back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Religia in scoli, pro sau contra ?

 


 
Pagini: << 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >> Sari la pagina:
 
Dorinel

3855 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Mai 2009, ora 21:28

De la: joanna_dark_2007, la data 2009-04-23 19:49:13ma vad nevoita sa revin asupra topicului asta cu un nou mesaj (se pare k din cele pe kr le-am postat pe prima pagina nu ati inteles nimik....unii dintre voi)
nu-mi vine sa cred k sunt atat de multi kr se declara impotriva predarii religiei in scoli....si...culmea...aducand ca argument k in felul asta omul nu mai are libertate!!!
haideti sa o luam logic....
incepem cu definitia termenului *libertate*....deci...libertatea este un valuare ce presupune trei lucruri
1) a cunoaste
2) a alege
3) a actiona
(dak voi aveti o alta definitie a libertatii va invit sa ma contraziceti...)
deci...primul pas spre dobandirea libertatii este cunoasterea!!!(retineti acest lucru...cunoasterea va face liberi)..in absenta ei conceptul de libertate nici nu mai poate fii adus in discutie...si va dau si un exemplu....
se poate spune despre o piatra de pe drum k este libera?...in niciun caz!!!...(sau...cum mai spun unii cretini despre animale)....
doar omul este liber...libertatea se raporteaza doar la el pentru k doar la in cazul lui putem vorbi despre cunoastere....chiar si in kzul unui om inchis intr-o temnita exista libertate...pentru k exista cunoastere!!!..poate alege sa se sinucida ,sa incerce sa evadeze sau sa complaca in starea in kr e si sa o accepte cu stoicism(masura recomandata de biserik!!!)
acum...dupa ce v-am explikt putin cum stau lucrurile cu acest concept va adresez si eu o intrebare....
dak un om nu cunoaste religia (pentru k nu i s-a predat in scoli,iar parintii au fost prea preocupati cu alte lucruri mai *importante*) se poate spune despre el k este liber sa creada in dumnezeu sau nu?...
oare nu cumva voi prin mesajele pe kr le postati aici militati pro ingradirii libertatii omului?....
treziti-va!!!...religia predata in scoli este un lucru extraordinar....dak omul ,dupa ce a facut religie in scoala timp de 12 ani alege sa se declare ateu..va stii in mod sigur k este doar alegerea lui!!!....de asemenea si dak alege sa devina un bun crestin!!!
orice s-ar intampla cu el mai tarziu va fii doar rezultatul alegerilor sale....cunoaste religia,alege de buna voie sa adere sau nu la principiile ei si actioneaza in consecinta....
in acel moment se poate spune despre el k e liber!!!!


( si asta e valabil pentru toate celelalte materii....sa nu se scoata niciuna din programa scolara pentru k astfel libertatea noastra va ingradita cu mult)

deci...incerkti in permanenta sa aflati cat mai multe lucruri....cititi orice ....uitati-va la televizor...informati-va in permanenta....
nu acceptati de bunavoie sa deveniti sclavii propriilor voastre constrangeri determinate de idei preconcepute (de exemplu...religia e un lucru rau)
creati cultura!!!...asta e scopul vietii voastre!!!...asta va face fericiti!!!....

v-am vorbit doar despre libertate...insa nu uitati k termenul *cultura* presupune multe alte valori pe langa ea...dreptate,adevar,bine,frumos...etc...incerkti sa le descoperiti pe cele autentic romanesti.....dak ne vom pierde cultura traditionala altii ne-o vor impune pe a lor!!!


numai bine tuturor!!!


Faci o mare confuzie intre orele de religie si Istoria Religiilor. Daca vorbim de a cunoaste, a alege, a actiona, asta nu are nimic in comun cu ce inseamna manualul de religie predat in clasele primare. Acolo iti este prezentata doar varianta crestina a religiei.
& nu acceptati de bunavoie sa deveniti sclavii propriilor voastre constrangeri determinate de idei preconcepute (de exemplu...religia e un lucru rau). Prin tot ceea ce faci nu dovedesti decat ca esti "sclava" ideiilor preconcepute.


Ori suntem capitalisti, ori nu mai suntem.
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Mai 2009, ora 09:06

Asa pisica tii cainele ocupat peste 20 soareci de lup secunde canar un arici idiot. Acum citeste fara animale!


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Dorinel

3855 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Mai 2009, ora 17:46

De la: ADERP_NIROLF_ERTEP999, la data 2009-05-02 09:06:18Asa pisica tii cainele ocupat peste 20 soareci de lup secunde canar un arici idiot. Acum citeste fara animale!



Ori suntem capitalisti, ori nu mai suntem.
grigorescu_nelutu

125 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Mai 2009, ora 17:53

De la: ADERP_NIROLF_ERTEP999, la data 2009-05-02 09:06:18Asa pisica tii cainele ocupat peste 20 soareci de lup secunde canar un arici idiot. Acum citeste fara animale!


Asta de unde ai mai scos-o??? Nu esti pe treaba ta Florin; ai pus si cateva filmulete interesante pe forum de pe youtube;
Bravo


Ai timp de pierdut pe net? copiaza metoda mea si castiga bani.. Viziteaza: www.banifrumosi.ws
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2009, ora 11:34

cand alte popoare abia deschideau gura si invatau sa vorbeasca,noi traco-daco-getii,deja scriam


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2009, ora 11:35

Au fost odata 5 oameni care se numeau: CINEVA, ORICINE, NIMENI, TOTI si ALTUL. Intr-o zi cei 5 au fost confruntati cu o problema deosebit de importanta si de aceea s-au hotarat sa fie facuta de TOTI. Insa, cum TOTI era sigur ca CINEVA o va face, iar CINEVA se baza pe NIMENI, in final NIMENI nu a facut-o deoarece era evident ca ORICINE ar fi fost in stare sa o faca. Atunci CINEVA s-a suparat foarte tare caci era o treaba pentru TOTI. Insa TOTI i-a sugerat lui CINEVA sa-l oblige pe ALTUL sa faca ceea ce NIMENI nu a fost dispus sa faca, desi ORICINE ar fi putut. Concluzia: Treaba trebuie facuta intotdeauna de ALTUL!


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Mai 2009, ora 11:47

De la: ADERP_NIROLF_ERTEP999, la data 2009-05-03 11:35:16Au fost odata 5 oameni care se numeau: CINEVA, ORICINE, NIMENI, TOTI si ALTUL. Intr-o zi cei 5 au fost confruntati cu o problema deosebit de importanta si de aceea s-au hotarat sa fie facuta de TOTI. Insa, cum TOTI era sigur ca CINEVA o va face, iar CINEVA se baza pe NIMENI, in final NIMENI nu a facut-o deoarece era evident ca ORICINE ar fi fost in stare sa o faca. Atunci CINEVA s-a suparat foarte tare caci era o treaba pentru TOTI. Insa TOTI i-a sugerat lui CINEVA sa-l oblige pe ALTUL sa faca ceea ce NIMENI nu a fost dispus sa faca, desi ORICINE ar fi putut. Concluzia: Treaba trebuie facuta intotdeauna de ALTUL!


SUPER!


sirius_zegetina

808 mesaje
Membru din: 28/01/2009
Oras: Resita

Postat pe: 3 Mai 2009, ora 18:22

Buuuuunaaaaaa, mai sucitule!!!!!


AdrianaAriadna

46 mesaje
Membru din: 6/05/2009
Oras: Iasi

Postat pe: 10 Mai 2009, ora 11:50

Hristos a Inviat!
Sfintii Parinti spun ca "copilul trebuie educat de mic in religia crestin ortodoxa." Cu parere de rau, nu in toate familiile din lume se face asta. De asta sunt pentru predarea religiei in scoli. Ar fi o pedagogie sfanta si utila pentru un copil, parintii carora sau bunicii nu ii vorbresc de Dumnezeu!
Har si pace de la Dumnezeu!
Dumnezeu ajuta!


Adriana
Fosta membra 9am.ro

964 mesaje
Membru din: 7/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Mai 2009, ora 12:34

De la: AdrianaAriadna, la data 2009-05-10 11:50:19Hristos a Inviat!
Sfintii Parinti spun ca "copilul trebuie educat de mic in religia crestin ortodoxa." Dumnezeu ajuta!

Cine? Sfintii parinti? Hai ca ma faci sa rad .Si ma rog, de ce nu i-ai lasa posibilitatea copilului sa aleaga ce este mai bine pentru el, si in cazul de fata si credinta? Copilul trebuie de mic educat si ... nimic mai mult. Nu trebuie sa-i bagam pe gat gogonita asta absurda cu religia. Daca cineva vrea sa studieze si religia in scoala, asta ca optiune particulara, dar a lui si nu a parintilor, propun sa se infinteze clase separate care sa includa si aceasta materie, indiferent de ramura si profilul studiat.


Religia este o rãmãºiþã a copilãriei inteligenþei noastre, ea se va stinge pe mãsurã ce adoptãm raþiunea ºi ºtiinþa ca principii directoare. Am ceva mai bun de oferit in locul religiei: propria vointa, libera alegere si increderea in propriile puteri.
Fosta membra 9am.ro

241 mesaje
Membru din: 8/08/2008
Oras: Constanta

Postat pe: 11 Mai 2009, ora 04:48

PREA RAU PENTRU COPII SAI INDOBITOCIM DE TOT CU RELIGIA,NU ESTE DESTUL POLITICA/


vieru_cezar_iasi

247 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Mai 2009, ora 02:05

De la: LUGULUGU, la data 2009-05-11 04:48:34PREA RAU PENTRU COPII SAI INDOBITOCIM DE TOT CU RELIGIA,NU ESTE DESTUL POLITICA/


RELIGIA NICIDECUM NU ÎNDOBITOCEªTE, CI LUMINEAZÃ OMUL, ÎNDRUMÂNDU-L ªI AJUTÂNDU-L SÃ AJUNGÃ LA FERICIREA VEªNICÃ ÎN ÎMPÃRÃÞIA LUI DUMNEZEU!

Nu confunda religia cu politica. Politica manipuleazã, pe când religia creºtinã este calea cãtre adevãr, calea cãtre Dumnezeu. Religia creºtinã este lãsatã de Dumnezeu ºi are cu totul alt scop decât politica. Domnul Isus Cristos a spus clar: „Împãrãþia Mea nu este din lumea aceasta.” (In 18,36)
Însãºi etimologia cuvântului religie ne aratã scopul acesteia : cuvântul religie provine din verbul latin « religo, religare » ºi înseamnã «a relega», adicã a relega pe om de Dumnezeu, a reface legãtura dintre om ºi Dumnezeu pentru ca omul sã ajungã la fericirea adevãratã ºi veºnicã în Împãrãþia lui Dumnezeu.


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Mai 2009, ora 02:08

cezarica,numai daca se uita lumea la tine si citeste ce scri si vede cum gandesti,isi da seama ce ne face religia,cum ai reusit bre sa evadezi?


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

964 mesaje
Membru din: 7/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Mai 2009, ora 13:45

De la: vieru_cezar_iasi, la data 2009-05-12 02:05:31
RELIGIA NICIDECUM NU ÎNDOBITOCEªTE, CI LUMINEAZÃ OMUL, ÎNDRUMÂNDU-L ªI AJUTÂNDU-L SÃ AJUNGÃ LA FERICIREA VEªNICÃ ÎN ÎMPÃRÃÞIA LUI DUMNEZEU!
Nu confunda religia cu politica. Politica manipuleazã, pe când religia creºtinã este calea cãtre adevãr, calea cãtre Dumnezeu. Religia creºtinã este lãsatã de Dumnezeu ºi are cu totul alt scop decât politica. Domnul Isus Cristos a spus clar: „Împãrãþia Mea nu este din lumea aceasta.” (In 18,36)
Însãºi etimologia cuvântului religie ne aratã scopul acesteia : cuvântul religie provine din verbul latin « religo, religare » ºi înseamnã «a relega», adicã a relega pe om de Dumnezeu, a reface legãtura dintre om ºi Dumnezeu pentru ca omul sã ajungã la fericirea adevãratã ºi veºnicã în Împãrãþia lui Dumnezeu.

Cezarica am sa-ti propun un tratament sever la cativa km de Iasi (stii tu unde). Mai baiatule, sa luam pe rand spusele tale:
1."RELIGIA NICIDECUM NU ÎNDOBITOCEªTE, CI LUMINEAZÃ OMUL, ÎNDRUMÂNDU-L ªI AJUTÂNDU-L SÃ AJUNGÃ LA FERICIREA VEªNICÃ ÎN ÎMPÃRÃÞIA LUI DUMNEZEU!" Du-te tu in imparatia lui si eu am sa ma duc in pamant. Tu esti doar creatia lui, esti parte din creatia lui si nimic mai mult.
2. "Nu confunda religia cu politica.". Pai mereu religia si-a dat mana cu politica.
3. "Politica manipuleazã, pe când religia creºtinã este calea cãtre adevãr, calea cãtre Dumnezeu." Corect era si religia te manipuleaza, minte la fel de mult ca si politica.
4. " Religia creºtinã este lãsatã de Dumnezeu ºi are cu totul alt scop decât politica." Religia crestina ca si altele este o forma de politica.
5. "Domnul Isus Cristos a spus clar: „Împãrãþia Mea nu este din lumea aceasta.” (In 18,36). Ok. Cauta-i imparatia si du-te acolo, eu mai raman pe pamant si dupa am sa "trag o fuga" pana la Dumnezeu.
6. " Însãºi etimologia cuvântului religie ne aratã scopul acesteia : cuvântul religie provine din verbul latin « religo, religare » ºi înseamnã «a relega», adicã a relega pe om de Dumnezeu, a reface legãtura dintre om ºi Dumnezeu pentru ca omul sã ajungã la fericirea adevãratã ºi veºnicã în Împãrãþia lui Dumnezeu" .Cezarica, tu ai auzit de medicamente? Medicamente ... medicamente ...


Religia este o rãmãºiþã a copilãriei inteligenþei noastre, ea se va stinge pe mãsurã ce adoptãm raþiunea ºi ºtiinþa ca principii directoare. Am ceva mai bun de oferit in locul religiei: propria vointa, libera alegere si increderea in propriile puteri.
Fosta membra 9am.ro

9 mesaje
Membru din: 25/04/2009
Oras: Galati

Postat pe: 13 Mai 2009, ora 17:10



Sunt de acord ca in scoli sa se faca si asa ceva dar nu cea ce fac ei acum finca ei nu fa ce spune biblia fac ce le place lor sau ce spun alti Dumnezeu nu vrea asta de la noi ci noi art trebui sa facem ce spune biblia cai este cuvantul lui . Si religia nu salveaza pe nimeni de la iad.


vieru_cezar_iasi

247 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Mai 2009, ora 03:42

De la: Dorin_Ilie, la data 2009-05-12 13:45:58
De la: vieru_cezar_iasi, la data 2009-05-12 02:05:31
RELIGIA NICIDECUM NU ÎNDOBITOCEªTE, CI LUMINEAZÃ OMUL, ÎNDRUMÂNDU-L ªI AJUTÂNDU-L SÃ AJUNGÃ LA FERICIREA VEªNICÃ ÎN ÎMPÃRÃÞIA LUI DUMNEZEU!
Nu confunda religia cu politica. Politica manipuleazã, pe când religia creºtinã este calea cãtre adevãr, calea cãtre Dumnezeu. Religia creºtinã este lãsatã de Dumnezeu ºi are cu totul alt scop decât politica. Domnul Isus Cristos a spus clar: „Împãrãþia Mea nu este din lumea aceasta.” (In 18,36)
Însãºi etimologia cuvântului religie ne aratã scopul acesteia : cuvântul religie provine din verbul latin « religo, religare » ºi înseamnã «a relega», adicã a relega pe om de Dumnezeu, a reface legãtura dintre om ºi Dumnezeu pentru ca omul sã ajungã la fericirea adevãratã ºi veºnicã în Împãrãþia lui Dumnezeu.

Cezarica am sa-ti propun un tratament sever la cativa km de Iasi (stii tu unde). Mai baiatule, sa luam pe rand spusele tale:
1."RELIGIA NICIDECUM NU ÎNDOBITOCEªTE, CI LUMINEAZÃ OMUL, ÎNDRUMÂNDU-L ªI AJUTÂNDU-L SÃ AJUNGÃ LA FERICIREA VEªNICÃ ÎN ÎMPÃRÃÞIA LUI DUMNEZEU!" Du-te tu in imparatia lui si eu am sa ma duc in pamant. Tu esti doar creatia lui, esti parte din creatia lui si nimic mai mult.
2. "Nu confunda religia cu politica.". Pai mereu religia si-a dat mana cu politica.
3. "Politica manipuleazã, pe când religia creºtinã este calea cãtre adevãr, calea cãtre Dumnezeu." Corect era si religia te manipuleaza, minte la fel de mult ca si politica.
4. " Religia creºtinã este lãsatã de Dumnezeu ºi are cu totul alt scop decât politica." Religia crestina ca si altele este o forma de politica.
5. "Domnul Isus Cristos a spus clar: „Împãrãþia Mea nu este din lumea aceasta.” (In 18,36). Ok. Cauta-i imparatia si du-te acolo, eu mai raman pe pamant si dupa am sa "trag o fuga" pana la Dumnezeu.
6. " Însãºi etimologia cuvântului religie ne aratã scopul acesteia : cuvântul religie provine din verbul latin « religo, religare » ºi înseamnã «a relega», adicã a relega pe om de Dumnezeu, a reface legãtura dintre om ºi Dumnezeu pentru ca omul sã ajungã la fericirea adevãratã ºi veºnicã în Împãrãþia lui Dumnezeu" .Cezarica, tu ai auzit de medicamente? Medicamente ... medicamente ...

Sunt foarte multe argumente ºi dovezi cã existã Dumnezeu ºi viaþa de dincolo de moarte, dar nu este nici un argument ºi nici o dovadã cã nu existã. Nu existã numai ceea ce cade sub simþuri.
În plus, cei mai mulþi savanþi ºi filosofi au fost credincioºi. Crezi cã toþi erau nebuni?
Iatã câteva citate semnificative :
„Puþina gustare a ºtiinþei poate duce la ateism, dar adâncirea ºtiinþei readuce pe om la Dumnezeu! ” (Francis Bacon)
„Sunt tot aºa de sigur de existenþa sufletului ca de orice adevãr bine stabilit de ºtiinþa experimentalã. ªi aceastã siguranþã nu este o simplã credinþã, ci o convingere profundã, dobânditã în mod ºtiinþific.”- (Nicolae C. Paulescu, savant. A descoperit insulina)
„Dacã tabla înmulþirii sau teorema lui Pitagora ar avea precepte morale, s-ar gãsi mulþi sã le nege adevãrul”. (Nicolas Malebranche)

1. Tu crezi cã omul nu e decât un sac de carne ºi de oase ? Nicidecum ! Dumnezeu l-a creat pe om cu trup ºi suflet, adicã o fiinþã bidimensionalã. Numai trupul merge în pãmânt. În clipa decesului sufletul iese din trup ºi merge la Judecatã, iar dupã Judecatã merge în fericirea veºnicã sau în suferinþa veºnicã.

2. Religia ºi politica s-au intersectat de-a lungul istoriei, dar sunt diferite ºi au scopuri diferite, deci nu trebuie confundate. Politica are un scop pãmântesc, trecãtor, iar religia are un scop veºnic, pentru lumea de dincolo.

3. Religia nu manipuleazã ºi nu minte, ci ne învaþã cuvântul lui Dumnezeu, care e cale, adevãr ºi viaþã. Isus Cristos a spus ºi a dovedit prin toatã viaþa sa, prin învãþãturile ºi prin minunile sale cã este Fiul lui Dumnezeu întrupat, nu doar om ºi cã el este Calea, Adevãrul ºi Viaþa : « Eu sunt Calea, Adevãrul ºi Viaþa » (In. 14,6) El a avut viaþa prevestitã de profeþi cu veacuri înainte, profeþiile referitoare la El s-au împlinit, a înviat morþii, a înviat el însuºi din morþi, a potolit furtuna pe mare, a vindecat atâþia orbi, bolnavi, etc. A fãcut toate acestea ºi multe altele, deci nu era un simplu om. Dupã înviere el a mai rãmas 40 de zile pe pãmânt, pânã la înãlþare. Apostolii au mâncat ºi au vorbit cu el în aceste 40 de zile. Apoi ei au predicat toatã viaþa despre Învierea Domnului Isus Cristos ºi au murit pentru acest adevãr. E clar cã nu ar fi murit ei pentru o minciunã. Marele matematician, fizician ºi filosof francez Blaise Pascal, spunea : „Cred cu bucurie în cuvântul acelora care ºi-au dat viaþa pentru ceea ce au spus. ”

4. Cum spuneam, religia ºi politica s-au intersectat de-a lungul istoriei, dar sunt diferite ºi au scopuri diferite, deci nu trebuie confundate.

5. Nu poþi sã ºtii cât vei mai rãmâne pe pãmânt. Clipa decesului poate veni oricând pentru oricine. Trebuie sã ne prezentãm înaintea Lui pregãtiþi, cu sufletul curat ºi cu fapte bune. Fã pocãinþã de pãcate cât mai repede ºi pregãteºte-te pentru cã nu ºtii clipa decesului ºi dupã deces nu mai poþi primi iertare. Pocãinþa de pãcate nu trebuie amânatã niciodatã, din cel puþin douã motive: în primul rând pentru cã nu se ºtie clipa decesului, iar cine moare cu sufletul necurãþit de pãcate nu mai poate avea iertare. Slujbele pentru cei decedaþi, parastasele, pomenile ºi rugãciunile nu îi pot ajuta decât pe cei care au decedat cu sufletul curãþit de pãcate. Ele pot ºterge pãcatele mici (fãcute fãrã voie sau cu voie dar în lucru mic) ºi urmele lãsate în suflet de pãcatele mari (fãcute cu voie ºi în lucru mare) de care omul deja s-a curãþit pe pãmânt. Dar dacã cineva a decedat cu sufletul necurãþit de pãcate, atunci nu-i mai sunt de folos slujbele, parastasele, pomenile sau rugãciunile care se fac pentru el / ea. În al doilea rând, de regulã, clipa decesului îl surprinde pe om dupã cum trãieºte: dacã a trãit în viaþã departe de calea lui Dumnezeu, de obicei tot aºa îl surprinde clipa decesului: departe de Dumnezeu, cu sufletul necurãþit de pãcate. Dumnezeu este iubitor dar este ºi drept. Existenþa suferinþei veºnice a iadului este un adevãr revelat de Dumnezeu ºi nu este o rãzbunare a lui, ci este pedeapsa dreptãþii instituite de el. Totuºi nu Dumnezeu trimite în iad, ci pãcatele pentru care nu s-a fãcut pocãinþã pe pãmant îl duc pe om la iad. În iubirea lui, Dumnezeu ne acordã iertare dacã ne întoarcem la el în viaþa pãmânteascã, iar în dreptatea lui nu-i poate primi în rai pe cei care nu s-au întors la el în viaþa pãmânteascã, pentru cã ar însemna sã fie nedrept, iar el, ca Fiinþã perfectã nu poate fi nedrept. ªi nici nu poate minþi, iar în Biblie ne vorbeºte de multe ori atât de fericirea veºnicã, cât ºi de suferinþa veºnicã.

6. Dacã negi aceste realitãþi ºi îi jigneºti pe cei care cred, nu înseamnã cã aceste realitãþi nu existã. Exisã chiar dacã tu le negi ºi nu crezi în ele. Dacã nu te pregãteºti acum pe pãmânt, când vei constata cã religia a avut dreptate va fi prea târziu.
Mai multe poþi citi ºi vedea pe blogul urmãtor :

www.cezar-iasi.blogspot.com/
Blogul conþine: Argumente ºi dovezi ale existenþei lui Dumnezeu ºi a vieþii de dincolo de moarte. Videoclipuri. Înregistrãri video cu miracole. Legãturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conþin posturi TV on-line ºi posturi de radio). Cãrþi foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator). Articole. Adrese, numere de telefon ºi site-uri ale unor asociaþii care oferã servicii caritative, etc.


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Mai 2009, ora 17:23

cezare,vezi ca-ti da ciorba pe afara,apuca-te nene de facut ceva concret,nu ne mai considera pe toti niste imbecili,precum esti tu sfertodoctule cu scoli inalte


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
sirius_zegetina

808 mesaje
Membru din: 28/01/2009
Oras: Resita

Postat pe: 17 Mai 2009, ora 18:08

Drept scris-ai, A.N.E.-ule!!! Se vede treaba c-a "studiat" intr-atat de-a luat-o rau pe-aratura! Si eu, care credeam ca-s singura pe-acolo (la propriu, nu la figurat)! Existenta lui Dumnezeu! Hhhhhmmmm! Pai, Cezare, ce demonstratie-ti mai trebe? Ori tu si ailalti care va cruciti de fiecare data cand treceti prin fata unei biserici aveti nevoie de "demonstratii" ca sa credeti in ceea ce noi - "paganii" - credem fara demonstratii?! Si ce-are Dumnezeu-Creatorul cu religia, a confirmat vreuna? Arata-mi si mie stirea, c-am fost prinsa cu-alte alea si n-am prea citit noutatile din ultima vreme... nici la tembelizor nu m-am prea uitat... deh, ca omu` muncitor, nu ca guristii! Si orice-ai obiecta tu, religia n-are ce cauta in scoli! Ca materie optionala, eventual intr-o scoala de duminica... treaba alora de vor sa-si creasca urmasii in "turma"! Gustul omului si pofta lui, ca d-aia am fost inzestrati cu liberul arbitru! Ori te-ai obisnuit cu impunerile de tot soiul? Nu tine!!!


Shlomo_Mire_Ivan

1640 mesaje
Membru din: 19/04/2009
Oras: Craiova

Postat pe: 17 Mai 2009, ora 18:12

Care ''liberul arbitru'',ca-s toti la mititica!


sirius_zegetina

808 mesaje
Membru din: 28/01/2009
Oras: Resita

Postat pe: 17 Mai 2009, ora 18:20

Sal`tare, vere Itzik!!! No, cumu-i, kosher? Deh, vere, arbitri - aia cu fluierisca-n botic, or fi la "pension", da` al din bibilica unde-i? Daca-i tot la "zuhaus"... O fi, la unii, ca d-aia-s asa incotopeniti de zici c-au inghitit o coada de matura si-o tin pe-a lor, numa` pe calea aia "dreapta" care duce la Marcuta, Balaceanca, Socola, Gataia, Jebel...


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 Mai 2009, ora 18:27

De la: sirius_zegetina, la data 2009-05-17 18:20:38 Sal`tare, vere Itzik!!! No, cumu-i, kosher? Deh, vere, arbitri - aia cu fluierisca-n botic, or fi la "pension", da` al din bibilica unde-i? Daca-i tot la "zuhaus"... O fi, la unii, ca d-aia-s asa incotopeniti de zici c-au inghitit o coada de matura si-o tin pe-a lor, numa` pe calea aia "dreapta" care duce la Marcuta, Balaceanca, Socola, Gataia, Jebel...



Te Sirius! Ce mai faci fatã?


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
sirius_zegetina

808 mesaje
Membru din: 28/01/2009
Oras: Resita

Postat pe: 17 Mai 2009, ora 18:57

Doruletule, I you too; ce faaaac?! La muuuuuncaaaaaaa, nu la-ntins manaaaa!!!! C-asa-i pe-aci primavara, de-atata "verde" cat vezi la zi-lumina, ti se-nverzesc si ochii!!! Si-ti mai creste si-o frumusete de cocoasa, ca te-nvidiaza si camiloiu` lu` Arabella! Tre` sa-ti traduc?!


Shlomo_Mire_Ivan

1640 mesaje
Membru din: 19/04/2009
Oras: Craiova

Postat pe: 17 Mai 2009, ora 19:09

De la: sirius_zegetina, la data 2009-05-17 18:20:38 Sal`tare, vere Itzik!!! No, cumu-i, kosher? Deh, vere, arbitri - aia cu fluierisca-n botic, or fi la "pension", da` al din bibilica unde-i? Daca-i tot la "zuhaus"... O fi, la unii, ca d-aia-s asa incotopeniti de zici c-au inghitit o coada de matura si-o tin pe-a lor, numa` pe calea aia "dreapta" care duce la Marcuta, Balaceanca, Socola, Gataia, Jebel...
Al din dovlecel scapa acu' odata cu venirea lui jesus al cu levi's pe dansul!


sirius_zegetina

808 mesaje
Membru din: 28/01/2009
Oras: Resita

Postat pe: 17 Mai 2009, ora 19:20

Vereeee, nu ma bolunzi!!! O intrat emailu` ca vine?! Si-i cu levi's pe el?! Ai maaaa, ce chestie tare!!! Da` chimesa cumu-i, or s-o tzipat in tricou?! Da` mai da si tu amanunte, nu te tine-ase secretos, no!


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Mai 2009, ora 14:03

bai puscariasilor[astia c[r]estinii de tipul lui cezarica],voi stiti ca sunteti considerati toti la gramada de biserica si de evreii sionisti niste bieti parnaiasi pe care ii manipuleaza si-i spala ca la coafor,dar nu pe par ci pe creier?vreti argumente,intrebati-ma puscariasilor!


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Mai 2009, ora 14:08

eu am pus aceasta intrebare mai mult formal,deoarece sunt sigur ca toti spalatii pe creier nu sunt interesati decat de ,,adevarurile'' din cartea ,,sfanta'' si nu de cele din lumea reala,ei traiesc in lumea lor plina de balauri,jidani nespalati si criminali,curve,hoti,proxeneti si alte hahalere ,,sfinte''


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Mai 2009, ora 16:42

Tanach (Hebrew): Genesis (Bereshit)
Capitolul 1 , versetele 5 si 6.

5 ‏וַיִּקְרָ֨א אֱלֹהִ֤ים׀ לָאוֹר֙ י֔וֹם וְלַחֹ֖שֶׁךְ קָ֣רָא לָ֑יְלָה וַֽיְהִי־עֶ֥רֶב וַֽיְהִי־בֹ֖קֶר י֥וֹם אֶחָֽד׃ פ

‎6 ‏וַיֹּ֣אמֶר אֱלֹהִ֔ים יְהִ֥י רָקִ֖יעַ בְּת֣וֹךְ הַמָּ֑יִם וִיהִ֣י מַבְדִּ֔יל בֵּ֥ין מַ֖יִם לָמָֽיִם׃

traducerea lor manipulata de catre masonii epocilor apuse este ...

5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuã, iar întunericul l-a numit noapte. ªi a fost searã ºi a fost dimineaþã: ziua întâi.
6. ªi a zis Dumnezeu: "Sã fie o tãrie prin mijlocul apelor ºi sã despartã ape de ape!" ªi a fost aºa.

priviti diferenta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dupa cum am spus...la primul nivel exista 2 sensuri pentru fiecare verset ...
primul sens il voi nota cu a , iar al 2-lea il voi nota cu b ...
un sens descrie istoria rasei ebraice in Atlantida , iar al doilea sens descrie crearea dimensiunii a 3-a...!


Versetul 5

5.a Si ei erau indragiti la inceput , de Dumnezeu/Acestia/Zei , in zilele lipsite de violenta prin mentinerea puritatii creierului si a maduvei spinarii.
Si Initiatul era in fat lor/model pentru ei , in aceasta patrie , el simtind primul chemarea lui Dumnezeu/Acestora/Zeilor , care era idol pentru ei.
Si Dumnezeu era garantia vie a celor multi si pentru preoti/invatatori , si ei se conectau la unicul Dumnezeu in fiecare zi in acel loc.

!!!!! incredibil nu? !!!!!!

al doilea sens...

5.b Si intaia reflectare/oglinda a lui Dumnezeu stralucea/emana oriunde. Si acest model/tipar se condensa/cobora in tonuri , pana cand a devenit tangibil/concret , asemenea unei melodii.
Acest proces ( reflectarea lui Dumnezeu ) , era perceput de oricine ca fiind rece , umed si intunecat asemenea noptii.
Si Dumnezeu a creat impulsul viu/scanteia vietii prin unirea/amestecarea in aceasta materie/tesatura a suflului unicului Dumnezeu , formand intaiul ETER.

!!!!!!!! din nou .... fucking unbeliveble !!!!!!

VERSETUL 6

6.a Si insula mama a acestora ( una dintre insulele Atlantidei ) era oglinda unicului Dumnezeu , in zilele in care din Cer s-a ales testarea gradului de infectare/poluare a celor multi.
Si aceasta poluare/infectie era suficient de alarmanta pentru a se produce un potop care sa-i omita pe cei cu inima curata/alba si pentru a-i invata pe ceilalti.

!?!?!

6.b Si Dumnezeu a stabilit "masura" pentru aceasta oglinda/reflectare su s-au format/s-au strans/s-au adunat tonurile programarii/notele de programare. Si Hidrogenul acestei dimensiuni a fost identificat cu originea/capatul materiei/tesaturii.


Ce ziceti?
Va mai duceti la biserica?


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
cifobrien

128 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Mai 2009, ora 13:36

stiti vorba aia mare gradina si mic e gardu!


thor

50 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Mai 2009, ora 14:30

Ma uit si nu imi vine sa cred....tu crezi ceea ce spui?
Pot sa te intreb , inainte de religia crestina au fost multe alte religii cu multi alti zei...cum ramane cu ei? Fiindca crestinismul nu depaseste 2000 - 2500 de ani.....Le negi existenta? Daca nu, care Dumnezeu a facut totul? Ca cel crestin in nici un caz, ca era prea "tanar"
Din cele mai vechi timpuri religia nu a facut dacat sa acapareze putere si bani, ingradind, pe cat posibil cunoasterea, stiinta....Stiu, imi vei raspunde ca preotii au fost cultivati si ca multe descoperiri stiintifice le apartin....Ok....dar, mai ales in istorie, le pastrau pentru ei.....Ca sa nu mai vorbim despre cum erau folosite secretele aflate la spovedanie.....Carol Quintul a platit echivalentul a cateva zeci de tone de aur o aventura marturisita.....si nu a mai trecut pe la confesor pana la moarte.....Pe timpul lui Ceausescu se vindeau la Secu'....
Biserica e un parazit al credintei, un negustor de iluzii si sperante....O cladire in care o adunatura de comisionari vand speranta oamenilor.....jecmanind-ui apoi la sange. Dumnezeu nu e in cladiri de piatra sau lemn....daca crezi in asa ceva, El e peste tot.....Spui ca creat totul....atunci cum indrezniti sai "mazgaliti" lucrarea" erijandu-va in purtatori de cuvant al Sai, detinatori ai "dreptei credinte" si alte idiotenii....

Un rege Inca erra asediat, impreuna cu ai sai,in cetate si vazand cu nu mai are scapare, s-a rugat zeului sau sa il ajute sa scape. Zeul s-a milostivit si , cu un fulger a distrus zidul din spatele cetatii lasandu-i sa fuga. Urmariti de dusmani au ajuns la mare. Disperat regele a rugat din nou zeul sa ii ajute. Acesta a despicat apele si regele si oamenii sai au trecut printre ape. In spate, zeul a inchis apele si urmaritorii au pierit.... O poveste simpatica si ciudat de similara cu o alta, mult mai celebra.....Cum America a fost descoperita pe la 1450, iar legenda apartine istoriei Inca, poti explica, logic? Si te rog fara elucubratii mistice....Sunt multe similitudini pe care nu le poate explica religia....Potopul apare in mai toate culturile, migratia la fel, Zalmoxe a "inviat si el dupa trei zile de stat in groapa.....Nu aveti explicatii logice....
Am sa raspund eu la o intrebare pe care vad ca un doctorand la teologie a avitat sa raspunda. "Sfintii parinti" sau aliat cu Constantin pentru ca el creat oportunitatea de a accede la putere si mai mult, le dadea posibilitatea de a-si extinte "cuceririle" ...Atat si nimic mai mult///Evangheliile acelea sunt la fel de apocrife ca cele "reale'...daca cele din urma nu ar fifost ajustate dupa nevoie....Si daca nu stiai, Vaticanul a cautat cu disperare aceste manuscrise si apoi le-a secretizat imediat pe cele pe care a pus mana...Manastirea in care au fost aduse pentru prima oara asemenea manuscrise, pentru a ocolii o cerere a guvernului de ai fi predate, a fost declarata teritoriu protejat, un fel de consulat.....Cele care au fost salvate au fost lasate de catre un colectionar intr-o banca si de acolo au fost ridicate de catre niste istorici desemnati de catre acesta...altele au ajuns la Ierusalim...si aici nimeni nu a incercat sa le ceara....
Am sa te intreb ce crezi ca scrie in acele evanghelii daca simpla publicare a avangheliei lui Filip a facut Biserica sa tremure iar un film al Dan Brown a facut ca aceasta sa atace din nou cultura laica.....
Ai idee cate "Gral"-uri sunt recunoscute OFICIAL?


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Mai 2009, ora 06:57

De la: cifobrien, la data 2009-05-21 13:36:42stiti vorba aia mare gradina si mic e gardu!


Sa stii ca nu e chiar asa de mic


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Pagini: << 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Religia in scoli, pro sau contra ?
Mergi la: