back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


De ce sa te sinucizi?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 24 Decembrie 2008, ora 08:44

Bucuriile vin din lucruri marunte, linistea vine din credinta si fapte, lumina din inima fiecaruia.
Aripile ingerilor sa ne atinga sufletul, sa ne ia toate supararile si sa lase in loc lumina si speranta!

www.youtube.com/watch?v=CrzPu4-Nhpc&feature=related
www.youtube.com/watch?v=FJuPDI_zNGk&feature=related
www.youtube.com/watch?v=qRuKDENKApk&feature=related
www.youtube.com/watch?v=ZeVmBBF0x0s&feature=related
www.youtube.com/watch?v=49Jx9hRpZl8&feature=related

Craciun Fericit !
Cu respect si deosebita simpatie,
Daniela PASA


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
eurobgb

11 mesaje
Membru din: 16/12/2008
Postat pe: 25 Decembrie 2008, ora 12:35

Alin,te apreciez cum gandesti!!asa este...act de lasitate ! An Nou fericit si impliniri iti doresc!!!Ariana


Fosta membra 9am.ro

311 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Decembrie 2008, ora 13:14

Buna Lili.
1. Esti sigura ca tanarul respectiv este intr-adevar nevinovat? Sigura, sigura? Daca esti, si doar in cazul asta, atunci trebuie sa facem ceva. Incercam sa comunicam pe mail?


lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 25 Decembrie 2008, ora 15:56

politiadinromania.ro/index.php?topic=133.0

Povestea tanarului Calin Adrian.
''Cazul meu
« : August 01, 2008, 09:41:01 »
--------------------------------------------------------------------------------
In data de 2 iunie 2008 eram in piata din cartier tiglina 1 din galati am ajutat pe cineva la o treaba si apoi omul mi-a dat banii si nici bine nu am reusit sa plec ca am fost luat de un politist comunitar si dus la el la baraca lui de la parculetul copiilor de langa piata. Apoi acolo am fost acuzat ca eu l-am talharit pe nepotul unei femei de 60 ani din ceea ce spune ea ca avea femeia aia iar nepotul era in clasa 2 plus ca acolo am fost amenintat cu bataia de catre politist comunitar. Bun pana aici ok apoi politaiul a chemat masina si ma dus direct la sectia 2 politie galati de care apartine cartierul meu. Suma de care sunt acuzat este de 2 lei adica 20.000. Acolo am fost lasat si luat inprimire de cei de acolo a fost dus in camera investigatii criminale si luat in primire. Eu le-am zis ca nu am furat eu si nu am nici o treaba dar nu m-au inteles plus ca m-au luat la bataie cu scuipat injurat si amenintat ca daca nu zic ca ei ma vor baga la puscarie si o sa fiu mireasa tuturor plus ca mi-a fost retinut si buletinul ilegal. Cum am fost batut: cu curier de lemn in cap si peste maini apoi cu o sipca mare un pumn in fata scuipat de catre un politist de acolo pedepsit sa stau intr-un picior cu fata la perete si cu mainile sus. Din cele din urma am fost eliberat si urmand sa ma mai duc pe la ei. Eu nu am mai fost de frica sa nu fiu luat din nou luat la bataie. Saptamana asta marti mai concret sunt retinut din nou de sectia 2 luat cu masina si dus la politie si tinut acolo toata noaptea. Acolo am fost luat la suturi de unu de la politie pe motiv ca nu am venit. Dupa accea un subinspector ma ia la alte vrajeli despre furt de scutere imi zice sa arat palma si imi zice ca sa gasit o amprenta de-a mea pe scuter deci vrajeala si apoi daca au vazut ca nu am cedat sa zic ca ei plus ca m-au amenintat sa zic asa ca altfel imi fac dosar si ma baga la puscarie. In fine am trecut si peste asta am dormit cum am putut pe 2 scaune pana dimineata apoi am fost luat din nou inprimire in legatura cu talharia care cica sunt eu autorul. Nu l-au gasit pe ghiarul ala ca cica este in vacanta dar i-am zis de buletin si am fost bagat in camera aia si luat la palme si picioare pe motiv ca am intrebat de asa ceva. Din cele din urma am fost eliberat am fost eliberat si urmand sa ma duc. Plus ca ma gaseau astia pe strada si sunau si ziceau l-am gasit pe calin adrian ala boschetarul ala adica ptr ei sunt boschetar mai aveti treaba cu el si alte chesti am fost amenintat ca daca nu ma duc la sectia o sa belesc .... cu tot judiciarul. Fratilor traim in Romania nu? Asa trebuie sa se procedeze cu niste oameni care nu au relatii si care sunt linistiti sa fie acuzati batuti si injositi in halul asta . Din tot ce am zis tot este adevarat plus ca am martor cum am fost luat de politistul ala comunitar plus ca am martori si de felul cum sunt eu in societate daca este sa verificati personalitatea mea. Multumesc ''


vieru_cezar_iasi

247 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Decembrie 2008, ora 21:37

Doamna lyly, va rog sa luati legatura cu mine pe e-mail sau messenger ca sa-mi dati adresa de e-mail sau de messenger a tanarului respectiv. Trebuie sa-l ajutam!
Adresa mea de e-mail este
vieru_cezar_iasi@yahoo.com
iar id-ul meu de messenger este vieru_cezar_iasi
Multumesc.
Craciun fericit!


lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 25 Decembrie 2008, ora 23:27

De la: vieru_cezar_iasi, la data 2008-12-25 21:37:04Doamna lyly, va rog sa luati legatura cu mine pe e-mail sau messenger ca sa-mi dati adresa de e-mail sau de messenger a tanarului respectiv. Trebuie sa-l ajutam!
Adresa mea de e-mail este
vieru_cezar_iasi@yahoo.com
iar id-ul meu de messenger este vieru_cezar_iasi
Multumesc.
Craciun fericit!


D-le Vieru Cezar ,va multumesc pentru ca doriti sa-l ajutati pe acest tanar.
Acest tanar trebuie ajutat pentru ca este cuminte si singur pe lume .
Cand discut cu el pe messenger imi spune :'' Doamna , mi-e frica sa nu ajung in puscarie degeaba. Ajutati-ma. Nu am pe nimeni care sa ma ajute. Cine sa-mi apere drepturile ? Nu am bani sa-mi angajez un avocat bun .
Nu am furat acei 2 lei (20 mii lei vechi )acelui copil . Va spun aceste lucruri ca si cum ati fi mama mea .''

Eu nu pot sta indiferenta la astfel de situatii cand stiu foarte bine ce patesc tinerii timizi , cuminti si fara parinti cand au de-a face cu politia.
Cunosc modul de gandire al tinerilor din ziua de azi .
Stiu cum ''se cerceteaza '' un caz penal de catre unii oameni ai legii .
Datorita meseriei mele cunosc foarte multi tineri / tinere.
Multi tineri au trecut prin experiente neplacute din cauza unor politisti necinstiti, care abuzeaza de functia pe care o detin pentru a-si bate joc de tinerii decenti , aparandu-le interesele adevaratilor infractori ..





lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 6 Ianuarie 2009, ora 10:33

Imediat dupa ce am trecut in anul 2009 , tanarul Calin Adrian m-a sunat sa-mi ureze un an nou fericit si sa-mi spuna durererea lui din suflet ..
Se simtea singur . Nu l-am tratat cu indiferenta , l-am ascultat si l-am sfatuit ce trebuie sa faca cu problema lui .
I-am simtit in glas frica si neputinta de-a face fata situatiei in care se afla .
I-am promis ca nu-l voi lasa la greu si voi cere ajutorul oamenilor de buna credinta pentru a-l ajuta sa isi arate nevinovatia in fata autoritatilor .
Ma rog lui Dumnezeu ca oamenii sa dea atentie acestui strigat de disperare a lui Calin Adrian si sa nu-l lase la greu .


mia_rusu1970

79 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 Ianuarie 2009, ora 20:24

Asta nici n-ar trebui discutat , te sinucizi de nebun nu de om normal.... e o prostie .........


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 8 Ianuarie 2009, ora 21:02

din lasitate.


lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 8 Ianuarie 2009, ora 22:25

din lasitate.[/quote]

Unii oameni se sinucid din lasitatea , iar alti de frica viitorului .
''Prieten ti-e cel care ghiceste totdeauna cand ai nevoie de el.''
''Traieste pentru a-i ridica pe altii, nu pentru a-i demola ! ''


richard_gher2000

28 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Ianuarie 2009, ora 09:31

De la: razvankyokushin, la data 2008-11-05 17:19:11Toti ne-am gandit cel putin o data la asta... si in plus... cine suntem noi s judecam pe cei ce aleg aceasta cale?


Sunt de acord! Nu judeca ca sa nu fii judecat.

Ganditi-va ca si animalele se sinucid... imi vin in minte delfinii... Oricum sinuciderea e un paradox in sine - act de curaj si de lasitate in acelasi timp... De ce e act de lasitate? Pt ca nu infrunti viata! De ce e act de curaj? Pentru ca de moarte se sperie toti si nimeni nu moare de bunavoie... nici macar sinucigasii... pt ca nu mor la comanda, ci-si provoaca moartea.

N-as incerca sa judec pe nimeni pt ca omul in imprejurari deosebite face lucruri deosebite.


lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 14 Ianuarie 2009, ora 10:19

De la: richard_gher2000, la data 2009-01-14 09:31:12
De la: razvankyokushin, la data 2008-11-05 17:19:11Toti ne-am gandit cel putin o data la asta... si in plus... cine suntem noi s judecam pe cei ce aleg aceasta cale?


Sunt de acord! Nu judeca ca sa nu fii judecat.

Ganditi-va ca si animalele se sinucid... imi vin in minte delfinii... Oricum sinuciderea e un paradox in sine - act de curaj si de lasitate in acelasi timp... De ce e act de lasitate? Pt ca nu infrunti viata! De ce e act de curaj? Pentru ca de moarte se sperie toti si nimeni nu moare de bunavoie... nici macar sinucigasii... pt ca nu mor la comanda, ci-si provoaca moartea.

N-as incerca sa judec pe nimeni pt ca omul in imprejurari deosebite face lucruri deosebite.



Am trecut prin momente foarte grele in cei patru ani de zile de cand lupt impotriva coruptiei .
In trecut am scris pe multe mesaje pe multe forumuri in care am scris, ca pentru a scoate adevarul cazului nostru la lumina sunt in stare sa fac greva foamei in Bucuresti .
Daca fiul meu ar fi fost inchis va asigur ca faceam acest lucru, fara a tine cont ca bolile de care sufar nu-mi permit sa stau deloc in frig .
Aceasta greva a foamei imi putea curma viata .
Cand un om ajunge la disperare uita de tot si alege aceasta cale .
Am discutat cu persoane care au incercat sa se sinucida si stiu cum gandesc si stiu ce le indeamna sa apeleze la acest gest.
De cate ori au o depresie acest gand negru le bantuie prin minte.
Aceste persoane au nevoie de iubire , intelegere si de ajutor .
O persoana carea incercat sa se sinucida si care imi cunoaste situatia cu care se confrunta familia mea mi-a zis;'' D-na Catalina , daca eu as fi trecut sau as trai ceea ce traiti dvs. de mult timp nu mai eram pe acest pamant .Mi-as fi luat viata.''
Eu i-am spus;'' Eu nu voi apela la acest gest, niciodata, pentru ca Dumnezeu imi este aproape si El stie cat pot sa indur .
Datorita credintei mele in Dumnezeu nu am luat-o pe calea nebuniei si sunt persoana care sunt acum .''

"Nu meritã sã ne plecãm sub lumea schimbãtoare, lasã mai bine lumea sã se plece sub noi"

www.danionvasile.ro/capitol.php?cap=9


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 Ianuarie 2009, ora 10:26

De la: lyly, la data 2009-01-08 22:25:39 din lasitate.


Unii oameni se sinucid din lasitatea , iar alti de frica viitorului .
''Prieten ti-e cel care ghiceste totdeauna cand ai nevoie de el.''
''Traieste pentru a-i ridica pe altii, nu pentru a-i demola ! ''[/quote]

iar altii din mandrie


lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 14 Ianuarie 2009, ora 10:44

De la: cleizeriuc, la data 2009-01-14 10:26:59
De la: lyly, la data 2009-01-08 22:25:39 din lasitate.


Unii oameni se sinucid din lasitatea , iar alti de frica viitorului .
''Prieten ti-e cel care ghiceste totdeauna cand ai nevoie de el.''
''Traieste pentru a-i ridica pe altii, nu pentru a-i demola ! ''


iar altii din mandrie[/quote]

Da, pentru ca nu suporta umilinta si batjocura semenilor nostri.


vieru_cezar_iasi

247 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Ianuarie 2009, ora 01:59

Cine se sinucide ajunge in iad, pentru ca moare cu acest pacat pe suflet. Numai Dumnezeu e stapanul vietii. Nimeni nu are dreptul sa se sinucida pentru nimic in lume, oricat ar suferi. Oricum suferinta pamanteasca se va sfarsi, dar suferinta din iad e mult mai groaznica si nu are sfarsit.

Sunt foarte multe argumente si dovezi ca exista Dumnezeu si viata de dincolo de moarte. Unele dintre ele sunt redate pe blogul urmator:
www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog mai puteti vedea : inregistrari video cu miracole, videoclipuri, legaturi cu numeroase site-uri foarte de interesante (unele dintre ele contin si posturi TV on-line si posturi de radio), carti foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fara a necesita descarcare in propriul calculator), articole, adrese, numere de telefon si site-uri ale unor asociatii care ofera servicii gratuite, etc.

Puteti intra si pe blogul urmator:
www.augustincezar.blogspot.com/
Va rog intrati pe bloguri si trimiteti-le mai departe. Chiar se merita.

Necazurile au intrat in lume datorita pacatului omului, datorita folosirii rele a liberului arbitru. In general, necazurile se impart in trei mari categorii : unele pe care ni le provocam singuri, altele pe care ni le provoaca altii in egoismul si rautatea lor, altele care sunt permise ca incercari pentru noi. In legatura cu a treia categorie, a necazurilor care vin ca incercari: Toti suntem incercati pe pamant. Dar Dumnezeu ne spune in Biblie ca el nu permite ca cineva sa fie incercat peste puterea sa, chiar daca, atunci cand pierdem sau suferim in viata, noua ni se pare ca necazurile noastre sunt prea mari pentru noi. Nici un om nu e incercat peste puterea sa, nici cei cu handicap, boli incurabile sau diferite deficiente mai mult sau mai putin grave. Un om e incercat mai mult, altul mai putin, pentru ca unul e capabil sa suporte incercari mai mari, altul e capabil sa suporte incercari mai mici, dar nimeni nu este incercat peste puterea sa.

Pe de alta parte, suferinta are si rolul de a ne da ocazii pentru a practica iubirea unii fata de altii. In acest sens, papa Ioan Paul al II – lea scria despre suferinta : „Suferinta e prezenta in lume pentru a face sa se descatuseze iubirea, pentru a face sa se nasca fapte de iubire fata de aproapele.”

Necazurile si raul din lume sunt explicate mult mai pe larg de ramura teologiei numita teodicee.


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Ianuarie 2009, ora 02:16

Domnul Vieru "bate câmpii"!
Fiecare om este stãpân pe viaþa lui ! S-a terminat cu sclavagismul de ceva vreme iar religiile încep sã-ºi piardã din credibilitate. Asta se numeºte evoluþie...doar suntem în sec. XXI.
" De ce se sinucid oameni?"
Din cel mult douã motive: prostie ºi disperare ( au impresia cã viaþa nu le mai poate oferi nimic bun ºi cã întregul lor univers s-a prãbuºit dintr-un motiv sau altul).


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Ianuarie 2009, ora 03:21

Eºti "dus rãu de tot cu pluta" omule!
Chiar nu þi-ai dat seama cã la mine nu þin cretinismele astea ?! Nu mã lua pe mine cu " puterea lui Dumnezeu" cã eu din fericire am avut parte de o educaþie ºi de o bibliotecã ticsitã de beletristicã pe care am devorat-o!
Nu cred în toate porcãriile pe care încearcã religia sã ni le bage pe gât ci mai degrabã sunt foarte convinsã cã religia a fost "o invenþie" a celor însetaþi de putere ºi averi. Religia nu este decât un instrument cu ajutorul cãruia poþi controla populaþia....atât!


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Fosta membra 9am.ro

1714 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Ianuarie 2009, ora 05:21

De la: dora_visinescu, la data 2009-01-16 03:21:13Eºti "dus rãu de tot cu pluta" omule!
Chiar nu þi-ai dat seama cã la mine nu þin cretinismele astea ?! Nu mã lua pe mine cu " puterea lui Dumnezeu" cã eu din fericire am avut parte de o educaþie ºi de o bibliotecã ticsitã de beletristicã pe care am devorat-o!
Nu cred în toate porcãriile pe care încearcã religia sã ni le bage pe gât ci mai degrabã sunt foarte convinsã cã religia a fost "o invenþie" a celor însetaþi de putere ºi averi. Religia nu este decât un instrument cu ajutorul cãruia poþi controla populaþia....atât!


Draga mea, una este sa nu crezi, alta este sa jignesti.
Cezar si-a castigat respectul multora de pe acest forum, indiferent de credintele lor.
Religia nu ti-o baga nimeni pe gat, o alegi! Nu-ti vine cu forta! Vine din har si din mila lui Dumnezeu.
Numai bine!


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Ianuarie 2009, ora 11:11

De la: marinescuirina, la data 2009-01-16 05:21:28
De la: dora_visinescu, la data 2009-01-16 03:21:13Eºti "dus rãu de tot cu pluta" omule!
Chiar nu þi-ai dat seama cã la mine nu þin cretinismele astea ?! Nu mã lua pe mine cu " puterea lui Dumnezeu" cã eu din fericire am avut parte de o educaþie ºi de o bibliotecã ticsitã de beletristicã pe care am devorat-o!
Nu cred în toate porcãriile pe care încearcã religia sã ni le bage pe gât ci mai degrabã sunt foarte convinsã cã religia a fost "o invenþie" a celor însetaþi de putere ºi averi. Religia nu este decât un instrument cu ajutorul cãruia poþi controla populaþia....atât!


Draga mea, una este sa nu crezi, alta este sa jignesti.
Cezar si-a castigat respectul multora de pe acest forum, indiferent de credintele lor.
Religia nu ti-o baga nimeni pe gat, o alegi! Nu-ti vine cu forta! Vine din har si din mila lui Dumnezeu.
Numai bine!


Numai bine vã doresc ºi eu!
Bãnuiesc, "în ignoranþa mea" cã voi nici n-aþi auzit de canibalismul galactic.
Uite, mai sunt ºi alte puncte de vedere: www.zeitgeistmovie.com/
Vizionare plãcutã!


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
vieru_cezar_iasi

247 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Ianuarie 2009, ora 15:09

Pentru dora_visinescu



A, e clar...

Pe lângã faptul cã ai lecturi ateiste sau anti-religioase, mai crezi ºi în filme fãcute de masoni...

Acest gen de filme pot prinde la cei slab pregãtiþi în domeniul religios, dar nu la cei bine pregãtiþi.

Acestea sunt filme fãcute de masoni ºi de alte organizaþii oculte ºi rãstãlmãcesc adevãrul, cu douã scopuri: de a lovi în Bisericã ºi de a-ºi ascunde propriile lor minciuni ºi manipulãri masonice. Iar aceste scopri ale lor sunt scopuri secundare pentru a-ºi atinge alte scopuri: puterea ºi banii. Diavolii existã ºi se folosesc de aceºti oameni orbiþi de putere ºi averi. Dar nu vor reuºi pânã la urmã, pentru cã Isus Cristos a spus clar cã porþile iadului nu vor învinge Biserica!
Îþi doresc numai bine ºi deschide-þi mintea ºi sufletul ca sã urmezi calea Adevãrului care este Isus Cristos!


Fosta membra 9am.ro

1714 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Ianuarie 2009, ora 16:32

De la: dora_visinescu, la data 2009-01-16 11:11:41
De la: marinescuirina, la data 2009-01-16 05:21:28
De la: dora_visinescu, la data 2009-01-16 03:21:13Eºti "dus rãu de tot cu pluta" omule!
Chiar nu þi-ai dat seama cã la mine nu þin cretinismele astea ?! Nu mã lua pe mine cu " puterea lui Dumnezeu" cã eu din fericire am avut parte de o educaþie ºi de o bibliotecã ticsitã de beletristicã pe care am devorat-o!
Nu cred în toate porcãriile pe care încearcã religia sã ni le bage pe gât ci mai degrabã sunt foarte convinsã cã religia a fost "o invenþie" a celor însetaþi de putere ºi averi. Religia nu este decât un instrument cu ajutorul cãruia poþi controla populaþia....atât!


Draga mea, una este sa nu crezi, alta este sa jignesti.
Cezar si-a castigat respectul multora de pe acest forum, indiferent de credintele lor.
Religia nu ti-o baga nimeni pe gat, o alegi! Nu-ti vine cu forta! Vine din har si din mila lui Dumnezeu.
Numai bine!


Numai bine vã doresc ºi eu!
Bãnuiesc, "în ignoranþa mea" cã voi nici n-aþi auzit de canibalismul galactic.
Uite, mai sunt ºi alte puncte de vedere: www.zeitgeistmovie.com/
Vizionare plãcutã!


Stiu filmul acesta..
Ce-ai postat m-a facut sa inteleg ca poate multi considera ca credinta vine din: slabiciune, ignoranta, dezinformare etc.
NU ESTE ADEVARAT.
A crede este ceva necesita dorinta si vointa (nu este o scapare din realitate).
Daca ai incerca, ai vedea ca este un demers lung si anevoios, cu multe caderi...
(Eu intai am vrut sa cred... apoi am ajuns sa cred, iar credinta mea este ff putina.)
De aceea nici un crestin nu se entuziasmeaza cand ii vorbesti de zeitgeist si alte similare.. pentru ca a avea credinta este un dar de la Dumnezeu, nu este ceva ce construim cu mintea noastra!!


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Ianuarie 2009, ora 17:00

De la: vieru_cezar_iasi, la data 2009-01-16 15:09:36Pentru dora_visinescu

A, e clar...
Pe lângã faptul cã ai lecturi ateiste sau anti-religioase, mai crezi ºi în filme fãcute de masoni...
Acest gen de filme pot prinde la cei slab pregãtiþi în domeniul religios, dar nu la cei bine pregãtiþi.
Acestea sunt filme fãcute de masoni ºi de alte organizaþii oculte ºi rãstãlmãcesc adevãrul, cu douã scopuri: de a lovi în Bisericã ºi de a-ºi ascunde propriile lor minciuni ºi manipulãri masonice. Iar aceste scopri ale lor sunt scopuri secundare pentru a-ºi atinge alte scopuri: puterea ºi banii. Diavolii existã ºi se folosesc de aceºti oameni orbiþi de putere ºi averi. Dar nu vor reuºi pânã la urmã, pentru cã Isus Cristos a spus clar cã porþile iadului nu vor învinge Biserica!
Îþi doresc numai bine ºi deschide-þi mintea ºi sufletul ca sã urmezi calea Adevãrului care este Isus Cristos!


Cu ce este creºtinismul mai presus decât islamismul, budismul sau oricare altã religie? Doar pentru cã aºa spune popimea ?
Biblia nu este singura carte de religie de pe Terra ºi nimeni nu poate afirma cu certitudine cã tot ce se scrie acolo este realitate.
Nu cunosc autorii acestui film "zeitgeist", nu ºtiu dacã sunt sau nu masoni sau dacã aparþin vreunui cult. Vroiam doar sã vã arãt cã mai sunt ºi alte pãreri care trebuie respectate.
Adevãrul meu, nu este întotdeauna ºi adevãrul celorlalþi.
Fiecare trebuie sã-ºi trãiascã viaþa aºa cum considerã de cuviinþã. Cred în democraþie ºi în puterea omului de a alege ceea ce este mai bine pentru el/ea, fãrã constrângerile bisericilor; fãrã ameninþarea cu " focul iadului" ºi alte prostime.
ªi rãmân la pãrerea mea cã cel care se sinucide o face din douã motive: prostie ºi deznadejde.


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
homemarcel0

1937 mesaje
Membru din: 19/12/2008
Postat pe: 17 Ianuarie 2009, ora 22:09

De la: dora_visinescu, la data 2009-01-16 11:11:41
De la: marinescuirina, la data 2009-01-16 05:21:28
De la: dora_visinescu, la data 2009-01-16 03:21:13Eºti "dus rãu de tot cu pluta" omule!
Chiar nu þi-ai dat seama cã la mine nu þin cretinismele astea ?! Nu mã lua pe mine cu " puterea lui Dumnezeu" cã eu din fericire am avut parte de o educaþie ºi de o bibliotecã ticsitã de beletristicã pe care am devorat-o!
Nu cred în toate porcãriile pe care încearcã religia sã ni le bage pe gât ci mai degrabã sunt foarte convinsã cã religia a fost "o invenþie" a celor însetaþi de putere ºi averi. Religia nu este decât un instrument cu ajutorul cãruia poþi controla populaþia....atât!


Draga mea, una este sa nu crezi, alta este sa jignesti.
Cezar si-a castigat respectul multora de pe acest forum, indiferent de credintele lor.
Religia nu ti-o baga nimeni pe gat, o alegi! Nu-ti vine cu forta! Vine din har si din mila lui Dumnezeu.
Numai bine!


Numai bine vã doresc ºi eu!
Bãnuiesc, "în ignoranþa mea" cã voi nici n-aþi auzit de canibalismul galactic.
Uite, mai sunt ºi alte puncte de vedere: www.zeitgeistmovie.com/
Vizionare plãcutã!



... DORAAAAAA ...esti de coma, zau ... canobalism galactic ... SI ? ... ce legatura are una cu alta ... te terorizezi singura cu prostii facute pentru ...


homemarcel0

1937 mesaje
Membru din: 19/12/2008
Postat pe: 17 Ianuarie 2009, ora 22:12

De la: dora_visinescu, la data 2009-01-16 17:00:49
De la: vieru_cezar_iasi, la data 2009-01-16 15:09:36Pentru dora_visinescu

A, e clar...
Pe lângã faptul cã ai lecturi ateiste sau anti-religioase, mai crezi ºi în filme fãcute de masoni...
Acest gen de filme pot prinde la cei slab pregãtiþi în domeniul religios, dar nu la cei bine pregãtiþi.
Acestea sunt filme fãcute de masoni ºi de alte organizaþii oculte ºi rãstãlmãcesc adevãrul, cu douã scopuri: de a lovi în Bisericã ºi de a-ºi ascunde propriile lor minciuni ºi manipulãri masonice. Iar aceste scopri ale lor sunt scopuri secundare pentru a-ºi atinge alte scopuri: puterea ºi banii. Diavolii existã ºi se folosesc de aceºti oameni orbiþi de putere ºi averi. Dar nu vor reuºi pânã la urmã, pentru cã Isus Cristos a spus clar cã porþile iadului nu vor învinge Biserica!
Îþi doresc numai bine ºi deschide-þi mintea ºi sufletul ca sã urmezi calea Adevãrului care este Isus Cristos!


Cu ce este creºtinismul mai presus decât islamismul, budismul sau oricare altã religie? Doar pentru cã aºa spune popimea ?
Biblia nu este singura carte de religie de pe Terra ºi nimeni nu poate afirma cu certitudine cã tot ce se scrie acolo este realitate.
Nu cunosc autorii acestui film "zeitgeist", nu ºtiu dacã sunt sau nu masoni sau dacã aparþin vreunui cult. Vroiam doar sã vã arãt cã mai sunt ºi alte pãreri care trebuie respectate.
Adevãrul meu, nu este întotdeauna ºi adevãrul celorlalþi.
Fiecare trebuie sã-ºi trãiascã viaþa aºa cum considerã de cuviinþã. Cred în democraþie ºi în puterea omului de a alege ceea ce este mai bine pentru el/ea, fãrã constrângerile bisericilor; fãrã ameninþarea cu " focul iadului" ºi alte prostime.
ªi rãmân la pãrerea mea cã cel care se sinucide o face din douã motive: prostie ºi deznadejde.



... dora ... ce te costa ? ... esti GICA CONTRA PESTE TOT ... si te enervezi rau ... e nasol pentru ten ... te umpli de energie negativa ... jignesti gratuit ... ca naiba, arati mai rau ca un sectant ...


july

563 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Ianuarie 2009, ora 22:43

Eu cred ca ati suparat-o pe Dora si de aceea a trecut la atac...

Vieru..cei care se sinucid ajung in iad? Scuza-ma dar s-a intors vreunul sa-ti spuna ca a ajuns acolo?...Ma rog, e treaba ta daca crezi, dar este parerea ta...si DA, religia a fost inventata sa controleze populatia!


homemarcel0

1937 mesaje
Membru din: 19/12/2008
Postat pe: 17 Ianuarie 2009, ora 22:49

De la: blagaiulia, la data 2009-01-17 22:43:34Eu cred ca ati suparat-o pe Dora si de aceea a trecut la atac...



Vieru..cei care se sinucid ajung in iad? Scuza-ma dar s-a intors vreunul sa-ti spuna ca a ajuns acolo?...Ma rog, e treaba ta daca crezi, dar este parerea ta...si DA, religia a fost inventata sa controleze populatia!







...IULIA ... AI AUZIT DE CEI CARE AU FOST IN MOARTE CLINICA ... ... toti aberau ? ... de ce ar fi facut-o ...


... eu nu mi-am dorit sa o jignesc dar sint satul de - NU SE POATE, IMI ESTE FRICA, ASA E LEGEA, ASA E VIATA ... IN ROMANIA ...



july

563 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Ianuarie 2009, ora 22:55

da Marcel, chiar cunosc persoane care au fost in moarte clinica...nu au fost in iad!


kali13

233 mesaje
Membru din: 25/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Ianuarie 2009, ora 20:33

vieru_cezar_iasi,
Din ce secta faci "parte/ "propavaduiesti" si dai citire cu atata inversunare si tinere de minte? Va indoctrineaza cu lecitina, pentru a urma papagaliceste falsa dogma? Pentru a parafraza un citat care nu e in Biblie- "spune-mi in ce secta esti, ca sa stiu cine te indoctrineaza!"
Mai citeste/documenteaza-te despre religie si ai sa intelegi/simti(daca iti permite secta )ce inseamna iadul,virginule mental


kali13

233 mesaje
Membru din: 25/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Ianuarie 2009, ora 20:51

vieru_cezar_iasi,
Cu adevarat, in cazul tau e si mai greu si mai grav... Pe langa faptul ca dora_visinescu e printre putinii "francmasoni" cu veleitati intelectuale pe acest forum, ca sa iti alimentez schizofrenia manifesta, te rog sa cauti vreun dosar ( sau vreo evanghelie apocrifa) pe care sunt sigura ca le ai ascunse prin ungherele intunecate ale locuintei/ mintii tale- asadar, o dovada cum ca ar fii membra activa a ordinului "Opus dei", "inveninata" de scrierilor unor Nietzsche, Voltaire ori Gide, de care tu nici nu ai auzit.
Dincolo de ironia de mai sus ( sa te ajute Dumnezeu sau cum ii spuneti voi prin secta! sa o intelegi), iti recomand tratamente anti-schizofrenie si anti-frustrari (sexuale si/sau inteectuale!). Si daca latura intelectuala este o penitenta prea mare ptr. tine, cealalta se rezolva cu un film porno- daca nu ai bani sa vezi unul, poate facem o cheta sa "exorcizam" si demonii astia din tine


Ebony

14969 mesaje
Membru din: 5/01/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 21 Ianuarie 2009, ora 07:47

Deci daca te sinucizi mergi in IAD?? inteleg ce trece prin sufletul celor dezamagiti ,sunt si eu uneori dezamagita de neimplinirile din viata mea,cand simt ca m-am saturat ca am ajuns intr-un punct mort ,dar prefer sa merg inainte chiar daca simt ca mor in interiorul sufletului meu..vorba aia: viata merge inainte ..


Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului De ce sa te sinucizi?
Mergi la: