back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cum credeti ca ar fi evoluat romania daca la revolutie se instaura dictatura militara?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
stejerean_vasile

672 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Bistrita

Postat pe: 20 Iunie 2009, ora 11:53

dictatura... militara... in curand... caci nu stim ce inseamna libertatea...


Omerta Vision
valirusu71

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Iunie 2009, ora 12:30

cel mai corect punct de vedere!


9am054563

22 mesaje
Membru din: 18/05/2009
Postat pe: 20 Iunie 2009, ora 13:03

DACA IN 22-23 DEC.1989,SE INSTAURA O HUNTA MILITARA SI ROMINIA ERA IN STARE DE NECESITATE,NUMAI PENTRU CEL PUTIN 2 ani,IN ROMINIA NU SE MAI FURAU CAP-urile,UZINELE,CINE FURA O PIULITA SAU UN PORUMB,TREBUIA IMPUSCAT PE LOC.DUPA ACEEA SA SE FACA PRIVATIZARE ,DE CATRE NOI POPORUL ,IN BAZA CERTIFICATELOR DE PRIVATIZARE CARE AU FOST DATE POPULATIEI. STATUL 51%,IAR POPORUL 49%...IN SITUATIA DE ACUM NU S-A FACUT PRIVATIZARE--S-A VINDUT TOTUL STRAINILOR.EU CU FAMILIA AM DEPUS ATUNCI CERTIFICATELE DE PRIVATIZARE LA ROMPETROL..ANUL TRECUT AM MERS LA FONDUL PROPRIETATEA,CA AVEAM 2000 DE ACTIUNI.DOMNII DE ACOLO MI-AU SPUS CA ACTIUNILE MELE SINT LA INVEST INTERNATIONAL,AUSTRIA..EU NU AM DAT NIMANUI SA-MI INSTRAINEZE ACTIIUNILE.INTREBINDU-I CINE A FACUT ACEASTA,MI SA SPUS CA NU SINT SINGURUL SI NU STIE CINE A FACUT ACEST TRANSFER...VA INTRE STIMATA CLASA POLITICA DACA MAI AVETI CEVA DE FURAT IN ACEASTA ,,TARA,,..TREBUIE SA-I DATI POPORULUI,CE A FOST AL POPORULUI..


Fosta membra 9am.ro

118 mesaje
Membru din: 21/02/2009
Postat pe: 20 Iunie 2009, ora 13:14

Tot dictatura este dar in loc de militara este dictatura politica. Daca era dictatura militara furau mai putini. Asa fura toti, pe masura ce ajung la putere. Mai nou fura impreuna, si puterea si opozitia.


tonybetony

35 mesaje
Membru din: 5/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Iunie 2009, ora 13:18

Dictatura militara s-ar fi instaurat intr-o situatie de revolta populara autentica. Dar la noi nu a fost vorba de asa ceva. Masele au fost manevrate de catre cei care voiau capul lui ceausescu adica de catre cei care s-au autoinstalat in capul mesei. Romania a fost o mare PIZZA care s-a impartit stiintific si ordonat pe domenii si activitati intre marii mafioti cu gulere albe si ochi albastri, carora pana la revolutie le ardeau palmele cand manevrau ordine de plata si valize diplomatice prin strainatate .


broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Iunie 2009, ora 15:34

Da, parca a fost un film regizat de Sergiu Nicolaescu. Eu asta am vazut pe strada scene din filmele lui. Abia n momentul in care am realizat asta in noaptea de 22 Decembrie m-a apucat brusc frica si nu stiam cum sa ma intorc mai repede acasa si pe unde ca se tragea din toate partile. Se auzeau gloantele ca tantarii pe la ureche. Or fi fost gloante oarbe ? Oricum nu mai conteaza. Nu conteaza ce-a fost conteaza ce este - Sf. Augustin.

Intrebarea topic-ului e inutila.


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Iunie 2009, ora 15:43

parerea mea este ca :ba conteaza ce a fost,caci ce este ,e continuarea la ce-a fost !


DanubianKnight

746 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Iunie 2009, ora 16:20

De la: carpattinus, la data 2008-10-18 19:34:44In urma unei discutii avute avute aseara, propun acest subiect, mai ales pentru persoanele cu veleitati de analiza politica,curios fiind sa aflu parerea generala macar a persoanelor care acceseaza acest forum !


Prost. Din dictatura in dictatura, o sfarseam ca Iugoslavia.


Ezie dele mezenai (inscriptie pe un inel tracic, secolul V I.Ch.)
broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Iunie 2009, ora 20:08

De la: gabigabi, la data 2009-06-20 15:43:10parerea mea este ca :ba conteaza ce a fost,caci ce este ,e continuarea la ce-a fost !


da, singur la fel ca in 1950, "continuitatea la ce a fost" ?

DECRET nr.92 din 19 aprilie 1950
pentru nationalizarea unor imobile (prin care se nationalizeaza imobilele cladite ale fostilor industriasi, fostilor bancheri, fostilor mari comercianti ºi celorlalte elemente ale marii burghezii, imobile cladite ale exploatatorilor de locuinte, hoteluri ºi alte asemenea).


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Iunie 2009, ora 20:18

scuza-ma,broscuto,nu te-am inteles : a carui continuitate a fost nationalizarea din ' 50 ?


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Iunie 2009, ora 04:51

De la: DanubianKnight, la data 2009-06-20 16:20:20
De la: carpattinus, la data 2008-10-18 19:34:44In urma unei discutii avute avute aseara, propun acest subiect, mai ales pentru persoanele cu veleitati de analiza politica,curios fiind sa aflu parerea generala macar a persoanelor care acceseaza acest forum !


Prost. Din dictatura in dictatura, o sfarseam ca Iugoslavia.

Ar fi fost mai rau ca in Yogoslavia daca nu-si spunea populatia raspicat parerea.
Si mai e ceva. a nu se confunda revolutia propriu-zisa, care din partea populatiei nu a avut accese autoritariste si de varsare de singe si ce a fost cam dupa 1 ianuarie 1990. De atunci a cam inceput intoarcerea la modul "democratic al anilor 50". Pina in vara lui 1990. Dupa iunie 1990 pina in 1996 s-a revenit la idealurile revolutiei din 21 decembrie 1989.
Iar relele care se tot itesc la noi sint si din cauza unor accente autoritariste aiurea pur si simplu. Este ca un fel de paralizie de tip "pazea sa vezi ce-ti fac eu daca miscati si nu faceti ce spun eu sau noi". Si atit.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

48 mesaje
Membru din: 14/05/2009
Postat pe: 21 Iunie 2009, ora 11:20

la ceea ce s-a creeat in acesti ani sub egida lui Ilici Iliescu,adica "fratia lupilor Patricu,Tariceanu,Nastase,HrebenciucVoiculescu,Vintu,Luca,Magureanu etc" era indicata.
asa scapam de hotomanii tarii care nu au decit un scop terminarea Romaniei in folosul lor si al masonilor pe care-i slujesc.
de ce-s nervosi? de ce si-au dat mina? nu se asteptau ca unul dintre ei sa spuna STOP manevreleor in timpul mandatului sau, obsnuiti cu ILICI si Constantinescu care au dormit linistiti,i ei s-au dezvoltat.... asa ca au inceput .
grav este ca urmaresc dizolvarea statului si intarirea retelei de mafioti;magnatii de peste noapte din avutul tarii,politicieni,jurnalisti obedienti,magistrati,sindicalisti ,profesorii universitari care au contribuit din plin la "evoluita" invatamintului,ex-agenti si actuali,foste cadre din servicii , armata si politie.

cine a mai ramas? prostimea ,pardon! naivii sau oamenii cinstiti;sufocati de tentaculele caracatitei .
nu pot suporta duritatea,dar imi dau seama cit de necesara era dictatura!


broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Iunie 2009, ora 14:12

De la: gabigabi, la data 2009-06-20 20:18:36scuza-ma,broscuto,nu te-am inteles : a carui continuitate a fost nationalizarea din ' 50 ?




Cea care ziceai tu ca conteaza "continuiteatea la ce-a fost". Te-am citat. Contraziceai " Nu conteaza ce a fost conteaza ce este" - Sf. Augustin.



Eu ti-am adus ca argument nationalizarea care nu era clar o "continuitate la ce-a fost". E adevarat ca invatam din trecut dar conteaza prezentul. La noi doare prezentul. Cu el trebuie sa fim capabili sa ne descurcam.

Doamne, incurcate sunt caile domnului


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
9am065160

3 mesaje
Membru din: 1/06/2009
Postat pe: 21 Iunie 2009, ora 20:30

Nu aveam nici o sansa in relatiile externe, si nici in interior, ARMATA E CA POPORUL DIN CARE SE TRAGE
Un neam de lenesi care se gandeste la cum sa puna mana pe ceva care -i place, dar fara sa munceasca, ci prin viclesug, si nu, vezi Doamne, prin inteligenta.Ca, daca asa ceva exista, este pusa de cele mai multe ori in slujba unor interese meschine!
Exceptiile ca Stefan cel Mare, Mihai Viteazul, Eminescu, Caragiale(cat de actual este !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) si altii, intaresc regula.
Si, desi ma sfiesc s-o spun, mi-e rusine si mie, nu suntem oameni de baza!
Si in armata se fura, si in armata se iau diplome de-a moaca, pe branza si palinca, si in armata se dau case pe MITA, si in armata se platesc polite, au loc razbunari, exact ca in civilie
V-o spune un fost militar!


broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Iunie 2009, ora 01:01

Te referi probabil la rromi.

Din cate stiu eu, ROMANUL munceste pana la epuizare atunci cand are ce si unde, munceste si pe mult si pe putin. Inteligenta romanului consta in faptul ca stie sa faca din rahat bici. Romanul iti face treaba pentru trei si te-ai scos. Romanii nu au fost niciodata un popr de "negustori". De negustorie, care e strans legata de viclesugul de care vorbesti, s-au ocupat altii dintotdeauna. Nu spui' care ca deranjeaza, sunt sensibilosi, mai ales cand nu-si gasesc prostii la infinit.


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Iunie 2009, ora 11:45

draga broscuta,iar nu te-am inteles ! te-am perceput ca pe o persoana care are cunostinte despre zodiac,e adevarat ? o astfel de persoana nu ar trebui sa stie ca ceea ce ESTE azi ,e urmarea a ceea ce a fost ieri....si miine se naste din azi ? si ca atare acel citat din Sf.Augustin contrazice legea cauzalitatii ? nu traim noi intr-o lume a dualitatii, in care totul are o cauza care naste efecte .....care la rindul lor pot deveni cauze declansatoare de alte efecte ?


9am044905

125 mesaje
Membru din: 5/05/2009
Oras: Ploiesti

Postat pe: 22 Iunie 2009, ora 12:34

De la: skara0, la data 2008-10-28 16:57:32ne-ar trebui o dictatura "chinezeasca" sa puna 5/6 ani parul pe noi sa bage la zdup toti viermii astia ingrasati pe pielea noastra.Romanul e lenes,mereu nemultumit,carcotas,etc.Noi avem nevoie de legi pe care sa le respectam cu Adevarat nu formal,ceausescu nu era bun,ok,nu ma bag,aveam 7 ani cand l-au pus la zid,deci ma abtin,dar acesti golani care fac averi incomensurabile pe pielea noastra sunt mai buni?Am auzit ca inainte de revolutie daca terminai o facultate/doua aveai asigurat un loc de munca decent.Acum trebuie sa cauti cateva luni daca esti norocos sa gasesti ceva acceptabil dar niciodata de lunga durata,iar de locuinte ce sa mai zic...Tara lui papura voda...NU e o solutie sa pleci din tara dar uneori te intrebi cu ce dracu ai gresit sa te nasti in romanica....


draga, ai perfecta dreptate, dar vezi tu, apropo de dictatura, ea a fost instaurata.....sa nu ne imbatam cu apa rece, din momentul in care l-au impuscat pe ceausescu. numai cA NU A FOST CEA CARE TREBUIA. noi traim intr-o dictatura, a viermilor acelora despre care scrii tu, pui. si care seamana cumplit de mult cu regimurile instaurate prin america de sud. iar, pana cand nu ne vor vedea si pe noi ca ne taram exact ca cei din brazilia si alte tari amarate, nu ne vor lasa.....noroc cu criza asta, ca li s-a mai abatut atentia,,agenturilor straine", vorba lui nea nicu, asupra propriilor ograzi...

dictatura militara ar fi fost doar un catalizator pentru reactie, si se pare ca ii cam trecuse moda, avand in vedere ca in europa avusese deja loc revolutia portocalie, dar iarasi citez evenimente care s-au petrecut cand tu erai prea mic (polonia, ca reper, cehoslovacia, ungaria, chiar bulgaria....).

asta e, fruntea sus si piepturile inainte, vom vedea ca va mai fi !


cifobrien

128 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Iunie 2009, ora 14:57

"Dictator (lat.dictator = cel ce porunceºte) termenul provine de la funcþie politicã din timpul romanilor. Aceastã funcþie apare printr-o hotãrâre a senatului în situaþii deosebite când din rândul consulilor se va alege pe timp de 6 luni un „dictator” care are puteri depline (summum imperium) ºi mãsurile sale nu mai necesitau o aprobare a senatului, la expirarea mandatului nefiind judecat ulterior pentru mãsurile sale.

Dictatorului îi erau subordonaþi magistraþii, dupã alegerea sa trebuia sã aleagã comandantul cavaleriei „magister equitum”.

Dictatori romani mai cunoscuþi fiind Cincinnatus, Fabius Maximus, Sulla ºi Cezar care, contrar legislaþiei romane, a rãmas dictator pe viaþã.

Dictatorii care au abuzat de aceastã funcþie sunt numiþi de istorici „tirani” [1] acesta fiind un termen cu trãsãturi negative" WIKI

1.Sa nu confundam dictatura cu tirania!
2.Numiti un general capabil sa isi asume reponsabilitatea unei dictaturi in 1989.
3.O dictatura in adevaratul sens al cuvantului pentru o perioada de tranzitie se putea incerca ,dar eu cred ca in situatia data, populatia ar fi fost categoric impotriva.
4.Poate nu realizati dar din 1938 incepand cu CAROL al II lea si pana in 1989 Romania fost continu in dictatura, eu cred ca a fost destul.


broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Iunie 2009, ora 16:04

De la: gabigabi, la data 2009-06-22 11:45:12draga broscuta,iar nu te-am inteles ! te-am perceput ca pe o persoana care are cunostinte despre zodiac,e adevarat ? o astfel de persoana nu ar trebui sa stie ca ceea ce ESTE azi ,e urmarea a ceea ce a fost ieri....si miine se naste din azi ? si ca atare acel citat din Sf.Augustin contrazice legea cauzalitatii ? nu traim noi intr-o lume a dualitatii, in care totul are o cauza care naste efecte .....care la rindul lor pot deveni cauze declansatoare de alte efecte ?






Da, bine, linisteste-te. Sunt o persoana care "cunoaste" despre zodii. Esti multumita? Eu te-am perceput ca pe o persoana incalcita si imbacsita. Uite continuitatea, nu e continuitatea.... etc. Ni se face parul cret la cat de folositoare e dezbaterea noastra in comparatie cu problemele reale ale romanilor. E plin pe la tv de imbacsiti ca tine si de cei care ne spun cu aplombul tau ca au adus bani intara. Nu mai spun cati au directionat spre paradisuri fiscale.si ca majoritatea afacerilor le-au facut cu banii statului, adica AI NOSTRII. Pentru ei am fost transformati intr-un popor de galdiatori. Cred ca e mai putin rusinos sa-ti ocupi timpul liber cu zodii decat sa fii om de afaceri pe banii statului. Apoi, zodiile nu te baga-n puscarie. Multi dintre capitalistii tai o sa ajunga pe acolo. S-au rezolvat lucrurile. Mi-ai spus cine sunt, ti-am spus cine ca doar asta era topicul. Treaba e pe roze, ca de rozete are cine sa se ocupe. Asta e nivelul, asa iti raspund. Si ma scutiti-ne otravitilor, confundati bunul simt cu prostia. Nimeni nu poate fi dispretuit, decat cu acordul sau. TU nu ai acordul meu. Cam asta e treaba.


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Iunie 2009, ora 16:22

multumesc,broscuta verde ! eu ti-am raspuns cu simpatie,incercind un dialog,tu mi-ai dat 2 palme si un sut in fund,fara sa am habar de unde-ti veni tot ce-ai zis ....chiar nu-nteleg de unde-ti veni hartagul pe mine ,de unde imi vine sa cred ca esti si un pic Riioasa ,cu o personalitate cam disarmonica ! sa fii sanatoasa !


broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Iunie 2009, ora 17:08

Multumesc de "simpatie". Regret, dar n-am sa-mi mai schimb nikname-ul in fata_cu_zodiile. Le-am mai schimbat odata in balarie si proasta_satului. A fost un umil protest gen : "capul plecat nu-l taie sabia" dar total inutil. M-am lecuit tocami fiindca unii n-au leac. Acum te intreb : am rezolvat ceva ca noi ne-am insultat ? Obisnuiesc sa-mi cer scuze si sper sa mi le accepti. Sunt arsa de atatea emanatii savante pe forumul asta si dupa cum ti-am spus, nu mai intorc obrazul de cativa ani incoace. Daca nu faceai referiri cu "simpatie" la adresa mea, continuam sa discutam cu sincera simpatie. Nu-mi place sa catranesc pe nimeni ca nu e crestineste.
Cam la asta se reduce si politica in Romania: Insulte, jigniri, atac la persoana, lovituri sub centura, mizerie umana. In favoarea cui ? In ce scop? Asta e rolul politicianului ? Uita pentru ce au ajuns acolo, pentru ce sunt platiti si privileagiati ? Nimeni nu identifica problemele reale si de aceea nici nu se gasesc solutii pentru a debloca lucrurile.
Pana la urma suntem in aceeasi oala, la ce bun sa ne insultam ?


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Iunie 2009, ora 22:08

Nu stiu cum prin ce minune m-ai perceput drept o persoana care are cunostinte despre zodiac. Era vorba de un mic amuzament pe un SINGURr topic unde nu se discuta despre pictura flamanda. Si apoi tu nu postezi acolo, cum de m-ai "tras pe dreapta"? Intelegeam parerea ta daca ma vedeai dand in bobi si facand astrograme pe diverse topicuri. Consider ca am avut dreptate sa ma supar.

Iata link-ul respectiv, ca sa te pricepi si tu la zodii cat ma pricep si eu.

astromax.eva.ro/zodiac-european/Octombrie.html


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
PACIFISTA

299 mesaje
Membru din: 12/03/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Iunie 2009, ora 22:20

NU ERA POSIBILA DICTATURA MILITARA IN 1990.Acum insa Basescu doreste sa instaureze dictatura personala si de gasca


Romanii ,trebuiesc sa inteleaga ca sunt pe cont propriu,iar politicienii traiesc din contributiile ,taxele si impozitele platite de romani. Mergeti la vot si holbati bine ochii pe cine puneti stampila,nu va hazardati ! Revoluționari,eliminați din rindul vostru impostorii,asa cum a fost și BLAGA care deținea Certificat de revoluționat ilegal.
DanubianKnight

746 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Iunie 2009, ora 23:23

De la: 9am052117, la data 2009-06-21 11:20:41 la ceea ce s-a creeat in acesti ani sub egida lui Ilici Iliescu,adica "fratia lupilor Patricu,Tariceanu,Nastase,HrebenciucVoiculescu,Vintu,Luca,Magureanu etc" era indicata.
asa scapam de hotomanii tarii care nu au decit un scop terminarea Romaniei in folosul lor si al masonilor pe care-i slujesc.
de ce-s nervosi? de ce si-au dat mina? nu se asteptau ca unul dintre ei sa spuna STOP manevreleor in timpul mandatului sau, obsnuiti cu ILICI si Constantinescu care au dormit linistiti,i ei s-au dezvoltat.... asa ca au inceput .
grav este ca urmaresc dizolvarea statului si intarirea retelei de mafioti;magnatii de peste noapte din avutul tarii,politicieni,jurnalisti obedienti,magistrati,sindicalisti ,profesorii universitari care au contribuit din plin la "evoluita" invatamintului,ex-agenti si actuali,foste cadre din servicii , armata si politie.

cine a mai ramas? prostimea ,pardon! naivii sau oamenii cinstiti;sufocati de tentaculele caracatitei .
nu pot suporta duritatea,dar imi dau seama cit de necesara era dictatura!


Hai sa ne gandim si cine ar fi fost seful eventualei junte militare in 1989, si cine ar fi facut parte din ea: in cap, mult prea cinstitul Victor Atanasie Stanculescu, secondat de MIhai Chitac, Guse, poate si Ion Coman. Intr-adevar, niste oameni onesti care arfi stopat coruptia...


Ezie dele mezenai (inscriptie pe un inel tracic, secolul V I.Ch.)
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Iunie 2009, ora 09:47

chiar m-am gindit ca ai folosit un alt ID pina acum,dar nu te-am identificat ; deci @balarie si proasta satului ! imi pare rau ca te-ai suparat - eu n-as pune cuvintul Simpatie intre ghilimele- chiar te-am simpatizat ,dar tu ai dat cu parul si nu te-am inteles....nimic din ce mi-ai zis nu mi se potriveste !....s-ar putea ca o parte din necazurile cu ceilalti sa ti se datoreze caci,iata , si duelul cu mine a fost declansat de o eroare de intelegere din partea ta ! te salut si-ti doresc pace !


Fosta membra 9am.ro

116 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tecuci

Postat pe: 23 Iunie 2009, ora 13:22

In decembrie 1989, armata a fost manipulata de serviciile secrete, prin agentii infiltrati in ea, de catre KGB,CIA,MI5,Mossad si serviciile franceze.Chiar daca au avut de gand unii ofiteri din esalonul doi, sa instituie o dictatura, au fost inpiedicati de agentii specificati mai sus, care primisera ordin ca nu cumva sa se permita asa ceva.Dar daca se intampla asa ceva, de la noi incepea al treilea razboi mondial, pentru ca se luau la bataie pentru placinta numita Romania,rusii cu vesticii, si de aici incepea circul.Si acum depinde ce dorim.Sa nedezvoltam in arealul nostru de reproducere(sic) sau sa incercam sa ajungem la stadiul de homo sapiens al planetei Pamant?! Acum normal ca este cam tarziu.Crearea unui guvern mondial, care comanda unor indivizi, stantati deja, precum vitele la cireada, nici asta nu mai are timp cred sa se faca intample!Si daca mai privim si analizam mult, viata din jurul nostru prin prisma, etniei, nationalitatii,culorii pielii, asezarii geografice teritoriale,dezvoltarii industriale,tipului de religie,stramosilor si a patriei, suntem sortiti sa ajungem mai rau ca animalele!
Celui mai rau dulau, daca il hranesti cu carne pe saturate si nu il pui in lant, va dormi toata ziua si nu iti va apara averea.Sper ca oricine a vazut asta in viata.Asa si cu oamenii, are mancare arhisuficienta si casa unde sa locuiasca, il doare in...pardon de cine este la butoanele puterii.
A, uitasem, cainele intotdeauna ia apararea celui care il hraneste.Asa si cu politica in tara asta.Este suficient sa ai cativa dulai hraniti bine, in teritoriu, si gata vei putea fii stapanul "casei".Cum credeti ca se perpetueaza lupta asta intre cei care vor sa fie stapanii ciolanului?!Ma amuza postarile unora dintre noi, care fac dizertatii filozofoce sau chiar la obiect, la diferitele subiecte mediatizate pe forum, ca apoi sa dea cu mucii in fasole, prin intoleranta aratata catre alt postator, ce are poate o alta idee.Idei fixe au numai cei care au instinct de dictator.Care nu realizeaza ca oamenii sunt individual deosebiti.Ca sa poti spune ca te intereseaza soarta oamenilor si nu a ta personala, trebuie sa dai dovada de intelegere si toleranta la greu.Deocamdata cam tot ce citesc din postari, sunt spuse pareri individualiste sau indreptate impotriva unui om.Daca PCR a reusit abia in 50 de ani sa faca o unire sufleteasca a romanilor, contra lor bineinteles, ca dovada multimea din decembrie 1989, apoi capitalistii sunt net superiori, pentru ca in maxim 15 ani, au reusit sa faca asa dezbinare intre romani, incat te intrebi cateodata daca nu cumva sau adus containere de ura de pe intreg mapamondul si au fost descarcate aici.Ca exista suspiciune, teama si ura ascunsa fata de alta persoana, peste tot, se poate trage usor concluzia din felul cum apar numele oamenilor(oare?!?!) pe net. De genul, pytzy-989, bybo_bibo, etc. si alte nick-uri.Daca nu lucrezi intr-un serviciu, care se ocupa cu mentinerea forumurilor, ca sa se refuleze ura catre "conducatorii iubiti", pe taste si nu cu parul in mana in strada, inteleg sa ai nick pe net.Inchipuiti-va ce ar insemna pentru "conducatorii iubiti" sa vada ca exista persoane reale care nu se tem de ei!


broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Iunie 2009, ora 14:25

Ok. Ne-a sarit tandara. Se poate intampla oricui. Vroiam sa-ti trimit un mesaj privat ca sa nu mai plictisim pe ceilalti cu urmatorul exemplu :
Sa zicem ca cineva a fost un student eminent, a terminat cu 10 studiile si a obtinut o pozitie inalta in societate. Se intampla totusi ca din diverse motive dupa varsta de 35 de ani sa ajunga pacient al spitalelor de boli nervoase si apoi sa ajunga sa umble pe strazi neglineta, nespalata si vorbind singura. In acest caz, conteaza ce a fost sau ce este ? Eu zic ca nici un argument din trecut nu o poate ajuta sa fie perceputa altfel sau ei sa-i fie mai bine.

Un alt exemplu ar fi cel al unui pilot de aviatie. Si el saracul s-a scrantit. A ajuns un alcoolic care bea prin parcuri si care a ajuns bataia de joc a tuturor. Conteaza ce-a fost ? Il ajuta cu ceva evocarea trecutului sau?

Sau, sa zicem ca acum acum 5 ani am avut un venit de trei ori mai mare, m-am imbolnavit si am un venit mediocru. Crezi ca il ajuta cu ceva pe copil ca ii povestesc despre ce a fost? Nu, el vede ce este.

Sau sa luam exemplul unui cumplu din vecini. Ea, o gospodina grasuta si deformata de greutatile vietii, el un barbat bine . Au cam aceeasi varsta dar ea n-ar mai putea fi dorita de nimeni, el in schimb si-ar putea gasi oricand o tinerica. Canda erau doi oameni la fel de frumosi. Ma rog, exemplele ar continua.

Cam asta ar fi spiritul in care vad eu " Nu conteaza ce a fost, conteaza ce este ". Este un fel de indemn la perseverenta si de a trai ancorati in realitate. Si tu aveau dreptate cu ceea ce spunei ca continuitate, la importanta trecutului, prezentului si viitorului dar in alt sens si din alt punct de vedere si nu in contradictie cu citatul despre care era vorba in post-ul meu initial.

O zi buna !


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Iunie 2009, ora 17:11

da,mi-aduc aminte despre cazul verisoarei tale,parca s-a si discutat p'aici pe forum ; dar comentariul meu a fost la modul general si nu particular ,asa cum l-ai analizat tu ! desi,daca cineva i-ar fi facut un set de analize acelei biete femei,s-ar fi vazut ca ea sufera de schizofrenie si deci ce traia in prezent era urmarea acelei boli nefericite care nici nu sti cind se va manifesta ! dar,ptr.ca si mie imi plac ideile mai nonconformiste ,am sa-ti spunun singur cuvint : karma !


broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Iunie 2009, ora 00:47

Una peste alta, da, dar din alta perspectiva..


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Iunie 2009, ora 14:38



Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cum credeti ca ar fi evoluat Romania daca la revolutie se instaura dictatura militara?
Mergi la: