back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Poetul mihai eminescu, printre sfinti?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >> Sari la pagina:
 
click_cont

1644 mesaje
Membru din: 10/02/2009
Postat pe: 4 Februarie 2010, ora 22:39

De la: Horus, la data 2010-02-04 11:28:53
De la: teo_teodora_lili0, la data 2010-02-04 10:55:24DRAGA HORUS VREAU SAITI PUN O INTREBARE LA CARE ASTEPT SI UN RASPUNS SINCER
FACI CUMVA PARTE DINTR-O SECTA SATANISTA?
REFERITOR LA CUNOSTINTELE LUI EMINESCU DESPRE VITEZA LUMINII TE-AS SFATUI SA CITESTI CU MAI MULTA ATENTIE LUCEAFARUL SI DE ASEMENEA SA INTELEGI EXACT LA CE FACE REFERIRE POETUL IN ACEASTA POEZIE.
ESTE MULT MAI COMPLEXA DECIT ITI IMAGINEZI TU
IN PRIVINTA CANONIZARII LUI SINT DE ACORD CU TINE DESI NU IN ACEEIASI TERMENI
EMINESCU NU ARE CE CAUTA PRINTRE SFINTI
EL ARE UN STATUT ,SFINTII AU ALT STATUT ,AMBELE POATE LA FEL DE VALOROASE ,DAR REPREZINTA CATEGORII DISTINCTE




Nu trebuie sa fii satanista ca sa intelegi o organizatie criminala ! E suficient sa gandesti rational,e vorba de logica elementara ! A crede in isus e ca si cum ai crede in marduk,horus sau mithra. Acestia au fost sursa de inspiratie pentru religia crestina ,pentru cei care au scris biblia si evangeliile canonice chiar si pe cele apocrife !
Eu consider ca inteleg mai bine opera lui eminescu decat un crestin,crestinii nu au o gandire rationala ! Crestinii gandesc cum au gandit stramosii nostri acum cateva mii de ani,daca am fi gandit toti la fel atunci sigur ca nu am fi beneficiat de multe inventii nici de aceasta comunicare virtuala . A crede ca lumea nu are cum sa evolueze decat prin prisma unor conceptii invechite,cuprinse intr-o dogma si prinse intr-o falsa carte de capatai numita biblia, este gresit ,din start !
Eminescu e un geniu,geniile au schimbat lumea,sfintii nu au creat nimic iar isus nici macar nu a reusit sa scrie o fraza ! Sunt foarte multi crestini care nu stiu sa scrie,nu au citit niciodata biblia ,in schimb sunt adepti ai crestinismului. Nu ai cum sa fii adeptul a ceva sau al cuiva fara sa fii in cunostinta de cauza ! Eu am citit biblia si am inteles ce era de inteles ! Eu consider ca parerea mea este mai buna deoarece sunt in cunostinta de cauza ,sunt informata ! Acesti crestini de conjunctura nu valoreaza nimic-a te baza pe vorbele unui preot sau pe obiceiuri mostenite din strabuni mi se pare o prostie ! Daca ar fi fost destepti,primii prelati crestini nu ar fi preluat obiceiuri pagane pentru a face mai usoara trecerea de la religia lui Mithra la cea crestina ! Acei preoti si-au dat seama ca au nevoie de manipulare - aceasta manipulare are loc si in prezent desi nimeni nu s-ar mai supara daca isus nu s-ar mai fi nascut pe 25 decembrie ,daca nasterea nu s-ar fi facut din fecioara si daca nu ar fi inviat a treia zi ,dupa moarte . Si horus ,marduk si altii au trait aceleasi evenimente precum isus . Asa ca sa lasam legendele si miturile la locul lor si satanismul preotilor-preotii au fost si sunt adevaratii satanisti-ei au furat obiceiurile din alte religii si le-au folosit in a crea o noua religie-un nou mit !




Da, ce desteapta esti tu....oareunde te nascusi ???


Fosta membra 9am.ro

2700 mesaje
Membru din: 10/06/2009
Postat pe: 4 Februarie 2010, ora 23:11

NU IUBESC BISERICA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
O URÃSC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


DAR ÎN FAÞA LUI EMINESCU , VOI UMBLA TOATÃ VIAÞA MEA ÎN GENUCHI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

CÂND VORBESC DE EMINESCU , ORIUNDE M-Aª AFLA , VOI VORBI MEREU CU LACRIMI ÎN OCHI !!!!!!

AªA SUNT EU .................POATE MAI PROST CA VOI , POATE MAI EMOTIV ... DAR NU MÃ POT ABÞINE !!!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1171 mesaje
Membru din: 23/08/2009
Postat pe: 4 Februarie 2010, ora 23:15

De la: camioneros70, la data 2010-02-04 23:11:59NU IUBESC BISERICA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
O URÃSC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


DAR ÎN FAÞA LUI EMINESCU , VOI UMBLA TOATÃ VIAÞA MEA ÎN GENUCHI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

CÂND VORBESC DE EMINESCU , ORIUNDE M-Aª AFLA , VOI VORBI MEREU CU LACRIMI ÎN OCHI !!!!!!

AªA SUNT EU .................POATE MAI PROST CA VOI , POATE MAI EMOTIV ... DAR NU MÃ POT ABÞINE !!!



Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

11272 mesaje
Membru din: 21/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Februarie 2010, ora 23:36

De la: camioneros70, la data 2010-02-04 23:11:59NU IUBESC BISERICA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
O URÃSC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


DAR ÎN FAÞA LUI EMINESCU , VOI UMBLA TOATÃ VIAÞA MEA ÎN GENUCHI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

CÂND VORBESC DE EMINESCU , ORIUNDE M-Aª AFLA , VOI VORBI MEREU CU LACRIMI ÎN OCHI !!!!!!

AªA SUNT EU .................POATE MAI PROST CA VOI , POATE MAI EMOTIV ... DAR NU MÃ POT ABÞINE !!!
mai emotiv,sigur nu,ce ramane???sa fii iubit,ia o bere

Raporteaza abuz de limbaj
toti avem dreptate,toti aveti dreptate,toti stim adevarul,toti stiti adevarul,fiecare are dreptate,fiecare cunoaste adevarul,FIECARE ARE DREPTATEA SI ADEVARUL SAU- TRAIASCA DREPTATEA si ADEVARUL !!! Nu scuipa niciodata in oglinda!!! Intotdeauna poti face mai mult decat ai facut pana acum,niciodata nu e prea tarziu !!! Tot mai multi oameni ne vor binele,d'aia ne merge rau !!! "Orice adevar trece prin 3 faze:mai intai este ridiculizat, apoi trezeste o opozitie violenta,si in sfarsit este acceptat ca fiind evident de la sine"-Avicena. Daca nu stiu ca nu stiu, atunci mi se pare ca stiu. ANUNT UMANITAR :Rog Prostii si Cretinii,sa stea departe de mine !!! “Nu poti sa tratezi ochiul fara sa tii cont de cap, nu poti sa tratezi capul fara sa tii cont de minte si nu poti sa tratezi mintea fara sa tii cont de sufletul si spiritul omului.” (Zamolxe) http://www.youtube.com/watch?v=tNu44XzTnLY Sunt doua feluri de a-ti trai viata... Unul - de a crede ca nu exista miracole. Altul - de a crede ca totul este un miracol. Albert Einstein DACA N-AM AVEA DEFECTE,NU NE-AR FACE PLACERE SA LE VEDEM PE ALE CELORLALTI,TOTI SUNTEM DEFECTI DESI NOI NE VEDEM NUMAI CALITATILE ....Barbatii conduc lumea. Femeile ii conduc pe barbati.....Caracterul fara inteligenta poate mult, dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic. (CICERO )...Un om singur nu are nici o putere,puterea i-o dau cei care-l sustin...Vorba multa,saracia omului...Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost ...Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permitea inteligenta.....Este bine sa lasi bautura....insa rau este sa uiti unde ai lasat-o.....
Fosta membra 9am.ro

2700 mesaje
Membru din: 10/06/2009
Postat pe: 4 Februarie 2010, ora 23:40

De la: florinpreda999, la data 2010-02-04 23:36:08
De la: camioneros70, la data 2010-02-04 23:11:59NU IUBESC BISERICA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
O URÃSC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


DAR ÎN FAÞA LUI EMINESCU , VOI UMBLA TOATÃ VIAÞA MEA ÎN GENUCHI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

CÂND VORBESC DE EMINESCU , ORIUNDE M-Aª AFLA , VOI VORBI MEREU CU LACRIMI ÎN OCHI !!!!!!

AªA SUNT EU .................POATE MAI PROST CA VOI , POATE MAI EMOTIV ... DAR NU MÃ POT ABÞINE !!!
mai emotiv,sigur nu,ce ramane???sa fii iubit,ia o bere


Vã iubesc pe toþi !!!... ãsta e cusurul meu ... cã sunteþi de-ai mei ....
Pãcat cã n-ai fost azi în Brºov.... cã douã yile te bãgam in covalescenþã...

hai , ia o bere

Raporteaza abuz de limbaj
anaangel10

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Februarie 2010, ora 23:58

eu zic ca nu prea suntem noi in stare sa ne dam cu parerea... faca Dzeu ce vrea!

mi-a placut mesajul tau referitor la gandire...super tare!

Raporteaza abuz de limbaj
anaangel10

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 00:02

la mesajul lui dorulet ma refeream, cel de pe prima pagina...

Raporteaza abuz de limbaj
s_murgu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 00:16

Nu stiu ce reprezinta aceasta liga pentru literatura romana-dar sant convins ca au facut aceasta propunere in necunostinta de cauza,nu stiu cu ce se ocupa biserica ortodoxa romana,ceea ce stiu si nu argumentez acum este ca Eminescu ,prin poezia lui este cel mai profund exeget al bibliei ,de la el si pana astazi.Cine a inteles biblia ,il intelege si pe Eminescu ,iar cine il intelege pe Eminescu ,va avea surpriza sa cunoasca si sa inteleaga toata Sfanta Scriptura ,si va descoperi ca in poezia lui Eminescu se afla taina si cheia intelegerii Legii celei noi ,si scopul suprem al creatiei

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2700 mesaje
Membru din: 10/06/2009
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 00:22

De la: s_murgu, la data 2010-02-05 00:16:09Nu stiu ce reprezinta aceasta liga pentru literatura romana-dar sant convins ca au facut aceasta propunere in necunostinta de cauza,nu stiu cu ce se ocupa biserica ortodoxa romana,ceea ce stiu si nu argumentez acum este ca Eminescu ,prin poezia lui este cel mai profund exeget al bibliei ,de la el si pana astazi.Cine a inteles biblia ,il intelege si pe Eminescu ,iar cine il intelege pe Eminescu ,va avea surpriza sa cunoasca si sa inteleaga toata Sfanta Scriptura ,si va descoperi ca in poezia lui Eminescu se afla taina si cheia intelegerii Legii celei noi ,si scopul suprem al creatiei




Mai hoooo , mândroo !!! cã ne-ai ciuruit pe toþi .............

Hai bea ºi tu o bere , sã te relaxezi ... :sml-happy0180 :

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1171 mesaje
Membru din: 23/08/2009
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 00:25

Baaaai lasati-o mai moale cu berea ca va pishati pe voi in pat ,la noapte

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2700 mesaje
Membru din: 10/06/2009
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 00:28

De la: Horus, la data 2010-02-05 00:25:52Baaaai lasati-o mai moale cu berea ca va pishati pe voi in pat ,la noapte


Horuseee , asta-i de relaxament frate , vrei sã plesneascã fata de atâta stress ???????


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

11272 mesaje
Membru din: 21/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 01:13

De la: Horus, la data 2010-02-05 00:25:52Baaaai lasati-o mai moale cu berea ca va pishati pe voi in pat ,la noapte
io n-am decat polutii

Raporteaza abuz de limbaj
toti avem dreptate,toti aveti dreptate,toti stim adevarul,toti stiti adevarul,fiecare are dreptate,fiecare cunoaste adevarul,FIECARE ARE DREPTATEA SI ADEVARUL SAU- TRAIASCA DREPTATEA si ADEVARUL !!! Nu scuipa niciodata in oglinda!!! Intotdeauna poti face mai mult decat ai facut pana acum,niciodata nu e prea tarziu !!! Tot mai multi oameni ne vor binele,d'aia ne merge rau !!! "Orice adevar trece prin 3 faze:mai intai este ridiculizat, apoi trezeste o opozitie violenta,si in sfarsit este acceptat ca fiind evident de la sine"-Avicena. Daca nu stiu ca nu stiu, atunci mi se pare ca stiu. ANUNT UMANITAR :Rog Prostii si Cretinii,sa stea departe de mine !!! “Nu poti sa tratezi ochiul fara sa tii cont de cap, nu poti sa tratezi capul fara sa tii cont de minte si nu poti sa tratezi mintea fara sa tii cont de sufletul si spiritul omului.” (Zamolxe) http://www.youtube.com/watch?v=tNu44XzTnLY Sunt doua feluri de a-ti trai viata... Unul - de a crede ca nu exista miracole. Altul - de a crede ca totul este un miracol. Albert Einstein DACA N-AM AVEA DEFECTE,NU NE-AR FACE PLACERE SA LE VEDEM PE ALE CELORLALTI,TOTI SUNTEM DEFECTI DESI NOI NE VEDEM NUMAI CALITATILE ....Barbatii conduc lumea. Femeile ii conduc pe barbati.....Caracterul fara inteligenta poate mult, dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic. (CICERO )...Un om singur nu are nici o putere,puterea i-o dau cei care-l sustin...Vorba multa,saracia omului...Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost ...Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permitea inteligenta.....Este bine sa lasi bautura....insa rau este sa uiti unde ai lasat-o.....
wella

100 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 08:37

De la: mytcor, la data 2010-02-04 13:29:43
De la: wella, la data 2010-02-04 11:37:50 ma fratilor.......... a inebunit lupu??????? ce dumnezeu nu stiti cum a sfarsit eminescu,intelefg mare scriitor si pre destept pt. vremurile alea dar nu uitati ca a ajuns la casa de nebuni in ultima vreme............eeeeeeeee...........asta nu o mai spune nimeni.............si prea multe rugaciuni nu am citit in poeziile lui decat ....rugaciuni catre sexul opus...........si fanteziii.............la stele....................mor de ras.........ati inebunit sau mi se pare mie....eu stiu ca scriitori din care fac si eu parte is un pic dusi cu pluta in sensu ca nu prea sunt intelesi si sunt suflete pline de sentimente dar...chiar asa ......... pai peste ceva timp ar mai trebui sa il declare sfant pe demonizatu de bacovia si apoi ........ nu credeam ca voi trai sa o aud si pe asta sunteti tari nu glumaaaaaaaaa;)))))))))))))



...wella, tac-to-i bagabont, mã-ta-i curvã ºi tu o idioatã !...


....eeee?...îþi convine situaþia ?!..
pai daca oameni inteligenti asa ca tine deschid gura sa vorbeasca ,,,nu am cuvinte..........lasa_ne...lasa_ne...........deschizi gura ca sa dai aer? esti tare,si ce limbaj..........seamana mai degraba a ateu inrait.........imi pare rau pt. tine.suflet sarac.

Raporteaza abuz de limbaj
im the best no matter what you see it
wella

100 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 08:40

De la: mytcor, la data 2010-02-04 13:44:35mesaj adresat orcãrui cretin (vezi cele douã cazuri )..ce se vor iþi p-acest topic :


....aveþi sã vã primiþi porþia de-njurãturi !...

se vede ca esti un intigrant imi pare rau si sper ca operatori sa vada....nu de alta dar mai citesc si alti de pe ici de pe colo si ne faci....doamne iarta-ma tara de rusine.....si suntem satui de inteligenta ta asa ca scuteste-ne....dute dute acasa haiiiiiiiii

Raporteaza abuz de limbaj
im the best no matter what you see it
wella

100 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 08:45

De la: kali13, la data 2010-02-04 21:58:50
De la: wella, la data 2010-02-04 11:37:50 ma fratilor.......... a inebunit lupu??????? ce dumnezeu nu stiti cum a sfarsit eminescu,intelefg mare scriitor si pre destept pt. vremurile alea dar nu uitati ca a ajuns la casa de nebuni in ultima vreme............eeeeeeeee...........asta nu o mai spune nimeni.............si prea multe rugaciuni nu am citit in poeziile lui decat ....rugaciuni catre sexul opus...........si fanteziii.............la stele....................mor de ras.........ati inebunit sau mi se pare mie....eu stiu ca scriitori din care fac si eu parte is un pic dusi cu pluta in sensu ca nu prea sunt intelesi si sunt suflete pline de sentimente dar...chiar asa ......... pai peste ceva timp ar mai trebui sa il declare sfant pe demonizatu de bacovia si apoi ........ nu credeam ca voi trai sa o aud si pe asta sunteti tari nu glumaaaaaaaaa;)))))))))))))


"eu stiu ca scriitori din care fac si eu parte"???? Am dedus din scrisul tau "metaforic", din balbaiala de coafeza-scriitoare ca faci parte din tagma celor cu lauri pe frunte. "Rugaciuni" in poeziile lui Eminescu- dupa ce parcurgi drumul anevoios al abecedarului, silabiseste:Rugãciunea unui dac, Venere si Madona, Rugaciune- dar, aviz "literatilor" asa ca tine, ele nu se incheie cu vreun AMIN bolborosit fara noima in ungherele negre si seci, pe unde obisnuiesti tu sa pupi icoane, in cautare de inspiratie!
Demonizatul Bacovia????? Te inteleg...atunci cand ai cautat inteleseul cuvantului "demonizatu" (chiar si fara -l, asa cum il scrii tu intr-un exces scriitorcesc), nu l-ai gasit si de asta, oligrofrenic, tastezi mecanic si tamp. In speranta unei exorcizari (in scopul de a nu mai citi elucubratiile tale), nu iti pot spune altceva, decat AMIN!
analizele tale gramaticale chiar ma lasa rece cine zice ca sunt romanca si scriu in romaneste...........deci caput dragut blondut lasa limbuta in pauza si pune creieru la contributie.nu ca tu ai fi mai stralucita la capitolu gramatica ....uitete si tu........oricum mesajul e tot ala si sensu l-ai inteles cred ca foarte bine madam blonduta.

Raporteaza abuz de limbaj
im the best no matter what you see it
wella

100 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 08:53

De la: Horus, la data 2010-02-04 11:28:53
De la: teo_teodora_lili0, la data 2010-02-04 10:55:24DRAGA HORUS VREAU SAITI PUN O INTREBARE LA CARE ASTEPT SI UN RASPUNS SINCER
FACI CUMVA PARTE DINTR-O SECTA SATANISTA?
REFERITOR LA CUNOSTINTELE LUI EMINESCU DESPRE VITEZA LUMINII TE-AS SFATUI SA CITESTI CU MAI MULTA ATENTIE LUCEAFARUL SI DE ASEMENEA SA INTELEGI EXACT LA CE FACE REFERIRE POETUL IN ACEASTA POEZIE.
ESTE MULT MAI COMPLEXA DECIT ITI IMAGINEZI TU
IN PRIVINTA CANONIZARII LUI SINT DE ACORD CU TINE DESI NU IN ACEEIASI TERMENI
EMINESCU NU ARE CE CAUTA PRINTRE SFINTI
EL ARE UN STATUT ,SFINTII AU ALT STATUT ,AMBELE POATE LA FEL DE VALOROASE ,DAR REPREZINTA CATEGORII DISTINCTE




Nu trebuie sa fii satanista ca sa intelegi o organizatie criminala ! E suficient sa gandesti rational,e vorba de logica elementara ! A crede in isus e ca si cum ai crede in marduk,horus sau mithra. Acestia au fost sursa de inspiratie pentru religia crestina ,pentru cei care au scris biblia si evangeliile canonice chiar si pe cele apocrife !
Eu consider ca inteleg mai bine opera lui eminescu decat un crestin,crestinii nu au o gandire rationala ! Crestinii gandesc cum au gandit stramosii nostri acum cateva mii de ani,daca am fi gandit toti la fel atunci sigur ca nu am fi beneficiat de multe inventii nici de aceasta comunicare virtuala . A crede ca lumea nu are cum sa evolueze decat prin prisma unor conceptii invechite,cuprinse intr-o dogma si prinse intr-o falsa carte de capatai numita biblia, este gresit ,din start !
Eminescu e un geniu,geniile au schimbat lumea,sfintii nu au creat nimic iar isus nici macar nu a reusit sa scrie o fraza ! Sunt foarte multi crestini care nu stiu sa scrie,nu au citit niciodata biblia ,in schimb sunt adepti ai crestinismului. Nu ai cum sa fii adeptul a ceva sau al cuiva fara sa fii in cunostinta de cauza ! Eu am citit biblia si am inteles ce era de inteles ! Eu consider ca parerea mea este mai buna deoarece sunt in cunostinta de cauza ,sunt informata ! Acesti crestini de conjunctura nu valoreaza nimic-a te baza pe vorbele unui preot sau pe obiceiuri mostenite din strabuni mi se pare o prostie ! Daca ar fi fost destepti,primii prelati crestini nu ar fi preluat obiceiuri pagane pentru a face mai usoara trecerea de la religia lui Mithra la cea crestina ! Acei preoti si-au dat seama ca au nevoie de manipulare - aceasta manipulare are loc si in prezent desi nimeni nu s-ar mai supara daca isus nu s-ar mai fi nascut pe 25 decembrie ,daca nasterea nu s-ar fi facut din fecioara si daca nu ar fi inviat a treia zi ,dupa moarte . Si horus ,marduk si altii au trait aceleasi evenimente precum isus . Asa ca sa lasam legendele si miturile la locul lor si satanismul preotilor-preotii au fost si sunt adevaratii satanisti-ei au furat obiceiurile din alte religii si le-au folosit in a crea o noua religie-un nou mit !

sti fiecare poate avea opinia lui,ma bucur ca asta e opinia ta,,,,,,,,,dar nu incerca sa denigrezi niste valori pe care alti le _au in suflet daca tu nu le ai, sunt sigura ca esti o pers. deosebita cu deosebite valori dar de la eminescu la dumnezeu ..e o cale atat de lunga...ca e incomparabil ce scri tu aici si nu uita ca ai citit ce era scris la urma urmei de altii care si ei la randul lor..............cine stie cat de credinciosi erau.......iti respect parerea dar.........fara a jigni pe alti .......ca suntem un popor civilizat( cat de cat).


im the best no matter what you see it
reio

486 mesaje
Membru din: 13/11/2009
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 09:27

Mi se pare ca o asemenea propunere face rau imaginii lui Eminescu si este o prostie. O sa existe o gramada de oameni care o sa aduca argumente contra justetii acestei propuneri si o sa scoata in evidenta tot feluri de chestii negative despre el.
In plus, nu stiu ce o fi cu moda asta cu canonizarea. Una, doua, hai sa canonizam pe nu stiu cine, sa-l ridicam la rang de sfant de parca am fi la promovarea cadrelor. Biserica ca organizatie incepe sa cada in derizoriu.
Eminescu a fost un mare POET. Pentru a fi cineva considerat un sfant trebuie sa fie patruns atat de mult de credinta in Dumnezeu, de iubirea de EL astfel incat oamenii care vin in contact cu el sa-l simta ca un adevarat sfant, ca un spirit extraordinar de puternic, care le alina suferinta sufletului.
Pt Horus:
Geniile, atei sau nu, aduc progresul (asa cum il intelegem noi) material (uneori se dovedeste a fi de fapt un regres dar asta este alta poveste).
In schimb religia pastreaza sanatatea sufleteasca, coerenta grupului.
Nu confunda credinta cu institutia bisericii. Biserica a fost creata pentru pastrarea credintei, are rolul ei bine definit. Nu toti avem acelasi nivel de cunostere, aceeasi forta de patrundere a celor scrise in Biblie. Gandeste-te cum altfel ar putea fi credinta ,,explicata'' atat unui om nescolit cat si unuia mai scolit. Celui mai putin cunoscator trebuie sa-i dai exemple mai aproape de el. Celuilalt ii poti spune printre lucruri aceste chestii. ,,Biserca este cea din inima fiecaruia''. Tu poate intelegi ce vrea sa spuna treba asta dar incerca sa-i explici unui om cu doua clase treaba asta...
Biblia mi se pare (in afara de partea de istorie pura) o carte extraordinara care poate fi citita si ,,inteleasa'' de orice om, orice nivel intelectual ar avea.

Raporteaza abuz de limbaj
sebik4u

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 10:40

Numai tacaniti posteaza pe aici...se plictisesc in casa cu cartile in brate si cand mai apare o stire de la alti tacaniti sar si ei repede sa scuipe aici ce chipurile le-ar debita mintea lor epuizata de prea multa si libera cugetare.Ca orice lucru,si gandirea trebuie sa aiba limite,altfel o sa ajungeti sa faceti statui " stramosilor" cimpanzei..Cati nu au murit nebuni de prea multa filozofare,asa ca : aici urmeaza decizia voastra,mai ascultati si de oamenii intelepti si constienti de ce ceea ce zic ,ori va afundati in toxinele mentalitatii.
Eminescu a fost om de cultura,ca putini altii,dar nu a facut fapte demne de un sfant !Macar de ati sti ce e un sfant si prin ce a trecut pt a-si curati inima de rautate si fatarnicie,orgoliu si parere de sine,lene si lacomie.
Nu va mai pierdeti vremea cu postari stupide si faceti ceva pt voi,nu pt a sustine pe cei care alearga dupa fantasmagorii.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 10:44

Ai inebunit? Eminescu, sifiliticul, intre sfinti?
Cred ca ti-au sarit doagele, si s-a golit putina minte care o mai ai!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 10:49

De la: radita09_telus_net, la data 2010-02-05 10:44:15Ai inebunit? Eminescu, sifiliticul, intre sfinti?
Cred ca ti-au sarit doagele, si s-a golit putina minte care o mai ai!




....Emile, eºti muci !...bâtã , nãvleg cu caru !...prost grãmadã !...


ia-te de mânã cu wella, faceþi o pereche super-bãºteaptã împreunã!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 10:51

Da' ci hai cauti gilciava di dimineata?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 10:55

De la: radita09_telus_net, la data 2010-02-05 10:51:57Da' ci hai cauti gilciava di dimineata?




Da !...gâlceavã de dimineaþã, trogloditule !

Raporteaza abuz de limbaj
lumida

733 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 10:58

Cobori incet Luceafar bland,
Alunecand pe scara..
Si da cu fundu de pamant,
Scantei din el sa sara.

Raporteaza abuz de limbaj
Oamenii sunt trecatori.....DAR , nu toti trecatorii sunt OAMENI. Daca vrei sa nu fii un simplu trecator,FII OM.
Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 10:58

Nu cumva asta e topicul tau?
Si ce vrei sa negi adevarul?
Da a fost un geniu dar nu un sfint!
Mai sfint a fost Creanga, ca a fost popa

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 11:01

L-a arinjat Veronica!
N-a avut penicilina saracu!
Sau s-o mai fi dus si prin vecine

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 11:02

De la: radita09_telus_net, la data 2010-02-05 10:58:29Nu cumva asta e topicul tau?
Si ce vrei sa negi adevarul?
Da a fost un geniu dar nu un sfint!
Mai sfint a fost Creanga, ca a fost popa



ce adevãr Emile ?...tu eºti zdravãn ?...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 11:05

De la: radita09_telus_net, la data 2010-02-05 11:01:22L-a arinjat Veronica!
N-a avut penicilina saracu!
Sau s-o mai fi dus si prin vecine



...Emile, înceteazã !...am sã te fac în aºa hal de n-o sã te spele nici mãcar toatã apa din Atlantic, e ultimul avertisment !....

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2700 mesaje
Membru din: 10/06/2009
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 11:05

De la: radita09_telus_net, la data 2010-02-05 10:44:15Ai inebunit? Eminescu, sifiliticul, intre sfinti?
Cred ca ti-au sarit doagele, si s-a golit putina minte care o mai ai!


Tu ai evidenþa celor bolnavi de sifilis.....bããii inteligentule !!!!

Ai citit vreo poezie de-a lui Eminescu , dar aºa sã o întelegi , bããi incultulee ?????
Sunt sigur cã nu ... Se vede de la o poºtã ca singurele cãrþi citite de tine sunt alea de poker , închiriate de la bar... bãi cãcãnarule !!!
Cum dracului , vã permiteþi voi , niºte trepãduºi insignifianþi , sã-l comentaþi voi pe Eminescu ...
Pãi secole sã treacã ºi cei ca tine , nu vor pricepe o boabã din el !!!!

Mytcor , lasã-i în zeama lor , cã pe ãºtia nici Dumnezeu n-o sã-i mai ierte !!!!


Fosta membra 9am.ro

3915 mesaje
Membru din: 13/01/2010
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 11:06

E o idee cu sfintul Creanga, pe langa ca a facut seminarul , se iubea cu fata popii!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2406 mesaje
Membru din: 24/03/2009
Postat pe: 5 Februarie 2010, ora 11:06

Chiar nu ai stiut ca avut sifilis?
Sau i-au curatit astia cazierul dupa revolutie

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Poetul Mihai Eminescu, printre sfinti?
Mergi la: