back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Romania e verde sau murdara? va place gunoiul? avem solutii?

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 >> Sari la pagina:
 
dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 8 Octombrie 2008, ora 01:18

In toata tara, nu doar in Bucuresti ( unde zic eu ca e cel mai grav ) cei mai multi oameni prefera sa traiasca in gunoi, si-au pierdut orice respect fata de natura si fata de civilizatie, fata de oameni si fata de animale.

Cu totii avem nevoie de autoeducatie si responsabilitate pentru faptele noastre si pentru mediul in care traim.

Meritam sa traim pe acest pamant sfant al Romaniei, daca ne batem joc de ce avem natural si frumos, daca aruncam peste tot gunoaie, daca ne vindem patrimoniul, daca ne taiem haotic padurile, daca nu am plantat niciodata un copac cel putin, daca distrugem parcurile, daca nu facem nimic pentru a ne educa copii corect, daca nu facem nimic sa stopam toate acestea?????

V-ati gandit ce solutii ecologice am putea adopta ca sa salvam viitorul si sanatatea copiilor nostri de la dezastru???


Raporteaza abuz de limbaj
dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 8 Octombrie 2008, ora 01:23


Trimis de Ministerul Mediului: Stiti unde se arunca uleiul din tigaie dupa o friptura facuta acasa ? Chiar daca nu facem foarte des friptura, cand o facem, aruncam uleiul folosit in chiuveta, nu-i asa? Aceasta e una dintre cele mai mari greseli pe care le putem face. De ce o facem? Pur si simplu pentru ca nu e nimeni care sa ne explice cum se face corect. Cel mai bun lucru pe care il putem face este sa asteptam sa se raceasca si sa il punem in sticle de plastic, sau de sticla, sa punem dopuri la sticle si sa le aruncam la gunoi. UN LITRU DE ULEI FACE APROXIMATIV UN MILION DE LITRI DE APA NON POTABILA, CANTITATE SUFICIENTA PENTRU O PERSOANA PENTRU 14 ANI. Daca tu alegi sa trimiti acest email prietenilor tai, mediul iti va fi recunoscator!!!


Ce spune-ti de aceasta idee? MASINA CARE MERGE CU ENERGIE SOLARA!
Nu ar fi o mare economie de carburanti, o mai mare protectie asupra exploziilor, mult mai ieftin si mai ales NEPOLUANT?


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 8 Octombrie 2008, ora 15:10

NATURA E CA FEMEIA:

TREBUIE IUBITA SI RESPECTATA CA EA SA NE DARUIASCA TOT CE ARE MAI BUN! ALTFEL NU E DE BINE.



Fosta membra 9am.ro

677 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 9 Octombrie 2008, ora 12:52

LA BALOTESTI AVEM UN PRIMAR CARE NU VREA SA AMENAJEZE UN LOC DE ARUNCAREA GUNOAIELOR SI SINT DEPOZITATE DE CETATENI LA PADURE.LA SAFTICA CANALUL DE PROTECTIE DE LA PADURE ESTE PLIN DE GUNOAIE IAR ROMSILVA NU IA NICI-O MASURA.CARE SINT AUTORITATILE DE MEDIU PLATITE IN ROMANIA CU BANI DE LA BUGET SA VADA ACESTE NEREGULI???


Cit este Basescu in floare,nici in tocuri nu ma doare !
dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 Octombrie 2008, ora 13:18

Draga lasciva1,

eu cred ca noi, daca vedem aceste nereguli si suntem contienti cat rau ne face, am putea noi personal sa sesizam autoritatile de mediu pentru a se putea rezolva ceva. Daca e mafie, atunci ti-as sugera sa faci niste poze foarte clare cu toate aceste gunoaie si dovezi de poluare si sa le trimiti impreuna cu o scrisoare explicativa pe e-mail la televiziuni sau
cel mai indicat ar fi sa sesizezi GARDA NATIONALA DE MEDIU folosind SESIZARI ON-LINE:
TEL. 08.01.01.01.01
APEL GRATUIT DIN RETEAUA ROMTELECOM

( verifica pe www.gnm.ro/ )

Trebuie sa detii date exacte sau destul de elocvente pentru a fi luat in seama apelul. Daca ai dovezi - poze clare - e si mai bine.

Succes!


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Octombrie 2008, ora 17:55

Da...sa devenim micii ecologisti.mai vino cu idei. Nu stiam cu uleiul...desi pare logic....oricum e bine sa ne informam mai mult....pt ca ne-am invatat sa traim in niste norme igienice nu tocmai sanatoase. Am sa tin cont de sfatul tau sa pun uleiul in sticla...totul e pana cand te dezveti de un obicei ..ca e mult mai comod pt noi,gopodinele, sa aruncam uleiul in chiuveta....dar orice inavat are si un dezvat. Mai vino si cu altele!



dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 10 Octombrie 2008, ora 18:43

Va recomand cu caldura si prietenie aceste filme foarte bune care trateaza real subiectul acestui topic:

- filme documentare de pe videogoogle: " The 11th Hour", "An Inconvenient Truth", " Earthlings".
- filme de pe dvd sau din cinema: "Wall-e", "The Naturalist", "Gorillas in the Mist", "Who Killed the Electric Car?".

Urmariti-le ca merita!
As dori parerile voastre personale in legatura cu aceste filme.

Astept, bineinteles, si alte aspecte de discutat la obiect.


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 Octombrie 2008, ora 12:36

CU BICIUL SI CU ZAHARELUL ! ! !....

CU BICIUL :

Amenzi usturatoare de la cel cu tata-n gura pan' la cel cu barba sura.
neplata cuantumului de amenda in termen de 45 de zile lucratoare, sa se transforme in ore munca in foosul comunitatii strict pentru ecologizare.

CU ZAHARELUL :

Cetatenii ce triaza si depoziteaza gunoiul ( sticla,metal,hartie ) si-l preda centrelor de colectare special amenajate dovedind printr-un inscris predarea catre aceste centre a unei cantitati de 1.000 Kg / an, sa le fie dedus pana la 5 % din impozitul imobiliar anual.


Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 Octombrie 2008, ora 13:16

am un cunoscut nu ai pasa de nimeni si de nimic arunca unde vroia a cazut la bulau si apoi nimeni nu il mai angaja la primit la gunoi maturator acum este responsabil si foarte educat daca vede pe cineva ca arunca anapoda o hartie il atentioneaza nu cred in amenzi penru ca burtosii cu lanturi si parai vor arunca in continuare din jeep-ane desi un 10000EUR amenda penala nu este de ici colea iar la munca cine sa ai pazeasca de puscarie nu mai vorbim


dinutzzza

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Octombrie 2008, ora 21:43

terminati cu mesajul "trimis de ministerul mediului".
1. credeti ca toxicitatea uleiului ars (atentie uleiul este un produs vegetal, obtinut asadar din plantutze sanatoase si adevarate) este mai mare decat a unui DETERGENT DE VASE sa, si mai banal, DE RUFE, da ala pe care-l folosim cu totii ZILNIC?!
- salut dorinta de informare, dar hai s-o facem cu lucruri reale si adevarate, acest zvon tind sa cred ca este o dezinformare crasa, o prostie neindoita sau o rautate gratuita

2. din cunostiintele voastre, cam in cat timp se degradeaza o sticla de plastic???
de ce sunt innebuniti vestici sa recicleze pet-urile si sa renunte la sacosile de plastic de la supermarket???
- va spun eu: PLASTICUL SE DEGRADEAZA PE PERIOADE DE 100 la 400 DE ANI!!

-si, totusi, ce facem cu uleiul ars??? il aruncam in WC nu in chiuveta din simplul motiv ca tevile de la baie sunt mai largi si mai greu de infundat decat cele de la bucatarie.
-si merge sa-l aruncati in continuare si-n chiuveta, dar sa lasati sa curga un pic apa peste gura de scurgere, pentru a nu-l lasa sa se depoziteze pe peretii tevilor

ASADAR, STIREA CU PRICINA ESTE O MAAARE PROSTIE SI, DACA LA INCEPUT CREDEAM NEINENTIONATA ACUMA CRED CA VINE DIN PARTEA UNOR OAMENI NEIUBITORI DE NATURA, MALEFICI.

foarte plastic explicata de autorul acestui blog:polalaa.wordpress.com/2008/09/26/1-milion-de-litri-de-prostie/



dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 Octombrie 2008, ora 00:10

Draga dinutzzza,
bine ai venit pe acest topic!

Stiu despre ce vorbesti, ai dreptate, verificasem si eu veridicitatea acestui mesaj si ma bucur ca cineva a observat ce inseamna si ca se discuta.

Deobicei aceste gen de mesaje sunt inventate cu scop benefic, dar contin informatii eronate sau exagerate. Totusi de remarcat este interesul pe care cu totii ar trebui sa-l avem fata de mediul nostru, insa, bineinteles, incercand cu informatii corecte si prin metode sanatoase si ingenioase sa punem osul la protejarea mediului si implicit la protejarea sanatatii noastre.

E important sa vorbim despre aceste lucruri pentru a fi corect informati si pentru a putea sa fim responsabili fata de natura si fata de noi.

M-ar interesa foarte tare parerea ta despre filmele documentare ( care prezinta atfel de probleme la nivel global ) pe care le-am enumerat mai sus.



Andutzu1907

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Octombrie 2008, ora 00:12

Hai bah nene ca sunt satul de toti gogomanii care sunt maestri in comentarii!
Cati dintre voi care va dati cu parerea v-ati aplecat vreodata sa luati orice punga,ambalaj sau mai stiu eu ce de pe jos si sa-l aruncati in cosul aflat la 2 metri de voi?
Pe cinstite....oamenii sunt mult prea siciriti de toate mizeriile care se intampla exact in fata lor si trec cu usurinta toate aceste mici detalii ale unei vietii,in unele cazuri lipsite de importanta,si mai aveti si privilegiu de a judeca...
Cate cazuri ati vazut dragilor,in mass-media ,la tv,sau ascultat la radio despre un caz...un singur caz macar ...,in care un r...t de grup de studenti,elevi,sau mai stiu eu ce...sa faca din proprie initiativa curatenie intr-un parc sau mai stiu eu unde...
In aceasta tara mizeriile sunt la tot pasul...Metrorexul a preferat sa maonteze lcd-uri decat sa renoveze statiile de metrou care oricum arata ca d...u,ca sa ne ia ochii de la mizeria din statiile de metrou...normal te uiti la lcd si zici:"vai...dar cate culori...ce frumos",suntem condusi de niste nesimtiti nepasatori care isi voteaza in secret marirea pensiilor...asa ca nu ar trebui sa ne mai uimeasca nimic,
Astept orice sugestie,oricat de mica sau neinsemnata ar parea ea,pentru oricine citeste acest topic,si eu ma implic,sa ajut cum pot.
Cati dintre cei care isi dau cu parerea aici,ar face acelasi lucru?
Nu toti odata,va rog...


Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Octombrie 2008, ora 15:03

De la: Andutzu1907, la data 2008-10-12 00:12:03Hai bah nene ca sunt satul de toti gogomanii care sunt maestri in comentarii!
Cati dintre voi care va dati cu parerea v-ati aplecat vreodata sa luati orice punga,ambalaj sau mai stiu eu ce de pe jos si sa-l aruncati in cosul aflat la 2 metri de voi?
Pe cinstite....oamenii sunt mult prea siciriti de toate mizeriile care se intampla exact in fata lor si trec cu usurinta toate aceste mici detalii ale unei vietii,in unele cazuri lipsite de importanta,si mai aveti si privilegiu de a judeca...
Cate cazuri ati vazut dragilor,in mass-media ,la tv,sau ascultat la radio despre un caz...un singur caz macar ...,in care un r...t de grup de studenti,elevi,sau mai stiu eu ce...sa faca din proprie initiativa curatenie intr-un parc sau mai stiu eu unde...
In aceasta tara mizeriile sunt la tot pasul...Metrorexul a preferat sa maonteze lcd-uri decat sa renoveze statiile de metrou care oricum arata ca d...u,ca sa ne ia ochii de la mizeria din statiile de metrou...normal te uiti la lcd si zici:"vai...dar cate culori...ce frumos",suntem condusi de niste nesimtiti nepasatori care isi voteaza in secret marirea pensiilor...asa ca nu ar trebui sa ne mai uimeasca nimic,
Astept orice sugestie,oricat de mica sau neinsemnata ar parea ea,pentru oricine citeste acest topic,si eu ma implic,sa ajut cum pot.
Cati dintre cei care isi dau cu parerea aici,ar face acelasi lucru?
Nu toti odata,va rog...


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 13 Octombrie 2008, ora 10:47

Iata ca povestea cu mediul se reia ...
Nu stiu cum un litru de ulei poate contamina un milion de litri de apa facand-o nepotabila cand apa nu se prea amesteca cu uleiul. Parca uleiul se pozitioneaza deasupra si e usor de separat de apa in statiile de epurare. Daca ar fi atat de toxic am fi dracului morti ca doar mancam produsele pe care le gatim in ueiul asta asta de incriminat de parca ar fi petrol.
In rest va las pe voi sa ne explicati despre mediu si cum se tine curatenie peste tot. E tara plina de pazitori ai mediului ... incat nu pot sa nu ma intreb cine naiba face murdar peste tot daca toti, dar absolut toti sunt extrem de corecti in ce priveste mediul ?
Am fost acum o luna in Grecia, pana la Athena. Am lasat autostrada la Larissa si am apucat-o spre Meteora si Ioanina dupa care am coborat spre Patra... Am constatat ca mizeria este mult mai mare la greci decat este la noi. Si mizeria este facut de greci nu de turisti. Noi umblam cu saculetul de plastic in care punem tot ce devine gunoi si avem grija sa-l ducem la cosul de gunoi. Grecii aruncau pe geam la fel ca si romanii. La fel era si pe la turci si pe la bulgari ... In vest e altfel. E cum trebuie. De ce ? Datorita tehnologiei. Camerele de luat vederi si pedepsele extrem de severe. Altfel spus: ciomagul. In materie de mediu, unde nu e ciomag, nu e curatenie.
Sfarsit !
Restul sunt vrajeli.


Acum nu e momentul !
Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 13 Octombrie 2008, ora 10:49

Mai Dagaio, dar tu esti omiprezenta ... ca si mine.
Nu e tema pe care s-o scapi ...
Vezi ca poate iti pierzi munca din cauza asta si pe urma o sa spui c-ai fost ... discriminata ....
Sau esti deja discriminata si n-ai munca ?


Acum nu e momentul !
marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 13 Octombrie 2008, ora 11:09

In primul rand cultura si educatia . In al doilea rand industria colectarii si reciclarii .


Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Octombrie 2008, ora 21:21

nu stiti si gresiti toti uleiul ars este nociv ajuns in apa plantele si vietuitoarele acvatice intra in contact cu el poate parea nesemnicativ dar o planta contaminata produce o alta suferinda pestele racul sau alta vietuitoare acvatica se poate hrani cu planta contaminata sau chear aceste vietuitoare pot intra in contact direct cu uleiul de aici vedem nuferi care nu mai infloresc la vremea lor sau alte plante care nu mai cresc la dimensiunea lor de alta data apoi pesti care depun icre mai putine si din care iese handicapati , broaste cu 3 picioare sau cu 6 sau raci cu un cleste unde este omul ? desigur la capatul lantului trofic : copii cu doua capete ,plini de boli si cu probleme mintale grave ia sa ne uitam putin in oglinda noi cum santem ce mancam noi mai santem oameni sau niste mutanti genetici?????????


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 13 Octombrie 2008, ora 22:43

M-ai spart !
Unde dracu' ai vazut tu "pesti care depun icre mai putine si din care iese handicapati , broaste cu 3 picioare sau cu 6 sau raci cu un cleste unde este omul ? desigur la capatul lantului trofic : copii cu doua capete ,plini de boli si cu probleme mintale grave ia sa ne uitam putin in oglinda noi cum santem ce mancam noi mai santem oameni sau niste mutanti genetici" ?
Mai Gigi, mergi nene de te culca, lasa icrele alea agramate mai putine din care iese handicapati pe seama altora ... mai lupta-te cu gramatica, mai asteapta sa mai cresti, sa intelegi ...
Ti-a dictat cineva postul asta sau l-ai scris din capul tau ?
Te rog, zi ca ti l-a dictat fratiorul tau de la grupa mica de la gradinita ...


Acum nu e momentul !
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 Octombrie 2008, ora 09:48

;;;;;;;; SCUZE;;!!!!!! ;;;;COSURI;;;;!


Fosta membra 9am.ro

1341 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Dej

Postat pe: 14 Octombrie 2008, ora 13:41

Acum serios vorbind,lasind la o parte antipatiile si divergentile de opinii cred ca toti am putea avea un rol important in a avea un pamint mai curat.Dar depinde de cultura fiecaruia.Poate ca si eu as renunta nu7mai la gindul ca foarte putini o fac deci ce rost ar mai avea sa ma trezesc eu ,mare ecologist? Dar cu toate astea oriunde am fost am invatat copii sa nu lase resturi in urma lor chiar daca in jurul nostru,la mare,la iarba verde,in parcuri erau munti de chistocuri de tigari,sticle de plastic,hirtii impinzite peste tot,noi ne-am strins gunoaiele din urma noastra,in magazine mergem cu sacose de acasa,avem cos de gunoi separat pentru resturi si pentru plastic iar hirtia o string si o duc personal la centre de reciclare deci ce sa va mai spun?E foarte usor sa abandonezi dar daca fiecare am incerca sa ne educam atit pe noi cit si pe copii nostri poate am avea pe unde sa pasim fara sa ne impiedicam de fel de fel de gunoaie.Deocamdata Romania merge catre civilizatie dar din cite am observat sint si oameni carora chiar le pasa.


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 Octombrie 2008, ora 18:52

Draga Vasix,

FELICITARI!!!

DACA TOTI ROMANII AR FI CA TINE, ROMANIA AR FI MULT MAI VERDE SI NOI MULT MAI SANATOSI!!!

Nu trebuie sa fii ecologist ca sa ai bunul simt sati aduni gunoaiele, sa te civilizezi, sa doresti sa traiesti mai responsabil si mai sanatos!!




Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Octombrie 2008, ora 19:19

De la: sbucur, la data 2008-10-13 22:43:45M-ai spart !
Unde dracu' ai vazut tu "pesti care depun icre mai putine si din care iese handicapati , broaste cu 3 picioare sau cu 6 sau raci cu un cleste unde este omul ? desigur la capatul lantului trofic : copii cu doua capete ,plini de boli si cu probleme mintale grave ia sa ne uitam putin in oglinda noi cum santem ce mancam noi mai santem oameni sau niste mutanti genetici" ?
Mai Gigi, mergi nene de te culca, lasa icrele alea agramate mai putine din care iese handicapati pe seama altora ... mai lupta-te cu gramatica, mai asteapta sa mai cresti, sa intelegi ...
Ti-a dictat cineva postul asta sau l-ai scris din capul tau ?
Te rog, zi ca ti l-a dictat fratiorul tau de la grupa mica de la gradinita ...
poate nu am eu carte sau timp sa scriu corect dar stiu sigur ca esti paralel cu educatia si cultura civica nu prea ai avut unde sa iti dezvolti cunostintele de mediu eu te invit la braila in balta sa vezi ecosistem si vom avea si un domn care stie prea multe despre poluare si mediu inconjurator incat iar fi rusine sa scrie un comentariu aici ca sigur sar trezi unul sa il combata virulent si in neculostinta de cauza eu acum merg la gradinita pa pa


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 16 Octombrie 2008, ora 01:49

buna nu sunt cine stie mare ecologista dar chiar ma doare cand vad gramezi de gunoi sau oameni care arunca pe langa cos.indiferent ce masuri sau ce fel de amenzi s-ar da nu cred ca ar schimba cu nimic situatia.cultura lipseste poporului roman.in primavara am fost in germania (stiam ca este o tara civilizata)dar nu ma asteptam la asa ceva.tomberoanele de gunoi erau impartite in 3 sau 4 compartimente si fiecare arunca resturile rspective in compartimentul respectiv.am sta o saptamana si am calatorit in mai multe orase.credeti-ma ca nu am vazut un muc de tigare.a fost o vreme ploioasa.m-a stropit o masina si spre surprinderea mea nu a fost nici o picatura sau urma de noroi,pur si simplu apa de ploaie.daca ei pot ,de ce nu si noi?????si ei sunt oameni si noi.totul pleaca de de civilizatie si cultura.in romania nu prea exista aceste 2 notiuni.pentru o romanie mai curata.
va doresc o zi buna


sgeo2geo

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 16 Octombrie 2008, ora 14:50

Buna dragilor...
Subiectul este....greu....raspunsul la prima intrebare cred ca ar fi romania este verde si murdara!!!! daca ne place NU! dar ne complacem sa traim cu gunoiul langa noi!! Solutii da sunt ...
Sa va spun o poveste: La ultimul drum (singurul de altfel!)facut de mine in germania, mai precis la intoarcere9cu masina) am constatat ca gunoiale nu incep asa la granita romaniei...ncep asa de undeva de pe langa Budapesta....icate o hartie cate un pet...pe marginea drumului....tot ami multe ....toaletele pe acolo pe la nemti curate (alea din parcari nepazite..)cum te apropii si treci de Budapesta...incep sa fie cu plata...si "pazite"de cate-o tiganca imputita...duhneste...yeh...Te apropii incet ..incet de Romania....simti in aer....mirosurile gunoaielor....le vezi pe marginea drumurilor....Am vazut de multe ori aruncandu-se din masini pe geam peturi...resturi...hartii...Ce fel de oameni suntem noi romanii...???
Apropo de peturile din plastic si ambalaje...la nemtii aia...nu prea sunt ambalaje din aluminiu...cele din plastic le platesti... si le poti returna la supermarketuri sunt niste masinarii unde le 'bagi" si care toaca peturile si primesti contravaloarea lor ...acolo cativa centi ...dar ie ceva...era singurul loc unde am vazut nemti stand la "coada"....
Intamplator am cunoscut pe cineva ..neamt" care a vrut sa faca o afacere in Romania cu astfel de masinariii....ideea ia venit vazand ca toate drumurile nostre erau pline de peturi aruncate...si-a facut omu firma si a inceput sa bata pe la usile institutiilor pentru aprobari....mi-a zis ca ar fi trebuit sa lucreze 2 ani sa poata recupera spagile cerute de diversi functionari de prin ministere....au primit si raspunsuri...ce ma veniti voi sa faceti..ce noi nu stim sa....facem curatenie.....
inca una si ma duc....intr-un oras din tara nostra draga....intrun bloc cu 10 etaje...aveau un fel de "ghena" unde se arunca gunoiul....nu va pot descrie ce mirosuri erau pe casa scarii....insuportabil...locatarii n-aveau nici o treaba....la intrebare a mea cum pot suporta asa ceva....raspunsul era pai ie de la ghena de gunoi...adica stiau de unde vine mirosul ....aveau raspunsul dar nu faceau nimic...traiau cu gunoiul si cu mirosul..se obisnuisera....Cum se poate asa ceva????Nu pot intelege ncicum!!!
si acuma ultima: in alt oras tot din tara asta minunata containerele pentru gunoaie erau inchise intr-un tarc din plasa metalicacu usile de acces incuiate cu lacat.....cum se poate asa ceva sa incui gunoiul.....
Asa ca dragilor nu vad prea curand vreo solutie la problema gunoaielor din tara nostra verde!!!!
Va doresc sa prindeti zilele verzi si curate!!!!!


Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Octombrie 2008, ora 19:07

ptr. sbucur dute prietene si fa o emisiune daca te doare de limba romana aici era vorba de poluare


Andutzu1907

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Octombrie 2008, ora 19:16

Mai Gigele...dar te doare manuta daca incerci si tu sa scrii corect?Asta este o lipsa de respect pentru toti cei care scriu pe acest forum,eu ma simt jignit ca trebuie sa incerc sa deslusesc ce-ai vrut tu sa scrii acolo...Invata mai nene sa scrii,eventual citeste si o carte,si apoi mai vino sa stam de vorba.O zi buna!


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Octombrie 2008, ora 19:50

Draga Andutzu1907,

recunosc ca greselile gramaticale ma deranjeaza de mor, dar aici pe acest topic cred ca trebuie sa vorbim despre altceva, adica la subiect!


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Octombrie 2008, ora 19:52

Draga sbucur,

te rog eu mult, NU MAI OTRAVI PAGINA!

Suntem oameni civilizati care discutam civilizat, cel putin asa se presupune. Nu jigni pe toata lumea! Esti prea batran pentru asta!


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 Octombrie 2008, ora 09:24

sgeo2geo,
Am avut aceeasi experienta ca si tine si am constatat aceelasi lucruri in materie de curatenie si mediu. Asa ca ajungem la implicare in viata politica. Adica trebuie sa ne ducem la vot ca sa-i maturam de la putere pe aia de cer spagi si care nu sunt in stare sa rezolve nici o problema decat daca li se umplu lor buzunarele.
Simpla vaicareala si vorbire la peteti despre mediu si ce civilizati suntem unii dintre noi, sfadele iscate intre luptatorii intr-ale mediului pe principiul "ba eu sunt si maia mare pazitor al mediului dacat tine !", nu ajuta la nimic.
Sunt unii de parere ca poti sa scri oricum daca te referi la o idee.... Sa fie sanatosi si sa ramana cu ideea aia pe care n-o intelege nimeni pentru ca nu e in stare s-o puna in pagina. Sunt altii care le iau apararea ...
Problema mediului pleaca de la legislatie si aplicarea ei.
Se vorbeste despre "civilizatie". Ei nu ne inebuni ! Credeti ca voi cei care sustineti ca nu faceti murdar suteti mai putin civilizati decat nemtii de exemplu ? Nici pomeneala. Problema nu se pune ce facem cu cei care sunt grijulii cu mediul si nu-l polueaza cu ce facem cu cei care isi bat joc de mediu si miplicit de ceilalti.
Daca va imaginati ca "civilizatia" a cazut din cer, sau starea de curatenie se mentine numai cu sfanta evanghelie, va inselati amarnic. Prin "ciomag" am vrut sa ma refer la amenzile extrem de mari care se aplica in occident pentru incalcarea unor norme de mediu. NUMAI asa se pastreaza un mediu curat. Cu masuri coercitive severe !
In rest, povesti minunate despre oameni minunati care ne spun ce viteji sunt ei in orice domeniu, cat bine raspandesc oriunde s-ar duce, si ce marinimosi si iubitori de oameni sunt...
Traiasca formurile ! Viitorul luminos al intregii omenirii ! Locul unde putem face pe noi fara sa ne ridicam de la masa ... Uraaaaaaa !!!!


Acum nu e momentul !
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 17 Octombrie 2008, ora 13:26

De la: dagaio, la data 2008-10-16 19:52:41Draga sbucur,

te rog eu mult, NU MAI OTRAVI PAGINA!

Suntem oameni civilizati care discutam civilizat, cel putin asa se presupune. Nu jigni pe toata lumea! Esti prea batran pentru asta!
;;;;;; :-A-veti, mare dreptate! ;;; Romania, este, verde, si,,,murdara;;! ;;; Unii, o poluam si cu gandul! As vrea sa fie, frumos, curat, liniste si pace!


Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului ROMANIA E VERDE SAU MURDARA? VA PLACE GUNOIUL? AVEM SOLUTII?
Mergi la: