back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce trebuie safaca un popor cind are conducatori incompetenti

 


 
Pagini: << 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 >> Sari la pagina:
 
9am243736

2704 mesaje
Membru din: 19/11/2010
Postat pe: 22 Martie 2011, ora 16:10

De la: gabigabi, la data 2011-03-22 16:03:04 @786- mda, se-ntimpla ceva cu postarile tale ! te-am citat ca sa-ti ramina postarea si sa nu dispara si ,desi mi se spune ca am postat cu succes , Nu apare-n pagina !
am vrut doar sa-ti dau dreptate, pe ici -pe colo ,prin partile esentiale, dar sa-ti si spun ca Taranul ala pe care-l Idealizezi tu, a Disparut demult !



eu am incercat sa-i raspund la comentariu si nu-mi afiseaza comentariul, ceva nu-i in regule, este un cuvant trecut la periculoase...



gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Martie 2011, ora 16:17

De la: 9am243736, la data 2011-03-22 16:10:39
De la: gabigabi, la data 2011-03-22 16:03:04 @786- mda, se-ntimpla ceva cu postarile tale ! te-am citat ca sa-ti ramina postarea si sa nu dispara si ,desi mi se spune ca am postat cu succes , Nu apare-n pagina !
am vrut doar sa-ti dau dreptate, pe ici -pe colo ,prin partile esentiale, dar sa-ti si spun ca Taranul ala pe care-l Idealizezi tu, a Disparut demult !



eu am incercat sa-i raspund la comentariu si nu-mi afiseaza comentariul, ceva nu-i in regule, este un cuvant trecut la periculoase...



si nu mai baga texte lungi...ia-o si tu pe bucatele !

Raporteaza abuz de limbaj
9am207786

153 mesaje
Membru din: 1/07/2010
Postat pe: 22 Martie 2011, ora 16:19

Pai cand incepe ca roman sa scrii din Eminescu - sigur ca esti incadrat la "utilizare de cuvinte periculoase"

Ca nu-i cu "naspa", "OK" si alte onomatopee

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Martie 2011, ora 16:21

frumos- frumos si, confirm : sunt copil de bucuresti si n-am nici rude la tara si totusi acum , mai spre batrinete, ma cheama si pe mine dorul de pamint.....deh, radacinile sunt adinci si-i de bine !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Martie 2011, ora 16:24

De la: 9am207786, la data 2011-03-22 16:19:55Pai cand incepe ca roman sa scrii din Eminescu - sigur ca esti incadrat la "utilizare de cuvinte periculoase"

Ca nu-i cu "naspa", "OK" si alte onomatopee


nu exagera, ca nu Patapievici e adm. forumului ca sa ti-l taie pe Eminescu, el e dir. I.C.R ....

Raporteaza abuz de limbaj
9am207786

153 mesaje
Membru din: 1/07/2010
Postat pe: 22 Martie 2011, ora 16:36

Vai de capul nostru ca natie.

Cand vad un Patapievici cu papion la gat, sau un alt maimutoi de teapa lui - aparand la televizor - umflat de orgoliu si emfaza, discutand savant despre diverse subiecte "culturale" - imi vine acru in gura.

Astia sunt la fel ca si politicienii - nu reprezinta pe nimeni.

Daca citim Eminescu, Arghezi, Toparceanu si altii - regasim in ei filosofia simpla, frumoasa si profunda a taranului roman.

Astia de la televizor de astazi sunt niste basici umflate cu gaz urat mirositor, ca sa ma exprim decent. Pe deasupra alearga dupa titluri. Si se mai exprima si despre valorile neamului.

Cum e sa te cheme Patapievici - sa fi un zero barat - dar "intelectual cu vederi occidentale" si sa iti dai cu parerea despre Eminescu???? E strigator la cer.

Vine NIMENI si incepe sa isi dea cu parerea despre diverse lucruri. Culmea - opere de valoare lasate de altii - ROMANI ADEVARATI.

Vin tot felul de nulitati la televizor sa ne spuna ce destepti si culti sunt si cum au fost ei persecutati de PCR si Securitate inainte de 1989.

Ce as vrea sa vad lista (nu dosarele) cu cei racolati de serviciile secrete straine... Ca de circul cu Securitatea, m-am saturat.

Sa vedem si vanzatorii de tara!!! Dar cu toata presa libera si democratia din tara asta, nu am auzit nici macar un sigur jurnalist sa faca o emisiune pe tema asta.

In schimb se tot bate saua cu securitatea si regimul comunist... de 20 de ani.

Cumlea e ca nici comunistii si nici securistii "aia rai" nu au patit absolut nimic. O duc bine mersi. Cui foloseste toata abureala asta???

Raporteaza abuz de limbaj
9am207786

153 mesaje
Membru din: 1/07/2010
Postat pe: 22 Martie 2011, ora 16:39

Chiar de pe vremea lui, spunea Eminescu:

Ai nostri tineri la Paris invata
La gat cravata cum se face nodul
Si-apoi ne vin de fericesc norodul
Cu mintea lor de oaie creata

Din pacate Eminescu si Caragiale sunt azi mai actuali decat pe vremea lor

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Martie 2011, ora 16:41

cum cui foloseste ? LOR : " la vremuri noi, tot noi " !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Martie 2011, ora 16:43

De la: 9am207786, la data 2011-03-22 16:39:11Chiar de pe vremea lui, spunea Eminescu:

Ai nostri tineri la Paris invata
La gat cravata cum se face nodul
Si-apoi ne vin de fericesc norodul
Cu mintea lor de oaie creata

Din pacate Eminescu si Caragiale sunt azi mai actuali decat pe vremea lor



si totusi tinerii - unii dintre ei- veniti de la Paris, ne-au scos din salvari !

Raporteaza abuz de limbaj
9am207786

153 mesaje
Membru din: 1/07/2010
Postat pe: 22 Martie 2011, ora 16:45

Aiurea. E menita sa faca dihonie in popor, sa ne sfasiem intre noi, ca adevaratii hoti sa isi vada linistiti de treaba.

Politicienii si ei, fac parte din decor.
Hotii sunt un etaj mai sus.

(De exemplu - in evenimentele din 1989, vizibili pentru popor cel mai sus, au fost Iliescu, Brucan, Stanculescu, Roman. Dar mai sus de ei, cine a fost??? Oricum, nu s-au dus la TVR sa vorbeasca multimii si probabil ca nu-i vom stii)

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Martie 2011, ora 16:47

....iar Papionul lui Patapievici e un fals ordinar, caci el ii pupa dreapta tatucului de la Cotroceni, ceea ce e normal la urma -urmei : e doar fiul tatalui sau si stie ce-nseamna disciplina de partid !

Raporteaza abuz de limbaj
9am207786

153 mesaje
Membru din: 1/07/2010
Postat pe: 22 Martie 2011, ora 16:48

De la: gabigabi, la data 2011-03-22 16:43:22
si totusi tinerii - unii dintre ei- veniti de la Paris, ne-au scos din salvari !


Stai ca nu inteleg... Noi eram in salvari (masina salvarii presupun - probabil noi fiind acolo bolnavi sau accidentati) --- si tinerii aia de la Paris, ne-au scos din salvari??? Nu inteleg sensul... poti formula in limba romana???

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Martie 2011, ora 16:49

De la: 9am207786, la data 2011-03-22 16:45:35Aiurea. E menita sa faca dihonie in popor, sa ne sfasiem intre noi, ca adevaratii hoti sa isi vada linistiti de treaba.

Politicienii si ei, fac parte din decor.
Hotii sunt un etaj mai sus.

(De exemplu - in evenimentele din 1989, vizibili pentru popor cel mai sus, au fost Iliescu, Brucan, Stanculescu, Roman. Dar mai sus de ei, cine a fost??? Oricum, nu s-au dus la TVR sa vorbeasca multimii si probabil ca nu-i vom stii)


ei vezi de ce e bine sa citezi postarea la care dai raspunsul ? la ce ai spus tu " AIUREA" , ca nu inteleg ce -ai vrut sa spui ?

Raporteaza abuz de limbaj
9am207786

153 mesaje
Membru din: 1/07/2010
Postat pe: 22 Martie 2011, ora 17:06

Gabi, poti face un exercitiu simplu, te rog?

Intra pe wikipedia si citeste perioada fanariota (citeste de la domnia lui Constantin Brancoveanu si dupa aia ce a mai urmat pana pe la 1859) - mai mult de 3 ore nu iti ia.

O sa constanti ca incepand de pe la 1800, in tara tot au intrat rusii (armata tarista) sa faca ordine - si intrau cu regularitate cam 1 data la 5 ani. Tot asa intrau si austriecii (armata imperiala) si otomanii.

Sa puna ordine in principate (adica sa isi reimparta influenta si beneficiile) --- foarte similar cu ce se intampla azi in Libia.

In contextul asta trebuie vazut modul in care Franta/Parisul a ajutat la formarea unui grup de intelectuali in Romania si interesele pe care Franta si le dorea reprezentate in principatele romane.

In secolul 19, Europa (Franta, Germania, Austria) cautau fiecare in functie de prorpiile interese "O SOLUTIE" pentru principate - ca contrapondere pentru interesele otomane si rusesti infipte adanc in aceasta parte a balcanilor.

Dupa ce am citit materialul publicat pe wilkipedia, am realizat ca ce am invatat la scoala in materie de istoria Romaniei - se opreste undeva pana pe vremea lui Mihai Viteazu. Incepand cu perioada fanariota, si pana azi, totul a fost prezentat foarte sumar si departe de realitatile din Romania. Nu au fost prezentate nicicum interesele majore ale Rusiei, Austriei, Germania sau Frantei in principate (asta in istoria predata inainte de 1990, fiindca nu stiu ce manuale sunt azi)

Practic singurii "dusmani/adversari" pe care i-am invatat la scoala sunt turcii. Restul e prezentat foarte estompat.

De asta ramai un pic blocat, cand vezi emisiuni TV in care se vorbeste documentat despre asasinarea lui Eminescu - la anumite indicatii venite de la Viena.

Chiar asa socant nu cred ca este. O astfel de indicate mai venise cu aprox 300 de ani inainte si il viza pe Mihai Viteazu.

Daca am avea puterea sa vedem ce vin din afara tarii - si din est si din vest - poate am intelege sa ne tragem seva din filonul acestui neam Romanesc si sa nu mai cautam solutii de import de la toti veneticii

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Martie 2011, ora 17:07

De la: 9am207786, la data 2011-03-22 16:48:26
De la: gabigabi, la data 2011-03-22 16:43:22
si totusi tinerii - unii dintre ei- veniti de la Paris, ne-au scos din salvari !


Stai ca nu inteleg... Noi eram in salvari (masina salvarii presupun - probabil noi fiind acolo bolnavi sau accidentati) --- si tinerii aia de la Paris, ne-au scos din salvari??? Nu inteleg sensul... poti formula in limba romana???


ai zis de critica adusa de Eminescu tinerilor ce veneau de la Paris.... si eu am spus ca datorita lor am iesit din SALVARI ..... despre salvarii turcesti vorbesc si Romania a devenit prin stradania lor , o tara europeana, caci prin pasoptisti am facut acest salt civilizator !

Raporteaza abuz de limbaj
9am207786

153 mesaje
Membru din: 1/07/2010
Postat pe: 22 Martie 2011, ora 17:21

Sper sa nu confunzi - sau altii sa nu confunde...

Pasoptistii astia, erau niste romani, verzi ca bradul. Romani adevarati. S-au dus la Paris sa se pregateasca penrtu neatarnarea tarii. Dar asta era pe la 1800 si ceva.

Si Eminescu a studiat in Austria si Germania - dar in folosul tarii.

Din pacate, azi, cei care vin de la Paris sau din alte parti, nu prea lupta pentru neatarnarea tarii. Sau n-am vazut eu asta. Din ce s-a vazut - arata ca sunt in simbria altora si servesc interese straine acestei tari.

Concluzia mea e ca esential este cat de roman esti. Nu unde te-ai dus... Ci cum te-ai intors de acolo.

Asa si Ceausescu a facut armata in URSS la Frunze. Dar a fost roman - cu bunele si cu rele lui. Nu l-a putea califica drept un agent pregatit de Moskova sa preia puterea in Romania si sa apese pe butoanele pe care doresc rusii. In privinta lui Iliescu, nu pot sa mai fac aceleasi afirmatii...

In 1987 - ne-au scos sa-l intampinam pe Gorbaciov cand trecea cu masina cu Ceausescu. Si se auzise ca a venit sa-l inlocuiasca pe Ceausescu cu un vechi coleg de scoala de la Moskova.

Era in 1987. Nu am auzit de nici un nume. In decembrie 1989 a fost prima data cand am auzit de Ion Iliescu (aveam 17 ani si nu stiam nimic despre politica)

"Dizidentii" sustinuti fie de America fie de URSS nu seamana de loc cu pasoptistii care au fost fondatorii statului Roman.
Si acolo sunt multe neclaritati. Un Cuza sau Balcescu au murit departe de tara. Carol a intrat in tara nu tocmai la lumina zilei. Foarte multe jocuri si noi avem putine informatii. In cancelariile occidentale sunt in sertare la pastrare diverse arhive - care ne privesc direct.

In timp ce ne batem cu pumnii despre libertate si democratie - occidentul la care ne curg balele, stie mai bine ca noi, cum au fost aranjate lucrurile in partea asta de europa de vreo 1000 de ani.

Ar trebui sa fim mai ponderati.


Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Martie 2011, ora 17:37

pffff, dar ce patimas esti ....se vede ca esti tinar ! eu ti-am raspuns fix la critica adusa de Eminescu prin poezia citata de tine si ca sa nu cadem in pacatul generalizarii : se-ntorc tineri scoliti p'afara, acasa ,dar nu prea e loc ptr. ei....inca nu traim intr-o meritocratie si nici nu prea cred ca vom mai trai vreodata ....sunt atitea beizadele ce trebuiesc puse pe colo-pe colo si pe bani multi, incit .....eh ! mi-e cam sila !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Martie 2011, ora 17:55

De la: 9am207786, la data 2011-03-22 17:21:18Sper sa nu confunzi - sau altii sa nu confunde...

Pasoptistii astia, erau niste romani, verzi ca bradul. Romani adevarati. S-au dus la Paris sa se pregateasca penrtu neatarnarea tarii. Dar asta era pe la 1800 si ceva.

Si Eminescu a studiat in Austria si Germania - dar in folosul tarii.

Din pacate, azi, cei care vin de la Paris sau din alte parti, nu prea lupta pentru neatarnarea tarii. Sau n-am vazut eu asta. Din ce s-a vazut - arata ca sunt in simbria altora si servesc interese straine acestei tari.

Concluzia mea e ca esential este cat de roman esti. Nu unde te-ai dus... Ci cum te-ai intors de acolo.

Asa si Ceausescu a facut armata in URSS la Frunze. Dar a fost roman - cu bunele si cu rele lui. Nu l-a putea califica drept un agent pregatit de Moskova sa preia puterea in Romania si sa apese pe butoanele pe care doresc rusii. In privinta lui Iliescu, nu pot sa mai fac aceleasi afirmatii...

In 1987 - ne-au scos sa-l intampinam pe Gorbaciov cand trecea cu masina cu Ceausescu. Si se auzise ca a venit sa-l inlocuiasca pe Ceausescu cu un vechi coleg de scoala de la Moskova.

Era in 1987. Nu am auzit de nici un nume. In decembrie 1989 a fost prima data cand am auzit de Ion Iliescu (aveam 17 ani si nu stiam nimic despre politica)

"Dizidentii" sustinuti fie de America fie de URSS nu seamana de loc cu pasoptistii care au fost fondatorii statului Roman.
Si acolo sunt multe neclaritati. Un Cuza sau Balcescu au murit departe de tara. Carol a intrat in tara nu tocmai la lumina zilei. Foarte multe jocuri si noi avem putine informatii. In cancelariile occidentale sunt in sertare la pastrare diverse arhive - care ne privesc direct.

In timp ce ne batem cu pumnii despre libertate si democratie - occidentul la care ne curg balele, stie mai bine ca noi, cum au fost aranjate lucrurile in partea asta de europa de vreo 1000 de ani.

Ar trebui sa fim mai ponderati.



ma scuzi : chestia cu ce tinar esti, nu-i un repros...e un pic de admiratie....un pic de regret....
si care-i concluzia la postarea asta a ta ? ca, mai Niciodata - deci cu putine exceptii - noi Nu am avut conducatori competenti care sa fi pus mai presus de viata lor, TARA si interesul neamului romanesc !

Raporteaza abuz de limbaj
pascu08_yahoo_com

1522 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Postat pe: 22 Martie 2011, ora 18:02

De la: 9am207786, la data 2011-03-22 16:39:11Chiar de pe vremea lui, spunea Eminescu:

Ai nostri tineri la Paris invata
La gat cravata cum se face nodul
Si-apoi ne vin de fericesc norodul
Cu mintea lor de oaie creata

Din pacate Eminescu si Caragiale sunt azi mai actuali decat pe vremea lor


Sa nu cumva sa privesti aceste scursori ale natiei romane /FILOZOFFII/ de azi sint de fapt niste PUPINCURISTI fara caracter si natie/ ar vinde si pe mama sa penru ceva olite de noate sa poata linge/
TRAIASCA PUPINCURISMUL/

Raporteaza abuz de limbaj
9am207786

153 mesaje
Membru din: 1/07/2010
Postat pe: 22 Martie 2011, ora 18:39

De la: 9am104796, la data 2011-03-22 18:02:49
De la: 9am207786, la data 2011-03-22 16:39:11Chiar de pe vremea lui, spunea Eminescu:

Ai nostri tineri la Paris invata
La gat cravata cum se face nodul
Si-apoi ne vin de fericesc norodul
Cu mintea lor de oaie creata

Din pacate Eminescu si Caragiale sunt azi mai actuali decat pe vremea lor


Sa nu cumva sa privesti aceste scursori ale natiei romane /FILOZOFFII/ de azi sint de fapt niste PUPINCURISTI fara caracter si natie/ ar vinde si pe mama sa penru ceva olite de noate sa poata linge/
TRAIASCA PUPINCURISMUL/


E corect ce ai spus, cu observatia ca pupincuristii despre care vorbesti nu sunt nicicum niste filosofi. Sunt doar niste nesimtiti de CARCOTASI si OPORTUNISTI.

Filosoful este un intelept, care propaga liniste, intelesuri profunde si adevaruri simple. Filosoful este un om al pacii. Un om cu mintea limpede si trezita. E un om care cauta adevarul, nu pricini cu altii.

Cei despre care ai vorbit sunt niste orgolii umflate cu pompa, niste carcotasi teatralisti - niste farisei. Mult teatru, mult caz de nimic si aratat cu degentul catre altii - singura metoda prin care se pot aduce in atentie pe sine.

Or sã vie pe-a ta urmã în convoi de-nmormântare,
Splendid ca o ironie cu priviri nepãsãtoare...
Iar deasupra tuturora va vorbi vrun mititel,
Nu slãvindu-te pe tine... lustruindu-se pe el
Sub a numelui tãu umbrã. Iatã tot ce te aºteaptã.
Ba sã vezi... posteritatea este încã ºi mai dreaptã.

Neputând sã te ajungã, crezi c-or vrea sã te admire?
Ei vor aplauda desigur biografia subþire
Care s-o-ncerca s-arate cã n-ai fost vrun lucru mare,
C-ai fost om cum sunt ºi dânºii... Mãgulit e fiecare
Cã n-ai fost mai mult ca dânsul. ªi prostatecele nãri
ªi le umflã oriºicine în savante adunãri
Când de tine se vorbeºte. S-a-nþeles de mai nainte
C-o ironicã grimasã sã te laude-n cuvinte.
Astfel încãput pe mâna a oricãrui, te va drege,
Rele-or zice cã sunt toate câte nu vor înþelege...
Dar afarã de acestea, vor cãta vieþii tale
Sã-i gãseascã pete multe, rãutãþi ºi mici scandale -
Astea toate te apropie de dânºii... Nu lumina
Ce în lume-ai revãrsat-o, ci pãcatele ºi vina,
Oboseala, slãbiciunea, toate relele ce sunt
Într-un mod fatal legate de o mânã de pãmânt;
Toate micile mizerii unui suflet chinuit
Mult mai mult îi vor atrage decât tot ce ai gândit.



Raporteaza abuz de limbaj
9am207786

153 mesaje
Membru din: 1/07/2010
Postat pe: 22 Martie 2011, ora 18:49

Ce frumos le-a spus pe toate in versuri Eminescu!

Mare dreptate a avut. Eu him-am blocat cand la biblioteca din Bucuresti (Dales) nu am gasit decat 3 volume cu opera completa Eminescu. In schimb abia mai stateau in picioare stivele de Harry Poter.

Mare blestem a cazut pe neamul Romanesc... Banul face si desface. Cine sa-l publice pe Eminescu?? Ca e mai benefic la buzunar sa promovezi Harry Poter. Dar pentru cultura Romana, asta e echivalent cu o crima.

Ultima carte "cea mai noua" publicata despre Eminescu, este cea cu scrisorile lui adresate Veronicai Micle.

Cata dreptate a avut omul asta! Posteritatea nu-l aprecieaza pentru poezii, fiindca omul e de mare valoare!

E preferabil sa-l coboare pe Eminescu, banalizandu-l cu scrisori de amorez. Si el Eminescu, a fost tot un om. Manca, dormea, etc. Dar mintea lui a fost geniala, iar inima si sufletul de MARE ROMAN si a luptat pentru ROMANIA!!! Dar asta se da de-o parte si vor sa ni-l prezinte ca pe amorezul oarcare -- "latura foarte umana" a lui Eminescu.

Sa-l cinstim pe Eminescu prin ceea ce s-a facut remarcat. Geniul si simtirea profund romaneasca. Acolo sa-l avem in inima. Nu sa-l aducem pe terenul moale al vietii omului de rand - unde sa-l vedem asa "un oarecare".

DE CE SE DORESTE BANALIZAREA LUI EMINESCU? Sau ministrul invatamantului de acum cativa ani, care a propus sa-l scoatem din cartea de Limba Romana.

Ce or avea cu poporul Roman???

Raporteaza abuz de limbaj
9am207786

153 mesaje
Membru din: 1/07/2010
Postat pe: 22 Martie 2011, ora 19:06

De la: gabigabi, la data 2011-03-22 17:55:25
ma scuzi : chestia cu ce tinar esti, nu-i un repros...e un pic de admiratie....un pic de regret....
si care-i concluzia la postarea asta a ta ? ca, mai Niciodata - deci cu putine exceptii - noi Nu am avut conducatori competenti care sa fi pus mai presus de viata lor, TARA si interesul neamului romanesc !


Imi pare rau ca ne consideram noi mai prosti ca altii. In schimb acolo unde e cazul, nu vrem sa vedem cum "ne ajuta" altii - dandu-ne la temelie, sau incurajandu-ne chiar pe noi sa ne dam la temelie.

Avem si noi propria parte de vina - nu spun ca strainii sunt vinovati pentru bubele noastre. Dar si noi prea ne inchinam repede la porti straine.

Conducatori buni am avut si noi. Poate in aceeasi proportie in care au avut si altii. Vi se pare un Sarkozy, Berlusconi sau Bush Jr. prea grozavi???

Sa nu credem noi ca la noi e grozavia de pe lume. Suntem acum intr-un moment in care jigodiile, oportunistii si carcotasii sunt sus pe val - dar va trece si valul asta. In tara asta s-a construit mult (nu ma refer la vile) - si se va mai construi, cand vom scapa de capuse.

Valul care vine de la scoli din afara --- e ca intotdeauna. Unii cu cartoabe luate pe bani si altii care au creier, constiinta si care n-au uitata sa fie romani. Asta va fi totdeauna.

Am trait noi vremuri cand faceau unii facultatea si dupa aia liceul si cred ca vom mai trai, la cati analfabeti vor fi in tara asta. Sper sa nu "ne desfinteze" baietii "destepti" tara, ca vad ca boul de Boc face ce i se dicteaza si inchide spitalele. Decimeaza politia. Sa speram ca nu sparge tara.

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Martie 2011, ora 19:10

De la: 9am207786, la data 2011-03-22 18:49:44Ce frumos le-a spus pe toate in versuri Eminescu!

Mare dreptate a avut. Eu him-am blocat cand la biblioteca din Bucuresti (Dales) nu am gasit decat 3 volume cu opera completa Eminescu. In schimb abia mai stateau in picioare stivele de Harry Poter.

Mare blestem a cazut pe neamul Romanesc... Banul face si desface. Cine sa-l publice pe Eminescu?? Ca e mai benefic la buzunar sa promovezi Harry Poter. Dar pentru cultura Romana, asta e echivalent cu o crima.

Ultima carte "cea mai noua" publicata despre Eminescu, este cea cu scrisorile lui adresate Veronicai Micle.

Cata dreptate a avut omul asta! Posteritatea nu-l aprecieaza pentru poezii, fiindca omul e de mare valoare!

E preferabil sa-l coboare pe Eminescu, banalizandu-l cu scrisori de amorez. Si el Eminescu, a fost tot un om. Manca, dormea, etc. Dar mintea lui a fost geniala, iar inima si sufletul de MARE ROMAN si a luptat pentru ROMANIA!!! Dar asta se da de-o parte si vor sa ni-l prezinte ca pe amorezul oarcare -- "latura foarte umana" a lui Eminescu.

Sa-l cinstim pe Eminescu prin ceea ce s-a facut remarcat. Geniul si simtirea profund romaneasca. Acolo sa-l avem in inima. Nu sa-l aducem pe terenul moale al vietii omului de rand - unde sa-l vedem asa "un oarecare".

DE CE SE DORESTE BANALIZAREA LUI EMINESCU? Sau ministrul invatamantului de acum cativa ani, care a propus sa-l scoatem din cartea de Limba Romana.

Ce or avea cu poporul Roman???


pai, dragule, alesii nostri sunt ca noi si noi ne recunoastem in ei ! asta-i tragedia noastra !
in rest, iata o floare ptr. tine :

Raporteaza abuz de limbaj
9am207786

153 mesaje
Membru din: 1/07/2010
Postat pe: 22 Martie 2011, ora 20:40

De la: gabigabi, la data 2011-03-22 19:10:56
pai, dragule, alesii nostri sunt ca noi si noi ne recunoastem in ei ! asta-i tragedia noastra !
in rest, iata o floare ptr. tine :


Aha... Pai eu nu ma recunosc in alesii nostri.

Iliescu ne-a mintit foarte frumos pe toti. Si fata de Ceausescu care se chinuia sa tina un discurs ni s-a parut 10 clase mai sus. Pana ne-am prins ca a fost pus acolo, ca totul sa se duca de rapa si cei care trebuie sa fure in voie... a durat ceva timp.

"Dom Profesor" Constantinescu (facut profesor cam peste noapte) nu era in stare sa tina un discurs ca lumea. Nu avea scoala de la Moskova a lui Iliescu. In general americanii si occidentul au avut reprezentanti mai slabi decat rusii. Basescu e un golan securist care blufeaza permanent cu tupeu si obraznicie.

Care din ei crezi ca ma reprezinta pe mine? Ceausescu care a facut un stagiu de pregatire militara, in URSS la Frunze, tot nu s-a vandut rusilor si a ramas cu ideea de a nu inchina tara altor puteri.

Nu vreu sa intelegi ca il glorific pe Ceausescu, dar comparat cu ceilalti 3, e de departe cel mai roman.

Raporteaza abuz de limbaj
vasile_vali

2835 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Galati

Postat pe: 22 Martie 2011, ora 21:45

De la: 9am207786, la data 2011-03-22 20:40:06
De la: gabigabi, la data 2011-03-22 19:10:56
pai, dragule, alesii nostri sunt ca noi si noi ne recunoastem in ei ! asta-i tragedia noastra !
in rest, iata o floare ptr. tine :


Aha... Pai eu nu ma recunosc in alesii nostri.

Iliescu ne-a mintit foarte frumos pe toti. Si fata de Ceausescu care se chinuia sa tina un discurs ni s-a parut 10 clase mai sus. Pana ne-am prins ca a fost pus acolo, ca totul sa se duca de rapa si cei care trebuie sa fure in voie... a durat ceva timp.

"Dom Profesor" Constantinescu (facut profesor cam peste noapte) nu era in stare sa tina un discurs ca lumea. Nu avea scoala de la Moskova a lui Iliescu. In general americanii si occidentul au avut reprezentanti mai slabi decat rusii. Basescu e un golan securist care blufeaza permanent cu tupeu si obraznicie.

Care din ei crezi ca ma reprezinta pe mine? Ceausescu care a facut un stagiu de pregatire militara, in URSS la Frunze, tot nu s-a vandut rusilor si a ramas cu ideea de a nu inchina tara altor puteri.

Nu vreu sa intelegi ca il glorific pe Ceausescu, dar comparat cu ceilalti 3, e de departe cel mai roman.


E o gluma? Inseamna ca ai uitat cei 3 "F" cu care si'a atacat propriul popor: Frica, Foamea si Frigul! Acus, ai scuza tineretii, insa mai sus afirmasesi ca ai invatat multe clisee, care acus ai descoperit tu ca sunt niste exagerari/moisiuni etc.
Tinere, cei care am citit inca de pe vremea lui ceasca si altceva decat manualele obligatorii, stiam ca Rusia, Austria si Ungaria ne-au fost mai tot timpul adversari, iar URSS-ul nu e Gorbaciov cu tot cu Perestroika, ci urmasul Rusiei tariste, cu tot cu ambitiile imperiale...
Deci, alege: ori nu ai definitivata cultura istorica, ori esti un produs al "omului de tip nou", ala dorit de ceasca si urmasii sai!
PS: Daca iti permiti sa vb. asa despre Constantinescu, deja ai serioase probleme cu propria ta capacitate de evaluare....Din cauza acelui profesor esti azi in NATO si UE, nu din cauza lui ceausescu...!!!!
Ponimal, tavarisci, eti slovi?

"NICEGO BEZ BOG!"

Raporteaza abuz de limbaj
9am207786

153 mesaje
Membru din: 1/07/2010
Postat pe: 22 Martie 2011, ora 22:13

De la: vasile_vali, la data 2011-03-22 21:45:38

E o gluma? Inseamna ca ai uitat cei 3 "F" cu care si'a atacat propriul popor: Frica, Foamea si Frigul! Acus, ai scuza tineretii, insa mai sus afirmasesi ca ai invatat multe clisee, care acus ai descoperit tu ca sunt niste exagerari/moisiuni etc.
Tinere, cei care am citit inca de pe vremea lui ceasca si altceva decat manualele obligatorii, stiam ca Rusia, Austria si Ungaria ne-au fost mai tot timpul adversari, iar URSS-ul nu e Gorbaciov cu tot cu Perestroika, ci urmasul Rusiei tariste, cu tot cu ambitiile imperiale...
Deci, alege: ori nu ai definitivata cultura istorica, ori esti un produs al "omului de tip nou", ala dorit de ceasca si urmasii sai!
PS: Daca iti permiti sa vb. asa despre Constantinescu, deja ai serioase probleme cu propria ta capacitate de evaluare....Din cauza acelui profesor esti azi in NATO si UE, nu din cauza lui ceausescu...!!!!
Ponimal, tavarisci, eti slovi?

"NICEGO BEZ BOG!"


Nu ma cataloga ' produs al "omului de tip nou" ' ca nu tine figura. Eu nu ma inchin nici la vest, nici la est, nici la NATO nici la UE. Nu sunt din aceia carora le cad balele dupa "valorile occidentale"

Primul F era ca sa ramana regimul la putere. Urmatorii 2F erau ca sa ne platim datoriile - mai totul mergea la export.

Modelul occidental despre care vorbesti e putred rau. Cum naiba de tarile bogate, in frunte cu SUA sunt pline de datorii publice. Franta si Anglia nu mai zic. Doar tari gen Germania Federala, pana sa se uneasca cu DDR si Japonia la inceputul anilor '80 aveau excedente bugetare. Restul sunt pe deficit bugetar de cand se stiu.

Ce ne-a adus NATO si UE? Unde e industria invechita de dinainte de 1989? De ce arata ca dupa bombardament?

Vrei un model de succes? China. A respins "democratizarea" de tip "revolutionar" Piata Thien An Men si a deschis tara cu o strategie nationala chinezeasca: a pastrat industria existenta - asa cum era ea buna/rea - iar toate investiile straine au fost facute ca un PLUS.

Nu au distrus ce era. Ce au pus deasupra a facut sa apara plus valoare. La noi planul impus din afara a fost sa demoleze tot, ca sa luam de la ei. Pana si mancarea trebuie sa o luam din afara.

Uite ca "revolutia" asta nu a tinut in China.

Ce a fost la noi in 1989 -??? Tradare si lovitura de stat.

Daca nu putem sa ne asumam astea - inseamna ca ne place doar ce ne-au "vandut" altii.

Chiar asa suntem orbi? Nu vedem ca valul se impune din afara. In 1989 valul a mutat o granita mai la sud si mai la est. Acum in 2011 un alt val similar muta o "granita" mai la sud de nordul Africii.

Asta chiar nu le vedem? Noi avem o mare buba in gandire, de dinainte de 1989. Am considerat mereu ca rusii sunt baietii rai si ca americanii sunt baietii buni. Ambii sunt la fel de rai

Au murit unii saracii prin munti, asteptandu-i pe americani. Americani care ne-au vandut la Yalta, fara nici o problema (de constiinta, moralitate sau ce mai vreti dvs...)

Din pacate vad la multi o naivitate, sora cu prostia. De ce in China creste economia? De ce acolo nu e degringolada din Romania? Raspunsul e simplu: in 1989 la ei nu a fost tradarea din Romania.

Raporteaza abuz de limbaj
vasile_vali

2835 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Galati

Postat pe: 22 Martie 2011, ora 22:42

De la: 9am207786, la data 2011-03-22 22:13:21
De la: vasile_vali, la data 2011-03-22 21:45:38

E o gluma? Inseamna ca ai uitat cei 3 "F" cu care si'a atacat propriul popor: Frica, Foamea si Frigul! Acus, ai scuza tineretii, insa mai sus afirmasesi ca ai invatat multe clisee, care acus ai descoperit tu ca sunt niste exagerari/moisiuni etc.
Tinere, cei care am citit inca de pe vremea lui ceasca si altceva decat manualele obligatorii, stiam ca Rusia, Austria si Ungaria ne-au fost mai tot timpul adversari, iar URSS-ul nu e Gorbaciov cu tot cu Perestroika, ci urmasul Rusiei tariste, cu tot cu ambitiile imperiale...
Deci, alege: ori nu ai definitivata cultura istorica, ori esti un produs al "omului de tip nou", ala dorit de ceasca si urmasii sai!
PS: Daca iti permiti sa vb. asa despre Constantinescu, deja ai serioase probleme cu propria ta capacitate de evaluare....Din cauza acelui profesor esti azi in NATO si UE, nu din cauza lui ceausescu...!!!!
Ponimal, tavarisci, eti slovi?

"NICEGO BEZ BOG!"


Nu ma cataloga ' produs al "omului de tip nou" ' ca nu tine figura. Eu nu ma inchin nici la vest, nici la est, nici la NATO nici la UE. Nu sunt din aceia carora le cad balele dupa "valorile occidentale"

Primul F era ca sa ramana regimul la putere. Urmatorii 2F erau ca sa ne platim datoriile - mai totul mergea la export.

Modelul occidental despre care vorbesti e putred rau. Cum naiba de tarile bogate, in frunte cu SUA sunt pline de datorii publice. Franta si Anglia nu mai zic. Doar tari gen Germania Federala, pana sa se uneasca cu DDR si Japonia la inceputul anilor '80 aveau excedente bugetare. Restul sunt pe deficit bugetar de cand se stiu.

Ce ne-a adus NATO si UE? Unde e industria invechita de dinainte de 1989? De ce arata ca dupa bombardament?

Vrei un model de succes? China. A respins "democratizarea" de tip "revolutionar" Piata Thien An Men si a deschis tara cu o strategie nationala chinezeasca: a pastrat industria existenta - asa cum era ea buna/rea - iar toate investiile straine au fost facute ca un PLUS.

Nu au distrus ce era. Ce au pus deasupra a facut sa apara plus valoare. La noi planul impus din afara a fost sa demoleze tot, ca sa luam de la ei. Pana si mancarea trebuie sa o luam din afara.

Uite ca "revolutia" asta nu a tinut in China.

Ce a fost la noi in 1989 -??? Tradare si lovitura de stat.

Daca nu putem sa ne asumam astea - inseamna ca ne place doar ce ne-au "vandut" altii.

Chiar asa suntem orbi? Nu vedem ca valul se impune din afara. In 1989 valul a mutat o granita mai la sud si mai la est. Acum in 2011 un alt val similar muta o "granita" mai la sud de nordul Africii.

Asta chiar nu le vedem? Noi avem o mare buba in gandire, de dinainte de 1989. Am considerat mereu ca rusii sunt baietii rai si ca americanii sunt baietii buni. Ambii sunt la fel de rai

Au murit unii saracii prin munti, asteptandu-i pe americani. Americani care ne-au vandut la Yalta, fara nici o problema (de constiinta, moralitate sau ce mai vreti dvs...)

Din pacate vad la multi o naivitate, sora cu prostia. De ce in China creste economia? De ce acolo nu e degringolada din Romania? Raspunsul e simplu: in 1989 la ei nu a fost tradarea din Romania.


Asa-zisa prosperitate chinezeasca pe care o invoci este de fapt o ...chinezarie [este politica de inarmare cu orice pret, pe spinarea poporului adus in sclavie, model copiat de ceausescu!]! Ca si ceea ce cumperi tu -sau altii- ieftin si de multe ori prost de la magazinele chinezesti. Ca "modelul" tau este putred, pot demonstra in 2 timpi si 3 miscari: cele 1,5 mld. chinezoi mananca in medie cam un castronel de orez pe zi. Pt. cel de'al doilea, tb sa aprobe PCC [partidu' comunist chinez] un alt plan cincinal...De asta exista legea aia tampita a galbejitilor, de limitare a populatiei prin amendarea familiilor cu 2 copii!
Tinerelule, daca mai folosesti cuvantul prostie despre altii, iti voi dovedi eu ce inseamna adevarata prostie si cum infumurarea unui mancurt inseamna cam acelasi lucru!
Mai pune mana pe carte, ca nu te doare mintea!

"NIHIL SINE DEO!"


9am207786

153 mesaje
Membru din: 1/07/2010
Postat pe: 23 Martie 2011, ora 10:49

Va aduc in atentie stirea din linkul de mai jos:

www.9am.ro/stiri-revista-presei/Incredibil/209667/VIDEO-Intelepc...

... asta ca tot am vorbit mai devreme despre taranul roman, cu obiceiurile si traditiile lui.


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Martie 2011, ora 10:50

bun ! si daca ai ajuns la concluzia ca in spate sunt cei care conduc Toate jocurile de lumea asta si totul se face dupa Vointa lor .....cum te OPUI ? cu cine ? prin ce Forta ai putea sa le dejoci planurile , cind ei DOMINA intreaga lume si eu, tu, noi, suntem niste gize usor de strivit oricind ?!
P.S. l-am citit si eu pe Corut, n-ai grija !

Raporteaza abuz de limbaj
9am243736

2704 mesaje
Membru din: 19/11/2010
Postat pe: 23 Martie 2011, ora 12:52

De la: vasile_vali, la data 2011-03-22 22:42:40
De la: 9am207786, la data 2011-03-22 22:13:21
De la: vasile_vali, la data 2011-03-22 21:45:38

E o gluma? Inseamna ca ai uitat cei 3 "F" cu care si'a atacat propriul popor: Frica, Foamea si Frigul! Acus, ai scuza tineretii, insa mai sus afirmasesi ca ai invatat multe clisee, care acus ai descoperit tu ca sunt niste exagerari/moisiuni etc.
Tinere, cei care am citit inca de pe vremea lui ceasca si altceva decat manualele obligatorii, stiam ca Rusia, Austria si Ungaria ne-au fost mai tot timpul adversari, iar URSS-ul nu e Gorbaciov cu tot cu Perestroika, ci urmasul Rusiei tariste, cu tot cu ambitiile imperiale...
Deci, alege: ori nu ai definitivata cultura istorica, ori esti un produs al "omului de tip nou", ala dorit de ceasca si urmasii sai!
PS: Daca iti permiti sa vb. asa despre Constantinescu, deja ai serioase probleme cu propria ta capacitate de evaluare....Din cauza acelui profesor esti azi in NATO si UE, nu din cauza lui ceausescu...!!!!
Ponimal, tavarisci, eti slovi?

"NICEGO BEZ BOG!"


Nu ma cataloga ' produs al "omului de tip nou" ' ca nu tine figura. Eu nu ma inchin nici la vest, nici la est, nici la NATO nici la UE. Nu sunt din aceia carora le cad balele dupa "valorile occidentale"

Primul F era ca sa ramana regimul la putere. Urmatorii 2F erau ca sa ne platim datoriile - mai totul mergea la export.

Modelul occidental despre care vorbesti e putred rau. Cum naiba de tarile bogate, in frunte cu SUA sunt pline de datorii publice. Franta si Anglia nu mai zic. Doar tari gen Germania Federala, pana sa se uneasca cu DDR si Japonia la inceputul anilor '80 aveau excedente bugetare. Restul sunt pe deficit bugetar de cand se stiu.

Ce ne-a adus NATO si UE? Unde e industria invechita de dinainte de 1989? De ce arata ca dupa bombardament?

Vrei un model de succes? China. A respins "democratizarea" de tip "revolutionar" Piata Thien An Men si a deschis tara cu o strategie nationala chinezeasca: a pastrat industria existenta - asa cum era ea buna/rea - iar toate investiile straine au fost facute ca un PLUS.

Nu au distrus ce era. Ce au pus deasupra a facut sa apara plus valoare. La noi planul impus din afara a fost sa demoleze tot, ca sa luam de la ei. Pana si mancarea trebuie sa o luam din afara.

Uite ca "revolutia" asta nu a tinut in China.

Ce a fost la noi in 1989 -??? Tradare si lovitura de stat.

Daca nu putem sa ne asumam astea - inseamna ca ne place doar ce ne-au "vandut" altii.

Chiar asa suntem orbi? Nu vedem ca valul se impune din afara. In 1989 valul a mutat o granita mai la sud si mai la est. Acum in 2011 un alt val similar muta o "granita" mai la sud de nordul Africii.

Asta chiar nu le vedem? Noi avem o mare buba in gandire, de dinainte de 1989. Am considerat mereu ca rusii sunt baietii rai si ca americanii sunt baietii buni. Ambii sunt la fel de rai

Au murit unii saracii prin munti, asteptandu-i pe americani. Americani care ne-au vandut la Yalta, fara nici o problema (de constiinta, moralitate sau ce mai vreti dvs...)

Din pacate vad la multi o naivitate, sora cu prostia. De ce in China creste economia? De ce acolo nu e degringolada din Romania? Raspunsul e simplu: in 1989 la ei nu a fost tradarea din Romania.


Asa-zisa prosperitate chinezeasca pe care o invoci este de fapt o ...chinezarie [este politica de inarmare cu orice pret, pe spinarea poporului adus in sclavie, model copiat de ceausescu!]! Ca si ceea ce cumperi tu -sau altii- ieftin si de multe ori prost de la magazinele chinezesti. Ca "modelul" tau este putred, pot demonstra in 2 timpi si 3 miscari: cele 1,5 mld. chinezoi mananca in medie cam un castronel de orez pe zi. Pt. cel de'al doilea, tb sa aprobe PCC [partidu' comunist chinez] un alt plan cincinal...De asta exista legea aia tampita a galbejitilor, de limitare a populatiei prin amendarea familiilor cu 2 copii!
Tinerelule, daca mai folosesti cuvantul prostie despre altii, iti voi dovedi eu ce inseamna adevarata prostie si cum infumurarea unui mancurt inseamna cam acelasi lucru!
Mai pune mana pe carte, ca nu te doare mintea!

"NIHIL SINE DEO!"


amu' ca ne-ai lamurit cu prosperitatea chinezeasca, poate ne spui de care prosperitate sa ne lipim si noi, ca prosperitatea occidentala "s-a lipit" de saracia noastra, acum se extind in africa ... noi ce trebuie sa facem?...(in afara de a intretine prosperitatea lor), ce zici, ar trebui sa ne cumparam o tiparnita de euro sau dolari, ar fi mai bine decat sa-i imprumutam de la altii... oare ne da voie occidentalii?... valorile occidentale isi permit un asemenea lux?...
economia galbejitilor este creditorul americii si asta spune multe iar faptul ca ai ramas la castronul de orez arata ca esti neinformat... sau rautacios, esti constient de faptul ca chinezii sunt peste un sfert din populatia globului, nu este usor sa asiguri un nivel de trai ridicat la toata lumea, nu mai vorbesc de faptul ca china are parte de multe dezastre naturale, daca n-ar fi acest sistem ar fi ca in africa, ar muri de foame cu milioanele...


Pagini: << 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului CE TREBUIE SAFACA UN POPOR CIND ARE CONDUCATORI INCOMPETENTI
Mergi la: