back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Micsorarea pretului la carburant

 


 
Pagini: << 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 >> Sari la pagina:
 
_250526

2 mesaje
Membru din: 13/01/2012
Postat pe: 13 Ianuarie 2012, ora 04:03

De la: Silviu, la data 2012-01-13 00:17:33
Excelenta argumentatie !
Logica de fier.
De necontestat.
Ma faci sa-mi fie rusine sa ma mai urc in masina.
Serios, nu fac misto.
Dar, altminteri nu ma mai pot duce la slujba.
Cum ar fi bine sa procedez ?
Ma lupt, tocmai pentru ca am observat toate cate le spui tu aici atat de rece, sa-mi fac masina sa consume cat mai putin.
Si mai sunt cativa, putini, care gandesc la fel ca mine.
Tu ai politizat subiectul. Profesionist. Asa este. Analiza ta este impecabila.
M-ar interesa, practic, cum crezi tu ca se poate realiza "solidarizarea" asta ?
Cine s-o faca ?
Numai astia din companiile petroliere sunt profitori ?
Cine suntem aia care ne-am putea solidariza ?
Cum de coagulam ?

Sa apropie 17 cand se propune boicotarea prin nealimentare la Petrom. Nu e aleasa prost ? N-ar fi trebuit sa se inceapa cu Rompetrolul ? E mai mica, am fi avut mai multe sanse ... Petromul e mare, e atat de mare incat nu va avea nici un efect, chiar daca s-ar gasi destui sa nu alimenteze de la ei ...
Protestul nu va avea nici o sansa.
Nu crezi ?
Si, pe deasupra, din cate scrie altcineva, are si cele mai mici preturi, comparativ cu ceilalti ... N-ar fi trebuit sanctionat cel cu pretul cel mai ridicat ?

Toata stima pentru analiza ta.




Am văzut, am mirosit,gustat și pipăit realitarea romanească după mai bine de 10 ani, nu mai pot fi bruiat informțional de vreun website oficial pol.-adm., de vreun website al vreunei companii sau trust media ,-avangardă propagandistică populată cu servanți umili ai diferitelor interese politico-economice, concluziile?...hmmm! Pe altă dată. Acum, punctual.

1.Scharan-ul păstrează-l pentru vacanță sau deplasări de peste 1000Km-dus,întors- echipează-l cu inst. Gpl ptr. Diesel, capcitată / 1989cm³,( economie, înseamnă a economisii, a exploata eficient mijloacele de proucție fixe sau mobile ....)
-parchează-l în garaj,
-suspendă-l,
-elimină 50% din presiunea de aer din anvelope,
-unge racordurile flexibile de frânare și anvelopele cu o vaselină siliconică.
+ , montează-ți:
-inst. adițională necesară lubrifiere ghid supape-ad,ev-pe timpul comutării pe consum gpl.
-alimentare clasică 50-50 (diesel-biodiesel)& GPL iarnă.
-alimentare biocombustibili 100% & GPL vara.
-vezi depozite biocombustibili Slobozia, gpl stație peco.
1.Cotidian, serviciu, folosești Op. Astra , eventual înjumătățești prețul /Km parcurs invitându-ți un coleg, poate chiar 2, să le oferi transport spre același loc de muncă, sau cu destinații în locații apropiate, convenabile, char dacă au și ei auto personale puteți roti mijlocul de transport o adtă de două sau trei ori pe lună.
-alimentare clasică (benzină&GPL)
2.Cotidian intraurban, extra urban până la 50-70Km,Mirocar diesel (GPL)diferite mărci,diesel 3l/100Km, 2 locuri &portbagaj. V.max. 45-55Km/h.

--------------------------------------------------------------------------------------------

"Numai astia din companiile petroliere sunt profitori ?"

Ambele tabere realizează prifituri excesive pe seama consumatorului.

Un boicot financiar declanșat împotriva comerciantului printr-o așa zisă solidarizare a consumatorilor, este o imbecilitate, comerciantul o să exporte produsul într-o piață a cărei putere de cumpărare a consumatorlui este superioară ,iar voi, solidarizații imbecili, o să reduceți locurile de muncă din propria piață comercială, prieteni, rude, simpli concetățeni, ajung șomeri, asistați sociali.

Soluția există, o am, dar am să vă las s-o găsiți singuri, curaj, gândiți pragmatic în interesul vostru.
În cazul unui eșec, am s-o expun , vă las totuși un timp limitat,3 zile, suficient pentru un popor inteligent și descurcăreț, nu ?


"Protestul nu va avea nici o sansa.
Nu crezi"

Exact,nici o șansă!


_250526

2 mesaje
Membru din: 13/01/2012
Postat pe: 13 Ianuarie 2012, ora 04:25

Micro Privilege Models
Micro Trend Models
Micro Mini Van Models
Micro MX7 Models
Micro Rexton 2 Models
Micro Kyron Models
Micro Action Models
Micro Action Sports

etc


img.autotrader.nl/Microcar/MC2/Microcar-MC2-Hatchback-Diesel-Gro...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 13 Ianuarie 2012, ora 10:53

De la: _250526, la data 2012-01-13 04:03:41
De la: Silviu, la data 2012-01-13 00:17:33
Excelenta argumentatie !
Logica de fier.
De necontestat.
Ma faci sa-mi fie rusine sa ma mai urc in masina.
Serios, nu fac misto.
Dar, altminteri nu ma mai pot duce la slujba.
Cum ar fi bine sa procedez ?
Ma lupt, tocmai pentru ca am observat toate cate le spui tu aici atat de rece, sa-mi fac masina sa consume cat mai putin.
Si mai sunt cativa, putini, care gandesc la fel ca mine.
Tu ai politizat subiectul. Profesionist. Asa este. Analiza ta este impecabila.
M-ar interesa, practic, cum crezi tu ca se poate realiza "solidarizarea" asta ?
Cine s-o faca ?
Numai astia din companiile petroliere sunt profitori ?
Cine suntem aia care ne-am putea solidariza ?
Cum de coagulam ?

Sa apropie 17 cand se propune boicotarea prin nealimentare la Petrom. Nu e aleasa prost ? N-ar fi trebuit sa se inceapa cu Rompetrolul ? E mai mica, am fi avut mai multe sanse ... Petromul e mare, e atat de mare incat nu va avea nici un efect, chiar daca s-ar gasi destui sa nu alimenteze de la ei ...
Protestul nu va avea nici o sansa.
Nu crezi ?
Si, pe deasupra, din cate scrie altcineva, are si cele mai mici preturi, comparativ cu ceilalti ... N-ar fi trebuit sanctionat cel cu pretul cel mai ridicat ?

Toata stima pentru analiza ta.




Am văzut, am mirosit,gustat și pipăit realitarea romanească după mai bine de 10 ani, nu mai pot fi bruiat informțional de vreun website oficial pol.-adm., de vreun website al vreunei companii sau trust media ,-avangardă propagandistică populată cu servanți umili ai diferitelor interese politico-economice, concluziile?...hmmm! Pe altă dată. Acum, punctual.

1.Scharan-ul păstrează-l pentru vacanță sau deplasări de peste 1000Km-dus,întors- echipează-l cu inst. Gpl ptr. Diesel, capcitată / 1989cm³,( economie, înseamnă a economisii, a exploata eficient mijloacele de proucție fixe sau mobile ....)
-parchează-l în garaj,
-suspendă-l,
-elimină 50% din presiunea de aer din anvelope,
-unge racordurile flexibile de frânare și anvelopele cu o vaselină siliconică.
+ , montează-ți:
-inst. adițională necesară lubrifiere ghid supape-ad,ev-pe timpul comutării pe consum gpl.
-alimentare clasică 50-50 (diesel-biodiesel)& GPL iarnă.
-alimentare biocombustibili 100% & GPL vara.
-vezi depozite biocombustibili Slobozia, gpl stație peco.
1.Cotidian, serviciu, folosești Op. Astra , eventual înjumătățești prețul /Km parcurs invitându-ți un coleg, poate chiar 2, să le oferi transport spre același loc de muncă, sau cu destinații în locații apropiate, convenabile, char dacă au și ei auto personale puteți roti mijlocul de transport o adtă de două sau trei ori pe lună.
-alimentare clasică (benzină&GPL)
2.Cotidian intraurban, extra urban până la 50-70Km,Mirocar diesel (GPL)diferite mărci,diesel 3l/100Km, 2 locuri &portbagaj. V.max. 45-55Km/h.

--------------------------------------------------------------------------------------------

"Numai astia din companiile petroliere sunt profitori ?"

Ambele tabere realizează prifituri excesive pe seama consumatorului.

Un boicot financiar declanșat împotriva comerciantului printr-o așa zisă solidarizare a consumatorilor, este o imbecilitate, comerciantul o să exporte produsul într-o piață a cărei putere de cumpărare a consumatorlui este superioară ,iar voi, solidarizații imbecili, o să reduceți locurile de muncă din propria piață comercială, prieteni, rude, simpli concetățeni, ajung șomeri, asistați sociali.

Soluția există, o am, dar am să vă las s-o găsiți singuri, curaj, gândiți pragmatic în interesul vostru.
În cazul unui eșec, am s-o expun , vă las totuși un timp limitat,3 zile, suficient pentru un popor inteligent și descurcăreț, nu ?


"Protestul nu va avea nici o sansa.
Nu crezi"

Exact,nici o șansă!


N-am cum sa fac unele din ce spui tu:
N-am alta masina. Nu pot sa-l tin parcat.
Fac naveta intre un orasel situat la 30 de km de un alt oras mai mare si lucrez la 10 km de orasul mai mare. De aceea n-am nici cu cine sa ma cuplez. Doar sa iau la ocazie si sa fac un ocol prin orasul mai mare. La ocazie nu mai primesti cine stie ce bani si daca nu iau decat unul ies in paguba datorita ocolului si a regimului de mers prin oras.
Consumul actual este de 5,5% motorina.
Am incercat sa iau legatura cu unii din Craiova care se laudau ca vor monta GPL pe motorina, le-am scris dar nu m-au bagat in seama pana acum.
Ce pret are biodieselul fata de motorina ?
Unde anume este depozitul ala de biodiesel de la Slobozia ?
Care e economia daca ma duc la Slobozia pentru 40 litri de biodiesel, daca intre mine si Slobozia sunt cam 80-100 km ?
N-am bani sa cumpar alta masina. D-aia de 3 l %. Daca as lua-o pe credit, dobanzile ar aduce consumul (echivalentul in bani) tot pe la 5,5%.

Esti cel mai interesant interlocutor.
Multumesc pentru sfaturi.


Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
250526_

5 mesaje
Membru din: 13/01/2012
Postat pe: 13 Ianuarie 2012, ora 18:38

De la: Silviu, la data 2012-01-13 10:53:16
De la: _250526, la data 2012-01-13 04:03:41
De la: Silviu, la data 2012-01-13 00:17:33
Excelenta argumentatie !
Logica de fier.
De necontestat.
Ma faci sa-mi fie rusine sa ma mai urc in masina.
Serios, nu fac misto.
Dar, altminteri nu ma mai pot duce la slujba.
Cum ar fi bine sa procedez ?
Ma lupt, tocmai pentru ca am observat toate cate le spui tu aici atat de rece, sa-mi fac masina sa consume cat mai putin.
Si mai sunt cativa, putini, care gandesc la fel ca mine.
Tu ai politizat subiectul. Profesionist. Asa este. Analiza ta este impecabila.
M-ar interesa, practic, cum crezi tu ca se poate realiza "solidarizarea" asta ?
Cine s-o faca ?
Numai astia din companiile petroliere sunt profitori ?
Cine suntem aia care ne-am putea solidariza ?
Cum de coagulam ?

Sa apropie 17 cand se propune boicotarea prin nealimentare la Petrom. Nu e aleasa prost ? N-ar fi trebuit sa se inceapa cu Rompetrolul ? E mai mica, am fi avut mai multe sanse ... Petromul e mare, e atat de mare incat nu va avea nici un efect, chiar daca s-ar gasi destui sa nu alimenteze de la ei ...
Protestul nu va avea nici o sansa.
Nu crezi ?
Si, pe deasupra, din cate scrie altcineva, are si cele mai mici preturi, comparativ cu ceilalti ... N-ar fi trebuit sanctionat cel cu pretul cel mai ridicat ?

Toata stima pentru analiza ta.




Am văzut, am mirosit,gustat și pipăit realitarea romanească după mai bine de 10 ani, nu mai pot fi bruiat informțional de vreun website oficial pol.-adm., de vreun website al vreunei companii sau trust media ,-avangardă propagandistică populată cu servanți umili ai diferitelor interese politico-economice, concluziile?...hmmm! Pe altă dată. Acum, punctual.

1.Scharan-ul păstrează-l pentru vacanță sau deplasări de peste 1000Km-dus,întors- echipează-l cu inst. Gpl ptr. Diesel, capcitată / 1989cm³,( economie, înseamnă a economisii, a exploata eficient mijloacele de proucție fixe sau mobile ....)
-parchează-l în garaj,
-suspendă-l,
-elimină 50% din presiunea de aer din anvelope,
-unge racordurile flexibile de frânare și anvelopele cu o vaselină siliconică.
+ , montează-ți:
-inst. adițională necesară lubrifiere ghid supape-ad,ev-pe timpul comutării pe consum gpl.
-alimentare clasică 50-50 (diesel-biodiesel)& GPL iarnă.
-alimentare biocombustibili 100% & GPL vara.
-vezi depozite biocombustibili Slobozia, gpl stație peco.
1.Cotidian, serviciu, folosești Op. Astra , eventual înjumătățești prețul /Km parcurs invitându-ți un coleg, poate chiar 2, să le oferi transport spre același loc de muncă, sau cu destinații în locații apropiate, convenabile, char dacă au și ei auto personale puteți roti mijlocul de transport o adtă de două sau trei ori pe lună.
-alimentare clasică (benzină&GPL)
2.Cotidian intraurban, extra urban până la 50-70Km,Mirocar diesel (GPL)diferite mărci,diesel 3l/100Km, 2 locuri &portbagaj. V.max. 45-55Km/h.

--------------------------------------------------------------------------------------------

"Numai astia din companiile petroliere sunt profitori ?"

Ambele tabere realizează prifituri excesive pe seama consumatorului.

Un boicot financiar declanșat împotriva comerciantului printr-o așa zisă solidarizare a consumatorilor, este o imbecilitate, comerciantul o să exporte produsul într-o piață a cărei putere de cumpărare a consumatorlui este superioară ,iar voi, solidarizații imbecili, o să reduceți locurile de muncă din propria piață comercială, prieteni, rude, simpli concetățeni, ajung șomeri, asistați sociali.

Soluția există, o am, dar am să vă las s-o găsiți singuri, curaj, gândiți pragmatic în interesul vostru.
În cazul unui eșec, am s-o expun , vă las totuși un timp limitat,3 zile, suficient pentru un popor inteligent și descurcăreț, nu ?


"Protestul nu va avea nici o sansa.
Nu crezi"

Exact,nici o șansă!


N-am cum sa fac unele din ce spui tu:
N-am alta masina. Nu pot sa-l tin parcat.
Fac naveta intre un orasel situat la 30 de km de un alt oras mai mare si lucrez la 10 km de orasul mai mare. De aceea n-am nici cu cine sa ma cuplez. Doar sa iau la ocazie si sa fac un ocol prin orasul mai mare. La ocazie nu mai primesti cine stie ce bani si daca nu iau decat unul ies in paguba datorita ocolului si a regimului de mers prin oras.
Consumul actual este de 5,5% motorina.
Am incercat sa iau legatura cu unii din Craiova care se laudau ca vor monta GPL pe motorina, le-am scris dar nu m-au bagat in seama pana acum.
Ce pret are biodieselul fata de motorina ?
Unde anume este depozitul ala de biodiesel de la Slobozia ?
Care e economia daca ma duc la Slobozia pentru 40 litri de biodiesel, daca intre mine si Slobozia sunt cam 80-100 km ?
N-am bani sa cumpar alta masina. D-aia de 3 l %. Daca as lua-o pe credit, dobanzile ar aduce consumul (echivalentul in bani) tot pe la 5,5%.

Esti cel mai interesant interlocutor.
Multumesc pentru sfaturi.



Lehliu, biodisel 2,5 lei/ litru, informează-te: există vreo stație peco dotată cu pompă biodiesel în vreo locație din raza ta de deplasare zilnică?


mă pufnește râsul, cum draku să n-ai bani pentru un microcar, nici măcar pentru unul second hand ?
ai cumpărat instalația hho cu jumătate din prețul pe care l-ai fi negociat pentru un microcar s.h.
-nu se inscrie in circulatie,
-nu plătești taxă poluare
-nu ai nevoie de revizie techică, tüv
-nu ai nevoie de permis cond.auto,
-nu ruginește,
-climă
-geamuri electrice
-air bag
-consum 2,5-3 l / 100Km motorină-benzină
etc...urbanul și ruralul nord european este populat c-o groază de microcar-uri, până și copiii-l folosesc,...

aaa, iată!

da, există piață microcar și în Ro

e.g: cdn.anunt.auto.ro/images/microcar/alt_model/626x471/microcar-alt...
"Hatchback, 500 cmc, 5 CP, 3 usi, 2 locuri, full options, cutie viteze automată, stare buna, se conduce de la 16 ani fara permis similar ca si la scutere, se inmatriculeaza pe primarie , nu necesita si nu trebuie platita taxa de mediu la aceasta categorie de mopedauto"
și piese schimb:
www.okazii.ro/catalog/59085294/piese-de-schimb-pentru-aixam-ligi...

no, acum ți-m oferit o variantă lăstunizată.
ambele motorizări, benzină-diesel pot fi combinate cu o inst. gpl., eventual numai gpl ptr.varianta motor benzină


dar, ceea ce achiziționezi acolo, în Ro. cu:4- 5-6000€, în germania, belgia, sau olanda găsești la 1,5-2000€, ți-o poate achiziționa și transporta până la domiciliu un tir-ist român de încredere.

din 2005,...cca.35,000Km
1995 eur.
pic.autoscout24.net/images/957/521/0170521957001.jpg

Advertentienr.:
752054

Carrosserie:.........Anders (2 Stoelen)
Kilometerstand:...35.420 km
Bouwjaa..............02/2005
Vermogen:...........4 kW (5 pk)
Brandstof:............Benzine
Kleur:..................Blauw

Tel.: +31 (0)40 - 2925888
Fax: +31 (0)40 - 2825800


apropos: taxa de primă înmariculare "poluare", o mai mare idioțenie politică cu efecte atât de nocive (pur și simplu inacceptabile de un individ sănătos la cap), financiar economice în ceea ce privește respectul statului, dar mai ales garantarea proprietății cetățeanului român,-concept constitțional- nici că putea fi generată , clocită și implementată decât în România.
A bloca efectiv, prin taxare excesivă comercializarea liberă a unui bun dobândit legal, fie el mobil sau imobil, printr-o taxă egală , sau chiar mai mare, decât valoarea de piață a bunului proprietate personală respectiv, este o imbecilitate greu de imaginat c-ar fi putut să se implmenteze altundeva.

Autoturismul, este o investiție, i.n.v.e.s.t.i.ț.i.e. n.e.c.e.s.a.r.ă ! pe care o pot valorifica comercializând-o oricând pentru a-mi obține o sumă necesară in cazul unei situații financiare de forță majoră.
Și chiar dacă acel bun mobil ar fi un lux, nici măcar atunci nu poți taxa și impozita excesiv tranzacționarea acelui bun.
Emil Boc, a promis în precedenta campanie electorală, că în momentul instalării pdl-ului la guvernare va abroga această taxare excesivă p care a impus-o gov.Tăriceanu, de ce n-a făcut-o ?
Atunci când francezii o să-și străngă catrafusele de pe la Piteși și-o să relocheze afacerea prin Maroc, sunt curios, ce justificări politice o să invoce o clasă politică ce și-a bătut joc de Români, îngrădindu-le, printr-o politică de taxare excesivă, (încă din 1993, autot. mai vchi de 8 ani, aceeași taxă, aceeași Mărie dar cu pălărie marca Traian.Băsescu, proaspăt ministru al transportuilor în gunernul d'lui.Văcăroiu) dreptul de a-și dobândi o strict necesară propietate mobilă dintr-o piață liberă.

Exact aceleași aberații, așa cum este și coplata în sistemul de sănătare de stat,sau aberanta noua lege a sănătății.
purși simplu își bat joc de voi.


Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 Ianuarie 2012, ora 00:36

Nu stiu de ce dar am impresia ca vorbesc cu ... Mytcor.
Asa sa fie ?

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 14 Ianuarie 2012, ora 13:15

Deci,s-a adeverit!
(Statul),a castigat batalia de la pompa!
Accize si bani adunati de la pompagii,datorita scoaterii unui anumit sortiment de carburant de la pompa,pompagiilor!

Raporteaza abuz de limbaj
sorin_ionescu_07

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Alexandria

Postat pe: 14 Ianuarie 2012, ora 14:36

Suntetzi penibili cu Protestele lui Peste Prajit...Combustibilul va trece usor de 7Ron pana la sfarsitul anului...

Raporteaza abuz de limbaj
250526__

7 mesaje
Membru din: 14/01/2012
Postat pe: 14 Ianuarie 2012, ora 15:44

De la: Silviu, la data 2012-01-14 00:36:50Nu stiu de ce dar am impresia ca vorbesc cu ... Mytcor.
Asa sa fie ?



posibil.

Raporteaza abuz de limbaj
250526__

7 mesaje
Membru din: 14/01/2012
Postat pe: 14 Ianuarie 2012, ora 15:57

De la: Tramp, la data 2012-01-14 13:15:27Deci,s-a adeverit!
(Statul),a castigat batalia de la pompa!
Accize si bani adunati de la pompagii,datorita scoaterii unui anumit sortiment de carburant de la pompa,pompagiilor!





a câștigat bătălia propagandistică , pe cea cu implicații juridico-economice mai va...
în România instanțele economice funcționează lent, apoi mai sunt și cele internaționale unde se pot contesta hotărârile instanțelor economice naționale, și tot așa....

mr. Tramp, ești naiv. niciodată, dar niciodată statul nu va câștiga un proces economic declanșat împotriva unei corporații,(petroliere)...dacă statul n-a știut, sau nu a dorit să-și construiască pârgiile de control și reglare a prețului carburanților auto în propria piață, acum , majoritateacetățenilor cu venituri salariale lunare medii și mici, pe care statul prin reprezentanții săi îi păstoresc, n-au altceva de făcut decât : să sufere , să suporte consecințele.

înțelegi?

Raporteaza abuz de limbaj
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 09:08

De la: 250526__, la data 2012-01-14 15:57:18
De la: Tramp, la data 2012-01-14 13:15:27Deci,s-a adeverit!
(Statul),a castigat batalia de la pompa!
Accize si bani adunati de la pompagii,datorita scoaterii unui anumit sortiment de carburant de la pompa,pompagiilor!





a câștigat bătălia propagandistică , pe cea cu implicații juridico-economice mai va...
în România instanțele economice funcționează lent, apoi mai sunt și cele internaționale unde se pot contesta hotărârile instanțelor economice naționale, și tot așa....

mr. Tramp, ești naiv. niciodată, dar niciodată statul nu va câștiga un proces economic declanșat împotriva unei corporații,(petroliere)...dacă statul n-a știut, sau nu a dorit să-și construiască pârgiile de control și reglare a prețului carburanților auto în propria piață, acum , majoritateacetățenilor cu venituri salariale lunare medii și mici, pe care statul prin reprezentanții săi îi păstoresc, n-au altceva de făcut decât : să sufere , să suporte consecințele.

înțelegi?

Pret mai mare la carburant=accize mai mari,bani mai multi la buget!
Normal,ca pana la urma (statul) nu o sa vada nici un ban de la aceste corporatii,inafara de accize!

Raporteaza abuz de limbaj
gabimuresan7

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Bistrita

Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 15:42

Subscriu!!!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

23741 mesaje
Membru din: 25/04/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 18:42

De la: 250526__, la data 2012-01-14 15:44:34
De la: Silviu, la data 2012-01-14 00:36:50Nu stiu de ce dar am impresia ca vorbesc cu ... Mytcor.
Asa sa fie ?



posibil.

Raporteaza abuz de limbaj
Nu te teme ca ai prea mult bun simt
claudiuzaharie

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Ianuarie 2012, ora 09:57

De acord

Raporteaza abuz de limbaj
9am242209

1 mesaj
Membru din: 12/09/2010
Postat pe: 22 Ianuarie 2012, ora 16:19

Da , este o idee buna.Numai asa poate reusim si noi sa lovim pe la spate in acesti SAMSARI ai produselor petroliere.SABOTAJ TOTAL nealimentand de la acestia.

Raporteaza abuz de limbaj
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 23 Ianuarie 2012, ora 09:16

Silviu,vezi ca a scos OPEL ,un motorinar de 1,4 turbo, cu instalatie GPL!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 24 Ianuarie 2012, ora 16:42

De la: Tramp, la data 2012-01-23 09:16:27Silviu,vezi ca a scos OPEL ,un motorinar de 1,4 turbo, cu instalatie GPL!


Multumesc, era mai util daca-mi ziceai si linkul ...

Deocamdata caut un microcar ... pe la 2.000 euro ...
La 3% consum real, fara alte fite ...

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 25 Ianuarie 2012, ora 09:39

De la: Silviu, la data 2012-01-24 16:42:18
De la: Tramp, la data 2012-01-23 09:16:27Silviu,vezi ca a scos OPEL ,un motorinar de 1,4 turbo, cu instalatie GPL!


Multumesc, era mai util daca-mi ziceai si linkul ...

Deocamdata caut un microcar ... pe la 2.000 euro ...
La 3% consum real, fara alte fite ...

Poate te ajuta cu ceva ! www.sebigaz.ro/


Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 31 Ianuarie 2012, ora 19:52

Nu mai sfatuiesc pe nimeni sa faca faza cu HHO-ul sau alte inventii pe motorul masinii sale.
Pentru ca, actualmente VW este in service, cu cuzinetii zob, cu tachetii parf si cine stei ce-or mai gasi, iar eu umblu pe la banca dupa credit ca sa-l pot repara.
M-am hotarat sa ascut sfatul pretenului de mai su si o sa-mi iau un matiz pe gaz pentru naveta, iar Sharanul sa-l pun la punct si sa-l tin pentru iesiri rare, vacante, concedii (daca-oi mai avea bani si pentru asa ceva).
Repet, pentru mine, chestia cu HHO, a murit.

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Februarie 2012, ora 00:52

Nu se poa....
Si eu care vroiam sa imi iau un atv.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Februarie 2012, ora 16:00

De la: nastasemihail, la data 2012-02-01 00:52:50Nu se poa....
Si eu care vroiam sa imi iau un atv.


Sa inteleg ca te bucuri, nene Nastase ... ?
Nu prea sade frumos ...

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
9am148693

6 mesaje
Membru din: 5/10/2009
Postat pe: 1 Februarie 2012, ora 16:21

Reusita va fi cand luna Februarie va avea 30 de zile ,pana atunci economisiti iarna sa aveti bani pentru vara sa circulati mai mult cu masina .

Raporteaza abuz de limbaj
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 3 Februarie 2012, ora 09:14

De la: Silviu, la data 2012-01-31 19:52:31Nu mai sfatuiesc pe nimeni sa faca faza cu HHO-ul sau alte inventii pe motorul masinii sale.
Pentru ca, actualmente VW este in service, cu cuzinetii zob, cu tachetii parf si cine stei ce-or mai gasi, iar eu umblu pe la banca dupa credit ca sa-l pot repara.
M-am hotarat sa ascut sfatul pretenului de mai su si o sa-mi iau un matiz pe gaz pentru naveta, iar Sharanul sa-l pun la punct si sa-l tin pentru iesiri rare, vacante, concedii (daca-oi mai avea bani si pentru asa ceva).
Repet, pentru mine, chestia cu HHO, a murit.

Gazul a scazut la 3 lei litrul,iara motorina a sarit usor de 6 lei litrul!

Raporteaza abuz de limbaj
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 3 Februarie 2012, ora 09:15

De la: nastasemihail, la data 2012-02-01 00:52:50Nu se poa....
Si eu care vroiam sa imi iau un atv.

Credeam ca vrei un fulger cu gaz!

Raporteaza abuz de limbaj
_9am250_

27 mesaje
Membru din: 3/02/2012
Postat pe: 3 Februarie 2012, ora 14:29

De la: _250526, la data 2012-01-13 04:03:41
Soluția există, o am, dar am să vă las s-o găsiți singuri, curaj, gândiți pragmatic în interesul vostru.
În cazul unui eșec, am s-o expun , vă las totuși un timp limitat,3 zile, suficient pentru un popor inteligent și descurcăreț, nu ?


"Protestul nu va avea nici o sansa.
Nu crezi"

Exact,nici o șansă!




Postat pe: 12 Ianuarie 2012, ora 18:47
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ia ziceți-mi, prețul cu amănuntul , la pompă pe litrul de carburant, îl achiți cu tva inclus înainte de accizare sau după ce același litru a fost deja accizat, taxat, impozitat de către stat?.. la care se adaugă și o indexare conform ratei inflației și-a marjei de profit pe care comerciantul respectiv și-l dorește realizat? Imaginează-ți că plătești un tva/l de carburant ce reprezintă cu 24% mai mult din preț/l...și-ar mai fi câteva , dar...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V-am prois ca revin, si ca am solutia...dar,...

.... observ ca stocul de baieti inteligenti s-a cam epuizat prin Romania, asa ca,...
.... m-am gandit sa va ofer o carja specifica, extreasa dintr-un text anterior,p robabil, ...cine stie!?...
.... posibil sa va pice fisaa! cum sa reduceti pretul/ litrul de carburant comercializat in statia peco.

Raporteaza abuz de limbaj
_9am250_

27 mesaje
Membru din: 3/02/2012
Postat pe: 3 Februarie 2012, ora 15:16

De la: _9am250_, la data 2012-02-03 14:29:29
De la: _250526, la data 2012-01-13 04:03:41
Soluția există, o am, dar am să vă las s-o găsiți singuri, curaj, gândiți pragmatic în interesul vostru.
În cazul unui eșec, am s-o expun , vă las totuși un timp limitat,3 zile, suficient pentru un popor inteligent și descurcăreț, nu ?


"Protestul nu va avea nici o sansa.
Nu crezi"

Exact,nici o șansă!




Postat pe: 12 Ianuarie 2012, ora 18:47
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ia ziceți-mi, prețul cu amănuntul , la pompă pe litrul de carburant, îl achiți cu tva inclus înainte de accizare sau după ce același litru a fost deja accizat, taxat, impozitat de către stat?.. la care se adaugă și o indexare conform ratei inflației și-a marjei de profit pe care comerciantul respectiv și-l dorește realizat? Imaginează-ți că plătești un tva/l de carburant ce reprezintă cu 24% mai mult din preț/l...și-ar mai fi câteva , dar...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V-am prois ca revin, si ca am solutia...dar,...

.... observ ca stocul de baieti inteligenti s-a cam epuizat prin Romania, asa ca,...
.... m-am gandit sa va ofer o carja specifica, extreasa dintr-un text anterior,p robabil, ...cine stie!?...
.... posibil sa va pice fisaa! cum sa reduceti pretul/ litrul de carburant comercializat in statia peco.




??????

Raporteaza abuz de limbaj
pascu08_yahoo_com

1522 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Postat pe: 4 Februarie 2012, ora 16:51



.... observ ca stocul de baieti inteligenti s-a cam epuizat prin Romania, asa ca,...
.... m-am gandit sa va ofer o carja specifica, extreasa dintr-un text anterior,p robabil, ...cine stie!?...
.... posibil sa va pice fisaa! cum sa reduceti pretul/ litrul de carburant comercializat in statia peco.[/quote]



??????[/quote]
Stii ceva de cit platim fiecare pentru bancorex?
Abramburiciu din capul satului stie?
Avem cea mai scumpa motorina raportat la puterea de cumparare...................................
Ricsa va mai spune ceva ?
Poate bita si demonstratiile interminabile sa mai schimbe ceva/

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

106 mesaje
Membru din: 17/07/2011
Postat pe: 5 Februarie 2012, ora 20:04

păi , ar fi cam așa:

-acciză %
-taxă drum %
-taxă solidaritate %(holdup-ul bancorex- trecut la datoriapublică)
- T.V.A %

Acum, mergeți și întrebați un contabil, dacă nu cumva, taxarea și impozitarea prețulului / litrul de carburant comercializat în stația PECO, conform tuturor normelor contabile, cât si :

cod fiscal 2012

ART. 3 Principiile fiscalității
Impozitele și taxele reglementate de prezentul cod se bazează pe următoarele principii:
a) neutralitatea măsurilor fiscale în raport cu diferitele categorii de investitori și capitaluri, cu forma de proprietate, asigurând condiții egale investitorilor, capitalului român și străin;
b) certitudinea impunerii, prin elaborarea de norme juridice clare, care să nu conducă la interpretări arbitrare, iar termenele, modalitatea și sumele de plată să fie precis stabilite pentru fiecare plătitor, respectiv aceștia să poată urmări și înțelege sarcina fiscală ce le revine, precum și să poată determina influența deciziilor lor de management financiar asupra sarcinii lor fiscale;
c) echitatea fiscală la nivelul persoanelor fizice, prin impunerea diferită a veniturilor, în funcție de mărimea acestora;
d) eficiența impunerii prin asigurarea stabilității pe termen lung a prevederilor Codului fiscal, astfel încât aceste prevederi să nu conducă la efecte retroactive defavorabile pentru persoane fizice și juridice, în raport cu impozitarea în vigoare la data adoptării de către acestea a unor decizii investiționale majore.

este o speță penală,sau.....
întro-o altă ordine de idei,
dacă nu cumva,
pușcărie scrie pe ei !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 6 Februarie 2012, ora 14:55

De la: 0773H, la data 2012-02-05 20:04:51păi , ar fi cam așa:

-acciză %
-taxă drum %
-taxă solidaritate %(holdup-ul bancorex- trecut la datoriapublică)
- T.V.A %

Acum, mergeți și întrebați un contabil, dacă nu cumva, taxarea și impozitarea prețulului / litrul de carburant comercializat în stația PECO, conform tuturor normelor contabile, cât si :

cod fiscal 2012

ART. 3 Principiile fiscalității
Impozitele și taxele reglementate de prezentul cod se bazează pe următoarele principii:
a) neutralitatea măsurilor fiscale în raport cu diferitele categorii de investitori și capitaluri, cu forma de proprietate, asigurând condiții egale investitorilor, capitalului român și străin;
b) certitudinea impunerii, prin elaborarea de norme juridice clare, care să nu conducă la interpretări arbitrare, iar termenele, modalitatea și sumele de plată să fie precis stabilite pentru fiecare plătitor, respectiv aceștia să poată urmări și înțelege sarcina fiscală ce le revine, precum și să poată determina influența deciziilor lor de management financiar asupra sarcinii lor fiscale;
c) echitatea fiscală la nivelul persoanelor fizice, prin impunerea diferită a veniturilor, în funcție de mărimea acestora;
d) eficiența impunerii prin asigurarea stabilității pe termen lung a prevederilor Codului fiscal, astfel încât aceste prevederi să nu conducă la efecte retroactive defavorabile pentru persoane fizice și juridice, în raport cu impozitarea în vigoare la data adoptării de către acestea a unor decizii investiționale majore.

este o speță penală,sau.....
întro-o altă ordine de idei,
dacă nu cumva,
pușcărie scrie pe ei !


Mai frate, noi vorbeam despre altceva.
Pun pariu ca esti p-afara si ne ti prelegeri despre ce sa facem noi, asa, teoretic ... ne dai sarcini pe care nu le putem rezolva ... n-are nici o importanta ca ai perfecta dreptate.
Nu ne ajuta la nimic.
Eu am ascultat sfatul unuia de pe aici, poate chiar tu, si mi-am luat un Matiz pe GPL, de ocazie si m-am lasat de experimente de gen HHO.
Asta este; prost sa fi dar sa-ti revi.
Daca vrea cineva kitul complet HHO la jumatate de pret (cu chip EFIE, PVM, ampermetru digital cu sunt) sa ma caute.
Dupa parerea mea, evident gresita, teoretizarea asta a preturilor carburantilor, a taxelor si accizelor aplicate combustibililor in Ro, n-au decat rolul de informare si amarare a celor ca mine. IN plan practic - canci !
Daca sunt insi pragmatici care vor sa mai dezbata chestia, bine, eu am rezolvat problema si am o naveta mai ieftina decat pana acum cu o masina mica, usor de intretinut ...fara fite ... si gata.
Va pup, pa !


Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
goia_hora_ibw

7 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Postat pe: 9 Februarie 2012, ora 18:20

eu zic ca merita incercat nu avem ce pierde hai sa vedem ce iese avem si alte pompe decat omw petrom si altii trimiteti la toate cunostintele da eu zic ca o saptamana e prea putin hai sa le intoarcem spatele cel putin o luna

Raporteaza abuz de limbaj
goia_hora_ibw

7 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Postat pe: 9 Februarie 2012, ora 18:22

eu zic ca merita incercat nu avem ce pierde hai sa vedem ce iese avem si alte pompe decat omw petrom si altii trimiteti la toate cunostintele da eu zic ca o saptamana e prea putin hai sa le intoarcem spatele cel putin o luna

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Micsorarea pretului la carburant
Mergi la: