back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Hristos sau maria......prin cine primim mintuirea?????

 


 
Pagini: << 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >> Sari la pagina:
 
gabita___0

18 mesaje
Membru din: 16/08/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 11:15

De la: tisor, la data 2009-08-16 08:21:18
De la: karpov, la data 2009-08-15 21:06:38mantuirea e solicitata de crestini ,nici ei nu stiu prin cine trebuie sa o primeasca deoarece pe langa cei doi de mai sus mai e o gasca intreaga de sfinti la care poti apela in vremuri de restriste . Ai nevoie de mantuire cand gresesti si speri ca cel care ti-o va da e destul de prost ca sa nu-si dea seama cat de pacatos esti . crestinii se simt pacatosi si de aceea au inventat asta ca sa-si anestezieze constiinta - crestinii fura ,ucid si in general incalca toate cele 10 porunci stiind ca divinitatea ii iarta foarte usor daca fac 2-3 pelerinaje sau mai stiu eu ce dracu a mai inventat biserica in ultimul cincinal pentru a-i apara pe enoriasi de pedeapsa propriului dumnezeu .- acesti credinciosi sunt in general oameni de nimic ,sunt doar consumatori de ...religie ,manele si de bunuri materiale inventate de altii .


Nu cred ca Dumnezeu a fost inventat.....El este creator si sustinator al creatiunii Sale...
Ce afirmi tu mai sus, cu multe sint de acord...asa este
Chiar ieri ma uitam la Curtea de arges,la manastire....pelerini adunati in jurul manastirii,cu gratare...manele...alcool..si dupa aia au intrat la slujba sfintei Filofteia.......de ce admit si tolereaza acest spirit de "chef" preotii?......sa nu piarda enoriasii sau banii lor(a fost un exemplu aratat si pe sticla



...Tisor te sustin si sunt de acord cu tine 100%.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

5243 mesaje
Membru din: 11/08/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 11:21

De la: tisor, la data 2009-08-16 10:43:54
De la: karpov, la data 2009-08-16 10:39:00
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 10:13:43
De la: vaneamarin, la data 2009-08-16 10:02:02
De la: tisor, la data 2009-08-09 20:07:19''HRISTOS SAU MARIA......PRIN CINE PRIMIM MINTUIREA?????'


Heh,asta este o problema nu prea complicata ,dogmatic vorbind o primim prin Isus .Pe mine insa altceva ma macina .Prin cine naiba primesc musulmanii mantuirea ? .



hm, Vanea te inseli...

i-adevarat ca Maria a fost o femeie sfanta si purtatoarea maicii Domnului dar asta nu inseamna ca prin ea are loc si mantuirea noastra. Sorry.
...si stii de ce ? ptr.ca ea conform Sfintei Scripturi ea a murit dar n-a mai inviat in schimb Hristos a inviat.
Deci care-i legatura dintre ea si Isus in ce priveste mantuirea noastra? poate sa ne mantuiasca cineva care a murit sau cineva care e viu ?asa dupa tine ?
Si de ce te-ar interesa mantuirea musulmanilor mai mult decat mantuirea ta ?ei vor fi mantuiti tot prin Hristos( bineinteles care il vor accepta in viata lor ca mantuitor) caci nu este in cer sau pe pamant alt nume dat oamenilor pt.mantuirea si mijlocirea noastra decat prin Isus Hristos.
DE CE VA PLACE SA COMPLICATI NISTE ADEVARURI ATAT DE SIMPLE.


Banuiesc ca ai un pumn de dovezi in sprijinul adevarurilor tale caci altfel tot ce afirmi este o pura fantezie ,o parere personala sau o ipoteza -din cunostintele mele mai real e mahomed decat asta al tau nascut din sfantul duh dupa ce dumnezeu a violat-o pe maria deoarece se considera viol actul sexual indiferent de ce natura este daca e facut fara acordul victimei - eu sunt convins ca daca dumnezeu ii cerea sa se culce cu el pentru a face un copil maria nu ar fi fost de acord deoarece in acele vremuri daca ramaneai gravida in afara casatoriei erai omorata cu pietre -pe deasupra a mai fost si nesimtit s-a laudat cu asta din moment ce potentatii vremii au aflat de aventurile sale si au inceput sa-i omoare pe toti nounascutii din acel timp iar dumnezeu de frica s-a ascuns si nu a luat nici o masura pentru a preantampina macelul de care se face vinovat deoarece si-a dorit un orgasm prin cuplarea cu o pamanteanca a duhului sau sfant -mare cavaler si gentilom DON JUAN-ul asta



Draga,ai o gindire...complect nesanatoasa

Vai de UNII,cum vor vedea,peste putina vreme,ca fundamentul gindirii lor "era cladit pe nisip"


trebuia sa ma combati cu dovezi -faptul ca eu am o gandire sanatoasa si nu tu e ca eu am gandit o secventa logica pe care tu nu reusesti sa o inlocuiesti cu altceva deoarece biblia nu te ajuta ,e o carte prin care se face apologia crimei ,incestului si asta ar fi mult spus ar insemna sa ii acord importanta dar de fapt nu are nici o valoare -e scrisa de niste retardati pentru cei care, cu adevarat-vorba ta ,au o gandire nesanatoasa -in numele bibliei voi ati ucis in 2000 de ani peste 50.000.000 de oameni -RUSINICA


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 11:26

De la: gabita___0, la data 2009-08-16 11:13:46
Cum sa nu fie posibila mantuirea musulmanilor?Nu-L cunosti pe Dumnezeu atunci scusa-mi.
In Ioan 3,16 arata fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff.clar iubirea lui Dumnezeu:


Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea ,ca a dat pe singurul Lui Fiu,pt.ca oricine crede in EL, sa nu piara ,ci sa aiba viata vesnica.

Deci cand zice ca Dumnezeu a iubit nu spune ca a iubit- numai pe romani,americani ,evrei, etc.ci a iubit LUMEA .
...iar va intreb ,de ce complicati niste adevaruri ABSOLUTE si simple chiar si pt.niste copilasi ?oare o faceti intentionat ori nu pricepeti? asa din curiozitate intreb...


Deci este posibila si mantuirea musulmanilor care nu cred ca Isus este Dumnezeu (deci incalca Ioan 3,16 deoarece NU CRED IN EL)?!Ma bucura sa aud acest lucru ,mai au si oamenii aia o sansa


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 11:29

De la: gabita___0, la data 2009-08-16 11:15:40
...Tisor te sustin si sunt de acord cu tine 100%.


Eu mai am niste dubii,inca il suspectez de niste erezii ingrozitoare .Nu te lasa amagita ...


gabita___0

18 mesaje
Membru din: 16/08/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 11:32

De la: vaneamarin, la data 2009-08-16 11:26:07
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 11:13:46

Cum sa nu fie posibila mantuirea musulmanilor?Nu-L cunosti pe Dumnezeu atunci scusa-mi.

In Ioan 3,16 arata fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff.clar iubirea lui Dumnezeu:





Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea ,ca a dat pe singurul Lui Fiu,pt.ca oricine crede in EL, sa nu piara ,ci sa aiba viata vesnica.



Deci cand zice ca Dumnezeu a iubit nu spune ca a iubit- numai pe romani,americani ,evrei, etc.ci a iubit LUMEA .

...iar va intreb ,de ce complicati niste adevaruri ABSOLUTE si simple chiar si pt.niste copilasi ?oare o faceti intentionat ori nu pricepeti? asa din curiozitate intreb...




Deci este posibila si mantuirea musulmanilor care nu cred ca Isus este Dumnezeu (deci incalca Ioan 3,16 deoarece NU CRED IN EL)?!Ma bucura sa aud acest lucru ,mai au si oamenii aia o sansa






...daca ai citit postarea mea anterioara cred ca ai sesizat ca am facut o paranteza cu privire la mantuirea musulmanilor: CU CONDITIA DACA IL VOR ACEEPTA PE HRISTOS CA DOMN SI MANTUITOR IN VIATA LOR, restul vor raspunde stii vorba : Dupa fapte si rasplata caci nici Dumnezeu nu-i va constrange sa-L primeasca pe Hristos.Toate lucrurile au un timp de har si de indurare pt.toti oameni.

SIMPLU CA BUNA ZIUA .


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 11:37

De la: gabita___0, la data 2009-08-16 11:32:16
...daca ai citit postarea mea anterioara cred ca ai sesizat ca am facut o paranteza cu privire la mantuirea musulmanilor: CU CONDITIA DACA IL VOR ACEEPTA PE HRISTOS CA DOMN SI MANTUITOR IN VIATA LOR, restul vor raspunde stii vorba : Dupa fapte si rasplata caci nici Dumnezeu nu-i va constrange sa-L primeasca pe Hristos.Toate lucrurile au un timp de har si de indurare pt.toti oameni.
SIMPLU CA BUNA ZIUA .


Cred ca acum abia am inteles .MANTUIREA MUSULMANILOR, SPUI TU CA ESTE POSIBILA, DAR CU MICA CONDITIE DE A DEVENI CRESTINI ...


gabita___0

18 mesaje
Membru din: 16/08/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 11:49

De la: vaneamarin, la data 2009-08-16 11:37:34
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 11:32:16
...daca ai citit postarea mea anterioara cred ca ai sesizat ca am facut o paranteza cu privire la mantuirea musulmanilor: CU CONDITIA DACA IL VOR ACEEPTA PE HRISTOS CA DOMN SI MANTUITOR IN VIATA LOR, restul vor raspunde stii vorba : Dupa fapte si rasplata caci nici Dumnezeu nu-i va constrange sa-L primeasca pe Hristos.Toate lucrurile au un timp de har si de indurare pt.toti oameni.
SIMPLU CA BUNA ZIUA .


Cred ca acum abia am inteles .MANTUIREA MUSULMANILOR, SPUI TU CA ESTE POSIBILA, DAR CU MICA CONDITIE DE A DEVENI CRESTINI ...



Nuuuuuuuuuuuuu Vanea,
ci sa-L iubesti pe Dumnezeu sa-L crezi pe cuvant sa-L cauti cu toata inima , sa strigi la EL dupa ajutor, si nu in ultimul rand sa-i iubesti pe oameni cum a iubit EL.

Mantuirea noastra nu e prin faptele legii ci prin dragostea noastra fata de EL si semenii nostri.




Ic3

922 mesaje
Membru din: 29/06/2009
Oras: Constanta

Postat pe: 16 August 2009, ora 11:54

De la: gabita___0, la data 2009-08-16 11:49:40
De la: vaneamarin, la data 2009-08-16 11:37:34
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 11:32:16

...daca ai citit postarea mea anterioara cred ca ai sesizat ca am facut o paranteza cu privire la mantuirea musulmanilor: CU CONDITIA DACA IL VOR ACEEPTA PE HRISTOS CA DOMN SI MANTUITOR IN VIATA LOR, restul vor raspunde stii vorba : Dupa fapte si rasplata caci nici Dumnezeu nu-i va constrange sa-L primeasca pe Hristos.Toate lucrurile au un timp de har si de indurare pt.toti oameni.

SIMPLU CA BUNA ZIUA .




Cred ca acum abia am inteles .MANTUIREA MUSULMANILOR, SPUI TU CA ESTE POSIBILA, DAR CU MICA CONDITIE DE A DEVENI CRESTINI ...






Nuuuuuuuuuuuuu Vanea,

ci sa-L iubesti pe Dumnezeu sa-L crezi pe cuvant sa-L cauti cu toata inima , sa strigi la EL dupa ajutor, si nu in ultimul rand sa-i iubesti pe oameni cum a iubit EL.



Mantuirea noastra nu e prin faptele legii ci prin dragostea noastra fata de EL si semenii nostri.









Fie-va mila





Unii oameni sint imuni la prostiile religiei, unii nu. Care e diferenta dintre ei?



Toti am primit email-uri in care ni se cerea sa ajutam pe nu stiu cine apelind la sentimentele noastre si sa-l trimitem mai departe la toti cunoscutii. Religia e tot un astfel de virus primitiv care a evoluat mii de ani si care infecteaza foarte usor creierele neprotejate. Nu vorbesc aici numai de cele tinere ci de toate creierele carora le lipseste gindirea critica, acel scepticism inascut la unii care te face sa nu crezi orice timpenie fara sa-ti pui intrebari. Pentru unii “sa ai credinta” nu e un argument valid in timp ce altii nu pot sa faca deosebirea intre o informatie buna si una informatie gresita.



Poti face orice cu astfel de creiere: ii poti mobiliza la actiuni caritabile, ii poti face sa voteze intr-un anumit fel (de aici legatura cu politica) sau ii poti determina sa faca cele mai mari atrocitati, pur si simplu creierul lor n-are acea protectie necesara luarii deciziilor, se lasa dus de val.



Sa fi ateist nu e “cool”, cere numai sa ai un simt al ridicolulul diferit de zero. Pentru cei mai putin dotati stiinta e doar o teorie, pentru altii e sa nu iei nimic de-a gata fara o riguroasa si minutioasa testare, iar chiar si dupa asta orice poate retesta orice lege sau teorie in speranta ca o poate dovedi gresita si cistiga faima vesnica. Religia nu are nimic care sa semene cu asta, daca se descopera ceva care este impotriva doctrinei este in cel mai bun caz ignorat.



Religiosii sint doar fiinte fara aparare cu prieteni imaginari, fiti buni cu ei.Fie-va mila







Somnul ratiunii naste monstrii.Bestii cu chipurii umane ce se hranesc cu neputinta acestei lumi ce se incapataneaza sa traiasca in ignoranta.
Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 11:54

De la: gabita___0, la data 2009-08-16 11:49:40
Nuuuuuuuuuuuuu Vanea,
ci sa-L iubesti pe Dumnezeu sa-L crezi pe cuvant sa-L cauti cu toata inima , sa strigi la EL dupa ajutor, si nu in ultimul rand sa-i iubesti pe oameni cum a iubit EL.

Mantuirea noastra nu e prin faptele legii ci prin dragostea noastra fata de EL si semenii nostri.




Da,asa cred si eu .


9am003934

46 mesaje
Membru din: 3/03/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 13:34

De la: gabita___0, la data 2009-08-16 11:15:40
De la: tisor, la data 2009-08-16 08:21:18
De la: karpov, la data 2009-08-15 21:06:38mantuirea e solicitata de crestini ,nici ei nu stiu prin cine trebuie sa o primeasca deoarece pe langa cei doi de mai sus mai e o gasca intreaga de sfinti la care poti apela in vremuri de restriste . Ai nevoie de mantuire cand gresesti si speri ca cel care ti-o va da e destul de prost ca sa nu-si dea seama cat de pacatos esti . crestinii se simt pacatosi si de aceea au inventat asta ca sa-si anestezieze constiinta - crestinii fura ,ucid si in general incalca toate cele 10 porunci stiind ca divinitatea ii iarta foarte usor daca fac 2-3 pelerinaje sau mai stiu eu ce dracu a mai inventat biserica in ultimul cincinal pentru a-i apara pe enoriasi de pedeapsa propriului dumnezeu .- acesti credinciosi sunt in general oameni de nimic ,sunt doar consumatori de ...religie ,manele si de bunuri materiale inventate de altii .


Nu cred ca Dumnezeu a fost inventat.....El este creator si sustinator al creatiunii Sale...
Ce afirmi tu mai sus, cu multe sint de acord...asa este
Chiar ieri ma uitam la Curtea de arges,la manastire....pelerini adunati in jurul manastirii,cu gratare...manele...alcool..si dupa aia au intrat la slujba sfintei Filofteia.......de ce admit si tolereaza acest spirit de "chef" preotii?......sa nu piarda enoriasii sau banii lor(a fost un exemplu aratat si pe sticla



...Tisor te sustin si sunt de acord cu tine 100%.

...
Multumesc GABITA,....Nu doresc sa "lovesc" sau sa jignesc pe nimeni...ci doar sa "deschid" ochi celor ce doresc mintuirea de la Hristos..si se impiedica in "paienjenisul" intins de Satana printr-o forma de religie ce nu are in fata cerului nici o valoare.
Va iubesc ,de aceea doresc sa priviti realitatea lucrurilor care se intimpla in religie


9am003934

46 mesaje
Membru din: 3/03/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 13:40

De la: vaneamarin, la data 2009-08-16 11:29:32
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 11:15:40
...Tisor te sustin si sunt de acord cu tine 100%.


Eu mai am niste dubii,inca il suspectez de niste erezii ingrozitoare .Nu te lasa amagita ...


Draga Vanea,de ce nu esti deschis...sint obisnuit sa primesc lovituri dupa lovituri....dar nu sint obisnuit sa inghit orice...
Te rog draga...zi acele erezii....public...pe forum....documentat cu Biblia.....(cine discuta cu mine in afara Bibliei,nu accept acele postari decit, ca pe niste pareri)
ASTEPT........cu drag...


9am003934

46 mesaje
Membru din: 3/03/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 13:44

De la: 9am003934, la data 2009-08-16 13:34:39
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 11:15:40
De la: tisor, la data 2009-08-16 08:21:18
De la: karpov, la data 2009-08-15 21:06:38mantuirea e solicitata de crestini ,nici ei nu stiu prin cine trebuie sa o primeasca deoarece pe langa cei doi de mai sus mai e o gasca intreaga de sfinti la care poti apela in vremuri de restriste . Ai nevoie de mantuire cand gresesti si speri ca cel care ti-o va da e destul de prost ca sa nu-si dea seama cat de pacatos esti . crestinii se simt pacatosi si de aceea au inventat asta ca sa-si anestezieze constiinta - crestinii fura ,ucid si in general incalca toate cele 10 porunci stiind ca divinitatea ii iarta foarte usor daca fac 2-3 pelerinaje sau mai stiu eu ce dracu a mai inventat biserica in ultimul cincinal pentru a-i apara pe enoriasi de pedeapsa propriului dumnezeu .- acesti credinciosi sunt in general oameni de nimic ,sunt doar consumatori de ...religie ,manele si de bunuri materiale inventate de altii .


Nu cred ca Dumnezeu a fost inventat.....El este creator si sustinator al creatiunii Sale...
Ce afirmi tu mai sus, cu multe sint de acord...asa este
Chiar ieri ma uitam la Curtea de arges,la manastire....pelerini adunati in jurul manastirii,cu gratare...manele...alcool..si dupa aia au intrat la slujba sfintei Filofteia.......de ce admit si tolereaza acest spirit de "chef" preotii?......sa nu piarda enoriasii sau banii lor(a fost un exemplu aratat si pe sticla



...Tisor te sustin si sunt de acord cu tine 100%.

...
Multumesc GABITA,....Nu doresc sa "lovesc" sau sa jignesc pe nimeni...ci doar sa "deschid" ochi celor ce doresc mintuirea de la Hristos..si se impiedica in "paienjenisul" intins de Satana printr-o forma de religie ce nu are in fata cerului nici o valoare.
Va iubesc ,de aceea doresc sa priviti realitatea lucrurilor care se intimpla in religie [/quote
Ce interesant,o data mi se sterge un topic,altadata identitatea.....!!!!!!!!!!!!!!


Fosta membra 9am.ro

220 mesaje
Membru din: 7/08/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 August 2009, ora 13:50

De la: vaneamarin, la data 2009-08-16 11:54:57
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 11:49:40Nuuuuuuuuuuuuu Vanea,
ci sa-L iubesti pe Dumnezeu sa-L crezi pe cuvant sa-L cauti cu toata inima , sa strigi la EL dupa ajutor, si nu in ultimul rand sa-i iubesti pe oameni cum a iubit EL.
Mantuirea noastra nu e prin faptele legii ci prin dragostea noastra fata de EL si semenii nostri.
Da,asa cred si eu .
Nu ma pot abtine sa nu rad la postarile tale Gabita.
Asculta-ma cu atentie: Biblia, cartea de baza a crestinilor, nu este o carte inspiratã (sau chiar ,,dictatã", cum pretind teologii) de ,,duhul sfânt", ci o colecþie de legende ºi norme consemnate de scriitori ignoranþi, care nici mãcar nu ºi-au dat osteneala sã punã de acord cele relatate de ei cu cronologia faptelor istorice reale. Este în flagrantã contradicþie cu logica, cu ºtiinþa ºi cu morala general-umanã.


Nu-mi daþi sfaturi. ªtiu sã greºesc ºi singur !
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 13:52

De la: vaneamarin, la data 2009-08-16 11:26:07
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 11:13:46
Cum sa nu fie posibila mantuirea musulmanilor?Nu-L cunosti pe Dumnezeu atunci scusa-mi.
In Ioan 3,16 arata fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff.clar iubirea lui Dumnezeu:


Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea ,ca a dat pe singurul Lui Fiu,pt.ca oricine crede in EL, sa nu piara ,ci sa aiba viata vesnica.

Deci cand zice ca Dumnezeu a iubit nu spune ca a iubit- numai pe romani,americani ,evrei, etc.ci a iubit LUMEA .
...iar va intreb ,de ce complicati niste adevaruri ABSOLUTE si simple chiar si pt.niste copilasi ?oare o faceti intentionat ori nu pricepeti? asa din curiozitate intreb...


Deci este posibila si mantuirea musulmanilor care nu cred ca Isus este Dumnezeu (deci incalca Ioan 3,16 deoarece NU CRED IN EL)?!Ma bucura sa aud acest lucru ,mai au si oamenii aia o sansa


Vanea,ai speculat bine cuvintele lui GABITA...dar sensul raspunsului ei era altul....

Ioan 3,16..arata nemarginita dragoste a unui Dumnezeu IUBITOR si plin de MILA fata de oricine ASCULTA si implineste VOIA SA( si aicea sint trecute toate natiile pamintului)


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 13:54

De la: Dorinus, la data 2009-08-16 13:50:12
De la: vaneamarin, la data 2009-08-16 11:54:57
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 11:49:40Nuuuuuuuuuuuuu Vanea,
ci sa-L iubesti pe Dumnezeu sa-L crezi pe cuvant sa-L cauti cu toata inima , sa strigi la EL dupa ajutor, si nu in ultimul rand sa-i iubesti pe oameni cum a iubit EL.
Mantuirea noastra nu e prin faptele legii ci prin dragostea noastra fata de EL si semenii nostri.
Da,asa cred si eu .
Nu ma pot abtine sa nu rad la postarile tale Gabita.
Asculta-ma cu atentie: Biblia, cartea de baza a crestinilor, nu este o carte inspiratã (sau chiar ,,dictatã", cum pretind teologii) de ,,duhul sfânt", ci o colecþie de legende ºi norme consemnate de scriitori ignoranþi, care nici mãcar nu ºi-au dat osteneala sã punã de acord cele relatate de ei cu cronologia faptelor istorice reale. Este în flagrantã contradicþie cu logica, cu ºtiinþa ºi cu morala general-umanã.


Daca esti atit de documentat,de ce nu dai date din Biblie si apoi din istorie care sa se contrazica.....
...Vino cu dovezi nu cu vorbe...
Si poate te "credem"


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 13:58

De la: Dorinus, la data 2009-08-16 13:50:12
De la: vaneamarin, la data 2009-08-16 11:54:57
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 11:49:40Nuuuuuuuuuuuuu Vanea,
ci sa-L iubesti pe Dumnezeu sa-L crezi pe cuvant sa-L cauti cu toata inima , sa strigi la EL dupa ajutor, si nu in ultimul rand sa-i iubesti pe oameni cum a iubit EL.
Mantuirea noastra nu e prin faptele legii ci prin dragostea noastra fata de EL si semenii nostri.
Da,asa cred si eu .
Nu ma pot abtine sa nu rad la postarile tale Gabita.
Asculta-ma cu atentie: Biblia, cartea de baza a crestinilor, nu este o carte inspiratã (sau chiar ,,dictatã", cum pretind teologii) de ,,duhul sfânt", ci o colecþie de legende ºi norme consemnate de scriitori ignoranþi, care nici mãcar nu ºi-au dat osteneala sã punã de acord cele relatate de ei cu cronologia faptelor istorice reale. Este în flagrantã contradicþie cu logica, cu ºtiinþa ºi cu morala general-umanã.



Apoi...draga DORINUS,noi nu ridem de postarile nimanui.....prezentam ca sintem de acord sau nu cu parerile acelei persoane...si atit.....dar iti amintesc,ca tocmai ceea ce tu postezi..va ride de tine cindva.....


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 14:04

De la: vaneamarin, la data 2009-08-16 11:37:34
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 11:32:16
...daca ai citit postarea mea anterioara cred ca ai sesizat ca am facut o paranteza cu privire la mantuirea musulmanilor: CU CONDITIA DACA IL VOR ACEEPTA PE HRISTOS CA DOMN SI MANTUITOR IN VIATA LOR, restul vor raspunde stii vorba : Dupa fapte si rasplata caci nici Dumnezeu nu-i va constrange sa-L primeasca pe Hristos.Toate lucrurile au un timp de har si de indurare pt.toti oameni.
SIMPLU CA BUNA ZIUA .


Cred ca acum abia am inteles .MANTUIREA MUSULMANILOR, SPUI TU CA ESTE POSIBILA, DAR CU MICA CONDITIE DE A DEVENI CRESTINI ...


Vanea draga...hai sa-ti dau un verset din Biblie,care va completa comentariul lui Gabita.....
ROMANI 2 vs.12

" Toti cei ce au pacatuit fara lege,vor pieri fara lege; si toti ceice au pacatuit avind lege,vor fi judecati dupa lege"

cred ca nu e atit de greu sa scoti esenta invataturii


Maranatha
gabita___0

18 mesaje
Membru din: 16/08/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 14:12

De la: tisor, la data 2009-08-16 14:04:40
De la: vaneamarin, la data 2009-08-16 11:37:34
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 11:32:16
...daca ai citit postarea mea anterioara cred ca ai sesizat ca am facut o paranteza cu privire la mantuirea musulmanilor: CU CONDITIA DACA IL VOR ACEEPTA PE HRISTOS CA DOMN SI MANTUITOR IN VIATA LOR, restul vor raspunde stii vorba : Dupa fapte si rasplata caci nici Dumnezeu nu-i va constrange sa-L primeasca pe Hristos.Toate lucrurile au un timp de har si de indurare pt.toti oameni.
SIMPLU CA BUNA ZIUA .


Cred ca acum abia am inteles .MANTUIREA MUSULMANILOR, SPUI TU CA ESTE POSIBILA, DAR CU MICA CONDITIE DE A DEVENI CRESTINI ...


Vanea draga...hai sa-ti dau un verset din Biblie,care va completa comentariul lui Gabita.....
ROMANI 2 vs.12

" Toti cei ce au pacatuit fara lege,vor pieri fara lege; si toti ceice au pacatuit avind lege,vor fi judecati dupa lege"

cred ca nu e atit de greu sa scoti esenta invataturii


gabita___0

18 mesaje
Membru din: 16/08/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 14:12



Fosta membra 9am.ro

5243 mesaje
Membru din: 11/08/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 14:17

De la: gabita___0, la data 2009-08-16 14:12:59


tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 14:22

De la: karpov, la data 2009-08-16 14:17:23
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 14:12:59


inca astept acele comentarii in paralel......Biblie....istorie...incorecte si neconcludente..


Maranatha
Fosta membra 9am.ro

198 mesaje
Membru din: 17/06/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 15:52

De la: tisor, la data 2009-08-16 14:22:39
De la: karpov, la data 2009-08-16 14:17:23
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 14:12:59


inca astept acele comentarii in paralel......Biblie....istorie...incorecte si neconcludente..


domnule in afara de Biblie ai mai citit si altceva ?
Coranul a fost tradus...Vedele deasemenea...iar cei ce le citesc ZILNIC sunt cu mult mai multi ca numar .

exista si surse moderne in prezent referitoare la realitatea spirituala a omului sec XXI ce nu pot fii ignorate deoarece vechiile surse nu mai au puterea de a sustine o umanitate derutata de preotii ce nu se pot mantui nici macar pe ei !
.


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 August 2009, ora 16:55

da, Mintuirea oamenilor pe Pamint se face numai prin Iisus Cristos....dar se adreseaza rasei albe,cea ultima sosita pe pamint si care avea si ea nevoie de Norma si Dogma ,ca toate celelalte rase mai batrine temporal decit noi !....asadar, Biblia este cartea noastra de capatii si nu a celorlalti si e la fel de valabila in adevarurile ei esentiale , ca si cartile sfinte ale TUTUROR celorlalti !....deci,dragilor : NU mai complicati lucrurile simple ! din cauza unora ca voi au rezultat nenumeroase razboaie religioase si crestinari cu forta sabiei ,durere si lacrimi ! hai, mintuiti-va de intoleranta si dogmatismul vostru si intelegeti o data ca DUMNEZEU este UNUL SINGUR si ESTE PREZENT in toata spiritualitatea LUMII ! suntem toti Creeatia SA !


tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 21:47

De la: 9am077225, la data 2009-08-16 15:52:35
De la: tisor, la data 2009-08-16 14:22:39
De la: karpov, la data 2009-08-16 14:17:23
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 14:12:59


inca astept acele comentarii in paralel......Biblie....istorie...incorecte si neconcludente..


domnule in afara de Biblie ai mai citit si altceva ?
Coranul a fost tradus...Vedele deasemenea...iar cei ce le citesc ZILNIC sunt cu mult mai multi ca numar .

exista si surse moderne in prezent referitoare la realitatea spirituala a omului sec XXI ce nu pot fii ignorate deoarece vechiile surse nu mai au puterea de a sustine o umanitate derutata de preotii ce nu se pot mantui nici macar pe ei !
.

Am citit,chiar foarte multe....si tot ce citesc..o fac sistematic si tematic..
Am citit istoria lumii in limba germana de HANNS JOACHIM FRIEDRICHS....ti-o recomand.
Istoria religiilor lumii.
Am citit istoria imparatilor prezentati in Biblie
Am studiat doctrina fiecarei biserici ..protestante si neoprotestante...precum si a celor traditionale...
Am citit istoria bisericii catolice,ortodoxe..schismele,conciliile...
Apoi citesc si beletristica
Citesc geografia fiecarui continent
Cunosc si citesc mult despre lucrari medicale...medicina generala..
Chiar vrei sa-ti demonstrez concret?..iti dau citeva edituri sa vezi ce comand si ce cantitate lunar..daca doresti.
Biblia de citeva ori...si vreau sa-ti spun ca cel mai interesant lucru care l-am gasit in aceste carti...este ca lumea se invirte in jurul Creatorului ei...si ca mintuirea sufletului nu este posibila decit prin ISUS HRISTOS...
Oricite surse moderne ar exista....nimic nu se misca fara VOIA SA...
Vrei sa-mi explici inteligenta oamenilor mileniului 3...?..priveste cit de neputinciosi sint in fata crizei, institutia familiei nu mai exista...drogati...alcoolici...sex..coruptie..razboi...crime..departati de Dumnezeu....de fapt departati de tot ce e NOBIL si PUR...
ASTA E OMUL MODERN..? nu-mi doresc...


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 21:49

De la: gabigabi, la data 2009-08-16 16:55:25 da, Mintuirea oamenilor pe Pamint se face numai prin Iisus Cristos....dar se adreseaza rasei albe,cea ultima sosita pe pamint si care avea si ea nevoie de Norma si Dogma ,ca toate celelalte rase mai batrine temporal decit noi !....asadar, Biblia este cartea noastra de capatii si nu a celorlalti si e la fel de valabila in adevarurile ei esentiale , ca si cartile sfinte ale TUTUROR celorlalti !....deci,dragilor : NU mai complicati lucrurile simple ! din cauza unora ca voi au rezultat nenumeroase razboaie religioase si crestinari cu forta sabiei ,durere si lacrimi ! hai, mintuiti-va de intoleranta si dogmatismul vostru si intelegeti o data ca DUMNEZEU este UNUL SINGUR si ESTE PREZENT in toata spiritualitatea LUMII ! suntem toti Creeatia SA !


Maranatha
Fosta membra 9am.ro

220 mesaje
Membru din: 7/08/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 August 2009, ora 22:41

De la: tisor, la data 2009-08-16 21:47:14
Tisor ai grija sa nu te "mantuiasca'' Alah !!! Iti tin pumnii (deschisi, bineinteles) !!!


Nu-mi daþi sfaturi. ªtiu sã greºesc ºi singur !
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 August 2009, ora 08:33

De la: tisor, la data 2009-08-16 21:49:01
De la: gabigabi, la data 2009-08-16 16:55:25 da, Mintuirea oamenilor pe Pamint se face numai prin Iisus Cristos....dar se adreseaza rasei albe,cea ultima sosita pe pamint si care avea si ea nevoie de Norma si Dogma ,ca toate celelalte rase mai batrine temporal decit noi !....asadar, Biblia este cartea noastra de capatii si nu a celorlalti si e la fel de valabila in adevarurile ei esentiale , ca si cartile sfinte ale TUTUROR celorlalti !....deci,dragilor : NU mai complicati lucrurile simple ! din cauza unora ca voi au rezultat nenumeroase razboaie religioase si crestinari cu forta sabiei ,durere si lacrimi ! hai, mintuiti-va de intoleranta si dogmatismul vostru si intelegeti o data ca DUMNEZEU este UNUL SINGUR si ESTE PREZENT in toata spiritualitatea LUMII ! suntem toti Creeatia SA !


E foarte interesant..halbele nu sint ale mele...ca postare....nu am dat niciodata clic pe asa ceva


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 August 2009, ora 08:36

De la: DorYnel, la data 2009-08-16 22:41:03
De la: tisor, la data 2009-08-16 21:47:14
Tisor ai grija sa nu te "mantuiasca'' Alah !!! Iti tin pumnii (deschisi, bineinteles) !!!


Dumnezeu e unul singur...ca a luat anumite denumiri la anumite popoare,sau religii....e altceva...
Cit despre mintuirea mea....Are Hristos grija ca in IUBIREA si HARUL Sau sa fiu si eu cuprins( bineinteles daca si eu doresc)


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 August 2009, ora 08:38

De la: tisor, la data 2009-08-16 21:47:14
De la: 9am077225, la data 2009-08-16 15:52:35
De la: tisor, la data 2009-08-16 14:22:39
De la: karpov, la data 2009-08-16 14:17:23
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 14:12:59


inca astept acele comentarii in paralel......Biblie....istorie...incorecte si neconcludente..


domnule in afara de Biblie ai mai citit si altceva ?
Coranul a fost tradus...Vedele deasemenea...iar cei ce le citesc ZILNIC sunt cu mult mai multi ca numar .

exista si surse moderne in prezent referitoare la realitatea spirituala a omului sec XXI ce nu pot fii ignorate deoarece vechiile surse nu mai au puterea de a sustine o umanitate derutata de preotii ce nu se pot mantui nici macar pe ei !
.

Am citit,chiar foarte multe....si tot ce citesc..o fac sistematic si tematic..
Am citit istoria lumii in limba germana de HANNS JOACHIM FRIEDRICHS....ti-o recomand.
Istoria religiilor lumii.
Am citit istoria imparatilor prezentati in Biblie
Am studiat doctrina fiecarei biserici ..protestante si neoprotestante...precum si a celor traditionale...
Am citit istoria bisericii catolice,ortodoxe..schismele,conciliile...
Apoi citesc si beletristica
Citesc geografia fiecarui continent
Cunosc si citesc mult despre lucrari medicale...medicina generala..
Chiar vrei sa-ti demonstrez concret?..iti dau citeva edituri sa vezi ce comand si ce cantitate lunar..daca doresti.
Biblia de citeva ori...si vreau sa-ti spun ca cel mai interesant lucru care l-am gasit in aceste carti...este ca lumea se invirte in jurul Creatorului ei...si ca mintuirea sufletului nu este posibila decit prin ISUS HRISTOS...
Oricite surse moderne ar exista....nimic nu se misca fara VOIA SA...
Vrei sa-mi explici inteligenta oamenilor mileniului 3...?..priveste cit de neputinciosi sint in fata crizei, institutia familiei nu mai exista...drogati...alcoolici...sex..coruptie..razboi...crime..departati de Dumnezeu....de fapt departati de tot ce e NOBIL si PUR...
ASTA E OMUL MODERN..? nu-mi doresc...


inca astept replica...


Maranatha
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 August 2009, ora 08:53

m-am mirat si eu un pic de halberele alea ,ca semn de intru totul de acord cu ce-am zis @tisor,intrucit mi s-a parut ca esti "prins" in dogma si nu poti iesi dine ea,la fel ca si gabita !


Pagini: << 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului HRISTOS SAU MARIA......PRIN CINE PRIMIM MINTUIREA?????
Mergi la: