back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cu bacsis sau fara?

 


 
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
nicicandva

28 mesaje
Membru din: 9/07/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Octombrie 2008, ora 13:22

Tu lasi bacsis cand mergi la restaurant sau la coafor? chiar daca servirea a fost execrabila iar tunsoarea nu e tocmai pe placul tau? credeti ca ar trebui implementata vreo lege in acest sens?


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Octombrie 2008, ora 19:48

nu las bacsisuri ...decat in situatii rare...si nu fac asta pt ca sunt zgarcita...ci pt ca nu sunt de acord cu acest sistem.


zozima2002

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Octombrie 2008, ora 15:35

eu las de obicei.de exemplu cand merg la coafor las cam 3-5ron si daca e undeva la un restaurant incerc sa respect regula de 10 %. cred ca e ok asa. am vazut in alte tari bascisul intra pe nota de plata.e o raspalta pt cel care iti presteaza serviciul respectiv.si sincer, in unele domenii cei care lucereaza au un salariu mizer si ceea ce le lasam noi mai compenseaza un pic.


bogdanc86

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Octombrie 2008, ora 08:18

Buna.
Am lucrat mult timp in comert.Pot zice ca majoritatea nu lasa,se uita la pret,calculeaza ei adaosuri.Dar totul depinde de tine ca si prezentare ca si stil de a servi.
Acum sunt mai des in situatia de client.Daca servirea e ok,omul este prezentabil,da,las ciubuc.Cu un leu,doi poti ajuta un ospatar sa isi ia masina.Sau nu stiati? :))
Acum referitor la sistemul din tari straine cu cei 10%,da,il practic,dar doar la restaurant.In baruri,cluburi..mai putin...ca vad ca la noi in oras cel putin se practica plata pe loc,nicidecum Total pe masa.

Per all/ cu Bacsis


minutemaid

88 mesaje
Membru din: 18/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Octombrie 2008, ora 09:35

Prin strainatatzuri nu prea se lasa bacsisuri decat pe la restaurante...
Eu obisnuita cu sistemul romanesc, la inceput am vrut sa las restul (cativa centi...) casierei unui magazin alimentar.... ups.... Casiera m-a privit mirata, nu intelegea ce vreau sa fac... si bineinteles nu a acceptat (m-a mai luat si drept... sa nu zic ce...!!!.).
In sfarsit ,in Romania asa e sistemul. Se da bacsis orisicui... asa se face treaba acolo.


obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Octombrie 2008, ora 21:00

Intradevar in romania se practica aceasta regula sa lasi bacsis, si afara sunt foarte rare aceste cazuri nu se accepta nici macar un cent, am fost oprit de multe ori sa iau tot restul chiar daca era vorba de 1 sau 2 centi, ba mai mult odata cand eram cu copilul la cumparaturi in supermaket am uitat portofelul la casa va rog sa ma credeti ca a venit dupa mine casiera cu portofelul si mi la returnat ( oare in romania este posibil asa ceva )Cand eram in tara am avut un mica afacere si va rog sa ma credeti ca nici odata nu am acceptat sa nu ia restul cand incercau sa-l lase acolo ma simteam jicnit, ceva de genul ia si tu ma amaratule, sau parca vroiau sa te cumpere de aia nu am fost de acord. In strainatate am vazut alta metoda totul este la vedere pe bonul fiscal apare o rubrica (exemplu ospatari 15%, hartia care este pusa pe masa 1 euro, absolut tot)
adica din totalul bonului 15% este partea lui am dat un exemplu cu acest procent,el variaza in functie de restaurant, daca vrei sa lasi tu separat de nota nu este nici o problema dar nu accepta toti sa lasi in plus. Iar tot ce este in plus fata de nota de plata se depune intr-o pusculita care se afla pe bar cu denumirea de BOTA iar la sfarsit de saptamana se imparte in mod egal la tot personalul bucatar, ajutor, femeie de servici absolut toti primesc parte nu ca in tara cand se merge inchis fiecare cu aia a masii. Cum se practica aici regula bacsisului e o chestie buna, asa ca daca ar fi la fel si in tara nu ar fi o problema, mie poate mi-a placut mancarea dar nu imi place fata ospatarului.
Eu unul in tara nu as da bacsis ca nu se merita la cat unfla ei nota de plata .


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
minutemaid

88 mesaje
Membru din: 18/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Octombrie 2008, ora 00:48

@obliografic

(sorry ,stiu ca sunt off topic)

Imi place mult avatarul tau!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Sa nu il schimbi!!!!

E super!


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 22 Octombrie 2008, ora 18:51

obliografic... ma dezamagesti cu ce ai scris. minti... in o oarecare masura...! cine nu primeste? in strainatate? eu am lucrat ani in romania... si acum muncesc in Anglia. mereu am lucrat dupa bar . asta mi`a placut. pana nu esti acolo nu ai sa iintelegi ce inseamna ciubucul. sunt atat de nervos incat imi vine sa te jignesc. :)) pe un salariu de 700 de lei... accepta tu sa muncesti 18 ore intr-o zi. si sa ai pretentia sa iti zambeasca dupa 17 ore. majoritatea sunt lipsiti de profesionalism... si da... nu merita. insa nu generaliza...! si eu sunt client de multe ori. las mereu... dac merita. daca imi place servirea... cu totul...! si Da... las un 5% si pt zambet...! Bafta!
p.s. e drept ca in ANglia nu se prea lasa ciubuc... mai ales in baruri... insa nu am vazut inca pe nimeni sa refuze...! Hai sa nu fim atat de naivi. mananci calule ovaz? :) plus... exemplul cu portofelul e . ... ce are returnatul portofelului cu ciubucul? :P have fun!


obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Octombrie 2008, ora 22:22

razvan
daca urmaresti atent m-am referit la magazin sau supermarket ca nu primesc nimic, au mai afirmat si altii pe forum acest lucru, la restaurant te rog sa citesti atent si modul in care se imparte spaga . Chestia cu portofelul am vrut sa dau exemplu cat de corecti sunt , vrei sa ma crezi e bine nu asta e problema ta, eu sincer iti spun ca sunt mult mai corecti fata de noi ori cum nu era suma mare in portofel ( poate de asta oare nu lau oprit zic si eu , gestul lor ma mirat) , iar daca ai afirmat ca ai fost in Anglia cred ca lucrul asta lai observat si tu.
Nu stiu cu ce te-ai ocupat in tara dar eu stiu prea multe si de aia nu prea las spaga sau deloc. Asta in momentul actual.


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 26 Octombrie 2008, ora 19:08

'''''''''E , la moda, sa dai bacsis! Eu, nu dau bacsis, niciodata! Sunt platiti pt, ceea ce fac, asa ca,,,, sa auzim de bine!!


umblataprinlume

72 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 27 Octombrie 2008, ora 14:48

CHINA! Am trait cativa ani in China si in afara de multe lucruri pozitive, ceea ce mi-a placut foarte mult este ca, nicaieri nu se da si nu se asteapta bacsis!
Iti aduce restul pana la ultimul ban si daca insisti sa lasi bacsis bineanteles ca ase bucura, dar daca nu, nimen nu se uita cu ochi urati la tine...
Bacsisul este un still American si bineanteles Romanaesc. Eram la un restaurant in Montreal / Canada si rotunjind suma la cina am lasat doar cam 8% bacsis. Ospatarul a venit inapoi si ne-a spus ca nu este suficient, bacsisul este obligatoriu de 15%, desi mancarea si servirea nu a prea fost cine stie ce...
In general in America se lasa (daca nu lasi ti se cere peste tot) 10 - 15 % in plus fata de nota de plata ceea ce mi s-a parut extrem de enervant! Nu am reusit sa pricep niciodata de ce nu se include acea "taxa" in pretul complect... ???


favorita nr.1
deea_on_line

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Octombrie 2008, ora 15:21

sunt d acord cu bacsis unde s merita,adik dak ospatarul s-a purtat frumos nu doar un zambet fals
problema cu fata chinuita a ospatarului care nu a primit bacsis s datoreaza faptului k salariu este f mic...angajatorul bazandu-se pe conceptul...salariu mic dar bacsisul mare
totusi dupa 12-14 ore d munk numai d zambete si dragalasenii nu-ti mai arde
spre exemplu fratele meu este barman/ospatar,a lucrat d noapte si azi dim la ora sapte dormea in fund p cuier imbracat si incaltat abia venise d la munk....c credeti ar mai putea sa zambeasca clientului sau ar merita bacsisul doar gandindu-te la munk p care o depun?.... apropo...f multi ospatari s bazeaza p faptul k bacsisul ii va ajunge de tigari si taxi pana aksa noaptea
asa...data viitoare luati si aceste aspecte in considerare si vedeti dak merita sau nu ospatarul d-voastra


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 27 Octombrie 2008, ora 17:19

pt obliografic: mesajul l-am scris cu zambetul pe buze (cel adresat tie).si eu am gasit un portofel la munca... bani... BIG TIME ... vreo 10 carti de credit... acte... etc. l-am predat la receptie.am semnat pt el... bla bla. asta a fost acum 2-3 saptamani. ieri a venit proprietarul dupa el... dar SURPRIZA... banii lipsesc! :)). am zis si eu numai asa. insa da. sunt mai corecti. e normal acest lucru. adica nu e normal ca suntem noi mai hoti (ca si natie ma refer) insa e adevarat. nu putem nega! si nu putem generaliza. Daca romanul este hot nu sunt toti. si daca romanul nu zambeste nu inseamna ca unii romani nu zambesc :P !
pt marygeo... nu prea am cuvinte. ma seaca de la cum scrii, la ce argumente aduci (zero).
pt umblataprinlume : nu sunt de acord cu "fortarea" ciubucului. dca vrei lasi daca nu ... nu. Nu trebuie sa fie o obligativitate. e ridicol ce se intampla la americani. daca esti multumit lasi daca nu .. nu!
pt obliografic 2 : am lucrat tot dupa bar.ca si ciubuc in Romania faceam mult mai mult. insa aveam 800 de lei salariu. In Anglia macar nu se bazeaza pe tips. Ai salariu decent.
Nu inteleg de ce e lumea asa revoltata.Este o optiune. Ca si postul la TV. :P Nu iti place... schimbi.
p.s. Obliografic... e chiar beton avatarul.:))


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 12:48

Oameni buni am si eu o problemaa lucreaza cineva pe un vas de croaziera sau a lucrat spuneti-mi si mie ceva despre cum este la interviu sau in general cateva intrebari care se pun ce trebuie sa vb orice plz


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 31 Octombrie 2008, ora 02:14

catalin84 ... Job Selection din Brasov... ar fi cea mai calificata agentie din tara. nu am lucrat pe vas ... deci nu te pot ajuta F MULT insa sora mea si toti prietenii mei au plecat prin aceasta agentie. Sper sa-ti iasa... si ai grija ce iti doresti cateodata! :)


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 31 Octombrie 2008, ora 02:16

cred ca urmeaza sa ai interviul? nu am fost foarte atent. nu stiu.,.. eu nu am plecat pe avs insa am plecat cu contract pe dincolo. interviul meu a fost 5 minute. ;)) nu e greu!
p.s. nu uita de cravata


broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Noiembrie 2008, ora 14:10

Las cel putin 10%. Pe vremea lui Ceausescu pe cand eram adolescenta, mi-au spus prietenii care locuiau "afara" ca asa se practica acolo si asa mi-a rams in cap. Probabil am inteles automat ca asa e civilizat. Ma refer la servicii ca: taxi, ospatar, spalat masina, coffe-shop. La manichiura, coafor, cosmetica mai aduagam la suma de pe bon cam pana in 50%. Mi se parea important sa apreciez relatia cu manichiurista, coafeza, cosmeticiana, etc. Acum nu stiu cum mai stau lucrurile in "styling". Nu mai merg de peste 15 ni incoace. Ma tund si ma aranjez singura.Mi-ar place, mi-am propus mereu dar renunt in favoarea altor lucruri.


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
DOC

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 26 Noiembrie 2008, ora 06:40

Sunteti f darnici. Dar la medic de ce nu lasati ? Dar la farmacie , de ce asteptati restul si la 5 bani ?:(


dorin29db

18 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 26 Noiembrie 2008, ora 22:40

DACA INTERVIUL ESTE IN LIMBA ENGLEZA SI NU O STAPINESTI BINE FOLOSESTE CUVINTE UZUALE SIMPLE NU INTRA IN AMANUNTE.NU VORBI NIMIC RAU DE FOSTUL LOC DE MUNCA,INCEARCA SA DEMONSTREZI CA ESTI BINE PREGATIT PROFESIONAL,DEMONSTREAZA ABILITATZILE TALE INDIVIDUALE,CE PASIUNI AI.CARE ESTE TZINTA TA ,ARATA CA ESTI FOARTE INTERESAT DE ACEST JOB,ARATA CA ESTI BINE INFORMAT DESPRE ACEASTA COMPANIE ,DEMONSTREAZA CA AI CULTURA GENERALA .SI UN CV BINE FACUT SI VEI AVEA SUCCES SI SA NU TE PIERZI IN FATZA LOR


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 1 Decembrie 2008, ora 17:40

Indiscutabil fara . Bacsisul este una dintre cele mai oribile mosteniri turcesti . Este o masura a caracterului coruptibil al romanului .


Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 1 Decembrie 2008, ora 18:28

bacsisul il dai daca ti-a placut cum ai fost servit apoi in opinia mi-a este o carte de vizita daca nu ai fost bine servit ai dai omului un banut acolo sa stie ca putea primi mai mult daca te servea mai bine sincer este si un mod de a injosi un om ce nu te-a servit cu respect bacsisul lasa loc de buna ziua si de facilitatea unui lucru facut mai din timp (mai repede mai prioritar) am lucrat si lucrez in comert nu sant de acord cu bacsis-ul mic cand am prestat o activitate peste atributiile ce imi reveneau cred insa ca uneori nu este firesc sa dai (mai ales cand chear iti cere )


iulidan2

156 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 12:06

Totalmente de acord cu dl. Rotaru.


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 14:28

sunt in Romania acum... si las tips mai mult (proportional) decat las in Anglia si Italia. Nu e stilul lor si cred ca trebuie sa te conformezi cu tara in care esti. trebuie sa respecti tara si cultura tarii in care locuiesti. daca nu lais in Anglia, Franta, Spania, Italia... nimeni nu se uit urat la tine. Insa ciudat... se lasa mai mult in tarile din est. Nu punem America... unde face parte din cultura lor.

Repet... nu ma deranjeaza 10% pt un serviciu bun sau 15% pt un serviciu foarte bun. Insa astept fiecare moneda pt un serviciu jalnic. Ospatarul sau barmanul trebuie rasplatit pe masura servicului.... in special in Romania unde angajatul trieste mai mult de pe spatele tipsului decat din salariu.

Numai bine!


cat_ola

17 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 14:43

:)
Eu folosesc bacsisul in loc de cuvinte ... Stiu ca intr-un cuplu EL decide cat sa lase, dar avand in vedere ca la noi banii sunt in comun, decidem amandoi - si in ultima perioada el ma intreaba "Atat ajunge?", si eu spun mai mult sau mai putin. Drept e ca nu sunt batuta in cap - adica o singura data am zis "nu ii lasam nimic!", si asta datorita faptului ca a fost un serviciu de care eu nu am fost mulltumita - adica nici macar nu auzeam ce spunea omul ala - si era ditamai galicanul, mare si bine facut! Nu se poate asa ceva ... A, si am mai stat si cu o farfurie goala pe masa (comandat de noi, nu zic nu). As fi inteles daca era plina terasa, daca avea multi clienti ... No, o scapare, nu a observat farfuria ... Are prea multi clienti, e si el om, saracu' ... Toate astea sunt scuze acceptabile, daca se poate spune asa, cand vad ca e plin. Dar cand eram noi si Cucu' pe zona ospatarului ... Sa imi fie cu iertare, da' nu am lasat nik! Voi ati fi lasat?

In rest ... Daca imi place serviciul, las cu placere. Uitati ex: "nu avem ciocolata calda, dar il rog pe barman sa faca un amestec de topping de ciocolata cu lapte - e asemanator!" - pai cum sa nu ii lasi ?! Ii lasi, macar pentru ca a incercat sa te multumeasca!


cat_ola

17 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 14:45

A, si sa nu fiu criticata ... Am lucrat si ca ospatarita in restaurant, si chelnerita in bar - deci stiu cu ce se "mananca" amandoua meseriile. Si am mai lucrat si ca vanzatoare in magazin. Toate aceste job-uri le-am avut in Romania.


danghemes

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 15:18

Buna ziua,

Cred ca e prima datã când scriu pe aici.
Exista ca si in orice lucru niste reguli vis+s+vis de bacºiº.La noi îi zice aºa. In lumea civilizatã îi zice tips. Orientul batã-l vina.Si tot in lumea civilizatã e pâna in 10% din nota.La restaurant, în cazul în care ai fost mulþumit de servicii. În rest la ei nu se prea practicã.

www.danghemes.blogspot.com


mihaelalstr

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ramnicu Valcea

Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 16:42

Lucrez de mai multi ani in Germania si va spun ca spre deosebire de Romania , unde inca mai functioneaza teoria " Clientul nostru , stapanul nostru "; aici e valabila teoria :" Clientul nostru , oaspetele nostru " . Daca acasa clientii ii umilesc pe ospatari considerandu-i slugi , servitori , in occident gastronomia e la loc de cinste , pt ca aici exista cultul muncii , intr-adevar. Nu e nicio rusine sa primesti bacsis , ba inca ospatarii se mandresc cu ciubucul primit deoarece in functie de consistenta ciubucului clientul isi arata multumirea si consideratia pentru serviciul prestat. Clientul nu e obligat sa lase bacsis , ca in unele restaurante din Anglia , de exemplu , cu toate acestea pot numara pe degete clientii care nu mi-au lasat . Ciubucul nu e confundat niciodata cu salariul , dupa cum procedeaza majoritatea patronilor din Romania , care dau salarii mizere pe considerent ca angajatii primesc oricum ciubuc , obligandu-i in felul acesta pe ospatari sa fure de la clienti ca sa traiasca. Ciubucul il primesti daca stii sa fii amabil , constiincios , promt , etc . Clientii , la randul lor , trebuie sa fie educati . Un client care frecventeaza des un local public stie sa se poarte si sa fie respectuos. Un mujic , care intra intr-un restaurant o data la cinci ani , se cunoaste de la o posta . Sunt perfect de acord cu absolut tot ce a declarat Razvan.


mihaelalstr

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ramnicu Valcea

Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 16:42

Lucrez de mai multi ani in Germania si va spun ca spre deosebire de Romania , unde inca mai functioneaza teoria " Clientul nostru , stapanul nostru "; aici e valabila teoria :" Clientul nostru , oaspetele nostru " . Daca acasa clientii ii umilesc pe ospatari considerandu-i slugi , servitori , in occident gastronomia e la loc de cinste , pt ca aici exista cultul muncii , intr-adevar. Nu e nicio rusine sa primesti bacsis , ba inca ospatarii se mandresc cu ciubucul primit deoarece in functie de consistenta ciubucului clientul isi arata multumirea si consideratia pentru serviciul prestat. Clientul nu e obligat sa lase bacsis , ca in unele restaurante din Anglia , de exemplu , cu toate acestea pot numara pe degete clientii care nu mi-au lasat . Ciubucul nu e confundat niciodata cu salariul , dupa cum procedeaza majoritatea patronilor din Romania , care dau salarii mizere pe considerent ca angajatii primesc oricum ciubuc , obligandu-i in felul acesta pe ospatari sa fure de la clienti ca sa traiasca. Ciubucul il primesti daca stii sa fii amabil , constiincios , promt , etc . Clientii , la randul lor , trebuie sa fie educati . Un client care frecventeaza des un local public stie sa se poarte si sa fie respectuos. Un mujic , care intra intr-un restaurant o data la cinci ani , se cunoaste de la o posta . Sunt perfect de acord cu absolut tot ce a declarat Razvan.


banceanuvasile

105 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 18:27

De la: mariaoprea75, la data 2008-10-16 19:48:18nu las bacsisuri ...decat in situatii rare...si nu fac asta pt ca sunt zgarcita...ci pt ca nu sunt de acord cu acest sistem.

NU CONSIDER NECESAR SI UTIL BACSISUL . ESTE O APUCATURA TOTAL UMILITOARE PENTRU AMBELE PARTI SI DENOTA GRADUL DE LIPSA DE DEMNITATE CIVICA, PROFESIONALA ETC. NU POT SA INCURAJEZ ASTFEL DE LICHELISM SI INAPOIERE.VREAU SA RESPECT SI SA FIU RESPECTAT.


Fosta membra 9am.ro

391 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 19:01

De la: parvulescu_dan, la data 2008-11-26 06:40:23Sunteti f darnici. Dar la medic de ce nu lasati ? Dar la farmacie , de ce asteptati restul si la 5 bani ?:(


Ba tocmai medicului obisnuiam sa-i dau!
Acuma, chiar de vre-o doua saptamani mai exact, NU MAI LAS decat pentru SERVICII PERFECTE in locuri prost platite, sau altfel spus ACOLO UNDE CONSIDER CA SE MERITA MULT MAI MULT :)

Am folosit serviciile unor Saloane foarte mari (!), servicii FOARTE PROASTE - nici bacsis n-au vazut, nici pe acolo n-am mai dat.
La o cafenea, un restaurant si manecuristei mele (la care merg de ANI de zile) TOTDEAUNA le las bacsis!

In rest, Preturi Mari si Servicii MICI (!!!) - de ce as mai lasa si bacsis?????
La alimentara, NU lasam nici pe vremea comunistilor - Ha, ha, ha - trebuia sa fi cel mai mare dobitoc sa faci asa ceva, cand vanzatorii din alimentare erau grasi ca porcii, si erau printre putinii cetateni ai Republicii Socialiste Romania care aveau (cel putin) o masina Dacia!

Si fie vorba intre noi, astazi cel mai ieftin ''spalat de par'' la un salon cosmetic este PESTE 200.000 Lei (20 RON), si de obicei (daca n-ai grija sa le atentionezi) folosesc si un sampon pentru par gras, astfel incat a doua zi ai parul ca si cum nu ti l-ai fi spalat de vre-o doua saptamani - DE CE SA LE MAI DAI SI BACSIS???
Te-ai coafat? Cat te tine coafura, si cat esti de multumita de ea? Hai sa recunoastem, ca de cele mai multe ori lasam bacsis 'de jena', ca deh, poate mai avem nevoie si alta data de serviciile persoanei respective ...

Dar atata timp cat NU isi face treaba bine (in mai putin de 24 ore oja a sarit pt. ca nu-i bine data PESTE varful unghiei, sau unghia s-a si agatat, sau chiar rupt, pt. ca nu a fost bine pilita) ... de ce sa ma mai duc la aceeas lucratoare? Centre sunt PE TOATE DRUMURILE.

Ei DA! cum spuneam dau acolo unde sunt super multumita si ma mai duc si altat data


Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului cu bacsis sau fara?
Mergi la: