back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cu bacsis sau fara?

 


 
Pagini: << 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

391 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 19:16

Mi s-a intamplat la Sanador, pentru analize, sa am impresia ca ar astepta ceva si nu inteleg de ce? La preturile care sunt acuma la absolut orice: mancare, o cafea la o cafenea, MEDICAMENTE (exorbitante preturi !), analize medicale si servicii medicale in general .... MACAR DE AS DESCOPERII ACEL MEDIC CARE SA FIE ... eheeeee CUM ERAU CANDVA ...Acuma tot ce stiu medicii este sa prescrie o reteta, si nici pe aceea spre binele tau!!!!!

Salvarea cand am chemat-o pt. un copil de 1 an si 2 luni, la miez de noapte, cu temperatura de 39,9 C dupa ce-i dadusem paracetamol si supozitor Novocalmin, si tot nu-i scazuse temperatura - ma gandeam ingrozita daca mai poate inca sa urce temperatura peste noapte, la cat? peste 40C?, ce m-as fi facut? - doctorii de pe salvare au ras de mine ''Nu vedeti Doamna ca baietelul este vesel si activ?'' - iar el ardea ca un cuptor si era ROSU precum merele in obraji ...



Acestea sunt serviciile noastre ... Hai, mai dati-le si bacsisuri ca de aceea ne trateaza asa cum ne trateaza!

Romanul chiar arunca cu banul! Suntem MULT PREA DARNICI !!!

si





Asa-i?


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 9 Decembrie 2008, ora 14:19

mihaelalstr asa e. perfecta dreptate. si in Anglia se lasa la restaurante.. de cele mai mutle ori si la bar omul nu lasa dar iti cumpara o bautura. ceea ce iarasi arata aprecierea serviciului tau si conversatiei de multe ori. ideea nu este sa te imbogatesti.. sa-ti dea bani si bani...! ideea este sa iti arate ca esti bun. daca nu imi lasa nimic la o masa sunt ori impotriva tipsului si nu-s umblati prin lume... ori serviciul meu fost jalnic.(dau un exemplu)
faptul ca nu primesti tips... ar trebui sa te puna pe ganduri.
Pana la urma e o problema ce tine de cultura. Si nu e indicat sa dai tips in Asia cel putin dupa spusele prietenilor mei. Depindede zona si in general daa esti un bun turist... trebuie sa respecti regulile si legile de acolo (scrise si nescrise).
Cand am fost in Paris... 10% era inclus pe nota de plata. In toate restaurantele. la fel e si in Londra in multe restaurante dar nu in toate.
de Americani nici nu mai vorbim... ei lasa de obicei 1 dolar la bautura. ;) Numai bine!


MAMITZA

119 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Decembrie 2008, ora 21:48

BUNA SEARA, TUTUROR ! NU STIU CUM ESTE IN ALTE TARI, NU STIU CE FILOZOFIE DE VIATA AU EI, DAR NOI, ROMANII, SI PENTRU A VENI PE LUME, CINEVA A DAT UN BACSIS : LA MEDIC, LA MOASA,LA ASISTENTE ... CIUDAT ESTE UN LUCRU: NIMENI NU REFUZA BACSISUL, NICI CHIAR FUNCTIONARII DE LA BANCA, RECUNOSCUT FIIND CA ACESTIA SUNT CEL MAI BINE PLATITI SALARIATI ! LA COAFOR, DESI CENTRUL RESPECTIV ESTE PARCITULAR, DACA NU LASI CCA. 25 LA SUTA DIN COSTUL PRESTATIEI, NU AR FI BINE SA MAI TRECI PE ACOLO ...LA UN SALON DE COSMETICA VETERINARA MERGI PREGATIT PENTRU ....ORICE SUMA . ASTA TOAMNA, AM FOST CU COKERASUL MEU: TUNS, SPALAT, TOALETARE ...130 RON, DAR DE LA 150 NU AM PRIMIT RESTUL, CA SI CUM AR FI FOST FIRESC SA "NU AIBE MARUNT"! INAFARA DE HIPERMARKET-URI, PIATA AGRO-ALIMENTARA SI FIRMELE DE TOP CARE SE RESPECTA, PESTE TOT, MAI ALES CAND ESTE VORBA DE "BUNAVOINTA" UNUI FUNCTIONAR PUBLIC, ASISTENTE, MEDICI ETC., BUNELE RELATII SE INTRETIN CU ...BACSISURI ! SI PLECAREA PE ULTIMUL DRUM PARE MAI "SIMPLA" CU AJUTORUL BACSISURILOR ..... TOCMAI DE ACEEA, DEOARECE BACSISUL ESTE DAUNATORUL CONDIMENT AL VIETII NOASTRE DE FIECARE ZI, NU AS PUTEA RASPUNDE FERM LA INTREBAREA TEMEI, "CU BACSIS SAU FARA ?"


DDR
alice_corina

186 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Ianuarie 2009, ora 17:57

Ca intotdeauna se exagereaza.

Mai inainte de toate, cine a inventat bacsisul?
Va obliga cineva aici in Romania sa il dati?
In alte tari stiu ca pe nota de plata exista rubrica TIPS, si este trecut automat, fara drept de apel.

Intrebare: de cate ori va indepliniti o sarcina la serviciul vostru [serviciu mai bine platit sau nu, nu conteaza ...], PRIMITI BACSIS???


"Nimic nu este ceea ce pare a fi!"
leticia_calin

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tulcea

Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 12:32

daca merg la cumparaturi de obicei nu ,pentruca nu vad de ce? dar daca merg intr- un local iar servirea este buna rapida,iar produsele de calitate las.asta nu inseamna sume mari.


nicopuscasu

3 mesaje
Membru din: 24/01/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 17:56

Eu sunt de acord cu bacsisul. Si dau si iau.
Prin prisma meseriei am luat destul si dau si eu la randul meu: la dr, la coafor, la taxi, la nenea de mi-a pus termopanul, la instalator, la nenea care repara teaza sparta din baie, la postasul care vine cu cei 600 RON de ingrijire copil, la politist ca sa nu mai stau la coada la ridicat buletinul....
la copilul care-mi deschide usa la lift mereu, la nenea care te duce cu duba gratis la Auchan( 1 leu ca si asa e gratis transportul), la omu de serviciu de pe scara etc etc.
Nu-mi pare rau dupa bani si mi-e ciuda ca nu am destui.
Nu am ramas niciodata fara si mi-a mers mereu bine.

La restaurant nu merg, dar daca as merge, as lasa.


giya_elisee

37 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 18:28

De la: obliografic, la data 2008-10-22 22:22:38razvan
daca urmaresti atent m-am referit la magazin sau supermarket ca nu primesc nimic, au mai afirmat si altii pe forum acest lucru, la restaurant te rog sa citesti atent si modul in care se imparte spaga . Chestia cu portofelul am vrut sa dau exemplu cat de corecti sunt , vrei sa ma crezi e bine nu asta e problema ta, eu sincer iti spun ca sunt mult mai corecti fata de noi ori cum nu era suma mare in portofel ( poate de asta oare nu lau oprit zic si eu , gestul lor ma mirat) , iar daca ai afirmat ca ai fost in Anglia cred ca lucrul asta lai observat si tu.
Nu stiu cu ce te-ai ocupat in tara dar eu stiu prea multe si de aia nu prea las spaga sau deloc. Asta in momentul actual.

eu am lucrat in supermarket,si la buticuri de cartier.cand eram la butic,restul care ramanea de la clienti ramanea tot in sertar,caci el acoperea merele stricate,legumele aruncate,feliutza de salam care se innegre si trebuia taieta,si tot in minus ieseam,caci omul se uita la rest si are dreptate,sunt multi care au bani exacti in portofel,iar cand ii lipseste 10 bani ii e jena sa ceara o paine,mai bine mai face un drum decat sa ramana dator.iar in supermarket,la o anumita suma + dai raport scris cu explicatii,asa ca...eu cand lasa multa lume restul,caci nu puteam sa strig dupa toata lumea,ii bagam in cutiutza pentru delfini.asta in ceea ce priveste magazinele,caci la restaurant nu am lucrat deci nu ma pronunt.iar eu cand merg la piatza.daca las,las pentru ca mi-a placut cum a vb. vanzatorul,sau lalocal,pt ca asa e normal,cand iti place servirea.


obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 18:35

giya,
te rog sa citesti mai atent, m-am referit la supermarket din alte tari nu de la noi din tara sau magazine, eu am vorbit de cum este afara , la noi in tara stiu cum se procedeaza, ce mai lasi si tu ce mai unfla si ei nota si uite asa............


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
giya_elisee

37 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 26 Ianuarie 2009, ora 18:54

De la: obliografic, la data 2009-01-24 18:35:46giya,
te rog sa citesti mai atent, m-am referit la supermarket din alte tari nu de la noi din tara sau magazine, eu am vorbit de cum este afara , la noi in tara stiu cum se procedeaza, ce mai lasi si tu ce mai unfla si ei nota si uite asa............

ideea era urmatoarea:o casiera la supermarket nu are voie sa iasa plus,nu are voie sa iasa minus.in oricare dintre cazuri da nota informativa,iar la trei note informative,se taie din salariu.iar preturile umflate sunt de cei mari,nu de casiera.la magazine e alta treaba,si crede-ma ca nu va pacalesc vanzatoarele la fel de mult ca patronii(care asa s-au ajuns,cunosc cazuri concrete).


giya_elisee

37 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 26 Ianuarie 2009, ora 19:08

De la: i_eirene, la data 2008-12-08 19:16:27Mi s-a intamplat la Sanador, pentru analize, sa am impresia ca ar astepta ceva si nu inteleg de ce? La preturile care sunt acuma la absolut orice: mancare, o cafea la o cafenea, MEDICAMENTE (exorbitante preturi !), analize medicale si servicii medicale in general .... MACAR DE AS DESCOPERII ACEL MEDIC CARE SA FIE ... eheeeee CUM ERAU CANDVA ...Acuma tot ce stiu medicii este sa prescrie o reteta, si nici pe aceea spre binele tau!!!!!
Salvarea cand am chemat-o pt. un copil de 1 an si 2 luni, la miez de noapte, cu temperatura de 39,9 C dupa ce-i dadusem paracetamol si supozitor Novocalmin, si tot nu-i scazuse temperatura - ma gandeam ingrozita daca mai poate inca sa urce temperatura peste noapte, la cat? peste 40C?, ce m-as fi facut? - doctorii de pe salvare au ras de mine ''Nu vedeti Doamna ca baietelul este vesel si activ?'' - iar el ardea ca un cuptor si era ROSU precum merele in obraji ...

Acestea sunt serviciile noastre ... Hai, mai dati-le si bacsisuri ca de aceea ne trateaza asa cum ne trateaza!
Romanul chiar arunca cu banul! Suntem MULT PREA DARNICI !!!
si


Asa-i?

draga doamna(sau domnisoara),aici nu cred ca ar fi problema daca sa dam doctorilor ,celor din administratia publica sau celor care prin prisma serviciului sunt in slujba cetateanului.in aceasta privinta sunt total de acord cu d-voastra,nu admit ca ti-ai luat anumite angajamente pe care mai apoi sa le conditionezi.mai ales ca acestia sunt cei care au cele mai ridicate "tarife".dar la vanzatoare,sa nu-mi spuna nimeni ca lasa mai mult de 1 ron.si doar cel mult 5% din clienti se indura de rest,si asta pentru ca sunt oameni simplii si cinstiti care nu au de unde.(de rest,adica monede).in cazul ospatarilor nu ma pronunt.


obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 26 Ianuarie 2009, ora 22:29

giya, e diferenta mare la ce ma refer eu si ce spui tu, cunosc sistemul din romania, dar cunosc sistemul si de afara.
In tara sunt multe portite care nu le observa nimeni ( vezi ca e un subiect pe forum ,,ceva de market cu note de plata parca pe la capitolul General ,,)
si acolo am dat mai multe detalii cum se fura mai exact cu voie sau fara voie in market.
Am lucrat in domeniu si cunosc multe.


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 00:00

Dau bacºiº ori de câte ori merg la restaurant sau la salon.
Trebuie sã fiu foarte nemulþumitã de un serviciu sã nu las bacºiº!


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Iolazarescu

17 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 14:30

De la: dora_visinescu, la data 2009-01-27 00:00:24Dau bacºiº ori de câte ori merg la restaurant sau la salon.
Trebuie sã fiu foarte nemulþumitã de un serviciu sã nu las bacºiº!





Eu unul sunt de parere, ca banii nu prea au valoare la noi in tara, spre exemplu in afara se da tips numai in momentul in care tu ai primit ceva extra in serviciul ce ti-a fost oferit, eu dau cam 10% din consumatie, dar refuz spre exemplu sa dau atunci cand imi este aruncata farfuria pe masa sau astept prea mult.


yozzos

47 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Caracal

Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 15:59

las bacisi doar daca imi place servirea, daca nu, las bani fixi, cu marunti cu tot, si a doua zi le trimit OPC`ul pe cap, am deja 3 restaurante la activ cae si-au schimbat complet atitudinea fata de client datorita mie

si nu ma las!


Nu am drept de semnatura
cs_iceprinc3ss

20 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 16:00

doar daca se merita...adica servirea ok,rapida si fara priviri in genul romanilor ospatari.
Am facu t o exceptie de la regula mea once,...Pe tip il stiam de ceva timp pt ca frecventam localul(pana atunci fusese mereu atent,dragutz si respectuos)era singur pe toata sala si era fff aglomerat.Am asteptat 35 de minute sa aduca o sticla de vin.Nu ar fi fost o problema totushi pt ca vedeam cum alearga de colo-colo.Eram cu mama,si cum nu ies cu ea f des,nici nu ne prea vedem... as fi avut pretentia sa aduca naibii sticla aia mai rpd.M-am enervat f tare.Si a cerut scuze in fel si chip ,mult bla bla.
Totushi, cand am achitat nota ,i am lasat mai mult de 10 %.S-a simtit f prost...abia a zis un multumesc cu jumate de gura,si nu k nu i-a convenit ci pt k stia k nu a meritat.Cred k si a invatat lectia,pentru ca acum este f prompt,zambaret si totul e ok:)


laura_gabriella2002

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Ianuarie 2009, ora 11:26

De la: nicopuscasu, la data 2009-01-24 17:56:16Eu sunt de acord cu bacsisul. Si dau si iau.
Prin prisma meseriei am luat destul si dau si eu la randul meu: la dr, la coafor, la taxi, la nenea de mi-a pus termopanul, la instalator, la nenea care repara teaza sparta din baie, la postasul care vine cu cei 600 RON de ingrijire copil, la politist ca sa nu mai stau la coada la ridicat buletinul....
la copilul care-mi deschide usa la lift mereu, la nenea care te duce cu duba gratis la Auchan( 1 leu ca si asa e gratis transportul), la omu de serviciu de pe scara etc etc.
Nu-mi pare rau dupa bani si mi-e ciuda ca nu am destui.
Nu am ramas niciodata fara si mi-a mers mereu bine.

La restaurant nu merg, dar daca as merge, as lasa.


Vezi ce se intampla? Tu primesti bacsis si de accea ti se pare normal sa dai. Si dai NEJUSTIFICAT.
Soferul ala de la Auchan e platit sa te duca, are salariul lui, ce sa-i dai? Sigur e dreptul tau, si-i dai. Si stii ce obtii? Il inveti sa astepte. Si cand ma urc eu in acea masina -eu nu dau nimic nimanui din principiu, sa fie clar de la inceput-, cand se urca un batran cu banii numarati sau alta persona, soferul o sa se uita urat la noi, daca tu si altii il invatati sa astepte.
La fel omul de serviciu de pe scara, copilul de la lift samd
Pe vremuri ti s-ar fi deschis usa aia din politete, curtoazie. Acum ti se va deschide pt ca DAI. si distrugi o educatie cu modul asta de a fi.
Chelnerul, coafeza, soferul de taxi nu au toti salariul lor? De ce le-as da?
Da, stiu ca scrie pana si in cartile de bune maniere, dar eu personal o vad ca pe o mare greseala. Acele persoane sunt platite, mult putin nu conteaza, pt treaba care o fac.
Daca le dam lor, de ce sa nu dam tuturor?
Ia ziceti.... si ii facem sa ajunga la faze gen "De ce nu mi-ati dat bacsis? Nu v-a placut servirea?!?" say what.... vi se pare normal sa auzi asta la un restaurant in Buc... bacsisul nu consider ca le lasa mereu, ci numai in cazuri exceptionale cand persoana chiar il merita


j_acinthe

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Februarie 2009, ora 16:55

Stiti cum vine tb asta cu tips-ul? Multi n prea stiu despre ce este vb, dar comenteaza. Spunea cineva ca "sunt platiti pt serviciile prestate". Da, sunt platiti cu salariul minim+tips. Asta se intampla in orice bar, restaurant, cafenea, saloane si mai nou, in magazine. Si asta se intampla in zilele noastre. Sincer, nu ma intereseaza ce a fost acum 50 de ani.
Eu las tips in orice local, chiar si barurile de unde imi cumpar singura si poate stau 15 min la coada pt un suc. Si asta pt ca am lucrat in bar exclusiv pe baza tips-ului. Sincer, la magazin las maruntisul, cu toate ca uneori nu ar trebui. Dar veti observa si voi ca acolo unde tipsul nu il iau cei care va servesc, striga dupa voi si insista sa nu lasati nimic. Mie, cel putin, mi se intampla.

In rest, de obicei la restaurant las mai mult de 10%, mai ales daca ospatarul a fost Ok. De 2 ori nu am lasat: o data, la un local cu aere de restaurant, unde nu te baga nimeni in seama, am asteptat 20 min pt o scrumiera, tacamurile ni le-a aruncat la intamplare p masa, mancarea nu am putut sa o mananc, cu bautura a venit si nici nu a intrebat pt cine este fiecare, le-a pus cum a vrut el. I-am lasat spaga 50 bani, pt ca nu aveam marunt. Si el a venit cu mapa cu restul, a deschis-o si a aruncat 50 de bani p masa "uitati-va restul". I-am luat si pe aceia, bineinteles. Cand am plecat tipau dupa noi sa nu mai venim daca nu ne permitem. Atunci hiar nu mi-a parut rau k nu am lasat nimic, la cat de nesimtiti au fost. eu le-as fi facut reclamatie, dar eram cu mai multi prieteni si ei se simteau prost.
Alta data, am asteptat 25 de min sa ne ia comanda si chelnerul era f indignat k il tot stigam. Cand ne-a luat comanda, a notat ce a auzit si a plecat. Bineintels ca nu ne-a adus tot ce ii cerusem. Toata lumea de acolo se plangea de cate ceva.
In schimb, mi s-a intamplat ca in aceeasi seara sa mergem in alta parte unde ne-am simtit extraordinar datorita ospatarilor. A fost f dragut. era ziua unui prieten si l-am rugat sa vina cu o lumanare la masa sa ii cantam "la multi ani". Apoi, cu toate ca spusese ca nu mai aveau un fel de mancare, a facut o exceptie pt noi si ne-a adus. Asa ca spaga lui a fost generoasa.

Si eu merg pe principiul ca banii azi se duc si maine vin altii. Asa ca nu imi pare rau daca las bacsis undeva. Si o fac pt ca asa vreau, nu pt ca asa face toata lumea. Daca eu ma simt bine, sa se simta bine si cel care a contribuit la starea mea.

In schimb, nu sunt de acord cu spaga la taximetrisiti. Las, dar mai putin, mai ales in ultimul timp. Nu stiu exact de ce........


laura_gabriella2002

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 6 Februarie 2009, ora 15:38

@ j_acinthe: Sunt convinsa ca nu stiu cum vine treaba cu tips-ul. N-am lucrat in domeniu.
Am facut ASE-ul. Si acolo am invatat la economie ca o persoana se angajeaza in conditii negociate cu angajatorul pe un salariu. Da, o fi mic nu comentez. Dar e liber consimtit oameni buni. Nu sunteti legati de glie ca sa aveti nevoie de bacsis. E prea mic salariul, perfect, mai faceti studii, calificari, schimbati jobul pe unul mai bine platit. Sau refuzati toti sa va angajati pe salarii prea mici. E simplu.
Eu am un salariu negociat. Poate nici mie nu-mi ajunge sau mi se pare ca e mic. Dar eu nu primesc bacsis, ca in domeniul meu nu zice nimeni ca ar fi politicos sa dai. Asa ca nu dau nici eu, de-aia...
Si inca ceva: am dat odata bacsis in Irlanda. Dar stii de ce? Pt ca au meritat. Era un restaurant thailandez, am cerut un anumit fel de mancare, nu l-am suportat eu, am cerut altul, oamenii mi-au facut mie ceva special de comanda fara nu stiu ce ingrediente, au taxat un singur bon, mi-au chemat taxi, si au printat bonul fara "tip". Eu le-am zis sa-l treaca pe bon.
Faza asta in Romania n-am vazut-o inca.

Iarasi: la un hotel de 5 stele in Elvetia, portarul, receptionerul erau incredibil de amabilli. Si nu pt ca le-as fi dat eu ceva. Ci pt ca daca un client se plangea managerului, erau dati afara de acolo. Eu m-am plans de diferite servicii in Ro. Crezi ca a fost cineva tras la raspundere?

Si cireasa de pe tort, un restaurant italienesc de fitze din Tineretului B.. : scris mare pe fiecare pagina a meniului SERVICE NOT INCLUDED. Ei nu zau? Deci chelnerii aia nu erau platiti? Veneau din pasiune la serviciu sau cum?


seherezada

15 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Campia Turzii

Postat pe: 11 Februarie 2009, ora 23:27

Nu dau bacsis si nu primesc nici un fel de atentii cu toate ca este foarte dificil sa le refuzi...cred ca a fost cel mai greu lucru in meseria mea sa refuz chiar si acel dar care mi/a fost oferit ca si recunostinta:)


Bunutul mi/a dat un curcubeu la fiecare furtuna, un zambet la fiecare lacrima, o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!
banceanuvasile

105 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 17:24

De la: nicicandva, la data 2008-10-16 13:22:26Tu lasi bacsis cand mergi la restaurant sau la coafor? chiar daca servirea a fost execrabila iar tunsoarea nu e tocmai pe placul tau? credeti ca ar trebui implementata vreo lege in acest sens?

In 1970 , in Romania a existat o campanie de genul :"NU NE DATI BACSISI , BACSISUL NE DEZONOREAZA"
Dupa 1989 , a fost impamintenit un stil de o cu totul alta mentalitate: TARA NOASTRA ESTE MARE , CINE FURA ALA ARE
CINE FURA DOAR UN OU , ESTE CEL MAI MARE BOU.


Gioviat31

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Onesti

Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 17:54

eu cred ca depinde si de modul in care iti ofera cineva un serviciu..de nivelul de cultura ...si de atmosfera care o creeaza...degaba ai restaurant italienesc cu ospatari nestilati si educati....si cum in romania fita e mare..calitatea e redusa....ce e prost la noi...ca bacsisul parca e obligatoriu...daca intri undeva sa bei o cafea 3 ore se uita urat la tine...si vine din 2 in 2 minute( nu chiar :)) )sa te intrebe daca mai vrei ceva...idiot..si la sfarsit treb sa-i dai ceva..nu prea cred....
la alimentara de ce sa dai...ca au adaosurile lor deajuns..si te fura si calitate..si uni fac si evaziune fiscala...bine ca fac ptr ei..nu ptr angajati....dar la noi fiecare fura ...si nici unul nu-i multumitit..
si unde se duc peste tot dau....popa..taximetru,ambulanta...ma gandesc oare cum sunt romanii saraci daca dau ...si dau unde nu trebuie
mie nu-mi plac bacsisurile si ca fost ospatar...fiindca la noi e un mod de bascalie...gen ia mai si dute -n pana mea ...sarantocule...
si nu nu sunt zgarcit ..pot sa dau sume de bani pentru lucruri care merita..pot sa-mi cinstesc prieteni,,sa las bacsis unei persoane care stie sa intretina o conversatie..si nu imi vinde doar bautura la masa.
bani sunt pentru orice..numai ca de obicei .ii dam pe lucruri care nu merita....
si daca ar fi bine..ar fi si salariile mari..ca au de unde cu adaosurile din preturi ....


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Februarie 2009, ora 18:14

lucrez de ceva vreme in meseria de ospatar(aprox.5 ani)si mie mi se pare ceva normal bacsisul,de ce?...pentru ca salarile din romania nu sunt pe masura cerintelor.e si normal atunci ca un ospatar sa astepte un bacsis, pt ca toata ziua defileaza servindu-si clientii.eu unul lucrez cate 16 ore pe zi pentru un salar de 7mil.ce parere aveti?merita?un ospatar adevarat intotdeauna cauta sa faca clientul sa se simta bine,deci mi se pare normal bacsisul.


gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 13 Februarie 2009, ora 20:43

In general, desi am o varsta venerabila, eu nu am prea frecventat localurile publice si datorita conditiilor materiale modeste pe care le-am avut nu am oferit bacsis niciodata decat poate am renuntat la rest, care este cu totul altceva. Inainte de 1989 era altceva. Nici nu era prea demn sa oferi bacsis. Acum insa dupa cele ce am mai vazut in tarile Europei centrale si Israel cand bacsisul intra in nota de plata ca in Italia, de exemplu, cred ca este firesc sa onorezi pe cel ce te serveste bine. Cu toate acestea eu nu am ramas dator nimanui niciodata. Daca nu am reusit sa ma revansez imediat pentru un serviciu, am cautat s-o fac cu primul prilej. In concluzie, la intrebarea din topic nu se poate raspunde categoric ca pentru o norma morala sau de conduita dar inprincipiu se poate accepta acest lucru care nu poate fi condamnat in nici-un fel. Este o forma de rasplata post serviciu care ramane la latitudinea consumatorului in nici-un caz al furnizorului de servicii ca o pretentie. Logos.


getapitariu

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Suceava

Postat pe: 15 Martie 2009, ora 09:23

Eu las, mi se pare normal, ca atunci cand esti multumit de ceva sa recompensezi. Nu mi se pare normal sa ti se solicite ceva pentru servicii care le-ai platit.(mita).


9am013039

3 mesaje
Membru din: 15/03/2009
Postat pe: 15 Martie 2009, ora 09:35



necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 Martie 2009, ora 19:11

nu vreau decit sa te felicit pentru reclamatiile pe care la faci:) tine-o tot asa


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 18 Martie 2009, ora 15:29

De la: laura_gabriella2002, la data 2009-02-06 15:38:03@ j_acinthe: Sunt convinsa ca nu stiu cum vine treaba cu tips-ul. N-am lucrat in domeniu.
Am facut ASE-ul. Si acolo am invatat la economie ca o persoana se angajeaza in conditii negociate cu angajatorul pe un salariu. Da, o fi mic nu comentez. Dar e liber consimtit oameni buni. Nu sunteti legati de glie ca sa aveti nevoie de bacsis. E prea mic salariul, perfect, mai faceti studii, calificari, schimbati jobul pe unul mai bine platit. Sau refuzati toti sa va angajati pe salarii prea mici. E simplu.
Eu am un salariu negociat. Poate nici mie nu-mi ajunge sau mi se pare ca e mic. Dar eu nu primesc bacsis, ca in domeniul meu nu zice nimeni ca ar fi politicos sa dai. Asa ca nu dau nici eu, de-aia...
Si inca ceva: am dat odata bacsis in Irlanda. Dar stii de ce? Pt ca au meritat. Era un restaurant thailandez, am cerut un anumit fel de mancare, nu l-am suportat eu, am cerut altul, oamenii mi-au facut mie ceva special de comanda fara nu stiu ce ingrediente, au taxat un singur bon, mi-au chemat taxi, si au printat bonul fara "tip". Eu le-am zis sa-l treaca pe bon.
Faza asta in Romania n-am vazut-o inca.

Iarasi: la un hotel de 5 stele in Elvetia, portarul, receptionerul erau incredibil de amabilli. Si nu pt ca le-as fi dat eu ceva. Ci pt ca daca un client se plangea managerului, erau dati afara de acolo. Eu m-am plans de diferite servicii in Ro. Crezi ca a fost cineva tras la raspundere?

Si cireasa de pe tort, un restaurant italienesc de fitze din Tineretului B.. : scris mare pe fiecare pagina a meniului SERVICE NOT INCLUDED. Ei nu zau? Deci chelnerii aia nu erau platiti? Veneau din pasiune la serviciu sau cum?


Pai ce vorbesti tu e cu totul altceva. Aici (peste hotare) munca este respectata si esti platit... pentru ceea ce faci. Nu e acelasi lucru sa primesti 7 milioane pt 250 de ore pe luna sau 40 de milioane pt 150 de ore. spun drept?? pai normal ca cel din cazul 2... iti zambeste si te serveste... si isi merita banii ... si nu se plange ca ii dai sau nu. cat despre primul... el traieste din tips. si aici avem 2 cazuri. ori e el imitatie de ospatar sau barman si atunci... CHIAR nu isi merita ciubucul... si al doilea caz... e un barman sau ospatar bun... ca ii dai ca nu`i dai...!

cat despre slujbe salariu + tips.. afla ca am prieteni ce au semnat pe vase de croaziera salariu de 50 dolari pe saptamana + tips! :) PAI? si nu te da in barci cu studiile tale... ca sunt oameni cu studii ca si tine care lucreaza in "prestari de servicii". pt ca nu au de ales... sau altii ca si mine pt ca iubesc slujba! :) banii vin si pleaca... si sicriul nu are portbagaj... economisto! ;) va iubesc!


laura_gabriella2002

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Martie 2009, ora 17:08

De la: razvankyokushin, la data 2009-03-18 15:29:42


cat despre slujbe salariu + tips.. afla ca am prieteni ce au semnat pe vase de croaziera salariu de 50 dolari pe saptamana + tips! :) PAI? si nu te da in barci cu studiile tale... ca sunt oameni cu studii ca si tine care lucreaza in "prestari de servicii". pt ca nu au de ales... sau altii ca si mine pt ca iubesc slujba! :) banii vin si pleaca... si sicriul nu are portbagaj... economisto! ;) va iubesc!






Auzi, studiile astea eu le-am facut, mi-am tocit coatele pe bancile facultatii 5 ani plus 2 la masterat, asa ca am dreptul sa ma dau mare cum zici tu. Si sunt mandra ca sunt economista. asta nu-i o jignire. asta arata ca am facut cea mai frea facultate din ASE si am o calificare. Cat despre cei cu studii superioare care lucreaza in servicii... n-am nimic cu ei. E alegerea lor sa accepte 700 de lei salariu. sau, daca au intr-adevar o pregatire -caci exista studii si studii, si nu poti compara o diploma de la Spiru Haret cu una de la ASE- sa mearga sa caute in alta parte.


Da, si banii mei vin si pleaca. sa nu crezi ca sunt zgarcita. Dar nu in buzunarele chelnerilor, coafezelor sau altora din servicii. Ci pe lucruri care mi le cumpar mie.

Stii ce vrei tu sa obtii? Mama, ia sa-i fac pe astia de nu dau baccsis sa se simta prost. Or sa dea si fraierii astia bacsis dupa, si o sa traim noi chelnerii bine. Spun chelner pt ca mi se pare ca asta e profesia ta. daca nu e, oi avea tu ceva cu industria asta, ca prea esti pornit....

Zici ca iti iubesti slujba. Ma bucur pt tine. Atunci la ce mai vrei tips? Esti unul din rarii fericiti care-si iubesc slujba, si ar trebui sa nu se mai oftice de bani.
Mai tineti minte vanzatoarele de dinainte de 89? Ele aveau caciuli de blana si profesoare stateau la coada si se imbranceau pt ceva carne. E normal oare? Acu tipa ca traiesc din 7 mil? pai fara studii superioare, atata si merita

Ai plecat peste hotare tu. Si acolo esti respectat. Bv tie! Intoarce-te cu niste bani si fa tu o firma unde sa iri respecti angajatii. Eu sustin ca nu e normal sa dai baccsis oricum ar fi servirea. Si chiar daca e buna servirea, eu una tot nu dau. Uite-asa. De-a naibii ce sunt: sa crapati voi de ciuda ca ati semnat pe un salariu de 700 de lei si va bazati pe tips sa traiti. Cum ti se pare?


www_rosk_marian0

45 mesaje
Membru din: 27/01/2009
Oras: Curtea de Arges

Postat pe: 1 Aprilie 2009, ora 15:01

De la: zozima2002, la data 2008-10-18 15:35:36eu las de obicei.de exemplu cand merg la coafor las cam 3-5ron si daca e undeva la un restaurant incerc sa respect regula de 10 %. cred ca e ok asa. am vazut in alte tari bascisul intra pe nota de plata.e o raspalta pt cel care iti presteaza serviciul respectiv.si sincer, in unele domenii cei care lucereaza au un salariu mizer si ceea ce le lasam noi mai compenseaza un pic.

pai sa le dea patronu salariul mai mare ca si noi muncim la fel ca ei si ei nu ne lasa bacsis
problema e de sus dac nu se schimba sistemul asa o sa fei pana la sfarsit


gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 18 Aprilie 2009, ora 19:20

Tuturor participantilor de pe acest topic si altora de pe FORUM care-l deschid, le doresc multa sanatate, impliniri si un Paste fericit ! La multi ani ! Gigi.


Pagini: << 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului cu bacsis sau fara?
Mergi la: