back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cine e de vina ca prescolarii din romania sunt in marea majoritate obezi si anemici?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

3030 mesaje
Membru din: 16/06/2009
Oras: Brasov

Postat pe: 19 Ianuarie 2010, ora 19:55

Copiii prescolari devin supraponderali si uneori chiar obezi din mai multe motive .1 Greselile alimentare , prin o alimentatie bogata in glucide cum sant paste fainoase , painea, prajiturile, lipsa din alimentatie a fructelor si legumelor crude 2 .Lipsa de miscare , sedentarismul este o alta cauza a obezitatii.3 Antecedententele familiare, daca in familie mai sant persoane obeze .4 Starea de sanatate mai ales endocrina.5 Cantitatea de alimente la o masa sa nu fie mult prea mare .
Anemia apare la copiii care nu sant alimentati cu alimente bogate in fier, cum ar fi ouale, spanacul, carnea si in special ficatul de pasare ,vitel sau chiar ficat de porc. La copii se poate face si profilaxia anemiei feriprive prin preparate de fier.Parintii sant aceea care raspund de starea de sanatate a copiilor. atunci cand observa ca ceva nu este in regula trebuie sa se adreseze medicului de familie.


GINA
anca_relu_upcmail_ro

477 mesaje
Membru din: 18/12/2009
Postat pe: 23 Ianuarie 2010, ora 14:40

De la: 9am076753, la data 2010-01-19 19:55:34Copiii prescolari devin supraponderali si uneori chiar obezi din mai multe motive .1 Greselile alimentare , prin o alimentatie bogata in glucide cum sant paste fainoase , painea, prajiturile, lipsa din alimentatie a fructelor si legumelor crude 2 .Lipsa de miscare , sedentarismul este o alta cauza a obezitatii.3 Antecedententele familiare, daca in familie mai sant persoane obeze .4 Starea de sanatate mai ales endocrina.5 Cantitatea de alimente la o masa sa nu fie mult prea mare .
Anemia apare la copiii care nu sant alimentati cu alimente bogate in fier, cum ar fi ouale, spanacul, carnea si in special ficatul de pasare ,vitel sau chiar ficat de porc. La copii se poate face si profilaxia anemiei feriprive prin preparate de fier.Parintii sant aceea care raspund de starea de sanatate a copiilor. atunci cand observa ca ceva nu este in regula trebuie sa se adreseze medicului de familie.




Retetele schimbate din cele mai multe produse...

Importam mult, nu mai producem aproape nimic...


Radiatiile

Raporteaza abuz de limbaj
lumida

733 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Ianuarie 2010, ora 18:55

Copilul meu de numai 6 ani este cel mai slab copil din grupa.Adica 23 KG.
Nu imi fac probleme deoarece este atletic si mananca sanatos.
Problema copiilor obezi pleaca in primul rand din educatia culinara din familie.
Recunosc ca a trebuit sa aplic tot felul de trucuri care sa-l faca sa mananvce cat mai multe legume si fructe dar a mers si asta ma bucura.
Care spune ca parintii sunt ocupati prea mult cu serviciul nu este o scuza, pentru copilul tau si pentru familia ta gasesti timp sa faci o mancare sanatoasa, sa alegi ce e mai bun deoarece este vb de familia ta.
E adevarat ca multi copii prefera sandwichul de la mac ....dar oare mami nu poate face asa un sandwich acasa , frumos aranjat . colorat.La copii conteaza foarte mult si culorile mancarii, cu cat tinem la acest design al mancarii cu atat mancam cu mai mare placere.
ATENTIE PARINTI...dati copiilor sa manance sanatos si aveti grija sa faca mult sport deoarece si viata sedentara duce la obezitate.

Raporteaza abuz de limbaj
Oamenii sunt trecatori.....DAR , nu toti trecatorii sunt OAMENI. Daca vrei sa nu fii un simplu trecator,FII OM.
adyhd1969

773 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Martie 2010, ora 15:19

www.variantacojocaru.ro 20 000 EURO pt FIECARE roman MAJOR

Raporteaza abuz de limbaj
adyhd1969

773 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Martie 2010, ora 15:19

www.variantacojocaru.ro 20 000 EURO pt FIECARE roman MAJOR

Raporteaza abuz de limbaj
opris_anna_maria

228 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 7 Aprilie 2010, ora 09:15

Greseala majora e a mamelor tinere care prefera sa-si alimenteze copii dupa noile retete si preparate din comert , care sant in proportie de 80% chimicale . Au uitat cum au fost crescuti de noi cu produse naturale , preparate facute in casa , lapte de vaca , nu lapte obtinut in fabrici care nu au vazut o vaca in existenta lor . Spun asta cu parere de rau vazand cum alimenteaza fata mea pe nepotul meu . Ma doare sufletul cand vad cum da copilului mere umflate din import cand pe piata sant mere autohtone dar mai mici , cu gust de mar adevarat , pireu de fructe proaspete nu conserve de fabrica . Medicii recomanda produse din comert de parca au contract cu aceste fabrici si nu au interes de a avea in evidente copii sanatosi . Tineri parinti , va rog ascultati de parintii vostrii , bunicii vor ce-i mai bun pentru nepotii lor indiferent de ce credeti voi .

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

5843 mesaje
Membru din: 6/05/2009
Postat pe: 7 Aprilie 2010, ora 09:22

De la: opris_anna_maria, la data 2010-04-07 09:15:55 Greseala majora e a mamelor tinere care prefera sa-si alimenteze copii dupa noile retete si preparate din comert , care sant in proportie de 80% chimicale . Au uitat cum au fost crescuti de noi cu produse naturale , preparate facute in casa , lapte de vaca , nu lapte obtinut in fabrici care nu au vazut o vaca in existenta lor . Spun asta cu parere de rau vazand cum alimenteaza fata mea pe nepotul meu . Ma doare sufletul cand vad cum da copilului mere umflate din import cand pe piata sant mere autohtone dar mai mici , cu gust de mar adevarat , pireu de fructe proaspete nu conserve de fabrica . Medicii recomanda produse din comert de parca au contract cu aceste fabrici si nu au interes de a avea in evidente copii sanatosi . Tineri parinti , va rog ascultati de parintii vostrii , bunicii vor ce-i mai bun pentru nepotii lor indiferent de ce credeti voi .
LIPSA UNEI VACANTE LA TARA IN SPECIAL CEA DE VARA ,DAR SI ACOLO ESTE PROBLEMA CA ROMASNUL SA LASAT DE AGRICULTURA NCA ESTE MAI DOMN LA ORAS PAMANTUL ESTE CULTIVAT CU CIULINI CACI SUNT MAI USOR DE INTRETINUT

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

8971 mesaje
Membru din: 9/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Aprilie 2010, ora 04:48


Raporteaza abuz de limbaj
"Stiu cine sunt si imi place asa cum sunt"Am incredere in mine orice s-ar intampla. Sufletul meu stie sa aleaga exact ceea ce am nevoie, sunt convinsa ca exista un rost divin in tot ceea ce se petrece si ca nimic nu este intamplator.....AM SA-MI AMINTESC IN FIECARE DIMINEATA....... -Sa rad mult si des; -Sa castig respectul oamenilor inteligenti si afectiunea copiilor; -Sa obtin aprecierea criticilor corecte si sa indur tradarea prietenilor ipocriti; -Sa apreciez ceea ce este frumos si sa descopar ce este bun in fiecare; -Sa fac astfel ca macar un suflet sa stie ce inseamna dragostea pentru ca traiesti tu; -Sa las in urma mea o lume un pic mai buna.......
Fosta membra 9am.ro

115 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Postat pe: 30 Aprilie 2010, ora 17:04


Buna tututror.

Titlul deja e anemic !

Iar cautam vinovati , pe cine sa nondamnam si Nu cautam , formele si scopul rezovarii ,

Miscare este de vina ! care provoine din stilul nou educational al famiilor care maxim au doi copii !
Cultura prost inteleasa, !
Familia scoala , alimentatia, si mai ales persoana care chiar stie ce nu are voi si totusi face !
Chiar si un copil de la o anumita varsta poate fii invatat mult mai altfel ,
Un simplu exemplu > Zi de nastere , Nu comandam tort , ci cumparam 4 buc de ananas si e gata salatra de tort !
Cine este deci vinovat ??
Noi toti si mai ales persoanele care nu au educatei si nu educa corect !
Kinetoterapia , are de castigat chiar daca se taraganeaza o lege de 20 de ani in parlament !
Rusine , rusine , rusine celor nu actioneaza si nu fac nimic decat pun intrebari ?"
ZP

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 3 4 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cine e de vina ca prescolarii din romania sunt in marea majoritate obezi si anemici?
Mergi la: