back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce credeti despre biserica ortodoxa romanasi preotii ei?

 


 
Pagini: << 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >> Sari la pagina:
 
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Noiembrie 2009, ora 12:33

De la: valentind_1983, la data 2009-11-01 00:43:52Recitindu-mi postarea, am realizat ca am facut o omisiune. Am spus ca fiecare cult a fost finantat, dar am uitat sa spun si sa repet ca numai Martorii lui Iehova se descurca singuri, doar din donatiile membrilor ( nu exista zeciuiala) + a altor persoane care apreciaza literatura de la noi. Daca am fi finantati de un guvern, atunci principiul de neutralitate in chestiunile politice ar fi nul


Imi pare bine ca esti atent cu ce afirmi...dar nu fi chiar asa de sigur pe ce afirmi (ca si mine) pentru ca intr-o zi vei afla si tu ce am aflat eu..desi realitatea e cea cunoscuta de noi...alta
Sa ai multa pace in suflet.


Maranatha
Fosta membra 9am.ro

1671 mesaje
Membru din: 26/09/2009
Postat pe: 1 Noiembrie 2009, ora 12:48

De la: tisor, la data 2009-10-31 21:56:21
De la: tutenes, la data 2009-10-31 19:27:36
De la: valentind_1983, la data 2009-10-31 18:30:57Tutunes, m-am uitat si eu pe documentul pe care l-ai recomandat lui Tisor, si recunosc ca am fost surprins sa aflu ca Adventistii de Ziua a Saptea au fost finantati pentru 2 lacasuri de cult, cel de al treilea avand dosarul incomplet mai trebuie sa astepte. Dar interesant este ca fiecare cult din cele recunoscute a fost finantat cu macar 10.000 lei noi. Dar nu voi sta sa judec lucrurile acestea, alta gaza imi suna in creier. Banii celor care doneaza sau dau zeciuiala unde se duc atunci daca vin bani si de la stat? Cine sunt "gaurile negre"? Ca daca la noi, la Martori gasim o asemenea "gaura neagra", e exclus din organizatie, si cu mare greutate va fi reintegrat daca ii pare rau.

Concluzie: atitudinea fatza de bani a fiecarei religii sporeste sau scade prestigiul acesteia.




Documentul respectiv reda situatia numai pe anul 2009 .
Cat despre unde merge zeciuiala lor habar n-am ; nu pot sa fac decat speculatii , motiv pentru care mai bine nu ma mai gandesc la acest subiect .
Oricum e problema lor .
Ce nu inteleg eu e ca unii in loc sa vada barna din ochiul lor fac tot posibilul sa vada paiul din ochiul aproapelui .
Si pe alte sectiuni ale forumului,unii nu mai pot de grija banilor care vin la Biserica Ortodoxa de la buget,uitand ca daca A.I. Cuza nu ar fi secularizat averile manastirilor , Biserica Ortodoxa ar fi avut venituri suficiente pentru a plati slujitorii si a-si indeplini obiectivele misionare si de caritate .


am citit documentul, iar apoi m-am informat in toate cele 3 cazuri..timisoara.piatra olt si turda....unde au fost propuse finantari de catre ministerul cultelor,pentru a nu parea discriminatorii alocarea sumelor de bani doar anumitor biserici si altora nu( raport ce trebuie prezentat si comisiei europene)...si doar pentru finalizari de constructii.
Sa stii ca am aflat abia acuma ca si anumite primarii,cuprind in bugetul lor anumite sume de bani pentru biserici,si pentru a nu parea discriminatori,dau fiecarei biserici in functie de marimea ei- o suma de bani ca sponsorizare.

Dar asta nu inseamna ca institutiile statului va obliga sa acceptati bani .


Ioan 8 ,32. ªi veþi cunoaºte adevãrul, iar adevãrul vã va face liberi.
Fosta membra 9am.ro

5243 mesaje
Membru din: 11/08/2009
Postat pe: 1 Noiembrie 2009, ora 14:50

De la: constbor, la data 2009-10-31 18:55:46
O propunere interesanta :
Sondajele de opinie despre increderea in institutiile statului, sau a unor personalitati, include si Biserica. Iar increderea in biserica este recunoscuta. Cetateanul intrebat nu poate spune ca nu are incredere in Casa Lui Dumnezeu si in propria credinta, dar
Am dori sa se testeze si sa se cunoasca in ce masura este increderea in PREOTI. Va fi o diferenta de neinchipuit .
Cei care puteti, va rog sa faceti aceasta propunere




Chestia cu increderea este relativa !
Ca sa ai un raspuns care sa concorde cu realitatea trebuie mai intai sa informezi oamenii !
Trebuie sa le spui totul despre biserica si preoti -oamenii trebuie sa cunoasca toate neligiuirile la care s-a pretat biserica de-a lungul timpului !
Pe romani daca ii intrebi in cine au incredere spun printre altele ca au incredere in armata !
Ei nu stiu insa ca pe vremea comunistilor oamenii erau arestati datorita securistilor,militienilor,informatorilor si turnatorilor -insa condamnarea la moarte sau inchisoare se facea de catre TRIBUNALUL MILITAR !
Daca militarii respectivi aveau onoare sau tineau cont ca erau crestini -aveau posibilitatea sa dea un verdict care sa-i puna in libertate sau eventual sa dea condamnari modice-nu codamnari la moarte-munca silnica pe viata sau de 25 de ani-temnita grea !
La fel si STATUL ROMAN -a fost cel mai mare HOT -a furat proprietatile a milioane de persoane si dupa 50 de ani tot tu trebuie sa lupti ani de zile sa le recuperezi -iti iei casa inapoi dupa 50 de ani de nefolosinta -degradata -iar statul mai pune si bete in roate !
Am remarcat ca biserica nu a luat nici o atitudine desi printre vinovati au fost si enoriasi de ai sai .
Singura grija a bisericii a fost ca dosarele de turnatori ale prelatilor -aflate la CNSAS-sa nu fie publice -adica sa nu stie prostimea cu ce se ocupau preotii !



valentind_1983

69 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Noiembrie 2009, ora 14:58

De la: tisor, la data 2009-11-01 12:33:02
De la: valentind_1983, la data 2009-11-01 00:43:52Recitindu-mi postarea, am realizat ca am facut o omisiune. Am spus ca fiecare cult a fost finantat, dar am uitat sa spun si sa repet ca numai Martorii lui Iehova se descurca singuri, doar din donatiile membrilor ( nu exista zeciuiala) + a altor persoane care apreciaza literatura de la noi. Daca am fi finantati de un guvern, atunci principiul de neutralitate in chestiunile politice ar fi nul


Imi pare bine ca esti atent cu ce afirmi...dar nu fi chiar asa de sigur pe ce afirmi (ca si mine) pentru ca intr-o zi vei afla si tu ce am aflat eu..desi realitatea e cea cunoscuta de noi...alta
Sa ai multa pace in suflet.



Tisor, multumesc ca iti faci griji, dar imi cunosc foarte bine organizatia, mai ales ca am o raspundere, nu mare, dar una suficienta incat sa stiu cum se folosesc banii (literatura, sprijin in caz de dezastre naturale, sprijin pentru cei infirmi , varstnici cu posibilitati reduse de deplasare...sali de inchinare etc... ideea e ca sunt folositi asa cum cere Dumnezeu). Salile de inchinare, cunoscute tuturor sub nume de Sali ale Regatului, sunt construite din banii nostrii, si cu eforturile voluntare ale celor care pot sa ajute, in functie de timpul lor liber si de motivatia pe care o au.

De aceea niciodata nu vor aparea in documente gen "anexa nr 3" Mai mult, litereratura o oferim fara a pretinde ceva, numai daca omul vrea sa doneze, poate dona oricat doreste si crede el de cuviinta. De aceea motivul pentru care ne gasim la usa oamenilor nu este unul legat de bani, mai ales ca in ultima vreme suntem sfatuiti sa fim multumiti cu strictul necesar. Este unul de ordin spiritual si ne interesam de spiritualitatea oamenilor in conditiile in care clerul crestinatatii sau capii religiosi ai altor confesiuni ii lasa pe oameni de izbeliste si isi aduc aminte de ei doar la evenimente gen botez, nunta, inmormantare. Mai misca ei un pic pe la televiziuni, dar nu exista interes sincer. NU doar asta, dar de secole nu isi respecta oamenii, si ii infometeaza spiritual. Ei (va) ascund cu buna stiinta adevarul.

Este 1 noiembrie si deja a inceput sa fie distribuit o editie a Turnului de Veghe cu un titlu foarte rascolitor, fiecare din voi va simti diferenta intre ce vi s-a spus din partea clerului si ce spune Biblia. Veti observa ca in lucrurile cele mai importante clerul crestinatatii si Biblia nu mai sunt de aceeasi parte a baricadei.

Intr-adevar, e un act mare de curaj sa urmezi ce spune Biblia, dar sa si spui celorlalti care inca nu fac asta ca e nevoie sa cerceteze si ei asta, sa nu lase pe altii sa o faca in locul lor.


Valentin Dobre
Fosta membra 9am.ro

5243 mesaje
Membru din: 11/08/2009
Postat pe: 1 Noiembrie 2009, ora 15:00

De la: tutenes, la data 2009-11-01 12:48:53
De la: tisor, la data 2009-10-31 21:56:21
De la: tutenes, la data 2009-10-31 19:27:36
De la: valentind_1983, la data 2009-10-31 18:30:57Tutunes, m-am uitat si eu pe documentul pe care l-ai recomandat lui Tisor, si recunosc ca am fost surprins sa aflu ca Adventistii de Ziua a Saptea au fost finantati pentru 2 lacasuri de cult, cel de al treilea avand dosarul incomplet mai trebuie sa astepte. Dar interesant este ca fiecare cult din cele recunoscute a fost finantat cu macar 10.000 lei noi. Dar nu voi sta sa judec lucrurile acestea, alta gaza imi suna in creier. Banii celor care doneaza sau dau zeciuiala unde se duc atunci daca vin bani si de la stat? Cine sunt "gaurile negre"? Ca daca la noi, la Martori gasim o asemenea "gaura neagra", e exclus din organizatie, si cu mare greutate va fi reintegrat daca ii pare rau.

Concluzie: atitudinea fatza de bani a fiecarei religii sporeste sau scade prestigiul acesteia.




Documentul respectiv reda situatia numai pe anul 2009 .
Cat despre unde merge zeciuiala lor habar n-am ; nu pot sa fac decat speculatii , motiv pentru care mai bine nu ma mai gandesc la acest subiect .
Oricum e problema lor .
Ce nu inteleg eu e ca unii in loc sa vada barna din ochiul lor fac tot posibilul sa vada paiul din ochiul aproapelui .
Si pe alte sectiuni ale forumului,unii nu mai pot de grija banilor care vin la Biserica Ortodoxa de la buget,uitand ca daca A.I. Cuza nu ar fi secularizat averile manastirilor , Biserica Ortodoxa ar fi avut venituri suficiente pentru a plati slujitorii si a-si indeplini obiectivele misionare si de caritate .


am citit documentul, iar apoi m-am informat in toate cele 3 cazuri..timisoara.piatra olt si turda....unde au fost propuse finantari de catre ministerul cultelor,pentru a nu parea discriminatorii alocarea sumelor de bani doar anumitor biserici si altora nu( raport ce trebuie prezentat si comisiei europene)...si doar pentru finalizari de constructii.
Sa stii ca am aflat abia acuma ca si anumite primarii,cuprind in bugetul lor anumite sume de bani pentru biserici,si pentru a nu parea discriminatori,dau fiecarei biserici in functie de marimea ei- o suma de bani ca sponsorizare.

Dar asta nu inseamna ca institutiile statului va obliga sa acceptati bani .




BANUL e ochiul dracului !
Dupa revolutie biserica nu a facut altceva decat sa alerge dupa bani .
Nu am auzit despre ceva extraordinar -care sa vina din partea bisericii - prelatii nu-si vad decat de interesul lor -nu-i intereseaza latura sociala -te toaca de bani si daca nu ai vreun venit !
Sunt curios daca mergi la botez si spui ca nu ai bani de taxa -daca iti boteaza copilul -sunt convins ca sigur cateva lacase de cult te resping !
Apropo de botez -unele biserici au taxele duble sau triple fata de bisericile de cartier !
Or fi primit indicatii de la patriarhie,in acest sens -sau au avut o revelatie de la duhul sfant !??
Asta nu e in bataie de joc-e realitatea ortodoxismului in romania !



Fosta membra 9am.ro

1055 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Noiembrie 2009, ora 20:07

De la: Horus, la data 2009-11-01 12:06:18

daca doririti icoane trebuie sa fiti de acord si cu prezenta altor simboluri religioase in scoli ca de exemplu simbolul celor care practica cultul falusului ,banuiesc ca fetitele ortodoxe sau catolice vor fi incantate sa vada tot timpul in fata ochilor un mare falus care sa le faca sa puna la indoiala simbolul icoanei care este destul de ambiguu in comparatie cu cel al falusului care este ceva real si la indemana oricui ,ar putea fetitele ortodoxe chiar sa-l venereze ,sa-l pipaie sau chiar sa-l sarute ca pe o icoana oarecare ,deoarece asa au invatat ca trebuie tratata o icoana ! romania trezeste_te !!!



ai dreptate fata,
numa' ca la noi in moldova lu' domnu' phalus i se zice popolar, mataranga.
ideea e grozava , in loc de icoane sa fie poze cu...matarangi, si daca se poate sa fie si...invartoshate (adica in erectzie cum spunetzi voi telectualii de pe forumul aista. Da' io ash vre si poze cu pipilonci di muieri (adica pi*de mai pentru intelegerea voastra, ca sa se bucure shi baietzii nu' asha ?


si electronica !
Fosta membra 9am.ro

1171 mesaje
Membru din: 23/08/2009
Postat pe: 1 Noiembrie 2009, ora 21:13



Tezaurul de la Isaiia, din comuna ieseana Raducaneni, format din 21 de statuete feminine, 21 de obiecte de cult stilizate ca falusuri, la fiecare fiind adaugat un cap mobil, 13 scaunele si 42 de margele, toate descoperite in acelasi vas, suscita si acum interesul cercetatorilor

S-ar parea ca la noi in tara credinta a fost alta acum 7000 de ani ,spun asta deoarece descoperirea mai sus amintita a fost datata in acea epoca !
Cred ca in scoli asemenea statuete ar trebui sa stea la loc de cinste .Asta ar fi posibil daca nu ne-am multumi cu divinitati imprumutate de la evrei .
E o desconsiderare a trecutuluyi nostru ,ne bazam pe realitatea crestina adusa si importata prin intermediul evreilor care au colonizat dacia dupa cuceririle lui traian !
Unde erau isus si apostolii pe vremea lui Decebal ?
De ce nu l-au anuntat si pe el ca a venit Mesia !??
E cam crud dumnezeul lui Avram ,a vrut sa pastreze informatia doar pentru poporul ales -insa ca de obicei a gresit !
Ovreii lui nu au pus botul ,aia se simt bine cu moise ,e de-al lor ,e schizofrenicul de frunte ,e cel caruia i-a vorbit dumnezeul din tufa !



9am001312

19 mesaje
Membru din: 28/02/2009
Oras: Suceava

Postat pe: 1 Noiembrie 2009, ora 21:15

De la: gigilipianu, la data 2009-01-04 22:02:34Regret ca unii dintre d-stra datorita unor lipsuri in educatie sau cine stie din care influienta pot lua in deradere acest subiect din topic. Biserica Ortodoxa Romana ca institutie este una si slujitorii ei alta. Ca institutie este indisolubul legata de poporul roman. Din cercetarile efectuate de pana acum se spune cu deplin temei ca noi am fost crestini chiar inainte de Hristos si de venirea sfantului Andrei. Acest lucru se presupune dupa inscriptiile si marturiile despre cultura dacica. A nu respecta B.O.R. inseamna a nu respecta poporul roman. Nu numai pentru ca in Romania peste 85 % sunt ortodocsi dar si celelalte culte, inplantate ulterior in Romania, sunt majoritar crestine. Nici ateii nu se pot situa in afara BOR. De pilda eu nu am fost nici pe sfert credincios fata de parintii si inaintasii mei, dar mi-ar tremura toata fiinta daca as pune un singur moment la indoiala importanta, autoritatea si prestigiul BOR indiferent ce fel de popi as fi intalnit. Nu sunt dogmatic si de formatie sunt intelectual dar nu suport agresiunea unor reprezentanti mass media asupra Bisericii Ortodoxe Romane manifestata prin denigrarea unor slujitori bisericesti. Desi nu am intalnit personal astfel de popi nu neg ca pot exista si persoane nedemne pe care Biserica ii alunga dupa canoanele sale. Pentru ca si acel ratacit care greseste are dreptul la clementa, iertare, pocainta ca orice crestin. Atat si la alte necuviinte nu mai raspund. Logos.


9am001312

19 mesaje
Membru din: 28/02/2009
Oras: Suceava

Postat pe: 1 Noiembrie 2009, ora 21:16

nu am inebunit drgauta, dar e un mare adevar


ciciro2004

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 1 Noiembrie 2009, ora 21:37

oare ce credeti stimati concetateni si confrati?

Ca Tovarasa B.O.R. este corupta 100 % e adevarat, dar si noi suntem in aceeasi oala,daca nu luam atitudine suntem complici si complicitatea se pedepseste conform standardelor juridice!

Trezeste-te popor roman!

Voteaza dupa cum te lumineaza Dumnezeu si in viata socio-politica si in plan crestin!
Si asa sa ne ajute Dumnezeu Bunul!


P.S. Daca un individ nu vede coruptia este pt ca s-a nascut in miez de societate bolnava si fiind epidemie se autoproduce - se perpetueaza!

TREZESTE-TE ROMANIA !!!


boris_mehr_gmail_com

57 mesaje
Membru din: 26/09/2009
Postat pe: 2 Noiembrie 2009, ora 19:39

Spre informare unor tuteneºi ignoranþi - ce documente aþi studiat ,din care sã reiasã cã toþi evreii, sau 50% sau 10% din evreii basarabeni au adus prejudicii armatei române sau românilor din Basarabia? Bãnuiesc cã singurl "document" este "Sãptãmâna roºie " a lui Paul Goma, care nu de mult a pierdut un mare proces cu Administraþia Prezidenþialã ºi alþi 23 de pârâþi. Goma, un fost dizident, de toatã lauda s-a apucat sã justifice ceea ce nu se poate justifica - uciderea a zecii de mii de civili evrei prin mãsurile ordonate de automareºalul Antonescu, sub un pretext micinos. Dacã unii evrei s-au bucurat de intrarea sovieticilor în Basarabia existã o explicaþie - din ianuarie 1938 au intrat în vigoare pe tot teritoriul României Mari legi rasiste de discriminare a evreilor , guvernul fiind condus de Goga ºi Cuza.. Biserica a tãcut
deºi legile rasiste contravin moralei creºtine ca ºi oricãrei morale,.Au venit legionarii în sept. 1940 au ucis politicieni români, au batjocorit evrei, au produs Pogromul din ianuarie 1941, Biserica a tãcut. Tuteneºi , nu ºtiþi cã Papa Ioan XIII ºi apoi Ioan Paul II au cerut scuze evreilor pentru toate persecuþiile la care au fost supuºi de-a lungul scolelor, necondiþionat, nu dacã, nu parcã. Evreii sunt învinuiþi cã au adus capitalismul, comunismul, francmasoneria, guvernul mondial ºi tot ceste rãu, inclusiv gripa A. Poate ºi SIDA. Când vrei sã cauþi un þap ispãºitor , cautã-l pe evreu. Este o lege a istoriei? Asta numai tuteneºii atotºtiutori, care vorbesc în numele Bisericii ortodoxe ( v-aþi sfãtuit cu Patriarhia, aþi primit mandat?) pot spune. In rest numai bine despre ortodocºii creºtini. Informativ- existã ortodocºi evrei, adicã religioºii majoritari evrei, care au pãstrat tradiþia întegral spre deosebire de reformaþi. Cineva încerca sã-mi spunã cã numai la creºtini sunt ortodocºi, Mai cetiþii fraþii mei întru Domnul Unic.


boris_mehr_gmail_com

57 mesaje
Membru din: 26/09/2009
Postat pe: 2 Noiembrie 2009, ora 19:48

De la: 9am142527, la data 2009-11-02 19:39:20Spre informare unor tuteneºi ignoranþi - ce documente aþi studiat ,din care sã reiasã cã toþi evreii, sau 50% sau 10% din evreii basarabeni au adus prejudicii armatei române sau românilor din Basarabia? Bãnuiesc cã singurl "document" este "Sãptãmâna roºie " a lui Paul Goma, care nu de mult a pierdut un mare proces cu Administraþia Prezidenþialã ºi alþi 23 de pârâþi. Goma, un fost dizident, de toatã lauda s-a apucat sã justifice ceea ce nu se poate justifica - uciderea a zecii de mii de civili evrei prin mãsurile ordonate de automareºalul Antonescu, sub un pretext micinos. Dacã unii evrei s-au bucurat de intrarea sovieticilor în Basarabia existã o explicaþie - din ianuarie 1938 au intrat în vigoare pe tot teritoriul României Mari legi rasiste de discriminare a evreilor , guvernul fiind condus de Goga ºi Cuza.. Biserica a tãcut
deºi legile rasiste contravin moralei creºtine ca ºi oricãrei morale,.Au venit legionarii în sept. 1940 au ucis politicieni români, au batjocorit evrei, au produs Pogromul din ianuarie 1941, Biserica a tãcut. Tuteneºi , nu ºtiþi cã Papa Ioan XIII ºi apoi Ioan Paul II au cerut scuze evreilor pentru toate persecuþiile la care au fost supuºi de-a lungul scolelor, necondiþionat, nu dacã, nu parcã. Evreii sunt învinuiþi cã au adus capitalismul, comunismul, francmasoneria, guvernul mondial ºi tot ceste rãu, inclusiv gripa A. Poate ºi SIDA. Când vrei sã cauþi un þap ispãºitor , cautã-l pe evreu. Este o lege a istoriei? Asta numai tuteneºii atotºtiutori, care vorbesc în numele Bisericii ortodoxe ( v-aþi sfãtuit cu Patriarhia, aþi primit mandat?) pot spune. In rest numai bine despre ortodocºii creºtini. Informativ- existã ortodocºi evrei, adicã religioºii majoritari evrei, care au pãstrat tradiþia întegral spre deosebire de reformaþi. Cineva încerca sã-mi spunã cã numai la creºtini sunt ortodocºi, Mai cetiþii fraþii mei întru Domnul Unic.


boris_mehr_gmail_com

57 mesaje
Membru din: 26/09/2009
Postat pe: 2 Noiembrie 2009, ora 19:48

De la: 9am142527, la data 2009-11-02 19:48:23
De la: 9am142527, la data 2009-11-02 19:39:20Spre informare unor tuteneºi ignoranþi - ce documente aþi studiat ,din care sã reiasã cã toþi evreii, sau 50% sau 10% din evreii basarabeni au adus prejudicii armatei române sau românilor din Basarabia? Bãnuiesc cã singurl "document" este "Sãptãmâna roºie " a lui Paul Goma, care nu de mult a pierdut un mare proces cu Administraþia Prezidenþialã ºi alþi 23 de pârâþi. Goma, un fost dizident, de toatã lauda s-a apucat sã justifice ceea ce nu se poate justifica - uciderea a zecii de mii de civili evrei prin mãsurile ordonate de automareºalul Antonescu, sub un pretext micinos. Dacã unii evrei s-au bucurat de intrarea sovieticilor în Basarabia existã o explicaþie - din ianuarie 1938 au intrat în vigoare pe tot teritoriul României Mari legi rasiste de discriminare a evreilor , guvernul fiind condus de Goga ºi Cuza.. Biserica a tãcut
deºi legile rasiste contravin moralei creºtine ca ºi oricãrei morale,.Au venit legionarii în sept. 1940 au ucis politicieni români, au batjocorit evrei, au produs Pogromul din ianuarie 1941, Biserica a tãcut. Tuteneºi , nu ºtiþi cã Papa Ioan XIII ºi apoi Ioan Paul II au cerut scuze evreilor pentru toate persecuþiile la care au fost supuºi de-a lungul scolelor, necondiþionat, nu dacã, nu parcã. Evreii sunt învinuiþi cã au adus capitalismul, comunismul, francmasoneria, guvernul mondial ºi tot ceste rãu, inclusiv gripa A. Poate ºi SIDA. Când vrei sã cauþi un þap ispãºitor , cautã-l pe evreu. Este o lege a istoriei? Asta numai tuteneºii atotºtiutori, care vorbesc în numele Bisericii ortodoxe ( v-aþi sfãtuit cu Patriarhia, aþi primit mandat?) pot spune. In rest numai bine despre ortodocºii creºtini. Informativ- existã ortodocºi evrei, adicã religioºii majoritari evrei, care au pãstrat tradiþia întegral spre deosebire de reformaþi. Cineva încerca sã-mi spunã cã numai la creºtini sunt ortodocºi, Mai cetiþii fraþii mei întru Domnul Unic.


boris_mehr_gmail_com

57 mesaje
Membru din: 26/09/2009
Postat pe: 2 Noiembrie 2009, ora 19:56

Nestimate AZAZEL, bãnuiesc cã nu ai citit Dicþionarul mitologic, Azazael este un duh rãu al deºertului, eºti cumva satanist? Deºi nu sunt creºtin, am un mare respect pentru creºtinism , ca ºi pentru Bisericã, dar consider cã ea face prea puþin pentru nevoiaºii þãrii, cheltuie mult pentru construcþii, sãrbãtori, în timp ce mulþi nefericiþi mor sub cerul liber, în multe alte þãri, bisericile se ocupã de adãpostirea vagabonzilor. Ar aduce ºi o mai mare liniºte populaþiei. Criminalitate a crescut, unde este Biserica? Cum ajutã ea la educaþia ºi civilizarea unei mari mase de oameni, români, romi, etc. ? Oare nu sunt toþi copiii lui Dumnezeu?.Lasã-l pe Azazel în voia lui ºi nu mai tulbura aici discuþiile, glumele dumitale sunt de cea mai proastã calitate.


Fosta membra 9am.ro

1171 mesaje
Membru din: 23/08/2009
Postat pe: 2 Noiembrie 2009, ora 22:44

De la: 9am142527, la data 2009-11-02 19:56:16Nestimate AZAZEL, bãnuiesc cã nu ai citit Dicþionarul mitologic, Azazael este un duh rãu al deºertului, eºti cumva satanist? Deºi nu sunt creºtin, am un mare respect pentru creºtinism , ca ºi pentru Bisericã, dar consider cã ea face prea puþin pentru nevoiaºii þãrii, cheltuie mult pentru construcþii, sãrbãtori, în timp ce mulþi nefericiþi mor sub cerul liber, în multe alte þãri, bisericile se ocupã de adãpostirea vagabonzilor. Ar aduce ºi o mai mare liniºte populaþiei. Criminalitate a crescut, unde este Biserica? Cum ajutã ea la educaþia ºi civilizarea unei mari mase de oameni, români, romi, etc. ? Oare nu sunt toþi copiii lui Dumnezeu?.Lasã-l pe Azazel în voia lui ºi nu mai tulbura aici discuþiile, glumele dumitale sunt de cea mai proastã calitate.




Nici eu nu sunt crestin-ica ,insa nu ma deranjeaza unul ca Azazel !
El cel putin e sincer,isi da arama pe fata !
Uneori e bine sa sochezi deoarece sunt multi care nu inteleg realitatea decat atunci cand primesc adevarul sub alta forma decat au fost obisnuiti .
Uneori te saturi,e greu sa traiesti printre oameni care traiesc paralel cu logica ,simti nevoia sa te descarci ,simti nevoia sa le spui adevarul in fata ,un adevar agresiv deoarece si ei te agreseaza pe tine chiar daca uneori sub aparenta umilintei !
Ai dreptate in ceea ce priveste criminalitatea ,dupa revolutie tot ce e rau s-a accentuat !
Daca ar fi sa gandesc precum crestinii as putea sa afirm ca e din cauza faptului ca se preda religia in scoli !
S-ar parea ca predarea religiei nu aduce o modificare in comportamentul oamenilor !
Oamenii au nevoie de o altfel de abordare -de aceea exista psihologii si psihiatrii .
Un psiholog ar putea ajuta mai mult copiii decat o face profesorul de religie ,ar putea sa le faca profilul psihologic si sa-i ajute sa treaca mai usor prin viata .


Fosta membra 9am.ro

1572 mesaje
Membru din: 20/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Noiembrie 2009, ora 00:55

De la: 9am142527, la data 2009-11-02 19:39:20Spre informare unor tuteneºi ignoranþi - ce documente aþi studiat ,din care sã reiasã cã toþi evreii, sau 50% sau 10% din evreii basarabeni au adus prejudicii armatei române sau românilor din Basarabia? Bãnuiesc cã singurl "document" este "Sãptãmâna roºie " a lui Paul Goma, care nu de mult a pierdut un mare proces cu Administraþia Prezidenþialã ºi alþi 23 de pârâþi. Goma, un fost dizident, de toatã lauda s-a apucat sã justifice ceea ce nu se poate justifica - uciderea a zecii de mii de civili evrei prin mãsurile ordonate de automareºalul Antonescu, sub un pretext micinos. Dacã unii evrei s-au bucurat de intrarea sovieticilor în Basarabia existã o explicaþie - din ianuarie 1938 au intrat în vigoare pe tot teritoriul României Mari legi rasiste de discriminare a evreilor , guvernul fiind condus de Goga ºi Cuza.. Biserica a tãcut
deºi legile rasiste contravin moralei creºtine ca ºi oricãrei morale,.Au venit legionarii în sept. 1940 au ucis politicieni români, au batjocorit evrei, au produs Pogromul din ianuarie 1941, Biserica a tãcut. Tuteneºi , nu ºtiþi cã Papa Ioan XIII ºi apoi Ioan Paul II au cerut scuze evreilor pentru toate persecuþiile la care au fost supuºi de-a lungul scolelor, necondiþionat, nu dacã, nu parcã. Evreii sunt învinuiþi cã au adus capitalismul, comunismul, francmasoneria, guvernul mondial ºi tot ceste rãu, inclusiv gripa A. Poate ºi SIDA. Când vrei sã cauþi un þap ispãºitor , cautã-l pe evreu. Este o lege a istoriei? Asta numai tuteneºii atotºtiutori, care vorbesc în numele Bisericii ortodoxe ( v-aþi sfãtuit cu Patriarhia, aþi primit mandat?) pot spune. In rest numai bine despre ortodocºii creºtini. Informativ- existã ortodocºi evrei, adicã religioºii majoritari evrei, care au pãstrat tradiþia întegral spre deosebire de reformaþi. Cineva încerca sã-mi spunã cã numai la creºtini sunt ortodocºi, Mai cetiþii fraþii mei întru Domnul Unic.


ei..hai cã bor-ul nu e antisemit...nu mai exagera și tu....
unde ai gãsit mesaje antisemite în vreun discurs al patriarhului sau al vreunui preot din sfântul sinod?
aa..cã evreii l-au ucis pe iisus hristos..e altceva, dar bor nu susține cã toți evreii trebuie sã plãteascã pentru vina asta....
mai mult decât atât...am auzit în multe predici ideea cã iuda , trãdãtorul s-ar fii mântuit și el dacã nu s-ar fii spânzurat....la noi cine își recunoaște greșeala este iertat....
deci..terminați cu aberații antisemite....nu existã la ortodocși așa ceva....


Fosta membra 9am.ro

1572 mesaje
Membru din: 20/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Noiembrie 2009, ora 01:00

De la: 9am142527, la data 2009-11-02 19:56:16Nestimate AZAZEL, bãnuiesc cã nu ai citit Dicþionarul mitologic, Azazael este un duh rãu al deºertului, eºti cumva satanist? Deºi nu sunt creºtin, am un mare respect pentru creºtinism , ca ºi pentru Bisericã, dar consider cã ea face prea puþin pentru nevoiaºii þãrii, cheltuie mult pentru construcþii, sãrbãtori, în timp ce mulþi nefericiþi mor sub cerul liber, în multe alte þãri, bisericile se ocupã de adãpostirea vagabonzilor. Ar aduce ºi o mai mare liniºte populaþiei. Criminalitate a crescut, unde este Biserica? Cum ajutã ea la educaþia ºi civilizarea unei mari mase de oameni, români, romi, etc. ? Oare nu sunt toþi copiii lui Dumnezeu?.Lasã-l pe Azazel în voia lui ºi nu mai tulbura aici discuþiile, glumele dumitale sunt de cea mai proastã calitate.


poi..ajutã...multe dintre episcopii au cantinele sãracilor....unde oricine poate mânca gratuit....de exemplu în rm vâlcea existã una (poți sã verifici)
iar pentru sporirea criminalitãții....hm.... ..poi sã vezi ce o sã sporeascã dacã religia va fii scoasã din școli ...:(

în rest...în ce privește catedrala mântuirii neamului....ea se voia a fii un simbol național al românilor de pretutindeni....poate peste 1000 de ani poporul român nu va mai exista....dar ea va dãinui veșnic....va rãmâne ca o mãrturie a faptului cã undeva , cândva a existat și poporul român....va fii poate un monument istoric la fel cum sunt azi notre-dame sau san-pietro
hai cã e o idee frumoasã....:)


july

563 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Noiembrie 2009, ora 11:05

Scoaterea religiei din scoli nu va spori criminalitatea. Eu nu am invatat nici la scoala, nici acasa...si uite ca nu tin minte sa ucis pe cineva
In ceea ce priveste catedrala mantuirii neamului...e ridicol! Daca numai asa ne vor tine minte, inseamna ca este trist. Dar prefer sa ne uite, sa nu-si aminteasca ce prosti eram!: in plina criza, fara viitor dar construind o catedrala!


Fosta membra 9am.ro

5243 mesaje
Membru din: 11/08/2009
Postat pe: 3 Noiembrie 2009, ora 12:36

De la: july, la data 2009-11-03 11:05:26Scoaterea religiei din scoli nu va spori criminalitatea. Eu nu am invatat nici la scoala, nici acasa...si uite ca nu tin minte sa ucis pe cineva
In ceea ce priveste catedrala mantuirii neamului...e ridicol! Daca numai asa ne vor tine minte, inseamna ca este trist. Dar prefer sa ne uite, sa nu-si aminteasca ce prosti eram!: in plina criza, fara viitor dar construind o catedrala!




Fosta membra 9am.ro

1671 mesaje
Membru din: 26/09/2009
Postat pe: 3 Noiembrie 2009, ora 13:05

De la: 9am142527, la data 2009-11-02 19:48:37
De la: 9am142527, la data 2009-11-02 19:48:23
De la: 9am142527, la data 2009-11-02 19:39:20Spre informare unor tuteneºi ignoranþi - ce documente aþi studiat ,din care sã reiasã cã toþi evreii, sau 50% sau 10% din evreii basarabeni au adus prejudicii armatei române sau românilor din Basarabia? Bãnuiesc cã singurl "document" este "Sãptãmâna roºie " a lui Paul Goma, care nu de mult a pierdut un mare proces cu Administraþia Prezidenþialã ºi alþi 23 de pârâþi. Goma, un fost dizident, de toatã lauda s-a apucat sã justifice ceea ce nu se poate justifica - uciderea a zecii de mii de civili evrei prin mãsurile ordonate de automareºalul Antonescu, sub un pretext micinos. Dacã unii evrei s-au bucurat de intrarea sovieticilor în Basarabia existã o explicaþie - din ianuarie 1938 au intrat în vigoare pe tot teritoriul României Mari legi rasiste de discriminare a evreilor , guvernul fiind condus de Goga ºi Cuza.. Biserica a tãcut
deºi legile rasiste contravin moralei creºtine ca ºi oricãrei morale,.Au venit legionarii în sept. 1940 au ucis politicieni români, au batjocorit evrei, au produs Pogromul din ianuarie 1941, Biserica a tãcut. Tuteneºi , nu ºtiþi cã Papa Ioan XIII ºi apoi Ioan Paul II au cerut scuze evreilor pentru toate persecuþiile la care au fost supuºi de-a lungul scolelor, necondiþionat, nu dacã, nu parcã. Evreii sunt învinuiþi cã au adus capitalismul, comunismul, francmasoneria, guvernul mondial ºi tot ceste rãu, inclusiv gripa A. Poate ºi SIDA. Când vrei sã cauþi un þap ispãºitor , cautã-l pe evreu. Este o lege a istoriei? Asta numai tuteneºii atotºtiutori, care vorbesc în numele Bisericii ortodoxe ( v-aþi sfãtuit cu Patriarhia, aþi primit mandat?) pot spune. In rest numai bine despre ortodocºii creºtini. Informativ- existã ortodocºi evrei, adicã religioºii majoritari evrei, care au pãstrat tradiþia întegral spre deosebire de reformaþi. Cineva încerca sã-mi spunã cã numai la creºtini sunt ortodocºi, Mai cetiþii fraþii mei întru Domnul Unic.

Aloooo, nu am afirmat niciodata ca toti evreii se fac vinovati... ci o parte din ei .
Insa precum dvs.doriti asa si eu doresc scuze . Apropo,faptele de care aduceam aminte s-au petrecut inaintea celor pe care le incriminati dvs. si se pare ca acestea au fost motivele in urma carora au avut evreii de suferit .
Lasand orice document la o parte,sa stiti ca rude ale mele au avut de suferit atunci in Basarabia.
Fiindca tot aminteati de ortodoxia evreilor,cuvantul a fost folosit in acest sens incepand cu secolul 19 si nu a apartinut discursului evreilor,ci au fost numiti asa de catre altii .
Daca un evreu spune ca are religie ortodoxa ,se va intelege ca e crestin.
Daca spune ca are religie mozaica se va intelege clar .
Daca spune ca are religie mozaica


Ioan 8 ,32. ªi veþi cunoaºte adevãrul, iar adevãrul vã va face liberi.
Fosta membra 9am.ro

1055 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Noiembrie 2009, ora 14:38

De la: 9am142527, la data 2009-11-02 19:56:16Nestimate AZAZEL, bãnuiesc cã nu ai citit Dicþionarul mitologic, Azazael este un duh rãu al deºertului, eºti cumva satanist? Deºi nu sunt creºtin, am un mare respect pentru creºtinism , ca ºi pentru Bisericã, dar consider cã ea face prea puþin pentru nevoiaºii þãrii, cheltuie mult pentru construcþii, sãrbãtori, în timp ce mulþi nefericiþi mor sub cerul liber, în multe alte þãri, bisericile se ocupã de adãpostirea vagabonzilor. Ar aduce ºi o mai mare liniºte populaþiei. Criminalitate a crescut, unde este Biserica? Cum ajutã ea la educaþia ºi civilizarea unei mari mase de oameni, români, romi, etc. ? Oare nu sunt toþi copiii lui Dumnezeu?.Lasã-l pe Azazel în voia lui ºi nu mai tulbura aici discuþiile, glumele dumitale sunt de cea mai proastã calitate.


fata draga, io cred ca ai gresit cand ai scris; "nestimate",
de fapt tu ai vrut sa scrii ; "nestemata"
adica. io azazel sunt o...nestemata !?
asha-i hotzomana mica ?
cat despre citit...pai afla fata mosului ca...azazel este un impatimit cititor a tot felul de carti;
de la necronomicon (cum,n-ai auzit de prea maritul Aj Hazred ?) si pana la...tarot.
ba, am citit si ...biblia de care tot pomenitzi p'acilea...da' nu mi-o placut ; baliverne...
adica mint mi-o placut o tzara cartea cantarilor mai ales cand o da pe chestii porno; "amandoi sanii tai sunt ca doi pui de cerb, ca gemenii unei gazele..." spe ca ai inteles; vorbeste de tzatze...doamne ce-mi plac ...(tzatzele, da' la ale tinere bineintzeles !?).
p.s.nu-s satanist, da' de asta data te iert.sa nu te mai dai la mine ca atunci te...ard !
clar ?



si electronica !
Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Noiembrie 2009, ora 15:45

De la: ioanna_dark, la data 2009-11-03 01:00:31

poi..ajutã...multe dintre episcopii au cantinele sãracilor....unde oricine poate mânca gratuit....de exemplu în rm vâlcea existã una (poți sã verifici)
iar pentru sporirea criminalitãții....hm.... ..poi sã vezi ce o sã sporeascã dacã religia va fii scoasã din școli ...:(

în rest...în ce privește catedrala mântuirii neamului....ea se voia a fii un simbol național al românilor de pretutindeni....poate peste 1000 de ani poporul român nu va mai exista....dar ea va dãinui veșnic....va rãmâne ca o mãrturie a faptului cã undeva , cândva a existat și poporul român....va fii poate un monument istoric la fel cum sunt azi notre-dame sau san-pietro
hai cã e o idee frumoasã....:)


probabil nu stii asta , dar s-au facut statistici in America (la noi cercetarile sociologice sunt aproape inexistente)
Ateii sunt cam 10% din populatie , in schimb in inchisori sunt sub 1%. Nu stiu de unde scoateti legaturi intre criminalitate si necredinta , dar eu cred ca va bazati doar pe pareri neinformate.
De altfel , sunt multi care argumenteaza ca ideea crestinismului e o distrugere a fundamentului oricarei morale. Pot sa omor, fur, violez fara grija deoarece mai tarziu exista calea sa spal pacatele si sa fiu mantuit. In schimb un pagan care a fost toata viata virtuos ajunge in iad pt ca nu l-a acceptat pe hristos. Frumoasa lectie!

Cat despre simbol national al romanilor - avem deja Casa Poporului , nu vad cu ce m-ar ajuta o catedrala.


Fosta membra 9am.ro

1572 mesaje
Membru din: 20/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Noiembrie 2009, ora 15:55

De la: july, la data 2009-11-03 11:05:26Scoaterea religiei din scoli nu va spori criminalitatea. Eu nu am invatat nici la scoala, nici acasa...si uite ca nu tin minte sa ucis pe cineva
In ceea ce priveste catedrala mantuirii neamului...e ridicol! Daca numai asa ne vor tine minte, inseamna ca este trist. Dar prefer sa ne uite, sa nu-si aminteasca ce prosti eram!: in plina criza, fara viitor dar construind o catedrala!


poi ce..crezi cã numai romanii au construit catedrale în cinstea poporului lor?
de sacre coeur din franta ce ziceti?
toate țãrile creștine au catedrale ridicate pentru pomenirea în veci a numelui lor....numai noi românii nu!!!
avem doar catedrale ce reprezinta anumite regiuni istorice (catedrala mitopolitanã din iasi, cea din sibiu..etc) dar nu avem una care sa reprezinte întregul neam românesc.....
ce de nu ar fii bine sa avem si noi una?

iar rata criminalitații va crește în mod clar fãrã religie....îți dai seama la ce fel de moralã ai avea acces într-un stat ateu? (și exemple de statee declarate atee existã în istorie...cautã pe google )....


Fosta membra 9am.ro

1572 mesaje
Membru din: 20/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Noiembrie 2009, ora 15:57

De la: The_Mole, la data 2009-11-03 15:45:21
De la: ioanna_dark, la data 2009-11-03 01:00:31

poi..ajutã...multe dintre episcopii au cantinele sãracilor....unde oricine poate mânca gratuit....de exemplu în rm vâlcea existã una (poți sã verifici)
iar pentru sporirea criminalitãții....hm.... ..poi sã vezi ce o sã sporeascã dacã religia va fii scoasã din școli ...:(

în rest...în ce privește catedrala mântuirii neamului....ea se voia a fii un simbol național al românilor de pretutindeni....poate peste 1000 de ani poporul român nu va mai exista....dar ea va dãinui veșnic....va rãmâne ca o mãrturie a faptului cã undeva , cândva a existat și poporul român....va fii poate un monument istoric la fel cum sunt azi notre-dame sau san-pietro
hai cã e o idee frumoasã....:)


probabil nu stii asta , dar s-au facut statistici in America (la noi cercetarile sociologice sunt aproape inexistente)
Ateii sunt cam 10% din populatie , in schimb in inchisori sunt sub 1%. Nu stiu de unde scoateti legaturi intre criminalitate si necredinta , dar eu cred ca va bazati doar pe pareri neinformate.
De altfel , sunt multi care argumenteaza ca ideea crestinismului e o distrugere a fundamentului oricarei morale. Pot sa omor, fur, violez fara grija deoarece mai tarziu exista calea sa spal pacatele si sa fiu mantuit. In schimb un pagan care a fost toata viata virtuos ajunge in iad pt ca nu l-a acceptat pe hristos. Frumoasa lectie!

Cat despre simbol national al romanilor - avem deja Casa Poporului , nu vad cu ce m-ar ajuta o catedrala.


nu mai tin minte exact , dar..parcã pe tine te-am pus odatã sã compari bizanțul evului mediu(stat creștin ortodox) cu rusia lui stalin(stat ateu)...și sã-mi spui apoi care stat ți se pare mai moral și de ce...


Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Noiembrie 2009, ora 19:33

De la: ioanna_dark, la data 2009-11-03 15:57:40
De la: The_Mole, la data 2009-11-03 15:45:21

probabil nu stii asta , dar s-au facut statistici in America (la noi cercetarile sociologice sunt aproape inexistente)
Ateii sunt cam 10% din populatie , in schimb in inchisori sunt sub 1%. Nu stiu de unde scoateti legaturi intre criminalitate si necredinta , dar eu cred ca va bazati doar pe pareri neinformate.
De altfel , sunt multi care argumenteaza ca ideea crestinismului e o distrugere a fundamentului oricarei morale. Pot sa omor, fur, violez fara grija deoarece mai tarziu exista calea sa spal pacatele si sa fiu mantuit. In schimb un pagan care a fost toata viata virtuos ajunge in iad pt ca nu l-a acceptat pe hristos. Frumoasa lectie!

Cat despre simbol national al romanilor - avem deja Casa Poporului , nu vad cu ce m-ar ajuta o catedrala.


nu mai tin minte exact , dar..parcã pe tine te-am pus odatã sã compari bizanțul evului mediu(stat creștin ortodox) cu rusia lui stalin(stat ateu)...și sã-mi spui apoi care stat ți se pare mai moral și de ce...


nu imi amintesc sa ma fi intrebat asta , dar pot sa raspund acum.
Sunt aproape convins ca au murit mai multi oameni (in cifre absolute) in Rusia stalinista decat in Bizant , desi nu avem statistici prea limpezi despre acea perioada. In orice caz chiar daca nu stiu sigur , sunt de acord cu propozitia in legatura cu numarul mortilor. Intrebarea "care stat e mai moral?" e cel putin confuza. Moral in raport cu ce? In Rusia se estimeaza ca au murit cam 20 milioane de oameni (la o populatie de aprox.200 milioane). Imperiul Bizantin a avut la momentul maxim 34 milioane (conform wikipedia) dar pe masura ce secolele au trecut si au pierdut teritorii au ajuns pana la 5 milioane. Cu alte cuvinte nu poti face o comparatie a cifrelor absolute, deoarece e greu sa omori 20 milioane daca ai doar 10. Comparatia pertinenta ar fi in procente. Iti ofer un link foarte interesant (cred eu) pentru a judeca daca ceea credem noi in general despre violenta de-a lungul timpului e chiar adevarat:

www.ted.com/talks/lang/eng/steven_pinker_on_the_myth_of_violence.html

Totusi , nu voi sustine niciodata ca ceea ce a facut Stalin ar putea fi numit moral. Departe de mine un asemenea gand. Si eu , ca majoritatea celor de pe forum am trait sub comunism. Si eu , ca majoritatea celor de pe forum urasc acel sistem.
Lucrul pe care il sustin insa este ca faci o confuzie. Sistemul comunist este vinovat de atrocitati inimaginabile. Dar ateismul nu are nici o legatura cu asta. Comunistii au atacat tot ceea ce se numeste "lider" in comunitate. Intelectuali, industriasi, clerici, clasa politica de dinainte, tarani instariti, etc.
Nimeni nu a fost scutit daca avea o pozitie de "lider" intr-o comunitate. Indiferent daca era credincios sau ateu. E drept ca marea majoritate erau credinciosi , dar asta e doar incidental. Scopul opresiunii a fost supunerea tuturor sub o singura clica - partidul, si inlaturarea oricui putea sa aiba o alta autoritate.

Comunismul este un alt dogmatism (accepta ce spune partidul , fara sa comentezi) Ateismul este opusul dogmatismului (fii sceptic si cauta dovezi pentru orice idee) Confuzia asta este facuta in mod voit cred, de catre cei care vor neaparat sa isi sustina opiniile , pentru care nu ar avea alte dovezi ("eu cred in dumnezeu. Tu daca nu crezi , inseamna ca esti diabolic, esti comunist")
Ei bine , asta e pur si simplu fals! A fi ateu inseamna doar o lipsa de credinta in zei. Ca ateu sustin libertatea de opinie, libertatea presei, libertatea credintei. LIBERTATEA IN GENERAL.
Nu o sa sustin niciodata interzicerea religiei. Fiecare e liber sa aleaga pentru sine. Sustin doar separarea bisericii de stat. Sustin preceptele constitutiei americane.
Deci , te rog, nu ma mai pune in aceeasi oala cu Stalin, pentru ca daca o faci , o faci cu rea-credinta.


Fosta membra 9am.ro

1572 mesaje
Membru din: 20/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Noiembrie 2009, ora 20:38

the mole...îți mulțumesc pentru link , dar nu-l pot vedea...eu sunt mai fricoasã de felul meu ...nu știu ce conține , dar când aud cuvântul *violențã* fug cât vãd cu ochii
despre crime în bizant comparativ cu rusia lui stalin...trebuie neaparat sã transformi cifrele în procente ca sã poți face o comparație a criminalitãții....
însã...în ce privește cultura...hm..oamenii aia erau creștini și nu trãiau deloc rãu (cel puțin pânã la reformele împãraților comneni..au dus-o chiar bine)....nu murea nimeni de foame cu toate cã erau în permanențã înconjurați numai de inamici cu care se aflau în rãzboi....
..nu vreau sã mai aprofundez subiectul..am vrut doar sã-ți arãt cã într-un stat profund religioas oamenii au trãit chiar bine (atât din punct de vedere material cât și spiritual)....
iar statele atee pe care le-a cunoscut omenirea pânã acum au fost cele comuniste...:(
da..comuniștii au comis crime și în numele ateismului....comunismul a declarat rãzboi religiei!!!

în plus..spui cã ateismul nu e o nouã credințã ci doar un îndemn spre rațiune....nu e adevãrat...ateimul este o credințã în sine....credința cã dumnezeu nu existã....de ce spun asta?..pentru cã tu nu ai cum sã demonstrezi cã dumnezeu nu existã...la fel nu nici credincioșii nu pot demostra cã existã la rândul lor....
deci...aici doar credința conteazã...crezi cã existã sau crezi cã nu existã....
de ce ar fii de preferat sã cred cã nu existã....???


tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Noiembrie 2009, ora 21:01

De la: tutenes, la data 2009-11-01 12:48:53
De la: tisor, la data 2009-10-31 21:56:21
De la: tutenes, la data 2009-10-31 19:27:36
De la: valentind_1983, la data 2009-10-31 18:30:57Tutunes, m-am uitat si eu pe documentul pe care l-ai recomandat lui Tisor, si recunosc ca am fost surprins sa aflu ca Adventistii de Ziua a Saptea au fost finantati pentru 2 lacasuri de cult, cel de al treilea avand dosarul incomplet mai trebuie sa astepte. Dar interesant este ca fiecare cult din cele recunoscute a fost finantat cu macar 10.000 lei noi. Dar nu voi sta sa judec lucrurile acestea, alta gaza imi suna in creier. Banii celor care doneaza sau dau zeciuiala unde se duc atunci daca vin bani si de la stat? Cine sunt "gaurile negre"? Ca daca la noi, la Martori gasim o asemenea "gaura neagra", e exclus din organizatie, si cu mare greutate va fi reintegrat daca ii pare rau.

Concluzie: atitudinea fatza de bani a fiecarei religii sporeste sau scade prestigiul acesteia.




Documentul respectiv reda situatia numai pe anul 2009 .
Cat despre unde merge zeciuiala lor habar n-am ; nu pot sa fac decat speculatii , motiv pentru care mai bine nu ma mai gandesc la acest subiect .
Oricum e problema lor .
Ce nu inteleg eu e ca unii in loc sa vada barna din ochiul lor fac tot posibilul sa vada paiul din ochiul aproapelui .
Si pe alte sectiuni ale forumului,unii nu mai pot de grija banilor care vin la Biserica Ortodoxa de la buget,uitand ca daca A.I. Cuza nu ar fi secularizat averile manastirilor , Biserica Ortodoxa ar fi avut venituri suficiente pentru a plati slujitorii si a-si indeplini obiectivele misionare si de caritate .


am citit documentul, iar apoi m-am informat in toate cele 3 cazuri..timisoara.piatra olt si turda....unde au fost propuse finantari de catre ministerul cultelor,pentru a nu parea discriminatorii alocarea sumelor de bani doar anumitor biserici si altora nu( raport ce trebuie prezentat si comisiei europene)...si doar pentru finalizari de constructii.
Sa stii ca am aflat abia acuma ca si anumite primarii,cuprind in bugetul lor anumite sume de bani pentru biserici,si pentru a nu parea discriminatori,dau fiecarei biserici in functie de marimea ei- o suma de bani ca sponsorizare.

Dar asta nu inseamna ca institutiile statului va obliga sa acceptati bani .



Nu vreau sa fac prea multe comentarii........doar vreau sa te intreb:.....stii cum se obtine o autorizatie de constructie ptr o biserica neoprotestanta,si apoi autorizatia de functionare..?

E un "drum al oaselor".....prea mult plecate.............DE CE?


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Noiembrie 2009, ora 21:06

De la: valentind_1983, la data 2009-11-01 14:58:24
De la: tisor, la data 2009-11-01 12:33:02
De la: valentind_1983, la data 2009-11-01 00:43:52Recitindu-mi postarea, am realizat ca am facut o omisiune. Am spus ca fiecare cult a fost finantat, dar am uitat sa spun si sa repet ca numai Martorii lui Iehova se descurca singuri, doar din donatiile membrilor ( nu exista zeciuiala) + a altor persoane care apreciaza literatura de la noi. Daca am fi finantati de un guvern, atunci principiul de neutralitate in chestiunile politice ar fi nul


Imi pare bine ca esti atent cu ce afirmi...dar nu fi chiar asa de sigur pe ce afirmi (ca si mine) pentru ca intr-o zi vei afla si tu ce am aflat eu..desi realitatea e cea cunoscuta de noi...alta
Sa ai multa pace in suflet.



Tisor, multumesc ca iti faci griji, dar imi cunosc foarte bine organizatia, mai ales ca am o raspundere, nu mare, dar una suficienta incat sa stiu cum se folosesc banii (literatura, sprijin in caz de dezastre naturale, sprijin pentru cei infirmi , varstnici cu posibilitati reduse de deplasare...sali de inchinare etc... ideea e ca sunt folositi asa cum cere Dumnezeu). Salile de inchinare, cunoscute tuturor sub nume de Sali ale Regatului, sunt construite din banii nostrii, si cu eforturile voluntare ale celor care pot sa ajute, in functie de timpul lor liber si de motivatia pe care o au.

De aceea niciodata nu vor aparea in documente gen "anexa nr 3" Mai mult, litereratura o oferim fara a pretinde ceva, numai daca omul vrea sa doneze, poate dona oricat doreste si crede el de cuviinta. De aceea motivul pentru care ne gasim la usa oamenilor nu este unul legat de bani, mai ales ca in ultima vreme suntem sfatuiti sa fim multumiti cu strictul necesar. Este unul de ordin spiritual si ne interesam de spiritualitatea oamenilor in conditiile in care clerul crestinatatii sau capii religiosi ai altor confesiuni ii lasa pe oameni de izbeliste si isi aduc aminte de ei doar la evenimente gen botez, nunta, inmormantare. Mai misca ei un pic pe la televiziuni, dar nu exista interes sincer. NU doar asta, dar de secole nu isi respecta oamenii, si ii infometeaza spiritual. Ei (va) ascund cu buna stiinta adevarul.

Este 1 noiembrie si deja a inceput sa fie distribuit o editie a Turnului de Veghe cu un titlu foarte rascolitor, fiecare din voi va simti diferenta intre ce vi s-a spus din partea clerului si ce spune Biblia. Veti observa ca in lucrurile cele mai importante clerul crestinatatii si Biblia nu mai sunt de aceeasi parte a baricadei.

Intr-adevar, e un act mare de curaj sa urmezi ce spune Biblia, dar sa si spui celorlalti care inca nu fac asta ca e nevoie sa cerceteze si ei asta, sa nu lase pe altii sa o faca in locul lor.


Cunosc lucrurile acestea foarte bine,si de asemenea cunosc religia ta de pe vremea cind inca nu erati autorizati...poate cunosc prea multe

draga Valentin,acestea sint realitatile timpului in care traim...
Sa ai multa pace..


Maranatha
Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Noiembrie 2009, ora 23:21

De la: ioanna_dark, la data 2009-11-03 20:38:53the mole...îți mulțumesc pentru link , dar nu-l pot vedea...eu sunt mai fricoasã de felul meu ...nu știu ce conține , dar când aud cuvântul *violențã* fug cât vãd cu ochii
despre crime în bizant comparativ cu rusia lui stalin...trebuie neaparat sã transformi cifrele în procente ca sã poți face o comparație a criminalitãții....
însã...în ce privește cultura...hm..oamenii aia erau creștini și nu trãiau deloc rãu (cel puțin pânã la reformele împãraților comneni..au dus-o chiar bine)....nu murea nimeni de foame cu toate cã erau în permanențã înconjurați numai de inamici cu care se aflau în rãzboi....
..nu vreau sã mai aprofundez subiectul..am vrut doar sã-ți arãt cã într-un stat profund religioas oamenii au trãit chiar bine (atât din punct de vedere material cât și spiritual)....
iar statele atee pe care le-a cunoscut omenirea pânã acum au fost cele comuniste...:(
da..comuniștii au comis crime și în numele ateismului....comunismul a declarat rãzboi religiei!!!

în plus..spui cã ateismul nu e o nouã credințã ci doar un îndemn spre rațiune....nu e adevãrat...ateimul este o credințã în sine....credința cã dumnezeu nu existã....de ce spun asta?..pentru cã tu nu ai cum sã demonstrezi cã dumnezeu nu existã...la fel nu nici credincioșii nu pot demostra cã existã la rândul lor....
deci...aici doar credința conteazã...crezi cã existã sau crezi cã nu existã....

de ce ar fii de preferat sã cred cã nu existã....???



Link-ul respectiv nu are nimic violent in el, e doar o conferinta a unui profesor de psihologie de la Harvard, cu niste idei care mi se par interesante.
Pe scurt, ceea ce crezi ca stii despre cum o duceau oamenii in antichitate si evul mediu nu e chiar exact.
In realitate , secolul 20 , cu 2 razboaie mondiale si cu crimele lui Stalin , Mao si Pol Pot laolalta , e cel mai putin violent din istoria omenirii. Pare absurd , stiu. Insa asta e ceea ce arata cifrele.
Pe de alta parte e inexact si faptul ca singurele state atee sunt cele comuniste. Depinde cum definesti tu stat ateu. Daca vrei sa spui ca in statele comuniste religia a fost persecutata , asta asa e.
Totusi statele in care ateii au procentele cele mai ridicate din populatie sunt cele mai putin violente societati cunoscute. E vorba de tarile scandinave si de Olanda (poti sa cauti in wikipedia , dar iti sugerez sa citesti cu atentie. La capitolul demografie la Suedia spre exemplu se spune la inceput ca 72,9% apartin de Church of Sweden pentru ca apoi sa precizeze ca "At least 45% and up to 85% of the population can be classified as atheist or agnostic." Explicatia e simpla - din traditie sunt inregistrati la nastere drept apartinand bisericii , dar la sondaje ei se declara atei sau agnostici. Sunt crestini doar pe hartie, la evidenta populatiei.)
Spui mai departe "comunismul a declarat razboi religiei" . Asta asa e , dar repet - e vorba de comunism. Nu de ateism.
De fapt am o mare problema cu cuvantul "ateism". Da nastere la confuzii pentru cei care nu se gandesc la absurditatea existentei acestui cuvant. Oamenii se definesc prin ceea ce cred , nu prin ceea ce nu cred.
Cand spui "crestin" spui ceva despre un om - crede in Isus Hristos.
Cand spui "musulman" stii ca acel om crede in Alah.
Cuvantul "ateu" insa se poate defini doar printr-o negatie, ceea ce e un mod stupid de a defini pe cineva. E ca si cum as incerca sa te definesc pe tine , care te declari crestina , in felul urmator: "persoana care nu crede in Monstrul Zburator din Spaghetti". Sau sa incerc sa definesc pe un musulman drept "persoana care nu crede in Unicornul Roz Invizibil" . Desi , teoretic , propozitiile ar fi corecte , ele nu definesc nicidecum acele persoane. Regula definitiilor din dictionar este: forma proxima si diferenta specifica. Adica o pisica nu este definita ca "ceva ce nu e floare". E definita ca "felina" si apoi cu diferenta fata de celelalte feline. Sper ca intelegi ce vreau sa spun.
Pe urma continui cu : "ateismul e tot o religie" . Mda . E ca si cum ai spune ca a fi sanatos e tot o boala. Adica atunci cand cuvintele nu mai inseamna nimic.
Dincolo de lipsa de credinta in zei , ateii nu se caracterizeaza prin ceva anume. Ei nu au un sistem politic propriu. Pot fi liberali, conservatori , de stanga , de dreapta , de centru. Pot sa tina cu Steaua sau cu Dinamo. Nu se aduna in case de "rugaciune" ca sa isi confirme lipsa de credinta. Pe cine aduleaza ateii? Exista foduri de la ministerul cultelor pentru atei si nu sunt eu la curent? Avem cumva vreo carte veche de 2000 de ani pe care o consideram infailibila si din care citam versete? Dar cel mai important - credem lucruri fara dovada? Nu - ateismul nici macar nu se califica la statulul de credinta.
Pozitiile noastre insa nu sunt la fel de valabile , cum iti place tie sa crezi.
Eu nu trebuie sa dovedesc ca dumnezeu nu exista. Povara dovezii sta in curtea credinciosului. Daca am aplica sistemul absurd ca trebuie sa dovedesti un negativ , cum dovedesti ca nu sunt iepuri zburatori in Galaxia Andromeda? faptul ca nu poti sa dovedesti lucrul asta , ar indreptati pe cineva sa creada ca exista asemenea creaturi? Nu. Oricine ar face afirmatia pozitiva ca exista acei iepuri , ar fi privit ca nebun. Si pe buna dreptate.


Fosta membra 9am.ro

1171 mesaje
Membru din: 23/08/2009
Postat pe: 3 Noiembrie 2009, ora 23:36

De la: ioanna_dark, la data 2009-11-03 15:57:40
De la: The_Mole, la data 2009-11-03 15:45:21
De la: ioanna_dark, la data 2009-11-03 01:00:31

poi..ajutã...multe dintre episcopii au cantinele sãracilor....unde oricine poate mânca gratuit....de exemplu în rm vâlcea existã una (poți sã verifici)
iar pentru sporirea criminalitãții....hm.... ..poi sã vezi ce o sã sporeascã dacã religia va fii scoasã din școli ...:(

în rest...în ce privește catedrala mântuirii neamului....ea se voia a fii un simbol național al românilor de pretutindeni....poate peste 1000 de ani poporul român nu va mai exista....dar ea va dãinui veșnic....va rãmâne ca o mãrturie a faptului cã undeva , cândva a existat și poporul român....va fii poate un monument istoric la fel cum sunt azi notre-dame sau san-pietro
hai cã e o idee frumoasã....:)


probabil nu stii asta , dar s-au facut statistici in America (la noi cercetarile sociologice sunt aproape inexistente)
Ateii sunt cam 10% din populatie , in schimb in inchisori sunt sub 1%. Nu stiu de unde scoateti legaturi intre criminalitate si necredinta , dar eu cred ca va bazati doar pe pareri neinformate.
De altfel , sunt multi care argumenteaza ca ideea crestinismului e o distrugere a fundamentului oricarei morale. Pot sa omor, fur, violez fara grija deoarece mai tarziu exista calea sa spal pacatele si sa fiu mantuit. In schimb un pagan care a fost toata viata virtuos ajunge in iad pt ca nu l-a acceptat pe hristos. Frumoasa lectie!

Cat despre simbol national al romanilor - avem deja Casa Poporului , nu vad cu ce m-ar ajuta o catedrala.


nu mai tin minte exact , dar..parcã pe tine te-am pus odatã sã compari bizanțul evului mediu(stat creștin ortodox) cu rusia lui stalin(stat ateu)...și sã-mi spui apoi care stat ți se pare mai moral și de ce...




Rusia lui Lenin si a lui stalin nu a devenit atee peste noapte .
Crestinii existenti la acea data au fost de acord cu puterea comunista .
Crestinii si in romania au fost de acord cu puterea comunista deoarece altfel ,prin numarul lor,iar fi facut una cu pamantul pe asazisii atei .
Lasitatea crestinilor si a oamenilor in general,ajuta dictatorii sa mentina teroarea .
Daca oamenii ar reactiona la cele mai mici semne de tiranie atunci nu am mai avea atatea exemple de tirani .
Oamenii sunt lasi iar credinciosii nu fac exceptie !
Credinciosii spera intr-o minune care de obicei nu are loc .
Tatal meu a fost in grupul celor 10-15 insi care a declansat fenomenul piata universitatii ,printre ei nu se aflau crestini ,majoritatea erau tineri teribilisti care au avut curajul sa infrunte un grup de militieni ,acestia au ripostat si atunci lumea s-a revoltat si a inceput sa iasa in strada .
Daca lasi totul pe mana lui dumnezeu risti sa patesti ce a patit recent patriarhia-s-a potcovit cu un caz de homoxexualitate chiar sub nasul patriarhului .
Preotul respectiv sfintea agheazma cu mana cu care facea si altceva iar enoriasii o consumau dupa ce acesta se balacea in ea .
Faptele uneori nu sunt asa cum par ,e nevoie de o abordare la rece ,fara sentimentalisme !
Cei care sunt in primplanul istoriei ,in general,se folosesc de naivitatea si de incultura oamenilor !



Pagini: << 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului ce credeti despre Biserica Ortodoxa Romanasi preotii ei?
Mergi la: