back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


De ce sa te sinucizi?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 >> Sari la pagina:
 
Sentim3nt

26 mesaje
Membru din: 28/10/2008
Oras: Arad

Postat pe: 8 Mai 2009, ora 01:29

E mai usor sa te sinucizi decat sa te chinui sa traiesti viata,este o dovada de lasitate sinuciderea ca renunti asa usor la viata cand alti se chinuie cu greu sa o traiasca,desi sunt mult peste 35 de ani care si acuma stau in chirii au datori mari nu au o casa,au cativa copii,dar nu se sinucid,mai iute se sinucide tineretu cum ar fi emo etc.Am trecut si io prin asa ceva din cauza stresului creat de alti,eram zilnic stresat si jignit nu primeam o vorba buna din partea,ma facusera sa ma simt ca nu imi am locu pe lumea,oricum trebe sa ne invatam sa nu bagam in seama toti fraeri care ne fac viata de zi cu zi mai urata,adica sa ne intarim psihicu.cand dai intro depresie cam greu mai faci diferenta intre bine si rau cam greu le mai deosebesti cand esti la pamant doborat.


Fosta membra 9am.ro

618 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Mai 2009, ora 09:19

...extraordinar,cat de grabiti sunt unii sa puna etichete..''nebuni'', ''lupta cu..'' , ''lasitate''...
Renuntarea constienta si in deplina cunostinta de cauza la viata este un act de curaj atat de strain oamenilor care nu sunt pusi in astfel de situatii,incat pare sinonim cu nebunia..
Si,totusi...mare parte dintre sinucigasi sunt oameni perfect normali,pe care,daca i-ai fi intrebat cu putin timp inaintea actului despre asta,ti-ar fi ras in nas si te-ar fi facut nebun. Uneori,prin alegeri gresite, ale tale sau ale altora, viata nu iti mai lasa alternative,pur si simplu. Fireste,poti alege sa continui,oricum si in orice conditii, dar nu oricine este obligat sa vrea asta.E doar o alegere, singura alegere capitala pe care o putem face constienti in viata.


Legio tertia decima Gemina (13th Twin Legion),
Fosta membra 9am.ro

810 mesaje
Membru din: 11/03/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 Mai 2009, ora 13:04

De la: 9am023185, la data 2009-05-03 17:02:45
De la: d_popic, la data 2009-03-16 21:31:40Sinuciderile apar ca urmarem a slabiciunii de caracter,a clacarii psihicului,dar mai ales a nesimtirii celor din jurul lor,care nu le intinde o mana.
Egoismul uman este cea mai joasa insusire,indiferenta este egoismul mascat.
Omul este dator sa lupte,viata ii este data,gandind justificativ la sinucideri ar insemna masacru in massa,dupa cate nenorociri sunt in lume.







9am032864

1 mesaj
Membru din: 20/04/2009
Postat pe: 9 Mai 2009, ora 16:44

degeaba te sinucizi...pt ca intotdeauna o faci prea tarziu...


AdrianaAriadna

46 mesaje
Membru din: 6/05/2009
Oras: Iasi

Postat pe: 9 Mai 2009, ora 17:50

Hristos a Inviat!
Viata e cel mai frumos si pretios dar de la Dumnezeu. E un pacat strigator la cer sa-ti iei viata. Omul in disperare lui (fiind adus de diavol pana la aceasta stare) nu se gandeste ce va fi dupa aceasta fapta necugetata ,ce va fi cu sufletul lui...Cu parere de rau in fiecare an se inregistreaza tot mai multe siniucideri. Sunt mii si mii de secte...
Psihologii sunt de parerea ca persoana care se gandeste la siniucidere si chiar in momentul cand face acest gest se gandeste ca v-a fi salvat...insa cu parere de rau nu toti fi salvati...
O alta cauza este si modul cum au comunicat parintii cu copii, felul in care au fost educati crestineste.
Fiti tari in credinta, rugati-va mereu, spoveditiva cat mai des si veti simti pacea si linistea iubirii divine!
Atunci nici nu veti avea aceste ganduri.
Ma adresez in special unor fete de aici, nu vreau sa le spun pe nume, ca sa nu se supere.
Sper sa ma intelegeti corect!
Ceva foarte util: "Nu exista credinta fara iubire cum nici iubire fara credinta caci si diavolii cred dar nu iubesc".
Nu deznadajduiti fiindca iubirea lui Dumnezeu e mare!
Dumnezeului nostru Slava!


Adriana
Fosta membra 9am.ro

618 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 Mai 2009, ora 22:18

De la: 9am032864, la data 2009-05-09 16:44:26degeaba te sinucizi...pt ca intotdeauna o faci prea tarziu...


...adevarat..partea buna insa e ca,oricum,nu mai conteaza nici asta,dupa...


Legio tertia decima Gemina (13th Twin Legion),
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Mai 2009, ora 22:22

Fiti tari in credinta, rugati-va mereu, spoveditiva cat mai des si veti simti pacea si linistea iubirii divine!
da' n-ai vrea tu sa vii la mine la spovedanie,presupunem ca sunt popa,ce mi-ai raporta?


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Mai 2009, ora 22:26





AdrianaAriadna

Date personale:

Sex: feminin

Varsta: 26 de ani

Localitate: Iasi

Descriere personala: Descrierea este ceva subiectiv. Lund in consideratie ca fiecare om este o personalitate aparte, si unica in felul sau, te las pe tine sa ma cunosti in felul tau...


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Mai 2009, ora 22:29

adriana draga mea,ce liniste se pogoara asupra ta cand vezi un popa imbracat in negru si cu suflet si mai negru,eu ma innegresc de furie numai cand ma gandesc cat pot minti,fura si insela acesti paraziti,care de secole bune ne ascund adevarul,batandu-si joc de noi si chiar de lucrurile sacre pt.acest popor si pt.orice om civilizat si inteligent?


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

118 mesaje
Membru din: 21/02/2009
Postat pe: 30 Mai 2009, ora 12:05

De ce nu ? Interesul hotilor este sa muncesti pentru ei pana cand iesi la pensie, dupa aceia este chiar indicat sa sfarsesti mai repede. Daca merge tot asa poti fi dat chiar exemplu pozitiv daca te sinucizi. Uitel pe ala, ce suflet nobil, s-a gandit la ceilaltl pensionari. De acum le va merge mai bine pentru ca pensia ramasa se imparte intre ei daca guvernul nu are vreo prioritate cu ceva sporuri pentru parlamentari.


ds_ioana

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Mai 2009, ora 15:48

Asta chiar ca e tare!


nostalgicu

59 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Iunie 2009, ora 00:14

De la: olaru_l_yahoo_com, la data 2009-05-30 12:05:50 De ce nu ? Interesul hotilor este sa muncesti pentru ei pana cand iesi la pensie, dupa aceia este chiar indicat sa sfarsesti mai repede. Daca merge tot asa poti fi dat chiar exemplu pozitiv daca te sinucizi. Uitel pe ala, ce suflet nobil, s-a gandit la ceilaltl pensionari. De acum le va merge mai bine pentru ca pensia ramasa se imparte intre ei daca guvernul nu are vreo prioritate cu ceva sporuri pentru parlamentari.




va_ciuruim

225 mesaje
Membru din: 10/11/2008
Oras: Turnu Magurele

Postat pe: 1 Iunie 2009, ora 03:14

Daca ai iesit la pensie ,trebuie sa-ti reglezi cursul vietii ,in asa fel incit sa profiti de pensie 50 - 60 de ani,altfel degeaba ajungi la pensie


conform cercetarilor facute sa stabilit ca black-friday și silver9am ,apartin aceluiaș ID,,o persoana care vrea sa compromita PDL ul prin prezentarea de afirmații oneroase și injuri ,cautași sa-l izolați.
Fosta membra 9am.ro

118 mesaje
Membru din: 21/02/2009
Postat pe: 1 Iunie 2009, ora 14:55

Ca sa ce? Sa mai inghiti toate porcariile inca atat de multi ani? Sunt de acord ca nu poti alege daca si cand sa vii. Dar sa pleci ... Dacii erau altfel.


Fosta membra 9am.ro

1639 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Mangalia

Postat pe: 1 Iunie 2009, ora 15:40

Dupa cum stim cu totii, natura a sadit in noi o dorinta dominanta de a trai; omul de rand, in general, nu poate intelege persoane care, cu o energie egala dar opusa, urmaresc sa se autodistruga, indepartand urgent tot ceea ce este partial si provizoriu pentru a-si atinge scopul final.
Parerea mea e ca orice persoana care vrea sa se sinucida sau s-a sinucis a suferit/sufera de o boala psihica .


gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 2 Iunie 2009, ora 13:58

Nu exista nici-un motiv rational pentru cineva care ar avea intentia de a se sinucide, astãzi. Nici chiar pentru cineva care ar suferi de o boala incurabilã. Exista in antichitate situatii in care pentru anumite persoane nu exista altã cale mai onorabilã iar în istoria noastrã ºtim doar de Decebal, care avea motive evidente, se cunosc cazuri de bancheri etc. A te sinucide este o lasitate. Este cel mai uºor sã mori. Este greu insã sã trãieºti sî fii conºtient de acest lucru, este greu sã fii pe culmi în competiþia de valori umane. Gigi.


ak_ed_86

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Iunie 2009, ora 20:53

Sal.Vad-ca-lumea-este-impartita-in-2-categori:cei-religiosi-si-cei-care-nu-cred.Legat-de-credinta-eu-cred-ca-a-fost-inventat-acum-foarte-multi-ani-de-niste-oameni-foarte-destepti-fata-de-semenii-lor.Pe-timpurile-alea-nu-existau-legi-si-nici-politie-as-ca-oamenii-puteau-sa-se-omoare-intre-ei-din-orice-si-probabil-cineva-s-a-gandit-ca-trebuiesc-controlati-intr-un-fel.Dupa-un-timp-religia-a-fost-folosita-de-cativa-oameni-pt.-a-aduce-la-suprafata-bunatatea-si-mila-oamenilor-dar-de-marea-majoritate-pt.-a-manipula-oamenii.La-fel-se-intampla-si-in-zilele-noastre,oamenii-sunt-manipulati-prin-intermediul-religiei,profesorilor,mass-mediei-si-prin-orice-alt-mijloc.Oamenii-sunt-asemenea-oilor:usor-de-manipulat-de-catre-un-cioban-care-vrtea-ceva-de-pe-urma-lor.Daca-e-la-"moda"-sa-te-sinucizi-oamenii-se-vor-sinucide.

Scuze-dar-nu-mi-merge-space-ul!


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Iunie 2009, ora 00:15

De la: ak_ed_86, la data 2009-06-02 20:53:24Sal.Vad-ca-lumea-este-impartita-in-2-categori:cei-religiosi-si-cei-care-nu-cred.Legat-de-credinta-eu-cred-ca-a-fost-inventat-acum-foarte-multi-ani-de-niste-oameni-foarte-destepti-fata-de-semenii-lor.Pe-timpurile-alea-nu-existau-legi-si-nici-politie-as-ca-oamenii-puteau-sa-se-omoare-intre-ei-din-orice-si-probabil-cineva-s-a-gandit-ca-trebuiesc-controlati-intr-un-fel.Dupa-un-timp-religia-a-fost-folosita-de-cativa-oameni-pt.-a-aduce-la-suprafata-bunatatea-si-mila-oamenilor-dar-de-marea-majoritate-pt.-a-manipula-oamenii.La-fel-se-intampla-si-in-zilele-noastre,oamenii-sunt-manipulati-prin-intermediul-religiei,profesorilor,mass-mediei-si-prin-orice-alt-mijloc.Oamenii-sunt-asemenea-oilor:usor-de-manipulat-de-catre-un-cioban-care-vrtea-ceva-de-pe-urma-lor.Daca-e-la-"moda"-sa-te-sinucizi-oamenii-se-vor-sinucide.

Scuze-dar-nu-mi-merge-space-ul!


....Nici tu nu crezi ce scrii!!! Cum adicã?!
Sinuciderea o modãããã??????
Lasã-neeee!!!!!


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Fosta membra 9am.ro

118 mesaje
Membru din: 21/02/2009
Postat pe: 3 Iunie 2009, ora 08:27

Ceea ce spune Sal este rational si de mult bun simt. Este simplu sa faci pe moralistul si sa-ti scuzi lasitatea proprie invocand lasitatea altora capabili sa faca ce tu nu poti. Eu percep religia a fi obiceiuri si traditii venite din vechime care au un farmec aparte si le respect asa cum imi respect inaintasii, pana la limita rationalului.


Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 3 Iunie 2009, ora 12:20

De la: AMETYST, la data 2009-05-09 13:04:17
De la: 9am023185, la data 2009-05-03 17:02:45
De la: d_popic, la data 2009-03-16 21:31:40Sinuciderile apar ca urmarem a slabiciunii de caracter,a clacarii psihicului,dar mai ales a nesimtirii celor din jurul lor,care nu le intinde o mana.
Egoismul uman este cea mai joasa insusire,indiferenta este egoismul mascat.
Omul este dator sa lupte,viata ii este data,gandind justificativ la sinucideri ar insemna masacru in massa,dupa cate nenorociri sunt in lume.






Da ,cei care o fac ,au desigur o foarte grava problema,probabil nu se pot destainui la nimeni,sufera in tacere,pana la momentul in care ei considera, ca nu mai au nici un rost sa sa traiasca.Se dau batuti in fata sortii si probabil le trebuie mult curaj sau nebunie sa faca acest gest....din pacate...final


Fosta membra 9am.ro

118 mesaje
Membru din: 21/02/2009
Postat pe: 3 Iunie 2009, ora 15:34

Cum sa intinzi cuiva o mana cand tie nu-ti ajung amandoua ca sa te mentii la suprafata. Ati vrut capitalizm. Acum aveti capitalizm. Competitia este dura si se moare frecvent cu voia sau fara voia noastra. De asta nu stiati, s-au ati vrut numai bogatia capitalista, (rezultatul muncii altcuiva) aceia care se vede la televizor. Nimic mai simplu, munca serioasa si educatie inca o suta de ani


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Iunie 2009, ora 15:42

De la: olaru_l_yahoo_com, la data 2009-06-03 15:34:23Cum sa intinzi cuiva o mana cand tie nu-ti ajung amandoua ca sa te mentii la suprafata. Ati vrut capitalizm. Acum aveti capitalizm. Competitia este dura si se moare frecvent cu voia sau fara voia noastra. De asta nu stiati, s-au ati vrut numai bogatia capitalista, (rezultatul muncii altcuiva) aceia care se vede la televizor. Nimic mai simplu, munca serioasa si educatie inca o suta de ani


Vorbeºte în numele tãu.....eu nu consider cã suntem chiar aºa de "pauperizaþi" cum vrei tu sã pãrem....
Nu mai exagera aiurea....cã nu moare lumea de foame în România!!! În plus, pe topicul ãsta acum eºti total


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
parc_albastru

27 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Iunie 2009, ora 18:42

De la: olaru_l_yahoo_com, la data 2009-06-03 15:34:23Cum sa intinzi cuiva o mana cand tie nu-ti ajung amandoua ca sa te mentii la suprafata. Ati vrut capitalizm. Acum aveti capitalizm. Competitia este dura si se moare frecvent cu voia sau fara voia noastra. De asta nu stiati, s-au ati vrut numai bogatia capitalista, (rezultatul muncii altcuiva) aceia care se vede la televizor. Nimic mai simplu, munca serioasa si educatie inca o suta de ani


Ce legatura are capitalismul cu blandetea si bunatatea sufleteasca?
Oamenii care sunt oameni asa raman indiferent de sistemul de conducere al tarii in care traiesc!
In vremurile apuse, au existat oameni care au "turnat" doar ca sa le fie lor bine si mai mult au "ingropat" cariere ale colegilor din acelas motiv. Daca exista la ora actuala persoane care spun ca nu stiu despre ce vorbesc inseamna ca ori s-au nascut dupa anul 1990 ori nu vor sa recunoasca.
Indiferenta noastra la durerile altora a existat din totdeauna doar ca nu se vb. atat de des si de deschis despre asta.
Cei care se sinucid?! Este destul de greu de dat un verdict............s-ar putea sa fie o hotarare in deplina facultatilor mintale, s-ar putea sa nu!
Ce gandesc acesti oameni inainte de a face pasul catre sinucidere nu cred ca stie cineva.
Ca au ales calea usoara?!................
S-ar putea sa fi ales calea cea mai grea, la asta s-a gandit cineva?
Ok, scapa de necazurile pamantene, dar daca au copii si parinti si........soti.....cred ca le este f.greu sa-i vada de acolo de sus cum sufera si inceraca sa treaca peste tragedia creata de sinuciderea persoanei apropiate ( sufletul celui care se sinucide traieste clipe de mare durere/sau nu, cand vede chinul care l-a creat prin disparitia lui ) asta in cazul in care ia pasat de cei apropiati.
Poate ca hotararea luata de a se sinucide a fost determinata de gandul ca asa familiei ii va fi mai usor.........cam greu de judecat, nu credeti?


9am023185

198 mesaje
Membru din: 28/03/2009
Postat pe: 4 Iunie 2009, ora 15:49

De la: ADERP_NIROLF_ERTEP999, la data 2009-05-11 22:29:45adriana draga mea,ce liniste se pogoara asupra ta cand vezi un popa imbracat in negru si cu suflet si mai negru,eu ma innegresc de furie numai cand ma gandesc cat pot minti,fura si insela acesti paraziti,care de secole bune ne ascund adevarul,batandu-si joc de noi si chiar de lucrurile sacre pt.acest popor si pt.orice om civilizat si inteligent?


Mare dreptate ai in ce spui, as avea totusi o corectie de facut... spui; " ne ascund"... de fapt, reprezentantii bisericii AU PIERDUT demult stiinta initiatica din vremuri stravechi, chiar mai vechi decat Egiptul antic, cea a marilor mMaestri din Orient. Preotii habar nu au despre ce vorbesc... ocupatia si-o aleg numai din interes material, cu foarte mici exceptii... Din pacate, oamenii cad in alt extrema; din cauza popilor, in loc sa se indeparteze eventual de religiile create de om, multi devin atei, negand Divinitatea. E trist cand un om nu simte prezenta lui Dumnezeu in viata lui. Din cauza dogmelor, rezumate in stupida "Crede si nu cerceta", oamenii pierd sensul vietii in trup, care este evolutia spirituala. E drept ca omul are Eternitatea la dispozitie, asa incat, dispunand de liberul arbitru, poate opta pentru o cale usoara, sau pentru una grea, in final insa toti se vor intoarce la Tatal, cel ce ne-a creat. Ar trebui sa stie insa ca suferinta spiritualizeaza cel mai mult: deci nu ar trebui sa ne fie indiferent ce cale alegem.

Revenind la intrebarea din topic, as preciza mai bine de ce NU trebuie sa se sinucida omul... deoarece sfarsitul trupului carnal, nu inseamna sfarsitul vietii, caci NU EXISTA MOARTE, ci numai viata vesnica, in trup, in astral, si mereu asa, pana cand, prin evolutie spirituala, vom atinge ultimele trepte ale desavarsirii. Acesea nu sunt teorii, sunt lucruri binecunoscute de catre initiati, si le va afla fiecare in momentul "marii treceri". Prin sinucidere, se impiedica propria evolutie spirituala, iar in noua intrupare va avea o soarta si mai grea datorita acestui lucru. Indiferent de ce ii e dat omului (cea mai cumplita boala, cel mai crunt destin), ar trebui sa stie ca nu este decat urmarea fireasca a gandurilor si faptelor proprii, din alte intrupari. Este o mare greseala sa dai vina pe Dumnezeu, caci nu El ne creeaza destinul, ci fiecare in parte, potrivit legii; "Fiecare cauza are un efect"; este iresponsabil cel ce arunca vina pe altcineva.
Exista nenumarate carti din care s-ar putea afla adevarul, totul e sa vrei. Dar, mai orb decat orbul din nastere, e cel ce NU VREA sa vada. Iata numai cativa autori, pentru cei cu mintea deschisa, pentru cei ce simt nevoia evolutiei spirituale; Scarlat Demetrescu, Rudolf Steiner, Lazarev, Baird Spalding, Yog Ramacharaka, Michael Newton, Allan Kardec si multi altii. Un site extrem de bogat, in toate limbile, este scribd.com ... dar asemenea carti circula si pe mess.
Pace si Lumina !


Axxel

11 mesaje
Membru din: 18/05/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Iunie 2009, ora 16:40



Fosta membra 9am.ro

118 mesaje
Membru din: 21/02/2009
Postat pe: 4 Iunie 2009, ora 17:59

Legatura cu capitalizmul este simpla. Pentru a fi bland si bun timpul este foarte important. Nu poti fi bun si bland in viteza. Capitalizmul ne-a adus o competitie care inseamna o traire in mare viteza. Daca nu, ramai de caruta si nu mai ai sustinere nici pentru bunatate si nici pentru blandete.
Oamenii adevarati sunt oameni indiferent de sistem dar se intampla sa nu poti sau sa nu ai cui arta asta. Este oribil ce sa intamplat dar comunistii erau mici copii fata de astia de astazi. am peste saizeci de ani si-mi amintesc ca tanar fiind imi doream cu ardoare sa fiu agent secret. Nu stiam ce este asta dar eram in stare de orice. Asa am fost educati.
Cand am vorbit cu multa usurinta despre sinucidere m-am gandit la individ nicidecum ca acesta ar putea avea o familie careia s-ai lase greutatile de care el scapa. In acest caz subscriu pentru lasitate.
Pana la urma ma voi multumi sa judec faptele mele.


illudere

13 mesaje
Membru din: 9/06/2009
Postat pe: 17 Iunie 2009, ora 10:05

De la: alincaba, la data 2008-12-04 13:56:52Un act de curaj sa te sinuciziiiiiii???????? looool.. asta parca ar fi un banc cu culmea sinuciderii:) loooooolz..

sinuciderea categoric e cel mai mare act de lasitate si prostie... ce il poate face cineva....

sinuciderea intervine atunci cand esti prea slab sa mai lupti pt cineva.. da aia deja poa chiar merita:)

o zi buna la toti :)


viata, dar sau blestem ?
sinuciderea, act de curaj de a pune capat vietii de calvar, sau lasitate?


gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 23 Iunie 2009, ora 08:20

Dintre toate faptele si activitatile pe care ar trebui sa le faci, si nu le faci, sinucidearea ar fi ultimul act de vointa la care ar trebui sa apelezi. Dar si atunci trebuie sa te mai gandesti, sa te gandesti si iar sa te mai gandesti, daca nu cumva exista un alt lucru mai bun de facut. Gigi.


lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 30 Iunie 2009, ora 09:25

Unii oameni ajung la sinucidere din cauza disperarii, a neputintei, a mandriei, a deznadejdii, a razbunarii, a fricii si a lasitatii.
Nu–mi este rusine sa spun ca intr-un moment de disperare si neputinta m-am gandit sa-mi curm viata.
In luna ianuarie a anului 2006, Tribunalul Hunedoara l-a condamnat pe fiul meu la 4 ani de inchisoare cu executare pentru o fapta pe care nu a savarsit-o.
M-a revoltat aceasta nedreptate si de aceea am declarat apel impotriva acestei sentinte nedrepte.
In faza de apel, familia mea s-a lovit iar de minciuna si de nedreptati.
Pe orice roman de buna credinta ar fi scos din minti modul in care se judeca cauza noastra.
Un martor al partii adverse a fost audiat fara ca avocatii nostri sa asiste la proces.
In incheierile de sedinta s-au consemnat date si fapte care nu corespund adevarului si probelor anexate la dosarul in cauza, iar in sentinta penala pronuntata de Curtea de Apel Alba Iulia s-a consemnat ca fiul meu este recidivist.
FIUL MEU NU ESTE RECIDIVIST!
Cei trei infractori sunt recidivisti. Acestia au savarsit nenumarate infractiuni, unele mai grave ca altele.
In data de 03-10-2006, la Curtea de Apel Alba Iulia, a fost audiat martorul Elasasser Paul .
Acest martor, fost prieten al sotului meu timp de 18 ani, a fost prezent la incidentul care a avut loc in seara de 11-12-2004.
In fata judecatorilor a mintit cu nesimtire ca nu a vazut nimic, deoarece era intuneric si erau multe persoane implicate in scandal.
Acest martor a depus marturie mincinoasa pentru ca ii este frica de cei trei infractori, pentru ca stie ca liderul grupului infractional, Argeseanu, are relatii mari in politie si in justitie, si pentru ca a fost amenintat de ‘’doi tipi mari si negrii’’ , care i-au zis: ’’Mai nea…. , vezi ca ai familie si copii!’’
Inainte de a fi audiat, acest martor a avut o discutie pe holul Curtii de Apel Alba Iulia cu dl. avocat Filipescu.
Cand l-am intrebat pe martorul Elsasser ce a discutat cu dl. avocat, acesta mi-a zis :’’ L-am intrebat si eu ce sa spun judecatorilor, iar dansul mi-a zis: ‘’Spui ce vrei! Ce avocat este si asta daca nu sfatuieste un martor cum sa vorbeasca intr-un proces ?! Pentru ce l-ati platit ?!’’
Dupa ce s-a terminat audierea lui, eu i-am spus presedintelui completului de judecata:’’D-na presedinte, acest martor a uitat sa declare tot ce stie !’’
D-na presedinte mi-a raspuns: ’’ Sedinta de judecata s-a incheiat!’’
Cei doi avocati pe care i-am angajat sa ne apere drepturile nu au luat nicio atitudine cu privire la depozitia acestui martor si cu privire la modul nedrept in care se judeca cauza.
Pe holul Curtii de Apel Alba Iulia, in prezenta celor doi avocati ai familiei mele, l-am intrebat pe martorul Elsasser Paul de ce a mintit in fata instantei, declarand ca nu a vazut nimic.
Am inregistrat aceasta discutie cu un reportofon . Inregistrarea audio a acestei discutii este postata pe forumul ‘’ Politia din Romania’’.

politiadinromania.ro/index.php/topic,103.15.html

Constatand cu tristete si dezamagire ca minciuna are castig de cauza, in timpul discutiei mele cu martorul Elsasser Paul am spus ca imi voi lua viata, daca fiul meu va fi inchis .
Cei doi avocati si martorul Elasasser Paul au tratat cu indiferenta durerea si suferinta mea pe care chiar dansii mi-au provocat-o.
In sinea lor, parca isi doreau ca acest lucru sa se intample, astfel scapau de o persoana incomoda .
Dupa ce mi-am pus in ordine gandurile m-am decis sa lupt cu toate fortele mele impotriva minciunii si a coruptilor care mi-au distrus familia. Datorita credintei mele in Dumnezeu am devenit o femeie puternica, iar gandul rau din mintea mea a disparut pentru totdeauna. Stiu ca intr-o zi adevarul si dreptatea vor invinge.


Luizuma

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Iunie 2009, ora 14:04

Asta se intampla deoarece ele desi sunt frumoase, bogate si arhicunoscute traiesc o depresie continua, nu vezi ca si Michel Jackson se trata impotriva ei, lui ce-i mai lipsea?


Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului De ce sa te sinucizi?
Mergi la: