back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Micsorarea pretului la carburant

 


 
Pagini: << 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 >> Sari la pagina:
 
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Martie 2012, ora 23:15

De la: _9am25o, la data 2012-03-04 14:13:28Nastasica, te-ai bolunzit?
Poi despre mijlocul de deplasare pe care il foloseste cetateanul discutam noi aici, sau despre,... pretul carburantului?
Cum poti sa-i propui lui nen-to Silviu sa foloseasca vreun ATV sau vreo TROTINETA pentru a se deplasa cu ele la scarbici, chiar nu-ti este mila de D´nia Sa? Mai Nastasica, n-ai inteles ca este nevoit sa parcurga o distanta de peste 40Km pana la locul in care este exploatat miseleste, supus fiind unor cazne fizico-intelectuale contra cost diminuat, zilnic ?
Pai ba´Nastasica, iarna o sa-i raceasca ouale, o sa-i inghete gandelu-n integrala, si-o sa-i curga mucii din fosele nazale pe ghidonul ATV-ului, sau o sa-i zboare direct pe parbrizul autovehiculului din spate, iar vara, o sa-si luxeze genunchii trotinind, o sa ajunga la scarbici obosit,nadusit, si prafuit, basca intemperiile spontane, capriciile meteo neprevazute, pe care o sa fie nevoit sa le suporte arunci cand este in trafic.
Pai ba´Nastasica, tu ai primi un asemenea agarici care-ti soseste la birou intr-un hal de neimaginat, de parca l-au tavalit taurii comunali pe izlazul satului?
Deci, in final, si-a cumparat una d´aia de mic litraj alimetata combinat benzina-lpg, deja este fericit ! Iar tu, Nastasica, ai ratat ocazia de-a fii util societatii, ramai cu sugestia ATVisto-Trotinista in brate, si cu speranta c-ai s-o poti comercializa cu alta ocazie.

Silvache, baga ochiu-n barometrul alora de te alimenteaza cu lpg, daca te-alimenteaza cu mult peste 7-8 bari. (+3-4)...e nashpa, te fura !

Eu cind eram mai tinar....acum un an, mergeam si 20 de km pe jos, Acum m-am luat dupa voi.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Martie 2012, ora 23:18

Vreau sa-mi iau si eu un atv si Silviu spune ca sint rau. Ce sa-mi iau sa fiu bun?

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Martie 2012, ora 11:34

De la: nastasemihail, la data 2012-03-04 23:18:36Vreau sa-mi iau si eu un atv si Silviu spune ca sint rau. Ce sa-mi iau sa fiu bun?


Ia-ti, bre, ce vrei matale, cand ti-am zis eu ca esti rau ?
Te ti de cioace, tataita ....

Eu am zis ca aci ne sfatuim, pe bune, cum s-o mai scoatem la liman cu chestia cu benzina, da' sunt unii rai, nene, ca trebuie sa verse venin pe peste tot ...
Unde ma duc, sa fiu si eu mai blajin, sfatos, cumintel ... nu se poate, frate, apare imediat unul rau, negru in ceru' gurii, care instiga la revolutii, rezmerite, rascoale ....

Io sunt fericit, nene Nastase, am trecut prin experienta aia cu cancerul nevestei care mi-a murit si am ajuns la concluzia ca vreau sa fiu fericit pentru restul zileleor, c-asa vreau eu ! Nu conteaza ce vor altii, cat costa benzina si daca sunt sau nu in Shenghen, cine e la putere, cine o sa fie la putere, ... io sunt fericit.
De ce ?
C-asa vreau io !

Hai, s-auzim de bine si sa fim sanatosi !

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
9am25_o

14 mesaje
Membru din: 5/03/2012
Postat pe: 5 Martie 2012, ora 12:07

De la: Silviu, la data 2012-03-04 21:23:48
De la: _9am25o, la data 2012-03-04 18:49:53 mde, ce sa-mi freci, daca esti singurul care injura cu talent, mai incerc si io cate-o provocare d-aia shmecereasca, ca dor n-o pica Luna de pe cerul mohorat si-ngetat al romanilor.
da´ce facem cu pretu´pe care-l platiti / l de carburant ? cica la poarta rafinariei este numai 374 euro/ tona, iar la pompa ajunge la pret dublu,02, mmmmm?!
ce facem cu ANRE-ul, dar cu OPC-ul, dar cu MRU, dar cu min. finantelor ?...ii lovim c-o bombardea virtuala? le blocam web-sit-urile?...aaaaa? evident cu E-mail-uri de protest, sa taie din taxe, sa denunte contracte paguboase, sa actioneze politic, fiscal, economic, in interesul cetatenilorromai ?
aaaaa? ia zi mousiu Silviu, trimiti un E-mail de protest la nenea pm MRUngureanu?


Io-te ca nu !
Smecherasule, vad ca le stii pe toate, ca un om mare, ia zi, bre, cum e la nemti, la francezi, la altii, cu structura asta de pret a benzinei ?
In ce tara locuiesti acum, domnu' smecher ?
Cat costa benzina acolo ?
Cum protesteaza cei din Germania impotriva accizelor ? Ciomege, e-mailuri ... oua ?

Mare om, mare caracter esti domnu' Smecher.
Astept un raspuns documentat.
Zi, cum e in tarile occidentale !




...NU !?

ba´ce al dreaq esti, pa´bine bre nene Silviule, pe un topic faci pe capitalistul pur sange si-i tragi suturi in dos lu´Nastasica, citez:"E de fapt sfirsitul banilor, ca motor in societate. Si tocmai inceputul erei informatiilor. Ceea ce nu a fost niciodata in evolutia omenirii.Deci, sa fim optimisti, de fapt realisti.Informatiile nu pot fi cuantificate in bani. In nici un fel."

....iar tu-i raspunzi, citez:


"Fals !
De cand e lumea s-au luat decizii care au avut la baza BANUL !
De cand s-a inventat, acesta a fost motorul dezvoltarii.
Toti care postati aci aveti bani.
Ipocritii spun ca banii nu conteaza."

iar aci, ai pretentia sa-ti prestez munca patriotica, voluntariat in folosul tau si sa te informez despre structura fisca pe care-si fundamenteaza pretul la carburanti occidentalii.

Ba´Silvache, ti-ai vazut-o azi dimineata?....
.... daca nu ti-ai vazut-o, in mod sigur ti-ai scuturat-o ! ceea ce ma determina sa te oftichez , en passant.
Romania este tara producatore de petrol, prospectare-foraj-extractie-transport-rafinare-comercializare carburanti+derivate petroliere, da ?
Hai sa-ti exemplific pretul / litrul de carburant dintr-un stat producator ::::

BENZINA

Algeria...............1,04 lei/ litru
Oman................1,04 lei/litru
Egipt..................0,97 lei/litru
Qatar.................0,78 lei/litru
Kuweit...............0,71 lei/litru
Bahrain..............0,68 lei/litru
Turkmenistan.....0,61 lei/litru
Libia..................0,45 lei/litru
Arabia Saudita...0,42 lei/litru
Venezuela.........0,16 lei/litru

ROMANIA
Petrom.............6,12 lei/litru
Lukoil...............5,60 lei/litru
Agip.................5,02 lei/litru
Mol..................4,53 lei/litru
OMV................5,37 lei/litru
alte statii..........5,47 lei/ litru

.....mmmm? cum e Silvache ? acum , presteaza si tu munca patriotica sa-mi exempifici comparativ, preturile occidentale / litrul de carburant achizitionate la o putere de cumparare a beneficiarului vest european - ne producator de produse petroliere, le importa Silviule,- cu un venit minim lunar cuprins intre 6.235- 7.952 lei ,....la un pret de achizitie al carburantului de :
media / statii PECO.....benzina 4,93 lei/ litru?... OFTICA-TE!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Martie 2012, ora 16:56

Ti-am raspuns dar astia nu ma publica.
Asa ca, o sa ramai cu o enigma.
La cate neclaritati ai in cap, nu e nici o problema ...

Azi, Basescu, pretenul meu, ne spunea ca de prin 2015-2017 incepe exploatarea zacamintelor de gaze, descoperite de PETROM si EXON, parca, prin Marea Neagra. Si mai zicea ca Romania, de mila careia gemem toti pe aici, fiecare-n felul lui, va deveni independenta energetic si, dracu' stie cine l-a pus sa spuna asta, ca va putea sa dea si altora gaze ...
A uitat sa ne spuna ca asta nu ne va ajuta cu nimic pe noi, simpli muisti, traitori pe meleagurile danubiano-pontice, pentru ca vom plati gazele alea si petrolul, la pretul pe care o sa-l vrea domnu' PETROM, care apartine domnilor austrieci. Pentru ca a avut grija dom' Nastase si dom' Tariceanu sa nu fie ale "noastre" ci "ale lor".
Noi cu acciza, ei cu franciza !
Tot pe loc, tot pe loc, tot pe loc, pe loc, pe loc !
Intelegeti, muistilor, ce am eu de tin cu astia ?
Intelegeti ca e din cauza alorlalti ?
Aia de-i pupati voi in fundulete din sculare in culcare ...
Va ajuta capetele alea ... ?


Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Martie 2012, ora 01:45

De la: Silviu, la data 2012-03-05 11:34:57
De la: nastasemihail, la data 2012-03-04 23:18:36Vreau sa-mi iau si eu un atv si Silviu spune ca sint rau. Ce sa-mi iau sa fiu bun?


Ia-ti, bre, ce vrei matale, cand ti-am zis eu ca esti rau ?
Te ti de cioace, tataita ....

Eu am zis ca aci ne sfatuim, pe bune, cum s-o mai scoatem la liman cu chestia cu benzina, da' sunt unii rai, nene, ca trebuie sa verse venin pe peste tot ...
Unde ma duc, sa fiu si eu mai blajin, sfatos, cumintel ... nu se poate, frate, apare imediat unul rau, negru in ceru' gurii, care instiga la revolutii, rezmerite, rascoale ....

Io sunt fericit, nene Nastase, am trecut prin experienta aia cu cancerul nevestei care mi-a murit si am ajuns la concluzia ca vreau sa fiu fericit pentru restul zileleor, c-asa vreau eu ! Nu conteaza ce vor altii, cat costa benzina si daca sunt sau nu in Shenghen, cine e la putere, cine o sa fie la putere, ... io sunt fericit.
De ce ?
C-asa vreau io !

Hai, s-auzim de bine si sa fim sanatosi !

Am inteles mai Silviule. Tu esti ala bunul si eu ala raul. Ca asa vrei tu.
Si iar nu e realitatea in acest domeniu, pe acest topic. Pretul la carburant nu va scade, din contra.
Ti-am spus care e solutia radicala, dar tu vrei sa umbli cu vechituri. Eu a doua oara nu repet, cind sint luat in ris. Fii fericit cu motorul vostru cu explozie si benzinele voastre.
Si, da, e nevoie de o revolutie in domeniu. Orice altceva tine de....mucegai. Chit ca iti place sau nu.
Iat tu ce imi spui si mie, sa fiu si eu fericit. TEPE eventual. Ca numai asta stii sa dai intr-o discutie,
Fericitule spuneam de atv, fiindca un timpit ca mine nu are bani nici de asta. Si oricum nu i-as da pe ceva ce nu cred in ea ca tehnica.
Fi fericit cu vechiturile astea de tehnici.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 6 Martie 2012, ora 08:34

De la: nastasemihail, la data 2012-03-06 01:45:46
De la: Silviu, la data 2012-03-05 11:34:57
De la: nastasemihail, la data 2012-03-04 23:18:36Vreau sa-mi iau si eu un atv si Silviu spune ca sint rau. Ce sa-mi iau sa fiu bun?


Ia-ti, bre, ce vrei matale, cand ti-am zis eu ca esti rau ?
Te ti de cioace, tataita ....

Eu am zis ca aci ne sfatuim, pe bune, cum s-o mai scoatem la liman cu chestia cu benzina, da' sunt unii rai, nene, ca trebuie sa verse venin pe peste tot ...
Unde ma duc, sa fiu si eu mai blajin, sfatos, cumintel ... nu se poate, frate, apare imediat unul rau, negru in ceru' gurii, care instiga la revolutii, rezmerite, rascoale ....

Io sunt fericit, nene Nastase, am trecut prin experienta aia cu cancerul nevestei care mi-a murit si am ajuns la concluzia ca vreau sa fiu fericit pentru restul zileleor, c-asa vreau eu ! Nu conteaza ce vor altii, cat costa benzina si daca sunt sau nu in Shenghen, cine e la putere, cine o sa fie la putere, ... io sunt fericit.
De ce ?
C-asa vreau io !

Hai, s-auzim de bine si sa fim sanatosi !

Am inteles mai Silviule. Tu esti ala bunul si eu ala raul. Ca asa vrei tu.
Si iar nu e realitatea in acest domeniu, pe acest topic. Pretul la carburant nu va scade, din contra.
Ti-am spus care e solutia radicala, dar tu vrei sa umbli cu vechituri. Eu a doua oara nu repet, cind sint luat in ris. Fii fericit cu motorul vostru cu explozie si benzinele voastre.
Si, da, e nevoie de o revolutie in domeniu. Orice altceva tine de....mucegai. Chit ca iti place sau nu.
Iat tu ce imi spui si mie, sa fiu si eu fericit. TEPE eventual. Ca numai asta stii sa dai intr-o discutie,
Fericitule spuneam de atv, fiindca un timpit ca mine nu are bani nici de asta. Si oricum nu i-as da pe ceva ce nu cred in ea ca tehnica.
Fi fericit cu vechiturile astea de tehnici.

Misule,vgad ca si tu ai ajuns la bicicleta!...................

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 6 Martie 2012, ora 11:26

De la: nastasemihail, la data 2012-03-06 01:45:46
De la: Silviu, la data 2012-03-05 11:34:57
De la: nastasemihail, la data 2012-03-04 23:18:36Vreau sa-mi iau si eu un atv si Silviu spune ca sint rau. Ce sa-mi iau sa fiu bun?


Ia-ti, bre, ce vrei matale, cand ti-am zis eu ca esti rau ?
Te ti de cioace, tataita ....

Eu am zis ca aci ne sfatuim, pe bune, cum s-o mai scoatem la liman cu chestia cu benzina, da' sunt unii rai, nene, ca trebuie sa verse venin pe peste tot ...
Unde ma duc, sa fiu si eu mai blajin, sfatos, cumintel ... nu se poate, frate, apare imediat unul rau, negru in ceru' gurii, care instiga la revolutii, rezmerite, rascoale ....

Io sunt fericit, nene Nastase, am trecut prin experienta aia cu cancerul nevestei care mi-a murit si am ajuns la concluzia ca vreau sa fiu fericit pentru restul zileleor, c-asa vreau eu ! Nu conteaza ce vor altii, cat costa benzina si daca sunt sau nu in Shenghen, cine e la putere, cine o sa fie la putere, ... io sunt fericit.
De ce ?
C-asa vreau io !

Hai, s-auzim de bine si sa fim sanatosi !

Am inteles mai Silviule. Tu esti ala bunul si eu ala raul. Ca asa vrei tu.
Si iar nu e realitatea in acest domeniu, pe acest topic. Pretul la carburant nu va scade, din contra.
Ti-am spus care e solutia radicala, dar tu vrei sa umbli cu vechituri. Eu a doua oara nu repet, cind sint luat in ris. Fii fericit cu motorul vostru cu explozie si benzinele voastre.
Si, da, e nevoie de o revolutie in domeniu. Orice altceva tine de....mucegai. Chit ca iti place sau nu.
Iat tu ce imi spui si mie, sa fiu si eu fericit. TEPE eventual. Ca numai asta stii sa dai intr-o discutie,
Fericitule spuneam de atv, fiindca un timpit ca mine nu are bani nici de asta. Si oricum nu i-as da pe ceva ce nu cred in ea ca tehnica.
Fi fericit cu vechiturile astea de tehnici.


Mai nea, ala raul, ... ATV-ul nu consuma carburant ?
Ai idee cat consuma ?
Si pe unde mergi cu el ?
Raule ...
Te bagi ca musca-n popoul calului ...
Te mai si vaiti.
Pana sa apari matale si smecherul asta cu accizele, mergea bine treaba cu sfatuitul despre cum dracu' sa facem s-o mai scoatem la capat cu masinile astea, ca n-avem de ales, naveta trebuie sa facem si carburantii se toti scumpesc in toate tarile (intelegi si tu, mai muistule cu accizele tale cu tot) nu numai la noi ...
Dar, fara scandal si injuraturi, la noi nu se poate.
Trebuie sa apara mereu cineva care sa-i scoata pe toti din minti cu ineptiile lui.
Hai, pa !

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
9_am25o

16 mesaje
Membru din: 6/03/2012
Postat pe: 6 Martie 2012, ora 13:52

De la: Silviu, la data 2012-03-05 16:56:46Ti-am raspuns dar astia nu ma publica.
Asa ca, o sa ramai cu o enigma.
La cate neclaritati ai in cap, nu e nici o problema ...



Nu-ti stresa acea fericita jumatate dendritica pentru a-mi descrie enigma in care iti supravietuieste jumatatea suparata , ce-ti calareste axonul strangulat de pretul carburantului.ok ?
Silviu, grija mare ce mananci la micul dejun, sau pe la vreo sindrofie electorala la care se ofera fasole cu ciolan- specialitate culinara de-a lui corcodel- nu cumva sa te taie oaresce crampe intestinale si sa flatulezi in timp ce conduci c-ai sa te auto-eutanasiezi , in caz de forta majora, sper totusi , sa reusesti in timp util deschidera geamului din portiera Matizului, asigura-te sa nu cumva sa fei blocat, risti sa te auto-gazezi instant!

Daca-i bombardeste pe iranieni, sa vezi preturi pe barilul de petrol, 3-400$/baril.
15 lei benzina 7 lei LPG-ul in Ro

Silviu, tu stii sa mergi cu bicicleta?...o ricksha, se fabrica in doua variante
-tras
-impins
Eu recomand pentru tine, ceva eco-bio
wong168.files.wordpress.com/2012/01/becak-yogya1.jpg
Intr-un asemenea mijloc de deplasare ergo-economic ai voie sa flatulezi in timp ce conduci ...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 6 Martie 2012, ora 14:42

De la: 9_am25o, la data 2012-03-06 13:52:31
De la: Silviu, la data 2012-03-05 16:56:46Ti-am raspuns dar astia nu ma publica.
Asa ca, o sa ramai cu o enigma.
La cate neclaritati ai in cap, nu e nici o problema ...



Nu-ti stresa acea fericita jumatate dendritica pentru a-mi descrie enigma in care iti supravietuieste jumatatea suparata , ce-ti calareste axonul strangulat de pretul carburantului.ok ?
Silviu, grija mare ce mananci la micul dejun, sau pe la vreo sindrofie electorala la care se ofera fasole cu ciolan- specialitate culinara de-a lui corcodel- nu cumva sa te taie oaresce crampe intestinale si sa flatulezi in timp ce conduci c-ai sa te auto-eutanasiezi , in caz de forta majora, sper totusi , sa reusesti in timp util deschidera geamului din portiera Matizului, asigura-te sa nu cumva sa fei blocat, risti sa te auto-gazezi instant!

Daca-i bombardeste pe iranieni, sa vezi preturi pe barilul de petrol, 3-400$/baril.
15 lei benzina 7 lei LPG-ul in Ro

Silviu, tu stii sa mergi cu bicicleta?...o ricksha, se fabrica in doua variante
-tras
-impins
Eu recomand pentru tine, ceva eco-bio
wong168.files.wordpress.com/2012/01/becak-yogya1.jpg
Intr-un asemenea mijloc de deplasare ergo-economic ai voie sa flatulezi in timp ce conduci ...


Ma plictisesti ingozitor !
Numai flatulente ai in cap ...

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
Fosta membra 9am.ro

23741 mesaje
Membru din: 25/04/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Martie 2012, ora 15:29

O bucurie topicul asta, te pup tataita, nu te lasa!

Sa inteleg ca solutia gasita a fost cumpararea altei masini, pe care ai montat GPL?

Scuzati ca am intrat cu tigara

Raporteaza abuz de limbaj
Nu te teme ca ai prea mult bun simt
9_am25o

16 mesaje
Membru din: 6/03/2012
Postat pe: 6 Martie 2012, ora 15:45

De la: Ingrid, la data 2012-03-06 15:29:23 O bucurie topicul asta, te pup tataita, nu te lasa!

Sa inteleg ca solutia gasita a fost cumpararea altei masini, pe care ai montat GPL?

Scuzati ca am intrat cu tigara





nu-l pupa ca nu se stie,....
.... mai bine scuipa-l de deochi, ca tare-i de cap !

Raporteaza abuz de limbaj
9_am25o

16 mesaje
Membru din: 6/03/2012
Postat pe: 6 Martie 2012, ora 15:48

Sivliu, vrei una pe hydrogen?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 6 Martie 2012, ora 19:26

De la: Ingrid, la data 2012-03-06 15:29:23 O bucurie topicul asta, te pup tataita, nu te lasa!

Sa inteleg ca solutia gasita a fost cumpararea altei masini, pe care ai montat GPL?

Scuzati ca am intrat cu tigara


Da, era montat deja ...
Gata treaba !

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
aur52

5 mesaje
Membru din: 7/06/2010
Postat pe: 7 Martie 2012, ora 14:59

De la: gugulanul, la data 2011-01-20 17:24:43 TAXA BENZINA 2011

P.U/CANT. Accizã Taxã drum *Taxã solidaritate Producãtor Total preþ TVA Preþ total

EURO/To. 467 125 10 370 972 233,28 1205,28

E/KG 0,467 0,125 0,01 0,37 0,972 0,23328 1,20528



Statul incaseaza 835.28 EUR/tona ASA CA OAMENI BUNI REVOLTA ESTE UN CUVANT PREA MIC,,,,DA MAI DEPARTE DACA ESTI ROMAN MERITA SA INERCAM ! NU E GREU ! DATI MAI DEPARTE MACAR PRIETENILOR SOFERI















Raporteaza abuz de limbaj
9a_m25o

5 mesaje
Membru din: 7/03/2012
Postat pe: 7 Martie 2012, ora 17:43

Ce faci Silviu, te-ai inscris în gruparea politicã condusã de Albã ca Zãpada pe postul lui Mutulicã ? Nu vrei una pe hidrogen, te-a speriat HHO-ul, pãi ce sã-þi fac, dacã ai chiulit de la ora de fizicã atunci când s-a predat lecþia despre electroliza apei, ai luat þeapã de la Iþic !
Acu' faci pe ciupãratu' ? ..mãi sã fie, da' las' cã-þi trece, te þucã Ingrid ºi-þi alinã offuscarea financiaro-sentimentalã!

Silviu, nu fi trist cã se va scumpii LPG-ul, îti aduc la cunoºtinþã o ºtire de ultimã orã, favorabilã...
O delegaþie oficiala din cadrul ministerelor de resort din guvernul MRU, compusã din experþi hiperºcolarizaþi, apolitici, ºi bine intenþionaþi, au intreprins un raid informal în mãruntaiele fiscale aplicate macro economiei româneºti.

De asemenea, aceastã delegaþieA fost înputernicitã ºi special abilitatã de p.m. MRU sã-i ofere câteva soluþii technico-decizionale de mare rafinament financiar-economic în vederea reabilitãrii preþului pe litrul de carburant comercializat în staþiile peco din Romania, cât ºi sugerarea unor new soluþii technice prin intermediul cãrora s-ar putea îmbunãtãþii infrastructura ºi mijloacele de transport pe care le utilizezã atat economia româneascã, cât ºi simplul cetãþean român.
În urma tuturor acþiunilor introspective din macroul economic românesc, cât ºi în urma unor negocieri pe care aceasta comisie le-a întreprins atâtîn capitalã cât ºi în provinciile istorice.

La propunerea municipalitãþilor bucureºtene, evident, acceptatã instant de comisia respectivã,s- a cooptat în stafful managerial consultativ-introspectiv câteva somitãþi intelectual-administrative de-o probitate profesionalã indubitabilã printre care se aflã ºi primarul general al capitalei.

Recomandãrile comisiei:

Dl. Primar General al Capitalei, este somitatea special investitã în cadrul comisiei respective ºi este însãrcinat cu o misiune precisã ºi delicatã pe lângã Administraþia Românã a Serviciilor de Trafic Aerian, fiind totdeodatã numit ºeful grupului de negociatori care vor obþine atât culoarele de zbor pe care vor fi construite viitoarele autostrazi aeriene ce vor traversa; atat Bucureºtiul, cât ºi spaþiul Naþional Românesc.
De asemenea, Dl. Opãrescu s-a angajat plenar, jurãmând cu o mâna pe constituþiune, cu cealalta pe puþã ºi cu nasu în olitã, cât ºi sub cuvânt de oroare, cã va obþine din partea staff-ului ROMATSA , atât repartizarea unor culoare areriene de joasã altitudine, cât ºi autorizaþiile de survol pentru toþi participanþii la trafic pe structura rutierã aerianã indiferent de rasã, sex, convingeri politice ,sau religioase, etc., aºa încât sã nu existe nici o plângere ulterioarã în ceea ce priveºte vreo aºa zisã practicã discriminatorie.

Pentru þiganin se vor elibera autorizaþii de survol speciale însoþite de un dispozitiv specializat care va include un softwer translated coordonate trafic, utilizarea permiselor de zbor, legislaþia aferentã obþinelor permiselor de conducere cât ºi instrucþiunile de folosire a mijlocului de deplasare , automat în Limba ºi Lit. Rro-ma.

Pentru cei de la UDMR, se vor redacta ºi tiparii pe cheltuiala bugetului de stat instrucþiuni în Limba Magiara valabile numai în spaþiul aerian Transilvan, pentru infrastructura de transport din spaþiul aeriano-intrcomunitar , cât ºi în cel de dincoace ce Carpaþi, vor fi stimulaþi sã-ºi finanþeze costurile din fonduri proprii obþinute din donaþii trans-funtariere, gesturi caritabile, donaþii dezinteresat, sponsori multietnici, etc. texte care vor fi supuse avizãrii comisiilor de specialitate din cadrul EUROCONTROL

Concluziile comisiei în urma unor aprofundate analize

1-Pentru cetãþenii români care nu deþin vreun mijloc de transport în proprietate , se vor construi mijloace de transport în comun tipizate, binecunoscutele telegondole electrice, deja testate în unele zone urbane ºi extra urbane, iar la nivelul solului, se vor construi în urmãtorul cincizecinal, atat în spaþiul intraurban cât ºi extra urban ºi-n perspectiva imediatã extindere la nivel naþional a unei solutii de transport originalã constând în demararea urgentã a construcþiei ºi implementarea urgentã de benzi transportaoare dotate cu tamburele pliante ºi automate personalizate de întreruperea funcþionarii mecanismului transportor atunci când cetaþeanul roman doreºte sã beneficieze de serviciile de transport intra-extra urban, sau sã coboare la supermarket pentru a-ºi face cumpãrãturile.
2-Pentru cei ce încã se încãpãþânezã sã-ºi plimbe poponeþul în mijloacele de transport proprietate personal, se recomandã pct. 1.

ºi cu asta, basta ! preþul carburanþilor este deja istorie.


pascu08_yahoo_com

1522 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Postat pe: 7 Martie 2012, ora 19:35

-Firati ai dracu de capitalisti. treceti mai incet pe linga lastunu meu/
Cit o fi costat catburantii auto pe timpul ingimfatului? si dupa.........................jigodii tare benzinarii astia/


Raporteaza abuz de limbaj
carmenghindeanu

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 Martie 2012, ora 18:29

DA ESTE ORIBIL CE SE INTIMPLA IN ROMANIA PRETUL CARBURANTULUI A CRESCUT INTR O LUNA DE 3 ORI SA NUMAI VORBIM CA ESTE LA FEL DE MARE CA SI IN OCCIDENT UNDE SALARIILE SUNT MAI MARI DECIT IN ROMANIA :ASTA SE INTIMPLA PENTRU CA NU EXISTA NICI UN FEL DE CONTROL:AUTOMAT SI ALIMETELE SUNT SCUMPE; VAI VAI DE NOI CE NE MAI ASTEAPTA

Raporteaza abuz de limbaj
9am_25o

28 mesaje
Membru din: 8/03/2012
Postat pe: 8 Martie 2012, ora 19:07

P.M MRU, Min.Ind. ANRE, CC, OPC, instanta comerciala, PR.Tr. Basescu,A.Nastase,CPTariceanu+++++!

................all are guilty!..................................................................................!!!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

106 mesaje
Membru din: 17/07/2011
Postat pe: 9 Martie 2012, ora 14:57

"Siemens dã 270 milioane euro Greciei ca sã scape de acuzaþiile cã ar fi dat mitã

Grecia a acceptat o înþelegere amiabilã cu Siemens în privinþa unor presupuse mite plãtite de conglomeratul german, iar valoarea înþelegerii se ridicã la 270 de milioane de euro, a anunþat Ministerul de Finanþe de la Atena.
Potrivit unei forme preliminare a acordului, aprobatã vineri de autoritãþile de la Atena, Siemens va plãti 90 de milioane de euro ºi va investi alte 100 de milioane de euro la subsidiara conglomeratului din Grecia.
DIVERSE:


"Siemens va ºterge ºi datorii de 80 de milioane de euro ale statului elen.

Siemens ar putea investi alte 60 de milioane de euro în Grecia pentru a deschide o fabricã cu peste 700 de angajaþi.

Acordul trebuie aprobat de parlamentul elen.

Siemens a refuzat sã comenteze.

Înþelegerea, dacã va fi aprobatã, va pune capãt unui diferend Atena - Berlin care a afectat relaþiile celor douã state în ultimii ani, într-o perioadã în care Grecia depinde de ajutorul financiar al Germaniei pentru a evita un faliment haotic.

Procurorii eleni au anchetat membri ai conducerii subsidiarei Siemens Hellas pentru finanþãri ilegale ale partidelor politice ºi darea de mitã pentru asigurarea de contracte guvernamentale, unele legate de Jocurile Olimpice de la Atena din 2004.
............................................................................................................................................................


Potrivit declaraþiei de avere, Ungureanu a încasat de la Serviciul de Informaþii Externe (SIE) un salariu de 66.560 lei, iar de la Universitatea Bucureºti 27.080 lei. Soþia sa a încasat la rândul sãu venituri salariale de aproximativ 46.000 de lei de la Institutul Clinic Fundeni, dar ºi 84.000 euro din servicii de consultanþã medicalã pentru OMV AG Viena."

....................................................................................................................................................................

Poate o sã aflãm candva, nu ºtim când,... ce sume au încasat ºi politicienii români pentru înstrainarea resurselor energetice -petrol , gaze- ºi minerale - Au. Cu. Gips(ciment) etc- ale Romaniei.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 Martie 2012, ora 21:30

De la: 0773H, la data 2012-03-09 14:57:04"Siemens dã 270 milioane euro Greciei ca sã scape de acuzaþiile cã ar fi dat mitã

Grecia a acceptat o înþelegere amiabilã cu Siemens în privinþa unor presupuse mite plãtite de conglomeratul german, iar valoarea înþelegerii se ridicã la 270 de milioane de euro, a anunþat Ministerul de Finanþe de la Atena.
Potrivit unei forme preliminare a acordului, aprobatã vineri de autoritãþile de la Atena, Siemens va plãti 90 de milioane de euro ºi va investi alte 100 de milioane de euro la subsidiara conglomeratului din Grecia.
DIVERSE:


"Siemens va ºterge ºi datorii de 80 de milioane de euro ale statului elen.

Siemens ar putea investi alte 60 de milioane de euro în Grecia pentru a deschide o fabricã cu peste 700 de angajaþi.

Acordul trebuie aprobat de parlamentul elen.

Siemens a refuzat sã comenteze.

Înþelegerea, dacã va fi aprobatã, va pune capãt unui diferend Atena - Berlin care a afectat relaþiile celor douã state în ultimii ani, într-o perioadã în care Grecia depinde de ajutorul financiar al Germaniei pentru a evita un faliment haotic.

Procurorii eleni au anchetat membri ai conducerii subsidiarei Siemens Hellas pentru finanþãri ilegale ale partidelor politice ºi darea de mitã pentru asigurarea de contracte guvernamentale, unele legate de Jocurile Olimpice de la Atena din 2004.
............................................................................................................................................................


Potrivit declaraþiei de avere, Ungureanu a încasat de la Serviciul de Informaþii Externe (SIE) un salariu de 66.560 lei, iar de la Universitatea Bucureºti 27.080 lei. Soþia sa a încasat la rândul sãu venituri salariale de aproximativ 46.000 de lei de la Institutul Clinic Fundeni, dar ºi 84.000 euro din servicii de consultanþã medicalã pentru OMV AG Viena."

....................................................................................................................................................................

Poate o sã aflãm candva, nu ºtim când,... ce sume au încasat ºi politicienii români pentru înstrainarea resurselor energetice -petrol , gaze- ºi minerale - Au. Cu. Gips(ciment) etc- ale Romaniei.


Da ... si cand vorbesc eu despre cei care au instrainat PETROM si BCR (adica Nastase si Tariceanu) si resursele de petrol si gaz din Marea Neagra ... o dai in alte alea si ma tratezi ca si cum as fi un imbecil. Acum, cand o prezinti tu, asa pretios, cu accente externe, greci, chestii ... pare cu totul altceva ... Nu e ! Tocmai cei care au facut lucrurile astea au gura mai mare acum. Si, daca vor castiga alegerile, ne vor vorbi despre greaua mostenire pedelista ... nu despre ce si cum au instrainat chiar ei in urma cu zece ani, pe redevente de ras ...

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Martie 2012, ora 22:49

De la: Silviu, la data 2012-03-06 11:26:56
De la: nastasemihail, la data 2012-03-06 01:45:46
De la: Silviu, la data 2012-03-05 11:34:57
De la: nastasemihail, la data 2012-03-04 23:18:36Vreau sa-mi iau si eu un atv si Silviu spune ca sint rau. Ce sa-mi iau sa fiu bun?


Ia-ti, bre, ce vrei matale, cand ti-am zis eu ca esti rau ?
Te ti de cioace, tataita ....

Eu am zis ca aci ne sfatuim, pe bune, cum s-o mai scoatem la liman cu chestia cu benzina, da' sunt unii rai, nene, ca trebuie sa verse venin pe peste tot ...
Unde ma duc, sa fiu si eu mai blajin, sfatos, cumintel ... nu se poate, frate, apare imediat unul rau, negru in ceru' gurii, care instiga la revolutii, rezmerite, rascoale ....

Io sunt fericit, nene Nastase, am trecut prin experienta aia cu cancerul nevestei care mi-a murit si am ajuns la concluzia ca vreau sa fiu fericit pentru restul zileleor, c-asa vreau eu ! Nu conteaza ce vor altii, cat costa benzina si daca sunt sau nu in Shenghen, cine e la putere, cine o sa fie la putere, ... io sunt fericit.
De ce ?
C-asa vreau io !

Hai, s-auzim de bine si sa fim sanatosi !

Am inteles mai Silviule. Tu esti ala bunul si eu ala raul. Ca asa vrei tu.
Si iar nu e realitatea in acest domeniu, pe acest topic. Pretul la carburant nu va scade, din contra.
Ti-am spus care e solutia radicala, dar tu vrei sa umbli cu vechituri. Eu a doua oara nu repet, cind sint luat in ris. Fii fericit cu motorul vostru cu explozie si benzinele voastre.
Si, da, e nevoie de o revolutie in domeniu. Orice altceva tine de....mucegai. Chit ca iti place sau nu.
Iat tu ce imi spui si mie, sa fiu si eu fericit. TEPE eventual. Ca numai asta stii sa dai intr-o discutie,
Fericitule spuneam de atv, fiindca un timpit ca mine nu are bani nici de asta. Si oricum nu i-as da pe ceva ce nu cred in ea ca tehnica.
Fi fericit cu vechiturile astea de tehnici.


Mai nea, ala raul, ... ATV-ul nu consuma carburant ?
Ai idee cat consuma ?
Si pe unde mergi cu el ?
Raule ...
Te bagi ca musca-n popoul calului ...
Te mai si vaiti.
Pana sa apari matale si smecherul asta cu accizele, mergea bine treaba cu sfatuitul despre cum dracu' sa facem s-o mai scoatem la capat cu masinile astea, ca n-avem de ales, naveta trebuie sa facem si carburantii se toti scumpesc in toate tarile (intelegi si tu, mai muistule cu accizele tale cu tot) nu numai la noi ...
Dar, fara scandal si injuraturi, la noi nu se poate.
Trebuie sa apara mereu cineva care sa-i scoata pe toti din minti cu ineptiile lui.
Hai, pa !

Ineptii mai mari decit ale tale cu hidrogen produs continuu pe masina, nu cred ac exista. Am spus sa va mai interesati la specialisti, nu la escroci ce pun astfel de dispozitive pe masini.
Nu cred ca exista un tepar mai mare decit unul ce merge pe o cale gresita si ii trage si pe altii cu el. Ma refer la calea hidrogenului ca si combustibil. Vezi dirijabilele puse la pamint, navetele explodate in cosmos, masinile explodate in parcari (aici nu se spune ce e, fiindca sinteti prea multi cu dispozitive din alea, si e secret).
Esti un tip ce nu duce discutii, ci faci caz doar ca EU TARZAN. Fii Tarzan, dar nu face victime. Ca esti destul de convingator, pe caile gresite pe care mergi.
Masinile nu le veti scoate la capat cu un astfel de motor complicat si combustibilii lui. Este o cale fundamental gresita, si s-a intrat in fundatura.
Vezi si accizele imense.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
pascu08_yahoo_com

1522 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Postat pe: 10 Martie 2012, ora 19:09

Este clar ca am fost siliti sa dam toate rsursele ce si cine a luat trebuie sa spuna cineva/ noi ca romani trebuie sa fim uniti. de cind nastase patru case a pierdut alegerile pretul carburantilor sa dublat /este vina politicienilor de la putere? sau a lui burebista?

Raporteaza abuz de limbaj
pascu08_yahoo_com

1522 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Postat pe: 11 Martie 2012, ora 08:31

De la: pascu08_yahoo_com, la data 2012-03-10 19:09:35 Este clar ca am fost siliti sa dam toate rsursele ce si cine a luat trebuie sa spuna cineva/ noi ca romani trebuie sa fim uniti. de cind nastase patru case a pierdut alegerile pretul carburantilor sa dublat /este vina politicienilor de la putere? sau a lui burebista?

UNITATEA FACE PUTERE/

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

106 mesaje
Membru din: 17/07/2011
Postat pe: 11 Martie 2012, ora 11:55

De la: Silviu, la data 2012-03-10 08:24:03
Pe topicul asta nu stau de vorba cu prostii ... mai bine zis, nu MAI stau de vorba cu prostii !



Silviu, la un pret de 16$/ barilul de petrol extras de omv din subsolul patriei tale,( afirmatie t.b.) tu, platesti un pret de 5-6 lei / litrul de benzina in statia peco, ce pret / litrul de benzina vei plati atunci cant petrolul necesar satisfacerii consumului intern de carburant se va importa 100% la un pret de 150-200$/baril?
Presedintele, nu stie, este dezinformat, sau te minte atunci cand a afirmat ca este imposibila rezilierea contractului omv, cat si celelalte contracte, evident, cele ale asa zisilor baieti "destepti" din energie, bechtel, etc. orice contract economic care pagubeste una din partile contractante, poate fi reziliat.
Exista cel putin 3 posibilitati in care se poate rezilia contractul omv, dintre care 2, sunt sigure.
Daca i-am inteles neputinta atunci cand a coabitat cu tariceanu, din momentul in care l-a instalat pe boc123, nu beneficiaza de nici o circumstanta atenuanta,sau scuza,ar fi putut s-o faca!
presedintele jucator,nu poate pentru ca:
nu stie,
nu vrea,
minte cu nerusinare.

Ce sa-i faci, atunci cand ai consilieri nici de-o para chioara, un p.m. habarnist in drept comercial, ministrii de finante si economie de prof. sculeri sau ospatari, care si-au luat bac-ul pe la 24 de ani, fiind apoi licentiati pe la sh-urile romanesti....dar, ....n-ai ce-i face, se nasc unii intr-un loc si timp nepotrivit, altii aleg indivizi nepotriviti sa-i reprezinte, pe astia i-ati ales, cu ei defilati, !...prostia-i scumpa iar costurile se achita integral de catre, prosti!

sa va fie rusine:
t.b,
ec,
ii,
...
mru,
eb,
cpt,
an,
rv.
vc,
nv,
ts,
pr.
de asemenea, sa le fie rusine celor de la:
ANRE,
CC,
OPC,
PG
DNA
DIICOT
SRI
SIE
evident, si lor ar trebui sa le fie rusine:
dp, av. rb. dmp, etc...
Silviu, eu am sa incerc, totusi, sa bag in seama toti prostii, daca n-ar exista prostii, ne-ar lipsi acele repere socio-comparative care ofera posibilitatea sa ne dam seama cat de destepti suntem!

Raporteaza abuz de limbaj
pascu08_yahoo_com

1522 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Postat pe: 11 Martie 2012, ora 12:48

Daca exista acest ANRE ce mama dracu pazesc astia???????????
De cine sint platiti?
Pe cine reprezinta?
De cine este numit?
Domnilor statul roman condus de acesta coalitie ne baga mina adinc in buzunar /
Trebuie sa introducem legea TALIONULUI doar atunci putem scapa de hotiile politicienilor , doar atunci putem vorbi despre o adevarata reforma a democratiei in romania/

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 11 Martie 2012, ora 21:53

"Silviu, eu am sa incerc, totusi, sa bag in seama toti prostii, daca n-ar exista prostii, ne-ar lipsi acele repere socio-comparative care ofera posibilitatea sa ne dam seama cat de destepti suntem!"

Nu e nici un castig sa bagi in seama prostii ... e pierdere de vreme.
Dar ai dreptate, prin comparatie ...

Repet, speram ca pe topicul asta sa posteze cei care doresc sa spuna ceva despre cum sa reducem consumul de carburanti.
Eu nu mai alimentez de la PETROM.

Au facut tot felul de apeluri, figurile alea cu alimentatul de cateva grame si platitul cu monede mici, pe net au circulat proteste ... si ... ?

Unde mama-zmeilor sunt rahatii de protestatari ?
Nu alimentez eu si cu Basescu de la Petrom.
Asa, si ?
Mai e cineva care face ce spune ?

Eu cred ca foarte putini.
Din experienta asta de postac de cativa ani, am constatat ca majoritatea celor care posteaza scriu despre ce da bine, despre ce cred ei ca da bine, pentru imaginea lor.
Oamenii sunt foarte ipocriti.
Incredibil de ipocriti.
In viata cotidiana si, culmea, pe forumuri, unde sunt anonimi.
Dar, in viata cotidiana nu sunt atat de agresivi ca pe forumuri. Isi inhiba actiunile pentru ca in viata reala e un pic altceva.

In fine, vorba lui Lapusneanu ....

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 Martie 2012, ora 15:23

Suferi mult pe acolo, de esti atat de pornit.

Pai, nu se cheama ca miscsorezi pretul carburantului (pe 100 km) daca pui GPL, sau iti merge chestia cu HHO, adica daca aditivezi carburantul al carui pret tot creste (si tu n-ai ce sa faci) astfel incat, pe 100 km, reusesti sa platesti mai putini bani ?
Ma, tampitule, vrei sa-ti zic despre mama ta chestii cu conotatii sexual-religioase ?
Ia, mai du-te in pastele mamicutei tale, cu indemnurile astea cretine la rascoala !

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
Fosta membra 9am.ro

106 mesaje
Membru din: 17/07/2011
Postat pe: 12 Martie 2012, ora 17:41

te-ai offuscat, esti constient ca asa este, dar refuzi sa accepti adevarul, evidenta.
.... 15--->51!prices?... 1Kw= 1l co 98 in next days!
aceea este concluzia ta ?
esti penibil, si mult prea jos pentru a-ti raspunde cu acelasi verb.
continua , psihopatoparanoicii va vor, stii tu cum !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

106 mesaje
Membru din: 17/07/2011
Postat pe: 12 Martie 2012, ora 18:41

De la: Silviu, la data 2012-03-11 21:53:00
In fine, vorba lui Lapusneanu ....



**************************************************************************************************************************
Mitropolitul veni.
— Sã mergem, zise doamnei.
— Dar cine va cãuta de nenorocitul acesta?
— Noi, rãspunserã boierii.
— Oh! pãrinte, ce mã fãcuși sã fac! zise doamna cãtrã mitropolitul și se duse cu el plîngînd.
Amîndoi boierii intrarã la bolnav.
Otrava încã nu începuse a-și face lucrarea. Lãpușneanul sta întins cu fața în sus, liniștit, dar foarte slab. Cînd întrarã boierii, el îi privi îndelung și necunoscîndu-i, îi întrebã cine sînt și ce voiesc?
— Eu sînt Stroici, rãspunse acesta.
— Și eu Spancioc, adãogi celalalt; și aceea ce voim este sã te vedem pîn-a nu muri, cum ți-am fãgãduit.
— Oh! vrãjmașii mei! suspinã Alexandru.
— Eu sînt Spancioc, urmã acesta, Spancioc pre care ai vrut sã-l tai, cînd ai ucis 47 de boieri și care a scãpat din ghearile tale! Spancioc, a cãrui avere ai jãfuit-o, lãsîndu-i femeia și copiii sã cerșãtoreascã pe la ușile creștinilor.
— Ah! ce foc simt cã mã arde, strigã bolnavul, apucîndu-se cu mînile de pîntece.
— Zi Acum slobozește, cãci ai sã mori. Otrava lucreazã.
— Oh! m-ați otrãvit, nelegiuiților! Doamne! fie-ți milã de sufletul meu! O, ce foc! Unde-i doamna? Unde-i copilul meu?
— S-au dus și te-au lãsat cu noi.
— S-au dus și m-au lãsat! m-au lãsat cu voi! Oh! omorîți-mã, sã scap de durere! Oh! înjunghe-mã tu, tu ești mai tînãr, fie-ți milã! scapã-mã de durerile ce mã sfîșie! înjunghe-mã! zise, înturnîndu-se spre Stroici.
— Nu-mi voi spurca vitejescul junghi în sîngele cel pîngãrit a unui tiran ca tine.
Durerile creșteau. Otrãvitul se zbuciuma în convulsii.
— Oh! strigã, îmi arde sufletul! oh! dați-mi apã… dați-mi ceva sã beau!
— Iatã, zise Stroici, luînd paharul de argint de pe masã; au rãmas drojdiile otrãvii. Bea și te rãcorește.
— Ba; ba, nu, nu vreu, zise bolnavul strîngînd dinții.
Atunci Stroici îl apucã și-l ținu neclintit; iar Spancioc, scoțînd cuțitul din teacã, îi descleștã cu vîrful lui dinții și îi turnã pe gît otrava ce mai era în fundul pãharului.
Lãpușneanul, mugind ca un taur ce vede trunchiul și securea ce a sã-l loveascã, voi a se-nturna cu fața spre pãrete.
— Ce, vrei sã nu ne mai vezi? ziserã boierii. Ba, se cade spre osînda ta sã ne privești; învațã a muri, tu care știai numai a omorî. Și apucîndu-l amîndoi, îl țineau nemișcat, uitîndu-se la el cu o bucurie infernalã și mustrîndu-l.

Nenorocitul domn se zvîrcolea în spasmele agoniei; spume fãcea la gurã; dinții îi scrîșneau și ochii sãi sîngerați se holbaserã; o sudoare înghețatã, tristã a morții prevestitoare, ieșea ca niște nasturi pe obrazul lui. Dupã un chin de jumãtate ceas, în sfîrșit, își dete duhul în mînile cãlãilor sãi.


Acest fel fu sfîrșitul lui Alexandru Lãpușneanul, care lãsã o patã de sînge în istoria Moldaviei.

de Constantin Negruzzi

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Micsorarea pretului la carburant
Mergi la: