back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cum credeti ca ar fi evoluat romania daca la revolutie se instaura dictatura militara?

 


 
Pagini: << 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 >> Sari la pagina:
 
9am043133

20 mesaje
Membru din: 2/05/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 26 Iulie 2009, ora 17:30

Da cu siguranta ar fi fost mai bine daca celula lui GUSA ar fi luat comanda ; dar si acesta a fost omorat in stil K.A.G.B.


Fosta membra 9am.ro

48 mesaje
Membru din: 14/05/2009
Postat pe: 27 Iulie 2009, ora 14:19

ce buna ar fi fost ;acesti nababi nu ari mai crescut asa repede.
dar si printre ofiterime exista javre......si stiu ce spun! DISCIPLINA SI RESPECTUL OBLIGATORII!


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 16:05

De la: 9am052117, la data 2009-07-27 14:19:42 ce buna ar fi fost ;acesti nababi nu ari mai crescut asa repede.
dar si printre ofiterime exista javre......si stiu ce spun! DISCIPLINA SI RESPECTUL OBLIGATORII!

Da si acum eram inca cu totii prin cimitire sa ne aducem aminte de cei care i-am fi pierdut in razboiul civil care deja incepuse. Putin discernamint nu strica.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

981 mesaje
Membru din: 12/07/2009
Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 19:14

romtar

1 mesaj
Membru din: 12/07/2009
Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 18:44 Modifica Citeaza Raspunde


Accesati GOOGLE, OVIDIU Gh.STOENESCU" si veti descoperi, vizitand si cautand cele cateva site-uri (solutii), ca amicul vostru de pe 9am, care semneaza sub o sumedenie de pseudonime, de la 999FLORIN (mai nou), pana la CAMELYA, LASCIVA, 111DINU si nici voi nu va inchipuiti cate alte pseudoidentitati care va intoxica, va provoaca si va manipuleaza, ca este unul si acelasi aministrator al mai multor bloguri si site-uri finantat actual declarat candidat independent la presedintie, din partea ASOPCIATIEI OAMENILOR SINCERI (?), pe numele real OVIDIU SATOENESCU, un fost (actual) securist rejectat dar bogat, detinand un trust imobiliar speculativ foarte important.
Succes la cercetari care va stau lesne la indemana!

Raporteaza abuz de limbaj

romtar

1 mesaj
Membru din: 12/07/2009
Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 18:55 Modifica Citeaza Raspunde


IN ATENTIA TA, VANEAMARIN!
Pari destupat, informat(izat),rascolitor, curios din fire si...incapatanat!
Acceseaza in Google OVIDIU STOENESCU si parcurge solutiile, sunt doar cateva legate de acest nume legat la randul lui de cateva pseudopersonaje de pe 9am cu care faci polemica fara sa stii in ce joc ai fost antrenat, fara sa stii cu cine dialogheze: o multitudine de pseudoidentitati care intoxica aceasta comunitate si care isi face campanie electorala pentru Cotroceni accesand si postand de acasa ajutat de o mana de operatori IT.
CITESTE SI DA MAI DEPARTE!...
Vei descoperi (poseudo)nume ca: 999FLORIN, CAMELYA, LASCIVA, 111DINU, 999PETRE_FLORIN_PREDA citit invers, in oglinda si multe alte false identitati care au invadat comunitatile elctronice, provoaca si intoxica, incearca sa manipuleze. Cine descopera legatura directa intre numele pe care le tot postez, merita toata admiratia!


Raporteaza abuz de limbaj




Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 21:03

romtar55@yahoo.com-adresa unde se primesc injuraturi,urari de bine si alte blesteme


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

981 mesaje
Membru din: 12/07/2009
Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 21:33

romtar

1 mesaj
Membru din: 12/07/2009
Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 19:05 Citeaza Raspunde


romtar

1 mesaj
Membru din: 12/07/2009
Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 18:44 Modifica Citeaza Raspunde


Accesati GOOGLE, OVIDIU Gh.STOENESCU" si veti descoperi, vizitand si cautand cele cateva site-uri (solutii), ca amicul vostru de pe 9am, care semneaza sub o sumedenie de pseudonime, de la 999FLORIN (mai nou), pana la CAMELYA, LASCIVA, 111DINU si nici voi nu va inchipuiti cate alte pseudoidentitati care va intoxica, va provoaca si va manipuleaza, ca este unul si acelasi aministrator al mai multor bloguri si site-uri finantat actual declarat candidat independent la presedintie, din partea ASOPCIATIEI OAMENILOR SINCERI (?), pe numele real OVIDIU SATOENESCU, un fost (actual) securist rejectat dar bogat, detinand un trust imobiliar speculativ foarte important.
Succes la cercetari care va stau lesne la indemana!

Raporteaza abuz de limbaj

romtar

1 mesaj
Membru din: 12/07/2009
Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 18:55 Modifica Citeaza Raspunde


IN ATENTIA TA, VANEAMARIN!
Pari destupat, informat(izat),rascolitor, curios din fire si...incapatanat!
Acceseaza in Google OVIDIU STOENESCU si parcurge solutiile, sunt doar cateva legate de acest nume legat la randul lui de cateva pseudopersonaje de pe 9am cu care faci polemica fara sa stii in ce joc ai fost antrenat, fara sa stii cu cine dialogheze: o multitudine de pseudoidentitati care intoxica aceasta comunitate si care isi face campanie electorala pentru Cotroceni accesand si postand de acasa ajutat de o mana de operatori IT.
CITESTE SI DA MAI DEPARTE!...
Vei descoperi (poseudo)nume ca: 999FLORIN, CAMELYA, LASCIVA, 111DINU, 999PETRE_FLORIN_PREDA citit invers, in oglinda si multe alte false identitati care au invadat comunitatile elctronice, provoaca si intoxica, incearca sa manipuleze. Cine descopera legatura directa intre numele pe care le tot postez, merita toata admiratia!


Raporteaza abuz de limbaj




Raporteaza abuz de limbaj

999florin

3355 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI
Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 21:06 Citeaza Raspunde


romtar55@yahoo.com-adresa unde se primesc injuraturi,urari de bine si alte blesteme

Raporteaza abuz de limbaj

Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea dominusro.blogspot.com Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit.


Fosta membra 9am.ro

981 mesaje
Membru din: 12/07/2009
Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 21:33

romtar

1 mesaj
Membru din: 12/07/2009
Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 19:05 Citeaza Raspunde


romtar

1 mesaj
Membru din: 12/07/2009
Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 18:44 Modifica Citeaza Raspunde


Accesati GOOGLE, OVIDIU Gh.STOENESCU" si veti descoperi, vizitand si cautand cele cateva site-uri (solutii), ca amicul vostru de pe 9am, care semneaza sub o sumedenie de pseudonime, de la 999FLORIN (mai nou), pana la CAMELYA, LASCIVA, 111DINU si nici voi nu va inchipuiti cate alte pseudoidentitati care va intoxica, va provoaca si va manipuleaza, ca este unul si acelasi aministrator al mai multor bloguri si site-uri finantat actual declarat candidat independent la presedintie, din partea ASOPCIATIEI OAMENILOR SINCERI (?), pe numele real OVIDIU SATOENESCU, un fost (actual) securist rejectat dar bogat, detinand un trust imobiliar speculativ foarte important.
Succes la cercetari care va stau lesne la indemana!

Raporteaza abuz de limbaj

romtar

1 mesaj
Membru din: 12/07/2009
Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 18:55 Modifica Citeaza Raspunde


IN ATENTIA TA, VANEAMARIN!
Pari destupat, informat(izat),rascolitor, curios din fire si...incapatanat!
Acceseaza in Google OVIDIU STOENESCU si parcurge solutiile, sunt doar cateva legate de acest nume legat la randul lui de cateva pseudopersonaje de pe 9am cu care faci polemica fara sa stii in ce joc ai fost antrenat, fara sa stii cu cine dialogheze: o multitudine de pseudoidentitati care intoxica aceasta comunitate si care isi face campanie electorala pentru Cotroceni accesand si postand de acasa ajutat de o mana de operatori IT.
CITESTE SI DA MAI DEPARTE!...
Vei descoperi (poseudo)nume ca: 999FLORIN, CAMELYA, LASCIVA, 111DINU, 999PETRE_FLORIN_PREDA citit invers, in oglinda si multe alte false identitati care au invadat comunitatile elctronice, provoaca si intoxica, incearca sa manipuleze. Cine descopera legatura directa intre numele pe care le tot postez, merita toata admiratia!


Raporteaza abuz de limbaj




Raporteaza abuz de limbaj

999florin

3355 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI
Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 21:06 Citeaza Raspunde


romtar55@yahoo.com-adresa unde se primesc injuraturi,urari de bine si alte blesteme

Raporteaza abuz de limbaj

Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea dominusro.blogspot.com Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit.


grigorescu_nelutu

125 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 22:17

Un ajutor mic pt Daniela: ea participa la un concurs pt a castiga pt o fetita un telefon mobil ce trebuie sa faci este sa intri pe acest link pt a avea un vot in plus: www.hotsaunu.ro/s.sagetica.html
Scz ca am dat mesajul pe acest topic dar chiar vreau sa o ajut sa castige acel tel.


Ai timp de pierdut pe net? copiaza metoda mea si castiga bani.. Viziteaza: www.banifrumosi.ws
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 31 Iulie 2009, ora 22:38

special pt.panarama de romeo tarhon:2
web editor Mihaela Pana 22-Apr-2009 18:47
@ romeo tarhon
Acesta este primul avertisment pentru a inceta sa ne mai trimiteti comentarii care contin articole din ziarul NATIUNEA. Daca veti continua, vom considera actiunea dvs spam si vom actiona in consecinta.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

981 mesaje
Membru din: 12/07/2009
Postat pe: 1 August 2009, ora 08:40

9am080691

1 mesaj
Membru din: 21/06/2009
Oras: Adjud
Postat pe: 24 Iunie 2009, ora 10:01 Citeaza Raspunde


Rar mi-a fost dat să citesc asemenea prostii ca cele afișate de PETRE FLORIN PREDA. Pentru mine rămâne în continuare o enigmă: de ce un om, cu cât este mai prost cu atât vrea cu mai multă insistență să demonstreze acest lucru pentru ct mai mult[ lume.
PS pentru administratorul forumului: ar trebui să cereți raportări nu numai pentru abuz de limbaj ci ți pentru abuz de prostie precum cel demonstrat de PETRE FLORIN PREDA.



DanubianKnight

746 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 August 2009, ora 23:48

Niciun sistem care practica si impune obedienta oarba nu serveste decat celor care il controleaza si in niciun caz majoritatii implicate. Esenta armatei este in fond obedienta oarba si la ce poate conduce o dictatura militara a aratat-o foarte bine dictatura Pinochet. Mai ales dupa peste 50 de ani regimuri totalitare inca o dictatura este ultimul lucru necesar, iar istoria Americii Latine o arata din plin.


Ezie dele mezenai (inscriptie pe un inel tracic, secolul V I.Ch.)
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 August 2009, ora 09:35

intru totul de acord @danubianule,dar iti spun numai tie ,la ureche : cind ma uit cum functionam de dezlinat,fara cap si fara coada; cind stiu ca nu reusim sa cadem de acord,caci cite capete -atitea pareri ; cind imi dau seama ca la cit suntem lipsiti de simt civic sau de constiinta politica,imi vine sa zic si eu ca poporul asta nu intelege decit de frica ! ca-i trebuie un bici !


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 7 August 2009, ora 09:59

" Cum credeți că ar fi evoluat România dacă la revoluție se instaura dictatura militară?"
Răspuns :
Am fi "auzit" și am fi fost nevoiți să "scriem" pe forum doar în kaki !


Nici clătita cu brânză nu se diferențiază de celelalte clătite politice. Găoaza este un desert prezidențial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondă" și negru. Cine se scoală "prea" de dimineață, rămâne cu "noaptea în cap".
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 August 2009, ora 10:19

nu suntem imbracati in kaki ,dar de stiut ce se scrie prin posta; prin sms ;prin e-mail sau pe forum sau se vorbeste la telefon,se STIE !


111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 7 August 2009, ora 16:41

De la: gabigabi, la data 2009-08-07 10:19:26nu suntem imbracati in kaki ,dar de stiut ce se scrie prin posta; prin sms ;prin e-mail sau pe forum sau se vorbeste la telefon,se STIE !




Ce să-ți spun..!? Vai cât de neștiutor sunt...! Bine că am mai învățat și eu câte ceva...

Tu chiar că ești "daltonistă de urechi". Nu știu, însă, culorile în care auzi.


Nici clătita cu brânză nu se diferențiază de celelalte clătite politice. Găoaza este un desert prezidențial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondă" și negru. Cine se scoală "prea" de dimineață, rămâne cu "noaptea în cap".
Fosta membra 9am.ro

25 mesaje
Membru din: 10/06/2009
Postat pe: 7 August 2009, ora 22:11

Nu si-ar fi permis nimeni sa-si bata joc de tot ce s-a realizat prin truda si foame sa fure tot sa nu respecte nici o lege. Cadeau cateva capete si se putea instaura democratzia adevarata
Granitzele trebuiau inchise iar hotzii,criminalii si totzi cei care acum sunt mari parlamentari, bisnitzari et ori erau impuscatzi ori ori respectau legile si pe ceilaltzi.


Fosta membra 9am.ro

25 mesaje
Membru din: 10/06/2009
Postat pe: 7 August 2009, ora 22:18

Cred ca era mai bine monarhia constitutzionala Nu ar mai fi roit in jurul tronului totzi comunistii a la vadim si paunescu,totzi securistii totzti fii de generali de securitate a la oprescu,geoana prostanacul,totzi tziganii si borfasii a la vanghelie ety comp


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 August 2009, ora 21:39

@memo,poate ca sunt obosita si de aceea nu ti-am inteles mesajul ! dar tu ce motiv ai ca nu l-ai inteles pe al meu ? am vrut sa spun ca,desi, se zice ca traim in democratie si nu intr-o dictatura kaki,se stie tot ; suntem controlati binisor si de le iese si pasenta cu cipurile si stiu eu ce le va mai trazni prin minte, vom fi monitorizati la fix ! si sa nu te miri cind vei fi cu iubita si vei primi un telefon care sa-ti spuna ca nu-i bine asa ;altfel e mai bine !....aaaaaa! reclama aia cu buldogul ala pitic,care vine la stapin cu jucariile sexuale ,tocmai cind e cu prietena ,e trasnet ! ala se scuza fata de ea ca : l-a luat de la adapost ! ....tu/eu/noi,no sa avem cui ii spune asta !


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 August 2009, ora 15:23

Era o previziune cum ca Ceausescu va muri cu 2 milioane de romini. Cred ca ar trebui sa ne dea de gindit acea falsa informatie cu 60000 de morti, daca in previziuni nu se crede.
Era in plan acel nr de morti, care ar fi fost, daca nu era revolutie. Si numai lovitura de stat.. Cine nu crede nu are decit sa experimenteze pe pielea lui altceva decit a fost.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
DanubianKnight

746 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 August 2009, ora 16:36

De la: gabigabi, la data 2009-08-07 09:35:41intru totul de acord @danubianule,dar iti spun numai tie ,la ureche : cind ma uit cum functionam de dezlinat,fara cap si fara coada; cind stiu ca nu reusim sa cadem de acord,caci cite capete -atitea pareri ; cind imi dau seama ca la cit suntem lipsiti de simt civic sau de constiinta politica,imi vine sa zic si eu ca poporul asta nu intelege decit de frica ! ca-i trebuie un bici !


Si chiar nu-ti dai seama ca daca multi dintre noi nu stiu sa-si foloseasca libertatea, este tocmai pentru ca nu au fost liberi? Si ca trebuie sa fii liber, ca sa inveti sa fii liber, asa cum trebuie sa fii lasat sa te tarasti, ca sa inveti sa mergi?

Tocmai de-aia, orice asa-zisa "solutie" care implica dictatura este doar o falsa solutie care nu va face altceva decat sa perpetueze raul.


Ezie dele mezenai (inscriptie pe un inel tracic, secolul V I.Ch.)
Fosta membra 9am.ro

981 mesaje
Membru din: 12/07/2009
Postat pe: 9 August 2009, ora 18:48

FLORINE gata, intrerupem jocul nostru devenit pana la urma stupid, asa cum te-am avertizat.AM CASTIGAT, badie, pariul cu talica, PARIUL nostru cam tampit, cum te-ai incapatanat sa il ducem la extrema, cum bine vezi am castigat acest pariu, ultimele doua zile dovedesc fara tagada faptul ca am avut dreptate, oamenii, indiferent de personalitatea, cultura, moralitatea, inteligenta, apartenenta lor sunt usor de manipulat prin CUVANTUL bine scris si bine gandit, prin informatii si scenarii mai ales dramatice, care ii implica pe cei dragi lor, familia, progeniturile, anijmal;ele de companie, amantele si amantii, amicii...Eu personal, chiar daca te absolv de lada de bere pentru pariul cu tine, simt ca trebuie sa ma opresc, userii nostri de pe 9am se vor simti umiliti si manipulati cand vor afla ca ne-am inteles sa ducem la absuird un joc, un experiment care, asa cum constati, nu ne onoreaza si ne obliga sa folosim un arsenal din ce in ce mai sofisticat. Eu unul ma retrag din acest pariu, te las sa te consideri superior,unicul castigator. Hai sa ramana adevarul la mijloc: ai sustinut ca oamenii sunt prosti, slabi, manipulabili, ca au gena cruzimii si crimei in sange, a indobitocirii dirijate, a sclavagismului subordonand insrtinctul foamei si fricii,ca tu ii poti juca si comanda dupa bunul plac...Eu te-am avertizat ca oameniir aman oameni, sentimentali, au sensibiliitate, nu ii poti manipula total nici macar pe 9am dupa bunul tau pla indiferent de poveste si urmari, au fost lagare de concentrare, au murit milioane de oameni si nu a platit niciun criminal de razboi si autor de gernocid cu mai mult decat o viata, propria viata, , doiar nu est chiar tu,m un mic limbric, triomisul luii Dumnezeu. Baiete, cu suferinta ta pe care nu o stiu ceilalti de pe forum, esti oricine, unul dintre noi, oarecare, cum si eu sunt oricine, oricar, oarecinee...Eu am inteles din acest joc si pariu un singur lucru: puterea cuvantului este de-a dreptul ucigasa,mai distrugatoare decat orice arma, aici te-am prins, raman consecvent principiului meu religios inspirat de catre Tatal Ceresc: "Mai intai si intai a fost cuvantul!", adica puterea, energia suprema codificata, forta codificata a ceeea ce a fost inainte,in trecutul infinit, acum in prezentul infinit si in viitorul infinit, dintotdeauna pentru totdeauna...Stii tu,discutiile noastre filozofico-religuoase, astrologice uneori si la care nu prea faceai fata dupa dou-treio paharele de tuica buna, cum se serveste pe la noi, prin Ardeal de castre o gazda buna, o nevestica mai nervoasa, mai cu mancarimi...Ori, batrane, recunoaste, CUVANTUL inseamna incepuituil si sfarsitul, spusa si nespusa, pus si nepusa, Alpha si Omega ....Ziceai ca esti topit dupa Constantin Noica si Pavel Corutz...
Personal, Florine, ma retrag din jocul tampit pe care l-ai propus, m-ai dus la extrema doar pentru cateva sticle de bere si, ma ialers, pentru satisfacerea orgoliului tau imbecil de a avea tu si numai tu ultimulcuvant si dreptate numai tu, asa cum v-au in toxicat, v-au indoctrinat superiorii tai pana in `89 cand eram amanmdoi niste putoi de pifani, racolati de securitate si mancam armata pe paine neagra, armata si serviciu la militie, pe obiective, la Jilava, asa cum ne-a prins Revolutia.. Hai sa dam dracului cartile pe fata pe acest 9am, ca si pe celelalte site-uri si bloguri pe care am tot intrat, ne-am inregistrat si ne batem joc de sarmaniii oameni! De ce sa mai intretinem mascarada asta? Ai castigat pariul, dau berea, nu sunt toti chiar prosti si numai tu esti geniu, chiar daca eu scriu mai bine si am mii de pagini de proza in spate, ca autor, trebuie sa recunosti ca la acest capitol, literatuira, am mult maiu multa forta si sunt mai aproape de Dumnezeu decat bestia non literara, non artistica din tine. ...Cand ne vedem la adresa noastra conspirativa sa imi achit pariul sau sa iti achiti pariul, depinde ce onoare mai ai? Ma recunosc invins!


9am043133

20 mesaje
Membru din: 2/05/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 August 2009, ora 21:39

Am impresia ca nu faci diferenta inre o dictatura militara unde predomina cinste ,omenia ,dreptatea ,corectitudinea,respectul fata de legile tarii etc. si o dictatura a fostilor asa zisi comunisti care in loc de judecator profesionist puneau un asa zis muncitor cismar,sau mai stiu eu ce profesie parata mai avea.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 August 2009, ora 01:47

De la: 9am043133, la data 2009-08-09 21:39:10 Am impresia ca nu faci diferenta inre o dictatura militara unde predomina cinste ,omenia ,dreptatea ,corectitudinea,respectul fata de legile tarii etc. si o dictatura a fostilor asa zisi comunisti care in loc de judecator profesionist puneau un asa zis muncitor cismar,sau mai stiu eu ce profesie parata mai avea.

Dictatura militara este peste tot la fel. Se instituie legea martiala. Si se termina in razboaie intre fractiunile militare, ceea ce si incepuse. Si se mai termina, dar nu intotdeauna, cu invazii straine. Vezi Irak, Germania hitlerista....
De ce sint aceste scenarii? fiindca vointa populatiei civile este anihilata in totalitate, si vorbesc doar armele.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 August 2009, ora 12:36

@danubianule,probabil ca n-ai citit ce-am mai postat si pe la alte topicuri ! chiar asa am si inceput scrisul catre tine ,cu : sunt absolut de acord cu ce-ai spus si ala a fost gindul meu tainic si un pic disperat ,atunci cind vad ca,desi au trecut 20 de ani de libertate,unii nu inteleg ce-i aia ! ca Libertate inseamna,sa faci ce trebuie,nu ce vor muschii tai ,deranjindu-i pe toti si nepasindu-ti ! si ca pestele de la cap se-mpute ,caci atunci cind un presedinte (jucator ) ,joaca tontoroiul pe Constitutia si Legile tarii ,atunci semnalul e ca 'merge si asa " ori, Nu mai merge !


DanubianKnight

746 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 August 2009, ora 22:28

De la: 9am043133, la data 2009-08-09 21:39:10 Am impresia ca nu faci diferenta inre o dictatura militara unde predomina cinste ,omenia ,dreptatea ,corectitudinea,respectul fata de legile tarii etc. si o dictatura a fostilor asa zisi comunisti care in loc de judecator profesionist puneau un asa zis muncitor cismar,sau mai stiu eu ce profesie parata mai avea.


Exact in care dictatura militara au predominat cinstea, omenia, dreptatea, corectitudinea si respectul fata de legile tarii (care, apropo, trebuie incalcate ca sa se poata instala respectiva dictatura). Uite hai sa-ti dau niste exemple: Pinochet, Trujillo, Somoza, Idi Amin, Ghadaffi, junta militara extrem de brutala din Mianmar fosta Birmania si as mai putea continua. Care din astea are vreo treaba cu calitatile enumerate mai sus?


Ezie dele mezenai (inscriptie pe un inel tracic, secolul V I.Ch.)
111dinu

1317 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 11 August 2009, ora 09:57

De la: DanubianKnight, la data 2009-08-10 22:28:31
De la: 9am043133, la data 2009-08-09 21:39:10 Am impresia ca nu faci diferenta inre o dictatura militara unde predomina cinste ,omenia ,dreptatea ,corectitudinea,respectul fata de legile tarii etc. si o dictatura a fostilor asa zisi comunisti care in loc de judecator profesionist puneau un asa zis muncitor cismar,sau mai stiu eu ce profesie parata mai avea.


Exact in care dictatura militara au predominat cinstea, omenia, dreptatea, corectitudinea si respectul fata de legile tarii (care, apropo, trebuie incalcate ca sa se poata instala respectiva dictatura). Uite hai sa-ti dau niste exemple: Pinochet, Trujillo, Somoza, Idi Amin, Ghadaffi, junta militara extrem de brutala din Mianmar fosta Birmania si as mai putea continua. Care din astea are vreo treaba cu calitatile enumerate mai sus?


Aferim! Fără afet!


Nici clătita cu brânză nu se diferențiază de celelalte clătite politice. Găoaza este un desert prezidențial. "Daltonistul de urechi" aude în "blondă" și negru. Cine se scoală "prea" de dimineață, rămâne cu "noaptea în cap".
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 August 2009, ora 15:59

Dl care spune de cinstea militara. Da e reala. Dar eu am facut armata si stiu si care sint metodele militare ptr a se ajunge la scop. asa ca nu prea tine in caz de conflict, fie el si cu civilii.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 August 2009, ora 16:00

Dar sa fim linistiti. In acest moment tot am fi ajuns, ori cu dictatura ori fara. Criza ne aranjeaza pe toti. Ca tari ma refer.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 August 2009, ora 07:02

si la noi si mai abitir,ptr.ca traim o criza morala !


9am029946

6 mesaje
Membru din: 9/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 August 2009, ora 11:14

Ar fi fost bine nu aveam haosul asta de 20 ani


Pagini: << 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cum credeti ca ar fi evoluat Romania daca la revolutie se instaura dictatura militara?
Mergi la: