back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cine este dumnezeu ?!!!!

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 00:46

Un asemenea potop nu va mai fi niciodata, fiindca nu mai sint conditii. O seceta de f multi ani pe intreg globul, sau pe continente intregi. Asa a fost. Se spune acolo.
Ce a fost in realitate numai cei ce au scris stiu.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

747 mesaje
Membru din: 24/01/2011
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 04:15

Multi nici nu stiu ce inseamna crestin

Raporteaza abuz de limbaj
Astept aici...Nu muri inaintea mea, Te rog !
Fosta membra 9am.ro

747 mesaje
Membru din: 24/01/2011
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 04:21

De la: Porumbelul, la data 2010-08-09 18:55:58CREDETI CA SUNT SIMPLE COINCIDENTE???????????

John Lenon
(cantaret)
Cu cativa ani inainte de a muri, intr-un interviu pentru o revista americana , el a declarat:
„Crestinatatea va lua sfarsit, va disparea.. Nu este nevoie sa imi sustin aceasta idee. Sunt sigur.
Nu am ce spune despre Iisus, insa cei ce-L urmau erau oameni prea simpli, astazi noi suntem mai cunoscuti decat El" (1966).
Lennon, dupa ce a declarat ca membrii formatiei Beatles erau mai cunoscuti decat Iisus Christos, a fost impuscat de sase ori.
Tancredo Neves
(Presedinte al Braziliei )
In timpul campaniei prezidentiale, acesta a declarat ca, daca ar obtine 500.000 de voturi din partea partidului sau, nici Dumnezeu nu l-ar mai putea indeparta de la Presedintie. Bineinteles, a obitnut voturile, insa s-a imbolnavit cu o zi inainte de a deveni presedinte, apoi a murit.
Cazuza
(Compozitor, cantaret si poet bi-sexual)
In timpul unui spectacol in Canecio ( Rio de Janeiro ), in timp ce isi fuma tigara, a pufait fumul in aer si a spus: “Doamne, asta e pentru tine”. A murit la varsta de 32 de ani, de CANCER pulmonar, intr-un fel groaznic.
Cel care a construit Vasul Titanic
Dupa ce s-a incheiat construirea Vasului Titanic, un reporter l-a intrebat cat de sigur era vasul.
El a raspuns cu un ton ironic: “Nici chiar Dumnezeu nu il poate scufunda”
Toti stim ce a urmat.
Marilyn Monroe
(Actrita)
A fost vizitata de Billy Graham, in timpul unei reprezentatii a unui spectacol. Acesta a declarat ca Spiritul Lui Dumnezeu l-a trimis sa ii predice. Dupa ce a ascultat ceea ce a avea de spus Predicatorul, ea a replicat: ”N-am nevoie de Iisus al tau”. O saptamana mai tarziu, a fost gasita moarta, in apartamentul ei.

Bon Scott (Cantaret)
Fostul vocalist al formatiei AC/DC. Intr-un cantec din 1979, el spunea: Nu ma opriti: ma indrept pe drumul meu, pe drumul care duce in infern”. Pe 19 februarie 1980, Bon Scott a fost gasit mort, inecat cu propria voma
Campinas
(in 2005)

In Campinas , Brazilia, un grup de prieteni, beti, au luat, in drum, o alta prietena.... Mama a insotit-o pana la masina si, ingrijorata de starea in care se aflau prietenii ei, i-a spus, tinand-o de mana pe fata care se asezase in masina: “Fiica mea, mergi cu Dumnezeu si fie ca El sa te apere”. Aceasta a raspuns: “Poate doar daca El (Dumnezeu) merge in portbagaj, pentru ca aici, inauntru, ....e deja plin”. Peste cateva ore, a sosit vestea ca tinerii au fost implicati intr-un accident mortal, toti au murit, masina era de nerecunoscut, nu se mai putea spune ce tip de masina fusese, insa, in mod surprinzator, portbagajul era intact. Politia a declarat ca nu vedea in ce mod a putut ramane intact portbagajul. Spre surprinderea lor, in portbagaj, au gasit un carton de oua, iar acestea erau toate intregi.
Christine Hewitt
(ziarista si redactora de emisiuni de divertisment din Jamaica ) a declarat ca Biblia (Cuvantul lui Dumnezeu) este cea mai proasta carte scrisa vreodata. In iunie 2006 a fost gasita arsa in masina proprie.


Ba omule fiind lumea asa mare si sunt multi oameni publici care nu cred si mor dar sunt multi crstin la randul lor si si ei mor dar nu sunt mediatizati pentru ca nu sunt oameni care au schimbat ceva in lumea asta. cand vad ca va legati de oameni sau dati exemple John sau cine stie. Tu ai habar macar de ce a murit John? de ce a fost impuscat. Si asa le spui de parca dumnezeu se razbuna. Vezi de viata omule si nu incerca sa convingi lumea la crez daca ei nu simt asta. Ceva fortat nu este cu iubire. Treuie ei sa simta, sa creada si sa doreasca sa fie aproape de dumnezeu si ce faci tu , sunt mici si chiar blasfemii daca ii sa zic asa si parca pe tine te stiam sfant

Raporteaza abuz de limbaj
Astept aici...Nu muri inaintea mea, Te rog !
Fosta membra 9am.ro

747 mesaje
Membru din: 24/01/2011
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 04:24

Dumnezeu cel care a ridicat aceasta lume este bun
Dar cand vine vorba de popi care se culca cu minori sau iau bani de pe moartea unui om, nu am decat sa spun ca, bleah.

Raporteaza abuz de limbaj
Astept aici...Nu muri inaintea mea, Te rog !
Fosta membra 9am.ro

747 mesaje
Membru din: 24/01/2011
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 04:28

Nu am nimic cu nici o religie si nici cu Dumnezeu sa am ceva ura. Din cand in cand mai spun cate o rugaciune si parca ma simt mai bine si mai impacat cu greselile care le fac

Raporteaza abuz de limbaj
Astept aici...Nu muri inaintea mea, Te rog !
Fosta membra 9am.ro

747 mesaje
Membru din: 24/01/2011
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Martie 2011, ora 04:49

Eu sunt de parere ca nu am nevoie de nimeni sa vina sa imi spuna ca trebuie sa fiu langa Dumnezeu. Multi crestini, asa zisi crestini, considera ca sunt aproape de Dumnezeu, dar sunt pe departe de el. Nu stiu sa aprecieze viata. Viata este o minune curata si adevarata cu dovada ca traim. Ca murim maine sau peste 20 de ani. Asta este trebuie sa te impaci cu ideea dar ar fii bine daca pleci sa nu pleci gol. Lasa ceva in urma. Viata este un ciclu ce trebuie dus pana la capat. Nu fiti egoisti. Trebuie sa credeti in voi. Cu iubire si dragoste in suflet tot timpul si daca ceva nu iti place , nu judeca, dute de acolo si lasa in urma ta o urma de iubire si liniste. Sa aveti noroc si nocorul voi il faceti!!!

Raporteaza abuz de limbaj
Astept aici...Nu muri inaintea mea, Te rog !
OprisVasile

570 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Martie 2011, ora 15:50

De la: Piciul_frunza_de_arama, la data 2011-03-04 04:49:09Eu sunt de parere ca nu am nevoie de nimeni sa vina sa imi spuna ca trebuie sa fiu langa Dumnezeu. Multi crestini, asa zisi crestini, considera ca sunt aproape de Dumnezeu, dar sunt pe departe de el. Nu stiu sa aprecieze viata. Viata este o minune curata si adevarata cu dovada ca traim. Ca murim maine sau peste 20 de ani. Asta este trebuie sa te impaci cu ideea dar ar fii bine daca pleci sa nu pleci gol. Lasa ceva in urma. Viata este un ciclu ce trebuie dus pana la capat. Nu fiti egoisti. Trebuie sa credeti in voi. Cu iubire si dragoste in suflet tot timpul si daca ceva nu iti place , nu judeca, dute de acolo si lasa in urma ta o urma de iubire si liniste. Sa aveti noroc si nocorul voi il faceti!!!



ceea ce vrei tu sa spui este ca tu nu esti crestin , ca tu crezi intr-un dumnezeu care este cel din biblie si nu numai ci cu mult mai mult ...stai jos ...ca tine intorci cu furca prin tara ....

este veche problema si perimata ...ori de cate ori cuiva nu ii place crestinismul se bosumfla si isi face propria lui versiune " corecta " asupra lui Dumnezeu ....

nu comentez logica celor afirmate de tine in propozitiile de mai sus tin doar sa remarc ca sunt de-o ignoranta si tembelitate vrednica de un admin de 9am...ultima e o bomboana de silogism autentic romanesc ..." o semnam si o dam anonima .....Coane Fanica !"

numai bine.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

747 mesaje
Membru din: 24/01/2011
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Martie 2011, ora 16:31

De la: Opris_Vasile123, la data 2011-03-05 15:50:18
De la: Piciul_frunza_de_arama, la data 2011-03-04 04:49:09Eu sunt de parere ca nu am nevoie de nimeni sa vina sa imi spuna ca trebuie sa fiu langa Dumnezeu. Multi crestini, asa zisi crestini, considera ca sunt aproape de Dumnezeu, dar sunt pe departe de el. Nu stiu sa aprecieze viata. Viata este o minune curata si adevarata cu dovada ca traim. Ca murim maine sau peste 20 de ani. Asta este trebuie sa te impaci cu ideea dar ar fii bine daca pleci sa nu pleci gol. Lasa ceva in urma. Viata este un ciclu ce trebuie dus pana la capat. Nu fiti egoisti. Trebuie sa credeti in voi. Cu iubire si dragoste in suflet tot timpul si daca ceva nu iti place , nu judeca, dute de acolo si lasa in urma ta o urma de iubire si liniste. Sa aveti noroc si nocorul voi il faceti!!!



ceea ce vrei tu sa spui este ca tu nu esti crestin , ca tu crezi intr-un dumnezeu care este cel din biblie si nu numai ci cu mult mai mult ...stai jos ...ca tine intorci cu furca prin tara ....

este veche problema si perimata ...ori de cate ori cuiva nu ii place crestinismul se bosumfla si isi face propria lui versiune " corecta " asupra lui Dumnezeu ....

nu comentez logica celor afirmate de tine in propozitiile de mai sus tin doar sa remarc ca sunt de-o ignoranta si tembelitate vrednica de un admin de 9am...ultima e o bomboana de silogism autentic romanesc ..." o semnam si o dam anonima .....Coane Fanica !"

numai bine.


da ai dreptate si tu pacala

Raporteaza abuz de limbaj
Astept aici...Nu muri inaintea mea, Te rog !
Fosta membra 9am.ro

747 mesaje
Membru din: 24/01/2011
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Martie 2011, ora 16:32

Taci din gura pana nu stii ceva de mine si de religia mea sau ce crestin sunt eu. Taci din gura idiotule

Raporteaza abuz de limbaj
Astept aici...Nu muri inaintea mea, Te rog !
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 5 Martie 2011, ora 17:09

De la: Piciul_frunza_de_arama, la data 2011-03-05 16:32:46Taci din gura pana nu stii ceva de mine si de religia mea sau ce crestin sunt eu. Taci din gura idiotule




Bei ! Tu vrei sa-ti dai foc la valiza ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

747 mesaje
Membru din: 24/01/2011
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Martie 2011, ora 21:14

De la: _KARPOV, la data 2011-03-05 17:09:12
De la: Piciul_frunza_de_arama, la data 2011-03-05 16:32:46Taci din gura pana nu stii ceva de mine si de religia mea sau ce crestin sunt eu. Taci din gura idiotule




Bei ! Tu vrei sa-ti dai foc la valiza ?


nu ii problema ca duc lipsa si am loc destul pentru altele

Raporteaza abuz de limbaj
Astept aici...Nu muri inaintea mea, Te rog !
Fosta membra 9am.ro

747 mesaje
Membru din: 24/01/2011
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Martie 2011, ora 21:15

Nici prea incarcat nu ii bine ca ajungi sa vorbesti pe langa realitate

Raporteaza abuz de limbaj
Astept aici...Nu muri inaintea mea, Te rog !
Sil100

250 mesaje
Membru din: 1/09/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Martie 2011, ora 12:07

Cateva comentarii:

- In legatura cu evenimentele prezentate ca posibile coincidente: cantareti, actori, politicieni, etc. care ar fi murit dupa ce au spus ceva rau despre Dumnezeu. In primul rand e clar ca nu sunt coincidente, ci sunt fapte menite sa ilustreze o anumita parere a celui care le-a selectat. In al doilea rand nu stiu cat de adevarate sunt faptele prezentate, ultimul exemplul m-a dat pe spate: un accident de masina in care au murit toti cei din masina, dar portbagajul cu niste oua a ramas intact! In al treilea rand de ce nu-si pune nimeni intrebarea de ce sunt oamenii care au scris carti despre ateism si continua totusi sa traiasca? Richard Dawkins ar fi doar un exemplu.
Am vazut ca cineva a facut o observatie justa legata de stilul de viata si la posibilitatea de a muri al celor din exemplele de care s-a discutat. Sunt de acord cu aceasa observatie si vreau sa adaug ca pana la urma toti oamenii mor dintr-o cauza sau alta fie ei credinciosi sau nu... sa insemne asta ca Dumnezeu se supara pana la urma pe toti oamenii?

- La intrebarea cine ar trebui sa vina cu dovezi despre D-zeu credinciosi sau ateii (din comentariul lui Yorick) raspunsul mi se pare evident: credinciosii trebuie s-o faca pentru ca altfel e vai de capul lor. Poate vreun credincios sa demonstreze inexistenta lui Zeus, Alah, etc., etc, etc...? Ce anume il face pe un credincios sa aleaga o credinta sau alta? O analiza riguroasa a tuturor posibilitatilor care n-au fost demonstrate ca inexistente? Nu cred...
Un alt aspect al aceste probleme e interesul pe care-l au credinciosi. Atata timp cat ei vorbesc despre consecintele existentei lui D-zeu: o entitate careia sa i te inchini, pentru care sa ridici lacase de cult, care sa fie deservita de preoti intretinuti din banii comunitatii nu e normal ca ei sa vina cu dovezile?
O alta observatie: termenul de D-zeu e prea abstract, vag, incoerent... Despre care D-zeu vorbim pana la urma?

Argumentul orologiului e formulat cam asa: Daca mergi si gasesti pe jos un orologiu vei ajunge la concluzia ca cineva l-a facut, ca nu ar fi putut sa apara ceva atat de complex pur si simplu. De aici concluzia e ca si Pamantul, oamenii si tot ce nu e facut de oamenii trebuie sa fie facut de un "creator".
Acest argument e perfect pentru a explica unele actiuni umane. Putem intelege ca o masina e facuta de un om pentru ca stim cam cum se face (sau putem afla). Tot asa putem reconstitui scena unei crime pentru ca stim cum functioneaza o arma de foc si, pe baza urmelor ramase putem aproxima anumite actiuni. Acum, intrebarea e: ce ne spune argumentul orologiului despre Dumnezeu? E adevarata concluzia ca D-zeu i-a facut pe oameni, Pamantul, etc? De aici intram in domeniul presupunerilor, nu prea stim cum actioneaza D-zeu... N-ar fi mai corect sa folosim ceea ce stim sigur? Deci argumentul e bun pentru intlelegerea actiunilor umane si nesigur in cea ce-l priveste pe D-zeu. Pe de alta parte stim (din descriereile religioase) ca D-zeu are unele caracteristici umane: e ca un tata, e bun, iertator, rau sau razbunator (dupa unlele interpretari), etc., nu ne duce asta cu gandul la faptul ca "D-zeu" e o inventie umana?


- Ma amuza de cele mai multe ori cand vad comentarii care incearca sa defineasca ce e un crestin. Ba chiar uneori se foloseste sintagma "crestin adevarat". Problema cu o astfel de argumentatie e ca fiecare are o parere personala despre acest subiect. Oare nu reusesc crestinii sa se puna de acord?

Raporteaza abuz de limbaj
OprisVasile

570 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Martie 2011, ora 17:25

De la: Sil100, la data 2011-03-07 12:07:00 Cateva comentarii:

- In legatura cu evenimentele prezentate ca posibile coincidente: cantareti, actori, politicieni, etc. care ar fi murit dupa ce au spus ceva rau despre Dumnezeu. In primul rand e clar ca nu sunt coincidente, ci sunt fapte menite sa ilustreze o anumita parere a celui care le-a selectat. In al doilea rand nu stiu cat de adevarate sunt faptele prezentate, ultimul exemplul m-a dat pe spate: un accident de masina in care au murit toti cei din masina, dar portbagajul cu niste oua a ramas intact! In al treilea rand de ce nu-si pune nimeni intrebarea de ce sunt oamenii care au scris carti despre ateism si continua totusi sa traiasca? Richard Dawkins ar fi doar un exemplu.
Am vazut ca cineva a facut o observatie justa legata de stilul de viata si la posibilitatea de a muri al celor din exemplele de care s-a discutat. Sunt de acord cu aceasa observatie si vreau sa adaug ca pana la urma toti oamenii mor dintr-o cauza sau alta fie ei credinciosi sau nu... sa insemne asta ca Dumnezeu se supara pana la urma pe toti oamenii?

- La intrebarea cine ar trebui sa vina cu dovezi despre D-zeu credinciosi sau ateii (din comentariul lui Yorick) raspunsul mi se pare evident: credinciosii trebuie s-o faca pentru ca altfel e vai de capul lor. Poate vreun credincios sa demonstreze inexistenta lui Zeus, Alah, etc., etc, etc...? Ce anume il face pe un credincios sa aleaga o credinta sau alta? O analiza riguroasa a tuturor posibilitatilor care n-au fost demonstrate ca inexistente? Nu cred...
Un alt aspect al aceste probleme e interesul pe care-l au credinciosi. Atata timp cat ei vorbesc despre consecintele existentei lui D-zeu: o entitate careia sa i te inchini, pentru care sa ridici lacase de cult, care sa fie deservita de preoti intretinuti din banii comunitatii nu e normal ca ei sa vina cu dovezile?
O alta observatie: termenul de D-zeu e prea abstract, vag, incoerent... Despre care D-zeu vorbim pana la urma?

Argumentul orologiului e formulat cam asa: Daca mergi si gasesti pe jos un orologiu vei ajunge la concluzia ca cineva l-a facut, ca nu ar fi putut sa apara ceva atat de complex pur si simplu. De aici concluzia e ca si Pamantul, oamenii si tot ce nu e facut de oamenii trebuie sa fie facut de un "creator".
Acest argument e perfect pentru a explica unele actiuni umane. Putem intelege ca o masina e facuta de un om pentru ca stim cam cum se face (sau putem afla). Tot asa putem reconstitui scena unei crime pentru ca stim cum functioneaza o arma de foc si, pe baza urmelor ramase putem aproxima anumite actiuni. Acum, intrebarea e: ce ne spune argumentul orologiului despre Dumnezeu? E adevarata concluzia ca D-zeu i-a facut pe oameni, Pamantul, etc? De aici intram in domeniul presupunerilor, nu prea stim cum actioneaza D-zeu... N-ar fi mai corect sa folosim ceea ce stim sigur? Deci argumentul e bun pentru intlelegerea actiunilor umane si nesigur in cea ce-l priveste pe D-zeu. Pe de alta parte stim (din descriereile religioase) ca D-zeu are unele caracteristici umane: e ca un tata, e bun, iertator, rau sau razbunator (dupa unlele interpretari), etc., nu ne duce asta cu gandul la faptul ca "D-zeu" e o inventie umana?


- Ma amuza de cele mai multe ori cand vad comentarii care incearca sa defineasca ce e un crestin. Ba chiar uneori se foloseste sintagma "crestin adevarat". Problema cu o astfel de argumentatie e ca fiecare are o parere personala despre acest subiect. Oare nu reusesc crestinii sa se puna de acord?




...excelent ca de obicei .....


am sa fac pe avocatul diavolului si am sa iau apararea crestinilor ( )

la prima remarca unde spui ca de ce Richard Dawkins mai traieste inca desi vorbeste de dumnezeu ca de dracu ....pai domnule .....satana este cel care il apara ! nu este evident ?!

cat despre faptul ca eu ca si crestin aleg sa fiu ortodox si nu catolic este ca eu stiu ca religia mea este cea corecta ..de unde stiu ? pai sa il citez pe parintele Paraian care spunea ( citez din memorie ) " eu stiu ca religia mea e cea dreapta ! de unde stiu ? pai daca nu ar fi cea dreapta m-as duce in alta religie, as fi in religia ta " ....

( facand pe avocatul crestinilor ma manaca degetele sa comentez cele zise dar o las pentru voi desi tampenia e vizibila de la o posta !)

Cat despre argumentul orologiului sau principiul ceasornicarului este corect si pentru noi caci noi suntem niste masinarii minunate create de dumnezeu spre a il bucura atunci cand se plimba prin gradina edenului si ne vedea in cucu gol ...trecea si zicea :

"- Ma ai dracu astia nu mai musca din marul ala sa ii dau afara ca asa ma enerveaza Adam asta cu maciuca aia a lui mereu gata de procreeere si pe eva aia cu tzatzele pana la glezne !"


disperat dumnezeu a facut pe dracu in patru si i-a gonit ....

si au trait fericiti pana a venit fmi la bucuresti cu o nou transa din acordul stand by and suck .



@yorick am luat taurele de coarne si am trimis mesaj la astia sa imi explice de ce dispar commurile ... sa vedem ce ghidusie scot dar presupun ca cineva face colectie de perle ....sa fiu mandru sau sa cer drepturi de autor ?

numai bine.


Raporteaza abuz de limbaj
tasa_nuti

182 mesaje
Membru din: 21/12/2008
Oras: Sighetu Marmatiei

Postat pe: 7 Martie 2011, ora 21:54

De la: _KARPOV, la data 2011-03-04 00:36:40
De la: tasa_nuti, la data 2011-03-03 14:53:32PTR.HOMMELES
Eu am citit Biblia ,dar depinde de motivatia ,cu care o citesti .,sa sti ca suntem prea mici ptr a ne hazarda de-a arunca cu injuri la adresa CREATORULUI ,
Ai familie ? o iubesti ?daca iti daca iti aperi copii de ,necazuri ,,si nu vrei ca ei sa se indentifice cu cei care ia-r pute-a strica ,,bunele obiceiuri , inseamna -CA ESTI RAU ?
Oare atunci cand D-zeu ,a hotarat sa-i distruga pe cei rai ,asa cum ai spus in Potop. in Sodoma-GOMORA ,oare nu era indreptatit sa o faca ?
vreau sa-ti pun o intrebare?,daca imi permiti ?
ce parere ai de tot ce sa intampla acum pe pamant ?
vezi la orizont o speranta {nu politica}?
nu folosi LUPA ,casa vezi Defecte ,cauta ADEVARU !
ITI DORESC SUCCES!




Bei ! Nu le mai da idei la parinti ! la cate boacane fac eu pana acum trebuia ca ai mei sa ma parjoleasca de vreo trei gomori si sa ma arunce pe apa sambetei , fara corabie . Acum ca ai deschis cutia lui Pandora , trebuie sa-i tin pe ai mei sub observatie ! Daca ii prind ca isi fac o corabie , e clar ca vor sa o puna de un potop si sa ma lase prada valurilor .....furiei lor..... norocul meu este ca ei au discernamant si nu tin cont de boacanele mele , ca altii ....sus pusi ( de cine oare ? )
Sti ce imi place la tine ,,,,ca cam ,,,incurci borcanele! si asta ma face sa RAD

Raporteaza abuz de limbaj
TASA
Sil100

250 mesaje
Membru din: 1/09/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Martie 2011, ora 10:05

De la: tasa_nuti, la data 2011-03-03 14:53:32PTR.HOMMELES
Eu am citit Biblia ,dar depinde de motivatia ,cu care o citesti .,sa sti ca suntem prea mici ptr a ne hazarda de-a arunca cu injuri la adresa CREATORULUI ,
Ai familie ? o iubesti ?daca iti daca iti aperi copii de ,necazuri ,,si nu vrei ca ei sa se indentifice cu cei care ia-r pute-a strica ,,bunele obiceiuri , inseamna -CA ESTI RAU ?
Oare atunci cand D-zeu ,a hotarat sa-i distruga pe cei rai ,asa cum ai spus in Potop. in Sodoma-GOMORA ,oare nu era indreptatit sa o faca ?
vreau sa-ti pun o intrebare?,daca imi permiti ?
ce parere ai de tot ce sa intampla acum pe pamant ?
vezi la orizont o speranta {nu politica}?
nu folosi LUPA ,casa vezi Defecte ,cauta ADEVARU !
ITI DORESC SUCCES!


Apropo de motivatia cu care se citeste Biblia. Ce inseamna a studia Biblia? A porni de la text si a incerca sa vezi daca e adevarat sau a porni de la text considerat din start ca adevarat si a-l explica altora? Sa luam in considerare urmatorul scenariu: Biblia e alcatuita dintr-o gramada de carti selectate din cele scrise de diversi autori. Exista posibilitatea ca printre cartile respective sa se fi strecurat greseli? Sau la transcriere sa se fi pierdut sau adaugat noi texte?

De ce e neovie de fiecare data cand se discuta despre rautatea sau bunatatea lui D-zeu sa se recurga la analogii cu societatea umana? Cine cu cine se aseamana? Cine pe cine a inventat?

Raporteaza abuz de limbaj
tasa_nuti

182 mesaje
Membru din: 21/12/2008
Oras: Sighetu Marmatiei

Postat pe: 9 Martie 2011, ora 12:20

De la: Sil100, la data 2011-03-09 10:05:29
De la: tasa_nuti, la data 2011-03-03 14:53:32PTR.HOMMELES
Eu am citit Biblia ,dar depinde de motivatia ,cu care o citesti .,sa sti ca suntem prea mici ptr a ne hazarda de-a arunca cu injuri la adresa CREATORULUI ,
Ai familie ? o iubesti ?daca iti daca iti aperi copii de ,necazuri ,,si nu vrei ca ei sa se indentifice cu cei care ia-r pute-a strica ,,bunele obiceiuri , inseamna -CA ESTI RAU ?
Oare atunci cand D-zeu ,a hotarat sa-i distruga pe cei rai ,asa cum ai spus in Potop. in Sodoma-GOMORA ,oare nu era indreptatit sa o faca ?
vreau sa-ti pun o intrebare?,daca imi permiti ?
ce parere ai de tot ce sa intampla acum pe pamant ?
vezi la orizont o speranta {nu politica}?
nu folosi LUPA ,casa vezi Defecte ,cauta ADEVARU !
ITI DORESC SUCCES!


Apropo de motivatia cu care se citeste Biblia. Ce inseamna a studia Biblia? A porni de la text si a incerca sa vezi daca e adevarat sau a porni de la text considerat din start ca adevarat si a-l explica altora? Sa luam in considerare urmatorul scenariu: Biblia e alcatuita dintr-o gramada de carti selectate din cele scrise de diversi autori. Exista posibilitatea ca printre cartile respective sa se fi strecurat greseli? Sau la transcriere sa se fi pierdut sau adaugat noi texte?

De ce e neovie de fiecare data cand se discuta despre rautatea sau bunatatea lui D-zeu sa se recurga la analogii cu societatea umana? Cine cu cine se aseamana? Cine pe cine a inventat?
Din moment ce am acceptat Biblia,inseamna ca o consideram o carte demna de studiat
a studia inseamna si a ,,medita ,,la ceea ce am citit
da e devarat ca Biblia este alcatuita din 66 de carti si scrisa de 40 de barbati intr-o perioada de 1520 de ani .,dar asta nu inseamna ca nu este intr-o armonie 2timotei 3:16.17
da ,exista posibilitatea sa se fi strecurat ,sau adaugat ceva la ea ,dar asta nu din ,,motive intemeiate,ci uni Traducatori,au avut ,,motivatia ,,lor de-a adauga ceva cum ar fi :
scoaterea numeluilui D-ZEU ,versete etc...REV 22:19
la a doua intrebare ,NIMENI nu are dreptu sa -inventeze -nimic ....noi suntem ,,creaturile ,iar DUMNEZEU este CREATORUL!



Raporteaza abuz de limbaj
TASA
Sil100

250 mesaje
Membru din: 1/09/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Martie 2011, ora 15:26

De la: tasa_nuti, la data 2011-03-09 12:20:08
De la: Sil100, la data 2011-03-09 10:05:29
De la: tasa_nuti, la data 2011-03-03 14:53:32PTR.HOMMELES
Eu am citit Biblia ,dar depinde de motivatia ,cu care o citesti .,sa sti ca suntem prea mici ptr a ne hazarda de-a arunca cu injuri la adresa CREATORULUI ,
Ai familie ? o iubesti ?daca iti daca iti aperi copii de ,necazuri ,,si nu vrei ca ei sa se indentifice cu cei care ia-r pute-a strica ,,bunele obiceiuri , inseamna -CA ESTI RAU ?
Oare atunci cand D-zeu ,a hotarat sa-i distruga pe cei rai ,asa cum ai spus in Potop. in Sodoma-GOMORA ,oare nu era indreptatit sa o faca ?
vreau sa-ti pun o intrebare?,daca imi permiti ?
ce parere ai de tot ce sa intampla acum pe pamant ?
vezi la orizont o speranta {nu politica}?
nu folosi LUPA ,casa vezi Defecte ,cauta ADEVARU !
ITI DORESC SUCCES!


Apropo de motivatia cu care se citeste Biblia. Ce inseamna a studia Biblia? A porni de la text si a incerca sa vezi daca e adevarat sau a porni de la text considerat din start ca adevarat si a-l explica altora? Sa luam in considerare urmatorul scenariu: Biblia e alcatuita dintr-o gramada de carti selectate din cele scrise de diversi autori. Exista posibilitatea ca printre cartile respective sa se fi strecurat greseli? Sau la transcriere sa se fi pierdut sau adaugat noi texte?

De ce e neovie de fiecare data cand se discuta despre rautatea sau bunatatea lui D-zeu sa se recurga la analogii cu societatea umana? Cine cu cine se aseamana? Cine pe cine a inventat?
Din moment ce am acceptat Biblia,inseamna ca o consideram o carte demna de studiat
a studia inseamna si a ,,medita ,,la ceea ce am citit
da e devarat ca Biblia este alcatuita din 66 de carti si scrisa de 40 de barbati intr-o perioada de 1520 de ani .,dar asta nu inseamna ca nu este intr-o armonie 2timotei 3:16.17
da ,exista posibilitatea sa se fi strecurat ,sau adaugat ceva la ea ,dar asta nu din ,,motive intemeiate,ci uni Traducatori,au avut ,,motivatia ,,lor de-a adauga ceva cum ar fi :
scoaterea numeluilui D-ZEU ,versete etc...REV 22:19
la a doua intrebare ,NIMENI nu are dreptu sa -inventeze -nimic ....noi suntem ,,creaturile ,iar DUMNEZEU este CREATORUL!





Uite niste consideratii la care ar trebui sa meditezi:

De ce D-zeu nu face nimic "cu mana lui" si toate actiunile sunt facute de oameni? Oamenii sunt cei care au scris Biblia si tot oamnii fac tot felul de actiuni (uneori afirma ca sunt inspirati de D-zeu, dar de ce ar trebui sa credem asta?). Prin Biblie mai apar din cand in cand si finte ciudate: ingeri (de diferite ranguri), un porumbel care vorbeste (pe post de Duh Sfant), o balena care inghite un profet, etc., dar aproape intotdeauna e vorba de intamplari izolate fara prea multi martori (deci nu foarte credibile).

Concluzia e ca oamenii sunt personajele principale din Biblie chiar daca unii mai vorbesc din cand in cand despre D-zeu.

Ar fi greu oare pentru D-zeu sa ofere dovezi de netagaduit ale existentei sale? N-ar trebui, cel putin sa-si protejeze "scrierile sacre" pentru a nu lasa loc de transcrieri sau traduceri incorecte?

Raporteaza abuz de limbaj
Sil100

250 mesaje
Membru din: 1/09/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Martie 2011, ora 16:18

De la: OprisVasile, la data 2011-03-07 17:25:16
De la: Sil100, la data 2011-03-07 12:07:00 Cateva comentarii:

- In legatura cu evenimentele prezentate ca posibile coincidente: cantareti, actori, politicieni, etc. care ar fi murit dupa ce au spus ceva rau despre Dumnezeu. In primul rand e clar ca nu sunt coincidente, ci sunt fapte menite sa ilustreze o anumita parere a celui care le-a selectat. In al doilea rand nu stiu cat de adevarate sunt faptele prezentate, ultimul exemplul m-a dat pe spate: un accident de masina in care au murit toti cei din masina, dar portbagajul cu niste oua a ramas intact! In al treilea rand de ce nu-si pune nimeni intrebarea de ce sunt oamenii care au scris carti despre ateism si continua totusi sa traiasca? Richard Dawkins ar fi doar un exemplu.
Am vazut ca cineva a facut o observatie justa legata de stilul de viata si la posibilitatea de a muri al celor din exemplele de care s-a discutat. Sunt de acord cu aceasa observatie si vreau sa adaug ca pana la urma toti oamenii mor dintr-o cauza sau alta fie ei credinciosi sau nu... sa insemne asta ca Dumnezeu se supara pana la urma pe toti oamenii?

- La intrebarea cine ar trebui sa vina cu dovezi despre D-zeu credinciosi sau ateii (din comentariul lui Yorick) raspunsul mi se pare evident: credinciosii trebuie s-o faca pentru ca altfel e vai de capul lor. Poate vreun credincios sa demonstreze inexistenta lui Zeus, Alah, etc., etc, etc...? Ce anume il face pe un credincios sa aleaga o credinta sau alta? O analiza riguroasa a tuturor posibilitatilor care n-au fost demonstrate ca inexistente? Nu cred...
Un alt aspect al aceste probleme e interesul pe care-l au credinciosi. Atata timp cat ei vorbesc despre consecintele existentei lui D-zeu: o entitate careia sa i te inchini, pentru care sa ridici lacase de cult, care sa fie deservita de preoti intretinuti din banii comunitatii nu e normal ca ei sa vina cu dovezile?
O alta observatie: termenul de D-zeu e prea abstract, vag, incoerent... Despre care D-zeu vorbim pana la urma?

Argumentul orologiului e formulat cam asa: Daca mergi si gasesti pe jos un orologiu vei ajunge la concluzia ca cineva l-a facut, ca nu ar fi putut sa apara ceva atat de complex pur si simplu. De aici concluzia e ca si Pamantul, oamenii si tot ce nu e facut de oamenii trebuie sa fie facut de un "creator".
Acest argument e perfect pentru a explica unele actiuni umane. Putem intelege ca o masina e facuta de un om pentru ca stim cam cum se face (sau putem afla). Tot asa putem reconstitui scena unei crime pentru ca stim cum functioneaza o arma de foc si, pe baza urmelor ramase putem aproxima anumite actiuni. Acum, intrebarea e: ce ne spune argumentul orologiului despre Dumnezeu? E adevarata concluzia ca D-zeu i-a facut pe oameni, Pamantul, etc? De aici intram in domeniul presupunerilor, nu prea stim cum actioneaza D-zeu... N-ar fi mai corect sa folosim ceea ce stim sigur? Deci argumentul e bun pentru intlelegerea actiunilor umane si nesigur in cea ce-l priveste pe D-zeu. Pe de alta parte stim (din descriereile religioase) ca D-zeu are unele caracteristici umane: e ca un tata, e bun, iertator, rau sau razbunator (dupa unlele interpretari), etc., nu ne duce asta cu gandul la faptul ca "D-zeu" e o inventie umana?


- Ma amuza de cele mai multe ori cand vad comentarii care incearca sa defineasca ce e un crestin. Ba chiar uneori se foloseste sintagma "crestin adevarat". Problema cu o astfel de argumentatie e ca fiecare are o parere personala despre acest subiect. Oare nu reusesc crestinii sa se puna de acord?




...excelent ca de obicei .....


am sa fac pe avocatul diavolului si am sa iau apararea crestinilor ( )

la prima remarca unde spui ca de ce Richard Dawkins mai traieste inca desi vorbeste de dumnezeu ca de dracu ....pai domnule .....satana este cel care il apara ! nu este evident ?!

cat despre faptul ca eu ca si crestin aleg sa fiu ortodox si nu catolic este ca eu stiu ca religia mea este cea corecta ..de unde stiu ? pai sa il citez pe parintele Paraian care spunea ( citez din memorie ) " eu stiu ca religia mea e cea dreapta ! de unde stiu ? pai daca nu ar fi cea dreapta m-as duce in alta religie, as fi in religia ta " ....

( facand pe avocatul crestinilor ma manaca degetele sa comentez cele zise dar o las pentru voi desi tampenia e vizibila de la o posta !)

Cat despre argumentul orologiului sau principiul ceasornicarului este corect si pentru noi caci noi suntem niste masinarii minunate create de dumnezeu spre a il bucura atunci cand se plimba prin gradina edenului si ne vedea in cucu gol ...trecea si zicea :

"- Ma ai dracu astia nu mai musca din marul ala sa ii dau afara ca asa ma enerveaza Adam asta cu maciuca aia a lui mereu gata de procreeere si pe eva aia cu tzatzele pana la glezne !"


disperat dumnezeu a facut pe dracu in patru si i-a gonit ....

si au trait fericiti pana a venit fmi la bucuresti cu o nou transa din acordul stand by and suck .



@yorick am luat taurele de coarne si am trimis mesaj la astia sa imi explice de ce dispar commurile ... sa vedem ce ghidusie scot dar presupun ca cineva face colectie de perle ....sa fiu mandru sau sa cer drepturi de autor ?

numai bine.



cu cat te-au platit credinciosi ca sa le reprezinti interesele?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

529 mesaje
Membru din: 30/03/2010
Postat pe: 9 Martie 2011, ora 23:58

De la: Dorinel, la data 2010-01-28 02:11:02Sa fie oare Dumnezeu nevoia noastra de raspunsuri ? Eu zic ca da. Ne e greu sa admitem ca suturile pe care le luam uneori de la viata sunt absolut gratuite. E mai usor de suportat sentimentul de neputinta, atunci când poti sa dai "vina" pe imaginarul D-zeu. Cineva pe care nu-l poti trage la raspundere, nu-l poti amenda, pe care nu te poti supara si pe care, la randul tau ... sa-i tragi suturi in fund.
Si totusi ....

Partial ai dat raspunsul la intrebare.Dumnezeu ,este fiecare dintre noi ,care in functie de peripetiile din viata ,de experienta zilnica,simtim nevoiasa ne rugam sau sa ne razvratim impotriva cuiva.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 12 Martie 2011, ora 00:37



1 .Oare cum a aparut universul ?

2. Cine l-a creat pe dumnezeu ?

Stiu raspunsul clar doar la intrebarea cu numarul 2 ....

2.... Pe dumnezeu l-au creat ,oamenii.....

Raporteaza abuz de limbaj
___gladlynelf___________

25 mesaje
Membru din: 11/03/2011
Postat pe: 12 Martie 2011, ora 00:39

De la: _KARPOV, la data 2011-03-12 00:37:05

1 .Oare cum a aparut universul ?

2. Cine l-a creat pe dumnezeu ?

Stiu raspunsul clar doar la intrebarea cu numarul 2 ....

2.... Pe dumnezeu l-au creat ,oamenii.....



se poate raspunde si la nr. 1, dar ti-e somn !

Raporteaza abuz de limbaj
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 Martie 2011, ora 00:48

Uite-aºa a apãrut Universul: Zbang!!!!

Raporteaza abuz de limbaj
Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 Martie 2011, ora 00:49

Ãsta a fost rãspunsul scurt...cã tare mi-e somn ºi mie
Noapte bunã copii!

Raporteaza abuz de limbaj
Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
tasa_nuti

182 mesaje
Membru din: 21/12/2008
Oras: Sighetu Marmatiei

Postat pe: 12 Martie 2011, ora 16:54

De la: _KARPOV, la data 2011-03-12 00:37:05

1 .Oare cum a aparut universul ?

2. Cine l-a creat pe dumnezeu ?

Stiu raspunsul clar doar la intrebarea cu numarul 2 ....

2.... Pe dumnezeu l-au creat ,oamenii.....
dar pe tine cine te-a creat ?,,,,atat de ,,,inteligent ,,,,?spune-mi tu daca sti -cum a aprut universu?{lasa supa organica la o parte }argumente vreau ,nu teori

Raporteaza abuz de limbaj
TASA
Fosta membra 9am.ro

1670 mesaje
Membru din: 8/08/2010
Postat pe: 12 Martie 2011, ora 17:00

Inainte ca sa fie un BANG, trebuia sa fie ceva, care a produs acest ZBANG!
Asa ca BIG BANG THEORY, a cazut!

Raporteaza abuz de limbaj
__gladlynelf_

55 mesaje
Membru din: 12/03/2011
Postat pe: 12 Martie 2011, ora 17:36

De la: Will, la data 2011-03-12 17:00:38Inainte ca sa fie un BANG, trebuia sa fie ceva, care a produs acest ZBANG!
Asa ca BIG BANG THEORY, a cazut!

****************************************************************************************************************************
N-a cãzut, tu eºti cãzut, în cap!

Raporteaza abuz de limbaj
__gladlynelf_

55 mesaje
Membru din: 12/03/2011
Postat pe: 12 Martie 2011, ora 17:39

Emile, lasã vrãjeala ! cã þi-o iei pe cocoaºã !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1670 mesaje
Membru din: 8/08/2010
Postat pe: 12 Martie 2011, ora 17:43

Piticule vesel,
recunosti ca nu esti ateu convins?

Raporteaza abuz de limbaj
__gladlynelf_

55 mesaje
Membru din: 12/03/2011
Postat pe: 12 Martie 2011, ora 17:47

De la: Will, la data 2011-03-12 17:43:39Piticule vesel,
recunosti ca nu esti ateu convins?


nu !.. dar nici nu fac prozelitism desuet, de vreo facturã existenþialãstã sau non.

Pricepi Emile ?

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cine este Dumnezeu ?!!!!
Mergi la: