back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Concurs: in vacanta pe cont propriu sau cu o agentie de turism?

 


 
Pagini: << 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 >> Sari la pagina:
 
nicolae_ionita_2

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pitesti

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 06:44

PE CONT PROPIU, AM LIBERTATE DEPLINA, POT SA-MI ORGANIZEZ VACANTA CUM DORESC SI UNDE DORESC EU!

Raporteaza abuz de limbaj
flinghiry

78 mesaje
Membru din: 17/11/2008
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 06:48

....Cu siguranta pe cont propriu,e mai palpitant si nu esti conditionat de nimeni si aproape nimic.Mininci ce vrei,chind vrei....dar pentru oameni comozi sau poate dupa o anumita virsta alegi sa mergi cu o agentie,doar ca atunci esti ca si in lesa in mare parte urminduti ghidul si vezi ce vrea altul sa vezi.Poate cel mai bine sunt excursiile alternate .Mai individual si mai organizat ,idea e sa fi plecat.

Raporteaza abuz de limbaj
alin_voicu72

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 07:16

pe cont propriu pentru ca la vecinii nostri balcanici e foarte ieftin si bun si chiar la hotel de 5 stele

Raporteaza abuz de limbaj
anaeli

1 mesaj
Membru din: 17/12/2009
Oras: Brasov

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 07:33

Cu o agentie de turism de incredere cu care colaborezi poate de ani de zile si care, pe langa faptul ca iti ia comision, stie ( pentru ca asta fac ei de fapt) si care sunt trucurile ca sa obtina discount-uri si tot felul de promotii, au contracte cu hoteluri/statiuni etc si deci sa iti ofere o vacanta placuta la un pret acceptabil ( depinde de bugetul fiecaruia).
Pe cont propriu fara nici un om de legatura asa ca sa pleci cu "capul inainte" te duci la noroc. Daca ai o persoana de referinta, un loc ( vila,hotel, casa de oaspeti etc) unde stii care e situatia dintr-o sursa verificata, e ok. Altfel,eu personal nu as incerca. Mai ales cand ai familie ,poate un copil si nu vrei sa risti. Eu risc, dar e un risc calculat.
Oricum ati alege,bafta si distactie!

Raporteaza abuz de limbaj
Viata e o calatorie; depinde de fiecare dintre noi incotro mergem si unde ne oprim...
9am172133

1 mesaj
Membru din: 11/11/2009
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 08:03

agentie ....la sigur dar desigur depinde si de agentie !

Raporteaza abuz de limbaj
9am181699

2 mesaje
Membru din: 13/02/2010
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 08:20

In vacanta,este cel mai bine sa mergi printr-o agentie de turism.Este foarte comod,toate serviciile sunt asigurate,exista un anumit program de desfasurare a fiecarei zile,este ceva nemaipomenit, nu te doare capul de absolut nimic.Agentia care este cel mai bine pusa la punct cu toate serviciile si conditiile de calatorie este agentia Perfect Tour,o recomand cu toata increderea.

Raporteaza abuz de limbaj
iuliaiulia

3 mesaje
Membru din: 13/01/2010
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 08:34

agentia de turism

Raporteaza abuz de limbaj
sucica

1 mesaj
Membru din: 13/02/2010
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 08:36

In fiecare an am fost in concediu in strainatate si in tara dar pentru o vacanta de relaxare intr-o statiune am ales excursie organizata de agentie.Pentru a vizita Parisul , Barcelona am ales sa merg pe cont propriu cu cazare cumparata prin agentie. Am ales aceasta varianta pentru a nu fi conditionat de grup. Exemplu: am fost intro excursie organizata de o agentie si la fiecare obiectiv de vizitat aveam un timp anuntat de ghid pentru revenirea la autocar.Eu incercam sa fiu punctual dar niste neseriosi (ca altfel nu pot sa le spun)veneau cand vroiau ei si noi asteptam ca fraeri la autocar in loc sa vizitam altceva.
Sfatul meu este daca vrei sa vizitezi ceva ia-ti sotia sau prietena si fati itinerarul pe zile cum doresti tu ,cazare prin agentie isi chiar daca nu sti o limba straina in marile orase turistice sunt puncte de informare si indicatoare foarte clare in directia obiectivelor turistice.

Raporteaza abuz de limbaj
9am180314

3 mesaje
Membru din: 13/01/2010
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 08:37

prefer sa merg in vacanata cu o agentie de turism mai ales cand au oferte tentate la un pret mai mic care difera de la o agentie de turism la alta.

Raporteaza abuz de limbaj
stela_ionescu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 08:55

In functie de situatie. Am mee totrs si cu agentie de turism, avantajul este ca nu trebuie sa te mai ocupi de tot si toate, dar risti si sa fii dezamagit si atunci "dai vina" pe agentie (uneori pe buna dreptate alteori poate nu). Insa de cele mai multe ori am fost pe cont propriu, si in tara si in afara si aceasta este varianta pe care o prefer, sa imi aleg singura cazarea si locurile de vizitat, timpul pe care il petrec in fiecare loc. dezavantajul este ca necesita mai multa pregatire in avans si mai multa bataie de cap pentru organizare.

Raporteaza abuz de limbaj
9am181703

4 mesaje
Membru din: 13/02/2010
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 09:28

cu o agentie de turism ,e mai sigu,r comod ,ieftin.

Raporteaza abuz de limbaj
sarivan_florina

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 09:48

Numai cu agentie de turism !! E f sigur totul !!

Raporteaza abuz de limbaj
calin6

3 mesaje
Membru din: 8/12/2009
Oras: Sibiu

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 10:19

PREFER SA MERG IN VACANTA PRINTR-O AGENTIE DE TURISM

Raporteaza abuz de limbaj
Dmary_marian

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 10:21

Vacanta pe cont propriu esrte alegerea pe care as faceo indubitabil.

Raporteaza abuz de limbaj
toyaimpex

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 10:21

prefer AGENTIA DE TURISM; mai sigur, mai avantajos, mai comod, mai usor si mai ieftin!

Raporteaza abuz de limbaj
9am148528

3 mesaje
Membru din: 13/10/2009
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 10:26

parerile sunt impartite,pe aceasta tema,in functie de cat de chibzuit se fac cheltuielile avand in vedere ca totusi esti in vacanta.Personal am incercat si prin agentie si pe cont propriu si am avut satisfactie in vacanta pe cont propriu.Spun asta pt. ca iti ofera o libertate de miscare mult mai mare,spirit de aventura (pt cei care si-l doresc) si placerea de a vedea ceva nou de la un moment la altul

Raporteaza abuz de limbaj
fireman_mil

3 mesaje
Membru din: 13/02/2010
Oras: Calarasi

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 10:33

firesc, prin agentie. nu ai dureri de cap

Raporteaza abuz de limbaj
mraducea

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Alba-Iulia

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 10:39

In mod cert, solutia apelarii la o agentie de turism este cea mai buna solutie. Aceasta pentru ca este mai facil. Nu trebuie sa cauti pe site-urile operatorilor de pe piata pentru a corela perioada sejurului cu mijlocul de transport, discounturile oferite si cu ofertele in sine ale prestatorilor de servicii. In felul acesta scapi de grijile cu pregatirile GPS-ului, de oboseala cu sofatul sau de necorelarea anumitor mijloace de transport intre ele. Apoi, in cea de-a doua situatie ai la indemana ghidul care in cele mai multe situatii este bine-venit. Nu este totuna sa cauti oportunitatile de petrecere a sejurului sau sa ti le ofere ghidul cu experienta lui anterioara. Este un fapt dovedit, de altfel. Eu am ales si voi alege petrecerea vacantei cu o agentie de turism. Sunt convins ca este si mai ieftin!

Raporteaza abuz de limbaj
danuska76

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 10:43

Nu am sa ma mai risc sa merg pe cont propriu! Am zis initial ca e mai bine pt ca mergem unde vrem noi dar nu a fost asa. In luna de miere am riscat si am patit-o ca nu am gasit locuri de cazare si ne-am pierdut vremea numai sa cautam cazare! De alta data vom apela la o agentie de turism cu siguranta!

Raporteaza abuz de limbaj
florin0410

2 mesaje
Membru din: 12/11/2008
Oras: Ploiesti

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 11:03

Am fost plecat si prin agentie de turism si pe cont propiu. Acum prefer prin agentie de turism ptr ca esti sigur de loc de cazare ,servicii, mese etc si este si mai ieftin (ptr ca la receptia hotelului totdeauna pretul este mai mare decat cel luat prin agentie )

Raporteaza abuz de limbaj
loredana_oltean

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 11:20

Am calatorit foarte mult, si intotdeuna pe cont propriu...pentru mine, aceasta e cea mai buna optiune deoarece imi ofera posibilitatea de a vedea tot ce vreau eu, nu ce vor altii :)... apoi exista internetul, foarte multe sisteme de rezervare pentru locuri de cazare online, iar in privinta transportului aleg in functie de situatie , daca vreau sa vizitez doar un oras european (deocamdata doar in Europa am calatorit) aleg transportul pe cale aeriana, iar daca vreau sa fac un tour aleg masina proprie...e adevarat ca am studii in domeniul turismului si imi place sa-mi organizez singura concediile...nu e cea mai "comoda" situatie, dar cu siguranta e o provocare pentru mine...iar sfarsitul concediului satisfactia este de doua ori mai mare...

Va doresc vacante placute indiferent de modul in care doriti sa calatoriti !


mariaanapavel

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 11:35

Buna ,

numele meu este Maria si va spun sincer ca in viata mea nu mai vreau sa merg pe cont propriu in vacanta . Am avut doua experiente neplacute in asemenea vacante : una in Delta Dunarii , alta pe litoral .
In Delta a fost foarte frumos , dar am nimerit la o gazda nu prea de treaba . Conditiile de cazare erau decente dar singura regula pe care trebuia sa o respecti era aceea de a nu atinge nimic din proprietatea doamnei gazda ( NICI macar iarba ) , ne urmarea fiecare pas , fiecare gest , ne-am simtit ca niste intrusi pe proprietatea ei .La fel si la o gazda de pe litoral , nu aveam voie sa stam la dus mai mult de 3 min. , nu aveam voie sa stam cu becurile aprinse prea mult seara , etc.
Dupa cele doua experiente nu am mai fost niciodata pe cont propriu in vacanta .
Nu este deloc placut sa-ti petreci vacanta astfel .Va sfatuiesc si pe voi sa alegeti vacante prin agentii , chiar daca uneori e mai scump , merita .
Toate cele bune !

Raporteaza abuz de limbaj
flashyemotion

3 mesaje
Membru din: 12/01/2010
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 11:42

Fiind genul de aventuriera, mi se pare mult mai interesant sa merg in vacanta pe cont propriu. In acest fel, platesc doar ceea ce vreau eu, fara alte taxe si suprataxe si pot sa ma plimb in voie, fara sa-mi fac probleme de mic dejun, cinã, ghid turistic, etc.

Probabil pentru persoanele mai comode si mai ocupate, agentia de turism este o solutie mai potrivita, dar in cazul meu, vacanta pe cont propriu mi se pare cea mai buna solutie.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1572 mesaje
Membru din: 20/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 11:49

prefer sa merg singura....am mai multa libertate sa vizitez ce vreau si sa stau cat vreau...astfel ma pot bucura din plin de ceea ce vizitez....:)

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

3 mesaje
Membru din: 21/01/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 11:49

Pe cont propriu (cateodata ): nimic nu se compara cu agitatia de a cauta hotel, pensiuni, locuri de vizitat, cumpararea de carti despre locurile de vizitat etc.

Raporteaza abuz de limbaj
valentintitorov

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 11:49

Cand distanta pana la destinatie e mica, preferam sa mergem pe cont propriu, cu masina. Pentru vacantele "la distanta", apelam la agentii.

Raporteaza abuz de limbaj
9am165167

1 mesaj
Membru din: 2/11/2009
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 11:52

foarte tare! pai anul asta pe cont propriu pentru ca suntem un grup de 6 persoane. Ce imi place la mersul pe cont prorpiu? nu ma conditioneaza nimeni si aleg ce vreau eu. oricum sunt de acord si cu agentiile dar vrau sa precizez pentru persoanele care au scris mai jos (agentiile in general nu percep taxe de la turisti, va pot spune ca am tot calatorit si achizitionat pachete de la agentii iar pretul pe care l-am gasit la hotel/camera, pe acela l-am platit, nimic in plus.

bafta la toata lumea si vacante placute.

Raporteaza abuz de limbaj
cojocris

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 11:52

buna ziua
in principiu sunt de parere ca vacanta pe cont propriu ofera mai multe satisfactii deoarece esti implicat in organizarea programului,si aici intevine neprevazutul care poate fi un deliciu al vacantei.
personal merg pe cont propriu de foate multi ani,acum mai nou merg tot pe cont propriu dar prin agentie.
adica stabilesc un traseu cu reprezentantul agentiei care imi ofera doar cazare in punctele de interes .
In rest programul este stabilit in comun cu cei care merg,si credeti-ma e ok
bafta tuturor si mai ales felicitari celor care vor castiga concursul

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

11272 mesaje
Membru din: 21/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 11:58

bai copii da' voi toti sunteti din rasa bogatasilor de plecati ba colo,ba dincolo,da' unu' nu zice ca sta acasa cu agentia de turism sau pe cont propriu???

Raporteaza abuz de limbaj
toti avem dreptate,toti aveti dreptate,toti stim adevarul,toti stiti adevarul,fiecare are dreptate,fiecare cunoaste adevarul,FIECARE ARE DREPTATEA SI ADEVARUL SAU- TRAIASCA DREPTATEA si ADEVARUL !!! Nu scuipa niciodata in oglinda!!! Intotdeauna poti face mai mult decat ai facut pana acum,niciodata nu e prea tarziu !!! Tot mai multi oameni ne vor binele,d'aia ne merge rau !!! "Orice adevar trece prin 3 faze:mai intai este ridiculizat, apoi trezeste o opozitie violenta,si in sfarsit este acceptat ca fiind evident de la sine"-Avicena. Daca nu stiu ca nu stiu, atunci mi se pare ca stiu. ANUNT UMANITAR :Rog Prostii si Cretinii,sa stea departe de mine !!! “Nu poti sa tratezi ochiul fara sa tii cont de cap, nu poti sa tratezi capul fara sa tii cont de minte si nu poti sa tratezi mintea fara sa tii cont de sufletul si spiritul omului.” (Zamolxe) http://www.youtube.com/watch?v=tNu44XzTnLY Sunt doua feluri de a-ti trai viata... Unul - de a crede ca nu exista miracole. Altul - de a crede ca totul este un miracol. Albert Einstein DACA N-AM AVEA DEFECTE,NU NE-AR FACE PLACERE SA LE VEDEM PE ALE CELORLALTI,TOTI SUNTEM DEFECTI DESI NOI NE VEDEM NUMAI CALITATILE ....Barbatii conduc lumea. Femeile ii conduc pe barbati.....Caracterul fara inteligenta poate mult, dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic. (CICERO )...Un om singur nu are nici o putere,puterea i-o dau cei care-l sustin...Vorba multa,saracia omului...Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost ...Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permitea inteligenta.....Este bine sa lasi bautura....insa rau este sa uiti unde ai lasat-o.....
petrisorana

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 12:06

Prefer sa plec in vacanta cu o agentie de turism

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Concurs: In vacanta pe cont propriu sau cu o agentie de turism?
Mergi la: