back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cine e de vina ca prescolarii din romania sunt in marea majoritate obezi si anemici?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
 
zgirboc_18

72 mesaje
Membru din: 12/12/2008
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 00:52

cea mai mare problema este lipsa de miscare eu pot sa mananc o masa pe zi. de la kfc, mac,etc pt ca fac sport. si toti cei care dat vina pe mame ca nu fac si nu dreg dar tatal nu vede ca e gras? copilul e conceput impreuna trebuie crescut impreuna trebuie educat impreuna eu sunt tanar nu am copil dar vreau sa ajut la educarea lui vreau sa faca sport. si pt femeia de 45 de kg si 1.68 sunt sigur ca arati ca dracu fara forme si fara forta.


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 04:20



Parintii sunt singurii responsabili si de vina pt. problema de greutate a copiiilor lor. Daca copilul s-a nascut normal sanatos, atunci mama si tatal copilului au deplin control asupra alimentatiei si programului la mancare al acestuia. Mama este prima ( nu singura! )responsabila. Conteaza si calitatea laptelui mamar - prima hrana postnatala are mare importanta in dezvoltarea corecta si armonioasa a copilului. Apoi orice mancare sau gustare a copilului trebuie verificata de substantele chimicale periculoase de la ingrediente. De asemenea NU trebuie invatati de mici cu multe dulciuri, grasimi si cu carne multa; carnea NU il salveaza pe copil de la anemie, ci alimentele cu vitamine, minerale si fructoza. ( "Mai bine un fruct decat o ciocolata!" ) Apoi copiii NU trebuie obligati sa manance tot din farfurie sau sa manance MULT "ca sa creasca". Copiii NU trebuie sa primeasca TOT ceea ce cer sau doresc; deobicei copiii obezi sau/si anemici sunt tocmai copiii cei mai rasfatati. Apoi copiii trebuie sa fie lasati "sa fie copii", adica sa zburde pe afara, sa alerge, sa se joace, sa aibe intotdeauna o activitate in care sa-si foloseasca atat intelectul cat si fizicul. Copiii NU trebuie sa cerseasca atentia parintilor, sa se simta vreodata abandonati sau sa fie prea stresati sau "robotei"; acest lucru ar putea fi un motiv pt. care copiii prefera sa manance toata ziua - unica lor placere fiind - sau sa stea inchis in casa la televizor sau la calculator, sa fie retras, inactiv, bolnavicios. Copiii TREBUIE IUBITI NECONDITIONAT( diferit de rasfat! ) ca sa se dezvolte armonios, sanatos. Starea emotionala este strans legata de dezvoltarea psiho-motorie a copilului.




Fosta membra 9am.ro

115 mesaje
Membru din: 10/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 16:07

Eu zic ca parintii sunt responsabili de sanatatea copiilor lor chiar dinaintea conceperii copiilor ....si asta incepind cu stilul lor de viata de tineri de cind au control total asupra vietii personale,modul de a-si organiza viata...felul ,tipul cit si cantitatea de hrana pe care o maninca pe parcursul vietii pina cind ajung sa fie parinti,dupa aceea mai conteaza si viciile care de asemeni influenteaza intr-un mod negativ sanatatea si dezvoltatrea de mai tirziu a copiilor ,noptile piedute aiurea in perioadele tineretii,lipsa efortului fizic.....e.t.c si toate aceste stiluri de viata isi pot transmite amprenta genetica asupra copiilor inca din generatiile anteriore bunicilor sau strabunicilor.....deci! totul are la baza activitatea fiecaruia care odata cu timpul incet si sigur va hotari felul cum vor arata si cit de sanatosi vor fi viitoarele generatii ...Multi parinti se pot insela ff usor la inceput crezind ca dupa o simpla evaluare vizuala asupra copilului sau nou nascut (care arata ca toti ceilalti) vor cred ca este sanatos si se va dezvolta normal ...DAR nu este asa! si dupa ce realizeaza ca de fapt copilul are o predispozitie la obezitate incep sa-l sufoce cu exercitiile fizice sau cure de slabire sau mese ff restrictionate,regimuri...etc si vad ca tot de geaba ,pe cind unii copii (fff rari in ziua de azi) maninca dupa pofta inimii sau chiar mult si nu se ingrasa ..oare care-i motivul??...vati interebat vreodata?...sfatul meu ar fi;-uitativa la voi insiva studiativa fizionomia personala cit si pe cea a parintilor vostrii si nu numai ...chiar si pe a bunicilor si veti vedea cu siguranta adevarul ....


zgirboc_18

72 mesaje
Membru din: 12/12/2008
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 18:05

totusi eu vreau sa ii linistesc pe cei care au copii obezi pt ca vor implini 12 ani si se vor apuca de fumat .
fumat care o sa le taie pofta de mancare. si cand vine vb de vitamine va asigur ca tigarile contin vitamine t, b, si c


Fosta membra 9am.ro

115 mesaje
Membru din: 10/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Aprilie 2009, ora 16:25

De la: zgirboc_18, la data 2009-04-16 18:05:45totusi eu vreau sa ii linistesc pe cei care au copii obezi pt ca vor implini 12 ani si se vor apuca de fumat .
fumat care o sa le taie pofta de mancare. si cand vine vb de vitamine va asigur ca tigarile contin vitamine t, b, si c


Fosta membra 9am.ro

115 mesaje
Membru din: 10/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Aprilie 2009, ora 16:36

Dragelor mamici !.. cred ca n-ar trebuii sa va ingrijoreze obezitatea copiilor vostri ,nu de alta dar se cam poarta ,se spune ca este ''trendy'' si mie la un momentdat mi-a reprosat o prietena ca la 1.80/80kg sunt cam slabanog asa ca ...cu toate suncile inainte!...ca doar traim in era unturii ,nu-i asa?


Fosta membra 9am.ro

28 mesaje
Membru din: 10/08/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 August 2009, ora 16:31

calea de mijloc este calea imparateasca. cu moderatie putem gusta din toate. sigur ca tot ce este toxic si chimic este si gustos; altfel cine le-ar mai cumpara?
nivelul de educatie al parintilor, comoditatea, acestea sunt cauzele care duc la problemele de greutate si sanatate ale copiilor. toata lumea stie ca nu e o placere sa faci sandvich-uri cu ochii carpiti dimineata, si totusi pentru cine are copii si ei sun cap de tabel pe lista de prioritati, presteaza.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 August 2009, ora 04:10

Ciinii sint de vina...au devenit cam lenesi si nu-i mai fugaresc pe copii. Mai ales pe cei mici si cu mintea plecata cu sorcova. si se ingrasa saracutii de ei...de viata sedentara.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
zgirboc_18

72 mesaje
Membru din: 12/12/2008
Postat pe: 20 August 2009, ora 11:17

De la: nastasemihail, la data 2009-08-17 04:10:22Ciinii sint de vina...au devenit cam lenesi si nu-i mai fugaresc pe copii. Mai ales pe cei mici si cu mintea plecata cu sorcova. si se ingrasa saracutii de ei...de viata sedentara.


si daca ma gandesc mai bine cine a vrut sa ii extermine pe toti? basescu asa ca nu il mai votati el va imbolnaveste copii.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 August 2009, ora 15:13

Cateii sint de vina. basescu e victima in razboiul cateilor.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
zgirboc_18

72 mesaje
Membru din: 12/12/2008
Postat pe: 21 August 2009, ora 09:01

De la: nastasemihail, la data 2009-08-20 15:13:25Cateii sint de vina. basescu e victima in razboiul cateilor.


in orice caz nu il mai votati, sa fie victima pana la capat.


9am22829

3 mesaje
Membru din: 10/04/2009
Postat pe: 17 Octombrie 2009, ora 15:01

Parintii sunt VINOVATII.


catel

32 mesaje
Membru din: 5/07/2009
Postat pe: 17 Octombrie 2009, ora 21:32

asa in mare am citit ce scrieti pe aici. dupa 3 pagini nu ati reusit sa ajungeti la niste rezultate. ca toti romanii ati inceput si : dai instg si in dreapta cine-i vinovat. oameni normalisunteti? chiar ne intereseaza acum CINE-I VINOVATUL sau ne spunem rapid PARERILE CE SE POATE FACE pt SANATATEA NOASTRA SI A COPIILOR NOSTRI !!!

MA DOARE MINTEA CAND VAD CA SCRIETI :
"mamele sunt de vina", poi ce femeia a facut copilul ala in laborator? poi si ce daca ea nu-si da interesul, sau nu o duce mintea, noi ca barbati trebuie sa fim dobitoci si sa nu avem grija de copil sa fie hranit SANATOS ? da oare noi barbatii observam ca majoritatea mamelor din prea mare grija pt copilul nostru nu-si dau seama ca il INDOAPA. majoritatea mamelor vad ca copilul este sanatos atunci cand este rotund.

altele au inceput sa-si faca reclama, mai aveau un pic si ....

no da in sfarsit, io zic sa venim fiecare cu ceva ideii de a MANCA SANATOS, nu sa palavragim.


catel

32 mesaje
Membru din: 5/07/2009
Postat pe: 17 Octombrie 2009, ora 21:50

in legatura cu copii cum ii inveti sa manance cam asa cresc.
*daca nu ii lasi nici macar sa stie gustul zaharului atunci o sa creasca fara el mult timp.
*daca nu ii dai tot felul de produse cu reclama si chimicale tot asa.
*nu-i dai cicolata numai fff rar si atunci sa fie alba o sa fie ok.
* in loc de tedi si alte sucuri ii storci tot felul de fructe ii super.
*folosesti treptat, putin cate putin mierea de albina (dupa varsta de un an) si pe urma cu polenul de albine, o sa vezi rezultatele.

stiu este f. greu sa-ti planga copilul ca vrea ceva si tu sa nu-i dai, dar avetmde ales plange el 3-5 min sau plangem noi mai tarziu pe la spitale, sau chiar o viata. stiu cea mai grea pb este cea a banilor si a timpului, costa intradevar morcovii, portocalele si lamaia pt a fi stoarse sa bea un suc natural. cere timp sa-i faci acasa iaurtul si binenteles ca face mutre daca mamica i-a dat o lingurita de danone.

cateodata iti vine sa renunti la ceasta lupta dusa intre parinte si copil. nu mai ai nervi, oboseala isi spune cuvantul el, ala mic atat asteapta, sa clachezi odata, pe urma ... lacrimi de crocodili si ... al lui esti.

va spun, merita nervi distrusi coborand la mintea celor mici. in momentul cand il vezi cu creste si cum trece de bine pe langa boli, iti creste inima. cand merege la gradinita si incep bolile el trece mult mai usor prin ele. binenteles difera de la copil la copil.

vreau sa aud si parerile voastre si sa ne ocupam si de noi, pt ca daca noi nu suntem sanatosi nu o sa aducem acel venit de care este nevoie in fiecare casa. binenteles toti suntem de acord ca sa fim noi bolnavi decat copilul nostru.


Fosta membra 9am.ro

1086 mesaje
Membru din: 7/07/2009
Postat pe: 18 Octombrie 2009, ora 11:16

De la: nastasemihail, la data 2009-02-23 15:01:18Eu unul vad atit de putini copii la joaca pe afara ca am impresia ca nu mai exista. Asta e principala cauza, dezechilibrul mare intre statul in casa, in principal la calculator si joaca pe afara. Copii trebuie stimulati la activitati fizice, nu obligati ca astia se stie, fac pe dos daca ii obligi, daca nu pe fata, pe ascuns.
Mai multe fructe, ca legumele merg greu la ei si se mai rezolva.
Cind ai un copil supraponderal nu-l mai ademenesti cu mincare hipercalorica, ci cu fructe.




coerct.
chiar am observat si eu la mine in curte. cand eram mica, gemea curtea blocului de copii, eram cu zecile, alergam, jucam fotbal si tot felul de alte jocuri care presupuneau mai ales miscare. acum, de cate ori trec prin curte, am senzatia ca e parasita. ici colo vezi din cand in cand 2-3 copii, care vorbesc despre ultimele performante atinse la jocurile pe calculator. nici nu as vrea sa imi imaginez copilaria in ziua de azi. cand eram mica nu imi puteam imagina ziua fara sa ies cu vecinii sa ma joc - era o adevarata tragedie cand ploua si nu ma lasau parintii afara...

acum sant obisnuiti de mici sa stea in casa, isi strica ochii la calculator, mananca numai prostii....

da, parintii sant de vina. am prieteni de familie sau chiar in familie cazuri de copiii de 1-2 ani tinuti numai cu cereale cumparate de la magazin cu arome de te doare nasul sa le mirosi, mancaruri ptr copii pline de E-uri. in loc de lapte, legume gatite sau fructe, ei mananca numai mancare la cutine cumparata din selgros.


Fosta membra 9am.ro

1086 mesaje
Membru din: 7/07/2009
Postat pe: 18 Octombrie 2009, ora 11:17

scuzati greselile de scriere, ma grabeam


Fosta membra 9am.ro

1086 mesaje
Membru din: 7/07/2009
Postat pe: 18 Octombrie 2009, ora 11:18

De la: Terente27, la data 2009-04-17 16:36:48Dragelor mamici !.. cred ca n-ar trebuii sa va ingrijoreze obezitatea copiilor vostri ,nu de alta dar se cam poarta ,se spune ca este ''trendy'' si mie la un momentdat mi-a reprosat o prietena ca la 1.80/80kg sunt cam slabanog asa ca ...cu toate suncile inainte!...ca doar traim in era unturii ,nu-i asa?


"era unturii"


Fosta membra 9am.ro

1086 mesaje
Membru din: 7/07/2009
Postat pe: 18 Octombrie 2009, ora 11:22

catel, sant de acord cu tine, dar te rog nu mai insulta. fiecare are dreptul la o parere, iar titlul topicului era foarte clar: se cauta vinovati. deci lumea a raspuns la intrebare....
acuma ca am stabilit cine e de vina, intr-adevar, am putea sa vedem si niste sfaturi...desi e cam clar ce se va raspunde si la asta....pe scurt, fructe, legume, miscare, fara mancare conservata, cu adaosuri, fara sucuri de magazin.....


catel

32 mesaje
Membru din: 5/07/2009
Postat pe: 18 Octombrie 2009, ora 14:26

ok. mi-am cam iesit din fire.IMI CER SCUZE TUTUROR.
iar privind la subiect, ... hai priveste la toate. sunt asa facute sa se discute la subiecte haotic, fara a se ajunge undeva. nu inseamna ca daca cineva pune niste subiecte aici, il si duce ... no iar era sa jignesc. de ce nu incercam sa rezolvam unele pb, ci doar sa aratam de unde vin?


vali_sand

6 mesaje
Membru din: 2/02/2009
Postat pe: 28 Octombrie 2009, ora 11:56

perfect de acord cu catel,dar il contrazic un pic in problema banilor...dupa parerea mea e mai ieftina o mancare sanatoasa decat un meniu fast food sau ceva congelat preparat final la microunde...o supa de zarzavat o garnitura de legume la un gratar de pui sau de vita nu te costa prea mult...calculati cate legume sau fructe se pot cumpara cu banii care se dau pe hamburgheri pizza sau alte meniuri de acest gen....revenind la subiect cred ca parintii sunt vinovati pt greselile din alimentatia prescolarilor


Fosta membra 9am.ro

115 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Postat pe: 28 Octombrie 2009, ora 13:53

Nu acordam atentie la nimic !!
Nu avem responsabilitate deloc ! De ce ??
Fiecare cuplu trebuie sa stie ( ar trebuii ) ce si cum e daca vom avea copil ?!!
Ceea ce azi Nu prea se intampla>
Avem cunostiinte despre genetica , ce putem mostenii ?? NU
Avem cunostiinte despre terapia prin miscare - Kinetoterapie , Kineziologie Nu , chiar confundam cu Chinologia ( cu si despre caini).
Avem cunostiinte despre Nutritie , NU ,
De multe ori nicic cei care vorbesc si fac emisiuni deaspre acesta .
Reclamele peste tot despre alimentatia nesanataoasa ( Mc Donalds < cipsuri, uscaciuni, sarat de taoate formele, dulce de toate tipurile etc )
Fructe , Da cred ca singurul lucru care este si stim si cate ceva despre ei dar nu prea se consuma de catre copii.
Sucurile sunt catastrofale , dar le dam copiilor sa taca , sau ca prietenii si colegii to beau !!!
Prostia umana a destinului uman e si anemia si obezitatea la copii .

Dar ce sa facem , NU copilul merge la farmacie sa cumpere nici SUSETA sa distruga multe multe , la fel si cu ROTOBILUL, sa distruga mersul , coloana, etc !!
Tot noi adultii , parintii si chiar bunicii (mai stiau cate ceva despre a traii mai decent dar corect in viata de zi cu zi ) cumparam si denaturam tot !
Va doresc sanatate multa si Atentie la ceea ce facem macar de azi incolo .

ZP
Expert in cadrul Top Sanatate


9am068980

3 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Postat pe: 28 Octombrie 2009, ora 14:36

Ma bucur mult sa aud ca ai o dieta echilibrata si variata, dar de cele mai multe ori produsele fara zahar, sushi, brnza de capra si altele de genul asta sunt si mai scumpe. Ca urmare nu toata lumea isi permite sa includa in meniul lor astfel de produse. Cat despre pateul de soia, consider ca se poate recomanda numai daca este facut in casa, intrucat cel din comert este plin de e-uri.
Dar sunt de acord cu o dieta variata (legume, fructe, carne slaba, peste si lactate) in masura in care fiecare isi permite si le tolereaza (eu personal nu tolerez toate produsele lactate si unele fructe de exemplu).


9am068980

3 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Postat pe: 28 Octombrie 2009, ora 14:48

Ai dreptate. Pai cum sa nu fie anemici daca nu ies in aer liber sa se joace, sa faca un sport sau sa se plimbe? (depinde si de varsta) Pe langa alimentatie care lasa de dorit. Eu acum locuiesc in Italia si aici situatia este si mai critica. Intr-o regiune din Italia s-a facut un sondaj din care reiese ca 90% din copii sunt obezi!
Cu siguranta ca educatia primita in familie conteaza si ca de multe ori influenteaza reclamele de la tv si de pe net, dar eu sper ca macar generatia tinerilor si a tinerilor parinti sa aduca ceva mai mult echilibru si constientizarea ca o viata activa inca de mici fiind ajuta enorm atat pe plan fizic, psihic cat si social.


geo_man91

12 mesaje
Membru din: 15/12/2009
Postat pe: 21 Decembrie 2009, ora 14:42

CINE ESTE RESPONSABIL IN ROMANIA DACA PRODUSELE SUNT DE CALITATE ? PAI ACELE AUTORITATI AR TREBUI SA VEGHEZE ASUPRA CALITATI PRODUSELOR . DAR LA NOI AUTORITATILE PASEAZA RESPONSABILITATEA IN SEAMA CONSUMATORULUI . DAR EU MA INTREB SI INTREB OARE CATI CONSUMATORI CUNOSC CARE SUNT ACELE PRODUSE CAERE NU CONTIN EURI . TOATA ACEASTA INDIFERENTA A AUTORITATILOR NE OMOARA PE NOI . SI COPII SI POPULATIEA VA PLATI NEMERNICIEA ACESTOR BIROCRATI FARA CONSTIINTA .


luciannegru

2 mesaje
Membru din: 18/12/2009
Postat pe: 21 Decembrie 2009, ora 15:21

Ai dreptate respectul il inveti de la 0 la 7 ani daca odata tiai scapat copilul din ochi face ce vrea el si din tine si din altii daca vrei sa te mandresti cu copilul tau invatal sa se comporte bine in societate.Calea cea mai buna nu e strigatul,bataia sau mai stiu eu ce ci unicul mod e sa il faci sa inteleaga ca a face bine intotdeauna e un lucru frumos iar a se comporta e lucru rau oare de ce?? asta e ideea care tre sa io impui copilului tau cand lai facut sa inteleaga asta el va intelege de ce


Fosta membra 9am.ro

3030 mesaje
Membru din: 16/06/2009
Oras: Brasov

Postat pe: 21 Decembrie 2009, ora 19:11

Obezitatea la copiii prescolari apare din cauda alimentatiei nesanatoase bazata pe multe dulciuri , produse de patiserie.Anemia in special cea feripriva apare prin lipsa de fier din alimentatie .Fierul este mai frecvent in carne , ficat , spanac, oua .Lipsa acestora din alimentatie copii devin palizi, inapetenti .De vina sant parintii care nu-si alimenteaza corect copiii,sau ii neglijeaza si ii lasa sa se alimenteze singuri dupa bunul lor plac.


GINA
camelia_giurgiu

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Deva

Postat pe: 21 Decembrie 2009, ora 19:59



La 33 de ani, inaltime 1.68m si greutate 45kg- doamna este subponderala adicatelea, sub greutatea normala pentru varsta si inaltimea dansei.
Dupa cum bine spunea cineva, la aceasta inaltime greutatea ideala este intre 56.4 - 70.6 kg (si asta nu insemna ca se .........rostogoleste!!!).

Sunt calculatoare de indice de masa corporala pe internet, daca nu suntem in stare sa apreciem daca suntem prea grasi sau nu.

In cazul copiilor supraponderali vina este a parintilor, a ambilor parinti.
Nu trebuie sa excludem niciun tip de aliment din mesele lor. Important este felul in care alimentele sunt combinate, felul in care sunt gatite si dozate (nu-i punem unui copil mancare in farfuria de friptura.......plina ochi!).
Daca-i mai ducem , din cand in cand, si la Mac....nu-i un capat de lume.
Si apoi miscarea, in care putem sa-i antrenam chiar noi: plimbari cu rolele sau fara, fotbal, patinaj, inot ... Pana la urma si noua ne prinde bine.

Multa intelepciune si copii sanatosi!


9am142082

21 mesaje
Membru din: 25/09/2009
Postat pe: 21 Decembrie 2009, ora 20:45

Eu cred ca ar fi mai bine sa avem grija de copiii nostri, aducandu-ne aminte cum ne hraneam cand eram cat ei. Mama gatea fara adaosurii din plic- acelea pentru imbunatatirea gustului, animalele destinate sacrificarii erau crescute fara suplimente nutritive, iar carnea lor avea alt gust decat cel de acum - si orice prafuri minunate ai adauga, tot nu obtii gustul stiut din copilarie. Laptele era cum era, dulciuri mai rarut, fructe din piata, adica de la livada cui le vindea- si le crestea fara chimicale. Cine mai gateste in felul asta ? Aaaa, si sa nu uit, prajiturile, dulciurile erau facute in casa, fara atatea suplinemte pentru imbunatatirea aspectuluisi gustului ! Si ce placinte ! Ce prajituri, ce torturi mancam ! Ce cozonaci luciosi, dolofani si gustosi !
Poate ar trebui sa acordam atentie alimentatiei bio, sa renuntam la obiceiul banilor de buzunar in locul feliilor de paine cu ... ceva... Sa iesim noi insine cu copiii la bulgareala si la schi, la plimbare sau la tenis, sau unde vreti voi, dar sa iesim - chiar daca avem senzatia ca suntem rupti si storsi... Si poate ca va determinati si prietenii sa faca la fel.
asta e parerea unei foste educatoare, care a vazut ce aduc in gentuta prescolarii si stie din povestirile lor ce fac in restul zilei, in familie - atentie ! copiii spun aproape tot ce vad sau aud in propriile case ! cadrele didactice care lucreaza cu ei afla multe lucruri interesante despre familiile din care provin, fara a le cere in mod evident asta .


Fosta membra 9am.ro

3030 mesaje
Membru din: 16/06/2009
Oras: Brasov

Postat pe: 22 Decembrie 2009, ora 20:12

Alimentatia nesanatoasa si cei ce o aplica .


GINA
Fosta membra 9am.ro

3915 mesaje
Membru din: 13/01/2010
Postat pe: 18 Ianuarie 2010, ora 14:44

O cauza a obezitatii la copii este lipsa sportului a miscarii.In copilaria noastra mergeam la un club scolar unde practicam diverse sporturi dupa cum doream sau cum eram indrumati de parinti si de scoala. Apoi mai erau si jocrile copilariei care presupuneau multa miscare, voiosie.Astazi de la cei mai mici pana la cei mari prefera jocurile pe calculator.Sa nu mai spun de plimbari cu bicicleta cand pedalam la intrecere Azi, se intrec in cel mai cool telefon , scouter si mai stiu eu ce. Apoi alimentatia nesanatoasa. In pauzele de la scoala si gradinita , cati copii mai scot din ghiozdanel gustarea pregatita de mama din alimente proaspete si sanatoase? Nu mai e trendy..Copii prefera porcariile cumparate de la chiosc pentru ca asa au toti, pentru ca sunt frumos impachetate , li se face multa reclama si nu in ultimul rand e mult mai comod pentru parinti sa lasi cativa banuti de dimineata pe coltul mesei decat sa te trezesti mai devreme pentru a pregati ceva proaspat si sanatos. Mai e si exemplul personal... dar suficient.

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cine e de vina ca prescolarii din romania sunt in marea majoritate obezi si anemici?
Mergi la: