back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cine este dumnezeu ?!!!!

 


 
Pagini: << 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

1431 mesaje
Membru din: 26/03/2011
Oras: Sinaia

Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 11:25

Marile religii ale lumii :

1.crestinism
2.iudaism
3.islamism
4.budism
5.hinduism

1.credinta in isus,dumnezeu ,sf.fecioara,sfinti si o gramada mare de moaste
2.credinta in dumnezeu
3.credinta in Allah si mahomed ,profetul
4.nu cred in nicio divinitate dar existenta divinitatii nu este exclusa
5.cred in mai multi zei, in unul singur sau in niciunul

Dupa cum se poate remarca , in crestinism nu prea mai este vorba despre monoteism . Se poate observa ca unii oameni s-au "trezit" cu mult timp inainte de aparitia ateilor . Buda a avut si are adepti, e vorba de o altfel de interpretare a necesitatii de intelegere a eu-lui si sinelui , ce nu are de a face cu divinitatea .
Cat despre adepti , s-ar parea ca nu crestinii sunt majoritari si sa nu uitam modalitatile nu tocmai "ortodoxe" , de racolare a acestora . Daca e sa vorbim de calitatea enoriasilor atunci crestinii pot fi clasati undeva la coada cozii ! Crestinii sunt duplicitari , ei cred cu o conditie ,sa obtina locul in rai . In celelalte religii se poate remarca respectul fata de religie si se simte faptul ca face parte din traditie . Traditia crestinilor e oarecum fortata , poate e si normal ,avand in vedere cum s-a extins ca o molima fortand traditiile milenare ale unor popoare care aveau deja o religie si o civilizatie milenara ,in spate !
Isus este o copie nereusita a dumnezeului iudaic , caruia a incercat sa-i ia locul , nereusind ,l-au preluat si pe acesta , ca pe o anexa .
Poate ati remarcat ca ceva nu este in "regula" atunci cand vezi un chinez sau un negru crestin ,se simte ca nu este din aceeasi poveste ,personajul respectiv ,adica enoriasul . Incercarea crestinismului de acaparare de enoriasi ,este de inteles , e ca si in economie,acaparare de "clienti" pentru un nou produs sau pentru noul SRL , creat. Deci biserica crestina , de fapt crestinismul SRL ,nu aduce nimic nou , poate doar crimele si frica indusa in constiintele celor care nu au puterea sa gandeasca singuri . Chiar dumnezeu in biblie spune ca trebuie sa ne fie frica de el . Ii place rolul de bau-bau !


9am246950

10 mesaje
Membru din: 17/04/2011
Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 11:45

De la: Emilescu, la data 2011-04-16 16:46:16Dumnezeu?= Creatorul a tot ce se vede si ce nu vedem noi!
Adica lumea materiala, creata prin CUVINT, si lumea spirituala.
Ca sa avem o discutie inteligenta, trebuie sa ne deschidem mintea!

IAHVE=Eu Sint!

Logica umana, nu poate patrunde sfera aceasta de cunostinta imensa!
1. Dumnezeu este spirit (de fapt 7)
2.El este atotputernic.
3. Este milos. Unii vor spune: "Atunci de ce avem razboaie?" Raspunsul: "Au fost lasati in voia mintii lor blestemate."
4. S-a coborit la lumea inferioara (materiala), ca sa-i aduca salvare. Totusi, omenirea, intr-o incapatinare nebuna, se indreapta spre abis!
5. Lumea materiala a fost creata prin Cuvintul Sau. A rostit si s-a-nplinit. Ilogic, asa-i? Deja intram in lumea spirituala-alte legi!

Deschis pentru argumente inteligente!





Emilescule, observ c i-ai amplasat n avatar propria fotografie, neleg, doreti s ne expui n toat splendoarea sa PROSTIA NTRUCHIPAT, ns, am s te rog s elimini din acel avatar, ACEI COPIII NEVINOVAI, nu-i face prtai la inepiile pe care le debitezi pe acest forum i nici nu le strica imaginea public pe care i-ar dori-o ntr-un viitor nu prea ndeprtat.

De altfel, dac m-a apuca s-i descriu starea psihologic perceput din expresivitatea celor doi micui imortalizat n acea fotografie,ai considera c-i denigrez concepiile i metodele practice educaionale pe care le uzitezi n cadrul familial.

i-acum despre acest presupus IAHVEH; se povestete c ar fi eliberatorul poporului ales (iudei) ns, att pentru israelieni ct i pentru cretini, IAHVEH ar reprezenta:
-creatorul,
-judectorul,
-sursa mntuirii ntregii civilizaii umane.

Exodul 20:2
"I am Jehovah thy God, who brought thee out of the land of Egypt, out of the house of bondage. Thou shalt have no other gods before me"

ns, ceea ce n-au aflat cretini nc, -unii dintre ei tiu dar nu vor s le-o spun i celorlali,-este faptul c acest YAHVEH, a avut i o soie,AERA (Aerah) deasemenea, cretinii nc nu tiu, sau nu vor s tie c ultimile descoperiri arheologice confirm nscrisurile de pe Piatra Mesa (datat C14 -840 .e.n.) pe care este inscripionat: "i-am luat vasele lui YHVH i le-am pus naintea lui Chemos".

Fragmente din perioada timpurie a regilor israeliene, descoperite la Kuntilet Ajrud, n peninsula Sinai, altur numele YHVH de dumnezeul BAAL utiliznd scrierea fenician, chiar i numele zeiei fertilitii Aerah este combinat cu YHVH, mai mult dect att, pe stlpul cultic din Taanach (Megiddo,datat sec.X .e.n.) figura de femeie poate fi interpretat drept zei, fie Aerah, Astarte, sau Anat.

Al treilea registru are dou figuri de sfinx aripi cu un loc liber ntre ele, al doilea nivel conine un arbore sacru flancat de ambele pri de ibii care stau pe picioarele lor din spate, iar registrul de sus arat un patruped (fie o bovin fie un cal) cu un disc solar deasupra lui, patrupedul de pe nivelul de sus este luat drept bovin, el poate fi identificat fie cu YAHVEH fie cu BAAL.
Discul solar de deasupra patrupedului reprezint zeul Soarelui (RA) fie cerul , experii concluzionnd c : stlpul atest politeismul din zon.

Emilescule, logic/raional,YAHVEH face parte din mitologia politeist a timpurilor respective, eu tiu cu mult mai mult dect att, YAHVEH , era denumirea unui tumul la care preistoricele populaii din arealul respectiv se inchinau, ct despre "eliberatorul" YAHVEH, al israelitilor din Egipt, nici pomeneal c s-ar fi produs aceast eliberare, spturile i cercetrile arheologico-antropologice ntreprinse n arealele respective, au descoperit i demonstrat prin tot ceea ce nsemnat stratigrafia diferitelor perioade de dezvoltare a unei civilizatii umane incipiente ca scoaterea, eliberarea din sclavia egiptean a israeliilor n-a avut loc niciodat, ei , israelienii evolund de-a lungul timpurilor n acelai areal geografic.

CONCLUZIONND:

am rspuns logic/raional, unui individ ce adreseaza ntrebri de esen TEISTO-mitologic, atept s-i combat pe viitor argumentaia PREPONDERENT pro teist "inteligent" !


Fosta membra 9am.ro

14360 mesaje
Membru din: 27/05/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 11:52

Cine este dumnezeu ?!!!!


in nici intr-un caz nu se poate exista ca sa fie sau sa se afle boschetarul de isus sau careva din boschetarimea multiseculara a cartii negre....

Raporteaza abuz de limbaj
Voi fi la fel de dur ca adevarul si la fel de neindurator ca dreptatea.----,,Minciuna premeditata nu mai e chestie de fantezie,tine de caracter''-Tudor Musatescu----Prietenii vin si pleaca, dar dusmanii raman si se acumuleaza.----- -----Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost -----DUMNEZEU iubeste ingerii rebeli , adevaratii creatori care fac orice societate sa progreseze,ii ajuta si-i ocroteste, in schimb ii este indiferenta soarta oricarui ignorant mistico-religios------Este mult mai aproape de DUMNEZEU un ateu decat un miorlaitor ignorant mistico-religios,indiferent de confesiunea sau religia propovaduita ----Este mult mai bine, zic eu, s i faci lectura pe vapor dect s faci sex cu fundul.-TRAIAN BASESCU
PRADUITOR

10 mesaje
Membru din: 17/04/2011
Oras: Timisoara

Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 15:47

De la: XYW, la data 2011-04-17 11:52:31Cine este dumnezeu ?!!!!


in nici intr-un caz nu se poate exista ca sa fie sau sa se afle boschetarul de isus sau careva din boschetarimea multiseculara a cartii negre....


Un bieel privea atent la un preot care-i repara gardul de la grdin.
- De ce m priveti aa de atent, fiule?
- Vreau s aflu ce zice un preot cnd i d cu ciocanul peste degete!

Raporteaza abuz de limbaj
Astazi folosim SOBORUL ca sa pacalim poporul !
PRADUITOR

10 mesaje
Membru din: 17/04/2011
Oras: Timisoara

Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 16:19

De la: isus_cristos, la data 2011-04-16 11:46:30
De la: Dorinel, la data 2010-01-28 02:11:02Sa fie oare Dumnezeu nevoia noastra de raspunsuri ? Eu zic ca da. Ne e greu sa admitem ca suturile pe care le luam uneori de la viata sunt absolut gratuite. E mai usor de suportat sentimentul de neputinta, atunci cnd poti sa dai "vina" pe imaginarul D-zeu. Cineva pe care nu-l poti trage la raspundere, nu-l poti amenda, pe care nu te poti supara si pe care, la randul tau ... sa-i tragi suturi in fund.
Si totusi ....

Sa ai teama doar de tine ,de prieteni,judeca inainte de a face ceva si-l vei descoperi pe dumnezeu in propria persoana.Nu te increde in cei care substituie alte identitati,altfel vei trai ca o victima ! Nu uita de unde vii si nu-ti nega parintii,singurii care stiu despre tine totul si care sunt gata sa te ajute in masura puterii lor.

Nu te baga in afacerile bisericii,noi praduim aici pe pamint si tu in ceruri !

Raporteaza abuz de limbaj
Astazi folosim SOBORUL ca sa pacalim poporul !
Fosta membra 9am.ro

1431 mesaje
Membru din: 26/03/2011
Oras: Sinaia

Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 18:38

Dupa venirea lui isus , dumnezeu si-a luat talpasitza !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

14360 mesaje
Membru din: 27/05/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 18:46

De la: The_Mummy, la data 2011-04-17 18:38:26Dupa venirea lui isus , dumnezeu si-a luat talpasitza !



no da' cine-i isus aista,cumva-i ceva balaur,zmeu sau ii fat-frumos din padurea zapacitilor....???

Raporteaza abuz de limbaj
Voi fi la fel de dur ca adevarul si la fel de neindurator ca dreptatea.----,,Minciuna premeditata nu mai e chestie de fantezie,tine de caracter''-Tudor Musatescu----Prietenii vin si pleaca, dar dusmanii raman si se acumuleaza.----- -----Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost -----DUMNEZEU iubeste ingerii rebeli , adevaratii creatori care fac orice societate sa progreseze,ii ajuta si-i ocroteste, in schimb ii este indiferenta soarta oricarui ignorant mistico-religios------Este mult mai aproape de DUMNEZEU un ateu decat un miorlaitor ignorant mistico-religios,indiferent de confesiunea sau religia propovaduita ----Este mult mai bine, zic eu, s i faci lectura pe vapor dect s faci sex cu fundul.-TRAIAN BASESCU
Fosta membra 9am.ro

788 mesaje
Membru din: 29/03/2011
Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 18:57

Ignoranta si superficialitatea, ii ajuta pe unii sa devina:
- filozofi- cad in cercetarea fara rost, cind adevarul este chuar acolo, linga ei!
- nondemocratici ( ca sa nu zic comunisti) - imi indeasa "adevarul lor", in intelect!
- atei - neintelegind, se rup de adevar, si spun ca nu exista!

Tatal, Fiul si Duhul Sfint, una sint!

Cu mintea noastra mica, si constrinsa de legi pamintesti, nu putem intelege UNIVERSUL!
Totusi, daca hotarim sa ne deschidem intelepciunii vom deveni mai intelegatori!

Nu exista oameni prosti, ci doar incapatinati! (intelectual vorbind!)

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

14360 mesaje
Membru din: 27/05/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 19:03

De la: Emilescu, la data 2011-04-17 18:57:42Ignoranta si superficialitatea, ii ajuta pe unii sa devina:
- filozofi- cad in cercetarea fara rost, cind adevarul este chuar acolo, linga ei!
- nondemocratici ( ca sa nu zic comunisti) - imi indeasa "adevarul lor", in intelect!
- atei - neintelegind, se rup de adevar, si spun ca nu exista!

Tatal, Fiul si Duhul Sfint, una sint!

Cu mintea noastra mica, si constrinsa de legi pamintesti, nu putem intelege UNIVERSUL!
Totusi, daca hotarim sa ne deschidem intelepciunii vom deveni mai intelegatori!

Nu exista oameni prosti, ci doar incapatinati! (intelectual vorbind!)



incapatanatule....[intelectual vorbind...]

Raporteaza abuz de limbaj
Voi fi la fel de dur ca adevarul si la fel de neindurator ca dreptatea.----,,Minciuna premeditata nu mai e chestie de fantezie,tine de caracter''-Tudor Musatescu----Prietenii vin si pleaca, dar dusmanii raman si se acumuleaza.----- -----Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost -----DUMNEZEU iubeste ingerii rebeli , adevaratii creatori care fac orice societate sa progreseze,ii ajuta si-i ocroteste, in schimb ii este indiferenta soarta oricarui ignorant mistico-religios------Este mult mai aproape de DUMNEZEU un ateu decat un miorlaitor ignorant mistico-religios,indiferent de confesiunea sau religia propovaduita ----Este mult mai bine, zic eu, s i faci lectura pe vapor dect s faci sex cu fundul.-TRAIAN BASESCU
Fosta membra 9am.ro

788 mesaje
Membru din: 29/03/2011
Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 19:07

Florine!
ia d'aici Paste fericit , bre, la tat natu!

Raporteaza abuz de limbaj
9am246955

11 mesaje
Membru din: 17/04/2011
Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 19:11

De la: Emilescu, la data 2011-04-17 18:57:42Ignoranta si superficialitatea, ii ajuta pe unii sa devina:
- filozofi- cad in cercetarea fara rost, cind adevarul este chuar acolo, linga ei!
- nondemocratici ( ca sa nu zic comunisti) - imi indeasa "adevarul lor", in intelect!
- atei - neintelegind, se rup de adevar, si spun ca nu exista!

Tatal, Fiul si Duhul Sfint, una sint!

Cu mintea noastra mica, si constrinsa de legi pamintesti, nu putem intelege UNIVERSUL!
Totusi, daca hotarim sa ne deschidem intelepciunii vom deveni mai intelegatori!

Nu exista oameni prosti, ci doar incapatinati! (intelectual vorbind!)



Emilescule, ce faci nene, i-ai uitat argumentele "inteligente"pe pianul din baie i-ai purces degrab la a-i face auto-caracterizarea?

.... rcunoti a fi un ministeriabil religios ignorant, prozelitist, subversiv i profitor!?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

788 mesaje
Membru din: 29/03/2011
Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 19:18

Daca as fi ignorant nu v-as contra (vorbi cu voi).
Religios? Nu!
Profitor? Nu mi-am luat licenta de popa...inca
Credincios, DA!
Nu pot sa ignor experientele de-o viata!
Vorbind democratic, aveti dreptul sa vorbiti, dar spuneti, oare, ceva?

Ateu, poate fi fiecare.
A fi OM, e lucru mare!

Daca nu v-as accepta, nu am mai vorbi discutii

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

14360 mesaje
Membru din: 27/05/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 19:18

De la: Emilescu, la data 2011-04-17 19:07:20Florine!
ia d'aici Paste fericit , bre, la tat natu!


mersi frumos nene pt.urari,de pascut nu prea mai gasim iarba nici la buticu' de vise...ne reprofilam pe behaieli si tapurituri...

Raporteaza abuz de limbaj
Voi fi la fel de dur ca adevarul si la fel de neindurator ca dreptatea.----,,Minciuna premeditata nu mai e chestie de fantezie,tine de caracter''-Tudor Musatescu----Prietenii vin si pleaca, dar dusmanii raman si se acumuleaza.----- -----Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost -----DUMNEZEU iubeste ingerii rebeli , adevaratii creatori care fac orice societate sa progreseze,ii ajuta si-i ocroteste, in schimb ii este indiferenta soarta oricarui ignorant mistico-religios------Este mult mai aproape de DUMNEZEU un ateu decat un miorlaitor ignorant mistico-religios,indiferent de confesiunea sau religia propovaduita ----Este mult mai bine, zic eu, s i faci lectura pe vapor dect s faci sex cu fundul.-TRAIAN BASESCU
Fosta membra 9am.ro

14360 mesaje
Membru din: 27/05/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 19:21

De la: Emilescu, la data 2011-04-17 19:18:12Daca as fi ignorant nu v-as contra (vorbi cu voi).
Religios? Nu!
Profitor? Nu mi-am luat licenta de popa...inca
Credincios, DA!
Nu pot sa ignor experientele de-o viata!
Vorbind democratic, aveti dreptul sa vorbiti, dar spuneti, oare, ceva?

Ateu, poate fi fiecare.
A fi OM, e lucru mare!

Daca nu v-as accepta, nu am mai vorbi discutii



nene,sti care-i treaba cu matale...??? dintre toti religiosii de p'aci,talica esti singurul ,,open mind''...da' parerea mea ca nu-i de-ajuns...

Raporteaza abuz de limbaj
Voi fi la fel de dur ca adevarul si la fel de neindurator ca dreptatea.----,,Minciuna premeditata nu mai e chestie de fantezie,tine de caracter''-Tudor Musatescu----Prietenii vin si pleaca, dar dusmanii raman si se acumuleaza.----- -----Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost -----DUMNEZEU iubeste ingerii rebeli , adevaratii creatori care fac orice societate sa progreseze,ii ajuta si-i ocroteste, in schimb ii este indiferenta soarta oricarui ignorant mistico-religios------Este mult mai aproape de DUMNEZEU un ateu decat un miorlaitor ignorant mistico-religios,indiferent de confesiunea sau religia propovaduita ----Este mult mai bine, zic eu, s i faci lectura pe vapor dect s faci sex cu fundul.-TRAIAN BASESCU
Fosta membra 9am.ro

23741 mesaje
Membru din: 25/04/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 19:23

De la: XYW, la data 2011-04-17 19:18:14
De la: Emilescu, la data 2011-04-17 19:07:20Florine!
ia d'aici Paste fericit , bre, la tat natu!


mersi frumos nene pt.urari,de pascut nu prea mai gasim iarba nici la buticu' de vise...ne reprofilam pe behaieli si tapurituri...

Raporteaza abuz de limbaj
Nu te teme ca ai prea mult bun simt
9am246955

11 mesaje
Membru din: 17/04/2011
Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 19:39

De la: Emilescu, la data 2011-04-17 19:18:12Daca as fi ignorant nu v-as contra (vorbi cu voi).
Religios? Nu!
Profitor? Nu mi-am luat licenta de popa...inca
Credincios, DA!
Nu pot sa ignor experientele de-o viata!
Vorbind democratic, aveti dreptul sa vorbiti, dar spuneti, oare, ceva?

Ateu, poate fi fiecare.
A fi OM, e lucru mare!

Daca nu v-as accepta, nu am mai vorbi discutii



Ion 00 spunea s meditm adnc, tu, observ c n lipsa argumentelor speculezi i ncerci s te exprimi profuuund, n-ai putea ncerca s gndeti cu organul anatomic din dotare i s te exprimi pro altceva? pro educaie , pro cultur, pro cunoatere tiinific, pro evoluia civilizaiei real-umane, pro tehnico-tehnologico- informatico-cybernetico-etc , i-ar fi greu, "omule"?

Raporteaza abuz de limbaj
Ic3

922 mesaje
Membru din: 29/06/2009
Oras: Constanta

Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 19:51

Eteeeeeeeeeeeeeee//si cu tine acum Vrei sa iasa fum?Daca i se arde vre-un circuit?
Si cum e mai simplu sa crezi in cai verzi decat in ceva mult prea complex..depaseste dinamica.
Mai bine bate matanii si aprinde lumanari

Raporteaza abuz de limbaj
Somnul ratiunii naste monstrii.Bestii cu chipurii umane ce se hranesc cu neputinta acestei lumi ce se incapataneaza sa traiasca in ignoranta.
Fosta membra 9am.ro

23741 mesaje
Membru din: 25/04/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 19:59

De la: Ic3, la data 2011-04-17 19:51:11Eteeeeeeeeeeeeeee//si cu tine acum Vrei sa iasa fum?Daca i se arde vre-un circuit?
Si cum e mai simplu sa crezi in cai verzi decat in ceva mult prea complex..depaseste dinamica.
Mai bine bate matanii si aprinde lumanari


Mai, tu nu vii la Breaza/? sunt peisaje frumoase si numai oameni credinciosi

Raporteaza abuz de limbaj
Nu te teme ca ai prea mult bun simt
Ic3

922 mesaje
Membru din: 29/06/2009
Oras: Constanta

Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 20:06

Breaza? credinciosi? ....
Noooooooooo...Prefer marea si ateii..

Raporteaza abuz de limbaj
Somnul ratiunii naste monstrii.Bestii cu chipurii umane ce se hranesc cu neputinta acestei lumi ce se incapataneaza sa traiasca in ignoranta.
Fosta membra 9am.ro

14360 mesaje
Membru din: 27/05/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 20:15

De la: Ic3, la data 2011-04-17 20:06:57Breaza? credinciosi? ....
Noooooooooo...Prefer marea si ateii..



hai la breaza nene,c-om gasi noi ceva ...mare si p'acolo,cat despre atei sunt destui printre credinciosi,mai ales ai cu functii si parohii...

Raporteaza abuz de limbaj
Voi fi la fel de dur ca adevarul si la fel de neindurator ca dreptatea.----,,Minciuna premeditata nu mai e chestie de fantezie,tine de caracter''-Tudor Musatescu----Prietenii vin si pleaca, dar dusmanii raman si se acumuleaza.----- -----Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost -----DUMNEZEU iubeste ingerii rebeli , adevaratii creatori care fac orice societate sa progreseze,ii ajuta si-i ocroteste, in schimb ii este indiferenta soarta oricarui ignorant mistico-religios------Este mult mai aproape de DUMNEZEU un ateu decat un miorlaitor ignorant mistico-religios,indiferent de confesiunea sau religia propovaduita ----Este mult mai bine, zic eu, s i faci lectura pe vapor dect s faci sex cu fundul.-TRAIAN BASESCU
Fosta membra 9am.ro

23741 mesaje
Membru din: 25/04/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 20:16

De la: Ic3, la data 2011-04-17 20:06:57Breaza? credinciosi? ....
Noooooooooo...Prefer marea si ateii..


N-ai inteles, ziceam sa vii acum, nu la vara. Cu ateii..poti sa faci munca de convingere, anti convertire, despre ceva trebuie sa vorbim nu? Apropo..cu astia care merg la Breaza repede se ajunge la consens

Raporteaza abuz de limbaj
Nu te teme ca ai prea mult bun simt
Fosta membra 9am.ro

1431 mesaje
Membru din: 26/03/2011
Oras: Sinaia

Postat pe: 17 Aprilie 2011, ora 22:09

De la: PRADUITOR, la data 2011-04-17 16:19:05
De la: isus_cristos, la data 2011-04-16 11:46:30
De la: Dorinel, la data 2010-01-28 02:11:02Sa fie oare Dumnezeu nevoia noastra de raspunsuri ? Eu zic ca da. Ne e greu sa admitem ca suturile pe care le luam uneori de la viata sunt absolut gratuite. E mai usor de suportat sentimentul de neputinta, atunci cnd poti sa dai "vina" pe imaginarul D-zeu. Cineva pe care nu-l poti trage la raspundere, nu-l poti amenda, pe care nu te poti supara si pe care, la randul tau ... sa-i tragi suturi in fund.
Si totusi ....

Sa ai teama doar de tine ,de prieteni,judeca inainte de a face ceva si-l vei descoperi pe dumnezeu in propria persoana.Nu te increde in cei care substituie alte identitati,altfel vei trai ca o victima ! Nu uita de unde vii si nu-ti nega parintii,singurii care stiu despre tine totul si care sunt gata sa te ajute in masura puterii lor.

Nu te baga in afacerile bisericii,noi praduim aici pe pamint si tu in ceruri !


Azi in Timisoara , maine-n toata tara !

Raporteaza abuz de limbaj
alehin

2584 mesaje
Membru din: 25/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Aprilie 2011, ora 00:45

De la: The_Mummy, la data 2011-04-17 22:09:52
De la: PRADUITOR, la data 2011-04-17 16:19:05
De la: isus_cristos, la data 2011-04-16 11:46:30
De la: Dorinel, la data 2010-01-28 02:11:02Sa fie oare Dumnezeu nevoia noastra de raspunsuri ? Eu zic ca da. Ne e greu sa admitem ca suturile pe care le luam uneori de la viata sunt absolut gratuite. E mai usor de suportat sentimentul de neputinta, atunci cnd poti sa dai "vina" pe imaginarul D-zeu. Cineva pe care nu-l poti trage la raspundere, nu-l poti amenda, pe care nu te poti supara si pe care, la randul tau ... sa-i tragi suturi in fund.
Si totusi ....

Sa ai teama doar de tine ,de prieteni,judeca inainte de a face ceva si-l vei descoperi pe dumnezeu in propria persoana.Nu te increde in cei care substituie alte identitati,altfel vei trai ca o victima ! Nu uita de unde vii si nu-ti nega parintii,singurii care stiu despre tine totul si care sunt gata sa te ajute in masura puterii lor.

Nu te baga in afacerile bisericii,noi praduim aici pe pamint si tu in ceruri !


Azi in Timisoara , maine-n toata tara !


DA ! Dar nu cu tokai laszlo

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 20 Aprilie 2011, ora 01:50



Dumnezeu este , ca daca nu ar fi , nu s-ar povesti ! Este cel ce nu este , cel ce nu a fost si cel ce nu va fi ! Este atat de prezent peste tot , incat nimeni nu l-a vazut in ultimii 10.000 de ani . Are un dar cu care s-a nascut ....stie sa se fofileze !

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Aprilie 2011, ora 03:55

Unii il cauta....altii l-au gasit.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Aprilie 2011, ora 03:56

Cine nu l-a gasit inca, il va gasi.

Cit de curind.
La abecedar scrie. Dar printre rinduri.

Iar cei care spun ca nu exista vor fi "noii" inchizitori ce ii vor obliga pe toti sa creada, in ce au descoperit ei.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
symy1

4661 mesaje
Membru din: 4/02/2009
Oras: Zalau

Postat pe: 21 Aprilie 2011, ora 22:19

De la: nastasemihail, la data 2011-04-20 03:55:48Unii il cauta....altii l-au gasit.
Meriti un ou rosu si o felie de cozonac...

Raporteaza abuz de limbaj
symy-apocalipsa.blogspot.ro
Fosta membra 9am.ro

14360 mesaje
Membru din: 27/05/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Aprilie 2011, ora 22:53

De la: symy1, la data 2011-04-21 22:19:58
De la: nastasemihail, la data 2011-04-20 03:55:48Unii il cauta....altii l-au gasit.
Meriti un ou rosu si o felie de cozonac...



si tu o flegma si-un scuipat...

Raporteaza abuz de limbaj
Voi fi la fel de dur ca adevarul si la fel de neindurator ca dreptatea.----,,Minciuna premeditata nu mai e chestie de fantezie,tine de caracter''-Tudor Musatescu----Prietenii vin si pleaca, dar dusmanii raman si se acumuleaza.----- -----Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost -----DUMNEZEU iubeste ingerii rebeli , adevaratii creatori care fac orice societate sa progreseze,ii ajuta si-i ocroteste, in schimb ii este indiferenta soarta oricarui ignorant mistico-religios------Este mult mai aproape de DUMNEZEU un ateu decat un miorlaitor ignorant mistico-religios,indiferent de confesiunea sau religia propovaduita ----Este mult mai bine, zic eu, s i faci lectura pe vapor dect s faci sex cu fundul.-TRAIAN BASESCU
symy1

4661 mesaje
Membru din: 4/02/2009
Oras: Zalau

Postat pe: 21 Aprilie 2011, ora 23:16

De la: XYW, la data 2011-04-21 22:53:41
De la: symy1, la data 2011-04-21 22:19:58
De la: nastasemihail, la data 2011-04-20 03:55:48Unii il cauta....altii l-au gasit.
Meriti un ou rosu si o felie de cozonac...



si tu o flegma si-un scuipat...
Tigane,musca-ti limba aia spurcata.iarasi ai baut din sticla lui Camy??? Pacat de copilul care al cresti(ma indoiesc),tu nu meriti sa devii tata,esti un profitor si o haimana....vei murii ca prietenul tau Pik-Nik,ca un caine la marginea drumului...amin.

Raporteaza abuz de limbaj
symy-apocalipsa.blogspot.ro
Fosta membra 9am.ro

14360 mesaje
Membru din: 27/05/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Aprilie 2011, ora 23:26

De la: symy1, la data 2011-04-21 23:16:45
De la: XYW, la data 2011-04-21 22:53:41
De la: symy1, la data 2011-04-21 22:19:58
De la: nastasemihail, la data 2011-04-20 03:55:48Unii il cauta....altii l-au gasit.
Meriti un ou rosu si o felie de cozonac...



si tu o flegma si-un scuipat...
Tigane,musca-ti limba aia spurcata.iarasi ai baut din sticla lui Camy??? Pacat de copilul care al cresti(ma indoiesc),tu nu meriti sa devii tata,esti un profitor si o haimana....vei murii ca prietenul tau Pik-Nik,ca un caine la marginea drumului...amin.



din fericire nu io sunt nascut in tigania din ferentari ci mataluta ,cioara vopsita venita -n capitala de foame din moldova si fugit in ardeal din cauza proastelor obiceiuri lumesti ale lu' ma-ta, pik-nik si mericioaica erau sfatuitorii tai de taina , vierme ipocrit si nerecunoscator ce esti,despre moarte...mai vorbim.....HANDICAPATULE.....IMPOTENT....

Raporteaza abuz de limbaj
Voi fi la fel de dur ca adevarul si la fel de neindurator ca dreptatea.----,,Minciuna premeditata nu mai e chestie de fantezie,tine de caracter''-Tudor Musatescu----Prietenii vin si pleaca, dar dusmanii raman si se acumuleaza.----- -----Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost -----DUMNEZEU iubeste ingerii rebeli , adevaratii creatori care fac orice societate sa progreseze,ii ajuta si-i ocroteste, in schimb ii este indiferenta soarta oricarui ignorant mistico-religios------Este mult mai aproape de DUMNEZEU un ateu decat un miorlaitor ignorant mistico-religios,indiferent de confesiunea sau religia propovaduita ----Este mult mai bine, zic eu, s i faci lectura pe vapor dect s faci sex cu fundul.-TRAIAN BASESCU
Pagini: << 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cine este Dumnezeu ?!!!!
Mergi la: