back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Fenomene la limita cunoasterii

 


 
Pagini: << 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 >> Sari la pagina:
 
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 03:15

De la: meduza, la data 2009-03-08 17:00:52
am intrat mai mult din curiozitate aici si v-am citit toate mesajele
nu vreau sa le comentez pt. ca nu vreau sa supar pe nimeni ,dar vreau sa va spun ca am avut si eu un vis....care se tot repeta ............am crezut chiar ca poate era premonitoriu ..........dar nu era asa.
...................visam ca sunt intr-o biblioteca imensa cu f multe carti de toate genurile ,nici nu stiam pe care sa o citesc................ma simteam ff bine acolo si mereu aveam sentimentul ca acea biblioteca este a mea.
l-am visat de 5 ori si totul era neschimbat,era acelasi vis si am inceput sa ma gandesc de unde cunosc o asemenea biblioteca dar oricat de mult m-am gandit nu mi-am adus aminte sa fi cunoscut vreuna asemanatoare cu cea din vis.

in urma cu cateva luni in timp ce vedeam un film am ramas surprinsa sa vad acea biblioteca imensa ,era exact ca in visul meu.
acum nu mai era nici un mister in legatura cu acel vis stiam ca nu este premonitor

oricat de,, cidate ''vi se par unele vise ,ele sunt totusi niste vise si nu spun ca nu ar fi si vise premonitorii ,dar in cele mai multe cazuri aceste vise pot sa vina din subcunstientul nostru,din intamplari carora nu le-am dat prea multa importanta la momentul respectiv.


Visele se pot incadra in toate categoriile. Si eu am avut asemenea vise care erau confirmate din filme. Dar se pot numi tot premonitive. Apar inainte de a vedea fimul. Si te impresioneaza in viitor. Nu e ceva ce trece cu vederea.
Dar cele mai spectaculoase se refera la aspecte de viata.
Eu am visat o mutare in 2 moduri. Am vazut in multe vise locul apartamentului, in bloc. Si 2 stinci iesite din pamint in locul unde este acum apartamentul meu. Pina la etajul respectiv. Culmea ca si incercarea de a lua alt apartament, a aparut. Si cu luni inainte.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 03:28

De la: tell, la data 2009-03-11 17:22:55vata nu inseamna trecut-care oricum nu poate fi schimbat-nici viitor care nu exista inca si e bine sa fie o surprisa ,daca se poate, placuta pt. noi!
vata insemna prezent...si atunci devine eterna!
visul...
ceia ce nu se poate vedea cu ochii deschisi nu este realitate-perzent!
poate veni din trecut si este legat de dorinte nesadisfacute...sau din viitor si este legat de proiecti mentale greu de atins.

NASA a descoperit -de cel putin 10 ani-mecanismul vieslor si chiar o alta forma a materiei , forma ce face inca probleme creand asa zise fenomene paranormale;fulgere globulare...etc.
Cum...?
Pai, o sa radeti,dar din gresela!
Un cercetator zelos care cauta extraterestri;semnale;imagini deosebite din spatiu...le-a si obtinut la un moment dat!
Surprisa a fost cand echipa a reusit sa puna cap la cap imaginile...
Au realizat ca aveau in fata un film ce reprezenta oarecum visele acestui cercetaor.
Iar aceste vise erau autonome...in sensul ca persoajele,, traiau "intr-o actiune care se incheia numai atunci cand se gasea o solutie reala la problematica visului!
NASA si-a facut datoria si a publicat un articol la momentul respectiv!
Apoi nimic!
Materia pe care au descoperit-o este numita de o anumita stinta ,,ETER"si probabil,dupa ce vor incheia cercetarile,umanitatea va face un nou salt...dar nu paranormal!

Interesant. Unde ai disparut?

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 03:33

De la: tell, la data 2009-03-14 12:11:22probabil ca paranormal nu exista;exista doar ignoranta noastra!
felicitari pt. sinceritate bighi_zaharia!
cu siguranta vei reusi ca acea chakra negativa reflectata si in tine sa te paraseasca la un moment dat!
o chakra se invarte in sens opus acelor de ceas pt.a distruge ceia ce nu mai este necesar in evolutie si in sensul acelor de ceas pt. a hrani ceia ce este in armonie cu evolutia cosmica.

Tocmai ai dat raspuns la o intrebare a mea.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 03:47

De la: diavolita_40, la data 2009-04-12 23:44:11Vorbind la figurat,se poate spune cã plutim într-o permanenatã baie de semnale.Emitem și recepționãm continuu semnale prin intermediul cãrora ne integrãm în marea ordine a Universului.Grație acestor semnale suntem influențați de tot ceea ce se întâmplã în galaxia noastrã și influențãm în același timp și comunicãm cu tot ceea ce este viu.În aceastã concepție perpetuarea viului nu ne mai apare sub forma ,,celulã din celulã,, ci ,,energie din energie,,,bineînțeles o energie codificatã.În definitiv,știm foarte puțin despre conversia materiei în energie,dar atât cât știm nu infirmã ideea ci o confirmã.
W.Heisenberg,cel care a emis celebrul principiu al nedeterminãriisau incertitudinii,ne spune cã ,,energia devine materie prin aceea cã se transpune în forma unei particule elementare,, ,iar ,, toate particulele elementare sunt.........alcãtuite din același substrat și anume .......din energie,,.Jacques Merleau_Ponty adaugã de asemenea cã astãzi materia se numește ,,energie,radiație,foton,neutrino,câmp de masã,,.
într-un moment în care descifrarea mecanismelor genetice este rãsplãtitã cu mai multe premii Nobel,a afirma cã nu ADN-ul deține primul loc în transmiterea informației ci acesta este doar mijlocul prin care câmpul energetic originar transmite informația geneticã,pare într-adevãr o îndrãznealã fãrã acoperire.
Sunt fizicieni care afirmã cã într-un angrenaj format din miliarde de celule cum este corpul uman,pentru a menține un echilibru între numarul de celule care mor și cele care le înlocuiesc,este necesar ca informația la acest nivel sã se transmitã cu viteza luminii,adicã prin intermediul radiației electromagnetice a câmpului biologic.Prin aceastã ipotezã care aduce din noi în discuție câmpul biologic explicã Northrop și Burr înlocuirea de douã ori pe an a celulelor corpului uman.
,,Viața are sensul timpului și spațiului,,.ne spune M.Gangueli.Silențioase orologii prezente în noi ,,știu cã existã un timp pentru a veghea,un timp pentru a dormi,o orã pentru a te naște,o orã pentru a muri.,,De la ameobã la om,viața dispune de ceasornice interne care sunt dintotdeauna acordate la marile ritmuri ale Cosmosului.
Denumim ritm orice desfãșurare alternantã a unui fenomen sau proces.Este specific întregii materii în Univers de la atom la celulã,de la om la Cosmos.Transpus în lumea vie va purta denumirea de bioritm.
Prin bioritm întreaga lume vie se integreazã Universului,din care provine,formând în acest sens o unitate biocosmicã.Ritmurile noastre biologice rezoneazã cu ritmurile Universului,imprimându-ne un dublu caracter,de a fi dependenți și-n același timp dependenți de Univers.


Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:09

De la: cristianvitu, la data 2009-05-22 15:23:04Dle dkk0

Cu ani in urma(1980) presa comunista a scris prin intermediul revistei "stiinta si tehnica" despre o anume rusoaica ce facea diverse interventii asupra obiectelor ....le deplasa, facea ceasul mecanic sa se opreasca, separa -dintr-un ou-albusul de galbenus...toate astea sub privirile unor oameni de stiinta rusi (sovietici) si doar cu "puterea mintii"...Nu stiu ce varsta aveti, dar e bine sa va informati cu privire si la acest aspect...Ea se numeste Nina Kulaghina...cautati va rog informatii despre ea pe google si ..mai vorbim!

Sint imagini pe net cu ea si alte persoane ce fac astfel de demonstartii. Insa nu sint spectaculoase. Cind le spui sint.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

8971 mesaje
Membru din: 9/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:09

Picturi vechi de 35.000 ani descoperite in Romania

O echipa comuna compusa din speologi si arheologi romani si francezi a descoperit, intr-o pestera din Muntii Apuseni, cele mai vechi picturi rupestre gasite vreodata in Europa Centrala.

"Picturile rupestre contin imagini trasate cu negru pe peretii pesterii, imagini care reprezinta animale care populau teritoriul actual al Romaniei in perioada Cuaternarului mediu, precum zimbri, cai salbatici si rinoceri, alaturi de capul unui urs. Toate picturile se afla pe peretii pesterii Coliboaia din Muntii Apuseni", declara Traian Lascu, presedintele Federatiei Romane de Speologie.

"Cu acesta ocazie, a fost descoperita si confirmata cea mai veche forma umana de arta rupestra de pe intregul teritoriul al Europei Centrale. Nu avem niciun dubiu asupra autenticitatii picturilor", declara Jean Clottes, un expert francez in arta preistorica chemat la fata locului de catre specialistii romani.

Echipa care a facut descoperirea este compusa din speologi, un paleontolog, un arheolog si doi cercetatori specializati in arta preistorica. Cercetatorii estimeaza ca picturile au fost realizate in perioadele Gravettian-ului sau Aurignacian-ului, adica in urma cu circa 23.000-35.000 ani.

Surse: AFP, HDOD


"Stiu cine sunt si imi place asa cum sunt"Am incredere in mine orice s-ar intampla. Sufletul meu stie sa aleaga exact ceea ce am nevoie, sunt convinsa ca exista un rost divin in tot ceea ce se petrece si ca nimic nu este intamplator.....AM SA-MI AMINTESC IN FIECARE DIMINEATA....... -Sa rad mult si des; -Sa castig respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor; -Sa obtin aprecierea criticilor corecte si sa indur tradarea prietenilor ipocriti; -Sa apreciez ceea ce este frumos si sa descopar ce este bun in fiecare; -Sa fac astfel ca macar un suflet sa stie ce inseamna dragostea pentru ca traiesti tu; -Sa las in urma mea o lume un pic mai buna.......
Fosta membra 9am.ro

8971 mesaje
Membru din: 9/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:11

Se implinesc 100 de ani de la zborul lui Aurel Vlaicu pe Campia Cotrocenilor

Joi, 17 iunie, incepand cu ora 10:00, pe Campia Cotrocenilor va avea loc ceremonia de comemorare a 100 de ani de la primul zbor efectuat de Aurel Vlaicu cu avionul "Vlaicu I".

Ceremonia va fi organizata de Asociatia Romana pentru Propaganda si Istoria Aeronauticii (ARPIA).

Cu aceasta ocazie se vor desfasura o serie de manifestari comemorative, incluzand si un miting aviatic ca semn de omagiu pentru marele aviator. Astfel, un avion militar de transport, 6 elicoptere IAR 330 Puma, 4 avioane IAR 29 Soim si 2 avioane de acrobatie apartinand Aeroclubului Romaniei vor survola Campia Cotroceniului, aflata la intersectia Bd. Vasile Milea cu Bd. Timisoara.

La festivitati, care vor include si dezvelirea unei placi comemorative fixata chiar pe fatada AFI Palace Cotroceni, sunt asteptati: oficiali ai Ministerului Apararii, ai Primariei Capitalei si Primariei Sectorului 6, cadre militare din Statul Major al Fortelor Aeriene, membri ARPIA si multi altii.

Raporteaza abuz de limbaj
"Stiu cine sunt si imi place asa cum sunt"Am incredere in mine orice s-ar intampla. Sufletul meu stie sa aleaga exact ceea ce am nevoie, sunt convinsa ca exista un rost divin in tot ceea ce se petrece si ca nimic nu este intamplator.....AM SA-MI AMINTESC IN FIECARE DIMINEATA....... -Sa rad mult si des; -Sa castig respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor; -Sa obtin aprecierea criticilor corecte si sa indur tradarea prietenilor ipocriti; -Sa apreciez ceea ce este frumos si sa descopar ce este bun in fiecare; -Sa fac astfel ca macar un suflet sa stie ce inseamna dragostea pentru ca traiesti tu; -Sa las in urma mea o lume un pic mai buna.......
Fosta membra 9am.ro

8971 mesaje
Membru din: 9/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:16

Cum arata planeta Marte in urma cu 3,5 miliarde de ani...

Un ocean vast acoperea intreaga emisfera nordica a Planetei (astazi) Rosii, au dezvaluit cercetatorii din cradul Universitatii din Colorado. Departe de a fi o planeta arida, asa cum este vecina Terrei din zilele noastre, Marte se bucura in urma cu circa 3,5 miliarde de ani de o clima calda si ploioasa, ridicand mari semne de intrebare asupra existentei vietii extraterestre in acea perioada, anunta DailyMail.

Oceanul urias acoperea circa 36% din suprafata planetei Marte iar cantitatea totala de apa reprezenta circa 1/10 din cantitatea apei cuprinsa in oceanele Pamantului - Marte are o suprafata putin mai mare decat jumatate din suprafata Terrei. Pana in prezent, specialistii au identificat 52 de delte secate si circa 40.000 de albii ale raurilor care le alimentau. Este un semn clar ca Marte avea o atmosfera si o clima asemanatoare cu cele ale Pamantului. "Pe Terra, deltele si lacurile sunt gazde excelente ale vietii. Iar daca viata a inflorit vreodata pe Marte, atunci aceste locuri sunt cele in care trebuie cautat trecutul viu al Planetei Rosii", sustine Gaetano di Achille, unul dintre autorii studiului.

Existenta oceanelor si marilor pe Marte a fost un subiect aprig disputat de catre oamenii de stiinta de mai bine de doua decenii. Marele mister, odata cu rezolvarea acestei dileme, ramane motivul pentru care toata aceasta apa a disparut. Exista chiar o ipoteza care sustine ca apa este inca prezenta pe Marte, sub forma de gheata, sub solul arid si rosu. Urmatoarele misiuni spatiale ce au ca destinatie Planeta Rosie, Mars Atmosphere si Volatile Evolution, care ar trebui sa fie demarate in anul 2013, vor avea ca tinta tocmai descifrarea acestui mister.

Sursa: DailyMail

Raporteaza abuz de limbaj
"Stiu cine sunt si imi place asa cum sunt"Am incredere in mine orice s-ar intampla. Sufletul meu stie sa aleaga exact ceea ce am nevoie, sunt convinsa ca exista un rost divin in tot ceea ce se petrece si ca nimic nu este intamplator.....AM SA-MI AMINTESC IN FIECARE DIMINEATA....... -Sa rad mult si des; -Sa castig respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor; -Sa obtin aprecierea criticilor corecte si sa indur tradarea prietenilor ipocriti; -Sa apreciez ceea ce este frumos si sa descopar ce este bun in fiecare; -Sa fac astfel ca macar un suflet sa stie ce inseamna dragostea pentru ca traiesti tu; -Sa las in urma mea o lume un pic mai buna.......
Fosta membra 9am.ro

8971 mesaje
Membru din: 9/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:19

Marte va fi locuibila peste 1000 de ani..

Sunt convinsi de acest lucru cercetatorii de la NASA.

Potrivit unui articol aparut in National Geographic Deutschland, pentru ca Marte sa devina locuibila ar trebui insa sa fie provocat un efect de sera de genul celui care incalzeste atmosfera terestra.
Caldura ar topi anhidrida carbonica aflata la cei doi poli si in solul planetei. Declansarea acestui fenomen ar putea fi generata de o cadere de meteroriti, prin amplasarea unor oglinzi gigantice pe orbita in jurul lui Marte, sau deschizand o serie de fabrici pentru productia de gaze. Odata atins un nivel de CO2 suficient pentru a duce temperatura peste 0, ar incepe sa ploua, apa ar curge pe suprafata planetei, iar in circa o mie de ani Marte ar putea fi acoperita de vegetatie.
Energia necesara constructiei oraselor ar putea fi furnizata de centrale atomice, instalatii eoliene sau reactoare nucleare. Astfel, o parte din populatia de pe Terra ar putea fi transferata pe Planeta Rosie, unde insa, chiar si dupa o mie de ani de efect de sera, pentru a se deplasa in aer liber, locuitorii tot vor trebui sa se foloseasca de "auto-respiratoare" intrucat nivelul de oxigen din aer ar creste foarte lent.

Sursa: Ansa


"Stiu cine sunt si imi place asa cum sunt"Am incredere in mine orice s-ar intampla. Sufletul meu stie sa aleaga exact ceea ce am nevoie, sunt convinsa ca exista un rost divin in tot ceea ce se petrece si ca nimic nu este intamplator.....AM SA-MI AMINTESC IN FIECARE DIMINEATA....... -Sa rad mult si des; -Sa castig respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor; -Sa obtin aprecierea criticilor corecte si sa indur tradarea prietenilor ipocriti; -Sa apreciez ceea ce este frumos si sa descopar ce este bun in fiecare; -Sa fac astfel ca macar un suflet sa stie ce inseamna dragostea pentru ca traiesti tu; -Sa las in urma mea o lume un pic mai buna.......
Fosta membra 9am.ro

8971 mesaje
Membru din: 9/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:21

Ce sunt misteriosii arbori de pe Marte?


O noua fotografie NASA a starnit dezbateri aprinse cu privire la natura imaginilor surprinse de camera foto HiRISE la suprafata Planetei Rosii. La o prima vedere, se pare ca dunele de nisip si roci martiene sunt acoperite de palcuri de conifere inchise la culoare, imagini similare cu cele surprinse in urma cu 3 ani tot pe Marte, de aceeasi camera foto.

Specialistii NASA sustin, insa, ca este vorba doar de o iluzie optica. Fotografia reprezinta, de fapt, straturi de dioxid de carbon inghetat la suprafata planetei Marte. "Copacii nu sunt altceva decat urme lasate de alunecarile de teren si de dezghetul ce are loc in timpul primaverii martiene", afirma Candy Hansen, unul dintre specialistii NASA intervievati de catre ziaristii de la The Telegraph.

Posibila explicatie a "copacilor" martieni

Camera HiRISE, instalata la bordul Mars Reconnaissance Orbiter, reprezinta cea mai performanta aparatura trimisa vreodata in spatiul extraterestru si, inca din anul 2006, incearca sa surprinda dovezi ale existentei vietii, chiar si fosile, pe Marte. Cercetatorii stiu astazi ca Marte a avut un trecut acvatic ce s-a intins pe miliarde de ani iar cea mai importanta intrebare care se ridica in momentul de fata este aceea daca Planeta Rosie a gazduit sau nu forme de viata.

Sursa: The Telegraph

Raporteaza abuz de limbaj
"Stiu cine sunt si imi place asa cum sunt"Am incredere in mine orice s-ar intampla. Sufletul meu stie sa aleaga exact ceea ce am nevoie, sunt convinsa ca exista un rost divin in tot ceea ce se petrece si ca nimic nu este intamplator.....AM SA-MI AMINTESC IN FIECARE DIMINEATA....... -Sa rad mult si des; -Sa castig respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor; -Sa obtin aprecierea criticilor corecte si sa indur tradarea prietenilor ipocriti; -Sa apreciez ceea ce este frumos si sa descopar ce este bun in fiecare; -Sa fac astfel ca macar un suflet sa stie ce inseamna dragostea pentru ca traiesti tu; -Sa las in urma mea o lume un pic mai buna.......
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:23

Va incepe colonizarea planetei Marte in citiva zeci de ani. La deruta spun americanii. Spera sa anihileze concurenta prin dezinformare. daca nu o fac ei, o fac europenii, chinezii, etc.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

8971 mesaje
Membru din: 9/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:25

A fost descifrat misterul monolitului de pe Marte?


O imagine surprinsa pe suprafata planetei Marte, imagine reprezentand un misterios monolit, a inflacarat imaginatia oamenilor de stiinta si zecilor de mii de curiosi, care au vazut in aceasta, dovada actiunilor unei civilizatii necunoscute. Astazi, cercetatorii fac front comun in ceea ce priveste originea 100% naturala a obiectului si exclud interventia extraterestrilor, ceea ce nu face decat sa inflameze spiritele in randul scepticilor.

„Ar fi stupid sa ne referim la acea formatiune ca la „un monolit” sau „o structura”, pentru ca asta implica interventie unei fiinte inteligente. E ca si cum cineva l-ar fi pus acolo. In realitate, este foarte posibil ca bucata de roca din imagini sa se fi format prin actiunea fortelor naturii de pe Marte”, afirma Yisrael Spinoza, reputat cercetator in cadrul Universitatii din Arizona.

Fotografiile arata, insa, un bloc de piatra ce seamana izbitor cu misteriosul monolit ce apare in momentul cheie al evolutiei oamenilor in productia hollywoodiana „2001: Odiseea Spatiala” a lui Stanley Kubrik. Imaginile surprinse anul trecut au fost facute publice recent si au atras atentia tuturor pasionatilor de astronomie. „Este posibil ca el sa fi fost creat de o straveche civilizatie martiana? Este posibil ca NASA sa stie deja raspunsul si sa incerce sa il ascunda?”, sunt doar cateva dintre intrebarile pe care si le pun scepticii.

„Straturile de roca, sub actiunea miscarilor tectonice, pot crea deseori structuri cu unghiuri pefect drepte. Nici nu trebuie sa mergem pe Marte ca se le vedem. Le avem din belsug chiar si aici, pe Terra. Iar daca vi se pare interesant, putem sa observam o multime de „monoliti”, chiar si pe Phobos, luna Planetei Rosii”, declara convins Alfred McEwen, un alt cercetator al Universitatii din Arizona.

Raspunsurile oamenilor de stiinta nu sunt, insa, suficiente pentru toti scepticii. Acestia sustin in continuare ca NASA incearca sa ascunda adevaratele descoperiri de pe Marte, impresia alimentata si de dosarul care nu fost facut public dupa ultima expeditie pe Planeta Rosie.

Sursa: DailyMail

Buzz Aldrin Reveals Existence of Monolith on Mars Moon
www.youtube.com/watch?v=bDIXvpjnRws&feature=player_embedded

Raporteaza abuz de limbaj
"Stiu cine sunt si imi place asa cum sunt"Am incredere in mine orice s-ar intampla. Sufletul meu stie sa aleaga exact ceea ce am nevoie, sunt convinsa ca exista un rost divin in tot ceea ce se petrece si ca nimic nu este intamplator.....AM SA-MI AMINTESC IN FIECARE DIMINEATA....... -Sa rad mult si des; -Sa castig respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor; -Sa obtin aprecierea criticilor corecte si sa indur tradarea prietenilor ipocriti; -Sa apreciez ceea ce este frumos si sa descopar ce este bun in fiecare; -Sa fac astfel ca macar un suflet sa stie ce inseamna dragostea pentru ca traiesti tu; -Sa las in urma mea o lume un pic mai buna.......
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:25

De la: Merry, la data 2010-06-16 04:21:38Ce sunt misteriosii arbori de pe Marte?


O noua fotografie NASA a starnit dezbateri aprinse cu privire la natura imaginilor surprinse de camera foto HiRISE la suprafata Planetei Rosii. La o prima vedere, se pare ca dunele de nisip si roci martiene sunt acoperite de palcuri de conifere inchise la culoare, imagini similare cu cele surprinse in urma cu 3 ani tot pe Marte, de aceeasi camera foto.

Specialistii NASA sustin, insa, ca este vorba doar de o iluzie optica. Fotografia reprezinta, de fapt, straturi de dioxid de carbon inghetat la suprafata planetei Marte. "Copacii nu sunt altceva decat urme lasate de alunecarile de teren si de dezghetul ce are loc in timpul primaverii martiene", afirma Candy Hansen, unul dintre specialistii NASA intervievati de catre ziaristii de la The Telegraph.

Posibila explicatie a "copacilor" martieni

Camera HiRISE, instalata la bordul Mars Reconnaissance Orbiter, reprezinta cea mai performanta aparatura trimisa vreodata in spatiul extraterestru si, inca din anul 2006, incearca sa surprinda dovezi ale existentei vietii, chiar si fosile, pe Marte. Cercetatorii stiu astazi ca Marte a avut un trecut acvatic ce s-a intins pe miliarde de ani iar cea mai importanta intrebare care se ridica in momentul de fata este aceea daca Planeta Rosie a gazduit sau nu forme de viata.

Sursa: The Telegraph

Viata a fost. Iar acum sint licheni, cel putin. Din dec 7 se stie. E vorba insa d viata mai complexa. Inca nu e clar. Dar se pare ca se cam stie. Si nu se spune.
A fost foto si un bustean.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

8971 mesaje
Membru din: 9/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:26

Trecutul acvatic al lui Marte a devenit incontestabil

Este concluzia trasa in urma analizarii unor fotografii captate de dispozitivul Mars Reconnaissance Orbiter al NASA, care dezvaluie un canion lung de 50 kilometri, pe fundul caruia cercetatorii sunt de parere ca apa a circulat odinioara.

Denumit Shalbatana dupa valea mult mai mare in care este localizat, oamenii de stiinta compara ca marime anticul lac care s-ar fi aflat candva aici cu lacul Champlain, masa de apa aflata la granita dintre SUA si CANADA si cred ca ar putea reprezenta dovada capitala a unei vieti apuse.

“Aceasta este prima dovada neambigua a unor linii de tarm pe suprafata Planetei Rosii. Identificarea malurilor si dovezile geologice care le acompaniaza ne permit sa calculam dimensiunea si volumul lacului, care pare sa se fi format cu 3,4 miliarde de ani in urma”, sustine liderul de cercetare Gaetano Di Achille de la Universitatea din Colorado.

Echipa acestuia a construit conceptul antic din imagini captate cu ajutorul unei camere speciale de mare rezolutie, cunoscuta ca High Resolution Imaging Science Experiment sau HiRISE, montata la bordul satelitului Mars Reconnaissance Orbiter. O analiza a acestor imagini indica faptul ca apa a sapat un canion lung de 50 kilometri care a format o mare delta, in care, conform cercetatorilor, a depozitat diverse sedimente.

“Pe Pamant, deltele si lacurile sunt medii excelente de colectare si prezervare a semnelor vietii trecute. Daca viata a existat vreodata pe Marte, delta recent descoperita ar putea fi cheia descoperirii trecutului biologic al lui Marte”, a mai adaugat Di Achille.

Sursa: DailyMail

Raporteaza abuz de limbaj
"Stiu cine sunt si imi place asa cum sunt"Am incredere in mine orice s-ar intampla. Sufletul meu stie sa aleaga exact ceea ce am nevoie, sunt convinsa ca exista un rost divin in tot ceea ce se petrece si ca nimic nu este intamplator.....AM SA-MI AMINTESC IN FIECARE DIMINEATA....... -Sa rad mult si des; -Sa castig respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor; -Sa obtin aprecierea criticilor corecte si sa indur tradarea prietenilor ipocriti; -Sa apreciez ceea ce este frumos si sa descopar ce este bun in fiecare; -Sa fac astfel ca macar un suflet sa stie ce inseamna dragostea pentru ca traiesti tu; -Sa las in urma mea o lume un pic mai buna.......
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:31

De la: Merry, la data 2010-06-16 04:25:03A fost descifrat misterul monolitului de pe Marte?


O imagine surprinsa pe suprafata planetei Marte, imagine reprezentand un misterios monolit, a inflacarat imaginatia oamenilor de stiinta si zecilor de mii de curiosi, care au vazut in aceasta, dovada actiunilor unei civilizatii necunoscute. Astazi, cercetatorii fac front comun in ceea ce priveste originea 100% naturala a obiectului si exclud interventia extraterestrilor, ceea ce nu face decat sa inflameze spiritele in randul scepticilor.

„Ar fi stupid sa ne referim la acea formatiune ca la „un monolit” sau „o structura”, pentru ca asta implica interventie unei fiinte inteligente. E ca si cum cineva l-ar fi pus acolo. In realitate, este foarte posibil ca bucata de roca din imagini sa se fi format prin actiunea fortelor naturii de pe Marte”, afirma Yisrael Spinoza, reputat cercetator in cadrul Universitatii din Arizona.

Fotografiile arata, insa, un bloc de piatra ce seamana izbitor cu misteriosul monolit ce apare in momentul cheie al evolutiei oamenilor in productia hollywoodiana „2001: Odiseea Spatiala” a lui Stanley Kubrik. Imaginile surprinse anul trecut au fost facute publice recent si au atras atentia tuturor pasionatilor de astronomie. „Este posibil ca el sa fi fost creat de o straveche civilizatie martiana? Este posibil ca NASA sa stie deja raspunsul si sa incerce sa il ascunda?”, sunt doar cateva dintre intrebarile pe care si le pun scepticii.

„Straturile de roca, sub actiunea miscarilor tectonice, pot crea deseori structuri cu unghiuri pefect drepte. Nici nu trebuie sa mergem pe Marte ca se le vedem. Le avem din belsug chiar si aici, pe Terra. Iar daca vi se pare interesant, putem sa observam o multime de „monoliti”, chiar si pe Phobos, luna Planetei Rosii”, declara convins Alfred McEwen, un alt cercetator al Universitatii din Arizona.

Raspunsurile oamenilor de stiinta nu sunt, insa, suficiente pentru toti scepticii. Acestia sustin in continuare ca NASA incearca sa ascunda adevaratele descoperiri de pe Marte, impresia alimentata si de dosarul care nu fost facut public dupa ultima expeditie pe Planeta Rosie.

Sursa: DailyMail

Buzz Aldrin Reveals Existence of Monolith on Mars Moon
www.youtube.com/watch?v=bDIXvpjnRws&feature=player_embedded

Voi care puneti citate din astea, nu discutati nimic pe marginea lor? Sinteti in transa?
E totusi un forum. Nu e nevoie sa ne contrazicem, Discutii civilizate.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

8971 mesaje
Membru din: 9/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:31

'neatza Mihai...daca as fi putut sa ofer si poze sint exceptionale...dar cum cei de aici nu isi dau interesul sa imbunatateasca site-ul,asta este !

Au inceput pregatirile pentru prima misiune umana pe Marte inca din martie 2009

Patru rusi, un german si un francez vor lua parte la un studiu asupra modului in care reactioneaza fizic si psihic oamenii, atunci cand sunt izolati pentru perioade mari de timp.

Studiul a fost demarat in data de 1 aprilie, la Moscova. Cei sase voluntari vor petrece 105 zile intr-o capsula izolata si se vor odihni in dormitoare micute, toate acestea cu scopul de a testa efectele fizice si psihice, printre care stresul, (de)reglarile hormonale, imunitatea, calitatea somnului sau starile de dispozitie, pe care le-ar putea induce o misiune catre Marte cu oameni la bord. Perioada de 105 zile in care se va efectua testarea este doar o mica parte din timpul necesar unei calatorii spre Marte, estimat in prezent la aproximativ 520 de zile.

Dotarile capsulei includ un televizor si un frigider, insa dormitoarele individuale sunt foarte mici, aproximativ 3,2 metri patrati. Echipajul va fi monitorizat in permanenta, insa comunicatiile vor fi intarziate special cu cate 20 de minute, pentru a reproduce conditiile reale, proprii comunicarii in spatiu. Programul, cunoscut sub denumirea de Mars500, este o colaborare intre Agentia Spatiala Europeana (ESA) si Institutul Rusesc pentru Probleme Biomedicale din Moscova.

Sursa: Scientific American

Raporteaza abuz de limbaj
"Stiu cine sunt si imi place asa cum sunt"Am incredere in mine orice s-ar intampla. Sufletul meu stie sa aleaga exact ceea ce am nevoie, sunt convinsa ca exista un rost divin in tot ceea ce se petrece si ca nimic nu este intamplator.....AM SA-MI AMINTESC IN FIECARE DIMINEATA....... -Sa rad mult si des; -Sa castig respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor; -Sa obtin aprecierea criticilor corecte si sa indur tradarea prietenilor ipocriti; -Sa apreciez ceea ce este frumos si sa descopar ce este bun in fiecare; -Sa fac astfel ca macar un suflet sa stie ce inseamna dragostea pentru ca traiesti tu; -Sa las in urma mea o lume un pic mai buna.......
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:33

Sint imagini evidente de funduri de mare. Si apa a fost fotografiata. Prin comparatie.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

8971 mesaje
Membru din: 9/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:34

Mihai eu ma limitez in a oferii informatii....
cred ca sint altii in masura sa comenteze aceste articole prezentate !!!

Raporteaza abuz de limbaj
"Stiu cine sunt si imi place asa cum sunt"Am incredere in mine orice s-ar intampla. Sufletul meu stie sa aleaga exact ceea ce am nevoie, sunt convinsa ca exista un rost divin in tot ceea ce se petrece si ca nimic nu este intamplator.....AM SA-MI AMINTESC IN FIECARE DIMINEATA....... -Sa rad mult si des; -Sa castig respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor; -Sa obtin aprecierea criticilor corecte si sa indur tradarea prietenilor ipocriti; -Sa apreciez ceea ce este frumos si sa descopar ce este bun in fiecare; -Sa fac astfel ca macar un suflet sa stie ce inseamna dragostea pentru ca traiesti tu; -Sa las in urma mea o lume un pic mai buna.......
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:35

De la: Merry, la data 2010-06-16 04:31:13'neatza Mihai...daca as fi putut sa ofer si poze sint exceptionale...dar cum cei de aici nu isi dau interesul sa imbunatateasca site-ul,asta este !

Au inceput pregatirile pentru prima misiune umana pe Marte inca din martie 2009

Patru rusi, un german si un francez vor lua parte la un studiu asupra modului in care reactioneaza fizic si psihic oamenii, atunci cand sunt izolati pentru perioade mari de timp.

Studiul a fost demarat in data de 1 aprilie, la Moscova. Cei sase voluntari vor petrece 105 zile intr-o capsula izolata si se vor odihni in dormitoare micute, toate acestea cu scopul de a testa efectele fizice si psihice, printre care stresul, (de)reglarile hormonale, imunitatea, calitatea somnului sau starile de dispozitie, pe care le-ar putea induce o misiune catre Marte cu oameni la bord. Perioada de 105 zile in care se va efectua testarea este doar o mica parte din timpul necesar unei calatorii spre Marte, estimat in prezent la aproximativ 520 de zile.

Dotarile capsulei includ un televizor si un frigider, insa dormitoarele individuale sunt foarte mici, aproximativ 3,2 metri patrati. Echipajul va fi monitorizat in permanenta, insa comunicatiile vor fi intarziate special cu cate 20 de minute, pentru a reproduce conditiile reale, proprii comunicarii in spatiu. Programul, cunoscut sub denumirea de Mars500, este o colaborare intre Agentia Spatiala Europeana (ESA) si Institutul Rusesc pentru Probleme Biomedicale din Moscova.

Sursa: Scientific American

Buna. A inceput de fapt experimentarea rezistentei oamenilor. Sint f inapoiati cu partea umana. Tehnica e f avansata.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

8971 mesaje
Membru din: 9/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:37

Cele mai bune zone rezidentiale de pe Marte

Din datele remise recent de NASA’s Phoenix Mars Lander, reiese ca au fost descoperite pe Planeta Rosie, cateva zone propice vietii bacteriilor. Cercetarile derulate in continuare de savantii americani au drept obiect clasificarea zonelor celor mai propice construirii unor viitoare avanposturi umane.

Bazandu-se pe descoperirile controversate ale unor depozite de apa in stare lichida, cercetatorii avanseaza ideea construirii unor avanposturi umane permanente in apropierea acestor zone care contin apa, element cheie pentru orice forma de viata. Carol Stoker, cercetator in cadrul NASA’s Ames Researche Center, este de parere ca pe baza informatiilor transmise de Phoenix Mars Lander, cele mai bune zone pentru locatii umane se gasesc in Campiile Nordice, undeva in apropierea locului unde a amartizat sonda spatiala trimisa de cercetatorii americani. Ca o concluzie generala, dr. Stoker declara ca zonele investigate contin inclusiv cantitati mari de gheata, care ar putea servi pentru o viitoare activitate biologica moderna, din cadrul primelor baze permanente de pe Marte.

Sursa : FoxNews

Raporteaza abuz de limbaj
"Stiu cine sunt si imi place asa cum sunt"Am incredere in mine orice s-ar intampla. Sufletul meu stie sa aleaga exact ceea ce am nevoie, sunt convinsa ca exista un rost divin in tot ceea ce se petrece si ca nimic nu este intamplator.....AM SA-MI AMINTESC IN FIECARE DIMINEATA....... -Sa rad mult si des; -Sa castig respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor; -Sa obtin aprecierea criticilor corecte si sa indur tradarea prietenilor ipocriti; -Sa apreciez ceea ce este frumos si sa descopar ce este bun in fiecare; -Sa fac astfel ca macar un suflet sa stie ce inseamna dragostea pentru ca traiesti tu; -Sa las in urma mea o lume un pic mai buna.......
Fosta membra 9am.ro

8971 mesaje
Membru din: 9/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:40

Imi plac mai mult comentariile tale decit ale mele...

Suvoaie de apa au strabatut planeta Marte de curand

Noi imagini ale planetei Marte sugereaza faptul ca apa a strabatut suprafata acesteia in urma cu mai putin de un milion de ani, o data cu mult mai recenta decat isi imaginasera initial oamenii de stiinta.

Descoperirea trezeste noi sperante in ceea ce priveste identificarea urmelor de viata pe Planeta Rosie, cu atat mai mult cu cat data anterioara la care se crezuse ca apa a existat in stare lichida pe Marte era de peste 1 miliard de ani. Cercetatorii NASA au reusit sa identifice o serie de falii create de topirea unui ghetar si de scurgerea suvoaielor de apa, falii a caror varsta nu depaseste 1,25 milioane de ani.

„Suntem convinsi ca apa a existat pe Marte mult mai recent decat se crezuse anterior. Noile imagini sunt un pas important pentru a o dovedi”, sustine profesorul James Head, unul dintre oamenii de stiinta implicati in proiect.

Sursa: NASA


"Stiu cine sunt si imi place asa cum sunt"Am incredere in mine orice s-ar intampla. Sufletul meu stie sa aleaga exact ceea ce am nevoie, sunt convinsa ca exista un rost divin in tot ceea ce se petrece si ca nimic nu este intamplator.....AM SA-MI AMINTESC IN FIECARE DIMINEATA....... -Sa rad mult si des; -Sa castig respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor; -Sa obtin aprecierea criticilor corecte si sa indur tradarea prietenilor ipocriti; -Sa apreciez ceea ce este frumos si sa descopar ce este bun in fiecare; -Sa fac astfel ca macar un suflet sa stie ce inseamna dragostea pentru ca traiesti tu; -Sa las in urma mea o lume un pic mai buna.......
Fosta membra 9am.ro

8971 mesaje
Membru din: 9/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:42

AS PREFERA SA AUD DE LA EMIL NISTE COMENTARII PERTINENTE...

Misterele planetei Marte incep sa iasa la lumina


Cercetatorii NASA au readus in atentia mass-media imagini spectaculoase ale unui fenomen care a creat numeroase controverse in momentul amartizarii navetei spatiale Phoenix, la 25 mai 2008. Conform acestora, imaginile surprinse imediat dupa contactul cu solul martian dovedesc existenta apei lichide pe Planeta Rosie, anunta NewScientist.

Printre primele imagini trimise de Phoenix s-au numarat si cele ale unor misterioase picaturi de materie improscate pe unul dintre trenurile de aterizare. In mod inexplicabil, picaturile si-au marit masa in urmatoarele saptamani, starnind numeroase dispute asupra originii lor. Dupa aproape un an de dezbateri, oamenii de stiinta considera ca acestea sunt primele dovezi ale existentei apei in stare lichida pe suprafata planetei Marte.

Cea mai credibila ipoteza este aceea conform careia materia misterioasa nu reprezinta altceva decat picaturi de apa sarata, picaturi care s-au dilatat dupa ce au absorbit vapori de apa din atmosfera. Cercetatorii explica acest fenomen prin existenta sarurilor din solul martian care pot mentine apa in stare lichida chiar si in conditiile unor temperaturi cu mult sub 0 grade Celsius. Totodata, acest efect anti-inghet deschide posibilitatea ca apa sa existe imediat sub suprafata solului planetei Marte desi, sustin acestia, ea ar fi prea sarata pentru a putea sustine viata.

Marile canioane si albiile secate ale raurilor atesta faptul ca odinioara pe Marte existau cantitati uriase de apa. Cercetatorii au descoperit deja apa in forma inghetata, atat sub forma unor ghetari cat si in solul martian. Apa in stare lichida poate exista si la temperaturi de – 70 de grade Celsius datorita sarurilor din sol.

Sursa:NewScientist

Raporteaza abuz de limbaj
"Stiu cine sunt si imi place asa cum sunt"Am incredere in mine orice s-ar intampla. Sufletul meu stie sa aleaga exact ceea ce am nevoie, sunt convinsa ca exista un rost divin in tot ceea ce se petrece si ca nimic nu este intamplator.....AM SA-MI AMINTESC IN FIECARE DIMINEATA....... -Sa rad mult si des; -Sa castig respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor; -Sa obtin aprecierea criticilor corecte si sa indur tradarea prietenilor ipocriti; -Sa apreciez ceea ce este frumos si sa descopar ce este bun in fiecare; -Sa fac astfel ca macar un suflet sa stie ce inseamna dragostea pentru ca traiesti tu; -Sa las in urma mea o lume un pic mai buna.......
Fosta membra 9am.ro

8971 mesaje
Membru din: 9/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:44

Busteanul de pe Marte socheaza lumea stiintifica


O fotografie realizata de cercetatorii NASA in timpul misunii pe Marte din anul 2004, fotografie data publicitatii recent, a avut darul de a starni controverse si dispute aprige intre oamenii de stiinta. Imaginea, de-a dreptul socanta, arata o formatiune care seamana izbitor cu un trunchi de copac, fapt ce aduce din nou in discutie existenta trecuta sau prezenta a vietii pe Planeta Rosie.

Descoperirea a aprins spiritele, in special pe cele ale adeptilor teoriei conspiratiei, cei care s-au declarat convinsi de faptul ca NASA ascunde publicului adevarul despre misiunile pe Marte. Cei mai multi dintre acestia sunt convinsi ca viata a inflorit pe Planeta Rosie asa cum a facut-o si pe Terra si ca, din motive necunoscute, Agentia Spatiala Americana si guvernul Statelor Unite ascund deliberat astfel de informatii.

Oamenii de stiinta de la NASA afirma, insa, ca este vorba doar de o interpretare, specifica oamenilor, care asociaza imagini ale unor obiecte necunoscute cu cele pe care le inmagazineaza in memorie. In opinia acestora, „copacul” de pe Marte nu este altceva decat o formatiune stancoasa cu o forma, ce-i drept, neobisnuita. Cercetatorii au tinut sa sublinieze faptul ca pe Marte a fost descoperita apa, unul dintre elementele vitale vietii, chiar daca aceasta exista exclusiv sub forma de gheata.

„Am descoperit doua dintre elementele care au putut sustine viata pe Marte sau care o pot sustine in viitor: nutrientii din sol si apa. Nu exista, insa, nicio dovada a existentei plantelor sau a oricarei alte forme vii”, afirma Sam Kounaves, unul dintre cercetatorii NASA implicati in ultima misiune spatiala pe Marte.

Sursa:DailyMail

Raporteaza abuz de limbaj
"Stiu cine sunt si imi place asa cum sunt"Am incredere in mine orice s-ar intampla. Sufletul meu stie sa aleaga exact ceea ce am nevoie, sunt convinsa ca exista un rost divin in tot ceea ce se petrece si ca nimic nu este intamplator.....AM SA-MI AMINTESC IN FIECARE DIMINEATA....... -Sa rad mult si des; -Sa castig respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor; -Sa obtin aprecierea criticilor corecte si sa indur tradarea prietenilor ipocriti; -Sa apreciez ceea ce este frumos si sa descopar ce este bun in fiecare; -Sa fac astfel ca macar un suflet sa stie ce inseamna dragostea pentru ca traiesti tu; -Sa las in urma mea o lume un pic mai buna.......
Fosta membra 9am.ro

8971 mesaje
Membru din: 9/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:46

Astronomii confirma: Exista ghetari pe Marte


Marte isi confirma inca odata, daca mai era nevoie, statutul de fosta planeta albastra. Atronomii NASA au reusit sa identifice, in premiera, prezenta ghetarilor uriasi pe suprafata planetei ,demonstrand ca baza pentru aparitia vietii se afla exista deja in acest colt al sistemului solar, anunta LiveScience.

Ghetarii au fost descoperiti la o latitudine mult mai joasa decat s-ar fi asteptat cineva si au fost mascati, pana acum, de formatiunile muntoase in jurul carora sunt localizati. „Acesti ghetari reprezinta cel mai mare rezervor de apa de pe Marte, cu exceptia gheturilor din regiunile polilor. Un singur ghetar dintre cei descoperiti recent este mai mare decat orasul Los Angeles si mai exista inca multi altii”, afirma John Holt, om de stiinta din cadrul Universitatii din Texas.

Uriasa cantitate de gheata descoperita intareste idee cercetatorilor care sustin ca o masa si mai mare de gheata se afla sub suprafata planetei. Nimeni nu poate estima, insa, vechime reala a acestor ghetari. „Pur si simplu, nu ar fi trebuit sa exista gheata la aceasta latitudine. Cea mai probabila teorie este cea conform careia gheata s-a format atunci cand orbita planetei Marte era cu mult diferita fata de cea de azi. In mod normal, date fiind conditiile meteo de pe Marte, gheata ar fi trebuit de multa vreme sa sa treaca intr-o stare gazoasa. Oamenii de stiinta estimeaza ca, in trecut, Planeta Rosie a fost mult mai calda, ceea ce a permis formarea ghetarilor la suprafata.

O singura mostra din acesti ghetari ar putea da raspunsul la intrebarea fundamentala a astronomilor din intreaga lume: „Au exitat forma de viata in sistemul nostru solar, in alt loc decat pe Terra?”.

Sursa:LiveScience

Raporteaza abuz de limbaj
"Stiu cine sunt si imi place asa cum sunt"Am incredere in mine orice s-ar intampla. Sufletul meu stie sa aleaga exact ceea ce am nevoie, sunt convinsa ca exista un rost divin in tot ceea ce se petrece si ca nimic nu este intamplator.....AM SA-MI AMINTESC IN FIECARE DIMINEATA....... -Sa rad mult si des; -Sa castig respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor; -Sa obtin aprecierea criticilor corecte si sa indur tradarea prietenilor ipocriti; -Sa apreciez ceea ce este frumos si sa descopar ce este bun in fiecare; -Sa fac astfel ca macar un suflet sa stie ce inseamna dragostea pentru ca traiesti tu; -Sa las in urma mea o lume un pic mai buna.......
Fosta membra 9am.ro

8971 mesaje
Membru din: 9/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 04:48

Marte emana primavara


Pe Terra, primavara se manifesta prin inverzirea ierbii si inflorirea pomilor. Pe Marte insa, imprimavararea vine cu emisii masive de dioxid de carbon, evaporat din blocuri solide de gheata uscata, topita de la baza sub razele Soarelui care anunta sfarsitul iernii.

Imaginea naturii nepamantene a primaverii martiene a fost capturata de satelitul NASA Mars Reconnaissance Orbiter, intr-o survolare a Planetei Rosii, intreprinsa cu intentia observarii emisiilor de dioxid de carbon, comune deja polilor lui Marte. Calotele de gheata sezoniera din zonele polare martiene se formeaza in fiecare iarna prin transformarea directa a dioxidului de carbon din atmosfera in aburi inghetati, care formeaza ulterior un strat polar de gheata, gros de pana la un metru.

Atunci cand iarna este inlocuita de primavara, gheata se transforma direct din stare solida in vapori, care se ridica spre suprafata. Pe Marte, calota de gheata sezoniera se subtiaza de la baza, gazul de sub calote exercitand presiune spre suprafata. Acolo unde gazul de sub gheata gaseste brese, va patrunde formandu-si drum spre iesire si purtand adesea cu sine particule de praf de dedesubtul ghetii, motiv care ii da fenomenului aspectul ce poate fi observat in fotografie.

Sursa: The Independent

Raporteaza abuz de limbaj
"Stiu cine sunt si imi place asa cum sunt"Am incredere in mine orice s-ar intampla. Sufletul meu stie sa aleaga exact ceea ce am nevoie, sunt convinsa ca exista un rost divin in tot ceea ce se petrece si ca nimic nu este intamplator.....AM SA-MI AMINTESC IN FIECARE DIMINEATA....... -Sa rad mult si des; -Sa castig respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor; -Sa obtin aprecierea criticilor corecte si sa indur tradarea prietenilor ipocriti; -Sa apreciez ceea ce este frumos si sa descopar ce este bun in fiecare; -Sa fac astfel ca macar un suflet sa stie ce inseamna dragostea pentru ca traiesti tu; -Sa las in urma mea o lume un pic mai buna.......
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Iunie 2010, ora 15:53

De la: nastasemihail, la data 2010-06-16 03:15:57
De la: meduza, la data 2009-03-08 17:00:52
am intrat mai mult din curiozitate aici si v-am citit toate mesajele
nu vreau sa le comentez pt. ca nu vreau sa supar pe nimeni ,dar vreau sa va spun ca am avut si eu un vis....care se tot repeta ............am crezut chiar ca poate era premonitoriu ..........dar nu era asa.
...................visam ca sunt intr-o biblioteca imensa cu f multe carti de toate genurile ,nici nu stiam pe care sa o citesc................ma simteam ff bine acolo si mereu aveam sentimentul ca acea biblioteca este a mea.
l-am visat de 5 ori si totul era neschimbat,era acelasi vis si am inceput sa ma gandesc de unde cunosc o asemenea biblioteca dar oricat de mult m-am gandit nu mi-am adus aminte sa fi cunoscut vreuna asemanatoare cu cea din vis.

in urma cu cateva luni in timp ce vedeam un film am ramas surprinsa sa vad acea biblioteca imensa ,era exact ca in visul meu.
acum nu mai era nici un mister in legatura cu acel vis stiam ca nu este premonitor

oricat de,, cidate ''vi se par unele vise ,ele sunt totusi niste vise si nu spun ca nu ar fi si vise premonitorii ,dar in cele mai multe cazuri aceste vise pot sa vina din subcunstientul nostru,din intamplari carora nu le-am dat prea multa importanta la momentul respectiv.


Visele se pot incadra in toate categoriile. Si eu am avut asemenea vise care erau confirmate din filme. Dar se pot numi tot premonitive. Apar inainte de a vedea fimul. Si te impresioneaza in viitor. Nu e ceva ce trece cu vederea.
Dar cele mai spectaculoase se refera la aspecte de viata.
Eu am visat o mutare in 2 moduri. Am vazut in multe vise locul apartamentului, in bloc. Si 2 stinci iesite din pamint in locul unde este acum apartamentul meu. Pina la etajul respectiv. Culmea ca si incercarea de a lua alt apartament, a aparut. Si cu luni inainte.


ei, uite ca mi-a scapat postarea @meduzei dar, citind-o acum, imi vine-n gind faptul ca poate e o dovada a unei vieti anterioare petrecuta in mediul acelei biblioteci si de aici repetarea acelui vis ....

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Iunie 2010, ora 03:21

De la: Merry, la data 2010-06-16 04:48:49Marte emana primavara


Pe Terra, primavara se manifesta prin inverzirea ierbii si inflorirea pomilor. Pe Marte insa, imprimavararea vine cu emisii masive de dioxid de carbon, evaporat din blocuri solide de gheata uscata, topita de la baza sub razele Soarelui care anunta sfarsitul iernii.

Imaginea naturii nepamantene a primaverii martiene a fost capturata de satelitul NASA Mars Reconnaissance Orbiter, intr-o survolare a Planetei Rosii, intreprinsa cu intentia observarii emisiilor de dioxid de carbon, comune deja polilor lui Marte. Calotele de gheata sezoniera din zonele polare martiene se formeaza in fiecare iarna prin transformarea directa a dioxidului de carbon din atmosfera in aburi inghetati, care formeaza ulterior un strat polar de gheata, gros de pana la un metru.

Atunci cand iarna este inlocuita de primavara, gheata se transforma direct din stare solida in vapori, care se ridica spre suprafata. Pe Marte, calota de gheata sezoniera se subtiaza de la baza, gazul de sub calote exercitand presiune spre suprafata. Acolo unde gazul de sub gheata gaseste brese, va patrunde formandu-si drum spre iesire si purtand adesea cu sine particule de praf de dedesubtul ghetii, motiv care ii da fenomenului aspectul ce poate fi observat in fotografie.

Sursa: The Independent

Numai sa nu spuna ei ca e gheata si zapada de apa. Marte inca este sub acea zona de inghet. care se situeaza dupa Marte, si inainte de Jupiter. Acolo au loc aceleasi fenomene ca pe Pamint, dar mult mai rece. Dupa unele date, temp e intre -105 - +10 grd C. Sau+20 dupa alte date.
Deci apa are aceleasi cicluri ca pe pamint. Dar e mult mai putina, si aproape toata inglobata in sol. Un fel de permafrost.
Este filmata gheata si zapada de apa, nu carbonica. Cea carbonica este pe satelitii planetelor gazoase.
Au fost filmati si nori pe cer. Cerul este identic cu cel din regiunile subrctice. Sau temperate. Nori rari.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
vladidec

851 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Iunie 2010, ora 00:22

De la: gabigabi, la data 2010-06-16 15:53:14
De la: nastasemihail, la data 2010-06-16 03:15:57
De la: meduza, la data 2009-03-08 17:00:52
am intrat mai mult din curiozitate aici si v-am citit toate mesajele
nu vreau sa le comentez pt. ca nu vreau sa supar pe nimeni ,dar vreau sa va spun ca am avut si eu un vis....care se tot repeta ............am crezut chiar ca poate era premonitoriu ..........dar nu era asa.
...................visam ca sunt intr-o biblioteca imensa cu f multe carti de toate genurile ,nici nu stiam pe care sa o citesc................ma simteam ff bine acolo si mereu aveam sentimentul ca acea biblioteca este a mea.
l-am visat de 5 ori si totul era neschimbat,era acelasi vis si am inceput sa ma gandesc de unde cunosc o asemenea biblioteca dar oricat de mult m-am gandit nu mi-am adus aminte sa fi cunoscut vreuna asemanatoare cu cea din vis.

in urma cu cateva luni in timp ce vedeam un film am ramas surprinsa sa vad acea biblioteca imensa ,era exact ca in visul meu.
acum nu mai era nici un mister in legatura cu acel vis stiam ca nu este premonitor

oricat de,, cidate ''vi se par unele vise ,ele sunt totusi niste vise si nu spun ca nu ar fi si vise premonitorii ,dar in cele mai multe cazuri aceste vise pot sa vina din subcunstientul nostru,din intamplari carora nu le-am dat prea multa importanta la momentul respectiv.


Visele se pot incadra in toate categoriile. Si eu am avut asemenea vise care erau confirmate din filme. Dar se pot numi tot premonitive. Apar inainte de a vedea fimul. Si te impresioneaza in viitor. Nu e ceva ce trece cu vederea.
Dar cele mai spectaculoase se refera la aspecte de viata.
Eu am visat o mutare in 2 moduri. Am vazut in multe vise locul apartamentului, in bloc. Si 2 stinci iesite din pamint in locul unde este acum apartamentul meu. Pina la etajul respectiv. Culmea ca si incercarea de a lua alt apartament, a aparut. Si cu luni inainte.


ei, uite ca mi-a scapat postarea @meduzei dar, citind-o acum, imi vine-n gind faptul ca poate e o dovada a unei vieti anterioare petrecuta in mediul acelei biblioteci si de aici repetarea acelui vis ....


Reincarnare?

Raporteaza abuz de limbaj
Astepti ca OAMENI MARI sa se nasca din partidele politice existente ? Daca nu, acorda-ne 2 minute din viata ta si vezi cum poti schimba totul ! >>www.plr.orgdominus.ro & www.orgdominus.ro
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Iunie 2010, ora 08:35

de ce nu ? @ vladidec....nu ti s-ar parea o mare si inutila pierdere de energie si creativitate doar ptr. o singura viata, daruita unui om ?o viata atit de scurta, incit nici n-are timp sa-si dea seama ce i se-ntimpla ? n-ar fi mai logic ,mai util , ca toate cunostiintele sa se insumeze de la o viata la alta viata si, pe masura ce numarul lor creste - unii zic de 7 vieti ; altii vorbesc de 9 - sa apara saltul calitativ si omul sa dezvolte din ce in ce mai multa constienta si constiinta , pina la ruperea si desprinderea de lumea materiala, trecind la un nivel superior ?

Raporteaza abuz de limbaj
vladidec

851 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Iunie 2010, ora 15:28

De la: gabigabi, la data 2010-06-18 08:35:46 de ce nu ? @ vladidec....nu ti s-ar parea o mare si inutila pierdere de energie si creativitate doar ptr. o singura viata, daruita unui om ?o viata atit de scurta, incit nici n-are timp sa-si dea seama ce i se-ntimpla ? n-ar fi mai logic ,mai util , ca toate cunostiintele sa se insumeze de la o viata la alta viata si, pe masura ce numarul lor creste - unii zic de 7 vieti ; altii vorbesc de 9 - sa apara saltul calitativ si omul sa dezvolte din ce in ce mai multa constienta si constiinta , pina la ruperea si desprinderea de lumea materiala, trecind la un nivel superior ?


Mai ... nu stiu ce sa zic ... dar "moartea" e un rau necesar... ori asta ori reproducerea. iti dai seama daca am fi gasit "pipula nemuririi" ca Hitler ori Ceausescu ori mai rau ... Iliescu nu ar disparea niciodata.... iar daca reproducerea ar continua ... in 100 de ani am sta unul langa altul ... deci moartea e necesara ...

Ce se intampla dupa... poate fi ceva extraordinar sau un mare ... nimic ..

A si o nota personala : ai observat cati oameni seamana (leit) intre ei ... oricine poate avea o sosie... suntem ca placuele de imatriculare ... folosim litere dar schimbate intre ele .. suntem zeci de persoane ce semanam intre noi dar difera alte caracteristici (statura, culoare ochilor, parului, etc insa alte caracteristici sunt identice) - nu stiu unde vreau sa ajung cu asta ... dar mi se pare interesant ...


Astepti ca OAMENI MARI sa se nasca din partidele politice existente ? Daca nu, acorda-ne 2 minute din viata ta si vezi cum poti schimba totul ! >>www.plr.orgdominus.ro & www.orgdominus.ro
Pagini: << 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului FENOMENE LA LIMITA CUNOASTERII
Mergi la: