sau de tzticile de prin scara blocului in care iti petreci existenta, ceea ce imi provoaca o greata...

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Esti apt cognitiv sa faci distinctie intre o tehnologie super-avansata si magie !?
Mergi la: