back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Hristos sau maria......prin cine primim mintuirea?????

 


 
Pagini: << 7 8 9 10 11 Sari la pagina:
 
ion00

367 mesaje
Membru din: 23/03/2009
Postat pe: 7 Ianuarie 2010, ora 13:07

In special pentru GabigabiCred ca orce intelept sau orcine ar spune ca omul s-ar purea mantui prin propriile puteri,ar gresi.Un exemlpu dat de cineva explica bine cred aceasta:Unii oameni bine intentionati de altfel expuneau o" teza ":Un munte are evident multi versanti. Multi oameni credinciosi pleaca spre varvul muntelui unde IL vor gasi pe Dumnezeu. Pe oricare versant al muntelui ai urca ziceau ei tot la Dumnezeu agungi.Se inceia cu ideia ca toate religiile lumii sunt bune pentr-ca toate pana la urma duc la Dumnezeu.Eu cred ca Dumnezeu se afla mult mai sus de varful muntelui.Eu cred ca la Dumnezeu se poate ajunge doar prin Isus Hristos!
Daca ar fi fost cu putinta ca sa ne mantuim singuri n-ar mai fi venit pe pamant Mantuitorul ca sA-SI dea viata pe Golgota pt neamul omenesc.
Am gasit intr-o librarie cu ceva timp in urma o carte in care sunt bine explicate aceste lucruri:
Credinta Adevarata Iosif Ton.

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Ianuarie 2010, ora 17:33

De la: gabigabi, la data 2010-01-06 09:23:27
De la: ion00, la data 2010-01-05 11:21:54
De la: gabigabi, la data 2009-12-29 16:26:56
De la: ion00, la data 2009-12-28 08:41:40Dar ce inseamna sa fii mantuit? Se pare ca unii de pe topic nu dau prea mare importanta MANTUIRII.

-A fi mantuit inseamna,a fi iertat de toate pacatele prin Isus Hristos
-A scapa de marea judecata de la sfarsitul vremurilor
-A mosteni candva imparatia cerurilor.

Maria nu poate mantui.Ea personal,avea un Mantuitor,pe Isus. Luca 1,46,47.
Cat priveste pe cei din marele religii,inrebati in particular daca aveti ocazia va rog,despre NADEJDEA mantuirii. Daca intrebam un musulman,hindus,daoist adevarat...despre mantuire.
Si sa intrebam (si sa ne intrebam personal),pe un crestin. Trebuiesc raspunsuri sincere,adevarate,in numele adevarului,pt o eternitate NU doar pt o viata de om.
Singurul Mantuitor al lumii cred ca este Isus Hristos.

In Noul Testament (Biblia)
s-o ºtiþi toþi, ºi s-o ºtie tot norodul lui Israel! Omul acesta se înfãþiºeazã înaintea voastrã pe deplin sãnãtos, în Numele lui Isus Hristos din Nazaret, pe care voi L-aþi rãstignit, dar pe care Dumnezeu L-a înviat din morþi.

11. El este ,piatra lepãdatã de voi, zidarii, care a ajuns sã fie pusã în capul unghiului.’

12. În nimeni altul nu este mântuire: cãci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie sã fim mântuiþi.”




si totusi Inteleptii Indiei vorbesc despre omul Realizat cu sensul de Mintuit ! care este acel om care s-a lepadat de iluzia lumii ; de nevoia de a acumula bunuri materiale ; de onoruri si spoiala lor; de invidie,lacomie,ura si zavistie ! de dorinta de a-i domina pe ceilalti, de Putere,in general si intoarcerea la Arhetip ....! adica la Dumnezeu-tatal,chit ca ei nu folosesc acest nume.....pe care-l considera ca este REALITATEA Ultima ! dincolo de el nu mai este nimic ! deci : haideti sa intelegem ca el,Tatal,isi iubeste copii in egala masura si nu-si lasa copii de izbeliste : pe toti si-i doreste ACASA ,taind ptr. ei vitelul cel gras !


Personal inteleg,cred, ca omul cu adevarat realizat este cel mantuit.Din cele mai vechi timpuri si pana azi,
omul a realizat ca este despartit de Creator,(Divinitate),din cauza faptului ca a pacatuit,aflandu-se in-
tro stare de pacat prezenta. Spre deosebire de celelalte religii unde omul prin eforturile sale incearca
sa-si rezolve problema pacatului,a mantuirii,in crestinism INITIATIVA apartine Lui Dumnezeu,care
imediat chiar dupa caderea omului in pacat,a facut un plan pt salvarea neamului omenesc.
Acest plan culmina cu trimiterea unicului SAU FIU pe pamant pt mantuirea noastra.
Simte un intelept al Indiei bucuria mantuirii? Pacea inimii?Bucuria iertarii?....Dar noi?
Va recomand in acest sens sa cititi :Moartea unui guru de:Rabi R Maharaj.si ;www.everystudent.ro/a/guru.html[/quote]

da,chiar asa am spus ca, inteleptii Indiei vorbesc despre omul Realizat cu sensul de MINTUIT ! ....dar ce-nseamna pina la urma acest Mintuit ? Mintuit de ce anume ? mintuit de obligatia de a se Reincarna
o data si-nca o data,pina omul se leapada de Orgoliu,de Neascultare si,mai mult decit orice, reface legatura cu Divinitatea pe care ,acum o Cunoaste ....nu din auzite,ci din traite ! iar ISUS este MODELUL ; este calea ce'o avem de urmat .....asta ptr. noi,rasa alba ! ptr. ceilalti,mai vechi pe harta lumii,practica yoghina cu cele 7 scoli sau etape ,as zice eu,de pregatire pe diverse nivele de la hata-yoga -cea a trupului ,pina la kriya-yoga si japa sadhana....deci si ei au o bucurie a mintuirii,chiar mai constietizata decit a noastra !.....dar am mai spus si cu alte ocazii : Albii au venit pe pamint ptr. a experimenta Materia,iar pragmatismul este pctul lor forte si nu meditatia ! de aceea ptr. ei a fost trimis Isus si bine ar fi de'am intelege macar asta !

@ tutenes : in linii generale este asa cum ai zis,dar si habotnicia unora aduce jigniri ateilor care, desi se cred asa,faptul ca intra pe asemenea subiecte denota o nevoie care,e foarte posibil ,sa nu fie constientizata de ei ,dar au o nevoie de raspunsuri,ceea ce inseamna ca-si pun niste intrebari totusi....



ioane, LA MULTI ANI ! mai citeste o data raspunsul meu ,te rog ! ideea este ca Dumnezeu nu-si lasa nici-un copil uitat p'afara in bataia relelor, ci-i aduce Acasa pe toti ,indiferenti de limba,timpul si cultura in care s-au nascut !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

3915 mesaje
Membru din: 13/01/2010
Postat pe: 14 Ianuarie 2010, ora 16:12

MANTUIREA de pacate o primim prin Isus Hristos pentru ca Biblia spune ca nu exista sub cer un alt nume prin care sa trebuiasca sa fim mantuiti. Maria este mama Domnului pe care chear de . nu trebuie sa o veneram, dar trebuie sa- i acordam respectul si importanta cuvenita. Sa nu uitam ca si ingerii la bunavestire i s-au adresat cu cuvintele ,,plecaciune tie fecioara careia ti s-a facut mare har...'

Raporteaza abuz de limbaj
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 Ianuarie 2010, ora 18:47

De la: 9am180342, la data 2010-01-14 16:12:41MANTUIREA de pacate o primim prin Isus Hristos pentru ca Biblia spune ca nu exista sub cer un alt nume prin care sa trebuiasca sa fim mantuiti. Maria este mama Domnului pe care chear de . nu trebuie sa o veneram, dar trebuie sa- i acordam respectul si importanta cuvenita. Sa nu uitam ca si ingerii la bunavestire i s-au adresat cu cuvintele ,,plecaciune tie fecioara careia ti s-a facut mare har...'


de acord cu tine,dar nu trebuie s-o VENERAM ca pe un loctiitor,sau mijlocitor ceresc....

Raporteaza abuz de limbaj
Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 Ianuarie 2010, ora 18:51

De la: gabigabi, la data 2010-01-07 17:33:22
De la: gabigabi, la data 2010-01-06 09:23:27
De la: ion00, la data 2010-01-05 11:21:54
De la: gabigabi, la data 2009-12-29 16:26:56
De la: ion00, la data 2009-12-28 08:41:40Dar ce inseamna sa fii mantuit? Se pare ca unii de pe topic nu dau prea mare importanta MANTUIRII.

-A fi mantuit inseamna,a fi iertat de toate pacatele prin Isus Hristos
-A scapa de marea judecata de la sfarsitul vremurilor
-A mosteni candva imparatia cerurilor.

Maria nu poate mantui.Ea personal,avea un Mantuitor,pe Isus. Luca 1,46,47.
Cat priveste pe cei din marele religii,inrebati in particular daca aveti ocazia va rog,despre NADEJDEA mantuirii. Daca intrebam un musulman,hindus,daoist adevarat...despre mantuire.
Si sa intrebam (si sa ne intrebam personal),pe un crestin. Trebuiesc raspunsuri sincere,adevarate,in numele adevarului,pt o eternitate NU doar pt o viata de om.
Singurul Mantuitor al lumii cred ca este Isus Hristos.

In Noul Testament (Biblia)
s-o ºtiþi toþi, ºi s-o ºtie tot norodul lui Israel! Omul acesta se înfãþiºeazã înaintea voastrã pe deplin sãnãtos, în Numele lui Isus Hristos din Nazaret, pe care voi L-aþi rãstignit, dar pe care Dumnezeu L-a înviat din morþi.

11. El este ,piatra lepãdatã de voi, zidarii, care a ajuns sã fie pusã în capul unghiului.’

12. În nimeni altul nu este mântuire: cãci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie sã fim mântuiþi.”




si totusi Inteleptii Indiei vorbesc despre omul Realizat cu sensul de Mintuit ! care este acel om care s-a lepadat de iluzia lumii ; de nevoia de a acumula bunuri materiale ; de onoruri si spoiala lor; de invidie,lacomie,ura si zavistie ! de dorinta de a-i domina pe ceilalti, de Putere,in general si intoarcerea la Arhetip ....! adica la Dumnezeu-tatal,chit ca ei nu folosesc acest nume.....pe care-l considera ca este REALITATEA Ultima ! dincolo de el nu mai este nimic ! deci : haideti sa intelegem ca el,Tatal,isi iubeste copii in egala masura si nu-si lasa copii de izbeliste : pe toti si-i doreste ACASA ,taind ptr. ei vitelul cel gras !


Personal inteleg,cred, ca omul cu adevarat realizat este cel mantuit.Din cele mai vechi timpuri si pana azi,
omul a realizat ca este despartit de Creator,(Divinitate),din cauza faptului ca a pacatuit,aflandu-se in-
tro stare de pacat prezenta. Spre deosebire de celelalte religii unde omul prin eforturile sale incearca
sa-si rezolve problema pacatului,a mantuirii,in crestinism INITIATIVA apartine Lui Dumnezeu,care
imediat chiar dupa caderea omului in pacat,a facut un plan pt salvarea neamului omenesc.
Acest plan culmina cu trimiterea unicului SAU FIU pe pamant pt mantuirea noastra.
Simte un intelept al Indiei bucuria mantuirii? Pacea inimii?Bucuria iertarii?....Dar noi?
Va recomand in acest sens sa cititi :Moartea unui guru de:Rabi R Maharaj.si ;www.everystudent.ro/a/guru.html[/quote]

da,chiar asa am spus ca, inteleptii Indiei vorbesc despre omul Realizat cu sensul de MINTUIT ! ....dar ce-nseamna pina la urma acest Mintuit ? Mintuit de ce anume ? mintuit de obligatia de a se Reincarna
o data si-nca o data,pina omul se leapada de Orgoliu,de Neascultare si,mai mult decit orice, reface legatura cu Divinitatea pe care ,acum o Cunoaste ....nu din auzite,ci din traite ! iar ISUS este MODELUL ; este calea ce'o avem de urmat .....asta ptr. noi,rasa alba ! ptr. ceilalti,mai vechi pe harta lumii,practica yoghina cu cele 7 scoli sau etape ,as zice eu,de pregatire pe diverse nivele de la hata-yoga -cea a trupului ,pina la kriya-yoga si japa sadhana....deci si ei au o bucurie a mintuirii,chiar mai constietizata decit a noastra !.....dar am mai spus si cu alte ocazii : Albii au venit pe pamint ptr. a experimenta Materia,iar pragmatismul este pctul lor forte si nu meditatia ! de aceea ptr. ei a fost trimis Isus si bine ar fi de'am intelege macar asta !

@ tutenes : in linii generale este asa cum ai zis,dar si habotnicia unora aduce jigniri ateilor care, desi se cred asa,faptul ca intra pe asemenea subiecte denota o nevoie care,e foarte posibil ,sa nu fie constientizata de ei ,dar au o nevoie de raspunsuri,ceea ce inseamna ca-si pun niste intrebari totusi....



ioane, LA MULTI ANI ! mai citeste o data raspunsul meu ,te rog ! ideea este ca Dumnezeu nu-si lasa nici-un copil uitat p'afara in bataia relelor, ci-i aduce Acasa pe toti ,indiferenti de limba,timpul si cultura in care s-au nascut !


chiar Gaby....oare parabola celui nepoftit la nunta nu o cunosti/????

Cind insusi MIRELE spune slujitorilor Sai , ca cel intrat nechemat si fara haina de nunta.....sa fie aruncat "afara' ...."unde este plinsul si scrisnirea dintilor"...//???????

Raporteaza abuz de limbaj
Maranatha
Fosta membra 9am.ro

3915 mesaje
Membru din: 13/01/2010
Postat pe: 15 Ianuarie 2010, ora 15:47

Vad domnule tilsor ca aveti vaste cunostinte referitor la mantuire . As dori sa intreb ce parere aveti vis a vis de cei ce au fost mantuiti , curatati si intr-o imprejurare a vietii au cazut in pacat. mai au parte de Har?

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Ianuarie 2010, ora 17:00

De la: tilsor, la data 2010-01-14 18:51:06
De la: gabigabi, la data 2010-01-07 17:33:22
De la: gabigabi, la data 2010-01-06 09:23:27
De la: ion00, la data 2010-01-05 11:21:54
De la: gabigabi, la data 2009-12-29 16:26:56
De la: ion00, la data 2009-12-28 08:41:40Dar ce inseamna sa fii mantuit? Se pare ca unii de pe topic nu dau prea mare importanta MANTUIRII.

-A fi mantuit inseamna,a fi iertat de toate pacatele prin Isus Hristos
-A scapa de marea judecata de la sfarsitul vremurilor
-A mosteni candva imparatia cerurilor.

Maria nu poate mantui.Ea personal,avea un Mantuitor,pe Isus. Luca 1,46,47.
Cat priveste pe cei din marele religii,inrebati in particular daca aveti ocazia va rog,despre NADEJDEA mantuirii. Daca intrebam un musulman,hindus,daoist adevarat...despre mantuire.
Si sa intrebam (si sa ne intrebam personal),pe un crestin. Trebuiesc raspunsuri sincere,adevarate,in numele adevarului,pt o eternitate NU doar pt o viata de om.
Singurul Mantuitor al lumii cred ca este Isus Hristos.

In Noul Testament (Biblia)
s-o ºtiþi toþi, ºi s-o ºtie tot norodul lui Israel! Omul acesta se înfãþiºeazã înaintea voastrã pe deplin sãnãtos, în Numele lui Isus Hristos din Nazaret, pe care voi L-aþi rãstignit, dar pe care Dumnezeu L-a înviat din morþi.

11. El este ,piatra lepãdatã de voi, zidarii, care a ajuns sã fie pusã în capul unghiului.’

12. În nimeni altul nu este mântuire: cãci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie sã fim mântuiþi.”




si totusi Inteleptii Indiei vorbesc despre omul Realizat cu sensul de Mintuit ! care este acel om care s-a lepadat de iluzia lumii ; de nevoia de a acumula bunuri materiale ; de onoruri si spoiala lor; de invidie,lacomie,ura si zavistie ! de dorinta de a-i domina pe ceilalti, de Putere,in general si intoarcerea la Arhetip ....! adica la Dumnezeu-tatal,chit ca ei nu folosesc acest nume.....pe care-l considera ca este REALITATEA Ultima ! dincolo de el nu mai este nimic ! deci : haideti sa intelegem ca el,Tatal,isi iubeste copii in egala masura si nu-si lasa copii de izbeliste : pe toti si-i doreste ACASA ,taind ptr. ei vitelul cel gras !


Personal inteleg,cred, ca omul cu adevarat realizat este cel mantuit.Din cele mai vechi timpuri si pana azi,
omul a realizat ca este despartit de Creator,(Divinitate),din cauza faptului ca a pacatuit,aflandu-se in-
tro stare de pacat prezenta. Spre deosebire de celelalte religii unde omul prin eforturile sale incearca
sa-si rezolve problema pacatului,a mantuirii,in crestinism INITIATIVA apartine Lui Dumnezeu,care
imediat chiar dupa caderea omului in pacat,a facut un plan pt salvarea neamului omenesc.
Acest plan culmina cu trimiterea unicului SAU FIU pe pamant pt mantuirea noastra.
Simte un intelept al Indiei bucuria mantuirii? Pacea inimii?Bucuria iertarii?....Dar noi?
Va recomand in acest sens sa cititi :Moartea unui guru de:Rabi R Maharaj.si ;www.everystudent.ro/a/guru.html[/quote]

da,chiar asa am spus ca, inteleptii Indiei vorbesc despre omul Realizat cu sensul de MINTUIT ! ....dar ce-nseamna pina la urma acest Mintuit ? Mintuit de ce anume ? mintuit de obligatia de a se Reincarna
o data si-nca o data,pina omul se leapada de Orgoliu,de Neascultare si,mai mult decit orice, reface legatura cu Divinitatea pe care ,acum o Cunoaste ....nu din auzite,ci din traite ! iar ISUS este MODELUL ; este calea ce'o avem de urmat .....asta ptr. noi,rasa alba ! ptr. ceilalti,mai vechi pe harta lumii,practica yoghina cu cele 7 scoli sau etape ,as zice eu,de pregatire pe diverse nivele de la hata-yoga -cea a trupului ,pina la kriya-yoga si japa sadhana....deci si ei au o bucurie a mintuirii,chiar mai constietizata decit a noastra !.....dar am mai spus si cu alte ocazii : Albii au venit pe pamint ptr. a experimenta Materia,iar pragmatismul este pctul lor forte si nu meditatia ! de aceea ptr. ei a fost trimis Isus si bine ar fi de'am intelege macar asta !

@ tutenes : in linii generale este asa cum ai zis,dar si habotnicia unora aduce jigniri ateilor care, desi se cred asa,faptul ca intra pe asemenea subiecte denota o nevoie care,e foarte posibil ,sa nu fie constientizata de ei ,dar au o nevoie de raspunsuri,ceea ce inseamna ca-si pun niste intrebari totusi....



ioane, LA MULTI ANI ! mai citeste o data raspunsul meu ,te rog ! ideea este ca Dumnezeu nu-si lasa nici-un copil uitat p'afara in bataia relelor, ci-i aduce Acasa pe toti ,indiferenti de limba,timpul si cultura in care s-au nascut !


chiar Gaby....oare parabola celui nepoftit la nunta nu o cunosti/????

Cind insusi MIRELE spune slujitorilor Sai , ca cel intrat nechemat si fara haina de nunta.....sa fie aruncat "afara' ...."unde este plinsul si scrisnirea dintilor"...//???????


La multi ani, Tilsor si voua,tuturor ! ...nu ,cred ca nu stiu parabola respectiva .....dar stii ca ,in schimb, am visat-o ? si Nunta si pe Mire si eram invitata la ea si eu eram topita toata de emotie ,minunidu-ma si intrebindu-me ce-am facut eu oare, de merit asta ?

Raporteaza abuz de limbaj
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 Ianuarie 2010, ora 19:59

De la: 9am180342, la data 2010-01-15 15:47:57Vad domnule tilsor ca aveti vaste cunostinte referitor la mantuire . As dori sa intreb ce parere aveti vis a vis de cei ce au fost mantuiti , curatati si intr-o imprejurare a vietii au cazut in pacat. mai au parte de Har?


Vreau sa intelegi,inainte de a da raspunsul, ca eu am ,poate, vaste cunostinte despre CUVINTUL lui DUMNEZEU ( Biblia)..si despre istoria religiilor...si multe alte lucrari religioase...

Vreau sa intelegi un fapt clar, in sine,ca noi sintem nascuti in pacat...deci purtam pacatul in noi....
La botez...avem cunostinte despre voia Domnului,avem vointa,avem incredere, avem certitudinea....dar nu avem PURITATEA SFINTA....
Botezul este un LEGAMINT incheiat cu Dumnezeu, ca dorim sa-i APARTINEM LUI, ca dorim MINTUIREA,ca dorim o SCHIMBARE SFINTA.....
Lucrul acesta se intimpla, in momentul in care am ingropat in apa botezului, trecutul meu pacatos....si ies imbracat in SLAVA LUI DUMNEZEU..cu drepturi spirituale de mostenitori ceresti.......DAR....
Ei exista si un DAR...
Mintuit ...nu inseamna mintuit pentru totdeauna...pentru ca firea noastra pacatoasa este in CONSTRUCTIA corpului nostru si ne trage mereu inapoi....si atunci se da o lupta in mine......e lupta mea....DAR HRISTOS, datorita legamintului incheiat cu el, ia locul meu in aceasta lupta cu RAUL si-n Harul SAU imi da biruinta.....iar daca intr-o anumita imprejurare vreau " EU" sa ma lupt si pierd...Hristos nu ma paraseste ci in IUBIREA SA ma asteapta sa fug la EL ca la un PARINTE...si daca imi pare rau....si nu mai fac ...ma IARTA......si chiar daca " cad din nou" ma iarta iar....caci cuvintul sau spune:...VENITI SA NE JUDECAM, si de vor fi pacatele voastre Rosii cum e cirmizul Le vom face albe ca lina"....Domnul IARTA, IARTA MULT...DAR NU LA NESFIRSIT...
Apoi mai este PACATUL IMPOTRIVA DUHULUI SFINT...care nu va fi iertat niciodata...daca intelegem care este acesta....

Raporteaza abuz de limbaj
Maranatha
gabita_

2 mesaje
Membru din: 15/01/2010
Postat pe: 15 Ianuarie 2010, ora 20:01

De la: tilsor, la data 2010-01-15 19:59:38
De la: 9am180342, la data 2010-01-15 15:47:57Vad domnule tilsor ca aveti vaste cunostinte referitor la mantuire . As dori sa intreb ce parere aveti vis a vis de cei ce au fost mantuiti , curatati si intr-o imprejurare a vietii au cazut in pacat. mai au parte de Har?


Vreau sa intelegi,inainte de a da raspunsul, ca eu am ,poate, vaste cunostinte despre CUVINTUL lui DUMNEZEU ( Biblia)..si despre istoria religiilor...si multe alte lucrari religioase...

Vreau sa intelegi un fapt clar, in sine,ca noi sintem nascuti in pacat...deci purtam pacatul in noi....
La botez...avem cunostinte despre voia Domnului,avem vointa,avem incredere, avem certitudinea....dar nu avem PURITATEA SFINTA....
Botezul este un LEGAMINT incheiat cu Dumnezeu, ca dorim sa-i APARTINEM LUI, ca dorim MINTUIREA,ca dorim o SCHIMBARE SFINTA.....
Lucrul acesta se intimpla, in momentul in care am ingropat in apa botezului, trecutul meu pacatos....si ies imbracat in SLAVA LUI DUMNEZEU..cu drepturi spirituale de mostenitori ceresti.......DAR....
Ei exista si un DAR...
Mintuit ...nu inseamna mintuit pentru totdeauna...pentru ca firea noastra pacatoasa este in CONSTRUCTIA corpului nostru si ne trage mereu inapoi....si atunci se da o lupta in mine......e lupta mea....DAR HRISTOS, datorita legamintului incheiat cu el, ia locul meu in aceasta lupta cu RAUL si-n Harul SAU imi da biruinta.....iar daca intr-o anumita imprejurare vreau " EU" sa ma lupt si pierd...Hristos nu ma paraseste ci in IUBIREA SA ma asteapta sa fug la EL ca la un PARINTE...si daca imi pare rau....si nu mai fac ...ma IARTA......si chiar daca " cad din nou" ma iarta iar....caci cuvintul sau spune:...VENITI SA NE JUDECAM, si de vor fi pacatele voastre Rosii cum e cirmizul Le vom face albe ca lina"....Domnul IARTA, IARTA MULT...DAR NU LA NESFIRSIT...
Apoi mai este PACATUL IMPOTRIVA DUHULUI SFINT...care nu va fi iertat niciodata...daca intelegem care este acesta....

Raporteaza abuz de limbaj
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 Ianuarie 2010, ora 20:03

De la: gabigabi, la data 2010-01-15 17:00:05
De la: tilsor, la data 2010-01-14 18:51:06
De la: gabigabi, la data 2010-01-07 17:33:22
De la: gabigabi, la data 2010-01-06 09:23:27
De la: ion00, la data 2010-01-05 11:21:54
De la: gabigabi, la data 2009-12-29 16:26:56
De la: ion00, la data 2009-12-28 08:41:40Dar ce inseamna sa fii mantuit? Se pare ca unii de pe topic nu dau prea mare importanta MANTUIRII.

-A fi mantuit inseamna,a fi iertat de toate pacatele prin Isus Hristos
-A scapa de marea judecata de la sfarsitul vremurilor
-A mosteni candva imparatia cerurilor.

Maria nu poate mantui.Ea personal,avea un Mantuitor,pe Isus. Luca 1,46,47.
Cat priveste pe cei din marele religii,inrebati in particular daca aveti ocazia va rog,despre NADEJDEA mantuirii. Daca intrebam un musulman,hindus,daoist adevarat...despre mantuire.
Si sa intrebam (si sa ne intrebam personal),pe un crestin. Trebuiesc raspunsuri sincere,adevarate,in numele adevarului,pt o eternitate NU doar pt o viata de om.
Singurul Mantuitor al lumii cred ca este Isus Hristos.

In Noul Testament (Biblia)
s-o ºtiþi toþi, ºi s-o ºtie tot norodul lui Israel! Omul acesta se înfãþiºeazã înaintea voastrã pe deplin sãnãtos, în Numele lui Isus Hristos din Nazaret, pe care voi L-aþi rãstignit, dar pe care Dumnezeu L-a înviat din morþi.

11. El este ,piatra lepãdatã de voi, zidarii, care a ajuns sã fie pusã în capul unghiului.’

12. În nimeni altul nu este mântuire: cãci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie sã fim mântuiþi.”




si totusi Inteleptii Indiei vorbesc despre omul Realizat cu sensul de Mintuit ! care este acel om care s-a lepadat de iluzia lumii ; de nevoia de a acumula bunuri materiale ; de onoruri si spoiala lor; de invidie,lacomie,ura si zavistie ! de dorinta de a-i domina pe ceilalti, de Putere,in general si intoarcerea la Arhetip ....! adica la Dumnezeu-tatal,chit ca ei nu folosesc acest nume.....pe care-l considera ca este REALITATEA Ultima ! dincolo de el nu mai este nimic ! deci : haideti sa intelegem ca el,Tatal,isi iubeste copii in egala masura si nu-si lasa copii de izbeliste : pe toti si-i doreste ACASA ,taind ptr. ei vitelul cel gras !


Personal inteleg,cred, ca omul cu adevarat realizat este cel mantuit.Din cele mai vechi timpuri si pana azi,
omul a realizat ca este despartit de Creator,(Divinitate),din cauza faptului ca a pacatuit,aflandu-se in-
tro stare de pacat prezenta. Spre deosebire de celelalte religii unde omul prin eforturile sale incearca
sa-si rezolve problema pacatului,a mantuirii,in crestinism INITIATIVA apartine Lui Dumnezeu,care
imediat chiar dupa caderea omului in pacat,a facut un plan pt salvarea neamului omenesc.
Acest plan culmina cu trimiterea unicului SAU FIU pe pamant pt mantuirea noastra.
Simte un intelept al Indiei bucuria mantuirii? Pacea inimii?Bucuria iertarii?....Dar noi?
Va recomand in acest sens sa cititi :Moartea unui guru de:Rabi R Maharaj.si ;www.everystudent.ro/a/guru.html[/quote]

da,chiar asa am spus ca, inteleptii Indiei vorbesc despre omul Realizat cu sensul de MINTUIT ! ....dar ce-nseamna pina la urma acest Mintuit ? Mintuit de ce anume ? mintuit de obligatia de a se Reincarna
o data si-nca o data,pina omul se leapada de Orgoliu,de Neascultare si,mai mult decit orice, reface legatura cu Divinitatea pe care ,acum o Cunoaste ....nu din auzite,ci din traite ! iar ISUS este MODELUL ; este calea ce'o avem de urmat .....asta ptr. noi,rasa alba ! ptr. ceilalti,mai vechi pe harta lumii,practica yoghina cu cele 7 scoli sau etape ,as zice eu,de pregatire pe diverse nivele de la hata-yoga -cea a trupului ,pina la kriya-yoga si japa sadhana....deci si ei au o bucurie a mintuirii,chiar mai constietizata decit a noastra !.....dar am mai spus si cu alte ocazii : Albii au venit pe pamint ptr. a experimenta Materia,iar pragmatismul este pctul lor forte si nu meditatia ! de aceea ptr. ei a fost trimis Isus si bine ar fi de'am intelege macar asta !

@ tutenes : in linii generale este asa cum ai zis,dar si habotnicia unora aduce jigniri ateilor care, desi se cred asa,faptul ca intra pe asemenea subiecte denota o nevoie care,e foarte posibil ,sa nu fie constientizata de ei ,dar au o nevoie de raspunsuri,ceea ce inseamna ca-si pun niste intrebari totusi....



ioane, LA MULTI ANI ! mai citeste o data raspunsul meu ,te rog ! ideea este ca Dumnezeu nu-si lasa nici-un copil uitat p'afara in bataia relelor, ci-i aduce Acasa pe toti ,indiferenti de limba,timpul si cultura in care s-au nascut !


chiar Gaby....oare parabola celui nepoftit la nunta nu o cunosti/????

Cind insusi MIRELE spune slujitorilor Sai , ca cel intrat nechemat si fara haina de nunta.....sa fie aruncat "afara' ...."unde este plinsul si scrisnirea dintilor"...//???????


La multi ani, Tilsor si voua,tuturor ! ...nu ,cred ca nu stiu parabola respectiva .....dar stii ca ,in schimb, am visat-o ? si Nunta si pe Mire si eram invitata la ea si eu eram topita toata de emotie ,minunidu-ma si intrebindu-me ce-am facut eu oare, de merit asta ?


SA DEA DOMNUL SA SI AI PATRE DE ACEA NUNTA.......A MIELULUI....

Raporteaza abuz de limbaj
Maranatha
gabita_

2 mesaje
Membru din: 15/01/2010
Postat pe: 15 Ianuarie 2010, ora 20:03





God bless you.

Raporteaza abuz de limbaj
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 Ianuarie 2010, ora 20:25

De la: gabita_, la data 2010-01-15 20:03:40



God bless you.


Si pe tine DOMNUL sa te binecuvinteze.AMIN

Raporteaza abuz de limbaj
Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Ianuarie 2010, ora 13:12

De la: ion00, la data 2010-01-07 13:07:21In special pentru GabigabiCred ca orce intelept sau orcine ar spune ca omul s-ar purea mantui prin propriile puteri,ar gresi.Un exemlpu dat de cineva explica bine cred aceasta:Unii oameni bine intentionati de altfel expuneau o" teza ":Un munte are evident multi versanti. Multi oameni credinciosi pleaca spre varvul muntelui unde IL vor gasi pe Dumnezeu. Pe oricare versant al muntelui ai urca ziceau ei tot la Dumnezeu agungi.Se inceia cu ideia ca toate religiile lumii sunt bune pentr-ca toate pana la urma duc la Dumnezeu.Eu cred ca Dumnezeu se afla mult mai sus de varful muntelui.Eu cred ca la Dumnezeu se poate ajunge doar prin Isus Hristos!
Daca ar fi fost cu putinta ca sa ne mantuim singuri n-ar mai fi venit pe pamant Mantuitorul ca sA-SI dea viata pe Golgota pt neamul omenesc.
Am gasit intr-o librarie cu ceva timp in urma o carte in care sunt bine explicate aceste lucruri:
Credinta Adevarata Iosif Ton.


Da ,cunosc si eu persoana....pastor baptist...

Raporteaza abuz de limbaj
Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Ianuarie 2010, ora 20:25

Va indemn sa cititi PSALMUL 119.
Sa aveti o seara deosebita.....

Raporteaza abuz de limbaj
Maranatha
symy1

4661 mesaje
Membru din: 4/02/2009
Oras: Zalau

Postat pe: 19 Ianuarie 2010, ora 12:11

De la: 9am180342, la data 2010-01-15 15:47:57Vad domnule tilsor ca aveti vaste cunostinte referitor la mantuire . As dori sa intreb ce parere aveti vis a vis de cei ce au fost mantuiti , curatati si intr-o imprejurare a vietii au cazut in pacat. mai au parte de Har?
Evrei 6vs6....Si cre totusi au cazut,este cu NEPUTINTA,sa fie inoiti iarasi,si adusi la pocainta,fiinca ei RASTIGNESC DIN NOU PE FIUL LUI DUMNEZEU,si-l dau sa fie batjocorit.

Raporteaza abuz de limbaj
symy-apocalipsa.blogspot.ro
9am003934

46 mesaje
Membru din: 3/03/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Ianuarie 2010, ora 20:52

De la: symy1, la data 2010-01-19 12:11:26
De la: 9am180342, la data 2010-01-15 15:47:57Vad domnule tilsor ca aveti vaste cunostinte referitor la mantuire . As dori sa intreb ce parere aveti vis a vis de cei ce au fost mantuiti , curatati si intr-o imprejurare a vietii au cazut in pacat. mai au parte de Har?
Evrei 6vs6....Si cre totusi au cazut,este cu NEPUTINTA,sa fie inoiti iarasi,si adusi la pocainta,fiinca ei RASTIGNESC DIN NOU PE FIUL LUI DUMNEZEU,si-l dau sa fie batjocorit.


CITITORULE----oare esti atit de "sfint" incit nu ai nici un pacat----sau trece cumva o zi in care sa nu fi pacatuit"cumva"?????
Uniforma care o port m-a facut azi sa fiu exigent in citeva situatii ( dupa legea statului G)---si pentru ca citesc de mult timp BIBLIA as fi dorit sa-i iert---
--Dar oare iertind un om care a gresit--nu sint si eu partas la infractiunile lor???/

Cit de greu este,Doamne, sa te iubim si sa ne comportam cum vrei TU---

Raporteaza abuz de limbaj
stejerean_vasile

672 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Bistrita

Postat pe: 20 Ianuarie 2010, ora 21:27

sper sa nu ridic multe polemici... Budha a murit de dezinterie, neapucand sa se mai reancarneze... profetul Mahomed, a avut ca si sotie, o fetita de vreo 6 anisori, care a deflorat-o la 9, el fiind si un atacator de caravane si crescator de sclavi... despre Isus, nu sunt dovezi istorice concrete, ce da apa la moara multor speculatii... Iuda a implinit profetia lui Isus si totusi a iesit drept tap ispasitor, pt ca asa a vrut sinodul de la Niceea din 325, iudeii mascau macelarirea bastinasilor si ciordirea de teritorii prin faptul ca ei sunt poporul ales si ca pamantul respectiv le este fagaduit... acum ni se baga pe gat new age, care le accepta pe toate ca frumoase si bune... putin de acolo, putin de aici... si nu inteleg de ce ne privim ca fiinte de natura divina... Dumnezeu nu sta in carti si in basme, in prelegeri si in cuvinte mari, sta in inima noastra, doar ca suntem prea indoctrinati sa il mai observam...acum ne inchinam la printuri digitale cu Isus...Pace

Raporteaza abuz de limbaj
Omerta Vision
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 23 Ianuarie 2010, ora 19:28

De la: stejerean_vasile, la data 2010-01-20 21:27:51sper sa nu ridic multe polemici... Budha a murit de dezinterie, neapucand sa se mai reancarneze... profetul Mahomed, a avut ca si sotie, o fetita de vreo 6 anisori, care a deflorat-o la 9, el fiind si un atacator de caravane si crescator de sclavi... despre Isus, nu sunt dovezi istorice concrete, ce da apa la moara multor speculatii... Iuda a implinit profetia lui Isus si totusi a iesit drept tap ispasitor, pt ca asa a vrut sinodul de la Niceea din 325, iudeii mascau macelarirea bastinasilor si ciordirea de teritorii prin faptul ca ei sunt poporul ales si ca pamantul respectiv le este fagaduit... acum ni se baga pe gat new age, care le accepta pe toate ca frumoase si bune... putin de acolo, putin de aici... si nu inteleg de ce ne privim ca fiinte de natura divina... Dumnezeu nu sta in carti si in basme, in prelegeri si in cuvinte mari, sta in inima noastra, doar ca suntem prea indoctrinati sa il mai observam...acum ne inchinam la printuri digitale cu Isus...Pace


Draga Vasile,...chiar crezi ca Dumnezeu poate STA IN INIMA NOASTRA..???.asa cum ESTE ea,pentru ca vad ca dupa ceea ce ai postat tu nu crezi NICI in BIBILE ca ar fi insuflata de DUHUL SFINT si ca prezinta CUVINTUL lui DUMNEZEU..?

In inima UNORA care implinesc CUVINTUL lui DUMNEZEU poate sa locuiasca.....dar nu generaliza.

Raporteaza abuz de limbaj
Maranatha
9am121159

2234 mesaje
Membru din: 21/08/2009
Oras: Craiova

Postat pe: 23 Ianuarie 2010, ora 22:39

Mantuirea o primim prin Domnul Isus Hristos nu prin Maria maica Domnului, pentruca domnul Isus si-a dat viata pe cruce ca sa ne rascumpere din mocirle pacatului si a morti.

Dar si Tatal este Mantuitor : Luca 1/46ªi Maria a zis: "Sufletul meu mãreºte pe Domnul,
47. ºi mi se bucurã duhul în Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48. pentru cã a privit spre starea smeritã a roabei Sale. Cãci iatã cã de acum încolo, toate neamurile îmi vor zice fericitã,
49. pentru cã Cel Atotputernic a fãcut lucruri mari pentru mine. Numele Lui este sfânt,
50. ºi îndurarea Lui se întinde din neam în neam peste cei ce se tem de El.

Deci maica Domnului este cea mai fericita dintre femei ca a nascut pe Domnul Isus, dar nu poate fi mantuitoare.Cei care-i dau titluri mai inalte decat cele date de Biblie fac o mare gresala.

Raporteaza abuz de limbaj
stejerean_vasile

672 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Bistrita

Postat pe: 24 Ianuarie 2010, ora 12:07

De la: tilsor, la data 2010-01-23 19:28:38
De la: stejerean_vasile, la data 2010-01-20 21:27:51sper sa nu ridic multe polemici... Budha a murit de dezinterie, neapucand sa se mai reancarneze... profetul Mahomed, a avut ca si sotie, o fetita de vreo 6 anisori, care a deflorat-o la 9, el fiind si un atacator de caravane si crescator de sclavi... despre Isus, nu sunt dovezi istorice concrete, ce da apa la moara multor speculatii... Iuda a implinit profetia lui Isus si totusi a iesit drept tap ispasitor, pt ca asa a vrut sinodul de la Niceea din 325, iudeii mascau macelarirea bastinasilor si ciordirea de teritorii prin faptul ca ei sunt poporul ales si ca pamantul respectiv le este fagaduit... acum ni se baga pe gat new age, care le accepta pe toate ca frumoase si bune... putin de acolo, putin de aici... si nu inteleg de ce ne privim ca fiinte de natura divina... Dumnezeu nu sta in carti si in basme, in prelegeri si in cuvinte mari, sta in inima noastra, doar ca suntem prea indoctrinati sa il mai observam...acum ne inchinam la printuri digitale cu Isus...Pace


Draga Vasile,...chiar crezi ca Dumnezeu poate STA IN INIMA NOASTRA..???.asa cum ESTE ea,pentru ca vad ca dupa ceea ce ai postat tu nu crezi NICI in BIBILE ca ar fi insuflata de DUHUL SFINT si ca prezinta CUVINTUL lui DUMNEZEU..?

In inima UNORA care implinesc CUVINTUL lui DUMNEZEU poate sa locuiasca.....dar nu generaliza.




pai asa a spus Hristos... din cate imi amintesc... ca noi suntem templul lui... Bisericile mutileaza gandirea de sine si o transforma in gandire de turma... cred in Biblie, dar nu cartile ne salveaza ci faptele.

Raporteaza abuz de limbaj
Omerta Vision
symy1

4661 mesaje
Membru din: 4/02/2009
Oras: Zalau

Postat pe: 24 Ianuarie 2010, ora 13:12

CITITORULE----oare esti atit de "sfint" incit nu ai nici un pacat----sau trece cumva o zi in care sa nu fi pacatuit"cumva"?????.... Nu exista OM fara pacat,chiar si cei care sau pocait,mai gresesc(pacatuiesc),dar avem la TATAL un MIJLOCITOR care ne spala de orce pacat.DAR nu inseamna ca tu (dupa ce ti-a fost iertat pacatul)sa mai faci acelasi pacat,ca Domnul ISUS ma iarta,!!!!Din cauza asta e ingusta calea spre MANTUIRE....ori renunti la toate viciile tale(tigari,bautura,jocuri de noroc...ect)sau la placerile tale....sa duci o viata sfsnta e greu,dar cand ai bratul Domnului langa tine treci peste orce...

Raporteaza abuz de limbaj
symy-apocalipsa.blogspot.ro
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Ianuarie 2010, ora 13:21

Mintuirea o primim prin oameni, dupa cum se vede pe toate topicurile. prin cei ce se cred cei mai sfinti posibili.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
stejerean_vasile

672 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Bistrita

Postat pe: 25 Ianuarie 2010, ora 22:18

De la: nastasemihail, la data 2010-01-24 13:21:00Mintuirea o primim prin oameni, dupa cum se vede pe toate topicurile. prin cei ce se cred cei mai sfinti posibili.


macar daca ar exista mantuirea...

Raporteaza abuz de limbaj
Omerta Vision
Fosta membra 9am.ro

1171 mesaje
Membru din: 23/08/2009
Postat pe: 25 Ianuarie 2010, ora 23:34



Singurul care va poate aduce mantuirea este MITHRA ! Degeaba incearca preotii nostri sa-l copieze ,nu reusesc !


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

11272 mesaje
Membru din: 21/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Ianuarie 2010, ora 01:29

De la: Horus, la data 2010-01-25 23:34:25

Singurul care va poate aduce mantuirea este MITHRA ! Degeaba incearca preotii nostri sa-l copieze ,nu reusesc !

si muntele lu ' venus ca-i din acelasi material

Raporteaza abuz de limbaj
toti avem dreptate,toti aveti dreptate,toti stim adevarul,toti stiti adevarul,fiecare are dreptate,fiecare cunoaste adevarul,FIECARE ARE DREPTATEA SI ADEVARUL SAU- TRAIASCA DREPTATEA si ADEVARUL !!! Nu scuipa niciodata in oglinda!!! Intotdeauna poti face mai mult decat ai facut pana acum,niciodata nu e prea tarziu !!! Tot mai multi oameni ne vor binele,d'aia ne merge rau !!! "Orice adevar trece prin 3 faze:mai intai este ridiculizat, apoi trezeste o opozitie violenta,si in sfarsit este acceptat ca fiind evident de la sine"-Avicena. Daca nu stiu ca nu stiu, atunci mi se pare ca stiu. ANUNT UMANITAR :Rog Prostii si Cretinii,sa stea departe de mine !!! “Nu poti sa tratezi ochiul fara sa tii cont de cap, nu poti sa tratezi capul fara sa tii cont de minte si nu poti sa tratezi mintea fara sa tii cont de sufletul si spiritul omului.” (Zamolxe) http://www.youtube.com/watch?v=tNu44XzTnLY Sunt doua feluri de a-ti trai viata... Unul - de a crede ca nu exista miracole. Altul - de a crede ca totul este un miracol. Albert Einstein DACA N-AM AVEA DEFECTE,NU NE-AR FACE PLACERE SA LE VEDEM PE ALE CELORLALTI,TOTI SUNTEM DEFECTI DESI NOI NE VEDEM NUMAI CALITATILE ....Barbatii conduc lumea. Femeile ii conduc pe barbati.....Caracterul fara inteligenta poate mult, dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic. (CICERO )...Un om singur nu are nici o putere,puterea i-o dau cei care-l sustin...Vorba multa,saracia omului...Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost ...Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permitea inteligenta.....Este bine sa lasi bautura....insa rau este sa uiti unde ai lasat-o.....
symy1

4661 mesaje
Membru din: 4/02/2009
Oras: Zalau

Postat pe: 26 Ianuarie 2010, ora 10:18

De la: stejerean_vasile, la data 2010-01-25 22:18:26
De la: nastasemihail, la data 2010-01-24 13:21:00Mintuirea o primim prin oameni, dupa cum se vede pe toate topicurile. prin cei ce se cred cei mai sfinti posibili.


macar daca ar exista mantuirea...
Cauta si vei gasi...cere si vei primi....bate si se va deschide..!!!!Nu astepta ...para malaiata in gura lui.......

Raporteaza abuz de limbaj
symy-apocalipsa.blogspot.ro
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 21 Septembrie 2012, ora 16:16

De la: ion00, la data 2010-01-07 13:07:21In special pentru GabigabiCred ca orce intelept sau orcine ar spune ca omul s-ar purea mantui prin propriile puteri,ar gresi.Un exemlpu dat de cineva explica bine cred aceasta:Unii oameni bine intentionati de altfel expuneau o" teza ":Un munte are evident multi versanti. Multi oameni credinciosi pleaca spre varvul muntelui unde IL vor gasi pe Dumnezeu. Pe oricare versant al muntelui ai urca ziceau ei tot la Dumnezeu agungi.Se inceia cu ideia ca toate religiile lumii sunt bune pentr-ca toate pana la urma duc la Dumnezeu.Eu cred ca Dumnezeu se afla mult mai sus de varful muntelui.Eu cred ca la Dumnezeu se poate ajunge doar prin Isus Hristos!
Daca ar fi fost cu putinta ca sa ne mantuim singuri n-ar mai fi venit pe pamant Mantuitorul ca sA-SI dea viata pe Golgota pt neamul omenesc.
Am gasit intr-o librarie cu ceva timp in urma o carte in care sunt bine explicate aceste lucruri:
Credinta Adevarata Iosif Ton.

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 7 8 9 10 11 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului HRISTOS SAU MARIA......PRIN CINE PRIMIM MINTUIREA?????
Mergi la: