back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Hristos sau maria......prin cine primim mintuirea?????

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 August 2009, ora 21:20

De la: aadnanaaa, la data 2009-08-13 21:20:52aaa!!! si sa raspund la intrebarea topicului, care nu este deloc corecta.cum sa faci comparatie intre Dumnezei si un om?? Mantuire o primim prin credinta


Draga Adnana,cred ca e invers...mintuirea e dar nemeritat din partea lui Hristos...in urma acceptarii Sale si cultivarii caracterului conform poruncilor Sale.
Invatatorii sau pastorii mei nu trebuie sa ma invete....il am pe Hristos si Biblia si mi-e de ajuns.


Pacat ca nu ti-ai dat seama....multi spun ca pentru ca sa ajungi la Hristos trebuie sa "apelezi "mai intii la Maria.....E biblic?

Raporteaza abuz de limbaj
Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 August 2009, ora 21:24

De la: 9am077225, la data 2009-08-14 12:10:11mama lui Isus ,Maria, a fost numita femeie doar pt. a fii protejata Ea si aceasta Lume .
Isus isi cunoastea destinul .
Ultimele cuvinte ale lui Isus (scoase din noul testament de cei ce l-au redacatat) au fost :
,,urmati-o pe Maria ".
Ceea ce apostolii au si facut nu si biesericile .
Apostolii" abia de Rusalii ,in prezenta Mariei au primit Duhul Sfant .

,,Rusaliile (Coborârea/Pogorârea Sfântului Duh/Spirit) sunt o sãrbãtoare creºtinã importantã, prãznuitã duminica, la 50 de zile dupã Paºti ºi care comemoreazã coborârea Sfântului Duh asupra ucenicilor lui Hristos. Potrivit Faptelor Apostolilor (2, 1-11), acest eveniment a avut loc în ziua Rusaliilor evreieºti (ªavuot), dupã moartea, învierea ºi înãlþarea lui Iisus."

Deasemenea cuvantul folosit pentru Duhul Sfant de catre musulmani este RUH .
RU la hindusi este cuvantul folosit pentru energia divina ...Ekhadesha RUdra (11 puteri) echivalentul ,,coroanei de spini "a lui Isus-putere ce El nu a folosit-o .( daca Mama Lui ar fii fost atacata ar fii folosit-o cu siguranta si poate lumea aceasta nu ar mai fii existat )






M-ai dat "peste cap" ..duhul a fost turnat in prezenta MARIEI?....atunci ea de ce n-a primit?........sic!


Maranatha
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 August 2009, ora 21:34

De la: tisor, la data 2009-08-14 21:24:18
De la: 9am077225, la data 2009-08-14 12:10:11mama lui Isus ,Maria, a fost numita femeie doar pt. a fii protejata Ea si aceasta Lume .
Isus isi cunoastea destinul .
Ultimele cuvinte ale lui Isus (scoase din noul testament de cei ce l-au redacatat) au fost :
,,urmati-o pe Maria ".
Ceea ce apostolii au si facut nu si biesericile .
Apostolii" abia de Rusalii ,in prezenta Mariei au primit Duhul Sfant .

,,Rusaliile (Coborârea/Pogorârea Sfântului Duh/Spirit) sunt o sãrbãtoare creºtinã importantã, prãznuitã duminica, la 50 de zile dupã Paºti ºi care comemoreazã coborârea Sfântului Duh asupra ucenicilor lui Hristos. Potrivit Faptelor Apostolilor (2, 1-11), acest eveniment a avut loc în ziua Rusaliilor evreieºti (ªavuot), dupã moartea, învierea ºi înãlþarea lui Iisus."

Deasemenea cuvantul folosit pentru Duhul Sfant de catre musulmani este RUH .
RU la hindusi este cuvantul folosit pentru energia divina ...Ekhadesha RUdra (11 puteri) echivalentul ,,coroanei de spini "a lui Isus-putere ce El nu a folosit-o .( daca Mama Lui ar fii fost atacata ar fii folosit-o cu siguranta si poate lumea aceasta nu ar mai fii existat )






M-ai dat "peste cap" ..duhul a fost turnat in prezenta MARIEI?....atunci ea de ce n-a primit?........sic!
sorine,iti spun eu de ce:nu a avut taman in ziua cand s-ompartit duhu' matrita sau macar o galeata la ea


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 August 2009, ora 21:38

De la: tisor, la data 2009-08-14 21:24:18
De la: 9am077225, la data 2009-08-14 12:10:11mama lui Isus ,Maria, a fost numita femeie doar pt. a fii protejata Ea si aceasta Lume .
Isus isi cunoastea destinul .
Ultimele cuvinte ale lui Isus (scoase din noul testament de cei ce l-au redacatat) au fost :
,,urmati-o pe Maria ".
Ceea ce apostolii au si facut nu si biesericile .
Apostolii" abia de Rusalii ,in prezenta Mariei au primit Duhul Sfant .

,,Rusaliile (Coborârea/Pogorârea Sfântului Duh/Spirit) sunt o sãrbãtoare creºtinã importantã, prãznuitã duminica, la 50 de zile dupã Paºti ºi care comemoreazã coborârea Sfântului Duh asupra ucenicilor lui Hristos. Potrivit Faptelor Apostolilor (2, 1-11), acest eveniment a avut loc în ziua Rusaliilor evreieºti (ªavuot), dupã moartea, învierea ºi înãlþarea lui Iisus."

Deasemenea cuvantul folosit pentru Duhul Sfant de catre musulmani este RUH .
RU la hindusi este cuvantul folosit pentru energia divina ...Ekhadesha RUdra (11 puteri) echivalentul ,,coroanei de spini "a lui Isus-putere ce El nu a folosit-o .( daca Mama Lui ar fii fost atacata ar fii folosit-o cu siguranta si poate lumea aceasta nu ar mai fii existat )






M-ai dat "peste cap" ..duhul a fost turnat in prezenta MARIEI?....atunci ea de ce n-a primit?........sic!
era femeie simpla de la tara,taranca proasta deh si exact in ziua cu pricina n-avu alta treaba decat sa-i vina ciclu' si s-a dus si ea la imparteala cu mana la p....a si cu destu-n c...r,ce pretentii sa ai la o femeie taranca nefolosita si neinceputa


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

1639 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Mangalia

Postat pe: 14 August 2009, ora 21:48

De la: 999florin, la data 2009-08-14 21:38:59
De la: tisor, la data 2009-08-14 21:24:18
De la: 9am077225, la data 2009-08-14 12:10:11mama lui Isus ,Maria, a fost numita femeie doar pt. a fii protejata Ea si aceasta Lume .
Isus isi cunoastea destinul .
Ultimele cuvinte ale lui Isus (scoase din noul testament de cei ce l-au redacatat) au fost :
,,urmati-o pe Maria ".
Ceea ce apostolii au si facut nu si biesericile .
Apostolii" abia de Rusalii ,in prezenta Mariei au primit Duhul Sfant .

,,Rusaliile (Coborârea/Pogorârea Sfântului Duh/Spirit) sunt o sãrbãtoare creºtinã importantã, prãznuitã duminica, la 50 de zile dupã Paºti ºi care comemoreazã coborârea Sfântului Duh asupra ucenicilor lui Hristos. Potrivit Faptelor Apostolilor (2, 1-11), acest eveniment a avut loc în ziua Rusaliilor evreieºti (ªavuot), dupã moartea, învierea ºi înãlþarea lui Iisus."

Deasemenea cuvantul folosit pentru Duhul Sfant de catre musulmani este RUH .
RU la hindusi este cuvantul folosit pentru energia divina ...Ekhadesha RUdra (11 puteri) echivalentul ,,coroanei de spini "a lui Isus-putere ce El nu a folosit-o .( daca Mama Lui ar fii fost atacata ar fii folosit-o cu siguranta si poate lumea aceasta nu ar mai fii existat )










M-ai dat "peste cap" ..duhul a fost turnat in prezenta MARIEI?....atunci ea de ce n-a primit?........sic!
era femeie simpla de la tara,taranca proasta deh si exact in ziua cu pricina n-avu alta treaba decat sa-i vina ciclu' si s-a dus si ea la imparteala cu mana la p....a si cu destu-n c...r,ce pretentii sa ai la o femeie taranca nefolosita si neinceputa


Fosta membra 9am.ro

1639 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Mangalia

Postat pe: 14 August 2009, ora 21:48



tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 August 2009, ora 19:59

De la: CAMELYA_, la data 2009-08-14 21:48:56


Fara cuvinte


Maranatha
Fosta membra 9am.ro

5243 mesaje
Membru din: 11/08/2009
Postat pe: 15 August 2009, ora 21:06

mantuirea e solicitata de crestini ,nici ei nu stiu prin cine trebuie sa o primeasca deoarece pe langa cei doi de mai sus mai e o gasca intreaga de sfinti la care poti apela in vremuri de restriste . Ai nevoie de mantuire cand gresesti si speri ca cel care ti-o va da e destul de prost ca sa nu-si dea seama cat de pacatos esti . crestinii se simt pacatosi si de aceea au inventat asta ca sa-si anestezieze constiinta - crestinii fura ,ucid si in general incalca toate cele 10 porunci stiind ca divinitatea ii iarta foarte usor daca fac 2-3 pelerinaje sau mai stiu eu ce dracu a mai inventat biserica in ultimul cincinal pentru a-i apara pe enoriasi de pedeapsa propriului dumnezeu .- acesti credinciosi sunt in general oameni de nimic ,sunt doar consumatori de ...religie ,manele si de bunuri materiale inventate de altii .


gabita____7

2 mesaje
Membru din: 15/08/2009
Postat pe: 15 August 2009, ora 21:39

De la: 9am077527, la data 2009-08-14 12:44:44"Caci este un singur Dumnezeu si un singur Mijlocitor intre Dumnezeu si oameni:Omul ISUS CHRISTOS!!!"prin cine primim mantuirea??printr-un om mort- maria sau printr-UNUL viu singurul viu in veci - ISUS CHRISTOS...nu crek are rost intrebarea odata ce versetul din Biblie e foarte clar pt cei care vor sa il inteleaga...UN SINGUR MIJLOCITOR!!!UN SINGUR MANTUITOR!!!






Fosta membra 9am.ro

5243 mesaje
Membru din: 11/08/2009
Postat pe: 15 August 2009, ora 23:43

De la: karpov, la data 2009-08-15 21:06:38mantuirea e solicitata de crestini ,nici ei nu stiu prin cine trebuie sa o primeasca deoarece pe langa cei doi de mai sus mai e o gasca intreaga de sfinti la care poti apela in vremuri de restriste . Ai nevoie de mantuire cand gresesti si speri ca cel care ti-o va da e destul de prost ca sa nu-si dea seama cat de pacatos esti . crestinii se simt pacatosi si de aceea au inventat asta ca sa-si anestezieze constiinta - crestinii fura ,ucid si in general incalca toate cele 10 porunci stiind ca divinitatea ii iarta foarte usor daca fac 2-3 pelerinaje sau mai stiu eu ce dracu a mai inventat biserica in ultimul cincinal pentru a-i apara pe enoriasi de pedeapsa propriului dumnezeu .- acesti credinciosi sunt in general oameni de nimic ,sunt doar consumatori de ...religie ,manele si de bunuri materiale inventate de altii .



am gresit azi mantuirea trebuie acordata de maria -trebuie sa-i dam intaietate -e ziua ei si poate sa-si faca de cap -sa se simta si ea bine !


tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 08:21

De la: karpov, la data 2009-08-15 21:06:38mantuirea e solicitata de crestini ,nici ei nu stiu prin cine trebuie sa o primeasca deoarece pe langa cei doi de mai sus mai e o gasca intreaga de sfinti la care poti apela in vremuri de restriste . Ai nevoie de mantuire cand gresesti si speri ca cel care ti-o va da e destul de prost ca sa nu-si dea seama cat de pacatos esti . crestinii se simt pacatosi si de aceea au inventat asta ca sa-si anestezieze constiinta - crestinii fura ,ucid si in general incalca toate cele 10 porunci stiind ca divinitatea ii iarta foarte usor daca fac 2-3 pelerinaje sau mai stiu eu ce dracu a mai inventat biserica in ultimul cincinal pentru a-i apara pe enoriasi de pedeapsa propriului dumnezeu .- acesti credinciosi sunt in general oameni de nimic ,sunt doar consumatori de ...religie ,manele si de bunuri materiale inventate de altii .


Nu cred ca Dumnezeu a fost inventat.....El este creator si sustinator al creatiunii Sale...
Ce afirmi tu mai sus, cu multe sint de acord...asa este
Chiar ieri ma uitam la Curtea de arges,la manastire....pelerini adunati in jurul manastirii,cu gratare...manele...alcool..si dupa aia au intrat la slujba sfintei Filofteia.......de ce admit si tolereaza acest spirit de "chef" preotii?......sa nu piarda enoriasii sau banii lor(a fost un exemplu aratat si pe sticla


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 08:23

De la: gabita____7, la data 2009-08-15 21:39:30
De la: 9am077527, la data 2009-08-14 12:44:44"Caci este un singur Dumnezeu si un singur Mijlocitor intre Dumnezeu si oameni:Omul ISUS CHRISTOS!!!"prin cine primim mantuirea??printr-un om mort- maria sau printr-UNUL viu singurul viu in veci - ISUS CHRISTOS...nu crek are rost intrebarea odata ce versetul din Biblie e foarte clar pt cei care vor sa il inteleaga...UN SINGUR MIJLOCITOR!!!UN SINGUR MANTUITOR!!!






Sint si eu intru totul de acord


Maranatha
tuturica_7

25 mesaje
Membru din: 9/02/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 09:35

De la: andu30, la data 2009-08-13 21:05:57
Ce nume de topic fara nici un sens? E atat de absurd...



pt.tine poate nu si pt.altii.
Ptr.mine e cel mai frumos titlu de pe acest forum, si chiar imi place ca Tisor a scris cu litera mica numele lui maria.
Mantuire e numai prin Hristos nu prin maria in nicidecum.


Bravo Tisor...


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 09:56

De la: tuturica_7, la data 2009-08-16 09:35:12
De la: andu30, la data 2009-08-13 21:05:57
Ce nume de topic fara nici un sens? E atat de absurd...



pt.tine poate nu si pt.altii.
Ptr.mine e cel mai frumos titlu de pe acest forum, si chiar imi place ca Tisor a scris cu litera mica numele lui maria.
Mantuire e numai prin Hristos nu prin maria in nicidecum.


Bravo Tisor...


Pot sa pun putin paie pe foc,asa din lipsa de preocupare? Multumesc .Isus a venit printre noi prin Maria, asa ca se poate spune ca Maria are un rol important in mantuirea noastra.

PS:Deocamdata nu sunt asa de plictisit incat sa aduc vorba si despre Iuda si rolul sau in mantuirea noastra


Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 10:02

De la: tisor, la data 2009-08-09 20:07:19''HRISTOS SAU MARIA......PRIN CINE PRIMIM MINTUIREA?????'






Heh,asta este o problema nu prea complicata ,dogmatic vorbind o primim prin Isus .Pe mine insa altceva ma macina .Prin cine naiba primesc musulmanii mantuirea ? .


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 August 2009, ora 10:06

hop si eu cu plictiseala mea : cred ca prin Invatatorul lor....adica, Mahomed !


gabita___0

18 mesaje
Membru din: 16/08/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 10:13

De la: vaneamarin, la data 2009-08-16 10:02:02
De la: tisor, la data 2009-08-09 20:07:19''HRISTOS SAU MARIA......PRIN CINE PRIMIM MINTUIREA?????'


Heh,asta este o problema nu prea complicata ,dogmatic vorbind o primim prin Isus .Pe mine insa altceva ma macina .Prin cine naiba primesc musulmanii mantuirea ? .



hm, Vanea te inseli...

i-adevarat ca Maria a fost o femeie sfanta si purtatoarea maicii Domnului dar asta nu inseamna ca prin ea are loc si mantuirea noastra. Sorry.
...si stii de ce ? ptr.ca ea conform Sfintei Scripturi ea a murit dar n-a mai inviat in schimb Hristos a inviat.
Deci care-i legatura dintre ea si Isus in ce priveste mantuirea noastra? poate sa ne mantuiasca cineva care a murit sau cineva care e viu ?asa dupa tine ?
Si de ce te-ar interesa mantuirea musulmanilor mai mult decat mantuirea ta ?ei vor fi mantuiti tot prin Hristos( bineinteles care il vor accepta in viata lor ca mantuitor) caci nu este in cer sau pe pamant alt nume dat oamenilor pt.mantuirea si mijlocirea noastra decat prin Isus Hristos.
DE CE VA PLACE SA COMPLICATI NISTE ADEVARURI ATAT DE SIMPLE.


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 August 2009, ora 10:19

intr-adevar : de ce iti place sa complici niste adevaruri atit de simple ? de ce refuzi tu dreptul altora,din alte religii, de a-si primi mintuirea prin Invatatorul lor ? nu-i si acela trimis tot de DUMNEZEU,care-i UNUL SINGUR ,doar ca li se adreseaza pe intelesul lor ?


9am003934

46 mesaje
Membru din: 3/03/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 10:24

De la: gabita___0, la data 2009-08-16 10:13:43
De la: vaneamarin, la data 2009-08-16 10:02:02
De la: tisor, la data 2009-08-09 20:07:19''HRISTOS SAU MARIA......PRIN CINE PRIMIM MINTUIREA?????'


Heh,asta este o problema nu prea complicata ,dogmatic vorbind o primim prin Isus .Pe mine insa altceva ma macina .Prin cine naiba primesc musulmanii mantuirea ? .



hm, Vanea te inseli...

i-adevarat ca Maria a fost o femeie sfanta si purtatoarea maicii Domnului dar asta nu inseamna ca prin ea are loc si mantuirea noastra. Sorry.
...si stii de ce ? ptr.ca ea conform Sfintei Scripturi ea a murit dar n-a mai inviat in schimb Hristos a inviat.
Deci care-i legatura dintre ea si Isus in ce priveste mantuirea noastra? poate sa ne mantuiasca cineva care a murit sau cineva care e viu ?asa dupa tine ?
Si de ce te-ar interesa mantuirea musulmanilor mai mult decat mantuirea ta ?ei vor fi mantuiti tot prin Hristos( bineinteles care il vor accepta in viata lor ca mantuitor) caci nu este in cer sau pe pamant alt nume dat oamenilor pt.mantuirea si mijlocirea noastra decat prin Isus Hristos.
DE CE VA PLACE SA COMPLICATI NISTE ADEVARURI ATAT DE SIMPLE.


imi place Gaby ca ai o gindire "sanatoasa".....indiferent cultura,religie,..nimeni nu poate fi mintuit decit prin ISUS HRISTOS...si asta implica schimbarea si ascultarea intru-tot de EL.


9am003934

46 mesaje
Membru din: 3/03/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 10:30

De la: gabigabi, la data 2009-08-16 10:19:12intr-adevar : de ce iti place sa complici niste adevaruri atit de simple ? de ce refuzi tu dreptul altora,din alte religii, de a-si primi mintuirea prin Invatatorul lor ? nu-i si acela trimis tot de DUMNEZEU,care-i UNUL SINGUR ,doar ca li se adreseaza pe intelesul lor ?



ce incorect gindit....mahomed..trimis de Dumnezeu?...da-mi ceva scris...dovada afirmatiilor tale.
Nu am nimic cu nimeni...ba chiar doresc ca toti sa fie mintuiti...dar anumiti "invatatori" complica atit de mult ADEVARUL incit nimeni nu mai stie ce e CORECT( Biblic) si ce nu...
citeste Apocalipsa 22 ,12-21


gabita___0

18 mesaje
Membru din: 16/08/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 10:32

De la: gabigabi, la data 2009-08-16 10:19:12intr-adevar : de ce iti place sa complici niste adevaruri atit de simple ? de ce refuzi tu dreptul altora,din alte religii, de a-si primi mintuirea prin Invatatorul lor ? nu-i si acela trimis tot de DUMNEZEU,care-i UNUL SINGUR ,doar ca li se adreseaza pe intelesul lor ?



...ma amuzi draguto eu cred ca ori nu m-am exprimat eu bine ori nu m-ai inteles.

...nu sunt eu cea care decid mantuirea in dreptul altora fiecare care liberul arbitru ok???? doar ca un singur lucru este cert ,indiscutabil, si infailibil si anume:

MANTUIREA OAMENILOR DE PE PLANETA PAMANT ESTE PRIN ISUS HRISTOS.


gabita___0

18 mesaje
Membru din: 16/08/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 10:34

De la: 9am003934, la data 2009-08-16 10:30:58
De la: gabigabi, la data 2009-08-16 10:19:12intr-adevar : de ce iti place sa complici niste adevaruri atit de simple ? de ce refuzi tu dreptul altora,din alte religii, de a-si primi mintuirea prin Invatatorul lor ? nu-i si acela trimis tot de DUMNEZEU,care-i UNUL SINGUR ,doar ca li se adreseaza pe intelesul lor ?



ce incorect gindit....mahomed..trimis de Dumnezeu?...da-mi ceva scris...dovada afirmatiilor tale.
Nu am nimic cu nimeni...ba chiar doresc ca toti sa fie mintuiti...dar anumiti "invatatori" complica atit de mult ADEVARUL incit nimeni nu mai stie ce e CORECT( Biblic) si ce nu...
citeste Apocalipsa 22 ,12-21









9am003934

46 mesaje
Membru din: 3/03/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 10:35

De la: gabigabi, la data 2009-08-16 10:06:59hop si eu cu plictiseala mea : cred ca prin Invatatorul lor....adica, Mahomed !


Nu cred....demonstreaza,documentat,afirmatia ta..!!!!!!


Fosta membra 9am.ro

5243 mesaje
Membru din: 11/08/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 10:39

De la: gabita___0, la data 2009-08-16 10:13:43
De la: vaneamarin, la data 2009-08-16 10:02:02
De la: tisor, la data 2009-08-09 20:07:19''HRISTOS SAU MARIA......PRIN CINE PRIMIM MINTUIREA?????'


Heh,asta este o problema nu prea complicata ,dogmatic vorbind o primim prin Isus .Pe mine insa altceva ma macina .Prin cine naiba primesc musulmanii mantuirea ? .



hm, Vanea te inseli...

i-adevarat ca Maria a fost o femeie sfanta si purtatoarea maicii Domnului dar asta nu inseamna ca prin ea are loc si mantuirea noastra. Sorry.
...si stii de ce ? ptr.ca ea conform Sfintei Scripturi ea a murit dar n-a mai inviat in schimb Hristos a inviat.
Deci care-i legatura dintre ea si Isus in ce priveste mantuirea noastra? poate sa ne mantuiasca cineva care a murit sau cineva care e viu ?asa dupa tine ?
Si de ce te-ar interesa mantuirea musulmanilor mai mult decat mantuirea ta ?ei vor fi mantuiti tot prin Hristos( bineinteles care il vor accepta in viata lor ca mantuitor) caci nu este in cer sau pe pamant alt nume dat oamenilor pt.mantuirea si mijlocirea noastra decat prin Isus Hristos.
DE CE VA PLACE SA COMPLICATI NISTE ADEVARURI ATAT DE SIMPLE.


Banuiesc ca ai un pumn de dovezi in sprijinul adevarurilor tale caci altfel tot ce afirmi este o pura fantezie ,o parere personala sau o ipoteza -din cunostintele mele mai real e mahomed decat asta al tau nascut din sfantul duh dupa ce dumnezeu a violat-o pe maria deoarece se considera viol actul sexual indiferent de ce natura este daca e facut fara acordul victimei - eu sunt convins ca daca dumnezeu ii cerea sa se culce cu el pentru a face un copil maria nu ar fi fost de acord deoarece in acele vremuri daca ramaneai gravida in afara casatoriei erai omorata cu pietre -pe deasupra a mai fost si nesimtit s-a laudat cu asta din moment ce potentatii vremii au aflat de aventurile sale si au inceput sa-i omoare pe toti nounascutii din acel timp iar dumnezeu de frica s-a ascuns si nu a luat nici o masura pentru a preantampina macelul de care se face vinovat deoarece si-a dorit un orgasm prin cuplarea cu o pamanteanca a duhului sau sfant -mare cavaler si gentilom DON JUAN-ul asta


tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 10:43

De la: karpov, la data 2009-08-16 10:39:00
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 10:13:43
De la: vaneamarin, la data 2009-08-16 10:02:02
De la: tisor, la data 2009-08-09 20:07:19''HRISTOS SAU MARIA......PRIN CINE PRIMIM MINTUIREA?????'


Heh,asta este o problema nu prea complicata ,dogmatic vorbind o primim prin Isus .Pe mine insa altceva ma macina .Prin cine naiba primesc musulmanii mantuirea ? .



hm, Vanea te inseli...

i-adevarat ca Maria a fost o femeie sfanta si purtatoarea maicii Domnului dar asta nu inseamna ca prin ea are loc si mantuirea noastra. Sorry.
...si stii de ce ? ptr.ca ea conform Sfintei Scripturi ea a murit dar n-a mai inviat in schimb Hristos a inviat.
Deci care-i legatura dintre ea si Isus in ce priveste mantuirea noastra? poate sa ne mantuiasca cineva care a murit sau cineva care e viu ?asa dupa tine ?
Si de ce te-ar interesa mantuirea musulmanilor mai mult decat mantuirea ta ?ei vor fi mantuiti tot prin Hristos( bineinteles care il vor accepta in viata lor ca mantuitor) caci nu este in cer sau pe pamant alt nume dat oamenilor pt.mantuirea si mijlocirea noastra decat prin Isus Hristos.
DE CE VA PLACE SA COMPLICATI NISTE ADEVARURI ATAT DE SIMPLE.


Banuiesc ca ai un pumn de dovezi in sprijinul adevarurilor tale caci altfel tot ce afirmi este o pura fantezie ,o parere personala sau o ipoteza -din cunostintele mele mai real e mahomed decat asta al tau nascut din sfantul duh dupa ce dumnezeu a violat-o pe maria deoarece se considera viol actul sexual indiferent de ce natura este daca e facut fara acordul victimei - eu sunt convins ca daca dumnezeu ii cerea sa se culce cu el pentru a face un copil maria nu ar fi fost de acord deoarece in acele vremuri daca ramaneai gravida in afara casatoriei erai omorata cu pietre -pe deasupra a mai fost si nesimtit s-a laudat cu asta din moment ce potentatii vremii au aflat de aventurile sale si au inceput sa-i omoare pe toti nounascutii din acel timp iar dumnezeu de frica s-a ascuns si nu a luat nici o masura pentru a preantampina macelul de care se face vinovat deoarece si-a dorit un orgasm prin cuplarea cu o pamanteanca a duhului sau sfant -mare cavaler si gentilom DON JUAN-ul asta



Draga,ai o gindire...complect nesanatoasa

Vai de UNII,cum vor vedea,peste putina vreme,ca fundamentul gindirii lor "era cladit pe nisip"


Maranatha
Ic3

922 mesaje
Membru din: 29/06/2009
Oras: Constanta

Postat pe: 16 August 2009, ora 10:44

Fie-va mila





Unii oameni sint imuni la prostiile religiei, unii nu. Care e diferenta dintre ei?



Toti am primit email-uri in care ni se cerea sa ajutam pe nu stiu cine apelind la sentimentele noastre si sa-l trimitem mai departe la toti cunoscutii. Religia e tot un astfel de virus primitiv care a evoluat mii de ani si care infecteaza foarte usor creierele neprotejate. Nu vorbesc aici numai de cele tinere ci de toate creierele carora le lipseste gindirea critica, acel scepticism inascut la unii care te face sa nu crezi orice timpenie fara sa-ti pui intrebari. Pentru unii “sa ai credinta” nu e un argument valid in timp ce altii nu pot sa faca deosebirea intre o informatie buna si una informatie gresita.



Poti face orice cu astfel de creiere: ii poti mobiliza la actiuni caritabile, ii poti face sa voteze intr-un anumit fel (de aici legatura cu politica) sau ii poti determina sa faca cele mai mari atrocitati, pur si simplu creierul lor n-are acea protectie necesara luarii deciziilor, se lasa dus de val.



Sa fi ateist nu e “cool”, cere numai sa ai un simt al ridicolulul diferit de zero. Pentru cei mai putin dotati stiinta e doar o teorie, pentru altii e sa nu iei nimic de-a gata fara o riguroasa si minutioasa testare, iar chiar si dupa asta orice poate retesta orice lege sau teorie in speranta ca o poate dovedi gresita si cistiga faima vesnica. Religia nu are nimic care sa semene cu asta, daca se descopera ceva care este impotriva doctrinei este in cel mai bun caz ignorat.



Religiosii sint doar fiinte fara aparare cu prieteni imaginari, fiti buni cu ei.


Somnul ratiunii naste monstrii.Bestii cu chipurii umane ce se hranesc cu neputinta acestei lumi ce se incapataneaza sa traiasca in ignoranta.
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 10:47

Am gasit un topic interesant....Ceva cu religia celui care domina....
Cred,daca va merge in directia buna,se va vedea de ce unii cred atitea "EREZII"
Cumva..e pornit bine...


Maranatha
tilsor

1415 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 August 2009, ora 10:51

De la: Ic3, la data 2009-08-16 10:44:52Fie-va mila


Unii oameni sint imuni la prostiile religiei, unii nu. Care e diferenta dintre ei?

Toti am primit email-uri in care ni se cerea sa ajutam pe nu stiu cine apelind la sentimentele noastre si sa-l trimitem mai departe la toti cunoscutii. Religia e tot un astfel de virus primitiv care a evoluat mii de ani si care infecteaza foarte usor creierele neprotejate. Nu vorbesc aici numai de cele tinere ci de toate creierele carora le lipseste gindirea critica, acel scepticism inascut la unii care te face sa nu crezi orice timpenie fara sa-ti pui intrebari. Pentru unii “sa ai credinta” nu e un argument valid in timp ce altii nu pot sa faca deosebirea intre o informatie buna si una informatie gresita.

Poti face orice cu astfel de creiere: ii poti mobiliza la actiuni caritabile, ii poti face sa voteze intr-un anumit fel (de aici legatura cu politica) sau ii poti determina sa faca cele mai mari atrocitati, pur si simplu creierul lor n-are acea protectie necesara luarii deciziilor, se lasa dus de val.

Sa fi ateist nu e “cool”, cere numai sa ai un simt al ridicolulul diferit de zero. Pentru cei mai putin dotati stiinta e doar o teorie, pentru altii e sa nu iei nimic de-a gata fara o riguroasa si minutioasa testare, iar chiar si dupa asta orice poate retesta orice lege sau teorie in speranta ca o poate dovedi gresita si cistiga faima vesnica. Religia nu are nimic care sa semene cu asta, daca se descopera ceva care este impotriva doctrinei este in cel mai bun caz ignorat.

Religiosii sint doar fiinte fara aparare cu prieteni imaginari, fiti buni cu ei.



Chiar..???????????? Cita APARARE AU CEI CE SE INCRED IN DUMNEZEU...nici nu-ti dai seama..
Pacat....dar zi-mi sincer...PE CE VAL ESTI TU..????


Maranatha
Fosta membra 9am.ro

6780 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 10:54

De la: gabita___0, la data 2009-08-16 10:13:43

Deci care-i legatura dintre ea si Isus in ce priveste mantuirea noastra? poate sa ne mantuiasca cineva care a murit sau cineva care e viu ?asa dupa tine ?

Si de ce te-ar interesa mantuirea musulmanilor mai mult decat mantuirea ta ?ei vor fi mantuiti tot prin Hristos( bineinteles care il vor accepta in viata lor ca mantuitor) caci nu este in cer sau pe pamant alt nume dat oamenilor pt.mantuirea si mijlocirea noastra decat prin Isus Hristos.

DE CE VA PLACE SA COMPLICATI NISTE ADEVARURI ATAT DE SIMPLE.




Eu sunt circumspect cu adevarurile prea simple ,ma gandesc ca lucrurile in general sunt mult mai complicate decat par



Asa dupa mine...pai dupa mine Maria este sus la Dumnezeu iar viata de dupa moarte nu-mi vine sa o neg .Poate ai auzit si tu ca sfintii ajuta si ei credinciosii in mantuirea lor iar sfintii aia nu au inviat ca Hristos cu trupul ci doar spiritul lor a inviat .Bun,asta este destul de bine deoarece spiritul si ne interesa...



Mantuirea musulmanilor este un hobby al meu ,din cauza asta ma intereseaza cum anume vede un crestin adevarat mantuirea musulmanilor . .Este ea oare posibila ?


gabita___0

18 mesaje
Membru din: 16/08/2009
Postat pe: 16 August 2009, ora 11:13

De la: vaneamarin, la data 2009-08-16 10:54:17
De la: gabita___0, la data 2009-08-16 10:13:43
Deci care-i legatura dintre ea si Isus in ce priveste mantuirea noastra? poate sa ne mantuiasca cineva care a murit sau cineva care e viu ?asa dupa tine ?
Si de ce te-ar interesa mantuirea musulmanilor mai mult decat mantuirea ta ?ei vor fi mantuiti tot prin Hristos( bineinteles care il vor accepta in viata lor ca mantuitor) caci nu este in cer sau pe pamant alt nume dat oamenilor pt.mantuirea si mijlocirea noastra decat prin Isus Hristos.
DE CE VA PLACE SA COMPLICATI NISTE ADEVARURI ATAT DE SIMPLE.


Eu sunt circumspect cu adevarurile prea simple ,ma gandesc ca lucrurile in general sunt mult mai complicate decat par

Asa dupa mine...pai dupa mine Maria este sus la Dumnezeu iar viata de dupa moarte nu-mi vine sa o neg .Poate ai auzit si tu ca sfintii ajuta si ei credinciosii in mantuirea lor iar sfintii aia nu au inviat ca Hristos cu trupul ci doar spiritul lor a inviat .Bun,asta este destul de bine deoarece spiritul si ne interesa...

Mantuirea musulmanilor este un hobby al meu ,din cauza asta ma intereseaza cum anume vede un crestin adevarat mantuirea musulmanilor . .Este ea oare posibila ?













Cum sa nu fie posibila mantuirea musulmanilor?Nu-L cunosti pe Dumnezeu atunci scusa-mi.
In Ioan 3,16 arata fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff.clar iubirea lui Dumnezeu:


Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea ,ca a dat pe singurul Lui Fiu,pt.ca oricine crede in EL, sa nu piara ,ci sa aiba viata vesnica.

Deci cand zice ca Dumnezeu a iubit nu spune ca a iubit- numai pe romani,americani ,evrei, etc.ci a iubit LUMEA .
...iar va intreb ,de ce complicati niste adevaruri ABSOLUTE si simple chiar si pt.niste copilasi ?oare o faceti intentionat ori nu pricepeti? asa din curiozitate intreb...


Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului HRISTOS SAU MARIA......PRIN CINE PRIMIM MINTUIREA?????
Mergi la: