back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Hristos sau maria......prin cine primim mintuirea?????

 


 
Pagini: << 4 5 6 7 8 9 10 11 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 August 2009, ora 19:35

felix Pictures, Images and Photos />
[/quote]

Raporteaza abuz de limbaj
Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

220 mesaje
Membru din: 7/08/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 August 2009, ora 19:42

De la: gabigabi, la data 2009-08-23 19:29:42da,dar erau la nivel de animalute incapabile de organizare statala; de idei filozofice sau religioase,nici p'atit !
Ei si tu: se inchinau la plante, copaci , animale etc ! Erau cu ''piatra de temelie'' a religiei de mai tarziu; asa s-au format si religiile de mai tarziu!
Poate ne spune Florin ceva ce nu stim noi.


Nu-mi daþi sfaturi. ªtiu sã greºesc ºi singur !
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 August 2009, ora 19:55

nu stim sigur,dar au inceput sa apara banuieli !


tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 27 August 2009, ora 14:18

De la: gabigabi, la data 2009-08-23 19:29:42da,dar erau la nivel de animalute incapabile de organizare statala; de idei filozofice sau religioase,nici p'atit !

Chiar crezi,draga Gaby, ce spui...
Oare de ce stiinta...dar mai ales cunostiintele mileniului III, nu pot sa demonstreze multe ENIGME ale civilizatiilor trecute,...mai in toate domeniile...arhitectura,justitie,constructie,armata,stiinta...etc?
Nu crezi ca noi in loc sa evoluam...a decazut....in timp pierzind din ratiune,si coborind spre regnul animal...
Doar daca deschid televizorul.....incep sa vad ANIMALISMUL pe care a inceput specia umana sa-l adopte....!

Oare...mai credeti in ceva...sau,oare mai doriti,in viata voastra,si altceva...?
Eu,la piciorul crucii...l-am descoperit pe HRISTOS...si vreau ca-n toata viata mea,sa locuiasca in inima mea.


Maranatha
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 August 2009, ora 14:25

De la: _Dorinel, la data 2009-08-23 19:42:37
De la: gabigabi, la data 2009-08-23 19:29:42da,dar erau la nivel de animalute incapabile de organizare statala; de idei filozofice sau religioase,nici p'atit !
Ei si tu: se inchinau la plante, copaci , animale etc ! Erau cu ''piatra de temelie'' a religiei de mai tarziu; asa s-au format si religiile de mai tarziu!
Poate ne spune Florin ceva ce nu stim noi.
adica,ce pot spune eu ceea ce voi nu cunoasteti???


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Octombrie 2009, ora 14:16

Am ramas uimit,de citva timp,de cind discut despre religie pe diferite topicuri,..cita lipsa de cunostinta a adevarului se vede la multi.....De aceea cad multi in "plasa" multor excroci in "robe" negre....


Maranatha
Fosta membra 9am.ro

1671 mesaje
Membru din: 26/09/2009
Postat pe: 4 Octombrie 2009, ora 09:09

De la: tisor, la data 2009-10-03 14:16:05Am ramas uimit,de citva timp,de cind discut despre religie pe diferite topicuri,..cita lipsa de cunostinta a adevarului se vede la multi.....De aceea cad multi in "plasa" multor excroci in "robe" negre....

Ai citit vreodata in Biblie "Nu judeca ca sa nu fii judecat ! Ca dupa masura cu care judeci,dupa aceea vei fi judecat !"
Ce interpretare ne propui tu,ca pe nimeni nu a mantuit Domnul Iisus Hristos pana nu au aparut adventistii ?
Cat despre cinstirea Maicii Domnului,iata ce gasim in primul capitol din evanghelia dupa Luca versetele 40-49:
40. ªi a intrat în casa lui Zaharia ºi a salutat pe Elisabeta.
41. Iar când a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a sãltat în pântecele ei ºi Elisabeta s-a umplut de Duh Sfânt,
42. ªi cu glas mare a strigat ºi a zis: Binecuvântatã eºti tu între femei ºi binecuvântat este rodul pântecelui tãu.
43. ªi de unde mie aceasta, ca sã vinã la mine Maica Domnului meu?
44. Cã iatã, cum veni la urechile mele glasul salutãrii tale, pruncul a sãltat de bucurie în pântecele meu.
45. ªi fericitã este aceea care a crezut cã se vor împlini cele spuse ei de la Domnul.
46. ªi a zis Maria: Mãreºte sufletul meu pe Domnul.
47. ªi s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48. Cã a cãutat spre smerenia roabei Sale. Cã, iatã, de acum mã vor ferici toate neamurile.
49. Cã mi-a fãcut mie mãrire Cel Puternic ºi sfânt este numele Lui.
In primul rand Elisabeta , umplandu-se de Duh Sfant o numeste pe Maria-Maica Domnului .
In al doilea rand,Maria spune ca o vor ferici toate neamurile-lucru care s-a intamplat si se intampla-si ca i-a facut MARIRE Cel Puternic .
Ma astept sa intelegi .


Ioan 8 ,32. ªi veþi cunoaºte adevãrul, iar adevãrul vã va face liberi.
9am003934

46 mesaje
Membru din: 3/03/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 Noiembrie 2009, ora 20:24

De la: tutenes, la data 2009-10-04 09:09:32
De la: tisor, la data 2009-10-03 14:16:05Am ramas uimit,de citva timp,de cind discut despre religie pe diferite topicuri,..cita lipsa de cunostinta a adevarului se vede la multi.....De aceea cad multi in "plasa" multor excroci in "robe" negre....

Ai citit vreodata in Biblie "Nu judeca ca sa nu fii judecat ! Ca dupa masura cu care judeci,dupa aceea vei fi judecat !"
Ce interpretare ne propui tu,ca pe nimeni nu a mantuit Domnul Iisus Hristos pana nu au aparut adventistii ?
Cat despre cinstirea Maicii Domnului,iata ce gasim in primul capitol din evanghelia dupa Luca versetele 40-49:
40. ªi a intrat în casa lui Zaharia ºi a salutat pe Elisabeta.
41. Iar când a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a sãltat în pântecele ei ºi Elisabeta s-a umplut de Duh Sfânt,
42. ªi cu glas mare a strigat ºi a zis: Binecuvântatã eºti tu între femei ºi binecuvântat este rodul pântecelui tãu.
43. ªi de unde mie aceasta, ca sã vinã la mine Maica Domnului meu?
44. Cã iatã, cum veni la urechile mele glasul salutãrii tale, pruncul a sãltat de bucurie în pântecele meu.
45. ªi fericitã este aceea care a crezut cã se vor împlini cele spuse ei de la Domnul.
46. ªi a zis Maria: Mãreºte sufletul meu pe Domnul.
47. ªi s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48. Cã a cãutat spre smerenia roabei Sale. Cã, iatã, de acum mã vor ferici toate neamurile.
49. Cã mi-a fãcut mie mãrire Cel Puternic ºi sfânt este numele Lui.
In primul rand Elisabeta , umplandu-se de Duh Sfant o numeste pe Maria-Maica Domnului .
In al doilea rand,Maria spune ca o vor ferici toate neamurile-lucru care s-a intamplat si se intampla-si ca i-a facut MARIRE Cel Puternic .
Ma astept sa intelegi .





tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 Noiembrie 2009, ora 21:53

Un lucru foarte interesant este ca,cultul MARIEI apare tirziu de tot in religia unor biserici,prima este cea catolica,apoi cea ortodoxa si inca citeva biserici.
Nu asta este important ci ca aceste aparitii "supranaturale" au aparut in cepind cu 1846 la LA Salette-Franta.
Apoi apar cam peste tot in lume....pot da anii si locurile,dar nu asta e interesant......ci DE CE ATIT DE TIRZIU?

Era o cerinta biblica...sau?
Scrie undeva in Biblie ca la HRISTOS se ajunge doar prin MARIA.......daca da -unde?....daca nu...de ce s-a introdus?

Apoi ,are MARIA....puterea sa MINTUIASCA??????????


VA ROG..../???!!!!!???


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 Noiembrie 2009, ora 21:22

De la: tilsor, la data 2009-11-17 21:53:07Un lucru foarte interesant este ca,cultul MARIEI apare tirziu de tot in religia unor biserici,prima este cea catolica,apoi cea ortodoxa si inca citeva biserici.
Nu asta este important ci ca aceste aparitii "supranaturale" au aparut in cepind cu 1846 la LA Salette-Franta.
Apoi apar cam peste tot in lume....pot da anii si locurile,dar nu asta e interesant......ci DE CE ATIT DE TIRZIU?

Era o cerinta biblica...sau?
Scrie undeva in Biblie ca la HRISTOS se ajunge doar prin MARIA.......daca da -unde?....daca nu...de ce s-a introdus?

Apoi ,are MARIA....puterea sa MINTUIASCA??????????


VA ROG..../???!!!!!???



cred ca nu mai intereseaza pe nimeni,pina pe 21 mai despre acest subiect


Maranatha
Fosta membra 9am.ro

1671 mesaje
Membru din: 26/09/2009
Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 09:51

In 325,la sinodul ecumenic(a toata lumea) de la Nikea,a fost adoptat ca marturisire de credinta Crezul,in care se spune despre Fecioara Maria .
Atunci nu aparusera bisericile catolica si ortodoxa ci era Biserica una ,nescindata .


Ioan 8 ,32. ªi veþi cunoaºte adevãrul, iar adevãrul vã va face liberi.
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 19:55

De la: tutenes, la data 2009-11-19 09:51:39In 325,la sinodul ecumenic(a toata lumea) de la Nikea,a fost adoptat ca marturisire de credinta Crezul,in care se spune despre Fecioara Maria .
Atunci nu aparusera bisericile catolica si ortodoxa ci era Biserica una ,nescindata .


Pe acea vreme,chiar inca dinainte de 325 era bisrica ROMANA...care imediat devine catolica.
La 321 imparatul Constantin si mama sa Elena se crestineaza din paginism si da decretul de schimbare a zilei SABATULUI in DUMINECA....schimbare nebiblica,acceptata de mai toate bisericile de mai tirziu.
la inceput imparatii jucau rolul de suverani absoluti si infailibili ai bisericii.
Imparatul era reprezentantul lui Dumnezeu pe pamint si era numit " PONTIFEX MAXIMUS"

Daca la 325 a fost adoptat crezul si, in acest crez a fost introdus si cultul Mariei,de catre oameni....ce biserica ,(nescindata) putea sa existe....cind acest crez nu se baza pe Biblie si nu reprezenta doctrina bisericii lui Dumnezeu.
In acea vreme exista POPORUL LUI DUMNEZEU....si PAGINII.


Maranatha
Fosta membra 9am.ro

1671 mesaje
Membru din: 26/09/2009
Postat pe: 19 Noiembrie 2009, ora 19:57

Esti corijent la istorie si la adevar !


Ioan 8 ,32. ªi veþi cunoaºte adevãrul, iar adevãrul vã va face liberi.
Fosta membra 9am.ro

1671 mesaje
Membru din: 26/09/2009
Postat pe: 21 Noiembrie 2009, ora 20:07

Marcu 10
26. Iar ei, mai mult uimindu-se, ziceau unii cãtre alþii: ªi cine poate sã se mântuiascã?
27. Iisus, privind la ei, le-a zis: La oameni lucrul e cu neputinþã, dar nu la Dumnezeu. Cãci la Dumnezeu toate sunt cu putinþã.


Ioan 8 ,32. ªi veþi cunoaºte adevãrul, iar adevãrul vã va face liberi.
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 21 Noiembrie 2009, ora 20:35

De la: tutenes, la data 2009-11-21 20:07:11Marcu 10
26. Iar ei, mai mult uimindu-se, ziceau unii cãtre alþii: ªi cine poate sã se mântuiascã?
27. Iisus, privind la ei, le-a zis: La oameni lucrul e cu neputinþã, dar nu la Dumnezeu. Cãci la Dumnezeu toate sunt cu putinþã.


Draga TUTENES.....de ce nu citesti intregul context al versetelor pe care le dai.....

Da ,omul nu se poate mintui SINGUR....ci doar DUMNEZEU poate face acest lucru.....dar pentru aceasta e nevoie de niste CONDITII.....LEGEA si CREDINTA LUI ISUS.


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 21 Noiembrie 2009, ora 20:40

De la: tutenes, la data 2009-11-19 19:57:05Esti corijent la istorie si la adevar !


Astept REVENIREA lui HRISTOS......si-mi voi da corijenta.....

IOAN 15,18-27.....AMIN.!


Maranatha
Fosta membra 9am.ro

1671 mesaje
Membru din: 26/09/2009
Postat pe: 21 Noiembrie 2009, ora 20:58

De la: tilsor, la data 2009-11-21 20:35:40
De la: tutenes, la data 2009-11-21 20:07:11Marcu 10
26. Iar ei, mai mult uimindu-se, ziceau unii cãtre alþii: ªi cine poate sã se mântuiascã?
27. Iisus, privind la ei, le-a zis: La oameni lucrul e cu neputinþã, dar nu la Dumnezeu. Cãci la Dumnezeu toate sunt cu putinþã.


Draga TUTENES.....de ce nu citesti intregul context al versetelor pe care le dai.....

Da ,omul nu se poate mintui SINGUR....ci doar DUMNEZEU poate face acest lucru.....dar pentru aceasta e nevoie de niste CONDITII.....LEGEA si CREDINTA LUI ISUS.

Crede-me ca am citit si contextul si nu o singura data ...
Am dat versetele pentru ca sunt revelante in ceea ce priveste intrebarea din topic .


Ioan 8 ,32. ªi veþi cunoaºte adevãrul, iar adevãrul vã va face liberi.
Fosta membra 9am.ro

1671 mesaje
Membru din: 26/09/2009
Postat pe: 21 Noiembrie 2009, ora 20:58

erata - relevante in loc de revelante
Scuze !


Ioan 8 ,32. ªi veþi cunoaºte adevãrul, iar adevãrul vã va face liberi.
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 22 Noiembrie 2009, ora 09:40

De la: tutenes, la data 2009-11-21 20:58:08
De la: tilsor, la data 2009-11-21 20:35:40
De la: tutenes, la data 2009-11-21 20:07:11Marcu 10
26. Iar ei, mai mult uimindu-se, ziceau unii cãtre alþii: ªi cine poate sã se mântuiascã?
27. Iisus, privind la ei, le-a zis: La oameni lucrul e cu neputinþã, dar nu la Dumnezeu. Cãci la Dumnezeu toate sunt cu putinþã.


Draga TUTENES.....de ce nu citesti intregul context al versetelor pe care le dai.....

Da ,omul nu se poate mintui SINGUR....ci doar DUMNEZEU poate face acest lucru.....dar pentru aceasta e nevoie de niste CONDITII.....LEGEA si CREDINTA LUI ISUS.

Crede-me ca am citit si contextul si nu o singura data ...
Am dat versetele pentru ca sunt revelante in ceea ce priveste intrebarea din topic .


Draga Tutenes aicea era vorba de cei ce au BOGATII pamintesti,care-i leaga de ele....
Acestia "au " IUBIREA fata de DUMNEZEU si se arata peste tot ca sint PAZITORI ai CUVINTULUI.....dar fata de APROAPELE sint CORIJENTI...pentru ca nu pot parasi POZITIILE sociale si materiale care le au.
De aceea si tinarul bogat...a aratat ca pazeste primele 4 porunci.....dar a fost gasit corijent la celelalte 6...fata de aproapele......de aceea si replica MINTUITORULUI.......


Maranatha
Dorinel

3855 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Noiembrie 2009, ora 10:01

Eu vreau sa stiu prin cine primim intelepciunea ....


Ori suntem capitalisti, ori nu mai suntem.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Noiembrie 2009, ora 22:28

De la: Dorinel, la data 2009-11-22 10:01:09Eu vreau sa stiu prin cine primim intelepciunea ....
Prin bilbiitul satului, cind il sperii.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 23 Noiembrie 2009, ora 18:56

De la: Dorinel, la data 2009-11-22 10:01:09Eu vreau sa stiu prin cine primim intelepciunea ....


Intelepciunea vine de la DUMNEZEU...cunostiinta...prin studiu...studiu...studiu.


Maranatha
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Noiembrie 2009, ora 00:31

Mintuirea vine prin fiecare din noi, mai ales cind le iertam altora ceea ce noua la fel ne iertam. Altceva e desertaciune.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

6522 mesaje
Membru din: 23/09/2009
Oras: Iasi

Postat pe: 25 Noiembrie 2009, ora 00:33

va spun eu:prin iubireeeee


Fosta membra 9am.ro

11272 mesaje
Membru din: 21/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Noiembrie 2009, ora 18:29

De la: crio, la data 2009-11-25 00:33:18va spun eu:prin iubireeeee
iubiti-va mult !!!


toti avem dreptate,toti aveti dreptate,toti stim adevarul,toti stiti adevarul,fiecare are dreptate,fiecare cunoaste adevarul,FIECARE ARE DREPTATEA SI ADEVARUL SAU- TRAIASCA DREPTATEA si ADEVARUL !!! Nu scuipa niciodata in oglinda!!! Intotdeauna poti face mai mult decat ai facut pana acum,niciodata nu e prea tarziu !!! Tot mai multi oameni ne vor binele,d'aia ne merge rau !!! "Orice adevar trece prin 3 faze:mai intai este ridiculizat, apoi trezeste o opozitie violenta,si in sfarsit este acceptat ca fiind evident de la sine"-Avicena. Daca nu stiu ca nu stiu, atunci mi se pare ca stiu. ANUNT UMANITAR :Rog Prostii si Cretinii,sa stea departe de mine !!! “Nu poti sa tratezi ochiul fara sa tii cont de cap, nu poti sa tratezi capul fara sa tii cont de minte si nu poti sa tratezi mintea fara sa tii cont de sufletul si spiritul omului.” (Zamolxe) http://www.youtube.com/watch?v=tNu44XzTnLY Sunt doua feluri de a-ti trai viata... Unul - de a crede ca nu exista miracole. Altul - de a crede ca totul este un miracol. Albert Einstein DACA N-AM AVEA DEFECTE,NU NE-AR FACE PLACERE SA LE VEDEM PE ALE CELORLALTI,TOTI SUNTEM DEFECTI DESI NOI NE VEDEM NUMAI CALITATILE ....Barbatii conduc lumea. Femeile ii conduc pe barbati.....Caracterul fara inteligenta poate mult, dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic. (CICERO )...Un om singur nu are nici o putere,puterea i-o dau cei care-l sustin...Vorba multa,saracia omului...Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost ...Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permitea inteligenta.....Este bine sa lasi bautura....insa rau este sa uiti unde ai lasat-o.....
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 26 Noiembrie 2009, ora 20:22

De la: nastasemihail, la data 2009-11-25 00:31:57Mintuirea vine prin fiecare din noi, mai ales cind le iertam altora ceea ce noua la fel ne iertam. Altceva e desertaciune.


Mihai,gresesti....MINTUIREA vine PRIN ISUS HRISTOS..la noi.
Prin noi nu poate veni nimic, caci sintem plini de pacate, conform Bibliei, sintem nascuti in/cu pacat.
a ierta altora, inseamna transformarea caracterului conform cerintelor BIBLIEI.
Noi ne iertam noua...? CE?..cu ce putere?
HRISTOS E SINGURUL CARE IARTA....


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 27 Decembrie 2009, ora 13:35

De la: tilsor, la data 2009-11-26 20:22:29
De la: nastasemihail, la data 2009-11-25 00:31:57Mintuirea vine prin fiecare din noi, mai ales cind le iertam altora ceea ce noua la fel ne iertam. Altceva e desertaciune.


Mihai,gresesti....MINTUIREA vine PRIN ISUS HRISTOS..la noi.
Prin noi nu poate veni nimic, caci sintem plini de pacate, conform Bibliei, sintem nascuti in/cu pacat.
a ierta altora, inseamna transformarea caracterului conform cerintelor BIBLIEI.
Noi ne iertam noua...? CE?..cu ce putere?
HRISTOS E SINGURUL CARE IARTA....



Sint citeva zile de cind a trecut sarbatoarea nasterii lui Hristos.....si vin cu o intrebare,din nou,PRIN CINE PRIMIM MINTUIREA????


Maranatha
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Decembrie 2009, ora 13:40

Prin noi.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 27 Decembrie 2009, ora 14:16

Mie mi-e podul plin de atâtea misticisme....fãrã rost!!! Habotnicia unora ºi încrâncenarea cu care alþii îi înjurã pe primii...îmi lasã un gust amar!!!
Nimeni nu convinge pe nimeni...nu ºtiu cum de n-aþi realizat asta pânã acum!
La vârsta pe care o avem, mulþi deja avem convingeri ferme...ºi dacã nu avem...sigur nu le cãutãm pe forum!
Mântuirea lui peºte.... ....iertarea sau înþelepciunea vine în urma educaþiei, a experienþelor, a dragostei pe care o ai sau nu o ai faþã de semenii tãi, în urma unui lung ºir de trãiri....a caracterului ºi nu în ultimul rând a raþiunii de care eºti sau nu capabil....ºi ar mai fi câteva. dar în nici un caz nu are legãturã cu religia pe care o rpactici sau nu o practici.


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Fosta membra 9am.ro

1671 mesaje
Membru din: 26/09/2009
Postat pe: 27 Decembrie 2009, ora 15:04

De la: Dorulet, la data 2009-12-27 14:16:45Mie mi-e podul plin de atâtea misticisme....fãrã rost!!! Habotnicia unora ºi încrâncenarea cu care alþii îi înjurã pe primii...îmi lasã un gust amar!!!
Nimeni nu convinge pe nimeni...nu ºtiu cum de n-aþi realizat asta pânã acum!
La vârsta pe care o avem, mulþi deja avem convingeri ferme...ºi dacã nu avem...sigur nu le cãutãm pe forum!
Mântuirea lui peºte.... ....iertarea sau înþelepciunea vine în urma educaþiei, a experienþelor, a dragostei pe care o ai sau nu o ai faþã de semenii tãi, în urma unui lung ºir de trãiri....a caracterului ºi nu în ultimul rând a raþiunii de care eºti sau nu capabil....ºi ar mai fi câteva. dar în nici un caz nu are legãturã cu religia pe care o rpactici sau nu o practici.

Parerea mea e ca te inseli . Sunt foarte multe cazuri in care apropierea de Dumnezeu i-a facut pe oameni mai responsabili , mai buni si mai iubitori cu aproapele lor .


Ioan 8 ,32. ªi veþi cunoaºte adevãrul, iar adevãrul vã va face liberi.
Pagini: << 4 5 6 7 8 9 10 11 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului HRISTOS SAU MARIA......PRIN CINE PRIMIM MINTUIREA?????
Mergi la: