back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce sanse are principele radu al romaniei la alegerile prezidentiale?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
demelza_st

40 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ploiesti

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 13:45

De la: vaneamarin, la data 2009-04-09 15:58:55
De la: Corinash, la data 2009-04-09 15:01:45Ce sanse are principele radu al romaniei la alegerile prezidentiale?


AR TREBUI sa aiba sanse mari tinand cont ca este practic de departe cel mai bun dintre candidati ,echidistant fata de partide cum trebuie sa fie un presedinte ,educat,inteligent si cu multa influenta in Europa si USA .Problemele dansului insa provin de la intoxicarea indelungata facuta impotriva sa si a familiei regale de catre comunisti si neocomunisti ,din interactiunea cu un eventual candidat PNL caruia ii va lua din voturi, si din faptul ca este membru al Casei Regale care candideaza la presedentie .Pana la urma aceste lucruri se pot rezolva ,deocamdata insa par niste probleme destul de serioase .


da, vaneamarin, ai analizat succint si perfect. dar nu l-ai auzit pe mugur ciuvica- aseara, avea documente despre implicarea in fosta securitate, in mod egal a lui base dar si a lui radu duda, inca din prima lor tinerete, la Constanta si respectiv la Iasi...(?!) Aveam mai de mult un sentiment bizar fata de actualul principe, desi e adevarat ca la ultimele aparitii se prezinta excelent, scolit, reprezentativ, diplomat, poate s-o fi raspopit- mai ales in asa familie!...Eu as fi preferat sa trecem la monarhie, cu un vlastar de pur sange nobil, dar sunt constienta ca ar fi mult prea greu. Nu cumva insa aceasta candidatura -cam bizara,totusi, ...hmm... nu urmareste altceva decat sa ia din voturile lui crin antonescu? ar fi pacat. Dar urmeaza campania dinaintea prezidentialelor si imi zic ca poate ne lamurim ce se intampla.nu?


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 13:47

De la: dianet, la data 2009-04-10 13:41:43Chiar, asta e o intrebare buna pentru toti sustinatorii de intelectuali fini, culti, rasati si cum mai vreti voi. Domnul Constantinescu nu se incadra? Ba da. Era chiar mai inteligent decat duda asta. Si ce folos? Ca sa ajuns la tigarete in serial: 1, 2, si parca ceva fum de 3. Si voi tot mai credeti in intelectuali si in imagine? Si in schimbare?

Doamne, da-i romanului mintea de pe urma. Scuzati, asta e doar retorica. Respecte.


Da,da-i Doamne romanului mintea de pe urma ...Mai exista oameni care inca mai cred tampeniile lui Vadim cu implicarea lui Emil Constantinescu in afacerea Tigareta .Pe scurt ca sa intelegi ,l-am votat atunci cu mare incredere pe Emil Constantinescu si imi pastrez in continuare aceasta incredere in dansul.A fost un presedinte exact cum trebuia ,nu un "jucator" marlan .


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 13:50

si pe cine propuneti voi @dianet si @florinas ?


rockinblues

1 mesaj
Membru din: 10/04/2009
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 13:53

Parerea mea este ca, la ultimele - 2 - alegeri (cel putin), romanii nu prea au mai mers la vot... Tocmai pentru ca optiunile erau destul de... limitate, ca sa zic asa. Decat sa ai de ales dintre doua rele, mai bine nu mai votezi deloc. Nu?
Nu sunt chiar de acord cu aceasta conceptie, dar ma abat de la subiect.

Am gasit si o analiza legata de acest fapt :
"Alegerile prezidenþiale din 2004 au fost marcate de cea mai scazuta prezenþa la vot din 1990 incoace. Daca la primul tur al acestor alegeri, din 28 noiembrie, au participat 10.794.653 de romani (58,93%) din cei 18.449.344 cu drept de vot, peste doua saptamani, pe 12 decembrie, procentul prezenþei la vot a fost de 55,2% ( 10.112.262 de alegatori)." [Sursa: stiri.rol.ro/content/view/52157/2/]

Se pare ca aproape 8milioane de oameni s-au abtinut sa voteze in 2004... Poate pentru ca nu au considerat ca exista un candidat suficient de bun pentru a ocupa functia de presedinte, poate pentru ca nu ii intereseaza cine se afla la conducerea tarii, poate ca au avut lucruri mai bune de facut in acea zi. Si banuiesc ca mai sunt si alte variante. Cert e ca, in momentul in care isi declara candidatura o persoana care are carisma, are studii superioare, are relatii internationale si este inteligenta, sunt sigura ca romanii se vor dezmorti si vor lupta pentru sansa care i se ofera Romaniei.

Ma indoiesc ca un om ca Principele Radu are interese personale in acest demers. Cred ca este o persoana implinita, care si-a petrecut viata facand ceea ce ii place, motiv pentru care binele tarii, dezvoltarea si prosperitatea ei vor fi singurele sale interese.

O alta observatie pe care as vrea sa o fac este ca, desi s-au prezentat doar 59% dintre romanii cu drept de vot la alegeri, a fost o lupta destul de crancena intre Basescu si Nastase... Iar Adrian Nastase, totusi, este iarasi un om carismatic si care are studii.

Din punctul meu de vedere, Principele Radu are toate sansele sa castige titulatura de presedinte, pentru ca va aduce cu adevarat Romania la statutul de tara europeana.

Si asta este opinia unei persoane care, din pacate, inca nu are drept de vot, dar isi exprima parerile, caci deh, traim intr-o tara democratica. Trebuie sa nu uitam sa apreciem acest drept pe care l-am obtinut.


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 13:53

De la: demelza_st, la data 2009-04-10 13:45:47

. dar nu l-ai auzit pe mugur ciuvica- aseara, avea documente despre implicarea in fosta securitate, in mod egal a lui base dar si a lui radu duda, inca din prima lor tinerete, la Constanta si respectiv la Iasi...(?!) Aveam mai de mult un sentiment bizar fata de actualul principe, desi e adevarat ca la ultimele aparitii se prezinta excelent, scolit, reprezentativ, diplomat, poate s-o fi raspopit- mai ales in asa familie!...Eu as fi preferat sa trecem la monarhie, cu un vlastar de pur sange nobil, dar sunt constienta ca ar fi mult prea greu. Nu cumva insa aceasta candidatura -cam bizara,totusi, ...hmm... nu urmareste altceva decat sa ia din voturile lui crin antonescu? ar fi pacat. Dar urmeaza campania dinaintea prezidentialelor si imi zic ca poate ne lamurim ce se intampla.nu?




Nu stiu care este adavarul in privinta colaborarii cu securitatea a lui Radu Duda , personal nu cred ca i-ar fi dat Casa Regala titlul princiar fara o verificare atenta .Din cate stiu eu era o lista la Iasi in care era trecut si Radu Duda ca om a carui colaborare O DOREA SECURITATEA .Acum deh,securitatea dorea si colaborarea presedintelui Statelor Unite,nu inseamna insa si ca o putea obtine.Cu Base lucrurile stau diferit ,el era trecut pe lista de COLABORATORI .


corelya

1 mesaj
Membru din: 10/04/2009
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 13:53

Ma bucura sa vad aici atatea comentarii pro candidaturii principelui Radu, se pare ca romanii s-au saturat de mizeria in care se zbate tara asta de atatia ani, Doamne Ajuta! Si eu il votez si am multi prieteni care o vor face


Strakathus

25 mesaje
Membru din: 10/04/2009
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 13:55

Radu Duda. Actor. Fost. Si nu unul foarte bun.
Mezalianta cu Printesa Margareta de Hohenzollern-Verringen a fost rau primita de parintii si familia printesei.
Omul e de extractie inferioara, nu are titlu nobiliar.
Sunt convins ca absenta fostului monarh al Romaniei de la aceasta "prezentare" a candidaturii este un lucru care trebuie interpretat cum se cuvine: dezaprobare.
Cum l-o fi pregatit IATC-ul si Institutul ala de Studii Strategice de pe langa fosta Stefan Gheorghiu, pe care l-a absolvit pentru jobul de presedinte!?!
Whatever... Oricum are la fel de multe sanse sa fie ales ca si Gheorghe Gheorghiu Dej.
Treziti-va! Ganditi naibii inainte de a vota! Si inainte de a gandi, mai luati o lecitina, un memo-plus, ceva... poate ajuta! Ca de-aia ne conduce Casa Basescu de Vapeur si Boc von Cluj.


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 13:55

sunteti cretini,nu va mai vindecati,ce-o sa plangeti voi,idiotilor


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 13:57

pai inseamna ca brucan[fie-i sufletu' blestemat] era un prost atunci cand afirma ca o sa va vindecati in 20 de ani,imbecililor


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 13:58

in sfarsit,uite pe cineva care gandeste,face-ti la fel muciosilor


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
dianet

202 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:01

Vanea, nu ma refer la presedinte jucator sau la ce a spus vadim. Ma refer la ce gust a lasat in urma presedintia lui constantinescu. Un gust al dreaq de amar. S-a furat mai putin? NU. S-a vandut mai putin? NU. S-a privatizat in folosul tarii, fara spagi si iertari de datorii pe care le suportam tot noi? NU. Au scazut preturi, impozite, taxe, datorii? NU. Si eu l-am votat, si s-au schimbat doar ceva legi, care oricum n-au fost aplicate. Pe vremea niciunui presedinte nu se face nici o schimbare, decat scriptica. In realitate nu se ia nici o masura, decat pentru catei. Ce Doamne-iarta-ma, oameni buni, stati cu capetele in sac? Eterna vina a fostei guvernari nu v-a ajuns (acelasi fals pretext idiot, de altfel)? Eternele promisiuni de schimbare inca le mai credeti? Bine, credeti voi si pentru mine.

Eu, stimata ... (cum vreti voi sa spuneti), m-am saturat de atata naivitate. Si nu vreau sa credeti ca jignesc folosind termenul. Mi se pare fericit cel ce mai poate fi naiv. Dar dupa ce am incasat numai dreptul de a plati gauri bugetare si vile de baroni, indiferent de culoarea politica sau de presedinte, am pierdut dreptul de a fi naiva. Zi buna sa aveti.


"Vanity! Definitely my favourite sin."(John Milton) Work Shall Set You Free!
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:01

draga mea,tu trebuia sa te numesti cordelia sau curvelia ca camasa ganduri bune ai[cacofonia este voita,exact potrivita pt.gandirili voastre multiplenare si multilaterale]


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:04

De la: corelya, la data 2009-04-10 13:53:48Ma bucura sa vad aici atatea comentarii pro candidaturii principelui Radu, se pare ca romanii s-au saturat de mizeria in care se zbate tara asta de atatia ani, Doamne Ajuta! Si eu il votez si am multi prieteni care o vor face
tot asa ziceam si eu,doamne ajuta-i pe romani,caci numai tu-i mai poti ajuta fiindca ei sunt batuti in cap cu leuca de la gard,hai s-auzim numai de bine,dobitocilor cu burti in loc de creiere!


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
dianet

202 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:06

@gabigabi, tocmai asta e problema. Am zis si pe celalalt topic: m-am saturat sa aleg dintre doua rele. De 19 ani numai asta fac. Am incercat doar sa argumentez de ce nu e potrivit duda, atat. Am trecut de varsta la care ma vrajeau cuvintele frumoase. Sau cel putin m-au invatat "alesii boborului" sa nu mai cred in ele (cam de vreo 8 ani; tarziu, ce-i drept). Si de vreo 8 ani tot ce am crezut ca se va intampla (dupa ce n-am mai inghitit televiziune si presa) s-a intamplat. Repet: e frumos sa speri. Insa eu consider ca e inutil. Asta referitor la viitorul societatii romanesti. Eu imi permit sa sper numai in probleme de sanatate (ca nu apar sau ca se rezolva) si in cercul familial. Atat.


"Vanity! Definitely my favourite sin."(John Milton) Work Shall Set You Free!
Fosta membra 9am.ro

1512 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:09

Ipocrizia la romani. Pro-monarhistul crin candideaza la functie de PRESEDINTE al republicii, Duda care s-a auto-intitulat principe (desi e un parlit vai de capul lui, e ca si cand ar candida sergiu nicolaescu sau chiar mai rau) candideaza tot la functia de presedinte al republicii.
Eu ma mir cum naiba de voi astia cu dude ati pus botul asa brusc si nu va intrebati: daca oamenii astia isi incalca principiul lor fundamental, anume ca sustin monarhia si totusi candideaza la functia de presedinte al republicii, cum naiba sa mai creada cineva ca ei or sa respecte niste promisiuni electorale?
Voi astia care credeti ca duda o sa curete tara de coruptie, spuneti-mi si mie ca nu prea pricep, CUM o s-o faca? (presupunand prin absurdul absurdului ca ar iesi presedinte, desi daca ia 5% eu zic ca deja e prea mult). Ce credeti ca o sa poate face el in fruntea tarii si cum o sa scape tara de corupti? O sa instituie cumva vreo dictatura personala unde controleaza justitia (si aia corupta pana in maduva oaselor)? O sa ne transforme intr-o republica prezidentiala completa (asta ar fi de rasul rasului, "principele" sa ne faca republica prezidentiala) si atunci o sa-si aroge niste prerogative mai mari decat ale presedintelui in prezent?
Inainte sa va extaziati asa, ca vai "catindeaza" duda la presedinte, ma ganditi-va si CE poate el sa faca din pozitia de presedinte in conditiile in care guvernul oricum apartine PSD+PD+Base=LOVE iar parlamentul sa fim seriosi, ii va fi oricum ostil?
Ca sa raspund la intrebarea initiala: eu cred ca o sa obtina maxim 5% din voturi daca nu cumva si mai putin. E ciudat ca ii acuzati pe unii ca ar fi "nostalgici comunisti", dar pe aia care sunt "nostalgici monarhisti" ii considerati un fel de icoane. Ca sa vezi ce inseamna nevoia romanului de a avea vesnic un "carmaci" in frunte care sa-l pastoreasca.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:11

din partea mea sustinere 100%.Mult succes si jos cu comunismul si nulitatile, e timpul pentru schimbare.


dianet

202 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:12

De la: Strakathus, la data 2009-04-10 13:55:05Radu Duda. Actor. Fost. Si nu unul foarte bun.
Mezalianta cu Printesa Margareta de Hohenzollern-Verringen a fost rau primita de parintii si familia printesei.
Omul e de extractie inferioara, nu are titlu nobiliar.
Sunt convins ca absenta fostului monarh al Romaniei de la aceasta "prezentare" a candidaturii este un lucru care trebuie interpretat cum se cuvine: dezaprobare.
Cum l-o fi pregatit IATC-ul si Institutul ala de Studii Strategice de pe langa fosta Stefan Gheorghiu, pe care l-a absolvit pentru jobul de presedinte!?!
Whatever... Oricum are la fel de multe sanse sa fie ales ca si Gheorghe Gheorghiu Dej.
Treziti-va! Ganditi naibii inainte de a vota! Si inainte de a gandi, mai luati o lecitina, un memo-plus, ceva... poate ajuta! Ca de-aia ne conduce Casa Basescu de Vapeur si Boc von Cluj.


Mi-a placut postarea dvs. Multumesc pentru ea.


"Vanity! Definitely my favourite sin."(John Milton) Work Shall Set You Free!
Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:24

De la: dianet, la data 2009-04-10 14:01:49Vanea, nu ma refer la presedinte jucator sau la ce a spus vadim. Ma refer la ce gust a lasat in urma presedintia lui constantinescu. Un gust al dreaq de amar. S-a furat mai putin? NU. S-a vandut mai putin? NU. S-a privatizat in folosul tarii, fara spagi si iertari de datorii pe care le suportam tot noi? NU. Au scazut preturi, impozite, taxe, datorii? NU. Si eu l-am votat, si s-au schimbat doar ceva legi, care oricum n-au fost aplicate. Pe vremea niciunui presedinte nu se face nici o schimbare, decat scriptica. In realitate nu se ia nici o masura, decat pentru catei. Ce Doamne-iarta-ma, oameni buni, stati cu capetele in sac? Eterna vina a fostei guvernari nu v-a ajuns (acelasi fals pretext idiot, de altfel)? Eternele promisiuni de schimbare inca le mai credeti? Bine, credeti voi si pentru mine.

Eu, stimata ... (cum vreti voi sa spuneti), m-am saturat de atata naivitate. Si nu vreau sa credeti ca jignesc folosind termenul. Mi se pare fericit cel ce mai poate fi naiv. Dar dupa ce am incasat numai dreptul de a plati gauri bugetare si vile de baroni, indiferent de culoarea politica sau de presedinte, am pierdut dreptul de a fi naiva. Zi buna sa aveti.


O zi buna si tie dar zau ca esti prea pesimista .Oricum,una din problemele cele mai mari ale noastre sunt pesimismul si lipsa de incredere .Eu unul cred ca exista oameni cinstiti care vor sa faca o Romanie mai buna,problema cea mare este insa faptul ca oamenii prefera demagogia ,discursul populist si nu ii mai sesizeaza pe acei oameni care vor binele Romaniei.

In privinta guvernarii de sub EC perceptia mea este diferita .Da,s-a furat mai putin ,s-au facut primele privatizari ,s-a reformat mineritul ,s-au pus bazele aderarii Romaniei la NATO si UE , a fost platita INTEGRAL datoria (ca tot spuneai de datorii ) facuta de Vacaroiu care ,ca si Base, a facut un imprumut ca sa plateasca altii, iar Romania a inregistrat prima crestere economica de dupa 1989.

Dezamagirea asta fata de EC si PNT este de fapt o dezamagire indusa prin diverse canale ,nu este una fundamentata pe realitati .Pe scurt nu putem sa-i bagam pe toti in aceeasi oala ,diferentele sunt mari intre Constantinescu si Basescu ,la fel si intre Ciorbea si Vacaroiu ,la fel si intre Tariceanu si Boc.


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:27

cum mama dracu nene vanea,s-a furat cel mai putin si ciorbea monstrul este cel mai bogat roman in viata din tara?


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:29

Bravo, voiam sa votez da n-aveam pe cine, acum am . Nu sariti cu gura...asta-i optiunea mea, daca nu va convine...Who Cares!


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:29

De la: dianet, la data 2009-04-10 14:06:41@gabigabi, tocmai asta e problema. Am zis si pe celalalt topic: m-am saturat sa aleg dintre doua rele. De 19 ani numai asta fac. Am incercat doar sa argumentez de ce nu e potrivit duda, atat. Am trecut de varsta la care ma vrajeau cuvintele frumoase. Sau cel putin m-au invatat "alesii boborului" sa nu mai cred in ele (cam de vreo 8 ani; tarziu, ce-i drept). Si de vreo 8 ani tot ce am crezut ca se va intampla (dupa ce n-am mai inghitit televiziune si presa) s-a intamplat. Repet: e frumos sa speri. Insa eu consider ca e inutil. Asta referitor la viitorul societatii romanesti. Eu imi permit sa sper numai in probleme de sanatate (ca nu apar sau ca se rezolva) si in cercul familial. Atat.


Adavarul este Dianet ca te inteleg ...Ai in mod clar dreptatea ta.


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:31

statistica oficiala il premiaza pe dinu paturica dar este cu mult mai sarantoc decat ciorbea-si-or manca,monstrul de pe dambovita


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:33

De la: andraandra, la data 2009-04-10 14:29:09Bravo, voiam sa votez da n-aveam pe cine, acum am . Nu sariti cu gura...asta-i optiunea mea, daca nu va convine...Who Cares!
pai sa-ti stea dudele in gat si sa ai parte numai de ele


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:38

De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-04-10 14:27:40cum mama dracu nene vanea,s-a furat cel mai putin si ciorbea monstrul este cel mai bogat roman in viata din tara?


Florine ,daca Ciorbea este cel mai bogat roman din tara atunci ai dreptate.Eu insa nu cred asa ceva asa si deci . ..nu ca zic,da vreau sa spun : pe ce te bazezi mon cher ?!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:39

De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-04-10 14:33:01
De la: andraandra, la data 2009-04-10 14:29:09Bravo, voiam sa votez da n-aveam pe cine, acum am . Nu sariti cu gura...asta-i optiunea mea, daca nu va convine...Who Cares!
pai sa-ti stea dudele in gat si sa ai parte numai de ele


baiete, dupa cate vad pe aici esti dus rau cu capul iti recomand cu tarie un control si o vacanta pt relaxare, se numeste Spitalul Nr. 9. Hai ca n-am timp de pierdut cu toti imbecilii, ADIOS


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:40

pe informatii reale si verificate,nene,iti mai repet odata,cine are informatia stapaneste situatia


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
dianet

202 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:53

De la: vaneamarin, la data 2009-04-10 14:24:36O zi buna si tie dar zau ca esti prea pesimista .Oricum,una din problemele cele mai mari ale noastre sunt pesimismul si lipsa de incredere .Eu unul cred ca exista oameni cinstiti care vor sa faca o Romanie mai buna,problema cea mare este insa faptul ca oamenii prefera demagogia ,discursul populist si nu ii mai sesizeaza pe acei oameni care vor binele Romaniei.

In privinta guvernarii de sub EC perceptia mea este diferita .Da,s-a furat mai putin ,s-au facut primele privatizari ,s-a reformat mineritul ,s-au pus bazele aderarii Romaniei la NATO si UE , a fost platita INTEGRAL datoria (ca tot spuneai de datorii ) facuta de Vacaroiu care ,ca si Base, a facut un imprumut ca sa plateasca altii, iar Romania a inregistrat prima crestere economica de dupa 1989.

Dezamagirea asta fata de EC si PNT este de fapt o dezamagire indusa prin diverse canale ,nu este una fundamentata pe realitati .Pe scurt nu putem sa-i bagam pe toti in aceeasi oala ,diferentele sunt mari intre Constantinescu si Basescu ,la fel si intre Ciorbea si Vacaroiu ,la fel si intre Tariceanu si Boc.


Ei vezi, cu privatizarile nu pot sa ma impac deloc. Stii cum s-a facut privatizarea Romtelecom (1997-1998)? Stii cat s-au cautat vinovatii? Ca intotdeauna, vinovat e mortul. Un scurt citat din dezbaterile parlamentare la aceasta privatizare:
"Fãrã a mai relua cele pe care vi le-am adus la cunoºtinþã în raportul prezentat în prima parte a acestui an ºi reluate în conferinþa de presã care a avut aceeaºi ordine de zi, reamintesc urmãtoarele: firmele cu o mare forþã financiarã ºi înaltã reputaþie mondialã din Germania, Statele Unite ºi Franþa care se prezenteserã la licitaþie s-au retras. Punem întrebarea normalã: de ce. O asemenea manierã de a proceda este total strãinã, fiind proprie unor firme de talia celor din discuþie.
Romtelecom a fost privatizat prin intermediul unei firme cipriote, Oterom, cu un capital ridicol, dar cu sediul în Cipru, unica þarã europeanã care permite un comision de pânã la 10% din suma de vânzare-cumpãrare, aceastã firmã fiind înfiinþatã cu câteva zile înaintea efectuãrii tranzacþiei prin care s-a privatizat Romtelecomul. Iar, la alte câteva zile dupã aceea, a cedat partea pe care o obþinuse, 35%, statului grec. Astfel, aºa zisa privatizare a însemnat, de fapt, transferul de proprietate de la statul român la statul grec care, conform unor clauze contractuale are ºi dreptul de decizie, deºi deþine doar 35% din acþiuni. Reamintim, de asemenea, cã preþul de vânzare a fost de 675 milioane de dolari, mult sub valoarea reþelei româneºti de telefon.
Suspiciunile care au apãrut au fost foarte grave ºi persistã, fiind asociate cu preþuri extrem de ridicate impuse de statul grec, precum ºi de anemicile investiþii pe care acesta le face în reþeaua românã de telefonie fixã. Ceea ce, însã, este deosebit de grav, poate mai grav decât privatizarea în sine, pe care noi o bãnuim a fi frauduloasã, este faptul cã la nici unul din demersurile Parlamentului României, organele abilitate pentru a face cercetãrile care se impun n-au întreprins nimic sau, în orice caz, nu ne-au rãspuns nimic nouã ºi nici colegilor senatori din legislatura trecutã. Este cu atât mai curioasã aceastã atitudine cu cât în urma alegerilor din 2000 s-a schimbat Puterea. Nu cerem un rãspuns obligatoriu, conform suspiciunilor noastre, dar cerem în mod imperativ un rãspuns clar, cu caracter oficial, care sã confirme sau sã infirme concluziile defavorabile celor care au fãcut privatizarea ºi la care comisiile Parlamentului României au ajuns, atât în anul 2000, cât ºi în anul 2001. "
Intamplator, problemele prezentate au fost reale. Si "rezolvate" de comitete, comitii si alte asemenea.

O alta privatizare: fabrica de paine Titan. Aceeasi perioada. Vanduta cu 5 milioane dolari. Vanduta in conditiile: locatia fabricii, utilajele din fabrica, plus toate locatiile comerciale pentru desfacerea painii de Titan din Bucuresti. Sa-ti spun ca moara de grau din incinta fabricii era la ora respectiva cea mai performanta din Estul Europei si fusese achizitionata in urma cu un an cu 7 milioane de dolari? Sa calculam valoarea spatiilor comerciale incluse in pretul de vanzare? Sa mai specific cu a fost demontata acea moara si mutata in Grecia, pentru a fi folosita acolo? Iar anul trecut patronul a decis, in fine, sa dezafecteze vechea cladire a fabricii. Recunosc, nu mai stiu ce s-a intamplat cu terenul fabricii, dar banuiesc: ori l-a vandut, ori construieste banca/mall/cladire de birouri/complex de farmacii. La alegere.

Nu bag in aceeasi oala pe nimeni. Ei se baga singuri. Daca nu as fi vazut, nu as fi crezut, fara gluma. Asta este situatia. Nu-mi convine, dar nu prea am ce face, eu personal. Raman la chestia aia amuzanta: "Da-mi Doamne puterea sa accept ceea ce nu pot schimba, da-mi curajul sa lupt cu ceea ce pot schimba si da-mi intelepciunea de a le deosebi pe una de cealalta."

Sau, ca sa nu mai sap dupa topicul de maxime favorite, iata doua din ele:
1.Omul destept e cel care crede jumatate din ce aude. Omul intelept e cel care stie ce jumatate sa creada.
2.Vanity. Definitely my favourite sin. (il are un forumist la status; de altfel el mi l-a reamintit).


"Vanity! Definitely my favourite sin."(John Milton) Work Shall Set You Free!
Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:54

De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-04-10 14:40:22pe informatii reale si verificate,nene,iti mai repet odata,cine are informatia stapaneste situatia


Da' te superi daca verific si eu informatiile alea si nu doar tu? ....Vreau in primul rand sa ma asigur ca sunt reale si ca nu esti victima inocenta a unei manipulari


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:56

fratilor va dau vesti reale nu de alta dar ca sa nu le mai plangeti de mila politicienilor IATA ADEVARATUL TOP20 AL MILIARDARILOR ROMANI NU VRAJELILE SCRISE DE FRAIERI DEONTOLOGI: 1.VICTOR CIORBEA APROX.7MLD.EURO 2..FAM.FELIX MOTANUL VOICULESCU APROX.6MLD.EURO 3.MUGUREL ISARESCU APROX.4MLD.EURO 4.VIRGIL MAGUREANU 3,8MLD.EURO 5.VIOREL HREBENCIUC 3,3MLD.EURO 6.NICU GHEARA APROX.3MLD.EURO 7.GELU VOICAN VOICULESCU 2,7MLD.EURO 8.VICTOR ATHANASIE STANCULESCU 2,6MLD.EURO 9.GEORGE BECALI 2,5MLD.EURO 10.ION TIRIAC 2.4MLD.EURO 11.TRAIAN BASESCU 2,2MLD.EURO 12.DINU PATRICIU 2,1MLD.EURO 13.DANIEL DAIANU 1,8MLD.EURO 14.TRITA FANITA 1,5MLD.EURO 15.FAM.PAUNESCU 1,4MLD.EURO 16.IOAN NICULAE 1,3MLD.EURO 17.SORIN OVIDIU VANTU 1,25MLD.EURO 18.VERONICA DRAGAN-GUSA 1,2MLD.EURO 19.RADU BERCEANU 1,1MLD.EURO 20.CALIN CONSTANTIN ANTON POPESCU-TARICEANU APROX 1MLD.EURO IN REST NUMAI DE BINE SI SA TRAITI BINE,DOMNULE,HA.HA,HA! din toti acesti bani in romania la ora actuala nu se mai regasesc decat cel mult 10 miliarde de euroi,restul sunt tai=tai de mult in insule exotice sau banci elvetiene


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
greeneyesiq

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Aprilie 2009, ora 14:58

Oamenii astia, adica familia regala in general, sunt mai culti si mai onesti decat orice politician existent in tara asta. Eu zic ca nici macar nu se pune problema asa si din cate stiu eu cat timp au domnit in Romania tara nu a dus-o rau deloc. Au fost alungati de o mana de oameni cu creierul spalat de comunisti. Poate ca nu stiu eu destula istorie dar promit sa ma informez. Adevarul e ca e singurul care m-ar determina sa ma duc la vot. Am 21 de ani si nu am fost nici macar o data pentru ca pur si simplu nu aveam cu cine vota.


Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Ce sanse are Principele Radu al Romaniei la alegerile prezidentiale?
Mergi la: