back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Concurs: in vacanta pe cont propriu sau cu o agentie de turism?

 


 
Pagini: << 6 7 8 9 10 11 12 13 14 >> Sari la pagina:
 
Mario_Rene

2 mesaje
Membru din: 13/02/2010
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 15:19

Buna ziua,
Vacanta e vacanta!...ca e pe cont propriu sau cu o agentie...important e sa nu duci lipsa de nimic,sa te relaxezi si sa lasi grijile deoparte!...
Dar sa apelam totusi la o agntie chiar daca ne-ar costa un pic mai mult...asa stim ca totul e bine organizat !!!

Raporteaza abuz de limbaj
tom_20034

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Galati

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 15:23

Cu agentie de turism. Scutesc o gramada de timp cu cautarea si confirmarea locatiei

Raporteaza abuz de limbaj
beatrys_77

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 15:28

ANUL ASTA M-AM HOTARAT SA IMI IAU BILET PRINTR-O AGENTIE DE TURISM......PANA ACUM AM FOST PE CONT PROPRIU SI A FOST FRUMOS.....

Raporteaza abuz de limbaj
bdoinana

7 mesaje
Membru din: 22/01/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 15:42

Planificarea si modalitãþile de organizare ale unei vacanþe diferã, in functie de varietatea preferinþelor, gusturilor ºi obiceiurilor turiºtilor, „all around the world”. Exista turiºti cãrora le place aventura, vor sã exploreze pe cont propriu, care, în mod sigur, vor fi greu de mulþumit de un pachet turistic cu un program stabilit clar de o agenþie de turism. Ei sunt cei care se ocupã personal de fiecare detaliu al cãlãtoriei, vânãtori ai promoþiilor derulate de companiile aeriene low-cost ºi clienþi fideli ai site-urilor de rezervãri hoteliere. Turismul individual le permite sã «guste» cat mai mult din locul pe care îl viziteazã. Isi pot alcatui propriul program, pot practica un asa numit „turism culinar”, în loc sã serveasca toate mesele la acelaºi restaurant inclus în pachet, rod al experientei turistice „imaginate” de agentia de turism x….
Pe de alta parte, exista turiºti care, intr-o maniera similara cu aceea in care, de fiecare datã, când au o problemã de sãnãtate, se duc la medicul de familie, atunci când se gândesc la vacanþã, se indreapta spre agenþia prin care cãlãtoresc an de an. Acestia, in postura de „clienþi fideli”, solicita pachete complete (transport, transferuri, cazare, regim de masã, asistenþã/consultanta turisticã…), pentru a elimina grija de a se ocupa personal de fiecare aspect.
De altfel, conform declaratiilor unor reprezentanti ai unor agentii de prestigiu, clientii fideli sunt primii informati de ofertele cele mai recente, avand, de asemenea, prioritate la inscrierea pentru pachetele "charter" sau excursii de grup, organizate de agentie.
Dupa 1-2 plecari, agentul cunoaste, deja, preferintele clientului si poate anticipa asteptarile acestuia, incercand sa indeplineasca o parte cat mai mare din dorintele si nevoile sale specifice.
In acest conditii, este mai mult decat fireasca rentoarcerea (…on revient toujours…!) la agentul de turism, care se „ metamorfozeaza”, in timp, intr-un consultant personal, susceptibil de a ajuta la achizitionarea unei vacante cat mai bune.
Agenþia îi asigurã clientului stabilitate ºi garanþia informãrii în legãturã cu detaliile pachetul respectiv de vacanþã. In varii situatii, chiar ºi acel „TripAdvisor”, prezent pe diferite site-uri, nu este eficient pentru cã, de cele mai multe ori, utilizatorii au naþionalitate americanã, britanicã etc., iar ceea ce îi place unui american, spre exemplu, poate sã nu-i placã unui român. O agenþie de turism din România ºtie cu adevarat ce îºi doreºte turistul român.
Preþul constituie, de obicei, un factor important în alegerea modului de planificare a vacanþei, în majoritatea cazurilor, chiar decizional, pentru turiºtii români. Atât site-urile, cât ºi agenþiile obþin preþuri mai mici de la hotelieri prin contractarea unui volum mare de locuri de cazare, astfel cã, în ambele cazuri, preþurile sunt mai mici decât la recepþia hotelului.
Dar, si in privinþa celor mai mici preþuri, pãrerile sunt împãrþite.
Comisioanele practicate de majoritatea site-urilor de rezervãri on line sunt aproximativ egale cu cele practicate de agenþia de turism (10-15%), ceea ce face ca, pânã la urmã, tariful final sã fie similar.
Fata de anumite agenþii, care au un competitor la 1,2 km distanþã sau chiar mai departe, competitorii „online” se afla la doar un click distanþã ºi pot fi verificaþi. In plus, agenþiile de turism vând tot de aici. Iar costurile de operare sunt mai mici în cazul sistemelor de rezervãri "on line" faþã de o agenþie de turism.
Totuºi, in ultima vreme, s-a remarcat tendinþa turiºtilor români de a-ºi planifica vacanþele cu ajutorul internet-ului, care devine, din ce in ce mai ofertant, din acest punct de vedere.
Drept consecinta, multe agenþii au luat decizia sã-ºi creeze propriile sisteme de rezervare "on line", pe site-urile agenþiilor. Totuºi, varianta "on line" inregistreaza si minusuri, din cauza reticenþei românilor, uneori întemeiatã, vis-a-vis de siguranþa plãþilor "on line", ºi în aceastã situaþie, câºtigul este de partea agenþiilor de turism ºi a site-urile, detinatoare ale opþiunii privind plata direct la recepþia hotelului.


SabinaAlbina

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 15:43

Pe cont propriu iti trebuie o organizare riguroasa, nu ai timp de multe ori pt astfel de detalii si risti sa ai surprize. Mai sigur, mai avantajos este printr-o agentie de turism serioasa si cu prestigiu ( in general daca esti multumit de o excursie alegi aceiasi agentie). Sabina Dragomir

Raporteaza abuz de limbaj
andrra82

2 mesaje
Membru din: 13/02/2010
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 16:38

Prefer sa merg in vacanta cu o agentie de turism. Este mult mai comod si mai sigur.

Raporteaza abuz de limbaj
9am168210

2 mesaje
Membru din: 18/12/2009
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 16:39

prefer prin intermediul unei agentii de turism.

Raporteaza abuz de limbaj
timur_memet2004

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 17:09


Raporteaza abuz de limbaj
unicul

6 mesaje
Membru din: 13/11/2008
Oras: Calarasi

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 17:10

cu o agentie de turism... asta in cazul in care are ghid! e mult mai simplu si mai comod si e si mai distractiv cateodata...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

3581 mesaje
Membru din: 30/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 17:18

De la: Gigi_Octan, la data 2010-02-12 12:08:51

De la: florinpreda999, la data 2010-02-12 10:02:32
Oameni buni,fac un apel disperat la bunavointa dumneavoastra,UN OM--------SILVIU BUCUR,traieste printre noi si are un mare necaz,sotia sa este bolnava de boala secolului----CANCERUL,are nevoie de sprijinul nostru neconditionat,cine poate,cine vrea,haideti sa incercam sa-l ajutam,atat moral,dar mai ales financiar,VA ROG DIN SUFLET si VA MULTUMESC !!!




SILVIU ne transmit LA RUGAMINTEA NOASTRA de a incerca sa strangem niste bani in contul lui pentru Elena:


,,Sa incercam, nu stiu cum se va face dar iti dau contul meu de la BCR: 4689180210060000203 iar seria cardului se termina in 2217 titular fiind Bucur Constantin Silviu.
Multumesc oricum, eu sunt sceptic, dar asta poate si pentru ca nu mai stiu incotro s-o apuc si ce sa fac.
Silviu''

Raporteaza abuz de limbaj
Nu trageti in pianist!
nadyy

4 mesaje
Membru din: 13/02/2010
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 17:21

BINENTELES CU O AGENTIE DE TURISM.Emai confortabil mai sigur si de ce nu si mai ieftin.

Raporteaza abuz de limbaj
9am156823

3 mesaje
Membru din: 17/10/2009
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 17:22

De la: 9am_admin, la data 2010-02-12 14:04:09Spune-ne parerea ta pe tema: "In vacanta pe cont propriu sau cu o agentie de turism?" si poti castiga unul din cele 10 vouchere in valoare de 50 euro oferite de Perfect Tour. La acest concurs pot participa utilizatorii inregistrati pe 9AM.ro.

REGULAMENTUL CONCURSULUI

Prezentare

Internet Corp SRL organizeaza un concurs prin intermediul caruia orice utilizator, inregistrat ca membru al site-ului www.9am.ro poate sa intre in cursa pentru castigarea unuia din cele 10 vouchere in valoare de 50 euro oferite de Perfect Tour. Pentru a participa la concurs, utilizatorii inregistrati cu date reale trebuie sa raspunda la intrebarea: “In vacanta pe cont propriu sau cu o agentie de turism?”. Premiul va fi oferit prin tragere la sorti.


Organizator

La organizarea prezentului concurs, Internet Corp SRL (organizatorul) colaboreaza cu Perfect Tour. Internet Corp SRL este inregistrata la Registrul Comertului sub numarul J40/8379/2005, cod de inregistrare in scopuri de TVA RO17562895.


Perioada desfasurarii

Concursul se desfasoara in perioada 12 – 25 februarie 2010.


Procedura de desfasurare

Concursul se desfasoara pe site-ul www.9am.ro. Pentru a te inscrie la concurs, trebuie sa fii utilizator inregistrat al www.9am.ro si sa postezi in topicul "Concurs: In vacanta pe cont propriu sau cu o agentie de turism?" deschis pe forumul 9am un comentariu in care sa iti spui parerea pe aceasta tema.

Este obligatoriu ca la inregistrarea ca membru al 9am datele de identificare furnizate sa fie cele reale (nume, prenume, adresa de email, data nasterii, sex). Participarea la concurs se poate face numai de pe un singur cont de utilizator, un singur raspuns/utilizator si doar in conditiile in care datele furnizate la deschiderea contului sunt datele complete de identificare ale utilizatorului care si-a deschis respectivul cont.


Premii

10 vouchere in valoare de 50 euro oferite de Perfect Tour. Atentie: Voucherele sunt supuse unor conditii: pachetul turistic trebuie sa depaseasca suma de 500 euro pentru a se aplica reducerea de 50 de euro (insa pachetul poate fi facturat pentru mai multi membri ai familiei castigatorului de ex).


Dreptul de participare

Pentru a participa la acest concurs trebuie sa fii cetatean roman si sa ai minim 18 ani. Nu este permisa participarea la concurs a angajatilor companiilor Internet Corp SRL, ai partenerilor sai prezentati la inceputul acestui regulament, precum si a rudelor si afinilor acestora pana la gradul doi inclusiv.


Validarea castigatorilor

Castigatorii vor fi desemnati prin tragere la sorti in data de 27 februarie 2010. Ulterior, castigatorii vor fi anuntat prin e-mail, urmand a li se comunica toate detaliile procedurii de intrare in posesie a premiului castigat. Intrarea in posesia premiului se va face doar cu respectarea tuturor prevederilor prezentului regulament, in caz contrar organizatorii isi rezerva dreptul de a nu valida premiul. Premiul castigat nu se poate schimba in bani. Lista castigatorilor va fi postata in pagina de pe forumul 9AM dedicata concursului.

In cazul in care castigatorul: a. - nu a furnizat datele sale reale pentru inregistrarea ca membru al 9am; b. - a folosit mai multe conturi pentru a participa la concurs; c. - are o adresa de email invalida, ilizibila sau a participat la concurs cu adresa de email a altui titular; d. - nu indeplineste conditiile de participare la concurs; e. - nu raspunde emailului trimis de organizatori, prin care este anuntat ca a castigat concursul, se va proceda la selectarea unui alt castigator.


Confidentialitatea emailurilor si dreptul la imagine

Organizarea prezentului concurs se realizeaza in conformitate cu dispozitiile Legii nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si pentru libera circulatie a acestor date. Participarea la acest concurs implica in mod expres si neechivoc ca datele transmise sa fie facute publice si sa fie folosite de catre organizator in scopuri publicitare pe suport audio, video si in ziar. Prin participarea la concurs, utilizatorii isi exprima in mod expres si neechivoc acordul ca datele lor personale sa fie folosite in activitati de marketing ale organizatorului concursului, pentru validarea si acordarea premiului. Internet Corp SRL este inscris in este inscris in Registrul de Evidenta a Prelucrarilor de Date cu Caracter Personal sub Nr. 3240.


Alte prevederi

Regulamentul de desfasurare a concursului va fi publicat pe site-ul www.9am.ro si va putea fi consultat gratuit la solicitarea oricarui participant la concurs. Eventualele reclamatii legate de concurs vor fi facute la urmatoarea adresa de email: office@internetcorp.ro, pana la sfarsitul concursului. Reclamatiile ulterioare termenelor prevazute de Regulament nu vor fi luate in considerare. Detalii despre concurs la telefon 031-2286630 - telefon cu tarif normal. Eventualele litigii aparute intre Organizator si participantii la prezentul concurs se vor rezolva pe cale amiabila sau, in cazul in care aceasta nu va fi posibila, litigiile vor fi solutionate de instantele judecatoresti romane competente de la sediul Organizatorului.


monicajumara

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 17:45

Pentru vacante in strainatate prefer agentiile, dar pentru cele in Romania am mers pe cont propriu.

Raporteaza abuz de limbaj
9am156823

3 mesaje
Membru din: 17/10/2009
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 17:58

Buna ziua,
Imi place foarte mult sa plec in vacanta printro agentie de turism deoarece imi asigura conditii bune de cazare si masa la preturi avantajoase.Pe langa acestea organizeaza trasee si excursii la cele mai importante obiective turistice.
Rozica Tiþã -Iaºi

Raporteaza abuz de limbaj
egalcom

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 18:01

Intotdeauna am ales o agentie de turism pentru vacantele si circuitele realizate in strainatate.

Raporteaza abuz de limbaj
9am065890

2 mesaje
Membru din: 3/06/2009
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 18:38


pe cont propriu cand mergem cu prietenii, este mult mai palpitant iar prin agentie cand mergem cu familia.

Raporteaza abuz de limbaj
ariciulyly

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 18:47

buna tot timpul am calatorit cu o agentie de turism deoarece iti asigura tot confortul dorit si ai siguranta ca totul e in regula si nu ai surprize

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

3581 mesaje
Membru din: 30/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 18:49

De la: ariciulyly, la data 2010-02-13 18:47:40buna tot timpul am calatorit cu o agentie de turism deoarece iti asigura tot confortul dorit si ai siguranta ca totul e in regula si nu ai surprize


Ce agentie?

Raporteaza abuz de limbaj
Nu trageti in pianist!
symy1

4661 mesaje
Membru din: 4/02/2009
Oras: Zalau

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 18:58

Cred ca e vorba de o agentie ....SPATIALA.....

Raporteaza abuz de limbaj
symy-apocalipsa.blogspot.ro
dm_negrea

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 18:59

Salut, cand am plecat la mare cu familia am luat bilet de la agentii de turism... Consider ca este mai sigur si comod. Cand mergem prin tara mergem fara agentie... Ori cautam pensiuni pe net ori mergem pana gasim ceva placut/dragut/convenabil...

Raporteaza abuz de limbaj
9am140290

2 mesaje
Membru din: 23/09/2009
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 20:09

cu agentie

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

11272 mesaje
Membru din: 21/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 20:24

ba,io am impresia ca voi nu stiti ce e aia o agentie de turism,confundati agentiile matrimoniale cu cele pt.turism

Raporteaza abuz de limbaj
toti avem dreptate,toti aveti dreptate,toti stim adevarul,toti stiti adevarul,fiecare are dreptate,fiecare cunoaste adevarul,FIECARE ARE DREPTATEA SI ADEVARUL SAU- TRAIASCA DREPTATEA si ADEVARUL !!! Nu scuipa niciodata in oglinda!!! Intotdeauna poti face mai mult decat ai facut pana acum,niciodata nu e prea tarziu !!! Tot mai multi oameni ne vor binele,d'aia ne merge rau !!! "Orice adevar trece prin 3 faze:mai intai este ridiculizat, apoi trezeste o opozitie violenta,si in sfarsit este acceptat ca fiind evident de la sine"-Avicena. Daca nu stiu ca nu stiu, atunci mi se pare ca stiu. ANUNT UMANITAR :Rog Prostii si Cretinii,sa stea departe de mine !!! “Nu poti sa tratezi ochiul fara sa tii cont de cap, nu poti sa tratezi capul fara sa tii cont de minte si nu poti sa tratezi mintea fara sa tii cont de sufletul si spiritul omului.” (Zamolxe) http://www.youtube.com/watch?v=tNu44XzTnLY Sunt doua feluri de a-ti trai viata... Unul - de a crede ca nu exista miracole. Altul - de a crede ca totul este un miracol. Albert Einstein DACA N-AM AVEA DEFECTE,NU NE-AR FACE PLACERE SA LE VEDEM PE ALE CELORLALTI,TOTI SUNTEM DEFECTI DESI NOI NE VEDEM NUMAI CALITATILE ....Barbatii conduc lumea. Femeile ii conduc pe barbati.....Caracterul fara inteligenta poate mult, dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic. (CICERO )...Un om singur nu are nici o putere,puterea i-o dau cei care-l sustin...Vorba multa,saracia omului...Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost ...Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permitea inteligenta.....Este bine sa lasi bautura....insa rau este sa uiti unde ai lasat-o.....
9am166137

1 mesaj
Membru din: 1/11/2009
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 20:45

Pe cont propriu .Nu depinzi de nimeni si de nimic.

Raporteaza abuz de limbaj
monicameleru

6 mesaje
Membru din: 7/12/2009
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 21:36

prefer sa merg printr-o agentie de turism in vacanta.

Raporteaza abuz de limbaj
9am181734

1 mesaj
Membru din: 13/02/2010
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 21:47

Buna seara,
In ultimii ani am mers in vacanta numai prin agentii de turism. Ofertele au fost foarte bune, iar destinatiile exotice....

Raporteaza abuz de limbaj
christa64

2157 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Mures

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 21:52

prin agentie de turism... pe cont propriu e mai putin convenabil, mai ales daca ai copii...

Raporteaza abuz de limbaj
relujupanu

1 mesaj
Membru din: 13/02/2010
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 22:01

eu sunt de parere ca pe cont propriu e mai putin costisitor.parerea mea

Raporteaza abuz de limbaj
petrusgabriela

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 23:41

pe cont propriu - la banii mei....

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

3915 mesaje
Membru din: 13/01/2010
Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 23:46

De la: petrusgabriela, la data 2010-02-13 23:41:16pe cont propriu - la banii mei....
Cred si eu, la banii tai postezi pe forum pt un concurs cu premiul colosal de 50 de euro... Marfa...

Raporteaza abuz de limbaj
9am181740

2 mesaje
Membru din: 14/02/2010
Postat pe: 14 Februarie 2010, ora 00:32

cont propriu

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 6 7 8 9 10 11 12 13 14 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Concurs: In vacanta pe cont propriu sau cu o agentie de turism?
Mergi la: