back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cine este dumnezeu ?!!!!

 


 
Pagini: << 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 18:36



De unde si-a luat Cain sotie ?
Biblia scrie ca Adam si Eva ar fi avut doi fii, pe Cain si Abel, unde primul il omoara pe cel de-al doilea. In continuare, scrie ca acest Cain s-a impreunat cu nevasta lui, care a nascut pe Enoh. Dar, cine a fost nevasta lui Cain, cnd pe lume mai erau doar Cain, Adam si Eva ?


Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 18:37



Dumnezeu ii tolereaza diavolului, de multa vreme, existenta si activitatile de sabotaj. Cum, Dumnezeu este atotputernic, ar putea lesne sa anihileze aceasta opozitie, daca ar contraveni planurilor sale. Diavolul pare insa integrat in planul divin.
Dar, aici ar putea apare o alta contradictie: diavolul, initial adversar ireductibil al lui Dumnezeu, a devenit in cursul timpului slujitorul lui cel mai credincios si principalul instrument de disuasiune...

Raporteaza abuz de limbaj
9am243862

62 mesaje
Membru din: 24/11/2010
Oras: Baia Mare

Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 18:38

De la: _KARPOV, la data 2011-04-13 18:32:11

Adam si Eva n-ar fi gustat din marul oprit (nu ar fi ajuns la imperecherea sexuala) daca n-ar fi existat in paradis si un ispititor rau-intentionat (sarpele-drac). Daca totul a fost creat de Dumnezeu, este logic ca si ispititorul (alias sarpele-drac) a fost creatia lui Dumnezeu. Sa-i fi venit, intr'adevar, lui Dumnezeu ideea infama de a crea un sarpe-drac ca asistent in comedia absurda a pacalirii perechii naive, nevinovate si nestiutoare? Daca da, de ce a fost apoi asa de jignit, inct sa anatemizeze printr-un pacat insolubil intreaga omenire (pna la sosirea unui "mntuitor") ? El stia doar prea bine ca asa se va ntmpla. El stie totul, el cunoaste trecutul, prezentul si viitorul, el este Atotstiutor. Unde e atunci logica ? Teologii: N-a fost asa, zic ei. Lucifer-Dracul, a fost un dizident in imparatia Domnului. Cum, un dizident in imparatia Domnului ? Daca imparatia cerului este imparatia fericirii eterne, nu poate exista acolo opozitie, nemultumire, revolta. Daca Domnul a garantat tuturor in imparatia sa o fericire desavrsita, nu exista nici un motiv de revolta a lui Lucifer. Daca in imparatia cerului insa nu a existat o fericire deplina si egala pentru toti, inseamna ca Dumnezeu nu a fost atotputernic, nu a fost capabil sa asigure egalitatea si fericirea generala.
DACA AI STUDIA CUVANTUL LUI DZEU , SIGUR AI SUFERI O SERIE DE TRANSFORMARI POZITIVE SI AI PRIMI LUMINA SI INTELEPCIUNE !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 18:39



cum poate Dumnezeu cel bun si iertator sa-si trimita fiul spre a fi in mod barbar torturat si omort, numai pentru ca Adam si Eva au comis cndva un "pacat" pe care, daca vroia, il putea usor impiedeca ? Cum poate fi Dumnezeu impacat sufleteste cu omenirea, dupa decesul in conditii att de macabre a propriului fiu ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 18:41



Errare deum est
Vechiul Testament (Geneza 1.Moise 1:31): "Dumnezeu s-a uitat la tot ce facuse; si iata ca erau foarte bune". Totul ar fi OK, inclusiv crearea Omului. Nu peste mult timp, insa (Geneza 1.Moise 6:6), situatia se schimba radical: "I-a parut rau Domnului ca a facut pe Om pe pamnt si s-a mhnit in inima lui". "Errare humanum (et deum) est" ? Atotstiutorul face erori conceptuale, fara a stii dinainte ce se va intmpla..

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 18:42



Rusinat de propria sa fapta (dupa aventura sexuala cu Eva), Adam se ascunde in tufis. Dumnezeu il cauta, dar nu stie unde este ascuns (Geneza 1.Moise 3:9): "Dar Domnul Dumnezeu a chemat pe om, si i-a zis: unde esti ?". La care Adam raspunde (Geneza 1.Moise 3:10): "El i-a raspuns: ti-am auzit glasul in gradina; si mi-a fost frica, pentru ca eram gol si m-am ascuns". In acest moment Dumnezeu inca nu stia de escapada sexuala a celor doi (Geneza 1.Moise 3:11): "Si Domnul Dumnezeu a zis: Cine ti-a spus ca esti gol ? Nu cumva ai mncat din pomul din care iti poruncisem sa nu mannci ?". Atotstiutorul nu stia deci nici de fapta lui Adam si Eva, nici de locul unde se ascunsese Adam...

Raporteaza abuz de limbaj
9am243862

62 mesaje
Membru din: 24/11/2010
Oras: Baia Mare

Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 18:43

De la: _KARPOV, la data 2011-04-13 18:37:51

Dumnezeu ii tolereaza diavolului, de multa vreme, existenta si activitatile de sabotaj. Cum, Dumnezeu este atotputernic, ar putea lesne sa anihileze aceasta opozitie, daca ar contraveni planurilor sale. Diavolul pare insa integrat in planul divin.
Dar, aici ar putea apare o alta contradictie: diavolul, initial adversar ireductibil al lui Dumnezeu, a devenit in cursul timpului slujitorul lui cel mai credincios si principalul instrument de disuasiune...
DAAA...NOI AM VREA SA-I DICTAM LUI DZEU CE AR TREBUI SA FACA, DAR UITAM UN LUCRU... CA NOI SUNTEM LUTUL...!

Raporteaza abuz de limbaj
9am243862

62 mesaje
Membru din: 24/11/2010
Oras: Baia Mare

Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 18:45

De la: _KARPOV, la data 2011-04-13 18:39:29

cum poate Dumnezeu cel bun si iertator sa-si trimita fiul spre a fi in mod barbar torturat si omort, numai pentru ca Adam si Eva au comis cndva un "pacat" pe care, daca vroia, il putea usor impiedeca ? Cum poate fi Dumnezeu impacat sufleteste cu omenirea, dupa decesul in conditii att de macabre a propriului fiu ?
DUMNEZEU E SFANT SI DREPT SI FACE TOT CE VREA!

Raporteaza abuz de limbaj
9am243862

62 mesaje
Membru din: 24/11/2010
Oras: Baia Mare

Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 18:48

De la: _KARPOV, la data 2011-04-13 18:41:05

Errare deum est
Vechiul Testament (Geneza 1.Moise 1:31): "Dumnezeu s-a uitat la tot ce facuse; si iata ca erau foarte bune". Totul ar fi OK, inclusiv crearea Omului. Nu peste mult timp, insa (Geneza 1.Moise 6:6), situatia se schimba radical: "I-a parut rau Domnului ca a facut pe Om pe pamnt si s-a mhnit in inima lui". "Errare humanum (et deum) est" ? Atotstiutorul face erori conceptuale, fara a stii dinainte ce se va intmpla..
NU AI CUM SA INTELEGI . ITI LIPSESTE LUMINA. MINTEA OMULUI E LIMITATA !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 18:52



Vreau cateva sclave....sexuale

(2.Moise, 21,2-6): "Daca vei cumpara un sclav evreu, sa slujeasca sase ani ca sclav; dar in al saptelea, sa iasa slobod, fara sa plateasca nimic ca despagubire. Daca a intrat singur, sa iasa singur; daca era insurat, sa iasa si nevasta-sa impreuna cu el. Daca stapnul lui i-a dat o nevasta, si a avut fii si fiice cu ea, nevasta si copiii sa fie ai stapnului sau, iar el sa iasa singur. Daca sclavul va zice: "Eu iubesc pe stapnul meu, pe nevasta-mea si copiii mei, si nu vreau sa ies slobod", atunci stapnul lui sa-i duca inaintea lui Dumnezeu, sa-l apropie de usa sau de stlpul usii, si stapnul lui sa-i gaureasca urechea cu o sula, si sclavul sa ramna pentru intotdeauna in slujba lui". Dupa Biblie, sclavagismul nu a fost inca abolit nici pna in ziua de azi. ......Ce e permis in biblie , nu este interzis de mos craciun...


Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 18:56



Biserica si-a dat seama de timpuriu ca numai prin amenintari permanente oamenii pot fi tinuti in fru. Din acest motiv, dogmele crestine contin o multime de amenintari fictive, dar eficace (judecata de apoi, purgatoriu, iad, diavoli, pedepse eterne postmortem), de aceea s-a proclamat biserica drept unic intermediator intre Dumnezeu si om.

Adausuri ale Bisericii (fara niciun suport in Biblie !): ierarhia si functiile pastorale (papi, patriarhi, mitropoliti, episcopi, preoti), primatul si infalibilitatea papei, celibatul preotilor catolici, investitura bisericii de a fi unicul intermediator intre Dumnezeu si oameni, fecioria vesnica a Sf.Maria, ridicarea la cer a Sf.Maria, cele sapte sacramente, sihastria, ordinele calugaresti, inchinarea la icoane si la statui, inchinarea la relicve, pelerinaje, indulgente, sfinti, purgatoriu, chin vesnic in iad, judecata de apoi.

Biserica a inoculat dealungul secolelor in constiintele oamenilor ideea ca numai gndul, cititul sau discutarea unor idei, contrare dogmelor oficiale, inseamna un pacat.

Credinciosii au imbratisat rapid formulele comode de transfer a raspunderii propriilor fapte pe umerii lui Dumnezeu ("Faca-se voia Domnului !", "Asa a vrut Domnul" etc).

Pna la Conciliul de la Constantinopol din anul 553 d.C. biserica crestina a crezut in preexistenta sufletului si in reincarnare. La acel Conciliu, imparatul Justinian a impus prin forta propriul sau credo anti-reincarnare, in pofida impotrivirii celor mai multi clerici, inclusiv a Papei Vigilius (acesta a fost pus tot timpul sub arest). Teza reincarnarii nu este asadar apanajul exclusiv al religiilor orientale. Conciliul a abolit teza reincarnarii.

Un Dumnezeu drept n-ar comite nedreptatea de a plasa numai cca un miliard de suflete in familii crestine, unde ar avea unica sansa a "mntuirii", in timp ce pe alte 5 miliarde de suflete le trimite in familii necrestine, condamnate prin nastere la "nemntuire".

Fiecare religie a lumii este convinsa ca numai adeptii ei vor fi "mntuiti". Crestinii pleaca de la o premiza falsa (premiza unui "pacat originar" inexistent) si de la o promisiune falsa ("mntuire"). Ce se intmpla cu miliardele de suflete pe care Dumnezeu le-a implantat in familii "necrestine", cu religii "nemntuitoare" ?

Niciuna din religiile de azi nu mai reda continutul real al mesajelor initiale ale intemeietorilor, toate propaga erezii, toate au evoluat pe cai gresite, toate au interesul material-politic de a supune constiintele oamenilor propriilor lor interese de grup.

Existenta unui Dumnezeu real (TOT CEEA CE ESTE) nu este un mit. Dar nu a unui Dumnezeu (intr'adevar mitic !) sustinut de religiile actuale monoteiste.

Inchinarea si rugaciunile adresate de crestini la sute de "sfinti" nu reprezinta altceva dect o noua forma de politeism.

In timpul Euharistiei la serviciul "divin", preotii si (majoritatea) credinciosilor sunt convinsi ca pinea si vinul se transforma efectiv (imperceptibil organelor noastre de simt !) in trupul si sngele lui Isus. Mncatul "trupului" si bautul "sngelui" lui Isus la Euharistie nu reprezinta altceva dect o noua forma de canibalism.

Religia se face ca explica totul. Fie omul ct de simplu sau educat, toate intrebarile sale isi gasesc raspunsul in credinta. De ce a murit cutare ? "Asa a vrut Dumnezeu". De ce electronul se-nvrteste in jurul nucleului ? "Asa e dat de la Cel de Sus"...

Pentru ca curiozitatea conduce la inovatie, inovatia conduce la revolutie, revolutia (necontrolata) conduce la haos s.a.m.d., religia oprima curiozitatea pentru a evita aparitia haosului.

Daca Omul este facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, ar trebui sa faca tot ceea ce face Dumnezeu si sa aiba toate caracteristicile acestuia. Adica omnistiinta, omniprezenta, omniputerea.


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 18:57



Omul este suma nevoilor sale. Unele sunt de baza, unele sunt secundare. Una din nevoi este scopul, telul in viata. Ceva catre care sa tinda, fara sa poata ajunge vreodata acolo. Alta nevoie a lui este aceea de lider. Cineva care sa-i spuna ce sa faca. Dumnezeu, practic, le combina pe amndoua. E simplu, nu ?

Raporteaza abuz de limbaj
9am243862

62 mesaje
Membru din: 24/11/2010
Oras: Baia Mare

Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 18:58

De la: _KARPOV, la data 2011-04-13 18:42:29

Rusinat de propria sa fapta (dupa aventura sexuala cu Eva), Adam se ascunde in tufis. Dumnezeu il cauta, dar nu stie unde este ascuns (Geneza 1.Moise 3:9): "Dar Domnul Dumnezeu a chemat pe om, si i-a zis: unde esti ?". La care Adam raspunde (Geneza 1.Moise 3:10): "El i-a raspuns: ti-am auzit glasul in gradina; si mi-a fost frica, pentru ca eram gol si m-am ascuns". In acest moment Dumnezeu inca nu stia de escapada sexuala a celor doi (Geneza 1.Moise 3:11): "Si Domnul Dumnezeu a zis: Cine ti-a spus ca esti gol ? Nu cumva ai mncat din pomul din care iti poruncisem sa nu mannci ?". Atotstiutorul nu stia deci nici de fapta lui Adam si Eva, nici de locul unde se ascunsese Adam...
NU STI DE CE ADAM S-A ASCUNS DE DZEU? PT. CA ADAM A PACATUIT ...SI..PACATOSUL NU-L POATE VEDEA PE DZEU PT. CA DZEU URASTE PACATUL NU PACATOSUL.

Raporteaza abuz de limbaj
9am243862

62 mesaje
Membru din: 24/11/2010
Oras: Baia Mare

Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 19:03

De la: _KARPOV, la data 2011-04-13 18:56:00

Biserica si-a dat seama de timpuriu ca numai prin amenintari permanente oamenii pot fi tinuti in fru. Din acest motiv, dogmele crestine contin o multime de amenintari fictive, dar eficace (judecata de apoi, purgatoriu, iad, diavoli, pedepse eterne postmortem), de aceea s-a proclamat biserica drept unic intermediator intre Dumnezeu si om.

Adausuri ale Bisericii (fara niciun suport in Biblie !): ierarhia si functiile pastorale (papi, patriarhi, mitropoliti, episcopi, preoti), primatul si infalibilitatea papei, celibatul preotilor catolici, investitura bisericii de a fi unicul intermediator intre Dumnezeu si oameni, fecioria vesnica a Sf.Maria, ridicarea la cer a Sf.Maria, cele sapte sacramente, sihastria, ordinele calugaresti, inchinarea la icoane si la statui, inchinarea la relicve, pelerinaje, indulgente, sfinti, purgatoriu, chin vesnic in iad, judecata de apoi.

Biserica a inoculat dealungul secolelor in constiintele oamenilor ideea ca numai gndul, cititul sau discutarea unor idei, contrare dogmelor oficiale, inseamna un pacat.

Credinciosii au imbratisat rapid formulele comode de transfer a raspunderii propriilor fapte pe umerii lui Dumnezeu ("Faca-se voia Domnului !", "Asa a vrut Domnul" etc).

Pna la Conciliul de la Constantinopol din anul 553 d.C. biserica crestina a crezut in preexistenta sufletului si in reincarnare. La acel Conciliu, imparatul Justinian a impus prin forta propriul sau credo anti-reincarnare, in pofida impotrivirii celor mai multi clerici, inclusiv a Papei Vigilius (acesta a fost pus tot timpul sub arest). Teza reincarnarii nu este asadar apanajul exclusiv al religiilor orientale. Conciliul a abolit teza reincarnarii.

Un Dumnezeu drept n-ar comite nedreptatea de a plasa numai cca un miliard de suflete in familii crestine, unde ar avea unica sansa a "mntuirii", in timp ce pe alte 5 miliarde de suflete le trimite in familii necrestine, condamnate prin nastere la "nemntuire".

Fiecare religie a lumii este convinsa ca numai adeptii ei vor fi "mntuiti". Crestinii pleaca de la o premiza falsa (premiza unui "pacat originar" inexistent) si de la o promisiune falsa ("mntuire"). Ce se intmpla cu miliardele de suflete pe care Dumnezeu le-a implantat in familii "necrestine", cu religii "nemntuitoare" ?

Niciuna din religiile de azi nu mai reda continutul real al mesajelor initiale ale intemeietorilor, toate propaga erezii, toate au evoluat pe cai gresite, toate au interesul material-politic de a supune constiintele oamenilor propriilor lor interese de grup.

Existenta unui Dumnezeu real (TOT CEEA CE ESTE) nu este un mit. Dar nu a unui Dumnezeu (intr'adevar mitic !) sustinut de religiile actuale monoteiste.

Inchinarea si rugaciunile adresate de crestini la sute de "sfinti" nu reprezinta altceva dect o noua forma de politeism.

In timpul Euharistiei la serviciul "divin", preotii si (majoritatea) credinciosilor sunt convinsi ca pinea si vinul se transforma efectiv (imperceptibil organelor noastre de simt !) in trupul si sngele lui Isus. Mncatul "trupului" si bautul "sngelui" lui Isus la Euharistie nu reprezinta altceva dect o noua forma de canibalism.

Religia se face ca explica totul. Fie omul ct de simplu sau educat, toate intrebarile sale isi gasesc raspunsul in credinta. De ce a murit cutare ? "Asa a vrut Dumnezeu". De ce electronul se-nvrteste in jurul nucleului ? "Asa e dat de la Cel de Sus"...

Pentru ca curiozitatea conduce la inovatie, inovatia conduce la revolutie, revolutia (necontrolata) conduce la haos s.a.m.d., religia oprima curiozitatea pentru a evita aparitia haosului.

Daca Omul este facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, ar trebui sa faca tot ceea ce face Dumnezeu si sa aiba toate caracteristicile acestuia. Adica omnistiinta, omniprezenta, omniputerea.

OMUL AR TREBUI SA RESPECTE PORUNCILE LUI DZEU SI ATUNCI VA PUTEA INDRAZNI SA II CEARA LUI DZEU CEVA NUMAI DUPA VOIA DUMNEZEULUI, NU A NOASTRA.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 19:06



Omului nu ii era permis sa fie fericit dect inainte de viata si dupa moarte.


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 19:09

De la: 9am243862, la data 2011-04-13 18:58:56
De la: _KARPOV, la data 2011-04-13 18:42:29

Rusinat de propria sa fapta (dupa aventura sexuala cu Eva), Adam se ascunde in tufis. Dumnezeu il cauta, dar nu stie unde este ascuns (Geneza 1.Moise 3:9): "Dar Domnul Dumnezeu a chemat pe om, si i-a zis: unde esti ?". La care Adam raspunde (Geneza 1.Moise 3:10): "El i-a raspuns: ti-am auzit glasul in gradina; si mi-a fost frica, pentru ca eram gol si m-am ascuns". In acest moment Dumnezeu inca nu stia de escapada sexuala a celor doi (Geneza 1.Moise 3:11): "Si Domnul Dumnezeu a zis: Cine ti-a spus ca esti gol ? Nu cumva ai mncat din pomul din care iti poruncisem sa nu mannci ?". Atotstiutorul nu stia deci nici de fapta lui Adam si Eva, nici de locul unde se ascunsese Adam...
NU STI DE CE ADAM S-A ASCUNS DE DZEU? PT. CA ADAM A PACATUIT ...SI..PACATOSUL NU-L POATE VEDEA PE DZEU PT. CA DZEU URASTE PACATUL NU PACATOSUL.




Problema e alta ! Nici dumnezeu nu l-a vazut pe Adam Si din cate stiu eu , dumnezeu l-a fabricat asa ...un rebut ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 19:11

De la: 9am243862, la data 2011-04-13 18:45:19
De la: _KARPOV, la data 2011-04-13 18:39:29

cum poate Dumnezeu cel bun si iertator sa-si trimita fiul spre a fi in mod barbar torturat si omort, numai pentru ca Adam si Eva au comis cndva un "pacat" pe care, daca vroia, il putea usor impiedeca ? Cum poate fi Dumnezeu impacat sufleteste cu omenirea, dupa decesul in conditii att de macabre a propriului fiu ?
DUMNEZEU E SFANT SI DREPT SI FACE TOT CE VREA!




Eu am remacat ca face doar ce poate !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 19:13

De la: 9am243862, la data 2011-04-13 18:43:35
De la: _KARPOV, la data 2011-04-13 18:37:51

Dumnezeu ii tolereaza diavolului, de multa vreme, existenta si activitatile de sabotaj. Cum, Dumnezeu este atotputernic, ar putea lesne sa anihileze aceasta opozitie, daca ar contraveni planurilor sale. Diavolul pare insa integrat in planul divin.
Dar, aici ar putea apare o alta contradictie: diavolul, initial adversar ireductibil al lui Dumnezeu, a devenit in cursul timpului slujitorul lui cel mai credincios si principalul instrument de disuasiune...
DAAA...NOI AM VREA SA-I DICTAM LUI DZEU CE AR TREBUI SA FACA, DAR UITAM UN LUCRU... CA NOI SUNTEM LUTUL...!




Sa inteleg ca el e Brancusi ? Sau doar un simplu mester olar ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 19:14

De la: 9am243862, la data 2011-04-13 18:45:19
De la: _KARPOV, la data 2011-04-13 18:39:29

cum poate Dumnezeu cel bun si iertator sa-si trimita fiul spre a fi in mod barbar torturat si omort, numai pentru ca Adam si Eva au comis cndva un "pacat" pe care, daca vroia, il putea usor impiedeca ? Cum poate fi Dumnezeu impacat sufleteste cu omenirea, dupa decesul in conditii att de macabre a propriului fiu ?
DUMNEZEU E SFANT SI DREPT SI FACE TOT CE VREA!




Dumnezeu nu are cum sa fie sfant ....el e considerat "tatal"

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 19:56

De la: _KARPOV, la data 2011-04-13 18:37:51

Dumnezeu ii tolereaza diavolului, de multa vreme, existenta si activitatile de sabotaj. Cum, Dumnezeu este atotputernic, ar putea lesne sa anihileze aceasta opozitie, daca ar contraveni planurilor sale. Diavolul pare insa integrat in planul divin.
Dar, aici ar putea apare o alta contradictie: diavolul, initial adversar ireductibil al lui Dumnezeu, a devenit in cursul timpului slujitorul lui cel mai credincios si principalul instrument de disuasiune...


ti-am mai spus, dar tu nu vrei sa tii minte, caci despre ce-ai mai combate de'ai intelege !?
o data cu dorinta de Cunoastere exprimata de Adam si Eva, dumnezeu- sau zi-i cum vrei - le-a pus la dispozitie cadrul necesar ! care-i asta ? un Campus ! c PAMINTUL e acest campus si Guvernatorul acestei Scoli este cel ce s-a oferit pe oameni sa-i invete : SARPELE , asociat ulterior cu Diavolul ! asadar, atita timp cit oamenii inca invata sa devina OAMENI ,suntem in custodia dumnealui care, evident, face parte din planul lui !
cit despre intrebarea cu cine s-a insurat Cain si asta ti-am mai spus : evreii la momentul povestii lor, NU ERAU SINGURI PE PAMINT ! ce nu intelegi ? erau nenumarate alte populatii de jur-imprejurul lor ! Biblia este POVESTEA LOR , a evreilor ,exact asa cum toate celelalte popoare anterioare lor isi au propriile povesti, legende si mituri , fiecare explicindu-si intr-un mod personal nasterea Universului si fiecare religie nou aparuta a preluat elemente de la cea anterioara !
daca nici aceasta explicatie LOGICA tu nu vrei s-o iei in calcul, atunci, stai inchis in inchisoarea pe care ti-o construiesti cu atita osirdie !


9am246777__

5 mesaje
Membru din: 13/04/2011
Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 20:14

Facerea (Geneza)

Capitolul 3

22. i a zis Domnul Dumnezeu: "Iat Adam s-a fcut ca unul dintre Noi, cunoscnd binele i rul. i acum nu cumva s-i ntind mna i s ia roade din pomul vieii, s mnnce i s triasc n veci!..."
23. De aceea l-a scos Domnul Dumnezeu din grdina cea din Eden, ca s lucreze pmntul, din care fusese luat.
24. i izgonind pe Adam, l-a aezat n preajma grdinii celei din Eden i a pus heruvimi i sabie de flacr vlvitoare, s pzeasc drumul ctre pomul vieii.


Capitolul 4

1. Dup aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, i ea, zmislind, a nscut pe Cain i a zis: "Am dobndit om de la Dumnezeu".
2. Apoi a mai nscut pe Abel, fratele lui Cain. Abel a fost pstor de oi, iar Cain lucrtor de pmnt.
3. Dar dup un timp, Cain a adus jertf lui Dumnezeu din roadele pmntului.
4. i a adus i Abel din cele nti-nscute ale oilor sale i din grsimea lor. i a cutat Domnul spre Abel i spre darurile lui,


"cit despre intrebarea cu cine s-a insurat Cain si asta ti-am mai spus : evreii la momentul povestii lor, NU ERAU SINGURI PE PAMINT ! ce nu intelegi ?"

Raporteaza abuz de limbaj
9am246777__

5 mesaje
Membru din: 13/04/2011
Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 20:40

Karpov, s nu speri c poi schimba vreodat arhetipala lor mentalitate, sunt indivizi, ce din punct de vedere neuro-psiho nu pot mai mult, este peste orice putin a lor de nelegere, nici mcar nu se pot considerea indivizi ce posed o gndire contemporan existenei lor materiale factuale, sunt indivizi, ce nici mcar nu merit s-i clasifici n vreun fel, eu i consider o subspecie hominid involuat din punct de vedere cerebral, ei sracii, au rmas din punct de vedere mintal pe undeva prin Sumer-ul .e.n. 2011 ( golful persic), nu conteaz faptul c au la dispoziie mijloace de informare tehnico-tiinifice, ei , cu deosebit ndrtnicie, o in pe-a lor, cred ntr-o iluzie i aceea de tip utopic !

Am spus s nu speri c o s poi s-i schimbi, ns, este necesar s-i facem s simt pe propria lor piele ct i cost prostia i idioenia de care dau dovad !...

eradicarea nvmntului religios din colile romneti, prioritatea number one, apoi mai vdem ce i cum combatem, ntr-un limbaj comun lor, prozelitismul religios indiferent de factura sa i, atacurile subversive ale diferiilor "filozofi" ce ofer crje narative religiilor.

Karpov, deja am declanat campania de primvar-var pentru combaterea ideologiilor de tip religioso-ezoterico-paranormale, ce faci, cheam-l i pe Yorik s ne "tempereze" disursul, din cnd-n-cnd .

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 21:06

De la: gabigabi, la data 2011-04-13 19:56:57
De la: _KARPOV, la data 2011-04-13 18:37:51

Dumnezeu ii tolereaza diavolului, de multa vreme, existenta si activitatile de sabotaj. Cum, Dumnezeu este atotputernic, ar putea lesne sa anihileze aceasta opozitie, daca ar contraveni planurilor sale. Diavolul pare insa integrat in planul divin.
Dar, aici ar putea apare o alta contradictie: diavolul, initial adversar ireductibil al lui Dumnezeu, a devenit in cursul timpului slujitorul lui cel mai credincios si principalul instrument de disuasiune...


ti-am mai spus, dar tu nu vrei sa tii minte, caci despre ce-ai mai combate de'ai intelege !?
o data cu dorinta de Cunoastere exprimata de Adam si Eva, dumnezeu- sau zi-i cum vrei - le-a pus la dispozitie cadrul necesar ! care-i asta ? un Campus ! c PAMINTUL e acest campus si Guvernatorul acestei Scoli este cel ce s-a oferit pe oameni sa-i invete : SARPELE , asociat ulterior cu Diavolul ! asadar, atita timp cit oamenii inca invata sa devina OAMENI ,suntem in custodia dumnealui care, evident, face parte din planul lui !
cit despre intrebarea cu cine s-a insurat Cain si asta ti-am mai spus : evreii la momentul povestii lor, NU ERAU SINGURI PE PAMINT ! ce nu intelegi ? erau nenumarate alte populatii de jur-imprejurul lor ! Biblia este POVESTEA LOR , a evreilor ,exact asa cum toate celelalte popoare anterioare lor isi au propriile povesti, legende si mituri , fiecare explicindu-si intr-un mod personal nasterea Universului si fiecare religie nou aparuta a preluat elemente de la cea anterioara !
daca nici aceasta explicatie LOGICA tu nu vrei s-o iei in calcul, atunci, stai inchis in inchisoarea pe care ti-o construiesti cu atita osirdie !




Eu poate inteleg ceea ce spui , insa vreau o des-mintire oficiala ....de la evrei cat si de la crestini ! Cu o floare (Gabi) ...nu se face prima-vara !


Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 13 Aprilie 2011, ora 22:03



Zalmoxes , iti multumesc ca ma ajuti sa-i pun cu botu' pe labe pe crestini ! Acesti tradatori de neam, care au atentat la traditia ta milenara! Ave ZAL ....

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

364 mesaje
Membru din: 9/03/2011
Postat pe: 14 Aprilie 2011, ora 09:39

De la: _KARPOV, la data 2011-04-13 22:03:00

Zalmoxes , iti multumesc ca ma ajuti sa-i pun cu botu' pe labe pe crestini ! Acesti tradatori de neam, care au atentat la traditia ta milenara! Ave ZAL ....


nu ii cumva Zalmoxis?

Raporteaza abuz de limbaj
PROSTITORUL

7 mesaje
Membru din: 14/04/2011
Postat pe: 14 Aprilie 2011, ora 10:00

De la: Dorinel, la data 2010-01-28 02:11:02Sa fie oare Dumnezeu nevoia noastra de raspunsuri ? Eu zic ca da. Ne e greu sa admitem ca suturile pe care le luam uneori de la viata sunt absolut gratuite. E mai usor de suportat sentimentul de neputinta, atunci cnd poti sa dai "vina" pe imaginarul D-zeu. Cineva pe care nu-l poti trage la raspundere, nu-l poti amenda, pe care nu te poti supara si pe care, la randul tau ... sa-i tragi suturi in fund.
Si totusi Cine reuseste sa duca prostii cu zaharelul...Basescu,Boc,Diaconescu si gasca PDL.

DACA BALTA ESTE PLINA CU PROSTI,AR FI PACAT SA NU ARUNCI UNDITA !

Raporteaza abuz de limbaj
ROMANE,NU MAI FII PROST CA GEME ROMANIA !
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 14 Aprilie 2011, ora 13:28

De la: T_N_Tudor, la data 2011-04-14 09:39:20
De la: _KARPOV, la data 2011-04-13 22:03:00

Zalmoxes , iti multumesc ca ma ajuti sa-i pun cu botu' pe labe pe crestini ! Acesti tradatori de neam, care au atentat la traditia ta milenara! Ave ZAL ....


nu ii cumva Zalmoxis?




Mie asa mi s-a prezentat ...o fi in limba pelasgilor

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 14 Aprilie 2011, ora 13:36

De la: T_N_Tudor, la data 2011-04-14 09:39:20
De la: _KARPOV, la data 2011-04-13 22:03:00

Zalmoxes , iti multumesc ca ma ajuti sa-i pun cu botu' pe labe pe crestini ! Acesti tradatori de neam, care au atentat la traditia ta milenara! Ave ZAL ....


nu ii cumva Zalmoxis?




terminația xez(s) nsemna mai mult zeu dect rege-varianta scitica

Raporteaza abuz de limbaj
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 14 Aprilie 2011, ora 14:39

S-a descoperit ca,in '47 au aterizat extraterestrii pe pamantu Americii,acum si Papa recunoaste ca extraterestrii sunt ...................cei la care se inchina !

Raporteaza abuz de limbaj
_ete_te__

39 mesaje
Membru din: 14/04/2011
Postat pe: 14 Aprilie 2011, ora 14:53

De la: _KARPOV, la data 2011-04-14 13:28:46
De la: T_N_Tudor, la data 2011-04-14 09:39:20
De la: _KARPOV, la data 2011-04-13 22:03:00

Zalmoxes , iti multumesc ca ma ajuti sa-i pun cu botu' pe labe pe crestini ! Acesti tradatori de neam, care au atentat la traditia ta milenara! Ave ZAL ....


nu ii cumva Zalmoxis?




Mie asa mi s-a prezentat ...o fi in limba pelasgilor




proto-indo-europeao-carpato-danubiano-pontic, fonemizat

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cine este Dumnezeu ?!!!!
Mergi la: