back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Hristos sau maria......prin cine primim mintuirea?????

 


 
Pagini: << 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 17 August 2009, ora 09:06

De la: tisor, la data 2009-08-17 08:33:09
De la: tisor, la data 2009-08-16 21:49:01
De la: gabigabi, la data 2009-08-16 16:55:25 da, Mintuirea oamenilor pe Pamint se face numai prin Iisus Cristos....dar se adreseaza rasei albe,cea ultima sosita pe pamint si care avea si ea nevoie de Norma si Dogma ,ca toate celelalte rase mai batrine temporal decit noi !....asadar, Biblia este cartea noastra de capatii si nu a celorlalti si e la fel de valabila in adevarurile ei esentiale , ca si cartile sfinte ale TUTUROR celorlalti !....deci,dragilor : NU mai complicati lucrurile simple ! din cauza unora ca voi au rezultat nenumeroase razboaie religioase si crestinari cu forta sabiei ,durere si lacrimi ! hai, mintuiti-va de intoleranta si dogmatismul vostru si intelegeti o data ca DUMNEZEU este UNUL SINGUR si ESTE PREZENT in toata spiritualitatea LUMII ! suntem toti Creeatia SA !


E foarte interesant..halbele nu sint ale mele...ca postare....nu am dat niciodata clic pe asa ceva


De ce anume nu ati dat niciodata click pe emoticonurile cu halbe ?.... .A fost o simpla intamplare sau aveti ceva impotriva acestui emoticon ?

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 August 2009, ora 09:14

poate ca nu-i place berea,ca baloneaza ....sau ca-i amara ...eu stiu ?


tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 August 2009, ora 12:11

De la: vaneamarin, la data 2009-08-17 09:06:45
De la: tisor, la data 2009-08-17 08:33:09
De la: tisor, la data 2009-08-16 21:49:01
De la: gabigabi, la data 2009-08-16 16:55:25 da, Mintuirea oamenilor pe Pamint se face numai prin Iisus Cristos....dar se adreseaza rasei albe,cea ultima sosita pe pamint si care avea si ea nevoie de Norma si Dogma ,ca toate celelalte rase mai batrine temporal decit noi !....asadar, Biblia este cartea noastra de capatii si nu a celorlalti si e la fel de valabila in adevarurile ei esentiale , ca si cartile sfinte ale TUTUROR celorlalti !....deci,dragilor : NU mai complicati lucrurile simple ! din cauza unora ca voi au rezultat nenumeroase razboaie religioase si crestinari cu forta sabiei ,durere si lacrimi ! hai, mintuiti-va de intoleranta si dogmatismul vostru si intelegeti o data ca DUMNEZEU este UNUL SINGUR si ESTE PREZENT in toata spiritualitatea LUMII ! suntem toti Creeatia SA !


E foarte interesant..halbele nu sint ale mele...ca postare....nu am dat niciodata clic pe asa ceva


De ce anume nu ati dat niciodata click pe emoticonurile cu halbe ?.... .A fost o simpla intamplare sau aveti ceva impotriva acestui emoticon ?


Nu nu am nimic cu aceste emoticuri, dar vreau sa se redea ceea ce eu tastez.
Un topic,recent mi s-a sters, anumite comentarii ca raspuns mi se injumatatesc...etc

De ce..?


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 August 2009, ora 12:13

De la: gabigabi, la data 2009-08-17 09:14:36 poate ca nu-i place berea,ca baloneaza ....sau ca-i amara ...eu stiu ?


A nu Gaby..dar nu se cade ca la cele religioase sa le adaugi pe cele "lumesti"...fac aluzie la alcool


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 August 2009, ora 12:27

De la: gabigabi, la data 2009-08-17 08:53:12m-am mirat si eu un pic de halberele alea ,ca semn de intru totul de acord cu ce-am zis @tisor,intrucit mi s-a parut ca esti "prins" in dogma si nu poti iesi dine ea,la fel ca si gabita !


A gaby, sa nu ma intelegi gresit....TOATE IMI SINT INGADUITE...DAR NU TOATE IMI SI SINT DE FOLOS..!!!!!!!!!!!
Tocmai de aceea multi inteleg religia,(credinta) ca pe CEVA ce INGRADESTE......din CONTRA..ea..ELIBEREAZA

Ca sa beau o bere..nu ma opreste nimeni...dar prefer sucul de MANGO..care imi da si benificii....ajung treaz acasa la iubita mea,am armonie in familie....si sint si in forma..
Imi poti da multe exemple de oameni care se opresc dupa o bere.....si ce urmeaza../?


Maranatha
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 August 2009, ora 15:26

ei, acum iti trimit eu niste halbe asta ptr.ca n-am mango pe emoticon,dar e ca semn ca sunt de acord cu afirmatia ta ca Religia unui om nu-l ingradeste,ci-l elibereaza !


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 August 2009, ora 15:36

De la: tisor, la data 2009-08-17 12:11:36
De la: vaneamarin, la data 2009-08-17 09:06:45
De la: tisor, la data 2009-08-17 08:33:09
De la: tisor, la data 2009-08-16 21:49:01
De la: gabigabi, la data 2009-08-16 16:55:25 da, Mintuirea oamenilor pe Pamint se face numai prin Iisus Cristos....dar se adreseaza rasei albe,cea ultima sosita pe pamint si care avea si ea nevoie de Norma si Dogma ,ca toate celelalte rase mai batrine temporal decit noi !....asadar, Biblia este cartea noastra de capatii si nu a celorlalti si e la fel de valabila in adevarurile ei esentiale , ca si cartile sfinte ale TUTUROR celorlalti !....deci,dragilor : NU mai complicati lucrurile simple ! din cauza unora ca voi au rezultat nenumeroase razboaie religioase si crestinari cu forta sabiei ,durere si lacrimi ! hai, mintuiti-va de intoleranta si dogmatismul vostru si intelegeti o data ca DUMNEZEU este UNUL SINGUR si ESTE PREZENT in toata spiritualitatea LUMII ! suntem toti Creeatia SA !


E foarte interesant..halbele nu sint ale mele...ca postare....nu am dat niciodata clic pe asa ceva


De ce anume nu ati dat niciodata click pe emoticonurile cu halbe ?.... .A fost o simpla intamplare sau aveti ceva impotriva acestui emoticon ?


Nu nu am nimic cu aceste emoticuri, dar vreau sa se redea ceea ce eu tastez.
Un topic,recent mi s-a sters, anumite comentarii ca raspuns mi se injumatatesc...etc

De ce..?
ahahahaaaa,sorine aici e mana lu' ANTIHRISTU[nici nu stiu ce emoticon sa-ti pun,da'mai bine las' fara] MARANATHA


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

198 mesaje
Membru din: 17/06/2009
Postat pe: 17 August 2009, ora 17:18

De la: gabigabi, la data 2009-08-16 16:55:25 da, Mintuirea oamenilor pe Pamint se face numai prin Iisus Cristos....dar se adreseaza rasei albe,cea ultima sosita pe pamint si care avea si ea nevoie de Norma si Dogma ,ca toate celelalte rase mai batrine temporal decit noi !....asadar, Biblia este cartea noastra de capatii si nu a celorlalti si e la fel de valabila in adevarurile ei esentiale , ca si cartile sfinte ale TUTUROR celorlalti !....deci,dragilor : NU mai complicati lucrurile simple ! din cauza unora ca voi au rezultat nenumeroase razboaie religioase si crestinari cu forta sabiei ,durere si lacrimi ! hai, mintuiti-va de intoleranta si dogmatismul vostru si intelegeti o data ca DUMNEZEU este UNUL SINGUR si ESTE PREZENT in toata spiritualitatea LUMII ! suntem toti Creeatia SA !


cred ca jumatate dintre crestini vor intra imediat in razboi cu tine deoarece sunt...negrii !

si mai putem concluziona..... iminenta aparitie a rasei ros-verzui pe planeta !

tisor nu ai citit inca ce trebuie !

,,tot ce traieste este sfant ". (esenta ce face posibila mantuirea )


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 August 2009, ora 17:28

he,he ....ai fortat-o p'asta cu negrii nu m-ai inteles sau n-ai vrut ?....era s'un cintec : " tu nu m-ai inteles pe mine
si nici n-ai vrut sa maaaa-ntelegi....."


tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 August 2009, ora 17:32

De la: gabigabi, la data 2009-08-17 15:26:40ei, acum iti trimit eu niste halbe asta ptr.ca n-am mango pe emoticon,dar e ca semn ca sunt de acord cu afirmatia ta ca Religia unui om nu-l ingradeste,ci-l elibereaza !



Ei vezi..accept "portia de mango" cu multa bucurie in suflet.

Stii ce am observat in mai toate raspunsurile date,de multi,....avem notiunea clara in minte ,dar pierdem din vedere ca trebuie explicata...poate unui " novice"...de aceea de multe ori citim si printre rinduri.


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 August 2009, ora 17:50

De la: 9am077225, la data 2009-08-17 17:18:22
De la: gabigabi, la data 2009-08-16 16:55:25 da, Mintuirea oamenilor pe Pamint se face numai prin Iisus Cristos....dar se adreseaza rasei albe,cea ultima sosita pe pamint si care avea si ea nevoie de Norma si Dogma ,ca toate celelalte rase mai batrine temporal decit noi !....asadar, Biblia este cartea noastra de capatii si nu a celorlalti si e la fel de valabila in adevarurile ei esentiale , ca si cartile sfinte ale TUTUROR celorlalti !....deci,dragilor : NU mai complicati lucrurile simple ! din cauza unora ca voi au rezultat nenumeroase razboaie religioase si crestinari cu forta sabiei ,durere si lacrimi ! hai, mintuiti-va de intoleranta si dogmatismul vostru si intelegeti o data ca DUMNEZEU este UNUL SINGUR si ESTE PREZENT in toata spiritualitatea LUMII ! suntem toti Creeatia SA !


cred ca jumatate dintre crestini vor intra imediat in razboi cu tine deoarece sunt...negrii !

si mai putem concluziona..... iminenta aparitie a rasei ros-verzui pe planeta !

tisor nu ai citit inca ce trebuie !

,,tot ce traieste este sfant ". (esenta ce face posibila mantuirea )


pierzi din vedere un lucru....crucea Lui Hristos a fost purtata de un NEGRU...din mila si respect pentru MINTUITORUL LUMII.....cum au ajutat ALBII.......................RASTIGNINDU-L..
In mijlocul negrilor se face,acum,cea mai mare lucrare de prezentare si acceptare a multora....ca mintuirea este numai prin ISUS HRISTOS.
Am prieteni misionari in desertul KALAHARI,ce se intimpla acolo..uimeste "lumea"....bosimanii imbratiseaza credinta in HRISTOS ISUS

intrati pe www.pilgrimsociety.com si veti vedea ce se intimpla in lumea "neagra"....


Maranatha
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 August 2009, ora 18:08

adica tu zici Simion,era negru ?...parca asa il chema....sau ma-nsel ? ca se-ntimpla o crestinare masiva,n-am de ce sa ma-ndoiesc....parca si-n apocalipsa era vorba ca sf.lumii se va-ncheia atunci cind lumea se va crestina ....na,n-am gasit alta rima !....dar ideea pe care am expus-o,asta a fost ,ca : rasa alba,ultima pe lista,cu voia dvs.,avea si ea nevoie de o CARTE DE CAPATII = Biblia ! si,as mai adauga acum,inca ceva : intrucit albii sunt mai pragmatici si rostul lor era/este sa cerceteze materia si sa-i smulga "secretele" folosindu-se de stiinta- ptr.ca asta i-a fost calea predestinata- li /ni s-au dat 10 porunci clare - doar atit : 10 ....fara prea multa filozofie,ca nu prea mai este timp de meditat....timpul se grabeste/sfirseste ! i s-a dat ,deci LEGEA, Invatatorul si Calea ! in rest,e poveste ! mango !


tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 August 2009, ora 23:45

De la: gabigabi, la data 2009-08-17 18:08:11adica tu zici Simion,era negru ?...parca asa il chema....sau ma-nsel ? ca se-ntimpla o crestinare masiva,n-am de ce sa ma-ndoiesc....parca si-n apocalipsa era vorba ca sf.lumii se va-ncheia atunci cind lumea se va crestina ....na,n-am gasit alta rima !....dar ideea pe care am expus-o,asta a fost ,ca : rasa alba,ultima pe lista,cu voia dvs.,avea si ea nevoie de o CARTE DE CAPATII = Biblia ! si,as mai adauga acum,inca ceva : intrucit albii sunt mai pragmatici si rostul lor era/este sa cerceteze materia si sa-i smulga "secretele" folosindu-se de stiinta- ptr.ca asta i-a fost calea predestinata- li /ni s-au dat 10 porunci clare - doar atit : 10 ....fara prea multa filozofie,ca nu prea mai este timp de meditat....timpul se grabeste/sfirseste ! i s-a dat ,deci LEGEA, Invatatorul si Calea ! in rest,e poveste ! mango !


Gaby,imi cer scuze, raspunsul era pentru cel ce ti-a zis ca intri in razboi cu "negrii"...nu ma refeream la tine....dar accept "mango" de la sfirsit,daca mai aaug putina maracuia ..si pepene galben..

Ai dreptate cu timpul......nu se mai poate vorbi de timpul sfirsitului...caci defapt este..sfirsitul timpului..
iti doresc o noapte linistita..si un somn odihnitor...


Maranatha
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 August 2009, ora 08:25

multumesc !....nu stiu ce-i maracuia ....le faci salata de fructe ?


Fosta membra 9am.ro

220 mesaje
Membru din: 7/08/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 August 2009, ora 10:55

Rasistilor !!!! De asta nu sunt negrii crestini, aiiiiiiiii ?!!!!
Multa imaginatie mai aveti !


Nu-mi daþi sfaturi. ªtiu sã greºesc ºi singur !
alehin

2584 mesaje
Membru din: 25/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 August 2009, ora 13:52

Dragi credincioºi,

Nu vã lãsaþi dezarmaþi de realitatea înconjurãtoare, logicã, descoperiri ºtiinþifice sau argumentele diavoleºti ale ateilor. Orice pare a fi împotriva credinþei noastre este de fapt doar o încercare prin care Cel De Sus ne testeazã tãria credinþei.
Pentru a ieºi din orice discuþie cu capul sus, ºi mândri de credinþa voastrã care va fi rãsplãtitã în Ceruri, vã punem la îndemânã urmãtorul scurt ghid de conversaþie. Indiferent ce spune ateul, una din replicile de mai jos se va potrivi perfect, ºi îl va trimite acolo unde este locul, în IAD. Aºa sã ne-ajute Dumnezeu.

1. Asta este doar interpretarea ta puerilã asupra Bibliei!
2. Dumnezeu vrea sã parã în acest fel.
3. Chiar ºi Einstein credea în Dumnezeu.
4. Blasfemie!
5. Nepãtrunse sunt cãile Domnului.
6. Spui astea îndemnat de Necuratul.
7. Noi suntem doar o fãrâmã din lumina unui vis al eternitãþii trãit întru duhul sfânt.
8. Au mai fost ºi alþii ca tine, ºi în cele din urmã l-au întâlnit pe Dumnezeu.
9. Doamne iartã-l cã nu ºtie ce spune.
10. Nu ai cum sã înþelegi, pentru cã tu nu ai vãzut încã Lumina.
11. Dovada trebuie sã o cauþi în tine însuþi.
12. Dumnezeu existã, Biblia e dovada.
13. Biblia este adevãratã, deoarece este cuvântul lui Dumnezeu.
14. Tu nu pricepi TAINA.
15. Te bate pe tine Dumnezeu!

Ã�n funcþie de ce susþine ateul, se pot face diverse combinaþii ale celor de sus. Nu vã lãsaþi copleºiþi de concretul întrebãrilor sau argumentelor aduse de ceilalþi, reþineþi cã cel puþin o frazã de mai sus va nimici spurcatul preopinent!


tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 August 2009, ora 16:38

De la: DorYnel, la data 2009-08-18 10:55:38Rasistilor !!!! De asta nu sunt negrii crestini, aiiiiiiiii ?!!!!
Multa imaginatie mai aveti !


...cred ca ai inteles gresit...noi ..iubim si pe negrii,si pe tigani..orice este fiinta umana,indiferent de rasa ,culoare,sex................si asta am invatat-o de la HRISTOS (Ioan 3,16)


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 August 2009, ora 16:40

De la: gabigabi, la data 2009-08-18 08:25:12multumesc !....nu stiu ce-i maracuia ....le faci salata de fructe ?


da,salate..si le siropez cu suc natural de coacaza negre si fructe de padure....
Te invit la o portie..


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 August 2009, ora 16:41

De la: alehin, la data 2009-08-18 13:52:44Dragi credincioºi,

Nu vã lãsaþi dezarmaþi de realitatea înconjurãtoare, logicã, descoperiri ºtiinþifice sau argumentele diavoleºti ale ateilor. Orice pare a fi împotriva credinþei noastre este de fapt doar o încercare prin care Cel De Sus ne testeazã tãria credinþei.
Pentru a ieºi din orice discuþie cu capul sus, ºi mândri de credinþa voastrã care va fi rãsplãtitã în Ceruri, vã punem la îndemânã urmãtorul scurt ghid de conversaþie. Indiferent ce spune ateul, una din replicile de mai jos se va potrivi perfect, ºi îl va trimite acolo unde este locul, în IAD. Aºa sã ne-ajute Dumnezeu.

1. Asta este doar interpretarea ta puerilã asupra Bibliei!
2. Dumnezeu vrea sã parã în acest fel.
3. Chiar ºi Einstein credea în Dumnezeu.
4. Blasfemie!
5. Nepãtrunse sunt cãile Domnului.
6. Spui astea îndemnat de Necuratul.
7. Noi suntem doar o fãrâmã din lumina unui vis al eternitãþii trãit întru duhul sfânt.
8. Au mai fost ºi alþii ca tine, ºi în cele din urmã l-au întâlnit pe Dumnezeu.
9. Doamne iartã-l cã nu ºtie ce spune.
10. Nu ai cum sã înþelegi, pentru cã tu nu ai vãzut încã Lumina.
11. Dovada trebuie sã o cauþi în tine însuþi.
12. Dumnezeu existã, Biblia e dovada.
13. Biblia este adevãratã, deoarece este cuvântul lui Dumnezeu.
14. Tu nu pricepi TAINA.
15. Te bate pe tine Dumnezeu!

Ã�n funcþie de ce susþine ateul, se pot face diverse combinaþii ale celor de sus. Nu vã lãsaþi copleºiþi de concretul întrebãrilor sau argumentelor aduse de ceilalþi, reþineþi cã cel puþin o frazã de mai sus va nimici spurcatul preopinent!


Maranatha
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 August 2009, ora 06:49

@dorinel - imi pare rau ! cum de ma acuzi de rasism ? n-ai citit explicatia mea cu aparitia raselor-in valuri temporale - pe pamint ? si cu nevoia de a le da ,pe intelesul lor, un pct.de plecare ca norma si dogma ?!


tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 August 2009, ora 15:17

De la: tisor, la data 2009-08-18 16:41:53
De la: alehin, la data 2009-08-18 13:52:44Dragi credincioºi,

Nu vã lãsaþi dezarmaþi de realitatea înconjurãtoare, logicã, descoperiri ºtiinþifice sau argumentele diavoleºti ale ateilor. Orice pare a fi împotriva credinþei noastre este de fapt doar o încercare prin care Cel De Sus ne testeazã tãria credinþei.
Pentru a ieºi din orice discuþie cu capul sus, ºi mândri de credinþa voastrã care va fi rãsplãtitã în Ceruri, vã punem la îndemânã urmãtorul scurt ghid de conversaþie. Indiferent ce spune ateul, una din replicile de mai jos se va potrivi perfect, ºi îl va trimite acolo unde este locul, în IAD. Aºa sã ne-ajute Dumnezeu.

1. Asta este doar interpretarea ta puerilã asupra Bibliei!
2. Dumnezeu vrea sã parã în acest fel.
3. Chiar ºi Einstein credea în Dumnezeu.
4. Blasfemie!
5. Nepãtrunse sunt cãile Domnului.
6. Spui astea îndemnat de Necuratul.
7. Noi suntem doar o fãrâmã din lumina unui vis al eternitãþii trãit întru duhul sfânt.
8. Au mai fost ºi alþii ca tine, ºi în cele din urmã l-au întâlnit pe Dumnezeu.
9. Doamne iartã-l cã nu ºtie ce spune.
10. Nu ai cum sã înþelegi, pentru cã tu nu ai vãzut încã Lumina.
11. Dovada trebuie sã o cauþi în tine însuþi.
12. Dumnezeu existã, Biblia e dovada.
13. Biblia este adevãratã, deoarece este cuvântul lui Dumnezeu.
14. Tu nu pricepi TAINA.
15. Te bate pe tine Dumnezeu!

Ã�n funcþie de ce susþine ateul, se pot face diverse combinaþii ale celor de sus. Nu vã lãsaþi copleºiþi de concretul întrebãrilor sau argumentelor aduse de ceilalþi, reþineþi cã cel puþin o frazã de mai sus va nimici spurcatul preopinent!


Pentru a iesi cu capul sus din orice discutie,trebuie savii cu adevarul"SCRIS"...si dovedit de BIBLIE...si restul decurge de aicea.


Maranatha
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 August 2009, ora 15:21

De la: DorYnel, la data 2009-08-18 10:55:38Rasistilor !!!! De asta nu sunt negrii crestini, aiiiiiiiii ?!!!!
Multa imaginatie mai aveti !

Negrii nu sint crestini, fiindca isi dau in cap cu crucile....periodic....


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 23 August 2009, ora 00:47

De la: nastasemihail, la data 2009-08-20 15:21:48
De la: DorYnel, la data 2009-08-18 10:55:38Rasistilor !!!! De asta nu sunt negrii crestini, aiiiiiiiii ?!!!!
Multa imaginatie mai aveti !

Negrii nu sint crestini, fiindca isi dau in cap cu crucile....periodic....



pardon...sint si incep sa se converteasca din ce in ce mai multi....pacat ca esti rupt de realitatea "lumii negre" care il imbratiseaza pe hristos ca Mintuitor al lor....


Maranatha
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 August 2009, ora 00:53

De la: tisor, la data 2009-08-23 00:47:05
De la: nastasemihail, la data 2009-08-20 15:21:48
De la: DorYnel, la data 2009-08-18 10:55:38Rasistilor !!!! De asta nu sunt negrii crestini, aiiiiiiiii ?!!!!
Multa imaginatie mai aveti !

Negrii nu sint crestini, fiindca isi dau in cap cu crucile....periodic....



pardon...sint si incep sa se converteasca din ce in ce mai multi....pacat ca esti rupt de realitatea "lumii negre" care il imbratiseaza pe hristos ca Mintuitor al lor....

Ma refer ca pina acum de curind au tinut-o numai in razboaie intre triburi sau state sau regiuni. si acum mai sint razboaie locale. Sint f energici. La asta ma refer.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

220 mesaje
Membru din: 7/08/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 August 2009, ora 00:55

De la: nastasemihail, la data 2009-08-20 15:21:48
Negrii nu sint crestini, fiindca isi dau in cap cu crucile....periodic....
Nu sunt crestini (in cea mai mare parte), pentru ca Dumnezeu este alb !


Nu-mi daþi sfaturi. ªtiu sã greºesc ºi singur !
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 August 2009, ora 08:37

upssss! cine-i acum rasist ? dar,fie,mai spun o data : Crestinismul ne este adresat noua,rasa alba, cea mai tinara rasa aparuta temporal pe acest pamint ! e norma si dogma dupa care ne traim viata si daca altcineva,din alta rasa se converteste la crestinism,e alegerea sa, tot asa cum si eu pot gasi in zen sau hinduism elemente ce -mi sunt mai pe inteles decit din propria mea religie !.....sau pot sa integrez toate religiile si filozofiile Lumii,intelegind ca EL este UNIC si doar limbajul si simbolurile folosite,diferite ! esenta insa,e aceeasi !


Fosta membra 9am.ro

220 mesaje
Membru din: 7/08/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 August 2009, ora 11:30

De la: gabigabi, la data 2009-08-23 08:37:40upssss! cine-i acum rasist ? dar,fie,mai spun o data : Crestinismul ne este adresat noua,rasa alba, cea mai tinara rasa aparuta temporal pe acest pamint !
Gabi, cam dai peste cap mesajul Bibliei si istoria ei. De ce spun asta ? Pentru ca Biblia sustine ca din primii oameni si, mai ales, dupa evenimentul Babel, in timp, s-ar fi format multiutudinea de rase, repet: rase, si de dialecte. Sa nu uitam ca dupa marele potop (asta cine crede), pe pamant ar mai fi ramas din rasa umana doar familia lui Noe, care era, ceea ce noi numim azi, de rasa indoeuropeana. Din ce context ai scos faza cu rasa alba, cea mai tanara dintre rase, nu stiu !? Ideea e ca , posibil, stiintific am putea accepta asta; insa din punctul de vedere iudeo-crestin , nu !
Si inca ceva: nu sunt rasist ! Daca ar fi dupa mine, toti cei care sustin tezele rasiale, i-as expedia de pe Pamant; nu exista rase superioare, exista doar rase mai civilizate !


Nu-mi daþi sfaturi. ªtiu sã greºesc ºi singur !
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 August 2009, ora 18:03

dorine,n-am scos-o din nici-un context....mi-a venit asa,deodata si daca stau sa ma gindesc unde era rasa alba pe vremea sumerienilor si ai sa cauti dovezi in legatura cu ea si europa,ai sa vezi ca nu prea sunt !....ca sa nu spun ca,desi se spune ca istoria incepe cu Sumerul, chinezii se pare ca au ajuns cu numaratoarea lor la 11 mii si ceva de ani !


Fosta membra 9am.ro

220 mesaje
Membru din: 7/08/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 August 2009, ora 19:23

De la: gabigabi, la data 2009-08-23 18:03:42dorine,n-am scos-o din nici-un context....mi-a venit asa,deodata si daca stau sa ma gindesc unde era rasa alba pe vremea sumerienilor si ai sa cauti dovezi in legatura cu ea si europa,ai sa vezi ca nu prea sunt !....ca sa nu spun ca,desi se spune ca istoria incepe cu Sumerul, chinezii se pare ca au ajuns cu numaratoarea lor la 11 mii si ceva de ani !
Ca s-au format din triburile locale europene, destul de primitive, si cele migratoare indoeuropene, da; asta ar fi o explicatie a aparitiei primilor semeni noua azi mai tarziu.
Sumerienii sunt cei pe care i-am mentionat ca ar fi contribuit la ''nasterea'' europenilor de azi. Au evoluat ceva mai devereme decat alte civilizatii antice, dar asta nu inseamna ca Europa era nelocuita.


Nu-mi daþi sfaturi. ªtiu sã greºesc ºi singur !
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 August 2009, ora 19:29

da,dar erau la nivel de animalute incapabile de organizare statala; de idei filozofice sau religioase,nici p'atit !


Pagini: << 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului HRISTOS SAU MARIA......PRIN CINE PRIMIM MINTUIREA?????
Mergi la: