back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Micsorarea pretului la carburant

 


 
Pagini: << 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 >> Sari la pagina:
 
leonard

45 mesaje
Membru din: 23/10/2009
Postat pe: 26 Octombrie 2011, ora 18:04

De la: Silviu, la data 2011-10-26 08:31:59
De la: leonard, la data 2011-10-26 03:44:54
De la: Silviu, la data 2011-10-25 14:46:57De la Paris pana la mine acasa sunt 2200 km.
De unde vi de zici ca faci 4.000 km ?
EU locuiesc intrun sat la 30 km de Madrid ,si ultima data cind am fost am avut in jurul la 3800 de km ,avind destinatie Braila municipiu ,dar cu fiecere ruta asa am ajuns la 3800-4000, exclud ruta de Slovenia pentru ca nu am incredere sa circul pe zona aceasta! am venit pe :spania-franta-italia- austria-ungaria -romania ,acum vreu sa incerc sa vin pe o ruta care o faceam cu trailerul ,cu spania -franta -germania doar pe drumuri nationale , si dupa aceea sa intru in autopiste,ca este mai ieftin in austria-ungaria au ca noi vigneta ,in felul acesta economisesc dus-intors aproximativ 400 €,taxe de autostrazi,e cva nu ?Salut si sa ne auzim cu bine !!!


Da, ai dreptate, eu am batut drumurile astea pe autostrazi , ori cu treaba (pana la Viena si inapoi) ori cin concediu si nu m-am gandit la taxele de autostradacare sunt foarte mari, intr-adevar ...

Revenind la chestia cu HHO, am subliniat ca am reusit sa fac micuta instalatie sa functioneze dar nu obtin nici o economie de carburant. Poate si pentru ca nu exista perpetuum mobile. Curentul absorbit de 12-15 A, face ca motorul sa fie novoit sa suporte o povara in plus. Orice consumator electric suplimentar duce la cresterea consumului pe orice masina.
Teoretic ar fi trebuit ca, datorita calitatilor puternic explozive ale hidrogenului, acesta, amestecat cu motorina si oxigenul, sa dea o explozie mai puternica, in urma careia, rezidurile rezultate in urma arderii sa fie mult mai mici. Si sa fie nevoie de mai putina mmotorina pentru explozie. Numai ca trebuie sa-i spuna cineva lui ECU sa dea mai putina motorina injectoarelor. Si asta ar trebui sa se faca reducand timpul de deschidere a duzelor.
Se pare ca asta nu se poate face la motorul cu pompe-duze cu care este echipata masina mea.
Dar, ma mai lupt, poate voi gasi pe cineva care stie bine de tot cum e cu partea asta electronica ce comanda totul pe masina mea.

Ma intreb, la chestia aia cu pistoanele-plita incalzite electric, sau cu chiuloasa-plita electrica, de unde vine electricitatea ? Si la ce randament ? De la acumulator ? Care se incarca ulterior ... si merge treaba pana cand se inverseaza raportul energiei, adica se produce mai putin decat se consuma ?

Se spune ca viitorul este al autovehiculelor electrice, cu acumulatori.
Dar nu se spune cat casta energia electrica pentru incarcarea acumulatorilor si ce inseamna asta in moneda / 100 km parcursi.
Ca si cum energia electrica ar fi gratuita in raport cu carburantii (benzina, motorina).
Stie cineva ?

Pe mine m-a cam desumflat chestia asta cu HHO si am hotarat sa fac public toata povestea, doar doar, ori mai aflu ceva si reusesc s-o fac sa roduca o economie, ori ii scutesc pe altii, naivi ca si mine, sa investeasca in ceva ce nu merge.
Buna ziua.Nea Silviu dumneata dupa cit inteleg ai un motor (comonrrail) adica rampa comuna cum o cunoastem noi , este gresit faptul ca dumneata folosesti un EFIE care se poate uza doar la motoare din 2007 inainte ma refer la diessel pentru ca doar aceste motoare vin eqipate cu sonde LAMBDA ,avind un motor cu rampa comuna este egal cu cel cu pompa de injectie ,de ce ? pentru ca ambele au MAP si MAF ,asta inseamna ca EFIE nu-ti este de niciun folos ,deci nu are cum sa te ajute nu este proiectat pentru asa ceva ,ceea ceti trebuie dumitale este un regulator de MAP MAF care apare ca o cutie normala de EFIE dar este prevazuta la exterior cu doua pontetiometre si un contact de ON-OFF,cu acele doua pontetiometre reglezi cum vrei debitul de motorina si mersul generatorului .Noi il numim aici (INSELATOR ) este curios dar astai traducerea ,iti aduci aminte ca intrebam eu daca ai pontetiometre in EFIE de asta vorbeam fiindca eu credeam ca dumneata confunzi aparatele ,.Acesta este un aparat de genul EFIE dar are alte functii :tocmai acela de a corecta cantitatea de motorina injectata :cum cantitatea de motorina este gestionata de ECU,care la rindul sau primeste informatii de (temperatura APEI ,de temperatura AERULUI ,si de volumul de AER ce foloseste motorul ).Motorul neuzind sonde LAMBDA nu are nevoie de EFIE ,pt.ca acesta merge in regim automat in tamdem cu ECU,celalalt regulator merge in voia ta cum il reglezi adica vrei un regim normal ?il lasi in zero ,vrei economie?reglezi din pontetiometru debitul de aer dar de fapt asta este a insela ECU pentru ca debitul ramine acelasi doar ECU intelege ca ca nu mai este nevoie de aceasi cantitate de motorina neavind un volum de AER consumat eqivalent la perioda anteriora iar dumneata completezi lipsa de motorina cu HHO. Nu stiu daca m-am explicat indeajuns pentru a fi pe intelesul tuturor dar mai incercam .Salutare si sa auzim de bine !!(in curind am sa mai pun poze cu citeva din aparatele cu care am facut probe , si cu explicatiile de rigoare ) salut.


Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 26 Octombrie 2011, ora 19:20

Motorul meu este de 1,9 TDI, din 2003, n-are sonde lambda dar are MAP si MAF.
Cat costa chipul ala EFIE care are posibilitatea de reglaj ?
Asa este este un inselator, un tip l-a numit "parazit" care are rolul de a pacali ECU cu privire la cata motorina sa dea prin injectoare.

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
leonard

45 mesaje
Membru din: 23/10/2009
Postat pe: 26 Octombrie 2011, ora 21:12

salut.pai in momentul acesta nu pot sa-ti zic pt. ca nu il mai au la vinzare ,dar daca vrei sa vezi cum arata intra pe (ebay españa, si cauta in accesorios de coche (hho) todas provincias ) cind vad ca o sa apara iara o sa pot sa-ti spun .

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 26 Octombrie 2011, ora 21:30

De la: leonard, la data 2011-10-26 21:12:11salut.pai in momentul acesta nu pot sa-ti zic pt. ca nu il mai au la vinzare ,dar daca vrei sa vezi cum arata intra pe (ebay españa, si cauta in accesorios de coche (hho) todas provincias ) cind vad ca o sa apara iara o sa pot sa-ti spun .


Vezi, asa patesc mai peste tot ... tocmai acum s-a terminat ...
Ca la pescuit, ... .... daca veneati saptamana trecuta sau saptamana viitoare ....
Crezi ca eu stiu spaniola ?
Ca ma descurc prin hatisurile alea ...
Si daca-l vad, ce ?

Am sa dau jos chipul ala Efie pentru ca, dupa 500 km parcursi a crescut consumul cu cca 6-7% fata de cel fara HHO.
Mai fac 500 de km si daca nu vrea si nu vrea, salut !
Si nici n-o sa mai vreau sa aud despre chestii d-astea.

Multumesc pentru sfaturi.

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
leonard

45 mesaje
Membru din: 23/10/2009
Postat pe: 27 Octombrie 2011, ora 04:45

De la: Silviu, la data 2011-10-26 21:30:56
De la: leonard, la data 2011-10-26 21:12:11salut.pai in momentul acesta nu pot sa-ti zic pt. ca nu il mai au la vinzare ,dar daca vrei sa vezi cum arata intra pe (ebay españa, si cauta in accesorios de coche (hho) todas provincias ) cind vad ca o sa apara iara o sa pot sa-ti spun .


Vezi, asa patesc mai peste tot ... tocmai acum s-a terminat ...
Ca la pescuit, ... .... daca veneati saptamana trecuta sau saptamana viitoare ....
Crezi ca eu stiu spaniola ?
Ca ma descurc prin hatisurile alea ...
Si daca-l vad, ce ?

Am sa dau jos chipul ala Efie pentru ca, dupa 500 km parcursi a crescut consumul cu cca 6-7% fata de cel fara HHO.
Mai fac 500 de km si daca nu vrea si nu vrea, salut !
Si nici n-o sa mai vreau sa aud despre chestii d-astea.

Multumesc pentru sfaturi.
Salut .este ca nu am de unde sati caut acuma ,pentru ca am intrat la pag .web de la acea firma si nu il mai au dar cei care au tot setul complet aceia din e bay españa il vind asa GEN.-PWM- REG(maf-map)=350€+10 taxe tr.iar generatorul este dublu fata de ce am vazut ca folosesti dumneata ,o sa mai caut sa vad ca era si o firma din URUGUAY care are un reprezentant in Spaña ,te anunt ce gasesc. ciau

Raporteaza abuz de limbaj
leonard

45 mesaje
Membru din: 23/10/2009
Postat pe: 28 Octombrie 2011, ora 20:22

CARE MAGAR DIN COMUNITATE IMI TOT STERGE MESAJALE????????????????????,CINE POATE SA O FACA,ESTE CA ULTIMILE DOUA MESAJE AU FOST STERSE .DECATRE CINE ??????NESIMTITILOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Fosta membra 9am.ro

23741 mesaje
Membru din: 25/04/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Octombrie 2011, ora 09:56

De la: leonard, la data 2011-10-28 20:22:38CARE MAGAR DIN COMUNITATE IMI TOT STERGE MESAJALE????????????????????,CINE POATE SA O FACA,ESTE CA ULTIMILE DOUA MESAJE AU FOST STERSE .DECATRE CINE ??????NESIMTITILOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bun venit in randul cenzuratilor

Raporteaza abuz de limbaj
Nu te teme ca ai prea mult bun simt
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 29 Octombrie 2011, ora 18:21

Eu nu sunt magarul ala.
Chiar ma interesa ce vrei sa spui.
Si nici n-am prea patit.
Am dezlegat chipul Efie, m-am uitat in el, n-are nici o posibilitate de reglaj manual ...
O sa vad cum mai e treaba cand voi merge cu masina. Peste vreo saptamana ca acum am un mic concediu.
Mai vorbim,
Sanatate.

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
leonard

45 mesaje
Membru din: 23/10/2009
Postat pe: 30 Octombrie 2011, ora 01:44

SINT DOAR NISTE MAGARI ,CEI CARE TOT CENZUREAZA MESAJELE,cu ce ia deranjat postarile mele ,ce au avut de cistigat NIMIC!!!este o lipsa de bun simt sa pui un forum la dispozitia cititorilor ca apoi sa-ti dai tu cu parerea daca meritta sau nu sa accepti postarea unor comentarii sau mesaje .astaeste .SINT DOAR MAGARI ........ !!!!!!

Raporteaza abuz de limbaj
leonard

45 mesaje
Membru din: 23/10/2009
Postat pe: 30 Octombrie 2011, ora 03:20

De la: Silviu, la data 2011-10-29 18:21:31Eu nu sunt magarul ala.
Chiar ma interesa ce vrei sa spui.
Si nici n-am prea patit.
Am dezlegat chipul Efie, m-am uitat in el, n-are nici o posibilitate de reglaj manual ...
O sa vad cum mai e treaba cand voi merge cu masina. Peste vreo saptamana ca acum am un mic concediu.
Mai vorbim,
Sanatate.
SALUT,vezi profilul meu ca am pus unele foto cu potentiator-ajustator MAP-MAF,si preturile cu care se vind ,cele in dolari sint din URUGUAY,si cele in euro sint din SPAÑA ,salut si sa auzimd bine

Raporteaza abuz de limbaj
leonard

45 mesaje
Membru din: 23/10/2009
Postat pe: 30 Octombrie 2011, ora 04:41

De la: Ingrid, la data 2011-10-29 09:56:59
De la: leonard, la data 2011-10-28 20:22:38CARE MAGAR DIN COMUNITATE IMI TOT STERGE MESAJALE????????????????????,CINE POATE SA O FACA,ESTE CA ULTIMILE DOUA MESAJE AU FOST STERSE .DECATRE CINE ??????NESIMTITILOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bun venit in randul cenzuratilor

Raporteaza abuz de limbaj
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 31 Octombrie 2011, ora 09:21

De la: leonard, la data 2011-10-30 04:41:16
De la: Ingrid, la data 2011-10-29 09:56:59
De la: leonard, la data 2011-10-28 20:22:38CARE MAGAR DIN COMUNITATE IMI TOT STERGE MESAJALE????????????????????,CINE POATE SA O FACA,ESTE CA ULTIMILE DOUA MESAJE AU FOST STERSE .DECATRE CINE ??????NESIMTITILOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bun venit in randul cenzuratilor

Cand incepi sa faci reclama gratuit, dispare!

Raporteaza abuz de limbaj
mviurie

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Bacau

Postat pe: 31 Octombrie 2011, ora 09:47

Sunt de acord! Numai OMV-ul e de vina! A cumparat pe nimic o companie foarte buna si competititva, acum este cel mai mare producator si furnizor de produse petroliere la nivel national si majoreaza preturile dupa bunul plac. Pe langa acestea, mai si exploateaza resursele de natioanle de petrol, care conform Constitutiei sunt avutia intregului popor! Daca nu ar duce OMV-ul o politica necontrolata de majorari de preturi, care la moment dat devine una antinationala, nici ceilalti producatori si furnizori de carburanti din tara nu si-ar permite sa majoreze preturile dupa bunul plac!
Sa nu uitam si de "guvernati", care ne promit de mai mult timp marea cu sarea, ca vor tine sub control evolutia preturilor la produsele petroliere... Nu pentru ca nu pot, ci pentru ca nu vor, nu exista acest control...

Raporteaza abuz de limbaj
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 31 Octombrie 2011, ora 14:48

De la: mviurie, la data 2011-10-31 09:47:40Sunt de acord! Numai OMV-ul e de vina! A cumparat pe nimic o companie foarte buna si competititva, acum este cel mai mare producator si furnizor de produse petroliere la nivel national si majoreaza preturile dupa bunul plac. Pe langa acestea, mai si exploateaza resursele de natioanle de petrol, care conform Constitutiei sunt avutia intregului popor! Daca nu ar duce OMV-ul o politica necontrolata de majorari de preturi, care la moment dat devine una antinationala, nici ceilalti producatori si furnizori de carburanti din tara nu si-ar permite sa majoreze preturile dupa bunul plac!
Sa nu uitam si de "guvernati", care ne promit de mai mult timp marea cu sarea, ca vor tine sub control evolutia preturilor la produsele petroliere... Nu pentru ca nu pot, ci pentru ca nu vor, nu exista acest control...

Poveste ,uite e' ,,acum nu mai e'...............si lupul manca linistit!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 31 Octombrie 2011, ora 17:42

De la: mviurie, la data 2011-10-31 09:47:40Sunt de acord! Numai OMV-ul e de vina! A cumparat pe nimic o companie foarte buna si competititva, acum este cel mai mare producator si furnizor de produse petroliere la nivel national si majoreaza preturile dupa bunul plac. Pe langa acestea, mai si exploateaza resursele de natioanle de petrol, care conform Constitutiei sunt avutia intregului popor! Daca nu ar duce OMV-ul o politica necontrolata de majorari de preturi, care la moment dat devine una antinationala, nici ceilalti producatori si furnizori de carburanti din tara nu si-ar permite sa majoreze preturile dupa bunul plac!
Sa nu uitam si de "guvernati", care ne promit de mai mult timp marea cu sarea, ca vor tine sub control evolutia preturilor la produsele petroliere... Nu pentru ca nu pot, ci pentru ca nu vor, nu exista acest control...


Te inseli partial: nici nu pot (de-adevaratelea !) si nici nu vor !

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
leonard

45 mesaje
Membru din: 23/10/2009
Postat pe: 31 Octombrie 2011, ora 21:11

De la: Tramp, la data 2011-10-31 09:21:53
De la: leonard, la data 2011-10-30 04:41:16
De la: Ingrid, la data 2011-10-29 09:56:59
De la: leonard, la data 2011-10-28 20:22:38CARE MAGAR DIN COMUNITATE IMI TOT STERGE MESAJALE????????????????????,CINE POATE SA O FACA,ESTE CA ULTIMILE DOUA MESAJE AU FOST STERSE .DECATRE CINE ??????NESIMTITILOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bun venit in randul cenzuratilor

Cand incepi sa faci reclama gratuit, dispare!
Intentia mea nu a fost sa fac reclama nimanui si pre putn gratuita ,eu am intentionat doar sa indrum anumite persoane in a ajuta si nimic mai mult ,nu cistig si nu pierd nimic daca ma intelegeti ?!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Noiembrie 2011, ora 17:43

De la: leonard, la data 2011-10-31 21:11:26
De la: Tramp, la data 2011-10-31 09:21:53
De la: leonard, la data 2011-10-30 04:41:16
De la: Ingrid, la data 2011-10-29 09:56:59
De la: leonard, la data 2011-10-28 20:22:38CARE MAGAR DIN COMUNITATE IMI TOT STERGE MESAJALE????????????????????,CINE POATE SA O FACA,ESTE CA ULTIMILE DOUA MESAJE AU FOST STERSE .DECATRE CINE ??????NESIMTITILOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bun venit in randul cenzuratilor

Cand incepi sa faci reclama gratuit, dispare!
Intentia mea nu a fost sa fac reclama nimanui si pre putn gratuita ,eu am intentionat doar sa indrum anumite persoane in a ajuta si nimic mai mult ,nu cistig si nu pierd nimic daca ma intelegeti ?!


Asa este, pe mine !
Ceilalti, ca de obicei, bat si ei din gura ... asa ca sa mai incurce lumea.
Leonarde, hai sa comunicam numai prin e-mail, pentru ca nu intereseaza povestea asta cu HHO pe nimeni altcineva.
Iti multumesc pentru ajutorul tau, am aflat din videoclipul ala cum e treaba cu senzorul MAF, care fir trebuie taiat, dupa ce este masurat (poate la mine sunt dispuse altfel in debitmetru (asa-i zic eu senzorului care este dupa filtrul de aer si care masoara temperatura si viteza aerului din admisie, nu stiu daca masoara cantitatea de oxigen ...)
Ti-am vazut poza si a ta si a fiului tau si esti un om de treaba. Ca multi din cei plecati pe-afara ...
Sper sa ne cunoastem personal cand vi in tara, acasa. Indiferent daca poti sau nu sa ... sti tu ce.
Sanatate !

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 2 Noiembrie 2011, ora 07:42

Salut.
Alta problema:
Cine poate sa-mi dea orice data de contact despre Corneliu Birtoc Baneasa, din Deva sau Timisoara, un tip care ar fi inventat un filtru de aer pentru orice motor termic, care realizeaza econommie de carburant de pana la 15 % ...
Am vazut despre el la TVR-1 si am auzit si la RRA despre chestia asta.
Am intrat pe net, am dat cautare dar n-am gasit decat comentarii, fara nici o posibilitate de identificare concreta a omului asta.
Daca cineva din Deva (am inteles ca acolo s-a implementat chestia cu filtrul de aer revolutionar pe mijloacele de trensport in comun si beneficiarii sunt multumiti, da rezultate ...) il rog sa-mi trimita orice au despre acest inventator.
Va multumesc.

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 3 Noiembrie 2011, ora 12:48

De la: Silviu, la data 2011-11-02 07:42:34Salut.
Alta problema:
Cine poate sa-mi dea orice data de contact despre Corneliu Birtoc Baneasa, din Deva sau Timisoara, un tip care ar fi inventat un filtru de aer pentru orice motor termic, care realizeaza econommie de carburant de pana la 15 % ...
Am vazut despre el la TVR-1 si am auzit si la RRA despre chestia asta.
Am intrat pe net, am dat cautare dar n-am gasit decat comentarii, fara nici o posibilitate de identificare concreta a omului asta.
Daca cineva din Deva (am inteles ca acolo s-a implementat chestia cu filtrul de aer revolutionar pe mijloacele de trensport in comun si beneficiarii sunt multumiti, da rezultate ...) il rog sa-mi trimita orice au despre acest inventator.
Va multumesc.

Nu este inca omologat.......................in cartea recordurilor!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Noiembrie 2011, ora 20:21

Trap, ca de obicei, zici si tu ceva, ca sa te dai interesant ...
De fapt nu spui nimic ... doar bati din gura (tastatura) de parca ai spune ceva, dar ... canci.

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
pascu08_yahoo_com

1522 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Postat pe: 6 Noiembrie 2011, ora 05:18

De la: mviurie, la data 2011-10-31 09:47:40Sunt de acord! Numai OMV-ul e de vina! A cumparat pe nimic o companie foarte buna si competititva, acum este cel mai mare producator si furnizor de produse petroliere la nivel national si majoreaza preturile dupa bunul plac. Pe langa acestea, mai si exploateaza resursele de natioanle de petrol, care conform Constitutiei sunt avutia intregului popor! Daca nu ar duce OMV-ul o politica necontrolata de majorari de preturi, care la moment dat devine una antinationala, nici ceilalti producatori si furnizori de carburanti din tara nu si-ar permite sa majoreze preturile dupa bunul plac!
Sa nu uitam si de "guvernati", care ne promit de mai mult timp marea cu sarea, ca vor tine sub control evolutia preturilor la produsele petroliere... Nu pentru ca nu pot, ci pentru ca nu vor, nu exista acest control...

Sa nu uitam ca au pus acolo un cetatean , bine platit . bineinteles membru de partid/
Cine sa scuture acest stat mincinos ?

Raporteaza abuz de limbaj
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 7 Noiembrie 2011, ora 09:20

De la: Silviu, la data 2011-11-03 20:21:49Trap, ca de obicei, zici si tu ceva, ca sa te dai interesant ...
De fapt nu spui nimic ... doar bati din gura (tastatura) de parca ai spune ceva, dar ... canci.
daca ,,minunea ''era folosita in ROMANIA,prost sa fie acele care nu o si OMOLOGA,in rest sunt POVESTI!


9am244815

1 mesaj
Membru din: 11/01/2011
Postat pe: 15 Noiembrie 2011, ora 19:17


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Noiembrie 2011, ora 09:40

Povestea cu PETROM sta cam asa.
Cand era "avutia intregului popor" se fura pe ruptelea si avutia asta aducea paguba intregului popor.
Ca si CFR azi, ca si aia de la huila, ca si aia de la ingrasamintele chimice de la Valcea, ca si aia de la .... ahaha .... cati nu mai sunt de iau banii ca sa produca paguba tututror celorlalti, de pe vremea comunistilor ....
Acum, chiar daca ne supara crescand pretul din pozitia de monopol, astia platesc taxe la buget, nu mai absorb bani de la buget ... Cei de la PMI nu degeaba ne impun sa le privatizam pe toate gaurile astea negre care ne trag in jos ...
Suna frumos ... avutia intregului popor ...
Niciodata n-a fost a intregului popor ci numai a acelei parti din popor care a jefuit-o.
Astia de tuna si fulgera ca nu mai e a ... intregului popor ... nu au aceeasi parere negativa despre Adrian Nastase care a luat-o de la popor si a dat-o aproape pe degeaba la domnii austrieci...
Pentru ca problema nu este ca a vandut-o ci ca a dat-o cam de pomana ... Cam pentru asta ar trebui sa raspunda, cam ca Iulia Timosenco din Ucraina, monseur Nastase ... care, in ultima vreme este vocal nevoie mare ...
In fine, mai vorbim.
Petromul face ce vrea pentru ca poate si asta e treaba.
Cei care vorbesc despre avutia intregului popor sunt niste ipocriti.

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 17 Noiembrie 2011, ora 08:55

De la: Silviu, la data 2011-11-16 09:40:11Povestea cu PETROM sta cam asa.
Cand era "avutia intregului popor" se fura pe ruptelea si avutia asta aducea paguba intregului popor.
Ca si CFR azi, ca si aia de la huila, ca si aia de la ingrasamintele chimice de la Valcea, ca si aia de la .... ahaha .... cati nu mai sunt de iau banii ca sa produca paguba tututror celorlalti, de pe vremea comunistilor ....
Acum, chiar daca ne supara crescand pretul din pozitia de monopol, astia platesc taxe la buget, nu mai absorb bani de la buget ... Cei de la PMI nu degeaba ne impun sa le privatizam pe toate gaurile astea negre care ne trag in jos ...
Suna frumos ... avutia intregului popor ...
Niciodata n-a fost a intregului popor ci numai a acelei parti din popor care a jefuit-o.
Astia de tuna si fulgera ca nu mai e a ... intregului popor ... nu au aceeasi parere negativa despre Adrian Nastase care a luat-o de la popor si a dat-o aproape pe degeaba la domnii austrieci...
Pentru ca problema nu este ca a vandut-o ci ca a dat-o cam de pomana ... Cam pentru asta ar trebui sa raspunda, cam ca Iulia Timosenco din Ucraina, monseur Nastase ... care, in ultima vreme este vocal nevoie mare ...
In fine, mai vorbim.
Petromul face ce vrea pentru ca poate si asta e treaba.
Cei care vorbesc despre avutia intregului popor sunt niste ipocriti.

Tot ce a construit ROMANUL pana in '9,au vandut (revolutionarii) dupa '90.

Raporteaza abuz de limbaj
9am077244

28 mesaje
Membru din: 18/06/2009
Postat pe: 23 Noiembrie 2011, ora 14:15


Raporteaza abuz de limbaj
premier_class1

22 mesaje
Membru din: 15/09/2010
Oras: Braila

Postat pe: 24 Noiembrie 2011, ora 06:14

Doar asa sa intelegem ca ISCALESCU este persoana care nu doreste binele Romaniei ! ... Cand toate preturile scad iar monezile se devalorizeaza ,domnul ISCALESCU -guvernatorul ,raporteaza Leul romanesc la ultima hartie igienica pe care o gaseste mai scumpa pe mapamond !...Acestui mincinos i-a crescut nasul fiindca minte mai mult decat Pinochio ! In momentul cand Barilul de petrol de pe toata planeta ,scade la pret ,Iscalescu intelege tot in dauna romanului sa creasca pretul carburantilor prin deprecierea voita a Leului !

Raporteaza abuz de limbaj
DECAT O GROAZA FARA SFARSIT ; MAI BINE UN SFARSIT GROAZNIC. sI DACA TOT DORESTI SA RAMAI TANAR MEREU ,MORI IN LUPTA CAT MAI POTI. UN CALUGAR DE LA SCHITUL SIHLA MI-A SUGERAT SA-MI IUBESC DUSMANII . EU L-AM RUGAT SA-MI DEA VOIE CA IUBIREA RESPECTIVA SA O INCEP CU MAMA LOR.ADEVARUL ESTE CA DEGEABA AI PUTERE DACA NU AI BANI. AUR DACA FACI IN CASA SI NU AI CLIENT ,MORI CU AURUL DE FOAME LANGA TINE. ATENTIE ! DRAGOSTEA-I OARBA ;CASNICIA-I DESCHIDE OCHII !!!!
premier_class1

22 mesaje
Membru din: 15/09/2010
Oras: Braila

Postat pe: 24 Noiembrie 2011, ora 06:39

Am citit ,fiindca am invatat sa citesc ,dar nu am inteles !!!! Revolutionarii au vandut tara ???? !!!! ...Eu stiam ca Revi .din* 89 au adus democratia si pe meleagurile Romaniei si au oferit cu incredere PUTEREA democrata ALEGATORILOR ! Alegatorii au ales exact pe cei care au dorit sa-i reprezinte ,DUPA CHIPUL SI ASEMANAREA LOR ! Dezastrul tarii nu se datoreaza Revilor din *89 ,dupa parerea mea ,ci guvernantilor si parlamentarilor FLAMANZI ! Nu le iau apararea ,insa Revii ,cu toata indemnizatia reparatorie sunt vai de capul lor ;batrani ,bolnavi ,injurati ,huliti si umiliti ! Lor li se pune in carca ( PE NEDREPT,zic eu ),astazi, dezastrul Romaniei si starea jalnica a cetetenilor ei !Mai stiu ca Revii din *89,pe langa Democratia pe care au adus-o in Romania ,au umplut cimitirele cu mormintele lor !....".Pacat de sangele varsat !" Va repet ,nu am treaba cu Revi din *89 .insa eu gandesc altfel decat dumneavoastra ,fiindca ne aprindem greu cand este vorba despre Eroii Natiunii ,si ne stingem foarte repede !

Raporteaza abuz de limbaj
DECAT O GROAZA FARA SFARSIT ; MAI BINE UN SFARSIT GROAZNIC. sI DACA TOT DORESTI SA RAMAI TANAR MEREU ,MORI IN LUPTA CAT MAI POTI. UN CALUGAR DE LA SCHITUL SIHLA MI-A SUGERAT SA-MI IUBESC DUSMANII . EU L-AM RUGAT SA-MI DEA VOIE CA IUBIREA RESPECTIVA SA O INCEP CU MAMA LOR.ADEVARUL ESTE CA DEGEABA AI PUTERE DACA NU AI BANI. AUR DACA FACI IN CASA SI NU AI CLIENT ,MORI CU AURUL DE FOAME LANGA TINE. ATENTIE ! DRAGOSTEA-I OARBA ;CASNICIA-I DESCHIDE OCHII !!!!
Fosta membra 9am.ro

2310 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 25 Noiembrie 2011, ora 09:13

Eu ma gandeam ca pe topicul asta vorbim intre noi despre metode, dispozitive, echipamente inventate care pot fi montate pe masini astfel incat ele sa consume cat mai putin carburant. Astfel, la 100 km parcursi ar rezulta ca am reusit sa reducem pretul carburantului.
Politizarea subiectului, ca de ce maresc companiile petroliere pretul carburantului, ca de ce maresc statele accizele la carburant, ca de ce ... cate si mai cate ... alte asemenea, cred ca nu-si au rostul aici pentru ca nu sunt productive.
In loc sa facem schimb de informatii care ne-ar putea fi de folos cu aplicabilitate practica, ne pierdem vremea cu vaicareli ca la televizor, fara sa avem vreun rezultat palpabil, materializabil in bani, in economie ...
Totusi, eu am primit de la un tip din Timisoara, un sfat util, prin care mi s-a spus sa reduc amperajul la HHO si se pare ca este bun. Am redus la 6A, se genereaza constant bule de HHO si consumul pare sa fi scazut cam cu 6% ... dar este prematur sa fac aprecieri pentru ca am facut asta de vreo 3 zile. Cam peste o luna o sa pot avea rezultate clare.
Chestia este ca de luni de zile am alimentat de la Rompetrol cu mototina d-aia de zic astia ca este aditivata ... pana cand am observat ca astia fura la contor. De doua ori, m-am dus sa alimentez, cand mai aveam cel putin 10 litri in rezervorul de 75 de litri (nu mi-a aparut semnalizarea pe bord cu privire la necesitatea alimentarii ...) si am facut plinul cu 78, respectiv 79 de litri .... ceea ce este imposibil, oricat de "bombat" ar fi tocmai rezervorul meu ...
Asa incat am revenit la PETROM.
Eu va invit pe toti cei care aveti solutii sau idei privind reducerea consumului de carburant sa va spuneti opiniile aici, sa ne impartasim din experienta, doar-doar o iesi ceva.

Raporteaza abuz de limbaj
Un om inteligent poate spune de multe ori o prostie, dar un prost nu poate spune niciodata ceva inteligent.
aur52

5 mesaje
Membru din: 7/06/2010
Postat pe: 25 Noiembrie 2011, ora 15:56

De la: 9am178165, la data 2011-01-15 15:55:27Prieteni, va rog sa va alaturati protestului national, si incepand cu 17 ianuarie va rog sa nu mai alimentati la OMV Petrom, pe termen nelimitat. Doamne ajuta ca lovind cu protestul nostru un mare producator la nivel national, sa obtinem micsorarea pretului la carburant.
Cred ca sunteti de acord ca deja s-a trecut de anumite limite.

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Micsorarea pretului la carburant
Mergi la: