back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cine e de vina ca prescolarii din romania sunt in marea majoritate obezi si anemici?

 


 
Pagini: 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
 
cristina_rdlsc

26 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Octombrie 2008, ora 13:07

Toti ne aducem aminte ca in copilarie nu ne placeau produsele lactate sau legumele fierte din mancare dar cu toate astea parintii au reusit sa ne faca o educatie alimentara cat de cat potrivita. Dupa parerea mea in ziua de azi modelul americanilor cu 'junk food' a ajuns si in Romania si dupa cum arata studiul MAMMI, rezultatetele nu sunt tocmai bune. 70% dintre copiii intre trei si sase ani mananca legume si fructe doar de doua-trei ori pe saptamana si doar 27% dintre ei consuma zilnic lapte si iaurt. De asemenea, situatia este critica si in cazul aportului de vitamina D, rezultatele studiului aratand ca 99,7% dintre copii au deficiente privind acest nutrient.

Si acum cine e vinovat? Ignoranta parintilor?


OprisVasile

570 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Octombrie 2008, ora 10:12

Ori de cate ori dati drumul la tv , ori de cate ori mergeti la mac , ori de cate ori faceti ce vrea ,, puiutzul meu scump ,, faceti ce nu trebuie ,educatia se invata nu se dobandeste cu varsta (cred ca numai in Romania poti sa auzi o baba zdrobsita care zice ,,nu ma respecat nima maica desi am de doua ori varsta lui ,, etc acuma eu unul nu respect pe cineva doar ca are 90 de ani si eu 30 ...respect in schimb onestitatea ,cinstea si dreptatea pe care o vad intr-o persoana )
Vad zilnic oameni la mac doar ca nu au timp sa le gateasca o masa si oameni care sunt terorizati de dorintele copiilor lor .
Cauze :TV JOBUL PARINTILOR EDUCATIA PARINTILOR CARE VOR SA FIE ,,EUROPENI ,, SI IDIOTENIA CELOR CARE NE CONDUC CARE POSTEAZA PE TOATE CLADIRILE INALTE ,, VINO LA MAC SA MANANCI RAHAT ,, ( la citimall la eroii revolutiei au un banner cat mall de mare pe care scrie vino la Burger King sa mananci rahat...pe acolo trec zilnic mii de oameni ...toate tramvaiele si autobuzele au priveliste la bannerul asta ..e normal ? cu totii stim ce poate sa faca junk foodul atunci de ca toleram rahatul asta?
numa bine


annamaria_pop

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Octombrie 2008, ora 11:08

E adevarat ca reclamele la junk food abunda, dar aici intervine rolul parintilor si modul de alimentatie de acasa. Daca parintii nu isi obisnuiesc copiii de acasa cu un anumit tip de mincare (sanatoasa) si daca nu le fac educatie cu exemple referitoare la mincarea junk food, atunci tot degeaba. Dc Mc Donald e o recompensa adresata copiilor, atunci nu am facut nimic. Parintii de multe ori isi duc copiii la Mc Donald de ziua lor sau cind iau o nota buna. Si atunci cine e de vina? Eu personal mi-am instruit copilul ce inseamna mincare sanatoasa, nu cumpar decat mincare bio si copilul meu nu pune gura pe fast food, patiserie sau dulciuri, cu exceptia inghetatei pe care i-o ofer ocazional. Copiilor trebuie sa le explicati pe indelete ce inseamna mincare sanatoasa, cum functioneaza organismul, ce sunt bolile si cum apar ele daca nu maninci sanatos etc., obezitatea fiind si ea o boala.


annamaria_pop

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Octombrie 2008, ora 11:19

Eu cred ca in primul rind parintii sunt cei care trebuie educati in privinta alimentatiei. Acum toata lumea are internet deci toata lumea poate cauta pe net informatii despre o dieta sanatoasa. In principiu o dieta sanatoasa consta in produse bio din care excludem carnea de porc, margarina, mezelurile si orice produs care contine E-uri, zaharul rafinat, faina alba, sarea in exces, condimentele pt supe, ciorbe si sosuri de genul delikat la plic, prajelile, dulciurile concentrate (ciocolata, cu exceptia celei amarui, prajiturile cu crema si frisca etc).
Personal, la mine in familie se maninca numai pui si peste fiert, la gratar sau la cuptor, pate de soia, cascaval Gruyere, branza de capra, fructe si legume bio, lapte si oua bio, paine integrala, gemuri fara zahar, miere, ulei de masline, orez brun, paste de grau integral, unt degresat, lapte batut degresat, iaurt fara arome si fructe, nuci, migdale, fistic, seminte de susan si dovleac (sunt excelente in orice salata de ex), masline, icre, ciocolata neagra, ocazional inghetata, piure-uri de fructe. Uneori ne distram cu mincare chinezeasca sau sushi. Daca ies la restaurant invariabil comand peste sau mincare vegetariana, iar preferatele mele sunt restaurantele japoneze, au cea mai sanatoasa mincare.


annamaria_pop

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Octombrie 2008, ora 11:22

Ca urmare a dietei, fara sa ma infometez deloc si fara sa tin vreo dieta, am 45 de kg la 33 ani si 1.68 m inaltime.


suteudaniel8

299 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 18 Octombrie 2008, ora 13:00

Cred ca in familie e problema ca parinti nu le pun sandwisguri la copii ci le dau bani de chipsuri sau mancare de fast-food. O alta vina o au cei care fabrica produse ce provoaca obezitatea sau chiar CANCERUL


Shaggy
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 18 Octombrie 2008, ora 13:19

;;; Saracia, produsele, artificiale, parintii, in neputinta lor de-a le oferi ;mancare, naturala! Asta este parera mea!


deviance

1 mesaj
Membru din: 23/09/2008
Oras: Iasi

Postat pe: 18 Octombrie 2008, ora 14:34

De la: annamaria_pop, la data 2008-10-18 11:22:06Ca urmare a dietei, fara sa ma infometez deloc si fara sa tin vreo dieta, am 45 de kg la 33 ani si 1.68 m inaltime.
"a fi sau a nu fi?"....ce ai vrut sa spui?


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 Octombrie 2008, ora 22:31

Parintii, scoala, societatea in ansamblu si fiecare dintre noi. Lipsa de discernamant in a alege ce era sanatos de la parinitii nostri si trebuie pastrat si ce nu.
Psihologii de doi lei car etin discursuri desantate pe tema "nu e bine sa bati copilul" si se ajunge sa i sa caute-n coarne de mic iar cand devine un monstru mare cine e de vina ? Parintii ca n-au facut si n-au dres....
Libertatea prost inteleasa conform careia fiecare face ce vrea ...
Ideea asta ca trebuie luat din viata numai ce bun, fara sa ai idee ce anume este bun cu adevarat. Am auzit la cineva o definitie absolut geniala despre ce "e bun" ... Omul era intrebat de catre cineva ce pateu de ficat sa-si cumpere pentru ca lui toate i se par dubioase. Si atunci el i-a recomandat o marca de pateu precizand: "Ia d-ala, e bun pentru ca nu-ti face rau !" Mi s-a parut acest joc de cuvinte, genial in simplitatea lui.
Raspunsul meu este ca parintii prescolarilor sunt de vina.


Acum nu e momentul !
suteudaniel8

299 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 19 Octombrie 2008, ora 16:57

De la: deviance, la data 2008-10-18 14:34:37
De la: annamaria_pop, la data 2008-10-18 11:22:06Ca urmare a dietei, fara sa ma infometez deloc si fara sa tin vreo dieta, am 45 de kg la 33 ani si 1.68 m inaltime.
"a fi sau a nu fi?"....ce ai vrut sa spui?


Ca nu se ingrasa indiferent ce mananca... eu asta am inteles. Si eu ard foarte bine caloriile si mananc o gramada... alti cum bga la ghiozdan ceva se ingrasha repede mai ales dupa ce dorm o tzar .


Shaggy
suteudaniel8

299 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 19 Octombrie 2008, ora 17:03

Sbucure... vina parintilor este fara nicio indoiala. Am avut un coleg ce primea bani de mancare si isi lua sucuri sau chipsuri toata ziua si cand venea la scoala, abia astepta sa manance ceva k-lumea fiind saturat de atatea magarii si cumpara de la colegi "saraci" sandwishuri ca aia saraci numa sandwishuri is permit nu tata ziua bani dati aiurea pe hrana nesanatosa.

Oricum nu strica un chips sau un suc o pizza o data la nush cat timp... dar cand ii des iti freaca sanatatea.

Nu cumva faptul ca parinti nu au "timp" sa faca un amarat de sandwish duce la faptul ca prunci de azi primesc bani zilnic pentru hrana din magazine?


Shaggy
StMurgeanu

15 mesaje
Membru din: 2/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Octombrie 2008, ora 08:57

nu exista prea multe optiuni si nici nu este un mare mister ce se intampla in realitate
nu alimentele nesanatoase ii ingrasa pe copii, ci excesul si lipsa de educatie/discernamant
a-ti umfla copilul si a-l face obez este strict legat de optiunea fiecarui parinte, este o alegere simpla:

daca AZI alegi sa iti indopi copilul cu hamburgeri, chipsuri, fanta, carnati, dulciuri si maioneza, atunci alegi si ca MAINE acesta sa fie OBEZ/GRAS/SUPRAPONDERAL si sa fie expus bolilor si batjocurii celorlalti

daca AZI alegi sa il pui ore intregi in fata calculatorului/televizorului, in loc sa il scoti in parc, sa il dai la un sport sau sa il duci/trimiti in excursii, atunci alegi si ca MAINE acesta sa fie OBEZ/GRAS/SUPRAPONDERAL si sa fie expus bolilor si batjocurii celorlalti

iar acestea nu tin de BANI sau de TIMP, ci de educatie si vointa



suteudaniel8

299 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 20 Octombrie 2008, ora 21:36

De la: StMurgeanu, la data 2008-10-20 08:57:40nu exista prea multe optiuni si nici nu este un mare mister ce se intampla in realitate
nu alimentele nesanatoase ii ingrasa pe copii, ci excesul si lipsa de educatie/discernamant
a-ti umfla copilul si a-l face obez este strict legat de optiunea fiecarui parinte, este o alegere simpla:

daca AZI alegi sa iti indopi copilul cu hamburgeri, chipsuri, fanta, carnati, dulciuri si maioneza, atunci alegi si ca MAINE acesta sa fie OBEZ/GRAS/SUPRAPONDERAL si sa fie expus bolilor si batjocurii celorlalti

daca AZI alegi sa il pui ore intregi in fata calculatorului/televizorului, in loc sa il scoti in parc, sa il dai la un sport sau sa il duci/trimiti in excursii, atunci alegi si ca MAINE acesta sa fie OBEZ/GRAS/SUPRAPONDERAL si sa fie expus bolilor si batjocurii celorlalti

iar acestea nu tin de BANI sau de TIMP, ci de educatie si vointa





Shaggy
stoiciucmg

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Octombrie 2008, ora 15:20

Pentru annamaria - 45 de kg la 1,68 e foarte putin la varsta ta... Cred ca poti manca si un hamburger din cand in cand... ;) "Ca urmare a dietei, fara sa ma infometez deloc si fara sa tin vreo dieta, am 45 de kg la 33 ani si 1.68 m inaltime. " - pai ori e dieta ori nu?!
Acuma, serios vorbind, as fi facut si eu asa, dar, de exemplu, la gradinita au un meniu idiot care nu tine de vointa mea - biscuiti cu ciocolata, pateu de porc si mai stiu eu ce. Acasa incerc sa fie cat mai "curata" mancarea. Si mai am si bunicile care baga dulciuri si sucuri cand nu sunt eu de fatza ... chiar nu stiu cum sa mai fac.
Cat despre tema topicului... nu mai dati vina pe altii pentru lipsa voastra de vointa. Iar fast food-ul nu e numai o problema de kg, ci si de toxine... Cugetati!!


Fosta membra 9am.ro

1341 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Dej

Postat pe: 23 Octombrie 2008, ora 15:16

Cred ca tine de educatia culinara de acasa.Sint convins chiar ca totul incepe odata cu diversificatia bebelusului.Chiar daca mi-am crescut copila singur si eram intr-o permanenta criza de timp nu i-am cumparat mincare gata preparata,tot ce a mincat a fost gatit de mina mea.La noi in casa nu s-a folosit zaharul ci mierea de albine,si de asta cind mergem in vizite tot timpul intreaba:are zahar?vreau miere de albine.Ma rog,asta e un exemplu.Noua ne-a placut foarte mult fast-food-ul.Cel de acasa.Le-am facut copiilor mei tot felul de burgeri,hot-dog-uri,shaorma,toate pregatite acasa.Pregateam cite o pulp[a de curcan ca are carne mai multa si mai gustoasa,o feliam le puneam in bulci de paine cu salata verde,rosii ,castravecioiri o incalzeam la cuptor,si mincau cu multa placere.Le faceam salate cu piept de pui,maioneza facuta de casa incit nu mai era ptr ei o atractie fast-food-ul din oras.Baiatul meu m-a surprins luind masa in oras cind si-a cerut un sandwich cu gratar de pui fara cartofi prajiti.E inca mic dar stie ce e bun si ce e rau si asta probabil datorita educatiei de acasa.De asta spun ca se pare ca tot noi ,parintii sintem cei care avem un rol important in alimentatia copiilor nostri.


suteudaniel8

299 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 24 Octombrie 2008, ora 15:31

Clar e de vina educatia de acasa... romanii sa zicem nu consuma sa zicem toata ziua produse ca si sucul sau chipsuri din cauza banilor, dar italieni (care nu sunt intr-o situatie financiara slaba) astia pe care si eu am boala si multi au, stiu ce sa manance si ce nu... Desi au bani in prostie, tot cumpara ce e okay si sanatos.

Educatia de acasa e de vina si expunerea la produse periculoase. Continui sa cred ca cei care fabrica produse cu renumitele "E-uri" sau alte chimicale sunt de vina pentru ca ei le ofera oamenilor chesti nesanatoase, iar oamenii slabi cedeaza si cumpara in prostie.


Shaggy
marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 17:17

Parintii , alimentele sintetice , televizorul , dvd - urile , calculatoru;


nan_florentina07

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 20:42

Pentru cei interesati in prepararea sanatoasa si rapida a mancarurilor va recomand produsele Zepter ...le folosesc si sunt foarte multumita, daca va intereseaza va pot da mai multe informatii...


Fosta membra 9am.ro

35 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 18:01

De la: suteudaniel8, la data 2008-10-20 21:36:37
De la: StMurgeanu, la data 2008-10-20 08:57:40nu exista prea multe optiuni si nici nu este un mare mister ce se intampla in realitate
nu alimentele nesanatoase ii ingrasa pe copii, ci excesul si lipsa de educatie/discernamant
a-ti umfla copilul si a-l face obez este strict legat de optiunea fiecarui parinte, este o alegere simpla:

daca AZI alegi sa iti indopi copilul cu hamburgeri, chipsuri, fanta, carnati, dulciuri si maioneza, atunci alegi si ca MAINE acesta sa fie OBEZ/GRAS/SUPRAPONDERAL si sa fie expus bolilor si batjocurii celorlalti

daca AZI alegi sa il pui ore intregi in fata calculatorului/televizorului, in loc sa il scoti in parc, sa il dai la un sport sau sa il duci/trimiti in excursii, atunci alegi si ca MAINE acesta sa fie OBEZ/GRAS/SUPRAPONDERAL si sa fie expus bolilor si batjocurii celorlalti

iar acestea nu tin de BANI sau de TIMP, ci de educatie si vointa





foarte adevarat. vad o diferenta clara intre sora mea si o verisoara (amandoua au 10 ani) sora mea e cam grasuta, shiar are burta, oboseste repede, e lenesa si are sistemul imuntar foarte slab, iar verisoara e exact opusul. Nici nu ma mir, sora mea sta acasa aproape toata ziua in fata la televizor, bea sucuri, mananca chipsuri si extrem de multe dulcuri, in timp de verisoara mea face baschet si mananca cat de cat sanatos. deci clar: e o problema legata de educatie, e foarte important ca copii sa fie obisnuiti cu obiceiuri sanatoase.


MAMITZA

119 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Noiembrie 2008, ora 20:52

IN PRIMUL RAND SISTEMUL DE SANATATE! MEDICINA PREVENTIVA ! LIPSA DE EDUCATIE SANITARA LA TOATE NIVELELE SI ACEST LUCRU SA SE FACA DE CADRE MEDICALE SPECIALIZATE ! EXISTENTA PE PIATA (IN HIPERMARKET-URI) A UNOR PRODUSE CARE CHIPURILE "USUREAZA" MUNCA MAMELOR IN A HRANI COPIII - PRODUSE GATA PREPARATE PENTRU MICUTII PANA INTR-UN AN - PLINE DE CONSERVANTI -, CIPSURI, STICSURI, BAUTURI DULCI GAZOASE, GUMA DE MESTECAT, BOMBOANE COLORATE AMETITOR, SPRE BUNASTAREA EXPRESA A PRODUCATORILOR SI COMERCIANTILOR ! SI APOI, DE CE SA NU O SPUNEM PE SLEAU, LENEA MAMELOR ! SLAVA DOMNULUI, PIATA ESTE PLINA DE LEGUME SI FRUCTE, MAGAZINELE DE CARNE DE PUI SA TOT PREGATESTI BUNATATI SANATOASE COPIILOR !!! SI, NU IN ULTIMUL RAND, CONTACTUL COPILULUI CU MEDICUL PEDIATRU NU NUMAI CAND II CURGE NASULSAU IL DOARE BURTICA ! PANA PE LA 14 ANI, CAND INCEPE SA-SI CUNOASCA SINGUR INTERESELE ALIMENTARE, MEDICUL PEDIATRU ESTE CEL MAI BUN PRIETEN AL COPILULUI ! SUNT LA TV. FEL DE FEL DE RECLAME PENTRU DULCIURI "PRAJITURICA PRAJITURELELOR ....", DAR ASTA NU INSEAMNA CA ESTE SI SANATOASA SI UTILA COPIILOR !" RECLAMA E SUFLETUL COMERTULUI" SI DOAR ATAT ! UN DULCE CU LAPTE SAU O PRAJITURA CU FRUCTE FACUTE IN CASA DE MAMA SUNT DE O SUTA DE ORI MAI BUNE CA AU IN CONTINUT SI ....MULTA IUBIRE ! SI MAI ESTE UN ASPECT : IN "GOANA" LOR DUPA CASTIG, MASINA LA SCARA, HAINE DE FIRMA, CONCEDII IN STRAINATATE, PARINTII NEGLIJEAZA - IN MOD CRIMINAL SPUN EU - VIATA
SI HRANA SANATOASA A COPIILOR SI CHIAR A LOR CA ADULTI !


DDR
tulceapersonaltrainer

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tulcea

Postat pe: 9 Decembrie 2008, ora 21:31


De vina e societatea ,lipsa de informare ,lipsa de programe alternative in scoli si aici ma refer si la motivarea dascalilor prin salarii sau recompense banesti,astfel incat acestia sa ramana peste program cu diferite activitati distractiv -sportive,si lipsa de timp a parintilor care lucreaza in 2-3 locuri iar copii mananca la fast food-uri(in cele mai bune cazuri)sau prea multe dulciuri.
Iar despre educatia care se da copiilor ea in general nu exista,copii se educa singuri de la televizor sau prin anturajul care il frecventeaza si deseori cu ajutorul calculatorului si in special a internetului.Eu fiind si profesor am ocazia sa vad multe prin scoli si sunt de parere ca scoala poate ajuta mult la educatia tinerei generatii,dar lucrul acesta trebuie si platit.


"fair-play" game on
mpielaru

3 mesaje
Membru din: 6/01/2009
Postat pe: 6 Ianuarie 2009, ora 14:09

suntem obligati la o viata mizera,nu suntem bine reprezentati,ignoranta,egoismul,veleitarismul, obedienta,furtul fac parte din cotidianu tipic romanesc.


mia_rusu1970

79 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Ianuarie 2009, ora 19:03

Cine sa fie de vina ???? in primul rand parintii , pentru ca din pacate nu se mai prea gateste sanatos , copii mananca din fast -food ,dar nici timp nu e de gatit
ca majortatea femeilor stau pana tarziu la serviciu , iar taticii s-au scos nu stiu gatii........


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 7 Ianuarie 2009, ora 19:20

De vina sunt parintii ! Ii indoapa cu chimicale si ii abandoneaza in fata televizoarelor sau a monitoarelor . Sunt anemici fizic si psihic !


silviu_m74

118 mesaje
Membru din: 7/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 22:22

De la: mpielaru, la data 2009-01-06 14:09:00suntem obligati la o viata mizera,nu suntem bine reprezentati,ignoranta,egoismul,veleitarismul, obedienta,furtul fac parte din cotidianu tipic romanesc.
oare cine ne obliga sa ducem o viata "mizera"???si oare cine este obligat sa ne dea ceva noua???noi ca si indivizi ce dam altora ca sa putem primi in schimb????oare la ignoranta nu se raspunde tot cu ignoranta???la egois nu se raspunde tot cu egoism???ne opreste oare cineva sau ceva sa zambim,ca sa primim un zambet inapoi,sa facem o fapta buna ca sa ni se intoarca serviciul,sa ajutam oamenii sa traiasca mai bine,ca sa putem noi trai mai bine!!! va asigur ca nu ne impiedica nimic sa facem in asa fel incat sa creem o lume mai buna,totul se reduce doar la a lua o decizie si a o pune in aplicare!!!!


www.4life-romania.ro
adelina_ght

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 19:36

Subiectul acestui topic se refera la prescolarii din Romania. Din start vreau sa spun ca eu consider gresita afirmatia ca majoritatea lor sunt obezi. Anemici poate. Lucrez intr-un camin cu orar prelungit si din grupa mea de 29 de copii, unul singur este supraponderal iar din totalul de 180 de copii din intreaga gradinita nu sunt mai mult de 4-5 copii supraponderali. Mai degraba pot spune ca majoritatea sunt cam slabuti si mai ingrijorator este faptul ca rezistenta la boli este slaba. Este clar insa ca modul de hranire al copiilor de catre parinti este gresit. Odata veniti in gradinita, multi dintre ei nici nu stiu cei este aceea mancare gatita. Am avut chiar un copil care pana la varsta de 4 ani a fost hranit numai cu biberonul. Ca parinte, consider ca oricat de suprasolicitati am fi de activitatile noastre zilnice, hranirea corecta si sanatoasa a copiilor trebuie sa ocupe un loc primordial.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 Ianuarie 2009, ora 09:00

De la: annamaria_pop, la data 2008-10-18 11:22:06Ca urmare a dietei, fara sa ma infometez deloc si fara sa tin vreo dieta, am 45 de kg la 33 ani si 1.68 m inaltime.



"Ca urmare a dietei si fara sa tin vreo dieta" ,cum vine asta?
45 kg nu-i cam putin?ce contine "dieta fara dieta?"Apa plata cu lamaie?
Imi suna a anunt matrimonial....


emmastepanescu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Arad

Postat pe: 14 Ianuarie 2009, ora 09:08

ce dieta ai tinut?eu am inaltimea ta si vreau sa slabesc si eu


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 Ianuarie 2009, ora 09:20


Acuma, serios vorbind, as fi facut si eu asa, dar, de exemplu, la gradinita au un meniu idiot care nu tine de vointa mea - biscuiti cu ciocolata, pateu de porc si mai stiu eu ce. Acasa incerc sa fie cat mai "curata" mancarea. Si mai am si bunicile care baga dulciuri si sucuri cand nu sunt eu de fatza ... chiar nu stiu cum sa mai fac.
Cat despre tema topicului... nu mai dati vina pe altii pentru lipsa voastra de vointa. Iar fast food-ul nu e numai o problema de kg, ci si de toxine... Cugetati!![/quote]


Cand va intoarceti de la gradinita, vorbiti cu mamica sau taticu` sa va faca o salata....
Cat despre toxine....un hamburgher caontine exact aceleasi lucruri pe care le folosim si acasa in bucatarie dar e gatit intru-n mod "special".Toata lumea il critica dar toti consuma.....
Din moment ce omul este un "animal" omnivor deci alimentatia lui tre sa contina si dulciuri si carne si cartofi etc.,intr-un cuvant tot ce e lasat de la D-zeu si e comestibil.Totul e sa fie natural si gatit cat mai sanatos, in lmita bunului simt bineinteles!
Cu totii am fost copii si ne rasfatau bunicii cu dulciuri si ce-i mai iubeam cand se intampla asta si n-a murit nimeni din moment ce purtam aceasta discutie.
Cu excesele si sedentarismul e alta problema,tine in mare parte de educatie dar si de timpul acordat de catre parinti copilului-cei care isi mai permit sa-i acorde timp....Poate ca au cate doua locuri de munca si le e mai usor sa-i dea 10 lei sa "pape"ceva la scoala....
Bafta tuturor!


annamaria_pop

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Ianuarie 2009, ora 16:09

Daca esti aici pt matrimoniale, ai gresit adresa. In rest, nu meriti nici un raspuns.


Pagini: 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cine e de vina ca prescolarii din romania sunt in marea majoritate obezi si anemici?
Mergi la: