back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Salarii entry-level

 


 
Pagini: 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
 
pug

13 mesaje
Membru din: 9/07/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Iulie 2008, ora 10:49

De ce s-or minuna atat ca au crescut pretentiile salariale ale tinerilor care se afla la primul job daca se scumpesc toate...chiriile cresc...inflatia creste...cum ar trebui sa imparta 300 de euro intre chirii, intretinere (inclusiv cablu, curent, Internet, produse de uz casnic) si hrana???


iulidan2

156 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 23 Iulie 2008, ora 11:53

nu se mira, e doar pregatirea psihologica pentru acceptarea emigrantilor.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 23 Iulie 2008, ora 21:02

corect ... dupa ce parintii si-au batut joc de familii, facind cite unul sau doi copii ...acum se observa ca nu exista concurenta, nu exista performanta, pretentii exagerate ... dupa ce se va deschide romania emigrantilor (ceea ce e chestie doar de timp), de abia atunci vor vedea ''tinerii'' si parintii lor ce inseamna salarii mici si conditii proaste ... cind vor fi tratati cu fraze de genul - da atit vrei, afara sint zece chinezi deja care asteapta ... si mult mai bine pregatiti ... asa ca romanii o sa incepeti sa platiti egoismul si cinismul pe care l-au afisat multi ...


Fosta membra 9am.ro

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 1 August 2008, ora 13:35

da, corect, probabil ca tot asa se procdeaza si in celelalte tari...se poate sune ca va fi singura rasa viablia!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 6 August 2008, ora 11:11

Oameni buni, cand vine unul care abia a terminat o facultate si nu stie nimic si iti cere 1000 de euro pentru un job pe care altul cu 1-2 ani experienta in domeniu l-ar accepta cu 6-700 euro, ce faceti?



Si vorbim de piata fortei de munca si de preturile practicate pe aceasta piata, pe un angajator il intereseaza cat platesc angajatii lui pe chirie, intretinere etc, sau cat plateste el pentru astea?

Obiectivul primar al unei societati comerciale nu este bunastarea angajatilor sai, ci profitul. Iar pt a maximiza profitul sunt doar 2 cai cunoscute: cresterea veniturilor si minimizarea cheltuielilor.


Tinerii absolventi nu au nicio treaba cu meseria pe care ar trebui sa o practice atunci cand termina scoala, dar asta nu e vina lor, e vina sistemului de invatamant. Problema este ca multi dintre ei nu au nicio idee despre notiuni elementare ca productivitatea muncii, pozitia lor pe piata fortei de munca ca absolventi, ce obiective ar trebui sa aiba la inceput de cariera si altele.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 6 August 2008, ora 13:24

... scuzeeeeeeee , ESTE DOAR VINA TINERILOR SI A PARINTILOR ... tinerii pentru ca viseaza la sex si stele verzi pe pereti si asteapta sa ii invete invatamintul ceva ??? ... dar ei ce fac ca sa asimileze aceste informatii ? ... majoritatea NIMIC ... cine cred ei ca trebuie sa repete pentru ei de zeci de ori ca sa memoreze ? ... sau cine trebuie sa le rezolve problemele ? ... INVATAMINTUL ? ... NU CRED ? ... tineriilor le lipseste educatia celor 7 ani de acasa, le lipseste pregatirea de viata, le lipsesc valorile ... iar PARINTII sint singurii responsabili ... OK ?


tomescu_florin_2

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 6 August 2008, ora 13:59

Parari si pareri...
fratilor sunteti varza...
un tanar de pe bancile facultatii ar trebui motivat sa invete si sa ramana la jobul respectiv.Daca timp de un an de zile el nu este productiv ( nu isi castiga salariul) el invata si se formeza pe specificul firmei si dupa aia munca lui face mult mai mult decat este platit. Asa e angajatorul roman vrea vila si masina nu sa investesac in viitor


gabriel_cadar

19 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 August 2008, ora 11:02

Eu consider ca, atunci cand esti incepator ar trebui sa ai pretentii mai mici; E drept ca toata lumea viseaza sa ia 1000 de eur pentru prezenta la serviciu, dar in realitate un job are - in mare parte- o descriere pentru care- pe piata muncii de formeaza un pret;
Daca am nevoie de un "junior" - care in mare parte trebuie doar sa aibe mult bun simt ( la modul "common sense") , pofta de a invata SI A APLICA ce a invatat, si a-si indeplini sarcinile ( in principiu ajuta pe "principal" - si totodata invata "la locul de muca") pot apela la "internship" - ( uneori chiar neplatit- dar, cu marisanse de afirmare si angajare pe viitor). Avantajul studentului: isi face "mana" si practica, iinvata si - dintre cei buni- selectez la starsitul planului pentru a-i oferi un job corect si platit - la pretul pietei;
Nu-si permite nimeni sa "dea bani" doar ca e sarac si/sau student, ca "are si el nevoie- saracu`";
Multi tineri se gandesc doar la bani- dar la "prestatie" nu; si eu sunt "doar" iun angajat" dar am invatat sa fac difernta dintre prestatie si "stat la serviciu"- chiar daca si eu mai dau "rateuri" uneori;
Domnului Tomescu: Angajatorul roman investeste in viitor ( nu vorbim de buticari, si nici de cei din en-gros, insa daca formezi pe cineva un an si el pleaca pt 100 de euro in plus- dupa ce ai investit in el ( aveti habar ce inseamna "formare"? Din cate componente este format proceul de training? ce costuri include?), angajatorul roman peirde bani; Pierde la orice proces de noua recrutare, pierde la plecarea unui angajat vechi ( care s-a plcitisit - de fapt- sa stea pe aceeasi funciie si profita de lipsa de personal calificat din piata pentru a se duce la altii-) uneori pierde chiar clienti ( pt ca cei din vanzari pleaca la concurenta- si legea le-o cam permite....). Asa ca dupa un an- d-le Tomescu - ramai cu banii dati- pe training- si o iei de la capat;


tomescu_florin_2

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 August 2008, ora 15:17

Domunle Gabriel..
Un om pregatit si motivat (prin salariu , prin beneficii, prin conditi de munca etc...) nu pleaca pentru 100 de euro decat daca nu i se ofera nci un viitor in acea companie. Nu impiedica nimeni un angajator sa sa angajeze studentii pe perioada determinata la inceput ca dupa aia sa li se prelungeasca contractul doar la cei care au bun simt si dorinta de a ainvata si a munci. Oricum in mare parte trainigurile se fac din surse proprii si rata orara pentru training e mica iar daca din 10 trainees raman 7 oameni buni este bine. Deci motivati angajati sa ramana si nu o sa mai platiti bani pe training sau pe angajati externi.


wanderer_of_wishes

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Petrosani

Postat pe: 8 August 2008, ora 12:17

Ca sa descoperi de ce e frunza uscata pleci de la radacina copacului pana gasesti problema. O mare problema este lipsa de industrializare. Romania nu dispune de suficiente corporatii mari care sa creasca cota fortei de munca pe plan economic. La noi in industrie, materiile prime si materia bruta au valoare mai mare decat manufactura propriu-zisa. Voi probabil vorbiti strict din punctul de vedere al oraselor mari ale tarii. Eu incerc sa vorbesc general despre tara. Nu toti studentii locuiesc in Timisoara, Bucuresti sau Cluj. Sau termina acolo. Un student care termina la Petrosani (in afara de facultati miniere), are ca cea mai buna varianta angajarea la mall pe un salariu 'motivant' de 900 RON. Sau la o companie 'mare' ca Orange sau UPC pe un salariu de 800 RON. Ce sa mai vorbim de mia de euro. Zonele nu neaparat defavorizate, dar 'nemetropolizate' ca sa zic asa au nevoie de parcuri industriale pe zonele respective, pentru a atrage investitori, trusturi mari, companii, corporatii care sa induca un mediu profesional adecvat pregatirii incepatorilor in orice industrie sau meserie. Cand studentul roman va avea gandirea profesionala adecvata, atunci poate sa aiba pretentia sa spere la un salariu entry-level de la 500 de euro in sus. Dar atata timp cat studentul roman merge la facultatea de jurnalism sa se angajeze ca vanzator la mall, si ca sa scape de parinti, nu ca nu poate sa aiba asemenea pretentii, nu se gandeste la ele. Eu vorbesc aici de majoritatea populatiei studente din Romania, nu doar de cea din orasele mari.


roxanalaurapop

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 August 2008, ora 16:05

Nu stiu ce varsta aveti toti cei care comentati, dar m-as bucura sa fiti tineri, pentru ca daca am gandi cu totii asa, am eficientiza tara asta mai repede decat in cei 20 -30 de ani de care se tot vorbeste...si, de ce nu, am inceta sa mai fim considerati ''tiganii'' Europei...Avem creativitate ca popor, inteligenta nativa, speculativa, dar ne lipseste total simtul realitatii, dinamismul, dorinta de a face un efort sustinut si mai ales eficienta...Ce sa mai vorbim de modelele promovate de televiziuni: ''cum sa facem bani usor'': daca suntem baieti, ne facem fotbalisti milionari si ne insuram cu fete VIP, daca suntem fete. ne agatam de cate un Irinel, facem cate un copil si ne-am aranjat pe viata...:-) Nici asta nu ar fi asa o mare problema, pentru ca, in fond, peste tot in lume media creaza staruri: vezi Brangelina, Benifer, etc..., daca: ''noi, ca si popor, am avea IDENTITATE, daca parintii nostri ar avea IDENTITATE si constiinta propriei lor valori prezente'', pe care ne-ar putea-o transmite noua, tinerilor...Daca ne-a luat ceva sistemul comunist, este tocmai acest lucru si acum prin toate mijloacele, incercam sa recuperam ''handicapul'' pe care-l avem fata de tarile ''dezvoltate''...Dar abordarea e complet eronata si suntem ca si natiune in ansamblu dezorientati.
Si cum ne place noua romanilor doar sa criticam, sa polemizam, sa schimbam in continuu, fara sa fim capabili sa prezentam o masura coerenta, concreta, fiabila... :-) ar trebui sa folosim tocmai ''handicapul' si 'defectele'' pe care le avem in prezent, pentru a redefini notiunea de performanta si securitate, asa in genere.



Brandiburu

26 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pitesti

Postat pe: 11 August 2008, ora 15:14

voi aici vorbiti frumos si visati si mai frumos insa realitatea este destul de dura.
simplul fapt ca ai o facultate terminata nu iti ofera neaparat si dreptul de a ocupa un post platit bine chiar daca este in acelasi domeniu ca si specializarea ta ca individ. este de ajuns la interviu sa se prezinte altcineva care nu are facultate dar care are 2-3 ani de experienta relevanta si cateva rezultate cel putin bune si poti sa te duci acasa cu diploma cu tot.
am urmarit multe anunturi pe net in care se cereau fel si fel de diplome si specializari dar adevarul este ca daca acel loc nu s-a dat pe pile, a intrat, in foarte multe cazuri, o persoana care nu avea prea multe diplome dar care "stia treaba", care cunostea domeniul intr-un mod practic.
facultatea te invata teorie, practica te omoara. in facultate singurul stres il reprezinta sesiunea, in viata de zi cu zi sunt momente mult mai stresante si mult mai dese.
studentii, mare parte din ei, au impresia ca daca au terminat o facultate merita 500-1000 euro / luna si post la fotoliu. nimic mai adevarat. angajatorii nu se ghideaza doar dupa diplome, pentru ei mai important este cineva care este profitabil, dupa cum spunea cineva mai sus. pentru un salariu de 1000 de euro trebuie sa fii foarte bine pregatit. un student nu este nici pe departe bine pregatit pentru ca, pe de o parte, scoala nu poate sa ii ofere acces la cunostinte de ultima actualitate si de calitate iar pe de alta parte nici studentul nu isi da prea mult silinta daca vede ca "merge si asa" si mai tot timpul, in cele mai multe cazuri, sunt alocate "distractiei" (bineinteles pe banii parintilor ca doar n-o sa se duca dom` student sa munceasca decat in anumite cazuri).
tinerii sunt vrajiti cu multe aiureli despre cariere de succes si cu training-uri care oricum sunt de doi lei si cand ies de pe bancile scolii isi dau de multe ori seama, prea tarziu, de realitatea foarte cruda care ii asteapta. multi nu rezista.
asadar... poate la Bucuresti si in unu-doua orase merge treaba asta cu "daca faci facultatea sau cursurile cutare ai sansa de a ajunge mare director", sunt convins ca sunt firme care recruteaza si oameni in acest mod insa in restul tarii... daca stii sa faci cat mai multe si daca esti cat mai "ieftin", esti persoana perfecta pentru oricine.

asadar: nu mai visati la salarii de sute si mii de euro dupa facultate pentru ca nu le veti primi decat daca aveti pile mult prea sus sau un noroc mult prea mare. vrei bani multi? muncesti de-ti sar capacele. vrei loc bun de munca? gandeste-te ca vor fi zile sau saptamani in care n-ai sa stii ce inseamna casa sau familie. asta este realitatea in Romania. cine crede altceva, ori are noroc de o viata prea buna ori este foarte ... naiv.


gheorghe_angelica

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 August 2008, ora 23:19

sunt in totalitate de acord cu homemarcel. studentii de azi nu stiu nimic, viseaza la bani si distractii si la sfarsitul facultatii vor salarii si joburi de boss.....din pacate sunt cazuri cand chiar asa se si intampla....


gabriel_cadar

19 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 August 2008, ora 15:35

De la: tomescu_florin_2, la data 2008-08-07 15:17:18Domunle Gabriel..
Un om pregatit si motivat (prin salariu , prin beneficii, prin conditi de munca etc...) nu pleaca pentru 100 de euro decat daca nu i se ofera nci un viitor in acea companie. Nu impiedica nimeni un angajator sa sa angajeze studentii pe perioada determinata la inceput ca dupa aia sa li se prelungeasca contractul doar la cei care au bun simt si dorinta de a ainvata si a munci. Oricum in mare parte trainigurile se fac din surse proprii si rata orara pentru training e mica iar daca din 10 trainees raman 7 oameni buni este bine. Deci motivati angajati sa ramana si nu o sa mai platiti bani pe training sau pe angajati externi.

Cred ca lucram in domenii diferite, si cu studenti diferiti;
Un cerificat cisco ( cel mai ieftin)- e de la 7-800 de euro in sus, - tot "training" e si ala; Pe baze de date- oracle sau sap e si mai ...grav; Evident- ca pentru cineva care vrea sa faca curs de asistent manager- e fo cateva sute- dar pe aceia nu-i platesti cu 1000 de euro- entry-level; Si atunci? Pentru ce sa platesti mai mult?
Cat despre conditii- de obicei lumea uita de conditii cand aude de bani ( de obicei studentii asa procedeaza- am avut experiente; Repet 100 de euro- e suficient- nu se gandeste aproape nici un student- la dezvoltare viitoare, la cretere in interiorul companiei...spune-i ca -daca performeaza- va fi in 2-3 ani team lider;, sau - chiar- manager- stii ce va raspunde? vreu banii azi, ca poate maine am alta oferta mai buna;
Arsul etapelor- dauneaza pe de o parte la soliditatea companiilor ( am vazut CV-uri cu 3 locuri de munca pe an - in crestere: omul ala habar n-avea de nimic- dar avea pretentii de midle-management- in conditiile in care nici un proiect la care participase nu se terminase- sau nu-l dusese la bun sfarsit ( pt ca plecase in alta parte);


Brandiburu

26 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pitesti

Postat pe: 13 August 2008, ora 09:36

Si eu am nevoie de cursuri de SAP avand in vedere ca prin natura muncii imi trebuiesc neaparat. M-am interesat cat costa cateva cursuri care mi-ar oferi o cunoastere de ansamblu si cand am aflat preturile am fost fortat sa zic pas cel putin o buna perioada de timp. Norocul meu este totusi ca in mare parte, ceea ce trebuia sa stiu, am invatat "din mers" sau "am furat" insa mi-au trebuit 2 ani de zile timp in care multe nopti le-am petrecut in fata monitorului.
Nu se poate nici ca o firma sa isi motiveze angajatii la nesfarsit doar pentru a nu-i pierde, acestia se pot invata cu acest lucru si pot avea pretentia ca lunar sa fie motivati din ce in ce mai mult. Plus de asta, un salariul de 700-1000 de euro presupune pentru cel care il primesti si munca pe masura. Si mie mi-ar place sa stau fix 8 ore pe zi si sa nu imi sune telefonu` niciodata cand nu sunt la munca dar totusi sa fim constienti, nu se poate.
Cat despre studentii/proaspat absolventii care sunt pomeniti... toata lumea vrea salarii foarte mari pe munca putina insa totusi, nu poti sa primesti zeci de milioane doar pentru ca ai o diploma iar la capitolul "practica" esti de cele mai multe ori praf.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 August 2008, ora 01:18

deci tie ti se pare normal ca dupa 4 ani de facultate, investitia facuta, timpul pierdut, stresul acumulat...bla bla bla...sa mi se ofere mie, absolvent, entry-level, un salariu de kk de 700 de lei (RON)? numa asa...k am terminat anul asta facultatea. ti se pare normal k angajatorul roman sa ceara studii superioare, permis de conducere, dak se poate si experienta, aspect bussines, limbi straine etc. si sa ofere .... nimic? e normal? si eu am lucrat in timpul facultatii cu carte de munca...si in fiecare an am facut si stagiu de practica obligatoriu pt facultatea pe care am terminat-o...si cu toate astea mi se ofera salariu foarte mic...adica 7 mil...sincer...deci astia nu-s bani care sa-ti ajunga nici sa traiesti la limita supravietuirii.deci asta mie mi se pare bataie de joc. adik... poate angajatorii ar trebui sa se gandeasca ca studiile, permisul etc nu le da Dumnezeu. astea toate costa bani. deci sa vina chinezii sa lucreze aici k noi vom fi un neam de culegatori de capsuni cu studii superioare...k mai bine la cules capsuni in spania decat sclav in tara mea.


stelimania

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 August 2008, ora 14:05

Eu cred ca un entry level ar merita un salariu care sa-i permita sa traiasca singur. Daca doar ce ai absolvit , si experienta 0 , sau maxim 1 an , angajatorul nu isi poate da seama ce fel de om are in fata , decat dupa ce scoala a facut si eventual o discutie mai ampla cu el . Si am citit mai sus ca mai dureaza pana sa avem 500E entry level - fratilor e 350E chiria + 150 utilitati etc ... s-au facut 500. Eu m-am angajat pe 600E entry level , dupa ce am fost la vreo 3 firme de sclavi pe plantatie care imi dadeau 350 - 400.
Deci se poate.
Si elodia ... daca ai 7 mil salariu dupa ce ai si lucrat in facultate , ori esti angajata la metro,carrefour etc (dar parca si aia au vreo 10 mil) ori esti din provincie , acolo e de inteles. Nu e o jignire , ci pur si simplu imi pare rau ...


larababydoll

24 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 August 2008, ora 15:04

de acord; pretentiile salariale ale absolventilor sunt cam mari. Dar una peste alta Romania este o tara scumpa in mod nejustificat, iar salariile mici cu toate ca muncesti de iti sar capacele.

Cand angajatorul are un profit frumusel, nu are justificare sa nu remunereze mai bine angajatii datorita carora el are acel profit.

Se stie clar ca un angajat motivat financiar si nu numai va da mai mult randament, decat unul fustrat ca nu isi poate permite sa stea macar cu chirie si este nevoit sa locuiasca cu parintii sau sa faca o "combinatie" sa mai ramana in camin inca cativa ani dupa terminarea facultatii ca nu are unde locui.

Eu am avut norocul de a ma angaja inca din anul 2 de facultate la o multinationala unde am invatat foarte multe. Intr-adevar am facut foarte multe sacrificii si eram mai mult zombie caci sa faci o facultate si sa lucrezi in acelasi timp si sa dai ce e mai bun in tine este foarte greu. De atunci au trecut 4 ani. Dupa un an in acea multinationala m-am angajat la un mare producator de vin din Romania, dupa inca un an acolo m-am angajat intr-o alta multinationala ( motivul acestor schimbari, veti rade, era faptul ca oamenii din acele companii nu dadeau dovada de profesionalism. Si cum pestele e la cap se-mpute, am facut aceasta schimbare in ideea ca voi da spre ceva mai bun ).
La momentul angajarii la actualul loc de munca aveam un salariu cu mult peste salariul mediu, dar acum, dupa 2 ani, pot spune ca salariul meu nu a crescut odata cu responasbilitatile postului, sau cu vechimea in companie, sau pe masura experintei si cunostintelor acumulate; ba din contra aproape a stagnat.

Sunt acelasi angajat si muncesc cu acelasi, poate chiar cu mai mult, devotament decat in momentul in care am pasit in aceasta companie. Faptul ca salariul meu este de 1600 RON in acest moment nu tine nici de profitul pe care il aduc eu, pe care il are compania, sau de randament, ci doar de "dorinta angajatorului".

A scris cineva mai sus, si pe zi ce trece ii dau dreptate: " mai bine la cules capsuni cu studii superioare, decat sclav in tara mea".


gabriel_cadar

19 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 August 2008, ora 15:33

De la: elodia, la data 2008-08-14 01:18:40deci tie ti se pare normal ca dupa 4 ani de facultate, investitia facuta, timpul pierdut, stresul acumulat...bla bla bla...sa mi se ofere mie, absolvent, entry-level, un salariu de kk de 700 de lei (RON)? numa asa...k am terminat anul asta facultatea. ti se pare normal k angajatorul roman sa ceara studii superioare, permis de conducere, dak se poate si experienta, aspect bussines, limbi straine etc. si sa ofere .... nimic? e normal? si eu am lucrat in timpul facultatii cu carte de munca...si in fiecare an am facut si stagiu de practica obligatoriu pt facultatea pe care am terminat-o...si cu toate astea mi se ofera salariu foarte mic...adica 7 mil...sincer...deci astia nu-s bani care sa-ti ajunga nici sa traiesti la limita supravietuirii.deci asta mie mi se pare bataie de joc. adik... poate angajatorii ar trebui sa se gandeasca ca studiile, permisul etc nu le da Dumnezeu. astea toate costa bani. deci sa vina chinezii sa lucreze aici k noi vom fi un neam de culegatori de capsuni cu studii superioare...k mai bine la cules capsuni in spania decat sclav in tara mea.

Iti doresc mult succes la capsune; Dar- iarta-mi indiscretia- de ce ai mai facut scoala? Nu stiai ca numai cititul nu ajunta? Ca ami trebui si aplicat?Daca tu- dupa ce ai lucrat si in timpul facultatii primesti banii astia- inseamna- intr-adevar ce spunea cineva mai sus- te-ai angajat "casiera la Carrefour"; Chiar de la tara de ai fi- tot te-ai fi orientat;
Probabil - totusi- ca nu dai randament...
Te-ai gandit la asta? Poate chiar locul tau este la capsune ( chiar- poti sta aplecat 9-10 ore pe zi? ) :-)
Chinezii sunt platiti aici - exact pt ce fac: avem pe strada o firma care face contructii cu chinezi; Iau 2-4 euro /ora ( in functie de calificare) si muncesc 10-12 ore /zi; Oficial ( nu la negru). Stii cat cere "meseriasu` " roman? 1 milion / zi ( si-ti lucreaza nici pe jumatate); Asa ca...mda- poate fi o amenintare;
Ori- poate nu stii sa-ti prezinti "marfa" - adica- ce stii sa faci, cum stii sa faci, cum ai experimentat tu la job...e.t.c.;
Dar oricum tu nu ar trebui sa te incadrezi la "entry level" Si repet: depinde de bransa in care aplici;


richard_gher2000

28 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 August 2008, ora 16:05

E normal sa am pretentii pt entry-level pt ca daca copilul nu plange nu-i da mama-sa tzatza. Angajatorul profita cat poate de angajat dar e asa de bine ca exista cazuri speciale in care firma e obligata sa aiba un sef (chiar daca e mai mult cu numele) cu o anumita calificare. Poate sa aiba boss-ul adevarat tot ce vrea, fara diploma mea (nu neaparat a mea, dar cu specializarea mea) poate sa-si ia la revedere de la afacere. Misto, nu?


Fosta membra 9am.ro

14 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 August 2008, ora 17:09

sa fim seriosi acum... absolventii cer salarii raportate la chetulieli. asa cum deja s-a discutat cheltuielile casei duc la 500 E cel putin. ce se presupune ca ai face cu un salariu de 350 E??? normal ca ceri. facultatea oricum nu te mai ajuta cine stie cat.. majoritatea lucreaza in cu totul alte domenii tocmai din cauza banilor. da sincer acum mi se pare frustrant ca un om care a terminat o facultate si chiar un master, are o specializare pe care o si pune in parctica, sa castige mai putin decat un salahor de pe santier. mie una mi se pare total deplasat ca un om cu 4 clase care abia stie sa lege 2 vorbe castiga mai mult decat un entry level si chiar mid level intr-o baca. dar asta este romania.

cat despre provincie... sunt salarii mult mai mici nu contesc asta dar nici cheltuielile nu se compara. so..



Brandiburu

26 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pitesti

Postat pe: 14 August 2008, ora 19:15

Haideti sa nu uitam si facultatile astea cum se fac, toata lumea stie ca, in mare parte, orice prost poate sa faca o facultate in ziua de azi. Din pacate pentru proaspat absolventi si angajatorii stiu aceste lucruri si salariile entry-level pentru acestia de obicei sunt [mult] mai mici decat asteptarile lor sau chiar decat ar trebui.
Un salariu entry-level trebuie sa fie "treapta de jos" , punctul de plecare pentru fiecare angajat. Practic acest lucru reiese insusi din denumire. Nu poti sa vii, chiar daca ai diploma la mana si sa ai pretentia sa castigi aproape cat si directorul. Am mai zis-o, pentru salarii de 1000 si peste 1000 de euro trebuie sa si muncesti si nu doar cu numele. Sunt totusi bani.
Multi spun ca este scumpa chiria si mancarea: cine va pune sa stati in Bucuresti? Sunt salarii in provincie care, comparate cu cheltuielile, va permit sa traiti mult mai bine. Dar ce sa-i faci cand tii mortis sa stai la Capitala, este cam greu. Asa ca n-ai decat sa rabzi si sa speri la mai bine.
Asadar: atata vreme cat o gramada de nulitati or sa termine facultatea si or sa aiba si master facut nu va asteptati ca salariile entry-level pentru absolventi sa fie prea mari.
Iesi de pe bancile scolii, ai pregatire practica egala cu zero, cunosti(intr-o oarecare masura) anumite cazuri teoretic si atat si totusi ai pretentia la zeci de milioane. Mie nu mi se pare o chestie prea normala.

Si inca o chestie: in multe materii scoala (de la noi) este de mult depasita de realitate. Asa ca ce urmeaza stiti si voi.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 August 2008, ora 23:37

@gabriel cadar: nu lucrez...nici la metro nici la carrefour...si nici in alta parte tocmai pt k prefer sa stau degeaba decat sa muncesc degeaba. da sunt din provincie...brasov mai exact. am facut o prostie in viata mea...am studiat domeniul care mi-a placut (de fapt era pe locul 2 k pe primul loc era dreptul...da' m-am gandit k n-am rude avocati si nici niste zeci de mii de euro k sa pot face stagiatul...deci am ales optiunea a doua...codul penal-preferatul meu, il studiez aks, de capul meu) si anume...turismul. se tot vb k sa vezi numa ce se lauda toti k se dezvolta turismul de numa...pe draq...adik poate se dezvolta el da asta nu inseamna si k se dau bani oamenilor care muncesc in domeniu. poiana brasov ocupa locul 3, sau cam asa ceva, un loc fruntas, la cat e de scumpa, ca statiune...un sclav care lucreaza in poiana ia un salariu de 7 mil...aaaa....k mai face el cate ceva, o manevra, o smecherie si mai scoate un ban...asta-i alta poveste...da cam asta-i salariul in domeniul turismului in brasov. bine...mai sunt managerii, administratorii, sefii de unitati de cazare bla bla...da nu vb de ei...pt k in general o unitate de cazare e o afacere de familie...si uite asa administrator e tata, mama e manager, copilu' e sef de te miri ce....si uite asa. deci nici macar n-ai sanse sa avansezi, nu de alta, da nu prea ai unde. spre ex., s-a construit hotel ramada in bv si am mers si eu, si alti colegi de-ai mei, la interviu pt angajare...si ne-au pus intrebarea aia \"cam la ce salariu v-ati gandit?\" si am cam raspuns k...de... 1000 de lei (RON) k nu mi se pare mult. si din cate am vb cu colegii mei ei cam tot pe-acolo s-au gandit 1000-1100 de lei. no...credeti voi k au mai sunat macar pe unul dintre noi? nu!!! si ink ceva...in anul 4 mi-am dat demisia de unde lucram...nu de alta da chiar am vrut sa ma acup de lucrarea de licenta si chiar m-am ocupat...si crezi k-mi foloseste la ceva nota mea de 9.25 pe care am luat-o? intereseaza pe cineva? normal k nu...si a fost pe meritul meu pt k singura m-am ocupat, m-am documentat, am fost sa fac o cercetare pe teren in zona pe care am prezentat-o bla bla. da asta nu intereseaza pe nimeni. si ai sa-mi zici...\"sunt multi care fac facultatea asa...nu invata nimik, dau spaga etc\". uite k eu chiar am facut-o prin fortele mele , am invatat (numa eu stiu cat...mai ales knd lucram si nu prea ajungeam la scoala), m-am chinuit sa ajung si la scoala, moarta de oboseala, dupa munk, deoarece erau vreo 2-3 profe care pt 2 absente nu ne primeau in examen...si tot asa. si nu dau spaga...nu am bani de spaga, si chiar daca-as avea...mi-e rusine de rusinea unui prof (sau medic) care e nevoit sa accepte asa ceva. deci cam asa merge treaba...nu ca as fi vreo proasta sau \"mi-se-rupista\" da pur si simplu am vrut sa invat ce m-a interesat...si stii care-i cea mai tare faza?...k m-am inscris si la master nu de alta...da asta a fost ultimul an in care s-a mai organizat master ca studii postuniversitare...k de la anul, din cate stiu, se fac numa din alea pt bologna...in fine...macar mi-am schimbat optiunea...m-am inscris la management.
P.S. numa asa...un exemplu ca sa intelegeti cat valoreaza turismul in romania (si implicit oamenii care lucreaza in domeniu) pt astia de ne conduc spre prosperitate:...am avut o colega de facultate super smart...a studiat un an in anglia, cu bursa of course...k doar am spus k e super smart...a fost plecata in anul 3, anul 4 l-a facut pe plaiurile mioritice, a dat licenta, nota mare etc. ...gasise un master in turism la University of Westminster...cik e cea mai buna din anglia pt specializare in turism... avea medie pt a primi o bursa de studiu in anglia da stiti k bursele astea pt tinerii din Ro le dau niste fundatii de pe la noi...si s-a inscris...medie mare...advanced english....si ce raspuns credeti k a primit?.....\"ne pare rau dar turismul nu e o prioritate pt noi si pt Romania.........\"....bullshit-uri din astea romanesti...si faza cea mai nasoala e ca aveau fonduri pt a acorda 100 de burse in strainatate...si au dat numa 60 ca,... cik pe ei ii intereseaza numa arta, cinematografia...nush...ink ceva sau nu...si acu e nevoita saraca sa si-l plateasca singura...si sa nu credeti k-i ieftin...e 5000 gbm/an ...da' macar bine k pleaca din tzara asta de rahat...si ii doresc numa bine si sa nu se mai intoarca in mizeria asta de tzara...si din cate am vb cu ea....nici n-o s-o mai faca...da asa-i la noi...printre cele mai mari tarife de cazare din lume...da cei mai prost platiti oameni din industria turismului...si nici nu angajeaza intotdeauna oameni specializati in domeniu...k pe ei ii intereseaza sa plateasca putin...servicii de calitate...mai incolo...deci....?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 August 2008, ora 23:44

ink ceva...scz...cheltuielile in provincie nu-s chiar mici...in bv nu mai gasesti garsoniera fara min 250 euro + chelt...da cam mult. si salariile am spus care sunt...deci faceti voi calculele.


sllalu

32 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 August 2008, ora 08:14

De la: gheorghe_angelica, la data 2008-08-11 23:19:23sunt in totalitate de acord cu homemarcel. studentii de azi nu stiu nimic, viseaza la bani si distractii si la sfarsitul facultatii vor salarii si joburi de boss.....din pacate sunt cazuri cand chiar asa se si intampla....


cum adik din pacate?:)) u spui asta ori pentru ca nu ai avut/ ai parte de un salariu "de boss" ori vorbesti din ceea ce ai vazut aseara la stiri
sa nu generalizam acum partea cu "studentii nu stiu nimic" pentru ca nu e asa, iar dupa modul de exprimare pareti o persoana mai invarsta, iar daca e asa si nu traiti printre studenti nu mai comentati aiurea
modul de gandirea al unui stundent de acum fata de unul de acum 30 ani nici nu se compara indiverent care e diferenta intre ce se facea atunci si ce se face acum la facultate
o zi buna


gabriel_cadar

19 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 August 2008, ora 10:46

De la: elodia, la data 2008-08-14 23:37:58@gabriel cadar: nu lucrez...nici la metro nici la carrefour...si nici in alta parte tocmai pt k prefer sa stau degeaba decat sa muncesc degeaba. da sunt din provincie...brasov mai exact. am facut o prostie in viata mea...am studiat domeniul care mi-a placut (de fapt era pe locul 2 k pe primul loc era dreptul...da' m-am gandit k n-am rude avocati si nici niste zeci de mii de euro k sa pot face stagiatul...deci am ales optiunea a doua...codul penal-preferatul meu, il studiez aks, de capul meu) si anume...turismul. se tot vb k sa vezi numa ce se lauda toti k se dezvolta turismul de numa...pe draq...adik poate se dezvolta el da asta nu inseamna si k se dau bani oamenilor care muncesc in domeniu. poiana brasov ocupa locul 3, sau cam asa ceva, un loc fruntas, la cat e de scumpa, ca statiune...un sclav care lucreaza in poiana ia un salariu de 7 mil...aaaa....k mai face el cate ceva, o manevra, o smecherie si mai scoate un ban...asta-i alta poveste...da cam asta-i salariul in domeniul turismului in brasov. bine...mai sunt managerii, administratorii, sefii de unitati de cazare bla bla...da nu vb de ei...pt k in general o unitate de cazare e o afacere de familie...si uite asa administrator e tata, mama e manager, copilu' e sef de te miri ce....si uite asa. deci nici macar n-ai sanse sa avansezi, nu de alta, da nu prea ai unde. spre ex., s-a construit hotel ramada in bv si am mers si eu, si alti colegi de-ai mei, la interviu pt angajare...si ne-au pus intrebarea aia \"cam la ce salariu v-ati gandit?\" si am cam raspuns k...de... 1000 de lei (RON) k nu mi se pare mult. si din cate am vb cu colegii mei ei cam tot pe-acolo s-au gandit 1000-1100 de lei. no...credeti voi k au mai sunat macar pe unul dintre noi? nu!!! si ink ceva...in anul 4 mi-am dat demisia de unde lucram...nu de alta da chiar am vrut sa ma acup de lucrarea de licenta si chiar m-am ocupat...si crezi k-mi foloseste la ceva nota mea de 9.25 pe care am luat-o? intereseaza pe cineva? normal k nu...si a fost pe meritul meu pt k singura m-am ocupat, m-am documentat, am fost sa fac o cercetare pe teren in zona pe care am prezentat-o bla bla. da asta nu intereseaza pe nimeni. si ai sa-mi zici...\"sunt multi care fac facultatea asa...nu invata nimik, dau spaga etc\". uite k eu chiar am facut-o prin fortele mele , am invatat (numa eu stiu cat...mai ales knd lucram si nu prea ajungeam la scoala), m-am chinuit sa ajung si la scoala, moarta de oboseala, dupa munk, deoarece erau vreo 2-3 profe care pt 2 absente nu ne primeau in examen...si tot asa. si nu dau spaga...nu am bani de spaga, si chiar daca-as avea...mi-e rusine de rusinea unui prof (sau medic) care e nevoit sa accepte asa ceva. deci cam asa merge treaba...nu ca as fi vreo proasta sau \"mi-se-rupista\" da pur si simplu am vrut sa invat ce m-a interesat...si stii care-i cea mai tare faza?...k m-am inscris si la master nu de alta...da asta a fost ultimul an in care s-a mai organizat master ca studii postuniversitare...k de la anul, din cate stiu, se fac numa din alea pt bologna...in fine...macar mi-am schimbat optiunea...m-am inscris la management.
P.S. numa asa...un exemplu ca sa intelegeti cat valoreaza turismul in romania (si implicit oamenii care lucreaza in domeniu) pt astia de ne conduc spre prosperitate:...am avut o colega de facultate super smart...a studiat un an in anglia, cu bursa of course...k doar am spus k e super smart...a fost plecata in anul 3, anul 4 l-a facut pe plaiurile mioritice, a dat licenta, nota mare etc. ...gasise un master in turism la University of Westminster...cik e cea mai buna din anglia pt specializare in turism... avea medie pt a primi o bursa de studiu in anglia da stiti k bursele astea pt tinerii din Ro le dau niste fundatii de pe la noi...si s-a inscris...medie mare...advanced english....si ce raspuns credeti k a primit?.....\"ne pare rau dar turismul nu e o prioritate pt noi si pt Romania.........\"....bullshit-uri din astea romanesti...si faza cea mai nasoala e ca aveau fonduri pt a acorda 100 de burse in strainatate...si au dat numa 60 ca,... cik pe ei ii intereseaza numa arta, cinematografia...nush...ink ceva sau nu...si acu e nevoita saraca sa si-l plateasca singura...si sa nu credeti k-i ieftin...e 5000 gbm/an ...da' macar bine k pleaca din tzara asta de rahat...si ii doresc numa bine si sa nu se mai intoarca in mizeria asta de tzara...si din cate am vb cu ea....nici n-o s-o mai faca...da asa-i la noi...printre cele mai mari tarife de cazare din lume...da cei mai prost platiti oameni din industria turismului...si nici nu angajeaza intotdeauna oameni specializati in domeniu...k pe ei ii intereseaza sa plateasca putin...servicii de calitate...mai incolo...deci....?


creatza

4 mesaje
Membru din: 12/08/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 August 2008, ora 11:13

Eu sunt in facultate la ID, castig 500 de euro.. stau cu chirie... cu alte cuvinte ma intretin singura fara ajutorul nimanui. Mai sus spunea cineva k un salariu pentru entry level de 500 de euro este mare ... as vrea sa-l vad cum reuseste sa se intretina singur din banii astia.. adik ce nivel de trai poate duce,.. in plus sa trebuiasca sa-si cumpere haine office k asa se cere la birou, pentru salariul asta se ridica anumite pretentii din partea angajatorului k de... traim in romania. Io una ma descurc foarte greu cu banii astia si nu va imaginati k sunt o persoana cheltuitoare.. din contra. Sa se puna problema sa-mi cumpar casa? .... poate peste vreo 50 de ani ... asta daca o sa ma pot gandi la asta si atunci


creatza

4 mesaje
Membru din: 12/08/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 August 2008, ora 11:20

Apropo... am uitat sa precizez k am 21 de ani si sunt din bucuresti, lucrez cam de 2,5 ani, am inceput cu un salariu de 6 milioane lei vechi si nu, nu m-a ajutat nimeni , n-am avut nici o pila ... m-am descurcat singura,... k mai este o vorba "norocul ti-l mai faci si singur".


gabriel_cadar

19 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 August 2008, ora 11:52

De la: elodia, la data 2008-08-14 23:44:50ink ceva...scz...cheltuielile in provincie nu-s chiar mici...in bv nu mai gasesti garsoniera fara min 250 euro + chelt...da cam mult. si salariile am spus care sunt...deci faceti voi calculele.

Deci! ( asta e continuarea la ceea ce ai scris;
bravo tie ca ai vrut sa faci turism. Sotia mea a vrut socio; A facut ( la zi) - 4 ani - degeaba; Furmaosa meserie; Duap...a facut drept; ( chiar- de ce n-ai vrut? )
Acum castiga! ( la prima facutlate l-a avut pe Alfred Bulai- unul dintre principalii profi - ala castiga! Ceilalti nu! Stiti de ce- pt ca profii obisnuiesc sa ia lucrarile studentilor si sa-si aroge fdrepturile de autor- cel puti ca si "co-autor" Spun asta pt ca si mie- la a 2 a facultate mi s-a sugerat acelasi lucru: Bineinteles ca n-am "muscat"- pt ca eu chiar m-am bazat pe ceva; Colegii mai mici insa...n-au putut)
Revenind: Ai 2 optiuni: sa emigrezi sau sa ramai;
Daca emigrezi- poate-ti va fi mai bine ( dar- la cat de "luptatoare" esti- nu prea cred- doar daca-ti "da" cineva un job mai bunicel "acolo" - fara sa te lupti pentru el;
Aici: in cazul tau ( din brasov si fara cunostinte)- ai o singura sansa: sa te impui;
Uite- "creatza" a facut ceva: Si sunt sigur ca in 2-3 ani va face mult mai mult; Se vede din atitudine ( chiar daca e un picutz demoralizata)
PS- creztzo- ce lucrezi? Poate-ti gasesc ceva la mine ( mai bine platit- daca chiar te pricepi)
Are sanse; Tu- doar plangandu-te si "satnd mai bine acasa- decat sa ma duc pe putin" nu ai aceasta sansa; Eu- personal- nu apreciez; Cred ca nici altii;
Daca tu nu lupti sa-ti fie mai bine, cine vrei s-o faca?
Discutam despre entry-level- nu despre cat iti trebuie ca sa traiesti decent, si despre cat platesti sa stai singura; In State ti-ai fi luat room-mate ( asa cum vezi prin flmele despre adolecenti)- nu e o minciuna;


creatza

4 mesaje
Membru din: 12/08/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 August 2008, ora 15:05

Lucrez in domeniul imobiliarelor, pe proiecte rezidentiale... si am lucrat si in contabilitate primara un an. Daca ma poti ajuta cu ceva sunt disponibila


Pagini: 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Salarii entry-level
Mergi la: