back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Hho

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 >> Sari la pagina:
 
Marius_Moldoveanu_1

23 mesaje
Membru din: 7/08/2012
Postat pe: 17 Februarie 2013, ora 17:35

Povestea a inceput de la o instalatie de asa zis HHO.
Se parere ca pe aici suntem doar doi care au vazut cum arata asa ceva iar unul are probleme cu instalarea. Eu, am doilea pot spune cate ceva de folos....si am spus.
Pentru a auzi mai intai trebuie sa asculti dar unii doar vor sa se auda pe ei.
Intelectualului acesta ii dau o tema= N2+H2O=NH4NO3+O2. Eu am trecut de HHO si fac un " combustibil" care poate inlocui total carburantul dar se ridica problema ECU - dealtfel rezolvabila. Si mai simplu dar periculos este sa se utilizeze o solutie de azotat de amonia ca supliment de combustie.
In agricultura are find o solutie simpla caci ingedientele se gasesc dar ramane problema de siguranta ...acesta poate fi un raspuns la criza energetica indusa de scrobiti ca unii ce-si dau cu parerea pe aici dar situati in pozitii ce ii tine ocupati si nu au timp de forumuri!


9am_1454

1051 mesaje
Membru din: 1/02/2013
Postat pe: 17 Februarie 2013, ora 17:59

De la: 9am_1535, la data 2013-02-17 15:07:07
De la: 9am_1454, la data 2013-02-17 14:51:20
De la: 9am_1535, la data 2013-02-17 13:53:26
De la: 9am_1454, la data 2013-02-17 09:40:57
De la: _Ingrid, la data 2013-02-16 15:47:48
De la: 9am_1535, la data 2013-02-16 15:44:13..daca ma rogi frumos!
.. & numai in cazul in care ti-ai mai pastrat vreo fiola overdoze cu esenta de bazdac !


Zi-i ma, ca si eu pandesc din umbra !!!


Si astuia ii plac vorbele frumoase. Vorbeste ca Iliescu, tot timpul, vorbe frumoase ce din coada au sa sune, dar nu spune nimic concret ...
Ii cam place sa traga de urechi pe cate unul, sa-l tavaleasca bine si pe urma ... gata, e multumit.
Traieste afara, are un salariu bun, la care noi nici nu visam si ne da sfaturi gaunoase ...
Pun pariu ca o sa ne spuna cum ca trebuie sa ne luam cine stie ce sistem enegetic care sa ne faca casa independenta energetic, de numai 20.000-30.000 euro si pe urma o sa se mire ca suntem capatanosi si nu-l ascultam.
Hai sa vedem ce mai da din el.




Asa deci si prin urmare, aceasta este opinia unui belicos sclifosit!...bun asa !...eu nu mai mananc salam cu soia in romaina si n-am dreptul sa va sugerez sau invat, pe voi va !.. cum sa faceti in asa fel incat sa copiati si adaptati economicul confort tehnologic occidental nevoilor voastre.
Ok. am inteles.
Silviu, cum suna acel slogan prin "90 ?..."n-ai mancat salam cu soia",....si mai cum, scanda gasca iliescianaaaaa in piata victoriei ?...cu alte cuvinte, neaose, mi-ai sugerat tandru ca, ar fi bine sa-mi invat propri copii sa manance rahat cu polonicul impreuna cu tac-so, n-asa Silviu ?(gluma)

...pate reusesti sa-mi de´voalezi metoda prin care s-ar putea realiza in romania acea salarizare a fortei de munca despre care vorbesti, sunt tare curios !

La Silviu bate vantu-n panta, asa ca n-ai ce curenti atmosferici sa mai monitorizezi, Ingrid.



Cine-i belicosul ?
Zi, frate, solutia aia minune cu eoliana sau cu ce-o fi, nu mai bate din gura ca o baba pe marginea santului ....
Ca tot zici ca le sti pe toate ...
Arata ca le sti !
Ca de injurat, se pricep toti.
Hai, arata valoarea aia cu care te tot lauzi !
Lumineaza-ne !
Poate intereseaza si pe altii ...

De ce naiba tot dai de inteles ca numai prin a te certa cu cineva te simti bine ?
Zi poezia !
daca o ai, daca nu, lasa-ma cu textele.





...despre eoliana improvizta, sau artizanala, n-avem ce discuta pentru ca nu vreu sa discut de-a-mboulea despre ceva ineficient. clar ?


...eu gandisem un tandem panouri solare+fotovoltaice. ieftin, dar tu esti un capatanos care nu vrea sa inteleaga un aspect foarte simplu. si anume.

...acest tandem pe care l-am gandit, configurat intr-un sistem funclional electric-termic pasiv bransat (actualele: inst.electric& sys.termic conventional ) la sistemul termic actual cat si la instalatiile electrice actuale, iti pot economisii in jur de 80% din cheltuielile cu agentul termic, si ~30-50% din cheltuielile cu enrgia electrica.


Ce insemna "ieftin" ?
Zi despre tandemul asta !
Ce conteaza cat sunt eu de capos ?
De ce e mai importanta persoana mea si apucaturile mele decat sistemul genial ?
Tu scri aci doar pentru un dobitoc belicos ca mine ?
Poate citesc si alti ametiti, naivi si caposi si invata de la tine citind ce scrii .....
Hai, lumineaza-ne, nu ne lasa in obscurantism.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Februarie 2013, ora 18:03

De la: 9am_1454, la data 2013-02-17 17:59:16
De la: 9am_1535, la data 2013-02-17 15:07:07
De la: 9am_1454, la data 2013-02-17 14:51:20
De la: 9am_1535, la data 2013-02-17 13:53:26
De la: 9am_1454, la data 2013-02-17 09:40:57
De la: _Ingrid, la data 2013-02-16 15:47:48
De la: 9am_1535, la data 2013-02-16 15:44:13..daca ma rogi frumos!
.. & numai in cazul in care ti-ai mai pastrat vreo fiola overdoze cu esenta de bazdac !


Zi-i ma, ca si eu pandesc din umbra !!!


Si astuia ii plac vorbele frumoase. Vorbeste ca Iliescu, tot timpul, vorbe frumoase ce din coada au sa sune, dar nu spune nimic concret ...
Ii cam place sa traga de urechi pe cate unul, sa-l tavaleasca bine si pe urma ... gata, e multumit.
Traieste afara, are un salariu bun, la care noi nici nu visam si ne da sfaturi gaunoase ...
Pun pariu ca o sa ne spuna cum ca trebuie sa ne luam cine stie ce sistem enegetic care sa ne faca casa independenta energetic, de numai 20.000-30.000 euro si pe urma o sa se mire ca suntem capatanosi si nu-l ascultam.
Hai sa vedem ce mai da din el.




Asa deci si prin urmare, aceasta este opinia unui belicos sclifosit!...bun asa !...eu nu mai mananc salam cu soia in romaina si n-am dreptul sa va sugerez sau invat, pe voi va !.. cum sa faceti in asa fel incat sa copiati si adaptati economicul confort tehnologic occidental nevoilor voastre.
Ok. am inteles.
Silviu, cum suna acel slogan prin "90 ?..."n-ai mancat salam cu soia",....si mai cum, scanda gasca iliescianaaaaa in piata victoriei ?...cu alte cuvinte, neaose, mi-ai sugerat tandru ca, ar fi bine sa-mi invat propri copii sa manance rahat cu polonicul impreuna cu tac-so, n-asa Silviu ?(gluma)

...pate reusesti sa-mi de´voalezi metoda prin care s-ar putea realiza in romania acea salarizare a fortei de munca despre care vorbesti, sunt tare curios !

La Silviu bate vantu-n panta, asa ca n-ai ce curenti atmosferici sa mai monitorizezi, Ingrid.



Cine-i belicosul ?
Zi, frate, solutia aia minune cu eoliana sau cu ce-o fi, nu mai bate din gura ca o baba pe marginea santului ....
Ca tot zici ca le sti pe toate ...
Arata ca le sti !
Ca de injurat, se pricep toti.
Hai, arata valoarea aia cu care te tot lauzi !
Lumineaza-ne !
Poate intereseaza si pe altii ...

De ce naiba tot dai de inteles ca numai prin a te certa cu cineva te simti bine ?
Zi poezia !
daca o ai, daca nu, lasa-ma cu textele.





...despre eoliana improvizta, sau artizanala, n-avem ce discuta pentru ca nu vreu sa discut de-a-mboulea despre ceva ineficient. clar ?


...eu gandisem un tandem panouri solare+fotovoltaice. ieftin, dar tu esti un capatanos care nu vrea sa inteleaga un aspect foarte simplu. si anume.

...acest tandem pe care l-am gandit, configurat intr-un sistem funclional electric-termic pasiv bransat (actualele: inst.electric& sys.termic conventional ) la sistemul termic actual cat si la instalatiile electrice actuale, iti pot economisii in jur de 80% din cheltuielile cu agentul termic, si ~30-50% din cheltuielile cu enrgia electrica.


Ce insemna "ieftin" ?
Zi despre tandemul asta !
Ce conteaza cat sunt eu de capos ?
De ce e mai importanta persoana mea si apucaturile mele decat sistemul genial ?
Tu scri aci doar pentru un dobitoc belicos ca mine ?
Poate citesc si alti ametiti, naivi si caposi si invata de la tine citind ce scrii .....
Hai, lumineaza-ne, nu ne lasa in obscurantism.



Ce ma bucur ca ai revenit!!!

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
9am_1454

1051 mesaje
Membru din: 1/02/2013
Postat pe: 17 Februarie 2013, ora 18:07

De la: Marius_Moldoveanu_1, la data 2013-02-17 17:35:50Povestea a inceput de la o instalatie de asa zis HHO.
Se parere ca pe aici suntem doar doi care au vazut cum arata asa ceva iar unul are probleme cu instalarea. Eu, am doilea pot spune cate ceva de folos....si am spus.
Pentru a auzi mai intai trebuie sa asculti dar unii doar vor sa se auda pe ei.
Intelectualului acesta ii dau o tema= N2+H2O=NH4NO3+O2. Eu am trecut de HHO si fac un " combustibil" care poate inlocui total carburantul dar se ridica problema ECU - dealtfel rezolvabila. Si mai simplu dar periculos este sa se utilizeze o solutie de azotat de amonia ca supliment de combustie.
In agricultura are find o solutie simpla caci ingedientele se gasesc dar ramane problema de siguranta ...acesta poate fi un raspuns la criza energetica indusa de scrobiti ca unii ce-si dau cu parerea pe aici dar situati in pozitii ce ii tine ocupati si nu au timp de forumuri!


Noi doi am mai vorbit direct.
N-am avut probleme cu instalarea ... ci cu faptul ca odata instalata nu facea economia promisa, ECU nu putea fi pacalit sa dea mai putina motorina.
Si asta pentru ca nu am gasit pe nimeni care sa se priceapa sa pacaleasca ECU.

Mi-ai zis sa fac masuratoarea aia dar n-am mai avut cum s-o fac pentru ca instalatia a fost demontata de pe masina din cauza unei defectiuni a motorului (care nu avea nici o legatura cu HHO) si a ramas demontata ...
Cand te vei intoarce in tara poate ne vom intalni si vom vedea ce e de facut.
In orice caz, am ajuns sa iau chestia asta dupa ce am vazut filmuletul ala cu loganul care consuma 2,7 l %. Nu stiu cum l-au facut aia, dar m-au pacalit bine de tot ...

Pentu toti: hai sa vorbim, dracului, despre o modalitate de a reduce consumul de carburant la 100 de km si nu despre cat de tampiti suntem unii sau altii ! Sau de naivi, sau de belicosi, sau de dracu' mai stie ce le da unora prin cap ! Nu ar fi mai productiv ?

De ce mama zmeilor trebuie sa ne sfadim noi din orice ?

Chiar nu putem sa construim nimic ?
Nici pentru noi ?

Raporteaza abuz de limbaj
9am_1454

1051 mesaje
Membru din: 1/02/2013
Postat pe: 17 Februarie 2013, ora 18:09

De la: _Ingrid, la data 2013-02-17 18:03:51
De la: 9am_1454, la data 2013-02-17 17:59:16
De la: 9am_1535, la data 2013-02-17 15:07:07
De la: 9am_1454, la data 2013-02-17 14:51:20
De la: 9am_1535, la data 2013-02-17 13:53:26
De la: 9am_1454, la data 2013-02-17 09:40:57
De la: _Ingrid, la data 2013-02-16 15:47:48
De la: 9am_1535, la data 2013-02-16 15:44:13..daca ma rogi frumos!
.. & numai in cazul in care ti-ai mai pastrat vreo fiola overdoze cu esenta de bazdac !


Zi-i ma, ca si eu pandesc din umbra !!!


Si astuia ii plac vorbele frumoase. Vorbeste ca Iliescu, tot timpul, vorbe frumoase ce din coada au sa sune, dar nu spune nimic concret ...
Ii cam place sa traga de urechi pe cate unul, sa-l tavaleasca bine si pe urma ... gata, e multumit.
Traieste afara, are un salariu bun, la care noi nici nu visam si ne da sfaturi gaunoase ...
Pun pariu ca o sa ne spuna cum ca trebuie sa ne luam cine stie ce sistem enegetic care sa ne faca casa independenta energetic, de numai 20.000-30.000 euro si pe urma o sa se mire ca suntem capatanosi si nu-l ascultam.
Hai sa vedem ce mai da din el.




Asa deci si prin urmare, aceasta este opinia unui belicos sclifosit!...bun asa !...eu nu mai mananc salam cu soia in romaina si n-am dreptul sa va sugerez sau invat, pe voi va !.. cum sa faceti in asa fel incat sa copiati si adaptati economicul confort tehnologic occidental nevoilor voastre.
Ok. am inteles.
Silviu, cum suna acel slogan prin "90 ?..."n-ai mancat salam cu soia",....si mai cum, scanda gasca iliescianaaaaa in piata victoriei ?...cu alte cuvinte, neaose, mi-ai sugerat tandru ca, ar fi bine sa-mi invat propri copii sa manance rahat cu polonicul impreuna cu tac-so, n-asa Silviu ?(gluma)

...pate reusesti sa-mi de´voalezi metoda prin care s-ar putea realiza in romania acea salarizare a fortei de munca despre care vorbesti, sunt tare curios !

La Silviu bate vantu-n panta, asa ca n-ai ce curenti atmosferici sa mai monitorizezi, Ingrid.



Cine-i belicosul ?
Zi, frate, solutia aia minune cu eoliana sau cu ce-o fi, nu mai bate din gura ca o baba pe marginea santului ....
Ca tot zici ca le sti pe toate ...
Arata ca le sti !
Ca de injurat, se pricep toti.
Hai, arata valoarea aia cu care te tot lauzi !
Lumineaza-ne !
Poate intereseaza si pe altii ...

De ce naiba tot dai de inteles ca numai prin a te certa cu cineva te simti bine ?
Zi poezia !
daca o ai, daca nu, lasa-ma cu textele.





...despre eoliana improvizta, sau artizanala, n-avem ce discuta pentru ca nu vreu sa discut de-a-mboulea despre ceva ineficient. clar ?


...eu gandisem un tandem panouri solare+fotovoltaice. ieftin, dar tu esti un capatanos care nu vrea sa inteleaga un aspect foarte simplu. si anume.

...acest tandem pe care l-am gandit, configurat intr-un sistem funclional electric-termic pasiv bransat (actualele: inst.electric& sys.termic conventional ) la sistemul termic actual cat si la instalatiile electrice actuale, iti pot economisii in jur de 80% din cheltuielile cu agentul termic, si ~30-50% din cheltuielile cu enrgia electrica.


Ce insemna "ieftin" ?
Zi despre tandemul asta !
Ce conteaza cat sunt eu de capos ?
De ce e mai importanta persoana mea si apucaturile mele decat sistemul genial ?
Tu scri aci doar pentru un dobitoc belicos ca mine ?
Poate citesc si alti ametiti, naivi si caposi si invata de la tine citind ce scrii .....
Hai, lumineaza-ne, nu ne lasa in obscurantism.



Ce ma bucur ca ai revenit!!!


Vezi sa nu te iau si pe tine de ciuf ...
Si daca am revenit ce ?
E vreo branza ?
Zi-le si tu astora de se dau supradotati vre-o doua peste ochi, daca chiar te intereseaza ceva.
Vrei mura-n gura ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Februarie 2013, ora 18:31

De la: 9am_1454, la data 2013-02-17 18:09:15
De la: _Ingrid, la data 2013-02-17 18:03:51
De la: 9am_1454, la data 2013-02-17 17:59:16
De la: 9am_1535, la data 2013-02-17 15:07:07
De la: 9am_1454, la data 2013-02-17 14:51:20
De la: 9am_1535, la data 2013-02-17 13:53:26
De la: 9am_1454, la data 2013-02-17 09:40:57
De la: _Ingrid, la data 2013-02-16 15:47:48
De la: 9am_1535, la data 2013-02-16 15:44:13..daca ma rogi frumos!
.. & numai in cazul in care ti-ai mai pastrat vreo fiola overdoze cu esenta de bazdac !


Zi-i ma, ca si eu pandesc din umbra !!!


Si astuia ii plac vorbele frumoase. Vorbeste ca Iliescu, tot timpul, vorbe frumoase ce din coada au sa sune, dar nu spune nimic concret ...
Ii cam place sa traga de urechi pe cate unul, sa-l tavaleasca bine si pe urma ... gata, e multumit.
Traieste afara, are un salariu bun, la care noi nici nu visam si ne da sfaturi gaunoase ...
Pun pariu ca o sa ne spuna cum ca trebuie sa ne luam cine stie ce sistem enegetic care sa ne faca casa independenta energetic, de numai 20.000-30.000 euro si pe urma o sa se mire ca suntem capatanosi si nu-l ascultam.
Hai sa vedem ce mai da din el.




Asa deci si prin urmare, aceasta este opinia unui belicos sclifosit!...bun asa !...eu nu mai mananc salam cu soia in romaina si n-am dreptul sa va sugerez sau invat, pe voi va !.. cum sa faceti in asa fel incat sa copiati si adaptati economicul confort tehnologic occidental nevoilor voastre.
Ok. am inteles.
Silviu, cum suna acel slogan prin "90 ?..."n-ai mancat salam cu soia",....si mai cum, scanda gasca iliescianaaaaa in piata victoriei ?...cu alte cuvinte, neaose, mi-ai sugerat tandru ca, ar fi bine sa-mi invat propri copii sa manance rahat cu polonicul impreuna cu tac-so, n-asa Silviu ?(gluma)

...pate reusesti sa-mi de´voalezi metoda prin care s-ar putea realiza in romania acea salarizare a fortei de munca despre care vorbesti, sunt tare curios !

La Silviu bate vantu-n panta, asa ca n-ai ce curenti atmosferici sa mai monitorizezi, Ingrid.



Cine-i belicosul ?
Zi, frate, solutia aia minune cu eoliana sau cu ce-o fi, nu mai bate din gura ca o baba pe marginea santului ....
Ca tot zici ca le sti pe toate ...
Arata ca le sti !
Ca de injurat, se pricep toti.
Hai, arata valoarea aia cu care te tot lauzi !
Lumineaza-ne !
Poate intereseaza si pe altii ...

De ce naiba tot dai de inteles ca numai prin a te certa cu cineva te simti bine ?
Zi poezia !
daca o ai, daca nu, lasa-ma cu textele.





...despre eoliana improvizta, sau artizanala, n-avem ce discuta pentru ca nu vreu sa discut de-a-mboulea despre ceva ineficient. clar ?


...eu gandisem un tandem panouri solare+fotovoltaice. ieftin, dar tu esti un capatanos care nu vrea sa inteleaga un aspect foarte simplu. si anume.

...acest tandem pe care l-am gandit, configurat intr-un sistem funclional electric-termic pasiv bransat (actualele: inst.electric& sys.termic conventional ) la sistemul termic actual cat si la instalatiile electrice actuale, iti pot economisii in jur de 80% din cheltuielile cu agentul termic, si ~30-50% din cheltuielile cu enrgia electrica.


Ce insemna "ieftin" ?
Zi despre tandemul asta !
Ce conteaza cat sunt eu de capos ?
De ce e mai importanta persoana mea si apucaturile mele decat sistemul genial ?
Tu scri aci doar pentru un dobitoc belicos ca mine ?
Poate citesc si alti ametiti, naivi si caposi si invata de la tine citind ce scrii .....
Hai, lumineaza-ne, nu ne lasa in obscurantism.



Ce ma bucur ca ai revenit!!!


Vezi sa nu te iau si pe tine de ciuf ...
Si daca am revenit ce ?
E vreo branza ?
Zi-le si tu astora de se dau supradotati vre-o doua peste ochi, daca chiar te intereseaza ceva.
Vrei mura-n gura ?


Nu pot eu sa zic peste ochii nimanui, sunt prea blanda si intelegatoare, ce sa fac, nu pot fi perfecta.
Dar daca va incaierati voi pot si eu sa sparg niste seminte pe margine si sa chibitez.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Fosta membra 9am.ro

258 mesaje
Membru din: 13/02/2013
Postat pe: 17 Februarie 2013, ora 23:30

De la: 9am_1454, la data 2013-02-17 18:07:15
De la: Marius_Moldoveanu_1, la data 2013-02-17 17:35:50Povestea a inceput de la o instalatie de asa zis HHO.
Se parere ca pe aici suntem doar doi care au vazut cum arata asa ceva iar unul are probleme cu instalarea. Eu, am doilea pot spune cate ceva de folos....si am spus.
Pentru a auzi mai intai trebuie sa asculti dar unii doar vor sa se auda pe ei.
Intelectualului acesta ii dau o tema= N2+H2O=NH4NO3+O2. Eu am trecut de HHO si fac un " combustibil" care poate inlocui total carburantul dar se ridica problema ECU - dealtfel rezolvabila. Si mai simplu dar periculos este sa se utilizeze o solutie de azotat de amonia ca supliment de combustie.
In agricultura are find o solutie simpla caci ingedientele se gasesc dar ramane problema de siguranta ...acesta poate fi un raspuns la criza energetica indusa de scrobiti ca unii ce-si dau cu parerea pe aici dar situati in pozitii ce ii tine ocupati si nu au timp de forumuri!


Noi doi am mai vorbit direct.
N-am avut probleme cu instalarea ... ci cu faptul ca odata instalata nu facea economia promisa, ECU nu putea fi pacalit sa dea mai putina motorina.
Si asta pentru ca nu am gasit pe nimeni care sa se priceapa sa pacaleasca ECU.

Mi-ai zis sa fac masuratoarea aia dar n-am mai avut cum s-o fac pentru ca instalatia a fost demontata de pe masina din cauza unei defectiuni a motorului (care nu avea nici o legatura cu HHO) si a ramas demontata ...
Cand te vei intoarce in tara poate ne vom intalni si vom vedea ce e de facut.
In orice caz, am ajuns sa iau chestia asta dupa ce am vazut filmuletul ala cu loganul care consuma 2,7 l %. Nu stiu cum l-au facut aia, dar m-au pacalit bine de tot ...

Pentu toti: hai sa vorbim, dracului, despre o modalitate de a reduce consumul de carburant la 100 de km si nu despre cat de tampiti suntem unii sau altii ! Sau de naivi, sau de belicosi, sau de dracu' mai stie ce le da unora prin cap ! Nu ar fi mai productiv ?

De ce mama zmeilor trebuie sa ne sfadim noi din orice ?

Chiar nu putem sa construim nimic ?
Nici pentru noi ?





Tu confunzi principiul de functionare al unui autovehicul veritabil, autoturism, alimentat direct cu hidrogen, cu acea porcarie de instalatie artizanala numita HHO, iar primul Sarlatan ordinar care a pretins faptul ca acea instalatie artizanala montata pe un autoturism ar produce necesarul cantitativ-calitativ de hidrogen pentru reducerea procentuala al consumului de carburant conventional necesar functionarii motorului mac-mas, un smecheras numit Yull Brown.
Silviu,nu exista fizicieni, oameni de stiinta, sau ingineri care sa-i sustina aberantele declaratii ale sarlatanului negiob care a "inventat" aratizanala instalatie HHo.
Nu exista cercetari, date stiintifice si nici macar vreo poza sau prototip functional al unui autoturism care sa functioneze cu o asemenea porcarie de instalatie montata sub capota motoarelor mac-mas care sa fie certificata si patentata de vreun oficiu de inventii si marci al mapamondului,Silviu.
In capatana acelui sarlatan legile termodinamicii nu exista, iar ele, acele legi ne-o dovedesc foarte clar ca apa nu este un combustibil, ea nu arde, dar prin arderea intr-un motor clasic mac-mas a carburantilor clasici, prin tubulatura de evacuare a gazelor combustibile arse se elimina si vapori de apa, dar acest aspect nu se datoreaza in nici o masura si in nici un fel aportului de hidrogen pe care l-ar produce acel rahat cimbrat numit HHO.

Este necesar sa intelegi odata pentru todeauna:conform legilor in prezent acceptate de Fizica momentului, in desfasurarea procesului ,electroliza apei, se consuma o cantitate de energie cu mult mai mare decat cea rezultata in urma arderii gazelor( H-O ) iar acea instalatie artizanala este incapabila sa livreze unui motor mas-mac, o cantitate suficienta de hidrogen pentru a reusi sa-i diminueze consumul de carburant clasic / ciclu functionare,intr-un regim sau altul de reprize(turatii/min) imagineaza-ti ce cantitate de hidrogen ar trebui sa produca acea saracie de instalatie artizanala, pentru numai 1 minut de functionare al unui motor de 1,3-1,8 sau 2 l..la 1000 de rotatii. (1000r/min, evident) Poti calcula necesarul de hidrogen produs intr-un minut de acea saracie si apoi sa-l compari cu necesarul de amestec carburant clasic ars intr-un motor mas-mac de 2 l. la 1000r/ min?.. apoi sa-mi demonstrezi ca acest consum de carburant va fi redus prrocentual de acel volum, cantitate de hidrogen produs intr-un minut de acea faimoasa instalatie HHO ?

Tu ai impresia ca poti produce energie electrica cu o eoloana, apoi o sa bransezi grupul de acumulatori electrolitici , sau vreun condensator de mare capacitate, la acea saracie de instalatie -HHO- iar hidrogenul obtinut din acea porcarie consideri ca-l poti stoca in conditii de siguranta si apoi sa-l folosesti pentru a-ti alimenta injectorul centralei termice, eventual pentru a reduce consumul de butan gaz al centrale-i termice, daca asa ai gandit acest concept, atunci sa nu-ti fie cu suparare , consider ca este un concept naiv, cel putin, sorry!

Raporteaza abuz de limbaj
9am_1454

1051 mesaje
Membru din: 1/02/2013
Postat pe: 18 Februarie 2013, ora 12:48

Multumesc.
Am citit si cam asa mi se pare si mie.
Ma gandeam sa fac o eoliana dintr-un butoi de 200 l, verticala, cum am vazut la niste nemti intr-un filmulet pe youtube, sa antreneze un alternator auto la 12 Vcc, o baterie autoa in tampon, un invertor de 500 W care sa-mi alimenteze un panou radiant cu care sa incalzesc o camera. Daca merge as face cate unnul pentru fiecare din celelalte trei camere si inca unul pentru iluminat si televizoare.
Asta e realizabila ?
Zici ca sti unde stau ... atunci sti si ca bate vantul mai tot timpul.
Pe urma incep cu automatizarile: releu de minima tensiune, trecerea automata pe retea cand scade tensiunea, revenire cand bate vantul si merge jucaria .... chestii de genul asta pe care mi le pot face simplu cu bani putini sau deloc.
De asta ce zici ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

258 mesaje
Membru din: 13/02/2013
Postat pe: 18 Februarie 2013, ora 12:56

..daca vrei sa-ti confectionezi singur o eoliana verticala nu ai nevoie de butoi! 220 l.
vezi link:

www.bizrice.com/products/Vertical-Blade.html

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

258 mesaje
Membru din: 13/02/2013
Postat pe: 18 Februarie 2013, ora 13:19

vezi si asta:
webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:M1iYkIsppbcJ:www.t...

i.e. ieftin si bun.

www.tehno-shop.ro/+Panou+Fotovoltaic+80+W+Model+LC+80-12M_p7.html


si asta:

www.google.ro/search?q=Sonnenkollektoren&hl=ro&tbo=u&tbm=isch&so...



acum asta:


www.ecvv.com/product/1028865.html



opinii ?...apoi concept bisystemic pasiv+clasic, economic, diminuat cheltuieli 80%ptr agent termic si apa calda menajera, si ~50% cheltuieli e.electrica

Raporteaza abuz de limbaj
9am_1454

1051 mesaje
Membru din: 1/02/2013
Postat pe: 18 Februarie 2013, ora 14:12

Gata, nu mai scriu nimic.
Multumesc.
O sa vad eu ce fac cu butoiul meu de 200 litri si ce-am mai zis acolo.
Am batatorit toatea alea de mi le-ai trimis si multe altele de cand m-am gandit.
N-am bani pentru ce-mi trimiti tu.
Esti sau ai stilul lui Mytcor.
Tu nu prea intelegi ca eu cu salariul meu de cateva sute de euro, reusesc sa-mi tin zilele si nu prea imi mai ramane pentru investitii de genul celor la care ma trimiti tu.
Multumesc pentru sfaturi dar sunt inaplicabile pentru buzunarul meu.
poate de aceea cad prada smecherilor care imi vand tot felul de prostii ... cine stie.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

258 mesaje
Membru din: 13/02/2013
Postat pe: 18 Februarie 2013, ora 16:18

...inteleg, si tocmai de aceea ti-am postat cateva eoliene verticale al carui randament este satisfacator, dar poti construi o eoliana mai simpla avand un randament similar celor postate,din materiale refolosibie, am sa caut o schita deja patentata si pe care o poti realiza foarte repede simplu si ieftin daca tot nu renunti sa folosesti o eoliana.
...dar cat te costa un panou fotovoltaic, 600 lei, pe care poti sa le cumpari succesiv, o baterie formata din patru aseme fotovoltaice, iti inlocuiesc 2-3 eoliane care vor produce zgomot si nu te vor lasa noaptea sa dormi in liniste, de fapt, pentru un fotovoltaic iti este necesar un conjunctor disjunctor si un limitator tensiune, piese pe care rice autoturism le are incluse in insalatiile electrice pentru inarcat acumulatorul electrolitic.

...apoi, 1-2 panouri solare cu tuburi vidate, sau daca nu, clasice dar mai putin performante, pe care le poti confectiona singur, tot din materiale refolosibile.

...cel mai costisitor va fi recipientu termic (rezervor 5-7-10.000 litri) cu cat mai voluminos cu atat randamentul combinatiei sistemului pasiv-clasic sporeste si costurile se amortizeaza intr-o perioada de timp mai scurta.

...in fine, caut schita technica ptr. o eoliana simpla., ralizabila cu res. fin. minime.

sunt !...numai gabi spune ca n-as fi, iar atunci cand lipsesc toti venitii sunt eu! in perceptia,viziunea ei.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

258 mesaje
Membru din: 13/02/2013
Postat pe: 18 Februarie 2013, ora 16:34


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

258 mesaje
Membru din: 13/02/2013
Postat pe: 18 Februarie 2013, ora 16:49

...aici poti sa selectezi ceva convenabil tie.

www.freepatentsonline.com/result.html?sort=relevance&srch=top&qu...

Raporteaza abuz de limbaj
Marius_Moldoveanu_1

23 mesaje
Membru din: 7/08/2012
Postat pe: 18 Februarie 2013, ora 17:57

Ati trecut la eoliene si imi face impresia ca cel putin unul pe aici este multumit de directia asta. Se cer eforturi sa se poata sustine aberatia ca motoarele cu piston/biela- manivela pot functiona doar cu hidrocarburi sau alti combustibili prea exotici pentru a find luati in calcul. Ori ca hidrogenul are o solutie dar nu inca asa ca poftim la masina eco- elecyrica ( de fapt mai putin economia decat in diesel cu motorina bio). Se tot calculeaza necesarul de energie ca sa demonstreze ineficienta unui sistem de aditivare cu oxihidrogen fara sa se tina contact ca in realitate motorul de sub capota e mult sub conditia ideala a colii de hartie pe care se fac acele calcule iar regimurile variabile de exploatare maresc sansele unei combustii ideale. Aici acest gaz de electroliza aduce o schimbare in evolutia procesului chimic numit combustie. Proces care nici nu este necesar in final ...motoarele in cauza pot functiona cu un "carburant" exploziv care nu necesita combustie pentru a crea presiune la momentul oportun. Asa cum dealtfel erau pornite in aviatie cel putin!
Acel element exista si conversia e posibila iar productia la bord ma preocupa acum pe mine. Altii mai pregatiti ca mine si care ar putea rezolva problemele ce pot aparea mai repede decat imi ia mie sa le descoper au alte preocupari precum negatia. Din interes sau mai rau...degeaba, asa!



Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

258 mesaje
Membru din: 13/02/2013
Postat pe: 18 Februarie 2013, ora 20:05

@ Moldoveanu, observ ca ai abandonat amoniacul anhidru cat si biodieselul si o tot zgudui cu oxihidrogenul generat de acea saracie de instalatie HHO, mai baiatule, tu ai impresia ca esti extraterestru, vreun spirit sau vreo fantoma capabila sa pacaleasca ecu pentru a dicta sist. de-nnalta presiune sau de dozaj/element poma injectie pentru a trimite o cantitate mai mica de combustibil clasic catre un injector pentru ca ai intodus tu tevusca instalatiei HHO in galeria de admisie a motorului ?...esti naiv,n-ai sa reusesti decat sa introduci in cilindrii acel gaz hidrogenic care iti va oxida piesele intregului sistem, valve,scaune valve,ghiduri valve, si mai grav oxidarea segmentilor (piston)de etansare si raclare a uleiului de pe cilindrii motorului, eventual chiar cilindru motorului.
adica, set motor facut praf si pulbere.

amoniu anhidru nu-l faci tu, este facut demult, de altii, daca doresti o sa-ti pun la dispozitie datele cercetarilor pe aceasta tema, ok.am s-o fac.

expune problema in termeni si date clare si apoi te pot ajuta, calcule si toate cele, dar sa nu-mi postezi vreo prob absurda, sau date inepte, am s-o ignor!

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Februarie 2013, ora 20:13

Asta spuneam si eu ca motorul termic e terminat din cauza combustibilului dar si al complexitatii motorului.
Similar tehnicile cu casete audio fata de discuri si acum memorii pe siliciu.
Motorul termic ar mai putea fi tinut putin in viata de incercari cu H2, pina se vor lamuri ac e prea periculos si cu H2.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Februarie 2013, ora 20:19

Un motor electric poate fi pus direct pe axul rotilor. Pot fi folosite 2. Nu mai e nevoie nici de cutie de viteze.
Actionarea se poate face si electronic. Pur si simplu tastezi butoane
Volanul poate fi inlocuit ca la tramvai. Dar poate fi facuta automatizare totala. Soferul doar se uita. Mai e pina acolo.
Exista si motoare speciale extraplate, cu aceeasi putere, si greutate 1/4.
Varietatea masinilor electrice poate exploda, daca se renunta la nivel social la monopoluri.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Marius_Moldoveanu_1

23 mesaje
Membru din: 7/08/2012
Postat pe: 18 Februarie 2013, ora 21:47

@1535. Eu nu am sustinut amoniacul anhidru niciodata. Am studiat informatiile publice despre acest combustibil si nu ma incanta idea unui rezervor cu amonic lichid.
Eu, dar oricine poate dovedi ca ECU poate find "lamurit" sa lucreze si altfel decat a fost programat...in anume limite. Emulatoarele utilizate de instalatia de GPL asta fac! Cu acest gaz de electroliza si retardarea timpului de aprindere deschiderea injectoarelor s-a redus cu 5-10%. Cu apa din evacuare 15-20%.
Daca intr-adevar te pricepi si te cobori din minaretul de unde predici bazaconii poate ca te prinzi si atunci in loc sa dai din gura pui osul la treaba si ma ajuti sa descriem procesul in termeni care sa Il faca inteles si de altii ca tine cu mintea tulbure de intoxicatii academice. Nu eu am inventat acest proces..el a fost utilizat de prin '65 dar dupa stiinta mea nimeni nu a reusit sa inteleaga cum si ce sau a tacut din gura si o find profitat cumva de informatie.

Raporteaza abuz de limbaj
9am_1454

1051 mesaje
Membru din: 1/02/2013
Postat pe: 19 Februarie 2013, ora 10:58

De la: 9am_1535, la data 2013-02-18 20:05:50@ Moldoveanu, observ ca ai abandonat amoniacul anhidru cat si biodieselul si o tot zgudui cu oxihidrogenul generat de acea saracie de instalatie HHO, mai baiatule, tu ai impresia ca esti extraterestru, vreun spirit sau vreo fantoma capabila sa pacaleasca ecu pentru a dicta sist. de-nnalta presiune sau de dozaj/element poma injectie pentru a trimite o cantitate mai mica de combustibil clasic catre un injector pentru ca ai intodus tu tevusca instalatiei HHO in galeria de admisie a motorului ?...esti naiv,n-ai sa reusesti decat sa introduci in cilindrii acel gaz hidrogenic care iti va oxida piesele intregului sistem, valve,scaune valve,ghiduri valve, si mai grav oxidarea segmentilor (piston)de etansare si raclare a uleiului de pe cilindrii motorului, eventual chiar cilindru motorului.
adica, set motor facut praf si pulbere.

amoniu anhidru nu-l faci tu, este facut demult, de altii, daca doresti o sa-ti pun la dispozitie datele cercetarilor pe aceasta tema, ok.am s-o fac.

expune problema in termeni si date clare si apoi te pot ajuta, calcule si toate cele, dar sa nu-mi postezi vreo prob absurda, sau date inepte, am s-o ignor!


Asta s-a intamplat cu mototul meu; culbutori, axa cu came de la culbutori, peste o mie de euro m-a mai costat sa-l restaurez ... dar si-au dat unii cu parerea ca n-ar fi de acolo. Aia de la reprezentanta mi-au zis sa stau dracului la un loc cu rahatul ala si sa las motorul cum l-a facut nemtul ...
Aci ai perfecta dreptate !

Iti vine greu daca esti mai putin agresiv ?
Ce ai de trebuie sa dai si din copite cand chiar ai dreptate ?
Moldoveanu spune punctul lui de vedere, tu pe al tau.
Noi astia, gura-casca, din dezbatere, vedem noi care le are ...
Nu esti prost, ai ceva de zis ... zici bine, de ce trebuie sa te ... pe tine nu te inteleg.
Si daca ne-ai considera chiar niste prosti sadea ... de ce -ti mai bati capul cu prostii.

M-au uitat pe sugestiile tale cu panourile solare voltaice. Cand o sa am bani o sa revad.
Multumesc pentru sfat cu privire la zgomot. Am unde s-o amplsez mia departe sa nu ma deranjeze si dupa ce o fac pe prima, imi dau seama si cum e cu zgomotul ...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

258 mesaje
Membru din: 13/02/2013
Postat pe: 19 Februarie 2013, ora 11:53


...asa-s io, paricopitat la o adica.

...poi cum sa nu dau din copite cand sesizez ca el vrea sa faca ceva dar nu stie din ce, chestia expusa se vrea a fi un catalizator care sa-i disloce rapid molecula H2O,

...de aceea i-am sugerat a-si posteze problema, sa vedem ce si unde s-a blocat cu rezolvarea, solutionarea experimentului pentru a obtine ceea ce isi doreste, rapida dislocare moleculara in vederea cresterii productiei de H pe unitatea de timp efectiv-functional, vrea un "catalizator" obtinut din grupa amoniu,numai ca... tanti chimia, prin definite, il contrazice !...iar el tot incearca, si incearca....doar-doar o pacali-o, asa cum doreste sa pacaleasca ecu sa-u lambda cu emulatorul pentru a determina ac injector sa-si reduca cursa cu 15%, spune dansul, dar l-asintreba : chiar daca ar reusi acest aspect, ce s-ar intampla, efectul ar fi :...xxx ?br />
... in fine hai sa vedem ce ne prezinta @ Moldoveanu.

Raporteaza abuz de limbaj
Marius_Moldoveanu_1

23 mesaje
Membru din: 7/08/2012
Postat pe: 19 Februarie 2013, ora 13:58

Eu ce aveam de spus asa cu titlu informativ.
Daca e dovedit ca motorul ala s-a defectat de la instalarea sistemului ala de ada zis HHO e pentru mine prima data cand aud de asa ceva. O find tras electrolit daca e asa! Si mu poti acuza producatorul ...desi cu bidoanele alea de, PE te astepti la orice!
Despre ce fac eu nu a citit nici unul din domniile voastre ce am scris, dupa parerile exprimate! Asa ca la ce sa mai astept...eu imi vad de treaba...aici doar se barfeste
..ca prin multe alte forumuri inclusiv pompos anumite HHO - de unde am fost interzis ca sustineam o blasfemie pentru ei: HHO nu exista. ..oxihidrogenul are efect daca e insotit de vapori de apa si fara un tuning pe motor rexultatele se restrang la o anume fereastra unde debitul de gaz este corelat cu turatia, sarcina si eficienta intregului ansamblu - care sta in fizica cunoscuta . Anomaliile raportate veridic provin din electroliza apei alcaline ionizata anterior...barbotarea primei "sarje" de gaz in a doua celula sau o anume constructie produce vapori de apa oxigenata etc.
Motorul cu hidrogen nu are sanse dar combinatia azot hidrogen este viabila si la indemana ...nu face chimia ce crezi dumneata...ca-ti uita-i matricola..ma scuzi ...am o varsta la care apelativul " mai baiatule" ma maguleste!
De misto sunt bun si eu dar ma abtin ca nu me cunoastem.
Cu Silviu am vorbit si ne-am vazut dar diagnoza din China nu fac! Cu cateva exceptii toate instalarile facute au dat un rezultate desi sub valorile cu cars se faldsc unii producatori...care cumpara din China tot sistemul si apoi urmares. Forumurile

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

258 mesaje
Membru din: 13/02/2013
Postat pe: 19 Februarie 2013, ora 14:48

...te-am invitat sa-ti postezi problema, @Moldoeanu, ce te retine !?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

258 mesaje
Membru din: 13/02/2013
Postat pe: 19 Februarie 2013, ora 22:37

....!?!?!?!?!????????????? @Moldoeanu ?????????????

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

258 mesaje
Membru din: 13/02/2013
Postat pe: 20 Februarie 2013, ora 19:33

mmmmmda !...pseudo-inventatorii fug,... atat de repede o fac incat le-ating calcaiele de tururi. ok.
...am sa incropesc un referat rezumativ depre hidrogen, aminia, biocarburaniti, c. sintetici, ammonia, hidrogen, vreific disponibilitate timp si....

Raporteaza abuz de limbaj
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 20 Februarie 2013, ora 19:52

Intrebare: ce sa caute NH3 in motorul ce functioneaza cu H2O? Din cate stiu eu, hidroliza apei se face cu ajutorul electrozilor. De aceea nu inteleg ce ar face amoniacul?

H2O +NH3-----> NH4+OH.......

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Marius_Moldoveanu_1

23 mesaje
Membru din: 7/08/2012
Postat pe: 21 Februarie 2013, ora 06:15

Domnilor, nu ne cunoastem si ma abtin!
1. Eu am cinci brevete de inventie - patru aplicate si sa dea Domnul sa nu le vedeti misunand prin ograda!
2. Hidrogenul nu este un carburant mai bun ca petrolul din anume puncte de vedere!! Are belele lui si actualmente nu pare sa tina pasul cu cerintele pietei auto.
3. Asa zisul HHO este bun el ca decalamineaza motorul dar primele - eventual incredibile - rezultate in economie vin din carbonul acumulat si apoi se reduc la o aprindere corecta iar daca gazul in sine este insotit si de vapori de apa - lipsiti de electrolit- se mai adauga si asta.
Cu retardarea aprinderii se poate ajunge la valori de 10-15% economie fata de situatia anterioara si 3-5% fata de teoreticul consum dat de fabricant.
3. Legatura N-H este cea mai favorabila ca inlocuitor de C-H
Cum se face e alta poveste unde oricata stiinta are cineva daca ii lipseste viziunea si nu experimenteaza probabil nu va face dacat sa dea din gura din ce a invatat de la altii.
Nu vad un merit in memorarea unor date si teorii sau formule si insiruirea lor ca dovada a cunoasterii!

Reactia completa care poate face apa un "combustibil " este
N2+O2+H2O= NH4NO3+ O2 + H2O.

Deflagratia azotatului de amonia este comparabila cu cea a combustibilului "clasic" dar rezultatul este N2 si H2O - cu eventual NOx .

Daca nici de aici a nu priceput cineva ceva ..asta este...faceti referate...e mai bine dacat sa faceti misto!
Eu chiar am nevoie de ajutor sa explic ce si cum nu sa il pun in practica!
Merge si fara referate!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

258 mesaje
Membru din: 13/02/2013
Postat pe: 21 Februarie 2013, ora 13:44


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

258 mesaje
Membru din: 13/02/2013
Postat pe: 21 Februarie 2013, ora 13:45

De la: Marius_Moldoveanu_1, la data 2013-02-21 06:15:26Domnilor, nu ne cunoastem si ma abtin!
1. Eu am cinci brevete de inventie - patru aplicate si sa dea Domnul sa nu le vedeti misunand prin ograda!
2. Hidrogenul nu este un carburant mai bun ca petrolul din anume puncte de vedere!! Are belele lui si actualmente nu pare sa tina pasul cu cerintele pietei auto.
3. Asa zisul HHO este bun el ca decalamineaza motorul dar primele - eventual incredibile - rezultate in economie vin din carbonul acumulat si apoi se reduc la o aprindere corecta iar daca gazul in sine este insotit si de vapori de apa - lipsiti de electrolit- se mai adauga si asta.
Cu retardarea aprinderii se poate ajunge la valori de 10-15% economie fata de situatia anterioara si 3-5% fata de teoreticul consum dat de fabricant.
3. Legatura N-H este cea mai favorabila ca inlocuitor de C-H
Cum se face e alta poveste unde oricata stiinta are cineva daca ii lipseste viziunea si nu experimenteaza probabil nu va face dacat sa dea din gura din ce a invatat de la altii.
Nu vad un merit in memorarea unor date si teorii sau formule si insiruirea lor ca dovada a cunoasterii!

Reactia completa care poate face apa un "combustibil " este
N2+O2+H2O= NH4NO3+ O2 + H2O.

Deflagratia azotatului de amonia este comparabila cu cea a combustibilului "clasic" dar rezultatul este N2 si H2O - cu eventual NOx .

Daca nici de aici a nu priceput cineva ceva ..asta este...faceti referate...e mai bine dacat sa faceti misto!
Eu chiar am nevoie de ajutor sa explic ce si cum nu sa il pun in practica!
Merge si fara referate!



..testeaza diferite ph-uri, in functie de acest aspect o sa impingi reactia intr-o zona dorita, L,orR

Raporteaza abuz de limbaj
Musetel

9787 mesaje
Membru din: 4/04/2012
Postat pe: 21 Februarie 2013, ora 15:29

Acum imi este mai clar. Este vorba de nitratul de amoniu (azotatul de amoniu).

La incalzire puternica, azotatul de amoniu se descompune in diazot, oxigen si apa. Azotul fiind oxidat, se explica puterea exploziei, transformandu-se in gaz.

Motorul pe apa ne ajuta sa economisim banuti frumosi . .....cand alimentam.

Raporteaza abuz de limbaj
''Dacã ar trebui sã scriu o carte de moralã, primele 99 de pagini le-aº lãsa goale ºi pe a o suta aº scrie: "Existã o singurã datorie. Aceea de a iubi"". Albert Camus ''CONSTIINTA este marturia si dovada prezentei incontestabile a lui DUMNEZEU in OM ! '' Musetel deea ''Si tu diffères de moi, mon frère, loin de me léser, tu m'enrichis.'' Antoine de Saint Exupéry
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului HHO
Mergi la: