back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Noul renault symbol sau dacia logan?

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >> Sari la pagina:
 
Unkle

50 mesaje
Membru din: 10/07/2008
Oras: Alexandria

Postat pe: 22 Octombrie 2008, ora 14:17

Eu n-as da Symbolul pe Logan Voi ce preferati?


Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Octombrie 2008, ora 19:29

eu am si un logan dci la revizia de 10000 prietenul meu cu simbol a platit cam 700ron iar eu pe jumatate .De ce sa dau cu 100% mai mult pe intretinere cand am acelasi motor spatiul este mai mic si masina este facuta in turcia credeti ca turcul stie sa faca mai bine masini ca romanul acum exista globalizare tehnologica logan se fabrica in INDIA ---- www.mahindrarenault.com/logan/index.htm, IRAN--- www.ikco.com/products/R90.aspx, RUSIA---www.logan.renault.ru/---- BRAZILIA: www.renault.com.br/


m_g_pandeliu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 14:25

AMANDOUA NISTA JAFURI DE MASINI


Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 20:31

De la: m_g_pandeliu, la data 2008-10-28 14:25:41AMANDOUA NISTA JAFURI DE MASINI
bine prietene cu ce argumentezi si daca tot le stii spune in aceiasi bani ce masini cumperi dar atentie doar masini noi


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 13:14

Renault Symbol este o masina FF inghesuita. Eu sunt o persoana de dimensiuni normale, zic eu. Am 180 cm si 84 Kg. Am cu greu loc in spatele volanului de la Clio, e destul de complicat sa intru pe locul mortului iar in spate dau mereu cu capul de plafon si de panoul usii. E o masina mica si inghesuita pe dinauntru, desi pare mare pe dinafara.
In schimb, in Logan ma simt perfect oriunde as sta.
Am un bun prieten care are Clio Symbol iar au am Logan Prestige. N-as da masina mea pe a lui pentru nimic in lume.


crispred

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 14:53

Dacia Logan face acelasi lucru ca si Symbolul.... numai ca este mult mai ieftina, mult mai spatioasa.

Diferenta de pret nu se justifica !


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 6 Noiembrie 2008, ora 21:42

Depinde foarte mult ce masina ai avut inainte de Clio sau Logan. Daca ai avut Dacie 1300 te simti excelent in amandoua.
Daca ai Opel sau WV nici nu te urci in Logan ! Pur si simplu nu te intereseaza ...


Acum nu e momentul !
Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Noiembrie 2008, ora 18:39

eu sant de acord cu tine atotputernicule depinde si de masina care ai detinut-o inainte dar mai este vorba de aici si cat de multumit esti de acea masina iata de ce reputati jurnalisti mondiali au schimbat de-a lungul vremii austin cu mini ford capri cu porsche si au revenit la lada sau fiat desigur ca vei capata mult mai multe intr-un ford opel sau vw dar ce facem ca nu toti avem puterea financiara de a ne cumpara ceva mare , bun si nou eu sincer m-am saturat sa iau jegul altuia si mi-am cumparat si un logan dci de care sant foarte multumit drept urmare cand voi inlocui parcul imi voi lua si un MCV desi la banii care sant dispus sa ai dau 13000-14000eur as putea sa cumpar tot ceva nou dar nu la fel de spatios ca MCV -ul sau un jeg de SH deci eu merg pe logan fool cu dci fata de symbol care este cu cca 1000eur mai scump


branandrei

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 Noiembrie 2008, ora 13:07

detin logan


si oricine orice ar zice este o masina care sa integrat perfect pe piata din romania

indeea ii in felul urmator
clion dotari mai bune dar un pret mai mare
daca nu tii la aspect asa de mult atunci esti posesor de logan

eu zic ca este o masina potrivita pentru aproape orice gen de varsta


Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 Noiembrie 2008, ora 17:31

ai dreptate este o masina generala non personala ce se preteaza oricarui om din romania sau din orice tara a carui nume se termina cu :,, stan" dupa cum spunea un reputat jurnalist britanic desigur este tot un renault si pastreaza politica lor in materie de piese de schimb in final cred ca ai de ales fara a comenta cum fac si eu acum peugeot 107 , 5 USI 1,4 diesel cu AC si ABS 10300 EUR ADICA CAT LOGAN 1,5 DCI 68cp fool option LA ACEST PRET EI UN SYMBOL 1,5DCI 65cp authentique adica fara AC SAU UN EXPRESSION DE 1,4 benzina dar cu AC


alincaba

138 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 21:37

logan, symbol, opel , ford si alte marci. gunoaie de masini. dar astea ni le permitem si asta e.. tre sa alegem dintre astea nuh?:)

Eu unul am un range rover care are 7 luni de zile.. si pana acuma sunt destul de multumit.. ce nu ma multumeste la el este demarajul.. in schimb e ok..

Nu vedeti ca logan inchide fabrica ca nu o mai cumpara lumea?.. pai un opel sau golf3 sau un bmw de 14.. ani.. e mult mai buna dekat un logan.. si mai ieftina.. deci.. de ce sa mai ia lumea logan?.. eu oricum nu ii inteleg pe cei ce le cumpara:)... in fine.....

Daca nu s-ar zgarci producatori de autovehicule.. renault .. ar putea la pretul ala scoare chiar o masina frumusica.. dar in fine. tot de nivel minim sau mediu...

in rest sa aveti spor la toata.. o zi frumoasa


alincaba

138 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 21:42

gigi_braicovici te rog condu o masina serioasa.... si nu mai fa gresala sa dai bani pe logan.. deja la 14 000 iti iei masina adevarata.... de exemplu un audi a6 an.. 2003..2004, sau mercedes c220 si sincer.. nu exista nici un fel de comparatie cu loganul.. loganul orikat de bun vreau sa fiu.. e un jeg de masina.. urata e, slaba e, nedotata e.. ce vezi bun la ea?.. eu urasc zgarcenia companiilor auto ce se zgarcesc sa nu construiasca masini bune doar pt un castig mai mare!..


Fosta membra 9am.ro

534 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 04:22

In Romania, prima mea masina a fost o Dacie 1310, apoi una 1410 Combi, apoi un Renault 18 Turbo Diesel... ultima data am avut un Opel Astra pe motorina din 2002 pe care l-am cumparat cu 8000 Euro. Dintre toate, categoric, Opelul a fost cea mai buna masina pe care am avut-o in Romania.

Diferenta de confort si dotari dintre Dacia clasica romaneasca si Renault-ul Turbo frantuzesc a fost foarte mare. La fel de mare mi s-a parut si schimbarea pe care am facut-o cand am trecut de la Renault la Opel.

Deci... nici Renault Symbol si nici Logan-ul nu mi se par grozave. As alege mai degraba un Opel de 2-3 ani, la aceeasi bani sau un VW Golf sau Polo de maxim 4-5 ani.


crispred

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 14:06

absolut korekt !


Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 19:09

ptr alincaba :prietene fii sigur ca am condus destule masini SH pana sa imi cumpar prima si a doua masina noua .Este adevarat ca loganul nu se ridica la performantele celor enumerate de tine dar am spus si o mai zic masina este ca femeia iar eu prefer sa fiu primul la toate daca iti place la mana a doua nu ai decat sa alegi ce vrei . Acest topic este dedicat celor cu un buget de 8000-11000eur care vor sa aiba o femeie .................(pardon o masina la prima mana),sant chear intrigat de de a gasi o berlina noua cu ABS ,AER CONDITIONAT SI EVENTUAL PE MOTORINA care sa fie in bugetul de mai sus , APOI EU AM O INTREBARE DACA AI LAND ROVER DE CE FRATE TE MAI INTERESEAZA SARACIILE DE : LOGAN-MOTORINA ,ABS SI AC ,SYMBOL-MOTORINA,ABS SI AC , ALBEA-ABS SI AC , LADA KALINA -AC DAR FARA ABS CU INTERIOR ELEGANT , AVEO-- ABS SI AC , TATA INDICA -- AC, MOTORINA SI ABS DAR CU INTERIOR DE DEFENDER POSTBELIC din tot sufletul iti doresc sa te bucuri de SH-urile tale ..........un prieten


Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 19:09

ptr alincaba :prietene fii sigur ca am condus destule masini SH pana sa imi cumpar prima si a doua masina noua .Este adevarat ca loganul nu se ridica la performantele celor enumerate de tine dar am spus si o mai zic masina este ca femeia iar eu prefer sa fiu primul la toate daca iti place la mana a doua nu ai decat sa alegi ce vrei . Acest topic este dedicat celor cu un buget de 8000-11000eur care vor sa aiba o femeie .................(pardon o masina la prima mana),sant chear intrigat de de a gasi o berlina noua cu ABS ,AER CONDITIONAT SI EVENTUAL PE MOTORINA care sa fie in bugetul de mai sus , APOI EU AM O INTREBARE DACA AI LAND ROVER DE CE FRATE TE MAI INTERESEAZA SARACIILE DE : LOGAN-MOTORINA ,ABS SI AC ,SYMBOL-MOTORINA,ABS SI AC , ALBEA-ABS SI AC , LADA KALINA -AC DAR FARA ABS CU INTERIOR ELEGANT , AVEO-- ABS SI AC , TATA INDICA -- AC, MOTORINA SI ABS DAR CU INTERIOR DE DEFENDER POSTBELIC din tot sufletul iti doresc sa te bucuri de SH-urile tale ..........un prieten


Fosta membra 9am.ro

534 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 19:19

De la: gigi_braicovici, la data 2008-11-17 19:09:55ptr alincaba :prietene fii sigur ca am condus destule masini SH pana sa imi cumpar prima si a doua masina noua .Este adevarat ca loganul nu se ridica la performantele celor enumerate de tine dar am spus si o mai zic masina este ca femeia iar eu prefer sa fiu primul la toate daca iti place la mana a doua nu ai decat sa alegi ce vrei . Acest topic este dedicat celor cu un buget de 8000-11000eur care vor sa aiba o femeie .................(pardon o masina la prima mana),sant chear intrigat de de a gasi o berlina noua cu ABS ,AER CONDITIONAT SI EVENTUAL PE MOTORINA care sa fie in bugetul de mai sus , APOI EU AM O INTREBARE DACA AI LAND ROVER DE CE FRATE TE MAI INTERESEAZA SARACIILE DE : LOGAN-MOTORINA ,ABS SI AC ,SYMBOL-MOTORINA,ABS SI AC , ALBEA-ABS SI AC , LADA KALINA -AC DAR FARA ABS CU INTERIOR ELEGANT , AVEO-- ABS SI AC , TATA INDICA -- AC, MOTORINA SI ABS DAR CU INTERIOR DE DEFENDER POSTBELIC din tot sufletul iti doresc sa te bucuri de SH-urile tale ..........un prieten


Tu esti alt misogin care a gresit topicul?

Vezi ca despre femei se dezbate pe alt forum. Cred ca e valabil si cu barbatii de mana a doua... asa cum este valabil (din punctul meu de vedere) si sa iau unul folosit, pentru ca daca iau un barbat care nu-i trebuie nimanui, s-ar putea sa fie ceva in neregula cu el, ceva defect... mai sti?




alincaba

138 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 21:21

Sti tu.. gusturile nu se discuta... dar sti tu... daca vrei sa fac comparatia..... Vrei sa iau o femeie urata, jegoasa care nu o mai fost a lu nimeni?.. sau .. sincer prefer una frumoasa, desteapta dar care o mai avut un gajiu in fatza mea:) ... eok asha:) hehehe krede-ma.....:) Deci nici makar komparatia ta nu e buna:)...

Si hai sa fim seriosi... Dacia orikat o lauzi tu.. nu e buna.. e urata, e neperformanta.. ca e noua ca e veche.. obositoare si toate restu..... adica sincer.. nu ash da un mercedes c220 din 2003 (ca am vandut unul cu 12000 chiar azi.. ) pe orice logan sau renaul symbol ambiance sau ce nume ciudate le mai da la masinile astea....

Is masini de comunisti... urate si neperformante!:)

O zi frumoasaaaaaaaaaaaaaa:)


alincaba

138 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 21:24

Si am un range rover nu land rover.. e o mare diferentza.. si inca ceva.. nu ma intereseaza saraciile de mashini cum ai zis tu.. ci ma deranjeaza ideile tampite a unor oameni.. ce prefera un logan jeg si da aripi daciei sa mai faca tot masini naspa.. cand ar putea sa isi cumpere o masina k-lumea...

orikum succes cu masina ta ce sa zik....

o zi buna


Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 19:59

IMI CER SCUZE CATRE TOATE DOAMNELE SI DOMNISOARELE NU SANT MISOGIN SI APRECIEZ COMENTARIILE BUNE SAU RELE VROIAM DOAR SA FAC O COMPARATIE CU CEVA CARE NU ISI ARE LOCUL IN TOPIC INCA O DATA SCUZE DAR AS AVEA INCA CEVA DE POSTAT DE LA UN PRIETEN DE PE UN ALT FORUM : TOPICUL :MASINA DE 10000EUR :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Constantin Tudoran
1 mesaj Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 15:53


La alegerea unei masini trebuie respectate cateva reguli:
1. Masina trebuie sa fie noua. Daca nu-ti permiti una noua, nu-ti lua! O masina second-hand e ca o femeie divortata. Intotdeauna ala dinaintea ta a luat tot ce-i mai bun.
2. Masina trebuie sa fie adecvata scopului pentru care a fost cumparata. Nu poate fi buna in oras si sa si alerge pe autostrada. Daca o iei sa mergi zilnic la serviciu si ocazional in weekend ori vacanta, e o chestie, daca vrei sa te dai mare si sa agati gagici e alta.
3. Gandeste-te cati bani vrei sa bagi in carburant, revizii, reparatii, etc. O masina de "fitze" costa mai scump la toate astea. E si mai "gurmanda" la carburant.
4. Ia in considerare faptul ca in Bucuresti e aproape imposibil sa circuli mai mult de 2 ani fara macar un accident usor. O masina cu dimensiuni reduse si compacta se strecoara mai usor si se parcheaza mai simplu.
5. Recomandabil, senzori mers inapoi. 35% din accidentele usoare implica tamponarea unui obstacol la mersul inapoi, de obicei la parcare.
6. Culoarea. Preferabil argintie, gri, gri-verzui, alb. Sunt toate antijeg. O masina colorata va arata tot timpul murdara.
7. Atentie cine o conduce: o masina pentru o doamna va avea obligatoriu servodirectie, frana asistata, ABS, etc.
8. Uita-te bine in portofel inainte. O masina nu e o investitie buna. Se depreciaza continuu si valoarea nu-i creste decat cand devine "de epoca". Adica.... peste vreo juma' de secol.
Acestea fiind zise, in Romania sunt urmatoarele alternative:
1. Dacia Logan - pe motorina daca faci peste 10.000 Km pe an, pe benzina sub.
2. Fiat Albea
3. Lada Kalina
4. Hyundai Accent
5. Geely (China)
6. Kia Picanto
7. Chevy Aveo
8. Chevy Spark
9. Hyundai i10
10. Lada112
11. Lada Niva
Acestea sunt din cate stiu masinile NOI care ofera un nivel rezonabil de siguranta si confort la preturi sub 10.000 de euro cu TVA inclus.



alincaba

138 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 20:22

pot sa spun ca ala care o zis chestiile alea ii un prostanak?... o skuze.. un mare prostanak:) :)


Fosta membra 9am.ro

534 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 22:56

De la: gigi_braicovici, la data 2008-11-18 19:59:24

La alegerea unei masini trebuie respectate cateva reguli:
1. Masina trebuie sa fie noua. Daca nu-ti permiti una noua, nu-ti lua! O masina second-hand e ca o femeie divortata. Intotdeauna ala dinaintea ta a luat tot ce-i mai bun.
2. Masina trebuie sa fie adecvata scopului pentru care a fost cumparata. Nu poate fi buna in oras si sa si alerge pe autostrada. Daca o iei sa mergi zilnic la serviciu si ocazional in weekend ori vacanta, e o chestie, daca vrei sa te dai mare si sa agati gagici e alta.
3. Gandeste-te cati bani vrei sa bagi in carburant, revizii, reparatii, etc. O masina de "fitze" costa mai scump la toate astea. E si mai "gurmanda" la carburant.
4. Ia in considerare faptul ca in Bucuresti e aproape imposibil sa circuli mai mult de 2 ani fara macar un accident usor. O masina cu dimensiuni reduse si compacta se strecoara mai usor si se parcheaza mai simplu.
5. Recomandabil, senzori mers inapoi. 35% din accidentele usoare implica tamponarea unui obstacol la mersul inapoi, de obicei la parcare.
6. Culoarea. Preferabil argintie, gri, gri-verzui, alb. Sunt toate antijeg. O masina colorata va arata tot timpul murdara.
7. Atentie cine o conduce: o masina pentru o doamna va avea obligatoriu servodirectie, frana asistata, ABS, etc.
8. Uita-te bine in portofel inainte. O masina nu e o investitie buna. Se depreciaza continuu si valoarea nu-i creste decat cand devine "de epoca". Adica.... peste vreo juma' de secol.

Acestea sunt din cate stiu masinile NOI care ofera un nivel rezonabil de siguranta si confort la preturi sub 10.000 de euro cu TVA inclus.

Am pastrat din comentariu doar partea la care vreau sa fac amendamente:

Opelul Astra pe care-l aveam eu in Romania m-a costat 8000 Euro in 2005 si avea 3 ani vechime. L-am folosit pana in primavara lui 2008 si in afara de schimbat ulei, filtre si cauciucuri n-am avut nici o problema cu el, deci... nu-i drept ca ala dinainte ia totul, depinde de la cine o cumperi si cum a ingrijit-o.

Eu mergeam cu masina la serviciu si prin tara la cursurile pe care le aveam de tinut (sinaia, predeal, Piatra neamt, Bucuresti, Geoagiu bai, baile Felix). Urcam Dealul Felacului de 2-3 ori/saptamana si se stie ca pe dealul ala multe masini fac figuri. Singura chestie era ca n-avea nu stiu ce demaraj Opelul. Era pe motorina, dar consuma foarte putin 4- 4,5% la motor de 2000 cmc, era foarte usor de condus si alerga foarte bine pe sosea. Nu mai zic de confort.... comparativ cu Dacia sau Renaultul, Opelul ofera un confort net superior.

Ca urmare, n-am bagat nu stiu ce bani in reparatii si nici in carburanti pe masina aia desi nu era noua.

Cu punctele 5-8 sunt de acord si eu, cam asa stau lucrurile.


Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 18:43

Mai Simona fiecare are dreptul sa aleaga eu nu mai vreau sh tu foarte bine ca esti multumita de opel si cumnatul meu are o vectra si este foarte multumit eu am si eu un rover 75 la fel foarte multumit dar am preferat sa imi cumpar si o masina noua si am ales un logan dci apoi daca am avut posibilitatea mai mi-am cumparat o masina noua mult mai scumpa de care la fel sant foarte multumit si sincer rover-ul il tin doar ca este cea mai speciala masina sh la pretul de 11000 -15000 eur


alincaba

138 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 20:47

am rover 75, an 2003 la 8500 :) daka doresti:)


mirceacmv

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 21:16

stii se scrie cu doi de i


mirceacmv

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 21:37

Ce ne mai place sa ne dam mari asa pe ocolite. Se vede ca suntem romani cu totii. Ba ala ca a avut cinci sute de masini, ba ala ca are nu stiu ce Range, ba ala ca e mai jmecher, etc. Terminati-va cu tampeniile astea si vreau sa va zic ca fiecare isi ia ce masina vrea. Noua, veche fiecare isi ia ce vrea si cum vrea si dupa cum il duce capul. Este o vorba: "N-ai masina, ti-e necaz. Ai masina, ai necaz." Parerea mea.


alincaba

138 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 23:55

mircea .. parerea mea e ca esti prostutz.. Parerea mea:)


Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 18:50

MAI MIRCEA TU AI DREPTATE CAND VINE UN SAMSAR SI ASI LAUDA EL SH-urile TE APUCA BOALA nu m-am laudat fratioare am vrut sa ai spun domnului ca am cunostinte de fiare pana peste cap din modestie nu am scris care este a treia masina (cea noua) pe care o detin .........................promit ca nu ma mai laud


alincaba

138 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 19:44

Nu ii vorba de lauda.. ii vorba aici de sfaturi care poate pe uni care nu is decisi ce masina sa isi ea... discutiile noapte ii ajuta.. poa unul vrea una noua, poa altul second.. asa fiecare vede parerea despre masinile ce le detin deja oameni de pe forum... :)

O zi frumoasa:)


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 21 Noiembrie 2008, ora 06:57

Eu am Logan 1.6 MPI 90 CPmodel 2005 martie am , 30 000 Km, este foarte bun, nu este de lux dar la aceasta motorizare de 90 CP la altele dai16000 sau mai mult de euro , am avut inainte dacia break , cielo si opel astra, mai bun e loganul....


Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Noul Renault Symbol sau Dacia Logan?
Mergi la: