back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce sanse are principele radu al romaniei la alegerile prezidentiale?

 


 
Pagini: << 10 11 12 13 14 Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Mai 2009, ora 05:04

www.youtube.com/v/-XFQDq9YeX0&hl=en&fs=1">www.youtube.com/v/-XFQDq9YeX0&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344">


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

810 mesaje
Membru din: 11/03/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 Mai 2009, ora 12:25

Ce-ti doresc eu tie ,dulce Romanie,


Tara mea de glorii,tara mea de dor?

Bratele nervoase ,arme de tarie,


La trecutu-ti mare ,mare viitor!


Fiarba vinu-n cupe,spumege pocalul,


Daca fiii-ti mandrii aste le nutresc;


Caci ramane stanca ,desi moare valul ,


Dulce Romanie,asta ti-o doresc.





Vis de razbunare negru ca mormantul


Spada ta de sange dusman fumegand,


Si deasupra idrei fluture ca vantul


Visul tau de glorii falnic triumfand,


Spuna lumii large steaguri tricoloare,


Spuna ce-i poporul mare,romanesc,


Cand s-aprinde sacru candida-i valvoare,


Dulce Romanie,asta ti-o doresc.





Ingerul iubirii,ingerul de pace,


Pe altarul Vestei tainic surazand,


Ce pe Marte-n glorii sa-l orbeasca -l face,


Cand cu lampa-i zboara lumea luminand,


El pe pe sanu-ti vergin inca sa coboara,


Guste fericirea raiului ceresc,


Tu il strange-n brate,tu ii fa altare,


Dulce Romanie,asta ti-o doresc.





Ce-ti doresc eu tie,dulce Romanie,


Tanara mireasa,mama cu amor!


Fiii tai traiasca numai in fratie,


Ca a noptii stele,ca a zilei zori,


Viata in vecie,glorii bucurie,


Arme cu tarie,suflet romanesc,


Vis de vitejie,fala si mandrie,


Dulce Romanie,asta ti-o doresc!










gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Mai 2009, ora 18:26

cum zici tu@florine,in subsolul tuturor postarilor tale ? "cine nu-i corect cu sine insusi,nu poate convinge.....etc,etc " nu numai ca nu esti corect cu tine,dar nici cu ceilalti participanti de pe TOATE FORUMURILE ! atit de mult doresti sa-ti impui punctul de vedere,incit sari calul ! e total Nedemocratic ceea ce faci - intelege,te rog !


lorduljohn

499 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Mai 2009, ora 20:00

De la: AMETYST, la data 2009-05-09 12:25:49Ce-ti doresc eu tie ,dulce Romanie,


Tara mea de glorii,tara mea de dor?

Bratele nervoase ,arme de tarie,


La trecutu-ti mare ,mare viitor!


Fiarba vinu-n cupe,spumege pocalul,


Daca fiii-ti mandrii aste le nutresc;


Caci ramane stanca ,desi moare valul ,


Dulce Romanie,asta ti-o doresc.





Vis de razbunare negru ca mormantul


Spada ta de sange dusman fumegand,


Si deasupra idrei fluture ca vantul


Visul tau de glorii falnic triumfand,


Spuna lumii large steaguri tricoloare,


Spuna ce-i poporul mare,romanesc,


Cand s-aprinde sacru candida-i valvoare,


Dulce Romanie,asta ti-o doresc.





Ingerul iubirii,ingerul de pace,


Pe altarul Vestei tainic surazand,


Ce pe Marte-n glorii sa-l orbeasca -l face,


Cand cu lampa-i zboara lumea luminand,


El pe pe sanu-ti vergin inca sa coboara,


Guste fericirea raiului ceresc,


Tu il strange-n brate,tu ii fa altare,


Dulce Romanie,asta ti-o doresc.





Ce-ti doresc eu tie,dulce Romanie,


Tanara mireasa,mama cu amor!


Fiii tai traiasca numai in fratie,


Ca a noptii stele,ca a zilei zori,


Viata in vecie,glorii bucurie,


Arme cu tarie,suflet romanesc,


Vis de vitejie,fala si mandrie,


Dulce Romanie,asta ti-o doresc!










Nu crezi ca ar fi corect sa precizezi cui ii apartine poezia ???


lorduljohn

499 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Mai 2009, ora 20:02

De la: gabigabi, la data 2009-05-09 18:26:06 cum zici tu@florine,in subsolul tuturor postarilor tale ? "cine nu-i corect cu sine insusi,nu poate convinge.....etc,etc " nu numai ca nu esti corect cu tine,dar nici cu ceilalti participanti de pe TOATE FORUMURILE ! atit de mult doresti sa-ti impui punctul de vedere,incit sari calul ! e total Nedemocratic ceea ce faci - intelege,te rog !


Cum poti vorbi de democratie pe un forum?
Aici ne spunem cu toti parerile .
Avem o singura obligatie : sa ne respectam intre noi chiar daca ne combatem ideile. Sa fim civilizati !


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Mai 2009, ora 07:49

cum adica @lordule ?ca nu te-am inteles ! nu asta-i esenta democratiei : sa respecti parerea altuia,nebagindu-i pumnul in gura si ne insultundu-l pe cel care are o alta parere decit tine ?


Fosta membra 9am.ro

172 mesaje
Membru din: 5/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Mai 2009, ora 19:59

ALTFEL DE PREªEDINTE... LA CRIZA MORALÃ
(Romeo Tarhon, NATIUNEA)

În vreme ce Bãsescul nostru cel de toate crizele... ºi surprizele aþâþã ºi întreþine focul vrajbelor, tãciunii gâlcevilor ºi jarul patimilor electorale, izbutind (în mod voit), ca nimeni altul sã îºi coaguleze ºi sã îºi coalizeze adversarii de toate culorile ºi furorile în aceeaºi tabãrã – lideri politici, moguli, grupuri de interese, independentul Radu Duda presteazã, evolueazã ºi se detaºeazã, apare din ce în ce mai frecvent la televiziuni ºi în public, îºi face cunoscut programul, îºi „editeazã” ºi îºi (în)tipãreºte în mentalul electoratului imaginea de personalitate pozitivã, de posibil (ºi plauzibil...) viitor ºef de stat creºte, puncteazã evident în sondaje ºi dã bine ca model de „un altfel de preºedinte” pentru România.
Politicienii ºi cetãþenii au început sã îl ia pe Principele Radu (mai) în serios dupã lansarea cu suspans în cursa (cu mari obstacole) pentru cotrocezidenþiale. Instinctiv, precum un Stan Pãþitul colectiv în jocul de-a fripta(!), electoratul (puþin, cât a mai rãmas nescârbit...) îi cântãreºte programul ºi îi mãsoarã personalitatea ºi moralitatea acestui „altfel de candidat”, cu mare bãgare de seamã ºi prin comparaþie cu cei patru ...ESCU, ultimiii „evangheliºti” ai unei jumãtãþi de veac pãcãtos, laic, amoral..., îl comparã în special cu Bãse..., cel din teren, „jucãtorul” care, la rândul lui, cu un cincinal de mandat în urmã se dorea pentru turmã(!) „un altfel” de pãstor faþã de predecesor (i), ceea ce a dovedit a fi pânã peste poate, intrând în joc, preluând, pasând, driblând, fentând, stopând, ºutând, marcând (!), lasând multe goluri (!) dupã acest sezon prezidenþialistic(!) incendiar, încins de mama focului... Radu Duda dincontrã, se doreºte un arbitru echidistant, echilibrat ºi calibrat de pe marginea gazonului politic, un cerber al regulamentului jocului (constituþional), al partidelor dintre partide (!), un garant al „sportivitãþii” ºi moralitãþii democratice, al schimbãrii la faþã(!) a României. Prin gestul îndelung chibzuit, de a-i oferi oficial susþinerea ºi de a-i da „binecuvântarea ca duhovnic al statului românesc”, aºa cum (inspirat si plastic), Principele a rãspuns (provocãrii) pe blogul personal unui interlocutor (probabil) monahal, Majestatea Sa Regele Mihai i-a dat lui Radu Duda dezlegarea la dulce(!) pentru ºefia republicii, ca o recunoaºtere indirectã ( s-au grãbit istoricii sã postuleze ) a renunþãrii Casei Regale la aspiraþiile dinastice nostalgice. A fost mai degrabã un gest pragamatic, patriotic ºi practic de implicare a Casei Regale cu sprijinul monarhiei europene în lucrarea glorioasã de reconstruire, reconsiderare,recredibilizare ºi reaºezare a României între marile naþiuni care de la Râm se trag (!), un gest cu o semnificaþie eticã majorã în acest rãstimp confuz în care omenirea trece prin cea mai gravã crizã moralã de dupã Christos. La noi, ce sã mai vorbim...Iatã, în arena (cu clovni ºi mãscãrici) a circului electoral românesc, ca un paradox ne-ortodox, fiecare dintre aspiranþii (de partid) la cotrocezidenþiale se vrea ºi se declarã „altfel”, deºi sunt „toþi o apã ºi-un pãmânt”(!), fiecare se dã drept curat, neprihãnit ºi „diferit” de „diavolul”de cotrocean, deºi fiecare dintre ei, pentru procentele din sondaje ºi notorietatea (îndoielnicã) a afurisitului de Bãsesculos, se dedau în draci practicilor lumeºti ºi mijloacelor imorale ( vezi ºi sã nu crezi...tri-bunul Vadimos care s-a fãcut frate cu...cel Becalos, „doi creºtini ºi patrioþi care”..., mã rog, mã abþin).
Cel puþin din punctul de vedere al moralitãþii, susþinut de Rege, având o biografie curatã ºi decentã, cu toatã tentativa de terfelire ºi mizerizare(!) iniþiatã de pro-bãsescienii panicaþi, Principele Radu dã ºi stã (din ce în ce mai) bine în sondaje, vine cu un program serios, pe termen lung, stãpâneºte bine limbajul diplomatic neutru ºi, lansându-se în cursa electoralã timpuriu, cu 7 luni înainte, are vreme sã compenseze dezavantajul (nu ºtim cât de decisiv) de independent nesusþinut de un partid. Încã de la lansare, Principele a surprins ca personalitate, ca apariþie ineditã, prin “parfumul” proaspãt, distins, rafinat, prin stilul rasat diferit de tagma politicã fãrã stil ºi maniere. Un om (mai) tânãr, cu aer cazon ºi de blazon, romantic dar modern, care, chiar ºi fãrã uniforma impecabilã de înalt (!) ofiþer, este cu totul diferit de modelul stradal, de stadion, de local public, de pseudoplebeu al Bãsescului, de pseudoaristocrat al Antonescului, de pseudosocial-democrat al …


eugenb

1794 mesaje
Membru din: 8/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Mai 2009, ora 21:19

Cine-i acest "suporter" al insului Duda (ca este tigan sau romm, conteaza mai putin acuma) care-i "canta" osanalele ? Si sunteti sigur ca este numele lui adevarat ("roman") sau este tot un "pseudonume" ? O fi cunoscut printre cei din Diaspora, ca in Romania nu am auzit pana acum de el. Sau face parte din "slugile" ex-Casei Regale ? Pacat ca v-ati "chinuit" sa copiati textul acela de aruncat la gunoi.

Mai sa va dau eu un "citat" dintr-o carte mai interesanta si care respecta "adevarul istoric"

"Dinastia de Hohenzollern, ieri si azi" de James Alexaner Ginsborg, Editura "Jurnal de Bucuresti", 1990, traducerea din limba engleza Anda Maxim.

"In lipsa altor candidati, autorii loviturii (de inlaturare a lui Cuza - nota mea) au facut o noua oferta printului Carol de Hohenzollern. Cu aprobarea lui Bismarck si a lui Napoleon al III-lea, Carol s-a grabit sa accepte propunerea care-l schimba peste noaptedintr-un obscur ofiter prusac intr-un rege al unei tari care atragea ochii intregii Europe prin pozitia ei geografica, prin resursele ei naturale si prin calitatile poporului care-si atinsese telurile in astfel de conditii complexe internationale."(pag.5)

Deci asa a reusit un Hohenzollern sa ajunga "Domn" in Romania.

"La cativa ani dupa incoronarea lui Carol, intrebandu-se daca avea o urma de umor sau o calitate, omul de stat Ghorghe Mazescu a coincis : "Ca sa scurtam vorba, raspundem fara nici o ezitare si cu tot respectul datorat maiestarii sale, ca nu are nici umor, nici vreo calitate care i-ar putea face pe romani sa-l iubeasca. Nu are sentimente sicere - absolut niciunul - pentru tara de unde a stors mai bine de un milion monede de aur. Fie ca aurul sa se termine mai repede ca sa-si poata primi drepturile ! Acesta este scopul lor material ! Scopul moral este de a-si apara prima si sa patrie, care este Prusia, spre care - el singur admite - se indreapta toata afectiunea sa.Acceptam ca un asemenea sentiment constant este intr-adevar o cxalitate si-l apreciem ca atare. Dar inainte de toate suntem romani si daca el isi iubeste adevarata sa patrie, nu e de mirare ca si noi o iubim pe a noastra, locul unde strabunii nostri, noi si copiii nostri ne-am nascut si am crescut. De aceea am intreba ce sentimente are nu pentru Prusia, ci pentru tara noastra, a carei cetatean a devenit si peste care domneste de noua ani (1875 - nota mea). Nici un fel de sentiment, o repetam, absolut nici unul !"(pag. 7-8)

Oare, la fel nu s-au purtat cu TARA si urmasii lui ? Oare, nu l-a fel o sa se poarte acest "NIMENI" care vrea sa devina "Presedinte", daca "Rege" vede ca nu mai are vreo sansa ?

Ciclul de poeme “Gitanjali” (capitolul XXXV) de Tagore :

“Acolo unde cugetul nu se-nspaimanta,
si fruntea se inalta in tarie;
Acolo unde liber esti de a cunoaste;
Acolo unde lumea n-a fost parcelata
intre ingustii pereti domestici;
Acolo unde cuvintele au izvorat
din adancimea adevarului adevarat;
Acolo unde limpedele rau al ratiunii
nu-si pierde firul prin desertul singuratic
al obiceilor moarte;
Acolo unde spiritul calauzit de tine
se-avanta-n largul mereu largindu-se
prin fapte si gandire -
In acest rai al Libertatii, Tata,
fa-mi PATRIA sa se trezeasca”. (in romaneste de George Dan)

P.S.
"Dreptatea nu piere … ea va ramane." (M.Kogalniceanu)


eugenb

1794 mesaje
Membru din: 8/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Mai 2009, ora 21:31

Luati interventia mea ca o "completare" la comentariul (video) al lui "ADERP_NIROLF_ERTEP999".

Nelamurirea cu privire la poezia "Ce-ti doresc eu tie dulce Romanie".
Sper ca cel care a pus intrebarea la citit pana acum pe ... Mihai Eminescu. Daca spera ca a facut doar o gluma nevinovata, ii pot spune ca este ... de un "prost gust". Cine se "joaca" cu astea nu merita nici cetatenia romana, darmite calitatea de ROMAN.

"Vai de acela care-si insulta tara." (R. Chateaubriand)


Pagini: << 10 11 12 13 14 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Ce sanse are Principele Radu al Romaniei la alegerile prezidentiale?
Mergi la: